Инвестициялар статистикасы бойынша жалпымемлекеттік байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 28 қазандағы № 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 27 қарашада № 9910 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің төрағасының 2016 жылғы 30 қарашадағы № 288 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің төрағасының 30.11.2016 № 288 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 3) және 8) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) «Негізгі капиталға салынған инвестициялар туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 0381101, индексі 1-инвест, кезеңділігі айлық) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) «Негізгі капиталға салынған инвестициялар туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 0381101, индексі 1-инвест, кезеңділігі айлық) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) «Инвестициялық қызмет туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны (коды 0371104, индексі 1-инвест, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) «Инвестициялық қызмет туралы есеп» жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (коды 0371104, индексі 1-инвест, кезеңділігі жылдық) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес бекітілсін;
2. «Құрылыс және инвестициялар статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2013 жылғы 12 тамыздағы № 189 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8809 болып тіркелген, 2014 жылғы 29 мамырдағы № 104 (28328) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;

Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике инвестиций и инструкций по их заполнению
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 ноября 2014 года № 9910. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 288
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 30.11.2016 № 288 (вводится в действие с 01.01.2017)
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.6
В соответствии с подпунктами 3) и 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об инвестициях в основной капитал» (код 0381101, индекс 1-инвест, периодичность месячная), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об инвестициях в основной капитал» (код 0381101, индекс 1-инвест, периодичность месячная), согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об инвестиционной деятельности» (код 0371104,
индекс 1-инвест, периодичность годовая), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об инвестициях в основной капитал» (код 0381101, индекс 1-инвест, периодичность годовая), согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 12 августа 2013 года № 189 «Об утверждении статистических форм и инструкций по их заполнению общегосударственных статистических наблюдений по статистике строительства и инвестиций» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8809, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 29 мая 2014 года № 104 (27725).
3. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательном порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркегеннен кейiн күнтiзбелiк он күн iшiнде бұқаралық ақпарат құралдарына ресми жариялауға жіберсін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында міндетті жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің тиісті құрылымдық бөлімшесі осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                              Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің Статистика
комитеті төрағасының 2014
жылғы 28 қазандағы № 27
бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысан
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Приложение 1 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства Национальной экономики Республики Казахстан от  28.10.2014 года № 27
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағатта (қажеттiсiн қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына дәйексіз деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 0371104
Код статистической формы 0371104
Инвестициялық қызмет туралы есеп
1-инвест
Отчет об инвестиционной деятельности
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Қызметкерлер санына қарамастан заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения независимо от численности работающих.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнен кейін 15 сәуір.
Срок представления - 15 апреля после отчетного периода.
БСН коды
код БИН
1.
Инвестиция игерілген өңірді көрсетіңіз (кәсіпорынның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите регион освоения инвестиций (независимо от места регистрации предприятия) - область, город, район, населенный пункт
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақ коды (статистикалық нысанды қағаз тасығышта тапсыру кезінде статистика органының қызметкерлері толтырады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (заполняется работником органа статистики при сдаче статистической формы на бумажном носителе)

2) направить на официальное опубликование в средства массовой информации настоящий приказ в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) обеспечить обязательную публикацию настоящего приказа
на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Соответствующему структурному подразделению Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства в работе.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2015 года.
Председатель                               А. Смаилов
Приложение 1
к приказу Председателя Комитета
по статистике Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 28 октября 2014 года № 27
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2014 жылғы 28 қазан № 27 бұйрығына 1-қосымша
Аумақтық статистика органына тапсырылады
Представляется территориальному органу статистики
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт, сағатта(қажеттісің қоршаңыз)
Время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах(нужное обвести)
1 сағатқа дейін
до 1 часа
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
более 40 часов
Статистикалық нысанды www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады
Статистическую форму можно получить на сайте www.stat.gov.kz
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына дәйексіз деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях».
Статистикалық нысан коды 0371104
Код статистической формы 0371104
Инвестициялық қызмет туралы есеп Отчет об инвестиционной деятельности
1-инвест
Жылдық
Годовая
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Қызметкерлер санына карамастан заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері тапсырады.
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения независимо от численности работающих.
Тапсыру мерзімі – есепті кезеңнең кейін 15 сәуір.
Срок представления – 15 апреля после отчетного периода.
БСН коды
Код БИН
1. Инвестиция игерілген өңірді көрсетіңіз (кәсіпорынның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите регион освоения инвестиций (независимо от места регистрации предприятия) - область, город, район, населенный пункт
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақ коды (статистикалық нысанды қағаз тасығышта тапсыру кезінде статистика органының қызметкерлері толтырады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (заполняется работником органа статистики при сдаче статистической формы на бумажном носителе)

