Сары май және ірімшік өндіру бойынша қызметтегі кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 21 қаңтардағы № 20/42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет минстрлігінде 2014 жылы 21 мамырда № 9453 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № 393 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.12.2020 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5 бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 сәуірдегі "Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға қаражат бөлу және оны пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 406 қаулысына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Сары май және ірімшік өндіру бойынша қызметтегі кәсіби стандарт бекітілсін.
2. Қайта өңдеу және аграрлық азық-түлік нарығы департаменті (А.Б. Құсайынова) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен кәсіби стандартты енгізуге шаралар қабылдасын.
3. Әлеуметтік саясат басқармасы (С.С. Лепешко) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Әлеуметтік саясат басқармасына (С.С. Лепешко) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Келісілген
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дүйсенова
2014 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 21 қаңтардағы
№ 20/42 бұйрығымен
бекітілген
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Сары май және ірімшік өндіру бойынша қызметтегі кәсіби стандарт (бұдан әрі - КС):
1) кәсіби білім беру мен еңбек салалары арасындағы қарым-қатынасты реттеуге;
2) кәсіби қайта даярлау мен біліктілігін көтеруді дайындау бағдарламаларын әзірлеу талаптарының мерзімін белгілеуге;
3) аттестациялау мен сертификаттауда қызметкерлердің құзыреттілігін бағалау талаптарының мерзімін белгілеуге;
4) кәсіби қызметтің мәніне бірыңғай талаптар әзірлеуге, еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;

Об утверждении профессионального стандарта в деятельности по производству сливочного масла и сыра
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 января 2014 года № 20/42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2014 года № 9453. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № 393.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2020 № 393 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2013 года № 406 "Об утверждении распределения и Правил использования средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт в деятельности по производству сливочного масла и сыра.
2. Департаменту переработки и агропродовольственных рынков (Кусаинова А. Б.) принять меры к внедрению профессионального стандарта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Управлению социальной политики (Лепешко С.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Управление социальной политики (Лепешко С.С.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Согласовано
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
от 7 апрель 2014 года
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 января 2014 года № 20/42
Профессиональный стандарт в деятельности
по производству сливочного масла и сыра
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт в деятельности по производству сливочного масла и сыра (далее - ПС) предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала;
4) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;

5) персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге;
6) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеу, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;
7) кәсіби даярлығын бағалаудан өткізу және мамандар біліктіліктерінің сәйкестіктерін растауға арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру мекемелері түлектері, жұмысшылар;
2) ұйымдардың басшылары мен жұмысшылары, ұйымдардың персоналды басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. КС негізінде кәсіпорындар қызметінің функционалдық үлгілеріне, лауазымына, қызметкерлердің біліктілігін арттыру, аттестациядан өткізу, еңбекке ынталандыру жүйесіне ішкі, корпоративті стандарттар және басқалар әзірленуі мүмкін.
4. Осы КС-да төмендегі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – жұмысшының еңбек қызметінің нақты түрін орындауға кәсіби дайындық дәрежесі;
2) біліктілік деңгейі\білікті деңгейі – атқарылатын жұмыстардың күрделілігі, дербестігі мен жауаптылығы көрінетін қызметкердің біліктілігіне (құзыреттілігіне) қойылатын талаптар деңгейі;
3) еңбек мәні - белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталатын зат;
4) еңбек құралы – қызметкердің еңбек мәнін бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттілікпен құрылған кәсіби қызмет саласындағы құрамдас бөлік;
6) еңбек функциясы – бизнес-процеспен анықталатын және олардың еңбек қызметінің нақты түрінің шеңберінде орындалуы үшін тиісті құзыреттіліктің болуын көздейтін еңбек әрекеттерінің интеграцияланған және тиісінше автономды жиынтығы;
7) кәсіби қызмет саласы – ортақ интеграцияланған негізі (ұқсас және жуық мәндер, объектілер, технологиялар, соның ішінде еңбек құралдары) және еңбек функцияларының ұқсас жиынтығын және оларды орындау үшін құзыреттілікті көздейтін саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – нақты кәсіби қызмет саласындағы еңбек сапасы мен жағдайы, біліктілігі, құзыреттілігі, мазмұны деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
9) КС бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, тиісінше автономды және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасынан тұратын КС құрылымдық элементі;

5) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
6) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;
7) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС могут разрабатываться внутренние, корпоративные стандарты предприятий на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины, определения и сокращения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – уровень требований к квалификации (компетенциям) работника, отражающий сложность, самостоятельность и ответственность выполняемых работ;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения в рамках конкретного вида трудовой деятельности;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;

10) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы білімді, ептілікті және практикалық дағдыларды талап ететін және білімі туралы тиісті құжаттармен нақтыланатын адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;
11) құзыреттілік – қызметкердің кәсіби қызметте білімін және іскерлігін қолдану қаблеті;
12) лауазым – лауазымдық өкілеттіктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
13) міндет – нақты бір еңбек мәндері мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
14) сала – шығарылатын өнімнің, өндіріс технологиясының, негізгі қорлар мен жұмыс істейтіндердің кәсіби дағдыларының жалпылығы тән кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы;
15) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада құпталатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында құпталатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
17) функционалдық карта – әр түрлі кәсіби қызметтер саласының шеңберінде белгіленген, қызметкер орындайтын еңбек қызметінің түрінің еңбек функциялары мен кәсіби міндеттерінің құрылымданған сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. Экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы): Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеушісі 03-2007: 10.51 Сүтті қайта өндеу және ірімшік өндірісі.
6. Экономикалық қызмет түрінің негізгі мақсаты: сары май және ірімшік өндірісі.
КС тағам өнімдерін өндіру кәсіби қызмет саласында еңбек мәніне, сапасына, жағдайына және қызметкерлердің біліктілігі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптарды белгілейді.
7. Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшасында берілген.
Стандарттың талаптары қызмет түрлеріне және осы саладағы мынадай кәсіптерге жатады:
сүзбе ірімшігін жасаушы;
сүзбе ірімшігін жасаушы шебер;
балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы;
мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы;
шұжықты ірімшік ыстаушы;
май шайқаушы;
май шайқаушы шебер;
ірімшік жасаушы;
ірімшік жасаушы шебер;
ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы;
ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебер;
ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар жабу аппаратшысы;
балқытылған ірімшік өндірісі аппаратшысы;
ерітілген май өндірісі аппаратшысы;
қаймақ дайындаушы;
сүзбе дайындаушы;
сүзбе массасын дайындаушы;
ірімшік жуушы;
ірімшікті баспақтаушы;
ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушы;
ірімшік тұздаушы;
ірімшік қалыптаушы;
инженер-технолог.
3. Еңбек қызметі (кәсіп) түрлерінің карточкасы
1-параграф. Сүзбе ірімшігін жасаушы

10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
11) компетенция – способность работника применять в профессиональной деятельности знания и умения;
12) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
13) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Вид экономической деятельности Государственный классификатор Республики Казахстан 03-2007: 10.51 Переработка молока и производство сыра.
6. Основная цель вида экономической деятельности: производство сливочного масла и сыра.
ПС устанавливает в области профессиональной деятельности по производству сливочного масла и сыра требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенциям работников.
7. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни определены в Приложении 1 настоящему ПС.
Требования стандарта относятся к видам деятельности и следующим профессиям данной области:
брынзодел;
брынзодел-мастер;
глазировщик мороженого и сырков;
изготовитель сычужного порошка и пищевого пепсина;
коптильщик колбасного сыра;
маслодел;
маслодел-мастер;
сыродел;
сыродел-мастер;
сыродел по созреванию сыров;
сыродел мастер по созреванию сыров;
аппаратчик нанесения полимерных и парафиновых покрытий на сыры;
аппаратчик производства плавленого сыра;
аппаратчик производства топленого масла;
изготовитель сметаны;
изготовитель творога;
мойщик сыра;
прессовщик сыра;
составитель смесей;
сыросол;
формовщик сыра;
инженер-технолог.
3. Карточка видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1. Брынзодел

8. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
9. Лауазымның мүмкін атаулары: сүзбе ірімшігін жасаушы.
10. "Сүзбе ірімшігін жасаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: бактериялық ашытқыны қолданып пастерленген сүттен сүзбе ірімшігін шығару үдерісін жүргізу.
12. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 2-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
13. Сүзбе ірімшігін жасаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
14. Еңбек функцияларын айқындайтын, сүзбе ірімшігін жасаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 2-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
15. Сүзбе ірімшігін жасаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
16. Сүзбе ірімшігін жасаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
2-параграф. Сүзбе ірімшігін жасаушы шебер
17. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
18. Лауазымның мүмкін атаулары: сүзбе ірімшігін жасаушы шебер.
19. "Сүзбе ірімшігін жасаушы шебер" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: бактериалды ұйытқыларды қолдану арқылы пастерленген сүттен ірімшікті жасау.
20. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
21. Сүзбе ірімшігін жасаушы шеберінің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
22. Еңбек функцияларын айқындайтын, сүзбе ірімшігін жасаушы шебер орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 3-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
23. Сүзбе ірімшігін жасаушы шеберінің орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 3-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
24. Сүзбе ірімшігін жасаушы шеберінің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
3-параграф. Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы
25. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2.
26. Лауазымның мүмкін атаулары: балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы.
27. "Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: балмұздақ пен ірімшікті жылтырату бойынша үдерісті жүргізу.
28. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 4-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
29. Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС стандарттың 4-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.

8. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
9. Возможные наименования должностей: брынзодел.
10. Профессия "брынзодел" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса выработки брынзы из пастеризованного молока с применением бактериальных заквасок.
11. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 2 к настоящему ПС.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы брынзодела приведены в таблице 2 Приложения 2 к настоящему ПС.
13. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые брынзоделом, указан в таблице 3 Приложения 2 к настоящему ПС.
14. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые брынзоделом, приведены в таблице 4 Приложения 2 к настоящему ПС.
15. Требования к компетенции брынзодела указаны в таблице 5 Приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2. Брынзодел-мастер
16. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
17. Возможные наименования должностей: брынзодел-мастер.
18. Профессия "брынзодел-мастер" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса выработки брынзы из пастеризованного молока с применением бактериальных заквасок.
19. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 3 к настоящему ПС.
20. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы брынзодела-мастера приведены в таблице 2 Приложения 3 к настоящему ПС.
21. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые брынзоделом-мастером, указан в таблице 3 Приложения 3 к настоящему ПС.
22. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые брынзоделом-мастером, приведены в таблице 4 Приложения 3 к настоящему ПС.
23. Требования к компетенции брынзодела-мастера указаны в таблице 5 Приложения 3 к настоящему ПС.
Параграф 3. Глазировщик мороженого и сырков
24. Квалификационный уровень по ОРК – 2.
25. Возможные наименования должностей: глазировщик мороженого и сырков.
26. Профессия "глазировщик мороженого и сырков" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса глазировки мороженого и сырков.
27. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 4 к настоящему ПС.
28. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы глазировщика мороженого и сырков приведены в таблице 2 Приложения 4 к настоящему ПС.
29. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые глазировщиком мороженого и сырков, указан в таблице 3 Приложения 4 к настоящему ПС.

30. Еңбек функцияларын айқындайтын, балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 4-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
31. Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 4-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
32. Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
4-параграф. Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы
33. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
34. Лауазымның мүмкін атаулары: мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы.
35. "Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: балмұздақ пен ірімшікті жылтырату бойынша үдерісті жүргізу.
36. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 5-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
37. Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
38. Еңбек функцияларын айқындайтын, мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 5-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
39. Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 5-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
40. Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
5-параграф. Шұжықты ірімшік ыстаушы
41. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2.
42. Лауазымның мүмкін атаулары: шұжықты ірімшік ыстаушы.
43. "Шұжықты ірімшік ыстаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: экстракция әдісімен мәйекті ұйытқыны және автолиз әдісімен тағамдық пепсинді алудың технологиялық үдерісін жүргізу.
44. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 6-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
45. Шұжықты ірімшік ыстаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
46. Еңбек функцияларын айқындайтын, шұжықты ірімшік ыстаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 6-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
47. Шұжықты ірімшік ыстаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 6-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
48. Шұжықты ірімшік ыстаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы кәсіби стандарттың 6-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.

30. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые глазировщиком мороженого и сырков, приведены в таблице 4 Приложения 4 к настоящему ПС.
31. Требования к компетенции глазировщика мороженого и сырков указаны в таблице 5 Приложения 4 к настоящему ПС.
Параграф 4. Изготовитель сычужного порошка и пищевого пепсина
32. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
33. Возможные наименования должностей: изготовитель сычужного порошка и пищевого пепсина.
34. Профессия "изготовитель сычужного порошка и пищевого пепсина" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса глазировки мороженого и сырков.
35. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 5 к настоящему ПС.
36. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы изготовителя сычужного порошка и пищевого пепсина приведены в таблице 2 Приложения 5 к настоящему ПС.
37. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые изготовителем сычужного порошка и пищевого пепсина, указан в таблице 3 Приложения 5 к настоящему ПС.
38. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые изготовителем сычужного порошка и пищевого пепсина, приведены в таблице 4 Приложения 5 к настоящему ПС.
39. Требования к компетенции изготовителя сычужного порошка и пищевого пепсина указаны в таблице 5 Приложения 5 к настоящему ПС.
Параграф 5. Коптильщик колбасного сыра
40. Квалификационный уровень по ОРК – 2.
41. Возможные наименования должностей: коптильщик колбасного сыра.
42. Профессия "коптильщик колбасного сыра" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение технологического процесса получения сычужного фермента методом экстракции и пищевого пепсина методом автолиза.
43. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 6 к настоящему ПС.
44. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы коптильщика колбасного сыра приведены в таблице 2 Приложения 6 к настоящему ПС.
45. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые коптильщиком колбасного сыра, указан в таблице 3 Приложения 6 к настоящему ПС.
46. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые коптильщиком колбасного сыра, приведены в таблице 4 Приложения 6 к настоящему ПС.
47. Требования к компетенции коптильщика колбасного сыра указаны в таблице 5 Приложения 6 к настоящему ПС.

6-параграф. Май шайқаушы
49. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
50. Лауазымның мүмкін атаулары: май шайқаушы.
51. "Май шайқаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: түрлі үлгідегі тасқынды желілерде және үздіксіз әрекеттегі май әзірлеушілерде сары май шығару үдересін жүргізу.
52. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 7-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
53. Май шайқаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
54. Еңбек функцияларын айқындайтын, май шайқаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 7-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
55. Май шайқаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 7-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
56. Май шайқаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшасының 5,6-кестесінде көрсетілген.
7-параграф. Май шайқаушы шебер
57. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3-4.
58. Лауазымның мүмкін атаулары: май шайқаушы шебер.
59. "Май шайқаушы шебер" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: әр түрлі ағымдық желілерде және үздіксіз әрекет ететін май дайындаушы аспаптарында сары майды өндіру үдерісін жүргізу.
60. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 8-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
61. Май шайқаушы шебердің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
62. Еңбек функцияларын айқындайтын, май шайқаушы шебер орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 8-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
63. Май шайқаушы шебердің орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 8-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
64. Май шайқаушы шебердің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
8-параграф. Ірімшік жасаушы
65. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
66. Лауазымның мүмкін атаулары: ірімшік жасаушы.
67. "Ірімшік жасаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ванналар мен ірімшік дайындайтын аспаптарда ірімшікті өндіру бойынша үдерісті жүргізу.
68. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 9-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
69. Ірімшік жасаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 9-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.

Параграф 6. Маслодел
48. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
49. Возможные наименования должностей: маслодел.
50. Профессия "маслодел" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса производства сливочного масла на поточных линиях различных типов и в маслоизготовителях непрерывного действия.
51. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 7 к настоящему ПС.
52. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы маслодела приведены в таблице 2 Приложения 7 к настоящему ПС.
53. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые маслоделом, указан в таблице 3 Приложения 7 к настоящему ПС.
54. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые маслоделом, приведены в таблице 4 Приложения 7 к настоящему ПС.
55. Требования к компетенции маслодела указаны в таблице 5, 6 Приложения 7 к настоящему ПС.
Параграф 7. Маслодел-мастер
56. Квалификационный уровень по ОРК – 3-4.
57. Возможные наименования должностей: маслодел-мастер.
58. Профессия "маслодел-мастер" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса производства сливочного масла на поточных линиях различных типов и в масло изготовителях непрерывного действия.
59. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 8 к настоящему ПС.
60. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы маслодела-мастера приведены в таблице 2 Приложения 8 к профессиональному стандарту.
61. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые маслоделом-мастером, указан в таблице 3 Приложения 8 к настоящему ПС.
62. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые маслоделом-мастером, приведены в таблице 4 Приложения 8 к настоящему ПС.
63. Требования к компетенции маслодела-мастера указаны в таблице 5 Приложения 8 к настоящему ПС.
Параграф 8. Сыродел
64. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
65. Возможные наименования должностей: сыродел.
66. Профессия "сыродел" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса производства сыра в ваннах, сыроизготовителях.
67. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 9 к настоящему ПС.
68. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы сыродела приведены в таблице 2 Приложения 9 к настоящему ПС.
69. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые сыроделом, указан в таблице 3 Приложения 9 к настоящему ПС.

