Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну мөлшерін және қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 6 қарашадағы № 72 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 9 желтоқсанда № 9946 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.09.2020 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1. Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну мөлшері:
1) көтерме жәрдемақы жүз еселенген айлық есептік көрсеткішке тең сомада;
2) тұрғын үй сатып алу немесе салу үшін әлеуметтік қолдау – бюджеттік кредит:
ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомада;
ауылдық елді мекендерге келген мамандар үшін айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспайтын сомада айқындалсын.
Ескерту. Бұйрық 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Өңірлік саясат және жергілікті өзін өзі басқаруды дамыту департаменті (С.Тұңғышбеков):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 6 қарашадағы
№ 72 бұйрығымен
бекітілген
Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.09.2020 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" (бұдан әрі – Заң), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Мемқызметтер туралы заң) заңдарына және Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес әзiрленді және, ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) жергілікті өкілді органдардың (мәслихаттардың) шешімі бойынша бюджет қаражаты есебінен көтерме жәрдемақы беру және тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит беру тәртiбiн айқындайды.

Об утверждении Правил предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 ноября 2014 года № 72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2014 года № 9946.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.09.2020 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.09.2020 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту региональной политики и развития местного самоуправления (Тунгышбеков С.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в официальных средствах массовой информации;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Ускенбаева К.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 ноября 2014 года № 72
Правила предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.09.2020 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (далее – Закон), "О государственных услугах" (далее – Закон о госуслугах) и Бюджетным кодексом Республики Казахстан, и определяют порядок предоставления специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты (далее – услугополучатели), по решению местных представительных органов (маслихатов) подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья за счет бюджетных средств.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Көрсетілетін қызметті алушыларға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табылады және оны аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ауылдық аумақтарды дамыту саласындағы уәкілетті органдары көрсетеді (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Процестің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын "Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада баяндалған.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.09.2020 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Көтерме жәрдемақы және тұрғын үй алуға немесе салуға бюджеттік кредит Заңның 18-бабының 8-тармағында көрсетілген көрсетілетін қызметті алушыларға көрсетіледі.
Бұл ретте ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 12-тармағында көзделген шектеулерді ескере отырып беріледі.
"Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ауылдық елді мекеннің мәртебесі қалалық елді мекендер санатына өзгерген жағдайда, көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит осы елді мекенге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, сондай-ақ ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне екі жыл ішінде беріледі.
Бұл ретте әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ауылдық елді мекен санатының қалалық елді мекендер санатына өзгерген күнінен бастап есептеледі, тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредиттің мөлшері ауданның әкімшілік орталығы болып табылатын ауылдық елді мекендерге келген мамандарға берілетін кредиттің мөлшеріне тең беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау шаралары денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы сұранысқа ие мамандықтардың және ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бойынша ұсынылады.
Тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау шаралары жақын туыстарынан (жұбайынан (зайыбынан), атасынан (әжесінен), ата-аналарынан (оның ішінде асырап алушылардан), балаларынан (оның ішінде асырап алынғандарынан), ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-қарындастарынан) тұрғын үй-жай сатып алуға, сондай-ақ азамат тұрақты тұратын тұрғын үй-жайды сатып алуға пайдаланылмайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Предоставление мер социальной поддержки услугополучателям является государственной услугой и оказывается уполномоченными органами в области развития сельских территорий местных исполнительных органов районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок предоставления мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.09.2020 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Подъемное пособие и бюджетный кредит на приобретение или строительство жилья предоставляется услугополучателям, указанным в пункте 8 статьи 18 Закона.
При этом государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, подъемное пособие и бюджетный кредит на приобретение или строительство жилья предоставляется с учетом ограничений, предусмотренных пунктом 12 статьи 56 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республике Казахстан".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Меры социальной поддержки в виде подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья предоставляются по перечню востребованных специальностей в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта, агропромышленного комплекса и государственных служащих аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов (далее – Перечень).
Меры социальной поддержки в виде бюджетного кредита на приобретение жилья не могут быть использованы на приобретение жилого помещения у близких родственников (супруга (супруги), дедушки (бабушки), родителей (в том числе усыновителей), детей (в том числе усыновленных), полнородных и неполнородных братьев и сестер), а также на приобретение жилого помещения, в котором гражданин постоянно проживает.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Бюджеттік кредиттер облыстардың жергілікті атқарушы органдарына мынадай талаптарда:
теңгемен он бес жылға дейінгі мерзiмге 0,01 % мөлшерiндегі жылдық сыйақы мөлшерлемесі бойынша тұрғын үй сатып алуы немесе салуы үшiн кейіннен ауылдық елдi мекендерге жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне бере отырып, кредиттiк шарттар жасасу арқылы беріледі;
кредиттерді игеру кезеңі кредитордың шотынан кредиттер аударылған сәттен бастап есептеледі және 22 (жиырма екі) айды құрайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.09.2020 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы алдағы кезеңге Тізбе қалыптастырады, ол бір жұмыс күні ішінде аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылады және "Отбасы банк" тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – сенім білдірілген өкіл (агент)) мәлімет үшін ұсынылады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы сұранысқа ие мамандықтар тізбесін тоқсан сайын келесі тоқсанның бірінші айының 10-күніне дейін бекітеді.
Тізбе бір жұмыс күні ішінде сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ақпараттандыру объектілері – Баспана Маркет жылжымайтын мүлік порталы (бұдан әрі – Портал) otbasybank.kz/programm-bank арқылы орналастырылады.
Тізбеде алдағы кезеңге көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит түрінде әлеуметтік қолдау шаралары көрсетілетін қызметті алушылардың саны және олардың мамандықтары көрсетіледі.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органы (мәслихат) жыл сайын көрсетілетін қызметті алушыларға көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит түрінде әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Көрсетілетін қызметті алушыларға көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит беру тиісті қаржы жылына арналған міндетемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес бөлінген сома шегінде жүзеге асырылады.

