"Наркологиялық ұйымдар (ауруханалар, диспансерлер) жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 2 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 367 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 7 ақпанда № 10200 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 24 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-17 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 24.09.2018 № ҚР ДСМ-17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 14) тармақшасына және 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Наркологиялық ұйымдар (ауруханалар, диспансерлер) жөніндегі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 2 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6744 тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2011 жылғы 28 сәуірде № 141 (26562) жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Наркологиялық ұйымдар (ауруханалар, диспансерлер) жөніндегі ережеде:
6-7 – тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қойылған міндеттерге сәйкес наркологиялық ұйымдар мынадай қызметтерді жүзеге асырады:
1) алкогольді және (немесе) басқа да ПАЗ-ды зиянды салдарымен тұтынатын әрі алкогольге және (немесе) басқа да ПАЗ-ға тәуелді науқастар сұраныстарына сәйкес наркологиялық көмек көрсетуді (ұсынылатын қызметтердің қауіпсіздігі, қол жетімділігі, көлемі мен сапалық сипаттамалары бойынша) қамтамасыз ету;
2) халықтың әртүрлі топтарының арасында алкогольге және (немесе) басқа да ПАЗ-ға тәуелділікке құмартушылықтың тиімді түрдегі алғашқы профилактикасы (алькогольге және (немесе) басқа да ПАЗ-ға құмарлықтың қауіптілігі жоғары топтарына диагностика және қауіптілігі асқынған түріне тиімді түзету жасауды бірге қоса);
3) халықтың әртүрлі топтарының арасында алкогольді және (немесе) басқа да ПАЗ-ды зиянды салдармен тұтынатын әрі алкогольге және (немесе) басқа да ПАЗ-ға тәуелді науқастар ауруларының алғашқы білінуі мен кең таралған клиникалық сипатына диагностика жүргізу, наркологиялық көмек бағдарламасына қатысуға уәждемелеу;

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 2 "Об утверждении Положения о наркологических организациях (больницах, диспансерах)"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 367. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2015 года № 10200. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 24.09.2018 № ҚР ДСМ-17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 7 и подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 2 "Об утверждении Положения о наркологических организациях (больницах, диспансерах)", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6744, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 28 апреля 2011 года № 141 (26562)), следующие изменения и дополнение:
в Положении о наркологических организациях (больницах, диспансерах), утвержденном указанным приказом:
пункты 6, 7 изложить в следующей редакции:
"6. В соответствии с поставленными задачами наркологические организации осуществляют следующие функции:
1) обеспечение соответствия условий оказания наркологической помощи (по характеристикам безопасности, доступности, объема и качества предоставляемых услуг) потребностям больных, употребляющих с пагубными последствиями алкоголь и (или) другие ПАВ и с зависимостью от алкоголя и (или) других ПАВ;
2) эффективная первичная профилактика вовлечения в зависимость от алкоголя и (или) других ПАВ среди различных групп населения (включая диагностику группы повышенного риска и эффективную коррекцию высоких рисков вовлечения в зависимость от алкоголя и (или) других ПАВ);
3) диагностика первых признаков и развернутых клинических проявлений больных, употребляющих с пагубными последствиями алкоголь и (или) другие ПАВ и зависимых от алкоголя и (или) других ПАВ среди различных групп населения, с мотивацией на участие в программах наркологической помощи;