70. Еңбек функцияларын айқындайтын, ірімшік жасаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 9-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
71. Ірімшік жасаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 9-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
72. Ірімшік жасаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 9-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
9-параграф. Ірімшік жасаушы шебер
73. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3-4.
74. Лауазымның мүмкін атаулары: ірімшік жасаушы шебер.
75. "Ірімшік жасаушы шебер" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ванналар мен ірімшік дайындайтын аспаптарда ірімшікті өндіру бойынша үдерісті жүргізу.
76. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 10-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
77. Ірімшік жасаушы шебердің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 10-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
78. Еңбек функцияларын айқындайтын, ірімшік жасаушы шебер орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 10-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
79. Ірімшік жасаушы шебердің орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 10-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
80. Ірімшік жасаушы шебердің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 10-қосымшасының 5,6-кестесінде көрсетілген.
10-параграф. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы
81. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
82. Лауазымның мүмкін атаулары: ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы.
83. "Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ірімшікті пісіру бойынша үдерісті жүргізу.
84. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 11-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
85. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 11-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
86. Еңбек функцияларын айқындайтын, ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 11-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
87. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 11-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
88. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 11-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
11-параграф. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебер

70. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые сыроделом, приведены в таблице 4 Приложения 9 к настоящему ПС.
71. Требования к компетенции сыродела указаны в таблице 5 Приложения 9 к настоящему ПС.
Параграф 9. Сыродел-мастер
72. Квалификационный уровень по ОРК – 3-4.
73. Возможные наименования должностей: сыродел-мастер.
74. Профессия "сыродел-мастер" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса производства сыра в ваннах, сыроизготовителях.
75. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 10 к настоящему ПС.
76. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы сыродела-мастера приведены в таблице 2 Приложения 10 к настоящему ПС.
77. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые сыроделом-мастером, указан в таблице 3 Приложения 10 к настоящему ПС.
78. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые сыроделом-мастером, приведены в таблице 4 Приложения 10 к настоящему ПС.
79. Требования к компетенции сыродела-мастера указаны в таблице 5, 6 Приложения 10 к настоящему ПС.
Параграф 10. Сыродел по созреванию сыров
80. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
81. Возможные наименования должностей: сыродел по созреванию сыров.
82. Профессия "сыродел по созреванию сыров" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса созревания сыров.
83. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 11 к настоящему ПС.
84. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы сыродела по созреванию сыров приведены в таблице 2 Приложения 11 к настоящему ПС.
85. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые сыроделом по созреванию сыров, указан в таблице 3 Приложения 11 к настоящему ПС.
86. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые сыроделом по созреванию сыров, приведены в таблице 4 Приложения 11 к настоящему ПС.
87. Требования к компетенции сыродела по созреванию сыров указаны в таблице 5 Приложения 11 к настоящему ПС.
Параграф 11. Сыродел мастер по созреванию сыров
88. Квалификационный уровень по ОРК – 3-4.

89. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3-4.
90. Лауазымның мүмкін атаулары: ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебер.
91. "Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебер" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ірімшікті пісіру бойынша үдерісті жүргізу.
92. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 12-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
93. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебердің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 12-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
94. Еңбек функцияларын айқындайтын, ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебер орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 12-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
95. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебердің орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 12-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
96. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебердің құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 12-қосымшасының 5,6-кестесінде көрсетілген.
12-параграф. Ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар
жабу аппаратшысы
97. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
98. Лауазымның мүмкін атаулары: ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар жабу аппаратшысы.
99. "Ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар жабу аппаратшысы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: әр түрлі аппараттар (машиналар) көмегімен ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар жабу бойынша үдерісті жүргізу.
100. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 13-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
101. Ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар жабу аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 13-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
102. Еңбек функцияларын айқындайтын, ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар жабу аппаратшысы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 13-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
103. Ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар жабу аппаратшысының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 13-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
104. Ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар жабу аппаратшысының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 13-қосымшасының 5,6-кестесінде көрсетілген.
13-параграф. Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысы
104. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
105. Лауазымның мүмкін атаулары: балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысы.

89. Возможные наименования должностей: сыродел мастер по созреванию сыров.
90. Профессия "сыродел мастер по созреванию сыров" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса созревания сыров.
91. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 12 к настоящему ПС.
92. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы сыродела мастера по созреванию сыров приведены в таблице 2 Приложения 12 к настоящему ПС.
93. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые сыроделом мастером по созреванию сыров, указан в таблице 3 Приложения 12 к настоящему ПС.
94. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые сыроделом мастером по созреванию сыров, приведены в таблице 4 Приложения 12 к настоящему ПС.
95. Требования к компетенции сыродела мастера по созреванию сыров указаны в таблице 5, 6 Приложения 12 к настоящему ПС.
Параграф 12. Аппаратчик нанесения полимерных
и парафиновых покрытий на сыры
96. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
97. Возможные наименования должностей: аппаратчик нанесения полимерных и парафиновых покрытий на сыры.
98. Профессия "аппаратчик нанесения полимерных и парафиновых покрытий на сыры" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса парафинирования сыров и нанесения полимерных покрытий с помощью аппаратов (машин) различного типа.
99. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 13 к настоящему ПС.
100. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика нанесения полимерных и парафиновых покрытий на сыры приведены в таблице 2 Приложения 13 к настоящему ПС.
101. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком нанесения полимерных и парафиновых покрытий на сыры, указан в таблице 3 Приложения 13 к настоящему ПС.
102. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком нанесения полимерных и парафиновых покрытий на сыры, приведены в таблице 4 Приложения 13 к настоящему ПС.
103. Требования к компетенции аппаратчика нанесения полимерных и парафиновых покрытий на сыры указаны в таблице 5, 6 Приложения 13 к настоящему ПС.
Параграф 13. Аппаратчик производства плавленого сыра
104. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
105. Возможные наименования должностей: аппаратчик производства плавленого сыра.

106. "Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: әр түрлі аппараттарда вакуумның астында, ірімшік массасын ұсақтау және балқытуға арналған агрегаттарда ірімшік массасын балқыту бойынша үдерісті жүргізу.
107. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 14-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
108. Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 14-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
109. Еңбек функцияларын айқындайтын, балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 14-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
110. Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 14-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
111. Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 14-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
14-параграф. Ерітілген майды өндіру аппаратшысы
112. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
113. Лауазымның мүмкін атаулары: ерітілген майды өндіру аппаратшысы.
114. "Ерітілген майды өндіру аппаратшысы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ерітілген майды өндіру бойынша технологиялық үдерісті жүргізу.
115. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 15-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
116. Ерітілген майды өндіру аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 15-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
117. Еңбек функцияларын айқындайтын, ерітілген майды өндіру аппаратшысы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 15-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
118. Ерітілген майды өндіру аппаратшысының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 15-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
119. Ерітілген майды өндіру аппаратшысының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 15-қосымшасының 5,6-кестелерінде көрсетілген.
15-параграф. Қаймақ дайындаушы
120. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
121. Лауазымның мүмкін атаулары: қаймақ дайындаушы.
122. "Қаймақ дайындаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: автоматты желіде қаймақты өндіру бойынша үдерісті жүргізу.
123. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 16-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.

106. Профессия "аппаратчик производства плавленого сыра" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса плавления сырной массы в аппаратах различных типов под вакуумом, а также в агрегате для измельчения и плавления сырной массы.
107. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 14 к настоящему ПС.
108. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика производства плавленого сыра приведены в таблице 2 Приложения 14 к настоящему ПС.
109. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком производства плавленого сыра, указан в таблице 3 Приложения 14 к настоящему ПС.
110. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком производства плавленого сыра, приведены в таблице 4 Приложения 14 к настоящему ПС.
111. Требования к компетенции аппаратчика производства плавленого сыра указаны в таблице 5 Приложения 14 к настоящему ПС.
Параграф 14. Аппаратчик производства топленого масла
112. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
113. Возможные наименования должностей: аппаратчик производства топленого масла.
114. Профессия "аппаратчик производства топленого масла" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение технологического процесса производства топленого масла.
115. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 15 к настоящему ПС.
116. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика производства топленого масла приведены в таблице 2 Приложения 15 к настоящему ПС.
117. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком производства топленого масла, указан в таблице 3 Приложения 15 к настоящему ПС.
118. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком производства топленого масла, приведены в таблице 4 Приложения 15 к настоящему ПС.
119. Требования к компетенции аппаратчика производства топленого масла указаны в таблицах 5, 6 Приложения 15 к настоящему ПС.
Параграф 15. Изготовитель сметаны
120. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
121. Возможные наименования должностей: изготовитель сметаны.
122. Профессия "изготовитель сметаны" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса производства сметаны на автоматизированной линии.
123. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 16 к настоящему ПС.

124. Қаймақ дайындаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 16-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
125. Еңбек функцияларын айқындайтын, қаймақ дайындаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 16-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
126. Қаймақ дайындаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 16-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
127. Қаймақ дайындаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 16-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
16-параграф. Сүзбе дайындаушы
128. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
129. Лауазымның мүмкін атаулары: сүзбе дайындаушы.
130. "Сүзбе дайындаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ағымды механикаландырылған желіде, мерзімді және үздіксіз іс-әрекет ететін құрал-жабдықтың барлық түрінде сүзбені дайындау үдерісін жүргізу.
131. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 17-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
132. Сүзбе дайындаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 17-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
133. Еңбек функцияларын айқындайтын, сүзбе дайындаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 17-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
134. Сүзбе дайындаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 17-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
135. Сүзбе дайындаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 17-қосымшасының 5-кестелерінде көрсетілген.
17-параграф. Сүзбе массасын дайындаушы
136. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
137. Лауазымның мүмкін атаулары: сүзбе массасын дайындаушы.
138. "Сүзбе массасын дайындаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: сүзбені дайындау үдерісін жүргізу.
139. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 18-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
140. Сүзбе массасын дайындаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 18-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
141. Еңбек функцияларын айқындайтын, сүзбе массасын дайындаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 18-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
142. Сүзбе массасын дайындауш ының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 18-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
143. Сүзбе массасын дайындаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 18-қосымшасының 5, 6-кестесінде көрсетілген.

124. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы изготовителя сметаны приведены в таблице 2 Приложения 16 к настоящему ПС.
125. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые изготовителем сметаны, указан в таблице 3 Приложения 16 к настоящему ПС.
126. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые изготовителем сметаны, приведены в таблице 4 Приложения 16 к настоящему ПС.
127. Требования к компетенции изготовителя сметаны указаны в таблице 5 Приложения 16 к настоящему ПС.
Параграф 16. Изготовитель творога
128. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
129. Возможные наименования должностей: изготовитель творога.
130. Профессия "изготовитель творога" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса выработки творога на поточной механизированной линии и на всех видах оборудования периодического и непрерывного действия.
131. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 17 к настоящему ПС.
132. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы изготовителя творога приведены в таблице 2 Приложения 17 к настоящему ПС.
133. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые изготовителем творога, указан в таблице 3 Приложения 17 к настоящему ПС.
134. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые изготовителем творога, приведены в таблице 4 Приложения 17 к настоящему ПС.
135. Требования к компетенции изготовителя творога указаны в таблицах 5 Приложения 17 к настоящему ПС.
Параграф 17. Мойщик сыра
136. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
137. Возможные наименования должностей: мойщик сыра.
138. Профессия "мойщик сыра" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: мойка и обсушка сыров на машинах разного типа, регулирование температурного режима воды и воздуха по контрольно-измерительным приборам.
139. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 18 к настоящему ПС.
140. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы мойщика сыра приведены в таблице 2 Приложения 18 к настоящему ПС.
141. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые мойщиком сыра, указан в таблице 3 Приложения 18 к настоящему ПС.
142. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые мойщиком сыра, приведена в таблице 4 Приложения 18 к настоящему ПС.
143. Требования к компетенции мойщика сыра указаны в таблице 5 Приложения 18 к настоящему ПС.

18-параграф. Ірімшікті баспақтаушы
152. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
153. Лауазымның мүмкін атаулары: ірімшікті баспақтаушы.
154. "Ірімшікті баспақтаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: туннель пневматикалық баспақтардан басқа, әр түрлі құрылымдағы баспақтарда ұсақ ірімшікті баспақтау бойынша үдерісті жүргізу.
155. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 19-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
156. Ірімшікті баспақтаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 19-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
157. Еңбек функцияларын айқындайтын, ірімшікті жуушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 19-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
158. Ірімшікті баспақтаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 19-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
159. Ірімшікті баспақтаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 20-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
19-параграф. Ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушы
160. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 1-3.
161. Лауазымның мүмкін атаулары: ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушы.
162. "Ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: технологияға сәйкес біркелкі массаны алу үшін әр түрлі араластырғыштары бар ванналар немесе қазандарда, әр түрлі құрылымды араластырғыш машиналарда қатты, борпылдақ, паста тәріздес, жабысқақ шикізат пен жартылай фабрикаттарды араластыру бойынша технологиялық үдерісті жүргізу.
163. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 20-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
164. Ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 20-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
165. Еңбек функцияларын айқындайтын, ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 20-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.

Параграф 18. Прессовщик сыра
144. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
145. Возможные наименования должностей: прессовщик сыра.
146. Профессия "прессовщик сыра" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса прессования мелких сыров на прессах различных конструкций, кроме туннельных пневматических прессов.
147. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 19 к настоящему ПС.
148. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы прессовщика сыра приведены в таблице 2 Приложения 19 к настоящему ПС.
149. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые прессовщиком сыра, указан в таблице 3 Приложения 19 к настоящему ПС.
150. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые прессовщиком сыра, приведены в таблице 4 Приложения 19 к настоящему ПС.
151. Требования к компетенции прессовщика сыра указаны в таблице 5 Приложения 19 к настоящему ПС.
Параграф 19. Составитель смесей
152. Квалификационный уровень по ОРК – 1-3.
153. Возможные наименования должностей: составитель смесей.
154. Профессия "составитель смеси плавленого сыра" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение технологического процесса смешивания твердого, сыпучего, пастообразного, вязкого сырья и полуфабрикатов в смесительных машинах различных конструкций, в ваннах или котлах с различными мешалками до получения однородности в соответствии с технологией.
155. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 20 к настоящему ПС.
156. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы составителя смесей приведены в таблице 2 Приложения 20 к настоящему ПС.
157. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые составителем смесей, указан в таблице 3 Приложения 20 к настоящему ПС.
158. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые составителем смесей, приведены в таблице 4 Приложения 20 к настоящему ПС.
159. Требования к компетенции составителя смесей указаны в таблице 5, 6, 7 Приложения 20 к настоящему ПС.
Параграф 20. Сыросол
160. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
161. Возможные наименования должностей: сыросол.
162. Профессия "сыросол" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса посолки мелких и крупных сычужных сыров.
163. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 21 к настоящему ПС.
164. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы сыросола приведены в таблице 2 Приложения 21 к настоящему ПС.
165. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые сыросолом, указан в таблице 3 Приложения 21 к настоящему ПС.

166. Ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 20-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
167. Ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 20-қосымшасының 5, 6, 7-кестесінде көрсетілген.
20-параграф. Ірімшік тұздаушы
168. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
169. Лауазымның мүмкін атаулары: ірімшік тұздаушы.
170. "Ірімшік тұздаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ұсақ және ірі мәйекті ірімшікті тұздау бойынша үдерісті жүргізу.
171. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 21-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
172. Ірімшік тұздаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 21-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
173. Еңбек функцияларын айқындайтын, ірімшік тұздаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 21-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
174. Ірімшік тұздаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 21-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
175. Ірімшік тұздаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 21-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
21-параграф. Ірімшік қалыптаушы
176. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
177. Лауазымның мүмкін атаулары: ірімшік қалыптаушы.
178. "Ірімшік қалыптаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: ірімшікті қалыптау бойынша үдерісті жүргізу.
179. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 22-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
180. Ірімшік қалыптаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 22-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
181. Еңбек функцияларын айқындайтын, ірімшік қалыптаушы орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 22-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
182. Ірімшік қалыптаушының орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 22-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
183. Ірімшік қалыптаушының құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 22-қосымшасының 5,6-кестелерінде көрсетілген.
23-параграф. Инженер-технолог
184. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 4-7.
185. Лауазымның мүмкін атаулары: инженер-технолог.
186. "Инженер-технолог" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: май және ірімшік өндірісінің технологиясын ұйымдастыру.
187. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 23-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
188. Инженер-технологтың еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 23-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
189. Еңбек функцияларын айқындайтын, инженер-технолог орындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 23-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
190. Инженер-технолотыңг орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 23-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
191. Инженер-технологтың құзыреттіліктеріне қойылатын талаптар осы КС 23-қосымшасының 5, 6, 7, 8 -кестесінде көрсетілген.
4. КС әзірлеушілері
192. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі болып табылады.
193. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 24-қосымшасында көрсетілген.
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
1-қосымшасы
Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығы тенденцияларын есепке алғандағы кәсіп атауы
01-2005 Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуішісіне сәйкес кәсіптер атауы
СБШ біліктілік деңгейі
1.
Сары май және ірімшік өндіру
Сүзбе ірімшігін жасаушы
Сүзбе ірімшігін жасаушы
3
2.
Сары май және ірімшік өндіру
Сүзбе ірімшігін жасаушы шебер
Сүзбе ірімшігін жасаушы шебер
3
3.
Сары май және ірімшік өндіру
Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы
Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы
2
4.
Сары май және ірімшік өндіру
Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы
Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы
3
5.
Сары май және ірімшік өндіру
Шұжықты ірімшік ыстаушы
Шұжықты ірімшік ыстаушы
2
6.
Сары май және ірімшік өндіру
Май шайқаушы
Май шайқаушы
2-3
7.
Сары май және ірімшік өндіру
Май шайқаушы шебер
Май шайқаушы шебер
3-4
8.
Сары май және ірімшік өндіру
Ірімшік жасаушы
Ірімшік жасаушы
2-3
9.
Сары май және ірімшік өндіру
Ірімшік жасаушы шебер
Ірімшік жасаушы шебер
3-4
10.
Сары май және ірімшік өндіру
Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы
Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы
3
11.
Сары май және ірімшік өндіру
Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебер
Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебер
3-4
12.
Сары май және ірімшік өндіру
Ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар жабу аппаратшысы
Ірімшікке полимерлік және парафиндік жабындар жабу аппаратшысы
2-3
13.
Сары май және ірімшік өндіру
Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысы
Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысы
3
14.
Сары май және ірімшік өндіру
Ерітілген май өндірісі аппаратшысы
Ерітілген май өндірісі аппаратшысы
2-3
15.
Сары май және ірімшік өндіру
Қаймақ дайындаушы
Қаймақ дайындаушы
3
16.
Сары май және ірімшік өндіру
Сүзбе дайындаушы
Сүзбе дайындаушы
3-4
17.
Сары май және ірімшік өндіру
Ірімшік жуушы
Ірімшік жуушы
2-3
18.
Сары май және ірімшік өндіру
Ірімшікті баспақтаушы
Ірімшікті баспақтаушы
3
19.
Сары май және ірімшік өндіру
Ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушы
Ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушы
1-3
20.
Сары май және ірімшік өндіру
Ірімшік тұздаушы
Ірімшік тұздаушы
3
21.
Сары май және ірімшік өндіру
Ірімшік қалыптаушы
Ірімшік қалыптаушы
2-3
22.
Сары май және ірімшік өндіру
Инженер-технолог
Инженер-технолог
4-7
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
2-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Сүзбе ірімшігін жасаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің
бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Сүзбе ірімшігін жасаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3
2-кесте. Сүзбе ірімшігін жасаушының еңбек шарттарына, біліміне
және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Мамандық бойынша болжамды жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Цех, арнайы орынжай
Еңбектің зиянды және қауіпті жағдайлары
Жоқ
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру және оқыту деңгейі
Қажет етілетін еңбек өтілі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе
Талап етілмейді
3-кесте. Сүзбе ірімшігін жасаушы орындайтын, еңбек функцияларын
анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Бактериялық ашытқыны қолданып пастерленген сүттен сүзбе ірімшігін шығару үдерісін жүргізу. Сүтті нормалау, қоюландыруға (қосындыны жылыту, ашытқы, химикаттар, қоюландыру ферменттерін салу) дайындау
2
Дәнді құрғатуды және сарысу қышқылын арттыруды бақылау. Ірімшік массасын үстелге қою, түйіннің қалыптасуына жол бермей, дәнді тегіс қабатпен бөлу
4-кесте. Сүзбе ірімшігін жасаушы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Техника, жабдық
Шикізат, жабдық

166. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые сыросолом, приведены в таблице 4 Приложения 21 к настоящему ПС.
167. Требования к компетенции сыросола указаны в таблице 5 Приложения 21 к настоящему ПС.
Параграф 21. Формовщик сыра
168. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
169. Возможные наименования должностей: формовщик сыра.
170. Профессия "формовщик сыра" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса формования сыра.
171. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 22 к настоящему ПС.
172. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы формовщика сыра приведены в таблице 2 Приложения 22 к настоящему ПС.
173. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые формовщиком сыра, указан в таблице 3 Приложения 22 к настоящему ПС.
174. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые формовщиком сыра, приведены в таблице 4 Приложения 22 к настоящему ПС.
175. Требования к компетенции формовщика сыра указаны в таблицах 5, 6 Приложения 22 к настоящему ПС.
Параграф 22. Инженер-технолог
176. Квалификационный уровень по ОРК – 4-7.
177. Возможные наименования должностей: инженер-технолог, техник-технолог, главный инженер, главный технолог.
178. Профессия "инженер-технолог" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: организация технологии производства масла и сыра.
179. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 23 к настоящему ПС.
180. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инженера-технолога приведены в таблице 2 Приложения 23 к настоящему ПС.
181. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые инженером-технологом, указан в таблице 3 Приложения 23 к настоящему ПС.
182. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые инженером-технологом, приведены в таблице 4 Приложения 23 к настоящему ПС.
183. Требования к компетенции инженера-технолога указаны в таблице 5, 6, 7, 8 Приложения 23 к настоящему ПС.
4. Разработчики ПС
192. Разработчиком ПС является Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
193. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 25 к настоящему ПС.
Приложение 1
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда
Наименование профессии согласно государственному классификатору занятий Республики Казахстан 01-2005
Квалификационный уровень ОРК
1.
Производство сливочного масла и сыра
Брынзодел
Брынзодел
3
2.
Производство сливочного масла и сыра
Брынзодел-мастер
Брынзодел-мастер
3
3.
Производство сливочного масла и сыра
Глазировщик мороженого и сырков
Глазировщик мороженого и сырков
2
4.
Производство сливочного масла и сыра
Изготовитель сычужного порошка и пищевого пепсина
Изготовитель сычужного порошка и пищевого пепсина
3
5.
Производство сливочного масла и сыра
Коптильщик колбасного сыра
Коптильщик колбасного сыра
2
6.
Производство сливочного масла и сыра
Маслодел
Маслодел
2-3
7.
Производство сливочного масла и сыра
Маслодел-мастер
Маслодел-мастер
3-4
8.
Производство сливочного масла и сыра
Сыродел
Сыродел
2-3
9.
Производство сливочного масла и сыра
Сыродел-мастер
Сыродел-мастер
3-4
10.
Производство сливочного масла и сыра
Сыродел по созреванию сыров
Сыродел по созреванию сыров
3
11.
Производство сливочного масла и сыра
Сыродел мастер по созреванию сыров
Сыродел мастер по созреванию сыров
3-4
12.
Производство сливочного масла и сыра
Аппаратчик нанесения полимерных и парафиновых покрытий на сыры
Аппаратчик нанесения полимерных и парафиновых покрытий на сыры
2-3
13.
Производство сливочного масла и сыра
Аппаратчик производства плавленого сыра
Аппаратчик производства плавленого сыра
3
14.
Производство сливочного масла и сыра
Аппаратчик производства топленого масла
Аппаратчик производства топленого масла
2-3
15.
Производство сливочного масла и сыра
Изготовитель сметаны
Изготовитель сметаны
3
16.
Производство сливочного масла и сыра
Изготовитель творога
Изготовитель творога
3-4
17.
Производство сливочного масла и сыра
Мойщик сыра
Мойщик сыра
2-3
18.
Производство сливочного масла и сыра
Прессовщик сыра
Прессовщик сыра
3
19.
Производство сливочного масла и сыра
Составитель смесей
Составитель смесей
1-3
20.
Производство сливочного масла и сыра
Сыросол
Сыросол
3
21.
Производство сливочного масла и сыра
Формовщик сыра
Формовщик сыра
2-3
22.
Производство сливочного масла и сыра
Инженер-технолог
Инженер-технолог
4-7
Приложение 2
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Брынзодел
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Брынзодел
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
брынзодела
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые брынзоделом
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение процесса выработки брынзы из пастеризованного молока с применением бактериальных заквасок. Нормализация молока, подготовка к свертыванию (нагревание смеси, внесение закваски, химикатов, свертывающего фермента)
2
Контроль за обезвоживанием зерна и нарастанием кислотности сыворотки. Перекладывание сырной массы на стол, распределение зерна ровным слоем, не допуская комкования
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых брынзоделом
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Техника, оборудование
Сырье, оборудование

1-1) Ұйысқандарды кесу, дәнді қою және киліктіру
Сүт, сүт өнімдері
Жабдық
1-2)Сарысу бөлігін шығару
2
Техника, жабдық
Шикізат, жабдық
2-1)Ағаш бөшкелер, талап етілген байытылған тұздық дайындау
Сүт, сүт өнімдері
Жабдық
2-2)Сүзбе ірімшігінің бөлшектерін бөшкеге салу, сүзбе ірімшігі қатарларына тұз себу, тұздық құю
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі сүзбе ірімшігін
жасаушының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өз жұмысын жақсы (дұрыс) істеуге тырысады, өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Сүзбе ірімшігін өндіру технологияларын қолдана алу қабілеті
Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы
Сүзбе ірімшігі өндірісінің технологиясы
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Сүт пен сүзбе ірімшігінің құрамы мен негізгі құрылымы жайлы білімін қолдану дағдысы
Сүт пен сүзбе ірімшігінің құрамы мен негізгі құрылымы
2-1)
Командада жақсы жұмыс істейді, өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Дайын өнім мен шикізат сапасын анықтау дағдысы
Шикізат пен дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар
2-2)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Шикізат пен материалдар шығынының нормалары жайлы білімін қолдану дағдысы
Шикізат пен материалдар шығынының нормалары
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
3-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Сүзбе ірімшігін жасаушы шебер
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өнімдері
БТБА бойынша мамандық
Сүзбе ірімшігін жасаушы шебер
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
4
2-кесте. Сүзбе ірімшігін жасаушы шебердің еңбек шарттарына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Мамандық бойынша болжамды жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Цех, арнайы орынжай
Еңбектің зиянды және қауіпті жағдайлары
Жоқ
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе
Талап етілмейді
3-кесте. Сүзбе ірімшігін жасаушы шебер орындайтын,
еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Бактериялық ашытқыны қолданып пастерленген сүттен сүзбе ірімшігін шығару үдерісін жүргізу
2
Келіп түскен шикізатты есептеу және бақылау, зертханалық талдаулар және органолептикалық негізде сапалық және ірімшікке жарамдылығы жағынан сұрыптау
4-кесте. Сүзбе ірімшігін жасаушы шебер орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Техника, жабдық
Шикізат, жабдық

1-1) Разрезка сгустка, постановка и вымешивание зерна
Молоко, молочные продукты
Оборудование
1-2) Удаление части сыворотки
2
Техника, оборудование
Сырье, оборудование
2-1) Подготовка деревянных бочек, рассола требуемой концентрации
Молоко, молочные продукты
Оборудование
2-2) Укладка брусков брынзы в бочки, посыпание рядов брынзы солью, заливание рассолом
Таблица 5. Требования к компетенциям брынзодела
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Пытается сделать свою работу хорошо (правильно), положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания технологии производства брынзы
Знание устройства обслуживаемого оборудования Знания технологии производства брынзы
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Умения применять знания состава и основные свойства молока и брынзы
Знание состава и основные свойства молока и брынзы
2-1)
Хорошо работает в команде, своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Навыки определения качества сырья и готового продукта
Знание требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта
2-2)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умение применять знания норм расхода сырья и материалов
Знание норм расхода сырья и материалов
Приложение 3
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Брынзодел-мастер
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Брынзодел-мастер
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
брынзодела-мастера
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые брынзоделом-мастером
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение процесса выработки брынзы из пастеризованного молока с применением бактериальных заквасок
2
Учет и контроль поступающего сырья, сортировка по качеству и сыро пригодности на основе лабораторных анализов и органолептических
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых брынзоделом-мастером
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Техника, оборудование
Сырье, оборудование

1-1) Сүтті майы бойынша нормалау есебін жүргізу
Сүт, сүт өнімдері
Жабдық
1-2)Бактериялды ашытқының, химикаттардың, ферменттердің қажетті санын есептеу
2
Ірімшік массасы
Қалыптық үстел, пышақ
2-1) Ірімшік массасын формалық үстелге қоюға, пластты бөлшектерге баспақтауға және кесуге қатысу
Сүт, сүт өнімдері
Есептеу журнал
2-2) Есепті және есептілікті жүргізу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі сүзбе ірімшігін
жасаушы шебердің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады, жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді, жаңа мүмкіндіктер көріп, оларды пайдаланады
Сүзбе ірімшігін өндіру технологияларын қолдана алу қабілеті
Сүзбе ірімшігін өндіру технологиялары
1-2)
Командада жақсы жұмыс істейді, өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Сүт пен сүзбе ірімшігінің құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы жайлы білімін қолдану дағдысы
Сүт пен сүзбе ірімшігінің құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы
2-1)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Дайын өнім мен шикізат сапасын анықтау дағдысы
Шикізат пен дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар
2-2)
Базалық тәртіпті, пайдаланады, сондай-ақ дұрыс ойға және жинаған тәжірибесіне сүйенеді
Шикізат пен материалдар шығынының нормалары жайлы білімін қолдану дағдысы
Шикізат пен материалдар шығынының нормалары
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
4-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
2-кесте. Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушының еңбек
шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Мамандық бойынша болжамды жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Цех, арнайы орынжай
Еңбектің зиянды және қауіпті жағдайлары
Жоқ
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Негізгі жалпы орта білім бар болған жағдайда, бірақ бастауыш білімнен төмен емес (білім беру ұйымының базасында немесе кәсіпорында оқыту) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3-кесте. Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы орындайтын,
еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Ірімшіктерді жылтырату үдерісін жүргізу
4-кесте. Балмұздақты және ірімшіктерді жылтыратушы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Техника, жабдық
Шикізат, жабдық

1-1) Проведение расчетов нормализации молока по жиру
Молоко, молочные продукты
Оборудование
1-2) Расчет необходимого количества бактериальной закваски, химикатов и фермента
2
Сырная масса
Формовочный стол
Нож
2-1) Участие в перекладывании сырной массы на формовочный стол, прессовании и разрезке пласта на бруски
Молоко, молочные продукты
Журналы учеты
2-2) Ведение учета и отчетности
Таблица 5. Требования к компетенциям брынзодела-мастера
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение, легко приспосабливается к изменениям на работе, видит новые возможности и использует их
Умения применять знания технологии производства брынзы
Знание технологии производства брынзы
1-2)
Хорошо работает в команде, своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умения применять знания состава и физико-химических свойств молока и брынзы
Знание состава и физико-химических свойств молока и брынзы
2-1)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Навыки определения качества сырья и готового продукта
Знание требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта
2-2)
Использует базовые правила, а также опирается на здравый смысл и предыдущий опыт
Умение применять знания норм расхода сырья и материалов
Знание норм расхода сырья и материалов
Приложение 4
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Глазировщик мороженого и сырков
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Глазировщик мороженого и сырков
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
глазировщика мороженого и сырков
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Наличие общего среднего образования, но не ниже основного среднего, практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии)
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции
глазировщика мороженого и сырков
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единиц профессионального стандарта)
1
Ведение процесса глазировки сырков
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых глазировщиком мороженого
и сырков
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Техника, оборудование
Сырье, оборудование

