Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдардың мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметті ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 20 тамыздағы № 536 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 26 қыркүйекте № 9757 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 36 қбпү бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 20.02.2017 № 36 қбпү (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-бөлімінің 2-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдардың мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметті ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 бұйрығының 1-тармағының 3-тармақшасының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 8 мамырда № 7630 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 31 қазандағы, 2012 жылғы 6 қарашадағы, 2012 жылғы 7 қарашадағы № 375-376, 383-384 (27194-27195, 27202-27203, 27204-27206), 2012 жылғы 8 қарашадағы № 388-389 (27207-27208) болып жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М. Бердалин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны кейінен ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты белгіленген тәртіпте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне және ресми ақпараттық бұқаралық құралдарына жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің www.mvd.gov.kz. Интернет - ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Б.М. Бердалин) жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, бірақ 2015 жылғы 1 қаңтардан ерте емес.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 20 тамыздағы
№ 536 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі
қызметті ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту жүргізу
қағидалары

Об утверждении Правил организации деятельности по осуществлению контроля и надзора за поведением лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, и производства досмотров и обысков
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 августа 2014 года № 536. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2014 года № 9757. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 36 дсп (вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан)
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 20.02.2017 № 36 дсп  (вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с подпунктом 2) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила организации деятельности по осуществлению контроля и надзора за поведением лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, и производства досмотров и обысков.
2. Признать утратившим силу подпункт 3) пункта 1 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182 "О некоторых вопросах уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 8 мая 2012 года № 7630, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 31 октября 2012 года, 6 ноября 2012 года, 7 ноября 2012 года № 375-376, 383-384 (27194-27195, 27202-27203, 27204-27206), 8 ноября 2012 года № 388-389 (27207-27208).
3. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и официальных средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан www.mvd.gov.kz.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2015 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 августа 2014 года № 536
Правила
организации деятельности по осуществлению контроля
и надзора за поведением лиц, содержащихся в
учреждениях уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдардың мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметті ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің (бұдан әрі – ҚАК) 97 және 98-бабына сәйкес әзірленді және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі (бұдан әрі – мекеме) сотталғандарды бақылау және қадағалауды жүзеге асыру және тексеру өндірісін ұйымдастыру бойынша қылмыстық-атқару жүйесі органдарының және Ұлттық ұлан бөліністерінің (бұдан әрі – ҰҰ) қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Бақылау және қадағалау қызметiн ұйымдастыру және оған басшылық ету мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасарына (бақылаушылар қызметі жөніндегі бөлініс командирінің орынбасарына) жүктеледi.
3. Мекемедегі бақылау және қадағалау – бұл сотталғандардың олар орналасқан және жұмыс орындарында мінез-құлқын ұдайы бақылау арқылы бас бостандығынан айыру түрiндегi қылмыстық жазаны орындау процессiн қамтамасыз етуге, олардың құқыққа қарсы iс-қимылдарының алдын алу және жолын кесуге, оқшаулауды, сондай-ақ сотталғандардың, мекеме әкімшілігі қызметкерлері мен ҰҰ әскери қызметшілерінің қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған шаралар жүйесi және мекемеде режимді қамтамасыз ету құралдарының бірі болып табылады.
4. Мекемедегі бақылау мен қадағалау:
1) сотталғандардың жаңа қылмыстар мен басқа да қоғамға қарсы қылықтар жасауын болдырмау және жолын кесу мақсатында олардың мінез-құлқын ұдайы бақылауды;
2) сотталғандардың күн тәртiбiн және жаза өтеудің белгіленген тәртібін орындауды қамтамасыз етуді;
3) мекеме аумағына кіру (шығу), сондай-ақ тұрғын және өндiрiстiк аймақтар, оқшауланған учаскелер, цехтар мен басқа да объектiлер арасында белгiленген өткiзу режимiн жүзеге асыруды, сотталғандардың қозғалыс тәртiбiн, көзделген нысан бойынша киiм киюдi сақтауын бақылауды;
4) сотталғандардың, оның ішінде олар орналасқан және жұмыс орындарында болуын тексеруді;
5) жер асты коммуникацияларының және ғимараттарының инженерлiк бөгеттерi мен қоршау құралдарының, байқау дәліздерінің ақаусыз болуын, сондай-ақ iшкi тыйым салынған аймақ пен оған іргелес 15 және 50 метрлiк жолақтардың жағдайын бақылау. Осы аумақ шегiнде жұмыстарды орындау тек мекеме басшылығының келiсiмі бойынша және мекемедегі режим қызметі қызметкерлерінің басшылығымен жүзеге асырылады;
6) сотталғандардың өндiрiстiк жабдықты, жұмыс құралдарын, электр қуатын, шикiзаттар мен материалдарды, бояу, майлау және жанатын заттарды, кескіш-тескіш және ұрып-ұнтақтағыш құрал-саймандарды терiс пайдалануының жолын кесудi, сондай-ақ олардың өз еркiмен әртүрлi құрылыстар, шкафтар, сақтау орындарын, қайрау қондырғыларын және басқа да жабдықтарды орнатуды және дайындауды болдырмауды;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности по осуществлению контроля и надзора за поведением лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, и производства досмотров и обысков (далее - Правила), разработаны в соответствии со статьей 97 и 98 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее - УИК) и определяют порядок организации деятельности органов уголовно-исполнительной системы и подразделений Национальной гвардии (далее - НГ) по осуществлению контроля и надзора за осужденными в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее - учреждения) и производства досмотров.
2. Организация и руководство службой контроля и надзора возлагается на заместителя начальника учреждения по режиму и оперативной работе (заместителя командира подразделения по службе контролеров).
3. Контроль и надзор в учреждении - это система мер, направленных на обеспечение процесса исполнения уголовного наказания в виде лишения свободы, путем постоянного контроля за поведением осужденных в местах их размещения и работы, предупреждения и пресечения их противоправных действий, обеспечения изоляции, а также безопасности осужденных, сотрудников администрации учреждения и военнослужащих НГ и является одним из средств обеспечения режима в учреждении.
4. Контроль и надзор в учреждении включает в себя:
1) постоянное наблюдение за поведением осужденных с целью предотвращения и пресечения совершения ими новых преступлений и других антиобщественных поступков;
2) обеспечение выполнения осужденными распорядка дня и требований установленного порядка отбывания наказания;
3) осуществление установленного пропускного режима при входе (выходе) на территорию учреждения, а также между жилой и производственной зонами, изолированными участками, цехами и другими объектами, контроль за соблюдением осужденными порядка передвижения, ношения предусмотренной формы одежды;
4) проведение проверок наличия осужденных, в том числе в местах их размещения и работы;
5) контроль за исправностью инженерных заграждений и средств блокировки подземных коммуникаций и сооружений, изолированных участков, просматриваемых коридоров, а также за состоянием внутренней запретной зоны и прилегающих к ней 15-ти и 50-метровых полос. Выполнение работ, в пределах этой территории, осуществляются только по согласованию с руководством учреждения и под руководством сотрудников режимной службы учреждения;
6) пресечение использования осужденными не по назначению промышленного оборудования, рабочего инструмента, электроэнергии, сырья и материалов, лакокрасочных, смазочных и горючих веществ, колюще-режущих и ударно-дробящих инструментов, а также предотвращение самовольного возведения ими различных строений, шкафов, хранилищ, установки и изготовления заточного и другого оборудования;

7) сотталғандарға, үй-жайларға тiнту жүргізу, сондай-ақ тұрғын аймақтары мен өндiрiстiк объектiлер аумағын тексеру, сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген ақша, құнды қағаздарды, сондай-ақ өзге де заттарды, құжаттарды, киімдерді, бұйымдарды, азық-түліктерді табуды және алуды;
8) ҚАК-қа сәйкес мекемеден тыс жерде тұруға рұқсат берілген сотталғандардың мінез-құлқын бақылауды;
9) сотталғандардың кездесулер өткiзудiң тәртiбiн қамтамасыз етуді, олардың телефон арқылы сөйлесуiн бақылауды;
10) сотталғандарға келіп түскен сауқаттар, сәлемдемелер мен бандерольдердi қарау, тексеру және беруді;
11) объекті аумағы арқылы көлiк құралдарына ерiп жүрудi, жүк тиеу-түсiру жұмыстарын бақылауды;
12) мекеме объектiлерiнде жұмыс iстейтiн адамдарды бақылау, мекеме объектiлерiне кiру және олардан шығу кезiнде бұл адамдарды олардың жеке заттары мен киiмдерiн қарауды;
13) сотталғандардың тәртіптік изоляторларында (бұдан әрi – ТИ), қатаң жағдайда ұстау және жалғыз адамдық камераларда (бұдан әрі – ЖАК) жазасын өтеуi тәртiбiн қамтамасыз етуді;
14) сотталғандардың қашып кетуiнiң, бағынбауының, қасақана өзі-өзіне қандай да бір жарақат салуының, бұзақылық әрекеттерінің, өзге де қылмыстарының және режимдi бұзуының алдын алу мен жолын кесуді;
15) жаңадан келген сотталғандарды карантиндiк үй-жайларда жазасын өтеуінің тәртiбi мен шарттарын қамтамасыз етуді;
16) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңына және "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлері туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 23 маусымдағы Заңына сәйкес дене күшін және арнайы құралдарды қолдануды;
17) сотталғандардың сыртқы пiшiнiн қарауды;
18) мекеме аумағында ерікті жалданушы және аттестатталған әйел қызметкерлерге еріп жүруді қамтамасыз етуді;
19) ай сайын (ҰҰ бөліністерімен бірлесе отырып) күзеттiң қадағалау, бақылау және инженерлiк техникалық құралдарын (бұдан әрi – КҚБжИТҚ) тексеру және анықталған кемшiлiктердi жоюды қамтиды.
5. Емдеу мекемелерi мен қауіпсіздігі барынша төмен мекемелердегі сотталғандарды бақылау және қадағалау осы Қағидада көзделген тәртiппен жүзеге асырылады. Бақылау және қадағалау ерекшелiктерi қадағалау жоспарында және осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекет табелiнде көрсетiледi.
6. Денсаулық сақтаудың мемлекеттік басқару жергілікті органының медициналық ұйымдарында ем қабылдап жатқан сотталғандарға бақылауды және қадағалауды қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 сәуірдегі № 430 қаулысымен бекітілген бас бостандығы шектеулі, сондай-ақ сот үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы мекемелерге орналастырылған азаматтарға медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес күзеттiң бөлшектелетiн құралдарымен жабдықталатын оқшауланған палаталар бөлінеді, күзет жоспары әзiрленедi, онда қызмет атқару мен ұйымдастырудың тәртiбi, мiндеттерi, құрамы, төтенше жағдайлар кезiнде өзара iс-қимыл жасасу мен iс-әрекеттер тәртiбi ескерiледi.
Сотталғанды денсаулық сақтау органдарының медициналық мекемесiне емделуге жiберу үшін мекеме бастығы не оны алмастыратын адам Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті аумақтық бөлінісінің (бұдан әрі – аумақтық бөлініс) басшылығын міндетті түрде хабардар ету арқылы шешiм қабылдайды. Шұғыл жағдайларда және түнгі уақытта сотталғанды денсаулық сақтау органдарының медициналық мекемесіне емделуге жіберу туралы шешімді мекемедегі медицина қызметкерінің не жедел жәрдем қызметкерінің ұсынымы негізінде мекеме бастығын (бақылаушылар әскери жасақшасының бастығын (бұдан әрі – БӘЖБ) бөлініс командиріне баяндау арқылы) не оны алмастыратын адамды және аумақтық бөлініс басшылығын міндетті түрде хабардар ете отырып, мекеме бастығының кезекші көмекшісі (бұдан әрі – МБКК) қабылдайды.
Денсаулық сақтау органдарының медициналық мекемелерінде күзет, бақылау және қадағалау бойынша қызмет өткеру үшін бір сотталғанға кемінде 3 қызметкер, мекеменің аға қызметкері және мекемеде күзет, бақылау және қадағалауды жүзеге асыратын бөліністен екі әскери қызметші тағайындалады, олар нысанды киім киеді, арнайы құралдармен, радиостанциямен, бронды кеудешемен, сондай-ақ жасырын түрде алып жүретін атыс қаруымен жарақталады.
Егер медициналық мекемеге сотталған әйел орналастырылса, оны күзету бойынша күзет орнына бақылаушы әйелдер тағайындалады.
Денсаулық сақтау органдарының медициналық мекемесіндегі күзет, бақылау және қадағалау жөніндегі қарауылға мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасары, ол болмаған жағдайда мекеме бастығы орынбасарының қатарынан жауапты, әскери бөлініс командирімен немесе оның бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасарымен бірлесе отырып, нұсқама жүргізеді. Қарауылды тексеруді мекеме бастығы және бөлініс командирі бекіткен бірлескен кесте бойынша, түнгі уақытта міндетті түрде тексере отырып, кемінде бір рет жүргізеді. Тексеру нәтижелері бекет ведомосінде, тексеру журналында көрсетіледі.

7) проведение обысков осужденных, помещений, а также осмотров территорий жилых зон и производственных объектов, обнаружение и изъятие денег, ценных бумаг, а также иных предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными;
8) контроль за поведением осужденных, которым в соответствии с УИК разрешено проживание вне учреждения;
9) обеспечение порядка проведения свиданий осужденных, контроль за ведением ими телефонных переговоров;
10) досмотр, проверку и выдачу посылок, передач и бандеролей, поступающих в адрес осужденных;
11) сопровождение транспортных средств по территории объекта, контроль за погрузочно-разгрузочными работами;
12) контроль за лицами, работающими на объектах учреждения, проведение личного досмотра этих лиц, их вещей и одежды при входе на объекты учреждения и выходе из них;
13) обеспечение порядка отбывания наказания осужденными в дисциплинарных изоляторах (далее - ДИЗО), строгих условиях и одиночных камерах (далее - ОК);
14) предупреждение и пресечение побегов, неповиновений, умышленного причинения себе какого-либо повреждения, хулиганских действий, иных преступлений и нарушений режима осужденными;
15) обеспечение порядка и условий отбывания наказания вновь прибывших осужденных в карантинных помещениях;
16) применение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" и Законом Республики Казахстан от 23 июня 1992 года "О Внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан" физической силы и специальных средств;
17) осмотр внешнего вида осужденных;
18) обеспечение сопровождения по территории учреждения сотрудников вольнонаемного и аттестованного состава женского пола;
19) ежемесячное (совместно с подразделениями НГ) обследования инженерно-технических средств, надзора, контроля и охраны (далее - ИТСНКиО) и устранение выявленных недостатков.
5. Контроль и надзор за осужденными в лечебных учреждениях и учреждениях минимальной безопасности осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами. Особенности контроля и надзора отражаются в плане надзора и табеле постам по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Для обеспечения контроля и надзора за осужденными, находящимся на лечении в медицинских организациях местного органа государственного управления здравоохранением, в соответствии с Правилами оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2012 года № 430, выделяются изолированные палаты, оборудованные разборными средствами охраны, разрабатывается план охраны, в котором учитываются порядок выполнения и организации службы, обязанности, состав, порядок взаимодействия и действия при чрезвычайных обстоятельствах.
Решение для направления осужденного на лечение в медицинское учреждение органов здравоохранения принимается начальником учреждения, либо лицом его замещающим с обязательным уведомлением руководства территориального подразделения Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - территориальное подразделение). В экстренных случаях и в ночное время решение о направлении осужденного на лечение в медицинское учреждение органов здравоохранения принимается дежурным помощником начальника учреждения (далее - ДПНУ), на основании рекомендаций медицинского персонала учреждения либо скорой медицинской помощи, с обязательным уведомлением начальника учреждения (начальник войскового наряда контролеров (далее - НВНК) с докладом командиру подразделения), либо лица его замещающим и руководства территориального подразделения.
Для несения службы по охране, контролю и надзору в медицинских учреждениях органов здравоохранения назначается не менее 3-х человек на одного осужденного, старший - сотрудник учреждения и двое военнослужащих от подразделения осуществляющих охрану, контроль и надзор в учреждении, которые одеты в форменную одежду, экипируются специальными средствами, радиостанцией, бронежилетом, а также огнестрельным оружием, носимым скрытно.
Если в медицинское учреждение помещена осужденная-женщина, то на пост по ее охране назначаются контролеры-женщины.
Инструктаж караула по охране, контролю и надзору в медицинском учреждении органов здравоохранения проводит заместитель начальника учреждения по режиму и оперативной работе, в его отсутствие ответственный из числа заместителей начальника учреждения, совместно с командиром воинского подразделения или его заместителем по службе контролеров. Проверки караула проводятся по совместному графику, утвержденному начальником учреждения и командиром подразделения, с обязательной проверкой в ночное время, не менее одного раза. Результаты проверки отражаются в постовой ведомости, журнале проверок.

7. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемеде жазасын өтеп жатқан және мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы жергілікті органының медициналық ұйымдарында стационарлық емдеуде жүрген сотталғандарды тексеру осы мекеме әкімшілігімен келісу бойынша күніне кемінде бір рет мекеме қызметкерлері сотталғандар емдеуден өтіп жатқан палатаны аралау арқылы кестеге сәйкес өткізіледі. Сотталғандар аурухана режимін бұзған немесе өз бетінше медициналық ұйымнан кетіп қалған жағдай анықталған кезде оларды қауіпсіздігі барынша төмен мекемеге жеткізу және тиісінше тексеру жүргізу бойынша шаралар қабылданады. Сотталғандар амбулаторлық емдеуден қауіпсіздігі барынша төмен мекемеде өтеді.
8. Сотталғандарды темiржол, автомобиль, теңiз, өзен және әуе көлiктерiмен тасымалдау, сондай-ақ айдауылдау кезiнде оларды бақылауды және қадағалауды мекеменің жеке құрамы және әскери бөлiмдердің қарауылы қамтамасыз етеді.
9. Бақылау және қадағалау персоналының нормативтік саны бекет табельдеріне сәйкес бекітіледі.
10. Бақылау және қадағалау жөнiндегi бақылаушылардың бекеттерінің, оны жүзеге асыру үшiн бөлінген мекеме әкiмшiлiгінің басқа да күштерiнiң, жұмылдырылған көлiк пен күзеттің, қадағалау мен бақылаудың техникалық құралдарының саны мекеме бастығы әскери бөлім штабымен бірлесе отырып әзірлеген және аумақтық бөлініс бастығы мен мекеменің күзетін жүзеге асыратын әскери бөлім командирі бекітетін сотталғандарды қадағалау жоспарында анықталады.
11. Қызметкерлер мен бақылаушылар құрамы санының, мекемедегі жағдайдың өзгеруiн ескере отырып, жыл сайын қадағалау жоспарына аумақтық бөлініс бастығы мен бөлім командирі бекiтетiн түзетулер енгiзiледi. Әрбiр мекемеге арналған қадағалау жоспарлары 6 данада әзiрленедi: бiрiншiсi - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (бұдан әрі – ҚАЖ комитеті); екiншiсi – аумақтық бөлініске; үшiншiсi – мекемеге; төртіншісі – күзет, бақылау және қадағалау жөніндегі әскери бөлініске; бесіншісі – әскери бөлімге; алтыншысы – ҰҰ бас қолбасшылығына. Құпия емес қадағалау жоспарынан көшірмелер (арнайы мiндеттер мен басқа да құжаттама) бірыңғай үлгідегі стендтерде ресімделеді және МБКК үй-жайында, бақылаушылар әскери жасақшаларының (бұдан әрі – БӘЖ) бөлмелерінде, бақылау және қадағалау жөнiндегi бақылаушылардың қызмет өткеретiн орындарында және қызмет сыныптарында ілінеді.
12. Сотталғандарды бақылау және қадағалау бойынша мiндеттердi орындау үшiн бөлiнген құрамында мекеме офицерлері және БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) бар кезекшi ауысым тамақ ішу және демалу үшін 2 сағаттық 12 сағат немесе 4 сағаттық үзіліспен 24 сағат уақытқа қызметке тағайындалады. Кезекші ауысым өз мiндеттерiн қарусыз атқарады және арнайы құралдармен және жеке бронды қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етiледi. Түнгі уақытта аралап шығу, сондай-ақ күзетілетін объектінің аумағы мен үй-жайларын тексеруді екі бақылаушы немесе мекеменің екі қызметкері жүзеге асырады.

7. Проверка осужденных, отбывающих наказание в учреждении минимальной безопасности и находящихся на стационарном лечении в медицинских организациях местного органа государственного управления здравоохранением, по согласованию с администрацией данного учреждения проводится не реже одного раза в день сотрудниками учреждения согласно графику, путем обхода палат, в которых проходят лечение осужденные. При выявлении нарушения осужденными больничного режима или самовольного оставления ими расположения медицинской организации, принимаются меры по доставлению их в учреждение минимальной безопасности и проведения соответствующей проверки. Амбулаторное лечение осужденные проходят при учреждении минимальной безопасности.
8. Контроль и надзор за осужденными при перевозках их железнодорожным, автомобильным, морским, речным и воздушным транспортом, а также при конвоировании, обеспечивается личным составом учреждения и караулом воинских частей.
9. Нормативная численность персонала контроля и надзора устанавливается согласно табелям постов.
10. Количество постов контролеров по контролю и надзору, других сил администрации учреждения, выделяемых для его осуществления, задействованный транспорт и технические средства охраны, надзора и контроля, определяется планом надзора за осужденными, разрабатываемым начальником учреждения совместно со штабом воинской части и утверждаемым начальником территориального подразделения и командиром воинской части, осуществляющей охрану учреждения.
11. С учетом изменения численности сотрудников и контролерского состава, обстановки в учреждении, в план надзора ежегодно, вносятся корректировки, утверждаемые начальником территориального подразделения и командиром части. Планы надзора на каждое учреждение разрабатываются в 6 экземплярах: первый - Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Комитет УИС), второй - территориальное подразделение, третий - учреждение, четвертый - воинское подразделение по охране, контролю и надзору, пятый - воинская часть, шестой - главное командование НГ. Выписки из плана надзора несекретного характера (специальные обязанности и другая документация) оформляются на стендах единого образца и вывешиваются в помещении ДПНУ, комнате войскового наряда контролеров (далее - ВНК), местах несения службы контролеров по контролю и надзору и классах службы.
12. Дежурная смена в составе офицеров учреждения и ВНК (наряд контролеров), выделенная для выполнения задач по контролю и надзору за осужденными, назначается на службу на 12 часов с 2 часовым, либо 24 часа с 4 часовым перерывом для приема пищи и отдыха. Дежурная смена выполняет свои обязанности без оружия и обеспечивается специальными средствами и индивидуальными средствами бронезащиты. Обходы в ночное время, а также осмотр территорий и помещений охраняемого объекта осуществляется двумя контролерами или в паре с сотрудником учреждения.

2. Мекемедегі сотталғандарға бақылауды және қадағалауды жүзеге
асыру бойынша қызметті ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. Бақылау және қадағалау жөніндегі іс-шараларды
жоспарлау
13. Мекемедегі сотталғандарға бақылау және қадағалау іс-шараларды жоспарлау:
1) бақылау және қадағалау жөніндегі iс-шаралар жоспарын әзірлеу;
2) бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру бойынша қызметтi ұйымдастыруды;
3) қадағалауды жүзеге асыруды бақылауды;
4) қызмет өткерудiң қорытындысын шығаруды қамтиды.
14. Бақылау және қадағалау жөніндегі iс-шаралар жоспары ай сайын жасалады, онда:
1) жеке құрамның қызметтік шеберлігін арттыру бойынша шаралар;
2) сотталғандар тарапынан қашулардың, қылмыстар мен басқа заңға қайшы әрекеттердің алдын алу және жолын кесу бойынша шаралар;
3) КҚБжИТҚ енгізу бойынша шаралар;
4) сотталғандар қатарынан белсендiлерімен жұмыс iстеу бойынша шаралар;
5) объектiлерге сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген ақша, бағалы қағаздардың, сондай-ақ өзге де заттардың, құжаттардың, бұйымдардың, азық-түліктердің ену арналарын анықтауға бағытталған шаралар және олардың енуін болдырмау бойынша шаралар қабылдау;
6) сотталғандардың тұрғын және өндiрiстiк аймақтарда болуын бақылауға бағытталған шаралар;
7) қараулар мен тiнтулер жүргiзу;
8) мекеме әкімшілігінің қатардағы және басшы құрамымен, әскери қызметшілермен арнайы тактикалық сабақтар мен оқу-жаттығулар, сондай-ақ тінтуге жататын объектілерді көрсете отырып тінту іс-шараларын өткізу;
9) бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін тартылатын күштер мен құралдар;
10) қызмет өткеру орны, уақыты және тәртібі;
11) қызмет өткеруді бақылау көрсетіледі;
Бiр ай мерзiмге арналған бақылау және қадағалау жөніндегі іс-шаралар жоспарына қосымша осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мекеме басшы құрамының, кезекшi ауысымдардың, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасының) кезекшілік кестелері, тiнту жүргiзу кестесі қоса беріледі.
15. Бақылау және қадағалау іс-шаралары жоспарлары және осы Қағиданың 14-тармағында көрсетілген кестелерді мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасары әскери бөлініс командирінің бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасарымен бірлесіп әзірлейді, мекеме бастығы бекітеді және бөлініс командирімен келісіледі. Іс-шаралар жоспары және кестелер: бір данасы мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасарында, екіншісі – режим бөлімінің, бөлімшесінің бастығында, топ басшысында, үшіншісі - әскери бөлініс командирінің бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасарында сақталады.
16. Қадағалау жоспары бақылау және қадағалау сызбасынан, кіріспе бөлімінен, бақылау мен қадалау күштерінен және құралдарынан, мекеме әкімшілігі мен бақылау және қадағалауды жүзеге асыру бойынша БӘЖ (бақылаушылар жасақшасынан) құралған кезекшілік ауысым адамдарының нұсқаулығынан, БӘЖ адамдарының бекет табельдерінен және төтенше жағдайлар кезінде әрекет етуге арналған күштер мен құралдардың жауынгерлік есептемелерінен тұрады. Бақылау және қадағалау сызбасына оқшауланған учаскелер (орындау материалын және қоршаудың биіктігін көрсете отырып), осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес мекемені жабдықтауға қойылатын жалпы талаптарға сәйкес орнатылған тұрғын, тұрмыстық, өндірістік және басқа үй-жайлар (объектілердің атауын, олардың көлемі мен басқа объектілерге дейінгі арақашықтығын көрсетіп), бақылау және қадағалауды жүзеге асыру бойынша қызмет өткеру бекеттері және бағыттары, ішкі тыйым салынған аймақтағы негізгі қоршаудан 15-50 метр орналасқан жолақтағы жер асты құрылыстары мен құбырлары, тиеу, түсіру орындары және көлік құралдарының қозғалу жолы, таранға қарсы жабдықталған құралдар, байланыс және дабыл құралдары пункті, орнатылған бейне бақылау құралдары, сотталғандардың сапқа тұратын орны, сондай-ақ қашуға ынғайлы орындар, жеңілдетілген жағдайда ұсталатын сотталғандардың жұмыс істейтін және тұратын орындары, хабарлау сигналы енгізіледі.
Төтенше қауіпсіздік мекемелерін қадағалау жоспарына бақылау және қадағалау бекеттері көрсетілген режимдік корпустардың қабаттық жоспарлары да енгізіледі.

2. Порядок организации деятельности по осуществлению контроля и
надзора за осужденными в учреждении
Параграф 1. Планирование мероприятий по контролю и надзору
13. Планирование мероприятий контроля и надзора за осужденными в учреждении включает в себя:
1) разработку плана мероприятий по контролю и надзору;
2) организацию службы по осуществлению контроля и надзора;
3) контроль за осуществлением надзора;
4) подведение итогов несения службы.
14. План мероприятий по контролю и надзору составляется ежемесячно, в котором должны быть отражены:
1) меры по повышению служебного мастерства личного состава;
2) меры по предотвращению и пресечению побегов, преступлений и других противоправных действий со стороны осужденных;
3) меры по внедрению ИТСНКиО;
4) меры по работе с активом из числа осужденных;
5) меры направленные на установление каналов проникновения на объекты денег, ценных бумаг, а также иных предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными и принятие мер по предотвращению их проникновения;
6) меры направленные на контроль за наличием осужденных в жилых и производственных зонах;
7) проведение осмотров и обысков;
8) тактико-специальные занятия и учения с рядовым и начальствующим составом администрации учреждения, военнослужащими, а также обысковые мероприятия с указанием объектов подлежащих обыску;
9) привлекаемые силы и средства для осуществления контроля и надзора;
10) место, время и порядок несения службы;
11) контроль за несением службы.
Дополнительно, к плану мероприятий по контролю и надзору на месяц, прилагаются графики дежурства руководящего состава учреждения, дежурных смен, ВНК (наряда контролеров), график проведения обысков по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. Планы мероприятий по контролю и надзору и перечисленные в пункте 14 настоящих Правил графики разрабатываются заместителем начальника учреждения по режиму и оперативной работе совместно с заместителем командира воинского подразделения по службе контролеров, утверждаются начальником учреждения и согласовываются командиром подразделения. Планы мероприятий и графики хранятся: один экземпляр у заместителя начальника учреждения по режиму и оперативной работе, второй - у начальника режимного отдела, отделения, старшего группы, третий - у заместителя командира воинского подразделения по службе контролеров.
16. План надзора состоит из схемы контроля и надзора, вводной части, расчета сил и средств контроля и надзора, инструкций лиц дежурной смены от администрации учреждения и ВНК (наряда контролеров) по осуществлению контроля и надзора, табеля постам лиц ВНК и боевого расчета сил и средств для действий при чрезвычайных обстоятельствах. На схемы контроля и надзора наносятся изолированные участки, (с указанием материала исполнения и высоты ограждения) жилые, бытовые, производственные и другие помещения (с указанием названий объектов, их размеров и расстояний до других объектов), установленные в соответствии с общими требованиями к оборудованию учреждения согласно приложению 3 к настоящим Правилам, посты и маршруты несения службы по осуществлению контроля и надзора, подземные сооружения и коммуникации, прилегающая к внутренней запретной части зоны 15 и 50 метровые полосы от основного ограждения, места погрузки, разгрузки и пути движения транспортных средств, оборудованные противотаранные средства, пункты средств связи и сигнализации, установленные средства видеонаблюдения, места построения осужденных, а также места, наиболее уязвимые, в побеговом отношении, места работы и проживания осужденных, находящихся на льготных условиях содержания, сигналы оповещения.
В план надзора учреждений чрезвычайной безопасности также включаются поэтажные планы режимных корпусов, с нанесенными на них постами контроля и надзора.

2-параграф. Бақылау және қадағалауды жүзеге асыру бойынша
қызметті ұйымдастыру
17. Бақылау және қадағалауды жүзеге асыру бойынша қызметті ұйымдастыруға:
1) мекеме бастығының не оны алмастыратын адамның, әскери бөлініс командирінің сотталғандарды бақылау және қадағалауды тәулік бойы жүзеге асыру туралы шешімі (түнде – 1 ауысым, күндіз – 2 ауысым);
2) мекеме әкімшілігінің жеке құрамын және ҰҰ әскери қызметшілерін дайындау, олардың кезекші ауысым құрамында қызмет өткере алу мәніне мекеменің медицина бөлімінің медицина қызметкерлері дайындалған кесте бойынша жүргізетін медициналық куәландырудан күн сайын өткізу;
3) бақылау және қадағалауға тартылатын күштердің міндеттерін бекіту және өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастыру;
4) қадағалауды жүзеге асыруды бақылау кіреді.
18. Бір тәулікке шешім қабылданған кезде:
1) өткен тәулікте мекемедегі құқықтық тәртіп жағдайы, құқықтық бұзушылық түрлері мен ахуалдары, ондай болған жағдайда оны жасауға ықпал еткен жағдайлар мен себептер;
2) кезекші ауысымның, БӘЖ саны, құрамы және міндеттері, қызмет атқару түрі мен тәртібі (кестесі);
3) сотталғандардың тұратын және жүрген жерлерінде орын алуы мүмкін іс-әрекеттері;
4) қойылған міндеттерді орындау бойынша мекеме әкімшілігі ҰҰ бөлінісімен бірлесіп өткізген іс-шаралары;
5) жер асты құбырларын (құрылыстарын) және бақылау-із жолағын (бұдан әрі - БІЖ), сондай-ақ қашуға және басқа да қылмыстар жасауға қолайлы орындарды тексеруге тағайындалған адамдар мен уақыты ескеріледі.
19. Бақылау мен қадағалауды тәулікке ұйымдастыру шешімі осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери бөлініс командирінің бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасары дайындаған, мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасарымен келісілген, кезекші ауысым қызметке түсерден кем дегенде 12 сағат бұрын мекеме бастығы мен әскери бөлініс командирі бекітіп, МБКК-ге берілетін бақылау және қадағалаудың тәуліктік ведомосында ресімделеді. Бір тәулік өткен соң, режим бөлімінің, бөлімшесінің бастығы, топ басшысы және бақылаушылар взводының командирі бақылау және қадағалау нәтижелерін бірлесіп талдағаннан және мекеме мен бөлініс басшылығына жоспарланған іс-шаралардың орындалғаны туралы баяндағаннан кейін, бақылау және қадағалаудың тәуліктік ведомосі режим бөліміне, бөлімшесіне, тобына, көшірмесі әскери бөлініске сақтауға беріледі.
20. БӘЖ жеке құрамын даярлау қызметке түсетін күні бөлініс командирінің бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасары немесе бақылаушылар взводының командирі, ал ҚАЖ бақылаушылар жасақшасын бақылаушылар қызметі бөлімінің бастығы не оның орынбасары жүргізеді. Оған:

Параграф 2. Организация деятельности по осуществлению
контроля и надзора
17. Организация деятельности по осуществлению контроля и надзора включает:
1) принятие начальником учреждения или лицом его замещающим, командиром воинского подразделения решения на сутки по осуществлению контроля и надзора за осужденными (в ночь - 1 смена, в день - 2 смена);
2) подготовку личного состава администрации учреждения и военнослужащих НГ, ежедневное прохождение ими медицинского освидетельствования на предмет возможности несения службы в составе дежурной смены, которое проводят медицинские работники медицинской части учреждения по разработанному графику;
3) постановку задач и организацию взаимодействия сил, привлекаемых к контролю и надзору;
4) контроль за осуществлением надзора.
18. При принятии решения на сутки, учитывается:
1) состояние правопорядка в учреждении за истекшие сутки, виды и обстоятельства правонарушений, условия и причины, способствовавшие их совершению при наличии таковых;
2) количество, состав и задачи дежурной смены, ВНК, вариант и порядок (график) несения службы;
3) возможные действия осужденных в местах их проживания и нахождения;
4) мероприятия, проводимые администрацией учреждения совместно с подразделением НГ, по выполнению поставленных задач;
5) время и лица, назначенные для проверки подземных коммуникаций (сооружений) и контрольно-следовой полосы (далее - КСП), а также других наиболее уязвимых мест для совершения побегов и других преступлений.
19. Решение на организацию контроля и надзора на сутки оформляется суточной ведомостью контроля и надзора по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, разрабатываемой заместителем командира воинского подразделения по службе контролеров, согласованной с заместителем начальника учреждения по режиму и оперативной работе, которое утверждается начальником учреждения и командиром воинского подразделения не менее чем за 12 часов до заступления на службу дежурной смены, после чего передается ДПНУ. По истечении суток, после совместного анализа начальником режимного отдела, отделения, старшего группы и командиром взвода контролеров результатов контроля и надзора и доклада руководству учреждения и подразделения о выполнении запланированных мероприятий, суточная ведомость контроля и надзора передается на хранение в режимный отдел, отделение, группу, копия в воинское подразделение.
20. Подготовка личного состава ВНК проводится в день заступления на службу заместителем командира подразделения по службе контролеров или командиром взвода контролеров, а наряд контролеров УИС начальником отдела контролерской службы или его заместителем. Она включает:

1) 5 минутқа дейін БӘЖБ (БЖБ) нұсқамасы;
2) кешкі ауысымның БӘЖ жеке құрамымен ерекше міндеттерді, жағдайдың жаңа деректерді зерделеу бойынша нұсқама сабақ (50 мин.кем емес). Оқиғалар кезінде іс-қимыл кіріспе, сондай-ақ нормативтер және міндеттер бойынша (практикалық жаттығулар), нұсқама сабақтар мекеменің күн тәртібі мен кезекші ауысымның қызмет өткеруін ұйымдастыруға кедергі келтірмейтін уақытта жүргізілуі тиіс;
3) қызметтік міндеттерді сапалы орындауға, қырағылықты арттыруға, сатқындыққа бармауға және сотталғандарды бақылау және қадағалауды жүзеге асыру кезінде заңдылықты сақтауға, қолданыстағы заңнаманы бұзғаны үшін жауапкершілік туралы еске салуға бағытталған тәрбие жұмысы (20 мин. кем емес).
4) жеке құрамды материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
5) қызмет өткеруге бұйрық беру кіреді.
Дайындық ұзақтығы алда тұрған міндеттерді орындау ерекшеліктерімен, жеке құрамның жалпы дайындық деңгейімен және басқа да мән-жайлармен анықталады.
21. БӘЖБ нұсқамасын әскери бөлініс командирі немесе оның бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасары, ал БӘЖ-на мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасары немесе бақылаушылар қызметі бөлімінің бастығы жүргізеді. Нұсқамада БӘЖ өткен тәуліктегі қызмет қорытындысы, жедел жағдай, бақылаушылар әскери жасағына тапсырма және орындау ерекшеліктері жеткізіледі, сондай-ақ жеке құрамды дайындау бойынша не істеу қажет екені және киім нысаны көрсетіледі.
22. Жеке құраммен нұсқама сабағы сыныпта объектілердің сызбасы мен макеттерін, көрнекі құралдарды, ҰҰ бөліністерінің ТҚӘҚ қалашығында немесе тікелей объектілерде (ТИ, ЖАК, кездесу бөлмесінде, басқа да бекеттер мен үй-жайларда) қашуға бейім сотталғандардың фотосуреттерін пайдалана отырып жүргізіледі.
Нұсқама сабақтарда жасақша құрамы жарияланады, жедел жағдай және БӘЖ міндеті жеткізіледі, сондай-ақ объектілердегі әкімшілік өкілдері айтылады. Сабақ барысында жеке құрамның жалпы және ерекше міндеттері мен жағдай шиеленіскен кезде іс-әрекеттер тәртібін білулері тексеріледі. Жауынгерлік қызметті өткеру кезінде заңдылықты қамтамасыз етуге, сотталғандарды үнемі бақылауда ұстауға, олардың жаза өтеудің белгіленген тәртібін сақтауын және мекемені күзетуді жүзеге асыратын бөлініспен және қарауылмен өзара іс-қимыл жасасу тәртібіне ерекше назар аударылады. Ерекше бақылауды қажет ететін объектілер мен орындар анықталады, сондай-ақ жауынгерлік қызмет өткеру уақыты белгіленеді.
23. БӘЖ-ның қызмет өткеруге бұйрықты әскери бөлініс командирі немесе оның бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасары береді.
Бұйрық берердің алдында БӘЖБ БӘЖ сапқа тұрғызады (бірқатарлы немесе екі қатарлы), жасақша адамдарының жабдықтарын тексеріп, әскери бөлініс командиріне немесе оның бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасарына баяндайды.
Мысалы: "Капитан мырза! БӘЖ жасақшасы қызмет өткеруге бұйрық алу үшін сапқа тұрғызылды. БӘЖБ сержант Әбдірахманов".
Бөлініс командирі (бұйрықты беруші адам) жеке құрамның қызмет өткеруге дайындығын, сыртқы келбетін тексереді, содан кейін "Жасақша – Түзел", "Тік тұр" деген команда береді, қолын бас киіміне апарып бұйрық береді.
БӘЖ бұйрығында:

1) инструктаж НВНК (ННК) до 5 минут;
2) инструктивное занятие (не менее 50 минут) с личным составом ВНК вечерней смены по изучению особых обязанностей, новых данных обстановки. Действий при происшествиях путем решения вводных, а также по нормативам и задачам (практические тренировки), инструктивные занятия должны проводиться в условиях, не нарушающих распорядок дня учреждения и организацию несения службы дежурной сменой;
3) воспитательную работу, направленную на качественное выполнение задач службы, повышение бдительности, неподкупности и соблюдение законности при осуществлении контроля и надзора за осужденными, напоминание об ответственности за нарушение действующего законодательства (не менее 20 минут);
4) материально-техническое обеспечение личного состава;
5) отдачу приказа на несение службы.
Продолжительность подготовки определяется особенностями выполнения предстоящей задачи, степенью общей подготовленности личного состава и другими обстоятельствами.
21. Инструктаж НВНК проводит командир воинского подразделения или его заместитель по службе контролеров, а ННК заместитель начальника учреждения по режимной и оперативной работе или начальник отдела контролерской службы. На инструктаже доводятся итоги службы ВНК за прошедшие сутки, оперативная обстановка, задачи войсковому наряду контролеров и особенности их выполнения, а также указывается, что необходимо сделать по подготовке личного состава к несению службы и форма одежды.
22. Инструктивное занятие с личным составом проводится в классе с использованием схем и макетов объектов, наглядных пособий, фотографий осужденных, склонных к побегу, на городке ТСБП подразделения НГ или непосредственно на объектах (в ДИЗО, ОК, комнате свиданий, других постах и помещениях).
На инструктивных занятиях объявляется состав наряда, доводится оперативная обстановка и задача ВНК, а также называются представители администрации на объектах. В ходе занятий проверяются знания личного состава общих и особых обязанностей и порядок действий при осложнении обстановки. Особое внимание обращается на обеспечение законности при несении боевой службы, постоянного контроля за осужденными, соблюдение ими требований установленного порядка отбывания наказания и порядок взаимодействия с подразделением и караулом, осуществляющим охрану учреждения. Определяются объекты и места, требующие особого контроля, а также устанавливается время несения боевой службы.
23. Приказ на несение службы ВНК отдает командир воинского подразделения или его заместитель по службе контролеров.
Перед отдачей приказа НВНК выстраивает ВНК (в одношереножный или двухшереножный строй), проверяет экипировку лиц наряда и докладывает командиру воинского подразделения или его заместителю по службе контролеров.
Например: "Господин капитан! Наряд ВНК для постановки приказа на несение службы построен. НВНК сержант Абдрахманов".
Командир подразделения (лицо, отдающее приказ) проверяет готовность личного состава к несению службы, внешний вид, после чего подает команду "Наряд - Равняйсь". "Смирно", прикладывает руку к головному убору и отдает приказ.
В приказе ВНК указываются:

1) жасақша міндеті;
2) заңдылықты бұзушылықтарға және сотталғандармен, оның туыстарымен қызметтен тыс байланысқа жол бермеу бойынша шаралар, төтенше жағдайлар, зіл-зала және басқа да апаттар кезінде іс-әрекет тәртібі;
3) бөлініспен, қарауылмен және мекеме әкімшілігімен байланыс ұстау тәртібі;
4) қызмет өткеру мерзімі;
5) БӘЖБ көрсетіледі.
24. Қызмет өткеруге бұйрық алғаннан кейін БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) қызмет басталғанға дейін 20 минут қалғанда МБКК-ге келеді. БӘЖБ (БЖБ) Мысалы: "Майор мырза! БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) толық құрамда қызметке келді. БӘЖБ (БЖБ) сержант Әбдірахманов"
МБКК БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) құрамымен, міндеттерін білуімен танысқаннан кейін кезекші ауысымның жеке құрамын сапқа тұрғызады, жабдықтарын тексереді және мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасарына не бөлініс командирінің бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасарымен бірлесіп, нұсқаулық жүргізетін және мекемедегі жағдайды жеткізетін оны алмастыратын адамға баяндайды.
Нұсқама жүргізу кезінде қызмет өткеру кезінде заңдылықты, сотталғандарды ұдайы бақылауды, олардың жаза өтеудін белгіленген тәртібін, жедел жағдай шиеленіскен кезде іс-әрекеттерді сақтауына және мекемені күзетуді жүзеге асыратын қарауылмен өзара іс-қимыл жасасу тәртібіне ерекше назар аударылады. Ерекше бақылауды қажет ететін объектілер мен орындар анықталады, сондай-ақ қызмет өткеру уақыты белгіленеді.
Камерада ұстайтын мекемеде нұсқама жүргізу кезінде қосымша (уақытша) бекеттер қою арқылы бақылауды және қадағалауды күшейту бойынша нақты шаралардың, сондай-ақ қорытынды тінту, техникалық қарау жүргізілуі тиіс камералардың нөмірі және басқа да өкімдер көрсетіледі.
МБКК қызметке түскенге дейін кезекші ауысым құрамында қызметке түсетін мекеме қызметкерлеріне байланыс құралдарын, сондай-ақ арнайы құралдарды береді, бұл туралы мекеменің кезекші ауысымға арнайы құралдарды беруді есепке алу журналына белгі қояды, ал бақылаушылардың әскери жасақшасына арнайы құралдар мен байланыс құралдарын беруді рота бойынша кезекші бөліністе қызмет өткеруге бұйрық алардың алдында арнайы құралдарды беруді есепке алу журналына белгі қойып және арнайы құралдарды алған адамның қолын қойдыра отырып жүзеге асырады.
25. МБКК-нің рұқсатымен кезекші ауысым, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) тұрғын аймаққа ауысымға түседі, ал БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) адамдары бөлек орналасқан өндірістік объектілерге қызмет өткеру үшін өз бетінше қызмет өткеру орындарына барады және түскені туралы объекті әкімшілігінің өкіліне баяндайды.

1) задача наряда;
2) меры по недопущению нарушений законности и неслужебных связей с осужденными и их родственниками, порядок действий при чрезвычайных обстоятельствах, стихийных и других бедствиях;
3) порядок поддержания связи с подразделением, караулом и администрацией учреждения;
4) срок несения службы;
5) НВНК.
24. После получения приказа на несение службы ВНК (наряд контролеров) прибывает к ДПНУ не позже чем за 20 минут до начала службы. НВНК (ННК) докладывают ему, например: "Господин майор! ВНК (наряд контролеров) на службу прибыл в полном составе. НВНК (ННК) сержант Абдрахманов".
ДПНУ, ознакомившись с составом ВНК (наряд контролеров), знанием обязанностей, выстраивает личный состав дежурной смены, проверяет экипировку и докладывает о готовности к службе заместителю начальника учреждения по режиму и оперативной работе либо лицу его замещающему, который совместно с заместителем командира подразделения по службе контролеров проводит инструктаж и доводит обстановку в учреждении.
При инструктаже особое внимание обращается на обеспечение законности при несении службы, постоянного контроля за осужденными, соблюдение ими установленного порядка отбывания наказания, действий при осложнении оперативной обстановки и порядок взаимодействия с караулом, осуществляющем охрану учреждения. Определяются объекты и места, требующие особого контроля, а также устанавливается время несения службы.
В учреждениях с камерным содержанием во время проведения инструктажа, кроме того, указываются конкретные меры по усилению контроля и надзора путем выставления дополнительных (временных) постов, а также номера камер, в которых должны быть произведены контрольные обыски, технические осмотры, и другие распоряжения.
До заступления на службу ДПНУ выдает сотрудникам учреждения, заступающим в составе дежурной смены, средства связи, а также специальные средства, указанные в пункте 12 настоящих Правил, о чем производит отметку в журнале учета выдачи специальных средств дежурной смене учреждения, а войсковому наряду контролеров выдачу специальных средств и средств связи осуществляет дежурный по роте перед получением приказа на несение службы в подразделении с отметкой в журнале учета выдачи специальных средств и росписью лица, получившего специальные средства.
25. С разрешения ДПНУ, дежурная смена, ВНК (наряд контролеров) в жилой зоне приступает к смене, а лица ВНК (наряд контролеров), назначенные для несения службы на отдельно дислоцированных производственных объектах, следуют к месту самостоятельно и о прибытии докладывают представителю администрации на объекте.