2-бөлім 1-жолдан қоршаған ортаны қорғауға бағытталған инвестициялар
Из строки 1 раздела 2 инвестиции, направленные на охрану окружающей среды
соның ішінде:
в том числе:
1.1
атмосфералық ауаны қорғауға және климат өзгерісі мәселелеріне
на охрану атмосферного воздуха и проблемы изменения климата
1.2
ақаба суларды тазалауға
на очистку сточных вод
1.3
қалдықтармен айналысуға
на обращение с отходами
1.4
топырақты, жерасты және жерүсті суларды қорғау мен оңалтуға
на защиту и реабилитацию почвы, подземных и поверхностных вод
1.5
шу және вибрациялық әсер етуді азайтуға
на снижение шумового и вибрационного воздействия
1.6
био әртүрлілік және мекендеу ортасын сақтауға
на сохранение биоразнообразия и среды обитания
1.7
радиациялық қауіпсіздікке
на радиационную безопасность
1.8
ғылыми-зерттеу жұмыстарына
на научно-исследовательские работы
1.9
табиғатты қорғау қызметінің басқа бағыттарына
на другие направления природоохранной деятельности
оның ішінде:
из них:
1.9.1
энергияның жаңартылатын көздеріне салынған инвестициялар
инвестиции в возобновляемые источники энергии
1.9.2
энергия сақтау технологияларына салынған инвестициялар және энергия тиімділігін арттыру
инвестиции в энергосберегающие технологии и повышение энергоэффективности
1.9.3
парниктік газдар шығарындыларын азайтуға бағытталған инвестициялар
инвестиции, направленные на снижение выбросов парниковых газов
Атауы                                         Мекенжайы
Наименование ________________________________ Адрес _________________
________________________________       _________________
Телефон _____________________________________
Телефоны
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты _____________________
Орындаушы
Исполнитель _________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты              телефон
фамилия, имя и отчество                  телефоны
Басшы
Руководитель__________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты                 қолы
фамилия, имя и отчество                    подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер ____________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты            қолы
фамилия, имя и отчество               подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2014 жылғы 28 қазандағы
№ 27 бұйрығына
2-қосымша
«Инвестициялық қызмет туралы есеп»
(коды 0371104, индексі 1-инвест, кезеңділігі жылдық)
жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі нұсқаулық

2-бөлім 1-жолдан қоршаған ортаны қорғауға бағытталған инвестициялар
Из строки 1 раздела 2 инвестиции, направленные на охрану окружающей среды
соның ішінде:
в том числе:
1.1
атмосфералық ауаны қорғауға және климат өзгерісі мәселелеріне
на охрану атмосферного воздуха и проблемы изменения климата
1.2
ақаба суларды тазалауға
на очистку сточных вод
1.3
қалдықтармен айналысуға
на обращение с отходами
1.4
топырақты, жерасты және жерүсті суларды қорғау мен оңалтуға
на защиту и реабилитацию почвы, подземных и поверхностных вод
1.5
шу және вибрациялық әсер етуді азайтуға
на снижение шумового и вибрационного воздействия
1.6
био әртүрлілік және мекендеу ортасын сақтауға
на сохранение биоразнообразия и среды обитания
1.7
радиациялық қауіпсіздікке
на радиационную безопасность
1.8
ғылыми-зерттеу жұмыстарына
на научно-исследовательские работы
1.9
табиғатты қорғау қызметінің басқа бағыттарына
на другие направления природоохранной деятельности
оның ішінде:
из них:
1.9.1
энергияның жаңартылатын көздеріне салынған инвестициялар
инвестиции в возобновляемые источники энергии
1.9.2
энергия сақтау технологияларына салынған инвестициялар және энергия тиімділігін арттыру
инвестиции в энергосберегающие технологии и повышение энергоэффективности
1.9.3
парниктік газдар шығарындыларын азайтуға бағытталған инвестициялар
инвестиции, направленные на снижение выбросов парниковых газов
Атауы                               Мекенжайы
Наименование___________________________ Адрес_______________________
___________________________      _______________________
Телефон
Телефоны __________________________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты ________________________
Орындаушы
Исполнитель __________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты          телефон
телефоны
фамилия, имя и отчество
Басшы
Руководитель _________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты           қолы
фамилия, имя и отчество               подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер ____________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты           қолы
фамилия, имя и отчество               подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Приложение 2
к приказу Председателя Комитета
по статистике Министерства
Национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 октября 2014 года № 27
Инструкция по заполнению статистической формы
общегосударственного статистического наблюдения
«Отчет об инвестиционной деятельности»
(код 0371104, индекс 1-инвест, периодичность годовая)

1. «Инвестициялық қызмет туралы есеп» (коды 0371104, индексі 1-инвест, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі-Нұсқаулық)«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7-тармақшасына сәйкес әзірленген және «Инвестициялық қызмет туралы есеп» (коды 0371104, индексі 1-инвест, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Келесі анықтамалар осы статистикалық нысанды толтыру мақсатында қолданылады:
1) банктердің кредиттері - бұл қарыз алушының қаржы қаражатына қажеттілігін қанағаттандыру үшін, белгілі мақсатқа банк беретін ақшалай қаражаттар;
2) басқа қарыз қаражаты - шаруашылық жүргізетін субъектіге тиесілі емес, бірақ оның иелігінде уақытша болатын және оның өз қаражатымен бірдей пайдаланылатын ақша қаражаттары, оларға (банк кредиттерінен басқа) басқа ұйымдардың қарыздары, заңды және жеке тұлғалардың, кәсіпорындар құрылтайшылары, заңды және жеке тұлғалардың қарыздары, отандық және шетелдік банктік емес мекемелермен (микрокредиттік ұйымдар), резидент емес заңды және жеке тұлғалармен берілетін қарыздар мен гранттар жатады;
3) жаңа негізгі құралдарды пайдалануға беру - құрылысы біткен және пайдалануға берілген кәсіпорындар, өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы ғимараттар мен имараттар құны, машиналар, жабдықтар, көлік құралдарының барлық түрлерінің құнын қамтиды;
4) жергілікті бюджет қаражаты - өтеулі және өтеусіз негізде жергілікті бюджеттен бөлінген қаражат, жергілікті атқарушы органдар қарыздарын қоса;
5) жұмысқа, өнім алуға пайдаланылатын және асыл тұқымды табынды қалыптастыруға шығындар - жұмысқа жегілетін, өнім беретін және асыл тұқымды ересек малды сатып алуға кеткен шығындар, оларды жеткізу шығыстарын қоса, өнім беретін және жұмысқа жегілетін малдың негізгі табынға қосылатын төлдерін шаруашылықта өсіру бойынша шығындар;
6) компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз етуді және дерекқорларды құруға және сатып алуға кеткен шығындар бұлар:
шаруашылық жүргізетін субъектілердің дерекқорларды және бағдарламалық қамтамасыз етуді құруға және сатып алуға кеткен шығындары;
бағдарламалық қамтамасыз етуге авторлық құқын әзірлеу және сатып алуға байланысты шығындар;
бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеуге қызмет көрсету, өрістету, конфигурациялаумен байланысты оны әзірлеушілердің шығындары;
7) көпжылдық дақылдарды егуге және өсіруге кеткен шығындар - бұл бірнеше рет және тоқтауынсыз пайдаланылатын жеміс - жидек ағаштарының барлық түрлері, көгалдандыратын және сәндік ағаштар, қорғауға арналған және басқа да орман алқаптары, ботаникалық бақтардың жасанды ағаштары бірнеше мәрте және үздіксіз пайдаланатын көпжылдық дақылдарды өсіруге кеткен шығындар;

