Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 29 тамыздағы № 564, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 2 қыркүйектегі № 86, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 4 қыркүйектегі № 290, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 11 қыркүйектегі № 394, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2014 жылғы 12 қыркүйектегі № 4 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 22 қыркүйекте № 9741 тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық процестік кодексі 146-бабының 5-бөлігіне сәйкес, үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану тетіктерін егжей-тегжейлі реттеу мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидасы бекітілсін.
2. «Бұлтартпау шарасы ретінде кепіл және үйде қамап ұстау туралы Нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2005 жылғы 18 қазандағы № 56, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2005 жылғы 22 қазандағы № 187, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің міндетін атқарушының 2005 жылғы 6 қазандағы № 590 және Қазақстан Республикасының Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) Төрағасының 2005 жылғы 7 қазандағы № 214 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3947 тіркелген, 2005 жылғы 22 желтоқсандағы № 175 (799) «Заң газеті» газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
________________ А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
________________ Н. Әбіқаев
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________ Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің Төрағасы
________________ Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2014 жылғы 2 қыркүйектегі № 86
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2014 жылғы 4 қыркүйектегі № 290
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 29 тамыздағы № 564
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

Об утверждении Правил исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 августа 2014 года № 564, Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 сентября 2014 года № 86, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 4 сентября 2014 года № 290, Министра финансов Республики Казахстан от 11 сентября 2014 года № 394 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 12 сентября 2014 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2014 года № 9741
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3
В соответствии с частью 5 статьи 146 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года, в целях детальной регламентации механизма исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 октября 2005 года № 56, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 22 октября 2005 года № 187, и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 октября 2005 года № 590 и Председателя Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) от 7 октября 2005 года № 214 «Об утверждении Инструкций о применении залога и домашнего ареста в качестве меры пресечения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3947, опубликованный в газете «Юридическая газета» от 22 декабря 2005 года № 239 (973)).
3. Настоящий Приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2015 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
__________ А. Даулбаев
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_____________ Н. Абыкаев
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_____________ К. Касымов
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы и противодействию коррупции
________________ К. Кожамжаров
Утверждены
совместным приказом
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 2 сентября 2014 г. № 86
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 4 сентября 2014 г. № 290
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 августа 2014 г. № 564
Министра финансов
Республики Казахстан

2014 жылғы 11 қыркүйектегі № 394
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі Төрағасының
2014 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 4 бірлескен бұйрығымен
бекітілді
Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау қағидасы Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК) 146-бабына сәйкес әзірленді, сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдарының не егер бұлтартпау шарасы сот іс жүргізуі уақытында қолданылса, соттың өтініші бойынша тергеу судьясы (сот) таңдайтын үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидада пайдаланылатын негізгі ұғымдар
2. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) үйқамақ – күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны күзетпен қамауда ұстамай, бірақ ҚПК 147-бабында көзделген негіздер бойынша және тәртіпте судья (сот) белгілеген шектеулерді қолдана отырып, қоғамнан оқшаулау;
2) тұрғынжай – бiр немесе бiрнеше адамның уақытша немесе тұрақты тұруына арналған үй-жай немесе құрылыс, оның iшiнде: меншiктi немесе жалға алынған пәтер, үй, саяжай үйi, мейманхана нөмiрi, каюта, купе; көппәтерлi тұрғын үйдi қоспағанда, оларға тiкелей жалғасатын верандалар, террасалар, галереялар, балкондар, мансардалық құрылыстар, тұрғын құрылысының жертөлесi және шатыры, сондай-ақ өзен немесе теңiз кемесi және басқалар.
3. Үйқамақты қолдану
3. Үйқамақ ҚПК-нің 136139146342-баптарымен көзделген процестік негіздер болған кезде ғана күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тиісті тәртібін қамтамасыз ету, сотта істі объективті түрде тергеп-тексеруге және талқылауға кедергі келтірудің, сотқа дейінгі тергеп-тексеру және сот органдарынан жалтарудың алдын алу, қылмыстық әрекетті болдырмау мақсатында қолданылады.
4. Үйқамақта ұстау орнын қылмыстық процесті жүргізуші орган айқындайды. Бұл тұрғынжай, аурухана, клиника, пансионат, өзге де орындар және жалға алынған үй-жайлар болуы мүмкін.
5. Күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға тұрғынжайды қылмыстық іс бойынша іс жүргізу уақытында туыстарының және өзге де тұлғалардың ұсынуына жол беріледі. Күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға туыстары және таныстары тұрғынжайды берген кезде қылмыстық процесті жүргізуші орган үшін олардың, сондай-ақ олармен бірге тұратын кәмелетке толғандардың жазбаша келісімі қажет.
6. Тұрғынжайды жалға алу шарты күдікті, айыпталушы, сотталушы үйқамақта болған кезеңде оның тұрақты тұратын орны бойынша жасалмаған жағдайда шартта жалға беруші мен жалға алушының құқықтары мен міндеттері, тұрғын үйді пайдалану мерзімдері мен ережелері, коммуналдық қызмет үшін төлем, жалға алушының тұрғын үйді күтіп-ұстауы және жарамдылығы жөніндегі жауапкершілігі, шартты мерзімінен бұрын бұзу мәселелері қарастырылады. Жалға берушіге тұрғын үйді жалға алудың негізгі мақсаты туралы жалға алушы міндетті түрде ескертуі тиіс, бұл ретте,қосалқы жалға беруге жол берілмейді.

