Жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясының) Қаржы полициясы академиясына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) төрағасының 2014 жылғы 8 сәуірдегі № 133 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 22 мамырда № 9461 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 63 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 17.02.2021 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 9-бабының 1-тармағына сәйкес, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 шілдедегі Заңының 7-бабы 3-тармағының 5) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің қаржы полициясының) Қаржы полициясы академиясына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары бекітілсін.
2. Қаржы полициясы академиясы Агенттіктің Құқықтық қамтамасыз ету және халықаралық ынтымақтастық департаментімен бірлесе отырып, осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіпте ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы
Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес
агенттігі (қаржы полициясы)
Төрағасының
2014 жылғы 8 сәуірдегі
№ 133 бұйрығы бекітілген
Жоғары білім берудің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған
мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Экономикалық
қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Қаржы полициясы академиясына оқуға түсуші
адамдармен келісім-шартқа отыру, өзгерту, бұзу және тоқтату
қағидасы

Об утверждении Правил заключения, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в Академию финансовой полиции Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции), реализующую профессиональные учебные программы высшего образования в сокращенные сроки
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) от 8 апреля 2014 года № 133. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2014 года № 9461. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 17 февраля 2021 года № 63.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 17.02.2021 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", а также руководствуясь подпунктом 5) пункта 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2002 года "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила заключения, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в Академию финансовой полиции Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции), реализующую профессиональные учебные программы высшего образования в сокращенные сроки.
2. Академии финансовой полиции совместно с Департаментом правового обеспечения и международного сотрудничества Агентства обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Р. Тусупбеков
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
от 8 апреля 2014 года № 133
Правила
заключения, изменения, расторжения и прекращения контракта с
лицами, поступающими в Академию финансовой полиции Агентства
Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной
преступностью (финансовой полиции), реализующую
профессиональные учебные программы высшего образования в
сокращенные сроки

1. Жалпы ережелер
Осы Жоғары білім берудің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясының) (бұдан әрі - Агенттік) Қаржы полициясы академиясына (бұдан әрі - Академия) оқуға түсуші адамдармен келісім-шартқа отыру, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы, "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" 2002 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес әзірленді және жоғары білім берудің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған мерзімде іске асыратын Академияға түсуші адамдармен келісім-шартқа отыру, бұзу және тоқтату тәртібін белгілейді.
2. Академияға оқуға түсуші адамдар осы Қағиданың қосымшасына сәйкес нысан бойынша Академияда оқу мерзіміне және сонымен бірге Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарында Академияда оқуын бітірген соң орта және аға басшы құрам лауазымдарында күнтізбелік есеппен бес жыл қызмет өткеру туралы келісім-шартқа отырады.
3. Келісім-шартта тараптардың (оқуға түсші адамдар мен құқық қорғау органның лауазымды адам) өзара міндеттемелері мен жауапкершіліктері белгіленеді, сондай-ақ Академияда оқуды бітірген соң құқық қорғау органдарында одан әрі қызмет өткеру шарты мен мерзімін қарастырады.
4. Келісім-шартқа мандаттық комиссияның Академияға оқуға қабылдау туралы шешімі шығарып, оқуға қабылдау туралы бұйрық шығарылған отырады.
Келісім-шарт жазбаша түрде құрастырылады, курсант (тыңдаушы) және Академия бастығы қол қояды. Келісім-шарт екі данада мемлекеттік және орыс тілдерінде ресімделеді, олардың бірі жеке іске жинақталады, ал екіншісі курсантқа (тыңдаушыға) беріледі. Әрбір келісім-шарттың заңды күші бар.
5. Келісім-шарттың қолданысқа енгізілуінің күнтізбелік мерзімі оған Академия бастығы қол қойған күннен болып табылады, келісім-шарт қолданысы мерзімінің аяқталуы келісім-шарт мәтінінде көрсетілген мерзім болып табылады.
Келісім-шарт тараптардың келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін.
6. Академияда оқытудың қысқартылған түрін аяқтаған адамдар құқық қорғау органдарында бес жыл кем емес мерзім қызмет өткереді.
7. Келісім-шарт:
1) әскери-дәрігерлік комиссияның тыңдаушыны (курсантты), қызметкерді денсаулық жағдайы бойынша қызметке жарамсыз немесе шекті түрде жарамды деп таныған;
2) өз еркі бойынша;
3) оқу орнын аяқтаған соң 5 жыл ішінде қызметкердің құқық қорғау органдарында қызмет өткеруден бас тартқан;