1-1) Ірімшіктері бар формаларды тұздық салқын ваннадан шығару және оларды суда жылыту
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі балмұздақты және ірімшіктерді
жылтыратушының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өз жұмысын жақсы (дұрыс) істеуге тырысады
Мәнсіз шығындар немесе тиімсіздік мәселесі бойынша қарсылық білдіре алады, бірақ жағдайды жақсартуға нақты қадамдар жасамайды
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Ірімшіктерді жылтырату технологияларының негізгі білімін қолдану қабілеті
Ірімшіктерді жылтырату технологиясының негіздері
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
5-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
4
2-кесте. Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Мамандық бойынша болжамды жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Цех, арнайы орынжай
Еңбектің зиянды және қауіпті жағдайлары
Жоқ
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе
Талап етілмейді
3-кесте. Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы орындайтын,
еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Экстракция әдісімен мәйекті ұйытқыны және автолиз әдісімен тағамдық пепсинді алудың технологиялық үдерісін жүргізу; салқындату, экстракты сүзгілеу, тұзды және тұз қышқылын есептеу бойынша үдерісті жүргізу
4-кесте. Мәйекті ұнтақ және тағамдық пепсин дайындаушы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Шикізат, техника
Жабдық

1-1) Выгрузка форм с сырками из рассольной холодильной ванны и отогрев в воде
Таблица 5. Требования к компетенциям глазировщика мороженого и
сырков 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных функций. Легко приспосабливается к изменениям на работе. Хорошо работает в команде. Использует информацию, которая предлагается или другие источники
Умение применять знаниям основ технологии глазировки сырков
Знание основ технологии глазировки сырков
Приложение 5
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Изготовитель сычужного порошка и пищевого пепсина
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Изготовитель сычужного порошка и пищевого пепсина
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
изготовителя сычужного порошка и пищевого пепсина
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые изготовителем сычужного порошка и пищевого пепсина
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Ведение технологического процесса получения сычужного фермента методом экстракции и пищевого пепсина методом автолиза: охлаждение, фильтрация экстракта, внесение по расчету соли и соляной кислоты
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых изготовителем сычужного
порошка и пищевого пепсина
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Сырье, техника
Оборудование

1-1)Тұздауды біраз уақытқа қою және тығыздау, оларды қаптарға өз бетінше тығыздау, центрифугалау және кептіру
Сүт, сүт өнімдері
Жабдық
1-2)Ұлтабарды (пепсинді) шар тәріздес диірменге ұнтақталғанға дейін тарту, елеу
2
Шикізат
Щетка, қолғап, жуу құралы
2-1)Ұнтақты кептірілген және еленген тұзбен араластыру
Шикізат, техника
Жабдық
2-2)Өнімді тұз қосу және мұқият араластыру арқылы стандартты белсендендіруге жеткізу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі мәйекті ұнтақ және тағамдық
пепсин дайындаушының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өз жұмысын жақсы (дұрыс) істеуге тырысады
Мәйекті ұйытқы және тағамдық пепсин өндіру технологиясы жайлы білімін қолдану қабілеті
Мәйекті ұйытқы және тағамдық пепсин өндіру технологиясы
1-2)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Шикізаттың құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы анықтау қабілеті
Шикізаттың құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы
2-1)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Жабдыққа қызмет көрсету дағдысын қолдану қабілеті
Жабдықтарға қызмет көрсету құрылымы мен ережелері
2-2)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Қышқылдармен жұмыс істеу дағдысы
Қышқылдарды жұмыс істеу қағидасы
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
6-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Шұжықты ірімшік ыстаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Шұжықты ірімшік ыстаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
2-кесте. Шұжықты ірімшік ыстаушының еңбек шарттарына, біліміне
және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Мамандық бойынша болжамды жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Цех, арнайы орынжай
Еңбектің зиянды және қауіпті жағдайлары
Жоқ
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Негізгі жалпы орта білім бар болған жағдайда, бірақ бастауыш білімнен төмен емес (білім беру ұйымының базасында немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3-кесте. Шұжықты ірімшік ыстаушы орындайтын, еңбек функцияларын
анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
4-кесте. Шжықты ірімшік ыстаушы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Отын
Бақылау-өлшеу аспаптары

1-1) Отстаивание и уплотнение высола, самопрессование его в мешочках, центрифугирование и сушка
Молоко, молочные продукты
Оборудование
1-2) Размол сычуга (пепсина) на шаровой мельнице до состояния пудры, просеивание
2
Сырье
Щетки, перчатки, моющие средства
2-1) Перемешивание порошка с высушенной и просеянной солью
Сырье, техника
Оборудование
2-2) Доведение продукта до стандартной активности путем добавления соли и тщательного перемешивания
Таблица 5. Требования к компетенциям изготовителя сычужного порошка
и пищевого пепсина 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Пытается сделать свою работу хорошо (правильно)
Умение применять знания технологии производства сычужного фермента и пищевого пепсина
Знание технологии производства сычужного фермента и пищевого пепсина
1-2)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения определения физико-химических свойств сырья
Знание составов и физико-химических свойств сырья
2-1)
Легко приспосабливается к изменениям на работе Хорошо работает в команде
Умения применять навыки обслуживания оборудования
Знание устройства и правил обслуживания оборудования
2-2)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Навыки работы с кислотами
Знание правил обращения с кислотами
Приложение 6
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Коптильщик колбасного сыра
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Коптильщик колбасного сыра
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
коптильщика колбасного сыра
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Наличие общего среднего образования, но не ниже основного среднего, практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии)
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые коптильщиком колбасного сыра
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых коптильщиком
колбасного сыра
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Топливо
Контрольно-
измерительные приборы

1-1) Оттыққа отын беру, ыстаудың температуралық режимін реттеу
Шұжықты ірімшік
Ыстаушы білімі
1-2) Сыртқы түрін және ірімшік батонының құрылымы бойынша ыстау үдерісінің аяқталуын анықтау
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі шұжықты ірімшік
ыстаушының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Шұжықты ірімшік өндірісі технологиясының негіздері жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Шұжықты ірімшік өндірісі технологиясының негіздері
1-2)
Командада жақсы жұмыс істейді
Ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Ыстау үдерісіне тәуелді шұжықты ірімшіктің мүмкін ақаулары
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
7-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Май шайқаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Май шайқаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
3-4
2-кесте. Май шайқаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін болған жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек шарты
Жоқ
Жұмысқа қолжетімділіктің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Негізгі жалпы орта білім бар болған жағдайда, бірақ бастауыш білімнен төмен емес (білім беру ұйымының базасында немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқыту) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3-кесте. Май шайқаушы орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын,
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Түрлі үлгідегі тасқынды желілерде және үздіксіз әрекеттегі май әзірлеушілерде сары май шығару үдересін жүргізу
4-кесте. Май шайқаушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Май
Жабдық

1-1) Подача топлива в топки, регулирование температурного режима копчения
Колбасный сыр
Знания коптильщика
1-2) Определение окончания процесса копчения по внешнему виду и структуре батонов сыра
Таблица 5. Требования к компетенциям коптильщика колбасного сыра
2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Умения применять знания основ технологии производства колбасного сыра
Знание основ технологии производства колбасного сыра
1-2)
Хорошо работает в команде. Использует информацию или другие легкодоступные источники
Навыки определения пороков колбасного сыра, зависящие от процесса копчения
Знание возможных пороков колбасного сыра, зависящие от процесса копчения
Приложение 7
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Маслодел
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Маслодел
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
3-4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
маслодела
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Наличие общего среднего образования, но не ниже основного среднего, практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии)
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые маслоделом
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Ведение процесса производства сливочного масла на поточных линиях различных типов и масло изготовителях непрерывного действия
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых маслоделом
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Масло
Оборудование

1-1) Түрлі үлгідегі тасқынды желілерде және үздіксіз әрекеттегі май әзірлеушілерде сары май шығару үдерісін жүргізу
Жабдық
Бақылау-өлшеу аспабы
1-2) Пастерлеу, иісті жою және май қалыптастыру режимін, машиналар жұмысының дұрыстығын реттеу
2
Журнал
Қалам
2-1) Сары май өндірудің технологиялық журналын жүргізу
Жабдық
Жуу құралдары
Пайдалану бойынша нұсқаулық
2-2) Жабдықтарды ашып, жинап тазалау және жуу бойынша жұмыстарды басқару
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі май шайқаушының құзыретіне
қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Жабдыққа қызмет көрсету дағдыларын қолдану біліктілігі
Қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың құрылымы
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Сүт, кілегей мен майдың құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Сүт, кілегей мен майдың құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы
2-1)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Сары майды өндіру технологиясы бойынша дағдыларды қолдану
Барлық түрдегі сары майды өндіру технологиясы
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі май шайқаушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Жабдыққа қызмет көрсету дағдыларын қолдану біліктілігі
Қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың құрылымы
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Сүт, кілегей мен майдың құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Сүт, кілегей мен майдың құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы
2-1)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Сары майды өндіру технологиясы бойынша дағдыларды қолдану
Барлық түрдегі сары майды өндіру технологиясы
2-2)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Шикізат пен дайын өнімнің сапасын анықтау дағдысы
Шикізат пен дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
8-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Май шайқаушы шебер
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Май шайқаушы шебер
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
5
4
6
2-кесте. Май шайқаушы шебердің еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін болған жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Цех, арнайы орынжайлар
Зиянды және қауіпті еңбек шарты
Жоқ
Жұмысқа қолжетімділіктің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ деңгейі
Кәсіби білім беру және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқыту) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
4
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіби білім және жоғары деңгейлі техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда практикалық тәжірибе (қосымша кәсіби дайындық немесе орта білімнен кейінгі білім)

1-1) Ведение процесса производства сливочного масла на поточных линиях различных типов и масло изготовителях непрерывного действия
Оборудование
Контрольно-
измерительным приборам
1-2) Регулирование режима пастеризации, дезодорации и масло образования, правильности работы машин
2
Журнал
Ручка
2-1) Ведение технологического журнала выработки сливочного масла
Оборудование
Моющие средства Инструкции по эксплуатации
2-2) Руководство работой по чистке и мойке оборудования с разборкой и сборкой его
Таблица 5. Требования к компетенциям маслодела
2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять навыки обслуживания оборудования
Знание устройства и правил обслуживания оборудования
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе. Хорошо работает в команде
Умения применять знания состава и физико-химических свойств молока, сливок и масла
Знание состава и физико-химических свойств молока, сливок и масла
2-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Применение навыков технологий производства сливочного масла
Знание технологии производства всех видов сливочного масла
Таблица 6. Требования к компетенциям маслодела
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять навыки обслуживания оборудования
Знание устройства и правил обслуживания оборудования
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе. Хорошо работает в команде
Умения применять знания состава и физико-химических свойств молока, сливок и масла
Знание состава и физико-химических свойств молока, сливок и масла
2-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Применение навыков технологий производства сливочного масла
Знание технологии производства всех видов сливочного масла
2-2)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Навыки определения качества сырья и готового продукта
Знание требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта
Приложение 8
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Маслодел-мастер
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Маслодел-мастер
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
маслодела-мастера
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальные помещения
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется
4
Техническое и профессиональное образование на базе основного среднего образования и практический опыт при наличии технического и профессионального образования повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка или послесреднее образование) без практического опыта

3 деңгейде жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес
3-кесте. Май шайқаушы шебер орындайтын, еңбек функцияларын
анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Сары май өндірісі технологиялық үдерісінің барлық сатысын бақылау
4-кесте. Май шайқаушы шебер орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Май
Жүктеу жабдығы
1-1) Майды жөнелту бойынша жұмыстарды басқару, қажетті құжаттарды рәсімдеу
Жабдық
Нұсқаулықтар
1-2) Учаскенің жабдығын жуу сапасын бақылау
2
Май
Мұздатқыш камера
2-1) Майды камерада сақтау талаптарын бақылау
Бригада
Білім, тәжірибе
2-2) Бригададағы еңбекті басқару және ұйымдастыру
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі май шайқаушы
шебердің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Жабдыққа қызмет көрсету дағдыларын қолдану біліктілігі
Қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың құрылымы және оған қызмет көрсету қағидалары
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Жаңа мүмкіндіктер көріп, оларды пайдаланады
Командада жақсы жұмыс істейді
Шикізат пен материалдар шығынының нормасы жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Шикізат пен материалдар шығынының нормасы
2-1)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Есеп және есептілік жүргізу тәртібі жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Шикізат пен материалдар шығынының нормасы
6-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі май шайқаушы шебердің
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Жабдыққа қызмет көрсету дағдыларын қолдану біліктілігі
Қызмет көрсетіліп жатқан жабдықтың құрылымы және оған қызмет көрсету қағидалары
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Жаңа мүмкіндіктер көріп, оларды пайдаланады
Командада жақсы жұмыс істейді
Шикізат пен материалдар шығынының нормасы жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Шикізат пен материалдар шығынының нормасы
2-1)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Есеп және есептілік жүргізу тәртібі жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Шикізат пен материалдар шығынының нормасы

Опыт работы не менее 3-х лет на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые маслоделом-мастером
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Контроль всех стадий технологического процесса производства сливочного масла
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых маслоделом-мастером
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Масло
Погрузочное оборудование
1-1) Руководство работой по отгрузке масла, оформление необходимых документов
Оборудования
Инструкции
1-2) Контроль качества мойки оборудования участка
2
Масло
Морозильная камера
2-1) Наблюдение за условиями хранения масла в камерах
Бригада
Знания, опыт
2-2) Руководство и организация труда в бригаде
Таблица 5. Требования к компетенциям маслодела-мастера
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умение применять навыки обслуживания оборудования
Знание устройства и правил обслуживания оборудования
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе Видит новые возможности и использует их. Хорошо работает в команде
Умение применять знания нормы расхода сырья и материалов
Знание нормы расхода сырья и материалов
2-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умение применять знания правил ведения учета и отчетности
Знание нормы расхода сырья и материалов
Таблица 6. Требования к компетенциям маслодела-мастера
4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умение применять навыки обслуживания оборудования
Знание устройства и правил обслуживания оборудования
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе Видит новые возможности и использует их. Хорошо работает в команде
Умение применять знания нормы расхода сырья и материалов
Знание нормы расхода сырья и материалов
2-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умение применять знания правил ведения учета и отчетности
Знание нормы расхода сырья и материалов

2-2)
Базалық тәртіпті, пайдаланады, сондай-ақ дұрыс ойға және жинаған тәжірибесіне сүйенеді
Май сапасына қойылатын талаптар жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Май сапасына қойылатын талаптар
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
9-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Ірімшік жасаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Ірімшік жасаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
3-4
2-кесте. Ірімшік жасаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Негізгі жалпы орта білім бар болған жағдайда, бірақ бастауыш білімнен төмен емес (білім беру ұйымының базасында немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3-кесте. Ірімшік жасаушы орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын,
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Ванналардағы, ірімшік әзірлеушілердегі майлы және майсыз ірімшікті өндіру үдерісін жүргізу
4-кесте. Ірімшік жасаушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифрыы
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Сүт
құты, таразы,
арба
1-1) Таразыға сүт құйылған құтыны алып бару
Сарысу
Қабылдау ванналары
1-2) Сарысуны қолмен жою кезінде оның жартысын құйып алу
2
Ірімшік массасы
Пышақ, форма
2-1) Пластарды ірімшік ваннасына қалыптастыру және кесу кезінде ірімшік массасының кесегін төсеу
Ірімшік
Арба
2-2) Ірімшігі бар формаларды баспақтарға тасымалдау, баспақталған ірімшікті тұздау үй-жайына жеткізу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі ірімшік жасаушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімі

2-2)
Использует базовые правила, а также опирается на здравый смысл и предыдущий опыт
Умение применять знания требований, предъявляемых к качеству масла
Знание требований, предъявляемых к качеству масла
Приложение 9
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Сыродел
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производство
Профессия по ЕТКС
Сыродел
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
3-4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
сыродела
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Наличие общего среднего образования, но не ниже основного среднего, практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии)
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые сыроделом
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Ведение процесса производства жирного и не жирного сыра в ваннах, сыроизготовителях
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых сыроделом
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Молоко
Фляги, весы, тележка
1-1) Подноска фляг с молоком к весам
Сыворотка
Приемные ванны
1-2) Слив части сыворотки из сырных ванн при ручном удалении сыворотки
2
Сырная масса
Нож, формы
2-1) Укладка брусков сырной массы в формы при образовании и разрезке пласта в сырных ваннах
Сыр
Тележка
2-2) Транспортировка форм с сыром к прессам, а отпрессованного сыра в солильное помещение
Таблица 5. Требования к компетенциям сыродела
2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания

2 деңгейде жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес
3-кесте. Ірімшік жасаушы шебер орындайтын, еңбек функцияларын
анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Ірімшікті ванналарда (қазандықтарда) жылына 300 тоннаға дейін өңдеу кезінде үдерістің жүргізілуін басқару
3
Ұйысқанды және ірімшік түйінін ванналарда, ірімшік дайындаушыда өңдеу үдерісін бақылау
4-кесте. Ірімшік жасаушы шебер орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Сүт
Журналдар
1-1) Келіп түскен шикізатты есептеу
Сүт
Зертханалық талдау
1-2) Сүтті сапасы бойынша сұрыптау және оның ірімшік жасауға жарамдылығын анықтау
2
Сүт
Бактериялар
2-1) Бактериялық ашытқы дайындау
Ірімшік дәні
Зертханалық талдау
2-2) Формалау алдында ірімшік дәнінің дайындығын анықтау
3
Жабдық
Нұсқаулық
3-1) Жабдықты, формаларды, мүлікті жуу сапасын бақылау
Ірімшік
Есептеу журналы
3-2) Есеп және есептілік жүргізу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ірімшік жасаушы
шебердің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімі
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау білімін қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Жаңа мүмкіндіктер көріп, оларды пайдаланады
Сүт пен ірімшіктің құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Сүт пен ірімшіктің құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы
2-1)
Командада жақсы жұмыс істейді
Ірімшік өндірісі технологиясы жөніндегі дағдылар
Ірімшік өндірісі технологиясы
2-2)
Өзгелердіуақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Ірімшіктің мүмкін ақауларын алдын алу әдістерін қолдану
Ірімшіктің мүмкін ақаулары және олардың алдын алу әдістері
5-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі ірімшік жасаушы
шебердің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімі
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау білімін қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Жаңа мүмкіндіктер көріп, оларды пайдаланады
Сүт пен ірімшіктің құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Сүт пен ірімшіктің құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы

Опыт работы не менее 3-х лет на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые сыроделом-мастером
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Руководство ведением процесса при выработке сыра до 300 т в год в ваннах (котлах), сыроизготовителях
3
Контроль за процессом обработки сгустка и сырного зерна в ваннах, сыроизготовителях
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых сыроделом-мастером
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Молоко
Журналы
1-1) Учет поступающего сырья
Молоко
Лабораторные анализы
1-2) Сортировка молока по качеству и определение его пригодности для выработки сыра
2
Молоко
Бактерии
2-1) Изготовление бактериальной закваски
Сырное зерно
Лабораторные анализы
2-2) Определение готовности сырного зерна перед формованием
3
Оборудования
Инструкции
3-1) Контроль качества мойки оборудования, форм, инвентаря
Сыр
Журнал учета
3-2) Ведение учета и отчетности
Таблица 5. Требования к компетенциям сыродела-мастера
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умение применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе Видит новые возможности и использует их
Умение применять знания состава и физико-химических свойств молока и сыра
Знание состава и физико-химических свойств молока и сыра
2-1)
Хорошо работает в команде
Навыки технологии производства сыров
Знание технологии производства сыров
2-2)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умение применять методы предупреждения пороков сыра
Знание возможных пороков сыра и методы их предупреждения
Таблица 6. Требования к компетенциям сыродела-мастера
4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умение применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе Видит новые возможности и использует их
Умение применять знания состава и физико-химических свойств молока и сыра
Знание состава и физико-химических свойств молока и сыра

1-1) Ірімшікті баспақтаудан кейін қабылдау, баспақтау сапасын тексеру
Ірімшік
Тұздық
1-2) Ірімшікті тұздау үдерісін бақылау, тұздаудың қажетті технологиялық режимдерін қолдау
2
Ірімшік
Орау жабдығы
2-1) Тиеуге дейін ірімшікті жәшіктерге салуды басқару
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ірімшікті пісіру бойынша
ірімшік жасаушының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жөніндегі білімді қолдану дағдысы
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Ірімшікке күтім жасау дағдысы
Өндіріліп жатқан ірімшікті өндіру технологиясы және оны күту
2-1)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі.
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Ірімшік жетілген кезінде ірімшікті шығындау нормаларын қолдану дағдысы
Ірімшік жетілген кезінде ірімшікті шығындау нормалары
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
12-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебер
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша кәсібі
Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушышебер
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
5
4
6
2-кесте. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шеберінің еңбек
шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін болған жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек шарты условия труда
Жоқ
Жұмысқа қолжетімділіктің ерекше шарттары к работе
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқыту) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
4
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіби білім және жоғары деңгейлі техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда практикалық тәжірибе (қосымша кәсіби дайындық немесе орта білімнен кейінгі білім)

1-1) Приемка сыров после прессования, проверка качества прессования.
Сыр
Рассол
1-2) Контроль за процессом посолки сыра, поддержание необходимых технологических режимов посолки.
2
Сыр
Упаковочное оборудование
2-1) Руководство упаковкой сыров в ящики перед отгрузкой.
Таблица 5. Требования к компетенциям сыродела по созреванию сыров
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умение применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе Хорошо работает в команде.
Навыки уход за сырами
Знание технологий производства вырабатываемых сыров и уход за ними
2-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умение применять знания нормы убыли сыров при созревании
Знание нормы убыли сыров при созревании
Приложение 12
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Сыродел-мастер по созреванию сыров
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Сыродел-мастер по созреванию сыров
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
5
4
6
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
сыродела-мастера по созреванию сыров
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется
4
Техническое и профессиональное образование на базе основного среднего образования и практический опыт при наличии технического и профессионального образования повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка или послесреднее образование) без практического опыта

3 деңгейде жұмыс тәжірибесі 3 жылдан кем емес
3-кесте. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебер орындайтын,
еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Ірімшікті тұздау және сақтау үдерісін басқару
3
Ірімшіктердің сапасын бағалау
4-кесте. Ірімшікті пісіру бойынша ірімшік жасаушы шебер орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Бригада
Тәжірибе, білім
1-1) Бригададағы еңбекті басқару және ұйымдастыру
Ірімшік
Есептеу журналдары
1-2) Есепті және есептілікті жүргізу
2
Жабдық
Бақылау-өлшеу аспаптары
2-1) Пісудің барлық сатысында талап етілген тәртіптердің сақталуын бақылау
Ірімшік
Тәжірибе, білім
2-2) Баспақтаудан кейін тұздау бөлімшесіне түскен ірімшік сапасын бақылау
3
Ірімшік
Тиеу жабдықтары
3-1) Ірімшік партиясын жөнелтуге дайындау, қажетті құжаттарды рәсімдеу
Ірімшік
Кему нормасы
3-2) Қолданыстағы норма бойынша жетілу кезінде ірімшіктердің кемуін анықтау
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ірімшікті пісіру бойынша
ірімшік жасаушы шеберінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Жаңа мүмкіндіктер көріп, оларды пайдаланады
Ірімшіктің бұзылу мүмкіндігі және өндіру және пісіру үдерісінде олардың алдын алу және қалпына келтіру әдістерін қолдану дағдысы
Ірімшіктің бұзылу мүмкіндігі және өндіру және пісіру үдерісінде олардың алдын алу және қалпына келтіру әдістері
2-1)
Командада жақсы жұмыс істейді
Ірімшік сапасына қойылатын талаптар жөніндегі білімдерді қолдану
Ірімшік сапасына қойылатын талаптар
2-2)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпарат пен бөліседі
Түрлі ірімшіктерді өндіру және пісіру технологиясы жөніндегі білімдерді қолдану
Түрлі ірімшіктерді өндіру және пісіру технологиясы
3-1)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Ірімшікті пісіру кезіндегі кему нормасы жөніндегі білімдерді қолдану
Ірімшікті пісіру кезіндегі кему нормасы
6-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі ірімшікті пісіру бойынша
ірімшік жасаушы шеберінің құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер

Опыт работы не менее 3-х лет на 3 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые сыроделом-мастером по созреванию сыров
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Руководство процессом посолки и хранения сыра
3
Оценка качества сыров
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых сыроделом-мастером по
созреванию сыров
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Бригада
Опыт, знания
1-1) Руководство и организация труда в бригаде
Сыр
Журналы учеты
1-2) Ведение производственного журнала по уходу за сырами
2
Оборудование
Контрольно-измерительным приборам
2-1) Контроль за соблюдением требуемых режимов созревания на всех стадиях
Сыр
Опыт, знания
2-2) Контроль качества сыра, поступающего в солильное отделение после прессования
3
Сыр
Погрузочное оборудование
3-1) Подготовка партии сыров к отгрузке, оформление необходимых документов
Сыр
Нормы убыли
3-2) Определение убыли сыров при созревании по действующим нормам
Таблица 5. Требования к компетенциям сыродела-мастера по созреванию
сыров 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе Видит новые возможности и использует их
Навыки применения знаний возможных пороков сыра и методы их предупреждения и устранения в процессе производства и созревания
Знание возможных пороков сыра и методы их предупреждения и устранения в процессе производства и созревания
2-1)
Хорошо работает в команде
Умения применять знания требований, предъявляемые к качеству сыров
Знание требований, предъявляемые к качеству сыров
2-2)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умения применять знания технологии производства и созревания различных сыров
Знание технологии производства и созревания различных сыров
3-1)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умения применять знания нормы убыли сыров при созревании
Знание нормы убыли сыров при созревании
Таблица 6. Требования к компетенциям сыродела-мастера по созреванию
сыров 4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания

1-1) Жабындардың қаңқа қабатының үйлесімділігін, орнын ауыстыруды, сүзгілеуді, жабын жабу үшін аппаратқа енгізуге дайындау
Ірімшік
Термокамера
1-2) Жабын жабар алдында ірімшіктердің беткі қабатын термиялық өңдеу, кептіру
2
Ірімшік
Сөре
2-1) Ірімшік батондарын белгіленген температурада парафиндеу, кептіру үшін тақтайшалар ілу
Ірімшік
Парафин
2-2) Парафинді қоспалармен жабылмаған жерлерді қолмен парафиндеу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі ірімшікке полимерлік және
парафиндік жабындар жабу аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Еңбек функцияларының шифры
Жеке және кәсіби құзыреттілік
Біліктер мен дағдылар
Білімі
1-1)
Өз жұмысын жақсы (дұрыс) істеуге тырысады
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және оны қолдану қағидалары жөніндегі білімді қолдану
Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы
2-1)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Ірімшікті парафиндеу кезінде парафинді қоспалар жөніндегі білімді қолдану
Ірімшіктің, парафинді қоспалардың және полимерлік жабындардың құрамы мен құрылымы
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ірімшікке полимерлік және
парафиндік жабындар жабу аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Еңбек функцияларының шифры
Жеке және кәсіби құзыреттілік
Біліктер мен дағдылар
Білімі
1-1)
Өз жұмысын жақсы (дұрыс) істеуге тырысады
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және оны қолдану қағидалары жөніндегі білімді қолдану
Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы
2-1)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Ірімшікті парафиндеу кезінде парафинді қоспалар жөніндегі білімді қолдану
Ірімшіктің, парафинді қоспалардың және полимерлік жабындардың құрамы мен құрылымы
2-2)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Ірімшікті парафиндеу дағдысы
Ірімшіктің түрлерін парафиндеуге және жабындарын жабуға қойылатын талаптар
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
14-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8272 Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша кәсібі
Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-4
2-кесте. Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысының еңбек
шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін болған жұмыс орындары (кәсіпорындар, ұйымдар)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек шарты
Жоқ
Жұмысқа қолжетімділіктің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білім беру және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3-кесте. Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысы орындайтын,
еңбек функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Ашық қазандықтарда ірімшік көлемін балқыту үдерісін жүргізу
4-кесте. Балқытылған ірімшік өндірісінің аппаратшысы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Ірімшік
Балқытқыш аппарат

1-1) Подготовка композиции каркасного слоя покрытия, перемешивание, фильтрация, введение в аппарат для нанесения покрытия
Сыр
Термокамера
1-2) Термическая обработка поверхности сыров перед нанесением покрытия, обсушка
2
Сыр
Стеллаж
2-1) Парафинирование батонов сыра при установленной температуре, подвешивание реек с батонами для обсушки
Сыр
Парафин
2-2) Укладка сыров, покрытых парафиновым сплавом или полимерным покрытием, на стеллажи контейнера
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчика нанесения
полимерных и парафиновых покрытий на сыры 2-го
квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Пытается сделать свою работу хорошо (правильно) Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе Хорошо работает в команде
Умение применения знания устройства обслуживаемого оборудования, при его эксплуатации
Знание устройства обслуживаемого оборудования
2-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Применение знаний парафиновых сплавов при парафировании сыров
Знание состава и свойств сыра, парафиновых сплавов и полимерных покрытий
Таблица 6. Требования к компетенциям аппаратчика нанесения
полимерных и парафиновых покрытий на сыры 3-го
квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Пытается сделать свою работу хорошо (правильно) Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе Хорошо работает в команде
Умение применения знания устройства обслуживаемого оборудования, при его эксплуатации
Знание устройства обслуживаемого оборудования
2-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией.
Применение знаний парафиновых сплавов при парафировании сыров
Знание состава и свойств сыра, парафиновых сплавов и полимерных покрытий
2-2)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники.
Навыки парафирования сыров
Знание требований, предъявляемых к парафинированию и нанесению покрытий на различные виды сыров
Приложение 14
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8272 Аппаратчик производства плавленого сыра
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Аппаратчик производства плавленого сыра
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3 – 4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
аппаратчика производства плавленого сыра
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые аппаратчиком производства плавленого сыра
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Ведение процесса плавления сырной массы в открытых котлах
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых аппаратчиком
производства плавленого сыра
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Сыр
Плавильный аппарат

1-1) Ірімшік көлемін балқыту үдерісін енгізу
2
Балқытқыш аппарат
Бақылау-өлшеу аспабы.
2-1) Балқыту тәртібін реттеу
Балқытқыш аппарат
Тазалау құралы
2-2) Балқы процесінің аяқталуын анықтау, балқытылған ірімшік массасын бөлшектеуге жіберу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі балқытылған ірімшік өндірісінің
аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасымен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
2-1)
Командада жақсы жұмыс істейді
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Балқытылған ірімшіктің түрлерін өндіру технологиясын қолдану дағдысы
Балқытылған ірімшіктің түрлерін өндіру технологиясы
2-2)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Соңғы үдерісті анықтау кезінде дайын өнім мен ірімшікке қойылатын талаптар жөніндегі білімді қолдану дағдысы
Дайын өнім мен ірімшікке қойылатын талаптар жөніндегі білім
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
15-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8272 Ерітілген майды өндіру аппаратшысы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Ерітілген майды өндіру аппаратшысы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
4
2-кесте. Ерітілген майды өндіру аппаратшысының еңбек шарттарына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Жалпы негізгі орта білімнен төмен емес орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (білім беру ұйымының базасында қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
2 деңгейде 1 жылдан кем емес
3-кесте. Ерітілген майды өндіру аппаратшысы орындайтын, еңбек
функцияларын анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орында
3
Ерітілген майды өндірудің технологиялық үдерісін жүргізу
4-кесте. Ерітілген майды өндіру аппаратшысы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Май
Есептеу журналы

1-1) Ведение процесса плавления сырной массы
2
Плавильный аппарат
Контрольно-измерительные приборы.
2-1) Регулирование режима плавления
Плавильный аппарат
Чистящие средства
2-2) Определение окончания процесса плавления, разгрузка расплавленной сырной массы на расфасовку
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчика производства
плавленого сыра 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение Легко приспосабливается к изменениям на работе
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
2-1)
Хорошо работает в команде Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умения применять знания технологии производства различных видов плавленых сыров
Знание технологии производства различных видов плавленых сыров
2-2)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умения применять знания требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта, при определении окончательного процесса
Знание требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта
Приложение 15
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8272 Аппаратчик производства топленого масла
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Аппаратчик производства топленого масла
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
аппаратчика производства топленого масла
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Наличие общего среднего образования, но не ниже основного среднего, практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии)
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые аппаратчиком производства топленого масла
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
3
Ведение технологического процесса производства топленого масла
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых аппаратчиком
производства топленого масла
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Масло
Журналы учеты

