Ерiктi өрт сөндiрушiлердi бастапқы даярлаудың оқу бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2014 жылғы 27 мамырдағы № 256 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 10 маусымда № 9493 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 қарашадағы № 888 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 07.11.2015 № 888 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Азаматтық қорғау туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңы 12-бабының 41) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған ерiктi өрт сөндiрушiлердi бастапқы даярлаудың оқу бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң Өртке қарсы қызмет комитетi (С.Ғ. Әубәкіров) заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. «Ерiктi өрт сөндiрушiлердiң бастапқы даярлық бағдарламасын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2010 жылғы 27 қарашадағы № 416 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 5 қаңтарда № 6728 тіркелген, 2011 жылғы 5 наурыздағы № 69 (26471) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің
міндетін атқарушы                          Ж.Смаилов
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2014 жылғы 27 мамырдағы
№ 256 бұйрығымен
бекітілген
Ерікті өрт сөндірушілерді бастапқы даярлаудың оқу бағдарламасы
Оқу бағдарламасы дала өрттерінің, сондай-ақ ұйымдар мен елді мекендерде өрттердің алдын алу мен сөндіру, дала өрттерін, сондай-ақ ұйымдар мен елді мекендерде өрттерді сөндірумен байланысты авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу, халықты өрт қауіпсіздігі шаралары мен өрт шыққан кездегі іс-қимылдарға оқыту жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ерікті өрт сөндірушілерді оқытуға арналған.
Ерікті өрт сөндірушілерді бастапқы даярлаудың
тақырыптық жоспары
№ р/с
Тақырыптардың атауы
Сағат саны
барлығы
оның ішінде
дәрісхана
практикалық

Об утверждении учебной программы первоначальной подготовки добровольных пожарных
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 мая 2014 года № 256. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июня 2014 года № 9493. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 ноября 2015 года № 888
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 07.11.2015 № 888 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую учебную программу первоначальной подготовки добровольных пожарных.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (Аубакиров С.Г.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 ноября 2010 года № 416 «Об утверждении Программы первоначальной подготовки добровольных пожарных» (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан № 6728, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 25 января 2011 года № 25-26 (26446-26447).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
И.о. Министра                              Ж. Смаилов
Утверждена
Приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 мая 2014 года № 256
Учебная программа
первоначальной подготовки добровольных пожарных
Учебная программа предназначена для обучения добровольных пожарных, осуществляющих деятельность по предупреждению и тушению степных пожаров, а также пожаров в организациях и населенных пунктах, проведению аварийно-спасательных работ, связанных с тушением степных пожаров, а также пожаров в организациях и населенных пунктах, обучению населения мерам пожарной безопасности и действиям при возникновении пожара.
Тематический план первоначальной подготовки
добровольных пожарных
№ п/п
Наименование темы
Количество часов
всего
из них
аудиторные
практические

9. Психологиялық дайындық
1
Қысылтаяң жағдайда іс-қимылдарға писхологиялық дайындық.
1
1
-
Барлығы:
1
1
-
Сынақ тапсыру.
2
1
1
Барлық сағат
40
28
12
1. Өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік-құқықтық база
№ 1 тақырып. Қазақстан Республикасында өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
1-сабақ. «Азаматтық қорғау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының, «Азаматтық қорғау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 20) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің қызметін жүзеге асыру қағидаларының негізгі ережелері. Өртке қарсы ерікті құралымдардың мақсаттары мен міндеттері.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.

9. Психологическая подготовка
1
Психологическая готовность к действиям в экстремальной ситуации.
1
1
-
Итого:
1
1
-
Сдача зачетов.
2
1
1
Всего часов
40
28
12
1. Нормативно-правовая база в области пожарной безопасности.
Тема № 1. Нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы обеспечения пожарной безопасности в Республике Казахстан.
Занятие 1. Основные положения Закона Республики Казахстан «О гражданской защите», Правил осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 20) статьи 11 Закона Республики Казахстан «О гражданской защите». Цели и задачи деятельности добровольных противопожарных формирований.
Метод проведения: аудиторное занятие.