1. Настоящие Правила заключения, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в Академию финансовой полиции (далее - Академия) Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее - Агентство), реализующей профессиональные учебные программы высшего образования (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", от 4 июля 2002 года "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан" и определяют порядок заключения, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в Академию, реализующую профессиональные учебные программы высшего образования в сокращенные сроки.
2. Лица, поступающие на учебу в Академию, заключают контракт на срок обучения в Академии по форме согласно приложению к настоящим Правилам и одновременно о прохождении службы в правоохранительных органах Республики Казахстан на пять лет в календарном исчислении после окончания обучения в Академии на должностях среднего и старшего начальствующего состава.
3. В контракте устанавливаются взаимные обязательства и ответственность сторон (лица, поступающего на учебу и должностного лица правоохранительного органа), а также предусматриваются условия и сроки дальнейшего прохождения службы в правоохранительных органах после окончания Академии.
4. Контракт заключается после вынесения мандатной комиссией решения о зачислении в Академию и издания приказа о зачислении.
Контракт составляется в письменной форме, подписывается курсантом (слушателем) и начальником Академии. Контракт оформляется в двух экземплярах на государственном и русском языках, один из которых приобщается к личному делу, а другой выдается курсанту (слушателю). Каждый из контрактов имеет одинаковую юридическую силу.
5. Календарной датой вступления в действие контракта является день подписания его начальником Академии, окончанием срока действия контракта является дата, указанная в тексте контракта.
Контракт может быть изменен по соглашению сторон.
6. Лица, завершившие обучение по сокращенной форме обучения в Академии проходят службу в правоохранительных органах сроком не менее пяти лет.
7. Контракт расторгается досрочно в случаях:
1) признания военно - врачебной комиссией слушателя (курсанта), сотрудника непригодным или ограниченно годным к службе по состоянию здоровья;
2) по собственному желанию;
3) отказа сотрудника проходить службу в правоохранительных органах в течение 5 лет после окончания учебного заведения;

4) өзге мемлекеттік орган және ұйымдарға белгіленген тәртіпте ауысқан;
5) оқу үлгерімі нашар болған жағдайда;
6) әскери тәртіпті өрескел бұзғаны үшін;
7) құқық қорғау органдарына кір келтіретін теріс қылықтар жасағаны үшін;
8) соттың айыптау үкімі заңды күшіне енгенде немесе ақталмау негіздері бойынша қылмыстық іс қысқартылған жағдайда мерзімінен бұрын бұзылады.
8. Келісім-шартты мерзімінен бұрын бұзған курсанттар (тыңдаушылар) арнайы есептен шығарылады және Академияның кадрлар бөлімшесі әскери есепке қою, белгіленген тәртіпте әскерге шақыру үшін тұрғылықты жері бойынша әскери органға жолдайды.
Осы қағидалардың 7-тармағы 1 азат жолынан басқа келісім-шартты мерзімінен бұрын бұзған курсанттар (тыңдаушылар) олардың оқу кезеңінде стипендия төлеу, тамақтану, заттай үлесіне жұмсалған бюджеттік қаражаттарды мемлекетке қайтаруға міндетті. Ұстауға жататын сома Академияда болған әр толық айға тең есептеледі.
9.Оқудан шығарылған Академия курсанттарынан (тыңдаушыларынан) бюджеттік қаражаттарды мемлекет пайдасына қайтаруын Академия жүзеге асырады.
Жұмыстан шығарылған қызметкерлерден бюджеттік қаражаттарды мемлекет пайдасына қайтаруын Академия қаржы полициясы органдарының аумақтық бөлімшелерімен бірлесіп жүзеге асырады.
10. Келісім-шарттың қолданысы оның мерзімі аяқталған күні, сондай-ақ келісім-шартта көрсетілген барлық міндеттемелерді орындау кезінде тоқтатылады.
Жоғары білім берудің кәсіби оқу
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы Экономикалық
қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясының)
Қаржы полициясы академиясына оқуға түсуші
адамдармен келісім-шартқа отыру, өзгерту,
бұзу және тоқтату қағидасына қосымша
Нысан
Жоғары білім берудің кәсіби, оқу бағдарламаларын қысқартылған
мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Экономикалық
қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы) Қаржы полициясы академиясында мамандарды
даярлауға арналған келісім-шарт
1. Жалпы ережелер
Осы Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) Қаржы полициясы
академиясында мамандар даярлауға арналған келісім-шарт (бұдан әрі -
келісім-шарт) Академия мен
_____________________________________________________________________
(оқу орын, - заңды тұлға толық атауы және оның орналасқан жері)
_____________________________________________________________ атынан
(заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу нөмірі және мерзімі)
_____________________________________________________________________
(лауазымы, арнайы (әскери) атағы, аты-жөні,)
екінші жағынан ______________________________________ мекенжайында
тұратын оқуға түскен тыңдаушы (курсант)
_____________________________________________________________________
(тыңдаушының (курсанттың) Т.А.Ә.)
№ _____________________________ "____" _____________________________
(жеке куәліктің нөмірі) (берілген уақыты)
ЖСН _____________________________ арасында жасалды.