5. Бюджетные кредиты предоставляются местным исполнительным органам областей посредством заключения кредитных договоров на следующих условиях:
с последующим предоставлением специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта, агропромышленного комплекса и государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, для приобретения или строительства ими жилья в тенге сроком до пятнадцати лет по ставке вознаграждения в размере 0,01 % годовых;
период освоения кредитов исчисляется с момента перечисления кредитов со счета кредитора и составляет 22 (двадцать два) месяца.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.09.2020 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Местный исполнительный орган района (города областного значения) на предстоящий период формирует Перечень, который в течение одного рабочего дня размещается на интернет-ресурсе акимата района (города областного значения) и предоставляет в акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк "Отбасы банк" (далее – поверенный (агент) для сведения.
Перечень размещается в течение одного рабочего дня посредством объектов информатизации поверенного (агента) – Портал недвижимости Баспана Маркет otbasybank.kz/programm-bank (далее – Портал).
В Перечне указывается количество услугополучателей и их специальность, по которым будут оказаны меры социальной поддержки в виде подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья на предстоящий период.
Местный представительный орган (маслихат) района (города областного значения) ежегодно принимает решение о предоставлении мер социальной поддержки услугополучателям в виде подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Предоставление услугополучателям подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья осуществляется в пределах выделенных сумм, согласно планам финансирования по обязательствам и платежам на соответствующий финансовый год.

8. Көрсетілетін қызметті беруші әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну жөніндегі жұмыс органы болып табылады.
9. Денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілері үшiн тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит беру сенiм бiлдiрiлген өкiлмен (агентпен) шарт болған жағдайда жүзеге асырылады.
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыларға тұрғын үй сатып алуға немесе салуға кредит беру жөнiндегi бюджеттiк бағдарламаны iске асыру бойынша сенiм бiлдiрiлген өкiлмен (агентпен) тапсырма шартын жасасады.
Сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң (агенттiң) көрсетілетін қызметті алушыларға тұрғын үй сатып алуға немесе салуға кредит беру жөнiндегi бюджеттiк бағдарламаны iске асыру бойынша операциялық қызметтеріне арналған шығындарды өтеуге арналған қаражат бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті бюджет шеңберінде көзделедi.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.09.2020 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Әлеуметтік қолдау шараларын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңбаның (бұдан әрі – ЭЦҚ) көмегімен немесе бір реттік парольмен куәландырылған Порталда тіркеуді жүзеге асырады және көрсетілетін қызметті берушіге Портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
l) көтерме жәрдемақы алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
білімі туралы диплом не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың көшiрмесi;
2) тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
білімі туралы диплом не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың көшiрмесi;
неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік не некеде тұрған көрсетілетін қызметті алушылар үшін цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
Кредиттік бюродан есеп;
3) тұрғын үй салуға бюджеттік кредит алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
білімі туралы диплом не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың көшiрмесi;
неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік не некеде тұрған көрсетілетін қызметті алушылар үшін цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
Кредиттік бюродан есеп.
Осы Қағидаларда көзделмеген басқа құжаттарды ұсынуды талап етуге жол берiлмейдi.
Көтерме жәрдемақы және тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит алуға бір мезгілде өтініш беруге жол беріледі.
Портал арқылы жүгінген кезде өтінішке көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ немесе бір реттік парольмен куәландырылған көрсетілген құжаттардың (тиісті ақпараттық жүйелерден алынатын құжаттарды қоспағанда) электрондық (сканерленген) көшірмелері қоса тіркеледі.

