"Кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 25 маусымдағы № 290 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 25 шілдеде № 9623 тіркелді.
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 12-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 02.12.2021 № 1261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі бақылау, нақты сектор бухгалтерлік есебі мен аудиті әдіснамасы департаменті (А.О. Төлеуов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн күнтiзбелiк он күн iшiнде оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға жiберiлуiн;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2014 жылғы 20 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 25 маусымдағы
№ 290 бұйрығына қосымша
Кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру қағидалары
1. Осы Кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 12-1) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 02.12.2021 № 1261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кәсіби бухгалтер 3 (үш) жыл ішінде 120 (жүз жиырма) сағат оқыту мөлшерінде, бірақ жылына 20 (жиырма) сағаттан кем емес біліктілікті арттыру курстарынан өтеді. Бұл кезең кәсіби бухгалтер куәлігін алған жылдан кейінгі жылдан басталады. Бір жылдық кезеңге экономикалық, қаржылық, бақылау-тексеру немесе құқықтық салаларда немесе жоғары оқу орындарында бухгалтерлік есеп пен аудит бойынша ғылыми-оқытушылық қызмет саласында кәсіби бухгалтер жұмысы өтілінің үзілісі, сондай-ақ бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын еңбек демалысы қосылмайды.

Об утверждении Правил повышения квалификации профессиональных бухгалтеров
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра финансов Республики Казахстан от 25 июня 2014 года № 290. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2014 года № 9623.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.3
В соответствии с подпунктом 12-1) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2021 № 1261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила повышения квалификации профессиональных бухгалтеров.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита реального сектора, внутреннего аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Тулеуов А.О.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа его направление на официальное опубликование в средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 20 ноября 2014 года.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
финансов Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 июня 2014 года № 290
Правила повышения квалификации
профессиональных бухгалтеров
1. Настоящие Правила повышения квалификации профессиональных бухгалтеров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-1) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяют порядок повышения квалификации профессиональных бухгалтеров.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2021 № 1261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Профессиональный бухгалтер проходит курсы повышения квалификации в количестве 120 (ста двадцати) часов обучения за 3 (три) года, но не менее 20 (двадцати) часов в год. Данный период начинается с года, следующего за годом получения сертификата профессионального бухгалтера.
В годичный период не включается перерыв в стаже работы профессионального бухгалтера в экономической, финансовой, контрольно-ревизионной или в правовой сферах или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в высших учебных заведениях, а также отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 02.12.2021 № 1261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру кәсіби бухгалтер ретінде олар өз функцияларын орындау үшін қажет кәсіби білімдері мен машықтарын дамыту және кеңейту мақсатында жүзеге асырылады.
4.Кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттырудың негізгі қағидаттары өз бетімен білім алумен қатар оқудың жүйелілігі, үзіліссіздігі, оқудың сабақтастығы болып табылады. Бұл ретте жүйелілік – бұл нақты тәртіпте, жүйеде білімдерді меңгеру; үздiксiздiк – бұл тұрақты кәсiби даму; сабақтастық – бұл оқу үдерісінде өткенмен, осы шақпен және болашақпен уақыт байланысы.
5. Біліктілікті арттыру курстары жалпы алғанда жалпы алғанда оқытудың 120 сағатын құрайды, оның ішінде оқытудың кемінде міндетті 60 сағаты аккредиттелген кәсіби бухгалтерлер ұйымымен (бұдан әрi - кәсiби ұйым) өзара іс-қимыл жасайтын кәсіби дамудың тиісті саласында қызметтер көрсететін ұйымдарда өтеді және қалған қосымша сағаттар осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген тәртіпте өтеді.
6. Біліктілікті арттыру курсының міндетті сағаттары өзіне қаржылық есептіліктің халықаралық және ұлттық стандарттары бойынша теориялық және практикалық мәселелерді, Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын және экономика, қаржы, аудит, менеджмент, салықтық, азаматтық, банктiк, сақтандыру және зейнетақы заңнамалары саласында басқа мәселелерді және есепке алу процестерін ақпараттандыруды зерделеуді қамтиды.
7. Кәсіби дамудың тиісті саласында кәсіби бухгалтерлер өткен міндетті сағаттар бойынша есепке сертификаттауға енгізілетін пәндер бойынша сертификаттар, сондай-ақ осы пәндер бойынша ғылыми жұмыстарды жазу, қорғау және жариялау қабылданады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 02.12.2021 № 1261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бiлiктiлiкті арттыру курсының қосымша сағаттары кәсiби, зияткерлік, арнайы және функционалдық, жеке, жеке аралық, коммуникативтік, ұйымдық және басқару машықтарын, кәсіби құндылықтарды, этиканы және қатынастарды дамыту мақсатында жүргiзiледi.
9. Қосымша сағаттар бойынша есепке алуға кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін арттыру бойынша қызметтерді көрсететін ұйымдарда біліктілікті арттыру курстарынан өту, сондай-ақ кәсіби және одан да басқа салаларда: ғылыми жұмыстарды, мақалаларды, баяндамаларды, кітаптарды қорғау және (немесе) жазу немесе жариялау, конференцияларда, форумдарда, брифингтерде, тренингтерде, семинарларда және басқа да іс-шараларда сөз сөйлеу, арнайы жұмыс топтарында, оқытушылық және зерттеу саласындағы қызметке қатысу және онда жұмыс істеу қабылданады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2021 № 1261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Повышение квалификации профессиональных бухгалтеров осуществляется в целях развития и углубления профессиональных знаний и навыков, необходимых для выполнения ими своих функций в качестве профессионального бухгалтера.
4. Основными принципами повышения квалификации профессиональных бухгалтеров являются системность, непрерывность, преемственность обучения в сочетании с самообразованием. При этом, системность – это усвоение знаний в определенном порядке, системе; непрерывность – это постоянное профессиональное развитие; преемственность - это взаимосвязь с прошедшим, настоящим и будущим в процессе обучения.
5. Курсы повышения квалификации в общем составляют 120 часов обучения, из которых не менее 60 обязательных часов обучения проходят в организациях, оказывающих услуги в соответствующей области профессионального развития, взаимодействующих с аккредитованной профессиональной организацией бухгалтеров (далее - профессиональная организация) и остальные дополнительные часы проходят в порядке, установленном пунктом 9 настоящих Правил.
6. Обязательные часы курса повышения квалификации включают в себя изучение теоретических и практических вопросов по международным и национальным стандартам финансовой отчетности, законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и других вопросов в области экономики, финансов, аудита, менеджмента, налогового, гражданского, банковского, страхового и пенсионного законодательства и информатизации учетных процессов.
7. В зачет по обязательным часам, пройденным профессиональными бухгалтерами в соответствующей области профессионального развития, принимаются сертификаты по дисциплинам, включаемым в сертификацию, а также написание, защита и опубликование научных работ по данным дисциплинам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2021 № 1261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Дополнительные часы курса повышения квалификации проводятся в целях развития профессиональных, интеллектуальных, специальных и функциональных, личностных, межличностных, коммуникативных, организационных и управленческих навыков, профессиональных ценностей, этики и отношений.
9. В зачет по дополнительным часам принимается прохождение курсов повышения квалификации в организациях, оказывающих услуги по повышению квалификации профессиональных бухгалтеров, а также следующая деятельность в профессиональной и других взаимосвязанных с ней сферах: защита и (или) написание или опубликование научных работ, статей, докладов, книг, участие и (или) выступление на конференциях, форумах, брифингах, тренингах, семинарах, курсах и других мероприятиях, участие и работа в специальных рабочих группах, а также в сфере преподавательской и исследовательской деятельности.

10. Кәсіби ұйым қосымша сағаттарға баға беруді және оларды есепке алуды кәсіби ұйымның интернет-ресурсында жарияланған ішкі қағидаларға сәйкес жүзеге асырады.
11. Кәсіби ұйым біліктілігін арттыруын өткен кәсіби бухгалтерлер тізімін жүргізеді, кәсіби бухгалтерлер біліктілігін арттыру бойынша мониторинг жүргізеді және кәсіби даму қажеттілігін айқындайды, сондай-ақ ұйымның интернет-ресурсында өз мүшелерінің тізімін жариялайды, сондай-ақ олардың мүшелігін жалғастыруының міндетті шарты ретінде кәсіби бухгалтерлердің біліктілігін тұрақты арттыру талаптарын белгілейді.
12. Кәсіби бухгалтерлер кәсіби ұйымға біліктілікті арттыру курстарынан өткен жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы растайтын құжаттарды (міндетті сағаттар бойынша), сондай-ақ ақпаратты (қосымша сағаттар бойынша) ұсынады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 02.12.2021 № 1261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Оценку и зачет дополнительных часов осуществляет профессиональная организация в соответствии с внутренними правилами, опубликованными на интернет-ресурсе профессиональной организации.
11. Профессиональная организация ведет реестр профессиональных бухгалтеров, прошедших повышение квалификации, проводит мониторинг по прохождению повышения квалификации профессиональными бухгалтерами и определяет потребность в профессиональном развитии, публикует списки своих членов на интернет-ресурсе организации, а также устанавливает требование постоянного повышения квалификации профессиональных бухгалтеров в качестве обязательного условия продолжения их членства.
12. Профессиональные бухгалтеры представляют в профессиональную организацию подтверждающие документы (по обязательным часам), а также информацию (по дополнительным часам) о прохождении курсов повышения квалификации не позднее 1 февраля года, следующего за годом прохождения курсов повышения квалификации.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 02.12.2021 № 1261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).