4) алкогольді және (немесе) басқа да ПАЗ-ды зиянды салдарымен тұтынатын әрі алкогольге және (немесе) басқа да ПАЗ-ға тәуелді науқастарды медициналық-әлеуметтік оңалту уәждемесімен қоса, алғашқы наркологиялық көмек бағдарламаларымен толыққанды қамтуға қол жеткізу;
5) ішкі істер органдары қызметкерлері тарапынан жеткізілген пациенттерді емдеуге жатқызу қажеттігі немесе жатқызуға қарсылық білдіру мәселесін шешу мақсатында алкоголь және (немесе) басқа да ПАЗ-дан мас болу (уыттану) деңгейіне диагностика жасау;
6) ұзақ әрі тұрақты ремиссияға және рецидивке қарсы әрі қолдаушы терапия уәждемесіне қол жеткізе отырып, амбулаториялық және стационарлық жағдайда алкогольді және (немесе) басқа да ПАЗ-ды зиянды салдарымен тұтынатын әрі алкогольге және (немесе) басқа да ПАЗ-ға тәуелді науқастарды тиімді түрде емдеу және медициналық-әлеуметтік оңалту;
7) наркологиялық көмектің соңғы кезеңіндегі ремиссия жағдайында тұрған алкогольге және (немесе) басқа да ПАЗ-ға тәуелді науқастар арасында рецидивтердің тиімді профилактикасы (рецидивке қарсы және қолдаушы терапия);
8) алкогольді және (немесе) басқа да ПАЗ-ды үнемі пайдаланудың мейлінше ауыр асқынулары мен салдарын тиімді профилактикалау (медициналық-коморбидті патологияның дамуы, АИТВ-ны қоса алғанда, мерзімінен бұрын мүгедектену, өлім-жітімділік, әлеуметтік тәртіп нысандарына қарсы әлеуметтік тәртіп үлгісі, қылмыстық белсенділік, күшпен басып алулар, аутоагрессиялар);
9) наркологиялық ұйымның қызмет көрсету аумағындағы алкогольді және (немесе) басқа да ПАЗ-ды зиянды салдарымен тұтынатын әрі алкогольге және (немесе) басқа да ПАЗ-ға тәуелді науқастарға наркологиялық көмек көрсету жағдайына талдау жүргізу және медициналық көмек сапасының индикаторларына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен бекітілген есептік және өзге де құжаттардың статистикалық өңделуінің негізінде баға беру;
10) наркологиялық көмекті ұйымдастыру мәселесі бойынша консультациялық және ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету;
11) апиындық есірткілерден тәуелді адамдарға алмастырушы қолдаушы терапия түріндегі есірткіге тәуелділікті емдеуді ұсыну.
7. Өзіне жүктелген қызметтерге байланысты наркологиялық ұйымдардың құрылымында мыналар ұйымдастырылуы мүмкін:
1) диспансерлік (емханалық) наркологиялық бөлімше;
2) балаларға арналған наркологиялық бөлімше (кабинет);
3) жасырын емдеу жөніндегі наркологиялық бөлімше (кабинет);
4) алкогольге және (немесе) басқа да ПАЗ-ға тәуелді науқастардың жіті және жітілеу абстинентті жағдайларын дәрі-дәрмек арқылы емдеуге және уәждемелі терапия жүргізуге арналған стационарлы наркологиялық бөлімшелер, оның ішінде алкогольге және (немесе) ПАЗ-ға тәуелді науқастарды мәжбүрлі түрде тексеруге және емдеуге арналған бөлімшелер;

4) достижение полноценного охвата больных, употребляющих с пагубными последствиями алкоголь и (или) другие ПАВ и зависимых от алкоголя и (или) других ПАВ программами первичной наркологической помощи, с мотивацией на прохождение медико-социальной реабилитации;
5) диагностика степеней опьянения (интоксикации) от алкоголя и (или) других ПАВ с целью решения вопроса о необходимости госпитализации или об отказе в госпитализации лицам, доставленным сотрудниками органов внутренних дел;
6) эффективное лечение и медико-социальная реабилитация больных, употребляющих с пагубными последствиями алкоголь и (или) другие ПАВ и зависимых от алкоголя и (или) других ПАВ в амбулаторных и стационарных условиях, с достижением длительных и устойчивых ремиссий и мотивацией на противорецидивную и поддерживающую терапию;
7) эффективная профилактика рецидивов употребления алкоголя и (или) других ПАВ среди лиц, находящихся в состоянии ремиссии, на завершающем этапе наркологической помощи (противорецидивной и поддерживающей терапии);
8) эффективная профилактика наиболее тяжелых осложнений и последствий систематического употребления алкоголя и (или) других ПАВ (медицинских – развития коморбидной патологии, включая ВИЧ, преждевременной инвалидизации, смертности, социальных – асоциальных форм поведения, криминальной активности, агрессии, аутоагресии);
9) проведение анализа состояния наркологической помощи больным, употребляющим с пагубными последствиями алкоголь и (или) другие ПАВ и с зависимостью от алкоголя и (или) других ПАВ на территории обслуживания наркологических организаций и соответствия ее индикаторам оценки качества медицинской помощи на основании статистической обработки учетных и других документов;
10) оказание консультативной и организационно-методической помощи по вопросам организации наркологической помощи;
11) предоставление лицам, зависимым от опиоидных наркотиков, лечения наркотической зависимости в виде заместительной поддерживающей терапии.
7. В структуре наркологических организаций, в зависимости от возложенных на него функций, могут быть организованы:
1) диспансерное (поликлиническое) наркологическое отделение;
2) наркологическое отделение (кабинет) для детей;
3) наркологическое отделение (кабинет) анонимного лечения;
4) стационарные наркологические отделения для медикаментозной коррекции острых и подострых абстинентных состояний и проведения мотивационной терапии, больных с зависимостью от алкоголя и (или) других ПАВ, в том числе отделения для принудительного обследования и лечения больных с зависимостью от алкоголя и (или) других ПАВ;

