Мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілетін облыстың коммуналдық мүлкін жалдау төлемінің есептік ставкаларын анықтау Қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысының әкімдігінің 2014 жылғы 14 мамырдағы № 148 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 4 маусымда № 3918 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысының әкімдігінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 5 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысының әкімдігінің 12.01.2016 № 5 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының атауында және бүкіл мәтін бойынша "Ақтөбе облысының коммуналдық мүлкін" деген сөздер "облыстың коммуналдық мүлкін" деген сөздермен ауыстырылды - Ақтөбе облысының әкімдігінің 23.02.2015 № 61 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 88 қаулысымен бекітілген мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру Қағидаларының 50-тармағына сәйкес Ақтөбе облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) берілетін облыстың коммуналдық мүлкін жалдау төлемінің есептік ставкаларын анықтау қағидалары бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының қаржы басқармасы" мемлекеттік мекемесі "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде осы қаулының орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Р. К. Кемаловаға жүктелсін.
Ескерту. 3 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысының әкімдігінің 23.02.2015 № 61 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі А.Мұхамбетов
Ақтөбе облысының әкімдігінің
2014 жылғы 14 мамырдағы
№ 148 қаулысымен бекітілген
Мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) берілетін облыстың коммуналдық мүлкін жалдау төлемінің есептік ставкаларын анықтау Қағидалары
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 ақпандағы № 88 қаулысымен бекітілген, мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларының 50-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Коммуналдық заңды тұлғалардың балансындағы, тұрғын емес үйдің мемлекеттік қорының объектілерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жылдық жалдау төлемінің есебі келесі формуламен жүзеге асырылады:

Об утверждении Правил определения расчетных ставок арендной платы за областное коммунальное имущество, передаваемое в имущественный наем (аренду)
Постановление акимата Актюбинской области от 14 мая 2014 года № 148. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 4 июня 2014 года № 3918. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 12 января 2016 года № 5
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 12.01.2016 № 5.
Сноска. В наименовании и по всему тексту постановления слова "за коммунальное имущество Актюбинской области" заменены словами "за областное коммунальное имущество" постановлением акимата Актюбинской области от 23.02.2015 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", пунктом 50 Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 88, акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения расчетных ставок арендной платы за областное коммунальное имущество, передаваемое в имущественный наем (аренду).
2. Государственному учреждению "Управление финансов Актюбинской области" обеспечить размещение настоящего постановления в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Кемалову Р.К.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением акимата Актюбинской области от 23.02.2015 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области А. Мухамбетов
Утверждено постановлением
акимата Актюбинской области
от 14 мая 2014 года № 148
Правила определения расчетных ставок арендной платы за областное коммунальное имущество, передаваемое в имущественный наем (аренду)
1. Данные Правила разработаны в соответствии с пунктом 50 Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 февраля 2014 года № 88.
2. Расчет годовой арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) объектов государственного нежилого фонда, находящихся на балансе коммунальных юридических лиц, осуществляется по следующей формуле:

Жа = С х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х К6 х S;
бұнда:
Жа – жылжымайтын мүлік объектісін пайдаланғаны үшін жылына жалдау ақысының ставкасы;
С – облыстың коммуналдық мүлкі үшін жалдау төлемінің базалық ставкасы Қазақстан Республикасының тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Заңымен белгіленген, 1,5 айлық есептеу көрсеткішіне тең қабылданады.
К1 – құрылым түрін ескеретін коэффициент;
К2 – инженерлік желілер мен коммуникациялардың болуын ескеретін коэффициент;
К3 – тұрғын емес үй-жайдың түрін ескеретін коэффициент;
К4 – жалға алушы қызметінің түрін ескеретін коэффициент;
К5 – жалдаушының ұйымдастырушылық-құқықтық формасын ескеретін коэффициент;
К6 – аумақтық орналасуын ескеретін коэффициент;
S – жалға алынып отырған алаң, шаршы метр.

Ап = С х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х К6 х S
где:
Ап – ставка арендной платы за пользование объектом недвижимости в год;
С - базовая ставка арендной платы за областное коммунальное имущество принимается равной 1,5 минимального расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
К1 коэффициент, учитывающий тип строения;
К2 – коэффициент, учитывающий наличие инженерных сетей и коммуникаций;
К3 – коэффициент, учитывающий вид нежилого помещения;
К4 – коэффициент, учитывающий вид деятельности арендатора;
К5 – коэффициент, учитывающий организационно-правовую форму нанимателя;
К6 – коэффициент, учитывающий территориальное расположение;
S – арендуемая площадь, квадратный метр.

