Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 8 қазандағы № 47 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 қарашада № 9858 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 маусымдағы № 417 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.06.2015 № 417 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Жеке кәсіпкерлік туралы» 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 21) тармақшасына және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде және ресми бұқаралық ақпараттық құралдарында ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Т.М. Жақсылықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 8 қазандағы
№ 47 бұйрығымен
бекітілген
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Осы жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежелеріне жатқызу және жоспарлы тексерістерді жүргізу үшін іріктеп алу мақсатында «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» және «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
тәуекел – тексерілетін субъектінің заңсыз қызметінің нәтижесінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне, мүліктік және заңды мүдделеріне зиян келтірудің ықтималдылығы;
тексерілетін субъектілер – жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметінің салаларында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды, лицензиялауды немесе басқа рұқсат ету құжаттарын беруді, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-әрекеттерді, жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік органдар.

Об утверждении критериев оценки степени риска в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 октября 2014 года № 47. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2014 года № 9858. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июня 2015 года № 417
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 02.06.2015 № 417 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 21) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» и пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые критерии оценки степени риска в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства.
2. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» и в официальных средствах массовой информации;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра национальной экономики Жаксылыкова Т.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Е. Досаев
Утверждены
приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 8 октября 2014 г. № 47
Критерии оценки степени риска в области защиты и поддержки
субъектов частного предпринимательства
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области защиты и поддержки субъектов частного предпринимательства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» и «О частном предпринимательстве» в целях отнесения проверяемых субъектов к степеням риска и отбора проверяемых субъектов для проведения плановых проверок.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
риск – вероятность причинения вреда, в результате неправомерной деятельности проверяемого субъекта деятельности, имущественным и законным интересам субъектов частного предпринимательства.
проверяемые субъекты – юридические лица, в том числе государственные органы, осуществляющие государственный контроль и надзор в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства, лицензирование или выдачу иных разрешительных документов, прием уведомлений на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий, государственную поддержку субъектам частного предпринимательства.

3. Жоспарлы тексерулерді жүргізу кезеңділігі тәуекел дәрежесіне байланысты:
жоғары тәуекел дәрежесі кезінде – жылына бір реттен;
орташа тәуекел дәрежесі кезінде – үш жылда бір реттен;
төмен тәуекел дәрежесі кезінде – бес жылда бір реттен жиі емес кезеңділікпен айқындалады.
4. Тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежелері бойынша бөлу Критерийлерді екі кезеңге: бастапқы және кейінгі бөлу негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, мұндай бөлу тексерілетін субъектілердің:
1) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;
2) лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-әрекеттерді жүзеге асыруға хабарлама қабылдау;
3) мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы мәселелері бойынша бөлек жүзеге асырылады.
5. Бастапқы бөлу тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті критерийлерінің негізінде жүзеге асырылады.
6. Тексерілетін субъектілердің кәсіпкерлік қызметке түсетін әкімшілік жүктеме дәрежесін сипаттайтын көрсеткіштері тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті критерийлері болып табылады.
Әкімшілік жүктеме дәрежесін айқындау үшін тексерілетін субъектілердің көрсеткіштері жоғары, орташа және төмен тәуекел дәрежесі топтары бойынша мынадай тәртіппен бөлінеді:
жоғары тәуекел дәрежесі тобына тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты шағарылған теріс шешімдері бойынша статистикалық көрсеткіштер жатады;
орташа тәуекел дәрежесі тобына тексерілетін субъектілердің талдамалық көрсеткіштері жатады;
төмен тәуекел дәрежесі тобына тексерілетін субъектілердің есепке алу сипатындағы статистикалық деректері жатады.
Тексерілетін субъектілердің тәуекел топтары бойынша бөлінген кәсіпкерлік қызметке түсетін әкімшілік жүктеме дәрежесін сипаттайтын көрсеткіштері осы Критерийлердің 2-қосымшасына сәйкес кестеде көрсетілген.
7. Тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежелері бойынша бастапқы бөлу мақсатында тәуекел топтары бойынша бөлінген кәсіпкерлік қызметке түсетін әкімшілік жүктеме дәрежесін сипаттайтын тексерілетін субъектілердің көрсеткіштерін қолдану мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) әрбір көрсеткіш бойынша неғұрлым жоғары мәннен неғұрлым төменгісіне қарай және рейтингтегі позициясына байланысты тексерілетін субъектінің рет санын айқындаумен тексерілетін субъектінің рейтингісі құрылады;
2) бір тәуекел тобының көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъектілердің рейтингісі құрылады.
Бір тәуекел тобының ішіндегі көрсеткіштер бойынша осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес рейтинг құрудың нәтижесінде алынған тексерілетін субъектілердің реттік нөмірлерін қосу жүзеге асырылады. Бір тәуекел тобының ішіндегі көрсеткіштер бойынша тексерілетін субъектінің жалпы позициясын айқындау үшін алынған мәндер бойынша неғұрлым жоғары мәннен неғұрлым төменгісіне қарай тексерілетін субъектілердің рейтингісі құрылады;

3. Периодичность проведения плановых проверок определяется в зависимости от степени риска с периодичностью не чаще:
одного раза в год – при высокой степени риска;
одного раза в три года – при средней степени риска;
одного раза в пять лет – при незначительной степени риска.
4. Распределение проверяемых субъектов по степеням риска осуществляется на основании Критериев в два этапа: первичное и последующее распределение.
При этом, такое распределение осуществляется раздельно по вопросам соблюдения проверяемыми субъектами порядка:
1) осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства;
2) лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий;
3) осуществления государственной поддержки.
5. Первичное распределение осуществляется на основании объективных критериев оценки степени риска.
6. Объективными критериями оценки степени риска являются показатели проверяемых субъектов, характеризующие степень административной нагрузки на предпринимательскую деятельность.
Для определения степени административной нагрузки показатели проверяемых субъектов распределяются по группам высокой, средней и незначительной степени риска в следующем порядке:
к группе высокой степени риска относятся статистические показатели по отрицательным решениям проверяемых субъектов, вынесенным в отношении субъектов частного предпринимательства;
к группе средней степени риска относятся аналитические показатели проверяемых субъектов;
к группе незначительной степени риска относятся статистические данные проверяемых субъектов, носящие учетный характер.
Показатели проверяемых субъектов, характеризующие степень административной нагрузки на предпринимательскую деятельность, с разбивкой по группам риска указаны в таблице, согласно Приложению 1 к настоящим Критериям.
7. Применение показателей проверяемых субъектов, характеризующих степень административной нагрузки на предпринимательскую деятельность, с разбивкой по группам риска для целей первичного распределения проверяемых субъектов по степеням риска осуществляется в следующем порядке:
1) составляется рейтинг проверяемых субъектов по каждому показателю с наибольшего значения к наименьшему и определением порядкового номера проверяемого субъекта в зависимости от занимаемой позиции в рейтинге;
2) составляется рейтинг проверяемых субъектов по показателям одной группы риска.
Осуществляется сложение порядковых номеров проверяемых субъектов, полученных в результате составления рейтинга согласно подпункту 1) настоящего пункта, по показателям внутри одной группы риска. По полученным значениям, составляется рейтинг проверяемых субъектов с наибольшего значения к наименьшему для определения общей позиции проверяемого субъекта по показателям внутри одной группы риска;

3) осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес рейтинг құрудың нәтижесінде алынған тексерілетін субъектілердің жалпы позицияларына түзету коэффициенттерін қолдану арқылы тексерілетін субъектінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу ықтималдығының коэффициенті айқындалады.
Тексерілетін субъектінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу ықтималдығы коэффициентін айқындау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
4) тексерілетін субъектінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу ықтималдығы коэффициенттері бойынша неғұрлым жоғары мәннен неғұрлым төменгісіне қарай тексерілетін субъектілердің рейтингісі құрылады;
5) тексерілетін субъектінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу ықтималдығы коэффициенттері негізінде тексерілетін субъектілерді жоғары, орташа және төмен тәуекел дәрежелері бойынша бөлу жүзеге асырылады.
8. Тексерілетін субъектілерді жоғары, орташа және төмен тәуекел дәрежелері бойынша бөлу мынандай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жоғары тәуекел дәрежесі тобына тексерілетін субъектінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу ықтималдығы коэффициентінің неғұрлым жоғары мәнін иеленген бірінші бес тексерілетін субъектілер жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесі тобына жоғары тәуекел дәрежесі тобына жатқызылған тексерілетін субъектілерден аз тексерілетін субъектінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу ықтималдығы коэффициентінің мәні бар екінші бес тексерілетін субъекті жатады;
3) төмен тәуекел дәрежесі тобына жоғары немесе орташа тәуекел дәрежесі топтарына жатқызылмаған тексерілетін субъектілер жатады.
9. Тексерілетін субъектінің аумақтық бөлімшелері болған жағдайда, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзудың жоғары ықтималдығы бар аумақтық бөлімшелерді айқындау мақсатында тәуекел дәрежесін бағалау жүйесінің іс-шаралары әрбір тексерілетін субъектінің аумақтық бөлімшелеріне қатысты қолданылады.
Мұндай жағдайда, жоспарлы тексеруге тексерілетін субъектінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу ықтималдығы коэффициентінің неғұрлым жоғары мәні бар тексерілетін субъектілердің аумақтық бөлімшелері тартылады.
10. Тексерілетін субъектілерді жоғары, орташа және төмен тәуекел дәрежесі топтары бойынша кейінгі бөлу субъективті тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері негізінде және жоспарлы тексерулердің нәтижелері бойынша ғана жүзеге асырылады.
Cубъективті тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері тексерілетін субъектілер жіберген заңнамада белгіленген талаптарды бұзушылықтарға байланысты айқындалады.
Субъективті критерийлер осы Критерийлердің қосымшасында көрсетілген өрескел, елеулі және елеусіз бұзушылықтардан тұрады.

3) определяется коэффициент вероятности нарушения проверяемым субъектом прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства путем применения поправочных коэффициентов к общим позициям проверяемых субъектов, полученным в результате составления рейтинга согласно подпункту 2) настоящего пункта.
Определение коэффициента вероятности нарушения проверяемым субъектом прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства осуществляется по следующей формуле:
4) составляется рейтинг проверяемых субъектов по коэффициентам вероятности нарушения проверяемым субъектом прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства с наибольшего значения к наименьшему;
5) осуществляется распределение проверяемых субъектов по степеням высокого, среднего и незначительного риска на основании коэффициентов вероятности нарушения проверяемым субъектом прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства.
8. Распределение проверяемых субъектов по степеням высокого, среднего и незначительного риска осуществляется в следующем порядке:
1) к группе высокой степени риска относятся первые пять проверяемых субъектов, имеющих наибольшее значение коэффициента вероятности нарушения проверяемым субъектом прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства;
2) к группе средней степени риска относятся вторые пять проверяемых субъектов, имеющих значение коэффициента вероятности нарушения проверяемым субъектом прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства меньше чем проверяемых субъектов, отнесенных к группе высокой степени риска;
3) к группе незначительной степени риска относятся проверяемые субъекты, не отнесенные к группам высокой и средней степени риска.
9. В случае наличия территориальных подразделений проверяемого субъекта, мероприятия системы оценки степени риска применяются в отношении территориальных подразделений каждого проверяемого субъекта с целью определения территориальных подразделений с высокой вероятностью нарушения прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства.
В таком случае плановой проверке подвергаются территориальные подразделения проверяемых субъектов, имеющие наибольшее значение коэффициента вероятности нарушения проверяемым субъектом прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства.
10. Последующее распределение проверяемых субъектов по группам высокого, среднего и незначительной степени риска осуществляется на основании субъективных критериев оценки степени риска и только по результатам плановых проверок.
Субъективные критерии оценки степени риска определяются в зависимости от допущенных проверяемыми субъектами нарушений установленных законодательством требований.
Субъективные критерии состоят из грубых, значительных и незначительных нарушений, указанных в Приложении 2 к настоящим Критериям.

11. Әрбір жасалған бұзушылық үшін тексерілетін субъектіге балл беріледі, атап айтқанда:
1) бір өрескел бұзушылық үшін – он балл;
2) бір елеулі бұзушылық үшін – бес балл;
3) бір елеусіз бұзушылық үшін – үш балл.
12. Жоспарлы тексеру қортындысы бойынша тексерілетін субъект осы Критерийлерге қосымшада көрсетілген бұзушылықтарды жіберген жағдайда, тексерілетін субъектінің жинаған балдарының жалпы санын айқындау үшін жиналған балдар саны жиынтықталады.
13. Жиналған балдардың нәтижесі бойынша:
1) жоғары тәуекел дәрежесі тобына 150 және одан көп балл жинаған тексерілетін субъектілер жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесі тобына 80-нен 150 балға дейін жинаған тексерілетін субъектілер жатады;
3) төмен тәуекел дәрежесі тобына қоса алғанда 80 балға дейін жинаған тексерілетін субъектілер жатады.
14. Комитеттің тексеру жоспарын қалыптастыру тексерілетін субъектілердің:
1) жеке кәсіпкерлік субъектілері қызметінің салаларында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;
2) лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-әрекеттерді жүзеге асыруға хабарлама қабылдау;
3) мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы мәселелері бойынша бөлек жүзеге асырылады.
15. Осы Критерийлердің 12-тармағында көрсетілген мәселелер бөйынша әрбір тексеру жоспары объективті немесе субъективті тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне сәйкес жоғары, орташа және төмен тәуекел дәрежесі топтарына жатқызылған тексерілетін субъектілерден тұруы тиіс.
16. Тексерілетін субъектілерді бір тәуекел тобы ішінде тексеру жоспарына қосу:
бастапқы бөлу кезінде тексерілетін субъектінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзу ықтималдығы коэффициентінің неғұрлым жоғары мәні бойынша жүзеге асырылады;
кейінгі бөлу кезінде жоспарлы тексеру қорытындысы бойынша жиналған балдардың ең көп саны бойынша жүзеге асырылады. Балл санын тең жинаған тексерілетін субъектілердің ішінен тексеру жоспарына бірінші кезекте ең көп өресел бұзушылық жасаған тексерілетін субъект қосылады.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
қолдау мен қорғау саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
1-қосымша
Тексерілетін субъектілердің тәуекел топтары бойынша бөлінген
кәсіпкерлік қызметке түсетін әкімшілік жүктеме дәрежесін
сипаттайтын көрсеткіштер
Тәуекел тобы
Мемлекеттік бақылау және қадағалау
Рұқсат беру жүйесі
Мемлекеттік қолдау
Жоғары тәуекел дәрежесі
Әкімшілік айыппұл сомасы
Рұқсат беруден бас тартулардың саны
Мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулардың саны
Әкімшілік жазалаулар саны
Орташа тәуекел дәрежесі
Жүргізілген тексерулердің саны
Талаптарға сай болуды растайтын құжаттардың саны
Талаптарға сай болуды растайтын құжаттардың саны
Рұқсат берудің орташа мерзімі
Бағдарламаға рұқсат беру критерийлерінің саны
Төмен тәуекел дәрежесі
Бақылаудағы субъектілердің саны
Берілген рұқсаттардың саны
Қолдауды жүзеге асыруға бағытталған сома
Рұқсат алуға өтініштердің саны
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін
қолдау мен қорғау саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
2-қосымша
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қорғау мен қолдау саласындағы бұзушылықтар
Бұзушылықтар
Бұзушылық түрі
Тексерілетін субъектілердің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласында
1