1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об инвестиционной деятельности» (код 0371104, индекс 1-инвест, периодичность годовая) (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан «О государственной статистике» и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения «Отчет об инвестиционной деятельности» (код 0371104, индекс 1-инвест, периодичность годовая).
2. Следующие определения применяются в целях заполнения данной статистической формы:
1) кредиты банков - это денежные средства, которые выдаются банком на установленную цель, для удовлетворения потребностей заемщика в финансовых средствах;
2) другие заемные средства - денежные средства, не принадлежащие хозяйствующему субъекту, но временно находящиеся в его распоряжении и используемые наравне с его собственными, к которым относятся (кроме кредитов банков) займы других организаций, займы юридических и физических лиц-учредителей предприятий, займы, предоставляемые отечественными и иностранными небанковскими учреждениями (микрокредитные организации), юридическими и физическими лицами нерезидентами, и гранты;
3) ввод в эксплуатацию новых основных средств включает стоимость законченных строительством и введенных в действие предприятий, зданий и сооружений производственного и непроизводственного назначения, машин и оборудования, транспортных средств всех видов;
4) средства местного бюджета - средства, выделяемые из местного бюджета на возвратной и безвозвратной основе, включая средства заимствования местных исполнительных органов;
5) затраты на формирование рабочего, продуктивного и племенного стада - затраты на приобретение взрослого рабочего, продуктивного и племенного стада, включая расходы на его доставку, а также затраты на выращивание в хозяйстве молодняка продуктивного и рабочего скота, переводимого в основное стадо;
6) затраты на создание и приобретение компьютерного программного обеспечения и баз данных - это:
затраты хозяйствующих субъектов, на создание и приобретение программного обеспечения и баз данных;
затраты, связанные с разработкой и получением (приобретением) авторских прав на программное обеспечение;
затраты разработчиков программного обеспечения, связанные с его обслуживанием, развертыванием, конфигурированием;
7) затраты по насаждению и выращиванию многолетних культур - это затраты на выращивание плодово-ягодных насаждений всех видов, озеленительных и декоративных насаждений, защитных и других лесных полос, искусственных насаждений ботанических садов, которые многократно и непрерывно используются;

8) қоршаған ортаны қорғауға бағытталған инвестициялар - қоршаған ортаны қорғауға және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануға бағытталған шығындар:
- ақаба суларды тазартуға арналған имараттарды іске қосу және қайта құруға арналған іс-шараларға жұмсалған шығындар;
- тұрмыстық-коммуналдық, нөсер ағындарын тазартуға арналған имараттарды іске қосу бойынша іс-шараларға жұмсалған шығындар;
- жер үсті су көздерінің жағдайын жақсартуға арналған іс-шараларға жұмсалған шығындар;
- жер ресурстарын қорғауға жұмсалған шығындар;
- табиғаты ерекше қорғалатын аумақтарды ұйымдастыру бойынша іс-шараларға жұмсалған шығындар және өзге де шығындар;
9) құрылысқа салынған инвестициялар - құрылыс жұмыстарының барлық түрлеріне арналған шығындар; құрылысқа арналған сметаларында көзделген жабдықты монтаждау, монтаждауды талап ететін және талап етпейтін жабдықты сатып алуға; құрылысқа арналған сметаға енгізілетін өндірістік құралдар және шаруашылық құралын сатып алуға, құрылыспен байланысты өзге де күрделі жұмыстарға шығындар;
10) құрылыс-монтаж жұмыстарына шығындар - тұрғын және тұрғын емес ғимараттар мен имараттарды салу, кеңейту, қайта құру, техникалық қайта жарақтандыру жұмыстарына; энергетикалық, технологиялық және басқа да жабдықтарды монтаждау жұмыстарына кеткен шығындар;
11) машиналар, жабдықтар, құрал-саймандар - машиналарды, көлік құралдарын, жабдықтарды, компьютерлерді, жиһазды, құрал-саймандарды сатып алуға (соның ішінде лизинг бойынша) кеткен шығындар және машиналар мен жабдықтарды күрделі жөндеу бойынша шығындар;
12) меншікті қаражат - кәсіпорындардың, ұйымдардың, халықтың қаражаты;
13) негізгі капиталға салынған инвестициялар - жаңа құрылысқа, кеңейтуге, сондай-ақ объектінің бастапқы құнының көбеюіне әкелетін объектілерді қайта құру мен жаңартуға, машина, құрал-жабдықтарды, көлік құралдарын сатып алуға, негізгі табынды, көпжылдық екпелерді қалыптастыруға бағытталған инвестордың экономикалық, әлеуметтік және экологиялық әсерді алу мақсатында қаражаттарды салуы;
14) объект құрылысымен байланысты машиналар, жабдықтар, құралдар - объект құрылысымен байланысты құрылыс сметаларында көзделген машиналарды, көлік құралдарын, жабдықты, компьютерлерді, жиһаздар, құрал – сайманды және мүкәммалды сатып алу;
15) негізгі капиталға салынған инвестициялар көліміндегі өзге де шығындар 1.4.1-1.4.4 жолдарда көрсетілгендерден басқа келесі шығындар:
объект құрылысынан (құрылыс үшін жобалық іздестіру жұмыстары, авторлық қадағалау, салынып жатқан объектінің дирекциясын ұстауға, құрылыс үшін жер учаскелік алу және сатып алу кезінде жерге жұмсалған шығындар, құрылыс аумағын дайындау және игерумен байланысты басқа шығындар) құрылыс сметаларында көзделген шығындар;
Жерді рекультивациялау, көмір шахталары қызметтерінің зардаптарын жою бойынша (топырақтың шөгуінен кейін ойпаттарды, көлдерді, батпақтарды жою және тағы басқа) жұмыстарына кеткен шығындар.
Ғимараттар мен имараттардың негізгі белдеуін бөлуге;
Жобада қабылданған техникалық шешімдерді жүзеге асыру үшін (эксперименталды қондырғылардың құрылысымен және жабдықты сатып алумен байланысты жұмыстардан басқа) ғылыми – зерттеу, эксперименталды немесе тәжірибелік жұмыстарды орындауға;
Ғимараттар мен имараттардың қозғалысы мен деформациясына геодезиялық бақылау жүргізуге;
құрылыс машиналарын жалдауға шығындар;

