Спорттық медицина ұйымдарының құрылымы және олардың қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 26 желтоқсанда № 10020 тіркелді.
Қазақстан Республикасының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінің 10-1 бабы 2-тармағының 2)тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес спорттық медицина ұйымдарының құрылымы;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес спорттық медицина ұйымдарының қызметі туралы ереже.
2. Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (Е.Б. Қанағатов) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. "Дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің, спорттық медицина және оңалту орталықтарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің
2011 жылғы 4 қазандағы № 02-02-18/198 бұйрығының (№ 7341 нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізімдемесінде тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі Т.Қ. Есентаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің міндетін атқарушы
__________ Д. Арғындықов
2014 жылғы 28 қараша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 24 қарашадағы
№ 109 бұйрығына
1-қосымша
Спорттық медицина ұйымдарының құрылымы
1. Спорттық медицина ұйымдарының құрылымына мыналар жатады:
1) Дәрігерлік-дене шынықтыру диспансері (бұдан әрі – диспансер);
2) Спорт медицинасы және оңалту орталығы (бұдан әрі – орталық);
3) Спорт объектісінің медициналық пукті (бұдан әрі – медициналық пункт).
2. Диспансер мен орталықта мынадай бөлімдер (кабинеттер) болуы қажет:
1) спорт медицинасы бөлімі (кабинеті);
2) емдік дене шынықтыру және массаж бөлімшесі (кабинет);
3) функционалдық диагностика бөлімшесі (кабинет);
4) күндізгі стационар;
5) клиникалық-биохимиялық зертхана;

Об утверждении структуры организации спортивной медицины и положения об их деятельности
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2014 года № 10020.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 10-1 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Структуру организаций спортивной медицины согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение о деятельности организаций спортивной медицины согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (Канагатов И.Б.) в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет".
3. Признать утратившим силу приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 4 октября 2011 года № 02-02-18/198 "Об утверждении Правил организации деятельности врачебно-физкультурных диспансеров и центров спортивной медицины и реабилитации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7341).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Есентаева Т.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
"СОГЛАСОВАНО"
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
_________ Д. Аргандыков
28 ноября 2014 года
Приложение 1
к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 24 ноября 2014 года № 109
Структура организаций спортивной медицины
1. К структуре организаций спортивной медицины относятся:
1) врачебно-физкультурный диспансер (далее – диспансер);
2) центр спортивной медицины и реабилитации (далее – центр);
3) медицинский пункт объекта спорта (далее – медицинский пункт).
2. В диспансере и центре необходимы наличия отделений (кабинетов):
1) отделение (кабинет) спортивной медицины;
2) отделение (кабинет) по лечебной физической культуре и массажу;
3) отделение (кабинет) функциональной диагностики;
4) дневной стационар;
5) клинико-биохимическая лаборатория;

6) ұйымдастыру-әдістемелік кабинет;
7) бейінді дәрігер мамандар кабинеті;
8) физиотерапиялық бөлім немесе кабинет;
9) иглорефлексотерапия кабинеті;
10) рентгенологиялық кабинет;
11) тіркеу бөлімі.
3. Диспансердің және орталықтың штат санына байланысты қосымша медициналық және әкімшілік-шаруашылық бөлімшелерге рұқсат етіледі.
4. Спорт медицинасы бөлімшесі (кабинеті):
1) ағымдық медициналық тексеруді;
2) кезеңдік медициналық тексеруді;
3) тереңдетілген медициналық тексеруді;
4) спорттық еңбекке жарамдылықты, уақытша еңбекке жарамсыздықты сараптауды, спорт түрлері бойынша сабақтарға рұқсат беру мәселесін шешуді;
5) алынған жарақаттардан және ауруынан кейін спорттық қабілеттілігін қалпына келтіру және арттыру жөнінде емдік - алдын алу іс-шараларын;
6) спорттық-бұқаралық іс-шараларды, оқу-жаттығу жиындары мен жарыстарды медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
5. Емдік дене шынықтыру бөлімі (кабинеті) бұзылған функцияларды қалпына келтіру немесе орнын толтыру және оларды өткізу мен тиімділігін бақылауды жүзеге асыру мақсатында емдік-дене шынықтыру әдістерін қолдану мәселелері бойынша емдік-консультативтік қабылдауды жүзеге асырады.
6. Функционалдық диагностика бөлімі (кабинеті) диагностика және зерттеудің функционалдық әдісін өткізуді жүзеге асырады.