1-1) Майды қайта ерітуге әзірлеу
2
Май
Есептеу журналы
2-1) Майды қайта ерітуге әзірлеу
3
Май
Балқытқыш
3-1) Майды еріткішке жүктеу, еруін бақылау, еру температурасын реттеу, еріген майды ерітуші-ваннада ұстау
Май
Жабдық
3-2) Ерітілген майды қыздыру және пастерлеу, пастерлеу температурасы кезінде ұстау, өнімді қажеттігінше ыстық суда суландыру, оқшауланған плазманы өңдеуге жіберу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі ерітілген майды өндіру
аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Мәнсіз шығындар немесе тиімсіздік мәселесі бойынша қарсылық білдіре алады, бірақ жағдайды жақсартуға нақты қадамдар жасамайды
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ерітілген майды өндіру
аппаратшысының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
2-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
3-1)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Ерітілген майды өндіру технологиясы туралы білімін қолдану қабілеті
Ерітілген майды өндіру технологиясы
3-2)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Ерітілген майдың мүмкін ақауларын алдын алу әдістерін қолдану
Ерітілген майдың мүмкін ақаулары және оның алдын алу әдістері
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
16-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Қаймақ дайындаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Қаймақ дайындаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-4
2-кесте. Қаймақ дайындаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3-кесте. Қаймақ дайындаушы орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын,
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Автоматтандырылған желіде қаймақ өндіру үдерісін жүргізу
4-кесте. Қаймақ дайындаушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Кілегей
Сорғы

1-1) Составление партий масла для перетопки
2
Масло
Журналы учеты
2-1) Составление партий масла для перетопки
3
Масло
Плавитель
3-1) Загрузка масла в плавитель, наблюдение за плавлением, регулирование температуры плавления, выдержка расплавленного масла в ванне-плавителе
Масло
Оборудование
3-2) Подогрев и пастеризация расплавленного жира, выдержка при температуре пастеризации, орошение продукта при необходимости горячей водой, направление отделившейся плазмы на обработку
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчика производства
топленого масла 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Легко приспосабливается к изменениям на работе. Хорошо работает в команде. Использует информацию, которая предлагается или другие источники
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
Таблица 6. Требования к компетенции аппаратчика производства
топленого масла 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
2-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
3-1)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Хорошо работает в команде
Умение применять знания технологий производства топленого масла
Знание технологий производства топленого масла
3-2)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Применение методов предупреждения возможных пороков топленого масла
Знание возможных пороков топленого масла и методы их предупреждения
Приложение 16
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Изготовитель сметаны
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Изготовитель сметаны
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3-4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
изготовителя сметаны
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые изготовителем сметаны
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Ведение процесса производства сметаны на автоматизированной линии
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых изготовителем сметаны
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Сливки
Насос

1-1) Пастерленген кілегейлердің тік танкілерін толтыру
Ашытқы
Сорғы
1-2) Ашытқыны енгізу
2
Кілегей
Зертханалық талдаулар
2-1) Ұйыған кілегейдегі майдың болуын тексеру және оларды қосымша нормалау
Кілегей
Сынамалар
2-2) Зертханалық талдау жүргізу үшін сынамасын алу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі қаймақ дайындаушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Әр түрлі қаймақ түрлерін өндіру технологиялары жөніндегі білімді қолдану
Әр түрлі қаймақ түрлерін өндіру технологиялары
2-1)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Сүттің, майдың, ашытқының және қосымша материалдар шығынының нормасын қолдану дағдысы
Сүттің, майдың, ашытқының және қосымша материалдар шығынының нормасы
2-2)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Соңғы үдерісті анықтау кезінде дайын өнім мен шикізатқа қойылатын талаптар жөніндегі білімді қолдану дағдысы
Шикізат пен дайын өнім сапасына қойылатын талаптар
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
17-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Сүзбе дайындаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Сүзбе дайындаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-5
2-кесте. Сүзбе дайындаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3-кесте. Сүзбе дайындаушы орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын,
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Құрал-жабдықты жуу және тазалау
3
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
4
Сүзбені басқару пультімен автоматтандырылған желіге өңдеу үдерісін жүргізу, автоматика құралдарының және бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен қоюландырудың технологиялық режимінің орындалуын қамтамасыз ету, тығыздау, салқындату және берілген бағдарлама бойынша жұмыстардың басқа да түрлерін орындау
4-кесте. Сүзбе дайындаушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Сүт
Сорғы, ванна

1-1) Наполнение вертикальных танков пастеризованными сливками
Закваски
Насос
1-2) Внесение закваски
2
Сливки
Лабораторные анализы
2-1) Проверка содержания жира в заквашенных сливках и дополнительная их нормализация
Сливки
Пробники
2-2) Отбор проб для проведения лабораторного анализа
Таблица 5. Требования к компетенциям изготовителя сметаны
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе. Хорошо работает в команде
Умения применять знания технологий производства различных видов сметаны
Знание технологий производства различных видов сметаны
2-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умения применять нормы расхода молока, масла, закваски и вспомогательных материалов
Знание норм расхода молока, масла, закваски и вспомогательных материалов
2-2)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умения применять знания требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта, при определении окончательного процесса
Знание требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта
Приложение 17
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Изготовитель творога
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Изготовитель творога
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3-5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
изготовителя творога
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые изготовителем творога
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Мойка и чистка оборудования и инвентаря
3
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
4
Ведение процесса выработки творога на автоматизированной линии с пульта управления, обеспечение с помощью средств автоматики и контрольно-измерительных приборов выполнения технологического режима образования сгустка, прессования, охлаждения и других видов работ по заданной программе
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых изготовителем творога
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Молоко
Насос, ванна

1-1) Ванналарды сүтке толтыру, ашу температурасына жеткізу
Сүт
Бақылау-өлшеу аспабы
1-2)Ұйытқының сепараторға немесе тауар дайындаушыға түсуін реттеу
2
Жабдық
Жуу құралы, қолғаптар
2-1) Жабдық пен мүлікті жуу және тазалау
3
Сүт
Сорғы, ванна
3-1) Ванналарды сүтке толтыру, ашу температурасына жеткізу
Сүт
Бақылау-өлшеу аспабы
3-2) Ұйытқының сепараторға немесе тауар дайындаушыға түсуін реттеу
4
Сүт
Ферменттер
4-1) Сүтті ашыту
Ірімшік
Салқындатқыш
4-2)Ірімшікті түрлі салқындатқыштарда баспалау және салқындату
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі сүзбе дайындаушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады, жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Командада жақсы жұмыс істейді
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Сүзбе өндірісінің технологиясы, микробиологиялық және биохимиялық негіздері жөніндегі білімді қолдану дағдысы
Сүзбе өндірісінің технологиясы, микробиологиялық және биохимиялық негіздері
2-1)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Толтырғыштарды дайындау және енгізу дағдысы
Толтырғыштарды дайындау және енгізу әдістері
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
18-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Ірімшікті жуушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы(БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша кәсібі
Ірімшікті жуушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБАбойыншаразрядтар
2
2
3
3
2-кесте. Ірімшікті жуушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Жалпы негізгі орта білімнен төмен емес орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (білім беру ұйымының базасында қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқу) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3-кесте. Ірімшікті жуушы орындайтын, еңбек функцияларын
анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Ірімшіктерді түрлі үлгідегі машиналарда жуу және кептіру, бақылау-өлшеу аспаптарымен су және ауа режимін реттеу
4-кесте. Ірімшікті жуушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Сөрелер
Жуу құралы

1-1) Наполнение ванн молоком, доведение до температуры заквашивания
Молоко
Контрольно-измерительные приборы
1-2) Регулирование поступления сгустка в сепаратор или творогоизготовитель
2
Оборудование
Моющие средства, перчатки
2-1) Мойка и чистка оборудования и инвентаря
3
Молоко
Насос, ванна
3-1) Наполнение ванн молоком, доведение до температуры заквашивания
Молоко
Контрольно-измерительные приборы
3-2) Регулирование поступления сгустка в сепаратор или творогоизготовитель.
4
Молоко
Ферменты
4-1) Заквашивание молока
Творог
Охладитель
4-2) Отпрессовка и охлаждение творога на различных охладителях
Таблица 5. Требования к компетенциям изготовителя творога
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение, легко приспосабливается к изменениям на работе
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Хорошо работает в команде, своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умения применять знания технологий, микробиологических и биохимических основ производства творога
Знание технологий, микробиологических и биохимических основ производства творога
2-1)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Навыки приготовления и внесения наполнителей
Знание способов приготовления и внесения наполнителей
Приложение 18
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Мойщик сыра
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Мойщик сыра
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
3
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
мойщика сыра
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Наличие общего среднего образования, но не ниже основного среднего, практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии)
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые мойщиком сыра
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Мойка и обсушка сыров на машинах разного типа, регулирование режима воды и воздуха по контрольно-измерительным приборам
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых мойщиком сыра
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Стелажи
Моющие средства

1-1) Қатты және жұмсақ мәйекті ірімшіктерді камераға салу үдерісінде оларды күту
Ірімшік
Салфеткалар
1-2) Жұмсақ ірімшікті пісіру кезінде шырыштың пайда болуын бақылау
2
Ірімшік
Арба
2-1) Ірімшікті басқа температуралық-ылғалдылық режимімен камераға орналастыру
Ірімшік
Ванна
2-2) Ірімшікті жуу және оларды жылытылған және ашыған сарысумен өңдеу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі ірімшікті жуушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Ірімшіктің түрлерін күту ережесі жайлы білімді қолдану қабілеті
Ірімшіктің түрлерін күту ережесі
2-1)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Ірімшікті жуу кезінде ірімшіктің құрамы мен құрылымы
жайлы білімді қолдану қабілеті
Ірімшіктің құрамы мен құрылымы
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ірімшікті жуушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Ірімшіктің түрлерін күту ережесі жайлы білімді қолдану қабілеті
Ірімшіктің түрлерін күту ережесі
2-1)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Ірімшікті жуу кезінде ірімшіктің құрамы мен құрылымы
жайлы білімді қолдану қабілеті
Ірімшіктің құрамы мен құрылымы
2-2)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Ірімшікті орауға қойылатын талаптар жайлы білімді қолдану қабілеті
Ірімшікті орауға қойылатын талаптар
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
19-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Ірімшікті баспақтаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Ірімшікті баспақтаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
3-4
2-кесте. Ірімшікті баспақтаушының еңбек шарттарына, біліміне және
жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, арнайы орынжайлар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқыту) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3-кесте. Ірімшікті баспақтаушы орындайтын, еңбек функцияларын
анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Түрлі құрылымдардағы баспақтарда ірі және шағын ірімшіктерді баспақтау үдерісін жүргізу
3
Жабдықтар мен мүліктерді жуу және тазалау
4-кесте. Ірімшікті баспақтаушы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Ірімшік
Арба

1-1) Уход за твердыми и мягкими сычужными сырами в процессе созревания их в камерах
Сыр
Салфетки
1-2) Наблюдение за образованием слизи при созревании мягких сыров
2
Сыр
Телеги
2-1) Перемещение сыров в камеры с другим температурно-влажностным режимом
Сыр
Ванны
2-2) Мойка сыров и обработка их подогретой и заквашенной сывороткой
Таблица 5. Требования к компетенциям мойщика сыра
2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Хорошо работает в команде
Умения применять знания правил ухода за различными видами сыров
Знание правил ухода за различными видами сыров
2-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умения применять знания состава и свойств сыров, при мойке сыра
Знание состава и свойств сыров
Таблица 6. Требования к компетенциям мойщика сыра
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе Хорошо работает в команде
Умения применять знания правил ухода за различными видами сыров
Знание правил ухода за различными видами сыров
2-1)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умения применять знания состава и свойств сыров, при мойке сыра
Знание состава и свойств сыров
2-2)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умения применять знания требований, предъявляемых к упаковке сыров
Знание требований, предъявляемых к упаковке сыров
Приложение 19
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Прессовщик сыра
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производство
Профессия по ЕТКС
Прессовщик сыра
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
3-4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
прессовщика сыра
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальные помещения
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые прессовщиком сыра
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Ведение процесса прессования крупных и мелких сыров на прессах различных конструкций
3
Мойка и чистка оборудования и инвентаря
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых прессовщиком сыра
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Сыр
Телеги

1-1) Формаланған ірімшіктерді формаланған аппараттардан, сарысу бөлушілерден немесе ірімшік ванналарынан баспақтауға жеткізу немесе тасу
Формалар
Нұсқаулық
1-2) Тесік металл немесе пластмассалы ендірме арқылы форма жинау
2
Тығыздау агрегаты
Бақылау-өлшеу аспабы
2-1) Баспақтауға түсетін ірімшік массасының қышқылдығына, ылғалдылығына және температурасына қарай ірімшікті баспақтау режимін анықтау
Ірімшік
Тығыздау агрегаты
2-2) Ірімшіктің түрлері бойынша технологиялық нұсқаулықтарға сәйкес ірімшікті қайта тығыздау, оларды баспақталуын ажырату және баспақтау сапасын тексеру.
3
Жабдық
Жуу құралдары
3-1) Баспақтау аспабын және басқа да жабдықтарды тазалау, жуу. Жұмыс орнын жинау
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ірімшікті
баспақтаушының құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы және еңбек қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Ірімшікті баспақтау дағдысы
Ірімшікті баспақтау үдерісіне және сапасына қойылатын талаптар
2-1)
Командада жақсы жұмыс істейді
Баспақтау, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы жөніндегі білімді қолдану дағдысы
Баспақтау, бақылау-өлшеу аспаптарын орнату
2-2)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Қызмет көрсететін баспақтарды жөндеу дағдысы
Қызмет көрсететін баспақтардың құрылымы мен кинематикалық сызбасы, қызмет көрсететін баспақтарды жөндеу әдістері мен қағидалары
3-1)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Ірімшіктің баспақтау сапасына байланысты бұзылу мүмкіндігі жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Ірімшіктің баспақтау сапасына байланысты бұзылу мүмкіндігі
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
20-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8290 Қоспа құрастырушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
48 шығарылым, "Азық-түлік өндірісінің жалпы мамандықтары"
БТБА бойынша мамандық
Қоспа құрастырушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
1
1
2
2
3
3-4
2-кесте. Ерітілген ірімшік қоспасын құрастырушының еңбек шарттарына,
біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
1
Практикалық тәжірибесі және/немесе жұмыс орнында қысқа мерзімді курстар (нұсқаулық) және/немесе негізгі орта, бірақ бастауыш білімнен төмен емес білімі бар болған жағдайда қысқа мерзімді курстар
Талап етілмейді
2
Жалпы негізгі орта білімнен төмен емес орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (білім беру ұйымының базасында қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқыту) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
Талап етілмейді
3-кесте. Қоспа құрастырушы орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын,
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Ерітуге арналған қоспаны дайындау
3
Жабдықтар мен мүліктерді жуу және тазалау
4-кесте. Қоспа құрастырушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Шикізат
Қоспаларды құрастыру тәртібі

1-1) Подноска или подвозка формованных сыров от формовочных аппаратов, отделителей сыворотки или сырных ванн к прессам
Формы
Инструкция
1-2) Сборка форм с перфорированными металлическими или пластмассовыми вставками
2
Прессовальный агрегат
Контрольно-измерительные приборы
2-1) Определение режима прессования сыров в зависимости от кислотности, влажности и температуры сырной массы, поступающей на прессование.
Сыр
Прессовальный агрегат
2-2) Перепрессовка сыров в соответствии с технологическими инструкциями по видам сыров, распрессовка их и проверка качества прессования.
3
Оборудование
Моющие средства
3-1) Чистка, мойка прессов и другого оборудования. Уборка рабочего места.
Таблица 5. Требования к компетенциям прессовщика сыра
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Навыки прессования сыров
Знание требований, предъявляемых к процессу прессования и качеству сыров
2-1)
Хорошо работает в команде
Умения применять знания устройства прессов, контрольно-измерительных приборов
Знание устройства прессов, контрольно-измерительных приборов
2-2)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Навыки наладки обслуживаемых прессов
Знание устройства и кинематической схемы обслуживаемых прессов, способов и правил наладки обслуживаемых прессов
3-1)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умения применять знания возможных пороков сыра, зависящие от качества прессования
Знание возможных пороков сыра, зависящие от качества прессования
Приложение 20
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8290 Составитель смесей
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 48, раздел "Общие профессии производств пищевой продукции"
Профессия по ЕТКС
Составитель смесей
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
1
1
2
2
3
3-4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
составителя смесей
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
1
Наличие основного среднего образования, но не ниже начального образования и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы
Не требуется
2
Наличие общего среднего образования, но не ниже основного среднего, практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии)
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые составителем смесей
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Приготовление смеси для плавления
3
Мойка и чистка оборудования и инвентаря
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых составителем смеси
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Сырье
Правила составления смеси