26. Бекетке түскен бақылаушылар жеке қарап шығу жолымен объект жабдықтарының, БІЖ, КҚБжИТҚ, жер асты құбырларының, қызмет өткеретін орнының бүтіндігі мен жұмыс жағдайында екеніне көз жеткізіп, сотталғандар арасындағы жағдайды, қашуға бейім адамдардың жүрген және жұмыс орнын нақтылайды.
27. Мекемеде бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру бойынша кезекшілікке түсетін БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) мекеме аумағына кірген сәттен бастап шыққан сәтке дейін мекеме бастығының, оның орынбасарларының, МБКК-нің бағынысына өтеді және олардың тікелей басшылығымен қызмет өткереді. Қызмет өткеру кезінде БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) адамдары тек кімнің жедел бағынуына түскен адамның командасын орындайды.
28. Бақылау және қадағалау бекеттері:
1) МБКК (БӘЖ) (әр мекеменің ерекшелігіне байланысты, біріккен немесе бөлек);
2) ТИ, ЖАК-да;
3) жазаны өтеудің қатаң ұстау жағдайының үй-жайында;
4) тұрғын аймақта;
5) өндірістік аймақта;
6) жеңілдетілген жағдайда ұстау жасақтарында;
7) ҚАЖ қызметкерлерінің күзет, бақылау және қадағалауындағы мекемелердің бақылау-өткізу пунктерінде (бұдан әрі - БӨП);
8) медициналық-санитарлық бөлімде;
9) сотталғандарды камераларда ұстау мекемелерінің корпустарында;
10) карантин үй-жайында;
11) техникалық және қадағалау құралдарын басқару үй-жайында (операторлық), (әр мекеменің ерекшелігіне байланысты біріккен немесе жеке);
12) ұзақ және қысқа мерзімді кездесу бөлмесінде;
13) көлікке еріп жүру бойынша орнатылады.
Жеткілікті негіздер бар болған жағдайда мекеме бастығының шешімімен және әскери бөлім командирінің келісімі бойынша мекеме объектілерінде қосымша бақылау және қадағалау бекеттері сотталғандарды жатақханаларда орналастыра отырып, локальды жасақша учаскелерінде, жеке тұрған объектілердің учаскелерінде, мектеп үй-жайында, кәсіби техникалық лицейінде оқу процессі кезінде және сотталғандардың басқа да болатын жерлеріне орнатылуы мүмкін.
Күндізгі уақытта, әйел қызметкерлерге еріп жүру, сондай-ақ қауіпсіздігі барынша төмен мекеменің аумағынан тыс жұмыс объектілеріндегі сотталғандарды тексеру жылжымалы бекеттері қойылады.
Әйел адамдар (қызметкерлер, әскери қызметшілер, еркін жалдамалы жұмыскерлер және өзге де келушілер) сотталған ер адамдар ұсталатын ҚАЖ мекемесінің аумағына тек МБКК рұқсатымен, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) адамдарының не мекеме қызметкерінің (ер адам) еріп жүруімен өткізіледі. Мекеме аумағында әйел адамның еріп жүретін адамсыз болуына жол берілмейді.
Әйел адамға еріп жүруді жүзеге асыру үшін МБКК тәулік жасақшасының не мекеме қызметкерлері қатарынан жауапты адамды анықтайды. Әйел адамға еріп жүру үшін БӨП-ке келген адам осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес әйел адамға еріп жүру журналына қол қояды.
Әйел адамдарға еріп жүру тапсырылған адам мекеме аумағында еріп жүру және болу кезінде не стационарлық бекеттегі бақылаушыға тапсырғанға дейін солардың жеке қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауап береді.
Еріп жүрген адамдарды стационарлық бекеттің бақылаушысына тапсырған жағдайда бекет ведомосына тиісті жазба жазылады, одан әрі олардың жеке қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапкершілік бақылаушыға жүктеледі.
Әйел адамды мекемеден шығарған кезде БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) бақылаушысы не БӨП-ке дейін еріп жүрген мекеме қызметкері журналға қол қояды.

26. Контролеры, заступая на посты, путем личного осмотра убеждаются в целостности и исправности оборудования объекта, состояния КСП, ИТСНКиО, подземных коммуникаций, мест несения службы, уточняют обстановку среди осужденных, места нахождения и работы склонных к побегу.
27. ВНК (наряд контролеров), заступающий на дежурство по осуществлению контроля и надзора в учреждении, с момента входа и до момента выхода с территории учреждения поступает в подчинение начальника учреждения, его заместителей, ДПНУ и несут службу под его непосредственным руководством. В период несения службы лица ВНК (наряд контролеров) выполняют команды только тех лиц, в чье оперативное подчинение они поступают.
28. Посты контроля и надзора устанавливаются:
1) ДПНУ (НВНК), (совмещенный или раздельно, в зависимости от особенностей каждого учреждения);
2) в ДИЗО, ОК;
3) в помещении строгих условий отбывания наказания;
4) в жилой зоне;
5) в производственной зоне;
6) в отрядах льготных условий содержания;
7) в контрольно-пропускных пунктах учреждений (далее - КПП), находящихся под охраной, контролем и надзором сотрудников УИС;
8) в медико-санитарной части;
9) в корпусах учреждений с камерным содержанием осужденных;
10) в помещении карантина;
11) в помещении управления техническими средствами контроля и надзора (операторская), (совмещенный или раздельно, в зависимости от особенностей каждого учреждения);
12) в комнате длительного и краткосрочного свидания;
13) по сопровождению транспорта.
При наличии достаточных оснований по решению начальника учреждения по согласованию с командиром воинской части, на объектах учреждения могут быть установлены дополнительные посты контроля и надзора, в локальных участках отрядов с размещением осужденных в общежитиях, на участках отдельно стоящих объектов, помещении школы, профессионально-технического лицея во время учебного процесса и других местах пребывания осужденных.
В дневное время устанавливаются передвижные посты сопровождения женского персонала, а также проверки осужденных на рабочих объектах вне территории учреждений минимальной безопасности.
Лица женского пола (сотрудницы, военнослужащие, вольнонаемные работники и иные посетители) на территорию учреждений УИС для содержания осужденных мужчин, пропускаются только в сопровождении лиц ВНК (наряда контролеров), либо сотрудника учреждения (мужчины), с разрешения ДПНУ. Нахождение женщин на территории учреждения без сопровождающего лица не допускается.
Для осуществления сопровождения лиц женского пола, ДПНУ определяет ответственное лицо, из числа суточного наряда, либо сотрудников учреждения. Лицо прибывшее на КПП для сопровождения женщин, расписывается в Журнале сопровождения лиц женского пола, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Лицо, которому поручено сопровождение женщин отвечает за обеспечение их личной безопасности в период следования и пребывания на территории учреждения либо до передачи их контролеру стационарного поста.
В случае передачи сопровождаемых лиц, контролеру стационарного поста, производится соответствующая запись в постовой ведомости, дальнейшая ответственность за обеспечение их личной безопасности возлагается на последнего.
По выводу лиц женского пола из учреждения, в журнале расписывается контролер ВНК (наряда контролеров), либо сотрудник учреждения, который сопроводил их до КПП.

29. Бақылау және қадағалау жөніндегі БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) ТИ-мен ЖАК-қа МБКК және БӘЖБ-ның (БЖБ) бақылауымен, ал өндірістік объектіге – өндірістік аймақ бойынша кезекшінің немесе осы объектідегі әкімшілік өкілінің бақылауымен қызметке түседі (ауысады).
30. БӘЖБ бақылау және қадағалау бойынша бақылаушылардан бекетті қабылдағаны (тапсырғаны) туралы баяндама қабылдағаннан және мүлікті тізімдемеге сәйкес қабылдағаннан (тапсырғаннан) кейін тәуліктік бақылау және қадағалау ведомосына қол қояды. БӘЖБ жеке өзі ішкі тыйым салынған аумақтың жағдайын, бақылаушылар жолағы бойынша аралау арқылы аумаққа іргелес 15 және 50 метрлік жолақтарды қабылдайды. Бұл ретте жаңа ауысымның МБКК кезекшілікті қабылдау кезінде анықталған барлық кемшіліктер мен ақауларды жазады. Анықталған кемшіліктер мен КҚБжИТҚ жабдығындағы ақаулар, объектідегі сотталғандардың саны мен БІЖ-де табылған іздер туралы мекеме бастығына, БӘЖБ әскери бөлініс командиріне баяндайды және қарауыл бастығын ақпараттандырады.
31. Жедел жағдай шиелініскен кезде, демалыс және мейрам күндерінде, сондай-ақ күшейтілген түрде қызмет өткеру кезінде мекеме бастығы МБКК-ге бағынатын жедел топ тағайындайды. Олар кезекші ауысым құрамында қызмет атқарады. Әскери бөлім командирінің келісімі бойынша БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) жеке құрамы 3 ауысымдық қызмет өткеруге ауыстырылады.
32. Жедел топ құрамына кіретін қызметкерлер тәуліктік бақылау және қадағалау ведомосына 2,3 ауысымның жұмыс кестесін ескере отырып енгізіледі және МБКК-нің басшылығымен бақылау және қадағалау, сотталғандардың күн тәртібін сақтау бойынша міндеттерді орындайды. Жедел жағдай шиеленіскен кезде оны қалпына келтіру бойынша шаралар дереу қабылдайды. Жедел топ тәулік бойы қызмет өткере отырып, мекемеде болады. Жедел топ құрамына мекеме бастығы не оны алмастыратын адам бекіткен кестеге сәйкес мекеменің барлық бөлімдері мен қызметтерінің басшы құрамы адамдары кіреді.
Жедел топ құрамына енгізілген қызметкерлер мен БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) ауырып қалған жағдайдан басқа немесе жеке басының жағдайына (жақын туысының қайтыс болуы немесе қатты ауыруы, қызметкерге, әскери қызметшіге немесе оның отбасына айтарлықтай материалдық шығын келтірген табиғат апаты) және қызметтік қажеттілікке байланысты мекеме аумағын тастап кетпейді.
33. Демалыс және мереке күндері, сондай-ақ күшейтілген түрде қызмет өткеру кезеңінде мекеме бойынша жауапты ретінде мекеме бастығы бекіткен кестеге сәйкес мекеме басшы құрамы қатарынан (бастық және оның орынбасарлары) түседі. Кезекшілік өткеру кезеңінде жауапты қызметкерлер мекеме аумағында тәулік бойы кезекші болады.

29. ВНК (наряд контролеров) по контролю и надзору заступают на службу (сменяются) в ДИЗО и ОК под наблюдением ДПНУ и НВНК (начальника наряда контролеров), а на производственном объекте - дежурного по производственной зоне или представителя администрации на этом объекте.
30. НВНК (начальник наряда контролеров), приняв доклады от контролеров по контролю и надзору о приеме (сдаче) постов и приняв (сдав) имущество согласно описи, расписываются в суточной ведомости контроля и надзора. НВНК лично принимает состояние внутренней запретной зоны, 15 и 50 метровых полос прилегающей территории путем обхода по тропе контролеров. При этом ДПНУ новой смены записывает все недостатки и неисправности, обнаруженные во время приема дежурства. О выявленных недостатках и неисправностях в оборудовании ИТСНКиО, количестве осужденных на объекте и обнаруженных следах на КСП докладывает начальнику учреждения, НВНК - командиру воинского подразделения и информирует начальника караула.
31. При осложнении оперативной обстановки, в выходные и праздничные дни, а также при несении службы по усиленному варианту, начальником учреждения назначаются оперативные группы, которые подчиняются ДПНИУ. Они выполняют службу в составе дежурной смены. По согласованию с командиром воинской части личный состав ВНК (наряд контролеров) переводится на 3-х сменное несение службы.
32. Сотрудники, входящие в состав оперативной группы, включаются в суточную ведомость контроля и надзора с учетом графика работы в 2, 3 смены и выполняют, под руководством ДПНУ, задачи по контролю и надзору, соблюдению осужденными распорядка дня. При осложнении оперативной обстановки принимают незамедлительные меры по ее нормализации. Оперативная группа находится в учреждении с несением службы посуточно. В состав оперативной группы включаются лица начальствующего состава со всех отделов и служб учреждения по графику, утвержденному начальником учреждения, либо лицом его замещающим.
Сотрудники, включенные в состав оперативных групп и ВНК (наряд контролеров) не покидают учреждение, кроме как при заболевании или в связи с исключительными личными обстоятельствами (смерть или тяжкая болезнь близкого родственника, угрожающая жизни больного, стихийное бедствие, причинившее значительный материальный ущерб сотруднику, военнослужащему или его семье) и служебной необходимости.
33. В выходные и праздничные дни, а также в периоды несения службы по усиленному варианту, в качестве ответственного по учреждению заступают сотрудники из числа руководящего состава учреждения (начальник и его заместители), в соответствии с утверждаемым начальником учреждения графиком. В период несения дежурства ответственные сотрудники находятся на территории учреждения в течение дежурных суток.

3-параграф. Қадағалауды жүзеге асыруды бақылау
34. Мекеме бастығы, әскери бөлініс командирі БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) қызмет өткеруін аптасына кемінде екі рет тексереді, ал мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасары, әскери бөлініс командирінің бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасары - күн сайын тексереді.
Тексеріс саны мен уақыты әрбір БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) бөлініс офицерлерімен және мекеме бастығымен немесе оның орынбасарларымен ауысымда кемінде бір рет тексеруді есепке ала отырып қарастырылады.
МБКК-нің және объектілердегі әкімшілік өкілінің қызмет өткеруін тексеруді мекеме бастығы не мекеме басшы құрамының адамдары жүзеге асырады.
35. Бекеттерде және басқа да қызмет өткеру орындарында мекеме, аумақтық бөлініс, ҚАЖ комитетінің тексерушілері, Ұлттық ұлан бөлінісінің және әскери бөлімдерінің офицерлері, сондай-ақ Ұлттық ұлан бас қолбасшылығының өкілдері; кезекші ауысымның және БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) құрамының бар-жоғын және қызметтерінің тәуліктік бақылау және қадағалау ведомосына сәйкес келуін, қызметтік құжаттамасын, аумақтың жай-күйін, аумақты түнгі уақытта жарықтандыруды, бөгеу құрылғыларын, жер асты құрылыстары мен құбырларын, БІЖ және оған іргелес аумақты, қоршауды, байланыс және сигнализация құралдарының жұмыс жағдайын тексереді, сондай-ақ ТИ, ЖАК-да, қатаң жағдайда ұстау тәртібі мен жағдайын сақтауды, кездесу өткізуді, сәлемдемелер мен бандерольдарды қабылдау мен беруді, объектіде сотталғандардың бар болуын, күн тәртібінде және тәуліктік бақылау және қадағалау ведомосінде көзделген іс-шараларды уақтылы өткізуде тексереді.
Бақылаушылар құрамы мен кезекші ауысымның сыртқы келбеттері, объектілердегі жағдайды, қашуға және ұстау режимін қасақана бұзуға бейім сотталғандардың санын, олардың орналасқан және жұмыс істейтін орындарын, көлік пен жер асты құбырларына бақылау жасау әдістерін білулері, бағыттық карточкалардың болуын, бақылау және қадағалауды жүзеге асыру бойынша қызмет өткеру кезіндегі жасақшаның бағыт ерекшеліктерін білуін, сондай-ақ төтенше жағдайлар туындаған кезде өзара іс-қимыл жасау және іс-әрекеттер тәртібін білулері тексеріледі.
36. Сотталғандардың мінез-құлқын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру бойынша қызмет өткеруді тексеру нәтижелері тәуліктік ведомосқа жазылады, ТИ және ЖАК тексерген кезде осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТИ және ЖАК баруды есепке алу журналына жазылады.
37. Егер БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) тексеру кезінде қызмет өткеру қағидасын бұзу – спирттік ішімдік пайдалану, сотталғандармен қызметтен тыс байланыс т.б., анықталса осы бұзушылықтарға жол берген адамдар қызметтен бос бақылаушылармен немесе мекеме қызметкерлерімен ауыстырылып, одан әрі қызмет өткеруден дереу шеттетіледі, бұл туралы тәуліктік бақылау және қадағалау ведомосына тиісті белгі жасалады. Мекеме қызметкерлерінің қызметтен тыс байланысқа түсу фактілері бойынша аумақтық бөлініс қызметкерлері қызметтік тергеу жүргізеді, ҰҰ әскери қызметшілері қызметтен тыс байланысқа түскен кезде аумақтық бөліністің қызметкерлері мен әскери бөлім штабы бірлескен қызметтік тергеу жүргізеді.

Параграф 3. Контроль за осуществлением надзора
34. Начальник учреждения, командир воинского подразделения проверяют несение службы ВНК (наряд контролеров) не менее двух раз в неделю, а заместитель начальника учреждения по режиму и оперативной работе, заместитель командира воинского подразделения по службе контролеров - ежедневно.
Количество и время проверок предусматривается с таким расчетом, чтобы каждый ВНК (наряд контролеров) был проверен офицерами подразделения и начальником учреждения или его заместителями не менее одного раза в смену.
Проверка несения службы ДПНУ и представителями администрации на объектах осуществляется начальником учреждения, либо лицами начальствующего состава учреждения.
35. На постах и других местах несения службы, проверяющими от учреждения, территориального подразделения, Комитета УИС, офицерами подразделений и воинских частей НГ, а также представителями главного командования НГ проверяются: наличие состава дежурной смены и ВНК (наряда контролеров) и соответствие их службы согласно суточной ведомости контроля и надзора, служебная документация, состояние территории, освещения территории в ночное время, заградительных устройств, подземных сооружений и коммуникаций, КСП и прилегающей к ней территории, ограждений, исправность средств связи и сигнализации, также проверяется соблюдение порядка и условий содержания осужденных в ДИЗО, ОК, строгих условиях, проведения свиданий, приема и выдачи передач, посылок и бандеролей, наличие осужденных на объекте, своевременность проведения мероприятий, предусмотренных распорядком дня и суточной ведомостью контроля и надзора.
У контролерского состава и дежурной смены проверяется внешний вид, знание обстановки на объектах, количество осужденных, склонных к побегу и злостных нарушителей режима содержания, мест их размещения и работы, способов контроля за транспортом и подземными коммуникациями, наличие маршрутных карточек и знание нарядом особенностей маршрута несения службы по осуществлению контроля и надзора, а также порядка взаимодействия и действий при возникновении чрезвычайных обстоятельств.
36. Результаты проверки несения службы по осуществлению контроля и надзора за поведением осужденных записываются в суточной ведомости, при проверке ДИЗО и ОК в журнале учета посещений ДИЗО и ОК по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
37. Если, при проверке ВНК (наряд контролеров), будет обнаружено нарушение ими правил несения службы - употребление спиртных напитков, неслужебные контакты с осужденными и.т.д., то лица, допустившие эти нарушения, немедленно отстраняются от дальнейшего несения службы с их заменой свободными от службы контролерами и сотрудниками учреждения, о чем производится соответствующая отметка в суточной ведомости контроля и надзора. По фактам вступления в неслужебные связи сотрудников учреждения, проводится служебное расследование сотрудниками территориального подразделения, при вступлении в неслужебные связи военнослужащих НГ, проводится совместное служебное расследование сотрудниками территориального подразделения и штабом воинской части.

4-параграф. Қызмет өткерудің қорытындысын шығару
38. Кезекші жасақшалардың қызмет өткеру нәтижесі олардың ауысымынан кейін өткізіледі. БӘЖ-ге (бақылаушылар жасақшасына) бағаны ("өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық", "қанағаттанарлықсыз") мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасары ауысымның осы Қағиданың талаптарын орындауларын талдай отырып, тәуліктік бақылау және қадағалау ведомосіне қояды. Жеке орналасқан объектідегі БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) қызмет өткеруіне бағаны режим бөлімінің, бөлімшесінің бастығы, топ басшысы осы объектідегі мекеме әкімшілігі өкілінің келісімі бойынша қояды. Баға қою кезінде жедел жағдайдың деректерін білуі мен тиімді пайдалануы, күн тәртібінің орындалуын қамтамасыз етуі, мекеме қызметтерімен өзара іс-қимыл жасасуы, бекітілген бақылау және қадағалау жоспарына сәйкес қызмет көлемін орындауы, профилактикалық есепте тұрған адамдардың мінез-құлқын бақылау жағдайы, бақылау және қадағалауда техникалық құралдарды пайдалануы, мекемедегі құқықтық тәртіптің жай күйі, сотталғандар тарапынан төтенше жағдайға жол бермеуі ескеріледі.
39. Бөліністің БӘЖ қызмет өткеру қорытындысын ай сайын рота командирі немесе оның бақылаушылар қызметі жөнінде орынбасары шығарады. Кеңес аяқталғаннан кейін келесі айға міндет қойылады. Қорытынды шығаруға мекеме бастығы және оның режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасары қатысуы тиіс.
40. Сотталғандардың мінез-құлқын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырудың қорытындысын мекеме бастығы ай сайын әскери бөліністің командирінің және оның бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасарының міндетті түрде қатысуымен қызметтік кеңестерде шығарады.
41. Қорытынды шығару кезінде мыналар: барлық қызметтердің бақылауды және қадағалауды қамтамасыз етуге қатысуы, сотталғандарды оқшаулау сенімділігі, олар жасаған қылмыстар, жаза өтеудің белгіленген тәртібін бұзушылықтар, оларды жасаудың мән-жайлары, себептері және жағдайлары; қызметкерлер мен БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу бойынша белсенділігі, қызмет өткеру кезінде заңдылықты сақтауы ескеріледі. Ерекшеленген қызметкерлер мен кезекші ауысымдарға тиісті ынталандыру шаралары қолданылады. Кеңес келесі айға міндеттер қоюмен аяқталады және хаттамамен ресімделеді.
3. Мекемеде бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Тұрғын аймақта бақылау және қадағалау
42. Тұрғын аймақта бақылау мен қадағалауды мекеме қызметкерлерімен өзара іс-қимыл жасаса отырып, МБКК-ның тікелей басшылығымен бақылаушылар жүзеге асырады.
43. Кестеде белгіленген уақытта, белгілі бағыттар бойынша аумақты, тұрғын, тұрмыстық және оқу үй-жайларын аралау жүргізіледі, бұл ретте сотталғандардың мінез-құлқын бақылау жүзеге асырылады және олардың жаза өтеудің белгіленген тәртібін сақтауы бақыланады.

Параграф 4. Подведение итогов несения службы
38. Результаты несения службы дежурными нарядами подводятся после их смены. Оценка ВНК (наряду контролеров) ("отлично", "хорошо", "удовлетворительно", "неудовлетворительно") выставляется заместителем начальника учреждения по режиму и оперативной работе в суточной ведомости контроля и надзора, исходя из анализа выполнения сменой требований настоящих Правил. Оценка несения службы ВНК (наряду контролеров) на отдельно расположенном объекте выставляется начальником режимного отдела, отделения, старшего группы по согласованию с представителем администрации учреждения на этом объекте. При выставлении оценки учитываются знание и умелое использование данных оперативной обстановки, обеспечение выполнения распорядка дня, взаимодействие со службами учреждения, выполнение объема службы в соответствии с утвержденным планом контроля и надзора, состояние контроля за поведением лиц, стоящих на профилактических учетах, использование в контроле и надзоре технических средств, состояние правопорядка в учреждении, недопущение чрезвычайных происшествий со стороны осужденных.
39. Итоги несения службы ВНК подразделения подводятся ежемесячно командиром роты или его заместителем по службе контролеров. По завершению совещания ставится задача на очередной месяц. В подведении итогов должны принимать участие начальник учреждения и его заместитель по режиму и оперативной работе.
40. Итоги осуществления контроля и надзора за поведением осужденных подводятся ежемесячно начальником учреждения на служебных совещаниях с обязательным присутствием командира воинского подразделения и его заместителя по службе контролеров.
41. При подведении итогов учитываются: участие всех служб в обеспечении контроля и надзора, надежность изоляции осужденных, совершенные ими преступления, нарушения установленного порядка отбывания наказания, обстоятельства, причины и условия их совершения; активность сотрудников и ВНК (наряд контролеров) по предотвращению и пресечению правонарушений, соблюдение законности при несении службы. К отличившимся сотрудникам и дежурным сменам применяются соответствующие меры стимулирования. Совещание завершается постановкой задач на очередной месяц и оформляется протоколом.
3. Порядок осуществления контроля и надзора в учреждении
Параграф 1. Контроль и надзор в жилой зоне
42. Контроль и надзор в жилой зоне осуществляется контролерами во взаимодействии с сотрудниками учреждения под непосредственным руководством ДПНУ.
43. В установленное графиком время, по определенным маршрутам, производится обход территории, жилых, бытовых и учебных помещений, при этом, осуществляется наблюдение за поведением осужденных и контролируется соблюдение ими установленных правил отбывания наказания.

44. Кезең-кезеңмен кесте бойынша қашуға ықтимал орындар, КҚБжИТҚ, жер асты ғимараттары мен коммуникацияларының қоршау құрылғыларының дұрыстығы, БІЖ-ның жай-күйі тексеріліп, ішкі тыйым салынған аймаққа іргелес аумақты бақылау жүргізіледі, тұрғын аймаққа сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттар мен бұйымдарды лақтырудың жолы кесіледі, сотталғандарды тінту жүргізіледі.
45. Сотталған мінез-құлық қағидаларын бұзған жағдайда бақылаушылар (мекеме қызметкерлері) одан тәртіп бұзушылықты тоқтатуды талап етуі тиіс, ал қажет болған жағдайда оны ұстап, МБКК-нің (бақылаушылар жасақшасының) қызметтік үй-жайына алып келеді. Егер сотталған ескертуге қарамастан, олардың талаптарын орындамаса, жағдай (сотталғандардың жиналуы немесе өзге де мән-жайлар) оны МБКК-нің (бақылаушылар жасақшасының) қызметтік үй-жайына алып келуге мүмкіндік бермесе, онда БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) тағы бір рет тәртіп бұзушылықты тоқтатуды талап етеді, оның түрін есіне сақтап алады және МБКК-ге оқиға туралы баяндайды.
Балағаттап, қорқытуға жол берген сотталғандарға ескерту жасалады, түсініктеме алу үшін МБКК үй-жайына шақыртылады немесе жеткізіледі.
46. БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) тәртіп бұзушылықтың, дене күшін, арнайы құралдар мен қызметтік иттерді қолданудың барлық фактілері бойынша екі данада акті жасалады, бірінші данасы журналға тіркеліп, МБКК-ге беріледі, екінші данасы – бөлініс командирінің бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасарына беріледі.
47. Режим бұзушыны, әсіресе мас күйдегі адамдарды ұстаған кезде мекеме қызметкерлері мен БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) сотталғандар тарапынан арандатушылық іс-әрекеттерін тудырмау үшін ұстамдылық пен сақтық танытуы тиіс.
48. Мекемеде бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде сотталғандардың өзінің жергілікті аймағынан өз еркімен шығу мүмкіндігін болдырмау үшін осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес мекеме жатақханаларын жабдықтау бойынша талаптарға сәйкес қатаң өткізу режим қамтамасыз етіледі.
Бекіту, құлыптау немесе электр-механикалық құрылғысымен жабдықталған жергілікті аймақтардың қоршау қақпаларын тек мекеме, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) қызметкерлері ашады. Күндізгі уақытта аумақ және жергілікті аймақтың үй-жайы жүйелі түрде тексеріліп отырады. Сотталғандарға визуалды бақылау жүргізіледі.
49. Сотталғандарды тексеру күн тәртібінде белгіленген тәртіппен МБКК-нің басшылығымен күніне екі реттен кем емес жүргізіледі.
1) "Тексеру" сигналы бойынша сотталғандар жасақтары бойынша (жасақтар бригада бойынша) тексеру үшін жабдықталған белгіленген орындарды немесе жергілікті учаскелерде сапқа тұрады. МБКК-нің командасымен жасақ бастықтары, олар болмаған кезде МБКК-нің тапсырмасы бойынша мекеменің кез келген басқа қызметкері не БӘЖ бақылаушысы сотталғандарды карточкалар бойынша тегімен тексеріс жүргізеді. Сотталғанның тегі оқылады, содан кейін сотталған анық және түсінікті етіп аты мен әкесінің атын атайды және саптың қарама-қарсы жағына өтеді. Тегі бойынша тексеріс жүргізген лауазымды адам МБКК-ге жасақтағы сотталғандардың саны туралы баяндайды. Тегі бойынша тексеріс аяқталғаннан кейін саны бойынша тексеріс жүргізу үшін сотталғандар бастапқы жағдайға келіп тұрады;

44. Периодически, по графику, проверяются вероятные места совершения побегов, исправность ИТСНКиО, заградительных устройств подземных сооружений и коммуникаций, состояние КСП, ведется наблюдение за подступами к внутренней запретной зоне, пресекаются перебросы в жилую зону предметов, изделий и веществ не разрешенных к хранению и использованию осужденными, проводится обыск осужденных.
45. При нарушении осужденным правил поведения, контролеры (сотрудники учреждения) должны потребовать от него прекращения нарушения, а при необходимости задерживают и сопровождают его в служебное помещение ДПНУ (наряда контролеров). Если осужденный, несмотря на предупреждение, не выполняет их требования, а обстановка (скопление осужденных или иные обстоятельства) не позволяет им доставить его в помещение ДПНУ (наряда контролеров), то ВНК (наряд контролеров) еще раз требуют прекратить нарушение, запоминают его личность и о происшествии докладывают ДПНУ.
Осужденные, допускающие оскорбления, высказывающие угрозы, предупреждаются, вызываются или доставляются в помещение ДПНУ для представления объяснений.
46. ВНК (нарядом контролеров) по всем фактам нарушений, применения физической силы, специальных средств и служебных собак составляется акт в двух экземплярах, первый экземпляр передается ДПНУ с регистрацией в журнале, второй экземпляр - передается заместителю командира подразделения по службе контролеров.
47. При задержании нарушителей режима, особенно лиц в нетрезвом состоянии, сотрудники учреждения и ВНК (наряд контролеров) должны проявлять сдержанность и осторожность, чтобы не вызвать со стороны осужденных провокационных действий.
48. При осуществлении контроля и надзора в учреждении, обеспечивается строгий пропускной режим, чтобы исключалась возможность самовольного выхода осужденных за пределы своей локальной зоны, в соответствии с требованиями по оборудованию общежитий учреждения, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Калитки ограждений локальных зон оборудованные запорным, замковым или электро-механическим устройством открываются только сотрудниками учреждения, ВНК (нарядом контролеров). В дневное время территория и помещение локальной зоны периодически осматриваются. За осужденными ведется визуальное наблюдение.
49. Проверка осужденных проводится под руководством ДПНУ не менее двух раз в день, в установленном распорядком дня порядке:
1) по сигналу "Проверка" осужденные выстраиваются поотрядно (отряды по бригадам) в установленных местах, оборудованных для проверок или в локальных участках. По команде ДПНУ начальниками отрядов, в его отсутствие любым другим сотрудником учреждения либо контролером ВНК по поручению ДПНУ, проводится пофамильная проверка осужденных по карточкам. Зачитывается фамилия осужденного, после чего осужденный четко и внятно сообщает свое имя и отчество и переходит в противоположную сторону строя. Должностное лицо, проводившее пофамильную проверку, докладывает ДПНУ о количестве осужденных в отряде. После завершения по фамильной проверки осужденные возвращаются на исходную позицию для проведения поколичественной проверки;

2) МБКК БӘЖБ-мен (БЖБ) бірлесіп, мекеменің тұрғын және өндірістік аймақтарындағы сотталғандарға сандық есеп жүргізеді, содан кейін ТИ-де, ЖАК-те медициналық-санитарлық бөлімде, карантин үй-жайында, қатаң жағдайда ұсталатын сотталғандардың, сапқа тұрудан босатылғандардың бар-жоғын тексереді. Қатаң жағдайда ұсталатын сотталғандарды тексеру тұрғын аймақтағы сотталғандарды тексеруге ұқсас жүргізіледі;
3) сапқа тұрудан түнгі ауысымдағы жұмыстан кейін демалушы, ауруына байланысты төсек тартып жатқан, сондай-ақ тастап кетуі мүмкін емес жұмыс орнындағы сотталғандар босатылады. Мұндай адамдардың бар-жоғын тек мекеме, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) қызметкерлері карточка бойынша жеке деректерін және фотосуреттерін міндетті түрде салыстыра отырып, олар болатын орындарда тексереді. Жауын-шашынды ауа-райында және қыста температура 25 градустан төмен болған кезде сапқа тұру және сотталғандарды тексеру жасақтар бойынша тұрғын үй-жайларда өткізіледі;
4) тексеріс аяқталғаннан кейін БӘЖБ (БЖБ) тексеріс нәтижелерін арнайы бөлімдегі деректермен салыстыра тексереді және МБКК-ге баяндайды. Деректерде айырмашылықтар болған кезде олардың себептері анықталады, жоқ сотталғандарды іздестіруге шаралар қабылданады, ал қажет болған жағдайда қайта тексеріс жүргізіледі. Тексеріс нәтижелері туралы МБКК мекеме бастығына баяндайды, қарауыл бастығын хабардар етеді. Демалыс күндері БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) жедел топтың офицерлерімен бірлесіп, сотталғандарды бақылау карточкалары бойынша тексеру жүргізеді;
5) камералық жағдайдағы мекемеде тексеру камералар бойынша: таңертеңгі – таңғы тұрудан кейін, жұмысқа шыққанға дейін, кешкі –ұйықтардың алдында, ал емдеу мекемелерінде – палаталар бойынша жүргізіледі. Тексеріс карточка бойынша жеке деректер мен фотосуретті міндетті түрде салыстыра тексере отырып, санын есептеу арқылы жүргізіледі.
2-параграф. ТИ мен ЖАК-та ұсталатын сотталғандарды бақылау
және қадағалау
50. Мекеме бастығының немесе тиiстi бұйрықпен оның мiндеттерiн осы Қағидаға 8, 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша уақытша орындау жүктелген адамның не осы Қағидаға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МБКК-нің қаулысы сотталған адамды ТИ-да, ЖАК-та ұстау үшін негiз болып табылады. ТИ, ЖАК үй-жайлары осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес жабдықталады, ТИ және ЖАК ғимараттарындағы үй-жайлардың тізбесі, сондай-ақ ЖАК-тағы камералар қамтамасыз етілетін мүкәммалдар мен заттардың тізбесі осы Қағидаға 12 және 13-қосымшаларда көрсетілген.
Камералардың алдындағы бекеттер екі жақты дабыл дыбыс сигнализациясы бар хабарлағышпен, мекеменің кезекші бөліміндегі басқару пультімен байланысқан тікелей телефонмен жабдықталады. Камераға кіреберіс қабырғада камерадағы сотталғандардың фотосуреттері, олардың анкеталық деректері және қылмыс құрамының қысқаша сипаттамасы, сондай-ақ профилактикалық есепке алу санаты бар тақташалар сырт жағынан орналастырылады.

2) ДПНУ совместно с НВНК (ННК) проводит количественный подсчет осужденных в жилой или производственной зонах учреждения, а затем проверяют наличие осужденных, содержащихся в ДИЗО, ОК, в медико-санитарной части, в карантинном помещении, на строгих условиях, освобожденных от построения. Проверка осужденных содержащихся на строгих условиях содержания, проводится аналогично проверке осужденных в жилой зоне;
3) от построения освобождаются осужденные, отдыхающие после работы в ночную смену, имеющие освобождение по болезни с постельным режимом, а также занятые на работах, оставление которых невозможно. Наличие таких лиц проверяется в местах их нахождения только сотрудниками учреждения, ВНК (нарядом контролеров) с обязательной сверкой личных данных и фотографии по карточке. В ненастную погоду и зимой, при температуре ниже 25 градусов, построение и проверка осужденных проводится в жилых помещениях поотрядно;
4) по окончанию проверки, НВНК (ННК) сверяет результаты проверки с учетными данными специального отдела и докладывает ДПНУ. При расхождении данных, выясняется их причина, принимаются меры к розыску отсутствующих осужденных, а при необходимости, проводится повторная проверка. О результатах проверки, ДПНУ докладывает начальнику учреждения, информирует начальника караула. В воскресные дни ВНК (наряд контролеров) проводит проверку осужденных по контрольным карточкам совместно с офицерами оперативной группы;
5) в учреждении с камерными условиями содержания проверка проводится по камерам: утренняя - после подъема, до выхода на работу, вечерняя - перед отбоем, а в лечебных учреждениях - по палатам. Проверка проводится путем количественного подсчета, с обязательной сверкой личных данных и фотографии по карточке.
Параграф 2. Контроль и надзор за осужденными содержащимися
в ДИЗО и ОК
50. Основанием для содержания осужденного в ДИЗО или ОК, является постановление начальника учреждения или лица, на которого соответствующим приказом, возложено временное исполнение его обязанностей по формам согласно приложениям 8, 9 к настоящим Правилам, либо ДПНУ по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Помещения ДИЗО и ОК оборудуются согласно приложению 11 к настоящим Правилам, Перечень помещений в зданиях ДИЗО и ОК, а также Перечень инвентаря и предметов, которыми обеспечиваются камеры в ОК, указаны в приложениях 12 и 13 к настоящим Правилам.
Пост у камер оборудуется извещателем с двухсторонней тревожно-звуковой сигнализацией, прямым телефоном с пультом управления в дежурной части учреждения. На стене у входа в камеру с внешней стороны помещаются таблички с фотографиями осужденных, находящихся в камере, их анкетными данными и кратким изложением состава преступления, а также категории профилактического учета.

51. Сотталғанды ТИ-ге немесе ЖАК-ке қабылдауды бақылаушы МБКК-нiң басшылығымен тек дәрігерлік тексеруден кейін жүзеге асырады, оның нәтижелері бойынша қаулыда денсаулық жағдайы бойынша сотталғанды ұстау мүмкіндігі туралы жазба жасалады. Сотталғанды ТИ-ге немесе ЖАК-ке қамау туралы қаулыны, әдетте, осы жазалау шарасын қолданған адам жариялайды.
Сотталғанды ТИ-ге немесе ЖАК-ке қабылдау кезінде бақылаушы қамау туралы қаулының бар-жоғын тексеріп, сотталғанды осы Қағидаға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТИ-да және ЖАК-та ұсталатын сотталғандарды есепке алу кiтабына жазады, оған тінту жүргізіп, алынып қойылған заттарды қаулының бланкiсiне жазады, сотталғанға ТИ-ге немесе ЖАК-ке бекiтiлген киiмдi кигiзiп, камераға қамайды, содан кейiн сотталғанды қабылдау туралы қаулыға қол қояды.
Тиiстi қаулылар шығарылған сотталғандарды МБКК және БӘЖБ (БЖБ) кезекші ауысымның кемiнде 2 адамының еріп жүруімен ТИ-ге немесе ЖАК-қа жеткiзедi.
ТИ-де немесе ЖАК-та сотталғанның жазасын өтеу мерзімі аяқталғаннан кейін бақылаушы МБКК-нің және жасақ бастығының қатысуымен оны босатады, ол туралы қаулы мен есепке алу кітабына белгі жасайды.
Сотталғанды жеке тінту оны ТИ-ге немесе ЖАК-қа қамау және босату кезінде, жұмыстан қайтып оралған кезде жүргізіледі.
52. ТИ-де және ЖАК-та ұсталатын сотталғандар серуендеуге камералар бойынша бақылаушылардың кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру кезеңiнде шығарылады. Оларды серуендеуге шығару алдында бақылаушы серуендеуге арналған ауланы және оның қоршауының жай-күйін мұқият тексереді.
Серуендеу кезiнде сотталғандарды бақылау ауысымның кезекшілікке түсетін бақылаушылардың бiреуi жүзеге асырады. Серуендеу уақыты 1,5 сағаттан көп емес.
Сотталғандар жұмыста немесе серуендеуде болған уақытта сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды, құжаттарды, бұйымдарды, азық-түлік өнімдерін, қашып кетуге әзірлiк құралдарын тауып алу мақсатында камераларға тексеру жүргiзiледi, сондай-ақ құлыптардың, терезе торларының және басқа да жабдықтардың ақаусыз болуы тексерiледi.
Камера қабырғаларының зақымдалуы, ағаш және металл конструкциялардың сынғаны және егелуі анықталған кезде БӘЖБ (БЖБ) МБКК-ге (күндізгі аусымның аға қызметкері) бақылайды, ол мекеме бастығының режим және жедел жұмыс (күзет, режим және қадағалау) жөніндегі орынбасарына немесе оның міндетін атқарушы адамға дереу хабарлайды, ол қызметтік тергеу жүргізу тағайындайды. Қажет болған кезде сотталғандар басқа камераларға ауыстырылады. Анықталған кемшіліктерді жоюға дереу шаралар қабылданады.
Әрбір камераны техникалық тексеру нәтижелері бойынша акті жасалады, ол режим және қадағалау бөліміне (режим бөлімі, бөлімшесі, тобы) осы Қағидаға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша камераларды техникалық тексеру актілерін есепке алу журналына тіркеу үшін тапсырылады. Режим және қадағалау бөлімінде (режим бөлімі, бөлімшесі, тобы) әрбір камераға жыл сайын жаңа папка ашылады, оған камераларды техникалық тексеру нәтижелері бар тіркелген актілер күн сайын тігіледі.

51. Прием осужденного в ДИЗО или ОК осуществляется контролером под руководством ДПНУ, только после врачебного осмотра, по результатам которого в постановлении делается запись о возможности содержания осужденного по состоянию здоровья. Постановление о водворении осужденного в ДИЗО или ОК объявляется, как правило, лицом, применившим эту меру взыскания.
При приеме осужденного для содержания в ДИЗО или ОК, контролер проверяет наличие постановления о водворении, записывает осужденного в книгу учета осужденных, содержащихся в ДИЗО и ОК по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, производит его обыск, изъятые предметы записывает в бланке постановления, переодевает осужденного в одежду, закрепленную за ДИЗО или ОК и водворяет в камеру, затем расписывается в постановлении о приеме осужденного.
Осужденные, в отношении которых вынесены соответствующие постановления, доставляются в ДИЗО или ОК ДПНУ и НВНК (ННК), в сопровождении не менее 2-х человек дежурного наряда.
После окончания срока отбывания осужденным наказания в ДИЗО или ОК контролер, в присутствии ДПНУ и начальника отряда освобождает его, о чем делает отметку в постановлении и в книге учета.
Личный обыск осужденного проводится при водворении и освобождении его из ДИЗО или ОК, при возвращении его с работы.
52. Осужденные, содержащиеся в ДИЗО и ОК, выводятся на прогулку покамерно в период приема-сдачи дежурства контролерами. Перед выводом их на прогулку, контролер тщательно осматривает прогулочный двор и состояние его ограждения.
Наблюдение за осужденными, во время прогулки, осуществляет один из контролеров заступающей на дежурство смены. Время прогулки не более 1,5 часа.
В то время, когда осужденные находятся на работе или прогулке, проводится осмотр камер, с целью обнаружения в них предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными, приготовлений к совершению побегов, а также проверяется исправность замков, оконных решеток и другого оборудования.
При выявлении повреждений стен камер, надломов и подпилов деревянных и металлических конструкций НВНК (ННК) докладывает ДПНУ (старший дневной смены) который незамедлительно докладывает заместителю начальника учреждения по режиму и оперативной работе (охране, режиму и надзору) или лицу, исполняющему его обязанности, которым назначается проведение служебного расследования. При необходимости осужденные переводятся в другие камеры. Принимаются незамедлительные меры к устранению выявленных недостатков.
По результатам технического осмотра каждой камеры составляется акт, который сдается в отдел режима и надзора (режимный отдел, отделение, группу) для регистрации в журнале учета актов технического осмотра камер по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам. В отделе режима и надзора (режимный отдел, отделение, группу) на каждую камеру ежегодно заводится папка, в которую ежедневно подшиваются зарегистрированные акты с результатами технических осмотров камер.

53. Сотталғанды ТИ-дан, ЖАК-тан тыс жерлерге әкiмшiлiктiң шақыруы бойынша немесе басқа да мән-жайларда камерадан шығаруды тек МБКК-нің нұсқауы бойынша сотталғанға мекеменің екi қызметкерінің не бақылаушылар жасақшасының (БӘЖ) мiндеттi түрде ерiп жүруiмен жүргiзiледi. Сотталғандарды камерадан шығару бір сотталғанға кемінде екі қызметкер есебінен МБКК-нің, БӘЖБ-нің (БЖБ) және резерв тобының қатысуымен жүргізіледі.
Бақылаушы қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, камераның есігін ашып, сотталғанға "Сыртқа шық" деп команда береді, сотталған камерадан шыққаннан кейін сотталғанға "Бетіңмен қабырғаға қарап тұр" деген команда беріледі, сотталған бетімен қабырғаға бұрылып, қолдарын жоғары көтереді және алақандарымен қабырғаны тіреп тұрады, бұл ретте аяқтары иықтарымен бірдей күйде. Бос бақылаушы сотталғанға қарап тексеру жүргізеді, содан кейін оның еріп жүруін қамтамасыз етеді.
Сотталғанды ТИ-дан және ЖАК-ден шығарып мекеменің аумағы бойынша алып жүрген кезде сотталғанның қолдары арқасында ұсталады.
54. Камера тек МБКК-нің қатысуымен, бір сотталғанға кемiнде екі қызметкер болған кезде ашылады. Камераны ашар алдында бақылаушы сотталғандардың тұруын, есiктен ары тұруын, есікке қарама-қарсы қабырғаның алдында және кіреберістен 2 метрден жақын емес қашықтықта сапқа тұруын, қолдарының алақандарын ашып тік тұруын талап етедi. Сотталғандардың осы командалары орындағанына көзін жеткiзіп, камера есiгiн ашады.
Осы қауіпсіздік шаралары сақтамай және объективті қажеттілік болмаған жағдайда камералардың есіктері ашылмайды.
Сотталған адам ауыру ұстамасында немесе өзiн өзi өлтiруге әрекеттенген жағдайда бақылаушы, егер камерада бiрнеше сотталған ұсталатын болса қажеттi көмек көрсетуді талап етедi, дереу дабыл сигналын қосып, МБКК мен БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) келгеннен кейін камераны ашады және оған қажеттi көмек көрсетедi, бұл ретте басқа сотталғандар камерадан шығарылады.
Егер сотталған камерада жалғыз болса бақылаушы камераны ашып дабыл сигналын басып, МБКК және бақылаушылар жасақшасы (БӘЖ) келгеннен кейін қажетті көмек көрсетеді.
55. Мекеме әкiмшiлiгiнің өкiлдерi мен өзге де адамдар сотталғандардың камераларына бару кезiнде бақылаушылардың бiреуi камераға бiрiншi болып кiрiп, келген адамдардың алдында, ал екiншi бақылаушы есiктiң алдында тұрады. Екі бақылаушы да сотталғандар тарапынан шабуылды және олардың камерадан шығуын болдырмау мақсатында сотталғандарға бақылау жасайды.
Камераға мекеме әкімшілігінің өкілдері және өзге де адамдар кірген кезде, камера бойынша кезекші осы Қағидаға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баяндама жасайды.

53. Вывод осужденного из камеры за пределы ДИЗО, ОК по вызову администрации или при других обстоятельствах, производится только по указанию ДПНУ, с обязательным сопровождением осужденного двумя сотрудниками учреждения, либо наряда контролеров (ВНК). Вывод осужденных из камер производится в присутствии ДПНУ, НВНК (ННК) и резервной группы из расчета не менее двух сотрудников на одного осужденного.
Контролер, открыв дверь камеры, с соблюдением мер безопасности, осужденному подает команду "На выход", после выхода с камеры осужденного, осужденному подается команда "Лицом к стене", осужденный, повернувшись лицом к стене, поднимает руки на верх и упирается тыльной стороной ладоней к стене, при этом ноги на ширине плеч. Свободный контролер производит досмотр осужденного, после чего обеспечивают его сопровождение.
При сопровождении осужденного из ДИЗО, ОК по территории учреждения руки осужденного держатся за спиной.
54. Камера открывается только в присутствии ДПНУ, при наличии не менее двух сотрудников на одного осужденного. Перед открытием камеры, контролер требует от осужденных встать, отойти от дверей, построиться у противоположной от двери стены и не ближе, чем в двух метрах от входа, расположив руки по швам с раскрытыми ладонями. Убедившись в выполнении осужденными данной команды, производит открывание двери камеры.
Без соблюдения данных мер безопасности и отсутствия объективной необходимости двери камер не открываются.
При болезненном приступе или попытке самоубийства осужденного, контролер требует от осужденных, если в камере содержится несколько осужденных, оказать необходимую помощь, немедленно включает сигнал тревоги, и только, после прибытия ДПНУ и наряда контролеров (ВНК), открывает камеру и оказывает ему необходимую помощь, при этом другие осужденные из камеры выводятся.
В случае если осужденный в камере находится один, контролер открывает камеру и оказывает необходимую помощь только после подачи сигнала тревоги и прибытия ДПНУ и наряда контролеров (ВНК).
55. При посещении осужденных в камерах представителями администрации учреждения и иными лицами, один из контролеров входит в камеру первым и занимает место перед прибывшими, а второй контролер останавливается в дверном проеме. Оба контролера ведут наблюдение за осужденными с целью предотвращения нападения и выхода осужденных из камеры.
При входе представителей администрации учреждения и иных лиц в камеру, дежурный по камере производит доклад по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.

