Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 5 мамырдағы № 195 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 13 маусымда № 9518 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.01.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 8) тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене дайындығы жүйесін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы нормативтері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.01.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Спорт комитетінің төрағасы – Армия орталық спорт клубының бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы "Әділет" мемлекеттік республикалық кәсіпорынының ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы генерал-полковник С.Ә. Жасұзақовқа жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.

Об утверждении нормативов по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 мая 2014 года № 195. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2014 года № 9518.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра обороны РК от 04.01.2024 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", в целях совершенствования системы физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить нормативы по физической подготовке в Вооруженных Силах Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра обороны РК от 04.01.2024 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Председателю Спортивного комитета – начальнику Центрального спортивного клуба армии Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в средства массовой информации и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан генерал-полковника Жасузакова С.А.
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.

10х10 метрге қайталамалы жүгіру
36.
400 метрге жүгіру
37.
1000 метрге жүгіру
38.
3000 метрге жүгіру
39.
5000 метрге жүгіру
40.
Ф-1 гранатасын (600 грамм) қашықтыққа лақтыру
41.
Ф-1 гранатасын (600 грамм) дәлдікке лақтыру
42.
5 километр қашықтыққа жүгіру
43.
10 километр қашықтыққа жүгіру
44.
5 шақырымға шаңғы сайысы
45.
10 шақырымға шаңғы сайысы
46.
Бөлімше құрамында шаңғымен 5 шақырымға жүру
47.
Бөлімше құрамында шаңғымен 10 шақырымға жүру
48.
Спорттық нысанда 100 метрге жүзу
49.
Қарумен киім-кешекте жүзу
50.
Ұзындыққа сүңгу
51.
Алты ескекті ялдарды есу
Кестенің жалғасы
Дене шынықтыру дайындығы және спорт бойынша әскери қызметші мамандар
1-ші жас тобы 2-ші жас тобы 3-ші жас тобы 4-ші жас тобы 5-ші жас тобы 6-шыжас тобы 7-ші жас тобы 8-ші жас тобы
Кестенің жалғасы
Әскери қызметші әйелдер
Әскери қызмет өткермеген
және әскери қызмет
өткерген азаматтар
(бұдан әрі – азаматтар)
1-ші жас тобы 2-ші жас тобы 3-ші жас тобы 4-ші жас тобы 5-ші жас тобы 6-шы жас тобы 7-ші жас тобы Қызметі 6 айға дейінгі
курсанттар және кадеттер
Қызметі 6 айдан кейінгі курсанттар және кадеттер 2-ші курс курсанттары
және кадеттері
3-ші және одан жоғары
курс курсанттары
Жас жігіттер Қыздар
Ескертпе:
– тартылатын санаттар.
"Қоссырықтағы жаттығулар кешені" жаттығуына әскери оқу орындарының курсанттары мен кадеттері және дене шынықтыру дайындығы және спорт бойынша әскери қызметші мамандар тартылады.
Жаттығулар "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріндегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 438 бұйрығының 10, 11, 12, 13, 14, 15-қосымшаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15729 болып тіркелген) айқындалған шарттарға сәйкес орындалады.
Жаттығуларды орындағаны үшін нәтижеге түзету
Дене шынықтыру дайындығын бағалау кезінде нормативтерге киім нысанына және қоршаған ортаның ауа температурасына негізделген түзетулер енгізіледі:

Челночный бег 10х10 метров
36.
Бег на 400 метров
37.
Бег на 1000 метров
38.
Бег на 3000 метров
39.
Бег на 5000 метров
40.
Метание гранаты Ф-1 (600 грамм) на дальность
41.
Метание гранаты Ф-1 (600 грамм) на точность
42.
Марш-бросок на 5 километров
43.
Марш-бросок на 10 километров
44.
Лыжная гонка на 5 километров
45.
Лыжная гонка на 10 километров
46.
Марш на лыжах в составе подразделения на 5 километров
47.
Марш на лыжах в составе подразделения на 10 километров
48.
Плавание на 100 метров в спортивной форме
49.
Плавание в обмундировании с оружием
50.
Ныряние в длину
51.
Гребля на шестивесельных ялах
Продолжение таблицы
Военнослужащие – специалисты физической подготовки и спорта
1-я возрастная группа
2-я возрастная группа
3-я возрастная группа
4-я возрастная группа
5-я возрастная группа
6-я возрастная группа
7-я возрастная группа
8-я возрастная группа
Продолжение таблицы
Военнослужащие-женщины
Граждане, не проходившие воинскую службу или прошедшие воинскую службу (далее – граждане)
1-я возрастная группа
2-я возрастная группа
3-я возрастная группа
4-я возрастная группа
5-я возрастная группа
6-я возрастная группа
7-я возрастная группа
Курсанты и кадеты до6 месяцев службы
Курсанты и кадеты после 6 месяцев службы
Курсанты и кадеты 2-го курса
Курсанты 3-го курса и старше
Юноши
Девушки
Примечание:
- привлекаемые категории.
К упражнению "Комплекс упражнений на брусьях" привлекаются курсанты и кадеты военных учебных заведений и военнослужащие – специалисты физической подготовки и спорта.
Упражнения выполняются согласно условиям, которые определены в приложениях 10, 11, 12, 13, 14 и 15 приказа Министра обороны Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 438 "Об утверждении Правил физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15729).
Поправки к результатам за выполнение упражнений
При оценке физической подготовленности в нормативы вносятся поправки, обусловленные формой одежды (таблица 1) и температурой воздуха окружающей среды:

Орташа балл 85 – 94 балл
Орташа балл 75 – 84 балл
Ескертпе:
1. Әскери қызметшінің және азаматтардың дене шынықтыру дайындығы дене шынықтыру дайындығын бағалау кестесіне сәйкес анықталады. Шекті деңгейге жетпеген, жаттығулардың бірінде ең төменгі балл жинамаған әскери қызметші немесе азамат "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланады.
2. Балл есептелетін кестеде көзделмеген нәтижені орындаған жағдайда (неше рет, уақыт көрсеткіші) бір саты төмен балл анықталады. Мысалы: 1-ші жас тобындағы әскери қызметшінің № 38 жаттығудағы нәтижесі "12.43" болса, оған 28 балл беріледі.

Средний балл 85 - 94 балла
Средний балл 75 – 84 балла
Примечание:
1. Физическая подготовленность военнослужащих и граждан определяется в соответствии с таблицей оценки физической подготовленности. Военнослужащие или граждане, не достигшие порогового уровня, не набравшие минимум баллов в одном из упражнений оцениваются на "неудовлетворительно".
2. В случае выполнения результата (количество раз, временные показатели) по упражнениям физической подготовки не предусмотренного таблицей начисления баллов, определяется балл на ступень ниже. Например: результату военнослужащего 1-й возрастной группы в упражнении № 38 "12.43" определяется балл - 28.

3. Әскери оқу орындарына түсетін азаматтар мынадай жаттығулар бойынша бағаланады:
жас жігіттер – 100 метрге жүгіру, белтемірге тартылу және 3000 метрге жүгіру;
қыздар – 100 метрге жүгіру, кешенді күштік жаттығу және 1000 метрге жүгіру.
4. Әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер әскери оқу орнына түсу кезінде үш жаттығу бойынша бағаланады (белтемірге тартылу, 100 метрге жүгіру, 3000 метрге жүгіру).

3. Граждане, поступающие в военные учебные заведения оцениваются по следующим упражнениям:
юноши – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 3000 метров;
девушки – бег на 100 метров, комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров.
4. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву при поступлении в военные учебные заведения оцениваются по трем упражнениям (подтягивание на перекладине, бег на 100 метров, бег на 3000 метров).

5. Қатардағы жауынгерлер, сержанттар және офицерлер құрамының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер әскери оқу орнына түсу кезінде мынадай жаттығулар бойынша бағаланады:
бірінші, екінші, үшінші, төртінші жас тобы – 100 метрге жүгіру, белтемірде тартылу және 3000 метрге жүгіру;
бесінші жас тобы – 100 метрге жүгіру, белтемірде тартылу және 1000 метрге жүгіру;
алтыншы, жетінші, сегізінші жас тобы – белтемірде тартылу және 1000 метрге жүгіру;
бірінші және екінші жас тобындағы әскери қызметші әйелдер – 100 метрге жүгіру, кешенді күш жаттығуы және 1000 метрге жүгіру;
үшінші және одан жоғары жас тобындағы әскери қызметші әйелдер – кешенді күштік жаттығу және 1000 метрге жүгіру.

5. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях рядового, сержантского и офицерского составов при поступлении в военные учебные заведения оцениваются по следующим упражнениям:
первая, вторая, третья, четвертая возрастные группы – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 3000 метров;
пятая возрастная группа – бег на 100 метров, подтягивание на перекладине и бег на 1000 метров;
шестая, седьмая, восьмая возрастные группы – подтягивание на перекладине и бег на 1000 метров;
военнослужащие-женщины первой и второй возрастных групп – бег на 100 метров, комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров;
военнослужащие-женщины третьей возрастной группы и старше – комплексное силовое упражнение и бег на 1000 метров.

6. Әскери оқу орнына түсу кезінде жаттығуды орындау үшін бір мүмкіндік беріледі. Жекелеген жағдайларда (қолы тайып кетсе, құлаған кезде) тексеруші әскери қызметшіге жаттығуды қайтадан орындауға рұқсат береді.
7. Әскери оқу орнына түсу кезінде тағайындалған жаттығудың біреуін дәлелсіз себеппен орындамаған әскери қызметшінің дене шынықтыру дайындығы "қанағаттанарлықсыз" деп бағаланады, бірақ сырқатына немесе жарақат алуына байланысты жаттығуды орындау мүмкіндігі болмаған кезде тексеруші жаттығуды басқа сондай қасиетті жаттығумен ауыстырады, бұл ретте оның дене шынықтыру дайындығы "қанағаттанарлықтан" жоғары бағаланбайды.

6. При поступлении в военные учебные заведения для выполнения упражнения предоставляется одна попытка. В отдельных случаях (при срыве, падении) проверяющий допускает выполняющего к выполнению упражнения повторно.
7. При поступлении в военные учебные заведения физическая подготовленность военнослужащего, не выполнившего одно из назначенных упражнений без уважительной причины, оценивается на "неудовлетворительно", но, в случае невозможности выполнить упражнение из-за болезни или травмы, проверяющий назначает упражнение того же качества для замены, при этом его физическая подготовленность оценивается не выше – "удовлетворительно".