8) инвестиции направленные на охрану окружающей среды - затраты, направленные на охрану окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов:
- затраты на проведение мероприятий по вводу в эксплуатацию и реконструкцию сооружений очистки сточных вод;
- затраты на проведение мероприятий по вводу в эксплуатацию сооружений для очистки коммунально-бытовых, ливневых стоков;
- затраты на проведение мероприятий по улучшению состояния поверхностных водоисточников;
- затраты на проведение мероприятий по охране земельных ресурсов;
- затраты на проведение мероприятий по созданию особоохраняемых природных территорий и другие затраты;
9) инвестиции в строительство - затраты на строительные работы всех видов; затраты по монтажу оборудования, на приобретение оборудования, требующего и не требующего монтажа, предусмотренные в сметах на строительство; на приобретение производственного инструмента и хозяйственного инвентаря, включаемые в сметы на строительство; на прочие капитальные работы и затраты, связанные со строительством;
10) затраты на строительно-монтажные работы - затраты на строительные работы по возведению жилых и нежилых зданий и сооружений, расширению, реконструкции и техническому перевооружению; работы по монтажу энергетического, технологического и другого оборудования;
11) машины, оборудование, инструмент - затраты на приобретение (в том числе по лизингу) машин, транспортных средств, оборудования, компьютеров, мебели, инструмента и затраты по капитальному ремонту машин и оборудования;
12) собственные средства - средства предприятий, организаций, населения;
13) инвестиции в основной капитал - вложения средств с целью получения инвесторами экономического, социального или экологического эффекта в случае нового строительства, расширения, а также реконструкции и модернизации объектов, которые приводят к увеличению первоначальной стоимости объекта, а также на приобретение машин, оборудования, транспортных средств, на формирование основного стада, многолетних насаждений;
14) машины, оборудование, инструмент, связанные со строительством объекта - затраты на приобретение машин, транспортных средств, оборудования, компьютеров, мебели, инструмента и инвентаря, предусмотренные в сметах на строительство, связанные со строительством объекта;
15) прочие затраты в объеме инвестиций в основной капитал, кроме перечисленных в строках 1.4.1-1.4.4 - это:
затраты, предусмотренные в сметах на строительство, связанные со строительством объекта (проектно-изыскательские работы для строительства, авторский надзор, затраты на содержание дирекций строящихся объектов, затраты на землю при выкупе или при покупке земельного участка для строительства и другие затраты, связанные с подготовкой и освоением территории строительства);
затраты на работы по рекультивации земель, ликвидации последствий деятельности угольных шахт (ликвидация впадин, озер, болот после оседания почвы и другое);
на разбивку основных осей зданий и сооружений;
на выполнение научно-исследовательских, экспериментальных или опытных работ для осуществления в проекте принятых технических решений (кроме работ, связанных с сооружением экспериментальных установок и приобретением оборудования);
на проведение геодезических наблюдений за перемещениями и деформациями зданий и сооружений;
на аренду строительных машин;