7. Күндiзгi стационар тәулiк бойы дәрiгерлiк бақылауды талап етпейтiн ауруларға алдын алу, диагностикалық, емдiк және оңалту
іс-шараларын жүргізуді жүзеге асырады.
8. Клиникалық-биохимиялық зертхана клиникалық зертханалық және биохимиялық зерттеулер жүргізуді жүзеге асырады.
9. Ұйымдастыру-әдістемелік кабинет ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс жөніндегі кеңес беруді жүзеге асырады.
10. Бейінді дәрігер мамандар кабинеттері бейін бойынша алдын алу, диагностикалық, емдiк және оңалту іс-шараларын жүргізуді жүзеге асырады.
11. Физиотерапия кабинеті терапияның физикалық әдістерін жүзеге асырады.
12. Иглорефлексотерапия кабинеті рефлексотерапия әдісі арқылы емдік, алдын алу және оңалту іс-шараларын жүзеге асырады.
13. Рентгенологиялық кабинет рентгенодиагностикалық тексеруді жүзеге асырады.
14. Тіркеу бөлімі диспансерде және орталықта қызмет көрсетілетін тұлғаларды тіркеуді және медициналық құжаттауды жүзеге асырады.
15. Спорт объектісінің медициналық пукті (бұдан әрі – Медициналық пункт) спорт объектілерінде, спорт ғимараттарында, спорт жарыстары өткізілетін жерлерде ұйымдастырылады.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 24 қарашадағы
№ 109 бұйрығына
2-қосымша
Спорттық медицина ұйымдарының қызметі туралы ереже

6) организационно-методический кабинет;
7) кабинеты врачей профильных специалистов;
8) физиотерапевтическое отделение или кабинет;
9) кабинет иглорефлексотерапии;
10) рентгенологический кабинет;
11) регистратура.
3. В зависимости от штатной численности диспансера и центра допускаются дополнительные медицинские и административно-хозяйственные подразделения.
4. Отделение (кабинет) спортивной медицины осуществляет:
1) текущее медицинское обследование;
2) этапное медицинское обследование;
3) углубленное медицинское обследование;
4) экспертизу спортивной трудоспособности, временной нетрудоспособности, решение вопросов допуска к занятиям по видам спорта;
5) лечебно-профилактические мероприятия по восстановлению и повышению спортивной работоспособности после перенесенных травм и заболеваний;
6) медицинское обеспечение спортивно-массовых мероприятий, учебно-тренировочных сборов и соревнований.
5. Отделение (кабинет) лечебной физкультуры осуществляет лечебно-консультативные приемы по вопросам применения методик лечебной физкультуры с целью восстановления или компенсации утраченных функций и осуществления контроля за их проведением и эффективностью.
6. Отделение (кабинет) функциональной диагностики осуществляет проведение функциональных методов диагностики и исследований.
7. Дневной стационар осуществляет проведение профилактических, диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий больным, не требующим круглосуточного медицинского наблюдения.
8. Клинико-биохимическая лаборатория осуществляет проведение клинических лабораторных и биохимических исследований.
9. Организационно-методический кабинет осуществляет консультации по вопросам организационно-методической работы.
10. Кабинеты врачей профильных специалистов осуществляют проведение профилактических, диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий по профилю.
11. Физиотерапевтический кабинет осуществляет физические методы терапии.
12. Кабинет иглорефлексотерапии осуществляет лечебные, профилактические и реабилитационные мероприятия методом рефлексотерапии.
13. Рентгенологический кабинет осуществляет проведение рентгенодиагностического обследования.
14. Регистратура осуществляет ведение регистрации и медицинской документации лиц, обслуживаемых в диспансере и центре.
15. Медицинский пункт объекта спорта (далее – Медицинский пункт) организуется на объектах спорта, спортивных сооружениях, в местах проведения спортивных соревнований.
Приложение 2
к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 24 ноября 2014 года № 109
Положение о деятельности организаций спортивной медицины

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Спорттық медицина ұйымдарының қызметі туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) спорттық медицина ұйымдарының (бұдан әрі – Ұйым) қызметін айқындайды.
2. Ұйым өз қызметін Конституцияға, Қазақстан Республикасының заңдарына және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ, осы Ережеге және Ұйымның жарғысына сәйкес жүзеге асырады.
3. Ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген ұйымдық-құқықтық нысанда құрылады.