2. Өрт-техникалық дайындық
№ 1 тақырып. Жауынгерлік киім мен жарақ. Дабыл бойынша жиналу, жолға шығу және өрт орнына жету.
1-сабақ. Өрт сөндірушіні керек-жарақпен жарақтау, жеке тігісі, жинау, жауынгерлік киім-кешегі кию, жарағын асыну дағдысы. Дабыл бойынша жиналу, жолға шығу және өрт орнына жету кезінде ауысымның жеке құрамының әрекет ету тәртібі, қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық және практикалық сабақтар.
№ 2 тақырып. Өрт сөндіру автомобильдері мен өрт сөндіру мотопомпаларының тактикалық-техникалық сипаттамалары.
1, 2-сабақтар. Өрт сөндіру автомобильдерінің жіктелуі. Негізгі, арнайы және қосалқы өрт сөндіру автомобильдерінің тактикалық-техникалық сипаттары, мақсаты, түрлері.
Өрт сөндіру мотопомпаларының түрлері және олардың қолданылу саласы, мақсаты. Өрт сөндіру мотопомпаларының негізгі техникалық сипаттары және құрылысы.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 3 тақырып. Өрт сөндіру автомобильдерімен шығарылатын өрт-техникалық жабдық.
1-сабақ. Өрт сөндіру автомобилінде жабдықты орналастыру мен сақтау тәртібі. Автомобильдегі өрт жабдығының тиесілік табелі. Негізгі мақсаттағы өрт сөндіру автомобилінің жабдығы.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 4 тақырып. Өрт жеңдері, жеңдік жабдық, өрт оқпандары.
1-сабақ. Өрт жеңдерінің және жеңдік арматуралардың, өрт оқпандарының түрлері, құрылысы, мақсаты. Сорғыш және сорғыш-сору жеңдерінің сынағы мен оларды күту, пайдалану. Өрт жеңдерімен, оқпандармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 5 тақырып. Өрт сөндіргіштер.
1-сабақ. Көмірқышқыл ұнтақты және ауа-көбікті өрт сөндіргіштердің жұмыс істеу ұстанымы мен қолданылу саласы, мақсаты.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық және практикалық сабақтар.
№ 6 тақырып. Байланысты ұйымдастыру.
1-сабақ. Байланысты ұйымдастырудың мақсаты мен жалпы ұстанымдары. Байланыс аппаратурасы. Тұрақты, тасымалданатын радиостанциялар, олардың құрылысы мен жұмыс істеу тәртібі. Өрттегі байланысты ұйымдастыру. Радиоауысымды жүргізу қағидалары.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
3. Өрт сөндіру-құтқару дайындығы
№ 1 тақырып. Өрт жеңдерімен, оқпандарымен, жеңдік арматуралармен және керек-жарақтарымен жаттығу.
1-сабақ. Өрт жеңдерімен, қол және лафеттік оқпандармен су беру жұмысы.
Жүргізу әдісі: практикалық сабақ.
№ 2 тақырып. Өрт сатыларымен жаттығу.
1-сабақ. Сатыларды өрт сөндіру автомобилінен түсіру, оны тасымалдау, орнату, онымен қабаттарға көтерілу, сатыны жинау және автомобильге орнату тәсілдерімен практикалық машықтану.
Жүргізу әдісі: практикалық сабақ.
№ 3 тақырып. Құтқару арқанымен жаттығу. Құтқару және өзін-өзі құтқару.
1-сабақ. Құтқару арқанын будаққа орау. Құрылыстың төрт тәсілдерімен құтқару арқандарын бекіту. Құтқару ілгектерін зардап шегушіге кигізу. Зардап шегушілерді құтқару және өзін-өзі құтқару.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық және практикалық сабақтар.
№ 4 тақырып. Өртте конструкцияларды ашу және құру.
1-сабақ. Өртте зардап шегушілерді құтқару және түтінді шығару үшін конструкциялардың ашылатын көлемі мен орнын анықтау. Конструкцияны ашу және құру үшін пайдаланылатын құрал.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық және практикалық сабақтар.
№ 5 тақырып. Су көзіне өрт сөндіру автомобилін (мотопомпаны) қойып жауынгерлік өрістету. Жауынгерлік өрістету кезіндегі өрт сөндірушінің іс-қимылдары.