1-1) Ерітілген ірімшіктің түрлерін өңдеуге арналған құрамдас бөліктер санын есептеу
Шикізат
Қолқаптар
Күректер
1-2) Майды, сүзбені, ірімшік массасын және басқа да шикізатты ыдысқа құю және сұрыптау
2
Шикізат
Қоспаларды құрастыру тәртібі
2-1) Белгіленген рецептура бойынша құрамдас бөліктерді мөлшерлеу, қоспаларды құрастыру
Қоспа
Араластыруға арналған машина.
2-2) Араластыруға арналған қоспаларды жүктеу
3
Жабдық
Жуу құралы
3-1) Жабдықтарды ашып, жинап тазалау және жуу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 1-деңгейлі қоспа құрастырушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы және еңбек қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Балқытылған ірімшік өндіру технологиясының нешіздерін қолдану дағдысы
Балқытылған ірімшік өндіру технологиясының негіздері
2-1)
Командада жақсы жұмыс істейді
Соңғы үдерісті анықтау кезінде шикізаттың және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар жөніндегі білімді қолдану дағдысы
Шикізаттың және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар
2-2)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Балқытылған ірімшік түрлеріне арналған қоспаларды жасау, рецепттерді әзірлеу дағдысы
Балқытылған ірімшік түрлеріне арналған қоспалар жасау ережесі, рецепттер
3-1)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Шикізат түрлерінің қасиеттері жайлы білімін қолдану қабілеті
Шикізаттың қолданылған түрлерінің ерекшелігі
6-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі қоспа құрастырушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Белгілі міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығы мен қауіпсіздігі және басқа адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне жауап береді, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады
Қауіпсіздік техникасы және еңбек қорғау білімін қолдана білу
Қауіпсіздік техникасы және еңбек қорғауды білу
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Балқытылған ірімшік өндіру технологиясының нешіздерін қолдану дағдысы
Балқытылған ірімшік өндіру технологиясының негіздері
2-1)
Командада жақсы жұмыс істейді
Соңғы үдерісті анықтау кезінде шикізаттың және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар жөніндегі білімді қолдану дағдысы
Шикізаттың және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар
2-2)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Балқытылған ірімшік түрлеріне арналған қоспаларды жасау, рецепттерді әзірлеу дағдысы
Балқытылған ірімшік түрлеріне арналған қоспалар жасау ережесі, рецепттер

1-1) Расчет количества компонентов для выработки различных видов плавленых сыров
Сырье
Перчатки
Лопатки
1-2) Растаривание масла, творога, сырной массы и другого сырья, сортировка
2
Сырье
Правила составления смеси
2-1) Дозировка компонентов по установленной рецептуре, составление смеси
Смесь
Машину для перемешивания
2-2) Загрузка смеси для перемешивания
3
Оборудование
Моющие средства
3-1) Чистка и мойка оборудования с разборкой и сборкой его
Таблица 5. Требования к компетенциям составителя смесей
1-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Умения применять знания основ технологии производства плавленого сыра
Знание основ технологии производства плавленого сыра
2-1)
Хорошо работает в команде
Умения применять знания требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта, при определении окончательного процесса
Знание требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта
2-2)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Навыки составления смеси для различных видов плавленых сыров, рецептуры
Знание правил составления смеси для различных видов плавленых сыров, рецептуры
3-1)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умение применять знания свойства видов сырья
Свойств применяемых видов сырья, рациональные приемы смешивания жидкостей.
Таблица 6. Требования к компетенциям составителя смесей
2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Умения применять знания основ технологии производства плавленого сыра
Знание основ технологии производства плавленого сыра
2-1)
Хорошо работает в команде
Умения применять знания требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта, при определении окончательного процесса
Знание требований, предъявляемых к качеству сырья и готового продукта
2-2)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Навыки составления смеси для различных видов плавленых сыров, рецептуры
Знание правил составления смеси для различных видов плавленых сыров, рецептуры

1-1)Ірімшікті баспақтаудан кейін қабылдау, ірімшіктердің сапасын тексеру. Өндірістік журнал жүргізу
Ірімшік
Тұздығы бар бассейн
1-2) Ірімшікті тұздығы бар бассейнге, контейнерге немесе контейнерсіз орналастыру
2
Тұздық
Тұздықтың технологиялық өлшемдеріне қойылатын талаптар
2-1) Тұздық дайындау, пастерлеу, салқындату, рең беру, талап етілген температураны, тұздық қоспалары мен қышқылын ұстау, оны циркуляциялауды немесе орнын ауыстыруды, тұздықты сүзуді жүзеге асыру
Ірімшік
Тұз ерітіндісі
2-2) Жекелеген ірі ірімшік түрлерін тұз ерітіндісімен жуу, аудару, ірімшіктерді тұздағаннан кейін таза дөңгелектерге төсеу
Тұздық
Тұздықтың технологиялық өлшемдеріне қойылатын талаптар
2-3) Тұздықтың талап етілген параметрлерін ұстау, оны жаңарту
3
Жабдық
Жуу құралы
3-1) Сөрелерді, қалқандарды, дөңгелектерді жуу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ірімшік тұздаушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өз жұмысын жақсы (дұрыс) істеуге тырысады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы және еңбек қорғау
1-2)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Есеп және есептілікті жүргізу дағдысы
Есеп және есептілік
2-1)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Ірімшіктердің құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы жайлы білімді қолдану қабілеті
Ірімшіктердің құрамы мен физикалық-химиялық құрылымы
2-2)
Командада жақсы жұмыс істейді
Тұздықтың технологиялық өлшемдеріне қойылатын талаптар жайлы білімді қолдану қабілеті
Тұздықтың технологиялық өлшемдеріне қойылатын талаптар
2-3)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Ірімшіктерді тұздау және пісіру кезінде кему нормалары жайлы білімді қолдану қабілеті
Ірімшіктерді тұздау және пісіру кезінде кему нормалары
3-1)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Жуу және залалсыздандыру сұйықтықтарын дайындау белгілері мен тәсілдері жайлы білімді қолдану қабілеті
Жуу және залалсыздандыру сұйықтықтарын дайындау белгілері мен тәсілдері
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
22-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7413 Ірімшік қалыптаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА)
Шығарылымы, БТБА бөлімі
49-шығарылым, тарау: Май шайқау, ірімшік жасау және сүт өндірістері
БТБА бойынша мамандық
Ірімшік қалыптаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
3
2-кесте. Ірімшік қалыптаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Жалпы негізгі орта білімнен төмен емес орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (білім беру ұйымының базасында қысқа мерзімді курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білім немесе техникалық және кәсіби білім бар болған жағдайда (білім беру ұйымының базасында бір жылдық кәсіби дайындық бағдарламасы бойынша курстар немесе кәсіпорында оқыту) практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық
2 деңгейде 1 жылдан кем емес
3-кесте. Ірімшік қалыптаушы орындайтын, еңбек функцияларын
анықтайтын, КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
2
Еңбек шартының шеңберінде осы нұсқаулыққа сәйкес ол бағынатын қызметкерлердің өкімін орындау
3
Ірімшікті қалыптау үдерісін жүргізу
4-кесте. Ірімшік қалыптаушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Формалар
Арба

1-1) Приемка сыров после прессования, проверка качества сыров. Ведение производственного журнала
Сыр
Бассейн с рассолом
1-2) Размещение сыров в бассейнах с рассолом, в контейнерах или без контейнеров
2
Рассол
Требования, предъявляемые к технологическим параметрам рассола
2-1) Приготовление рассола, пастеризация, охлаждение, осветление, поддержание требуемой температуры, концентрации и кислотности рассола, осуществление его циркуляции или перемешивания, фильтрация рассола
Сыр
Солевой раствор
2-2) Обмывание отдельных видов крупных сыров солевым раствором, перевертывание, укладка на чистые круги после посолки сыров в бассейнах и обсушка их
Рассол
Требования, предъявляемые к технологическим параметрам рассола
2-3) Поддержание требуемых параметров рассола, обновление его
3
Оборудование
Моющие средства
3-1) Мойка стеллажей, щитов, кругов
Таблица 5. Требования к компетенциям сыросола
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Пытается сделать свою работу хорошо (правильно)
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Навыки ведения учета и отчетности сыров
Знание учета и отчетности сыров
2-1)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Умения применять знания состава и физико-химических свойств сыров
Знание состава и физико-химических свойств сыров
2-2)
Хорошо работает в команде
Умения применять знания требований, предъявляемых к технологическим параметрам рассола
Знание требований, предъявляемых к технологическим параметрам рассола
2-3)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умения применять знания норм убыли при посолке и созревании сыров
Знание норм убыли при посолке и созревании сыров
3-1)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Навыки приготовления моющих и дезинфицирующих растворов
Знания назначения и способов приготовления моющих и дезинфицирующих растворов
Приложение 22
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7413 Формовщик сыра
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 49, раздел: Маслодельное, сыродельное и молочное производства
Профессия по ЕТКС
Формовщик сыра
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
3
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
формовщика сыра
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальное помещение
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Наличие общего среднего образования, но не ниже основного среднего, практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии)
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые формовщиком сыра
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
2
Выполнение в рамках трудового договора распоряжений работников, которым он починен согласно настоящей инструкции
3
Ведение процесса формования сыра
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых формовщиком сыра
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Формы
Тележка

1-1) Формаларды дайындау және қалыптастыру орнына жіберу
Ірімшік
Бау
1-2)Ірімшікті шұжық батондарына тиісті форма беру және тығу үшін оларды байлау
Ірімшік қабықшасы
Арба
1-3)Ірімшікті шұжыққа арналған қабықшаны және жіпті жұмыс орнына тасу
2
Формалар
Арба
2-1) Формаларды дайындау және қалыптастыру орнына жіберу
Ірімшік
Бау
2-2)Ірімшікті шұжық батондарына тиісті форма беру және тығу үшін оларды байлау
Ірімшік қабықшасы
Арба
2-3)Ірімшікті шұжыққа арналған қабықшаны және жіпті жұмыс орнына тасу
3
Ірімшік дәні
- құралдары
3-1) Ірімшік дәнін қабылдау, оны біртектес биіктік пластына қалыптастыру үшін теңдей бөлу
Сарысу
Сорғы
3-2) Сарысуды бөлу, бір қабатын сығу.
Ірімшік дәні
Формалар
3-3) Ірімшіктің кесектерін пластина аппаратына салу, формаға салу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі ірімшік қалыптаушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Мәнсіз шығындар немесе тиімсіздік мәселесі бойынша қарсылық білдіре алады, бірақ жағдайды жақсартуға нақты қадамдар жасамайды
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау
1-2)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Командада жақсы жұмыс істейді
Белгіленген формаға және батон көлеміне сәйкес шұжық түріндегі байлау дағдысы
Белгіленген формаға және батон көлеміне сәйкес шұжық түріндегі байлау тәсілі
1-3)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Қабықшаның және ірімшік салмағы шығынының нормасын қолдану дағдысы
Қабықшаның және ірімшік салмағы шығынының нормасы
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі ірімшік қалыптаушының
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
2-1)
Өз жұмысын жақсы (дұрыс) істеуге тырысады
Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау жайлы білімді қолдану қабілеті
Қауіпсіздік техникасы және еңбек қорғау
2-2)
Өзгелердің қабілеті туралы оңтайлы пікір таныта алады, өзгелердің өз пікірін танытуын ынталандырады
Белгіленген формаға және батон көлеміне сәйкес шұжық түріндегі байлау дағдысы
Белгіленген формаға және батон көлеміне сәйкес шұжық түріндегі байлау тәсілі
2-3)
Жұмыстағы өзгерістерге жеңіл бейімделеді
Қабықшаның және ірімшік салмағы шығынының нормасын қолдану дағдысы
Қабықшаның және ірімшік салмағы шығынының нормасы
3-1)
Командада жақсы жұмыс істейді
Қалыптау сапасына байланысты ірімшіктің мүмкін ақаулары жайлы білімді қолдану біліктілігі
Қалыптау сапасына байланысты ірімшіктің мүмкін ақаулары
3-2)
Өзгелерді уақтылы ақпараттандырады, барлық қажетті ақпаратпен бөліседі
Толтырманың сапасы мен тығыздығына қойылатын талаптар жайлы білімді қолдану біліктілігі
Толтырманың сапасы мен тығыздығына қойылатын талаптар

1-1) Подготовка форм и передача к месту формования
Сыр
Шпагат
1-2) Вязка батонов колбасного сыра для придания им соответствующей формы и плотности набивки
Сырная оболочка
Тележка
1-3) Подноска к рабочему месту оболочки для колбасного сыра и шпагата
2
Формы
Тележка
2-1) Подготовка форм и передача к месту формования
Сыр
Шпагат
2-2) Вязка батонов колбасного сыра для придания им соответствующей формы и плотности набивки
Сырная оболочка
Тележка
2-3) Подноска к рабочему месту оболочки для колбасного сыра и шпагата
3
Сырное зерно
-
3-1) Прием сырного зерна, равномерное его распределение для образования пласта одинаковой высоты
Сыворотка
Насос
3-2) Удаление сыворотки, подпрессовка пласта
Сырное зерно
Формы
3-3) Съем брусков сыра с пластины аппарата, укладка в формы
Таблица 5. Требования к компетенциям формовщика сыра
2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Может выражать недовольство по поводу бессмысленных затрат или неэффективности, но не делает конкретных шагов для улучшения ситуации
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
1-2)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Хорошо работает в команде
Навыки вязки колбасного сыра в соответствии с установленной формой и размером батонов
Знание способов вязки колбасного сыра в соответствии с установленной формой и размером батонов
1-3)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умения применять знания норм расхода оболочки и сырной массы
Знание норм расхода оболочки и сырной массы
Таблица 6. Требования к компетенциям формовщика сыра
3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
2-1)
Пытается сделать свою работу хорошо (правильно)
Умения применять знания техники безопасности и охраны труда
Знание техники безопасности и охраны труда
2-2)
Положительно высказывается о способностях других, поощряет других выражать свое мнение
Навыки вязки колбасного сыра в соответствии с установленной формой и размером батонов
Знание способов вязки колбасного сыра в соответствии с установленной формой и размером батонов
2-3)
Легко приспосабливается к изменениям на работе
Умения применять знания норм расхода оболочки и сырной массы
Знание норм расхода оболочки и сырной массы
3-1)
Хорошо работает в команде
Умения применять знания возможных пороков сыра, зависящие от качества формования
Знание возможных пороков сыра, зависящие от качества формования
3-2)
Своевременно информирует других, делится всей нужной информацией
Умения применять знания требований, предъявляемых к качеству и плотности набивки
Знание требований, предъявляемых к качеству и плотности набивки

3-3)
Дайын болғанда ұсынылатын ақпаратты немесе басқа да жеңіл қолжетімді көздерді пайдаланады
Әр түрлі ірімшік түрлерін қалыптау үдерісінің технологиясы жөніндегі білімді қолдану біліктілігі
Әр түрлі ірімшік түрлерін қалыптау үдерісінің технологиясы
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
23-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
3111 Техник-технолог
2145 Инженер-технолог
1221 Бас инженер
1229 Бас технолог (өзге салаларда)
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілері лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы (Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 21 мамырдағы № 201-ө-м бұйрығы, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 25 маусымда № 7755 тіркелді)
СБШ біліктілік деңгейі
Санаттар
4
Техник-технолог (орташа білікті) – ІІ, І санатсыз
5
Инженер-технолог, техник-технолог (жоғары білім) - ІІ, І санатсыз
6
Инженер-технолог, техник-технолог (жоғары оқу орнынан кейінгі білім) - ІІ, І санатсыз
7
Бас технолог (өзге салаларда)
Бас инженер
2-кесте. Инженер-технологтың еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, арнайы орынжай
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ деңгейі
Кәсіби білім беру және оқыту деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасындағы техникалық және кәсіби білім және жоғары деңгейлі техникалық немесе кәсіби білім бар болғанда практикалық тәжірибе (қосымша кәсіби дайындық немесе ортадан кейінгі білім)
Санатсыз – жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
ІІ санат – санаты жоқ лауазымда 1 жылдан кем емес;
І санат – ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем емес
5
Техникалық және кәсіби (немесе орта білімнен кейінгі), практикалық тәжірибе, немесе жоғары білім, практикалық тәжірибесіз қосымша кәсіби білім беру бағдарламалары
Санатсыз – жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
ІІ санат – санаты жоқ лауазымда 1 жылдан кем емес;
І санат – ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем емес
6
Жоғары білім. Бакалавриат, резидентура, практикалық тәжірибе
Санатсыз – жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
ІІ санат – санаты жоқ лауазымда 1 жылдан кем емес;
І санат – ІІ санатты лауазымда 1 жылдан кем емес
7
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім, Магистартура (игерілген бакалавриат бағдарламасы негізінде), практикалық тәжірибе. Бакалавриат және қосымша кәсіби білім, практикалық тәжірибе
Кәсіби қызмет бағыты бойынша жұмыс тәжірибесі 5 жылдан кем емес
3-кесте. Инженер-технолог орындайтын, еңбек функцияларын анықтайтын,
КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Прогрессивтік технологиялық үдерістерді, жабдықтар мен технологиялық құралдардың түрлерін, автоматтандыру және механикаландыру құралдарын, кәсіпорын өндіріп жатқан өнімдердің оңтайлы режимін және бәсекеге қабілетті өнімді өндіруді және оларды дайындауға жұмсалған материалдық және еңбек шығындарын қысқартуды қамтамасыз етіп, жұмыстың күрделілігіне байланысты барлық түрлерді әзірлейді және енгізеді
2
Жұмыстарды орындау тәртібін және бөлшектерді өңдеудің және бұйымды жинаудың операциялық бағдарын белгілейді. Жабдықтарды орналастыру, техникалық жарықтандыру және жұмыс орындарын ұйымдастыру жоспарларын құрастырады, өндірістік қуаттылықты және жабдықтарды жүктеуді есептейді
3
Цехтарда технологиялық жабдықтардың сақталуын және техникалық жабдықтарды дұрыс пайдалануды бақылауды жүзеге асырады. Технологиялық өндіріс саласындағы отандық және шетелдік озық тәжірибесін үйренеді, материалдар шығынын қысқартуға, еңбек сыйымдылығын төмендетуге, еңбектің өнімділігін арттыруға бағытталған өндірістің тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және оны іске асыруға қатысады
4-кесте. Инженер-технолог орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Техника, жабдық
Құралдар, халат, етік, орамал

3-3)
Использует информацию, которая с готовностью предлагается, или другие легкодоступные источники
Умения применять знания технологии процесса формования различных видов сыров
Знание технологии процесса формования различных видов сыров
Приложение 23
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
3111 Техник-технолог
2145 Инженер-технолог
1221 Главный инженер
1229 Главный технолог (в прочих отраслях)
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций (утверждены приказом Министра труда и социальной защиты населения от 21 мая 2012 года № 201-ө-м, зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2012 года № 7755)
Квалификационный уровень ОРК
Категории
4
Техник-технолог (средней квалификации) – без категории, ІІ, І
5
Инженер-технолог, техник-технолог (высшее образование) – без категории, ІІ, І
6
Инженер-технолог, техник-технолог (послевузовское образование) – без категории, ІІ, І
7
Главный технолог (в прочих отраслях)
Главный инженер
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы
Инженера-технолога
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, специальные помещения
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
Техническое и профессиональное образование на базе основного среднего образования и практический опыт при наличии технического и профессионального образования повышенного уровня (дополнительная профессиональная подготовка или послесреднее образование) без практического опыта
Без категории- без требований к стажу работы;
ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории;
І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
5
Техническое и профессиональное образование (или послесреднее образование), практический опыт или высшее образование, дополнительные профессиональные образовательные программы без практического опыта
Без категории- без требований к стажу работы;
ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории;
І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории;
6
Высшее образование. Бакалавриат, резидентура, практический опыт
Без категории - без требований к стажу работы;
ІІ категории - не менее 1 года в должности без категории;
І категории – не менее 1 года в должности ІІ категории
7
Послевузовское образование. Магистратура (на основе освоенной программы бакалавриата), практический опыт. Бакалавриат и дополнительное профессиональное образование, практический опыт.
опыт работы по направлению профессиональной деятельности не менее 5 лет
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции,
выполняемые инженером-технологом
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Разрабатывает и внедряет прогрессивные технологические процессы, виды оборудования и технологической оснастки, средства автоматизации и механизации, оптимальные режимы производства на выпускаемую предприятием продукцию и все виды различных по сложности работ, обеспечивая производство конкурентоспособной продукции и сокращение материальных и трудовых затрат на ее изготовление
2
Устанавливает порядок выполнения работ и пооперационный маршрут обработки деталей и сборки изделий. Составляет планы размещения оборудования, технического оснащения и организации рабочих мест, рассчитывает производственные мощности и загрузку оборудования
3
Осуществляет контроль над соблюдением технологической дисциплины в цехах и правильной эксплуатацией технологического оборудования. Изучает передовой отечественный и зарубежный опыт в области технологии производства, разрабатывает и принимает участие в реализации мероприятий по повышению эффективности производства, направленных на сокращение расхода материалов, снижение трудоемкости, повышение производительности труда
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых инженером-технологом
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Техника, оборудование
Инструменты, халат, сапоги, платок

1-1)Ілгерінді технология үдерісін әзірлейді және енгізеді
2
Сызбалар, жабдық
Жабдық, халат, етік, орамал
2-1) Жабдықтарды орналастыру жоспарын құрау
3
Адам, жабдық
Жабдық, халат, етік, орамал
3-1) Технологиялық тәртіпті сақтауды бақылау
5-кесте. СБШ біліктіліктің 4-деңгейлі инженер-технологтың
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Негізгі тәжірибелік және танымдық дағдыларды дара және (немесе) тікелей басшылықпен қолданып стандартты және бір тектес тәжірибелік міндеттерді шешу
Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормаларын сақтайды
Сауу аппараттарын пайдалану құрылымдары мен ережелерін біледі.
2-1)
Ауыл шаруашылығы саласының нақты құрылымдық түрі саласындағы жұмыс нәтижесі мен сапасына жауапкершілік.
Олардың іс-әрекет нәтижесі үшін жауапкершілікті мойнына ала отырып жұмысқа басшылық ету
Жобалауды автоматтандыру құралдарын қолданып әзірлейді, үдемелі технологиялық үдерістерді, жабдықтардың және технологиялық жарақтардың түрлерін енгізеді
Қызметіне қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды біледі, түсінеді және қолданады
3-1)
Белгіленген міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығына және қауіпсіздігіне, өзгелердің денсаулығына және қауіпсіздігіне, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады.
Цехтарда технологиялық тәртіптің сақталуын және технологиялық жабдықтың дұрыс қолданылуын бақылау
Өндірісті технологиялық дайындау жөніндегі қаулылар, өкімдер, бұйрықтар, әдістемелік және нормативтік материалдар
6-кесте. СБШ біліктіліктің 5-деңгейлі инженер-технологтың
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Негізгі тәжірибелік және танымдық дағдыларды дара және (немесе) тікелей басшылықпен қолданып стандартты және бір тектес тәжірибелік міндеттерді шешу
Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормаларын сақтайды
Сауу аппараттарын пайдалану құрылымдары мен ережелерін біледі.
2-1)
Ауыл шаруашылығы саласының нақты құрылымдық түрі саласындағы жұмыс нәтижесі мен сапасына жауапкершілік.
Жобалауды автоматтандыру құралдарын қолданып әзірлейді, үдемелі технологиялық үдерістерді, жабдықтардың және технологиялық жарақтардың түрлерін енгізеді
Қызметіне қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды біледі, түсінеді және қолданады

1-1) Разрабатывает и внедряет прогрессивные технологические процессы
2
Чертежи, оборудование
Оборудование, халат, сапоги, платок
2-1) Составление плана размещения оборудования
3
Человек, оборудование
Оборудование, халат, сапоги, платок
3-1) Контроль над соблюдением технологической дисциплины
Таблица 5. Требования к компетенциям инженера-технолога
4-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Решение стандартных и однотипных практических задач с применением основных практических и познавательных навыков самостоятельно и (или) под непосредственным руководством
Соблюдает правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты
Знание устройства и правил эксплуатации доильных аппаратов
2-1)
Ответственность за результаты и качество работы в рамках определенных задач в области конкретного структурного подвида сельскохозяйственной отрасли
Руководство работой других работников с принятием ответственности за результат их действий.
Разрабатывает, применяя средства автоматизации проектирования, и внедряет прогрессивные технологические процессы, виды оборудования и технологической оснастки
Знает, понимает и применяет действующие нормативные документы, касающиеся его деятельности
3-1)
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения осуществлять контроль над соблюдением технологической дисциплины в цехах и правильной эксплуатацией технологического оборудования
Знает постановления, распоряжения, приказы, методические и нормативные материалы по технологической подготовке производства
Таблица 6. Требования к компетенциям инженера-технолога
5-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Решение стандартных и однотипных практических задач с применением основных практических и познавательных навыков самостоятельно и (или) под непосредственным руководством
Соблюдает правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты
Знание устройства и правил эксплуатации доильных аппаратов
2-1)
Ответственность за результаты и качество работы в рамках определенных задач в области конкретного структурного подвида сельскохозяйственной отрасли
Разрабатывает, применяя средства автоматизации проектирования, и внедряет прогрессивные технологические процессы, виды оборудования и технологической оснастки
Знает, понимает и применяет действующие нормативные документы, касающиеся его деятельности

3-1)
Еңбек ресурстарын бөледі, жұмыс барысын бақылай отырып нақты және нәтижелі нұсқаулықтар береді. Алдын ала әзірленген жоспарларға, сапа нормаларына, жұмыстарды орындау кестесі және қаржы сметасына сәйкес келу жоспарымен салыстыра отырып жұмыс барысын бақылайды. Белгіленген міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығына және қауіпсіздігіне, өзгелердің денсаулығына және қауіпсіздігіне, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады.
Цехтарда технологиялық тәртіптің сақталуын және технологиялық жабдықтың дұрыс қолданылуын бақылау
Өндірісті технологиялық дайындау жөніндегі қаулылар, өкімдер, бұйрықтар, әдістемелік және нормативтік материалдар
7-кесте. СБШ біліктіліктің 6-деңгейлі инженер-технологтың
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Негізгі тәжірибелік және танымдық дағдыларды дара және (немесе) тікелей басшылықпен қолданып стандартты және бір тектес тәжірибелік міндеттерді шешу
Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс ережелері мен нормаларын сақтайды
Сауу аппараттарын пайдалану құрылымдары мен ережелерін біледі.
2-1)
Жұмыстың нәтижесі мен сапасы үшін жауапкершілік. Қызметкерлерге жетекшілік етеді және бөлек командалар мен қызметкерлердің міндеттерді орындауды қадағалайды. Бөлек қызметкерлердің немесе команданың кәсіби дамуын басқарады.
Жобалауды автоматтандыру құралдарын қолданып әзірлейді, үдемелі технологиялық үдерістерді, жабдықтардың және технологиялық жарақтардың түрлерін енгізеді
Қызметіне қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды біледі, түсінеді және қолданады
3-1)
Технологиялық процестің компоненттерін әзірлеу, енгізу, бақылау, бағалау және түзету.
Белгіленген міндеттерді орындау кезінде өз денсаулығына және қауіпсіздігіне, өзгелердің денсаулығына және қауіпсіздігіне, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғауға жауапкершілік алады.
Цехтарда технологиялық тәртіптің сақталуын және технологиялық жабдықтың дұрыс қолданылуын бақылау
Өндірісті технологиялық дайындау жөніндегі қаулылар, өкімдер, бұйрықтар, әдістемелік және нормативтік материалдар
8-кесте. СБШ біліктіліктің 7-деңгейлі инженер-технологтың
құзыретіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Бөлімше немесе ұйым деңгейінде нәтиже үшін жауапкершілікті өзіне ала отырып қызметкерлердің (топтың) қызметіне жетекшілік етеді
Мақсаттарды қоюды ғылыми негіздей білу және дағдылану және оларға қол жеткізу әдістері мен құралдарын таңдау
Сауу аппараттарын пайдалану құрылымдары мен ережелерін біледі.

3-1)
Распределяет трудовые ресурсы, дает четкие и результативные инструкции, наблюдая за ходом работы.
Контролирует ход работы, сверяясь с планом на соответствие к заранее разработанным планам, нормам качества, графикам выполнения работ и финансовой смете.
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения осуществлять контроль над соблюдением технологической дисциплины в цехах и правильной эксплуатацией технологического оборудования
Знает постановления, распоряжения, приказы, методические и нормативные материалы по технологической подготовке производства
Таблица 7. Требования к компетенциям инженера-технолога
6-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Решение стандартных и однотипных практических задач с применением основных практических и познавательных навыков самостоятельно и (или) под непосредственным руководством
Соблюдает правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной защиты
Знание устройства и правил эксплуатации доильных аппаратов
2-1)
Ответственность за результаты и качество работы. Руководит сотрудниками и наблюдает за выполнением задач отдельных работников и команд.
Управляет профессиональным развитием отдельных работников или команды.
Разрабатывает, применяя средства автоматизации проектирования, и внедряет прогрессивные технологические процессы, виды оборудования и технологической оснастки
Знает, понимает и применяет действующие нормативные документы, касающиеся его деятельности
3-1)
Разработка, внедрение, контроль, оценка и коррекция компонентов технологического процесса.
Несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при выполнении им определенных задач
Умения осуществлять контроль над соблюдением технологической дисциплины в цехах и правильной эксплуатацией технологического оборудования
Знает постановления, распоряжения, приказы, методические и нормативные материалы по технологической подготовке производства
Таблица 8. Требования к компетенциям инженера-технолога
7-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Руководство деятельностью сотрудников (группы) с принятием ответственности за результат на уровне подразделения или организации
Умения и навыки научно обосновывать постановку целей и выбор методов и средств их достижения.
Знание устройства и правил эксплуатации доильных аппаратов

2-1)
Стратегиялық әдіс-тәсілдердің қолданылуымен міндеттер мен проблемаларды шешу жолдарын анықтайды
Жобалауды автоматтандыру құралдарын қолданып әзірлейді, үдемелі технологиялық үдерістерді, жабдықтардың және технологиялық жарақтардың түрлерін енгізеді
Қызметіне қатысты қолданыстағы нормативтік құжаттарды біледі, түсінеді және қолданады
3-1)
Саланы басқару мен дамытудың жаңа әдістерін, тәсілдерін және процедураларын әзірлейді
Цехтарда технологиялық тәртіптің сақталуын және технологиялық жабдықтың дұрыс қолданылуын бақылау
Өндірісті технологиялық дайындау жөніндегі қаулылар, өкімдер, бұйрықтар, әдістемелік және нормативтік материалдар
Сары май және ірімшік өндіру
бойынша қызметтегі кәсіби
стандартының
24-қосымшасы
Келісу парағы
Ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС тіркелді______________________________________________________
Кәсіби стандарттар Реестріне енгізілді, тіркеу №_____________________
Хат (хаттама) № ____________________ Күні ___________________________

2-1)
Определяет способы решения задач и проблем с применением стратегических подходов.
Разрабатывает, применяя средства автоматизации проектирования, и внедряет прогрессивные технологические процессы, виды оборудования и технологической оснастки
Знает, понимает и применяет действующие нормативные документы, касающиеся его деятельности
3-1)
Разрабатывает новые методы, подходы и процедуры управления и развития отрасли.
Умения осуществлять контроль над соблюдением технологической дисциплины в цехах и правильной эксплуатацией технологического оборудования
Знает постановления, распоряжения, приказы, методические и нормативные материалы по технологической подготовке производства
Приложение 24
к профессиональному стандарту
в деятельности по производству
сливочного масла и сыра
Лист согласования
Название организации
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован ________________________________________
Внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № __________________
Письмо (протокол) № __________________ Дата _________________________