2-тарау. Диспансердің және орталықтың қызметін ұйымдастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Диспансер дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын адамдарды медициналық қамтамасыз етуге, дәрігерлік бақылауға, емдік дене шынықтыруға және оңалтуға арналған медициналық ұйым болып табылады.
5. Диспансердің қызметі аумақтық қағидат бойынша медициналық көмекке қол жетімділікті қамтамасыз ету, тұрғылықты жері бойынша дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғаларды дәрігерлік және динамикалық бақылауды жүзеге асыру мақсатында жасалады.
6. Орталық спортшыны қалпына келтіру, алдын алу және оңалту іс-шараларын, медициналық-биологиялық препараттарды қолдану қауіпсіздігін және олардың тиімділігін қамтамасыз ететін медициналық ұйым болып табылады.
7. Орталықтың қызметі жоғарғы жетістіктер спортын медициналық қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командаларының спортшыларына медициналық қызмет көрсету мақсатында құрылады.
8. Диспансер және орталық жүзеге асырылатын қызметті оңтайландыру мақсатында жұмыстың бағдары бойынша медициналық, спорттық, білім беру, қоғамдық ұйымдармен қызметін үйлестіреді.
9. Диспансерге және орталыққа басшылықты құрылтайшы (құрылтайшылар) шешімі бойынша лауазымға тағайындалатын және босатылатын директор - бас дәрігер жүзеге асырады.
10. Диспансердің және орталықтың (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) контингенті споршылардың және дене шынықтыру мен спортпен шұғылданатын тұлғалардың тізімнен тұрады.
11. Спортшылардың контингентін спорт ұйымдарының ұсыныстарын ескере отырып, дене шынықтыру және спорт саласындағы орталық уәкілетті орган, ал диспансер үшін жергілікті атқарушы орган қалыптастырады және бекітеді.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящее Положение о деятельности организаций спортивной медицины (далее – положение) определяет деятельность организаций спортивной медицины (далее – организация).
2. Организация осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением и уставом Организации.
3. Организация создается в организационно-правовой форме, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Организация деятельности диспансера и центра
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Диспансер является медицинской организацией, предназначенной для медицинского обеспечения, врачебного контроля, лечебной физической культуры и реабилитации лиц, занимающихся физической культурой и спортом.
5. Деятельность диспансера образуется по территориальному принципу с целью обеспечения доступности медицинской помощи, осуществления врачебного контроля и динамичного наблюдения за лицами, занимающимися физической культурой и спортом по месту их жительства.
6. Центр является медицинской организацией, обеспечивающей спортсмену восстановительные, профилактические и реабилитационные мероприятия, безопасность применения медико-биологических препаратов и их эффективность.
7. Деятельность центра образуется с целью медицинского обеспечения спорта высших достижений, медицинского обслуживания спортсменов национальных сборных команд Республики Казахстан.
8. Диспансер и центр координируют деятельность по профилю работы с медицинскими, спортивными, образовательными, общественными организациями в целях оптимизации осуществляемой деятельности.
9. Руководство диспансером и центром осуществляет директор - главный врач, назначаемый и освобождаемый от занимаемой должности по решению учредителя (учредителей).
10. Контингент диспансера и центра (областного, города республиканского значения, столицы) состоит из списка спортсменов и лиц, занимающихся физической культурой и спортом.
11. Контингент спортсменов формируется и утверждается уполномоченным центральным органом с учетом предложений спортивных организаций, а для диспансера местным исполнительным органом в области физической культуры и спорта.

12. Медициналық қызмет түрлері мен нысандары диспансердің және орталықтың Жарғысымен айқындалады.
3-тарау. Медициналық пункт қызметін ұйымдастыру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Медициналық пункте спорттық іс-шараларға қатысушыларға және спортшыларға, соның ішінде медициналық жедел жәрдем машинасы келгенге дейін медициналық эвакуациялау кезеңдерінде алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетіледі, сондай-ақ, спорттық іс-шараларды өткізу кезіндегі ауырулар мен жарақаттанудың алдын алу және азайту жөніндегі іс-шаралар жүргізіледі.
14. Медициналық пунктті медициналық қызметкерлермен, медициналық жабдықпен және мүкаммалмен жарақтандыру спорттың түрі, спортшылардың және өзге де жарысқа қатысушылардың саны, болжанатын ауырулар мен жарақаттанулардың түрлеріне байланысты, медициналық көмек көрсетудің болжанатын көлемі бойынша айқындалады.