2. Пожарно-техническая подготовка.
Тема № 1. Боевая одежда и снаряжение пожарного. Сбор, выезд по тревоге и следование на пожар.
Занятие 1. Экипировка пожарного, индивидуальная подгонка, укладка, практическое надевание боевой одежды и снаряжения. Порядок действий личного состава смены при сборе, выезде по тревоге и следовании на пожар, техника безопасности.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятие.
Тема № 2. Тактико-технические характеристики пожарных автомобилей и пожарных мотопомп.
Занятие 1, 2. Классификация пожарных автомобилей. Назначение, марки, тактико-технические характеристики основных, специальных и вспомогательных пожарных автомобилей.
Назначение, типы пожарных мотопомп, область их применения. Основные технические характеристики и устройство мотопомп.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 3. Пожарно-техническое оборудование вывозимое на пожарных автомобилях.
Занятие 1. Размещение и порядок хранения оборудования на пожарном автомобиле. Табель положенности пожарного оборудования на автомобиле. Оборудование пожарного автомобиля основного назначения.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 4. Пожарные рукава, рукавное оборудование, пожарные стволы.
Занятие 1. Назначение, устройство, виды пожарных рукавов и рукавной арматуры, пожарных стволов. Эксплуатация, уход и испытание напорных и напорно-всасывающих рукавов. Техника безопасности при работе с пожарными рукавами и стволами.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 5. Огнетушители.
Занятие 1. Назначение, область применения и принцип работы углекислотных, порошковых и воздушно-пенных огнетушителей.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
Тема № 6. Организация связи.
Занятие 1. Назначение и общие принципы организации связи. Аппаратура связи. Стационарные, переносные радиостанции, их устройство и порядок работы. Организация связи на пожаре. Правила ведения радиообмена.
Метод проведения: аудиторное занятие.
3. Пожарно-спасательная подготовка
Тема № 1. Упражнения с пожарными рукавами, стволами, рукавной арматурой и принадлежностями.
Занятие 1. Работа с пожарными рукавами, ручными и лафетными стволами по подачи воды.
Метод проведения: практическое занятие.
Тема № 2. Упражнения с пожарными лестницами.
Занятие 1. Практическая отработка приемов снятия лестниц их переноски, установки, подъема в этажи, уборка и укладка на автомобиль.
Метод проведения: практическое занятие.
Тема № 3. Упражнения со спасательной веревкой. Спасание и самоспасание.
Занятие 1. Сматывание веревки в клубок, закрепление за конструкцию четырьмя способами. Вязка спасательной петли и одевание на пострадавших. Спасание пострадавших и самоспасание.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
Тема № 4. Вскрытие и разборка конструкций на пожаре.
Занятие 1. Определение места и объема вскрытия конструкций на пожаре для спасания пострадавших и выпуска дыма. Инструмент, применяемый для вскрытия и разборки конструкций.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
Тема № 5. Боевое развертывание с установкой пожарного автомобиля (мотопомпы) на водоисточник. Действия пожарного при боевом развертывании.

1-сабақ. Өрт сөндіру автомобилінің су көзіне орнатумен және орнатусыз бір (екі) оқпаннан 2-3 жеңге су берумен бөлімшені жауынгерлік өрістету.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық және практикалық сабақтар.
4. Өрт-тактикалық дайындық
№ 1 тақырып. Жану және жанғыш заттар, өрт және оның өршуі туралы жалпы мәліметтер. Өртте жануды тоқтататын негіздер.
1-сабақ. Жану процесі туралы жалпы түсініктер. Едәуір таралған жанғыш заттардың өрт қауіптілігі мен жану сипаты туралы қысқаша мәліметтер. Заттардың ұсақталуына байланысты тұтану температурасы, жану жылдамдығы, сумен дымқылдауы, жарылыс қауіпті қоспаны түзу қабілеті.
Өрт сөндіргіш құралдарды жіктеу және таңдау. Негізгі өрт сөндіргіш заттар мен өрт сөндіру тәсілдері туралы жалпы мәліметтер.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 2 тақырып. Өртті барлау. Өртті барлау кезіндегі іс-қимылдар.
1-сабақ. Өртті барлаудың мақсаты мен міндеттері. Барлауды ұйымдастыру және оны өткізу, барлауды өткізетін адамдардың міндеттері. Өртті барлаудағы өрт сөндірушінің іс-қимылдары. Барлауды өткізудің әдістері. Көмекті қажет ететін адамдарды құтқару шараларын қабылдау. Өртті барлау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 3 тақырып. Өрттегі іздеу-құтқару жұмыстары. Адамдарды құтқару және мүлікті көшіру кезіндегі іс-қимылдар.
1-сабақ. Қандай жағдайларда іздеу-құтқару жұмыстары жүргізіледі. Адамдарды іздеп табу тәсілдері, тәртібі, құтқару жолдары мен тәсілдері. Өртте адамдарды құтқару. Адамдарды құтқару және мүліктерді көшіру кезіндегі өрт сөндірушінің іс-қимылдары. Адамдарды құтқару және мүліктерді көшіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 4 тақырып. Өртті сөндіру тактикасы. Өрт сөндіру кезіндегі іс-қимылдар.
1-сабақ. Өрт тактикасы туралы түсінік. Өртке қарсы қызмет органдарының жауынгерлік жарғысы – өрт тактикасының негізі. Өрт сөндіру кезіндегі іс-қимылдар. Өрт сөндіру – өрттен қорғау жүйесінің құрамдас бөлігі және өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің жауынгерлік іс-қимылдарының негізгі түрі. Өрт сөндіру міндеттері мен қағидаттары.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 5 тақырып. Елді мекендер мен ұйымдарда өрттерді сөндірудің ерекшеліктері.
1-сабақ. Елді мекендер мен ұйымдарда өрттерді сөндірудің өрт-тактикалық сипаттамасы, ерекшеліктері.
Өрт сөндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 6 тақырып. Дала өрттерін сөндіру ерекшеліктері.
1-сабақ. Дала өртінің дамуы мен оны сөндірудің өрт-тактикалық сипаттамасы, ерекшеліктері.
Өрт сөндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.

Занятие 1. Боевое развертывание отделения с подачей одного (двух) ствола на 2-3 рукава без установки и с установкой пожарного автомобиля на водоисточник.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
4. Пожарно-тактическая подготовка
Тема № 1. Общие сведения о горении и горючих веществах, пожаре и его развитии. Основы прекращения горения на пожаре.
Занятие 1. Общие понятия о процессе горения. Краткие сведения о пожарной опасности и характере горения наиболее распространенных горючих веществ. Температура воспламенения, скорость горения в зависимости от измельченности веществ, смачиваемость водой, способность образовывать взрывоопасные смеси.
Классификация и выбор огнетушащих средств. Общие сведения об основных огнетушащих веществах и способах тушения.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 2. Разведка пожара. Действия пожарного при разведке пожара.
Занятие 1. Цель и задачи разведки пожара. Организация разведки и ее проведение, обязанности лиц, проводящих разведку. Действия при разведке пожара. Методы проведения разведки. Принятие мер по спасанию людей, нуждающихся в помощи. Техника безопасности при проведении разведки пожара.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 3. Поисково-спасательные работы на пожаре. Действия пожарного при спасании людей и эвакуации имущества.
Занятие 1. В каких случаях проводятся поисково-спасательные работы. Способы отыскания людей, порядок, пути и способы спасания. Действия пожарного при спасании людей и эвакуации имущества. Техника безопасности при спасании людей и эвакуации имущества.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 4. Тактика тушения пожаров. Действия при тушении пожара.
Занятие 1. Понятие о пожарной тактике. Боевой устав органов противопожарной службы - основа пожарной тактики. Действия при тушении пожара. Тушение пожаров - составная часть системы противопожарной защиты и основной вид боевых действий подразделений противопожарной службы. Задачи и принципы тушения пожаров.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 5. Особенности тушения пожаров в населенных пунктах и организациях.
Занятие 1. Пожарно-тактическая характеристика, особенности развития и тушения пожаров в населенных пунктах и организациях.
Техника безопасности при тушении пожара.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 6. Особенности тушения степных пожаров.
Занятие 1. Пожарно-тактическая характеристика, особенности развития и тушения степных пожаров.
Техника безопасности при тушении пожара.
Метод проведения: аудиторное занятие.

5. Өрттің алдын алу дайындығы
№ 1 тақырып. Елді мекендердің, ұйымдардың, дала алқаптарының өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары.
1-сабақ. Өрттің алдын алу міндеттері. Елді мекендерде, ұйымдарда, дала алқаптарда өрттердің шығуы мен таралуының негізгі себептері. «Өрт қауіптілігі» және «өрт қауіпсіздігі» түсініктері. Объектінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағыттары туралы түсінік. «Өрттің алдын алу жүйесі», «өрттен қорғау жүйесі», «өртке қарсы режим» түсініктері. Өрт қауіпсіздігін реттейтін негізгі нормативтік құжаттар.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 2 тақырып. Құрылыс материалдарының түрлері және олардың жанғыштығы.
№ 1-сабақ. Заттар мен материалдардың өрт қауіптілігі қасиеттерінің сипаттамасы: жану тобы, тұтану температурасы, жалындау температурасы, өздігінен тұтану температурасы және өздігінен жану температурасы. Жалынның тұтануы мен таралуының концентрациялық және температуралық шегі. Заттар мен материалдарды қолдану кезіндегі өрт-жарылыс қауіпсіздігінің шарттары.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 3 тақырып. Елді мекендердегі, ұйымдардағы, дала алқаптарындағы жалпы өрт қауіпсіздігі шаралары. Отпен байланысты және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі өртке қарсы іс-шаралар.
№ 1, 2-сабақ. Елді мекендерде, ұйымдарда, дала алқаптарда болатын өрттердің негізгі себептері. Өртке қарсы нұсқаулықтар (жалпы объектілік, цехті және жекелеген өндірістік қондырғылар үшін). Кәсіпорындардың, жекелеген цехтердің өрт қауіпсіздігін сақтауға жауапты лауазымды адамдардың міндеттері.
Отпен байланысты жұмыстардың түрлері және олардың өрт қауіптілігі. Отпен байланысты жұмыстардың уақытша және тұрақты орындары. Отпен байланысты жұмыстарға қадағалауды ұйымдастыру. Отпен байланысты жұмысты жүргізуде басшылыққа алатын негізгі құжаттар. Отпен байланысты жұмыс орындарын жұмыс алдында және оның соңында қарау. Өрт жарылыс қаупі бар объектілерде, қондырғылар мен құрылыстарда отпен байланысты жұмысты жүргізу және ұйымдастыру.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 4 тақырып. Сыртқы және ішкі өртке қарсы сумен жабдықтау.
1, 2-сабақ. Шаруашылық жүргізу объектілерін ішкі және сыртқы сумен жабдықтау схемалары. Өрт сөндіру су айдындары мен гидранттарын орнату және оларды пайдалану кезіндегі өртке қарсы талаптар. Ішкі өрт крандарын орналастыру мен жабдықтауға қойылатын талаптар, өртте пайдалану.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық және практикалық сабақтар.
6. Өртте зардап шеккендерге дәрігерге дейін көмек көрсету.
№ 1 тақырып. Қан кетуді тоқтатудың негізгі қағидалары.
1-сабақ. Таңғышты қойып, артерияны қысу, буындарды барынша бүгіп, жгут қою.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.
№ 2 тақырып. Жасанды тыныс алдыру мен жүректі сыртынан (тұсынан) уқалаудың негізгі қағидалары мен әдістері. Тамырдың соғуын анықтау.
1-сабақ. Өмір мен өлімнің (биологиялық және клиникалық) белгілері. Жүректің тоқтау белгілері. Тамырдың жиі соғуын анықтау тәртібі. Бір және екі өрт сөндірушінің жүрек-өкпе реанимациясынжасау алгоритмдері. Жүрек-өкпе реанимациясының дағдысына машықтану.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық және практикалық сабақтар.
№ 3 тақырып. Жарақат алғанда, шытынағанда, буын тайғанда, сынғанда дәрігерге дейін көрсетілетін көмектің әдістері.
1-сабақ. Бас сүйекті, кеудені, ішті тесіп өтетін жарақаттар. Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету ерекшеліктері (жарақаттарды таңу, таңғыштар, жансыздандыру, жатқызу, тасымалдау). Бас, мойын, кеуде куысы жараланғанда дәрігерге дейінгі көмек (бас, мойын, бет, иек бөліктерін таңу). Кеуде мен іш жараланғанда өзара және өзіне көмек көрсету. Пневмоторакс. Өзіне және өзара көмек. Таңу, аяқ-қолды таңу дағдысына машықтану (иық, білек буыны, саусақтар).
Жүргізу әдісі: дәрісханалық және практикалық сабақтар.
№ 4 тақырып. Үсіген, термиялық және химиялық күйгенде дәрігерге дейін көрсетілетін көмектің әдістері.
1-сабақ. Күйіктер, олардың түрлері, ауыртпалығы. Естен танудың алдын алу, дәрігерге дейінгі көмек көрсетудің алгоритмдері. Үсіктің түрлері, алғашқы көмек көрсету. Гипотермия мен гипертермия, дәрігерге дейінгі көмек көрсетудің ерекшеліктері.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық және практикалық сабақтар.

5. Пожарно-профилактическая подготовка.
Тема № 1. Общие принципы обеспечения пожарной безопасности населенных пунктов, организаций, степных массивов.
Занятие 1. Задачи пожарной профилактики. Основные причины возникновения и распространения пожаров в населенных пунктах, организациях, степных массивах. Понятия «пожарная опасность» и «пожарная безопасность». Понятие о направлениях обеспечения пожарной безопасности объекта. Понятия «система предотвращения пожара», «система противопожарной защиты», «противопожарный режим». Основные нормативные документы, регламентирующие пожарную безопасность.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 2. Виды строительных материалов и их горючесть.
Занятие 1. Характеристика пожароопасных свойств веществ и материалов: группа горючести, температура вспышки, температура воспламенения, температура самовоспламенения, температура самовозгорания. Температурные и концентрационные пределы воспламенения и распространения пламени. Условия пожаро-взрывобезопасности при использовании веществ и материалов.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 3. Общие меры пожарной безопасности в населенных пунктах, организациях, степных массивах. Противопожарные мероприятия при производстве огневых и ремонтных работ.
Занятие 1, 2. Основные причины пожаров, происходящих в населенных пунктах, организациях, степных массивах. Противопожарные инструкции (общеобъектовые, цеховые и для отдельных производственных установок). Обязанности должностных лиц, ответственных за соблюдение пожарной безопасности предприятий, отдельных цехов.
Виды огневых работ и их пожарная опасность. Постоянные и временные места проведения огневых работ. Организация надзора за огневыми работами. Основные руководящие документы на проведение огневых работ. Осмотр места проведения огневых работ до и после их окончания. Организация и проведение огневых работ на пожаро-взрывоопасных объектах, установках и оборудовании.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 4. Наружное и внутреннее противопожарное водоснабжение.
Занятие 1, 2. Схемы наружного и внутреннего водоснабжения объектов хозяйствования. Устройство и противопожарные требования при эксплуатации пожарных водоемов и гидрантов. Требования к размещению и оборудованию внутренних пожарных кранов, использование при пожаре.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
6. Оказание доврачебной помощи пострадавшим на пожаре
Тема № 1. Основные правила остановки кровотечения.
Занятие 1. Наложение давящей повязки, прижатие артерий, максимальное сгибание конечностей, наложение жгута.
Метод проведения: аудиторное занятие.
Тема № 2. Основные правила и способы проведения искусственного дыхания и наружного (непрямого) массажа сердца. Определения пульса.
Занятие 1. Признаки жизни и смерти (биологической и клинической). Признаки остановки сердца. Порядок определения пульса. Алгоритмы сердечно-легочной реанимации одним и двумя пожарными. Отработка навыков сердечно-легочной реанимации.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
Тема № 3. Способы оказания первой доврачебной помощи при ранениях, ушибах, вывихах, переломах.
Занятие 1. Проникающие ранения черепа, груди, живота. Особенности оказания доврачебной помощи (обработка ран, повязки, обезболивание, укладка и транспортировка). Доврачебная помощь при ранах головы, шеи, грудной клетки (повязки на область головы, шеи, лицевой части, подбородок). Само- и взаимопомощь при ранах груди и живота. Пневмоторакс. Само- и взаимопомощь. Повязки, отработка навыков наложения повязок на верхние и нижние конечности (плечо, локтевой сустав, кисть, пальцы).
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.
Тема № 4. Способы оказания первой доврачебной помощи при химических и термических ожогах, обморожении.
Занятие 1. Ожоги, виды, тяжесть. Алгоритмы первой доврачебной помощи, профилактика шока. Виды обморожения, оказание первой помощи. Гипотермия и гипертермия, особенности оказания первой доврачебной помощи.
Метод проведения: аудиторное и практическое занятия.