Ескерту. 2 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысының әкімдігінің 23.02.2015 № 61 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Тұрғын емес үйдің мемлекеттік қорының жалдау төлемінің ставкаларын есептеу кезінде қолданылатын коэффициенттер:
№ р/с
Коэффициент түрі
Коэффициент мөлшері
1
Құрылым түрін ескеретін К1 коэффициенті:
әкімшілік
1,0
қоймалық, гараждық, қазандық және басқа құрылыстары
0,8
2
Инженерлік желілер мен коммуникациялардың болуын ескеретін К2 коэффициенті:
барлық инженерлік-техникалық коммуникациялары бар объектілер үшін;
қандай да бір коммуникациялар болмаған жағдайда әр түрі үшін 0,1 кемиді
2,0
білім мекемелерінің барлық инженерлік-техникалық коммуникациялары бар объектілер үшін;
қандай да бір коммуникациялар болмаған жағдайда әр түрі үшін 0,1 кемиді
1,0
3
Тұрғын емес үй-жайдың түрін ескеретін К3 коэффициенті:
ғимарат немесе ғимараттағы үй-жай
1,0
ғимараттың цокольдік қабаты немесе жартылай жертөле
0,9
жертөле үй-жайы
0,5
4
Жалдаушының қызмет түрін ескеретін К4коэффициенті:
сауда-коммерциялық және жабдықтаушы-өткізу қызметі (өндірістік, азық-түліктік және аралас тауарлар, дәріхана және дәріханалық пункттер); банктік қызметтер; полиграфиялық қызметтер; брокерлік қызмет; сақтандыру және инвестициялық компаниялар; нотариалдық және адвокаттық кеңселер
2,0
коммуникациялық қызметтер, оның ішінде: байланыс қызметтері, автоматтандырылған телефон станциялары, почталар
0,7
қызметтер көрсету:
тұрмыстық және мәдени-демалыс қызметтері, тренажер залдары, фитнес-клубтар, техникалық қызметтер көрсету станциялары, шеберханалар
2,0
қоғамдық тамақтандыру саласындағы қызмет: дәмхана, мейрамханалар
3,0
буфеттер мен асханалар
2,0
білім мекемелеріндегі буфет пен асханалар
0,5
білім (мектептен тыс, оқушыларға арналған үйірме қызметі, компьютерлік сыныптар), балалар мен жасөспірімдерге арналған дене шынықтыру және спорт, денсаулық сақтау және мәдениет саласында қызмет көрсету
1,0
өндірістік қызмет
1,0
гараждар ретіндегі үй-жайлар, қойма, сақтау камералары
2,0
өзге де қызмет түрлері
1,0
5
Жалдаушының ұйымдық-құқықтық нысанын ескеретін К5 коэффициенті:
жеке меншік нысанындағы құрылымдарға арналған (серіктестіктер, акционерлік қоғамдар, ұлттық компаниялар)
2,0
акциялардың (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайыздарын және бюджеттік бағдарламаларды орындаудан кірістердің кем дегенде 90 пайызын алатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер), егерде акциялардың мемлекеттік пакетіне иелік ету және пайдалану құқығын жүзеге асыратын, мемлекеттік орган жазбаша растаған жағдайда
1,0
қоғамдық ұйымдар мен бірлестіктер, үкіметтік емес ұйымдар үшін
1,0
сауда-саттық қызметті есептемегенде, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне өнеркәсіп қызметін ұйымдастыру және халыққа қызмет көрсетуді ұйымдастыру үшін
1,0
6.
Аумақтық орналасуын ескеретін К6 коэффициенті:
Ақтөбе қаласы
2,0
аудандық орталықтар
1,0
кент, ауыл
0,5
Ескерту. 3 тармаққа өзгерістер енгізілді – Ақтөбе облысының әкімдігінің 17.10.2014 № 367 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением акимата Актюбинской области от 23.02.2015 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Коэффициенты, применяемые при расчете ставок арендной платы нежилого государственного фонда:
п/п
Вид коэффициентов
Размер
коэффициента
1
Коэффициент, учитывающий тип строения, К1:
административное
1,0
складское, гаражное, котельная и другие строения
0,8
2
Коэффициент, учитывающий наличие инженерных сетей и коммуникаций, К2:
для объектов со всеми инженерно-техническими коммуникациями; при отсутствии каких-либо видов коммуникаций уменьшается на 0,1 за каждый вид
2,0
для объектов со всеми инженерно-техническими коммуникациями организаций образования; при отсутствии каких-либо видов коммуникаций уменьшается на 0,1 за каждый вид
1,0
3
Коэффициент, учитывающий вид нежилого помещения К3:
здание или помещение в здании
1,0
цокольный этаж или полуподвал
0,9
подвальное помещение
0,5
4
Коэффициент, учитывающий вид деятельности арендатора, К4:
торгово–коммерческая и снабженческо–сбытовая деятельность (промышленные, продовольственные и смешанные товары, аптеки и аптечные пункты); банковские услуги; полиграфические услуги; брокерская деятельность; страховые и инвестиционные компании; нотариальные и адвокатские конторы
