Геодезиялық пункттерді қорғау туралы қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 165 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 қаңтарда № 10138 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 20 шілдедегі № 319 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.07.2016 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Геодезиялық пункттерді қорғау туралы қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті (Қ.Қ. Айтмұхаметов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министрі Қ.А. Өскенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді.
Министр
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 165 бұйрығымен
бекітілген
Геодезиялық пункттерді қорғау туралы қағидалар
1. Осы Геодезиялық пункттерді қорғау туралы қағидалар "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және геодезиялық пункттерді қорғауды қамтамасыз ету тәртібін анықтайды.
2. Мемлекеттік геодезиялық желінің геодезиялық пункттері (астрономиялық-геодезиялық, геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық пункттер, жер бетіндегі белгілер мен осы пункттердің орталықтары), сондай-ақ арнайы геодезиялық желілер пункттері (орталықтар, бақылау таңбалары, сыртқы белгілер, бағдарлық пункттер) мемлекеттік меншік болып табылады және мемлекеттің қорғауында болады.
3. Геодезиялық пункттерді есепке алу мен олардың сақталуының қамтамасыз етілуін бақылауды геодезия және картография саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.

Об утверждении Правил об охране геодезических пунктов
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2014 года № 165. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2015 года № 10138. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2016 года № 319
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 20.07.2016 № 319 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила об охране геодезических пунктов.
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики (Айтмухаметову К.К.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Ускенбаева К.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 декабря 2014 года № 165
Правила об охране геодезических пунктов
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии" (далее - Закон) и определяют порядок обеспечения охраны геодезических пунктов.
2. Геодезические пункты (астрономо-геодезические, геодезические, нивелирные и гравиметрические пункты, наземные знаки и центры этих пунктов) государственной геодезической сети, а также пункты специальных геодезических сетей (центры, контрольные марки, наружные знаки, ориентирные пункты) являются государственной собственностью и находятся под охраной государства.
3. Учет геодезических пунктов и контроль за обеспечением их сохранности осуществляет уполномоченный орган в области геодезии и картографии (далее - уполномоченный орган).

4. Геодезиялық пункт орталықтан, сыртқы белгіден және геодезиялық белгінің шекарасы болып табылатын жыра немесе бел түріндегі сыртқы безендіруден тұрады.
Геодезиялық пункттің сыртқы безендіруі болмаған жағдайда сыртқы белгінің негізі оның шекарасы болып табылады.
Арнайы орталықтары ғимараттар мен басқа да құрылыстардың қабырғаларына салынған геодезиялық пункттер үшін пункттердің шекаралары мен қорғау аймақтары белгіленбейді.
Бұл жағдайда қабырғалық марка немесе қабырғалық репер қорғалуға тиіс.
5. Геодезиялық пункт орналасқан жер учаскесі, геодезиялық белгінің шекарасы және оларды бойлай жағаланған ені 1 метр жер жолағы геодезиялық пунктті қорғау аймағы болып табылады.
6. Заңның 16-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, аумағында геодезиялық пункттер орналасқан жер учаскелерінің меншік иелері мен жерді пайдаланушылар геодезиялық пункттердің бүлінуінің немесе жойылуының барлық жағдайлары туралы уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
7. Геодезиялық пункттердің бүлінгендігі немесе жойылғандығы туралы ақпарат келіп түскен жағдайда уәкілетті орган осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша бүлінген немесе жойылған геодезиялық пункттерге акт жасайды.
8. Геодезиялық пункттердің бүлінуіне немесе жойылуына (бұзылуына) әкеп соғуы мүмкін құрылыс жұмыстарын жүргізген, карьерлерді өндірген, құрылыстарды салған немесе бұзған және басқа да жұмыстарды жүргізген жағдайда, осындай жұмыстарды жүргізетін адамдар геодезиялық пункттерді көшіру немесе бұзу мүмкіндігі туралы уәкілетті органға алдын ала сұрау салады.
9. Уәкілетті орган әрбір нақты жағдайда геодезиялық пункттердің тығыздығын, қолда бар геодезиялық желілерді дамыту және жаңарту перспективаларын ескере отырып, геодезиялық пункттерді көшірудің қажеттігі немесе бұзудың мүмкіндігі туралы мәселені шешеді және телімінде көшірілетін немесе бұзылатын геодезиялық пункттер орналасқан мүдделі ұйымдарды, жерді пайдаланушыларды және жер телімдерінің меншік иелерін қабылданған шешім туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
10. Геодезиялық пункттерді жүйелі түрде зерттеуді және қалпына келтіруді, ал қажет болған кезде толық қалпына келтіруді уәкілетті орган жүзеге асырады.
Геодезиялық пункттерді
қорғау туралы қағидаларға
қосымша
нысан
Геодезиялық пункттің бүлінуі (жойылуы) туралы акт
20___жыл "__"________________________________________________________
(елді мекеннің атауы, пошталық мекен-жайы)
Біз, төменде қол қоюшылар____________________________________________
(актіні жасаушының тегі, аты және
_____________________________________________________________________
әкесінің аты, лауазымы, мекеменің атауы)
20 жылғы "__"________акт бойынша сақталуын бақылау үшін қабылданған,
_____________________________________________________________________
(сақталуын қадағалау үшін пунктті беру актісіне сәйкес)
___________________________________________________________орналасқан
геодезиялық пункттің бүлінуі (жойылуы) туралы осы актіні жасадық
_____________________________________________________________________
(пункттің атауы немесе нөмірі)
Тексеру кезінде______________________________________________________
(орталықтың, сыртқы белгісінің,
_____________________________________________________________________
бағдарлық пункттердіғ және сыртқы ресімделуінің жай-күйін, пункттің бүлінуіне
_____________________________________________________________________
немесе жойылуына әкеп соқтырған себептерді, сондай-ақ кінәлі адамдарды көрсету;
___________________________________________________________анықталды.
Қолдар________________________(аты-жөні)
_________________________(аты-жөні)
_________________________(аты-жөні)