4) перехода в установленном порядке на работу в другие государственные органы и организации;
5) неуспеваемости;
6) за грубое нарушение служебной дисциплины;
7) за совершение проступка, дискредитирующий правоохранительный орган;
8) вступления в законную силу обвинительного приговора суда или прекращения уголовного дела по нереабилитирующим основаниям.
8. Курсанты (слушатели), с которыми досрочно расторгнут контракт, снимаются со специального учета и направляются кадровым подразделением Академии в органы военного управления по месту жительства для постановки на воинский учет и призыва на воинскую службу в установленном порядке.
Курсанты (слушатели) с которыми досрочно расторгнут контракт за исключением подпункта 1) пункта 7 настоящих Правил, возмещает государству бюджетные средства, затраченные на обучение, выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период их обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в Академии.
9. Возмещение в пользу государства бюджетных средств с отчисленных курсантов (слушателей) Академии осуществляется Академией.
Возмещение в пользу государства бюджетных средств с уволенных сотрудников осуществляется Академией совместно с территориальными подразделениями органов финансовой полиции.
10. Действие контракта прекращается в день истечения его срока, а также при исполнении всех обязательств указанных в контракте.
Приложение
к Правилам заключения, изменения,
расторжения и прекращения
Контракта с лицами, поступающими в
Академию финансовой полиции
Агентства Республики Казахстан
по борьбе с экономической и
коррупционной преступностью
(финансовой полиции), реализующей
профессиональные учебные программы
высшего образования
Форма
Контракт
на подготовку специалистов в Академии финансовой полиции
Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической
и коррупционной преступностью (финансовой полиции), реализующей
профессиональные учебные программы высшего образования в
сокращенные сроки
1. Общие положения
Настоящий контракт на подготовку специалистов в Академии
финансовой полиции Агентства Республики Казахстан по борьбе с
экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции)
(далее - Академия) заключен между Академией финансовой полиции
_____________________________________________________________________
(полное наименование учебного заведения – юридического лица и его
местонахождение,
____________________________________________________________________
номер и дата государственной регистрации юридического лица)
в лице______________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество)
с одной стороны, и поступившим на учебу курсантом
(слушателем)_______________________________________________________
(Ф.И.О. курсанта (слушателя)
_____________________________ "____" __________________
(номер, удостоверения личности) (дата выдачи документа)
ИИН _____________________________
проживающим по адресу ______________________________________________

