Астана қаласының коммуналдық меншігіне бюджет қаражаты есебінен салынған мүлікті қабылдау және оны әрі қарай пайдалану қағидасын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 6 ақпандағы № 113-160 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2014 жылғы 5 наурызда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 802 болып енгізілді. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 8 шiлдедегi № 501-1338 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 08.07.2020 № 501-1338 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі, "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы заңдарына сәйкес, Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Астана қаласының коммуналдық меншігіне бюджет қаражаты есебінен салынған мүлікті қабылдау және оны әрі қарай пайдалану қағидасы бекітілсін.
2. "Астана қаласының Қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы осы қаулыны, кейіннен ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын интернет-ресурста, және Астана қаласы әкімдігінің сайтында жариялаумен, әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді жүргізсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары Е.Қ. Нағаспаевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Әкім
И. Тасмағамбетов
Астана қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 6 ақпандағы
№ 113-160 қаулысымен
бекітілген
Астана қаласының коммуналдық меншігіне бюджет қаражаты есебінен
салынған мүлікті қабылдау және оны одан әрі пайдалану қағидасы
Осы Астана қаласының коммуналдық меншігіне бюджет қаражаты есебінен салынған мүлікті қабылдау және оны әрі қарай пайдалану қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі, "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі, "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына, "Астана қаласының аумағында құрылыс салу Қағидалары туралы" Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 432/58-ІV шешіміне сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил приема имущества в коммунальную собственность города Астаны, построенного за счет бюджетных средств, и дальнейшее его использование
Постановление акимата города Астаны от 6 февраля 2014 года № 113-160. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 5 марта 2014 года № 802. Утратило силу постановлением акимата города Нур-Султана от 8 июля 2020 года № 501-1338.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Нур-Султана от 08.07.2020 № 501-1338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликован).
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан", от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема имущества в коммунальную собственность города Астаны, построенного за счет бюджетных средств, и дальнейшее его использование.
2. Государственному учреждению "Управление финансов города Астаны" произвести государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на сайте акимата города Астаны.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Нагаспаева Е.К.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Аким
И. Тасмагамбетов
Утверждены
постановлением акимата
города Астаны
от 6 февраля 2014 года № 113-160
Правила
приема имущества в коммунальную собственность
города Астаны, построенного за счет бюджетных средств,
и дальнейшее его использование
Настоящие Правила приема имущества в коммунальную собственность города Астаны, построенного за счет бюджетных средств, и дальнейшее его использование (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан", от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", решением маслихата города Астаны от 3 марта 2011 года № 432/58-IV "О Правилах застройки территории города Астаны".

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида Астана қаласының коммуналдық меншігіне бюджет қаражаты есебінен салынған мүлікті қабылдау және оны одан әрі пайдалану тәртібін белгілейді.
Қағида "Астана қаласының Энергетика басқармасы", "Астана қаласының Коммуналдық шаруашылық басқармасы", "Астана қаласының Құрылыс басқармасы", "Астана қаласының Табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы", "Астана қаласының Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемелеріне (бұдан әрі - бюджеттік бағдарламалар әкімшілері), Астана қаласы әкімдігінің қатысу үлесімен коммуналдық заңды тұлғалар мен акционерлік қоғамдарға, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге таратылады.
Қағиданың орындалуын бақылау Астана қаласы әкімдігінің (бұдан әрі - Әкімдік) коммуналдық мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органы – "Астана қаласының Қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі – Қаржы басқармасы) жүктеледі.
2. Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Астана қаласының Қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі - бюджетті орындау саласында басшылықты жүзеге асыратын және Астана қаласының коммуналдық мүлкін иеленуге, пайдалануға және билік етуге уәкілетті мемлекеттік мекеме;
2) бюджеттік бағдарлама әкімшісі - бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган;
3) жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжат – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрын жүргізу мақсаты үшін қажетті жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамасынан тұратын құжат;
4) жылжымайтын мүлік – жермен тығыз байланысты жер учаскелері, ғимараттар, үй-жайлар мен басқа да мүлік, яғни мақсатына шамадан тыс зиян келтірілмей көшірілуі мүмкін болмайтын объектілер;
5) коммуналдық заңды тұлғалар – мүлкі Астана қаласының коммуналдық меншігіндегі коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындар мен коммуналдық мемлекеттік мекемелер;
6) коммуналдық мүлік - әкімшілік-аумақтық бөліністердің мүлкі;
7) қабылдаушы тарап – мүлікті Астана қаласының коммуналдық меншігіне өзінің меншікті теңгеріміне шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында, сондай-ақ шаруашылық жүргізу құқығындағы кәсіпорындардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер мен акционерлік қоғамдардың жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға өз теңгеріміне қабылдайтын тарап;
8) құқықтық кадастрдан мәліметтер - құқықтық кадастрда қамтылған жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (құқықтар ауыртпалықтары) және мемлекеттік тіркеудің өзге де объектілері туралы ақпарат және тіркеуші орган ұсынатын тіркеу ісіндегі құжаттардың көшірмелері;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок приема имущества в коммунальную собственность города Астаны, построенного за счет бюджетных средств, и дальнейшее его использование.