4. Геодезический пункт состоит из центра, наружного знака и внешнего оформления в виде канавы или вала, являющейся границей геодезического знака.
В случае отсутствия внешнего оформления геодезического пункта основание наружного знака является его границей.
Для геодезических пунктов, специальные центры которых заложены в стены зданий и других сооружений, границы пунктов и охранные зоны не устанавливаются.
В этом случае охране подлежит стенная марка или стенной репер.
5. Земельный участок, на котором расположен геодезический пункт, граница геодезического знака и полоса земли шириной 1 метр вдоль их является охранной зоной геодезических пунктов.
6. Согласно подпункта 1) пункта 3 статьи 16 Закона собственники и землепользователи земельных участков, на территории которых размещены геодезические пункты, обязаны сообщать в уполномоченный орган обо всех случаях повреждения или уничтожения геодезических пунктов.
7. В случаях поступления информации о повреждениях или уничтожении геодезических пунктов уполномоченный орган составляет акт на поврежденные или уничтоженные геодезические пункты по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
8. В случаях производства строительных работ разработки карьеров, возведения или сноса сооружений и проведения других работ, которые могут повлечь повреждение или уничтожение (снос) геодезических пунктов, лица, проводящие такие работы, заблаговременно запрашивают уполномоченный орган о возможности переноса или сноса геодезических пунктов.
9. Уполномоченный орган в каждом конкретном случае исходя из плотности геодезических пунктов, перспектив развития и обновления существующей геодезической сети решает вопрос о необходимости переноса или возможности сноса геодезических пунктов, и письменно информируют о принятом решении заинтересованные организации, землепользователей и собственников земельных участков, на участках которых расположены переносимые или сносимые геодезические пункты.
10. Систематическое обследование и восстановление, а при необходимости и полное восстановление геодезических пунктов осуществляет уполномоченный орган.
Приложение
к Правилам об охране
геодезических пунктов
форма
Акт
о повреждении (уничтожении) геодезического пункта
"__" _______ 20__год ______________________________________________
(наименование населенного пункта, почтовый адрес)
Мы, нижеподписавшиеся _______________________________________________
(фамилия, имя и отчество, должность,
_____________________________________________________________________
составивших акт, наименование учреждения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
составили настоящий акт о повреждении (уничтожении) геодезического
пункта ______________________________________________________________
(наименование или номер пункта)
______________________________________________________ расположенного
_____________________________________________________________________
(в соответствии с актом сдачи пункта для наблюдения за сохранностью)
принятого для соблюдения за сохранностью по акту "__" _____ 20__ года
При осмотре обнаружено ______________________________________________
(указать состояние центра, наружного знака,
_____________________________________________________________________
ориентирных пунктов и внешнего оформления, причины, повлекшие
_____________________________________________________________________
повреждение или уничтожение пункта, а также виновных лиц)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Подписи _________________ (фамилия, инициалы)
_________________ (фамилия, инициалы)
_________________ (фамилия, инициалы)