15. Медициналық пункт спорттық объектілерде ұйымдастырылады және спорттық іс-шараларға қатысушыларға медициналық көмек көрсетуге қабылдауға арналған ғимараттан тұрады.
16. Медициналық пункт қажетті дәрі-дәрмектермен және жабдықпен жарақтандырылады.
17. Медициналық пункт жарысты медициналық қамтамасыз етуге қатысатын медициналық ұйымдарға бекітілген жедел жәрдем қызметімен байланыспен қамтамасыз етіледі.
4-тарау. Ұйымдардың міндеттері мен функциялары
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Диспансердің міндеттері мыналар болып табылады:
1) дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғаларды медициналық қамтамасыз етуді, дәрігерлік бақылауды, емдік дене шынықтыруды және оңалтуды жүзеге асыру;
2) спорттық жарыстарды медициналық қамтамасыз етуді, сондай-ақ, және оқу-жаттығу сабақтарын, оқу-жаттығу жиындарын қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
3) дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғаларды медициналық қамтамасыз ету бойынша жалпы емдік желілер ұйымдарының қызметін үйлестіру;
4) халық арасында салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене шынықтыру және спорт құралдары арқылы халықтың әртүрлі жастағы және кәсіби топтарын сауықтыру.
19. Диспансердің функциялары мыналар болып табылады:
1) дене шынықтыру мен спортпен шұғылданатын тұлғалардың денсаулығын медициналық қамтамасыз ету және бақылау әр түрлі спорт түрлерінен сабақтар мен жарыстарға жіберу;

12. Виды и формы медицинских услуг определяются Уставом диспансера и центра.
Глава 3. Организация деятельности медицинского пункта
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В медицинском пункте оказывается первичная медико-санитарная помощь участникам спортивных мероприятии и спортсменам, в том числе на этапах медицинской эвакуации до прибытия машины скорой медицинской помощи, а также проводятся мероприятия по предупреждению и снижению заболеваемости и травматизма в момент проведения спортивных мероприятий.
14. Оснащение медицинского пункта медицинскими сотрудниками, медицинским оборудованием и инвентарем определяется по предполагаемому объему оказания медицинской помощи, исходя из вида спорта, количества спортсменов и иных участников соревнований, предполагаемых видов заболеваний и травм.
15. Медицинский пункт организовывается на спортивных объектах и содержит помещения для приема оказания медицинской помощи участникам спортивных мероприятии.
16. Медицинский пункт оснащается необходимыми медикаментами и оборудованием.
17. Медицинский пункт обеспечивается связью со службой скорой помощи, закрепленными медицинскими организациями, участвующими в медицинском обеспечении соревнования.
Глава 4. Задачи и функции организаций
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Задачами диспансера являются:
1) осуществление медицинского обеспечения, врачебного контроля, лечебной физической культуры и реабилитации лиц, занимающихся физической культурой и спортом;
2) осуществление медицинского обеспечения спортивных соревнований, а также обеспечение учебно-тренировочных занятий, учебно-тренировочных сборов;
3) координация деятельности организаций общей лечебной сети по медицинскому обеспечению лиц, занимающихся физической культурой и спортом;
4) формирование здорового образа жизни среди населения, оздоровление различных возрастных и профессиональных групп населения средствами физической культуры и спорта.
19. Функциями диспансера являются:
1) медицинское обеспечение и контроль за состоянием здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, допуск к занятиям различными видами спорта и соревнованиям;

2) спорттық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету;
3) дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғалардың денсаулық жағдайына диспансерлік бақылауды жүзеге асыру, оларды тексеру, емдеу және қалпына келтіруді уақытылы жүргізу;
4) дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғалардың денсаулығының ауытқуы, ауыруы және спорттық жарақаттануының себептеріне талдау жүргізу, олардың алдын алу және емдеу жөнінде іс-шараларды әзірлеу;
5) дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғаларға медициналық қызмет көрсету нысандары мен әдістерін әзірлеу, олардың денсаулығы, дене денсаулығы және функционалдық жағдайының деңгейін анықтау;
6) дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғалардың ағзасына кері әсерін тигізетін сыртқы орта факторларының зиянды әсерлерін төмендетуге бағытталған іс-шаралар жүйесін жүзеге асыру;
7) дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғаларды медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, сондай-ақ, халықтың әртүрлі жастағы топтарын қалпына келтіріп емдеуде емдік дене шынықтыру әдісін қолданатын мекемелерге (ұйымдарға), бөлімшелерге
ұйымдастыру-әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
8) дәрігерлік-дене шынықтыру қызметі бойынша жұмыс тәжірибесін қорыту, конференциялар, кеңестер өткізу;
9) балалардың және оқушылардың дене тәрбиесі және дамуын медициналық педагогикалық бақылау мәселелері жөніндегі мектепке дейінгі балалар мекемелерінің, мектептердің, орта және жоғары оқу орындарының медициналық қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
10) денсаулық сақтау, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органдарға, спорт ұйымдарына дене шынықтыру және спортпен шұғылданатын тұлғаларды медициналық қамтамасыз етуді жетілдіру, емдік дене шынықтыру әдістерімен аурулардың және жарақаттардың алдын алу және емдеу бойынша ұсыныс енгізу.