7. Халықты өрт қауіпсіздігі шараларына және
өрт шыққан кездегі іс-қимылдарға оқыту
№ 1 тақырып. Халықпен өртке қарсы нұсқаулық жүргізу және өрт-техникалық минимумды зерделеу.
1-сабақ. Өртке қарсы нұсқаулық және өрт-техникалық минимум өткізу арқылы халықты және ұйымдардың жұмысшыларын өрт қауіпсіздігі шараларына оқытуды ұйымдастыру тәртібі. Халықпен өртке қарсы нұсқаулық жүргізу және өрт-техникалық минимумды зерделеу. Өртке қарсы нұсқаулық түрлері және оларды жүргізу мерзімділігі.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.

7. Обучение населения мерам пожарной безопасности
и действиям при возникновении пожара.
Тема № 1. Проведение с населением и работниками организаций противопожарного инструктажа и изучение пожарно-технического минимума.
Занятие 1. Порядок организации обучения мерам пожарной безопасности населения и работников организаций, путем проведения противопожарного инструктажа или обучения пожарно-техническому минимуму. Виды противопожарных инструктажей и периодичность их проведения.
Метод проведения: аудиторное занятие.

8. Қауіпсіздік техникасы
№ 1 тақырып. Өрт сөндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
1-сабақ. Өрт техникасына, өрт-техникалық жабдығына, жауынгерлік киім-кешек пен жараққа қойылатын талаптар. Өрт сөндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларының талаптары. Дабыл бойынша жиналу және жолға шығу, өртке (аварияға), дүлей зілзалаға жету кезіндегі қауіпсіздік техникасы, жауынгерлік өрістету және өрт сөндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі: дәрісханалық сабақ.

8. Техника безопасности.
Тема № 1. Техника безопасности при тушении пожара.
Занятие 1. Требования к пожарной технике, пожарно-техническому оборудованию, боевой одежде и снаряжению. Требования правил техники безопасности при тушении пожара. Техника безопасности при сборе и выезде по тревоге, следовании на пожар (аварию), стихийное бедствие, техника безопасности при боевом развертывании и тушении пожаров.
Метод проведения: аудиторное занятие.

1. _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы)
2. _____________________________________________________
3. _____________________________________________________
4. _____________________________________________________
«__» _____ 20 __ жыл бастапқы даярлаудың нәтижелері бойынша білімді тексеруді өткізіп, мынадай нәтижелер анықталды:
№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Белгі
Қолы
1
2
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
Комиссия мүшелері:
1. __________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы)
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
Мөр орны «__» _____ 20 __ жыл
Ерiктi өрт сөндiрушiлердi
бастапқы даярлаудың оқу
бағдарламасына
2-қосымша
нысан
Ерікті өрт сөндірушілердің бастапқы даярлаудан өткені туралы
сертификат
Оқу орталығының атауы
(мемлекеттік тілде)
Нышан (болған жағдайда)
Наименование учебного центра, (на русском языке)
№ ______ СЕРТИФИКАТ
Выдан _________________________________________________ берілді
Ерікті өрт сөндірушінің бастапқы даярлаудан өткені туралы
О прохождении первоначальной подготовки добровольного пожарного
Білім алушының санаты _________________________________________
Категория обучаемого
Оқу ортылығының басшысы
Руководитель учебного центра ________________(Т.А.Ә., Ф.И.О.)
(қолы, подпись)
Мөр орны                    Берілген күні _______________
Место печати                Дата выдачи

1. ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность)
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
4.__________________________________________________________
«___» _____ 20__ года провела проверку знаний по результатам
первоначальной подготовки и установила следующие результаты:
п/п
Фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
Должность
Отметка
Подпись
1
2
Председатель комиссии ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Члены комиссии:
1. ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
4. ___________________________________________________________
Место печати «___» _____ 20__ год
Приложение 2
к Учебной программе
первоначальной подготовки
добровольных пожарных
форма
Сертификат
о прохождении первоначальной подготовки добровольных пожарных