56. Бақылаушы ТИ және ЖАК дәлізі бойымен қозғалып, сотталғандарды есіктегі қарау көзшелері арқылы мұқият бақылайды. Камера есіктері, сондай-ақ дәлізге кіретін есіктер үнемі құлыпқа жабық болады. Камералардың кілттері МБКК-де сақталады, қосалқылары МБКК-нің мөрімен мөрленіп, кезекші бақылаушының пеналында болады. Табиғат апаты жағдайында (өрт, жерсілкінісі,су басу және т.б) ТИ және ЖАК бойынша бақылаушы адамдардың өлімін болдырмау үшін камераларды өз еркімен аша алады.
Бекеттегі бақылаушы не төтенше жағдайдың туындауын байқаған әкімшіліктің өкілі дабыл сигнализациясын қосу арқылы дабыл сигналын береді, не радио-телефон байланыс құралдары арқылы БӘЖБ (БЖБ) баяндайды, ол белгі алғаннан кейін МБКК-ге, бөлініс командиріне баяндайды. МБКК дабыл сигналын алғаннан кейін мекемеде дыбысзорайтқыш не радио байланыс арқылы дабыл жариялайды және мекеме бастығына баяндайды.
57. ТИ-да және ЖАК-та ұсталатын сотталғандарды тексеру күніне екі рет жүргізіледі. Таңғы тексеруді ауысымды тапсыратын МБКК-нің басшылық етуімен, ауысатын және қызметке түсетін жасақшаның күші жүзеге асырады. Тексеру сотталғандарды камерадан шығарып, камера бойынша жүргізіледі, бұл ретте толық тінту мен камераны техникалық қарау жүргізіледі.
Сотталғандарды кешкі тексеру МБКК-ның және БӘЖБ-ның (БЖБ) басшылық етуімен, күн тәртібінде белгіленген уақытта жүргізіледі.
Сотталғандар команда бойынша камерада сапқа тұрады және бақылаушы камера бойынша тізіммен олардың бар-жоғын тексереді. Тексеру кезінде камералардың сыртқы есігі ашылады, ал ішкі торланған есіктер құлыпқа жабық болады.
58. ТИ-да және ЖАК-да ұсталатын сотталғандардың камералары кезекшілік тәртібінде тазаланады. Кезекші ылғалды тазалауды жүзеге асырады. Тұрғаннан кейін матрацтар төсек-орынды сақтауға арналған бөлмеге тапсырылады, кереуеттері көтеріледі және қабырғаға бекітіледі. Камерада сотталғандар ТИ немесе ЖАК бекітілген арнайы киімде және жұмсақ бөлме аяқ киімінде болады.
ТИ, ЖАК жалпы пайдаланатын орындарды және оған іргелес аумақты тазалау ҚАК-тың 121-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тамақты жеткізуді және таратуды, шаруашылық қызмет көрсетумен айналысатын арнайы тағайындалған адамдар жүргізеді. Тамақ тарату МБКК-нің немесе БӘЖБ (БЖБ) қатысуымен бақылаушылардың бақылауымен жүргізіледі.
3-параграф. Өмір бойына бас бостандығынан айыруға
сотталғандарды және өлім жазасына сотталғандарды бақылаудың
және қадағалаудың ерекшеліктері
59. Өмір бойына бас бостандығынан айыруға сотталғандарды және өлім жазасына сотталғандарды (бұдан әрі – ӨББА және ӨЖ) бақылауды және қадағалауды 15 камераға екі бақылаушыдан кем емес есебінен болатын БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) жүзеге асырады. Камераның алдында бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын бақылаушылар үнемі көрініп тұратын өзара бақылауда болуы тиіс.

56. Контролер, передвигаясь по коридору ДИЗО и ОК, внимательно наблюдает за осужденными через смотровое оптическое отверстие в дверях. Двери камер, а также входные двери в коридор всегда держит закрытыми на замок. Ключи от камер хранятся у ДПНУ, запасные у дежурного контролера в пенале, опечатанном печатью ДПНУ. При стихийном бедствии (пожаре, землетрясении, наводнении и т.д.), контролер по ДИЗО и ОК может самостоятельно открыть камеры, для предотвращения гибели людей.
Контролер на посту, либо представитель администрации, выявивший возникновение чрезвычайного обстоятельства, подает сигнал тревоги путем включения тревожной сигнализации, либо средствами радио-телефонной связи докладывает НВНК (ННК), который после получения сигнала докладывает ДПНУ, командиру подразделения. ДПНУ получив сигнал тревоги, объявляет тревогу в учреждении, посредством громкоговорящей либо радиосвязи, и докладывает начальнику учреждения.
57. Проверка осужденных, содержащихся в ДИЗО и ОК, проводится два раза в день. Утренняя проверка осуществляется силами сменяющегося и заступающего на службу нарядов, под руководством ДПНУ, сдающего смену. Проверка производится покамерно, с выводом осужденных из них, при этом, проводится полный обыск и технический осмотр камер.
Вечерняя проверка осужденных проводится в установленное распорядком дня время, под руководством ДПНУ и НВНК (ННК).
Осужденные по команде выстраиваются в камерах, и контролер по камерному списку проверяет их наличие. Во время проверки наружные двери камер открываются, а внутренние решетчатые держатся закрытыми на замок.
58. Уборка камер осужденных содержащихся в ДИЗО и ОК производится в порядке очередности. Дежурным осуществляется влажная уборка. После подъема матрацы сдаются в комнату для хранения постели, кровати откидываются и фиксируются к стене. В камере осужденные находятся в специальной одежде, закрепленной за ДИЗО или ОК и мягких тапочках.
Уборка общих мест пользования ДИЗО, ОК и прилегающей к ней территории, производится в соответствии со статьей 121 УИК.
Доставка и раздача пищи производится специально назначенными лицами, занятыми на хозяйственном обслуживании. Раздача пищи производится под наблюдением контролеров в присутствии ДПНУ или НВНК (ННК).
Параграф 3. Особенности контроля и надзора за осужденными,
отбывающими пожизненное лишение свободы
и осужденными к смертной казни
59. Контроль и надзор за осужденными, отбывающими пожизненное лишение свободы и осужденными к смертной казни (далее - осужденные к ПЛС и СК) осуществляется ВНК (нарядом контролеров) из расчета не менее двух контролеров на 15 камер. Контролеры, осуществляющие контроль и надзор у камер, должны быть под постоянным визуальным взаимным контролем.

ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды ұстауға арналған камералар осы Қағиданың талаптарына сәйкес жабдықталады. Камералардың есіктері құлыптармен жабдықталады, ал олардың кілттері корпус бойынша аға қызметкерде болады. ӨББА және ӨЖ сотталғандарды ұстауға арналған камераның сызбасы осы Қағидаға 14-қосымшада көрсетілген, ӨББА, ӨЖ сотталғандардың қысқа мерзімді кездесу өткізу, жеке мәселелер бойынша қабылдау және телефонмен сөйлесуге арналған бөлмені жабдықтау сызбасы осы Қағидаға 15-қосымшада көрсетілген.
ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды ұстауға арналған ТИ және ЖАК камералары, оларды ұстауға арналған камераларға ұқсас жабдықталады.
60. ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды серуенге шығару кезінде мезгілдік киімді, аяқ-киімді резервтік топтың бақылаушысы бөліп тұрған тор арқылы камера бойынша кезекшісіне береді. Сотталғандарға кісен салынады, оларға тінту өткізеді және серуендеу ауласына айдауылдайды. ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды серуендеу ауласына бір-бірден кіргізеді. Сотталғандар серуендеу ауласының қарсы жақ есігіндегі қабырғаға бетін бұрып сапқа тұрады.
Серуендеу ауласының есіктері құлыппен жабылады. Бақылаушының командасы бойынша сотталғандар серуендеу ауласы есігінің терезесіне бір-бірден жақындайды және олардан серуендеу кезінде кісендерін алады. Серуендеу бақылау мен қадағалау жөніндегі бақылаушының командасы бойынша жүзеге асырылады. ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды серуендету күн сайын тәуліктің күндізгі уақытында, камералап, бір-бірінен оқшауланған серуендеу аулаларында жүзеге асырылады. Серуендеу уақытында ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды бақылауды және қадағалауды үнемі бақылаушылар серуендеу ауласының жоғарғы жағындағы төбесінде серуендеу ауласының барлық алаңын байқау мүмкіндігі болатын рабица-сеткамен жабылған, тор түрінде жабдықталған бақылаушылар жасақшасы соқпағынан жүзеге асырады. Бұл ретте әртүрлі камераларда ұсталатын сотталғандардың араласу мүмкіндігін болдырмау керек. Серуендеу белгіленген қағиданы бұзған кезде немесе сотталғандардың қалауы бойынша мерзімінен бұрын тоқтатылуы мүмкін.
ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға арналған камералардағы желдеткіштерді серуендеуді өткізу кезінде, ерекше жағдайларда, бақылаушылар (мекеме қызметкерлері) ұзындығы кемiнде 1,3 м болатын басында iлмегi бар арнайы шыбықпен ашады, оны бақылаушы камера бойынша кезекшіге есiктегi желдеткіш арқылы бередi, бұл ретте шыбықтың доғал ұшы сыртқа қаратылып берiледi және кезекші оны кейiн қарай сол тәртiп бойынша бередi.
61. ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды камерадан шығару тек МБКК рұқсатымен:

Камеры для содержания осужденных к ПЛС и СК оборудуются в соответствии с требованиями настоящих Правил. Двери камер оборудуются замками, а ключи от них находятся у старшего по корпусу. Схема камеры для содержания осужденных к ПЛС и СК указана в приложении 14 к настоящим Правилам, схема оборудования комнаты для проведения краткосрочных свиданий, приема по личным вопросам и телефонных переговоров осужденными к ПЛС, СК указана в приложении 15 к настоящим Правилам.
Камеры ДИЗО и ОК для содержания осужденных к ПЛС и СК, оборудуются аналогично камерам для их содержания.
60. При выводе на прогулку осужденных к ПЛС и СК одежда, обувь по сезону передается контролером резервной группы через отсекающую решетку дежурному по камере. Осужденным на руки надевают наручники, проводят их обыск и конвоируют к прогулочному двору. В прогулочный двор осужденных к ПЛС и СК заводят по одному. Осужденные выстраиваются лицом к стене противоположной двери прогулочного двора. Двери прогулочного двора запираются на замок. По команде контролера осужденные по одному подходят к дверной форточке двери прогулочного двора и им снимают наручники на период прогулки. Прогулка осуществляется по команде контролера по контролю и надзору. Прогулка осужденных к ПЛС и СК производится ежедневно в дневное время суток, покамерно, в прогулочных дворах, изолированных друг от друга. Контроль и надзор за осужденными к ПЛС и СК во время прогулки осуществляется постоянно контролерами с тропы наряда контролеров, оборудованной поверх прогулочного двора, над его потолком в виде решетки, накрытой сеткой-рабицей, таким образом, чтобы имелась возможность обзора всей площади прогулочного двора. При этом необходимо исключить возможность общения осужденных, содержащихся в разных камерах. Прогулка может быть прекращена досрочно при нарушении установленных правил или по желанию осужденных.
Оконные форточки в камерах для осужденных к ПЛС и СК открываются контролерами (сотрудниками учреждения) во время проведения прогулки, в исключительных случаях специальной указкой с крючком на конце, длиной 1,3 метра, передаваемой дежурному по камере контролером через дверную форточку, при этом указка кладется на форточку тупым концом наружу и дежурный передает ее обратно в том же порядке.
61. Вывод из камер осужденных к ПЛС и СК производится только по разрешению ДПНУ:

1) кездесуге рұқсат берген кезде;
2) тергеу амалдарын жүргізген кезде;
3) қажетті медициналық рәсімдер жүргізген кезде;
4) заңға қайшы әрекеттердің жолын кесу кезінде;
5) серуенге шығарған кезде;
6) жұмысқа шығарған кезде;
7) әкімшілік өкілдерімен сұхбат жүргізу кезінде;
8) тексеру, тінту, камераларды техникалық тексеру жүргізу кезінде;
9) камерадан камераға ауыстыру кезінде;
10) моншаның боксында шомылу кезінде жүргізіледі.
ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға еріп жүру бір сотталғанға кезекші жасақшасының қатарынан екі бақылаушысы (мекеме қызметкерінің) есебінен жүзеге асырылады. ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға еріп жүру кезінде олардың артқа қайырылған қолдарына кісен салынады. ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға мекемесінің аумағында еріп жүру шынтақты ұстап, тік қалпында және қызметтік иттерді қолдана отырып, тек кинолог-маманның қатысуымен жүзеге асырылады.
62. Камера МБКК-нің қатысуымен корпус бойынша жетекшінің және ӨББА-ға және ӨЖ-ға бір сотталғанға кемінде екі бақылаушы (мекеме қызметкерлері) болған кезде ашылады, бұл ретте кезекші бақылаушы есіктің желдеткішін ашып, сотталғандарға сапқа тұруға команда береді. Сотталғандар қабырғаға беттерімен қарап, аяқтары иықтарының кеңдігіндей, қолдарын қабырғаға тіреп, қолдарының саусақтары ашылған күйінде сапқа тұрғызылады. Камера бойынша кезекші қолдарын жоғары көтеріп, әкімшілік өкілдеріне бетімен бұрылады және осы Қағидаға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баяндама жасайды.
Бақылаушы, оның командасы орындалғанына көз жеткізген соң және камера бойынша кезекшінің баяндамасынан кейін тек ілесіп жүруші жетекшінің командасы бойынша, қажет болған жағдайда сыртқы есікті ашады, содан кейін сотталғандардың бетін қабырғаға қарап тұрғандықтарына көз жеткізіп, командаға сәйкес ішкі торланған есікті ашады. Бөліп тұратын тордың есігін қарап, жақын келеді және бөліп тұратын тордың есігінің желдеткіші арқылы сотталғандардың қолдарына кезектестіріп кісен салады.
Әкімшілік өкілдерінің камераға кіруі алдында ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға бөлу торы арқылы қолдарына кезекпен кісен мынадай тәртіппен кигізіледі: сотталған басын төмен түсіріп, тізелерін бүгіп, қолдарын артына қайырып көтеріп, бөлу торының есігіне жақындайды және оған арқасын қаратып бұрылып, есік көзіне қолын сұғады, бақылаушы оның қолына кісен салады, содан кейін сотталған дәл осындай күйде камера қабырғасына барады және беттерін қабырғаға қаратып тұрады.
Камераға сотталғандардың қатысуымен қауіпсіздік шараларын сақтамай және объективті қажеттілік болмай кіруге болмайды.
63. ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарды бақылау мен қадағалау жөніндегі ішкі бекеттердің бақылаушылары:

1) при предоставлении свиданий;
2) при проведении следственных действий;
3) при проведении необходимых медицинских процедур;
4) при пресечении противоправных действий;
5) при выводе на прогулку;
6) при выводе на работу;
7) при проведении беседы с представителями администрации;
8) при проведении досмотров, обысков и технических осмотров камер;
9) при переводе из камеры в камеру;
10) при помывке в банном боксе.
Сопровождение осужденных к ПЛС и СК осуществляется из расчета два контролера (сотрудника учреждения) из числа дежурного наряда на одного осужденного. При сопровождении осужденных к ПЛС и СК, на их руки за спиной надеваются наручники. Сопровождение осужденных к ПЛС и СК по территории учреждения осуществляется в положении стоя, удерживая за локти и только в присутствии специалиста-кинолога с применением служебной собаки.
62. Камера открывается только в присутствии ДПНУ при наличии старшего по корпусу и не менее двух контролеров (сотрудников учреждения) на одного осужденного к ПЛС и СК, при этом, дежурный контролер, открыв дверную форточку, подает команду осужденным о построении. Осужденные выстраиваются лицом к стене, ноги на ширине плеч, руками упираются о стену, пальцы рук растопырены с развернутыми ладонями наружу. Дежурный по камере с поднятыми руками разворачивается лицом к представителям администрации, производит доклад по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Контролер, убедившись, что его команда выполнена, после доклада дежурного по камере, только по команде старшего сопровождения, при необходимости, открывает наружные двери, затем, убедившись, что осужденные стоят лицом к стене, согласно команде открывает внутреннюю решетчатую дверь. Визуально осмотрев камерную дверь отсекающей решетки, подходит к ней и через дверную форточку отсекающей решетки надевает поочередно на руки осужденным наручники.
Перед входом представителей администрации в камеру, осужденным к ПЛС и СК через отсекающую решетку поочередно надеваются наручники на руки в следующем порядке: осужденный, опустив вниз голову, на полусогнутых ногах, с руками, поднятыми за спиной, подходит к двери отсекающей решетки и, повернувшись к ней спиной, просовывает руки в дверную форточку, контролер надевает ему на руки наручники, затем осужденный в таком же положении отходит к стене камеры и становится к ней лицом.
Без соблюдения данных мер безопасности и отсутствия объективной необходимости в камеру в присутствии осужденных не входят.
63. Контролеры внутренних постов по контролю и надзору за осужденными к ПЛС и СК:

1) сотталғандар болған кезде камералардың есігін ашық тастамайды;
2) бірнеше сотталғанды және әртүрлі камерада ұсталатын сотталғандарды біруақытта шығармайды;
3) тамақ таратқан кезде бөліп тұрған ішкі есікті ашпайды;
4) МБКК-нің, корпус бойынша бастығының рұқсатынсыз өз бетімен камераны ашпайды;
5) сотталғандармен қызметтен тыс байланысқа түспейді және қызмет мүддесіне байланысты емес бөгде әңгімелер жүргізбейді.
Тамақты ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардың камерасына кемiнде 3 бақылаушының қатысуымен, қосалқы топтың бақылаушысы күн тәртiбiнде белгiленген уақытта, камера бойынша, есіктің желдеткіші арқылы береді, оны камера бойынша кезекші алады.
ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандарға пайдалануға рұқсат берiлген заттарды (хаттар, медициналық заттар, кiтаптар) беру кезiнде арнайы құралдар пайдаланылады, бұл ретте тек беру терезелері ашылады, камералардың есiктерi ашылмайды.
64. ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардың камераларын тазалауды сотталғандар кезектесіп жүргізеді. Кезекші ылғалды тазалауды жүзеге асырады. Кереуеттерін жинау кезінде металл құрылыстары көрінуі үшін матрацтар екіге бүктеледі, кереуеттерді жинастыру бекітілген үлгі бойынша жүргізіледі. Демалу тек белгіленген уақытта жайылған төсек жабдығында сыртқы киімсіз жатуға рұқсат беріледі.
Сыртқы қысқы киімдер және аяқ киімдер арнайы белгіленген орында болуы тиіс. Камерада сотталғандар күнделікті арнайы киім үлгісінде және жұмсақ бөлме аяқ киімде болады.
65. Сотталғандарды жуындыру камера бойынша бiр-бiрiнен оқшауланған монша бокстарында аптасына бір реттен кем емес жүргiзiледi. Бұл ретте кiсендер монша боксына кiрген кезде және тор есiк жабылған соң шешiледi. ӨББА-ға және ӨЖ-ға сотталғандардан кісенді шешу серуендеу алаңына шығарғандағыдай тәртіпте жүргізіледі, ол туралы санитарлық тазалаудан өткен сотталғандарды есепке алу журналына белгі қойылады. Жуынуға шығару кезінде бастың шашы қысқартылады. Жуынатын күнi iшкi киiм және төсек-орны, сондай-ақ жууды қажет ететiн киiмдерi ауыстырылады.
Сотталғандар өз бетiмен киімдерін жумайды.
4-параграф. Өндіріс объектісінде бақылау және қадағалау
66. Сотталғандарды өндіріс объектісінде бақылау мен қадағалауды БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) адамдарды, мекеме қызметкерлері мен сотталғандардың еңбегін ұйымдастыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі "Еңбек" республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – "Еңбек" РМК) филиалдарының жұмыскерлері жүзеге асырады.
Бір ауысымда жұмыс істейтін тұрақты және уақытша өндірістік объектідегі сотталғандарды шығармай тұрып бақылаушылар қарап шығады.
Объектіде мекеме әкімшілік өкілдері мен БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) белгіленген уақытта анықталған бағыт бойынша өндірістік ғимараттарды, тұрмыстық үй-жайларды, объект аумағы мен сотталғандардың жұмыс орындарын тексереді. Шеберлер мен бригадирлер мекеме әкімшілігі өкілдері мен бақылаушылардың талабы бойынша объектідегі (цехтағы) жағдай және сотталғандардың бар-жоғы туралы баяндайды. Объект аумағын қарау кезінде жер асты құбырлары мен құрылыстарын қоршайтын құрылғылардың жағдайына және қазуға қолайлы жерлерге ерекше назар аударылады. Сонымен қатар, күзет желісі мен тыйым салынған аймаққа іргелес жолаққа бақылау жүргізіледі.

1) не оставляют двери камер открытыми при наличии в них осужденных;
2) одновременно не выводят нескольких осужденных и содержащихся в разных камерах;
3) при раздаче пищи не открывают внутреннюю дверь отсекающей решетки;
4) самостоятельно не открывают камеру без разрешения ДПНУ, старшего по корпусу;
5) не вступают с осужденными в неслужебные связи и не ведут посторонние разговоры, не связанные с интересами службы.
Пища в камеру осужденным к ПЛС и СК передается в присутствии не менее 3 контролеров, контролером резервной группы в часы, установленные распорядком дня, покамерно, через дверную форточку, получает ее дежурный по камере.
При передаче осужденным к ПЛС и СК разрешенных к использованию вещей и предметов (писем, медикаментов, книг), используются специальные приспособления, при этом открывается только окно выдачи, двери камер не открываются.
64. Уборка камер осужденных к ПЛС и СК производится осужденными в порядке очередности. Дежурным осуществляется влажная уборка. При заправке кроватей матрац складывается вдвое для визуального просмотра их металлоконструкции, заправка кроватей производится по установленному образцу. Отдых разрешается на кроватях только в установленное время на расправленном постельном белье без верхней одежды.
Верхняя зимняя одежда и обувь должны находиться в специально отведенном месте. В камере осужденные находятся в повседневной одежде и мягких тапочках.
65. Помывка осужденных осуществляется по камерно в изолированных друг от друга банных боксах не реже одного раза в неделю. При этом наручники снимаются только после помещения осужденных в банный бокс и запирания двери отсекающей решетки. Снятие наручников с осужденных к ПЛС и СК осуществляется в том же порядке, как при помещении их в прогулочный двор, о чем производится отметка в журнале учета осужденных, прошедших санитарную обработку. Во время вывода на помывку производится стрижка волосистых частей головы. В день помывки осужденных меняется белье нательное и постельное, а также требующая стирки одежда.
Самостоятельно одежду осужденные не стирают.
Параграф 4. Контроль и надзор на производственном объекте
66. Контроль и надзор за осужденными на производственном объекте осуществляется лицами ВНК (наряд контролеров), сотрудниками учреждения и работниками филиалов Республиканского государственного предприятия "Еңбек" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - РГП "Еңбек"), организующими труд осужденных.
Постоянные и временные производственные объекты, на которых ведутся работы в одну смену, осматриваются нарядом контролеров до ввода осужденных.
Представители администрации учреждения на объекте и ВНК (наряд контролеров) в установленное время по определенным маршрутам осматривают производственные здания, бытовые помещения, территорию объекта и места работы осужденных. Мастера и бригадиры, по требованию представителей администрации учреждения и контролеров, докладывают об обстановке на объекте (в цехе) и наличии осужденных. При осмотре территории объекта, особое внимание обращается на состояние заградительных устройств подземных сооружений и коммуникаций и на вероятные места устройства подкопов и тайников. Осуществляется также наблюдение за подступами к линии охраны и лицами, находящимися в полосе, прилегающей к запретной зоне.

67. Үй-жайлар мен сотталғандардың жұмыс орнын тексерген кезде ақшаларды, бағалы қағаздарды, сондай-ақ сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды, құжаттарды, киімдерді, бұйымдарды, азық-түліктерді дайындау және сақтау, спирттік негізде жасалынған бояу-әрлеу және басқа да материалдарды беру, пайдалану және сақтау тәртібін бұзу актілерін анықтауға шаралар қабылданады.
Дайын өнімді, әсіресе ірі габариттер бұйымдарын буып түю және көлік құралдарына тиеу жұмыстары жүргізілетін жұмыс учаскелерінде құпия орын мен тығылатын орынды жабдықтауға ыңғайлы орындарға назар аударылады. Бұйымдар мен буып түйілген заттарды көлік құралдарына тиер алдында мұқият тексереді.
Жүктерді буып түю бақылаушының немесе басқа арнайы тағайындалған адамның бақылауымен жүргізіледі.
БӨП-тен көлікке ілесіп жүру, тиеу және кері шығару автокөлікке ілесіп жүруге жауапты бақылаушының бақылауымен жүргізіледі. Көп көлік жиналған кезде мекеме бастығы қосымша қызметкер тағайындайды, бұл туралы БӨП-ке көліктің шығуын (кіруін) тіркеу журналына жазылады.
68. Сотталғандардың жұмыс орындарында болуын бақылаушылар, инженерлік-техникалық жұмыскерлер әрбір екі сағат сайын учаске, цех бойынша сапқа тұрғызбай, қатыспағандардың жүрген орындарын міндетті түрде анықтай отырып тексереді. Түскі үзіліс кезінде және жұмыс аяқталғаннан кейін жиналу пунктінде сотталғандардың бар-жоғы сапқа тұрғызу арқылы тексеріледі. Бірінші кезекте қашуға бейім және профилактикалық есепте тұрған сотталғандар тексеріледі. Сотталғандардың жоқ екені туралы бақылаушылар немесе инженерлік-техникалық жұмыскерлер МБКК-ға баяндайды және қарауыл бастығына хабарлайды.
5-параграф. Профилактикалық есепте тұрған адамдардың
мінез-құлқын бақылау және қадағалау
69. Сотталғандар жеке істері зерделеніп, психологиялық, медициналық және жедел қызметтер іс-шараларды жүргізгеннен кейін мекеме бастығының қаулысымен мекеменің барлық жеке құрамы назарына жеткізе отырып, 12 ай мерзімге профилактикалық есепке қойылады.
70. Профилактикалық есепке:
1) қашу ниеті бар, бұрын қашқан немесе қашуға әрекет жасаған, сондай-ақ ішкі тыйым салынған аймаққа іргелес жатқан 15 метрлік аумаққа өткен;
2) қылмыстық ортаның беделділері ретінде жедел есепте тұрған;
3) діни экстремизм мен терроризмді ұстанушылар;
4) топтасқан қақтығысуларды ұйымдастырушы және арандатушы;
5) мамандандырылған мекемелерді қоспағанда, есiрткi заттарын және алкогольді ішімдіктерді, күштi әсер ететiн медициналық дәрi-дәрмектердi пайдалануға бейiм, сондай-ақ сот нашақорлықтан және алкоголизмнен емдеудi қажет ететiн деп танылған;

67. При осмотре помещений и рабочих мест осужденных, принимаются меры к выявлению фактов изготовления и хранения денег, ценных бумаг, а также иных предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными, нарушений порядка выдачи, использования и хранения лакокрасочных и других материалов на спиртовой основе.
На участках работы, где производится упаковка и погрузка готовой продукции, особенно изделий крупных габаритов, на транспортные средства, обращается внимание на возможность оборудования тайников и укрытий. Перед погрузкой транспортные средства, изделия и упаковочные средства тщательно проверяются.
Упаковка грузов производится под наблюдением контролеров или других специально назначенных лиц.
Сопровождение транспорта от КПП, погрузка и выезд обратно производится под контролем контролера, ответственного за сопровождение автотранспорта. При большом скоплении транспорта, начальником учреждения назначается дополнительный сотрудник, о чем им делается запись в журнале регистрации выхода (входа) транспорта на КПП.
68. Наличие осужденных на рабочих местах, контролеры, инженерно-технические работники проверяют через каждые два часа по участкам, цехам, без построения, с обязательным установлением местонахождения отсутствующих. В обеденный перерыв и по окончании работы на сборном пункте, наличие осужденных проверяется путем построения. В первую очередь проверяются осужденные, склонные к совершению побегов и состоящие на профилактическом учете. Об отсутствии осужденных контролеры или инженерно-технические работники докладывают ДПНУ и информируют начальника караула.
Параграф 5. Контроль и надзор за поведением лиц, состоящих на
профилактическом учете
69. Осужденные после изучения личных дел, проведения мероприятий психологическими, медицинскими и оперативными службами, ставятся на профилактический учет постановлением начальника учреждения сроком на 12 месяцев, с последующим доведением до всего личного состава учреждения.
70. На профилактический учет берутся осужденные:
1) вынашивающие намерения совершить побег, ранее совершавшие или пытавшиеся совершить побег, а также за проникновение в 15 метровую прилегающую полосу внутренней запретной зоны;
2) состоящие на оперативном учете как лидеры уголовно-преступной среды;
3) приверженцы религиозного экстремизма и терроризма;
4) организующие и провоцирующие групповые эксцессы;
5) склонные к употреблению наркотических веществ и алкогольных напитков, сильно действующих медицинских препаратов, а также, признанные судом нуждающимися в лечении от наркомании и алкоголизма, за исключением специализированных учреждений;

6) құмар ойындарға белсендi қатысушылар материалдық немесе өзге пайда табу мақсатында;
7) психикалық ауытқулары бар, сондай-ақ аутоагрессивті қылыққа, қасақана өзі-өзіне қандай да бір жарақат салуға және өзі-өзіне қол жұмсауға бейім;
8) мекеменің жұмысын ыдырататын әрекеттері үшiн, жаппай тәртiпсiздiктер, бопсалау үшiн, сондай-ақ ұйымдасқан қылмыстық топтың құрамында және құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне қатысты қылмыстар жасағаны үшiн жазасын өтеушi;
9) жалған ақша жасағаны үшiн жазасын өтеушi сотталғандар алынады.
Көрсетiлген адамдар, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) күшi тәуліктік ведомоске сәйкес күшейтiлген бақылауды жүзеге асырады.
Профилактикалық есепте тұрған адамдардың мінез-құлқын сипаттайтын материалдар есепке қойылған күннен бастап он екі ай өткен соң мекеме комиссиясында қаралады. Комиссияда сотталғанды профилактикалық есепте тұруын ұзарту не шығару туралы шешім қабылданады. Профилактикалық есептен шығарудан бас тартқан кезде комиссияның қайта қарауы кемінде алты ай өткеннен кейін болуы мүмкін.
6-параграф. Жазасын жеңiлдiктi жағдайларда өтеп жатқан
сотталғандарды қадағалау және бақылау
71. Мекеме бастығының осы Қағидаға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаулысы сотталған адамның тәулік бойы бақылауда және қадағалауда болып, күзетілетін периметрдің шегінен тыс жерде, бірақ мекемеге іргелес жатқан аумақтың шекарасы шегінде тұруға және еркiн жүрiп-тұруға негiз болып табылады. Қаулының негiзiнде сотталған адамға осы Қағидаға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күзетілетін периметрдің шегінен тыс тұруға және еркiн жүрiп-тұруға құқық беретiн рұқсат қағазы беріледі, рұқсат қағазына осы Қағидаға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау талоны және мекемеге іргелес аумақ шекарасынан тыс қозғалыс бағытының карточкасы ресімделеді.
72. Тәулік бойы бақылауда және қадағалауда болып, күзетілетін периметрдің шегінен тыс жерде, бірақ мекемеге іргелес жатқан аумақтың шекарасы шегінде тұруға және еркiн жүрiп-тұруға құқық берiлген сотталғандарды қадағалау олардың белгiленген мінез-құлқы қағидаларын сақтауын қамтамасыз ету, бағыттан ауытқуын, қашып кетуiн немесе өзге де қылмыстар жасауын болдырмау мақсатында жүзеге асырылады.
Сотталғандардың осы санатын қадағалауды жүзеге асыратын бақылаушы олардың тек белгiленген бағыттар бойынша қозғалуын, жұмыс объектiсiнiң шекарасынан тыс жерге шықпауын және жергiлiктi тұрғындармен заңсыз байланысқа түспеуін болдырмауды және белгiленген уақытта жасақша жатақханасына қайтып оралуын бақылауды қамтамасыз етеді.
Күзетілетін периметрдің шегінен тыс тұруға және еркiн жүрiп-тұруға құқықты пайдаланатын сотталғандардың мінез-құлқын бақылау, олардың жұмыс объектiлерiнде болуын тексеру кемiнде бiр сағат сайын патрульдеу арқылы жүзеге асырылады.

6) активные участники азартных игр (с целью извлечения материальной или иной выгоды);
7) имеющие психические расстройства, а также склонные к аутоагрессивным поступкам, совершению умышленного причинения себе какого-либо повреждения и суицида;
8) отбывающие наказание за действия, дезорганизующие работу учреждения, массовые беспорядки, вымогательство, а также за совершение преступлений в составе организованных преступных групп и в отношении сотрудников правоохранительных органов;
9) отбывающие наказание за фальшивомонетничество.
За указанными лицами, силами ВНК (наряд контролеров), осуществляется усиленный контроль, согласно суточной ведомости.
Материалы, характеризующие поведение лиц, состоящих на профилактическом учете, рассматриваются на комиссии учреждения по истечению двенадцати месяцев со дня постановки на учет. На комиссии принимается решение о продлении либо снятии осужденного с профилактического учета. При отказе в снятии с профилактического учета, повторное рассмотрение на комиссии должно быть не менее чем по истечении шести месяцев.
Параграф 6. Контроль и надзор за осужденными, отбывающими
на льготных условиях содержания
71. Основанием для проживания и свободного передвижения за пределами охраняемого периметра, но в пределах границ территории, прилегающей к учреждению, под круглосуточным контролем и надзором, является постановление начальника учреждения по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам. На основании постановления, осужденному выдается пропуск на право проживания и свободного передвижения за пределами охраняемого периметра по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам, оформляется контрольный талон к пропуску по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам и карточка маршрута движения в пределах границ территории, прилегающей к учреждению.
72. Надзор за осужденными, которым предоставлено право проживания и свободного передвижения за пределами охраняемого периметра, но в пределах границ территории, прилегающей к учреждению, под круглосуточным контролем и надзором, осуществляется в целях обеспечения соблюдения ими установленных правил поведения, недопущения уклонения от маршрута, побегов или иных преступлений.
Контролер, осуществляющий надзор за данной категорией осужденных, обеспечивает контроль за их передвижением только по установленным маршрутам, исключением выхода за пределы границ объекта работы и вступления в незаконную связь с местным населением, а также возвращение в установленное время в общежитие отряда.
Контроль за поведением осужденных, пользующихся правом проживания и свободного передвижения за пределами охраняемого периметра, проверка их наличия на объектах работы осуществляется не реже, чем через каждый час путем патрулирования.

7-параграф. Кездесу өткізу кезінде сотталғандарды бақылау және
қадағалау
73. Мекеме бастығының немесе оның орнын алмастыратын адамның жазбаша рұқсаты сотталғандарға олардың туыстарымен немесе өзге де адамдармен кездесу беруге негіз болып табылады.
74. Бақылаушы кездесу басталғанға дейiн келген адамдардан өтiнiшін, құжаттарын қабылдайды және осы Қағидаға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанның кездесуін есепке алу, сәлем-сауқат, сәлемдеме және бандерольдер беру карточкасын қоса отырып, кездесу беру негізділігін тексереді және кездесу беру (не бас тарту) туралы шешім қабылдайтын мекеме бастығына немесе оның орнын алмастыратын адамға баяндайды. Кездесу бөлмесінің бақылаушысы кездесу ұсыну бөлігінде ұсынылған материалдардың толықтығын және оларды сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді. Болатын кездесу туралы бақылаушы МБКК-ге хабарлайды, режим қызметі қызметкерлерін хабардар етеді. Сотталғандардың кездесу бөлмесі үй-жайына келуін МБКК қамтамасыз етеді.
Қысқа мерзімді кездесу ұсынылған кезде бөлмеге бірінші кезекте сотталған, содан кейін кездесуге келген адамдар кіргізіледі. Ұзақ мерзімді кездесу бөлмесіне бірінші сотталғанмен кездесуге келген адам шақырылады, содан кейін сотталғандар әкелінеді. Қысқа мерзімді кездесу аяқталғаннан кейін бөлмеден бірінші болып кездесуге келген адам шығады, ал ұзақ мерзімді кездесу бөлмесінен – сотталғандар шығады.
Тексеру тобының қызметкерлері кездесу бөлмесінің бақылаушысымен бірлесіп, кездесуге келген адамдарға мекемелердің сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген ақшаны, бағалы қағаздарды, сондай-ақ өзге заттарды, құжаттарды, киімдерді, бұйымдарды, азық-түліктерді өткізгені, бергені үшін жауапкершілік туралы, ҚАК-тың 98-бабының 3 және 4-тармақтарының талаптары туралы ескертеді және өз еріктерімен өздеріндегі заттарды уақытша сақтауға тапсыруды ұсынады. Келген адам сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген ақшалай қаражатты және басқа да заттарды, құжаттарды, киімдерді, бұйымдарды, азық-түліктерді берген кезде тексеру тобының қызметкерлері осы заттарды қабылдап алады (тасымалдағаны, бергені және сақтағаны үшін әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілік көзделген заттар мен бұйымдарды қоспағанда) осы Қағидаға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандарға келген адамдар кездесу кезінде сақтауға тапсырған заттарды, бағалы заттарды және ақшаны есепке алу журналына енгізіледі, арнайы сейфке салынады, келуші адам шыққан кезде тексеру тобының қызметкері тапсырған заттарын қол қойдыра отырып, қайтарып береді. Жеке тексеру, жеке тұлғадағы заттарды тінту тұрғын үй-жайлардың санитарлық-гигиеналық талаптарына жауап беретін жеке үй-жайда жүргізіледі.
Кейіннен тексеру тобының қызметкері кездесу бөлмесі бойынша бақылаушымен бірлесіп, қалтасындағы, сөмкесіндегі заттарды тексеру үшін үстелге шығаруларын сұрайды. Қалтадағы және сөмкедегі заттарды, бұйымдарды тексеріп болған соң, киімдерін басып байқайды және металл іздегішпен тексереді. Медицина қызметкерінің міндетті түрде қатысуымен дененің табиғи қуыстары, протездері мен медициналық таңу заттары тексеріледі. Келген адамда ақшаның, бағалы қағаздардың, сондай-ақ сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген өзге заттардың, құжаттардың, киімдердің, бұйымдардың, азық-түліктердің жоқ екеніне көз жеткізген соң қызметкер тексерілген заттарды қайтарып береді.
Ұзақ мерзімді кездесуге келген адамның азық-түліктері де осы Қағиданың 79-тармағында белгіленген тәртіпте мұқият тексеріледі.
Сонымен бірге мекеме аумағындағы немесе оған іргелес аумақтағы көлік құралдары да тексеруге тартылады.
Тексеру адам кездесу бөлмесінен шыққан кезде де жүргізіледі.
Кіруші немесе шығушы адамнан тексеруден жасырып қалған, сотталғанға бергені үшін әкімшілік жауапкершілік қарастырылған сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген ақша, бағалы қағаздар, сондай-ақ өзге де заттар, құжаттар киімдер, бұйымдар табылған кезде тексеру тобының қызметкерлері мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасарына, жедел, режим бөліміне, бөлімшесіне, тобына хабарлайды және сотқа жолдау үшін жасалады.
Тасымалдағаны, бергені және сақтағаны үшін қылмыстық жауапкершілік көзделген заттар табылған кезде мекеме әкімшілігі тез арада аумақтылығы бойынша ішкі істер органдарының жедел-тергеу тобын (бұдан әрі - ЖТТ) шақырады.
Қысқа мерзімді кездесу кезінде бақылаушы үнемі бөлмеде болады және қандай да бір затты беруге жол бермеуге ерекше назар аудара отырып, сотталғандардың және олардың туыстарының мінез-құлқын бақылайды. Мінез-құлық қағидаларын бұзған кезде бақылаушы жіберілген тәртіп бұзушылық туралы баянат жаза отырып, қысқа мерзімді кездесуді тоқтатады, ал ұзақ мерзімді кездесуді – МБКК-ның рұқсатымен, жіберілген тәртіп бұзушылық туралы баянат жаза отырып, мекеме бастығы мен БӘЖБ (бақылаушылар жасақшасының бастығына) дереу баяндай отырып тоқтатады. Кездесуді тоқтату туралы соңғы шешімді кездесуге рұқсат берген адам қабылдайды. Кездесуді тоқтату себебі туралы өтінішке және кездесуді есепке алу карточкасына жазба жасалады.

Параграф 7. Контроль и надзор за осужденными во время
проведения свиданий
73. Основанием для предоставления свидания осужденным с их родственниками или иными лицами является письменное разрешение начальника учреждения или лица его замещающего.
74. До начала свидания, контролер принимает у прибывших лиц заявления, документы и приобщив к ним карточку учета свиданий, выдачи посылок, передач и бандеролей осужденного по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, проверяет обоснованность предоставления свидания и докладывает начальнику учреждения или лицу, его замещающему, который принимает решение о предоставлении (либо отказе) в свидании. Полноту представленных материалов в части предоставления свиданий, и их качественное оформление обеспечивает контролер комнаты свиданий. О предстоящем свидании контролер сообщает ДПНУ, ставит в известность сотрудников режимной службы. Прибытие осужденных в помещение комнат свиданий обеспечивает ДПНУ.
При предоставлении краткосрочного свидания, в комнату, в первую очередь, вводится осужденный, а затем, сопровождаются туда лица, прибывшие на свидание. В комнаты длительных свиданий, первыми приглашаются лица, прибывшие на свидание с осужденными, а затем осужденные. По окончании краткосрочного свидания первыми выходят из комнаты прибывшие на свидание лица, а из комнат длительного свидания - осужденные.
Сотрудники группы досмотра совместно с контролером по комнате свиданий предупреждают лиц, прибывших на свидание, об ответственности за пронос, передачу денег, ценных бумаг, а также иных предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными, о требованиях пунктов 3 и 4 статьи 98 УИК и предлагают сдать добровольно на временное хранение имеющиеся предметы. При выдаче прибывшим лицом на свидание имеющихся денежных средств и других предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными, сотрудником группы досмотра данные предметы принимаются (за исключением предметов и веществ за перевозку, передачу и хранение которых предусмотрена административная или уголовная ответственность) и вносятся в журнал учета предметов, ценностей и денег, сданных для хранения прибывшими лицами к осужденным на время свидания по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам, помещаются в специальный сейф, по выходу посещающего лица сотрудник группы досмотра возвращает ему сданные предметы под роспись. Личный досмотр, обыск вещей, находящихся при физическом лице, проводится в отдельном помещении, отвечающем санитарно-гигиеническим требованиям жилых помещений.
В последующем, сотрудник группы досмотра совместно с контролером по комнате свиданий предлагают выложить содержимое карманов, сумочек на досмотровой стол для досмотра. Досмотрев предметы, содержимое карманов и сумочек, вещей, осматривают одежду и проверяют металлоискателем. С обязательным участием медицинского работника проводится обследование естественных полостей тела, протезов и медицинских повязок. Убедившись, что у прибывшего лица не имеется, денег, ценных бумаг, а также иных предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными, сотрудник возвращает досмотренные вещи и предметы.
У лица, прибывшего на длительной свидание, также тщательно досматриваются продукты питания в установленном пунктом 79 настоящих Правил порядке.
Досмотру также подвергаются транспортные средства, находящиеся на территории учреждения или на прилегающей к ней территории.
Досмотр проводится и при выходе лица с комнаты свиданий.
При обнаружении скрытого от досмотра у входящего или выходящего лица денег, ценных бумаг, а также иных предметов, документов, вещей, изделий, веществ не разрешенных к хранению и использованию осужденными, за передачу осужденным которых предусмотрена административная ответственность, сотрудниками группы досмотра сообщается заместителю начальника учреждения по режиму и оперативной работе, начальнику оперативного, режимного отделов, отделений, групп и составляются материалы для направления в суд.
При обнаружении предметов и веществ за перевозку, передачу и хранение которых предусмотрена уголовная ответственность администрацией учреждения незамедлительно вызывается следственно-оперативная группа (далее - СОГ) органов внутренних дел по территориальности.
Во время краткосрочного свидания контролер постоянно находится в комнате и осуществляет наблюдение за поведением осужденных и их родственников, обращая особое внимание на недопущение каких-либо передач. При нарушении правил поведения, краткосрочное свидание прерывается контролером, с составлением рапорта о допущенном нарушении, а длительное - с разрешения ДПНУ с составлением рапорта о допущенном нарушении и немедленным докладом начальнику учреждения и НВНК (ННК). Окончательное решение о прекращении свидания принимается лицом, разрешившим свидание. О причине прекращения свидания производится запись на заявлении и в карточке учета свиданий.

75. Кездесу бөлмесінің бақылаушысы сотталған мен кездесуге келген адамға мінез-құлық қағидасын, қауіпсіздік шаралары мен өрт кезінде (басқа да табиғат апаты кезінде) эвакуациялау тәртібін түсіндіреді, ол туралы нұсқаулық журналына танысқаны туралы қол қойып жазылады.
76. Кездесу өткізуге арналған бөлмелер осы Қағидаға 24-қосымшаға сәйкес жабдықталады.
77. МБКК немесе БӘЖБ (БЖБ) ұйықтар алдында және таңғы тұрудан кейін ұзақ мерзімді кездесу бөлмесіндегі сотталғандардың бар-жоғын және олардың мінез-құлық қағидаларын сақтауын тексереді. Ұйықтауға жатқызғаннан кейін және таңғы тұрғызуға дейін қабырғалардың, есіктердің, терезелердің және торлардың жағдайы тексеріледі.
Ұзақ мерзімді кездесуге келген адамға қысқа мерзімге мекеме аумағынан тыс жерге шығуға мекеме бастығы немесе оның орнын алмастыратын адам дәлелді жазбаша өтініш арқылы рұқсат береді. Олар қайтып келгеннен кейін тексеру тобының қызметкерлері кездесу бөлмесінің бақылаушысымен бірлесіп, оларды сондай-ақ олардың заттары мен азық-түліктерін тексеруді жүзеге асырады.
Жалпы тінту іс-шараларын жүргізу кезінде мекеменің күзетілетін аумағындағы барлық объектілерді қамту мақсатында, ұзақ және қысқа мерзімді кездесу бөлмелерінің жұмысы уақытша тоқтатылады.
8-параграф. Сәлемдеме, сәлем-сауқат, бандерольдерді тексеру
78. Бақылаушы сотталғанның атына келіп түскен сәлемдеме, сәлем-сауқат және бандерольдер туралы олардың алу тәртібін қамтамасыз ететін МБКК-ға баяндайды.
79. Сотталғанға сәлем-сауқат әкелген адам бақылаушы арқылы екі данада осы Қағидаға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша өтініш береді. Рұқсат алғаннан кейін бақылаушы сәлемдеме, сәлем-сауқат пен бандерольдарды қабылдайды және осы Қағидаға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандарға келіп түскен сәлемдеме, сәлем-сауқат, бандерольдерді және олардың салымдарын есепке алу журналына тіркейді. Сәлемдемелер, сәлем-сауқат және бандеролдар салмағы және ассортименттері бойынша тексерілгеннен кейін тексеріледі.
Сәлемдемелерді тексеруді кездесу бөлмесінің бақылаушысы тексеру тобының қызметкерлерімен бірлесіп, мынадай тәртіпте жүргізеді:
1) бақылаушы сәлемдеме әкеліп тұрған адамға сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген ақша, бағалы қағаздар, сондай-ақ өзге заттар, құжаттар, киімдер, бұйымдар, азық-түліктер туралы ескертеді және оларды тапсыруды ұсынады, содан кейін сәлемдемені тексеруге кіріседі;
2) әрбір зат мұқият тексеріледі. Нан өнімдері (бөлке, тоқаш, нан өнімдері және т.б.) екі-үш бөлікке бөлінеді. Сұйық азық-түліктер басқа ыдысқа құйылады. Консервілер, банкелер және ораулар ашылып, басқа ыдысқа салынады. Майшабақ екі-үш бөлікке бөлінеді. Шұжық өнімдері бірнеше бөлікке бөлініп, кесіледі. Ұсақ өнімдер (махорка, шай және т.б.) басқа ыдысқа ауыстырылады. Кәмпиттер сыртқы орамасыз қабылданады. Хат немесе сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды жасыру үшін пайдаланылуы мүмкін басқа да азық-түліктер осындай тәртіпте тексерілуі керек. Тексеру азық-түлік сапасын жоғалтпайтындай жағдайда жүргізіледі. Киімдер мен заттар мұқият тексерілуі қажет.