11. За каждое совершенное нарушение проверяемому субъекту присваиваются баллы, а именно:
1) за одно грубое нарушение – десять баллов;
2) за одно значительное нарушение – пять баллов;
3) за одно незначительное нарушение – три балла.
12. По итогам плановой проверки, в случае допущения проверяемым субъектом нарушений, указанных в приложении к настоящим Критериям, количество набранных баллов суммируется для определения общего количество набранных баллов проверяемого субъекта.
13. По результатам набранных баллов:
1) к группе высокой степени риска относятся проверяемые субъекты, набравшие 150 баллов и больше;
2) к группе средней степени риска относятся проверяемые субъекты, набравшие от 80 до 150 баллов;
3) к группе незначительной степени риска относятся проверяемые субъекты, набравшие до 80 баллов включительно.
14. Формирование плана проверок Комитета осуществляется раздельно по вопросам соблюдения проверяемыми субъектами порядка:
1) осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства;
2) лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий;
3) осуществления государственной поддержки.
15. Каждый план проверок по вопросам, указанным в пункте 12 настоящих Критериев, должен состоять из проверяемых субъектов, отнесенных в соответствии с объективными или субъективными критериями оценки степени риска отнесенных к группам высокой, средней и незначительной степени риска.
16. Включение в план проверок проверяемых субъектов внутри одной группы риска:
при первичном распределении осуществляется по наибольшему значению коэффициента вероятности нарушения проверяемым субъектом прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства;
при последующем распределении по наибольшему количеству набранных баллов по итогам плановой проверки. Из проверяемых субъектов, набравших одинаковое количество баллов, в план проверок в первую очередь включают проверяемого субъекта, совершившего наибольшее количество грубых нарушений.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области защиты и
поддержки субъектов
частного предпринимательства
Показатели проверяемых субъектов, характеризующие степень
административной нагрузки на предпринимательскую деятельность,
с разбивкой по группам риска
Группы риска
Государственный контроль и надзор
Разрешительная система
Государственная поддержка
Высокая степень риска
Сумма административного штрафа
Количество отказов в выдаче разрешения
Количество отказов в осуществлении государственной поддержки
Количество административных взысканий
Средняя степень риска
Количество проведенных проверок
Количество документов, подтверждающих соответствие требованиям
Количество документов, подтверждающих соответствие требованиям
Средний срок выдачи разрешения
Количество критериев допуска к программе
Незначительная степень риска
Количество подконтрольных субъектов
Количество выдаваемых разрешений
Сумма, направленная на осуществление поддержки
Количество заявлений на получение разрешений
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области защиты и
поддержки субъектов
частного предпринимательства
Нарушения в области защиты и поддержки субъектов частного
предпринимательства
Нарушения
Вид нарушения
В области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства
1

Жеке кәсіпкерлік субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу салдардың ауырлығы тұрғысынан субъектінің маңыздылығы, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 377-IV Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң)  5-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды бұзушылықтардың салалық статистикасы, сондай-ақ жоспардан тыс тексерулердің нәтижелері ескерілмей, жүзеге асырылады
Елеулі
2
Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау және қадағалау органдарының және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен бұйрығымен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған жеке кәсiпкерлiк саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерінің болмауы
Елеусіз
3
Бақылау және қадағалау органының, құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен бұйрығымен бекітілген жеке кәсіпкерлік саласындағы тексерілетін субъектілерді тексеру мәселелері жөніндегі міндетті ведомстволық есептілік нысандарының болмауы
Елеусіз
4
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексерулердің санын, сондай-ақ тексеру парақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтарды және оларға қолданылған әкімшілік ықпал ету шараларын ведомстволық есепке алуды тұрақты және үздіксіз негізде жүргізбеу
Елеусіз
5
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеру жөніндегі ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерін мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияламау
Елеусіз
6
Бақылау және қадағалау органының және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен бұйрығымен бекітілген және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланған жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтары нысандарының болмауы
Елеусіз
7
Нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты жоспарлы тексерулерді уәкілетті орган тәуекелдерді бағалау жүйесіне сәйкес бекіткен тексерулер жоспарының негізінде жүргізбеу және алдыңғы тексерулерге қатысты белгіленген уақыт аралықтарын ескермей жүргізу
Елеулі
8

Распределение субъектов частного предпринимательства по степеням риска осуществляется без учета значимости субъекта с точки зрения тяжести последствий, отраслевой статистики нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года № 377-IV «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» (далее – Закон), а также без учета результатов внеплановых проверок
Значительное
2
Отсутствие критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным приказом органов контроля и надзора и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа, за исключением случаев, предусмотренных Налоговым кодексом Республики Казахстан
Незначительное
3
Отсутствие форм обязательной ведомственной отчетности по вопросам проверок проверяемых субъектов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным приказом органа контроля и надзора, уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам и уполномоченного органа по предпринимательству
Незначительное
4
Не ведение на постоянной и непрерывной основе ведомственного учета количества проверок субъектов частного предпринимательства, а также выявленных нарушений в соответствии с проверочными листами и принятых к ним мер административного воздействия
Незначительное
5
Не публикация сводных данных ведомственной отчетности по проверкам субъектов частного предпринимательства на официальном интернет-ресурсе государственного органа
Незначительное
6
Отсутствие форм проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным приказом органа контроля и надзора и уполномоченного органа по предпринимательству и опубликованных на официальном интернет-ресурсе государственного органа
Незначительное
7
Проведение плановых проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства не на основании плана проверок, утвержденного уполномоченным органом, в соответствии с системой оценки рисков и без учета установленных временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам
Значительное
8