16) пайдалы қазбаларды барлау мен бақылауға кеткен шығындар - мұнай кен орны, табиғи газ және басқа да пайдалы қазбаларды барлау бойынша және барланған кен орындарын бұдан әрі бағалау жұмыстарына кеткен шығындардың жиынтығы;
17) парниктік газдар шығарындыларын төмендетуге инвестициялар - бұл парниктік газдардың шығарындыларының көлемдерін қысқартуға және (немесе) парниктік газдарды (атмосфераның табиғи және (немесе) антропогенді сипаттағы, жылу инфрақызыл сәулеленуді жұтатын және (немесе) оның көзі болып табылатын газ тәріздес құрамдас бөліктері) жұтуды ұлғайтуға, қалдықтардын пайда болу көлемдерін төмендетуге, олардың қайта немесе балама түрде пайдаланылу деңгейін арттыруға және көмуге жататын қалдықтар көлемін қысқартуға бағытталған шығындар; құрылысқа және қолданысқа жаңа газ тазарту құрылғыларын қолданысқа енгізуге шығындар; шығарындылар көздерін жоюға арналған шығындар және басқа да шығындар;
18) резидент еместердің қарыз қаражаттары - шетелдік заңды тұлға және жеке тұлғалардың, банктік емес мекемелердің қарыздары есебінен жүзеге асырылатын инвестициялар;
19) республикалық бюджет қаражаты - өтеулі және өтеусіз негізде республикалық бюджеттен бөлінген қаражат, үкіметтің сыртқы қарыздарын қоса;
20) табиғат қорғау қызметінің басқа бағыттарына салынған инвестициялар - «жасыл экономикаға» бағытталған инвестициялар («жасыл инвестициялар»): қоршаған ортаға әсер етуі төмен, экожүйелерді қалпына келтірумен және сақтаумен, энергияны шекті пайдаланудың нормативтеріне қол жеткізгенге дейін энерготиімділікті арттырумен, табиғи ресурстарды пайдалануды төмендету және қалпына келтірумен тауарлар мен қызметтерді өндіру технологиясына салынған шығындар;
21) ғимараттар мен имараттарға күрделі жөндеу - объектінің бастапқы құнын ұлғайтатын тұрғын және тұрғын емес ғимараттар мен имараттарды күрделі жөндеу бойынша шығындар;
22) тұрғын үй құрылысына салынған инвестициялар - жеке және көп пәтерлі тұрғын үйлер, жатақханалар, әлеуметтік топтарға арналған тұрғын үй құрылысын салуға жұмсалған шығындар;
23) шетелдік банктер - тіркелген мемлекетінің заңнамасы бойынша банктік операциялар жүргізуге құқы бар, Қазақстан Республикасының шегінен тыс құрылған банктер және өзге де қаржы институттары;
24) энергияның жаңартылатын көздеріне салынған инвестициялар - бұл табиғи жаратылыс процестері есебінен үздіксіз жаңартылатын энергия көздері: күн сәулесінің энергиясы, жел энергиясы, қуаты отыз бес мегаватқа дейінгі қондырғыларға арналған гидродинамикалық су энергиясы; геотермальдық энергия: топырақтың, жер асты суларының, өзендердің, су айдындарының жылуы, сондай-ақ бастапқы энергия ресурстарының антропогендік көздері: биомасса, биогаз және электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын органикалық қалдықтардан алынатын өзге де отынға шығындар;

16) затраты на разведку и оценку запасов полезных ископаемых - совокупность затрат по разведке месторождений нефти, природного газа и других полезных ископаемых и последующей оценке разведанных месторождений;
17) инвестиции на снижение выбросов парниковых газов - это затраты, направленные на сокращение объемов выбросов парниковых газов и (или) увеличение поглощения парниковых газов (газообразные составляющие атмосферы природного и (или) антропогенного происхождения, поглощающие тепловое инфракрасное излучение и (или) являющиеся его источником), на снижение объемов образования отходов, повышение уровня их повторного или альтернативного использования и сокращение объемов отходов, подлежащих захоронению; затраты на строительство и ввод в действие новых газоочистных установок; затраты на ликвидацию источников выбросов и другие затраты;
18) заемные средства нерезидентов - это инвестиции, осуществляемые за счет займов иностранных юридических и физических лиц и небанковских учреждений;
19) средства республиканского бюджета - средства, выделяемые из республиканского бюджета на возвратной и безвозвратной основе, включая внешние правительственные займы;
20) инвестиции на другие направления природоохранной деятельности - инвестиции, направленные в «зеленую» экономику («зеленые инвестиции»): затраты в технологии производства товаров и услуг с минимальным воздействием на окружающую среду, с сохранением и восстановлением экосистем, с повышением энергоэффективности до достижения нормативов предельного использования энергии, со снижением использования и восстановлением природных ресурсов;
21) капитальный ремонт зданий и сооружений - затраты по капитальному ремонту жилых, нежилых зданий и сооружений, увеличивающие первоначальную стоимость объекта;
22) инвестиции в жилищное строительство - затраты на строительство индивидуальных и многоквартирных жилых домов, общежитий, жилых зданий для социальных групп;
23) иностранные банки - банки и иные финансовые институты, созданные за пределами Республики Казахстан и имеющие право на осуществление банковских операций по законодательству государств, в которых они зарегистрированы;
24) инвестиции в возобновляемые источники энергии - это затраты для получения энергии, непрерывно возобновляемой за счет естественно протекающих природных процессов: энергия солнечного излучения, энергия ветра, гидродинамическая энергия воды для установок мощностью до тридцати пяти мегаватт; геотермальная энергия: тепло грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, а также антропогенные источники первичных энергоресурсов: биомасса, биогаз и иное топливо из органических отходов, используемое для производства электрической и (или) тепловой энергии;

25) энергияны сақтау технологияларына және энергия тиімділігін арттыруға инвестициялар - бұл отын-энергиялық ресурстарды тиімді (ұтымды) пайдалануға (және жұмсауға) бағытталған құқықтық, ұйымдастырушылық, ғылыми, өндірістік, техникалық және экономикалық шараларды іске асыруға және шаруашылық айналымға жаңартылатын энергия көздерін тартуға шығындар;
26) бюджеттік инвестициялық жоба - жаңа құрылыс салуға не бар объектілерді қайта құруға бағытталған, белгілі бір уақыт кезеңінде бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын және аяқталған сипатқа ие іс-шаралар жиынтығы.
3. Құрылымдық және оқшауланған бөлімше статистикалық нысандарды заңды тұлға оған есеп тапсыру бойынша өкілеттік берген жағдайда өзінің орналасқан жері бойынша тапсырады. Егер құрылымдық және оқшауланған бөлімшенің бұндай өкілеттігі жоқ болса, онда статистикалық нысандарды заңды тұлға құрылымдық және оқшауланған бөлімшелер бөлінісінде, олардың орналасқан жерін көрсетіп тапсырады.
Екі және одан да көп облыс аумағында инвестициялауды жүзеге асыратын заңды тұлға жеке бланкіде жеке статистикалық нысанда әрбір аумақ бойынша ақпаратты бөлек көрсете отырып, статистикалық нысанды тапсырады, яғни деректер инвестициялардың салынған орны бойынша көрсетіледі.
Мемлекеттік мекемелер өздері жүргізген шығындар бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде жүзеге асырылған жағдайда ғана есеп береді (Қазақстан Республикасының Каулысы, маслихаттың шешімі негізінде).
Компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз етуді және дерекқорларды құруға және сатып алуға кеткен шығындарды көрсеткен кезде бағдарламаның даналарын сатып алуға кеткен (оны пайдалануға тек құқықты сатып алумен) күрделі сипаттағы шығындар болып қарастырылмайды, өйткені материалдық емес актив құруға әкелмейді және инвестициялық салым болып табылмайды.
Күрделі жөндеу кезінде тозған құрылғылар мен бөлшектерді берік және үнемді, жөнделетін объектінің пайдалану мүмкіндіктерін жақсартатын жаңа құрылғыларға ауыстыру жұмыстары жүргізіледі.
4. Статистикалық нысанды шығындар есептеу әдісі бойынша оларды жүзеге асыру сәтінде қолданыста болған нақты бағаларда көрсетіледі, яғни қаражаттың нақты түсуіне байланыссыз және қосалқы құн салығынсыз.
Негізгі капиталға салынған инвестицияларға құрал-жабдықтар, ғимараттар, тұрғын үй қоры объектілеріндегі пәтерлер және бұрын басқа ұйымдардың негізгі қорларында (қаражаттарында) болған имараттарды (бұрын қолданыста болған негізгі қаражаттар), кәсіпорындар мен ұйымдардың ағымдағы шығыстары және мемлекеттік бюджеттен мемлекеттік мекемелерді ұстауға бөлінетін шығыстар жатпайды.

25) инвестиции в энергосберегающие технологии и повышение энергоэффективности - затраты на реализацию правовых, организационных, научных, производственных, технических и экономических мер, направленных на эффективное (рациональное) использование (и экономное расходование) топливно-энергетических ресурсов и на вовлечение в хозяйственный оборот возобновляемых источников энергии;
26) бюджетный инвестиционный проект - совокупность мероприятий, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, реализуемых за счет бюджетных средств в течение определенного периода времени и имеющих завершенный характер.
3. Статистические формы представляются структурным и обособленным подразделением по месту своего нахождения, если ему юридическим лицом делегированы полномочия по сдаче статистической формы. Если структурное и обособленное подразделение не имеет таких полномочий, статистические формы представляются юридическим лицом в разрезе своих структурных и обособленных подразделений, с указанием их местонахождения.
Юридические лица, осуществляющие инвестирование на территории двух и более областей, представляют статистическую форму, выделяя информацию по каждой территории в отдельную статистическую форму на отдельном бланке, то есть данные отражаются по месту инвестирования.
Государственные учреждения отчитываются только в том случае, если произведенные ими затраты осуществлены в рамках реализации бюджетных инвестиционных проектов (на основании Постановления Правительства Республики Казахстан, решения маслихата).
При отражении затрат на создание и приобретение компьютерного программного обеспечения и баз данных, затраты на покупку экземпляров программы (с приобретением только права на ее использование) не рассматриваются как затраты капитального характера, так как не приводят к созданию нематериального актива и не являются инвестиционными вложениями.
4. Затраты в статистической форме отражаются в фактических ценах, действующих на момент их осуществления по методу начисления, то есть независимо от фактического поступления средств и без налога на добавленную стоимость.
Инвестиции в основной капитал не включают затраты на приобретение оборудования, зданий, квартир в объектах жилого фонда и сооружений, числившихся ранее в основных фондах (средствах) у других организаций (основные средства, бывшие в употреблении), текущие расходы предприятий и организаций и расходы из государственного бюджета, выделяемые на содержание государственных учреждений.