8. Рабочим органом по предоставлению мер социальной поддержки является услугодатель.
9. Бюджетное кредитование на приобретение или строительство жилья для специалистов в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственных служащих аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов осуществляется при условии наличия договора с поверенным (агентом).
Аким района (города областного значения) заключает договор поручения с поверенным (агентом) по реализации бюджетной программы по кредитованию услугополучателей на приобретение или строительство жилья в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Средства для возмещения затрат на операционные услуги поверенного (агента) по реализации бюджетной программы по кредитованию услугополучателей на приобретение или строительство жилья предусматриваются в рамках местного бюджета в соответствии с бюджетным законодательством.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.09.2020 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Для получения мер социальной поддержки услугополучатель осуществляет регистрацию на Портале с помощью электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) или удостоверенным одноразовым паролем и предоставляет услугодателю через Портал следующие документы:
1) при получении подъемного пособия:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
2) при получении бюджетного кредита на приобретение жилья:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
свидетельство о заключении брака (супружества) либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, состоящих в браке (для идентификации);
отчет из Кредитного бюро;
3) при получении бюджетного кредита на строительство жилья:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
свидетельство о заключении брака (супружества) либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, состоящих в браке (для идентификации);
отчет из Кредитного бюро.
Требование представления других документов, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается.
Допускается подача заявления на получение подъемного пособия и бюджетного кредита на приобретение или строительства жилья одновременно.
При обращении через Портал к заявлению прикрепляются электронные копии (сканированные) указанных документов (за исключением документов получаемых из соответствующих информационных систем), которые заверяются ЭЦП услугополучателя или удостоверенным одноразовым паролем.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді, неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді, жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) туралы мәліметтерді, тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті алушының, оның жұбайының және балаларының жылжымайтын мүлкінің болмауы (болуы) туралы, көрсетілетін қызметті алушының атына тұрғын үй салуға берілген жер учаскесін пайдалану құқығы туралы анықтамаларды, еңбек қызметі бойынша мәліметтерді, ортадан кейінгі, техникалық, кәсіптік және/немесе жоғары білім дипломының болуы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші Порталдан алады.
Көрсетілетін қызметті беруші Порталда көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген Тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады және Порталда тиісті хабарлама (бас тарту себебін көрсете отырып) көрсетіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Порталда сенім білдірілген өкіл (агент) құжаттардың толық топтамасын беруді, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушіге автоматты режимде қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды Порталда орналастырған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде әлеуметтік қолдау шараларын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын тіркеуді жүзеге асырады, ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің көрсетілетін қызметті алушыларға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну және/немесе әлеуметтік қолдау шараларын алуға көрсетілетін қызметті алушыларды есепке және кезекке қою немесе әлеуметтік қолдау шараларын ұсынудан дәлелді бас тарту туралы қаулысының жобасын дайындайды.
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің көрсетілетін қызметті алушыларға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну және/немесе әлеуметтік қолдау шараларын алуға көрсетілетін қызметті алушыларды есепке және кезекке қою туралы қаулысы төрт жұмыс күні ішінде қабылданады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған жағдайда жауапты құрылымдық бөлімше көрсетілетін қызметті алушыны оған алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімді қоса бере отырып, тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жүргізіледі.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Сведения о документах, удостоверяющих личность, свидетельства о государственной регистрации заключения брака (супружества), сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимость, сведения о регистрации по месту жительства, справки об отсутствии (наличии) недвижимого имущества у услугополучателя и его(ее) супруги(-а) и детей, о праве пользования земельным участком, предоставленным на строительство жилья на имя услугополучателя, сведения по трудовой деятельности, сведения о наличии диплома послесреднего, технического, профессионального и/или высшего образования услугодатель получает из Портала.
Услугодатель проверяет полноту пакета документов, принимаемых у услугополучателя на Портале.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно Перечню, предусмотренному пунктом 10 настоящих Правил, услугодатель отказывает в приеме заявления и на Портале отображается соответствующее уведомление (c указанием причины отказа).
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. На Портале поверенный (агент) обеспечивает передачу полного пакета документов, а также доступ услугодателю в автоматическом режиме.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Услугодатель в течение одного рабочего дня со дня размещения услугополучателем документов на Портале осуществляет регистрацию документов услугополучателя, претендующего на получение мер социальной поддержки, проверяет достоверность предоставленных документов.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Услугодатель в течение одного рабочего дня готовит проект постановления акимата района (города областного значения) о предоставлении мер социальной поддержки услугополучателям и/или постановке на учет и очередность услугополучателей на получение мер социальной поддержки, либо мотивированный отказ в предоставлении мер социальной поддержки.
Постановление акимата района (города областного значения) о предоставлении мер социальной поддержки услугополучателям и/или постановке на учет и очередность услугополучателей на получение мер социальной поддержки принимается в течение четырех рабочих дней.
В случае принятия предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги ответственное структурное подразделение уведомляет услугополучателя не позднее чем за три рабочих дня о времени и месте (способе) проведения заслушивания, с приложением предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги, для возможности выразить услугополучателем позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Порталда көрсетілетін қызметті алушыға берілген, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған Ауылдық елдi мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) жасасу қажеттігі туралы, есепке алу және кезектілікке қою туралы хабарлама немесе әлеуметтік қолдау шарасын ұсынудан дәлелді бас тарту әлеуметтік қолдау шараларын көрсету нәтижесі болып табылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген көрсетілетін қызметті алушыларға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну туралы қаулы қабылданғаннан кейін:
1) көтерме жәрдемақы алған кезде Келісімге Порталда көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушы арасында бір жұмыс күні ішінде ЭЦҚ көмегімен немесе куәландырылған бір реттік парольмен қол қойылады;
2) тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит алған кезде Келісімге Порталда көрсетілетін қызметті беруші, сенім білдірілген өкіл (агент) және көрсетілетін қызметті алушы арасында бес жұмыс күні ішінде ЭЦҚ көмегімен немесе куәландырылған бір реттік парольмен қол қойылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Әлеуметтік қолдау шаралары:
бұрын берілген кредиттер бойынша өтелмеген мерзімі өткен берешегі жоқ (осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау кезінде), сондай-ақ соңғы 2 (екі) жылда күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімін өткізу болмаған;
өтініш беру кезінде сұранысқа ие мамандықтар тізбесіне сәйкес мамандықтар бойынша;
өтініш берген күнінен бастап соңғы екі жылда келген маман жұмыс істейтін елді мекен қарайтын ауданда (облыстық маңызы бар қалада) маманның, оның жұбайының және балаларының тұрғын үйі жоқ көрсетілетін қызметті алушыларға ұсынылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Результатом оказания мер социальной поддержки является уведомление услугополучателю на Портале о необходимости заключения Соглашения о предоставлении мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты, по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – Соглашение), о постановке на учет и очередность или мотивированный отказ в предоставлении мер социальной поддержки.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Услугодатель отказывает в предоставлении мер социальной поддержки в случаях:
1) установления недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) если в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) если в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) несоответствия услугополучателя требованиям пункта 8 статьи 18 Закона;
5) отсутствия согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги на Портале.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. После принятия постановления о предоставлении мер социальной поддержки услугополучателям, указанного в пункте 14 настоящих Правил:
1) при получении подъемного пособия Соглашение подписывается в течение одного рабочего дня между услугодателем и услугополучателем на Портале с помощью ЭЦП или удостоверенным одноразовым паролем;
2) при получении бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья Соглашение подписывается в течение пяти рабочих дней между услугодателем, поверенным (агентом) и услугополучателем на Портале с помощью ЭЦП или удостоверенным одноразовым паролем.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Меры социальной поддержки предоставляются услугополучателям, не имеющим непогашенную просроченную задолженность по ранее выданным кредитам (на момент рассмотрения документов, указанных в пункте 10 настоящих Правил), а также при отсутствии просрочки за последние 2 (два) года более 90 (девяносто) календарных дней.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 30.09.2020 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Көрсетілетін қызметті алушыларға әлеуметтік қолдау шараларын көрсету үшін бюджет қаражаты жетіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші әлеуметтік қолдау шараларын алуға үміткерлер қатарынан кезектілікті қалыптастыру арқылы әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну мерзімін тоқтата тұрады.
Әлеуметтік қолдау шараларын алуға кезекте тұрған көрсетілетін қызметті алушылардың құжаттарын қайта қарау мерзімін көрсетілетін қызметті беруші белгілейді және ол екі жылдан аспайды.
Көрсетілетін қызметті беруші сенім білдірілген өкілге (агентке) әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну мерзімдерін тоқтата тұру туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредит түрінде әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну туралы шешім қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті беруші Порталда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған немесе бір реттік парольмен куәландырылған мынадай құжаттарды:
1) тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит беру кезінде:
сатып алынатын жылжымайтын мүлікті бағалау актісін;
сатып алынатын тұрғын үйдің құны берілетін бюджеттік кредит мөлшерінен асқан кезде қоса қаржыландыруға жазбаша келісімді;
2) тұрғын үй салуға бюджеттік кредит беру кезінде:
кепіл мүлкін бағалау актісін;
кепіл мүлкін сақтандыру шартын;
тұрғын үй салу кезіндегі шығыстар берілетін бюджеттік кредит мөлшерінен асып кеткен кезде қоса қаржыландыруға жазбаша келісімді;
3) көтерме жәрдемақы беру кезінде:
жеке есеп шот туралы анықтаманы ұсыну қажеттігі туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Келісім жасалғаннан кейін:
1) көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде көтерме жәрдемақы сомасын көрсетілетін қызметті алушылардың жеке есеп шоттарына аударады;
2) сенім білдірілген өкіл (агент) кепіл шартын тіркегеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен көрсетілетін қызметті алушыға сатып алынатын жылжымайтын немесе кепіл мүлкін бағалау актісін ескере отырып, тұрғын үй сатып алуға немесе салуға кредит береді.
22. Көрсетілетін қызметті алушының кредит бойынша мiндеттемелерді орындауы:

19. При недостатке бюджетных средств для оказания мер социальной поддержки услугополучателям, услугодатель приостанавливает сроки предоставления мер социальной поддержки, путем формирования очередности из числа претендентов на получение мер социальной поддержки.
Сроки повторного рассмотрения документов услугополучателей, состоящих в очереди на получение мер социальной поддержки, устанавливаются услугодателем и не превышают более одного года.
Услугодатель направляет уведомление о приостановлении сроков предоставления мер социальной поддержки поверенному (агенту).
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При принятии решения о предоставлении мер социальной поддержки в виде бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья услугодатель уведомляет услугополучателя о необходимости предоставления на Портале, заверенные ЭЦП услугополучателя или удостоверенным одноразовым паролем, следующих документов:
1) при предоставлении бюджетного кредита на приобретение жилья:
акт оценки приобретаемого недвижимого имущества;
письменное согласие на софинансирование при превышении стоимости приобретаемого жилья размера выдаваемого бюджетного кредита.
2) при предоставлении бюджетного кредита на строительство жилья:
акт оценки залогового имущества;
договор страхования залогового имущества;
письменное согласие на софинансирование при превышении расходов при строительстве жилья размера выдаваемого бюджетного кредита.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. После заключения Соглашения:
1) услугодатель в течение одного рабочего дня перечисляет сумму подъемного пособия на индивидуальные лицевые счета услугополучателей;
2) поверенный (агент) в течение трех рабочих дней, после регистрации договора залога, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предоставляет услугополучателю кредит на приобретение или строительство жилья с учетом акта оценки приобретаемого недвижимого или залогового имущества.
22. Исполнение обязательств услугополучателя по кредиту обеспечивается:

1) өзі сатып алған тұрғын үйді кепілге қоюмен;
2) салынған тұрғын үйді кейіннен кепілге қоюмен өзге жылжымайтын өтімді мүлікпен қамтамасыз етiледi.
23. Тұрғын үйді сатып алу және салу үшін бюджеттік кредиттерді беру, өтеу және қызмет көрсету бойынша қосымша талаптар кредиттік шартта белгіленеді.
24. Қайталама нарықта тұрғын үйді сатып алу-сату шарты немесе салынған тұрғын үйді пайдалануға беру актісі тұрғын үй сатып алуға немесе салуға арналған бюджеттік кредит сомасын мақсатты пайдалануды растау болып табылады.
25. Бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуын бақылау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Тұрғын үй салуға бюджеттік кредит берілуі үшін көрсетілетін қызметті алушы әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну туралы өтінішпен және осы Қағидалардың 10-тармағының талаптарына сәйкес құжаттардың толық тізбесімен көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді.
27. Көрсетілетін қызметті алушының тұрғын үй салуға бюджеттік кредит беру туралы өтінішін қарау тәртібі осы Қағидалардың 11 - 14-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі көрсетілетін қызметті алушыға мынадай шарттарды:
1) тұрғын үйдің бір шаршы метрінің құны қырық алты айлық есептік көрсеткіштен аспауын;
2) тұрғын үй құрылысының жалпы сметалық құны берілетін кредиттің екі еселенген мөлшерінен аспауын;
3) тұрғын үй құрылысының ең ұзақ мерзімі кредит берген сәттен бастап он екі айдан аспауын ескере отырып, тұрғын үйлердің үлгілік жобаларының нұсқаларын немесе мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысы бар жобаларды ұсынады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Көрсетілетін қызметті алушы үлгілік жобалардың ұсынылған нұсқаларымен жазбаша түрде келіскен жағдайда аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі келісім алған сәттен бастап төрт жұмыс күні ішінде тұрғын үй салуға бюджеттік кредит беру туралы қаулы қабылдайды.
30. Осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген қаулы қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті беруші, көрсетілетін қызметті алушы және сенім білдірілген өкіл (агент) арасында Келісім жасалады.
31. Тұрғын үй салуға бюджеттік кредит беру осы Қағидалардың 15 - 22-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
32. Сома банктік шотқа аударылғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы кемінде он жұмыс күні өткен соң "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен мемлекеттік сәулет-құрылысты бақылауды жүзеге асыратын органдарға тұрғын үй құрылысының басталғаны туралы хабарлайды.