Заңның 16-бабының 7-тармағында көзделмеген негіздемелер бойынша нақты жеке кәсіпкерлік субъектісіне қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Елеулі
9
Бұзушылықтар жасалған кезде тікелей жолын кесу қажет болған жағдайларда жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақытта, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілетін жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, жоспарлы және жоспардан тыс тексерулерді ішкі еңбек тәртібінің қағидаларында белгіленген тексерілетін субъектінің жұмыс уақытынан тыс жүргізу
Елеусіз
10
Мыналарға:
1) жарылғыш заттардың айналымы мен олардың жұмыс істеуінің белгіленген қағидаларының сақталуына;
2) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыспен қамтылған жеке және заңды тұлғалардың қызметіне;
3) атом энергиясына, радиоактивтік заттарға;
4) улардың, қару-жарақтың, әскери техниканың және жекелеген қару түрлерінің, жарылғыш және пиротехникалық заттар мен оларды қолдана отырып жасалған бұйымдардың айналымы саласында жұмыспен қамтылған жеке және заңды тұлғалардың қызметіне байланысты бақылауды және қадағалауды қоспағанда, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғаларды және қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларын қоспағанда) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап үш жыл бойы жоспарлы тексерулер жүргізу
Өрескел
11
Анонимді өтініштер бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Өрескел
12
Нақты емес жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты анықталған, жоспардан тыс тексерудi тағайындауға негiз бола алмайтын фактiлер мен мән-жайлар бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Өрескел
13
Тексеруді тексеруді тағайындау туралы актісіз, оның ішінде онда Заңның 17-бабының
2-тармағында көзделген ақпаратты көрсетпей жүргізу
Өрескел
14
Қызметкерлердің өмiрi мен денсаулығына қатер төнген жағдайда мемлекеттік еңбек инспекциясының еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау саласындағы талаптардың сақталуы бойынша жоспардан тыс тексерулерді, салық қызметi органдары Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес жүзеге асыратын қарсы тексерулердi қоспағанда, тексеруді тағайындау туралы актіні тексерулер басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда, оны жеке кәсіпкерлік субъектісі орналасқан жер бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне ұсыну, оның ішінде электронды форматта ұсыну арқылы тіркемеу
Өрескел
15
Тексеру жүргізудің мерзімдері мен нысанасын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын жоспарлы тексеру жүргізудің басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісін жазбаша түрде хабардар етпеу
Өрескел
16

Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта частного предпринимательства по основаниям, не предусмотренным пунктом 7 статьи 16 Закона
Значительное
9
Проведение плановых и внеплановых проверок вне рабочее время субъекта частного предпринимательства, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, за исключением внеплановых проверок, которые проводятся во внеурочное время (ночное, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения
Незначительное
10
Проведение плановых проверок в отношении субъектов малого предпринимательства в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц), за исключением контроля и надзора, связанного с:
1) соблюдением установленных правил обращения и функционирования взрывчатых веществ;
2) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
3) атомной энергией, радиоактивными веществами;
4) деятельностью физических и юридических лиц, занятых в области оборота ядов, вооружения, военной техники и отдельных видов оружия, взрывчатых и пиротехнических веществ и изделий с их применением
Грубое
11
Проведение внеплановых проверок по анонимным обращениям
Грубое
12
Проведение внеплановых проверок по фактам и обстоятельствам, выявленным в отношении неопределенных субъектов частного предпринимательства, которые не могли являться основанием для назначения внеплановой проверки
Грубое
13
Проведение проверки без акта о назначении проверки, в том числе без указания в нем информации, предусмотренной пунктом 2 статьи 17 Закона
Грубое
14
Не осуществление регистрации акта о назначении проверки до начала проверки в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам путем его представления территориальному подразделению уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам по месту нахождения субъекта частного предпринимательства, в том числе в электронном формате, за исключением внеплановых проверок по соблюдению требований в области безопасности и охраны труда государственной инспекции труда в случае возникновения угрозы жизни и здоровью работников, встречных проверок, осуществляемых органами налоговой службы в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан
Грубое
15
Не осуществление извещения в письменном виде субъекта частного предпринимательства о начале проведения плановой проверки не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки
Грубое
16

Заңның 16-бабы 7-тармағының 2)3)4)7) және 8) тармақшаларында,  10-тармағындакөзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргізудің мерзімдері мен нысанасын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейін кемiнде бiр тәулiк бұрын жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы жеке кәсіпкерлік субъектісін жазбаша түрде хабардар етпеу
Өрескел
17
Жеке кәсіпкерлік субъектісі тексеруді тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартқан немесе тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды адамының тексеру жүргізуге қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірген жағдайда тексеруді жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органы лауазымды адамы және жеке кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті тұлғасы қол қойған хаттаманы жасамау
Елеусіз
18
Жеке кәсіпкерлік субъектісін және құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органды тексеру жүргізуші лауазымды адамдардың құрамын ауыстырған жағдайда тексеру тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың тексеруге қатысуы басталғанға дейін ауыстыру себебі көрсетілген хабарламаның болмауы.
Елеусіз
19
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтық тексеруді, сондай-ақ салалық ерекшеліктері ескеріле отырып, тексерулер жүргізудің мынадай:
1) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау саласындағы тексерулер – он бес жұмыс күніне дейін және он бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;

Не осуществление извещения субъекта частного предпринимательства о начале проведения внеплановой проверки не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 7) и 8) пункта 7, пунктом 10 статьи 16 Закона
Грубое
17
Не составление протокола в случае отказа субъектом частного предпринимательства в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностного лица органа контроля и надзора, осуществляющего проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, подписанного должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим проверку, и уполномоченным лицом субъекта частного предпринимательства
Незначительное
18
Отсутствие уведомления субъекта частного предпринимательства и органа по правовой статистике и специальным учетам в случаях замены состава должностных лиц, проводящих проверку, до начала участия в проверке лиц, не указанных в акте о назначении проверки, с указанием причины замены
Незначительное
19
Проведение проверок свыше тридцати рабочих дней, за исключением отдельных случаев при проведении налоговой проверки, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, а также проверок, проводимых в области санитарно-эпидемиологического контроля, ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка, для которых с учетом отраслевой особенности установлены следующие сроки проведения проверок:
1) проверки в области санитарно-эпидемиологического контроля – до пятнадцати рабочих дней и с продлением до пятнадцати рабочих дней;