от 11 сентября 2014 г. № 394
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной
службы и противодействию
коррупции
от 12 сентября 2014 г. № 4
Правила
исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста
1. Общие положения
1. Настоящие Правила исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста разработаны в соответствии со статьей 146 Уголовного–процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК), определяют порядок исполнения меры пресечения в виде домашнего ареста, избираемой следственным судьей (судом) по ходатайству органов досудебного расследования, либо судом, если мера пресечения применена во время судебного производства.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) домашний арест - изоляция подозреваемого, обвиняемого, подсудимого от общества без содержания их под стражей, но с применением ограничений, установленных судьей (судом) по основаниям и в порядке, предусмотренном статьей 147 УПК;
2) жилище - помещение или строение для временного или постоянного проживания одного или нескольких лиц, в том числе: собственные или арендуемые квартира, дом, садовый дом, гостиничный номер, каюта, купе; непосредственно примыкающие к ним веранды, террасы, галереи, балконы, мансардные строения, подвал и чердак жилого строения, кроме многоквартирного жилого дома, а также речное или морское судно и другие.
3. Применение домашнего ареста
3. Домашний арест применяется только при наличии процессуальных оснований, предусмотренных статьями 136139146342 УПК, в целях обеспечения надлежащего поведения подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, предупреждения воспрепятствования объективному расследованию и разбирательству дела в суде, уклонения от органов досудебного расследования и суда, предупреждения преступной деятельности.
4. Место содержания под домашним арестом определяется органом, ведущим уголовный процесс. Это может быть жилище, больница, клиника, пансионат, иные места и арендованные помещения.
5. Допускается предоставление подозреваемому, обвиняемому, подсудимому жилища родственниками и иными лицами на время производства по уголовному делу. При предоставлении подозреваемому, обвиняемому, подсудимому жилища родственниками и знакомыми для органа, ведущего уголовный процесс, необходимо письменное согласие их, а также совместно проживающих с ними совершеннолетних лиц.
6. В случае заключения договора аренды жилища не по месту постоянного жительства подозреваемого, обвиняемого, подсудимого в период нахождения его под домашним арестом, в договоре предусматриваются права и обязанности арендодателя и арендатора, сроки и правила пользования жильем, оплаты коммунальных услуг, ответственность арендатора по содержанию в исправности жилья, вопросы досрочного расторжения договора. Арендодатель должен быть обязательно предупрежден арендатором об основной цели аренды им жилья, при этом субаренда исключается.

7. Тергеу судьясының (соттың) қаулысы күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға оны жария етілген сәттен бастап сотқа дейінгі тергеп-тексеру органына беріледі және дереу орындалуға жатады.
8. Күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қатысты үйқамақты қолданған кезде тергеу судьясы (сот) қылмыстық істерді тергеп-тексерудің тергеулігіне сәйкес қадағалауды жүзеге асыратын орган көрсетіледі.
Үйқамақтың орындалуын қадағалауды жүзеге асыру сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізген тұлғаға тапсырылмауға тиіс.
Белгіленген шектеулердің сақталуын қадағалауды жүзеге асыратын органның немесе лауазымды адамның өз бастамасы бойынша күдіктінің, айыпталушының, сотталушының құқықтарына қысым көрсететін қосымша шектеулер белгілеуге құқығы жоқ.
9. Анықтау органының бастығы, әскери бөлім командирі осы орган қызмет көрсететін аумақта тұратын күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға қатысты тергеу судьясының (соттың) қаулысы келіп түскен кезде күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға тергеу судьясының (соттың) қаулысымен оларға жүктелген шектеулердің орындалуын қадағалауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшені айқындайды және құрылымдық бөлімшенің басшысына күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны есепке алуды және оның тәртібін қадағалауды қамтамасыз етуді дереу тапсырады.
10. Күдіктінің, айыпталушының, сотталушының үйқамақта болуын және тергеу судьясы (сот) айқындаған шектеулерді орындауын қадағалау Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын есепке алу журналына бұлтартпау шарасының таңдалғаны туралы ақпарат енгізілген сәттен басталады.
11. Бұлтартпау шарасын таңдау туралы ақпаратты өзіне Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын есепке алу журналына (1-қосымша) қадағалауды жүзеге асыру жүктелген адам енгізеді.
Осыған ұқсас мәліметтер олар болған жағдайда ықпалдастырылған ақпараттық-іздестіру жүйесіне де енгізіледі.
12. Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын есепке алу журналы кезекші бөлімде сақталады және нөмірленуі, тігілуі, құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімшесінде тіркелуі және органның мөрімен бекітілуі тиіс.
13. Өздеріне қатысты үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған күдіктінің, айыпталушының, сотталушының дереу есепке алынуын бақылауды жүзеге асыру аталған адамдарды қадағалауды жүзеге асыру тапсырылған құрылымдық бөлімшелердің басшыларына жүктеледі.
14. Орган немесе лауазымды адам күдіктінің, айыпталушының, сотталушының үйқамақта болуын және тергеу судьясы (сот) белгілеген шектеулердің орындалуын қадағалауды жүзеге асыруды тергеу судьясы (сот) қаулысының қолданылу мерзімі аяқталған, осы бұлтартпау шарасы өзгертілген не оның күші жойылған, үкім шығарылған немесе қылмыстық іс тоқтатылған кейін тоқтатады.

7. Постановление следственного судьи (суда) с момента его объявления подозреваемому, обвиняемому, подсудимому незамедлительно передается в орган досудебного расследования и подлежит немедленному исполнению.
8. При применении домашнего ареста в отношении подозреваемого, обвиняемого, подсудимого следственным судьей (судом) указывается орган, осуществляющий надзор согласно подследственности расследования уголовных дел.
Осуществление надзора за исполнением домашнего ареста не должно быть поручено лицу, производящему досудебное расследование.
Орган или должностное лицо, осуществляющее надзор за соблюдением установленных ограничений, не вправе по своей инициативе устанавливать дополнительные ограничения, ущемляющие права подозреваемого, обвиняемого, подсудимого.
9. Начальник органа дознания, командир воинской части при поступлении постановления следственного судьи (суда) в отношении подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, проживающего на территории обслуживания данным органом, определяет структурное подразделение, которым будет осуществляться надзор за выполнением подозреваемым, обвиняемым, подсудимым ограничений, возложенных на него постановлением следственного судьи (суда) и незамедлительно поручает руководителю структурного подразделения поставить на учет подозреваемого, обвиняемого, подсудимого и обеспечить надзор за его поведением.
10. Надзор за исполнением подозреваемым, обвиняемым, подсудимым домашнего ареста и определенных следственным судьей (судом) ограничений начинается с момента внесения информации об избрании меры пресечения в Журнал учета меры пресечения в виде домашнего ареста.
11. Информация об избрании меры пресечения вносится лицом, на которое возложено осуществление надзора, в Журнал учета меры пресечения в виде домашнего ареста (приложение 1).
Аналогичные сведения вносятся в интегрированные информационно-поисковые системы при их наличии.
12. Журнал учета меры пресечения в виде домашнего ареста хранится в дежурной части и должен быть пронумерован, прошнурован, зарегистрирован в подразделении документального обеспечения и скреплен печатью органа.
13. Осуществление контроля за незамедлительной постановкой на учет подозреваемых, обвиняемых, подсудимых, в отношении которых применена мера пресечения в виде домашнего ареста, возлагается на руководителей структурных подразделений, которым поручено осуществление надзора за названными лицами.
14. Орган или должностное лицо прекращает осуществление надзора за исполнением подозреваемым, обвиняемым, подсудимым домашнего ареста и определенных следственным судьей (судом) ограничений, после окончания срока действия постановления следственного судьи (суда), изменения либо отмены этой меры пресечения, вынесения приговора или прекращения уголовного дела.

4. Үйқамақта отырған күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тәртібін
қадағалауды жүзеге асыруды ұйымдастыру
15. Үйқамақта отырған күдікті, айыпталушы, сотталушы туралы ақпарат үйқамақта отырған адамды қадағалау бойынша бақылау-қадағалау ісіне жинақталады.
16. Бақылау-қадағалау ісіне: тергеу судьясы (сот) қаулысының данасы; анықтаушының, тергеушінің не егер бұлтартпау шарасы сот ісін жүргізу уақытында қолданылса, соттың хабарламасы туралы, адамның есепке алынғаны туралы хаттың көшірмесі; күдіктіге (айыпталушыға, сотталушыға) тергеу судьясының, соттың бұлтартпау шарасын қолдану жөніндегі қаулысын немесе оның көшірмесін жария ету хаттамасының көшірмесі; үйқамақта отырған күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға сауалнама парағы (2-қосымша); үйқамақ отырған күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тәртібін қадағалауды жүзеге асыру туралы мәліметтер, күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тәртібіне тексеру жүргізудің нәтижелері туралы баянаттар; прокурордың, анықтаушының, тергеушінің не егер бұлтартпау шарасы сот ісін жүргізу уақытында қолданылса, соттың хабарлары туралы, күдіктінің, айыпталушының, сотталушының жүктелген міндеттерді бұзғаны туралы хаттардың көшірмелері; қадағалау іс-шараларына қатысты басқа да құжаттар және осы мәселе бойынша хат алмасу тігіледі.
17. Бақылау-қадағалау ісі қызметтік бөлмеде қызметкердің атына бекітілген қоймада (сейфте, металл шкафта) сақталады, ол берік жабылуға және мөрленуге тиіс. Тергеу судьясы, сот қаулысының қолданылуы тоқтатылғаннан кейін күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тәртібін тікелей қадағалауды жүзеге асыратын қызметкер бақылау-қадағалау ісін құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімшесіне белгіленген тәртіпте сақтау үшін тапсырады.
18. Күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тәртібін тікелей қадағалауды жүзеге асыру тапсырылған құрылымдық бөлімше қызметкері:
1) күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын есепке алу журналына дереу есепке алады.
Осыған ұқсас мәліметтер олар болған жағдайда ықпалдастырылған ақпараттық-іздестіру жүйесіне де енгізіледі;
2) күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға таңдалған бұлтартпау шарасының, тергеу судьясның (соттың) қаулысында көрсетілген шектеулер мен міндеттердің мәнін түсіндіреді. Тергеу судьясының (соттың) бұлтартпау шарасын таңдау туралы қаулысын күдіктіге (айыпталушыға, сотталушыға) түсіндіру және оның көшірмесін табыс ету турыла хаттама жасайды. Хаттама тергеушіге, анықтаушыға, прокурорға немесе егер, бұлтартпау шарасы сот ісін жүргізу уақытында қолданылса, сотқа жолданады, хаттаманың көшірмесі бақылау-қадағалау ісіне тігіледі.
Күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға тыйым салынған уақытта, атап айтқанда, тергеушіден, анықтаушыдан, прокурордан шақырту, сот шақыртуын алған кезде; тергеушінің, анықтаушының, прокурордың немесе соттың рұқсаты бойынша кеткен кезде; сырқаттанғанда, табиғи зілзала болғанда тұрғын үйді қалдыру ойы туралы кезекші бөлімге және оның тәртібін тікелей қадағалауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің қызметкеріне хабарлау қажеттілігі туралы жазбаша түрде ескертеді.
Жүктелген шектеулер орындалмаған жағдайда прокурор, тергеуші (анықтаушы) ҚПК-нің 153-бабына сәйкес прокурормен келісім бойынша бұлтартпау шарасын күзетпен қамауда ұстауға өзгерту немесе қосымша міндеттер жүктеу туралы өтінішпен тергеу судьясына (сотқа) жүгінуге құқылы екендігін түсіндіреді;

4. Организация осуществления надзора за поведением подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, находящегося под домашним арестом
15. Информация о подозреваемом, обвиняемом, подсудимом, находящемся под домашним арестом, накапливается в контрольно-надзорном деле по надзору за лицом, находящимся под домашним арестом.
16. К контрольно-надзорному делу приобщаются: экземпляр постановления следственного судьи (суда); копия письма об уведомлении дознавателя, следователя либо суда, если мера пресечения применена во время судебного производства, о постановке лица на учет; копия протокола объявления подозреваемому (обвиняемому, подсудимому) постановления следственного судьи, суда по применению меры пресечения и вручения его копии; анкетный лист на подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, находящегося под домашним арестом (приложение 2); сведения об осуществлении надзора за поведением подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, находящегося под домашним арестом, рапорты о результатах проведения проверок поведения подозреваемого, обвиняемого, подсудимого; копии писем о сообщении прокурора, дознавателя, следователя либо суда, если мера пресечения применена во время судебного производства, о нарушении подозреваемым, обвиняемым, подсудимым возложенных обязанностей; другие документы, касающиеся надзорных мероприятий и переписка по этому вопросу.
17. Контрольно-надзорное дело хранится в служебном помещении в закрепленном за работником хранилище (сейфе, металлическом шкафу), которое надежно закрывается и опечатывается. После прекращения действия постановления следственного судьи, суда работник, осуществлявший непосредственный надзор за поведением подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, сдает контрольно-надзорное дело в подразделение документального обеспечения для хранения в установленном порядке.
18. Сотрудник структурного подразделения, которому поручено осуществлять непосредственный надзор за поведением подозреваемого, обвиняемого, подсудимого:
1) немедленно ставит на учет подозреваемого, обвиняемого, подсудимого в Журнале учета меры пресечения в виде домашнего ареста.
Аналогичные сведения вносятся в интегрированные информационно-поисковые системы при их наличии;
2) разъясняет подозреваемому, обвиняемому, подсудимому сущность избранной меры пресечения, ограничений и обязанностей, указанных в постановлении следственного судьи (суда). Составляет протокол о разъяснении подозреваемому (обвиняемому, подсудимому) постановления следственного судьи (суда) об избрании меры пресечения и вручения его копии. Протокол направляется следователю, дознавателю, прокурору или суду, если мера пресечения применена во время судебного производства, копия протокола приобщается к контрольно-надзорному делу.
Письменно предупреждает подозреваемого, обвиняемого, подсудимого о необходимости сообщать в дежурную часть и сотруднику структурного подразделения, которым осуществляется непосредственный надзор за его поведением, о намерениях оставить жилье в запрещенное время, в частности при получении вызова от следователя, дознавателя, прокурора, судебного вызова; отлучение с разрешения следователя, дознавателя, прокурора или суда; болезни, возникновения стихийных бедствий.
Разъясняет, что в случае невыполнения возложенных ограничений прокурор, следователь (дознаватель) по согласованию с прокурором в соответствии со статьей 153 УПК имеет право обратиться к следственному судье (суд) с ходатайством об изменении меры пресечения на содержание под стражей или возложение дополнительных обязанностей;

3) күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны фотосуретке түсіруді жүзеге асырады, сауалнама парағын жасайды. Бір тәулік ішінде бақылау-қадағалау ісін ресімдейді;
4) үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны есепке алу туралы бір тәулік ішінде тергеушіге, анықтаушыға, прокурорға немесе егер бұлтартпау шарасы сот ісін жүргізу уақытында қолданылса, сотқа жазбаша хабарлайды. Хабарламаның көшірмесі бақылау-қадағалау ісіне тігіледі.
Тергеушіге, анықтаушыға, прокурорға немесе сотқа хабарламада мынадай жағдайларда:
адам шақыртылғанда немесе елді мекеннен оның кетуіне рұқсат етілгенде - алдын ала, бірақ үйқамақта болуы орындалатын жерден кететін күнге дейінгі бір тәуліктен кешіктірмей;
бұлтартпау шарасы өзгертілгенде, ақтау үкімі шығарылғанда немесе қылмыстық іс тоқтатылғанда - дереу, бірақ қабылданған шешім туралы ақпаратты алғаннан кейін 24 сағаттан кешіктірілмей жазбаша хабарлау (факс арқылы, электронды почта арналары арқылы) қажеттілігі туралы белгі қояды;
5) тергеу судьясы (сот) қаулысында көрсетілген тұрғылықты жерінде күдіктінің, айыпталушының, сотталушының болмауына және бір тәулік ішінде оның орналасқан жерінің анықталмауына байланысты оны дереу есепке алу мүмкін болмаған жағдайда ол туралы тергеушіге, анықтаушыға, прокурорға не егер бұлтартпау шарасы сот ісін жүргізу уақытында қолданылса, сотқа хабарлайды;
6) тергеу судьясы, сот қаулысымен күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға электронды бақылау құралын өзімен бірге алып жүру міндеттемесін жүктеген кезде электронды қадағалау құралын пайдаланады;
7) күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны тұрғылықты жерінде болуын тәуліктің кез келген уақытында тексереді. Тексеру күндізгі уақытта кемінде екі рет және түнгі уақытта кемінде бір рет жүргізіледі. Лауазымды адамның қамақтағы адамның тұрғынжайында болуына осы адамның және онымен бірге тұратын адамдардың келісімімен жол беріледі және ол отыз минуттан аспауға тиіс.
Күдіктінің, айыпталушының, сотталушының шарттар мен шектеулерді бұзғаны туралы ақпарат болған кезде уәкілетті орган түнгі уақытта қосымша тексеруді жүзеге асырады;
8) күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тұрғынжайына әрбір келуінің нәтижелері туралы баянат жасайды, анықтау органының бастығына баяндап болғаннан кейін бақылау-қадағалау ісіне тігеді.
Күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тәртібін тексеру бойынша қабылданған шаралардың нәтижелері, бұл ретте анықталған бұзушылықтар және олар бойынша қабылданған ден қою шаралары туралы ақпаратты Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын есепке алу журналында көрсетеді;

3) осуществляет фотографирование подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, составляет анкетный лист. В течение суток оформляет контрольно-надзорное дело;
4) о постановке на учет подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, в отношении которого применена мера пресечения в виде домашнего ареста, в течение суток письменно уведомляет следователя, дознавателя, прокурора или суд, если мера пресечения применена во время судебного производства. Копию сообщения приобщает к контрольно-надзорному делу.
В сообщении следователю, дознавателю, прокурору или суду отмечает о необходимости письменного (по факсу, по каналам электронной почты) извещения в случае:
вызова лица или выдачи ему разрешения на выезд из населенного пункта - заблаговременно, но не позднее, чем за сутки до даты оставления места исполнения домашнего ареста;
изменения меры пресечения, вынесения оправдательного приговора или прекращения уголовного дела - безотлагательно, но не позднее 24 часов после получения информации о принятом решении;
5) в случае невозможности немедленной постановки на учет подозреваемого, обвиняемого, подсудимого в связи с отсутствием последнего по месту жительства, указанного в постановлении следственного судьи (суда), и неустановлением в течение суток его местонахождения сообщает об этом следователю, дознавателю, прокурору, либо судье, если мера пресечения применена во время судебного производства;
6) при возложении постановлением следственного судьи, суда на подозреваемого, обвиняемого, подсудимого обязанности носить электронное средство контроля использует электронные средства слежения;
7) проверяет в любое время суток нахождение по месту жительства подозреваемого, обвиняемого, подсудимого. Проверка производится не более двух раз в дневное время и не более одного раза в ночное время. Нахождение должностного лица в жилище арестованного допускается с согласия этого лица и лиц, проживающих с ним совместно, и не должно превышать тридцати минут.
При наличии информации о нарушении подозреваемым, обвиняемым, подсудимым условий и ограничений уполномоченный орган осуществляет дополнительную проверку в ночное время;
8) составляет рапорт о результатах каждого посещения жилища подозреваемого, обвиняемого, подсудимого после доклада начальнику органа дознания приобщает к контрольно-надзорному делу.
Информацию о результатах принятых мер по проверке поведения подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, выявленные при этом нарушения и принятые по ним меры реагирования отражает в Журнале учета меры пресечения в виде домашнего ареста;

9) тергеу судьясының (соттың) үйқамақ мерзімін ұзарту туралы, бұлтартпау шарасын өзгерту немесе күшін жою туралы қаулысы келіп түскен кезде Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын есепке алу журналында тиісті белгі қояды;
10) күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тәртібін қадағалауды тоқтату туралы анықтау органының бастығына дәлелденген баянатпен баяндайды. Анықтау органы бастығының жазбаша рұқсаты бойынша адамды есептен алып тастайды, ол туралы Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын есепке алу журналына тиісті белгі қояды;
11) ерекше жағдайларда, күдікті, айыпталушы, сотталушы үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын орындауға тиіс тұрақты тұрғылықты жері сот қадағалауды жүзеге асыру міндеттемесін жүктеген органнан алыс жерде орналасса, қадағалауды уәкілетті орган аумақтық ІІБ анықтау органының жүзеге асыруы туралы өтінішхат шығарады. Аталған өтінішхат прокурорға жолданады, ол 24 сағаттан кешіктірмей тексеру жүргізу туралы тапсырма шығарады. Осындай жағдайларда тексеру жүргізу туралы тапсырмаға міндетті түрде бақылау-қадағалау ісінің телнұсқасы, сот бақылау міндеттемесін жүктеген лауазымды адамның, органның байланыс телефондары қоса беріледі.
Бақылауды жүзеге асыру туралы тапсырманы алған кезде аумақтық ішкі істер органының бастығы құрылымдық бөлімшенің басшысына сот үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын қолданған күдіктінің, айыпталушының, сотталушының тұрғылықты жері бойынша тексеруді жүзеге асыруды тапсырады.
Құрылымдық бөлімше басшысы тұрғылықты жері бойынша тексеруді жүзеге асыра отырып, бақылау-қадағалау ісін толтыратын және осы қызмет мәселелері және анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаушы органмен тұрақты байланысты жүзеге асыратын нақты лауазымды адамға қадағалауды тапсырады.
19. Күдікті, айыпталушы, сотталушы өзіне жүктелген шектеулерді бұзғанын растайтын мән-жайлар анықталған жағдайда өзіне тікелей қадағалауды жүзеге асыру тапсырылған құрылымдық бөлімше қызметкері:
1) уәжді баянат жасау арқылы жүктелген міндеттерді бұзу фактісін тіркеуге міндетті. Күдіктіден, айыпталушыдан, сотталушыдан, оның отбасы мүшелерінен, көршілерінен немесе басқа да оқиға куәларынан жазбаша түсініктемелер алуға міндетті. Жасалған баянаттың және алынған түсініктемелердің мазмұнын анықтау органының басшысына баяндауға міндетті;
2) бұзушылықтардың анықталған фактілері туралы дереу ауызша түрде және 24 сағаттан кешіктірмей жазбаша түрде тергеушіге, анықтаушыға және прокурорға, ал егер қылмыстық іс жүргізу соттың қарауында болса, сотқа хабарлауға міндетті. Ақпараттық хаттың және баянаттың көшірмелері бақылау-қадағалау ісіне тігіледі;

9) при поступлении постановления следственного судьи (суда) о продлении срока содержания под домашним арестом, об изменении или отмене меры пресечения делает соответствующую отметку в Журнале учета меры пресечения в виде домашнего ареста;
10) о прекращении надзора за поведением подозреваемого, обвиняемого, подсудимого докладывает мотивированным рапортом начальнику органа дознания. С письменного разрешения начальника органа дознания снимает лицо с учета, о чем делает соответствующую отметку в Журнале учета меры пресечения в виде домашнего ареста;
11) в исключительных случаях, когда постоянное место жительство, где должна исполняться подозреваемым, обвиняемым, подсудимым мера пресечения в виде домашнего ареста, находится на отдаленном расстоянии от органа, на который судом возложена обязанность осуществления надзора, уполномоченным органом выносится ходатайство об осуществлении надзора органом дознания территориального ОВД. Указанное ходатайство направляется прокурору, который не позднее 24 часов выносит поручение о проведении проверок. В таких случаях к поручению о проведении проверок в обязательном порядке прилагается дубликат контрольно-надзорного дела, контактные телефоны должностного лица, органа, на который судом возложена обязанность контроля.
При получении поручения об осуществлении контроля начальник территориального органа внутренних дел поручает руководителю структурного подразделения осуществление проверок по месту жительства подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, в отношении которого применена судом мера пресечения в виде домашнего ареста.
Руководитель структурного подразделения поручает надзор конкретному должностному лицу, который осуществляя проверки по месту жительства, заполняет контрольно-надзорное дело и осуществляет постоянную связь с контролирующим органом по вопросам данной деятельности и выявленных нарушениях.
19. В случае установления обстоятельств, свидетельствующих о нарушении подозреваемым, обвиняемым, подсудимым возложенных на него ограничений, сотрудник структурного подразделения, которому поручено осуществлять непосредственный надзор, обязан:
1) зафиксировать факт нарушения возложенных обязанностей путем составления мотивированного рапорта. Отобрать письменные объяснения по поводу выявленных нарушений у подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, членов его семьи, соседей или других свидетелей происшествия. Содержание составленного рапорта и отобранных объяснений доложить руководителю органа дознания;
2) о выявленных фактах нарушений безотлагательно информировать устно средствами связи и не позднее 24 часов письменно следователя, дознавателя и прокурора, а если уголовное производство находится на рассмотрении в суде - суд. Копии информационного письма и рапорта приобщаются к контрольно-надзорному делу;

3) күдікті, айыпталушы, сотталушы тұрғылықты жерінде болмаған жағдайда ол туралы қадағалауды жүзеге асыратын органның кезекші бөліміне дереу хабарлауға және оның тұрған жерін анықтауға шаралар қабылдауға міндетті.
20. Күдіктінің, айыпталушының, сотталушының үйқамақта болуын орындау орнында болмағаны туралы ақпарат келіп түскен және оның тұрған жері анықталмаған кезде осы бұлтартпау шарасын таңдаған тұлға бұлтартпау шарасын күзетпен қамауда ұстауға өзгерту туралы шешім қабылдайды.
21. Үйқамақтағы күдіктінің, айыпталушының, сотталушының өміріне немесе денсаулығына тұрғылықты жері бойынша қауіп төнгені туралы (өрт, авария, табиғи немесе техногендік сипаттағы апаттар, дүлей зілзала және т.с.с.) немесе оның сырқаттанғаны және оны денсаулық сақтау мекемесіне стационарлық емдеу үшін орналастырылғаны туралы хабарлама келіп түскен жағдайда анықтау органының бастығы хабарламада көрсетілген мән-жайларды дереу тексеруді ұйымдастырады.
Осындай хабарламаларды тексеру, олар келіп түскен сәттен бастап
24 сағаттан аспайтын мерзімде жүргізіледі. Алынған ақпарат расталған кезде тергеушіге, анықтаушыға, прокурорға немесе егер бұлтартпау шарасы сот ісін жүргізу уақытында қолданылса, сотқа күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны қаулыда көрсетілген жерде одан әрі қадағалауды жүзеге асырудың мүмкін емес екендігі туралы хабарлама жолданады.
5. Үйқамақта ұстаудың орындалуын бақылау
22. Анықтау органының бастығы құрылымдық бөлімшелернің тергеу судьясының (соттың) қаулысын орындау жөніндегі жұмысын ұйымдастырады және бақылайды. Осы мақсатта:
1) өздеріне қатысты үйқамақ түрінде бұлтартпау шарасы қолданылған күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны дереу есепке алу және олардың тәртібін қадағалауды жүзеге асыру бөлігінде тергеу судьясының (соттың) қаулысын орындау бойынша қарамағындағы бөлімшелердегі істердің жай-күйін зерделейді;
2) аптасына кемінде бір рет Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын есепке алу журналының жүргізілуін, бақылау-қадағалау істерінің қалыптастырылуын тексереді, ол туралы тексерілген күні және жеке қолы көрсетіле отырып, тиісті белгі қойылады.
23. Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасының орындалуын қадағалауды тиісінше жүзеге асырмағаны үшін тікелей қадағалауды жүзеге асыру тапсырылған құрылымдық бөлімше қызметкері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген тәртіптік және өзге де жауапкершілік көтереді.
Үйқамақ түріндегі бұлтартпау
шарасын орындау қағидасына
1-қосымша
(11-тармақ)
Үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасын есепке алу журналы
Есепке алынған уақыты (күні, сағаты, минуты)
Т.А.Ә., туған күні, жері, азаматтығы,
жеке басын куәландыратын құжат (сериясы, №),
тұрғылықты немесе тұратын жері
Күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға телефон нөмірін қалдыруға тыйым салынатын үйқамақ түріндегі
бұлтартпау шарасын
орындау жері
Шешім шығарған соттың атауы, судьяның, тергеу судьясының Т.А.Ә., қаулының шығарылған күні, нөмірі
Сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының (соттың) атауы, тергеушінің, анықтаушының немесе сот ісін жүргізетін судьяның Т.А.Ә., телефон нөмірі
СТБР бойынша қылмыстық істің нөмірі, ҚР ҚК бабы, істің қысқаша фабуласы
1
2
3
4
5
6
7
Үйқамақта болуының шарттары, жүктелген міндеттердің мазмұны
Электрондық бақылау құралдарының қолданылғаны туралы белгі
(орнатылған күн)
Қаулының қолданылу мерзімі аяқталатын күні
Бұлтартпау шарасын ұзарту, өзгерту, күшін жою туралы мәліметтер
Қадағалауды жүзеге асыратын қызметкердің лауазымы, Т.А.Ә., қолы
Анықталған бұзушылықтар, ден қою шаралары қабылданды
Есептен алып тасталғаны туралы белгі
(Т.А.Ә., қолы, күні)
8
9
10
11
12
13
Үйқамақ түріндегі бұлтартпау
шарасын орындау қағидасына
2-қосымша
(16-тармақ)
Үйқамақта отырған күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға сауалнама парағы
Күдіктінің, айыпталушының фотосуреті
(анфас)