1) залогом приобретенного им жилья;
2) иной ликвидной недвижимостью с последующим залогом построенного жилья.
23. Дополнительные условия по предоставлению, погашению и обслуживанию бюджетных кредитов на приобретение или строительство жилья устанавливаются в кредитном договоре.
24. Подтверждением целевого использования суммы бюджетного кредита на приобретение или строительство жилья является договор купли-продажи жилья на вторичном рынке или акт ввода в эксплуатацию построенного жилья.
25. Контроль за использованием выделенных бюджетных средств осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
26. Для предоставления бюджетного кредита на строительство жилья услугополучатель обращается к услугодателю о предоставлении мер социальной поддержки с заявлением и полным перечнем документов в соответствии с требованиями пункта 10 настоящих Правил.
27. Порядок рассмотрения заявления услугополучателя о предоставлении бюджетного кредита на строительство жилья осуществляются в соответствии с пунктами 1114 настоящих Правил.
28. Акимат района (города областного значения) предлагает услугополучателю варианты типовых проектов жилых домов для отбора с учетом следующих условий:
1) стоимость одного квадратного метра жилья не превышает сорок шесть месячных расчетных показателей;
2) общая сметная стоимость строительства жилья не превышает двукратного размера выдаваемого кредита;
3) максимальный срок строительства жилья не превышает двенадцати месяцев с момента предоставления кредита.
29. Акимат района (города областного значения) при письменном согласии услугополучателя с предложенными вариантами типовых проектов в течение четырех рабочих дней с момента получения согласия принимает постановление о предоставлении бюджетного кредита на строительство жилья.
30. В течение пяти рабочих дней после принятия постановления, указанного в пункте 29 настоящих Правил, между услугодателем, услугополучателем и поверенным (агентом) заключается Соглашение.
31. Предоставление бюджетного кредита на строительство жилья осуществляется в соответствии с пунктами 1522 настоящих Правил.
32. После перечисления суммы на банковский счет услугополучатель не менее чем за десять рабочих дней уведомляет органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль, о начале строительства жилого дома в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Құрылыс аяқталғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тұрғын үйді пайдалануға беруді жүзеге асырады.
34. Көрсетілетін қызметті алушы салған тұрғын үй пайдалануға берілгеннен және ол ғимараттарды, құрылысжайлар және (немесе) олардың құрамдастарын мемлекеттік техникалық тексеруді жүзеге асыратын ұйымдарда тіркелгеннен кейін тараптардың келісімі бойынша бұрын берілген кепілді салынған тұрғын үйге ауыстуға болады.
2-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) олардың жұмыскерлерінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
35. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының Порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Шағымдану тәртібі туралы ақпаратты телефон арқылы алуға болады – 300 қысқа нөмірі.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) шағымдар сенім білдірілген өкілдің (агенттің) бірінші басшысының атына ресми сайт арқылы немесе сенім білдірілген өкілдің (агенттің) бөлімшелерінде қабылданады.
Әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде қолайлы әкімшілік актіні қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік әрекетті жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Егер заңда жоғары тұрған органға шағымдану қажеттігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айтылатын әкімшілік орган, лауазымды адам сотқа кері қайтарып алумен қатар, жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамның уәжді ұстанымын ұсынады.

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. После завершения строительства услугополучатель осуществляет ввод в эксплуатацию жилья в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
34. После ввода в эксплуатацию жилья, построенного услугополучателем и его регистрации в организациях, осуществляющих государственное техническое обследование зданий, сооружений и (или) их составляющих, по согласованию сторон, возможна замена ранее предоставленного залога на построенный жилой дом.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг
35. Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя на Портале.
Информацию о порядке обжалования можно получить по телефону – короткий номер 300.
Жалобы на поверенного (агента) принимаются на имя первого руководителя поверенного (агента) через официальный сайт или в отделениях поверенного (агента).
Административный орган, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом административный орган, должностное лицо, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, непосредственно оказывающих государственные услуги, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
В случае, если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ауылдық елді мекендерге
жұмыс істеуге және тұруға
келген денсаулық сақтау, білім
беру, әлеуметтік
қамсыздандыру, мәдениет,
спорт және агроөнеркәсіптік
кешен саласындағы мамандарға,
ауылдар, кенттер, ауылдық
округтер әкімдері
аппараттарының мемлекеттік
қызметшілеріне әлеуметтік
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсетудің кіші түрлері:
1) Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне көтерме жәрдемақы ұсыну
2) Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит ұсыну
3) Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне тұрғын үй салуға бюджеттік кредит ұсыну
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аудандар мен облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ауылдық аумақтарды дамыту саласындағы уәкілетті органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ақпараттандыру объектілері – Баспана Маркет жылжымайтын мүлік порталы otbasybank.kz/programm-bank (бұдан әрі – Портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
6 (алты) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Порталда көрсетілетін қызметті алушыға Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) жасасу қажет екені туралы, есепке алу және кезектілікке қою туралы хабарлама немесе әлеуметтік қолдау шараларын ұсынудан дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі және ақпарат объектілері
Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен.
Портал – техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы, көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
l) көтерме жәрдемақы алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
білім туралы диплом (ақпараттық жүйеде ақпарат болмаған жағдайда);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi;
2) тұрғын үй сатып алуға бюджеттік кредит алған кезде:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
білім туралы диплом (ақпараттық жүйеде ақпарат болмаған жағдайда);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi;
неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік (ақпараттық жүйеде ақпарат болмаған жағдайда);
Кредиттік бюродан есеп электрондық көшірмесі;
3) тұрғын үй салуға бюджеттік кредит алған кезде: осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
білім туралы диплом (ақпараттық жүйеде ақпарат болмаған жағдайда);
көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi;
неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы куәлік (ақпараттық жүйеде ақпарат болмаған жағдайда);
Кредиттік бюродан есеп электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер, неке қиюды (ерлі-зайыптылықты) тіркеу туралы куәліктерді, тұратын орны бойынша тіркеу туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті алушыда және оның жұбайы мен балаларында жылжымайтын мүліктің болмауы (болуы) туралы, көрсетілетін қызметті алушының атына тұрғын үй салуға берілген жер учаскесін пайдалану құқығы туралы анықтамаларды, еңбек қызметі бойынша мәліметтерді, ортадан кейінгі, техникалық, кәсіптік және/немесе жоғары білім туралы дипломның болуы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электронного үкімет" шлюзянан алады.
9
Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту:

Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам предоставления
мер социальной поддержки
специалистам в области
здравоохранения, образования,
социального обеспечения, культуры,
спорта и агропромышленного
комплекса, государственным
служащим аппаратов акимов сел,
поселков, сельских округов,
прибывшим для работы
и проживания
в сельские населенные пункты
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты"
1
Наименование услугодателя
Уполномоченные органы в области развития сельских территорий местных исполнительных органов районов и городов областного значения.
2
Способы предоставления государственной услуги
Посредством объектов информатизации поверенного (агента) – Портал недвижимости Баспана Маркет otbasybank.kz/programm-bank (далее – Портал).
3
Срок оказания государственной услуги
6 (шесть) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление услугополучателя на Портале о необходимости заключения Соглашения о предоставлении мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты на Портале, о постановке на учет и очередность или мотивированный отказ в предоставлении мер социальной поддержки.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя
Услугодатель – с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Портал - круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) при получении подъемного пособия:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
2) при получении бюджетного кредита на приобретение жилья:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
свидетельство о заключении брака (супружества), либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, состоящих в браке (для идентификации);
отчет из Кредитного бюро;
3) при получении бюджетного кредита на строительство жилья:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
диплом об образовании, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя;
свидетельство о заключении брака (супружества), либо электронный документ из сервиса цифровых документов для услугополучателей, состоящих в браке (для идентификации);
отчет из Кредитного бюро.
Сведения о документах, удостоверяющих личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов, свидетельства о государственной регистрации заключения брака (супружества), сведения о регистрации по месту жительства, справки об отсутствии (наличии) недвижимого имущества у услугополучателя и его(ее) супруги(-а) и детей, о праве пользования земельным участком, предоставленным на строительство жилья на имя услугополучателя, сведения по трудовой деятельности, сведения о наличии диплома послесреднего, технического, профессионального и/или высшего образования услугодатель получает из Портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Отказ в оказании государственной услуги осуществляется в случаях:

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) егер көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған;
3) егер көрсетілетін қызметті алушыға қатысты мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан оның негізінде айырылған, көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі болған;
4) көрсетілетін қызметті алушы Заңның 18-бабы 8-тармағының және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмаған жағдайларда жүзеге асырылады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефоны: 300 қысқа нөмірі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті электрондық цифрлық қолтаңба немесе куәландырылған бір реттік пароль болған жағдайда Портал арқылы электрондық нысанда алады.
Ауылдық елдi мекендерге
жұмыс iстеуге және тұруға
келген денсаулық сақтау, бiлiм
беру, әлеуметтiк
қамсыздандыру, мәдениет,
спорт және агроөнеркәсіптік
кешен саласындағы мамандарға,
ауылдар, кенттер, ауылдық
округтер әкімдері
аппараттарының мемлекеттік
қызметшілеріне әлеуметтiк
қолдау шараларын
ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан
___________________________
облысы
____________________________
ауданының (облыстық маңызы
бар қала) әкiмi
____________________________
аты-жөнi, тегi
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
жұмыс орны, лауазымы
____________________________
өтiнiш берушiнiң тегi, аты,
әкесiнiң аты
(ол болған жағдайда),
(бұдан әрі –Т.А.Ә.).
Ескерту. 2-қосымшаның жоғары оң жақ бұрышы - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 05.08.2024 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сiзден Келiсiмде (қоса берiледі) көрсетілген мөлшерде және шарттарда маған көтерме жәрдемақы төлеуiңiздi және/немесе тұрғын үй сатып алуға/салуға (қажеттісін сызу) бюджеттiк кредит ресiмдеуге құқық беруiңiздi сұраймын.
__________ ____________
күнi       қолы
Өзгерiстер туындаған жағдайда, олар туралы 15 жұмыс күн iшiнде хабарлауға мiндеттенемiн. Дұрыс емес мәлiметтер және/немесе жасанды құжаттар бергенiм үшiн жауапкершiлiк туралы ескертiлдiм.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Ауылдық елдi мекендерге
жұмыс iстеуге және тұруға
келген денсаулық сақтау, бiлiм
беру, әлеуметтiк
қамсыздандыру, мәдениет, спорт
және агроөнеркәсіптік кешен
саласындағы мамандарға,
ауылдар, кенттер, ауылдық
округтер әкімдері
аппараттарының мемлекеттік
қызметшілеріне әлеуметтiк
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

1) установления недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) если в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
3) если в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) несоответствия услугополучателя требованиям пункта 8 статьи 18 Закона;
5) отсутствия согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: короткий номер 300. Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через Портал при условии наличия электронной цифровой подписи или удостоверенного одноразового пароля.
Приложение 2
к Правилам предоставления
мер социальной поддержки
специалистам в области
здравоохранения, образования,
социального обеспечения, культуры,
спорта и агропромышленного
комплекса, государственным служащим
аппаратов акимов сел, поселков,
сельских округов, прибывшим
для работы и проживания
в сельские населенные пункты
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акиму ______________________
района (города областного значения)
___________________ области
___________________________
фамилия, инициалы
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
(далее – Ф.И.О.)
________________________
место работы, должность
____________________________
заявителя, проживающего
по адресу
____________________________
Заявление
Прошу Вас выплатить мне подъемное пособие и/или предоставить право
на оформление бюджетного кредита на приобретение/строительство жилья
(нужное подчеркнуть) в размере и на условиях Соглашения (прилагается).
________ _________________ (дата) (подпись)
В случае возникновения изменений обязуюсь в течение 15 рабочих дней сообщить
о них. Предупрежден(-а) об ответственности за представление недостоверных
сведений и/или поддельных документов.
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Приложение 3 к Правилам
предоставления мер социальной
поддержки специалистам в
области здравоохранения,
образования, социального
обеспечения, культуры, спорта и
агропромышленного комплекса,
государственным служащим
аппаратов акимов сел, поселков,
сельских округов, прибывшим
для работы и проживания в
сельские населенные пункты