75. Контролер комнаты свиданий разъясняет осужденному и лицам, прибывшим на свидание, правила поведения, меры безопасности и порядок эвакуации при пожаре (других стихийных бедствий), о чем делает запись в книге инструктажа, под роспись лиц об ознакомлении.
76. Комнаты для проведения свиданий оборудуются согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
77. ДПНУ или НВНК (ННК) перед отбоем и после подъема проверяет наличие осужденных, находящихся в комнатах длительного свидания, и соблюдение ими правил поведения. После отбоя и до подъема - проверяют состояние стен, дверей, окон и решеток.
Кратковременный выход лицам, прибывшим на длительное свидание, за пределы учреждения, разрешает начальник учреждения или лицо его замещающее по мотивированному письменному заявлению. По их возвращению, сотрудники группы досмотра совместно с контролером по комнате свиданий осуществляют их досмотр, а также находящихся у них вещей и продуктов.
С целью охвата всех объектов находящихся на охраняемой территории учреждения, при проведении общих обысковых мероприятий, работа комнат длительных и краткосрочных свиданий приостанавливается.
Параграф 8. Досмотр передач, посылок, бандеролей
78. О поступлении в адрес осужденных посылок, бандеролей и передач контролер докладывает ДПНУ, который обеспечивает порядок их получения.
79. Лицо, доставившее осужденному передачу, подает через контролера письменное заявление в двух экземплярах по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам. С получением разрешения контролер проводит прием посылок, передач и бандеролей, и регистрирует в журнале учета выдачи посылок, передач, бандеролей, поступивших в адрес осужденных, и их вложений по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам. Досмотр передач, посылок и бандеролей производится после проверки их по весу и ассортименту.
Досмотр передачи производится контролером комнаты свиданий совместно с сотрудниками группы досмотра в следующем порядке:
1) контролер напоминает лицу, доставившему передачу, о деньгах, ценных бумагах, а также иных предметах, документах, вещах, изделиях, веществах, продуктах питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными, и предлагает сдать их, после этого он приступает к досмотру передачи;
2) каждый предмет тщательно осматривается. Хлебные изделия (булки, батоны, буханки и тому подобное) разрезаются на две-три части. Жидкие продукты переливаются в другую посуду. Консервы, банки и упаковки вскрываются и перекладываются в другую посуду. Сельдь разрезается на две-три части. Колбасные изделия разрезаются на несколько частей. Сыпучие предметы (махорка, чай и т.д.) пересыпаются. Конфеты принимаются без оберток. Все другие продукты, которые могут быть использованы для сокрытия в них переписки и предметов не разрешенных к хранению и использованию осужденными, должны проверяться в таком же порядке. Досмотр производится таким образом, чтобы продукты не теряли своего качества. Вещи и предметы должны также тщательно проверяться;

3) сәлемдемені қабылдаған соң бақылаушы өтініштің бір данасын қабылдағаны туралы қол қойып, сәлемдеме әкелген адамға қайтарады, екіншісін – сәлемдемені берген соң және алушы қол қойған соң өзінде қалдырады.
80. Сәлемдемелер мен бандерольдерді тексеруді кездесу бөлмесінің бақылаушысы алушының қатысуымен тексеру тобының, режим бөлімінің қызметкерлерімен бірлесіп жүзеге асырады.
Мекеме дүкеніне кіргізілетін тауарлармен азық-түліктерді, жедел қызметкерлердің баянаты бойынша мекеме қызметкерлері және техникалық тексеру құралдарын және тексеру құралдарын пайдалана отырып тексереді.
81. Сәлемдемелерден, сәлем-сауқаттан және бандерольден табылған сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттар, құжаттар, киімдер, бұйымдар, азық-түліктер алынады және алу туралы актіде (еркін нысанда жасалады) көрсетіледі. Ондай заттарды алу туралы актіні бақылаушы МБКК-нің, жедел немесе режим қызметкерінің қатысуымен жасайды.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Қазақстан Республикасы кодексінің 481-бабында көзделген құқық бұзушылықтарды жасау фактісі бойынша хаттама толтырылып, шешім қабылдау үшін актімен бірге сотқа жолданады.
82. Айыппұл изоляторларында ұсталатын сотталғандарға сәлем-сауқат қабылданбайды, ал оларға келіп түскен сәлемдемелер тәртіптік жазасын өтегеннен кейін беріледі.
4. Сотталғандарды, үй-жайларды тiнтудiң, тұрғын аймақтар
мен өндiрiстiк объектiлерге тексеру жүргiзудiң тәртiбi
83. Мекемеде сотталғандарды жеке тiнтулер, үй-жайларды тiнту, тұрғын үй аймақтары мен өндiрiстiк объектiлерге тексеру жүргiзiледi.
Мекемелерде тінту:
1) мекемелердің аумағында, оларға іргелес аумақтар мен көлік құралдарында қашуға және өзге де қылмыстар және құқық бұзушылықтар жасауға дайындалу фактілерімен анықтау;
2) қылмыс немесе өзге де құқық бұзушылықтар жасалуы мүмкін орындарды анықтау;
3) ҚАЖ мекемелерінің аумағында және оларды еңбекте пайдалану объектілерінде жасырынған сотталғандарды табу;
4) мекемелердің аумағындағы және оларға іргелес аумақтардағы адамдардың өмірі мен денсаулығына әлеуетті қауіп көздерін, оның ішінде ықтимал өрт көздері – заттар мен құралдарды анықтау;
5) сотталғандардан және мекемелердің объектілері мен оған іргелес аумақтардағы өзге де адамдардан сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген азық-түліктерді, заттарды, бұйымдарды және құжаттарды табу және алып қою;
6) сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген азық-түліктердің, заттардың, мүліктердің, бұйымдар мен құжаттардың сотталғандарға түсу арналарын анықтау және жолын кесу;

3) приняв передачу, контролер возвращает один экземпляр заявления лицу, доставившему передачу, с распиской о приеме, второй - после выдачи и расписки в нем получателя оставляет у себя.
80. Досмотр посылок и бандеролей осуществляется контролером комнаты свиданий совместно с сотрудниками группы досмотра, режимного отдела, в присутствии получателя.
Досмотр товаров и продуктов питания, завозимых в магазин учреждения, сотрудники учреждения досматривают по рапорту оперативных сотрудников, с использованием технических средств досмотра и досмотрового инструмента.
81. Обнаруженные в передачах, посылках и бандеролях, предметы, документы, вещи, изделия, вещества, продукты питания, не разрешенные к хранению и использованию осужденными изымаются и указываются в акте об изъятии (составляется в произвольной форме). Акт об изъятии таких предметов составляется контролером в присутствии ДПНУ, оперативного или режимного работника.
По факту совершения правонарушения предусмотренного статьей 481 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях составляется протокол, который вместе с актом направляется в суд, для принятия решения.
82. Передачи осужденным, содержащимся в дисциплинарном изоляторе, не принимаются, а посылки, поступившие им, выдаются после отбытия дисциплинарного взыскания.
4. Порядок проведения обысков осужденных, помещений,
осмотров территории жилой зоны и производственных объектов
83. В учреждениях проводятся личные обыски осужденных, обыски помещений, осмотры территорий жилых зон и производственных объектов.
Обыски в учреждениях осуществляются для:
1) выявления фактов и признаков приготовления к совершению побегов и иных преступлений и правонарушений на территории учреждения, прилегающей к ней территории и в транспортных средствах;
2) определения мест возможного совершения преступлений и иных правонарушений;
3) обнаружения осужденных, скрывающихся на территории учреждений УИС и иных объектах их трудоиспользования;
4) обнаружения источников потенциальной опасности для жизни и здоровья лиц, находящихся на территории учреждения и прилегающей к ней территории, в том числе предметов и приборов - возможных источников пожара;
5) обнаружения и изъятия у осужденных и иных лиц на объектах учреждения и прилегающей к ней территории продуктов питания, предметов, вещей, изделий, веществ и документов, не разрешенных к хранению и использованию осужденными;
6) выявления и пресечения каналов поступления к осужденным, продуктов питания, предметов, вещей, изделий, веществ и документов, не разрешенных к хранению и использованию осужденными;

7) сотталғандардың өнеркәсіптік құрал-жабдықты, жұмыс құралдарын, электр қуатын, шикізаттар мен материалдарды мақсатсыз пайдалану, сондай-ақ олардың өздігінен әр түрлі құрылыстарды салуларын, шкафтарды, сақтау орындарын жабдықтау жағдайларын анықтау және жолын кесу;
8) мекеме объектілерінен материалдық бағалы заттарды ұрлауды анықтау және жолын кесу;
9) сотталғандардың өзге де адамдармен заңсыз байланыстарын анықтау және жолын кесу;
10) сотталғандардың, ҚАЖ персоналының және өзге де адамдардың жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
11) ҚАЖ мекемелерінде жасалған қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдеме болуы мүмкін заттар мен құжаттарды қылмыстық-процестік заңнамада белгіленген тәртіпте анықтау және алу;
12) төтенше жағдайлардың туындау себебі мен жағдайларын анықтау үшін жүзеге асырылады.
Тiнтулер мен тексерулер жүргiзуге мекеме қызметкерлерi және БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) тартылады. Тiнтулер мен тексерулер кезiнде техникалық құралдар және қызметтік иттер пайдаланылады.
Жалпы тінту іс-шараларын жүргізу, топтасып бағынбаушылығын, жаппай тәртіпсіздіктерді жою, сондай-ақ сотталғандарды жеке тінту кезінде ҚАЖ қызметкерлерінің, әскери қызметшілердің, сондай-ақ сотталғандардың бір-бірінен (жеке басының санатына және өзара ұнатпау көзқарастарына байланысты) ең жоғарғы қауіпсіздікті қамтамасыз ету, құқыққа қайшы әрекеттерге уақтылы ден қою мақсатында сотталғандар қатарға бөлінеді және қарттардан, жүкті әйелдерден, балалары бар әйелдерден, І және ІІ топтағы мүгедектерден және емдеу мекемелерінде ұсталатын сотталғандарды қоспағанда бір-біріне тығыз орналастырылады. Бұл ретте сотталғандардың мінез-құлқына сапалы визуалды бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру үшін қолдары желкесінде – "құлыптау" жағдайында ұсталады. Жауын-шашынды және салқын ауа-райында (+ 10 төмен кезде) сотталғандар үй-жайдың ішіндегі дәліздің бойымен отырғызылады.
1-параграф. Сотталғандарды жеке тінту
84. Жеке тінту толық және толық емес тінту болып бөлінеді. Тінтуді тінтілушімен бір жынысты адам жүргізеді. Сотталғандарды толық тінту:
1) мекемеге келген және одан кеткен кезде;
2) ТИ-ға, ЖАК-ға қамаған, қатаң ұстау жағдайына ауыстырған және шығарған кезде;
3) кездесу өткізу алдында және ол аяқталған соң;
4) ұстау режимін бұзған, қашқан немесе басқа да қылмыс жасаған сотталғанды ұстаған кезде;
5) жалпы тінту жүргізу кезінде жүргізіледі.
85. Толық тінту мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) сотталғанға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген ақшаны, бағалы қағаздарды, сондай-ақ өзге заттарды, құжаттарды, киімдерді, бұйымдарды тапсыру, содан кейін бас киімін, киімі мен аяқ киімін, ішкі киімге дейін шешу ұсынылады;

7) выявления и пресечения случаев использования осужденными, не по назначению промышленного оборудования, рабочего инструмента, электроэнергии, сырья и материалов, а также предотвращения самовольного возведения ими различных строений, оборудования шкафов, хранилищ;
8) выявления и пресечения хищений материальных ценностей с объектов учреждения;
9) выявления и пресечения незаконных связей осужденных с иными лицами;
10) обеспечения личной безопасности осужденных, персонала УИС и иных лиц;
11) выявления и изъятия в порядке, установленном уголовно-процессуальным законодательством, предметов и документов, которые могут стать вещественными доказательствами по уголовным делам о преступлениях, совершенных в учреждениях УИС;
12) установления причин и условий возникновения чрезвычайных происшествий.
К проведению обысков и осмотров привлекаются сотрудники учреждения и ВНК (наряд контролеров). При обысках и осмотрах используются технические средства и служебные собаки.
При проведении общих обысковых мероприятий, ликвидации групповых неповиновений, массовых беспорядков осужденных, а также личных обысков осужденных при приеме этапа, в целях обеспечения максимальной безопасности, как сотрудников УИС, военнослужащих, так и осужденных друг от друга (в зависимости от категории личности и имеющих неприязненные отношения между собой), своевременного реагирования на противоправные действия, осужденные рассредоточиваются в шереножном порядке и усаживаются вплотную друг другу в положении сидя, за исключением стариков, беременных женщин, женщин, имеющих при себе детей, инвалидов I и II групп и осужденные, содержащиеся в лечебных учреждениях. При этом, для осуществления качественного визуального наблюдения, контроля и надзора за поведением осужденных, руки располагаются на затылке в положении - "на замок". В ненастную и холодную погоду менее (+10) осужденные рассаживаются вдоль коридора внутри помещения.
Параграф 1. Личный обыск осужденных
84. Личный обыск осужденных подразделяется на полный обыск и неполный обыск. Обыск проводится лицом одного пола с обыскиваемым. Полный обыск осужденных проводится:
1) при поступлении в учреждение и убытии из него;
2) при водворении в ДИЗО, ОК, перевода в СУС и освобождении из них;
3) перед проведением свидания и по окончанию его;
4) при задержании осужденного, допустившего нарушение режима содержания, совершившего побег или другое преступление;
5) при проведении общих обысков.
85. Полный обыск производится в следующем порядке:
1) осужденному предлагается сдать деньги, ценные бумаги, а также иные предметы, документы, вещи, изделия, вещества, не разрешенные к хранению и использованию осужденными, а затем снять последовательно головной убор, обувь и одежду, вплоть до нательного белья;

2) саусақтардың, аяқтардың арасы, құлағы мен ауыз қуысы, сондай-ақ медициналық таңу мен протездер тексеріледі. Протездер мен таңуларды тексеру медицина қызметкерлерінің қатысуымен жүргізіледі;
3) сотталғанға тиесілі киім, бас киім, аяқ киім қаралады. Киімдегі жамау, тігіс, жаға және киімнің астарын басып көру арқылы тексереді. Қажет болған жағдайда киімнің жекелеген жерлері бізбен тесіледі немесе жыртылады. Аяқ киімнің сыртқы және ішкі жағы қаралады және міндетті түрде бүгіліп тексеріледі;
4) сондай-ақ ақша, есірткі заттарын және сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген басқа да заттарды, бұйымдарды және киімдерді тығуға ыңғайлы жамау, өкше, тігіс және басқа да орындар тексеріледі.
Толық тінту кезекші бөлімде немесе оған жақын жерде жабдықталған арнайы үй-жайда жүргізіледі, ал сотталғандарға жалпы тінтулер жүргізген кезде +10 оС жоғары болса тексеру жүргізу орындарында жүргізіледі, олар болмаған жағдайда – оқшаулау учаскелерінде арнайы жиналмалы кабинкаларда жүргізіледі. +10 оС төмен болған кезде жалпы тінту мекеменің үй-жайларында жүргізіледі.
86. Сотталғанды толық емес тінтуді мекеменің және БӘЖ қызметкерлері сотталғанның кез келген жүрген жерінде сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды ықтимал жасыруы туралы күдік болған кезде жүргізіледі.
87. Толық емес тінту кезінде сотталғанға сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген ақшаны, бағалы қағаздарды, сондай-ақ өзге заттарды, құжаттарды, бұйымдарды тапсыру ұсынылады. Киім мұқият басып байқау арқылы тексеріледі. Бұл ретте, жеңінде, жағасында, астарында және шалбарында шабуыл жасау құралы (пышақ, үшкір темір және т.с.) немесе сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген өзге де заттарды сақтамауы тексеріледі. Содан кейін қалтасындағы нәрселер, бас киім мен аяқ киім тексеріледі. Тінтетін адамның мінез-құлқынан күдіктенген кезде немесе тінтілушіде сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттардың, бұйымдардың бар екені туралы мәліметтер болған жағдайда толық тінту жүргізіледі. Толық емес тінту жұмыстан қайтқанда бақылау алаңында жүргізіледі. Бұл үшін бақылау алаңының қақпа жолағына төрт-бес бақылаушы және әкімшілік қызметкерлері тұрады, МБКК мен БӘЖБ (БЖБ) бақылауындағы анықталған ара қашықтықта қатармен өтетін сотталғандарға тінту жүргізеді.
88. Жаза өтеудің белгіленген тәртібін бұзған не қылмыс жасаған сотталғанды тінту кезінде қолын жоғары көтеріп, аяғын иығының тұсына қою ұсынылады. Тінту жүргізуші тінтілушінің арт жағына тұрады және жоғарыдан төмен қарай тінту жүргізеді. Қажет болған жағдайда тінтілуші тінту жүргізушінің нұсқауы бойынша қолдарын қабырғаға тіреп тұрады.

2) осматриваются межпальцевые промежутки рук, ног, ушные раковины и полость рта, а также медицинские повязки и протезы конечностей. Осмотр протезов и повязок проводится с участием медицинского работника;
3) осматриваются одежда, головной убор, обувь и вещи, принадлежащие осужденному. Прощупываются заплаты, швы, воротник и подкладка одежды. При необходимости отдельные места одежды прокалываются шилом или распарываются. Обувь рассматривается с внешней и внутренней стороны и обязательно проверяется на изгиб;
4) проверяются также заплаты, каблуки, подошвы и другие места возможного укрытия денег, наркотических веществ и других предметов, изделий и веществ не разрешенных к хранению и использованию осужденными.
Полный обыск проводится в специальном помещении, расположенном в дежурной части или оборудованном вблизи, а при проведении общих обысков осужденных при температуре выше +10 С проводится в местах проведения проверок, при их отсутствии - в локальных участках в специальных разборных кабинках. При температуре ниже + 10 С общий обыск проводится в помещениях учреждения.
86. Неполный обыск осужденного производится сотрудниками учреждения и ВНК, при подозрении о возможном укрытии предметов не разрешенных к хранению и использованию осужденными в любом месте нахождения осужденного.
87. При неполном обыске, осужденному предлагается сдать деньги, ценные бумаги, а также иные предметы, документы, вещи, изделия, вещества, не разрешенные к хранению и использованию осужденными. Одежда тщательно прощупывается. При этом проверяется, не хранятся ли в рукавах, воротнике, подкладке и брюках орудия нападения (нож, штырь и т.п.) или иные предметы и вещества не разрешенные к хранению и использованию. После этого проверяется содержимое в карманах, осматриваются головной убор и обувь. При подозрительном поведении обыскиваемого или при наличии сведений об имеющихся предметах, изделиях и веществах не разрешенных к хранению и использованию осужденными у обыскиваемого проводится полный обыск. Неполный обыск при возвращении с работы проводится на контрольной площадке. Для этого на линии ворот контрольной площадки становятся четыре-пять контролеров и сотрудники администрации которые обыскивают осужденных, проходящих шеренгами через определенные интервалы под наблюдением ДПНУ и НВНК (ННК).
88. При проведении обыска осужденному, совершившему нарушение установленного порядка отбывания наказания либо преступление, предлагается поднять руки вверх и расставить ноги на ширину плеч. Обыскивающий становится сзади обыскиваемого и, последовательно, сверху вниз, производит обыск. При необходимости, обыскиваемый, по указанию обыскивающего, упирается руками в стену.

2-параграф. Үй-жайларды тiнту және тұрғын аймақ пен
өндiрiстік объектiлер аумағын тексеру
89. Үй-жайларды тiнтулер мен тұрғын аймақтың, өндiрiстiк объектiлердiң аумағын тексеру бiруақытта немесе секторлар бойынша iшiнара жүргiзiлуi мүмкiн. Бiруақытта сотталғандарды да тiнту арқылы тұрғын аймақтың немесе өндiрiстiк объектiлердiң барлық аумағында жүргiзiлетiн тiнту жалпы тiнту болып табылады. Жалпы тiнтулер жедел жағдайға байланысты жиі-жиі, алайда кемінде үш айда бiр рет жүргізіледі.
Тұрғын және өндiрiстiк аймақтардың аумақтары ай сайын қаралады. Камералық үлгiдегi үй-жайлардағы және төтенше және толық қауіпсіздік мекемелерінің камераларында тiнтулер айына кемiнде төрт рет жүргiзiледi.
90. Жалпы тінту жоспарын мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасары режим бөлімінің, бөлімшесінің, тобының бастығы және әскери бөлініс командирінің бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасары бірлесіп әзірлейді, мекеме бастығы немесе оның орнын алмастыратын адам, бөлініс командирі осы Қағидаға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітеді. Жалпы тінту жүргізуге бақылаушылардан басқа мекеменің барлық аттестатталған құрамы, атқыштар бөлінісінің жеке құрамы, есірткі, жарылғыш заттарды және қазылған жерлерді табуға қызметтік иттерімен маман-кинологтар тартылады, бұл ретте объектіні күзету қызмет өткерудің күшейтілген түрінде жүзеге асырылады. Қосымша аумақтық ҚАЖ бөліністерінің басқа мекемелерінің қызметкерлері, әскери бөлімнің және арнайы мақсаттағы бөліністердің әскери қызметшілері тартылуы мүмкін.
91. Жалпы тінту жүргізу жоспарында:
1) тінту мақсаты және өткізу уақыты;
2) күш және құралдар есебі (тінту тобының, тосқауылдау тобының, топ жетекшілерінің саны және құрамы, материалдық қамтамасыз ету);
3) тінту жүргізудің дәйектілігі;
4) сотталғандарға жеке тінту жүргізу және тінту аяқталғанға бір жерге шоғырлау орны;
5) алынған заттарды жинау, оларды есепке алу, шығару және жою орны;
6) тінтуге тартылған жеке құрамға нұсқама және тапсырма беру уақыты;
7) тінту жетекшісі көзделеді.
92. Сектор бойынша тінту бақылау және қадағалау жоспарына сәйкес мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасары мен әскери бөлініс командирінің бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасарының тікелей басшылық етуімен жүргізіледі. Тінтуге бақылаушылардан басқа мекеме қызметкерлері мен тінтуге жататын үй-жайлар мен ішкі тыйым салынған аймақтың учаскелері, аумаққа бекітілген объектілердің басшылары қатысады. Секторды тінту мынадай тәртіпте жүргізіледі:

Параграф 2. Обыск помещений и осмотр территории жилой зоны и
производственных объектов
89. Обыски помещений и осмотры территории жилой зоны, производственных объектов могут проводиться одновременно или выборочно по секторам. Обыск, проводимый на всей территории жилой зоны или производственного объекта с одновременным обыском осужденных, является общим обыском. Общие обыски проводятся периодически, в зависимости от оперативной обстановки, но не реже одного раза в три месяца.
Осмотр территории жилой и производственной зон производится ежемесячно. Обыска в помещениях камерного типа и в камерах учреждений чрезвычайной и полной безопасности, проводятся не менее четырех раз в месяц.
90. План общего обыска разрабатывается заместителем начальника учреждения по режиму и оперативной работе, совместно с начальником режимного отдела, отделения, группы и заместителем командира воинского подразделения по службе контролеров, утверждается начальником учреждения или лицом его замещающим, командиром подразделения по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам. К проведению общего обыска, кроме контролеров, привлекается весь аттестованный состав учреждения, личный состав стрелкового подразделения, специалисты кинологи со служебными собаками на предмет обнаружения наркотических, взрывчатых веществ и мест подкопов, при этом охрана объекта осуществляется по усиленному варианту несения службы. Дополнительно могут привлекаться сотрудники других учреждений территориального подразделения УИС, военнослужащие воинской части и подразделений специального назначения.
91. В плане проведения общего обыска предусматриваются:
1) цель обыска и время его проведения;
2) расчет сил и средств (количество и состав обысковых групп, групп блокирования, старшие группы, материальное обеспечение);
3) последовательность проведения обыска;
4) места проведения личного обыска осужденных и их сосредоточения, до окончания обыска;
5) место складирования изъятых предметов, их учета, вывоза и уничтожения;
6) время инструктажа и постановки задачи личному составу, привлекаемому к обыску;
7) руководитель обыска.
92. Обыск по секторам проводится согласно плану контроля и надзора, под непосредственным руководством заместителя начальника учреждения по режиму и оперативной работе и заместителя командира воинского подразделения по службе контролеров. В обыске, кроме контролеров, участвуют сотрудники учреждения и руководители объектов, за которыми закреплены обыскиваемые помещения и участки внутренней запретной зоны, территория. Обыск в секторе проводится в следующем порядке:

1) бірінші кезекте тұрғын үй-жай тінтіледі. Тінту сотталғандарсыз үй-жай бойынша кезекшінің және жасақ бастығының, аумақ-цех бастығының қатысуымен жүргізіледі. Үй-жайда тумбочкалар, кереуеттер, төсек жабдықтары тексеріледі. Матрацтар мен жастықтар пышақ, ақша және басқа да сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды табу мәніне мұқият тексеріледі. Қабырғалар, еден, терезе және төбе тексеріледі, сондай-ақ жасырын шығу жолдары мен құпия орындарды анықтау мақсатында тоқылдатып көріледі, қажет болған жағдайда ашылады. Тұрғын ғимаратта орналасқан барлық қосалқы үй-жайлар (жуынатын бөлме, жеке заттарды сақтауға арналған бөлме, жасақ бастығының кабинеті және т.б.) ондағы мүліктердің орындары ауыстырылып қойылып, тексеріледі. Үй-жайда болуға тиісті емес артық күнделікті киетін киімдер, аяқ киімдер және басқа да заттар қаралады және жасақ бастығының кабинетіне немесе басқа бөлмеге жинақталады. Кітаптар, журналдар, альбомдар және басқа әдебиеттер сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды табу мақсатында мұқият тексеріледі;
2) әкімшілік және тұрмыстық үй-жайларға тінту жүргізген кезде (мекеме әкімшілігінің жұмысына арналған үй-жайлар, медициналық бөлім, клуб, асхана, монша, шаштараз, кептіру бөлмесі, етік жөндеу және тігін шеберханалары) қазулары мүмкін орындарды, жасырын өту жолдары мен үй асты қоймаларын, сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген ақшаны, бағалы қағаздарды, сондай-ақ өзге де заттарды, құжаттарды, киімдерді, бұйымдарды, азық-түліктерді сақтау орындары және құпия орындар мұқият тексеріледі. Есепке алынбаған, тізімдемеге енгізілмеген және үй-жайда болмауы тиіс құрал-саймандар, сатылар, басқыштар және басқа да заттар алынып қойылады. Осы үй-жайлардағы жиһаз тексеріледі және орындары ауыстырылып қойылады.
3) жертөлелер мен шатырдағы үй-жайларда сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды сақтауға арналған құпия орындар, сондай-ақ қашуға және басқа да қылмыстар жасауға пайдаланылуы мүмкін заттарды табуға назар аударылады. Негізгі қоршаудан 50 метр қашықтықта орналасқан ғимараттың жертөлелері (үй асты қоймасы) қазылған жерлерді анықтау мақсатында аса мұқият қаралады. Жертөленің қабырғасы, едені және барлық аумағы жарық түсіретін құралдардың көмегімен тексеріледі. Ондағы заттардың орындары ауыстырылады, ал тыйым салынған аймаққа қараған қабырғасы тоқылдатып көріледі, бүркемеленуі мүмкін орындар мұқият тексеріледі.
4) сектор аумағын тексеру кезінде жер асты құбырлары мен құрылыстарына қазылған орындарды анықтауға назар аударылады. Жер асты құбырлары қоршауларының беріктілігі мұқият тексеріледі. Жазғы эстрадалар, дәретханалар және басқа да үй-жайлар жер асты құбырлары мен құрылыстарына өтуге арналған қазу мен жасырын жолдарды анықтау мақсатында тексеріледі. Табылған тақтай, тас, металл және басқа да құралдар тұрғын аймақтан дереу шығарылуға жатады.

1) в первую очередь обыску подвергаются все жилые помещения. Обыск проводится без осужденных в присутствии дежурного по помещению и при участии начальника отряда, начальника участка-цеха. В помещениях осматриваются тумбочки, кровати, постельные принадлежности. Матрацы и подушки тщательно прощупываются на предмет обнаружения ножей, денег и других предметов не разрешенных к хранению и использованию осужденными. Стены, пол, окна и потолок осматриваются, а также с целью обнаружения тайников и скрытых лазов, простукиваются, при необходимости могут вскрываться. Все подсобные помещения, расположенные в жилом здании (умывальники, комната хранения личных вещей, кабинет начальника отряда и другие), осматриваются с перестановкой и досмотром находящегося там имущества. Лишняя повседневная одежда, обувь и другие предметы, которые не должны находиться в помещении, осматриваются и сосредоточиваются в кабинете начальника отряда или в другом помещении. Книги, журналы, альбомы и другая литература тщательно осматриваются, с целью обнаружения предметов не разрешенных к хранению и использованию осужденными;
2) при обыске в административных и бытовых помещениях (помещения для работы администрации учреждения, медицинская часть, клуб-столовая, баня, парикмахерская, сушилка, сапожная и портновская мастерские) тщательно осматриваются вероятные места устройства подкопов, скрытых лазов и подполья, хранения денег, ценных бумаг, а также иных предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными и тайников. Неучтенный инструмент, лестницы, трапы и другие предметы, которые не внесены в опись и не должны находиться в помещениях, изымаются. Мебель, находящаяся в этих помещениях, осматривается и переставляется;
3) в подвалах и в чердачных помещениях обращается внимание на обнаружение тайников для хранения предметов не разрешенных к хранению и использованию осужденными, а также предметов, которые могут использоваться осужденными для совершения побега и других преступлений. Подвалы (подполье) зданий, расположенных в 50-метровой полосе от основного ограждения, в целях обнаружения подкопов, осматриваются особенно тщательно. Стены, пол и вся территория подвала осматриваются с помощью осветительных приборов. Находящиеся там предметы, переставляются, а стены, обращенные в сторону запретной зоны, простукиваются, тщательному осмотру подвергаются вероятные места маскировки возможного вырытого грунта;
4) при осмотре территории сектора, обращается внимание на подземные сооружения и коммуникации, место возможного оборудования подкопов. Тщательно проверяется прочность крепления заградительных устройств подземных коммуникаций. Летние эстрады, туалеты и другие помещения осматриваются с целью выявления подкопов или лазов для проникновения в подземные сооружения и коммуникации. Обнаруженные доски, камни, металлические и другие предметы подлежат немедленному удалению из жилой зоны.

93. ТИ-да және ЖАК-да, мекеменің камераларына тінту жүргізген кезде әрбір камераның қабырғалары тоқылдатып көріледі, құпия орындардың бар-жоғы тексеріледі. Бүркемеленген жасырын өту жолдарын, қазылған жерлердің және сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген ақшаны, бағалы қағаздарды, сондай-ақ өзге де заттарды, құжаттарды, киімдерді, бұйымдарды, азық-түліктерді сақтау орындарын анықтау мақсатында жататын орындар мен едендер тексеріледі, қажет болған жағдайда ашылуы мүмкін. Терезе торларының ішкі және сыртқы жақтарының беріктілігі, есіктер мен құлыптардың жұмыс жағдайлары тексеріледі. Камерадағы сотталғандар толық тінтуге тартылады, ал олардың заттары тексеріледі.
94. Ірі өндірістік объектілердегі, құрылыс алаңдарындағы секторларды тексеру кезінде сотталғандар қазу үшін немесе орман материалдарын, шұңқырларды, траншеяларды және басқа да орындарды жасырыну үшін пайдалануы мүмкін жабдықтарға назар аударылады. Электр қуатын беретін әуе желілерінің тіреулері мұқият тексеріледі және оларды қашу үшін пайдалануға жол бермеуге шаралар қабылдайды.
Өндірістік цехтарда станоктар, дайын және дайындалған бөлшектерді сақтайтын орындар, жуу сұйықтары мен жағу майлары құйылған ыдыстар, құрал-саймандар, дайын өнімдер қоймасы мен басқа үй-жайлар сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды сақтауға арналған, әсіресе құпия орындарды суық және атыс қаруын табу мақсатында мұқият тексеруге жатады.
Уақытша және қысқа мерзімді өндірістік объектілерді онда дайындауға және сотталғандарды кіргізер алдында бақылаушылар, осы объектіде мекеме әкімшілігінің өкілдері немесе қарауыл бастығы тексереді.
95. ТИ, ЖАК камераларын, мекеменің камераларын техникалық қарау күн сайын жүргізіледі, бұл ретте әрбір камераның қабырғалары тоқылдатып көріледі, құпия орындардың бар-жоғы тексеріледі. Жататын орындар мен еден бүркемеленген шығу жолдарының, қазудың және сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды сақтау орындарын анықтау мақсатында тексеріледі. Терезе торларының ішкі және сыртқы жақтарының беріктілігі, есіктер мен құлыптардың жұмыс жағдайлары тексеріледі, ол туралы акт жасалады.
96. Тінту нәтижелері осы Қағидаға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша актімен ресімделеді. Актіде мыналар көрсетіледі:
1) тінту жүргізілген күн, объект (сектор) атауы және тінту жүргізу мақсаты;
2) тінту жүргізуге қатысқан адамдар;
3) сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген алынған заттардың тізімі (саны, салмағы, табылған орны).
Сотталғандардан, сондай-ақ мекеме аумағынан табылған ақшаны, бағалы қағаздар мен өзге де бағалы заттарды, олардың кімге тиесілі екенін анықтау мүмкін болмаған кезде, қылмыстық-атқару заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк алып қояды және соттың қаулысы бойынша мемлекеттің кірісіне айналуға тиіс.
Сотталғандардан алынған сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген құжаттар, заттар, киімдер, бұйымдар, азық-түліктер, сондай-ақ режим талаптары қойылған мекеме аумағынан және оған іргелес аумақтан табылған, мекеме әкімшілігінің комиссиялық шешімі бойынша туысқандарына немесе сақтауға тапсырылады не мекеме бастығының қаулысы бойынша жойылады.
Тінту жүргізу кезінде қатысушылар жеке қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Жалпы тінту аяқталған соң сотталғандар тарапынан шағымдар мен өтініштер түскен кезде мекеме бастығы оны заңнамамен белгіленген ретінде қарастырады.

93. При обыске в ДИЗО и ОК, в камерах учреждения, в каждой камере простукиваются стены, проверяется возможность наличия тайников. Спальные места и пол осматриваются, с целью обнаружения в них замаскированных лазов, подкопов и мест хранения КРП, денег, ценных бумаг, а также иных предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными, при необходимости могут вскрываться. Проверяется прочность крепления оконных решеток с внутренней и внешней стороны, исправность дверей и замков. Осужденные, находящиеся в камерах, подвергаются полному личному обыску, а их вещи - досмотру.
94. При осмотре секторов на крупных производственных объектах, строительных площадях, обращается внимание на возможное оборудование осужденными подкопов или укрытий в штабелях лесоматериалов, котлованах, траншеях и других местах. Тщательно осматриваются опоры воздушных линий электропередач и принимаются меры к недопущению использования их для совершения побегов.
В производственных цехах тщательному осмотру подвергаются станки, места хранения изготовленных деталей и заготовок, емкости с промывочной жидкостью и смазкой, инструментальные, кладовые с готовой продукцией и другие помещения, с целью обнаружения в них тайников для изготовления и хранения предметов не разрешенных к хранению и использованию осужденными, особенно холодного и огнестрельного оружия.
Временные и кратковременные производственные объекты, перед вводом туда осужденных, подлежат осмотру контролером, представителем администрации учреждения на объекте или начальником караула.
95. Технические осмотры камер ДИЗО, ОК, камер учреждения производятся ежедневно, при этом, в каждой камере простукиваются стены, проверяется возможность наличия тайников. Спальные места и пол осматриваются, с целью обнаружения в них замаскированных лазов, подкопов и мест хранения предметов не разрешенных к хранению и использованию осужденными. Проверяется прочность крепления и целостность оконных решеток с внутренней и внешней стороны, исправность дверей и замков, о чем составляется акт.
96. Результаты обысков оформляются актом по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам. В акте указывается:
1) дата, наименование объекта (сектора) и цель проведения обыска;
2) лица, участвовавшие в обыске;
3) опись изъятых предметов не разрешенных к хранению и использованию осужденными (количество, вес, место их обнаружения).
Обнаруженные у осужденных, а также на территории учреждения деньги, ценные бумаги и иные ценности, принадлежность которых установить не представляется возможным, изымаются администрацией в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством и по постановлению суда подлежат обращению в доход государства.
Предметы, документы, вещи, изделия, вещества, продукты питания изъятые у осужденных, а также обнаруженные на территории учреждения и на прилегающих к ней территориях, на которых установлены режимные требования, не разрешенные к хранению и использованию осужденными, по комиссионному решению администрации учреждения передаются родственникам или на хранение либо уничтожаются по постановлению начальника учреждения.
При проведении обыска участниками соблюдаются меры личной безопасности.
При поступлении жалоб и заявлений со стороны осужденных, после завершения общих обысков, начальник учреждения рассматривает их в установленном законом порядке.

5. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелеріндегі сотталғандарға
бақылау және қадағалау ұйымдастыру
97. Қауіпсіздігі барынша төмен мекеменің аумағы биіктігі 3 метрден кем емес, қашуға қарсы бөгет орнатылатын толықтай жабылған темір бетон қоршаумен қоршалады және БӨП-пен жабдықталады. Қаруланған күзет қарастырылмаған. Қауіпсіздігі барынша төмен бір мекемеде сотталған еркектер мен әйелдер ұсталуы мүмкін. Бірге қылмыс жасаған сотталғандар жазалау мерзімдерін бөлек сотталған өтейді.
98. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемеде жатақхана, кезекші қызмет үшін үй-жай, асхана, дүкен, стационары бар амбулатория, кітапхана, мәдени іс-шаралар өткізуге арналған үй-жайлар, сотталғандардың жеке заттарын сақтайтын орын, кір жуатын және дезинфекциялау камерасы бар монша, ТИ, кездесуге келген адамдарға арналған үй-жай жабдықталады.
99. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде камералық типтегі үй-жайлар қарастырылмайды.
100. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелердің ТИ-де жалпы 1, 3 ал камера 4-6 орын әр қайсысына, 1, 3 екі орынды камера және ТИ бақылаушы бөлмесі жабдықталады. ТИ ғимараты басқа құрылыстардан бөлек толықтай жабылған қорғанмен бөлінеді.
Қауіпсіздігі барынша төмен мекемеге іргелес аумақтың шекарасы сотталғандар орындайтын жұмыс сипаттамасын ескере отырып, қауіпсіздігі барынша төмен мекеме бастығының бұйрығымен бекітіледі.
Қауіпсіздігі барынша төмен мекеменің әкімшілігі сотталғандарға тінту жүргізеді, сондай-ақ олардың заттарын тексереді.
Қауіпсіздігі барынша төмен мекеменің әкімшілігі айына кемінде бір рет мекеменің аумағына және барлық үй-жайларына тінту жүргізеді.
101. Қауіпсіздігі барынша төмен мекеменің ұстау режимінің талаптарын бұзғаны үшін сотталғандарға ҚАК-де көзделген барлық жазалау шаралары қолданылуы мүмкін. ТИ-да жазасын өтеу уақытында сотталған сәлемдеме, бандероль, сәлем-сауқат, кездесу алу құқығынан айырылады. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемеде ЖАК жабдықталмайды.
102. ҚАК-тың 96-бабының 6-тармағына сәйкес жаза өтеудің жаза өтеудің белгіленген тәртібін қасақана бұзушы сотталғандарға қатысты түзеу режимінің түрін өзгерту туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін олар ТИ үй-жайына қамалады және жалпы негіздерде ұсталады.
103. Бақылау және қадағалау жүйесі қауіпсіздігі барынша төмен мекеме шекарасының орналасқан орнын ескере отырып жоспарланады. Қауіпсіздігі барынша төмен мекеменің аумағында сотталғандарды бақылауды және қадағалауды бақылаушылар мен мекеменің кезекші ауысым күші жүзеге асырады. Әкімшілік ғимараттарды, өрт сөндіру депосын, жөндеу шеберханасын, тұрғын және қойма үй-жайларын, сондай-ақ ТИ-ды күзетуге ерекше назар аударылады.

5. Организация контроля и надзора за осужденными
в учреждениях минимальной безопасности
97. Территория учреждения минимальной безопасности ограждается железобетонным забором сплошного заполнения, высотой не менее 3 метров, на котором устанавливается противопобеговое заграждение и оборудуется КПП. Вооруженная охрана не предусматривается. В одном учреждении минимальной безопасности могут содержаться осужденные мужчины и осужденные женщины. Осужденные, совершившие преступления в соучастии, отбывают срок наказания, как правило, раздельно.
98. В учреждении минимальной безопасности оборудуются общежития, помещение для дежурной службы, столовая, магазин, амбулатория со стационаром, библиотека, помещения для проведения культурных мероприятий, хранения личных вещей осужденных, баня с прачечной и дезинфекционной камерой, ДИЗО, помещение для лиц, прибывших на свидание.
99. Помещения камерного типа в учреждениях минимальной безопасности не предусматриваются.
100. В ДИЗО учреждений минимальной безопасности оборудуются 1, 3 общие камеры на 4-6 мест каждая, 1, 3 двухместные камеры и комната контролера по ДИЗО. Здание ДИЗО огораживается от других строений забором сплошного заполнения.
Границы территории, прилегающей к учреждению минимальной безопасности, устанавливаются приказом начальника учреждения минимальной безопасности, с учетом характера работ, выполняемых осужденными.
Администрация учреждения минимальной безопасности производит обыск осужденных, а так же досмотр их вещей.
Не реже одного раза в месяц администрацией учреждения минимальной безопасности производится обыск территории и всех помещений учреждения.
101. За нарушение требований режима содержания в учреждении минимальной безопасности к осужденным могут применяться все меры взысканий, предусмотренные УИК. В период отбывания наказания в ДИЗО, осужденный лишается права на получение посылок, бандеролей, передач, свиданий. ОК в учреждении минимальной безопасности не оборудуются.
102. До вступления в законную силу решения суда об изменении вида исправительного режима в отношении осужденных злостных нарушителей установленного порядка отбывания наказания согласно пункту 6 статьи 96 УИК, они водворяются в помещение ДИЗО и содержатся на общих основаниях.
103. Система контроля и надзора планируется, с учетом места расположения границ учреждения минимальной безопасности. Контроль и надзор за осужденными на территории учреждения минимальной безопасности осуществляется контролерами и силами дежурной смены учреждения. Особое внимание обращается на охрану административных зданий, пожарных депо, ремонтных мастерских, жилых и складских помещений, а также ДИЗО.

104. Сотталғандар қауіпсіздігі барынша төмен мекемеден тыс тұрғын үй-жайларда тұрып жатса сотталғандарды бақылауды және қадағалауды мекеме әкімшілігінің күштері жүзеге асырады, сотталғандарға қауіпсіздігі барынша төмен мекеменің сотталғанының куәлігі беріледі, осы Қағидаға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұл арқылы оған мекемеден тыс жерде тұруға рұқсат беріледі.
105. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемеден тыс жерде орналасқан объектілердегі сотталғандарды бақылау мен қадағалау бойынша қызмет өткеруді мекеме қызметкерлері жеке кесте бойынша жүзеге асырады. ҚАЖ-дың басқа мекемелеріне жұмысқа орналасқан сотталғандарды бақылауды және қадағалауды олар жұмысқа орналасқан мекеме қызметкерлері жүзеге асырады.
6. Лауазымды адамдардың бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру
бойынша іс-әрекеттері
1-параграф. МБКК
106. Кезекші болып тәжірибелі және дайындалған, төтенше жағдай туындаған кезде өз еркімен шешім қабылдай алатын қызметкерлер тағайындалады.
107. МБКК барлық ауысымның бастығы болып табылады, мекеме бастығы мен оның орынбасарларына тікелей бағынады, олар болмаған уақытта мекемеде белгіленген ішкі тәртіпті ұстауға және іс-шараларды күн тәртібіне сәйкес ұйымдастыруға жауап береді.
Әрбір кезекші ауысымға тұрақты нөмір (бірінші ауысым, екінші ауысым және әрі қарай) беріледі. Ауысымға қызметкерлерді және бақылаушыларды тағайындау мекеме бастығының бұйрығымен жүргізіледі (БӘЖ ауысым құрамына бөлініс командирі бекіткен, ұсынылған тізімге сәйкес енгізіледі).
МБКК (ҚАЖ қызметкерлерінің күшімен күзетілетін мекемелерде) мекемені күзету бойынша сыртқы бекеттерде қызмет өткеретін бақылаушылар құрамына, тексеру тобының қызметі мен операторға қарауыл бастығы арқылы тікелей жауап береді.
Қызмет өткеру кезінде болған жағдайлар, сондай-ақ жоспарланған іс-шаралар мен олардың орындалуы туралы белгі МБКК-ның қызметтік құжаттамасында тіркеледі.
108. Кезекші қызметінің қызмет өткеру үй-жайын жабдықтау осы Қағидаға 30-қосымшада белгіленген.
2-параграф. Бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезіндегі
қауіпсіздік шаралары
109. Сотталғандарды денсаулық сақтау органдарының емдеу-профилактикалық мекемелеріне айдауылдау кезінде, сондай-ақ оларды қадағалауды жүзеге асыру кезінде қаруды, дене күшін және арнайы құралдарды сотталғандар егер басқа шаралармен көрсетілген әрекеттердің жолын кесу мүмкін болмаса ТМ қызметкерінің және әскери қызметшілердің не өзге де адамдардың өміріне тікелей қауіп төндіретін шабуыл немесе өзге де қасақана әрекет жасаған кезде айрықша шара ретінде қолдануға жол беріледі.
Қару "Тоқта! Атамын!" деген ескерту айғайлаудан кейін және жоғары қаратып атқаннан кейін қолданылады.

104. При проживании осужденных в жилых помещениях вне учреждения минимальной безопасности контроль и надзор за осужденными осуществляется силами администрации учреждения, осужденным выдается удостоверение осужденного учреждения минимальной безопасности, которому разрешено проживание вне учреждения по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
105. Несение службы по контролю и надзору за осужденными на объектах, расположенных за пределами учреждения минимальной безопасности осуществляется сотрудниками учреждения по отдельному графику. Контроль и надзор за осужденными трудоустроенными в другие учреждения УИС, осуществляется сотрудниками учреждений, куда они трудоустроены.
6. Действия должностных лиц по осуществлению контроля и надзора
Параграф 1. ДПНУ
106. Дежурными назначаются наиболее опытные и подготовленные сотрудники, умеющие принимать самостоятельные решения при возникновении чрезвычайных происшествий.
107. ДПНУ является начальником всей смены, непосредственно подчиняется начальнику учреждения и его заместителям, во время их отсутствия отвечает за поддержание в учреждении установленного внутреннего распорядка и организацию мероприятий согласно распорядку дня.
Каждой дежурной смене присваивается постоянный номер (первая смена, вторая смена и так далее). Назначение сотрудников и контролеров в смену производится приказом начальника учреждения (ВНК включается в состав смены, согласно представленных списков, утвержденных командиром подразделения).
ДПНУ (в учреждениях охраняемые силами сотрудников УИС) непосредственно отвечает за состав контролеров, несущих службу по охране учреждения на наружных постах, службой группы досмотра и оператором, через начальника караула.
События, происходящие за время несения службы, а также планируемые мероприятия и отметки о выполнении, фиксируются в служебной документации ДПНУ.
108. Оборудование помещений для несения службы дежурной службы установлено приложением 30 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Меры безопасности при осуществлении
контроля и надзора
109. При конвоировании осужденных в лечебно-профилактические учреждения органов здравоохранения, а также при осуществлении надзора за ними, применение оружия, физической силы и специальных средств допускается в качестве исключительной меры, при совершении осужденными нападения или иного умышленного действия, непосредственно угрожающего жизни работников ИУ и военнослужащих, либо иных лиц, если другими мерами невозможно пресечь указанные действия.
Оружие применяется после предупредительного окрика "Стой! Стрелять буду!" и выстрела вверх.