20. Орталықтың міндеттері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан құрама командасы спортшыларын диагностикалауды, емдеуді, қайта оңалтуды және қалпына келтіруді жүзеге асыру;
2) оқу-жаттығу жиындарын, жаттығу сабақтары мен жарыстарды өткізу кезінде спортшыларды медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
21. Орталықтың функциялары мыналар болып табылады:
1) медициналық қамтамасыз ету және спортшылардың денсаулық жағдайын бақылау, әр түрлі спорт түрлері мен жарыстарға қатысуға рұқсат беру;
2) орталыққа бекітілген спортшыларға медициналық тексеру жүргізу: тереңдетілген медициналық тексеру (соның ішінде, спортпен шұғылданғанға дейінгі алғашқы тексеру), кезеңдік медициналық тексерулер, жарыс алды тексерулер, ағымдағы тексерулер, қосымша медициналық тексерулер;

2) медицинское обеспечение спортивных мероприятий;
3) осуществление диспансерного наблюдения за состоянием здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, своевременное проведение их обследования, лечения и восстановления;
4) проведение анализа причин отклонений в состоянии здоровья, заболеваемости и спортивного травматизма лиц, занимающихся физической культурой и спортом, разработки мероприятий по их профилактике и лечению;
5) разработка форм и методов медицинского обслуживания лиц, занимающихся физической культурой и спортом, определения уровня их здоровья, физического здоровья и функционального состояния;
6) осуществление системы мероприятий, направленных на снижение вредных воздействий факторов внешней среды, неблагоприятно действующих на организм лиц, занимающихся физической культурой и спортом;
7) осуществление организационно-методического руководства учреждений (организаций), подразделений, осуществляющих медицинское обеспечение лиц, занимающихся физической культурой и спортом, а также использующих методы лечебной физкультуры в восстановительном лечении различных возрастных групп населения;
8) обобщение опыта работы, проведение конференций, совещаний по врачебно-физкультурной деятельности;
9) организация повышения квалификации медицинских работников детских дошкольных учреждений, школ, средних и высших учебных заведений по вопросам медико-педагогического контроля за физическим воспитанием и развитием детей и учащихся;
10) внесение предложений уполномоченным органам в области здравоохранения, физической культуры и спорта, спортивным организациям по совершенствованию медицинского обеспечения лиц, занимающихся физической культурой и спортом, профилактике и лечению заболеваний и травм методами лечебной физкультуры.
20. Задачами центра являются:
1) осуществление диагностики, лечения, реабилитации и восстановительного лечения спортсменов сборных команд Республики Казахстан;
2) осуществление медицинского обеспечения спортсменов в период проведения учебно-тренировочных сборов, тренировочных занятий и соревнований.