Ескерту. 3-қосымша алып тасталды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ауылдық елдi мекендерге
жұмыс iстеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм
беру, әлеуметтiк қамсыздандыру,
мәдениет, спорт және
агроөнеркәсіптік кешен
саласындағы мамандарға,
ауылдар, кенттер, ауылдық
округтер әкімдері
аппараттарының мемлекеттік
қызметшілеріне әлеуметтiк
қолдау шараларын ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ауылдық елдi мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтiк қолдау шараларын ұсыну туралы келісім
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Елдi мекен ___________________ 20 ___ жылғы "__" __________
Бұдан әрі "Әкiмшi" деп аталатын "__________________" мемлекеттiк мекемесi атынан басшы ________________________________ бiр тараптан, бұдан әрi "Алушы" деп аталатын әлеуметтiк көмек алушы _________________________ екінші тараптан және бұдан әрi "Сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент)" деп аталатын ____________________________ үшiншi тараптан төмендегiлер туралы осы Өзара мiндеттемелер келiсiмiн жасасты:
1. Келiсiмнiң нысанасы
Тараптар өзара жауапкершiлiктi және келiсiмдi ескере отырып, ешқандай тараптан мәжбүрлеусіз өздеріне мiндеттемелер қабылдайды, оны тараптар толық көлемде орындауы тиiс, атап айтқанда:
1.1 Әкiмшi _______________ мәслихатының (20 __ жылғы "__" _____ № _____) шешiмiнiң негiзiнде өзiне мынадай:
1) ___________________________________ теңге мөлшерiнде көтерме жәрдемақы;
2) ___ жыл мерзiмге __________________________________________ теңге сомасында тұрғын үй сатып алуға/салуға бюджеттiк кредит түріндегi әлеуметтiк қолдау шараларын ұсынуға мiндеттемелер қабылдайды.
1.2 Алушы өзiне жоғарыда көрсетiлген әлеуметтiк қолдау шараларын алу кезінде ___________ ауылдық елдi мекенiнде орналасқан (денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру, мәдениет, спорт, агроөнеркәсіптік кешен, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты) ұйымында кемiнде үш жыл жұмысты өтеуге мiндеттемелер қабылдайды.

Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам предоставления мер
социальной поддержки специалистам
в области здравоохранения,
образования, социального
обеспечения, культуры, спорта
и агропромышленного комплекса,
государственным служащим
аппаратов акимов сел, поселков,
сельских округов, прибывшим
для работы и проживания в
сельские населенные пункты
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 105 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Соглашение о предоставлении мер социальной поддержки специалистам в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты
Населенный пункт _______________________________ "___" ___________ 20__ года
Государственное учреждение "________________________________________"
в лице руководителя _________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Администратор", с одной стороны, получатель социальной
помощи, ___________________________________________________________,
именуемый в дальнейшем "Получатель", с другой стороны и
____________________________________________________________________,
именуемый в дальнейшем "Поверенный (агент)", с третьей стороны заключили
настоящее Соглашение взаимных обязательств о нижеследующем:
1. Предмет Соглашения
Стороны, учитывая взаимную ответственность и согласие, без принуждения ни с чьей стороны принимают на себя обязательства, которые должны быть исполнены в полном объеме сторонами, а именно:
1.1 Администратор на основании решения маслихата ______________
(№____ от "___" _______ 20__ года) принимает на себя обязательства предоставить меры социальной поддержки в виде:
1) подъемного пособия в размере _______________________________
_______________________________________________________ тенге;
2) бюджетного кредита на приобретение/строительство жилья в сумме _________________________________________________________ тенге сроком на ____ лет.
1.2 Получатель принимает на себя обязательства при получении вышеуказанных мер социальной поддержки не менее трех лет отработать в организации __________________ (здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта, агропромышленного комплекса, и агропромышленного комплекса, аппарате акима села, поселка, сельского округа), расположенной в сельском населенном пункте _____________.

