Халықтың нысаналы топтарын және 2014 жылы оларды жұмыспен қамту мен әлеуметтік қорғалуына көмек көрсету жөніндегі шараларды белгілеу туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 23 қаңтардағы № 158-85 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2014 жылғы 7 ақпанда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 800 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 9 ақпандағы № 158-202 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 09.02.2015 № 158-202 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
«Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы 57-баптарына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Халықтың нысаналы топтары болып мынадай санаттар белгіленсін:
1) балалар үйлерінің тәрбиеленушілері, жетім балалар мен ата-ананың қамқорлығынсыз қалған жиырма үш жасқа дейінгі балалар;
2) бас бостандығынан айыру және (немесе) мәжбүрлеп емдеу орындарынан босатылған тұлғалар;
3) елу жасқа толған тұлғалар;
4) жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастар;
5) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын бітірушілер;
6) жұмыс берушінің бастамасы бойынша жалақысы сақталмайтын мәжбүрлі демалыстағы тұлғалар;
7) жұмыс беруші-заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші-жеке тұлғаның қызметін тоқтатуына, қызметкерлер санының немесе штатының қысқаруына байланысты жұмыстан босатылған тұлғалар;
8) кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеп отырған жалғызілікті, көп балалы ата-аналар;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен асырауында тұрақты күтімді, көмекті немесе қадағалауды қажет етеді деп танылған тұлғалар бар азаматтар;
10) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері қатарынан босаған тұлғалар;
11) қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметiнiң есебiнде тұрған адамдар;
12) мүгедектер;
13) мүгедек баланы тәрбиелеп отырған ата-аналар (бала асырап алушылар, қорғаншылар, қамқоршылар);
14) оралмандар;
15) орта арнайы және орта кәсіптік оқу орындарының түлектері;
16) табысы аз адамдар;
17) ұзақ уақыт (бір жылдан аса) жұмыс істемейтін тұлғалар.
2. «Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма):
1) халықтың нысаналы топтарына жататын тұлғаларды уақытша жұмыспен қамтуды және кәсіби даярлауды қамтамасыз ету жөнінде шара қабылдасын;
2) халықтың нысаналы топтарына жататын тұлғалардың жұмысқа орналасуына көмек көрсетуді қамтамасыз етсін;

Об определении целевых групп населения и мер по содействию их занятости и социальной защите в 2014 году
Постановление акимата города Астаны от 23 января 2014 года № 158-85. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 7 февраля 2014 года № 800. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 9 февраля 2015 года № 158-202
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 09.02.2015 № 158-202.
В соответствии со статьями 57 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О занятости населения» акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить целевыми группами населения следующие категории:
1) воспитанники детских домов, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, в возрасте до двадцати трех лет;
2) лица, освобожденные из мест лишения свободы и (или) принудительного лечения;
3) лица, достигшие пятидесяти лет;
4) молодежь в возрасте до двадцати девяти лет;
5) выпускники организаций высшего и послевузовского образования;
6) лица, находящиеся в вынужденных отпусках без сохранения заработной платы по инициативе работодателя;
7) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя – юридического лица либо прекращением деятельности работодателя – физического лица, сокращением численности или штата работников;
8) одинокие, многодетные родители, воспитывающие несовершеннолетних детей;
9) граждане, имеющие на содержании лиц, которые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, признаны нуждающимися в постоянном уходе, помощи или надзоре;
10) лица, уволенные из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
11) лица, состоящие на учете службы пробации уголовно-исполнительной инспекции;
12) инвалиды;
13) родители (усыновители, опекуны, попечители), воспитывающие ребенка-инвалида;
14) оралманы;
15) выпускники средних специальных и средних профессиональных учебных заведений;
16) малообеспеченные;
17) лица, длительное время (более года) не работавшие.
2. Государственному учреждению «Управление занятости и социальных программ города Астаны» (далее – Управление):
1) принять меры по обеспечению временной занятости и профессиональной подготовки лиц, относящихся к целевым группам населения;
2) обеспечить содействие в трудоустройстве лиц, относящихся к целевым группам населения;

3) халықтың нысаналы топтарына жататын тұлғалардың жұмысқа орналасуын бақылауды жүзеге асырсын.
3. Жұмыс берушілер:
1) халықтың нысаналы топтарына жататын тұлғалардың жұмысқа орналасуына көмек көрсетсін;
2) жұмыс беруші-заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші-жеке тұлғаның қызметін тоқтатуына, адам санының немесе штаттың қысқартылуына байланысты алдағы уақытта қызметкерлердiң жұмыстан босайтыны, босатылатын қызметкерлердiң қызметтерi мен кәсіптері, мамандықтары, бiлiктiлiгi және еңбекақы мөлшерi көрсетiле отырып, босатылуы мүмкiн қызметкерлердiң саны мен санаттары туралы және олар босатылатын мерзiмдер туралы жұмыстан босату басталардан кемінде екі ай бұрын Басқармаға толық көлемде ақпарат берсін;
3) Басқармаға бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) пайда болған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде олар туралы мәлімет жіберсін;
4) Басқарма берген жолдамаға тиісті белгі қою арқылы жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту себебін көрсете отырып, ол туралы уақтылы (Басқарма оған азаматтарды жіберген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде) хабардар етсін.
4. Басқарма осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, кейіннен ресми және мерзiмдi баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын интернет-ресурста және Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында жариялануын жүргізсін.
5. Астана қаласы әкімдігінің «Халықтың нысаналы топтарын және 2013 жылы оларды жұмыспен қамту мен әлеуметтiк қорғалуына көмек көрсету жөнiндегi шараларды белгiлеу туралы» 2013 жылғы 9 қаңтардағы № 158-40 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 767 болып тіркелген, «Астана ақшамы» газетінің 2013 жылғы 2 ақпандағы № 14, «Вечерняя Астана» газетінің 2013 жылғы 2 ақпандағы № 15 жарияланған) қаулысының күші жойылды деп танылсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары А.Ғ. Балаеваға жүктелсін.
7. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Әкiм                                       И. Тасмағамбетов

3) осуществлять контроль за трудоустройством лиц, относящихся к целевым группам населения.
3. Работодателям:
1) содействовать трудоустройству лиц, относящихся к целевым группам населения;
2) предоставлять в Управление в полном объеме информацию о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией работодателя – юридического лица либо прекращением деятельности работодателя – физического лица, сокращением численности или штата, количестве и категориях работников, которых оно может коснуться, с указанием должностей и профессий, специальностей, квалификации и размера оплаты труда высвобождаемых работников и сроках, в течение которых они будут высвобождаться, не менее чем за два месяца до начала высвобождения;
3) направлять в Управление сведения о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) в течение трех рабочих дней со дня их появления;
4) своевременно (в течение пяти рабочих дней со дня направления к ним Управлением граждан) извещать о приеме на работу или об отказе в приеме на работу с указанием причин путем соответствующей отметки в направлении, выданном Управлением.
4. Управлению произвести государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим его опубликованием в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан и на интернет-ресурсе акимата города Астаны.
5. Признать утратившим силу постановления акимата города Астаны от 9 января 2013 года № 158-40 «Об определении целевых групп населения и мер по содействию их занятости и социальной защите в 2013 году» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 767, опубликовано в газетах «Астана ақшамы» от 2 февраля 2013 года № 14, «Вечерняя Астана» от 2 февраля 2013 года № 15).
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Балаеву А.Г.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Аким                                       И. Тасмагамбетов