Правила распространяются на государственные учреждения "Управление энергетики города Астаны", "Управление коммунального хозяйства города Астаны", "Управление строительства города Астаны", "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования города Астаны", "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Астаны" (далее - администраторы бюджетных программ), коммунальных юридических лиц и акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью с долей участия акимата города Астаны.
Контроль за исполнением Правил возлагается на уполномоченный орган акимата города Астаны (далее - Акимат) по управлению коммунальным имуществом - Государственное учреждение "Управление финансов города Астаны" (далее - Управление финансов).
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственное учреждение "Управление финансов города Астаны" - государственное учреждение, осуществляющее руководство в сфере исполнения бюджета и уполномоченное владеть, пользоваться и распоряжаться коммунальным имуществом города Астаны;
2) администратор бюджетных программ - государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;
3) идентификационный документ на земельный участок - документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров;
4) недвижимое имущество (недвижимость) - земельные участки, здания, сооружения и иное имущество, прочно связанное с землей, то есть объекты, перемещение которых без несоразмерного ущерба их назначению невозможно;
5) коммунальные юридические лица – коммунальные государственные предприятия и коммунальные государственные учреждения, имущество которых находится в коммунальной собственности города Астаны;
6) коммунальное имущество - имущество административно-территориальных единиц;
7) принимающая сторона - сторона, принимающая имущество в коммунальную собственность города Астаны на собственный баланс на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, а также на формирование или увеличение уставного капитала предприятий на праве хозяйственного ведения, товариществ с ограниченной ответственностью и акционерных обществ;
8) сведения из правового кадастра - информация о зарегистрированных правах (обременениях прав) на недвижимое имущество и иных объектах государственной регистрации, содержащихся в правовом кадастре, и копии документов, находящиеся в регистрационном деле, предоставляемые регистрирующим органом;

9) мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісі – мемлекеттік инвестициялар есебінен немесе олардың қатысуымен салынған, құрылысы аяқталған объектіні мемлекеттік қабылдау комиссиясының пайдалануға қабылдау актісі;
10) тапсырушы тарап – Астана қаласының коммуналдық меншігіне мүлік тапсыратын заңды тұлға;
11) теңгерімдік құны – актив немесе міндеттеме бухгалтерлік теңгерімде танылатын сома;
12) техникалық паспорт – құқықтық кадастр жүргізу үшін қажетті бастапқы немесе кейінгі объектінің техникалық, сәйкестендіру сипаттамасынан тұратын, жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру нәтижелері бойынша жасалған белгіленген нысандағы құжат;
13) электр энергетикасы объектілері – электр және жылу энергиясын өндіру, беру, жабдықтау және тұтыну саласы объектілері.
2. Астана қаласының коммуналдық меншігіне мүлік қабылдау
тәртібі
3. Салынған объектіні пайдалануға қабылдауды мемлекеттік қабылдау комиссиясы ол толық дайын болғанда жүргізеді.
Салынған объектіні пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісі дайын құрылыс өніміне арналған мүліктік құқықты тіркеудегі бастапқы ерекше құжат болып табылады.
Бюджет қаражаты есебінен салынған жылжымайтын мүлік құқығын тіркеген соң коммуналдық мүлікті тиімді пайдалану үшін коммуналдық меншікке беріледі.
4. Сатып алынған мүлік коммуналдық заңды тұлғалардың (шаруашылық жүргізу құқығындағы, жедел басқару) теңгеріміне бекітілген, сондай-ақ Әкімдік қаулысының, Қаржы басқармасы басшысының теңгерімге беру туралы бұйрығының, қабылдау-беру актісінің негізінде одан әрі пайдалану үшін Әкімдіктің қатысу үлесі бар акционерлік қоғамдардың акцияларын, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталын төлеуге берілген сәттен бастап коммуналдық меншікке түскен болып саналады.
5. Бюджеттік бағдарлама әкімшілері жергілікті бюджет қаражаты есебінен салынған жылжымайтын мүлік пайдалануға енгізілген сәттен бастап мемлекеттік қабылдау комиссиясы актісінің негізінде жылжымайтын мүліктің меншік және тұрақты жер пайдалану құқығын тіркейді.