2,0
коммуникационные услуги, в том числе услуги связи, автоматизированных телефонных станций, почты
0,7
оказание услуг:
бытовые и культурно-досуговые услуги, тренажерные залы, фитнес-клубы, станции технического обслуживания, мастерские
2,0
оказание услуг в сфере общественного питания:
кафе, рестораны
3,0
буфеты и столовые
2,0
буфеты и столовые в организациях образования
0,5
оказание услуг в области образования (внешкольная, кружковая деятельность для учащихся, компьютерные классы), физической культуры и спорта для детей и юношества, здравоохранения и культуры
1,0
производственная деятельность
1,0
помещения под гаражи, склады, камеры хранения
2,0
прочие виды деятельности
1,0
5
Коэффициент, учитывающий организационно-правовую форму нанимателя, К5:
для структур с частной формой собственности (товарищества, акционерные общества, национальные компании)
2,0
- для акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) пятьдесят и более процентов акций (долей участия) и получающих не менее 90 процентов дохода от выполнения бюджетных программ, в случае предоставления письменного подтверждения государственного органа, осуществляющего права владения и пользования государственным пакетом акций
1,0
для общественных организаций и объединений, неправительственных организаций
1,0
для субъектов малого предпринимательства для организации производственной деятельности и оказания услуг населению, за исключением торгово-закупочной деятельности
1,0
6
Коэффициент, учитывающий территориальное расположение, К6:
город Актобе
2,0
районные центры
1,0
поселок, село
0,5
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями акимата Актюбинской области от 17.10.2014 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.02.2015 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Жабдықтарды, автокөлік құралдарын және басқа тұтынылмайтын заттарды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жылдық жалдау төлемін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Жа = С х Nam /100 х Кп
бұнда:
Жа – жабдықтарды, автокөлік құралдарын және басқа тұтынылмайтын заттарды бір жылға жалдау төлемінің мөлшерлемесі;
С – бухгалтерлік есеп деректері бойынша жабдықтардың қалдық құны.
Жабдықтарды, автокөлік құралдарын және басқа тұтынылмайтын заттарды мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде 100 пайызға тозығын есептеумен қалдық құны алғашқы (жаңадан құрылған) құнынан 10 пайыз көлемінде қолданылады.
Nam – Қазақстан Республикасының "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексінің (Салық кодексі) 120-бабына сәйкес амортизациялаудың деңгейлі нормалары;
Кт – төмендететін коэффициент (жабдықтар, автокөлік құралдары және басқа тұтынылмайтын заттар сексен пайызға тозған кезде – 0,8 мөлшерінде, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне сату-сатып алу (делдалдық) қызметтен басқа, халыққа қызмет көрсету саласын дамыту және өндірістік қызметті ұйымдастыру үшін берілген кезде – 0,5 мөлшерде).

4. Расчет годовой арендной платы при предоставлении в имущественный наем (аренду) оборудования, автотранспортных средств и других непотребляемых вещей осуществляется по формуле:
Ап = С х Nam /100 х Кп
где:
Ап - ставка арендной платы за оборудование, транспортные средства и другие не потребляемые вещи в год;
С - остаточная стоимость оборудования по данным бухгалтерского учета.
При сдаче в имущественный наем (аренду) оборудования, транспортных средств и других непотребляемых вещей с начисленным износом 100 процентов остаточная стоимость принимается в размере 10 процентов от первоначальной (восстановительной) стоимости;
Nam - предельные нормы амортизации в соответствии со статьей 120 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
Кп - понижающий коэффициент (применяется при износе оборудования, транспортных средств и других непотребляемых вещей более шестидесяти процентов - в размере 0,8, при предоставлении субъектам малого предпринимательства для организации производственной деятельности и развития сферы услуг населения, за исключением торгово-закупочной (посреднической) деятельности, - в размере 0,5).