110. Шабуыл және өмірі мен денсаулығына шынайы қауіп төнген кезде мекеме қызметкерлері мен БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) күзет периметрінің жақын бекетіне қарай қозғалады, онда сақшы қорғану үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 29 қыркүйектегі № 210 ҚБПҮ бұйрығымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1683 болып тіркелген Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің түзеу мекемелерін ішкі әскерлермен күзету жөніндегі нұсқаулықтың 19-тармағына және "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 61-бабының 2-тармағына сәйкес қару қолданады.
111. Қару мен арнайы құралдарды қолданудың әрбір фактісі туралы мекеме әкімшілігі, әскери бөлім штабы прокурорға хабарлайды. Арнайы құралдарды қолданудың әрбір фактісі бойынша осы Қағидаға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы құралдарды қолдану туралы акт жасалады.
7. Төтенше жағдайлар кезінде мекеме әкімшілігі мен кезекші
ауысымның бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруы
112. Мекемедегі жедел жағдайдың күрделенуі: топтасып бағынбау (3-тен 20 сотталғанға дейін қатысуымен) және жаппай тәртіпсіздіктер (20-дан астам сотталғанның қатысуымен); адамды кепілге алу; кісі өлтіру немесе денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтіру; сотталғандардың (сотталғанның) қашуы; табиғат апаты, ауыр салдары бар өрт және апат; жұмыстан және тамақтан бас тарту, сондай-ақ сотталғаннан есірткі заты табылған кезде; сотталғандардың уланып қалуы; мекеме әкімшілігіне, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) және басқа да адамдарға шабуыл жасау болып табылады. Жағдай күрделенген кезде БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) іс-әрекеттері төтенше жағдайлар туындауға байланысты қадағалау жоспарымен айқындалады.
Жағдайдың өзгеруіндегі барлық фактілер туралы БӘЖБ (БЖБ) МБКК-ге, әскери бөлініс командиріне дереу баяндайды және қарауыл бастығын ақпараттандырады.
113. Сотталғандарды бақылауды және қадағалауды күшейтілген түрге ауыстыру мынадай жағдайларда:
1) топтасып бағынбау, топ болып өзі-өзіне қандай да бір қасақана зиян келтіру, сотталғандардың жаппай тәртіпсіздіктері және адамды кепілге алған кезде;
2) сотталғандардың (сотталғанның) қашуға дайындалып жатқаны, қашқаны және қашып кеткені, сондай-ақ қарауылға, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) әкімшілігі өкілдеріне және басқа да адамдарға шабуыл жасалуы туралы деректер алған кезде;
3) жағдайдың күрделенуіне әкеп соққан, мекемеде немесе оған жақын жерде өрт, жарылыс, апат, табиғат апаты (ауа райының күрт бұзылуы), қоғамдық тәртіпті топтасып бұзған кезде;

110. При нападении и реальной угрозе жизни и здоровью, сотрудники учреждения и ВНК (наряд контролеров) выдвигаются к ближайшему посту охраны периметра, где часовой применяет оружие для защиты в соответствии с пунктом 19 Инструкции по охране внутренними войсками исправительных учреждений Комитета УИС, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2001 года № 210 ДСП, зарегистрированной в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1683 и пункта 2 статьи 61 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе".
111. О каждом факте применения оружия и специальных средств администрация учреждения, штаб воинской части уведомляет прокурора. По каждому факту применения специальных средств составляется акт о применении специальных средств, по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
7. Осуществление контроля и надзора администрацией и дежурной
смены учреждения при чрезвычайных обстоятельствах
112. Осложнением обстановки в учреждении являются: групповые неповиновения (с участием от 3 до 20 осужденных) и массовые беспорядки (с участием более 20 осужденных); захват заложников; убийства или умышленное причинение тяжкого вреда здоровью; побег осужденных (осужденного); стихийные бедствия, пожары и катастрофы с тяжкими последствиями; отказы от работы и приема пищи, а также при обнаружении у осужденных наркотических веществ; отравлении осужденных; нападения на администрацию учреждения, ВНК (наряда контролеров) и других лиц. Действия ВНК (наряда контролеров) при осложнении обстановки, в силу возникновения чрезвычайных обстоятельств, определяются планом надзора.
Обо всех фактах в изменении обстановки НВНК (ННК) немедленно докладывает ДПНУ, командиру воинского подразделения и информирует начальника караула.
113. Осуществление контроля и надзора за осужденными по усиленному варианту вводится:
1) при групповом неповиновении, групповых актах умышленного причинения себе каких-либо повреждений, массовых беспорядках осужденных и захвате заложников;
2) при получении данных о готовящемся, совершаемом или совершенном побеге осужденных (осужденного), а также нападении на караул, представителей администрации ВНК (наряда контролеров) и других лиц;
3) при возникновении в учреждении или вблизи от него пожаров, взрывов, аварий, стихийных бедствий (резкое ухудшение погодных условий), групповых нарушений общественного порядка, повлекших осложнение обстановки;

4) мекемеде ҚАК-тың 101-бабына сәйкес ерекше жағдай режимін енгізген кезде;
5) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің (не оның орнын алмастыратын адамның), ҚАЖ комитеті төрағасының (не оның орнын алмастыратын адамның), ҰҰ қолбасшылығының, аумақтық бөліністер мен мекеме бастықтарының (не олардың орнын алмастыратын адамның), әскери бөлім командирінің бұйрығы (өкімі) және бөлініс командирінің шешімі бойынша енгізіледі.
114. Жауынгерлік қызметтің күшейтілген түрі өңірлік қолбасшылықта, құралымдарда, әскери бөлімдерде және бөліністерде тиісті командирдің шешімімен енгізіледі, ол жауынгерлік қызмет кітабында бұйрықпен (өкіммен) ресімделеді. Жауынгерлік қызметтің күшейтілген түрі мынадай мерзімге: мекеме бастығының негізді ұсынысы бойынша өңірлік қолбасшылық қолбасшысы, құрама командирі – 10 тәулікке дейін, әскери бөлім командирі – 5 тәулікке дейін, бөлініс командирі – 3 тәулікке дейін енгізеді.
115. Қажет болған жағдайда аумақтық бөлініс бастығының шешімімен мекеме бастықтарына практикалық көмек көрсету үшін күшейтілген уақытта мекемеге аумақтық бөліністің қызметкерлері жіберіледі. Жағдайға байланысты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, ҚАЖ комитеті төрағасының, аумақтық бөлініс бастығының, өңірлік қолбасшылық қолбасшысының құрама (бөлім, бөлініс) командирінің бұйрығымен мекеме басшы құрамының бір бөлігі және ҰҰ бөлінісінің жеке құрамы казармалық жағдайға көшіріледі.
116. Қызмет өткерудің күшейтілген түрі кезінде:
1) кезекші ауысым жеке құрамының саны артады;
2) профилактикалық есепте тұрған адамдармен құқық бұзушылықтарды ескерту бойынша жедел-іздестіру жұмысы жандандырылады;
3) тұрғын және өндірістік аймаққа (объектілерге), ТИ-ға, ЖАК-қа, кездесу бөлмелеріне сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды алу және қашуға, басқа да құқық бұзушылықтарға дайындалуды анықтау мақсатында мұқият тінту жүргізіледі;
4) төтенше жағдайлар туындаған кезде жеке құрамның әрекет ету дайындығын арттыру жөніндегі іс-шаралар нақтыланады;
5) жедел жағдайды қалыпқа келтіруге көмек көрсету үшін аумақтық бөліністерден келген жедел топтар пайдаланылады;
6) жеке құрамның қырағылығын арттыру жөніндегі іс-шаралар жүргізіледі;
7) мекемеге іргелес аумақта патрульдеу күшейтіледі;
8) өртке қарсы құралдардың бар-жоғы және жай-күйі тексеріледі, мекеменің ведомстволық өртке қарсы қызметі құрамының дайындығын жоғарылатады;
9) мекеме бөлімдерінің, қызметтері мен кезекші ауысымының іс-әрекеттеріне бақылау күшейтіледі.

4) при введении в учреждении режима особых условий в соответствии со статьей 101 УИК;
5) по приказу (распоряжению) Министра внутренних дел Республики Казахстан (либо лица его замещающего), председателя Комитета УИС (либо лица его замещающего), командующего НГ, начальников территориальных подразделений и учреждения (либо лица его замещающего), командира воинской части и по решению командира подразделения.
114. Усиленный вариант боевой службы вводится в региональном командовании, соединении, воинских частях и подразделениях решением соответствующего командира, которое оформляется приказом (распоряжением) в книге боевой службы. Усиленный вариант боевой службы вводится на срок: командующим регионального командования, командиром соединения - до 10 суток, командиром воинской части - до 5 суток, командиром подразделения - до 3 суток по обоснованному предложению начальника учреждения.
115. При необходимости, решением начальника территориального подразделения, для оказания практической помощи начальникам учреждения, на период усиления, в учреждение командируются сотрудники территориального подразделения. В зависимости от обстановки, приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан, председателя Комитета УИС, начальника территориального подразделения, командующего региональным командованием, командира соединения (части, подразделения), часть начальствующего состава учреждения и личного состава подразделения НГ переводится на казарменное положение.
116. При усиленном варианте несения службы:
1) увеличивается численность личного состава дежурных смен;
2) активизируется оперативно-розыскная работа с лицами, состоящими на профилактическом учете, по предупреждению правонарушений;
3) проводится тщательный обыск жилых и производственных зон (объектов), ДИЗО, ОК, комнат свиданий в целях изъятия предметов не разрешенных к хранению и использованию осужденными и обнаружения приготовлений к побегам и другим правонарушениям;
4) уточняются мероприятия по повышению готовности личного состава к действиям при возникновения чрезвычайных происшествий;
5) используются оперативные группы, прибывшие из территориального подразделения для оказания помощи в нормализации оперативной обстановки;
6) проводятся мероприятия по повышению бдительности личного состава;
7) усиливается патрулирование на территории, прилегающей к учреждению;
8) проверяется наличие и состояние противопожарных средств, приводится в повышенную готовность состав ведомственных пожарных служб учреждения;
9) усиливается контроль за деятельностью отделов, служб и дежурных смен учреждения.

117. Төтенше жағдайлар кезінде мекеме қызметкерлері мен әскери қызметшілерді іс-әрекетке үйрету командирлік, жауынгерлік және қызметтік даярлық жүйесінде жүргізіледі.
1-параграф. Сотталғандардың бағынбауы мен жаппай
тәртіпсіздіктер кезінде лауазымды адамдардың бақылау мен
қадағалауды жүзеге асыру бойынша іс-әрекеттері
118. Сотталғандардың тарапынан топтасып бағынбау және жаппай тәртіпсіздіктер, өздеріне қандай да бір қасақана залал келтіру немесе жаппай бұзақылық жасау кезінде мекеме қызметкерлері, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) бұл туралы дереу МБКК-ге (бөлініс командиріне) баяндайды, қарауыл бастығын ақпараттандырады және бірлесіп, оған басқа сотталғандардың қосылып, топтасып бағынбаушылықтың ұлғаюына, жаппай тәртіпсіздікте өздеріне қасақана қандай да бір залал келтіруіне бөгет бола отырып, құқыққа қарсы әрекеттердің бастапқы кезеңінде жолын кесуге шаралар қабылдайды. Бөлініс командирі бөлім командиріне баяндайды және мекеме бастығымен бірлесіп, қолда бар күш пен құралды, сондай-ақ мекеме қызметкерлерінің қатарынан қосалқы топты, арнайы құралдармен жабдықталған әскери қызметшілерді, қызметтік иттерімен мамандарды, өрт сөндіру машинасы мен басқа да қажетті техниканы төтенше жағдайлар кезінде әрекет ету жоспарына сәйкес даярлайды.
119. Топтасып бағынбау, сотталғандардың өздеріне қандай да бір қасақана залал келтіруі және жаппай тәртіпсіздіктер кезінде МБКК:
1) хабарлау сызбасына сәйкес дабыл бойынша мекеме басшы құрамын жинауды жариялайды;
2) сотталғандардың мінез-құлқын, оның ішінде мекеме аумағындағы БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) барлық күшін, басшы құрамды тарта отырып, бақылауды және қадағалауды күшейтуді қамтамасыз етеді;
3) Сотталғандардың тұрғын, өндірістік аймақ және оқшауланған учаскелер арасындағы қозғалыстарын тоқтатады, егер бағынбау, өздеріне қандай да бір қасақана залал келтіру оқшауланған учаскелердің бірінде болып жатса, жанжалды оқшаулау шараларын қабылдайды;
4) көлікті, өрт қауіпсіздігі жағдайын бақылауды қамтамасыз етеді және қажетті объектілерде тоқ көзін ажыратады;
5) оқиға орнындағы жағдайды бағалайды, оның шиеленісуіне ықпал еткен жағдайларды жоюға және мүмкіндігіне қарай, сотталғандардың заңды талаптарын қанағаттандыруға шаралар қабылдайды, олардан бағынбаушылықты тоқтатып, жатақханаларына тарауларын талап етеді, мекеме бастығы келгенше түсіндіру жұмысын жүргізеді. Бағынғысы келмегендерге оқиғаның мән-жайын анықтау үшін мекеме қызметкерлерінің ілесіп жүруімен әкімшілік ғимаратқа жүруін ұсынады;
6) персоналдың, сотталғандардың және басқа да адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қабылдайды;

117. Обучение сотрудников учреждения и военнослужащих действиям при чрезвычайных обстоятельствах проводится в системе командирской, боевой и служебной подготовки.
Параграф 1. Действия должностных лиц по осуществлению контроля
и надзора при неповиновении осужденных и массовых беспорядках
118. При возникновении группового неповиновения и массовых беспорядков, умышленного причинения себе каких-либо повреждений или массовых хулиганских действий со стороны осужденных, сотрудники учреждения, ВНК (наряд контролеров) немедленно докладывают об этом ДПНУ (командиру подразделения), информируют начальника караула и совместно принимают меры к пресечению противоправных действий в их начальной стадии, препятствуя вовлечению в них других осужденных и перерастанию групповых неповиновений, умышленного причинения себе какого-либо повреждения в массовые беспорядки. Командир подразделения докладывает командиру части и совместно с начальником учреждения приводит в готовность имеющиеся силы и средства согласно плану действий при чрезвычайных обстоятельствах, а также резервы из числа сотрудников учреждения, военнослужащих экипированных специальными средствами, специалистов со служебными собаками, пожарные машины и другую необходимую технику.
119. При групповых неповиновениях, умышленном причинении себе каких-либо повреждений осужденными и массовых беспорядках ДПНУ:
1) объявляет сбор начальствующего состава учреждения по тревоге, согласно схеме оповещения;
2) обеспечивает усиление контроля и надзора за поведением осужденных, в том числе с привлечением всех сил ВНК (наряда контролеров), начальствующего состава, находящихся на территории учреждения;
3) прекращает движение осужденных между жилой, производственной зонами и изолированными участками, если неповиновение, умышленное причинение себе какого-либо повреждения произошло в одном из изолированных участков, принимает меры локализации конфликта;
4) обеспечивает контроль за транспортом, состоянием пожарной безопасности и обесточивает необходимые объекты;
5) на месте происшествия оценивает обстановку, принимает меры к устранению причин и условий, способствующих ее осложнению, и удовлетворению, по возможности, законных требований осужденных, обращается к ним с требованием прекратить неповиновение и разойтись по общежитиям, проводит разъяснительную работу до прибытия начальника учреждения. Не желающим подчиняться, предлагает пройти в сопровождении сотрудников учреждения в административное здание, для выяснения обстоятельств происшествия;
6) принимает меры к обеспечению безопасности персонала, осужденных и других лиц;

7) әкімшілік өкілдерінің, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы), сондай-ақ өздерін жақсы жағынан көрсеткен сотталғандар қатарынан ТИ, ЖАК, штабтың, медицина бөлімінің, асхана мен мекеменің басқа да материалдық бағалы заттар бар объектілерінің маңайын күзету бойынша жасақша құрайды;
8) жағдай күрт шиеленіскен кезде қызметтік құжаттамалардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды және қажет болған жағдайда оларды аумақтан тыс жерде орналасқан қарауыл үй-жайына немесе мекеменің әкімшілік ғимаратына шығарады;
9) ведомстволық өрт сөндіру қызметінің жеке құрамы мен өрт сөндіру техникасын жауынгерлік әзірлік жай-күйіне келтіру туралы нұсқау береді;
10) зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырады;
11) мекеме бастығы, оның орынбасарлары келген соң олардың нұсқауы бойынша әрекет етеді.
120. Мекеме бастығы келіп, жағдайды бағалап, аумақтық бөліністің бастығына оқиға туралы баяндайды, сотталғандарға құқыққа қарсы әрекеттерін тоқтатуды талап етеді (радио немесе басқа тәсілдер арқылы) және жаппай тәртіпсіздікте топтасып бағынбаушылықтың ұлғаюына жол бермеуге шаралар қабылдайды. Мекеме қызметкерлері мен БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) күшімен бағынбаушылық туындаған жекеленген учаскені оқшаулауды қамтамасыз етеді. Егер жекелеген сотталғандар бұл талапты орындамаса және құқыққа қарсы әрекеттер жасауды жалғастырса, мекеме бастығы объектіге мекеме қызметкерлері мен әскери қызметшілерді (әскери бөлім қолбасшылығының келісімі бойынша) кіргізу жолымен бұл әрекеттердің жолын кесу бойынша шаралар қабылдайды, объектіге кіретін топтың жетекшісіне жеке өзі тапсырма беріп, олардың әрекеттерін басқарады. Жағдай және өзінің әрекеттері туралы мекеме бастығы өзінің тікелей бастығына баяндайды.
121. Мекеме қызметкерлері, ҰҰ бөлінісінің жеке құрамы сотталғандарды орналастыру бойынша шаралар қабылдайды, бағынбаушылықты (бұзақылық әрекеттерді) ұйымдастырушылар мен оған белсенді қатысушыларды ұстап, оқшаулауды қамтамасыз етеді.
122. Егер жоғарыда көрсетілген шаралар нәтижесіз болса және сотталғандардың әрекеті жаппай тәртіпсіздікке ұласып кетсе аға жедел бастықтың шешімімен арнайы операция жүргізіледі.
2-параграф.Сотталғандар адамдарды кепілге алған кезде
лауазымды адамдардың бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру
бойынша іс-әрекеттері
123. Адамдарды кепілге алғаны туралы хабарлама келіп түскен кезде МБКК:
1) дереу кезекші ауысым құрамынан кепілге алудың жолын кесу үшін топ жібереді, содан кейін мекеме бастығына (БӘЖБ – бөлініс командиріне), аумақтық бөліністің және ҚАЖ комитетінің кезекшісіне баяндайды, объектіні күзету жөніндегі қарауыл бастығын ақпараттандырады.

7) из числа представителей администрации, ВНК (наряд контролеров), а также положительно зарекомендовавших себя осужденных, формирует наряды по охране подступов к ДИЗО, ОК, штабу, медицинской части, столовой и другим объектам учреждения, где сосредоточены материальные ценности;
8) при резком осложнении обстановки принимает меры по обеспечению сохранности служебной документации и при необходимости эвакуирует ее в караульное помещение или в административное здание учреждения, расположенное за территорией;
9) дает указание о приведении в состояние боевой готовности личного состава ведомственной пожарной службы и пожарной техники;
10) организует оказание медицинской помощи пострадавшим;
11) по прибытии начальника учреждения, его заместителей, действует по их указанию.
120. Начальник учреждения, прибыв на место и оценив обстановку, докладывает начальнику территориального подразделения о происшествии, обращается к осужденным (по радио или иным способом) с требованием прекратить противоправные действия и принимает меры к недопущению перерастания группового неповиновения в массовые беспорядки. Силами сотрудников учреждения и наряда контролеров (ВНК) обеспечивает локализацию изолированного участка, где возникло неповиновение. Если отдельные осужденные не выполняют этого требования и продолжают совершать противоправные действия, начальник учреждения принимает меры по пресечению этих действий путем ввода на объект сотрудников учреждения и военнослужащих (по согласованию с командованием воинской части), лично ставит задачи старшим групп, вводимых на объект, руководит их действиями. Об обстановке и своих действиях начальник учреждения докладывает непосредственному начальнику.
121. Сотрудники учреждения, личный состав подразделения НГ принимают меры по рассредоточению осужденных, обеспечивают изъятие и изоляцию организаторов и активных участников неповиновения (хулиганских действий).
122. Если указанные выше меры оказались безрезультатными и действия осужденных переросли в массовые беспорядки, по решению старшего оперативного начальника проводится специальная операция.
Параграф 2. Действия должностных лиц по осуществлению контроля
и надзора при захвате осужденными заложников
123. При поступлении сообщения о захвате заложников ДПНУ:
1) немедленно направляет группу лиц из состава дежурной смены для пресечения захвата, затем докладывает об этом начальнику учреждения (НВНК - командиру подразделения), дежурным территориального подразделения и Комитета УИС, информирует начальника караула по охране объекта;

2) мекеменің жеке құрамын хабарлау сызбасына сәйкес дабыл бойынша жинауды жүзеге асырады;
3) қолда бар күшпен оқиға орнын қоршайды, қылмыскерлерді қадағалауды ұйымдастырады, кепілге алған адамдардың саны мен жеке бастарын анықтау мақсатында арнайы контингентке тегі бойынша тексеру жүргізеді;
4) жағдайды анықтап, қылмыскерлермен келіссөздерге түседі, олардың талаптарын нақтылайды, заңды талаптарын қанағаттандырады және құқыққа қарсы әрекеттерін тоқтатуды ұсынады;
5) егер осы шаралар оң нәтиже бермесе, келіссөздер жүргізуді жалғастырады;
6) мекеме басшылығы келген соң олардың нұсқауы бойынша әрекет етеді;
124. Мекеме бастығы жағдайды бағалап:
1) бұл туралы өзінің аға бастығына және прокурорға баяндайды;
2) кепілге адам алған сотталғандармен келіссөздерге түседі және салмақты, ұстамды және шыдамды жүргізеді. Оларды тыңдайды және талаптары мен шарттарын анықтайды;
3) сотталғандарға олардың құқыққа қарсы әрекеттерінің салдарын түсіндіреді, оларды қылмыстық ойларынан бас тартуға көндіруге тырысады;
4) сотталғандарда қарудың бар-жоғын анықтайды;
5) өзінің орынбасарларына күшті, арнайы құралдар мен қаруды қолдана отырып, кепілге алынған адамдарды босату бойынша іс-әрекеттер үшін күштер мен құралдарды дайындау туралы өкім береді.
125. Мекеме бастығының әрекеті нәтиже бермеген кезде аға жедел бастықтың шешімімен кепілге алынған адамдарды босату бойынша арнайы операция жүргізіледі.
3-параграф. Мекемеде кісі өлтіру немесе денсаулыққа қасақана
ауыр зиян келтіру кезінде лауазымды адамдардың бақылауды және
қадағалауды жүзеге асыру бойынша іс-әрекеті
126. Кісі өлтіру туралы (мәйіті табылғанда), денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтіру туралы хабарлама келіп түскен кезде МБКК кезекші ауысымға және мекемедегі қызметкерлерге сотталғандардың мінез-құлқын бақылауды және қадағалауды күшейту туралы нұсқау береді. Содан кейін:
1) оқиға орнына келеді және қажет болған жағдайда дәлелдемелердің сақталуын қамтамасыз ете отырып, дереу зардап шегушіге медициналық көмек көрсетуді немесе медицина бөліміне жөнелтуді ұйымдастырады, оқиға орнына күзет қояды;
2) дабыл бойынша медицина және жедел қызметкерді шақырады, болған жағдай туралы мекеме бастығына, оның орынбасарларына баяндайды, аумақтық бөліністің және ҚАЖ комитетінің кезекшілерін және қарауыл бастығын ақпараттандырады. БӘЖБ бөлініс командиріне (кезекші офицерге) баяндайды;
3) кінәлілерді ұстауға, қылмысты көрген адамдарды анықтауға, заттай дәлелдемелердің сақталуына шаралар қабылдайды;
4) қылмыс жасауда күдіктілерді олардың өз араларындағы және ТИ-да, ЖАК-да ұсталатын басқа адамдармен келіссөздер мүмкіндігін жоя отырып, жеке камераларға оқшаулайды;

2) осуществляет сбор начальствующего состава учреждения по тревоге согласно схеме оповещения;
3) блокирует, имеющимися в наличии силами, место происшествия, организует наблюдение за поведением преступников, проводит по фамильную проверку спецконтингента, с целью определения их численности и установления личности лиц, захвативших заложников;
4) выяснив обстановку, вступает в переговоры с преступниками, уточняет их требования, удовлетворяет законные из них и предлагает прекратить противоправные действия;
5) если эти меры положительных результатов не дали, продолжает вести переговоры;
6) по прибытию руководства учреждения, действует по их указанию.
124. Начальник учреждения, оценив обстановку:
1) докладывает об этом своему старшему начальнику и прокурору;
2) вступает с осужденными, захватившими заложников, в переговоры и ведет их спокойно, выдержанно и терпеливо. Выслушивает и выясняет их требования и условия;
3) разъясняет осужденным последствия их противоправных действий, пытается убедить их в целесообразности отказа от преступных намерений;
4) выясняет о наличии у осужденных оружия;
5) отдает своим заместителям распоряжение о подготовке сил и средств, для действий по освобождению заложников, с применением силы, специальных средств и оружия.
125. При безуспешности действий начальника учреждения по освобождению заложников, по решению старшего оперативного начальника проводится специальная операция.
Параграф 3. Действия должностных лиц по осуществлению контроля
и надзора при совершении в учреждении убийства или умышленного
причинения тяжкого вреда здоровью
126. При поступлении сообщения об убийстве (обнаружении трупа), умышленном причинении тяжкого вреда здоровью ДПНУ дает указание дежурной смене и находящимся в учреждении сотрудникам об усилении контроля и надзора за поведением осужденных. После чего:
1) прибывает на место происшествия и при необходимости, обеспечивая сохранность доказательств, немедленно организует оказание пострадавшему медицинской помощи или отправку его в медицинскую часть, организует охрану места происшествия;
2) вызывает по тревоге медицинского и оперативного работников, докладывает о происшествии начальнику учреждения, его заместителям, информирует дежурных территориального подразделения и Комитета УИС, и начальника караула. НВНК докладывает командиру подразделения (дежурному офицеру);
3) принимает меры к задержанию виновных, установлению очевидцев преступления, сохранности вещественных доказательств;
4) изолирует подозреваемых в совершении преступления в отдельные камеры, исключив при этом возможность их переговоров между собой и другими лицами, содержащимися в ДИЗО, ОК;

5) оқиға орнына жедел қызметкер (ЖТТ) келген соң, оған болған жайды және қылмыс фактілері бойынша алғашқы іс-қимыл туралы толық хабарлайды. Мекеме бастығы келген соң оған қабылданған шаралар туралы баяндайды және оның нұсқауы бойынша әрекет етеді.
4-параграф. Сотталған қашқан кезде лауазымды
адамдардың бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру бойынша
іс-әрекеті
127. Мекеменің, БӘЖ-дің (бақылаушылар жасақшасы) сотталғанның қашқаны туралы деректер алған немесе күзетілетін объектіден сотталғанның қашу белгілерін (БІЖ-дегі іздер, күзет сигнализациясының бұзылуы, қоршаудың сынуы, қазу, сотталғанның тексеруде болмауы және т.б.) анықтаған қызметкерлері бұл туралы дереу МБКК-ға және БӘЖБ (бақылаушылар жасақшасының бастығына) хабарлайды.
128. МБКК қашу туралы белгі түскен кезде:
1) дереу қарауыл бастығына хабарлайды және онымен бірлесіп, ізіне түсуді ұйымдастырады, содан кейін болған оқиға туралы мекеме бастығына (БӘЖБ - бөлініс командиріне, кезекші офицерге), аумақтық бөліністің және ҚАЖ комитетінің кезекшісіне баяндайды, мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасарын, мекеменің жедел және режим бөлімдерінің, бөлімшелерінің, топтарының бастықтарын ақпараттандырады.
2) мекеме бастығының нұсқауы бойынша хабарлау сызбасына сәйкес дабыл бойынша басшы құрамды жинауды жариялайды;
3) қызметкерлер немесе кезекші ауысым әскери қызметшілері қатарынан бекет қою арқылы қашу орнын және іздерін күзетуді қамтамасыз етеді;
4) қашқан сотталғанның нақты кім екенін анықтау мақсатында сотталғандарды тегі бойынша тексеруді ұйымдастырады;
5) көлік құралдарын дайындыққа келтіру туралы нұсқау береді;
6) қашқан адамды ұстауға шаралар қабылдайды (оның қозғалысындағы баруы мүмкін бағыттарға тосқауыл қою үшін жедел топ жібереді);
7) қашқан сотталғанның кім екенін анықтап, арнайы бөлім қызметкерлеріне оның жеке ісі бойынша айқындамалық деректерді дайындау туралы нұсқау береді, оның жұмыс және жататын орындарын мұқият тінтуді барлық жеке заттарын және хат жазысуларын алуды (маман кинологтарға беру үшін), сондай-ақ жоқ сотталғанды білетін адамдарды анықтауды, жауап алуды ұйымдастырады;
8) қашқан сотталған соңғы рет қашан және кіммен кездескенін, кімнен сәлемдеме, бандероль алғанын және оның байланыстарын анықтайды, күзет желісінен өткен із болмағанда тығылып қалуы мүмкін орындарды, жер асты құрылыстары мен құбырларды мұқият тексереді, біруақытта қашан, қайда және қандай көлік құралдары мекеме аумағынан шыққанын анықтайды, сотталғанмен бірге жұмыс істеген адамдардан жауап алады, мекеме бастығы, оның орынбасарлары келген соң қабылданған шаралар туралы баяндайды және олардың нұсқауы бойынша әрекет етеді.

5) по прибытию оперативного работника (СОГ) на место происшествия подробно информирует его о случившемся и проведенных первоначальных действиях по факту преступления. По прибытию начальника учреждения докладывает о принятых мерах и действует по его указанию.
Параграф 4. Действия должностных лиц по осуществлению контроля
и надзора при побеге осужденного
127. Сотрудники учреждения, ВНК (наряд контролеров), получившие данные о побеге или обнаружившие признаки побега осужденного из охраняемого объекта (следы на КСП, нарушение охранной сигнализации, пролом в ограждении, подкоп, отсутствие осужденного на проверке и т.д.), немедленно сообщают об этом ДПНУ и НВНК (начальнику наряда контролеров).
128. ДПНУ при поступлении сигнала о побеге:
1) немедленно сообщает начальнику караула и совместно с ним организует преследование, а затем докладывает о происшествии начальнику учреждения (НВНК - командиру подразделения, дежурному офицеру), дежурным территориального подразделения и Комитета УИС, информирует заместителя начальника учреждения по режиму и оперативной работе, начальников оперативного и режимного отделов, отделений, групп учреждения;
2) по указанию начальника учреждения объявляет сбор начальствующего состава по тревоге согласно схеме оповещения;
3) обеспечивает охрану места и следов побега, путем выставления поста из числа сотрудников или военнослужащих дежурной смены;
4) организует по фамильную проверку осужденных, с целью точного установления лица, совершившего побег;
5) дает указание о приведении в готовность транспортных средств;
6) принимает меры к задержанию бежавшего (высылает оперативные группы для блокировки наиболее вероятных направлений его движения);
7) установив осужденного, совершившего побег, дает указание сотрудникам специального отдела о подготовке установочных данных по его личному делу, организует тщательный обыск его рабочего и спального мест, изъятие всех личных вещей (для передачи специалистам кинологам) и переписки, а также выявление и опрос лиц, знавших отсутствующего осужденного;
8) уточняет, когда и с кем были последние свидания бежавшего осужденного, от кого получал передачи, посылки, бандероли и его связи, при отсутствии видимых следов преодоления линии охраны, проводит тщательный осмотр мест возможного укрытия, подземных сооружений и коммуникаций, одновременно устанавливает, когда, куда и какие транспортные средства выходили с территории учреждения, опрашивает лиц, работавших вместе с отсутствующим осужденным, по прибытию начальника учреждения, его заместителей, докладывает о принятых мерах и действует по их указанию.

129. Мекеме бастығы бөлім командирімен бірлесіп, төтенше жағдайлар кезінде әрекет ету жоспарына және осы Қағиданың талаптарына сәйкес қашқан сотталғандарды іздестіруді ұйымдастырады.
5-параграф. Сотталғандардан есірткі заттары табылған кезде
лауазымды адамдардың бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру
бойынша іс-әрекеті
130. Сотталғаннан сыртқы түрі (өсімдік немесе жасанды жолмен) есірткі затына ұқсайтын зат табылған не сотталғандардың бірінде осындай зат бар екені туралы ақпарат алған жағдайда ҚАЖ қызметкерлері Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің (бұдан әрі – ҚІЖК) нормаларын сақтап, тергеуге дейінгі тексерістің алғашқы материалын толық жинау үшін аумақтық ІІО-ға және аумақтық есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі арнайы бөлініске дереу хабарлайды.
ҚІЖК нормаларына сәйкес есірткі құралдарын алу іс-әрекеттерге бейнетіркеу жүргізе отырып, есірткі құралдары алынатын адаммен бір жынысты екі куәгердің қатысуымен жүргізуі тиіс, ол туралы тірі адамды тексеру хаттамасында тиісті белгі жасалады.
Сотталғаннан сыртқы түрі (өсімдік немесе жасанды жолмен) есірткі затына ұқсайтын зат табылған не сотталғандардың бірінде осындай зат бар екені туралы ақпарат алған кезде МБКК кезекші ауысым адамдармен бірлесіп оны кезекші бөлімге алып келуді қамтамасыз етеді. Бұл ретте МБКК сотталғанды не өзге ұсталған адамды, одан затты тапқан сәттен бастап кезекші бөлімге алып келу және сотталғанды аумақтық ІІО-ның ЖТТ-ға беруге дейін үздіксіз бейнетіркеуді қамтамасыз етеді.
Оқиға орнына ЖТТ уақтылы келмеген жағдайда, сондай-ақ кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларда ҚАЖ мекемесінің жедел қызметкері жедел-іздестіру қызмет шеңберінде міндетті түрде куәгерлердің қатысуымен есірткі құралдарын тәркілеу фактісін құжаттандыру жұмыстарын жүргізеді.
Куәгерлерді тарту мүмкін болмаған жағдайда ҚАЖ-дың жедел не режим қызметтерінің қызметкерлері, ал олар болмаған кезде МБКК аумақтық ІІО-ның ЖТТ келгенге дейін есірткі құралдарын табу фактісін тоқтаусыз бейнетаспаға түсіруді жүргізу қажет.
ҚАЖ мекемелерінің аумағына жасырын алып өтуге не лақтыруға әрекет еткен адамдарды ұстаған кезде ҚАЖ мекемелерінің қызметкерлері ЖТТ келгенге дейін аумақтық есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі аумақтық бөліністің басшысына хабарлап, оларды ұстайды.
Адамның (сотталғанның, өзге адамның) тарапынан есірткі құралдарынан құтылуға (лақтырып тастауға) әрекет еткен кезде ҚАЖ мекемесінің қызметкерлері мынадай іс-әрекеттерді жүргізеді:
- жедел және режим қызметтерінің қызметкерлері куәгерлердің қатысуымен (олар болмаған кезде – тоқтаусыз бейнетіркеуге түсіріп) осы фактіні баянаттар мен түсініктемелерде көрсетіп, оны тіркеуі қажет;
- есірткі заттарын анықтау фактісі бойынша оқиға орнын тексеру хаттамасы жасалады, оған тәркілеуді жүргізген лауазымды адам және куәгерлер (олар жоқ болған жағдайда бейне материалдар қоса тіркеледі) қол қояды;
- табылған зат пакетке салынады, оны анықтауға және тәркілеуге қатысқан адамдардың қатысуымен органның (ҚАЖ мекемесінің) мөрімен мөрлейді, олар мөрге қол қояды және осы факті бойынша жазбаша түрде түсініктеме береді;
- МБКК және ҚАЖ мекемесінің кезекші бөліміне сотталғанды ұстау және алып келу кезінде қатысқан өзге де лауазымды адамдар түсініктеме береді;
- Анықталған және тәркіленген зат, сондай-ақ жиналған материалдар аумақтық ІІО ЖТТ-ға беріледі.
Мекеменің негізгі қоршауынан лақтыру арқылы арнайы контингент үшін есірткі құралдарын жеткізуді жүзеге асыруға талпынған азаматтық тұлғаларға қатысты да ұстаудың, тексеру жүргізудің, ресімдеудің және ұсталғанды ЖТТ-ға берудің, сондай-ақ мекеменің аумағында немесе оның жанында табылған және тәркіленген иесіз (иесі анықталмаған) есірткі құралдарына қатысты осыған ұқсас тәртібі қолданылады.

129. Начальник учреждения совместно с командиром части организует розыск бежавших осужденных в соответствии с планом действий при чрезвычайных обстоятельствах и требованиями настоящих Правил.
Параграф 5. Действия должностных лиц по осуществлению контроля
и надзора при обнаружении у осужденных наркотических веществ
130. В случае обнаружения у осужденного вещества, похожего по внешнему виду на наркотическое (растительного или синтетического происхождения), либо получении информации о наличии такового вещества у кого-либо из осужденных, сотрудник УИС незамедлительно информирует территориальный ОВД и территориальное спецподразделение по борьбе с наркобизнесом для полноты сбора первоначального материала доследственной проверки, с соблюдением норм Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК).
В соответствии с нормами УПК изъятие наркотических средств производится в присутствии двух понятых, одного пола с лицом, у которого изымаются наркотические средства, с проведением видеофиксации действия, о чем делается соответствующая отметка в протоколе осмотра живого лица.
При обнаружении у осужденного вещества, похожего по внешнему виду на наркотическое (растительного или синтетического происхождения), либо получении информации о наличии такового вещества у кого-либо из осужденных, ДПНУ совместно с лицами дежурной смены обеспечивает его привод в дежурную часть. При этом ДПНУ обеспечивает непрерывную видеофиксацию осужденного, либо иного задержанного лица с момента обнаружения у него вещества, препровождения в дежурную часть и до передачи последнего СОГ территориального ОВД.
В случае несвоевременного прибытия СОГ на место происшествия, а также в случаях, не терпящих отлагательств, оперативный работник учреждения УИС в рамках оперативно-розыскной деятельности проводит документирование факта изъятия наркотических средств с обязательным участием понятых.
В случаях невозможности привлечения понятых, сотрудниками оперативных либо режимных служб УИС, а при их отсутствии, ДПНУ производит непрерывную видеосъемку факта обнаружения наркотических средств, до прибытия СОГ территориального ОВД.
При задержании лиц, пытавшихся пронести либо перебросить на территорию учреждений УИС наркотические средства, сотрудниками учреждений УИС производится их задержание до прибытия СОГ с уведомлением руководителя территориального подразделения по борьбе с наркобизнесом.
При попытке избавиться (сбросить) от наркотических средств со стороны лица (осужденного, иного лица), сотрудниками учреждения УИС проводятся следующие действия:
сотрудниками оперативных и режимных служб с участием понятых (при их отсутствии - с проведением непрерывной видеосъемки) необходимо зафиксировать данный факт с отражением его в рапортах и объяснениях;
по факту обнаружения наркотического вещества составляется протокол осмотра места происшествия, который подписывается должностным лицом, производившим изъятие и понятыми (в случае их отсутствия приобщается видеоматериал);
обнаруженное вещество помещается в пакет, опечатывается печатью органа (учреждения УИС) в присутствии лиц, участвовавших в его обнаружении и изъятии, которые расписываются на печатях и дают объяснения по данному факту в письменной форме;
объяснения дают ДПНУ и иные должностные лица, которые участвовали при задержании и приводе осужденного в дежурную часть учреждения УИС;
обнаруженное и изъятое вещество, а также собранные материалы передаются СОГ территориального ОВД.
Аналогичный порядок задержания, проведения осмотра, оформления и передачи задержанного СОГ распространяется и в отношении гражданских лиц, пытавшихся осуществить доставку наркотических средств для спецконтингента путем переброса через основное ограждение учреждения, а также обнаруженных и изъятых на территории или вблизи учреждения наркотических средств без лица (бесхозных).

Ескерту. 130-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.07.2015 № 642 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
6-параграф. Өрт немесе табиғат апаты кезінде лауазымды
адамдардың бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру бойынша
іс-әрекеті
131. Тұрғын аймақта немесе өндірістік объектіде өрт туындаған кезде мекеме қызметкерлері, БӘЖ (бақылаушылар жасақшасы) МБКК-ға, ведомстволық өрт сөндіру қызметі бөлінісіне өрт туралы дереу хабарлайды және қолда бар күштермен және құралдармен оны сөндіруге шаралар қабылдайды. Олар біруақытта қашу немесе басқа да қылмыстар жасау мүмкіндігін болдырмау үшін сотталғандарға бақылау жасайды, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қабылдайды.
132. Өрт туралы хабарлама алған соң, МБКК:
1) мемлекеттік өртке қарсы қызметтің аумақтық бөліністерін шақырады, объектіні күзету жөніндегі қарауыл бастығын ақпараттандырады, қажет болған жағдайда қосымша күш шақырады;
2) мекеме бастығына (БӘЖБ – бөлініс командиріне немесе кезекші офицерге) болған оқиға туралы баяндайды және қарауыл бастығын ақпараттандырады;
3) мекеменің жеке құрамын хабарлау сызбасына сәйкес дабыл бойынша жинауды жариялайды;
4) мекеменің жеке құрамы мен сотталғандарды тарта отырып, өрт сөндіру жоспарына сәйкес өрт сөндіруді ұйымдастырады, біруақытта сыртқы күзетті нығайту (күшейту) бойынша шаралар қабылдайды;
5) адамдардың өміріне қауіп төнген жағдайда оларды барлық қолда бар күштер мен құралдарды пайдалана отырып, дереу көшіруді қамтамасыз етеді;
6) жағдайды анықтау және шешім қабылдау мақсатында өрт шыққан аудандағы адамдар бар орынды, оларды құтқару жолдарын, өрттің орны мен көлемін, жанып жатқан материалдарды, өрттің таралу жолдарын, жарылу, улану, құрылыстардың құлау қаупінің, өрт орнында тез балқитын және жанатын сұйықтықтың, сондай-ақ жоғарғы кернеуде жұмыс істеп тұрған электр құрылғылары мен электр желісінің бар-жоғы, мүлік пен материалдарды шығару, оларды оттан, түтіннен және судан қорғау қажеттілігін нақтылайды;
7) қажет болған жағдайда электр қуатын сөндіру (күзетілетін объекті периметрінің жарықтандыруынан басқа), тасымалдау құралдарын, өндірістік жабдықтарды тоқтату, шикізатты, газды және басқа да өртке қауіпті құбырларды жабу, желдету жүйесін тоқтату, түтінді жоғалту жүйесін іске қосу және өрттің таралуын болдырмауға ықпал ететін басқа да іс-шараларды жүзеге асыруды қамтамасыз етеді, газапаттық, медициналық және басқа да қызметтерді шақырады;
8) сотталғандардың мінез-құлқын бақылау мен қадағалауды күшейтуді қамтамасыз етеді, қажет болған жағдайда дүкеннің, ас блогының жанына және басқа да материалдық бағалы заттарды, оның ішінде өрт ошағынан шығарылған сақталатын орындарға бекеттер қойылады, сотталғандардың белсенді мүшелерін көмекке тартады;

Сноска. Пункт 130 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.07.2015 № 642 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Действия должностных лиц по осуществлению контроля
и надзора при пожаре или стихийном бедствии
131. При возникновении пожара в жилой зоне или на производственном объекте сотрудники учреждения, ВНК (наряд контролеров) немедленно сообщают о пожаре ДПНУ, в подразделение ведомственной пожарной службы и принимают меры к его тушению имеющимися силами и средствами. Одновременно они ведут наблюдение за осужденными, с тем, чтобы исключить возможность совершения ими побегов или других преступлений, а также принимают меры к обеспечению их безопасности.
132. ДПНУ, получив сообщение о пожаре:
1) вызывает территориальные подразделения государственной противопожарной службы, информирует начальника караула по охране объекта и, при необходимости, вызывает дополнительные силы;
2) докладывает о происшествии начальнику учреждения (НВНК - командиру подразделения или дежурному офицеру) и информирует начальника караула;
3) объявляет сбор личного состава учреждения по тревоге, согласно схеме оповещения;
4) организует тушение пожара согласно плану пожаротушения, привлекая к этому весь личный состав учреждения и осужденных, одновременно принимая меры по укреплению (усилению) наружной охраны;
5) при угрозе для жизни людей, обеспечивает их немедленную эвакуацию, с использованием всех имеющихся сил и средств;
6) с целью выяснения обстановки и принятия решений уточняет: место нахождения людей в районе пожара, пути их спасения, место и размеры пожара, материал горения, пути распространения огня, есть ли опасность взрыва, отравления, обрушения строений или сооружений, наличие в очаге пожара легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также электроустановок и электросетей, работающих под напряжением, необходимость эвакуации имущества и материалов, защиты их от огня, дыма и воды;
7) при необходимости, обеспечивает отключение электроэнергии (за исключением освещения периметра охраняемого объекта), остановку транспортных устройств, промышленного оборудования, перекрытие сырьевых, газовых и других пожароопасных коммуникаций, остановку систем вентиляции, приведение в действие систем дымоудаления и осуществление других мероприятий, способствующих предотвращению распространения пожара, вызывает газоаварийную, медицинскую и другие службы;
8) обеспечивает усиление контроля и надзора за поведением осужденных, при необходимости выставляет посты возле магазина, пищеблока и в других местах хранения материальных ценностей, в том числе вынесенных с места пожара, привлекает на помощь членов актива осужденных;

9) күзетілетін объектіге өрт сөндіретін автотехникалардың бөгетсіз кіруін ұйымдастырады және өрт сөндіру бөліністерін тосып алып, ілесіп жүруге келу жолдары мен су көзі орналасқан жерлерді жақсы білетін лауазымды адамды бөледі;
10) өрт сөндіру күзеті бөлінісі келісімен аға бастықты өрт ошағы туралы, оны тоқтату үшін қабылданған шаралар туралы, сондай-ақ үй-жайда адамдардың бар-жоғы туралы ақпараттандырады, келген бөліністерге көмек көрсетуді ұйымдастырады;
11) өртті өшіргеннен кейін оның салдарын жоюға және күн тәртібіне сәйкес іс-шаралар өткізуге шаралар қабылдайды.
133. Табиғи сипаттағы табиғат апаты кезінде мекеме қызметкерлері сотталғандардың, әсіресе қашуға бейім адамдардың мінез-құлқын бақылауды күшейтеді. Тәртіпті сақтау және мүліктерді сақтап қалу үшін сотталғандардың белсенді мүшелері тартылады. Мекеме әкімшілігінің өкілдері мен кезекші ауысым МБКК-ның, мекеме бастығы мен оның орынбасарларының нұсқауларына сәйкес сотталғандардың мінез-құлқына қадағалауды жүзеге асырады.
134. Табиғат апаты болуы ықтимал аудандарда орналасқан мекемелерде алдын ала тиісті, оның ішінде сотталғандарды бақылауды және қадағалауды күшейту жөніндегі іс-шаралар анықталады. Сотталғандарды шығаратын қауіпсіз орындар белгіленеді.
7-параграф. Сотталғандар уланған кезде лауазымды
адамдардың бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру
бойынша іс-әрекеті
135. Сотталғандардың уланғаны туралы ақпарат алған кезде МБКК:
1) болған оқиға туралы мекеме бастығына (БӘЖБ – бөлініс командиріне), оның орынбасарына баяндайды, қарауыл бастығын ақпараттандырады;
2) дабыл бойынша медициналық және жедел қызметкерлерді шақырады және өзінің көмекшісімен бірге оқиға орнына келеді;
3) алдын ала деректер бойынша улануға себеп болған азық-түлікті немесе өзге де заттарды алып қоюды, оқиға орнын күзетуді қамтамасыз етеді, егер улану асханада болса ас қабылдауды тоқтатады, үй-жайдан барлық сотталғандарды шығарады, ас қабылдаған адамдардың саны мен тегін нақтылайды;
4) зардап шеккендерді медициналық бөлімге жеткізуді ұйымдастырады;
5) қызмет өткеру бекеттерінде сотталғандарды бақылауды және қадағалауды күшейтеді;
6) жедел жағдай шиеленіскен кезде жеке құрамды жинауды жариялайды;
7) кезекші ауысымның адамдарына қызмет өткеру бекеттерінде сотталғандарды бақылауды және қадағалауды күшейтуге нұсқау береді;
8) мекеме бастығы, оның орынбасары келген соң қабылданған шаралар туралы баяндайды, одан әрі олардың нұсқауы бойынша әрекет етеді.
8-параграф. Сотталғандар ас ішуден бас тартқан кезде
лауазымды адамдардың бақылауды және қадағалауды жүзеге
асыру бойынша іс-әрекеті

9) организует беспрепятственный проезд пожарной автотехники на охраняемые объекты и выделяет для встречи и сопровождения пожарных подразделений должностных лиц, хорошо знающих расположение подъездных путей и водоисточников;
10) по прибытию подразделений пожарной охраны, информирует старшего начальника об очаге пожара, принятых мерах по его ликвидации, а также, о наличии в помещениях людей; организует помощь прибывшим подразделениям;
11) после ликвидации пожара принимает меры к устранению его последствий и проведению мероприятий согласно распорядку дня.
133. При стихийном бедствии природного характера сотрудники учреждения усиливают наблюдение за поведением осужденных, особенно за лицами, склонными к побегу. К поддержанию порядка и спасению имущества привлекаются члены актива осужденных. Представители администрации учреждения и дежурной смены закрепляются за каждым жилым помещением, осуществляют наблюдение за поведением находящихся там осужденных, в соответствии с указаниями ДПНУ, начальника учреждения и его заместителей.
134. В учреждениях, расположенных в районах, подверженных стихийным бедствиям, заранее определяются соответствующие мероприятия, в том числе по усилению контроля и надзора за осужденными. Устанавливаются безопасные места, куда выводятся осужденные.
Параграф 7. Действия должностных лиц по осуществлению контроля
и надзора при отравлении осужденных
135. При получении информации об отравлении осужденных, ДПНУ:
1) докладывает о происшествии начальнику учреждения (НВНК - командиру подразделения), его заместителю, информирует начальника караула;
2) вызывает по тревоге медицинского и оперативного работников и со своим помощником прибывает на место происшествия;
3) обеспечивает изъятие пищевых продуктов или иных веществ, явившихся, по предварительным данным источником отравления, охрану места происшествия; если отравление произошло в столовой, прекращает прием пищи, удаляет из помещения всех осужденных, уточняет количество и фамилии лиц, принявших пищу;
4) организует доставку пострадавших в медицинскую часть;
5) усиливает контроль и надзор за осужденными на постах несения службы;
6) при осложнении оперативной обстановки объявляет сбор личного состава;
7) дает указание лицам дежурной смены усилить контроль и надзор за осужденными на постах несения службы;
8) по прибытию начальника учреждения, его заместителя, докладывает о принятых мерах, далее действует по их указанию.
Параграф 8. Действия должностных лиц по осуществлению контроля
и надзора при отказе от приема пищи осужденными

136. Сотталғандардың ас ішуден бас тарту фактісі анықталған кезде МБКК:
1) БӘЖБ (бақылаушылар жасақшасының бастығына) сотталғандарды бақылау мен қадағалауды күшейту туралы нұсқау береді;
1) мұндай фактінің себебі мен салдарын анықтайды;
2) сотталғандардың жеке басын, олардың санын, ұйымдастырушыларды анықтайды және оқиға туралы мекеме бастығына (БӘЖБ – бөлініс командиріне), оның орынбасарына баяндайды;
3) жедел, режим, медициналық, тәрбие қызметтерінің қызметкерлерін, сондай-ақ психологтарды шақырады және теріс салдардың алдын алу мақсатында сотталғандармен түсіндіру әңгімесін жүргізеді;
4) ас ішуден бас тартқан басқа сотталғандардан бөлек ұстауға және оқшаулауға шаралар қабылдайды, жазбаша өтініш пен ас ішуден бас тарту себебі туралы түсініктеме алады;
5) сотталғандардың ас ішуден топтасып бас тартуын ұйымдастырушылар анықталған кезде дереу оны оқшаулау бойынша шаралар қабылдайды;
6) кезекші ауысым құрамына қызмет өткеру бекеттерінде сотталғандарды бақылау мен қадағалауды күшейтуге нұсқау береді;
7) жедел жағдай шиеленіскен кезде жеке құрамды жинауды жариялайды;
8) мекеме бастығы, оның орынбасары келген соң қабылданған шаралар туралы баяндайды, олардың нұсқауы бойынша әрекет етеді.
137. Мекеме бастығы оқиға орнына келіп, жағдайды бағалап, болған оқиға туралы аумақтық бөліністің бастығына баяндайды, мекемеде заңдылықтың сақталуын қадағалауды жүзеге асыратын мамандандырылған прокурорға хабарлама жолдайды. Сотталғандардың заңды талаптарды қанағаттандыруға, туындаған мәселелерді шешуге шаралар қабылдайды және сотталғандарға құқыққа қарсы мінез-құлықты тоқтатуды талап етеді.
138. Ас ішуден бас тартқан сотталғандардың денсаулықтарын сақтауға бағытталған шаралар, оның ішінде мәжбүрлі сипаттағы шаралар егер олардың өмірлеріне қауіп төнсе, оларды бақылап отырған медицина қызметкерінің жазбаша қорытындысы негізінде медициналық көрсеткіш бойынша жүзеге асырылады.
139. Сотталғандардың ас ішуден бас тартуы оларды басқа мекемелерге немесе күзетте ұстау орындарына айдауылдауға кедергі бола алмайды. Қажет болған жағдайда айдауылдау медицина қызметкерінің ілесіп жүруімен жүргізіледі.
8. Камерада ұстау мекемелерінің, тергеу изоляторының
камераларында ұсталатын сотталғандарды бақылау және қадағалау
1-параграф. Бақылау мен қадағалаудың негізгі талаптары
140. Кезекші ауысымның, режим бөлімінің, режим және күзет бөлімінің сандық құрамы режимдік корпустардың, қадағалау бекеттерінің санын, сотталғандардың тәуліктік қозғалысын, айдауылдау бойынша міндеттерді орындауды, тінтуді және т.б. ескере отырып анықталады.

136. При установлении факта отказа осужденных от приема пищи ДПНУ:
1) дает указания НВНК (ННК) об усилении контроля и надзора за осужденными;
1) выясняет причины и мотивы совершения такого акта;
2) устанавливает личность осужденных, их количество, организаторов и докладывает о происшествии начальнику учреждения (НВНК - командиру подразделения), его заместителю;
3) вызывает сотрудников оперативных, режимных, медицинских, воспитательных служб, а также психологов и проводит разъяснительную беседу с осужденными в целях профилактики негативных последствий;
4) принимает меры к изолированию и отдельному содержанию лиц, отказавшихся от приема пищи от других осужденных, отбирает письменные заявления, и пояснения о причинах отказа от приема пищи;
5) при установлении организаторов группового отказа от приема пищи осужденными, немедленно принимает меры по их изоляции;
6) дает указание составу дежурной смены усилить контроль и надзор за осужденными на постах несения службы;
7) при осложнении оперативной обстановки объявляет сбор личного состава по тревоге;
8) по прибытию начальника учреждения, его заместителя, докладывает о принятых мерах, действует по их указанию.
137. Начальник учреждения, прибыв на место и оценив обстановку, докладывает о происшествии начальнику территориального подразделения, направляет сообщение специализированному прокурору, осуществляющему надзор за соблюдением законности в учреждении. Принимает меры к удовлетворению законных требований осужденных, решению возникших вопросов и обращается к осужденным с требованием о прекращении противоправного поведения.
138. Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья отказывающихся от приема пищи осужденных, если их жизни угрожает опасность, осуществляются по медицинским показаниям на основании письменного заключения наблюдающего за ними медицинского работника.
139. Отказ от приема пищи осужденных не препятствует их конвоированию в другие учреждения или места содержания под стражей. При необходимости конвоирование проводится в сопровождении медицинского работника.
8. Контроль и надзор за осужденными, содержащимися в камерах
учреждений с камерным содержанием, следственного изолятора
Параграф 1. Основные требования контроля и надзора
140. Численный состав дежурных смен, режимного отдела и отдела режима и охраны, ВНК определяется с учетом количества режимных корпусов, постов надзора, суточного движения осужденных, выполнения задач по конвоированию, обыску и так далее.

141. Сотталғандарды серуенге, дәрігерге, кездесуге шығаруды және ұстау режимімен байланысты басқа да функцияларды орындауды БӘЖ, режим бөлімінің, режим және күзет бөлімінің бақылаушылары қамтамасыз етеді.
142. Бақылау мен қадағалау бекеттеріне бақылау мен қадағалау бойынша бекеттер саны мен орналастырылуы осы Қағидаға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табельмен белгіленеді, камерада ұстау мекемелерінің, тергеу изоляторының корпустық бөлімшелерінің саны осы Қағидаға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табельмен белгіленеді.
143. Корпустық бөлімшелер режимдік корпус немесе қабат бойынша белгіленеді. Олардың саны бір корпустық бөлімшеде ұсталатын сотталғандардың санын есепке ала отырып анықталады. Әрбір корпустық бөлімшеге табельдегі жазба бойынша нөмір беріледі.
144. Табельмен белгіленген бақылау және қадағалау бекеттері табельдік бекеттер деп аталады. Бақылау және қадағалау бекеттерінің нақты шарттарына байланысты бір ауысымдық, екі ауысымдық, үш ауысымдық немесе тәуліктік болуы мүмкін, ол табельде көрсетіледі. Әрбір табельдік бекетке табельдегі жазба бойынша реттік нөмір беріледі. Табельде әр бекеттің бақылауы мен қадағалауындағы объект көрсетіледі.
145. Табельдік бекеттерден басқа, камерада ұстау мекемесі бастығының, оның жедел-режим жұмысы жөніндегі, режим жұмысы жөніндегі орынбасарының, МБКК немесе тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісінің (бұдан әрі – ТИБКК) өкімі бойынша қолда бар деректер бойынша қашуға, шабуыл жасауға не басқа да құқыққа қарсы әрекет етуге ниеттері бар сотталғандар ұсталатын бір немесе бірнеше камераларға қадағалауды күшейту үшін қосымша (уақытша) бекеттер қойылуы мүмкін.
146. Бақылау мен қадағалау бекеттері:
1) ТИ камераларына, үй-жайларына;
2) тергеу изоляторының кіру қақпасына;
3) сотталғандарды серуенге шығарған кезде серуендеу алаңына;
4) өндірістік аумаққа;
5) медициналық-санитарлық бөлімге;
6) ұзақ мерзімді кездесу бөлмесіне;
7) бақылау мен қадағалауды қосымша күшейтуді қажет ететін басқа да бекеттерге қойылады.
Бақылау мен қадағалау бойынша камерадағы бекеттерге бақылаушылар жапсарлас тұрған немесе қарама-қарсы орналасқан 15-тен 20-ға дейінгі камераны бір бекетке күзетке беру есебінен қойылады. Камералардың аз саны оқшауланып орналасқан кезде жеке бекет қойылады.
2-параграф. Кезекші ауысымның қызмет өткеруін ұйымдастыру
147. МБКК, ТИБКК қызмет өткеру кезінде:
1) жеке өзі, сондай-ақ орынбасары арқылы корпус бойынша жетекші мен камера жанындағы бақылаушылардың қызмет өткеруін күндізгі уақытта кемінде үш рет, түнде кемінде төрт рет жүйелі түрде тексереді;

141. Вывод осужденных на прогулку, к врачу, на свидание и выполнение других функций, связанных с режимом содержания, обеспечивается контролерами ВНК, режимного отдела, отдела режима и охраны.
142. Количество и расстановка постов по контролю и надзору устанавливается табелем постам по контролю и надзору по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам, число корпусных отделений учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора устанавливается табелем по форме согласно приложению 33 к настоящим Правилам.
143. Корпусные отделения устанавливаются по режимным корпусам или этажам. Их количество определяется из расчета численного содержания осужденных в одном корпусном отделении. Каждому корпусному отделению присваивается номер по записи в табеле.
144. Установленные табелем посты контроля и надзора называются табельными постами. В зависимости от конкретных условий посты контроля и надзора могут быть односменными, двухсменными, трехсменными или круглосуточными, что указывается в табеле. Каждому табельному посту присваивается порядковый номер по записи в табеле. В табеле указывается объект, находящийся под контролем и надзором каждого поста.
145. Кроме табельных постов, по распоряжению начальника учреждения с камерным содержанием, его заместителя по оперативно-режимной работе, режимной работе, ДПНУ или дежурного помощника начальника следственного изолятора (далее - ДПНСИ) могут устанавливаться дополнительные (временные) посты для усиления наблюдения за одной или несколькими камерами, где, по имеющимся данным, осужденные намереваются совершить побег, нападение либо другие противоправные действия.
146. Посты контроля и надзора устанавливаются:
1) у камер, помещения ДИЗО;
2) у въездных ворот следственных изоляторов;
3) у прогулочных дворов на период проведения прогулки осужденных;
4) в промышленной зоне;
5) в медсанчасти;
6) в комнате длительного свидания;
7) в других постах, где необходимо дополнительное усиление контроля и надзора.
Контролеры по контролю и надзору на постах у камер устанавливаются из расчета передачи под охрану одного поста от 15 до 20 смежно или противоположно расположенных камер. При изолированном расположении меньшего количества камер выставляется отдельный пост.
Параграф 2. Организация несения службы дежурными сменами
147. ДПНУ, ДПНСИ во время несения службы:
1) систематически проверяет лично, а также через своего заместителя несение службы старших по корпусам и контролеров у камер в дневное время не менее трех раз, а в ночное - не менее четырех;

2) сигнализациядағы, байланыстағы, сондай-ақ есіктегі, есік желдеткіштеріндегі, құлыптардағы, торлардағы, камера жабдықтарындағы ақауларды дереу жоюға шаралар қабылдайды;
3) режимді аумақта саты, тақтай және шабуыл жасауға немесе қашуға пайдалануы мүмкін басқа да заттардың сақталуына жол бермейді;
4) сотталғандарды қабылдауды және жөнелтуді жүзеге асырады, жеке тінту жүргізуді және жедел және режим бөлімі жасаған камераларға орналастыру жоспарына сәйкес камералар бойынша орналастыруды ұйымдастырады.
148. МБКК, ТИБКК кезекші бөлімде:
1) осы Қағидаға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы кілттерді есепке алу кітабын;
2) ӨББА және ӨЖ сотталғандар ұсталатын түрме түріндегі камералардың қосалқы кілттерін және камералардың екінші құлыптарының кілттерін;
3) камера бойынша орналастыру жоспарын;
4) МБКК, ТИБКК қызметтік құжаттарды сақтайды және жүргізеді.
149. Корпустық бөлімше кезекші ауысымның корпус бойынша жетекшісіне жүктеледі. Корпус бойынша жетекші корпуста кезекші ауысым құрамында қызмет өткереді және МБКК-ге, ТИБКК-ге және оның орынбасарына бағынады. Оның бағынысында бақылау және қадағалау бойынша бақылаушылар болады.
Корпус бойынша жетекшіге корпустық бөлімшеде бөлме бөлінеді, оған мыналар орнатылады:
1) ішкі телефон байланысы және кезекшімен тікелей байланысқа шығу аппараттары;
2) камерамен біржақты дауысзорайтқыш байланыс аппараты;
3) күзет-дабыл сигнализациясы түймесі;
4) құжаттарды сақтауға арналған металл шкаф.
150. Корпус бойынша жетекші:
1) өзіне бекітілген корпустық бөлімшедегі бекеттік бақылаушылардың қызмет өткеруін тексереді және жариялаған кезде дереу сигнал түскен бекетке барады;
2) корпустық бөлімшеге келген сотталғандарды қабылдайды және мекеме бастығы басшылық ететін мекеме комиссиясының шешімі бойынша камераларға орналастырады. Сотталған орналасуға тиісті орынды (төсекті) көрсетеді және оны тиесілі төсек орын жабдықтарымен, жеке тұрмысына қажетті заттармен қамтамасыз етеді;
3) осы Қағидаға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандарды ауыстыру тізімінің негізінде сотталғандарды басқа камераларға ауыстыруды жүргізеді;
4) камералық картотека бойынша сотталғандарды есепке алуды жүргізеді, осы Қағидаға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша камералық карточкаларда бір камерадан басқа камераға ауыстырылғаны туралы және берілген немесе қайтарылған мүліктер туралы барлық қажетті жазбаларды жүргізеді;
5) жаза өтеудің белгіленген тәртібін сақталуын, уақтылы тұрғызуды, ұйқыға жатқызуды, ас таратуды, бақылайды, сотталғандар арасында тәртіпті сақтауға шаралар қабылдайды, байқалған бұзушылықты дереу жояды және олардың тараптарынан болатын құқыққа қарсы әрекеттердің жолын кеседі;

2) принимает меры к немедленному устранению неисправностей сигнализации, связи, а также дверей, дверных форточек, замков, решеток, камерного оборудования;
3) не допускает хранения на режимной территории лестниц, досок и других предметов, которые могут быть использованы для нападения или побега;
4) осуществляет прием и отправку осужденных, организует личный обыск и их размещение по камерам в соответствии с планом покамерного размещения, составленным оперативным и режимным отделами.
148. ДПНУ, ДПНСИ хранит в дежурной части и ведет:
1) книгу учета специальных ключей по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам;
2) запасные ключи тюремного типа и ключи от вторых замков камер, в которых содержатся осужденные к СК и ПЛС;
3) план покамерного размещения;
4) служебную документацию ДПНУ, ДПНСИ.
149. Корпусное отделение возглавляется старшим по корпусу дежурной смены. Старший по корпусу несет службу в составе дежурной смены в корпусе и подчиняется ДПНУ, ДПНСИ и его заместителю. В его подчинении находятся контролеры по контролю и надзору.
Старшему по корпусу выделяется в корпусном отделении комната, в которой устанавливаются:
1) аппараты внутренней телефонной связи и прямой связи с дежурным;
2) аппарат односторонней громкоговорящей связи с камерами;
3) кнопка охранно-тревожной сигнализации;
4) металлический шкаф для хранения документов.
150. Старший по корпусу:
1) проверяет несение службы постовыми контролерами закрепленного за ним корпусного отделения и, при объявлении тревоги, немедленно является на пост, с которого поступил сигнал;
2) принимает в корпусное отделение прибывших осужденных и размещает их по камерам, решением комиссии учреждения, возглавляемой начальником учреждения. Лично указывает место (койку), на котором должен разместиться осужденный, и обеспечивает его положенными постельными принадлежностями и предметами личного обихода;
3) производит перемещение осужденных в другую камеру на основании списка перемещения осужденных по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам;
4) ведет учет осужденных по камерной картотеке, производит в камерных карточках по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам все необходимые записи о перемещении из одной камеры в другую и о выданном или возвращенном имуществе;
5) следит за соблюдением установленных правил отбывания наказания, своевременным подъемом, отходом ко сну, раздачей пищи, принимает меры к поддержанию дисциплины среди осужденных, немедленно устраняет замеченные нарушения и пресекает неправомерные действия с их стороны;

6) жедел медициналық көмекті қажет ететін сотталғандардың кенеттен ауырып қалғаны туралы МБКК-ге, ТИБКК-ге баяндайды және медицина бөлімін ақпараттандырады;
7) сотталғандардың кесте бойынша камерадағы кезекшіліктерін және корпустық бөлімшеде тазалықты ұстауларын қамтамасыз етеді;
8) сотталғандарға киімдеріне ұсақ-түйек жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін ине, жіп және қайшы беруді бақылайды және олардың қайтарылуы мен сақталуын қамтамасыз етеді;
9) камерада ұстау мекемесінен, тергеу изоляторынан кететін адамдарды кезекші бақылаушыларға тапсырады;
10) жазбаша өтініштер мен шағымдарды қабылдайды және оларды МБКК-ге, ТИБКК-ге береді;
11) сотталғандар кетер кезде оған берілген мүліктік заттардың өткізілуін бақылайды, жетпейтін немесе бүлінген заттар туралы МБКК-ге, ТИБКК-ге баяндайды;
12) сотталғандардың серуенге шығуын, санитарлық тазалауды, камераларға техникалық қарау жүргізілуін, жоспарлы және жоспардан тыс тінту жүргізілуін бақылайды.
151. Корпус бойынша жетекші өзінің корпустық бөлімшесінен тек ТИБКК, МБКК-нің рұқсатымен тастап кетуге жол беріледі.
152. Корпус бойынша жетекші ауырып қалған жағдайда ол бұл туралы МБКК-ге, ТИБКК-ге баяндайды және жетекшінің нұсқауына сәйкес әрекет етеді.
153. Бақылаушы бекетке түскен кезде бекет жабдықтарының түзулігін мұқият тексеріп, көз жеткізуі тиіс: камера есіктерін, құлыптарын, жарықтарын, сигнализация және байланыс құралдарын, өртке қарсы құралдар мен мүккамалды, сондай-ақ бекеттік нұсқаулықты және осы құжаттар қарастырылған бекеттегі рұқсатнама үлгілерін қабылдап алады.
154. Бекеттегі бақылаушы қандай да бір затты сақтауға қабылдамайды не кез келген нәрсені бір камерадан басқа камераға бермейді, сотталғандарды үздіксіз бақылаудан басқа нәрсеге алаңдамайды, кітап оқымайды, отырмайды, ұйықтамайды, бөгде әңгіме жүргізбейді.
155. Бақылау және қадағалау бойынша бақылаушы бекеттерде:
1) қырағылықпен қызмет өткереді;
2) орнынан ауыстырылғанша немесе алынғанша бекетті қалдырмайды;
3) шабуыл болған кезде дабыл белгісін береді және шабуылға тойтарыс жасайды;
4) көршілес бекетке шабуыл жасалған кезде дабыл белгісін береді, өз бекетін тосқауылдау бойынша шаралар қабылдайды және шабуылға ұшыраған бақылаушыға көмек көрсетеді;
5) өрт шыққанын байқаған кезде МБКК-ге, ТИБКК-ге хабарлайды, дабыл белгісін береді және өртті сөндіруге шаралар қабылдайды.
3-параграф. Бекеттерде бақылау мен қадағалауды ұйымдастыру
156. Бақылау және қадағалау жөніндегі бақылаушының бекеті:
1) бақылаушының қол жеткізуіне ыңғайлы орында орналасқан күзет-дабыл сигнализациясын беру құралымен;

6) докладывает ДПНУ, ДПНСИ и информирует медицинский отдел о внезапных заболеваниях осужденных, требующих неотложной медицинской помощи;
7) обеспечивает дежурство осужденных в камерах по графику и поддержание чистоты в корпусном отделении;
8) контролирует выдачу осужденным иголок, ниток и ножниц для мелкого ремонта одежды, и обеспечивает их возврат и хранение;
9) передает дежурным контролерам, лиц, убывающих из учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора;
10) принимает письменные заявления и жалобы и передает их ДПНУ, ДПНСИ;
11) при убытии осужденных, контролирует сдачу числящихся за ними инвентарных вещей, о недостающих или испорченных вещах докладывает ДПНУ, ДПНСИ;
12) контролирует вывод осужденных на прогулку, санитарную обработку, производство технических осмотров камер, плановых и внеплановых обысков.
151. Оставление старшим по корпусу своего корпусного отделения допускается только по разрешению ДПНУ, ДПНСИ.
152. При заболевании старшего по корпусу, он докладывает об этом ДПНУ, ДПНСИ и поступает в соответствии с указаниями последнего.
153. При заступлении на пост, контролер должен тщательно проверить и убедиться в исправности оборудования поста: дверей камер, замков, освещения, средств сигнализации и связи, противопожарного оборудования и инвентаря, а также принять постовую инструкцию и образцы пропусков на постах, где предусмотрены эти документы.
154. Контролер на посту не принимает на хранение какие-либо предметы, не передает что-либо из камеры в камеру, не отвлекается от непрерывного наблюдения за осужденными, не читает, не сидит, не спит, не ведет посторонние разговоры.
155. Контролеры по контролю и надзору на постах:
1) бдительно несут службу;
2) не оставляют постов, пока не будут сменены или сняты;
3) при нападении подают сигнал тревоги и отражают нападение;
4) при нападении на соседний пост подают сигнал тревоги, принимают меры по блокированию своего поста и оказывают помощь контролеру, подвергнувшемуся нападению;
5) при обнаружении пожара сообщают ДПНУ, ДПНСИ, подают сигнал тревоги и принимают меры к тушению.
Параграф 3. Организация контроля и надзора на постах
156. Пост контролера по контролю и надзору оборудуется:
1) извещателем охранно-тревожной сигнализации, расположенным в месте, удобном для доступа контролера;

2) МБКК, ТИБКК-нің бөлмелерімен тікелей телефон байланысы аппаратымен;
3) өртке қарсы жабдықтармен және мүккаммалмен;
4) қабырғада жабдықталған тиегі бар қуыс-шкафпен жабдықталады.
Камера жанындағы әрбір бекетте осы Қағидаға 37-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекет ведомосі жүргізіледі.
157. Камера жанындағы бекеттегі бақылау және қадағалау жөніндегі бақылаушы:
1) күзетілетін камералардың қосымша кілттері үнемі (МБКК мөрімен мөрленген) пеналда сақталады. Табиғат апаты жағдайында (өрт, жер сілкінісі, су басу және т.б), адамдардың өлімін болдырмау үшін бақылаушы камераларды өз еркімен ашуға құқылы;
2) өзі күзететін камерадан қашуды ескертуге және басқа да төтенше қылмыстардың жолын кесуге шаралар қабылдайды;
3) сотталғандардың жаза өтеудің белгіленген тәртібін сақтауын бақылайды;
4) камерадан шақырту түскен кезде себебін анықтайды;
5) камера есігін ашпас бұрын көзше арқылы камераға кірудің қауіпсіздігіне көз жеткізеді;
6) сотталғандарды камерадан серуендеуге немесе санитарлық тазалауға шығарған кезде оларды бекеттік ведомосінде көрсете отырып, айдауылдаушыға санап береді және санап қабылдайды;
7) түнгі уақытта барлық камерада жарықтандырылғанын бақылайды;
8) әртүрлі камерада ұсталатын сотталғандардың, сондай-ақ шаруашылық қызмет көрсетуге тартылған сотталғандармен және басқа да адамдармен қарым-қатынасқа түсулеріне жол бермейді;
9) барлық байқаған бұзушылық туралы корпус бойынша жетекшіге немесе МБКК-ге, ТИБКК-ге баяндайды.
158. Бақылаушы камерада ұсталатын адамдардың мінез-құлқын бақылау мен қадағалауды "көзше" арқылы бақылап, сотталғандардың күдік тудыратын мінез-құлқына шусыз назар аудара отырып жүзеге асырады.
159. Бақылаушы сотталғандардың өтінішін қабылдамайды, қызметтік міндеттерін орындауға жатпайтын қарым-қатынас жасамайды.
Егер сотталған өтінішпен жүгінсе немесе шұғыл өтініш жасағысы келсе бақылаушы бұл туралы корпус бойынша жетекшіге хабарлайды.
Камерадан жазбахат, хат лақтыру немесе беру кезінде бақылаушы оны корпус бойынша жетекшіге немесе МБКК-ге, ТИБКК-ге дереу береді.
160. Қашуға әрекеттенуді немесе қашуды анықтаған кезде бақылаушы дабыл белгісін береді және өз бекетін қалдырмай, олардың жолын кесуге шаралар қабылдайды.
161. Камерада тәртіпсіздік, төбелес, бағынбаушылық немесе күдікті әрекеттер анықталған жағдайда бақылаушы камерада ұсталатын адамдардан бұл әрекеттерін тоқтатуды талап етеді, корпус бойынша жетекшіге дереу баяндайды және дабыл белгісін береді.
162. Камерада немесе режимдік корпуста өрт шыққан кезде бақылаушы:
1) дабыл белгісін береді;
2) қолда бар өрт сөндіру құралдарымен өрт сөндіруге шаралар қабылдайды;
Камерада өрт шыққан кезде бақылаушы дабыл белгісін бергеннен кейін есіктің желдеткішін ашады, камераға өрт сөндіру құралдарын береді және көмек келуін күтеді.

2) аппаратом прямой телефонной связи с комнатой ДПНУ, ДПНСИ;
3) противопожарным оборудованием и инвентарем;
4) оборудованным в стене шкаф-нишу с запором.
На каждом посту у камер ведется постовая ведомость по форме согласно приложению 37 к настоящим Правилам.
157. Контролер по контролю и надзору поста у камер:
1) имеет запасные ключи от охраняемых камер, которые постоянно хранит в пенале (опечатанной печатью ДПНУ). При стихийном бедствии (пожаре, землетрясении, наводнении и т.д.), контролер вправе самостоятельно открыть камеры, для предотвращения гибели людей;
2) принимает меры к предупреждению побега из охраняемых им камер и пресечению других чрезвычайных преступлений;
3) наблюдает за соблюдением осужденными установленных правил отбывания наказания;
4) при поступлении из камеры вызова выясняет его причину;
5) удостовериться перед каждым открытием двери камеры через "глазок" в безопасности входа в камеру;
6) при выводе осужденных из камеры на прогулку или санитарную обработку передает их конвоиру по счету и по счету принимает от него, отражая это в постовой ведомости;
7) следит, чтобы в ночное время все камеры были освещены;
8) не допускает контактов осужденных, содержащихся в разных камерах, а также с осужденными, привлекаемыми по хозяйственному обслуживанию, и другими лицами;
9) докладывает обо всех замеченных нарушениях старшему по корпусу или ДПНУ, ДПНСИ.
158. Контроль и надзор за поведением лиц, содержащихся в камерах, контролер осуществляет бесшумно, наблюдая через "глазки", обращая внимание на вызывающее подозрение поведение осужденных.
159. Контролер не принимает заявления осужденных, не вступает с ними в разговоры, не относящиеся к выполнению служебных обязанностей.
Если осужденный обращается с просьбой или хочет сделать срочное заявление, контролер ставит об этом в известность старшего по корпусу.
При выбрасывании или передаче из камеры записок, писем контролер немедленно передает их старшему по корпусу или ДПНУ, ДПНСИ.
160. При обнаружении попытки к побегу или побега, контролер дает сигнал тревоги и принимает меры к их пресечению, не оставляя своего поста.
161. При выявлении беспорядка в камере, драки, неподчинения или подозрительных действий контролер требует от лиц, содержащихся в камере, прекращения этих действий, немедленно докладывает старшему по корпусу и подает сигнал тревоги.
162. При возникновении пожара в камере или режимном корпусе контролер:
1) подает сигнал тревоги;
2) принимает меры к тушению пожара наличными противопожарными средствами.
При загорании непосредственно в камере контролер после подачи сигнала тревоги открывает дверную форточку, передает в камеру средства пожарного тушения и ожидает прибытия помощи.

163. Сотталған өзін-өзі өлтірген немесе өзін-өзі өлтіруге әрекеттенген кезде бақылаушы дереу дабыл белгісін береді. Егер бұл жағдай жалпы камерада болса, онда бақылаушы есік желдеткіші арқылы камерадағы адамдардан өзін-өзі өлтіруді болдыруға және зардап шегушіге көмек көрсетуге шаралар қабылдауды талап етеді.
164. Камера жанындағы бекет бақылаушысында режимдік корпусқа немесе дәлізге кіретін есіктің кілттері болмайды, сондай-ақ жалғыз өзі камера есігін ашпайды және кірмейді.
Ас ішетін уақытта бақылаушыны корпус бойынша жетекші немесе қосалқы топ бақылаушысы ауыстырады.
165. Бақылаушыға тамақ, қайнаған су, кітап таратуды жүргізуге, сондай-ақ камерадан камераға әртүрлі заттарды, хаттарды беруге және оның тікелей міндеттерін орындаумен байланысты емес басқа да әрекеттерді жүзеге асыруға рұқсат етілмейді.
Сотталғандарға камераға тамақ, дәрі-дәрмек, кітап, дүкеннен сатып алынғандарды және т.б. беруді тиісті қызметкерлер есіктің желдеткіші арқылы жүргізеді.
166. Камераларды әкімшілік, медициналық қызметкерлер және инспекциялаушы аралау кезінде оларды МБКК (ТИБКК), (МБККО), (ТИБККО), БӘЖБ орынбасары, корпус бойынша жетекші, сондай-ақ келген адамның жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін арнайы бөлінген бақылаушы сүйемелдеуі тиіс, бекеттегі бақылаушы камераны ашқаннан кейін ол камераға бірінші болып кіруі тиіс.
Камера жанындағы бекеттегі бақылаушы камераға аралап жүрген адамдармен бірге кірмейді.
167. Камераларға кіру барлық қауіпсіздік шараларын сақтай отырып жүргізіледі. Камера есігін ашпас бұрын камера жанындағы бекеттің бақылаушысы есіктегі желдеткіш арқылы сотталғандарға есікке қарсы қабырғаға, есіктен кемінде екі метр алыс орынға сапқа тұруды ұсынады. Сотталғандардың бұл команданы орындағандарына көз жеткізгеннен кейін камера есігін ашады.
Камера есігін ашқан сәтте бақылаушы есікті иығымен тіреп тұрып, сәл ашық тұрған есіктің жанында тұрады, камерада ұсталатын адамдардың мінез-құлқын бақылайды. Камераны ашқан кезде кемінде үш адам, ал түнгі уақытта камера жанындағы бекеттің бақылаушысын қоса алғанда, кемінде төрт адам қатысуы керек.
168. Сотталғандарды басқа камераларға ауыстыру үшін ауыстыру себебіне байланысты оларды бір-бірлеп немесе тобымен шығарады немесе корпус бойынша жетекшінің қатысуымен ауыстыру тізімінің негізінде камерадағы құрамды түгел шығарады.
169. Корпустық бөлімшеден тыс жерде орналасқан дәрігердің кабинетіне қабылдауға сотталғандар корпус бойынша жетекшінің немесе қосалқы бақылаушының қатысуымен шығарылады.
170. Сотталғандарды медицина бөліміне, басшылыққа, туыстарымен кездесуге, камерада ұстау мекемесінен, тергеу изоляторынан жөнелтуге байланысты камерадан шығару камерада ұстау мекеменің, тергеу изоляторының бастығының жазбаша нұсқауы негізінде кезекшінің қатысуымен жүргізіледі.

163. При самоубийстве или попытке самоубийства контролер немедленно подает сигнал тревоги. Если это произошло в общей камере, то он требует через дверную форточку от лиц, находящихся в камере, принять меры к предотвращению самоубийства и оказанию помощи пострадавшему.
164. Контролер поста у камер не имеет ключа от камер, от входных дверей в режимные корпуса или коридоры, а также один не открывает камеру и не входит в нее.
На время приема пищи, контролера заменяет старший по корпусу или контролер резервной группы.
165. Контролеру не разрешается производить раздачу пищи, кипятка, книг, а также передачу из камеры в камеру различных предметов, писем и осуществлять другие действия, не связанные с выполнением его прямых обязанностей.
Передача осужденным в камеры пищи, лекарств, книг, покупок из ларька и так далее, производится соответствующими сотрудниками через дверные форточки.
166. При обходе камер администрацией, медицинскими работниками и инспектирующими, их должен сопровождать ДПНУ (ДПНСИ), (Заместитель ДПНУ (ДПНСИ), НВНК, старший по корпусу, а также для обеспечения личной безопасности прибывших лиц, специально выделенный контролер, который, после того как контролер поста у камеры откроет ее, должен первым войти в камеру.
Контролер поста у камер не входит в камеру с лицами, производящими обход.
167. Посещение камер производится с соблюдением всех мер предосторожности.
Прежде чем открыть дверь камеры, контролер поста у камер через дверную форточку предлагает осужденным построиться у противоположной от двери стены и не ближе, чем в двух метрах от входа. Убедившись в выполнении осужденными данной команды, производит открывание двери камеры.
В момент открытия камеры контролер стоит у приоткрытой двери, придерживая ее плечом, внимательно следит за поведением лиц, содержащихся в камере. При открытии камеры должно присутствовать не менее трех человек, а в ночное время - не менее четырех, включая контролера поста у камер.
168. Для перемещения осужденных в другие камеры, в зависимости от характера перемещения, их выводят по одному или группами, или всем составом камеры в присутствии старшего по корпусу на основании списка перемещения. Число сотрудников при этом должно быть не менее 3-х к одному.
169. На прием к врачу в кабинет, расположенный в пределах корпусного отделения, осужденные выводятся в присутствии старшего по корпусу или резервного контролера.
170. Вывод осужденных из камер в медицинский отдел, к руководству, на свидание с родственниками, в связи с отправкой из учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора производится на основании письменного указания начальника учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора в присутствии дежурного.

171. Дәрігерге амбулаториялық қабылдауға, санитарлық тазалануға және серуенге шығарған кезде сотталғандарға шығару мақсаты туралы ескертіледі. Қалған барлық жағдайларда камерадан шақыру немесе шығару мақсаты оларға хабарланбайды, тек олардың қалай киінуі мен өздерімен бірге не алу керектігі көрсетіледі.
172. Сотталғандарды камерадан шығару бір немесе екі қатар бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айдауылдаушы бақылаушы камера есігінде қырымен тұрады.
Сотталғандарға мекеме аумағында корпус бойынша еріп жүрген кезде сотталғандардың қолдары арқасында ұсталады.
173. Бекет орнында бекет арқылы өтуге құқығы жоқ адам пайда болған кезде бақылаушы оларды ұстайды және корпус бойынша жетекшіге баяндайды.
174. Бекетке тікелей бастықтар мен камерада ұстау мекемесін, тергеу изоляторын инспекциялаушы адамдар келген кезде бақылаушы мынадай үлгіде өзін таныстырады: "Полковник мырза, бекеттік бақылаушы прапорщик Амрин".
4-параграф. Қосалқы топ бақылаушыларының жұмысын ұйымдастыру
175. Әрбір ауысым құрамына тәуліктік ведомосте көрсетілетін және МБКК, ТИБКК қарамағында болатын қосалқы бақылаушылар тобы бөлінеді.
Қосалқы бақылаушылар тобының сандық құрамы әрбір ауысымға қызмет өткеру көлеміне байланысты анықталады.
176. Қосалқы топ бақылаушыларының бастығы болып аға бақылаушы тағайындалады.
Қосалқы топ бақылаушылары:
1) жаңадан келген сотталғандарға тінту жүргізеді;
2) сотталғандардан ақша, бағалы қағаздар және сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген басқа да заттарды алу туралы акті жасайды;
3) жаңадан келген сотталғандарға құжаттарды рәсімдеуді жүргізеді, оның ішінде осы Қағидаға 38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтамалық және камералық карточка толтырады;
4) сотталғандардың карантиннен дәрігерге медициналық қаралуға және санитарлық тазаланудан өтуге, монша кешенінде жуынуға, серуендеуге шығуларын қамтамасыз етеді;
5) сотталғандарды этаппен жіберуге дайындайды, оларға жеке заттарын береді, тінту және санитарлық тазалану жүргізеді, оларды мезгілге сай киіммен қамтамасыз етеді;
6) дабыл жарияланған кезде бекеттік бақылаушыларға дереу көмек көрсетеді;
7) бекеттік бақылаушыларды ас ішу кезінде және басқа да жағдайларда ауыстырады;
8) камераларды аралаған кезде медицина қызметкерлеріне ілесіп жүреді;
9) МБКК, ТИБКК-нің немесе оның орынбасарының нұсқауымен камераларға бақылау техникалық қарау жасауға қатысады.
5-параграф. Ауысымды тарату, кезекшілікті қабылдау және
тапсыру
177. Ауысымды тарату әкімшілік корпустың осы мақсатқа арнайы бөлінген бөлмесінде жүргізіледі.
178. Тарату үшін кезекші ауысымның жеке құрамы екі қатарға сапқа тұрғызылады: оң фланг бақылау мен қадағалау бойынша бақылаушылар корпус бойынша жетекшінің бастауымен тұрады, ал одан кейін қосалқы топ бақылаушылары топ басшыларымен бірге тұрады.
Кезекті ауысымды таратуға жарты сағат уақыт қалғанда сотталғандардың түрлі қозғалыстары (серуендеуге, моншаға, дәрігерге және басқа жағдайларда шығару) жаңа ауысым кезекшілікке түскен сәтке дейін тоқтатылады.

171. При выводе на амбулаторный прием к врачу, для санитарной обработки и на прогулку, осужденные предупреждаются о целях вывода. Во всех остальных случаях цель вызова или вывода из камеры им не сообщается, а только указывается, как они должны одеться и что взять с собой.
172. Вывод осужденных из камеры осуществляется по одному или по двое в ряд, при этом конвоирующий контролер стоит боком у камерной двери.
При сопровождении осужденных по корпусам, территории учреждения, руки осужденных держатся за спиной.
173. При появлении в расположении поста лиц, не имеющих права прохода через пост, контролер задерживает их и докладывает старшему по корпусу.
174. При посещении поста прямыми начальниками и лицами, инспектирующими учреждение с камерным содержанием, следственный изолятор контролер представляется по форме, например: "Господин полковник, постовой контролер прапорщик Амрин".
Параграф 4. Организация работы контролеров резервной группы
175. В состав каждой смены выделяется резервная группа контролеров, которая указывается в суточной ведомости и находится в распоряжении ДПНУ, ДПНСИ.
Численный состав контролеров резервной группы для каждой смены определяется исходя из объема несения службы.
176. Во главе контролеров резервной группы назначается старший контролер.
Контролеры резервной группы:
1) производят обыск вновь прибывших осужденных;
2) составляют акт об изъятии у осужденных денег, ценных бумаг и других вещей, предметов не разрешенных к хранению и использованию осужденными;
3) производят оформление документов на вновь прибывших осужденных, в том числе, заполняют справочную карточку по форме согласно приложению 38 к настоящим Правилам и камерную карточку;
4) обеспечивают вывод осужденных из карантина на медицинский осмотр к врачу и санитарную обработку, помывку в банном комплексе, на прогулку;
5) готовят к отправке осужденных на этап, выдают им личные вещи, проводят обыск и санитарную обработку, обеспечивают их одеждой по сезону;
6) оказывают немедленную помощь постовым контролерам при объявлении тревоги;
7) подменяют постовых контролеров на время приема пищи и при других обстоятельствах;
8) сопровождают медицинских работников при обходе камер;
9) участвуют по указанию ДПНУ, ДПНСИ или его заместителя в контрольных технических осмотрах камер.
Параграф 5. Развод смены, прием и сдача дежурства
177. Развод смены производится в специально выделенной для этой цели комнате административного корпуса.
178. Для развода личный состав дежурной смены выстраивается в две шеренги: на правом фланге контролеры по контролю и надзору во главе со старшим по корпусу, а затем контролеры резервной группы во главе со старшим группы.
За полчаса до развода очередной смены всякое движение осужденных (вывод на прогулку, баню, к врачу и так далее), прекращается до момента заступления на дежурство новой смены.

179. Бақылау мен қадағалау жөніндегі бақылаушылар мынадай тәртіпте ауысады:
1) кезекшілікке түсетін ауысымның корпус бойынша жетекшісі бақылау мен қадағалау бойынша бақылаушылар тобымен таратудан бұрынғы ауысымның корпус бойынша жетекшісіне келеді және ауысымның келгені туралы хабарлайды;
2) кезекшілікке түсетін және бұрынғы ауысымдардың корпус бойынша жетекшілері кезекшілікке түсетін ауысым бақылаушыларын бекеттер бойынша таратады және бекеттерді қабылдау-тапсыруға кірісуді бұйырады.
Бұл ретте корпус бойынша жетекші кезекшілікке түсетін әрбір бақылаушыға бекеттік ведомость бланкілерін береді.
180. Камера жанындағы бекетті қабылдау-тапсыруды бақылаушылар сотталғандарды қабылдаудан бастайды. Қабылдау болған қозғалыстарды (келу және кету) ескере отырып, соңғы тексеріс деректері бойынша жүргізіледі.
Кезекшілікті тапсыратын және түсетін ауысым бақылаушылары әрбір камераны қабылдау-тапсыру нәтижелерін өздерінің бекеттік ведомостерінде көрсетеді. Барлық күзетілетін камераларды қабылдап болғаннан кейін жаңа ауысымның камера жанындағы бекеттің бақылаушысы кезекшілікті тапсырушы ауысым бақылаушының бекеттік ведомосіне одан сотталғандарды қабылдап алғаны туралы қол қояды.
181. Қабылдау кезінде бекет жабдықтарының жұмыс жағдайы тексеріледі: сигнализация және байланыс, құлыптар, тиектер, "көзшелер" және өртке қарсы құралдар. Содан кейін тапсырушы ауысым бақылаушысы қабылдаушы ауысым бақылаушысына бекет жабдықтарын береді және бекет қабылданды деп есептеледі.
182. Егер бекетті тапсырушы бақылаушыда жекелеген сотталғандардың мінез-құлқына күдіктенсе, ол бекетті қабылдаушы бақылаушыға олар туралы хабарлауға міндетті.
Ауысымды қабылдаушы бақылаушы бекеттік ведомоске құлыптардың, тиектердің, қарау "көзшелердің", сигнализацияның анықталған ақаулары және бекеттегі басқа да кемшіліктер туралы жазады және өз ауысымының корпус бойынша жетекшісіне баяндайды.
183. Қабылдайтын және тапсыратын ауысымның корпус бойынша жетекшілері бақылаушылар кезекшілікті қабылдап-тапсырғаннан кейін сотталғандардың санын тексеруді жүргізеді және қабылдау-тапсыру барысында туындаған мәселелерді шешеді.
Сотталғандардың санын тексеру мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) корпус бойынша жетекшілер камера есігін ашады және барлық сотталғандарға бір, екі немесе одан да көп қатарға сапқа тұруларын ұсынады, сандық есептерін жүргізеді. Сапқа тұрғызғанда қатардың шетінен камера есігіне дейінгі аралық 2 метрден кем болмауы керек;
2) егер ауысым кезекшілікке түнгі уақытта түссе сотталғандарды санау аз орындық камераларда есік желдеткіші арқылы жүргізіледі, жалпы камерадағы сотталғандар соңғы тексеріс деректері бойынша қозғалыстарын ескере отырып (бекеттік ведомость бойынша) қабылданады.
Камераларды ашу осы Қағиданың 166-тармағында көрсетілген барлық сақтық шараларын сақтай отырып жүргізіледі.
Корпустық бөлімше бойынша сотталғандарды санау нәтижесі осы Қағидаға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексеру анықтамасына енгізіледі.

179. Контролеры по контролю и надзору сменяются в следующем порядке:
1) старший по корпусу заступающей смены с группой контролеров по контролю и надзору прибывает с развода в комнату старшего по корпусу старой смены и сообщает о прибытии смены;
2) старшие по корпусу заступающей и старой смен разводят контролеров заступающей смены по постам и приказывают приступить к приему-сдаче постов.
При этом старший по корпусу вручает каждому контролеру заступающей смены, бланк постовой ведомости.
180. Прием-сдача поста у камер контролерами начинается с приема осужденных. Прием производится по данным последней проверки с учетом происшедшего движения (прибытия и убытия).
Результаты приема-сдачи каждой камеры контролеры сдающей и заступающей смен указывают в своей постовой ведомости. По окончании приема всех охраняемых камер, контролер поста у камер новой смены расписывается в постовой ведомости контролера сдающей смены в приеме от него осужденных.
181. Во время приема производится осмотр и проверка исправности оборудования поста: сигнализации и связи, замков, запоров, "глазков" и противопожарных средств. Затем контролер сдающей смены передает контролеру заступающей смены оборудование поста и пост считается принятым.
182. Если у контролера, сдающего пост, имеются подозрения в поведении отдельных осужденных, он обязан сообщить о них вновь заступающему на пост контролеру.
Контролер принимающей смены записывает в постовой ведомости выявленные неисправности замков, запорных устройств, смотровых "глазков", сигнализации и другие недостатки на посту и докладывает о них старшему по корпусу своей смены.
183. Старшие по корпусу сдающей и принимающей смен после приема-сдачи дежурства контролерами, производят количественную проверку осужденных и разрешают вопросы, возникающие в ходе приема-сдачи.
Количественная проверка осужденных производится в следующем порядке:
1) старшие по корпусу открывают дверь камеры и предлагают всем осужденным построиться в одну, две или более шеренги, входят в камеру и производят количественный подсчет. При построении от края шеренги до двери камеры расстояние должно оставаться не менее 2 метров;
2) если смена заступает на дежурство в ночное время, подсчет осужденных в маломестных камерах производится через дверную форточку, осужденные общих камер принимаются по данным последней проверки с учетом движения (по постовым ведомостям).
Открывание камер производится с соблюдением всех мер предосторожности, указанных в пункте 166 настоящих Правил.
Результаты подсчета осужденных по корпусному отделению заносятся в проверочную справку по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам.

184. Тапсырушы ауысым бақылаушылары бекетті тапсырғаннан кейін бекеттік ведомостарды корпус бойынша аға қызметкерге береді және өз ауысымдарының МБКК-нің, ТИБКК-нің немесе орынбасарларының рұқсатымен кезекшіліктен кетеді.
185. Бақылаушылар бекеттерді қабылдау-тапсыруды және сотталғандарды тексеруді аяқтағаннан кейін корпус бойынша аға қызметкерлердің кезекшілікті қабылдау-тапсыруы мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) тапсыратын және қабылдайтын ауысымдардың корпус бойынша аға қызметкерлері корпустық бөлімшедегі сотталғандар санын тексеру нәтижесін жалпы камералық картотека деректерімен салыстырады және корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабына жазады;
2) егер уақытша жоқ сотталғандар болса, бұл корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабына жазылады;
3) сотталғанды дәрігерге, басшылыққа және т.с.с. шақырту талаптарын ауысымды тапсырушы корпус бойынша аға қызметкер кезекшілікке түсетін ауысымның корпус бойынша аға қызметкеріне береді;
4) егер кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезінде бекетте немесе корпустық бөлімшеде ақаулар анықталса, бұл туралы да корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабында көрсетіледі;
5) кезекшілікті тапсырушы ауысымның корпус бойынша аға қызметкері кезекшілікке түсетін ауысымның корпус бойынша аға қызметкеріне камералық картотеканы, камералардың, корпустық бөлімшеге немесе режимдік корпусқа кіретін есіктердің кілттерін және жабдықтарды өткізеді.
Корпус бойынша екі аға қызметкерде корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабына қолдарын қояды және осы сәттен бастап кезекшілік қабылданды деп есептеледі.
Корпус бойынша аға қызметкерлер кезекшілікті қабылдап-тапсырғаннан кейін тексеру анықтамасына корпустық бөлімше бойынша сотталғандардың санын тексеру нәтижесі туралы қолдарын қояды. Анықтамаға тапсырушы ауысымның бекеттік ведомосі қоса беріледі. Осыдан кейін корпус бойынша екі аға қызметкер өздерінің МБКК-ге, ТИБКК-ге кезекшілікті қабылдап-тапсырғандары және анықталған ақаулар туралы баяндайды. Тексеру анықтамасын бекеттік ведомосьтармен бірге кезекшілікті тапсырушы ауысымның корпус бойынша аға қызметкері өз ауысымының МБКК-ге, ТИБКК-ге тапсырады.
Тексеру анықтамасын бекеттік ведомосьтармен бірге тәуліктік ведомоське қосылады.
186. Егер қабылдау және тапсыру сәтінде камерадан шығарылған сотталғандар басқа үй-жайда болса, онда оларды қабылдау және тапсыру корпустық бөлімшедегі сияқты бекеттік ведомость бойынша тексеріледі.
187. Қабылдап алушы ауысымның МБКК, ТИБКК таратудан кейін кезекші бөлмеге оралады және кезекшілікті қабылдауға кіріседі. Корпустық бөлімше бойынша тексеру анықтамасы негізінде сотталғандарды сандық тексеру деректері сотталғандарды сандық тексеру журналына жазылады және олардың жалпы есебі жүргізіледі.
Егер есеп жүргізу нәтижесінде камералық ұстау мекемесіндегі, тергеу изолятордағы сотталғандар санының құрамы расталса тапсырушы және қабылдаушы ауысымдардың МБКК, ТИБКК кезекшілікті қабылдау-тапсыру журналына қолдарын қояды.
Егер деректерде сәйкессіздік анықталса, бұл туралы камералық ұстау мекеменің, тергеу изоляторының бастығына баяндалады және дереу қайта тексеру жүргізіледі.

