Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 10 қыркүйектегі № 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 9 қазанда № 9787 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 7 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.02.2020 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2015 № 708 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау жүргізу қағидаларының 151-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және іске асырылуын бақылау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті
(Ж.Н. Шаймарданов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін, оның ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ресми жариялануға жатады.
Министр
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 16 бұйрығымен
бекітілген
Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу
және іске асырылуын бақылау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.11.2015 № 708 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік органның операциялық жоспарын әзірлеуді, іске асыруды, мониторинг жүргізу және іске асырылуын бақылау тәртібін айқындайды (бұдан әрі – операциялық жоспар).
2. Операциялық жоспарды әзірлеу тәртібі
2. Операциялық жоспар жыл сайын әзірленеді және оны бірінші басшы не жауапты хатшы немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын жауапты хатшының өкілеттіктерін жүзеге асыратын өзге лауазымды тұлға мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде бекітеді және мемлекеттік органның веб-сайтына орналастырылады.

Об утверждении Правил разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 сентября 2014 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2014 года № 9787. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 7.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 03.02.2020 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2015 № 708 (порядок введения в действие см. п. 4).
В соответствии с пунктом 151 Правил разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, реализации, мониторинга и контроля за реализацией операционного плана (далее - Правила).
2. Департаменту стратегического планирования и анализа
(Ж.Н.Шаймарданов) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию.
Министр
Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 сентября 2014 года № 16
Правила
разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля
за реализацией операционного плана
Сноска. Правила в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.11.2015 № 708 (порядок введения в действие см. п. 4).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана (далее – Правила) определяет порядок разработки, реализации, проведения мониторинга и контроля за реализацией операционного плана государственного органа (далее – операционный план).
2. Порядок разработки операционного плана
2. Операционный план разрабатывается ежегодно и утверждается первым руководителем либо ответственным секретарем или иным осуществляющим полномочия ответственного секретаря должностным лицом, определяемым Президентом Республики Казахстан, в течение десяти календарных дней со дня подписания стратегического плана государственного органа и размещается на веб-сайте государственного органа.

3. Операциялық жоспар мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының ұсыныстары негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
Операциялық жоспар мынадай мемлекеттік органның ағымдағы қаржы жылына арналған стратегиялық жоспарында көзделген мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізу үшін және қажетті іс-шараларды және мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өзге де міндеттерді қамтуға қажетті шаралардан тұрады және мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметін қоса алғанда, өз қызметінің барлық саласын қамтиды.
4. Мемлекеттік органның операциялық жоспарының құрылымы мынадай:
1) мемлекеттік органның іс-шаралары;
2) тәуекелдерді басқару бөлімдерінен тұрады.
5. Операциялық жоспарға мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, сондай-ақ операциялық жоспарды мониторингілеу қорытындысы бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
3. Операциялық жоспарды іске асыру және мониторинг жүргізу
тәртібі
6. Операциялық жоспарды іске асыру операциялық жоспарда көзделген іс-шараларды орындау жолымен жүзеге асырылады.
7. Мемлекеттік органның операциялық жоспарының іске асырылуы туралы ақпаратты жинау, жүйелеу мен талдаудың үздіксіз процесі мониторинг болып табылады.
8. Операциялық жоспарды мониторингілеу мақсаты мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына тиісінше және уақтылы қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін оның іске асырылу барысын жақсарту болып табылады.
9. Операциялық жоспардың мониторингі:
1) операциялық жоспарды іске асырудың ағымдағы жай-күйі туралы ақпарат алудың тұрақтылығын;
2) операциялық жоспарды іске асыруда құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволық бағынысты ұйымдардың іс-қимылдарының үйлесімділігін;
3) өзгеріп отыратын жағдайларды ескере отырып, операциялық жоспардың уақтылы өзектілендірілуін қамтамасыз етеді.
10. Операциялық жоспар мониторингін ай сайын мемлекеттік органның мониторинг жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесі жүргізеді.
11. Операциялық жоспарға мониторинг жүргізу үшін мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдары өз құзыреті шегінде мониторинг жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге операциялық жоспарды орындау туралы ақпарат ұсынады.
12. Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдары ұсынатын ақпарат мақсаттар мен нысаналы индикторлары бөлінісінде жоспарланған іс-шаралардың орындалғаны және орындалмағаны (орындалмау себептерін көрсете отырып) туралы ақпаратты қамтуы тиіс.

3. Операционный план разрабатывается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на основе предложений структурных подразделений и подведомственных организаций государственного органа.
Операционный план содержит мероприятия, необходимые для достижения целей и целевых индикаторов, предусмотренных в стратегическом плане государственного органа на текущий финансовый год и иных задач, определенных положением о государственном органе и охватывает всю сферу его деятельности, включая деятельность структурных подразделений и подведомственных организаций государственного органа.
4. Структура операционного плана государственного органа состоит из следующих разделов:
1) мероприятия государственного органа;
2) управление рисками.
5. Внесение изменений и дополнений в операционный план государственного органа осуществляется в случае внесения изменений и дополнений в стратегический план государственного органа, а также по итогам мониторинга операционного плана.
6. Реализация операционного плана осуществляется путем выполнения мероприятий, предусмотренных в операционном плане.
7. Мониторингом является непрерывный процесс сбора, систематизации и анализа информации о реализации операционного плана государственного органа.
8. Целью мониторинга операционного плана является улучшение хода его реализации для обеспечения надлежащего и своевременного достижения целей и целевых индикаторов стратегического плана государственного органа.
9. Мониторинг операционного плана обеспечивает:
1) регулярность получения информации о текущем состоянии реализации операционного плана;
2) согласованность действий структурных подразделений и подведомственных организаций в реализации операционного плана;
3) своевременную актуализацию операционного плана с учетом изменяющихся условий.
10. Мониторинг операционного плана проводится ежеквартально структурным подразделением государственного органа, ответственным за проведение мониторинга.
11. Для мониторинга операционного плана структурные подразделения и подведомственные организации государственного органа в пределах своей компетенции представляют информацию о выполнении операционного плана в структурное подразделение, ответственное за проведение мониторинга.
12. Информация, представляемая структурными подразделениями и подведомственными организациями государственного органа, содержит в себе информацию об исполненных и неисполненных запланированных мероприятиях (с указанием причин неисполнения) в разрезе целей и целевых индикаторов.

1-бөлім. Мемлекеттік органның іс-шаралары
р/с
Атауы
Бюджеттік бағдарламаның коды
Жауапты орындаушы
Орындалу мерзімі
Аяқталу нысаны
1
2
3
4
5
6
І. Стратегиялық жоспардың мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу бойынша іс-шаралар
1-стратегиялық бағыт
1.1-мақсат
1-нысаналы индикатор
2-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
2-стратегиялық бағыт
Іс-шаралар
2.1-мақсат
1-нысаналы индикатор
2-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
ІІ. Мемлекеттік органның ережесінде айқындалған өзге де міндеттерді шешуге арналған іс-шаралар
2-бөлім. Тәуекелдерді басқару
№ р/с
Мақсатқа қол жеткізуге ықпал ететін ықтимал тәуекелдердің атауы
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар
Іске асырылу мерзімі
Жауапты орындаушы
1
2
4
5
6
1-мақсат
Операциялық жоспарды әзірлеуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы______________(қолы) (Т.А.Ә) (бар болса)
Операциялық жоспарды әзірлеу, іске
асыру, мониторинг жүргізу және
іске асырылуын бақылау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_______________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
_______жыл бойынша операциялық жоспарды іске асыру туралы есебі
(есептік кезең)
1-бөлім. Мемлекеттік органның іс-шаралары
№ р/с
Атауы
Жауапты орындаушы
Орындалу мерзімі
Аяқталу нысаны
Іс-шаралардың нақты орындалуы
Орындалмау себептері
Ұсынымдар, оның ішінде операциялық жоспарға өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстар
1
2
3
4
5
6
7
8
І. Стратегиялық жоспардың мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу бойынша іс-шаралар
1-стратегиялық бағыт
1.1-мақсат
1-нысаналы индикатор
2-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
2-стратегиялық бағыт
2.1-мақсат
1-нысаналы индикатор
2-нысаналы индикатор
Іс-шаралар
ІІ. Мемлекеттік органның ережесінде айқындалған өзге де міндеттерді шешуге арналған іс-шаралар

Раздел 1. Мероприятия государственного органа
п/п
Наименование
Код бюджетной программы
Ответственный исполнитель
Срок исполнения
Форма
завершения
1
2
3
4
5
6
I. Мероприятие по достижению целей и целевых индикаторов стратегического плана
Стратегическое направление 1.
Цель 1.1.
Целевой индикатор 1.
Целевой индикатор 2.
Мероприятия
Стратегическое направление 2.
Цель 2.1.
Целевой индикатор 1.
Целевой индикатор 2.
Мероприятия
II. Мероприятие для решения иных задач определенных положением государственного органа
Раздел 2. Управление рисками
№ п/п
Наименование возможных рисков, которые могут повлиять на достижение цели
Мероприятия по управлению рисками
Сроки реализации
Ответственный исполнитель
1
2
3
4
5
Цель 1
Руководитель структурного подразделения, ответственный за
разработку операционного плана __________________ (подпись) (Ф.И.О.)
(при его наличии)
Приложение 2
к Правилам разработки,
реализации, проведения
мониторинга и контроля за
реализацией операционного
плана
Форма
Отчет о реализации Операционного плана
_______________________________________
(наименование государственного органа)
за ______________ год
отчетный период
Раздел 1. Мероприятия государственного органа
п/п
Наименование
Ответственный исполнитель
Срок исполнения
Форма завершения
Фактическое исполнение мероприятий
Причины неисполнения
Рекомендации в т.ч. предложения по внесению изменений в операционный план
1
2
3
4
5
6
7
8
I .Мероприятие по достижению целей и целевых индикаторов стратегического плана
Стратегическое направление 1
Цель 1.1
Целевой индикатор 1.
Целевой индикатор 2
Мероприятия
Стратегическое направление 2
Цель 2.1.
Целевой индикатор 1.
Целевой индикатор 2.
Мероприятия
II. Мероприятие для решения иных задач определенных положением государственного органа