2) ветеринария, өсімдіктер карантині және оларды қорғау, тұқым шаруашылығы, астық және мақта нарығы саласында – бес жұмыс күнінен аспайтын және бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын мерзімдері белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық бақылау, ветеринария, өсімдіктер карантині және оларды қорғау, тұқым шаруашылығы, астық және мақта нарығы саласында жүргізілетін тексерулерді жүргізу кезіндегі жекелеген жағдайларды қоспағанда тексерулерді отыз жұмыс күнінен асырып жүргізу
Өрескел
20
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген салықтық тексеруді жүргізу кезіндегі жекелеген жағдайларды қоспағанда, арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргізу қажет болғанда, сондай-ақ тексеру көлемінің ауқымды болуына байланысты бақылау және қадағалау органының басшысының (не оның орнындағы адам) тексеру жүргізудің мерзімін отыз жұмыс күнінен асатын мерзімге бір реттен аса ұзартуы
Өрескел
21
Тексеру мерзімдері ұзартылған жағдайда құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркей отырып, тексеруді ұзарту туралы тексеруді тағайындау туралы алдыңғы актінің нөмірі мен тіркелген күні және ұзартудың себебі көрсетілген қосымша актіні ресімдемеу
Елеулі
22
Тексеру жүргізуді жүргізілетін тексеріс шеңберінде шет мемлекеттерден айтарлықтай маңызы бар мәліметтер мен құжаттар алу, отыз жұмыс күнінен асатын мерзімде арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргізу қажет болған жағдайларда емес, өзге жағдайларда оларды алғанға не орындағанға дейін тоқтатуды жүзеге асыру
Елеулі
23
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органды хабардар ете отырып, тексеруді тоқтата тұрғанға не қайта бастағанға дейін бір күн бұрын жеке кәсіпкерлік субъектісін тексеруді тоқтата тұру не қайта бастау туралы хабардар етпеу
Елеусіз
24
Тексеруді тоқтата тұру немесе қайта бастау кезінде тексеруді тоқтата тұру не қайта бастау туралы акт шығармау
Елеулі
25
Тексеруі тоқтатылған және Заңның 20-бабында белгіленген мерзімдерде қайта басталмаған жеке кәсіпкерлік субъектісін қайта тексеруге жол беру
Өрескел
26
Өнімнің үлгілерін іріктеу актісімен расталған өнімдердің үлгілерін іріктеуді бақылау және қадағалау органының лауазымды адамының жеке кәсіпкерлік субъектісі басшысының немесе өкілінің және жеке кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті адамының қатысуымен жүргізбеу
Елеулі
27
Өнімдердің үлгілерін іріктеу актісінде Заңның 22-бабында көзделген ақпаратты көрсетпеу
Елеулі
28
Тексеру жүргізу кезінде Заңның 23-бабында көзделген шектеулерді сақтамау
Өрескел
29
Тексерудің нәтижелері бойынша тексеру нәтижелері туралы актіні Заңның 24-бабының 1-тармағында көзделген ақпаратты көрсете отырып жасамау
Елеусіз
30
Тексеру нысанасына жатпайтын талаптарды қою және өтініш жасау
Өрескел
31
Тексерілетін субъектінің өздерінің құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша тексерулер тағайындауы
Өрескел
32

2) в области ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка – не более пяти рабочих дней и с продлением до пяти рабочих дней
Грубое
20
Осуществление продления проверки более одного раза руководителем органа контроля и надзора (либо лицом, его замещающим) на срок более тридцати рабочих дней в случаях необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки, за исключением отдельных случаев при проведении налоговой проверки, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан
Грубое
21
Не оформление дополнительного акта о продлении проверки с регистрацией в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам и указанием номера и даты регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причины продления в случае продления сроков проверки
Значительное
22
Осуществление приостановления проведения проверки не в случаях необходимости получения сведений и документов от иностранных государств, имеющих существенное значение в рамках проводимой проверки, проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз на срок свыше тридцати рабочих дней до их получения либо выполнения
Значительное
23
Не осуществление уведомления субъекта частного предпринимательства о приостановлении либо возобновлении проверки за один день до приостановления либо возобновления проверки с уведомлением уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам
Незначительное
24
Не вынесение акта о приостановлении либо возобновлении проверки при приостановлении или возобновлении проверки
Значительное
25
Допущение повторного проведения проверки субъекта частного предпринимательства, по которому проверка была приостановлена и не возобновлена в сроки, установленные статьей 20 Закона
Грубое
26
Не произведение отбора образцов продукции должностным лицом органа контроля и надзора в присутствии руководителя или представителя субъекта частного предпринимательства и уполномоченного лица субъекта частного предпринимательства, удостоверенного актом отбора образцов продукции
Значительное
27
Не указание в акте отбора образцов продукции информации, предусмотренной статьей 22 Закона
Значительное
28
Не соблюдение ограничений при проведении проверок, предусмотренных статьей 23 Закона
Грубое
29
Не составление акта о результатах проверки по результатам проверки с указанием в нем информации, предусмотренной пунктом 1 статьи 24 Закона
Незначительное
30
Предъявление требований и обращение с просьбами, не относящимися к предмету проверки
Грубое
31
Назначение проверяемым субъектом проверок по вопросам, не входящим в их компетенцию
Грубое
32

Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау жүргізу кезiнде Заңның 26-бабының 3-тармағында көзделген мiндеттерді сақтамауы
Өрескел
Тексерілетін субъектілердің лицензиялау немесе өзге рұқсат құжаттарын беру, кәсіпкерлік қызметті немесе өзге іс-әрекеттерді жүзеге асыруға хабарлама қабылдау тәртібін сақтауы саласында
33
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінен «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң) көзделмеген рұқсаттардың немесе хабарламалардың болуын талап ету
Өрескел
34
Тексерілетін субъектілердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде тікелей көзделмеген құжаттарды беруді талап етуі
Өрескел
35
Мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда, берілген рұқсаттар, жіберілген хабарламалар, рұқсаттар берудің және хабарламалар жіберудің шарттары туралы мәліметтерді «электрондық үкіметтің» веб-порталында және тексерілетін субъектінің интернет-ресурстарында қазақ және орыс тілдерінде орналастырмау
Елеусіз
36
Тексерілетін субъектілердің Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның

Не соблюдение должностными лицами органа контроля и надзора обязанностей при проведении контроля и надзора, предусмотренных пунктом 3 статьи 26 Закона
Грубое
В области соблюдения проверяемыми субъектами порядка лицензирования или выдачи иных разрешительных документов, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности или иных действий
33
Требование от субъектов частного предпринимательства наличия разрешений или уведомлений, не предусмотренных  Законом Республики Казахстан «О разрешениях и уведомлениях» (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях)
Грубое
34
Требование проверяемыми субъектами представления документов, прямо не предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан
Грубое
35
Не размещение сведений о выданных разрешениях, направленных уведомлениях, условиях выдачи разрешений и направления уведомлений на веб-портале «электронного правительства» и интернет-ресурсах проверяемого субъекта на казахском и русском языках, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну
Незначительное
36

21-бабының 2-тармағында көрсетілген міндеттерді сақтамауы
Өрескел
37
Рұқсаттың Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылуы заңдық күші Қазақстан Республикасы заңдарынан төмен Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген жағдайларда шектеледі
Елеулі
38
Рұқсаттарды беру біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына жауап беретін барлық тұлғалар үшін тең емес негіздерде және жағдайларда жүзеге асырылады
Өрескел
39
Тексерілетін субъектінің лицензиялау немесе рұқсат беру рәсімін жүзеге асыру кезінде өтініш берушінің құжаттарын алған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруді жүзеге асырмауы
Елеусіз
40
Лицензиялау және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру кезінде Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 25-бабының 1-тармағында көзделген мерзімдерде ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталмаған жағдайда өтініш берушінің құжаттарын қараудан бас тартуды жүзеге асыру
Елеулі
41
Рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру кезінде рұқсат беру органының өтініш берушінің Қазақстан Республикасы заңдарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік органдардан келісімдер (ілеспе рұқсаттар) алуы заңдарда, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленбеген жағдайларда жүзеге асырылады
Елеулі
42
Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленген жағдайларда өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік органдардың келісімдерін (ілеспе рұқсаттарды) алу үшін, егер екінші санаттағы рұқсаттар үшін Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде өзгеше мерзімдер көзделмесе, рұқсат беру органының өтініш берушінің рұқсатты және (немесе) оған қосымшаны алуға арналған құжаттары тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оның алдағы қызметті немесе әрекетті (операцияны) жүзеге асыру орны бойынша тиісті мемлекеттік органдарға сауал жібермеуі
Елеусіз
43
Тексерілетін субъектінің рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны беру мерзімі өткен кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге оны беруді жүзеге асырмауы
Елеулі
44
Жеке немесе заңды тұлғаның не шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің қызметті жүзеге асыру орны бойынша берілетін «объектілерге берілетін рұқсаттар» сыныбы бойынша берілетін лицензияларды қоспағанда, жергілікті атқарушы органдар немесе орталық мемлекеттік органның аумақтық органдары лицензиарлар болып табылған жағдайларда, оларға лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беруді тіркеу орны бойынша жүзеге асырмауы
Елеусіз
45