5. Статистикалық нысанды толтыру үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2007 жылғы 23 мамырдағы №185 бұйрығымен бекітілген Бухгалтерлік есеп шоттары типтік жоспарының «Ұзақ мерзімді активтер» бөлімінде келтірілген деректерді қолдану қажет. Мұның өзінде 2910 «Берілген ұзақмерзімді аванстар», 2920 «Алдағы кезеңдегі шығыстар», 2930 «Аяқталмаған құрылыс» шоттары бойынша көрсеткіштер кәсіпорынның есептік саясатына сәйкес қалыптастырылады, яғни кәсіпорынның осы шығындары инвестицияларға жатады ма жоқ па өзі анықтауы керек.
6. Ғимараттар мен имараттарға күрделі жөндеуге кеткен шығындар, бұл шығындар жөндеу объектісінің бастапқы құнын өсірген жағдайда ғана көрсетіледі.
7. 3-бөлімде 2-жолдың деректері 1-жолдан бөлініп көрсетіледі.
8. 3, 4-бөлімдерде негізгі капиталға инвестициялар, құрылысқа салынған инвестициялармен және негізгі құралдарды пайдалануға беру өздері бағытталған экономикалық қызмет түрлері бойынша экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі. Осы ақпарат бөлімдердің бос жолдарында көрсетіледі.
4-бөлім 2-баған деректері 3-бөлім 1-бағанының деректерінен бөлініп көрсетіледі.
9. Осы статистикалық нысанды тапсыру қағаз тасығышта немесе электронды форматта жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электронды форматта толтыру Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі интернет-ресурсының (www.stat.gov.kz) «On-line есептер» бөлімінде орналастырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану арқылы іске асырылады.
Ескерту: Х – аталған айқындама толтыруға жатпайды.
10. Арифметикалық-логикалық бақылау.
1) 2-бөлім «Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі»:
1-баған = әр жол үшін 2-5, 7 - бағандардың қосындысына;
1-жол = әр баған үшін 1.1 – 1.4 - жолдар қосындысына;
1.4-жолдағы деректер > әр баған үшін 1.4.1-1.4.4 жолдарының қосындысына.
2) 3-бөлім «Пайдалану бағыттары бойынша негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі»:
1-баған = әр жол үшін 2-5, 7 - бағандардың қосындысына;
1-жол = әр баған үшін пайдалану бағыттары бойынша толтырылған жолдардың қосындысына;
«68.10.0» қызмет түрі бойынша деректер > 2-жолынан.
3) 4-бөлім «Пайдалану бағыттары бойынша жаңа негізгі құралдарды пайдалануға беру және құрылысқа салынған инвестициялар»:
1-жол = пайдалану бағыттары бойынша толтырылған жолдар қосындысы;
2-баған = әр жол үшін 3-6 бағандар қосындысы.
4) 5-бөлім «Қоршаған ортаны қорғауға бағытталған инвестициялар көлемі»:
1-баған = әр жол үшін 2-5, 7 - бағандардың қосындысына;
1-жол = әр баған үшін 1.1-1.9 - жолдар қосындысына;
1.9-жол = әр баған үшін 1.9.1-1.9.3 жолдар қосындысына;

5. Для заполнения статистической формы используются данные раздела «Долгосрочные активы» Типового плана счетов бухгалтерского учета, утвержденного приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 23 мая 2007 года № 185. При этом, показатели счетов 2910 «Долгосрочные авансы выданные», 2920 «Расходы будущих периодов», 2930 «Незавершенное строительство» формируются согласно учетной политике предприятия, то есть предприятие самостоятельно определяет, относятся ли его расходы к инвестициям.
6. Затраты на капитальный ремонт зданий и сооружений отражаются только в случае, если эти затраты увеличивают первоначальную стоимость объекта ремонта.
7. Данные строки 2 раздела 3 выделяются из строки 1.
8. В разделах 3, 4 инвестиции в основной капитал, инвестиции в строительство и ввод в эксплуатацию основных средств распределяются по видам экономической деятельности, в которые они были направлены, в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности. Данная информация распределяется в пустых строках разделов.
Данные графы 2 раздела 4 выделяются из графы 1 раздела 3.
9. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе или в электронном формате. Заполнение статистической формы в электронном формате осуществляется посредством использования программного обеспечения, размещенного в разделе «Отчеты on-line» на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан по статистике (www.stat.gov.kz).
Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
10. Арифметико-логический контроль:
1) раздел 2 «Объем инвестиций в основной капитал»:
графа 1= граф 2-5, 7 для каждой строки;
строка 1= строк 1.1-1.4 для каждой графы;
данные строки 1.4  строк 1.4.1-1.4.4 для каждой графы.
2) раздел 3 «Объем инвестиций в основной капитал по направлениям использования»:
графа 1= граф 2-5, 7 для каждой строки;
строка 1= заполненных строк по направлениям использования для каждой графы;
данные по виду деятельности «68.10.1»строке 2.
3) раздел 4 «Ввод в эксплуатацию новых основных средств и инвестиции в строительство по направлениям использования»:
строка 1= заполненных строк по направлениям использования;
графа 2= граф 3-6 для каждой строки.
4) раздел 5 «Объем инвестиций в охрану окружающей среды»:
графа 1= граф 2-5, 7 для каждой строки;
строка 1= строк 1.1-1.9 для каждой графы;
строка 1.9   строк 1.9.1-1.9.3 для каждой графы.

4. Статистикалық нысанды шығындар есептеу әдісі бойынша оларды жүзеге асыру сәтінде қолданыста болған нақты бағаларда көрсетіледі, яғни қаражаттың нақты түсуіне байланыссыз және қосалқы құн салығынсыз.
Негізгі капиталға салынған инвестицияларға құрал-жабдықтар, ғимараттар, тұрғын үй қоры объектілеріндегі пәтерлер және бұрын басқа ұйымдардың негізгі қорларында (қаражаттарында) болған имараттарды (бұрын қолданыста болған негізгі қаражаттар), кәсіпорындар мен ұйымдардың ағымдағы шығыстары және мемлекеттік бюджеттен мемлекеттік мекемелерді ұстауға бөлінетін шығыстар жатпайды.
5. Статистикалық нысанды толтыру үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2007 жылғы 23 мамырдағы № 185 бұйрығымен бекітілген Бухгалтерлік есеп шоттары типтік жоспарының «Ұзақ мерзімді активтер» бөлімінде келтірілген деректерді қолдану қажет. Мұның өзінде 2910 «Берілген ұзақмерзімді аванстар», 2920 «Алдағы кезеңдегі шығыстар», 2930 «Аяқталмаған құрылыс» шоттары бойынша көрсеткіштер кәсіпорынның есептік саясатына сәйкес қалыптастырылады, яғни кәсіпорынның осы шығындары инвестицияларға жатады ма жоқ па өзі анықтауы керек.
6. Ғимараттар мен имараттарға күрделі жөндеуге кеткен шығындарды, бұл шығындар жөндеу объектісінің бастапқы құнын өсірген жағдайда ғана көрсетіледі.
2-бөлімде 2-жолдың деректері 1-жолдан бөлініп көрсетіледі.
7. 3-бөлімде негізгі құралдарды пайдалануға беру және негізгі капиталға инвестициялар Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес өздері бағытталған экономикалық қызмет түрлері бойынша бөлінеді.
3-бөлімдегі 2-жолдың деректері 1-жолдан бөлініп көрсетіледі.
8. Осы статистикалық нысанды тапсыру қағаз тасығышта немесе электронды форматта жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электронды форматта толтыру Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі интернет-ресурсының (www.stat.gov.kz) «On-line есептер» бөлімінде орналастырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану арқылы іске асырылады.
Ескерту: Х – аталған айқындама толтыруға жатпайды.
9. Арифметикалық-логикалық бақылау.
1) 2-бөлім «Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі»:
1-баған = әр жол үшін 2-5, 7-бағандардың қосындысына;
1-жол = әр баған үшін 1.1 – 1.4-жолдар қосындысына;
1-жол > 2-жол әр баған үшін;
1.4-жол > әр баған үшін 1.4.1 – 1.4.4-жолдар қосындысына.
2) 3-бөлім «Пайдалану бағыттары бойынша негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі»:
2-баған = әр жол үшін 3-6, 8-бағандардың қосындысына;
1-жол = әр баған үшін пайдалану бағыттары бойынша толтырылған жолдардың қосындысына;
«68.10.0» қызмет түрі бойынша деректер > 2-жолынан.
«Пайдалану бағыттары бойынша іске қосылған жаңа негізгі құралдар көлемі»:
1-жол = пайдалану бағыттары бойынша толтырылған жолдардың қосындысына.

4. Затраты в статистической форме отражаются в фактических ценах, действующих на момент их осуществления по методу начисления, то есть независимо от фактического поступления средств и без налога на добавленную стоимость.
Инвестиции в основной капитал не включают затраты на приобретение оборудования, зданий, квартир в объектах жилого фонда и сооружений, числившихся ранее в основных фондах (средствах) у других организаций (основные средства, бывшие в употреблении), текущие расходы предприятий и организаций и расходы из государственного бюджета, выделяемые на содержание государственных учреждений.
5. Для заполнения статистической формы необходимо использовать данные раздела «Долгосрочные активы» Типового плана счетов бухгалтерского учета, утвержденного Приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 23 мая 2007 года № 185. При этом, показатели счетов 2910 «Долгосрочные авансы выданные», 2920 «Расходы будущих периодов», 2930 «Незавершенное строительство» формируются согласно учетной политике предприятия, то есть предприятие должно самостоятельно определить, относятся ли его расходы к инвестициям.
6. Затраты на капитальный ремонт зданий и сооружений отражаются только в случае, если эти затраты увеличивают первоначальную стоимость объекта ремонта.
В разделе 2 данные строки 2 выделяются из строки 1.
7. В разделе 3 ввод в действие основных средств и инвестиции в основной капитал распределяются по видам экономической деятельности, в которые они были направлены, в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности.
Данные строки 2 раздела 3 выделяются из строки 1.
8. Представление данной статистической формы осуществляется на бумажном носителе или в электронном формате. Заполнение статистической формы в электронном формате осуществляется посредством использования программного обеспечения, размещенного в разделе «Отчеты on-line» на интернет-ресурсе Комитета по статистики Министерства национальной экономики (www.stat.gov.kz).
Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
9. Арифметико-логический контроль:
1) раздел 2 «Объем инвестиций в основной капитал»:
графа 1= граф 2-5, 7 для каждой строки;
строка 1= строк 1.1-1.4 для каждой графы;
строка 1 строки 2 для каждой графы;
строка 1.4   строк 1.4.1-1.4.4 для каждой графы.
2) раздел 3 «Объем инвестиций в основной капитал по
направлениям использования»:
графа 2= граф 3-6, 8 для каждой строки;
строка 1= заполненных строк по направлениям использования для каждой графы;
данные по виду деятельности «68.10.1» строке 2.
«Ввод в эксплуатацию новых основных средств по направлениям использования»:
строка 1= заполненных строк по направлениям использования.

3) Бөлімдер арасындағы бақылау:
2-бөлімде 1-жол 1-бағанындағы деректер 3-бөлімнің 1-жолы 2-бағанындағы деректермен бірдей болуы тиіс.
2-бөлімде:
5-баған > 6-баған әр жол үшін;
7-баған > 8-баған әр баған үшін;
3-бөлімде:
6-баған > 7-баған әр жол үшін;
8-баған > 9-баған әр жол үшін.

3) Контроль между разделами:
данные строки 1 графы 1 раздела 2 идентичны данным по строке 1 графы 2 раздела 3.
В разделе 2:
графа 5 графы 6 для каждой строки;
графа 7 графы 8 для каждой строки.
В разделе 3:
графа 6 графы 7 для каждой строки;
графа 8 графы 9 для каждой строки.