3) в случае отсутствия подозреваемого, обвиняемого, подсудимого по месту жительства немедленно сообщить об этом в дежурную часть органа, осуществляющего надзор и принять меры к установлению его места нахождения.
20. При получении информации об отсутствии подозреваемого, обвиняемого, подсудимого по месту исполнения домашнего ареста и не установлении его местонахождения лицо, избравшее эту меру пресечения, принимает решение об изменении меры пресечения на содержание под стражей.
21. В случае поступления сообщения о возникновении по месту жительства угрозы жизни или здоровью подозреваемого, обвиняемого, подсудимого, который находится под домашним арестом (пожар, авария, катастрофа природного или техногенного характера, стихийное бедствие и т.п.) или о его заболевании и размещении на стационарное лечение в учреждения здравоохранения начальник органа дознания немедленно организует проверку указанных в сообщении обстоятельств.
Проверка таких сообщений производится в срок, не превышающий 24 часов с момента их поступления. При подтверждении полученной информации направляется уведомление следователю, дознавателю, прокурору или суду, если мера пресечения применена во время судебного производства, о невозможности дальнейшего осуществления надзора за подозреваемым, обвиняемым, подсудимым по указанному в постановлении месте.
5. Контроль за исполнением домашнего ареста
22. Начальник органа дознания организует и контролирует работу структурных подразделений по исполнению постановлений следственного судьи (суда). С этой целью:
1) изучает состояние дел в подчиненных подразделениях по исполнению постановлений следственного судьи (суда), в части немедленной постановки на учет подозреваемых, обвиняемых, подсудимых, в отношении которых применена мера пресечения в виде домашнего ареста, и осуществления надзора за их поведением;
2) не реже одного раза в неделю проверяет ведение Журнала учета меры пресечения в виде домашнего ареста, формирование контрольно-надзорных дел, о чем проставляется соответствующая отметка с указанием даты и личной подписи.
23. За ненадлежащее осуществление надзора за исполнением меры пресечения в виде домашнего ареста сотрудник структурного подразделения, которому поручено осуществлять непосредственный надзор, несет дисциплинарную и иную ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан
Приложение 1
к Правилам исполнения меры
пресечения в виде домашнего
ареста (пункт 11)
ЖУРНАЛ
учета мера пресечения в виде домашнего ареста
Время постановки на учет (дата, час, минуты)
Ф.И.О., дата, место рождения, гражданство, документ, удостоверяющий личность (серия, номер), место жительства или нахождения
Место исполнения меры пресечения домашнего ареста, которое подозреваемому, обвиняемому, подсудимому запрещается оставлять, номер телефона
Наименование суда, Ф.И.О. судьи, следственного судьи, которым вынесено решение, дата, номер постановления
Наименование органа досудебного расследования (суда), Ф.И.О., номер телефона следователя, дознавателя или судьи, которым осуществляется судопроизводство
Номер уголовного дела по ЕРДР, статья УК РК, краткая фабула дела
1
2
3
4
5
6
7
Условия пребывания под домашним арестом, содержание возложенных обязанностей
Отметка о применении электронных средств контроля (дата установления)
Дата окончания срока действия постановления
Сведения о продлении, изменении, отмене меры пресечения
Должность, Ф.И.О., подпись сотрудника, которым осуществляется надзор
Выявленные нарушения, приняты меры реагирования
Отметка о снятии с учета (Ф.И.О., подпись, дата)
8
9
10
11
12
13
Приложение 2
к Правилам исполнения меры
пресечения в виде домашнего
ареста (пункт 16)
Анкетный лист
на подозреваемого, обвиняемого, подсудимого,
находящегося под домашним арестом
Фото
подозреваемого,
обвиняемого
(анфас)

Мөлшері 4х6 см
1. Тегі, аты, әкесінің аты____________________________________
_______________________________________________________________
2. Туған күні, жері_______________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Азаматтығы __________________________________________________
4. Жеке басын куәландыратын құжат_________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Тұрғылықты немесе тұратын жері ________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
6. Кетуге тыйым салынатын түрғын үй, телефон нөмірі_________________________
________________________________________________________________________________
7. Жұмыс, оқу орны_______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
8. Ерекше белгілері _________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Шешім шығарған соттың атауы, судьяның, тергеу судьясының Т.А.Ә., қаулының шығарылған күні, нөмірі
________________________________________________________________________________
11. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының (соттың) атауы, тергеушінің, анықтаушының немесе сот ісін жүргізетін судьяның Т.А.Ә., телефон нөмірі
________________________________________________________________________________
12. СТБР бойынша қылмыстық істің нөмірі, ҚР ҚК бабы, қысқаша фабуласы
_______________________________________________________________________________________
13. Үйқамақта болуының шарттары, жүктелген шектеулер
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
14. Есепке алынған уақыты
_______________________________________________________________________________
15. Бұлтартпау шарасын таңдау туралы қаулының қолданылу мерзімі аяқталатын күні
_______________________________________________________________________________________
Мерзімі ______________ дейін ұзартылды, негіздеме
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
16. Үйқамақта ұстау шарттарының, жүктелген шектеулердің өзгеруі
_______________________________________________________________________________________
17. Есептен алып тасталған күн, негіздеме
________________________________________________________________________________
хатты толтырған
___________________________________
___________________________________
(қолы)
___________________________________
(Т.А.Ә.)
_______________ 20__ ж.

Размер 4х6 см.
1 . Фамилия, имя, отчество ______________________________________
______________________________________________________________
2 . Дата, место рождения ________________________________________ _ _____________________________________________________________
3 . Гражданство ________________________________________________
4 . Документ, удостоверяющий личность ____________________________________________
________________________________________________________________________________
5 . Место жительства или нахождения _______________________________________________
________________________________________________________________________________
6 . Жилье, которое запрещается оставлять, номер телефона _____________________________
________________________________________________________________________________
7 . Место работы, учебы ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
8 . Особые приметы_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10 . Наименование суда, Ф.И.О. судьи, следственного судьи, которым вынесено решение,
дата, номер постановления ________________________________________________________
11 . Наименование органа досудебного расследования (суда), Ф.И.О., номер телефона
следователя, дознавателя или судьи, которым осуществляется судопроизводство
________________________________________________________________________________
12 . Номер уголовного дела по ЕРДР, статья УК РК, краткая фабула
________________________________________________________________________________
13 . Условия нахождения под домашним арестом, возложенные ограничения ______________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
14 . Время постановки на учет
________________________________________________________________________________
15 . Дата окончания срока действия постановления об избрании меры пресечения
________________________________________________________________________________
Срок продлен до ______________, основание
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
16 . Изменение условий содержания под домашним арестом, возложенных ограничений
________________________________________________________________________________
17 . Дата, основание снятия с учета
________________________________________________________________________________
письмо заполнил
____________________________________
____________________________________
(подпись)
____________________________________
(Ф.И.О.)
_______________ 20__ г.