1. Академия тыңдаушыға (курсантқа) ____________________________
__________________________ мерзім ішінде ____________________________
(мамандықтың атауы мен шифрі, оқыту нысаны)
______________________________________ бойынша білім алуына қажетті
жағдайлар жасайды.
Оқыту мерзімі____________________________________________ басталады.
2. Академияның құқықтары және міндеттері
2. Академияның құқығы бар:
1) заңнамада белгіленген тәртіпте осы келісім-шартты өзгертуге және бұзуға;
2) өз құзыреті шегінде актілер шығаруға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіпте тыңдаушыны (курсантты) көтермелеуге, оны тәртіптік және материалдық жауапкершілікке тартуға;
4) тыңдаушының (курсанттың) оқу кезеңінде Академия мүлкіне келтірген залалды төлетуге;
5) осы Қағиданың 6 тармағына сәйкес келісім-шартты мерзімінен бұрын бұзуға.
3. Академия міндетті:
1) тыңдаушыны (курсантты) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес білім алу жағдайларымен қамтамасыз етуге;
2) тыңдаушыға (курсантқа) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген ай сайын оған тиесілі ақшалай төлем (стипендия) төлеуге;
3) тыңдаушыны (курсантты) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тиесілік нормалары бойынша нысанды және арнайы киім-кешекпен тегін қамтамасыз етуге;
4) нормативтік актілермен белгіленген оқу жағдайларын жасауға және тыңдаушыны (курсантты) қажетті жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етуге;
5) тыңдаушыға (курсантқа) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес каникулдық демалыс және басқа түрлі демалыс беруге;
6) тыңдаушыны (курсантты) заңнамада белгіленген тәртіппен медициналық қызмет көрсетумен қамтамасыз етуге;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда тыңдаушыға (курсантқа) қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты келтірілген зиянды өтеуге;
8) жеке ісінің, әскери билетінің (тіркеу куәлігінің), сондай-ақ еңбек кітапшасының сақталуын қамтамасыз етуге және оған қажетті жазбалар енгізуге;
9) тыңдаушының (курсанттың) жеке ісіне оның оқуына жұмсалған шығын туралы анықтаманы тіркеуге;
10) тыңдаушыны (курсантты) комиссияның шешімі бойынша одан әрі қызметін өтеуге үшін аумақтық қаржы полициясы органдарына жіберуге.
3. Тыңдаушының (курсанттың) құқықтары мен міндеттері
4. Тыңдаушы (курсант)құқығы бар:
1) осы келісім-шартты заңнамада белгіленген тәртіппен өзгертуге және бұзуға;

1. Академия предоставляет курсанту (слушателю) необходимые
условия для получения образования по _______________________________
(наименование и шифр специальности, форма обучения)
____________________________________________________________________
на срок ____________________________________________________________
Начало обучения с ____________________________________________
2. Права и обязанности Академии
2. Академия имеет право:
1) в порядке, установленном действующим законодательством,
изменять, расторгать данный контракт;
2) издавать в пределах своих полномочий акты;
3) поощрять курсанта (слушателя), привлекать его к
дисциплинарной и материальной ответственности в порядке,
установленном законодательством Республики Казахстан;
4) на возмещение вреда, причиненного курсантом (слушателем)
имуществу Академии в период обучения;
5) досрочно расторгнуть контракт в соответствии с п. 6
настоящих Правил.
3. Академия обязана:
1) обеспечить курсанту (слушателю) условия получения
образования в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об
образовании" и требованиями государственных общеобязательных
стандартов образования Республики Казахстан;
2) выплачивать курсанту (слушателю) ежемесячно причитающееся
ему денежное содержание (стипендию), установленное законодательством
Республики Казахстан;
3) обеспечить курсанта (слушателя) бесплатно форменным и
специальным обмундированием по нормам положенности, установленным
Правительством Республики Казахстан;
4) создать установленные нормативными актами условия обучения и
обеспечить курсанта (слушателя) необходимыми средствами
индивидуальной защиты;
5) предоставлять курсанту (слушателю) каникулярные и другие
виды отпусков в соответствии с Законом Республики Казахстан "О
правоохранительной службе";
6) обеспечить курсанта (слушателя) медицинским обслуживанием в
порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
7) возмещать причиненный курсанту (слушателю) вред в связи с
исполнением служебных обязанностей в порядке и условиях,
предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) обеспечить хранение личного дела, военного билета
(приписного свидетельства) курсанта (слушателя), а также трудовой
книжки и внесение в нее необходимых записей;
9) приобщить к личному делу курсанта (слушателя) справку о
расходах на его обучение;
10) направить курсанта (слушателя) по распределению для
дальнейшего прохождения службы в территориальные органы финансовой
полиции по решению комиссии.
3. Права и обязанности слушателя (курсанта)
4. Курсант (слушатель) имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством Республики
Казахстан, изменять и расторгать данный контракт;