6. Бюджеттік бағдарлама әкімшілері жылжымайтын мүлік тіркелген сәттен 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей Қағиданың 3-бөлімінде көрсетілген құжаттар тізбесін Қаржы басқармасына объектіні коммуналдық меншікке қабылдау және оны әрі қарай пайдалану туралы бұйрық әзірлеу және қабылдаушы және беруші тараптар қол қойған мүлікті қабылдау-тапсыру актісін бекіту үшін жібереді.

9) акт государственной приемочной комиссии - акт приемки в эксплуатацию государственной приемочной комиссией законченного строительством объекта, построенного за счет государственных инвестиций, либо с их участием;
10) передающая сторона - юридическое лицо, передающее имущество в коммунальную собственность города Астаны;
11) балансовая стоимость - сумма, по которой актив или обязательство признается в бухгалтерском балансе;
12) технический паспорт - документ, составленный по результатам государственного технического обследования недвижимого имущества установленной формы, содержащий технические, идентификационные характеристики первичного или вторичного объекта, необходимые для ведения правового кадастра;
13) объекты электроэнергетики - объекты сферы производства, передачи, снабжения и потребления электрической и тепловой энергии.
2. Порядок приема имущества в коммунальную собственность
города Астаны
3. Приемка в эксплуатацию построенного объекта государственной приемочной комиссией производится при его полной готовности.
Акт государственной приемочной комиссии о приемке построенного объекта в эксплуатацию является исключительным исходным документом при регистрации имущественного права на готовую строительную продукцию.
После регистрации прав на недвижимое имущество, построенного за счет бюджетных средств, имущество передается в коммунальную собственность для его эффективного использования.
4. Приобретенное имущество считается поступившим в коммунальную собственность с момента закрепления его на балансе коммунальных юридических лиц (на праве хозяйственного ведения, оперативного управления), а также передачи в оплату акций акционерных обществ, уставный капитал товариществ с ограниченной ответственностью с долей участия Акимата для дальнейшей эксплуатации на основании постановления Акимата, приказа руководителя Управления финансов о передаче на баланс, акта приема-передачи.
5. Администраторы бюджетных программ с момента ввода в эксплуатацию недвижимого имущества, построенного за счет средств местного бюджета, на основании акта государственной приемочной комиссии регистрируют право собственности на недвижимое имущество и постоянное землепользование.
6. Администраторы бюджетных программ с даты регистрации недвижимого имущества не позднее 10 (десять) рабочих дней направляют перечень документов, указанных в разделе 3 Правил, в Управление финансов для подготовки приказа о принятии объекта в коммунальную собственность и дальнейшего его использования и утверждения акта приема-передачи имущества, подписанного передающей и принимающей сторонами.

7. Объектіні коммуналдық меншікке беру кезінде құжаттарды рәсімдеуге қатысты барлық шығыстар бюджет қаражат есебінен іске асырылатын, объект құрылысына қатысатын бюджеттік бағдарлама әкімшісіне жүктеледі.
8. Барлық талап етілетін құжаттар болған жағдайда Қаржы басқармасы 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей мүлікті Астана қаласының коммуналдық меншігіне қабылдау туралы бұйрықты рәсімдейді және мүлікті қабылдау-беру актісін мемлекеттік және орыс тілдерінде, рәсімдеуге қатысатын, қабылдаушы, беруші тараптар үшін және Қаржы басқармасы үшін бір-бір данадан, үш данада бекітеді.
9. Астана қаласының коммуналдық меншігіне мүлікті қабылдағаннан кейін, жедел басқару және шаруашылық жүргізу құқығын тіркеуді теңгерім ұстаушы (қабылдаушы тарап) жүзеге асырады.
10. Бюджет қаражаты есебінен салынған электр энергетикасы объектілері Әкімдіктің қаулысымен Астана қаласының коммуналдық меншігіне қабылданады және "Астанаэнергосервис" акционерлік қоғамына акциялар төлеміне беріледі.
11. Әкімдіктің электр энергетикасы объектілерін коммуналдық меншікке қабылдау туралы қаулысы бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын, объект құрылысына қатысатын бюджеттік бағдарлама әкімшісінен жазбаша өтініш түскен сәттен бастап екі апта мерзімде қабылданады.
12. Әкімдіктің электр энергетикасы объектілерін коммуналдық меншікке қабылдау туралы қаулысы шығарылған күннен бастап, мүлікті қабылдау-беру актісі Қағиданың 8-тармағында көрсетілген мерзімде бекітіледі.
3. Қаржы басқармасына берілетін Астана қаласының коммуналдық
меншігіне мүлік қабылдау кезіндегі құжаттар тізбесі
1) тіркеу органында тіркелген, салынған объектіні пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясының актісі, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайда жұмыс комиссиясының қорытындысы ұсынылады;
2) жылжымайтын мүлікке техникалық паспорт;
3) жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты;
4) жылжымайтын мүліктің құқықтық кадастрынан мәліметтер;
5) бірінші басшы мен бас бухгалтердің қолы қойылған, қосымшаға сәйкес беруші органның мөрі басылған шығындарының толық талдамасымен берілген объектінің теңгерімдік құны туралы анықтама;
6) беруші, қабылдаушы тараптардың қолдары қойылған мүлікті қабылдау-беру актілері.