1.3 Сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент) өзiне тапсырма шарты негiзiнде әкiмшiнiң атынан және оның есебiнен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттiк кредит беруге байланысты белгiлi бiр тапсырмаларды орындауға мiндеттеме қабылдайды.
2. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
2.1 Әкiмшi:
1) алушыдан осы Келiсiмге сәйкес өзiне алған мiндеттемелердi адал және тиiсiнше орындауды талап етуге;
2) тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден сенім білдірілген өкілдің (агенттің) интернет-ресурс арқылы алушының тұрғылықты жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтерді алуға құқылы.
2.2 Әкiмшi:
1) осы Келiсiмді жасасқаннан кейін бір жұмыс күнi iшiнде көтерме жәрдемақысының тағайындалған сомасын алушының жеке есеп шотына аударуға мiндеттi.
2.3 Алушының:
1) қажеттi құжаттарды тапсыру кезiнде әлеуметтiк қолдау шараларын ерiктi түрде таңдауға;
2) үш жылдық мерзiм өткенге дейiн өндiрiстiк жағдайларға немесе әкiмшiлiктiң бастамасы бойынша басқа ауылдық елдi мекендерге (немесе бір ауылдық елді мекеннің шегінде) жұмысқа ауысқан кезде қосымша келісім бойынша міндеттемелер қабылдай отырып, алынған әлеуметтiк қолдау шараларына құқығын сақтауға құқығы бар.
2.4 Алушы:
1) 30 жұмыс күні ішінде Әкімшіге:
тұрғын үй сатып алуға /салуға бюджеттік кредит түрінде әлеуметтік қолдау шараларын алған күннен бастап;
тұрғын үй құрылысы аяқталғаннан кейін бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы туралы растайтын құжаттарды ұсынуға;
2) меншiгiне сатып алынған/салынған жылжымайтын мүлiктi әдiлет органдарында тiркегеннен кейiн Әкімшіге тұрғын үй құжаттарының түпнұсқаларын алған бюджеттік кредитті толық өтегенге дейін осы Келiсiмдi кемiнде үш жыл мерзiмге қамтамасыз ету жөнiндегi кепiл ретiнде беруге;
3) Әкімшіге тоқсан сайын жұмыс орнынан анықтама ұсынуға;
4) осы Келiсiмнiң шарттары орындалмаған жағдайда әлеуметтiк қолдау шаралары ретiнде алынған бюджет қаражатын толық көлемде қайтаруды қамтамасыз етуге;
5) жалақыдан кесте бойынша өтеу сомасын шегеру жолымен кредит бойынша жарналарды ай сайын өтеуді қамтамасыз етуге мiндеттi.
2.5 Сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң (агент):
1) алушымен есеп айырысу жүргiзуге;
2) алушының қаржылық жағдайына мониторинг жүргiзуге құқығы бар.
2.6 Сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент):
1) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджеттiк кредитке қызмет көрсетуге;
2) кредиттiк шарт бойынша әлеуметтiк қолдау шараларын алған алушы мiндеттемелерiнiң орындалуына мониторинг жүргiзуге;
3) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес осы Келiсiмнiң шарттары орындалмаған және орындаудан бас тартылған жағдайда алушыдан берешектi өндiрiп алуды жүзеге асыруға мiндеттi.

1.3 Поверенный (агент) принимает на себя обязательства на основе договора поручения совершать от имени и за счет администратора, и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием.
2. Права и обязанности сторон
2.1 Администратор вправе:
1) требовать от получателя, добросовестного и надлежащего исполнения обязательств, взятых на себя в соответствии с настоящим Соглашением;
2) получать из соответствующих государственных информационных систем через интернет-ресурс поверенного (агента) сведения о регистрации по месту жительства получателя.
2.2 Администратор обязан:
1) в течение одного рабочего дня после заключения настоящего Соглашения перечислить назначенную сумму подъемного пособия на индивидуальный лицевой счет получателя.
2.3 Получатель имеет право:
1) добровольного выбора мер социальной поддержки при предоставлении необходимых документов;
2) сохранять право на полученные меры социальной поддержки при переводе на работу в другие сельские населенные пункты (или в пределах одного сельского населенного пункта) до истечения трехлетнего срока, связанного с производственными условиями или по инициативе администрации, принимая обязательства по дополнительному соглашению.
2.4 Получатель обязан:
1) в течение 30 рабочих дней представить Администратору подтверждающие документы о целевом использовании бюджетных средств:
со дня получения мер социальной поддержки в виде бюджетного кредита на приобретение /строительство жилья;
после завершения строительства жилья;
2) после регистрации в органах юстиции приобретенной в собственность/построенной недвижимости представить оригиналы документов на жилье Администратору в качестве залога по обеспечению данного Соглашения сроком не менее чем на три года до полного погашения полученного бюджетного кредита;
3) ежеквартально представлять Администратору справку с места работы;
4) обеспечить возврат в полном объеме полученных в качестве мер социальной поддержки бюджетных средств при неисполнении условий данного Соглашения;
5) обеспечить ежемесячное погашение взносов по кредиту путем вычета сумм погашения по графику из заработной платы.
2.5 Поверенный (агент) имеет право:
1) проводить расчеты с получателем;
2) проводить мониторинг финансового состояния получателя.
2.6 Поверенный (агент) обязан:
1) обслуживать бюджетный кредит в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
2) осуществлять мониторинг выполнения обязательств получателя, получившего меры социальной поддержки по кредитному договору;
3) осуществлять взыскание при неисполнении и отказе от исполнения условий данного Соглашения с получателя в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.

3. Дауларды шешу
3.1 Осы Келiсiмдi орындау кезiнде туындауы мүмкiн барлық мәселелер мен келiспеушiлiктер мүмкiндiгiнше Тараптардың арасында келiссөздер жолымен шешiлетiн болады.
3.2 Егер даулар мен келiспеушiлiктер келiссөздер жолымен реттелмейтiн болса, олар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сот тәртiбiмен шешiлуге тиiс.
4. Келiсiмнiң қолданылу мерзiмi
4.1 Осы Келiсiм тараптар қол қойған күннен бастап күшiне енедi.
Келiсiм 20___ жылғы "__" ____________ бастап қолданылады.
4.2 Келiсiм әр тарап үшін заң күшi бiрдей үш данада жасалды.
5. Тараптардың заңды мекенжайлары
Әкiмшi            Алушы            Сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент)
__________________      ________________             __________________
__________________       ________________             __________________
__________________       ________________             __________________

3. Разрешение споров
3.1 Все вопросы и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении настоящего Соглашения, будут по возможности решаться путем переговоров между Сторонами.
3.2 В случае если споры и разногласия не могут быть урегулированы путем переговоров, они подлежат разрешению в судебном порядке в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Срок действия Соглашения
4.1 Настоящее Соглашение вступает в силу со дня его подписания сторонами.
Начало действия Соглашения с "___" _________ 20__ года.
4.2 Соглашение составлено в трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, для каждой из сторон.
5. Юридические адреса сторон
Администратор      Получатель      Поверенный (агент)
__________________ ________________ __________________
__________________ ________________ __________________
__________________ ________________ __________________