2)қолданыстағы заңнамаға сәйкес ақшалай қаражатты төлеуге;
3) қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін оқыту, тұру және медициналық қамтамасыз ету жағдайларына;
4) қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты денсаулығына келтірілген зиянның өтелуіне;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген кепілдіктермен өтемақыларды ұсынылуына;
6) ұзақтығы "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңында және өзге де нормативтік құқықтық актілерде белгіленген демалыс алуға;
7) белгіленген мемлекеттік білім беру стандарттарына сәйкес кәсіби білім алуға;
8) оқу процесі, тәрбие және мәдени-ағартушылық жұмыстарды жетілдіру, оқу үлгерімі, тәртібі және тұрмысын жақсарту мәселелерін шешуге қатысуға.
5. Тыңдаушы (курсант)міндетті:
1) осы келісім-шартта көрсетілген кәсіби қызметтің барлық түрлерін дұрыс меңгеруге;
2) қызметтік, әскери тәртіпті сақтауға;
3) оқу процесінде мүліктік залал келтіруге жол бермеуге;
4) еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі ережелері мен санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындауға;
5) оқу процесі барысында алған және заңмен қорғалатын қызметтік және өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жарияламауға;
6) адамдардың өмірі мен денсаулығына, Академия мен білім алушылар мүліктерінің сақталуына қауіп төндіретін жағдайлардың туындауы туралы хабарлауға;
7) отбасы жағдайы өзгергенде, өзі немесе жақын туысқандары қылмыстық жауапкершілікке тартылғанда, олардың біреуі шетелге кеткен жағдайларда бұл туралы үш күн мерзім ішінде баянат арқылы тікелей бастығына баяндауға;
8) Академияның бітірушілерін дербес бөлу хаттамасына сәйкес бөлінген жерге бес жұмыс күні ішінде келуге;
9) құқық қорғау органдарында бес жылдан кем емес қызмет өткеру;
10) Осы Қағиданың 7 тармағында көрсетілген жағдайларда оқыту кезеңінде стипендия төлеуді, оның оқу кезеңінде тамақтануы мен заттай үлесіне жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтаруға;
11) тыңдаушы (курсант) оқу орнын бітіргеннен кейін құқық қорғау органдарында 5 жыл қызмет өткеруден бас тартқан немесе "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңыда көзделген негіздер бойынша келісім-шартты бұзған жағдайда стипендия төлеуді, тамақтануы, заттай үлесін қоса алғанда, оқуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтаруға міндетті;
12) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес сеніп тапсырылған мүлікті (қару, арнайы техника) ұқыпсыз сақтау, қасақана зақым келтірген және жойу жағдайында шығынды өтеуге;

2) на выплату денежного содержания согласно законодательству
Республики Казахстан;
3) на условия обучения, проживания и медицинского обеспечения,
отвечающие требованиям безопасности и гигиены;
4) на возмещение вреда, причиненного его здоровью в связи с
исполнением им служебных обязанностей;
5) на предоставление гарантий и компенсаций, предусмотренных
законодательством Республики Казахстан;
6) на отпуска продолжительностью, установленными Законом
Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и иными
нормативными правовыми актами;
7) получать профессиональное образование в соответствии с
установленным государственным образовательным стандартом;
8) участвовать в решении вопросов совершенствования учебного
процесса, воспитательной и культурно-просветительной работы,
улучшения успеваемости, дисциплины и быта.
5. Слушатель (курсант) обязан:
1) добросовестно овладевать всеми видами профессиональной
деятельности по указанной в настоящем контракте специальности;
2) соблюдать служебную, воинскую дисциплину;
3) не допускать в процессе обучения нанесения имущественного
вреда Академии;
4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной
безопасности и санитарно-гигиенических норм;
5) не разглашать полученные в ходе учебного процесса сведения,
составляющие служебную и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и
здоровью людей, сохранности имущества Академии и обучающихся;
7) в случаях изменения в семейном положении, привлечения
слушателя (курсанта) или его близких родственников к уголовной
ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное
местожительство за границу доложить об этом рапортом
непосредственному начальнику в трехдневный срок;
8) прибыть к месту распределения согласно Протокола
персонального распределения выпускников Академии в течение пяти
рабочих дней;
9) пройти службу в правоохранительных органах не менее пяти
лет, после завершения обучения;
10) в случаях досрочного расторжения контракта по
обстоятельствам, указанным в п 7 настоящих Правил, возместить
государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии,
питание, вещевого довольствия в период обучения;
11) в случае отказа проходить службу в правоохранительных
органах в течение 5 лет после окончания учебного заведения или
расторжения контракта по основаниям, предусмотренным Законом
Республики Казахстан "О правоохранительной службе", возместить
государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии,
питание, вещевое довольствие в период его обучения.
12) возмещать ущерб, в случае небрежного хранения, умышленного
повреждения или уничтожения вверяемого имущества (оружия,
спецтехники), технических средств, в соответствии с нормативными
правовыми актами Республики Казахстан.

13) ереуілдерді ұйымдастыру мен өткізуге қатыспауға.
4. Келісім-шартты бұзу және тоқтату негіздері
6. Осы келісім-шарт тараптардың келісімі немесе тараптардың біреуінің бастамасы бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де негіздер бойынша бұзылуы мүмкін.
7. Келісім-шарт жазбаша түрде екі данада, мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы белгіленген мөрмен басылады. Келісім-шарттың бір данасы тыңдаушының (курсанттың) жеке ісінде сақталады, екіншісі қолына беріледі.
Осы келісім-шартқа ____________________________________________
(тыңдаушының (курсанттың) оқу орнына тапсырған жеке
____________________________________________________ қоса беріледі.
құжаттарының тізбесі)
8. Академия тыңдаушыға (курсантқа) қатысты келесі бұйрықтар шығарды:
оқуға қабылдау туралы 20 __ жылғы "____"_________№______
МО
келісім-шарттың мерзімін ұзарту туралы 20 __ жылғы "___"________№____
МО
келісім-шартты бұзу немесе тоқтату туралы 20 _ жылғы "__"_________№___
МО
Келісім-шартты бұзу негізі_____________________________________
_____________________________________________________________________
9. Осы келісім-шартта көзделген міндеттемелерді орындамағаны және тиісті түрде орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауап береді.
10. Осы келісім-шартта қарастырылмаған мәселелер "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерімен реттеледі.
11. Осы келісім-шарттың тараптары арасындағы оның талаптарының орындалмауы бойынша туындаған даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен шешіледі.
Академия бастығы Академия тыңдаушысы (курсант)
________________________________ __________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (тыңдаушының (курсанттың)
тегі, аты, әкесінің аты)
________________________________ __________________________________
(қолы) (қолы)
20__ "___" ______________ 20__ "___" __________________
МО

13) не принимать участия в организации и проведения забастовок.
4. Основания расторжения и прекращения контракта
6. Настоящий контракт до истечения срока, может быть расторгнут
по соглашению сторон или инициативе одной из сторон, а также по иным
основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
7. Контракт заключается в письменной форме в двух экземплярах
на государственном и русском языках и скрепляется печатью с
изображением Государственного Герба Республики Казахстан. Один
экземпляр контракта хранятся в личном деле слушателя (курсанта),
другой выдается ему на руки.
К настоящему контракту прилагается __________________________
(опись личных документов слушателя
____________________________________________________________________
(курсанта), переданных им в учебное заведение)
8. Академией изданы приказы в отношении слушателя (курсанта):
о приеме на учебу от "__" _________ 20__ г. № _________
М.П.
о продлении срока "__" ______ 20__ г. № ________
М.П.
о расторжении или прекращении контракта "__" ___ 20__ г. № ____
М.П.
Основание расторжения контракта ______________________________
____________________________________________________________________
9. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств,
предусмотренных настоящим контрактом, стороны несут ответственность в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Вопросы, не предусмотренные настоящим контрактом,
регулируются Законом Республики Казахстан "О правоохранительной
службе" и иными законодательными актами Республики Казахстан.
11. Споры между сторонами настоящего контракта, возникшие по
поводу исполнения его условий, разрешаются в предусмотренном
законодательством Республики Казахстан порядке.
Начальник Академии
__________________________________
(фамилия, имя, отчество) слушателя (курсанта)
__________________________
(подпись)
"___" _____________ 20 ___ г.
(дата)
Слушатель (курсант) Академии
_________________________
(фамилия, имя, отчество)
__________________________
(подпись)
"___" _____________ 20 ___ г.
(дата)
М.П.