5) медициналық және әлеуметтік оңалту бөлімшесі (психотерапия және оңалту бөлімшесі, әлеуметтік оңалту бөлімшесі);
6) уақытша бейімдеу және детоксикация орталығы;
7) күндізгі наркологиялық стационар;
8) ұйымдастыру-әдістемелік бөлімі;
9) алмастырушы қолдаушы терапияны ұсыну пункті.";
3-тараудың 1-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Диспансерлік (емханалық) наркологиялық бөлімше";
3-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Балаларға арналған наркологиялық бөлімше (кабинет)";
3-тараудың 3-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Жасырын емдеу бойынша наркологиялық бөлімше (кабинет)";
3-тараудың 4-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Жіті және жітілеу абстинентті жағдайларды дәрі-дәрмек арқылы емдеуге, алкогольге және (немесе) ПАЗ-ға тәуелді науқастарға уәждемелі терапия жүргізуге арналған стационарлық наркологиялық бөлімшелер, оның ішінде алкогольге және (немесе) басқа да ПАЗ-ға тәуелді науқастарды мәжбүрлі түрде тексеруге және емдеуге арналған бөлімшелер";
3-тараудың 5-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Медициналық-әлеуметтік оңалту бөлімшесі (психотерапия және оңалту бөлімшесі, әлеуметтік оңалту бөлімшесі)";
3-тараудың 6-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығы";
3-тараудың 7-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-параграф. Күндізгі наркологиялық стационар";
3-тараудың 8-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-параграф. Ұйымдастыру-әдістемелік бөлім";
3-тараудың 9-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-параграф. Аудандық немесе қалалық емханаларда наркологиялық кабинет";
мынадай мазмұндағы 10-параграфпен толықтырылсын:
"10-параграф. Алмастырушы қолдаушы терапияны ұсыну пункті
47. Алмастырушы қолдаушы терапияны ұсынудың негізгі міндеттері:
1) апиындық тәуелділігі бар пациенттердің өмір сапасын және әлеуметтік бейімделуін арттыру;
2) заңсыз есірткі құралдарын тұтыну жиілігі мен көлемін төмендету;
3) инъекциялық есірткіні тұтынышылардың арасында АИТВ-инфекциясының және басқа да қосалқы аурулардың берілу қаупін төмендету;
4) апиыннан тәуелді АИТВ жұқтырған адамдардың ретровирусқа қарсы терапияға бейімділігін ұлғайту болып табылады.
48. Алмастырушы қолдаушы терапияны ұсыну пункті денсаулық сақтау ұйымының ғимаратында үй-жайға жеке кіретін есігімен орналастырылады.
49. Алмастырушы қолдаушы терапияны тағайындауға арналған көрсетілімдер:

5) отделения медико-социальной реабилитации (отделение психотерапии и реабилитации, отделение социальной реабилитации);
6) центр временной адаптации и детоксикации;
7) дневной наркологический стационар;
8) организационно-методический отдел;
9) пункт предоставления заместительной поддерживающей терапии.";
заголовок параграфа 1 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Диспансерное (поликлиническое) наркологическое отделение";
заголовок параграфа 2 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Наркологическое отделение (кабинет) для детей";
заголовок параграфа 3 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Наркологическое отделение (кабинет) анонимного лечения";
заголовок параграфа 4 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Стационарные наркологические отделения для медикаментозной коррекции острых и подострых абстинентных состояний и проведения мотивационной терапии больным с зависимостью от алкоголя и (или) других ПАВ, в том числе отделения для принудительного обследования и лечения больных с зависимостью от алкоголя и (или) других ПАВ";
заголовок параграфа 5 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Отделения медико-социальной реабилитации (отделение психотерапии и реабилитации, отделение социальной реабилитации)";
заголовок параграфа 6 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Центр временной адаптации и детоксикации";
заголовок параграфа 7 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 7. Дневной наркологический стационар";
заголовок параграфа 8 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 8. Организационно-методический отдел";
заголовок параграфа 9 главы 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 9. Наркологический кабинет в районных или городских поликлиниках";
дополнить параграфом 10 в следующей редакции:
"Параграф 10. Пункт предоставления заместительной поддерживающей терапии
47. Основными задачами предоставления заместительной поддерживающей терапии являются:
1) повышение качества жизни и социальной адаптации пациентов с опиоидной зависимостью;
2) снижение частоты и объема употребления нелегальных наркотических веществ;
3) снижение риска передачи ВИЧ-инфекции и других сопутствующих заболеваний среди потребителей инъекционных наркотиков;
4) увеличение приверженности к антиретровирусной терапии ВИЧ-инфицированных лиц, зависимых от опиоидов.
48. Пункт предоставления заместительной поддерживающей терапии размещается в здании организации здравоохранения, с отдельным входом в помещение.
49. Показаниями для назначения заместительной поддерживающей терапии являются:

1) апиындық тәуелділік диагнозы (F 11.2);
2) хабардар етілген келісім беру қабілеттілігі;
3) 18 жастан жоғары;
4) АИТВ-инфекциясының белгіленген диагнозы;
5) жүктілік болып табылады.".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (Г.Ө. Құлқаева):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның күнтізбелік он күннің ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Р.Мусиновқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова

1) диагноз опиоидной зависимости (F 11.2);
2) способность дать информированное согласие;
3) возраст старше 18 лет;
4) установленный диагноз ВИЧ-инфекции;
5) беременность.".
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (Кулкаева Г.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Мусинова С.Р.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова