Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарын әзірлеу және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 197 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 ақпанда № 10248 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-297/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-297/2020 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарын әзірлеу және бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық – құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 197 бұйрығымен бекітілген
Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі
құжаттарын әзірлеу және бекіту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарын әзірлеу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Осы Қағидалар санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттарын әзірлеудің, бекітудің, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізудің бірыңғай тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил разработки и утверждения документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 197. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 февраля 2015 года № 10248. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-297/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-297/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 144 Кодекса Республики
Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и утверждения документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования.
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
М. Кусаинов
Утверждены
приказом Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 31 декабря 2014 года № 197
Правила
разработки и утверждения документов государственной системы
санитарно-эпидемиологического нормирования
1. Общие положения
1. Правила разработки и утверждения документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Настоящие Правила определяют единый порядок разработки, утверждения, документов государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования, а также внесения изменений и дополнений в них.

3. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық нормалау санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің жұмысы болып табылады және:
1) санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарының негіздемесі бойынша бірыңғай талаптарды әзірлеуді және олардың әзірленуін бақылауды;
2) санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарын әзірлеуді (қайта әзірлеуді), сараптауды, бекіту мен жариялауды;
3) санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарын зерделеуді, қолданылу практикасын жинақтауды, қолданылуын бақылауды;
4) санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарының бірыңғай деректер банкін қалыптастыру мен жүргізуді қамтиды.
4. Санитариялық-эпидемиологиялық нормалаудың мемлекеттік жүйесі құжаттары (бұдан әрі – құжаттар) санитариялық қағидалар, гигиеналық нормативтер, нұсқаулықтар, әдістемелік ұсынымдар, әдістемелік нұсқаулар, әдістемелер, бұйрықтар, техникалық регламенттер, қағидалар мен стандарттар болып табылады.
5. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын құжаттар сараптау кеңестері арқылы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктеріне және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлік палатасынасараптау қорытындысын алу үшін түсіндірме жазбаны міндетті түрде қоса бере отырып, жіберіледі.
6. Құжаттар Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексіне және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленеді.
7. Құжаттар әзірлеуді "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті (бұдан әрі – Комитет) жүзеге асырады.
2. Құжаттарды әзірлеу тәртібі
8. Құжаттарды әзірлеу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) құжатты әзірлеуді жоспарлау;
2) құжат жобасын әзірлеу.
9. Құжаттарды әзірлеу жоспарын бекіте отырып жоспарлау жоғары тұрған органдардың актілеріне, шешімдеріне, тапсырмаларына, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ұсыныстарына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Жоспарда әзірленетін құжаттардың атаулары, әзірлеуге жауаптылар және олардың әзірленуі тиіс мерзімдері көрсетіледі.
11. Егер құжатты әзірлеуді жүзеге асыруға уәкілетті адамдар жоспарға енгізілмеген жобаны әзірлеуге бастама жасаса, Комитет басшысына:
1) құқықтық реттеуді талап ететін мәселенің мәні;
2) болжалды құқықтық реттеу мақсаттары;

3. Государственное санитарно-эпидемиологическое нормирование является деятельностью санитарно-эпидемиологической службы и включает в себя:
1) разработку единых требований по обоснованию документов санитарно-эпидемиологического нормирования и контроль за их разработкой;
2) разработку (переработку), экспертизу, утверждение и опубликование документов санитарно-эпидемиологического нормирования;
3) изучение, обобщение практики применения, контроль за применением документов санитарно-эпидемиологического нормирования;
4) формирование и ведение единого банка данных документов санитарно-эпидемиологического нормирования.
4. Документами государственной системы санитарно-эпидемиологического нормирования (далее – документы) являются санитарные правила, гигиенические нормативы, инструкции, методические рекомендации, методические указания, методики, приказы, технические регламенты, правила и стандарты.
5. Документы, затрагивающие интересы субъектов частного предпринимательства через экспертные советы направляются, в аккредитованные объединения субъектов частного предпринимательства и Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан с обязательным приложением пояснительной записки для получения экспертного заключения.
6. Документы разрабатываются в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября
2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
7. Разработку документов осуществляет - Комитет по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет) в соответствии со статьей 144 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Порядок разработки документов
8. Разработка документов включает в себя следующие этапы:
1) планирование разработки документа;
2) разработка проекта документа.
9. Планирование с утверждением плана разработки документов осуществляется в соответствии с актами, решениями, поручениями вышестоящих органов, предложениями государственных органов и организаций.
10. В плане указываются наименования разрабатываемых документов, ответственные за разработку и сроки, в которые они должны быть разработаны.
11. В том случае, если лица, уполномоченные осуществлять разработку документа, инициируют разработку проекта, не включенного в план, руководителю Комитета представляется служебная записка или письмо, в которых излагаются:
1) существо проблемы, требующей правового регулирования;
2) цели предполагаемого правового регулирования;

3) құжаттың негіздемесіне енгізілуге болжанатын проблемаларды шешуге бағытталған нақты шаралар;
4) проблемалық мәселе бойынша қолданыстағы құжаттардың тізбесі және қолданыстағы құқықтық реттеудің кемшіліктерін талдау жазылатын қызметтік жазба немесе хат жазылады.
12. Құжаттарды әзірлеу үшін Комитет жұмыс тобын құрады.
13. Жұмыс тобының құрамы бес адамнан кем емес адамнан тұрады. Жұмыс тобының құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың, қоғамдық, ғылыми және өзге де ұйымдардың өкілдері енгізіледі.
14. Құжат жобасын әзірлеу Комитеттің бір немесе бірнеше бөлімшелеріне олардың құзыретін есепке ала отырып, жүктеледі.
15. Құжат жобасының ережелерімен жұмыс істеу процесінде Комитеттің құрылымдық бөлімшесінің жауапты орындаушысы:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын;
2) халықаралық шарттарды;
3) тиісті қолданыстағы құжаттарды қолдану практикасын;
4) шетелдік санитариялық-эпидемиологиялық заңнаманы;
5) ғылыми әдебиетті және мерзімдік баспа материалдарын;
6) ғылыми зерттеулерді қоса алғанда, егер мұндай өткізілген болса әлеуметтік және басқа да зерттеулер деректерін;
7) ақпараттық материалдарды;
8) және өзге де құжаттарды жинау және зерделеу бойынша жұмыс жүргізеді.
16. Құжат жобасы мынадай критерийлерге жауап беруі тиіс:
1) құқықтық реттеу тақырыбының қисынды дамуы;
2) жазылудың дәйектілігі және жүйелілігі (жалпыдан жекеге, неғұрлым маңыздыдан аз маңыздыға);
3) мәтіннің қисынды және грамматикалық байланыстылығы;
4) баяндалатын мәтіннің нақтылығы және айқындылығы;
5) жаңа нормалардың қолданыста қатар жүрген нормалармен келісілуі, жойылуы, өзгертілуі немесе толықтырылуы тиіс нормалармен ұштастыру;
6) мәтіннің әртүрлі түсінігі мен талқылану мүмкіндігін болдырмау.
17. Комитет құжаттардың "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының № 213 Заңымен және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 16 тамыздағы № 773 қаулысымен бекітілген Нормативтiк құқықтық актілерді ресiмдеу және келiсу қағидаларында белгіленген заң техникасы бойынша сәйкестігін қамтамасыз етеді. "Құқықтық актілер туралы" ҚРЗ қараңыз.
18. Жаңа нормативтік талаптарды қамтитын құжатты әзірлеумен қатар осы құжатқа сәйкесінше бұрын шығарылған құжаттарды немесе қажет болған жағдайда олардың бөліктерін өзгерту, толықтыру немесе күші жойылды деп тану туралы ұсыныстар қоса беріледі.
19. Құжаттарға өзгерістер, толықтырулар енгізу және олардың күші жойылды деп тану Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде әзірленеді және бекітуге ұсынылады.

3) конкретные меры, направленные на решение проблемы, которые предполагается положить в основу документа;
4) перечень действующих документов по проблемному вопросу и анализ недостатков действующего правового регулирования.
12. Для разработки документов, Комитетом создается рабочая группа.
13. Состав рабочей группы состоит не менее чем из пяти человек. В состав рабочей группы включаются представители заинтересованных государственных органов, общественных, научных и иных организаций.
14. Разработка проекта документа возлагается на одно или несколько подразделений Комитета, с учетом их компетенции.
15. В процессе работы над положениями проекта документа ответственный исполнитель структурного подразделения Комитета проводит работу по сбору и изучению:
1) законодательства Республики Казахстан;
2) международных договоров;
3) практики применения соответствующих действующих документов;
4) зарубежного санитарно-эпидемиологическое законодательства;
5) научной литературы и материалов периодической печати;
6) данные социологических и иных исследований, включая научные исследования, если таковые проводились;
7) информационных материалов;
8) и иных документов.
16. Проект документа должен отвечать следующим критериям:
1) логическое развитие темы правового регулирования;
2) стройность и последовательность изложения (от общего к частному, от наиболее важного к менее важному);
3) логическая и грамматическая связанность текста;
4) четкость и ясность излагаемого текста;
5) согласованность новых норм с параллельно действующими нормами, увязка с нормами, которые необходимо отменить, изменить или дополнить;
6) исключение возможности различного понимания и толкования текста.
17. Комитет обеспечивает соответствие документов по юридической техники, установленные Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года № 213 "О нормативных правовых актах" и Правилами оформления и согласования нормативных правовых актов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2006 года № 773. См. ЗРК "О правовых актах".
18. Одновременно с разработкой документа, содержащего новые нормативные требования, к данным документам прилагаются предложения об изменении, дополнении или признании утратившим силу соответствующих ранее изданных документов или их частей в случае необходимости.
19. Внесение изменений, дополнений и признание утратившим силу документов, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Документы разрабатываются и предоставляются на утверждение на государственном и русском языках.