4. Қорытынды және өтпелі ережелер
13. Осы Қағидада қамтылмаған қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
Астана қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 6 ақпандағы
№ 113-160 қаулысымен бекітілген
Астана қаласының коммуналдық
меншігіне бюджет қаражаты
есебінен салынған мүлікті
қабылдау және оны одан әрі пайдалану
қағидасына қосымша
Астана қаласының коммуналдық меншігіне кабылданатын объектінің
теңгерімдік құны туралы анықтама
Объектінің атауы: _____________________________________________
Р/с №
Объект салу кезінде орындалған шығындар атауы
Құны (теңге)
1.
Ғимарат (орын-жай, ТҚС, ТҚС)
2.
Жабдық
3.
Инженерлік желілер
4.
Абаттандыру (көгалдандыру, жол, жаяу жүргіншілер жолы, аялдамалар, телефондандыру)
5.
Құрылыс-монтаж жұмыстары (объект бойынша)
6.
Шағын сәулеттiк нысандар (орындықтар, сауыттар)
7.
Объектіні салу кезінде орындалған өзге де шығындар
Жиыны:
Бюджет қаражаты есебінен іске
асырылатын, объектіні салуға
қатысатын бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы __________________
Бас бухгалтер _______________ МО

7. Все расходы, связанные с оформлением документов до передачи объекта в коммунальную собственность, возлагаются на администратора бюджетной программы, участвующего в строительстве объекта, реализуемого за счет бюджетных средств.
8. При наличии всех требуемых документов, Управление финансов не позднее 10 (десять) рабочих дней оформляет приказ о принятии имущества в коммунальную собственность города Астаны и утверждает акт приема-передачи имущества в трех экземплярах на государственном и русском языках, по одному экземпляру для принимающей, передающей сторон, участвующих в оформлении, и для Управления финансов.
9. После принятия имущества в коммунальную собственность города Астаны, регистрация права оперативного управления и хозяйственного ведения осуществляется балансодержателем (принимающей стороной).
10..Объекты электроэнергетики, построенные за счет бюджетных средств, принимаются в коммунальную собственность города Астаны постановлением Акимата и передаются акционерному обществу "Астанаэнергосервис" в оплату акций.
11. Постановление Акимата о принятии объектов электроэнергетики в коммунальную собственность принимается в двухнедельный срок с момента поступления письменного обращения от администратора бюджетной программы, участвующего в строительстве объекта, реализуемого за счет бюджетных средств.
12. С даты вынесения постановления Акимата о принятии объектов электроэнергетики в коммунальную собственность, акт приема-передачи имущества утверждается в срок, указанный в пункте 8 Правил.
3. Перечень документов передаваемых в Управление финансов при приеме имущества в коммунальную собственность города Астаны
1) акт государственной приемочной комиссии о приемке построенного объекта в эксплуатацию, зарегистрированный в регистрирующем органе, а в установленных Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" случаях, предоставляется заключение рабочей комиссии;
2) технический паспорт на недвижимое имущество;
3) идентификационный документ на земельный участок;
4) сведения из правового кадастра на недвижимое имущество;
5) справка о балансовой стоимости объекта с полной расшифровкой затрат, подписанная первым руководителем и главным бухгалтером, заверенная печатью передающего органа согласно приложению;
6) акт приема-передачи имущества, подписанный передающей и принимающей сторонами.
4. Заключительные и переходные положения
13. Отношения, не охватываемые настоящими Правилами, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам приема имущества
в коммунальную собственность
города Астаны, построенного за счет
бюджетных средств, и дальнейшее его
использование, утвержденными
постановлением акимата города Астаны
от 6 февраля 2014 года № 113-160
Справка
о балансовой стоимости объекта,
принимаемого в коммунальную собственность
города Астаны
Наименование объекта: _______________________________________
№ п/п
Наименование затрат, выполненных при строительстве объекта
Стоимость (тенге)
1.
Здание (помещение, ТП, РП)
2.
Оборудование
3.
Инженерные сети
4.
Благоустройство (озеленение, дорога, тротуары, остановки, телефонизация)
5.
Строительно-монтажные работы (по объекту)
6.
Малые архитектурные формы (скамья, урны)
7.
Иные затраты, выполненные при строительстве объекта
Итого:
Руководитель администратора
бюджетной программы,
участвующего в строительстве объекта,
реализуемого за счет бюджетных средств _______________
Главный бухгалтер ____________ МП