Не соблюдение проверяемыми субъектами обязанностей, указанных в пункте 2 статьи 21 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
37
Действие разрешения на всей территории Республики Казахстан ограничивается в случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, юридическая сила которых ниже законов Республики Казахстан
Значительное
38
Выдача разрешений осуществляется не на равных основаниях и условиях для всех лиц, отвечающих квалификационным или разрешительным требованиям
Грубое
39
Не осуществление проверяемым субъектом проверку на полноту представленных документов в течение двух рабочих дней с момента получения документов заявителя при лицензировании или осуществлении разрешительной процедуры
Незначительное
40
Осуществление отказа в рассмотрении документов заявителя при лицензировании и осуществлении разрешительной процедуры не в случае установления факта не полноты представленных документов в сроки, предусмотренные пунктом 1 статьи 25 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
41
Получение разрешительным органом согласований (сопутствующих разрешений) государственных органов на предмет соответствия заявителя требованиям, установленным законами Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, при осуществлении разрешительной процедуры осуществляется не в случаях, установленных законами, указами Президента Республики Казахстан или постановлениями Правительства Республики Казахстан
Значительное
42
В случаях, установленных законами, указами Президента Республики Казахстан или постановлениями Правительства Республики Казахстан для получения согласований (сопутствующих разрешений) государственных органов на предмет соответствия заявителя требованиям, установленным законами Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, не осуществление запроса разрешительным органом в соответствующие государственные органы по месту осуществления заявителем предстоящей деятельности в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на получение разрешения и (или) приложения к нему, если для разрешений второй категории законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан не предусмотрен иной срок
Незначительное
43
Не осуществление выдачи проверяемым субъектом разрешения и (или) приложения к разрешению заявителю не позднее пяти рабочих дней с момента истечения срока его выдачи
Значительное
44
В случаях если лицензиарами являются местные исполнительные органы или территориальные органы центрального государственного органа не осуществление выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии по месту регистрации физического или юридического лица либо филиала или представительства иностранного юридического лица, за исключением лицензий, выдаваемых по классу «разрешения, выдаваемые на объекты», которые выдаются по месту осуществления ими деятельности
Незначительное
45

Өтініш берушілерден лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру үшін Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 29-бабының 3-тармағында көзделмеген өзге құжаттарды ұсынуды талап ету
Өрескел
46
Егер лицензиар Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 29-бабы 3-тармағының 2) - 5) тармақшаларында көзделген құжаттар туралы ақпаратты тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндігі болса, оларды өтініш берушіден ұсынуды талап ету
Елеусіз
47
Лицензиясы бар қызмет түрi немесе әрекет (операция) шеңберiнде жарамды лицензияның қосымшасын беру кезінде өтініш берушілерден Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 29-бабы 6-тармағының 1) - 3) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоспағанда, өзге құжаттарды талап ету
Елеусіз
48
Егер бұл Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 1-қосымшасында көзделмеген болса, лицензияны беруді оның қолданылу мерзімін шектей отырып, жүзеге асыру
Өрескел
49
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды беруден дәлелді бас тартуды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген тиісті құжаттармен қоса өтініш ұсынылған күннен бастап, отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей берілетін атом энергиясын пайдалану, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру, мұнай және газ саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қоспағанда, он бес жұмыс күнінен кешіктіріп беру
Өрескел
50
Лицензияға қосымшаларды (лицензияға қосымшалардың телнұсқаларын) беру кезінде лицензиялық алым алу
Өрескел
51
Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 44-бабында көзделген жағдайларда лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды беру кезінде лицензиялық алым алу
Өрескел
52
Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 32-бабының 1-тармағында көзделмеген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тартуды жүзеге асыру
Өрескел
53
Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 33-бабының 1-тармағында көзделмеген жағдайларда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуді жүзеге асыру
Елеулі
54
Лицензияны және (немесе) қосымшаны қайта ресімдеу кезінде Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 33-бабы 3-тармағының 1) - 4) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоспағанда, өтініш берушіден өзге құжаттарды ұсынуды талап ету
Өрескел
55
Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша қайта ресімдеуді қоспағанда, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде лицензиардың өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыруы
Өрескел
56

Требование от заявителей для получения лицензии и (или) приложения к лицензии предоставление иных документов, не предусмотренных пунктом 3 статьи 29 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
46
Требование от заявителей предоставления документов, предусмотренных подпунктами 2) - 5) пункта 3 статьи 29 Закона о разрешениях и уведомлениях, если информацию о таких документах лицензиар может получить из соответствующих государственных информационных систем
47
Требование от заявителей предоставления иных документов при выдаче приложения к действительной лицензии в рамках вида деятельности или действия (операции), на которые имеется лицензия, за исключением документов, предусмотренных подпунктами 1) - 3) пункта 6 статьи 29 Закона о разрешениях и уведомлениях
Незначительное
48
Осуществление выдачи лицензии с ограничением срока его действия, если это не предусмотрено приложением 1 к Закону о разрешениях и уведомлениях
Грубое
49
Осуществление выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии либо мотивированного отказа в их выдаче позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензии в сфере использования атомной энергии, в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, образования, нефти и газа, которые выдаются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными в соответствии с законами Республики Казахстан
Грубое
50
Взимание лицензионного сбора при выдаче приложений к лицензии (дубликатов приложений к лицензии)
Грубое
51
Взимание лицензионного сбора при выдаче лицензий и (или) приложений к лицензии в случаях, предусмотренных  статьей 44 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
52
Осуществление отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях, не предусмотренных пунктом 1 статьи 32 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
53
Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях, не предусмотренных пунктом 1 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
54
При переоформлении лицензии и (или) приложения требование от заявителей предоставления иных документов, за исключением документов предусмотренных подпунктами 1) - 4) пункта 3 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
55
Осуществление лицензиаром проверки соответствия заявителя квалификационным требованиям при переоформлении лицензии и (или) приложения, если иное не установлено законами Республики Казахстан, за исключением переоформления по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
56

Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 33-бабының 1-тармағының 1), 2), 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бастамашылық жасалған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 33-бабының 3-тармағында көзделген құжаттар ұсынылған немесе тиісінше ресімделген жағдайда, сондай-ақ өтініш берушінің біліктілік талаптарына сай болуы жағдайында, егер осындай тексерудің қажеттігі заңдарда көзделсе, бас тартуды жүзеге асыру
Өрескел
57
Қайта ресімделген лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 48-бабының ережелерін сақтамай, электрондық нысанда ресімдеуді жүзеге асыру
Елеусіз
58
Лицензиардың лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуді Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 34-бабында өзгеше мерзім белгіленбесе, Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 33-бабының 3-тармағында көзделген құжаттар берілген кезден бастап үш жұмыс күнінен кешіктіріп жүзеге асыруы
Елеулі
59
Лицензияланатын қызметтің бір түріне (кіші түріне) лицензиялары бар бірнеше заңды тұлға-лицензиаттардың бірігуі нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаға бірнеше лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеуді жүзеге асыру
Елеулі
60
Егер қосылатын заңды тұлғада және қосылатын заңды тұлғаны өзіне қосып алған заңды тұлғада лицензияланатын бір қызмет түріне немесе лицензияланатын қызмет түрінің кіші түріне лицензиялар болса, қосылатын заңды тұлғаның лицензиясын заңды тұлғаны қосып алған заңды тұлғаға қайта ресімдеуді жүргізу
Елеулі
61
Рұқсат беру органының Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша бастамашылық жасалған лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды қайта ресімдеуден бас тартуды Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 34-бабы 4-тармағының бесінші бөлігінде және 5-тармағының бесінші бөлігінде көзделмеген жағдайларда жүзеге асыруы
Елеулі
62
Рұқсат беру органдарының Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 34-бабы 6-тармағының ережелерін сақтамауы
Елеулі
63
Лицензиардың Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 34-бабының 4 және 5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша өтініш берушінің лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге берілген құжаттарын тіркегеннен кейін екі жұмыс күні ішінде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленген болса, өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік органдардың келісімдерін (ілеспе рұқсаттарын) алу үшін өтініш берушінің өз қызметін жүзеге асыру орны бойынша тиісті мемлекеттік органдарға сауал жібермеуі
Елеулі
64
Лицензиарлардың Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 34-бабында белгіленген мерзімдер ішінде қайта ресімделген лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды қайта ресімдеуден дәлелді бас тартуды беруді жүзеге асырмауы
Өрескел
65

Осуществление отказа в переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии, инициированному по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 4), 5), 6) пункта 1 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях, не в случае представления или надлежащего оформления заявителем документов, указанных в пункте 3 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях, а также не в случае соответствия заявителя квалификационным требованиям, если законами предусматривается необходимость такой проверки
Грубое
57
Осуществление оформления переоформленных лицензии и (или) приложения к лицензиям в электронной форме без соблюдения положений статьи 48 Закона о разрешениях и уведомлениях
Незначительное
58
Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиаром позднее трех рабочих дней с момента подачи документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 33 Закона о разрешениях и уведомлениях, если иной срок не установлен статьей 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
59
Осуществление переоформления на вновь возникшее в результате слияния юридическое лицо нескольких юридических лиц-лицензиатов, имеющих лицензии на один и тот же вид (подвид) лицензируемой деятельности, нескольких лицензий и (или) приложений к лицензиям
Значительное
60
Произведение переоформления лицензии присоединяемого юридического лица на юридическое лицо, к которому присоединяется юридическое лицо, если у присоединяемого юридического лица и у юридического лица, к которому присоединяется присоединяемое юридическое лицо, имеются лицензии на один и тот же лицензируемый вид деятельности или подвид лицензируемого вида деятельности
Значительное
61
Осуществление разрешительным органом отказа в переоформлении лицензий и (или) приложений к лицензии, инициированным по основаниям, предусмотренным пунктом 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях, в случаях, не предусмотренных частью пять пункта 4 и частью пять пункта 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
62
Не соблюдение разрешительными органами положений пункта 6 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях при переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
63
Не направление лицензиаром в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 статьи 34 Закона о разрешениях и уведомлениях, запроса в соответствующие государственные органы по месту осуществления заявителем деятельности для получения согласований (сопутствующих разрешений) государственных органов на предмет соответствия заявителя требованиям, установленным законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, если это установлено законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан или постановлениями Правительства Республики Казахстан
Значительное
64
Не осуществление лицензиарами выдачи переоформленной лицензии (или) приложения к лицензии либо дачи мотивированного отказа в их переоформлении в течение сроков, установленных статьей 34 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
65

Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 35-бабының 1-тармағында көзделмеген жағдайларда тоқтату
Елеулі
66
Рұқсат беру органдарының Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 36-бабында көзделген жекелеген қызмет түрлерін лицензиялаудың ерекше шарттарын сақтамауы
Өрескел
67
Рұқсат беру органдарының экспорт және импорт саласындағы лицензиялау туралы жалпы ережелерді сақтамауы
Өрескел
68
Рұқсат беру органдарының Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде айқындалмаған рұқсат беру талаптарын ұсынуды, екінші санаттағы рұқсаттарды беру үшін қажетті құжаттардың тізбесін ұсынуды талап етуі
Елеулі
69
Рұқсат беру органдарының екінші санаттағы рұқсаттардың Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген мерзімдерде берілуін сақтамауы
Өрескел
70
Рұқсат беру органының екінші санаттағы рұқсатты беруден бас тартуды Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде көзделмеген негіздер бойынша жүзеге асыруы
Өрескел
71
Рұқсат беру органының екінші санаттағы рұқсатты беру үшін белгіленген мерзімдерді бұза отырып өтініш берушіге екінші санаттағы рұқсатты беруден дәлелді бас тартуды жүзеге асыруы
Өрескел
72
Екінші санаттағы рұқсаттың қолданылуын Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде айқындалмаған жағдайларда және тәртіппен тоқтатуды жүзеге асыру
Елеулі
73
Рұқсат беру органының рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның телнұсқаларын тиісті өтініш берілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктіріп, рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышында «Телнұсқа» деген жазумен және олардың алғаш берілген күні мен қайта ресімделген күнін көрсете отырып, беруді жүзеге асыруы
Елеулі
74
Рұқсат беру органының өтініш беруші тиісті өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктіріп, рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне қажетті өзгерістерді енгізуді және тиісті түзетулері бар рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны беруді жүзеге асыруы (берілген рұқсатта және (немесе) рұқсатқа қосымшада қателер табылған жағдайда)
Елеулі
75
Рұқсат беру органының рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданылуын тоқтата тұруды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделмеген тәртіппен және негіздер бойынша жүзеге асыруы
Өрескел
76

Осуществление прекращения действия лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях, не предусмотренных пунктом 1 статьи 35 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
66
Не соблюдение разрешительными органами особых условий лицензирования отдельных видов деятельности, предусмотренных статьей 36 Закона о разрешениях и уведомлениях
Грубое
67
Не соблюдение разрешительными органами общих положений о лицензировании в сфере экспорта и импорта
Грубое
68
Осуществление разрешительными органами предъявления разрешительных требований и требования предоставления перечня документов, необходимых для выдачи разрешений второй категории, не определенных законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан
Значительное
69
Не соблюдение разрешительным органом сроков выдачи разрешений второй категории, установленных законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан
Грубое
70
Осуществление разрешительным органом отказа в выдаче разрешения второй категории по основаниям, не предусмотренным законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан
Грубое
71
Осуществление разрешительным органом мотивированного отказа в выдаче заявителю разрешения второй категории с нарушением сроков, установленных для выдачи разрешения второй категории
Грубое
72
Осуществление прекращения действия разрешения второй категории в случаях и в порядке, не определенных законами, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан или нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан
Значительное
73
Осуществление разрешительным органом выдачи дубликатов разрешения и (или) приложения к разрешению с надписью «Дубликат» в правом верхнем углу и указанием даты первичной выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению и даты их переоформления позднее двух рабочих дней со дня подачи соответствующего заявления
Значительное
74
Осуществление разрешительным органом позднее двух рабочих дней со дня подачи заявителем соответствующего заявления внесения необходимых изменений в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений и выдачи разрешение и (или) приложение к разрешению с соответствующими исправлениями (в случае обнаружения ошибок в выданном разрешении и (или) приложении к разрешению)
Значительное
75
Осуществление разрешительным органом приостановления действия разрешения и (или) приложения к разрешению в порядке и по основаниям, не предусмотренным законами Республики Казахстан
Грубое
76

Рұқсат беру органының өтініш берушінің бұзушылықтардың жойылғаны туралы өтініш берген күнінен бастап он жұмыс күнінен кешіктіріп, Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 51-бабының 2-тармағында көзделген тәртіппен бұзушылықтардың жойылғанын тексеруді жүзеге асыруы
Елеулі
77
Лицензиат немесе екінші санаттағы рұқсатты иеленуші тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны тоқтата тұру үшін негіз болған бұзушылықтардың жойылғаны туралы өтінішті бермеген жағдайда, рұқсат беру органдарының тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін он жұмыс күні ішінде рұқсаттан және (немесе) рұқсатқа қосымшадан айыру (кері қайтарып алу) рәсіміне бастамашылық жасауды жүзеге асыруы
Елеулі
78
Айыру (кері қайтарып алу) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және (немесе) негіздер бойынша жүзеге асырылатын агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган беретін рұқсаттарды қоспағанда, рұқсат беру органының рұқсаттан айыруды (кері қайтарып алуды) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделмеген тәртіппен және (немесе) негіздер бойынша жүзеге асыруы
Өрескел
79

Осуществление разрешительным органом проверку устранения нарушений в порядке, предусмотренном пунктом 2 статьи 51 Закона о разрешениях и уведомлениях, позднее десяти рабочих дней со дня подачи заявителем заявления об устранении нарушений
Значительное
77
В случае непредставления лицензиатом или владельцем разрешения второй категории заявления об устранении нарушений, явившихся основанием для приостановления разрешения и (или) приложения к разрешению до истечения срока приостановления, инициирование разрешительным органом процедуры лишения (отзыва) разрешения и (или) приложения к разрешению в течение десяти рабочих дней до момента истечения срока приостановления
Значительное
78
Осуществление разрешительным органом лишения (отзыва) разрешения в порядке и (или) по основаниям, не предусмотренным законами Республики Казахстан, за исключением разрешений, выдаваемых уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса, лишение (отзыв) которых осуществляется в порядке и (или) по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан
Грубое
79

Тексерілетін субъектінің Рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңның 46-бабының 5-тармағын сақтамауы
Елеулі
80
Хабарламалар қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың өтініш берушілерге рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен өтініш берушілердің жіберген хабарламалары туралы үзінді көшірмелерді өтініш жасалған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктіріп беруі
Елеусіз
81
Автоматтандыруға жатпайтын рұқсаттарды қоспағанда, рұқсат беру органдарының қағаз нысанында жүзеге асырылған рұқсат беру рәсімдері туралы ақпаратты рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне рұқсат беру рәсімін жүзеге асырумен бір мезгілде енгізбеуі
Елеусіз
82
Рұқсат беру органдарының рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін тұрақты негізде жүргізбеуі
Елеусіз
83
Тексерілетін субъектілердің жеке немесе заңды тұлғаның қызметі немесе жекелеген қызмет түрлері немесе әрекеттері (операциялары) тоқтатыла тұрған жағдайда, рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне тиісті мәліметтерді енгізбеуі
Елеусіз
84
Тексерілетін субъектінің рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен хабарламаны алып тастауды өтініш берушінің өтініші, соттың жеке немесе заңды тұлғаның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне немесе әрекеттеріне тыйым салу туралы шешімі бойынша жүзеге асырмауы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделмеген өзге де жағдайларда жүзеге асыруы
Өрескел
Тексерілетін субъектілердің мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласында
85
Мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру кезінде жеке кәсіпкерлік субъектілеріне Қазақстан Республикасының Президенті жарлықтарының, Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының, жергілікті өкілді органдардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі актілерінің деңгейінде белгіленбеген талаптарды ұсыну
Елеусіз
86
Қазақстан Республикасының Президенті жарлықтарында, Қазақстан Республикасы заңдарында, Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларында, жергілікті өкілді органдардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің актілерінде белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібінің (қағидаларының, шарттарының), оның ішінде:
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік қолдау бағдарламасының шарттарына, критерийлеріне сәйкестігінің;
- жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өтініштерін қарау мерзімдерінің;
- мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру мерзімдерінің;
- мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартудың Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылуының;
- мемлекеттік қолдаудың заңды түрде жүзеге асырылуының сақталмауы
Өрескел
87
Тәртібі мен нысанасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен немесе заңды күші Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы деңгейінен төмен өзге нормативтік құқықтық актілермен бекітілген жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қаржылық қолдауды жүзеге асыру
Өрескел

Не соблюдение проверяемым субъектом пункта 5 статьи 46 Закона о разрешениях и уведомлениях
Значительное
80
Выдача государственными органами, осуществляющими прием уведомлений, заявителям позднее трех рабочих дней со дня обращения выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленных заявителями уведомлениях
Незначительное
81
Не включение разрешительными органами в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений информацию об осуществленных разрешительных процедурах в бумажной форме одновременно с осуществлением разрешительной процедуры, за исключением разрешений, не подлежащих автоматизации
Незначительное
82
Не ведение разрешительными органами на постоянной основе государственного электронного реестра разрешений и уведомлений
Незначительное
83
Не внесение проверяемыми субъектами соответствующих сведений в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений, в случае приостановления деятельности или отдельных видов деятельности или действий (операций) физического или юридического лица
Незначительное
84
Осущестление проверяемым субъектом исключения уведомления из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений не по заявлению заявителя, не по решению суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности или действий физического или юридического лица, а также в иных случаях, не предусмотренных законами Республики Казахстан
Грубое
В области соблюдения проверяемыми субъектами порядка осуществления государственной поддержки
85
Предъявление требований к субъектам частного предпринимательства при осуществлении государственной поддержки, не установленных на уровне указов Президента Республики Казахстан, законов Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, актов местных представительных органов, Национального Банка Республики Казахстан
Незначительное
86
Не соблюдение порядка (правил, условий) осуществления государственной поддержки субъектам частного предпринимательства, установленного указами Президента Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан, актами местных представительных органов, Национального Банка Республики Казахстан, в том числе:
- соответствия субъектов частного предпринимательства условиям, критериям программы государственной поддержи;
- соблюдения сроков рассмотрения заявлений субъектов частного предпринимательства;
- соблюдения сроков осуществление государственной поддержки;
- осуществления отказов в осуществлении государственной поддержки по основаниям, предусмотренным в законодательстве Республики Казахстан;
- правомерного осуществления государственной поддержки
Грубое
87
Осуществление государственной финансовой поддержки субъектам частного предпринимательства, порядок и форма, которой не утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан или иным нормативным правовым актам, юридическая сила которого ниже уровня постановления Правительства Республики Казахстан
Грубое