21. Функциями центра являются:
1) медицинское обеспечение и контроль за состоянием здоровья спортсменов, допуск к занятиям различными видами спорта и соревнованиям;
2) проведение медицинских обследований спортсменов, закрепленных за центром, включая: углубленное медицинское обследование (в том числе первичное обследование до начала занятий спортом), этапные медицинские обследования, предсоревновательные обследования, текущие обследования, дополнительные медицинские обследования;

3) спортшылардың ауырулары және жарақаттануларының салдарын медициналық оңалту және емдеу;
4) дене шынықтыру құралдары және әдістері арқылы мүгедектігі бар спортшыларды және ақыл-ой және дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларды медициналық оңалтуды жүзеге асыру, емделушілерді іріктеу және төмендеген немесе бұзылған функцияларды қалпына келтіру үшін емдік дене шынықтыру әдістерін қолдануды оқыту;
5) дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын тұлғаларды медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, сондай-ақ, халықтың әр түрлі жастағы топтарын қалпына келтіріп емдеуде емдік дене шынықтыру әдістерін қолданатын мекемелерге (ұйымдарға) ұйымдастыру-әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
6) жұмыс тәжірибесін қорыту, дәрігерлік-дене шынықтыру қызметі жөнінде конференциялар, кеңестер өткізу;
7) балалардың және оқушылардың дене тәрбиесі және дамуын медициналық педагогикалық бақылау мәселелері бойынша мектепке дейінгі балалар мекемелерінің, мектептердің, орта және жоғары оқу орындарының медициналық қызметкерлерінің біліктілігін көтеруді ұйымдастыру;
8) денсаулық сақтау, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органдарға, спорт ұйымдарына спортшыларды медициналық қамтамасыз етуді жетілдіру, емдік дене шынықтыру әдістерімен ауырулардың және жарақаттанулардың алдын алу және емдеу бойынша ұсыныстар енгізу.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Медициналық пункттің міндеттері мыналар болып табылады:
1) спортшыларға және өзге де жарысқа қатысушыларға аурыуы және жарақаттануы кезінде алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету;
2) спортшыларға мамандандырылған медициналық көмек көрсету спортшыларға және өзге де жарысқа қатысушыларға медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған кезде оларды медициналық көрсеткіштеріне сәйкес зардап шеккендерге мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін медициналық ұйымдарға жіберу.
23. Медициналық пункттің функциялары мыналар болып табылады:
1) спортшыларға және өзге де жарысқа қатысушыларға жарыстарды өткізу ережелерімен регламенттелетін спорт түрлері бойынша қосымша медициналық тексерулер жүргізу;
2) зардап шеккендерді тиісті медициналық ұйымдарға медициналық эвакуациялауды және тасымалдауды ұйымдастыруға қатысу;
3) спортшылар және өзге де жарысқа қатысушылардың ауыруы және жарақаттануы кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету;
4) спорттық іс-шараларды өткізу кезінде спортшылардың ауырулары мен жарақаттануының алдын алу және азайту жөніндегі іс-шараларды өткізу.
Медициналық пункттің медициналық қызметкерлерінің саны дене шынықтыру және спорттық іс-шараларды өткізу кезіндегі медициналық қызметкердің ұсынылатын штаттық нормативтерін ескере отырып бекітіледі.

3) медицинская реабилитация и лечение последствий заболеваний и травм спортсменов;
4) осуществление медицинской реабилитации спортсменов с инвалидностью и лиц с ограниченными умственными и физическими возможностями, средствами и методами физической культуры, подбор и обучение пациентов использованию методик лечебной физкультуры для восстановления сниженных или утраченных функций;
5) осуществление организационно-методического руководства учреждений (организаций), подразделений, осуществляющих медицинское обеспечение спортсменов, а также использующих методы лечебной физкультуры в восстановительном лечении различных возрастных групп населения;
6) обобщение опыта работы, проведение конференций, совещаний по врачебно-физкультурной деятельности;
7) организация повышения квалификации медицинских работников детских дошкольных учреждений, школ, средних и высших учебных заведений по вопросам медико-педагогического контроля за физическим воспитанием и развитием детей и учащихся;
8) внесение предложений уполномоченным органам в области здравоохранения, физической культуры и спорта, спортивным организациям по совершенствованию медицинского обеспечения спортсменов, профилактике и лечению заболеваний и травм методами лечебной физкультуры.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Задачами медицинского пункта являются:
1) оказание первичной медико-санитарной помощи при заболеваниях и травмах спортсменам и иным участникам соревнований;
2) оказание специализированной медицинской помощи спортсменам; при невозможности оказания медицинской помощи спортсменам и иным участникам соревнований направление их в соответствии с медицинскими показаниями в медицинскую организацию для оказания пострадавшим специализированной медицинской помощи.
23. Функциями медицинского пункта являются:
1) проведение дополнительных медицинских осмотров спортсменов и иных участников соревнований в тех видах спорта, где это регламентируется правилами проведения соревнований;
2) участие в организации медицинской эвакуации и транспортировки пострадавших в соответствующие медицинские организации;
3) оказание доврачебной медицинской помощи при заболеваниях и травмах спортсменов и иных участников соревнований;
4) проведение мероприятий по предупреждению и снижению заболеваемости и травматизма спортсменов в момент проведения спортивных мероприятий.
Численность медицинского персонала медицинского пункта устанавливается с учетом рекомендуемых штатных нормативов медицинского персонала при проведении физкультурных и спортивных мероприятий.