184. После сдачи поста контролеры сдающей смены передают постовые ведомости старшему по корпусу, и с разрешения ДПНУ, ДПНСИ своей смены или его заместителя уходят с дежурства.
185. По окончании приема-сдачи постов контролерами и проверки осужденных, проводится прием-сдача дежурства старшими по корпусу в следующем порядке:
1) старшие по корпусу сдающей и принимающей смен сверяют результаты количественной проверки осужденных по корпусному отделению в целом с данными камерной картотеки и записывают в книгу дежурств по корпусному отделению;
2) если имеются временно отсутствующие осужденные, то это отражается в книге дежурств по корпусному отделению;
3) требования на вызов осужденных к врачу, руководству и так далее старший по корпусу сдающей смены передает старшему по корпусу, заступившему на дежурство;
4) если при приеме-сдаче дежурства обнаружились неисправности на постах или в корпусном отделении, об этом также указывается в книге дежурств по корпусному отделению;
5) старший по корпусу сдающей смены передает старшему по корпусу заступившей смены камерную картотеку, ключи от камер, от входа в корпусное отделение или режимный корпус и оборудование.
Оба старших по корпусу расписываются в книге дежурств по корпусному отделению, и с этого момента дежурство считается принятым.
Приняв-сдав дежурство, старшие по корпусу расписываются о приеме-сдаче осужденных в проверочной справке о результатах количественной проверки осужденных по корпусному отделению. К справке прилагаются постовые ведомости сдающей смены. После этого оба старших по корпусу докладывают ДПНУ, ДПНСИ своей смены о приеме-сдаче дежурства и об обнаруженных неисправностях. Проверочную справку вместе с постовыми ведомостями старший по корпусу сдающей смены сдает ДПНУ, ДПНСИ своей смены.
Проверочные справки с постовыми ведомостями приобщаются к суточной ведомости.
186. Если в момент приема и сдачи осужденные, выведенные из камер, находятся в других помещениях, то их прием и сдача производится также, как в корпусных отделениях по постовым ведомостям.
187. ДПНУ, ДПНСИ принимающей смены с развода возвращается в дежурную часть и приступает к приему дежурства. На основании проверочных справок по корпусным отделениям данные количественной проверки осужденных записываются в журнал количественной проверки осужденных и производится их общий подсчет.
Если в результате подсчета подтверждается количественный состав осужденных в учреждении с камерным содержанием, следственном изоляторе ДПНУ, ДПНСИ сдающей и принимающей смен расписываются в журнале рапортов приема-сдачи дежурств.
При расхождении данных, об этом докладывается начальнику учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора и немедленно производится повторная проверка.

188. Ауысымға түсетін МБКК, ТИБКК мыналарды қабылдап алады:
1) арнайы құралдар және кілттер;
2) сигнализация және байланыс құралдарын;
3) МБКК, ТИБКК қызметтік құжаттамасын;
4) арнайы кілттердің қосалқы даналарын;
5) кезекші бөлмесінің құрал-жабдығын.
Кезекшілікті қабылдау-тапсыру баянаттары журналына қажетті жазбалар жасағаннан кейін екі МБКК, ТИБКК де оған қол қояды. Осы сәттен бастап камерада ұстау мекемесінің, тергеу изоляторының кезекшілігі тапсырылды және қабылданды деп есептеледі.
189.Тапсырушы және қабылдап алушы ауысымның МБКК, ТИБКК кезекшілікті қабылдағаны және тапсырғаны туралы камерада ұстау мекемесінің, тергеу изоляторының бастығына баяндайды. Бұл ретте ауысымды тапсырушы МБКК, ТИБКК камерада ұстау мекемесіндегі, тергеу изоляторындағы жағдай туралы баяндайды, ал кезекшілікті қабылдаушы МБКК, ТИБКК – ауысымды таратқаны туралы және кезекшілікті қабылдау кезінде анықталған кемшіліктер туралы баяндайды.
190. МБКК, ТИБКК камерада ұстау мекемесінде, тергеу изоляторында кезекшілікті қабылдау-тапсыру журналын жүргізеді, ал корпус бойынша аға қызметкер – корпустық бөлімше бойынша кезекшілік журналын жүргізеді. Бұл журналдар нөмірленеді, тігіледі, қол қоюмен және мөрмен бекітіледі.
Бұларға жазбалар хронологиялық тәртіппен жасалады.
6-параграф. Режим бөлімі, режим және күзет бөлімі жеке
құрамының қызмет өткеруін ұйымдастыру
191. Режим бөлімінің, режим және күзет бөлімінің бақылаушыларына басшылық жасау осы бөлімнің бастығына, ал мұндай штат қарастырылмаған мекемелерде режим бөлімінің аға маман-аға инспекторына жүктеледі.
Режим бөлімінің, режим және күзет бөлімінің құрамына күндізгі ауысым бақылаушылары, ИТҚ, сигнализация және байланыс құралдарына қызмет көрсету бойынша инспектор-инженер (техник) кіреді.
192. Режим бөлімі, режим және күзет бөлімі:
1) камераларға техникалық қарау, тінту жүргізуді және сотталғандарды тексеруді;
2) құқық бұзушылықтың алдын алуды, ұстау тәртібін бұзушыларды талқылауды;
3) сотталғандарды серуендеуге, санитарлық тазалануға, дәрігердің кабинетіне, камерада ұстау мекемесінің, тергеу изоляторының әкімшілігіне, туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуге, сондай-ақ шаруашылық жұмыстарға шығаруды;
4) сәлемдемелерді қабылдауды және дүкенде азық-түлік пен сотталғандарға бірінші қажетті заттардың сатылуын;
5) камералда ұстау мекемесіне, тергеу изоляторына кіру үшін біржолғы және тұрақты рұқсат қағаздарын беруді;
6) арнайы құралдарды, сондай-ақ өткір кескіш және басқа да құрал-саймандарды есепке алуды, сақтауды;
7) КИТҚ, сигнализация және байланыс құралдарын тиісінше жабдықтау және пайдалануды;

188. Заступающий на смену ДПНУ, ДПНСИ принимает:
1) спецсредства и ключи;
2) средства сигнализации и связи;
3) служебную документацию ДПНУ, ДПНСИ;
4) резервный запас специальных ключей;
5) оборудование дежурной комнаты.
Сделав необходимые записи в журнале рапортов приема-сдачи дежурства, оба ДПНУ, ДПНСИ расписываются в ней. С этого момента дежурство по учреждению с камерным содержанием, следственном изоляторе, считается сданным и принятым.
189. О приеме и сдаче дежурства ДПНУ, ДПНСИ сдающей и принимающей смен докладывают начальнику учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора. При этом, ДПНУ, ДПНСИ сдающий дежурство, докладывает об обстановке в учреждении с камерным содержанием, следственном изоляторе, а ДПНУ, ДПНСИ, принимающий дежурство - о разводе смены и недостатках, обнаруженных при приеме дежурства.
190. ДПНУ, ДПНСИ ведется журнал рапортов приема-сдачи дежурств по учреждению с камерным содержанием, следственному изолятору, а старшими по корпусу - журнал дежурств по корпусному отделению. Данные журналы нумеруются, прошнуровываются, скрепляются подписью и печатью.
Записи в них делаются в хронологическом порядке.
Параграф 6. Организация несения службы личным составом
режимного отдела, отдела режима и охраны
191. Руководство контролерами режимного отдела, отдела режима и охраны возлагается на начальника этого отдела, а в учреждениях, где эта должность штатами не предусмотрена, на старшего специалиста - старшего инспектора режимного отдела.
В состав режимного отдела, отдела режима и охраны входят контролеры дневной смены, инспектор-инженер (техник) по обслуживанию ИТСНКиО, сигнализации и связи.
192. Режимный отдел, отдела режима и охраны обеспечивает:
1) производство технических осмотров, обысков камер и осмотр осужденных;
2) профилактику правонарушений, разбирательство с нарушителями порядка содержания;
3) вывод осужденных на прогулку, санитарную обработку, в кабинеты к врачу, администрации учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора на свидания с родственниками или иными лицами, а также на хозяйственные работы;
4) прием передач, посылок и продажу продуктов питания и предметов первой необходимости для осужденных из магазина;
5) выдачу разовых и постоянных пропусков на вход в учреждение с камерным содержанием, следственный изолятор;
6) учет, хранение спецсредств, а также острых режущих и других инструментов;
7) надлежащее оборудование и эксплуатацию ИТСНКиО, сигнализации и связи;

8) режимдік аумақты қардан және қоқыстан уақтылы тазалауды қамтамасыз етеді.
193. Режим бөлімінің, режим және күзет бөлімінің қызметкерлерін, оның ішінде бақылаушыларды жұмыс учаскесі, қызмет өткеру тәртібі, жұмыс күнінің басталуы мен аяқталуы, түскі үзіліс уақыты мен ұзақтығы бойынша орналастыру, әрбір топтың және жекелеген қызметкерлердің өзара ауысуын камерада ұстау мекемесінің, тергеу изоляторының бастығы анықтайды. Бұл ретте бір топтың немесе бір қызметкердің екі-үш жұмыс учаскесін қатар алуына және қызмет көрсетуіне жол беріледі. Егер қандай да бір жұмысты орындауға екі немесе одан да көп қызметкер бөлінсе, олардың біреуі топ жетекшісі болып тағайындалады.
194. Сотталғандардың серуендеуін белгіленген кесте бойынша бақылаушылар тобы мынадай тәсілмен қамтамасыз етеді:
1) бақылаушылар сотталғандарды камерадан серуендеу алаңына шығарады, оларды бақылайды және серуендеу аяқталған соң камераға әкеледі;
2) бақылаушылардың бір бөлігі немесе бір бақылаушы серуендеуде жүрген сотталғандарды үздіксіз бақылайды, қалғандары – камерадан серуендеу алаңына шығарады және қайта айдауылдайды.
195. Серуендеу алаңында сотталғандардың мінез-құлқын қадағалауды бақылаушы серуендеу алаңының үстіндегі арнайы көпірде жүргізеді. Бақылаушы серуендеу алаңының дәлізінде есіктің қарайтын "көзшесі" арқылы бақылай алады.
196. Серуендеуге шығаруды жүзеге асыратын бақылаушылар:
1) режимді аумақ және дәліз бойынша қозғалу тәртібін қамтамасыз етеді, сотталғандарды апару жолында және серуендеу алаңында бақылаусыз және қадағалаусыз қалдырмайды;
2) әр камераның сотталғандарын шығарғаннан кейін серуендеу алаңын тексереді.
Серуендеу алаңынан табылған зат немесе жазбахат баянатпен бірге жедел бөлімге тапсырылады.
197. Сотталғандарды санитарлық тазалануға шығару үшін санитарлық тазалықты өткізу күндері тағайындалатын, тұрақты немесе уақытша бақылаушылар құрамы бөлінеді. Бұл бақылаушылар тобы сотталғандарды камерадан санитарлық тазалану өткізілетін жерге дейін және кері айдауылдауды, сондай-ақ санитарлық тазалау жүргізу кезінде оларды бақылауды қамтамасыз етеді.
198. Сотталғандарды санитарлық тазалануға шығаруды жүзеге асыратын бақылаушылар медицина бөлімі бастығының немесе кезекші медициналық қызметкердің нұсқауын орындайды. Олар:
1) камерадан шығару тәртібін және дәліз және аумақ бойынша қозғалыс тәртібін қамтамасыз етеді;
2) санитарлық тазалық өткізілетін жердің барлық үй-жайына әрбір камерадағы сотталғандар санитарлық тазалаудан өткеннен кейін тексеру жүргізеді. Тексеру кезінде табылған жазбахат немесе қандай да бір зат баянат бере отырып, жедел бөлімге тапсырылады.

8) своевременную уборку режимной территории от снега и мусора.
193. Расстановка сотрудников режимного отдела, отдела режима и охраны, в том числе контролеров, по участкам работы, порядок несения службы, начало и окончание рабочего дня, время и продолжительность обеденного перерыва, взаимозаменяемость каждой группы и отдельных сотрудников определяются начальником учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора. При этом допускается совмещение и обслуживание одной группой или одним сотрудником двух-трех участков работы. Если для выполнения какой-либо работы выделяется два и более сотрудника, один из них назначается старшим группы.
194. Прогулка осужденных обеспечивается группой контролеров по установленному графику одним из следующих способов:
1) контролеры выводят осужденных из камеры на прогулочный двор, наблюдают за ними и по окончании прогулки сопровождают обратно в камеру;
2) одна часть контролеров или один контролер из группы ведет непрерывное наблюдение за осужденными, находящимися на прогулке, другая - выводит их из камер в прогулочные дворы и конвоирует обратно.
195. Наблюдение за поведением осужденных в прогулочных дворах ведется, контролером на специальном помосте над прогулочными дворами. Также контролер может находиться в коридоре прогулочных дворов и вести наблюдение через смотровые "глазки" дверей.
196. Контролеры, осуществляющие вывод на прогулку:
1) обеспечивают правила передвижения по режимной территории и коридорам, не оставляют осужденных без контроля и надзора в пути следования и прогулочных дворах;
2) производят осмотр прогулочных дворов после вывода из них осужденных каждой камеры.
Обнаруженные в прогулочном дворе предметы или записки передаются с подачей рапорта в оперативный отдел.
197. Для вывода осужденных на санитарную обработку выделяется постоянный или временный состав контролеров, назначаемый в дни проведения санитарной обработки. Эта группа контролеров обеспечивает конвоирование осужденных из камер в санпропускник и обратно, а также наблюдение за ними во время санитарной обработки.
198. Контролеры, осуществляющие вывод осужденных на санитарную обработку, выполняют указания начальника медицинского отдела или дежурного медицинского работника. Они:
1) обеспечивают порядок вывода из камер и правила передвижения по коридорам и территории;
2) производят осмотр всех помещений санпропускника по окончании санитарной обработки осужденных каждой камеры. Обнаруженные при осмотре записки или какие-либо предметы передаются с подачей рапорта в оперативный отдел.

199. Камераларға техникалық қарау және жоспарлы тінту және онда ұсталатын адамдарға тінту жүргізу үшін режим бөлімінің, режим және күзет бөлімінің құрамынан неғұрлым тәжірибелі бақылаушылар тобы жіберіледі.
Әрбір камерада техникалық қарау күн сайын онда сотталғандар болмаған кезде жүргізіледі, ол үшін серуенге, санитарлық тазалануға және жұмысқа шығаруға бөлінген уақытта пайдаланады.
Тексеру жүргізу кезінде терезе торлары, жалюзилер, қабырға, еден, төбе мұқият тексеріледі, сондай-ақ, төсек, үстел, орындық, қол жуғыштың бекітпесі, санитарлық-техникалық және су желісінің құбырлары тексеріледі. Қашуға дайындықтың белгілері анықталады: төсектің астында, дәретханада топырақ, кірпіш, құрылыс қоқыстарының болуы, төсекте немесе торда жекелеген бөлшектердің болмауы, өрілген арқандар және тағы басқа.
Қорытынды техникалық тексеру жүргізу үшін бұл қызметкерлерге көмек көрсету үшін кезекші ауысымның қосалқы тобынан бақылаушылар бөлінуі мүмкін.
200. Камералардан сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды табу мақсатында күндізгі уақытта сотталғандардың камераларын жоспарлы тінту кесте бойынша жүргізіледі. Егер жағдайды кейінге қалдыруға мүмкін болмаған жағдайда тінту шұғыл түрде, оның ішінде түнгі уақытта жүргізіледі. Әрбір камера және онда ұсталатын адамдар тінтуге тартылады.
Камерада ақау немесе бүлінген жер анықталған кезде режим бөлімінің бастығы мен МБКК, ТИБКК дереу оларды жоюға шаралар қабылдайды, ол туралы кезекшілікті қабылдау-тапсыру баянаттары журналына жазылады.
201. Тұрғын аймақта бақылау мен қадағалау мыналарды:
1) жұмыс объектісінің бір орнында сотталғандардың үлкен тобы бар болса бақылаушылардың жылжымайтын бекетін қоюды (шеберханаға немесе шеберханаға кіре беріске, режимдік алаңға және т.с.с.);
2) режим бөлімінің, режим және күзет бөлімінің бастығына сотталғандардың мінез-құлық қағидасын бұзғаны және күдік туғызатын әрекеттері туралы баяндамасын;
3) жұмыс аяқталған соң камераға қамар алдында сотталғандарды тегі бойынша тексеруді және тінту жүргізуді қоспағанда, Қағиданың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
202. Камерада ұстау мекемесінің, тергеу изоляторының аумағында саты, балта, жәшіктер, жіптер, тақтайлар және тағы басқа да заттар мен құрылыс материалдарын қалдыруға болмайды. Жұмыстан тыс уақытта олар арнайы жабылатын үй-жайларда сақталуы тиіс.
7-параграф. Техникалық күзет, бақылау және қадағалау,
сигнализация және байланыс құралдарын қолдану
203. Режимдік корпустың терезелерінің металл торлары, есіктері, сондай-ақ сотталғандар ұсталатын камералардың есіктері аралау, торды бүлдіру, есікті ашу және сындыру туралы белгі алу мақсатында сигнализациямен тосқауылданады.

199. Для производства технических осмотров и плановых обысков камер и содержащихся в них лиц из состава режимного отдела, отдела режима и охраны выделяется группа наиболее опытных контролеров.
Технический осмотр каждой камеры производится ежедневно в период отсутствия в ней осужденных, для чего используется время их вывода на прогулку, санитарную обработку, работу.
При производстве осмотра тщательно проверяются оконные решетки, жалюзи, стены, полы, потолки, а также проверяются кровати, столы, скамейки, крепления умывальников, санитарно-технические и водопроводные трубы. Выявляются признаки, указывающие на подготовку к побегу: наличие земли, кирпича, строительного мусора под койками, в унитазе, отсутствие на койках или решетках отдельных деталей, сплетенные жгуты и так далее.
В помощь этим сотрудникам, для проведения контрольных технических осмотров, могут выделяться контролеры из резервной группы дежурной смены.
200. В целях обнаружения в камерах не разрешенных к хранению и использованию предметов и веществ в дневное время производятся плановые обыски камер осужденных по графику. В случае если обстоятельства не терпят отлагательств, обыск проводится немедленно, в том числе и в ночное время суток. Каждая камера и содержащиеся в ней лица подвергаются обыску.
При обнаружении в камере неисправностей или повреждений начальник режимного отдела и ДПНУ, ДПНСИ принимают меры к их немедленному устранению, о чем делается запись в журнале рапортов приема-сдачи дежурств.
201. Контроль и надзор в жилой зоне осуществляется в соответствии с требованиями Правил за исключением:
1) выставления неподвижного контролерского поста при наличии большой группы осужденных, работающих на одном месте, у объекта работы (в мастерской или у входа в мастерскую, на режимном дворе и тому подобное);
2) доклада начальнику режимного отдела, отдела режима и охраны о нарушениях осужденными правил поведения и подозрительных действиях;
3) проведения пофамильной проверки и обыск осужденных по окончанию работ перед водворением их в камеры.
202. На территории учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора лестницы, топоры, ящики, веревки, доски, а также другие предметы и строительные материалы не оставляются. В нерабочее время они должны храниться в специальных запираемых помещениях.
Параграф 7. Применение технических средств охраны, контроля и
надзора, сигнализации и связи
203. Оконные металлические решетки, двери режимных корпусов, а также двери камер, в которых содержатся осужденные, блокируются сигнализацией с целью получения сигнала о попытках перепилить, повредить решетку, открыть или выломать дверь.

204. Сотталғандар болуы ықтимал ішкі бекеттерде, жер асты және үсті жолдарында, режимдік және әкімшілік корпус бөлмелерінде дабыл белгісін беруге арналған құлақтандырғыштар орнатылады. Режимдік корпус дәліздері мен өту жолдарында құлақтандырғыштардың ара қашықтығы 20 метрден аспауы тиіс. Дабыл белгісін қабылдау үшін МБКК, ТИБКК-нің немесе оператордың бөлмесінде қажетті сыйымдылығы бар қабылдау құрылғысы орнатылады, ал бекеттермен және қызметтермен тікелей телефон байланысы үшін – коммутатор қойылады.
205. МБКК, ТИБКК-мен тікелей телефон байланысының аппараты барлық бекеттерде, сондай-ақ корпус бойынша аға қызметкердің, медициналық және жедел қызметкерлердің бөлмелерінде, камерада ұстау мекеме басшылығының шешіміне қарай басқа да орындарға орнатылады.
Ішкі жедел телефон байланысының коммутаторында (станция немесе пульт) қалалық телефон желісіне шығу мүмкіндігі болмауы керек.
206. Сотталғандар ұсталатын немесе келу мүмкіндігі бар режимдік корпус, камера, аурухана палатасы және басқа да режимдік аймақта орналасқан үй-жайлар (ас блогы, санитарлық тазалаудан өткізу орны, шеберхана және тағы басқа) арнайы (түрмелік) түрдегі құлыппен жабдықталады.
207. Камерада ұстау мекемесінің, тергеу изоляторының арнайы түрдегі құлыптардың кілтін пайдаланатын қызметкерлері оны қараусыз қалдырмайды және сотталғандарға бермейді.
208. Камерада ұстау мекемесінде, тергеу изоляторында бар арнайы түрдегі барлық кілттер режим бөлімінде есепте болуы керек және арнайы кілттерді есепке алу ведомосінде тіркелуі керек. Кезекші ауысымға берілген кілттер, одан басқа арнайы кілттерді есепке алу журналына есепке алынады.
Ведомось және журнал бойынша барлығы осындай қанша кілт бар, жеке пайдалану үшін нешеуі және кімге берілгені көрсетілуі қажет.
Арнайы түрдегі қосалқы кілттер бекеттік қарулар сияқты ауысым бойынша сақталады және беріледі.
209. Режимдік корпустың, дәліздің және режимдік аула аумағында орналасқан басқа да ғимараттардың есіктерінің құлыптары екі жақты болуы керек, ал кілттері камера құлыптарынан бөлек, бір типті болуы қажет.
Камера есіктерінің құлыптары бекет шегінде бір типті болуы керек. Бұл құлыптардың кілттері режимдік аймақтағы ғимараттардың есіктеріне орнатылған құлыптарға дәл келмеуі қажет.
210. Бақылау және қадағалау бойынша бақылаушының бекетінен дабыл белгісі келіп түскен кезде оператор-бақылаушы дереу МБКК-ге, ТИБКК-ге баяндайды, бақылаушылардың қосалқы тобына дабыл белгісін береді, корпустық бөлімше бойынша аға қызметкерге және дабыл түскен бекетке көршілес бекеттердің бақылаушыларына хабарлайды. Дабыл белгісі түскен бекетке белгі беру себебін нақтылау және анықтау үшін бақылаушы-операторға телефон шалмайды.

204. На внутренних постах, в подземных и наземных переходах, кабинетах режимного и административного корпусов, где возможно пребывание осужденных, устанавливаются извещатели для подачи сигнала тревоги. В коридорах режимных корпусов и переходах расстояние между извещателями не должно превышать 20 метров. Для принятия сигнала тревоги в комнате ДПНУ, ДПНСИ или оператора устанавливается приемное устройство необходимой емкости, а для прямой телефонной связи с постами и службами - коммутатор.
205. Аппараты прямой телефонной связи с комнатой ДПНУ, ДПНСИ устанавливаются на всех постах, а также в кабинетах старших по корпусу, медицинских и оперативных работников и других местах по усмотрению руководства учреждения с камерным содержанием.
Коммутатор (станция или пульт) внутренней оперативной телефонной связи не должен иметь выхода в городскую телефонную сеть.
206. Все входы в режимные корпуса, камеры, больничные палаты и другие помещения, расположенные на территории режимной зоны (пищевой блок, санитарный пропускник, мастерские и тому подобное), где содержатся или в которые имеют доступ осужденные, оборудуются замками специального (тюремного) типа. Замки должны постоянно находиться в закрытом состоянии на два оборота ригеля.
207. Работники учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора, пользующимся ключами от замков специального типа, не оставляют их без присмотра, и не передают их осужденным.
208. Все ключи специального типа, имеющиеся в учреждении с камерным содержанием, следственном изоляторе, должны находиться на учете в режимном отделе и регистрироваться в ведомости учета специальных ключей. Ключи, выданные в дежурную смену, кроме того, учитываются в журнале учета специальных ключей.
По ведомости и журналу учета должно быть отражено, сколько всего имеется ключей, сколько и кому выдано в персональное пользование.
Резервные ключи специального типа хранятся и передаются по сменам в том же порядке, что и постовое оружие.
209. Замки дверей режимных корпусов, коридоров и других зданий, расположенных на территории режимного двора, должны быть двусторонними, а ключи к ним однотипными, но отличными от ключей к камерным замкам.
Замки камерных дверей должны быть однотипными в пределах поста. Ключи от этих замков не должны подходить к замкам, установленным на дверях зданий в режимной зоне.
210. При поступлении сигнала тревоги с поста контролера по контролю и надзору, контролер-оператор немедленно докладывает ДПНУ, ДПНСИ, подает сигнал тревоги для резервной группы контролеров, сообщает о тревоге старшему по корпусному отделению и контролерам постов, соседних с тем, откуда поступил сигнал тревоги. На пост, откуда поступил сигнал тревоги для уточнения и выяснения причины сигнала контролер-оператор не звонит.

211. Топтасқан және жаппай тәртіпсіздіктер мен бағынбаушылықтың, топтасып қашудың, қызметкерлерге шабуыл жасаудың, кепілге адам алудың жолын кесу және жою мақсатында, өрт болған жағдайда әрбір камерада ұстау мекемесінде, тергеу изоляторында жеке құрамның төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл жоспары әзірленеді. Жоспарда бұл іс-шаралар кезіндегі ішкі істер департаменті, Ұлттық ұлан бөліністері мен бөлімдері, аумақтық бөліністің күштері мен құралдарының өзара іс-қимыл жасасу шарттары мен тәртібі қарастырылады.
Жоспарға камерада ұстау мекемесінің, тергеу изоляторының бастығы қол қояды және аумақтық бөліністің бастығы бекітеді.
Жоспардың даналары камерада ұстау мекемесінің, тергеу изоляторының бастығында және МБКК-да, ТИБКК-де сақталады.
9. Сотталған әйелдер мен кәмелетке толмағандарды
ұстауға арналған мекемелерде бақылау және қадағалау
212. Қадағалауды бақылаушылар қатарынан құрылған қадағалау бөлімі қызметкерлерінің күштері жүзеге асырады, олар объектінің ішіндегі ішкі тәртіпті, режим мен қадағалауды ұстау үшін тікелей жауап береді.
Бақылау және қадағалау бекеттерінің саны мен орналастырылуы бекет табелі бойынша белгіленеді.
Бекет табелі 3 данада жасалады: біріншісі мекемеде, екіншісі аумақтық бөліністе сақталады, үшіншісі ҚАЖ комитетіне ұсынылады.
Табельмен белгіленген бақылау және қадағалау бекеттері табельдік бекеттер деп аталады. Нақты жағдайларға байланысты олар бір ауысымды, екі ауысымды немесе үш ауысымды, тәуліктік болуы мүмкін, бұл табельде көрсетіледі. Бақылау және қадағалау табельдік бекетке жазба бойынша реттік нөмір беріледі. Табельде әрбір бекеттің қадағалауында нақты не бар екені көрсетіледі.
213. Бекеттер:
1) техникалық құралдарды басқару пультінде;
2) БӨП-те, медсанбөлімде, ТИ-да, ЖАК, қатаң ұстау жағдайында;
3) кездесу бөлмесінде;
4) тұрғын аймақта;
5) өндірістік аймақта;
6) түнгі уақытта жасақтарда орнатылады.
214. КҚБжИТҚ-ны техникалық жарамды жағдайда ұстауға толық көлемде КҚБжИТҚ -ның инженері жауап береді;
215. Бақылау және қадағалаудың міндеттері:
1) жаза өтеу режимін қамтамасыз ету үшін сотталғандарды бақылау және қадағалау;
2) сотталғандарды тұратын және жұмыс істейтін орындарында барын-жоғын тексеруді жүргізу;
3) күзет объектілеріне жасалған шабуылды тойтару;
4) сотталғандарды өндірістік объектіге және кері қарай айдауылдау, жұмыс кезінде оларды қадағалау;
5) табиғат апаты, күзетілетін объектідегі жарылыс және апат салдарын жою бойынша шаралар қабылдау;
6) мекемеден және айдауыл кезінде қашқан адамдарды іздестіру;
7) топтасып бағынбаушылық пен жаппай тәртіпсіздіктердің жолын кесу, кепілге адам алған қылмыскерлерді залалсыздандыру;

211. В целях пресечения и ликвидации групповых и массовых беспорядков и неповиновений, групповых побегов, нападений на сотрудников, захватов заложников, при пожаре в каждом учреждении с камерным содержанием, следственном изоляторе, разрабатывается план действий личного состава при чрезвычайных происшествиях. В плане предусматриваются условия и порядок взаимодействия в этих мероприятиях департамента внутренних дел, подразделений и частей внутренних войск, сил и средств территориального подразделения.
План подписывается начальником учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора и утверждается начальником территориального подразделения.
Экземпляры плана хранятся у начальника учреждения с камерным содержанием, следственного изолятора и ДПНУ, ДПНСИ.
9. Контроль и надзор в учреждениях для содержания осужденных
женщин и несовершеннолетних
212. Надзор осуществляется силами сотрудников отдела надзора из числа контролеров, которые непосредственно отвечают за поддержание внутреннего порядка, режима и надзора внутри объекта.
Количество и расстановка постов контроля и надзора устанавливается табелями постов.
Табели постов составляются в 3-х экземплярах: первый хранится в учреждении, второй в территориальном подразделении, третий представляется в Комитет УИС.
Установленные табелем посты контроля и надзора называются табельными постами. В зависимости от конкретных условий они могут быть односменными, двухсменными, или трехсменными, круглосуточными, что указывается в табеле. Табельному посту контроля и надзора присваивается порядковый номер по записи в табеле. В табеле указывается, что конкретно находится под надзором каждого поста.
213. Посты устанавливаются:
1) на пульте управления техническими средствами;
2) на КПП, в медсанчасти, ДИЗО, ОК, на строгих условиях содержания;
3) в комнатах свиданий;
4) в жилой зоне;
5) в производственной зоне;
6) в ночное время в отрядах.
214. За поддержание в технически исправном состоянии ИТСНКиО в полном объеме отвечает инженер ИТСНКиО.
215. Задачи контроля и надзора:
1) контроль и надзор за осужденными для обеспечения режима отбывания наказания;
2) производство проверок наличия осужденных в местах их проживания и работы;
3) отражение нападений на объекты охраны;
4) конвоирование осужденных на производственные объекты и обратно, надзор за ними во время работы;
5) принятие мер по ликвидации стихийных бедствий, пожаров, последствий взрывов и аварий на охраняемых объектах;
6) розыск лиц, совершивших побег из учреждения и при конвоировании;
7) пресечение групповых неповиновений и массовых беспорядков, обезвреживание преступников, захвативших заложников;

8) мекеменің маңызды объектілері мен коммуникацияларын кепілге алған қылмыскерлерді ұстау;
9) сотталғандарды, үй-жайларды, ғимараттар мен мекемедегі учаскелерді тінтудің барлық түрлерін жүргізу;
10) БӨП-те жүктерді, сондай-ақ жұмысшылар мен қызметшілерді тексеру;
11) КҚБжИТҚ жабдықтарын, арнайы құралдар мен қаруды техникалық жұмыс жағдайында ұстау;
12) іргелес жатқан аумаққа патрульдеу жүргізу арқылы мекемеге іргелес аумаққа бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру.
216. Бақылау және қадағалау жөніндегі бақылаушыларға қойылған міндеттерді орындау кезінде:
1) мекеменің объектілеріне кіруге немесе қандай да бір затты заңсыз жолмен беруге әрекет еткен, қарсыласқан, жәбір көрсеткен немесе заңды талаптарды орындаудан бас тартқан сотталғандар мен адамдарға, жауынгерлік күш қолдану тәсілдерін, арнайы құралдар мен техникаларды қолдануға;
2) сотталғандар және өзге де адамдар шабуыл немесе мекеме қызметкерлері мен өзге адамдардың өміріне тікелей қауіп төндіретін қасақана әрекеттер жасаған кезде "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының қауіпсіздік шаралары талаптарына сәйкес қаруды соңғы шара ретінде қолдануға;
3) ұсталған адамдарға тінту жүргізуге және одан жауап алуға рұқсат етіледі.
217. Мекеме бастығының кезекші көмекшісі барлық ауысымның бастығы болып табылады және мекеме бастығы мен оның орынбасарларына бағынады, олар жоқ кезде мекемеде белгіленген ішкі тәртіпті ұстауға толықтай жауап береді.
Әрбір кезекші ауысымға тұрақты нөмір (бірінші, екінші, үшінші, төртінші және т.б.) беріледі. Ауысым құрамы әдеттегідей тұрақты болуы тиіс. Ауысымға бақылаушыларды тағайындау мекеме бастығының бұйрығымен жүргізіледі. МБКК мекемені күзету жөніндегі сыртқы және ішкі бекеттерде қызмет өткеретін бақылаушылар құрамы үшін тікелей жауап береді.
Бақылаушылардың кезекші ауысымы үшін мекеме штабының ғимаратынан (немесе бөлек тұрған ғимараттан) қысқа мерзімді демалуға, киім ауыстыруға және ас қабылдауға арналған арнайы үй-жайлар жабдықталады.
218. Кезекші ауысымның қызмет өткеру тәртібі түнгі уақытта мекеме бастығы мен орынбасарлары, басшы және орта басшы құрам адамдары, тексерушіге тексеру басталардан 10-15 сағат бұрын берілетін ұйғарым негізінде жасалған кесте бойынша жүргізетін кенеттен тексерулер арқылы жүзеге асырылады.
Кесте әрбір кезекші ауысым түнгі сағат екіден таңғы сағат алтыға дейінгі аралықта, айына кемінде 4 рет тексерілетіндей есеппен жасалады.
Жүргізілген тексеріс және оның нәтижелері туралы тексеруші адам мекеме бойынша кезекшілік кітабына, сондай-ақ бақылау мен қадағалаудың тәуліктік ведомосіне белгі жасайды.

8) задержание преступников, захвативших важные объекты и коммуникации учреждения;
9) производство обысков всех видов: осужденных, помещений, зданий и участков в учреждении;
10) досмотр грузов на КПП, а также рабочих и служащих;
11) содержание в технически исправном состоянии оборудования ИТСНКиО, специальных средств и оружия;
12) осуществление контроля и надзора на прилегающей территории к учреждению путем проведения патрулирования прилегающей территории.
216. Контролерам по контролю и надзору при исполнении поставленных задач допускается:
1) применять боевые приемы борьбы, специальные средства и технику к осужденным и лицам, пытающимся проникнуть на объекты учреждения или незаконно передать им любые предметы, при их сопротивлении, оскорбления или отказа от выполнения законных требований;
2) в качестве исключительной меры применять оружие при совершении осужденными и иными лицами нападений и других умышленных действий, непосредственно угрожающих жизни работников учреждения и иных лиц, в соответствии с требованиями мер безопасности Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе";
3) производить обыск и опрос задержанных лиц.
217. Дежурный помощник начальника учреждения является начальником всей смены и непосредственно подчиняется начальнику учреждения и его заместителям, во время их отсутствия несет всю полноту ответственности за поддержание в учреждении установленного внутреннего распорядка.
Каждой дежурной смене присваивается постоянный номер (первая, вторая, третья, четвертая и так далее) Состав смены, как правило, должен быть постоянным. Назначение контролеров в смену производится приказом начальника учреждения. ДПНУ непосредственно отвечает за состав контролеров, несущих службу по охране учреждения на наружных и внутренних постах.
Для дежурной смены контролеров в здании штаба учреждения (или самостоятельном здании) оборудуются специальные помещения для кратковременного отдыха, переодевания и принятия пищи.
218. Порядок несения службы дежурными сменами в ночное время осуществляется путем внезапных проверок, производимых начальником учреждения и его заместителями и другими лицами старшего и среднего начальствующего состава по графику на основании предписания, которое вручается проверяющему за 10-15 часов до начала проверки.
График составляется с таким расчетом, чтобы каждая дежурная смена была проверена не реже 4 раз в месяц, в период от двух часов ночи до шести часов утра.
О произведенной проверке и ее результатах проверяющие лица делают отметку в книгах дежурств по учреждению, а также в суточной ведомости контроля и надзора.

219. Әрбір мекемеде күзеттің жедел жоспары әзірленеді, оған:
1) сыртқы күзет бекеттері енгізген және ескерту сигнализациясының шегі мен секторы көрсетілген мекеме аумағының бас жоспары;
2) мекеменің қиылған макеті;
3) дабыл бойынша және жедел жағдай шиеленіскен кезде әрекет ету туралы нұсқама;
4) белгі бойынша дереу шақыруға жататын қызметкерлердің мекенжайы, телефоны және шақырту тәсілі көрсетілген тізімі;
5) төтенше жағдай туындаған кезде құлақтандырылуы тиіс лауазымды адамдардың тізімі кіреді;
Барлық осы құжаттар (макеттен басқасы) тізімдемемен папкаға тігіліп, кезекшіде сақталады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
"Бекітемін" "Бекітемін"
_______________________ __________________________
Аймақтық бөлініс бастығы Әскери бөлім командирі
______________________ __________________________
20___ жылғы "___" _____ 20___ жылғы "____" _______
Сотталғандарды бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру
үшін __________ режимдегі мекеменің
бақылаушылар жасақшасына 20___жылға арналған
бекет табелі
Жасақша құрамы
Қызмет саны және көлемі
Әдеттегі түрде
Күшейтілген түрде
Қызмет көлемі
күндіз
түнде
Тәулікке
Қызмет көлемі
күндіз
түнде
Тәулікке
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. МБКК
2. Тұрғын аймақ бойынша кезекші
3. Өндірістік аймақ бойынша кезекші
4. Бақылаушылар жасақшасының бастығы
5. Тұрғын аймақ бойынша бақылаушы
6. Медициналық-санитарлық бөлім бойынша бақылаушы
7. Өндірістік аймақ бойынша бақылаушы
8. ТИ мен ЖАК бойынша бақылаушы
9. Сауқаттар, сәлемдемелер, бандерольдер беру бойынша, ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді кездесу өткізу бойынша бақылаушы
10. Қатаң ұстау жағдайлары бойынша бақылаушы
11. Жасақтың оқшаулау учаскесі бойынша бақылаушы (учаскелер мен жасақтардың саны бойынша)
12. Карантин үй-жайы бойынша бақылаушы
13. Бақылау-өткізу пункті бойынша бақылаушы
14. Тексеру тобындағы көлікке ілесіп жүру бақылаушы
15. Мекеменің әйел қызметкерлеріне еріп жүру бойынша бақылаушы
16. Бақылаудың техникалық құралдарын басқару (бейнебақылау) бойынша оператор-бақылаушы
Барлығы:
Ескертпе:
1) Жеткілікті негіздер бар болған кезде мекеме бастығының шешімімен және әскери бөлім командирінің келісімі бойынша сотталғандарды жатақханаларда және жеке тұрған объектілердің учаскелерінде, мектеп үй-жайында, оқу процесі кезінде КТЛ-де және сотталғандардың басқа да болатын орындарында орналастыра отырып, қосымша бақылау және қадағалау бекеттері орнатылуы мүмкін.
2) қызметті күшейтілген түрде өткеру кезінде мекеменің бақылаушылар құрамы 3 ауысымдық қызмет өткеруге ауыстырылады;

219. В каждом учреждении разрабатывается оперативный план охраны, который включает:
1) генеральный план территории учреждения с нанесенными на нем постами наружной охраны и обозначением рубежей и секторов предупредительной сигнализации;
2) макет учреждения в разрезе;
3) Инструкцию о действиях по тревоге и при осложнении оперативной обстановки;
4) списки работников, подлежащих немедленному вызову по сигналу тревоги с указанием домашних адресов, телефонов и способов вызова;
5) списки должностных лиц, которые при возникновении чрезвычайного происшествия должны быть информированы.
Все эти документы (кроме макета), подшиты в папке с описью, хранятся у дежурного.
Приложение 1
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
"Утверждаю"
Начальник территориального
подразделения
____________________
"___"__________ 20___ года
"Утверждаю"
Командир воинской части
____________________
"___"__________ 20___ года
Табель постам
наряду контролеров учреждения - __________ режима для
осуществления контроля и надзора за осужденными на 20___ год
Состав
наряда
Численность и объем службы
По нормальному варианту
По усиленному варианту
Объем
службы
днем
ночью
На
сутки
Объем
службы
днем
ночью
На сутки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. ДПНУ
2. Дежурный по жилой зоне
3. Дежурный по производственной зоне
4. Начальник наряда контролеров
5. Контролер по жилой зоне
6. Контролер по медико-санитарной части
7. Контролер по производственной зоне
8. Контролер по ДИЗО и ОК
9. Контролер по выдаче посылок, передач, бандеролей, проведению длительных и краткосрочных свиданий
10. Контролер по строгим условиям содержания
11. Контролер по локальному участку отряда (по количеству участков и отрядов)
12. Контролер по карантинному помещению
13. Контролер по контрольно-пропускному пункту
14. Контролер по сопровождению транспорта группы досмотра
15. Контролер по сопровождению персонала учреждения женского пола
16. Контролер-оператор по управлению техническими средствами наблюдения (видеонаблюдение).
Всего:
Примечания:
1) При наличии достаточных оснований по решению начальника учреждения и по согласованию с командиром воинской части, на объектах учреждения могут быть установлены дополнительные посты контроля и надзора, в локальных участках отрядов с размещением осужденных в общежитиях, на участках отдельно стоящих объектов, помещении школы, ПТЛ во время учебного процесса и других местах пребывания осужденных;
2) при усиленном варианте несения службы контролерский состав учреждения переводится на 3-сменное несение службы;

3) бекет табеліне оқшауланған учаскелер, тұрғын, коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік үй-жайлар, жер астындағы коммуникациялар мен қашуға жайлы басқа да учаскелер, сондай-ақ бақылау мен қадағалау жөніндегі бақылаушылардың бекеттері және бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру бойынша қызмет өткеру бағыттары көрсетілген тұрғын және өндірістік аймақтар және ұдайы өндірістік объектілердің сызбалары қоса беріледі. Сызбаларды мекеме бастығы бекітеді;
4) азаматтық емдеу мекемесіне жіберілген сотталғанды күзету, бақылау және қадағалау жөніндегі қарауыл тұрғын аймақ бойынша бақылаушы мен мекеме әкімшілігі қызметкерінің есебінен жүзеге асырылады.
"Келісілді" "Келісілді"
Мекеме бастығы Рота командирі
_____________________ _______________________
20__ жылғы "___" _________ 20__ жылғы "___" ______
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
"Бекітемін" "Келісілді"
____ мекемесінің бастығы Бөлініс командирі
___________________ _____________________
(атағы, тегі, қолы) (атағы, тегі, қолы)
20__ жылғы "___" ______ 20__ жылғы "____" ___
________ режимдегі мекемеде тінту жүргізудің
20___ жылғы ___________ арналған кестесі
(айы)
Р/с №
Объектілердің атауы
Айдың күні
1, 2, 3... 31
Орындалуы туралы белгі
1. Тұрғын аймақ
№ 1 сектор (№ 4, 5, 8 жасақтар)
№ 2 сектор (№ 1, 3, 6 жасақтар)
№ 10 сектор (медициналық бөлім, мектеп)
2. Өндірістік аймақ (аралас)
№ 1 сектор (№ 1 оқшауланған учаске – жиһаз цехы, жартылай фабрикат қоймасы)
3. Контрагенттік объектілер:
тұрғын үй құрылысы
_____________________________________________________________________
Мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасары
_______________________________
(қолы)
20___ жылғы "___" _____________
Ескертпе:
1) кесте 2 данада жасалады. Біріншісі мекеменің режим бөлімшесінің бастығында сақталады және тінту актілерімен бірге тігіледі. Екіншісі – кезекшіде сақталады;
2) "Объектінің атауы" бағанында сотталғандар кіре алатын барлық ғимараттар мен үй-жайлар көрсетіледі.
Мекеме бастығының Бөлініс командирінің
РжЖЖ орынбасары орынбасары
______________________ ______________________
(атағы, тегі, қолы) (атағы, тегі, қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Мекемені жабдықтауға қойылатын жалпы талаптар

3) к табелю постам прилагаются схемы жилой и производственной зон и постоянных производственных объектов с нанесением на них изолированных участков, жилых, коммунально-бытовых и производственных помещений, подземных коммуникаций и других, уязвимых для совершения побегов участков, а также постов контролеров по контролю и надзору и маршрутов несения службы по осуществлению контроля и надзора. Схемы утверждаются начальником учреждения;
4) караул по охране, контролю и надзору за осужденным, направляемым на лечение в гражданское лечебное учреждение, осуществляется за счет контролера по жилой зоне и сотрудника администрации учреждения.
"Согласовано"
Начальник учреждения
__________________________
"___" ___________ 20___ года
"Согласовано"
Командир роты
_______________________
"___"____________20___ года
Приложение 2
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
"Утверждаю"
Начальник учреждения - ____
____________________________
(звание, фамилия, подпись)
"___"______ 20__ года
"Согласовано"
Командир подразделения
_________________________
(звание, фамилия, подпись)
"____"________20____ года
График проведения обысков
в учреждении _____________ режима на ___________ 20__ года
(месяц)
№№
п/п
Наименование объектов
числа месяца
1, 2, 3... 31
Отметка о выполнении
1. Жилая зона
сектор № 1 (отряды № 4, 5, 8)
сектор № 2 (отряды № 1, 3, 6)
сектор № 10 (медицинская часть, школа)
2. Производственная зона (смежная)
сектор № 1 (локальный участок № 1 - мебельный цех, склад полуфабрикатов)
3. Контрагентские объекты:
строительство жилого дома
_______________________________________________
Заместитель начальника учреждения по
режиму и оперативной работе
____________________________
(подпись)
"___"_____________ 20____ года
Примечание:
1) график составляется в 2 экземплярах. Один хранится у начальника режимного отделения учреждения и подшивается вместе с актами обысков. Второй - у дежурного;
2) в графе "Наименование объектов" указываются все здания и помещения, в которые имеют доступ осужденные.
Заместитель начальника учреждения по режиму и оперативной работе
__________________________________
(звание, фамилия, подпись)
Заместитель командира подразделения
__________________________________
(звание, фамилия, подпись)
Приложение 3
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
Общие требования к оборудованию учреждения

Мекемені орналастыруға бөлінген аумақ күзетілетін және күзетілмейтін учаскелерге бөлінеді. Күзетілетін аумақтың шегінде екі оқшауланған аймақ бөлінеді: коммуналдық-тұрмыстық объектілері бар тұрғын аймақ және өндірістік аймақ. Олардың аумақтары әрбірінде біруақытта 250-300-ден аспайтын адам болу үшін бір-бірінен локальды-оқшауланған учаскелерге бөлінеді. Егер өндірістік аймақта технологиялық процесстердің ерекшеліктеріне байланысты мұны жасауға мүмкіндік болмаса, цехаралық өткізу режимі ұйымдастырылады.
Мекеме тұрғын аймағында: ұстау жағдайларына қарай сотталғандардың бөлек тұруын қамтамасыз ететін жатақхана, жаңадан келген сотталғандарды уақытша ұстауға арналған карантиндік үй-жай, асхана, дүкен, мектеп және сотталғандармен сабақ өткізуге арналған оқу-техникалық кабинеттер, кино көру құрылғысы бар клуб, кітапхана, медициналық бөлім, заттай мүлікті залалсыздандыруға арналған жабдығы бар жуыну-кір жуу блогы, шаштараз, төсек жабдықтары мен киімнің ауыстыру қорын сақтауға арналған қойма, киім-кешек және аяқ киімді жөндеу шеберханасы, спортзал (мүмкіндігінше), телефонмен сөйлесуге арналған үй-жай, сондай-ақ, әкімшіліктің қызметтік кабинеттері орналастырылады.
Мекеме тұрғын аймағының аумағында локальды учаскелер оқшауланып жабдықталады:
1) сотталғандармен демалыс өткізу үшін профилакторий;
2) режимді қасақана бұзушыларды, жазаны өтеудің қатаң жағдайларына ауыстырылғандарды ұстауға арналған камералық үлгідегі бекітілетін үй-жайлары бар учаске;
3) ТИ мен ЖАК камералары және серуендеу аулалары бар ғимарат;
4) мекеменің бір-бірінен оқшауланған учаскелерінің аумағында мүмкіндік болған жағдайда, сотталғандарды сапқа тұрғызу және тексеру жүргізу үшін пайдаланылатын спорт алаңдары жабдықталады;
5) жазаны өтеу жағдайларын дифференциациялау үшін жатақханалар.
Тұрғын аймақ өндірістік аймақтан, сондай-ақ, ТИ, ЖАК, қатаң ұстау жағдайлары өзге құрылыстардан қаралатын дәліздермен бөлінеді.
МБКК және әскери жасақшасының (бақылаушылар жасақшасының) үй-жайлары қосарланған немесе бөлек-бөлек, әр мекеменің ерекшеліктеріне байланысты, әдетте тұрғын және өндірістік аймақтардың түйіскен жерінде орналасады. МБКК үй-жайында сотталғандарға қызмет көрсету үшін дүкен жабдықталады. Осы жерде тінту жүргізуге арналған, сондай-ақ, жуыну құрылғылары бар сотталғандардың киінуіне арналған үй-жайлары бар жер үсті не жер асты ішкі БӨП жабдықталады.
Қысқа мерзімді және ұзақ кездесулерді өткізуге арналған үй-жайлар, сәлемдеме, сәлем-сауқат және бандерольдерді қабылдау және беру бөлмелері БӨП блогында орналасады.
Мекеменің күзетілетін аумағына кіретін адамдарды және олардың заттарын тексеруге арналған үй-жай әдетте күзет сызығының сыртында БӨП блогында орналасады.
Мекеменің күзетілетін аумағынан тыс жерде: әкімшілік ғимарат (әдетте, БӨП бар блокта), резервті қуат көздері, азық-түлік, заттай мүлік, жанар-жағармай материалдары, бояу-сырлау заттары, сотталғандардың ұзақ сақталатын жеке заттары сақталатын қоймалар, көкөніс қоймасы, наубайхана, гараждар, дәріхана, дүкен, автоматты телефон станциясы, кездесуге келген туыстары тұруға, мекемеден тыс жерде ұзақ кездесулер өткізуге арналған, сондай-ақ, мекемеге қызмет бабымен келген лауазымды адамдарға арналған қонақ үй түріндегі үй-жайлар, оқуға және кезекші қызмет қызметкерлерінің киінуіне арналған үй-жайлар, спортзал орналасады.
Сотталғандарды камерада ұстау мекемелері мынадай ерекшеліктерді ескере отырып жабдықталады:

Территория, отведенная для размещения учреждения, разделяется на охраняемый и неохраняемый участки. В пределах охраняемой территории выделяются две изолированные зоны: жилая с коммунально-бытовыми объектами и производственная. Их территории разделяются на локально-изолированные друг от друга участки, чтобы на каждом из них одновременно находилось не более 250-300 человек. Если в производственной зоне это сделать невозможно из-за особенностей технологического процесса, то организуется межцеховой пропускной режим.
В жилой зоне учреждения размещаются: общежития, обеспечивающие раздельное, в зависимости от условий содержания, проживание осужденных, карантинное помещение, для временного содержания вновь прибывших осужденных, столовая, магазин, школа и учебно-технические кабинеты для проведения занятий с осужденными, клуб с киноустановкой, библиотека, медицинская часть, банно-прачечный блок, с оборудованием для дезинфекции вещевого имущества, парикмахерская, кладовая для хранения обменного фонда постельных принадлежностей и одежды, мастерская по ремонту одежды и обуви, спортзал (по возможности), помещение для ведения телефонных переговоров, а также служебные кабинеты администрации.
На территории жилой зоны учреждения, изолированно оборудуются локальные участки:
1) профилакторий для проведения отпусков осужденными;
2) участок, с запирающимися помещениями камерного типа, для содержания злостных нарушителей режима, переведенных на строгие условия отбывания наказания;
3) здание ДИЗО и ОК с камерами и прогулочными двориками;
4) на территориях изолированных друг от друга участков учреждения, могут быть, при наличии возможностей, оборудованы спортивные площадки, одновременно используемые для построения и проведения проверок осужденных;
5) общежития для дифференциации условий отбывания наказания.
Жилая зона от производственной, а также ДИЗО, ОК, строгих условий содержания, отделяются от иных строений просматриваемыми коридорами.
Помещения ДПНУ и войскового наряда (наряда контролеров) совмещенный или раздельно, в зависимости от особенностей каждого учреждения располагаются, как правило, на стыке смежных жилой и производственной зон. В помещении ДПНУ оборудуются магазин, для обслуживания осужденных. Здесь же оборудуется наземный либо подземный внутренний КПП с помещениями для производства обысков, а также переодевания осужденных с душевыми установками.
Помещения для проведения краткосрочных и длительных свиданий, комнаты для приема и выдачи посылок, передач и бандеролей, размещаются в блоке с КПП.
Помещение для досмотра лиц, входящих на охраняемую территорию учреждения и их вещей, располагают как правило за пределами линии охраны, в блоке с КПП.
Вне охраняемой территории учреждения размещаются: административное здание (как правило, в блоке с КПП), источники резервного питания, склады продовольствия, вещевого имущества, горюче-смазочных материалов, лакокрасочных веществ, личных вещей осужденных длительного хранения, овощехранилище, пекарня, гаражи, аптека, магазин, автоматическая телефонная станция, помещения гостиничного типа для проживания родственников, прибывших на свидания, для проведения длительных свиданий за пределами учреждения, а также для должностных лиц, прибывших в учреждение по делам службы, помещения для учебы и переодевания сотрудников дежурной службы, спортзал.
Учреждения с камерным содержанием осужденных оборудуются с учетом следующих особенностей:

1) тұрғын аймақ қаралатын дәлізбен екі бөлікке бөлінеді: камералары бар ғимараттар орналасатын аумақ және әдеттегі тұрғын үй-жайлары бар аумақ.
2) әдттегі тұрғын үй-жайлар орналасатын аумақта басқа түрдегі мекемедегідей қызметтік және коммуналдық-тұрмыстық объектілер орналасады. Бұл ретте, тұрғын үй-жайлар әкімшілік және коммуналдық-тұрмыстық ғимараттардан оқшауланып орналасады. Медициналық бөлімнің ғимараттары тұтас толтыру дуалымен қоршалған.
3) камералары бар ғимараттар орналасатын аумақта жұмыс камералары бар ТИ мен ЖАК камералары орналасады. Осы үй-жайлардың жанында серуендеу аулалары жасалады.
Мекемедегі жатақханалары қамтамасыз етілетін мүкәммал мен заттардың тізбесі:
1) сотталғандардың саны бойынша қатты торлы бір ярусты не екі ярусты метал төсектер;
2) төсек жанындағы тумбочка (екі сотталғанға біреу, қауіпсіздігі барынша төмен мекемеде – әрбіріне біреуден);
3) үстел, орындықтар (әр сотталғанға біреуден);
4) репродуктор;
5) әрбір жасаққа теледидар;
6) әрбір тұрғын секцияға қабырға сағаты;
7) терезеге перде (ұзындығы 50-60 см аспайтын);
8) сыртқы киімге арналған ілгіш;
9) заттарды сақтауға арналған стеллаждар;
10) ыдыс сақтауға арналған шкафтар;
11) айна.
Ескертпе:
1) сотталғандарға арналған қол жуғыштар 10 адамға 1 кран есебінен бөлек үй-жайларда жабдықталады;
2) ас, консерві пышақтары (15-20 адамға біреуден), қайшы (25 адамға біреу);
3) азық-түлік сақтауға және ас ішуге арналған бөлмелерде: тоңазытқыш, үстел, орындықтар, су қайнатуға арналған электр қыздырғыш аспаптар (электр шәйнектер, электр су қайнатқыштар) орнатылады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
"Бекітемін" "Келісілді"
____ мекемесінің бастығы Бөлініс командирі
___________________ _____________________
(атағы, тегі, қолы) (атағы, тегі, қолы)
20__ жылғы "___" ______ 20__ жылғы "____" ___
20___ жылғы ____ сағ.___ 20___ жылғы ___ сағ.___ дейінгі
аралықта _____ мекемеде сотталғандарды бақылау мен
қадағалаудың тәуліктік ведомосі
Қызмет өткеру түрі ____________________________________________
(әдеттегі, күшейтілген)
1-ауысым 2-ауысым
Басшылықтан жауапты: ___________ ___________
МБКК: ___________ ___________
БЖБ: ___________ ___________
Жасақша құрамы,
оның ішінде мекеме қызметкерлері:____________________________________
Бекет№
Бекеттердің атауы
1-ауысым
Атағы, ТӘА (әкесінің аты болған жағдайда)
2-ауысым
Атағы, ТӘА (әкесінің аты болған жағдайда)
1
2
3
4

1) жилая зона разделяется просматриваемым коридором на две части: территорию, где располагаются здания с камерами, и территорию с обычными жилыми помещениями;
2) на территории, где располагаются обычные жилые помещения, размещаются те же служебные и коммунально-бытовые объекты, что и в учреждениях других видов. При этом жилые помещения располагаются изолированно от административных и коммунально-бытовых зданий. Здания медицинской части огорожено забором сплошного заполнения;
3) на территории, где располагаются здания с камерами, размещаются камеры ДИЗО и ОК с рабочими камерами при них. Возле этих помещений создаются прогулочные дворики.
Перечень инвентаря и предметов, которыми обеспечиваются общежития в учреждениях:
1) кровати металлические одноярусные либо двухъярусные с жесткой сеткой по числу осужденных;
2) прикроватные тумбочки (одна на двух осужденных, в учреждении минимальной безопасности - одна на каждого);
3) Стол, табуретки (одна на каждого осужденного);
4) репродуктор;
5) телевизор на каждый отряд;
6) часы настенные на каждую жилую секцию;
7) занавески на окна (длинной не более 50-60 см);
8) вешалка для верхней одежды;
9) стеллажи для хранения вещей;
10) шкафы для хранения посуды;
11) зеркало.
Примечание:
1) умывальники для осужденных оборудуются в отдельных помещениях из расчета 1 кран на 10 человек;
2) столовые, консервные ножи (по одному на 15-20 человек), ножницы (одни на 25 человек);
3) в комнатах для хранения продуктов питания и приема пищи устанавливаются: холодильник, стол, табуреты, электронагревательные приборы для кипячения воды (электрические чайники, электрокипятильники).
Приложение 4
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
"Утверждаю"
Начальник учреждения - ______
_____________________________
(звание, фамилия, подпись)
"___"______ 20___ года
"Утверждаю"
Командир подразделения
__________________________
(звание, фамилия, подпись)
"___"______ 20___ года
Суточная ведомость контроля и надзора
за осужденными в учреждения _____ на период
с _____ часов ______ 20___года до _____ часов ______ 20___ года
Вариант несения службы __________________________________________
(нормальный, усиленный)
Ответственный от руководства:
ДПНУ:
ННК:
Состав наряда, в т.ч. сотрудники учреждения:
1 Смена
_____________
_____________
_____________
_____________
_____________
2 Смена
_____________
_____________
_____________
_____________
_____________
поста
Наименование постов
1-я смена
Звание, Ф.И.О.
(отчество при наличии)
2-я смена
Звание, Ф.И.О.
(отчество при наличии)
1
2
3
4

13-14
14-15
15-16
16-17
17-18
Сотталғандарды тексеру нәтижелері
Таңғы тексеріс
Кешкі тексеріс
1
2
3
Барлығы:
Тексеру кезінде болды:
тұрғын аймақта
өнеркәсіптік аймақта
басқа жұмыс объектілерінде
ТИ мен ЖАК-та
медицина бөлімінің стационарында
мекеме аумағынан тыс жерде
басқа орындарда
Жиыны:
Оқиғалар туралы, қол кісенді, арнайы құралдарды қолдану туралы
жазбалар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызметті тексерушілердің жазбасы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тінтуге жататын объектілер
Тұрғын аймақта: 1-ауысым ____________________________________________
Өнеркәсіптік аймақта: 1-ауысым ______________________________________
Нұсқама – 1-ауысым
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тінтуге жататын объектілер
Тұрғын аймақта: 2-ауысым ____________________________________________
Өнеркәсіптік аймақта: 2-ауысым ______________________________________
Нұсқама – 2-ауысым
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бақылау мен қадағалау жөніндегі бақылаушылардың қызмет
өткеру нәтижелерін бағалау
1-ауысым: _____________________ 2-ауысым: _________________________
Мекеме бастығының РжЖЖ Командирдің бақылаушылар орынбасары қызметі жөніндегі орынбасары
______________________________ ____________________________
(атағы, тегі, қолы) (атағы, тегі, қолы)
20 ___ жылғы "___"____________ 20___ жылғы "____" _________
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
нысан
________________________________________ мекемесінің
(мекеменің атауы)
әйел адамдарына ілесіп жүру журналы
Басталды: _________________________
Аяқталды:__________________________
р/с
Әйел адамның Т.А.Ә
Кіру уақыты
Ілесіп жүрушінің Т.А.Ә
қолы
Шығу уақыты
Ескертпе
Ескертпе:
1) Журнал БӨП бойынша бақылаушыда сақталады;
2) ілесіп жүру үшін белгіленген адамдармен журналда жазба қоюды БӨП бойынша бақылаушы және тексеру тобының қызметкері бақылайды.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
нысан
________________________________________ мекемесінде
(мекеменің атауы)
ТИ-ға, ЖАК-қа келуді есепке алу журналы
Басталды: _________________________
Аяқталды:__________________________
Р/с
Күні
Уақыты
Келуші адамның лауазымы, атағы
Келу мақсаты және ескертулер мазмұны
Қабылданған шаралар
Ескертпе:

13-14
14-15
15-16
16-17
17-18
Результаты проверки осужденных
Утренняя проверка
Вечерняя проверка
1
2
3
Всего содержится:
Во время проверки находятся:
в жилой зоне
в промышленной зоне
на других объектах работы
в ДИЗО и ОК
в стационаре медицинской части
вне территории учреждения
другие места
Итого:
Записи о происшествиях, применении наручников, спецсредств:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Записи проверяющих службу
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Объекты, подлежащие обыску
В жилой зоне: 1-я смена ____________________________________
В промышленной зоне: 1-я смена _____________________________
Инструктаж - 1 смена
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Объекты, подлежащие обыску
В жилой зоне: 2-я смена ____________________________________
В промышленной зоне: 2-я смена _____________________________
Инструктаж - 2 смена
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Оценка результатов несения службы контролеров по контролю и надзору
1-я смена: _____________________ 2-я смена: _________________________
Зам. начальника учреждения по РОР
__________________________________
(звание, фамилия, подпись)
"___"______ 20 ___ года
Зам. командира по службе контролеров
__________________________________
(звание, фамилия, подпись)
"____"_______20____ года
Приложение 5
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Журнал
сопровождения лиц женского пола ________________________
(наименование учреждения)
Начат __________________________
Окончен ________________________
п/п
Ф.И.О.
лица женского пола
Время входа
Ф.И.О.
сопровождающего
роспись
Время выхода
примечание
Примечание:
1) журнал хранится у контролера по КПП;
2) контролер по КПП и сотрудник группы досмотра контролируют ведение записей в журнале лицами, которые определены для сопровождения.
Приложение 6
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Журнал
учета посещений ДИЗО и ОК в учреждении
________________________________________
(наименование учреждения)
Начат __________________________
Окончен ________________________
п/п
Дата
Время
Должность, звание посетившего лица
Цель посещения и содержание замечаний
Принятые меры
Примечание:

1) журнал ТИ мен ЖАК бойынша бақылаушыда сақталады;
2) журнал екі бөлімге бөлінеді: бірінші бөлімде аумақтық бөліністің, ҚАЖ комитетінің қызметкерлері, прокуратура қызметкерлері, мекеме бастығы мен орынбасарлары, бөлініс командирі мен ҰҰ-ның жоғары тұрған офицерлері жазба жүргізеді.
Екінші бөлімде мекемеде бөлімдерінің бастықтары, МБКК, медицина бөлімінің бастықтары, жасақ бастықтары және мекеменің басқа да қызметкерлері, рота командирінің бақылаушылар қызметі жөніндегі орынбасары және взвод командирі жазба жүргізеді.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
нысан
Мекемеде жатақханаларды жабдықтауға қойылатын талаптар
Орташа және толық қауіпсіздік мекемелерінде, қауіпсіздігі барынша жоғары мекемелердің жалпы тұрғын үй-жайларында, қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде жазасын өтеуші адамдар жатақханаларға орналастырылады және ҚАК-де белгіленген нормалар бойынша тұрғын ауданымен қамтамасыз етіледі. Әрбір сотталғанға жеке ұйықтайтын орын беріледі, оған сотталғанның 30х40 мм түрлі түсті фотосуреті және тегі, аты-жөні көрсетіліп тақтайша бекітіледі.
Жатақхана ғимараттарында ұйықтайтын бөлмелерден басқа, әрбір жасаққа есебінен жасақ бастықтарының кабинеттері, тәрбие жұмысы бөлмелері, психологиялық жеңілдену бөлмелері, киім шешетін бөлме, әжетхана, қол жуу бөлмелері, ас сақтауға және қабылдауға арналған бөлмелер, жеке заттарды сақтауға арналған бөлмелер, тұрмыс бөлмелері (бұрыштары), киім және аяқ-киім кептіретін бөлмелер жабдықталады. Жатақхана бойынша кезекшілердің орындары МБКК-мен телефон байланысымен жабдықталады. Сотталған әйелдерді ұстауға арналған мекемелерде жеке гигиена бөлмелері жабдықталады. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелердің жатақханаларында ас үй, кір жуатын бөлме, шаруашылық мүліктер бөлмесі қосымша жабдықталады. Мекемедегі карантин үй-жайларында тұрғын бөлмелер, тәрбие жұмысы, ас ішу, жеке заттарды сақтауға арналған бөлмелер, киім шешетін бөлмелер, әжетханалар жабдықталады.
Локальды учаскелер рабица тормен (металл құрылымдармен) қоршалады, ал бір-бірінен биіктігі кемінде 3м тұтас толтыру темір бетон дуалмен қоршалады. Локальды учаскелер арасында қандай да бір құрылыстар орналастырылмайды. Қоршаудағы кішкентай есік ілмекпен, құлыппен немесе электр-механикалық құралмен жабдықталады. Локальды учаскенің жоғарғы жабылатын жері металл конструкциядан құрастырылып, рабица тормен жабылады. Әрбір локальды учаскеде:
күркелер;
темекі шегуге арналған орын;
жасақ сотталғандарын сапқа тұрғызуға арналған шағын алаң;
спорт алаңы болуы қажет.
Қатаң ұстау жағдайындағы сотталғандарға арналған үй-жайларды жабдықтау мекемелердің жатақханаларына қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте, онда сотталғандарды мекеменің қалған аумағынан жоғары оқшаулау қамтамасыз етіледі. Осы мақсатта, атап айтқанда, осында ұсталатын сотталғандарға арналған жұмыс объектілері және белгіленген үлес нормалары бойынша ас қабылдауға арналған орын тікелей үй-жайдың аумағында жабдықталады.
Қатаң ұстау жағдайындағы (бұдан әрі – ҚҰЖ) жасақтың үй-жайы басқа жасақтардан бөлек, жоғары оқшаулаумен жабдықталады. Жасақтың локальды учаскесі мекеме аумағын қадағалау мүмкіндігін болдырмайтын тұтас толтыру металл (бетон) дуалмен қоршалады. Локальды учаскеге кіретін жерде электр немесе механикалық құлып орнатылады, локальды учаскенің аумағында сотталғандардың темекі шегетін орны, сотталғандарды сапқа тұрғызуға арналған алаң, серуендеу аулалары жабдықталады.
ҚҰЖ жасағының үй-жайы коммуналдық-тұрмыстық жағдайлардың қажетті кешенімен жабдықталады.
ҚҰЖ-ды бақылау мен қадағалау жөніндегі бақылаушының бекеті жоғары қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, сотталғандарды ұстауға арналған үй-жайлардан бөлек жабдықталады. Бақылаушы бекеті сотталғандардың негізгі бөлігінен қоршайтын металл тормен жабдықталады, дабыл сигнализациясы құралдарымен, телефон байланысымен, радио байланыс құралдарымен, арнайы міндеттері, күн тәртібі жазылған көрнекі ақпаратпен жабдықталады. Бақылаушы бекетінде кезекші бөлімге қосымша қадағалау шығарып, камераларда, жаппай іс-шаралар өткізуге арналған үй-жайларда сотталғандарға қадағалау жасауға мүмкіндік беретін бейнебақылау жүйесі қосымша орнатылады.
ҚҰЖ жасағындағы сотталғандар жасақтың басқа сотталғандарымен байланыс жасауды болдырмайтын бекітілетін үй-жайларда ұсталады, онда санитарлық торап, жуыну құрылғылары, ұйықтайтын секция, тәрбие жұмысы бөлмесімен біріктірілген ас қабылдау бөлмесі жабдықталады. Ас ішу және телебағдарламалар көру біруақытта тәрбие жұмысын жүргізуге арналған бөлме ретінде қызмет ететін ас ішу бөлмесінде ұйымдастырылады.
Күндізгі уақытта ҚҰЖ жасағының сотталғандары тек ұйықтау уақытында сотталғандарға пайдалануға рұқсат берілетін ұйықтайтын секцияны (ұйықтайтын секция қалған үй-жайлардан металл тормен қоршалады) қоспағанда, барлық үй-жайларды пайдалана алады. Ояну сигналынан кейін және төсек орынды жинағаннан кейін ұйықтайтын секция құлыппен жабылады. Ұйқыға жатуға дейін 1 сағат қалғанда сотталғандар түнгі камераға ұйқыға дайындалу үшін ауыстырылады.

1) журнал хранится у контролера по ДИЗО и ОК;
2) журнал разделяется на две части - в первой части записи производят сотрудники территориального подразделения, Комитета УИС, сотрудники прокуратуры, начальник учреждения и его заместители, командир подразделения и вышестоящие офицеры ВВ.
Во второй части начальники отделов учреждения, ДПНУ, начальники медицинских частей, начальники отрядов и другие сотрудники учреждения, заместитель командира роты по службе контролеров и командир взвода.
Приложение 7
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
Требования к оборудованию общежитий в учреждении
Лица, отбывающие наказание в учреждениях средней и полной безопасности, в обычных жилых помещениях учреждений максимальной безопасности, в учреждениях минимальной безопасности размещаются в общежитиях и обеспечиваются жилой площадью по нормам, установленным УИК. Каждому осужденному предоставляется индивидуальное спальное место, на котором укрепляется табличка с цветной фотографией 30х40 мм и указанием фамилии, инициалов осужденного.
В зданиях общежитий, помимо спальных комнат, из расчета на каждый отряд оборудуются кабинеты начальников отрядов, комнаты воспитательной работы, комнаты психологической разгрузки, раздевалки, туалетные, умывальные комнаты, комнаты для хранения и приема пищи, комната для хранения личных вещей, комнаты (уголки) быта, сушилки одежды и обуви. Места дежурных по общежитию оборудуются телефонной связью с ДПНУ. В учреждениях для содержания осужденных женщин - комнаты личной гигиены. В общежитиях учреждений минимальной безопасности дополнительно оборудуются кухня, прачечная, комната хоз.инвентаря. В карантинных помещениях учреждения оборудуются жилые комнаты, комнаты для воспитательной работы, приема пищи, для хранения личных вещей, раздевалки, туалеты.
Локальные участки огораживаются сеткой-рабицей (металлическими конструкциями), а друг от друга ограждаются железобетонным забором сплошного заполнения высотой не менее 3 м. Какие-либо строения между локальными участками не размещаются. Калитка в ограждении оборудуется запорным, замковым или электро-механическим устройством. Верхнее перекрытие локального участка монтируется из металлоконструкции и накрывается сеткой-рабицей. В каждом локальном участке должны быть:
беседки;
место для курения;
мини-плац для построения осужденных отряда;
спортивная площадка.
Оборудование помещений для осужденных на строгих условиях содержания осуществляется применительно к требованиям, предъявляемым к общежитиям учреждений. При этом в них обеспечивается повышенная изоляция осужденных от остальной территории учреждения. В этих целях, в частности, рабочие объекты, для содержащихся здесь осужденных и место для приема пищи по установленным нормам довольствия, оборудуются непосредственно на территории помещения.
Помещение отряда строгих условий содержания (далее - СУС) оборудуется отдельно от других отрядов, с повышенной изоляцией. Локальный участок отряда ограждается металлическим (бетонным) забором сплошного заполнения, исключающим возможность наблюдения за территорией учреждения. При входе в локальный участок устанавливается электрический или механический замок, на территории локального участка оборудуется место для курения осужденных, площадкой для построения осужденных, прогулочные дворики.
Помещение отряда СУС оборудуется необходимым комплексом коммунально-бытовых условий.
Пост контролера по контролю и надзору на СУС оборудуется отдельно от помещений для содержания осужденных с повышенными мерами безопасности. Пост контролера оборудуется металлической решеткой ограждающей от основной массы осужденных, оборудуется средствами тревожной сигнализации, телефонной связью, средствами радиосвязи, наглядной информацией с выписками специальных обязанностей, распорядком дня. Дополнительно на посту контролера устанавливается система видеонаблюдения, позволяющая вести наблюдение за осужденными в камерах, помещениях для проведения массовых мероприятий, с выводом дополнительного наблюдения в дежурную часть.
Осужденные в отряде СУС содержатся в запираемых помещениях, исключающими контакты с другими осужденными отряда, в которых оборудуются санузел, душевые установки, спальная секция, комната приема пищи, совмещенная с комнатой воспитательной работы. Прием пищи и просмотр телепередач организовывается в комнате приема пищи, которая одновременно служит комнатой для проведения воспитательной работы.
В дневное время осужденные отряда СУС могут пользоваться всеми помещениями, за исключением спальной секции (спальная секция ограждается от остальных помещений металлической решеткой), пользоваться которой осужденным разрешается только на период сна. После подъема и заправки постелей спальная секция закрывается на замок. За 1 час до отбоя осужденные переводятся в ночную камеру для подготовки ко сну.

Бекітілетін үй-жайлардан серуендеу жүргізу кезінде шығуға рұқсат беріледі, серуендеу уақыты 1,5 сағаттан аспауы қажет. Сотталғандар серуендеуге камера бойынша шығарылады, серуендеу жасақтың локальды учаскесіндегі серуендеу ауласында жүргізіледі. Ас қабылдау бекітілетін үй-жайлардағы ас қабылдау бөлмелерінде күн тәртібінде белгіленген уақытта жүзеге асырылады. Қауіпсіздігі төтенше мекемелердің ҚҰЖ жасақтарында ас қабылдау камераларда жүзеге асырылады. Қауіпсіздігі төтенше мекемелерде қатаң жағдайда ұсталатын сотталғандар үшін бағдарламаларды көруі камера бойынша, күн тәртібінде белгіленген уақытта бақылау мен қадағалау жөніндегі бақылаушының теледидарларды қосуы арқылы жүзеге асырылады, теледидарлар дәлізден қосылады.
Сотталғандардың жуынуы тұратын жері бойынша жуынатын бөлмелерде камера бойынша жүргізіледі.
Қатаң ұстау жағдайындағы жасақтардың камераларын жабдықтау (терезе, есік ойықтары, электр сымдар, электр шамдар) ТИ мен ЖАК үй-жайларын жабдықтауға қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Бақылау мен қадағалауды бақылаушы бейнебақылау құралдары арқылы қадағалау, үй-жайды тексеріп шығу арқылы жүзеге асырады, оның барысында байқау көзектері арқылы қадағалау жүзеге асырылады, серуендеу кезінде бақылаушы көзектер арқылы сотталғандарға қадағалау жасайды. Түнгі уақытта камералар жабылады, камералардың кілті бақылаушы бекетіндегі МБКК мөрімен мөрленген металл сейфте арнайы қаламсауытта сақталады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
нысан
Сотталғанды
жалғыз адамдық камераға ауыстыру туралы қаулы
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) туған жылы)
_____________________________________________________________________
(жаза өтеу режимін бұзу сипаттамасы,
_____________________________________________________________________
сотталғанды оқшаулау қажеттігі негіздемесі)
ҚАК-тың ____ - бабын басшылыққа ала отырып,
Қаулы етті:
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты болған жағдайда)
жалғыз адамдық камераға _____________________________ айға қамалсын.
Мекеме бастығы ______________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Қосымшаның екінші жағы
Қаулы маған 20__ жылғы "___" _______ жарияланды _____________________
(сотталғанның қолы)
Қаулыны жариялады ___________________________________________________
(атағы, тегі (болған жағдайда) аты-жөні, қолы)
Сотталған ______________________________________ жалғыз адамдық
камераға 20___ жылғы "__" ________ сағ. ___ қабылданды, 20 ____ жылғы
"___"________ сағ. ___ босатуға жатады.
Тінту кезінде сотталғаннан __________________________________________
(тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________ табылып, алынды
Бақылау және қадағалау бойынша
бақылаушы ___________________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20___ жылғы "___" _________ сағ. ____ босатылды.
Бақылау және қадағалау бойынша бақылаушы
_____________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Алып қойған киімдер мен заттарды алдым ______________________________
(сотталғанның қолы және тегі)
Ұстау мерзімі ___________ тәулікке ұзартылды
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
9-қосымша
нысан
Сотталғанды ТИ-ға (қауіпсіз орынға орналастыру туралы)
қамау туралы қаулы
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) туған жылы)
_____________________________________________________________________
(жол берілген бұзушылық мән-жайының уақыты, қауіп сипаттамасы)
жаза өтеу режимін бұзуға жол берді (басқа сотталғандар тарапынан
сотталғанның өміріне, денсаулығына не жеке басына қарсы қылмыс жасау
қауіпі төнді)
ҚАК-тың ____ - бабын басшылыққа ала отырып,
Қаулы етті:
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) туған жылы)
жаза өтеу режимін бұзғаны үшін (қауіпсіздігін қамтамасыз ету
мақсатында) ТИ-ға (өзге үй-жайға) _________________________ тәулікке
(жазбаша)
_____________________________________________________________________
(жұмысқа шығарумен, шығарылмай) қамалсын (орналастырылсын).
Мекеме бастығы ______________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
20____ жылғы "____" _________
Қосымшаның екінші жағы
Қаулы маған 20__ жылғы "___" _____________ жарияланды _______________
(қолы)
Қаулыны _____________________________________________________________
(мекеме бастығы, МБКК)
___________________________________________________________ жариялады
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Сотталған _____________________________________ тәртіптік изоляторға
(тегі, аты-жөні)
20___ жылғы "___" _________ сағ. ____ қабылданды.
Тінту кезінде сотталғаннан __________________________________________
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________ табылып, алынды.
Бақылау мен қадағалау бойынша
бақылаушы ___________________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты-жөні,)
20___ жылғы "___" ______ сағ. ___ босатылды.
Бақылау мен қадағалау бойынша бақылаушы
_____________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Алып қойған киімдер мен заттарды алдым ______________________________
(сотталғанның, қолы)
Қауіпсіз орында ұстау мерзімі ___________________ тәулікке ұзартылды.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Сотталғанды мекеме бастығы келгенше уақытша
ТИ-ға орналастыру туралы қаулы
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты туған жылы)
200__ жылғы "___" ___________ _______________________________________
(жаза өтеу режимін бұзу сипаттамасы,
__________________________________________________________ жол берді.
оқшаулау қажеттілігінің себебі мен жағдайы)
ҚАК-тың ____ - бабын басшылыққа ала отырып,
Қаулы етті:
Сотталған ____________________________________________ Мекеме бастығы
(тегі, аты-жөні, әкесінің аты)
келгенге дейін тәртіптік изоляторға уақытша орналастырылсын.
МБКК _______________________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
20____ жылғы "____" _________
Сотталған __________________________________________ ТИ-ға 20___ жылы
"___"______ сағ. ___ қабылданды.
Тінту кезінде сотталғаннан __________________________________________
____________________________________________________ табылып, алынды. Бақылау мен қадағалау бойынша бақылаушы _____________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Мекеменің ТИ және ЖАК үй-жайларын, сондай-ақ ӨББА және ӨЖ-ға
сотталғандарының камераларын жабдықтау

Выход из запираемых помещений разрешается на период проведения прогулки, время которой не должно превышать 1,5 часа. На прогулку осужденные выводятся покамерно, прогулка проводится в прогулочных двориках в локальном участке отряда. Прием пищи осуществляется в комнатах приема пищи в запираемых помещениях в установленное распорядком дня время. В отрядах СУС учреждений чрезвычайной безопасности прием пищи осуществляется в камерах. Просмотр передач для осужденных содержащихся на строгих условиях в учреждениях чрезвычайной безопасности осуществляется покамерно в установленное распорядком дня время, путем включения телевизоров контролером по контролю и надзору, включение которых осуществляется с проходного коридора.
Помывка осужденных проводится покамерно в душевых по месту проживания.
Оборудование камер отрядов строгих условий содержания (оконные, дверные проемы, электропроводка, электролампочки) осуществляется в соответствии с требованиями предъявляемыми для оборудования помещений ДИЗО и ОК.
Контроль и надзор осуществляется контролером путем наблюдения через средства видеонаблюдения, проведения обхода помещения, в ходе которого осуществляется наблюдение через смотровой глазок, во время прогулки контролер ведет наблюдение за осужденными через глазок. В ночное время камеры закрываются, ключи от камер хранятся в специальном пенале в металлическом сейфе на посту контролера, опечатанным печатью ДПНУ.
Приложение 8
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Постановление
о переводе осужденного в одиночную камеру
Осужденный (ая) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения)
_____________________________________________________________________
(характер совершенных нарушений режима отбывания наказания,
_____________________________________________________________________
обоснование необходимости изоляции осужденного (ой)
Руководствуясь статьей ____ УИК,
Постановил:
Осужденного (ую) ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
водворить в одиночную камеру сроком
на _________ месяцев.
Начальник учреждения __________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Оборотная сторона приложения
Постановление мне объявлено "___"________ 20___ года ________________
(подпись осужденного)
Постановление объявил _______________________________________________
(звание, фамилия (при наличии), инициалы, подпись)
Осужденный (ая) ___________________________________ принят (а) в
одиночную камеру в ___ часов "___"______20___ года, подлежит
освобождению в ______ часов "___"____________20___ года
При обыске у осужденного (ой) _________________________________
(фамилия, инициалы)
обнаружено и изъято _________________________________________________
Контролер по контролю и надзору _____________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Осужденный (ая) _____________________________________________________
(фамилия, инициалы)
освобожден (а) в _____ часов "___"____________20____ года
Контролер по контролю и надзору _____________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Изъятые вещи и предметы получил (а) _________________________________
(подпись и фамилия осужденного (ой)
Срок содержания продлен на ____ суток
Приложение 9
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Постановление
о водворении осужденного в ДИЗО (о помещении в безопасное место)
Осужденный (ая) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения)
допустил (а) нарушение режима отбывания наказания (возникла угроза
жизни, здоровью либо совершения иного преступления против личности
осужденного со стороны других осужденных)
_____________________________________________________________________
(время обстоятельства допущенного нарушения, характер угрозы)
Руководствуясь статьей ____ УИК,
Постановил:
Осужденного (ую) ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
за нарушение режима отбывания наказания (в целях обеспечения
безопасности) водворить (поместить) в ДИЗО (иное помещение) на
_________ суток ________________________________________________
(прописью) (с выводом или без вывода на работу)
Начальник учреждения __________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"____"__________20___ года
оборотная сторона приложения
Постановление мне объявлено "___"_____________ 20____ года
______________________________________
(подпись)
Постановление объявил _________________________________________
(начальник учреждения, ДПНУ)
_____________________________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Осужденный (ая) _______________________________________________
(фамилия, инициалы)
принят в дисциплинарный изолятор в ______ часов "___"____20___ года
При обыске у осужденного (ой) _________________________________
(фамилия, инициалы)
обнаружены и изъяты:_________________________________________________
Контролер по контролю и надзору _______________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
_____________________________________________________________________
Осужденный (ая) _______________________________________________
(фамилия, инициалы)
освобожден (а) в ______ часов "___"_____________ 20____ года
Контролер по контролю и надзору _______________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Изъятые вещи и предметы получил (а) ___________________________
(подпись осужденного(ой)
Срок содержания в безопасном месте продлен на _______ суток.
Приложение 10
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Постановление
о временном помещении осужденного в ДИЗО до
прихода начальника учреждения
Осужденный (ая) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
"___"___________ 20 __ года допустил (а)
______________________________-______________________________________
(характер нарушения режима отбывания наказания, причины и условия, в
силу которых необходима изоляция)
Руководствуясь ст. ________ УИК,
Постановил:
Осужденного (ую) ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
временно поместить в дисциплинарный изолятор до прихода начальника
учреждения.
ДПНУ - ______________________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"___"_____________ 20___ года
Осужденный (ая) _______________________________ принят (а) в
ДИЗО в ___ часов "___"______________ 20__ года
При обыске обнаружено и изъято ________________________________
Контролер по контролю и надзору _______________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Приложение 11
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров
и обысков
Оборудование помещений ДИЗО и ОК учреждения, а также камер осужденных к ПЛС и СК

Ескерту. 11-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 30.07.2015 № 642 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
ТИ және ЖАК-да ұсталатын адамдар көлемі 2,5 шаршы метр тұрғын ауданмен қамтамасыз етіледі.
ТИ және ЖАК аумағы биіктігі кемінде 4 м тұтас толтыру дуалымен қоршалады.
ТИ және ЖАК дәлізінде камераларды қалған үй-жайлардан, сондай-ақ, ТИ камераларының үй-жайын ЖАК камераларынан бөлетін металл торлар (еденнен есікке және төбеге дейін) орнатылады. Камералардың қабырғасы ерітіндімен сыланып, ақталады. Еденнің бетонды қабаты ағаш жабынымен жабдықталады (ДСП, ДВП бүтіндей тақта түрінде шегесіз, сондай-ақ плинтуссыз бекітілген).
Барлық камераларда қос есіктер орнатылады: сыртқы – камералар жағынан жабын болатпен қапталған қалыңдығы кемінде 6 см ағаш (темір) есіктер және ішкі – дөңгелек металл тіректен және көлденең жолақтардан жасалған болат торлы есіктер. Ішкі есік орта бөлігінде еденнен 95 см биіктікте сотталғандарға ас, кітаптар және т.б. беруге арналған көлемі 18x22 см кішкене тереземен жабдықталады. Кішкене терезенің есігі дәлізге қарай ашылады және құлыппен жабдықталады.
ӨББА және ӨЖ-на сотталғандар бір сотталғанға көлемі 2,5 шаршы метр тұрғын ауданмен қамтамасыз етіледі. ӨББА-ға сотталғандар камераларға екі адамнан аспай орналастырылады, ӨЖ-ға сотталғандар жалғыз адамдық камераларға орналастырылады.
Барлық камераларда қос есіктер орнатылады: сыртқы – қалыңдығы кемінде 6 см темір есіктер, ішкі – болат торлы есіктер. Камераның ішінде дөңгелек болаттан жасалған, сондай-ақ, болат торлы есіктері бар бөлетін тор орнатылады. Терезелердің арасына да бөлетін тор орнатылады. Дөңгелек металл тіректердің диаметрі кемінде 20 мм, тордағы ұяшықтың көлемі 12х20 см болуы қажет. Сыртқы есіктің ортасында 1,5 метр биіктікте сыртқы жағынан жапқышпен жабылатын оптикалық байқау тесігі орнатылады. Барлық үш есікке де еденнен 95см биіктікте сотталғандарға пайдалануға рұқсат етілген заттар мен бұйымдарды беруге арналған көлемі 21х27 см кішкентай терезе жабдықталады. Кішкентай терезелердің есіктері дәлізге қарай ашылады және құлыппен жабдықталады.
Камералардың сыртқы есіктері кәдімгі ілмектерден басқа, арнайы үлгідегі механикалық немесе электр құлыптармен жабдықталады. Есіктің ортасында 1,5 метр биіктікте сыртқы жағынан резеңке "жапқышпен" жабылатын оптикалық байқау тесігі орнатылады, сондай-ақ, есіктерге кілтті ұстауға арналған арнайы қалталар, есікті шектеушілер орнатылады.

Сноска. Приложение 11 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 30.07.2015 № 642 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Лица, содержащиеся в ДИЗО и ОК обеспечиваются жилой площадью в размере 2,5 квадратных метров.
Территория ДИЗО и ОК огораживается забором сплошного заполнения высотой не менее 4 метров.
В коридоре ДИЗО и ОК устанавливаются металлические решетки (от пола до потолка с дверью), отделяющие камеры от остальных помещений, а также помещение камер ДИЗО от камер ОК. Стены камер штукатурятся раствором и белятся. На бетонной основе полов оборудуется деревянное покрытие (в виде сплошных листов ДСП, ДВП укрепленные без гвоздей, а также без плинтусов).
Во всех камерах устанавливаются двойные двери: наружные - деревянные (железные) толщиной не менее 6 сантиметров, обитые со стороны камер кровельной сталью, и внутренние - стальные решетчатые, изготовленные из металлических круглых стоек и поперечных полос. Внутренняя дверь в средней части на высоте 95 см от пола оборудуется форточкой размером 18x22 сантиметров для передачи осужденным пищи, книг и т.п. Дверца форточки открывается в сторону коридора и оборудуется замком.
Осужденные к ПЛС и СК обеспечиваются жилой площадью в размере 2,5 квадратных метра на одного осужденного. Осужденные к ПЛС размещаются в камерах не более чем по два человека, осужденные к СК в одиночных камерах.
Во всех камерах устанавливаются двойные двери: наружные - железные толщиной не менее 6 см, внутренние - стальные решетчатые двери. Внутри камеры устанавливается отсекающая решетка, изготовленная из круглой стали, имеющая также стальные решетчатые двери. Между окнами также устанавливается отсекающая решетка. Диаметр металлических круглых стоек должен быть не менее 20 миллиметров, размер ячеек решеток 12х20 сантиметров. В центре наружной двери на высоте 1,5 метра устанавливается смотровое оптическое отверстие, прикрываемое с наружной стороны "заслонкой". На все три двери на высоте 95 сантиметров от пола оборудуются форточки размером 21х27 сантиметров для передачи осужденным разрешенных к использованию вещей и предметов. Дверцы форточек открываются в сторону коридора и оборудуются замками.
Наружные двери камер кроме обычных запоров оборудуются механическими или электрическими замками специального типа. В центре двери на высоте 1,5 метра устанавливается смотровое оптическое отверстие, прикрываемое с наружной стороны "заслонкой", а также в дверях устанавливаются специальные карманы для улавливания ключей, ограничители дверей.

ТИ және ЖАК камераларындағы қос терезе ағашты терезелердің ауданы кемінде 1,2 шаршы метр болуы қажет. Сыртқы жағынан дөңгелек болаттан жасалған диаметрі кемінде 18мм болатын және 60x12мм кесілген көлденең жолақтардан жасалған металл дәнекерленген торлар орнатылады. Тордағы ұяшықтардың көлемі 12x20 сантиметр. Камералар жағынан терезелер әйнекке жібермейтін аспалы тормен қоршалады.
ТИ және ЖАК камераларында электр сымдар сотталғандардың қолы жетпейтіндей құрастырылады. Жалпы және түнгі жарықтандыратын электр шамдар тормен оқшауланатын қуыстарда орнатылады. Электр сымдары жасырын жүргізіледі. Шамдар ықтимал бүлінуден қоршалады. Сөндіргіштер мен розеткалар әрбір камераға дәліз жағынан орнатылады. Репродукторлар қабырға қуыстарында орнатылады. ӨББА және ӨЖ сотталғандардың камераларында теледидарлар дәліздің жағында бөлуші темір тордың мүмкіндік шегінде, сотталғандардың қолы жетпейтін жерде орналастырылады.
ТИ және ЖАК камераларында бақылау мен қадағалау жөніндегі бақылаушыға сигнал беру үшін дабыл сигнализациясы кнопкалары жабдықталады (электр немесе механикалық). Кезекші қызмет қызметкерлерінің, кезекшінің және мекеме бастығының режим және жедел жұмыс жөніндегі орынбасарының бөлмелерінде байланыс пульттары орналасады.
Бақылаушылар жасақшасының бөлмесінде телефон орнатылады, ал дәлізде қызметкерлердің қауіпсіздігін барынша жоғары қамтамасыз ету және дабыл сигналын кез келген жерден беру үшін кезекшінің және БӨП үй жайына шығатын дәліздің бүкіл ұзындығы бойынша дабыл сигнализациясының троссты жүйесі орнатылады.
ТИ және ЖАК ғимаратында сумен, орталық немесе пешпен жылыту қолданылады. Әуемен жылытуды қолдануға жол беріледі. Пешпен жылыту кезінде пеш жағу дәлізден жүзеге асырылады. Орталық сумен жылыту кезінде жылытқыш аспаптар (радиаторлар мен панельдер) терезе астына орналастырылады және сотталғандардың қолы жетпейтіндей етіп жабылады. Жылу құбырлары камераларда жасырын салынады. Жылыту пештері камералардың барлық биіктігі бойынша орнатылады. Пеш тік және көлденең өңдеулерін қоса алғанда, камералар жағынан дөңгелектенген бұрышты металл қаппен жабылады. Қалыңдығы кемінде 0,6 мм қапқа арналған металл қабаттар қолданылады. Қап қабаттарының біріккен жерлері жолақты болатпен жабылады.
ТИ және ЖАК күндізгі уақытта құлыпқа жабылатын шалқаятын кереуетпен, ұсталатын адамдардың саны бойынша отыруға арналған тумбамен немесе орындықпен және еденге орнатылған үстелмен, қоршалған санитарлық тораппен және су құбырымен жабдықталады.
Сотталғандарды камерада ұстау кезінде есіктердің бекітілетін құрылғыларын басқару қуат көздерін сөндірген кезде есіктер мен барлық электр құлыптардың ашылуын қамтамасыз етуі қажет. ТИ және ЖАК-да жеке заттар мен төсек жабдықтарын сақтау бөлек үй-жайларда жүзеге асырылуы қажет.
ТИ және ЖАК ғимараттары кезекшінің үй-жайына дабыл сигналын беретін автоматты өрт сигнализациясымен жабдықталады. Көрінетін жерлерге адамдарды эвакуациялау жоспары мен Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулық ілінеді.
ТИ және ЖАК ғимаратында:

Площадь окон в камерах ДИЗО, ОК с двойными оконными переплетами, должна быть не менее 1, 2 квадратных метра. С внешней стороны устанавливаются металлические сварные решетки из круглой стали диаметром не менее 18 мм и поперечных полос сечением 60x12 миллиметра. Размер ячеек решеток 12x20 сантиметров. Со стороны камер окна отгораживаются навесной решеткой, исключающей доступ к стеклу.
Электропроводка в камерах ДИЗО, ОК монтируется таким образом, чтобы доступ осужденных к ней, был полностью исключен. Электролампы общего и ночного освещения устанавливаются в нишах, изолируемых решетками. Электропроводка прокладывается скрыто. Светильники ограждаются от возможного их повреждения. Выключатели и розетки размещаются у каждой камеры со стороны коридора. Репродукторы устанавливаются в нишах стены. В камерах для осужденных к ПЛС и СК телевизоры устанавливаются, за пределами отсекающей решетки со стороны коридора в недосягаемом для осужденных месте.
В камерах ДИЗО и ОК оборудуются кнопки тревожной сигнализации (электрические или механические) для подачи сигнала контролеру по контролю и надзору. В комнатах сотрудников дежурной службы, дежурного и заместителя начальника учреждения по режиму и оперативной работе располагаются пульты связи.
В комнате наряда контролеров устанавливается телефон, а в коридоре, для обеспечения максимальной безопасности сотрудникам учреждения и подачи тревожного сигнала с любого местоположения устанавливается троссовая система тревожной сигнализации по всей длине коридора с выводом в помещение дежурного и КПП.
В здании ДИЗО и ОК применяется водяное, центральное или печное отопление. Допускается применение воздушного отопления. При печном отоплении топка печей предусматривается из коридора. При центральном водяном отоплении, нагревательные приборы (радиаторы и панели) размещаются под окнами и закрываются так, чтобы доступ к ним осужденных был полностью исключен. Трубы отопления прокладываются в камерах скрыто. Отопительные печи устанавливаются на всю высоту камер. Весь объем печи, включая вертикальные и горизонтальные разделки, со стороны камер покрывается металлическим футляром с закругленными углами. Металлические листы для футляров применяются толщиной не менее 0,6 миллиметров. Стыки листов футляра покрываются полосовой сталью.
ДИЗО и ОК оборудуются откидными койками, закрываемыми в дневное время на замок, тумбами или скамейками для сидения по числу содержащихся лиц и столом, прикрепленными к полу, отгороженным санузлом и водопроводом.
Управление запирающими устройствами дверей при камерном содержании осужденных, должно обеспечивать разблокировку дверей и всех электрозамков при отключении источников питания. Хранение личных вещей и постельных принадлежностей в ДИЗО и ОК должно осуществляться в отдельных помещениях.
Здания ДИЗО и ОК оборудуются автоматической пожарной сигнализацией с выводом сигнала тревоги в помещение дежурного. На видных местах вывешиваются план эвакуации людей и Инструкция о мерах пожарной безопасности.
В здании ДИЗО и ОК:

1) адамдар және жертөле үй-жайларда тұру үшін орналастырылмайды;
2) адамдарды эвакуациялау жолдарындағы (дәліздердің, саты торлардың) үстінгі жақтар жанғыш материалдармен қапталмайды, сондай-ақ, нитро негіздегі бояумен сырланбайды;
3) жанатын материалдарды, тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолданатын өндірістік учаскелер орналастырылмайды;
4) мекеме әкімшілігінің өрт қауіпсіздігі қызметімен келісілген жазбаша рұқсатынсыз электр дәнекерлеу жұмыстары жүргізілмейді;
5) тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтар, оның ішінде жөндеу кезінде де сақталмайды;
6) керосин шамдар, шамшырақтар мен шырақтар оларға бөлінген жерлерден тыс жерде сақталмайды және жарықтандыру үшін қолданылмайды;
7) қолдан жасалған электр жылытқыш аспаптар пайдаланылмайды.
ТИ және ЖАК ғимараттарының бір-бірінен бөлек орналасқан кемінде екі эвакуациялық шығуы болуы қажет. Қосалқы эвакуациялық шығудың кілті кезекші қызметкерлер тәулік бойы болатын жақын үй-жайда сақталуы қажет. Қабаттарда өрт тармағымен және бағанмен жабдықталған ішкі өрт крандары, сондай-ақ, кемінде 2 өрт сөндіргіш орнатылады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
12-қосымша
ТИ және ЖАК
ғимараттарындағы үй-жайлардың тізбесі
1. ТИ және ЖАК-тың әрбір қабатында 6-8 ш.м. бақылаушы бөлмесі.
2. Сотталғандарды тінтуге арналған үй-жай - 6 ш.м.
3. Жедел қызметкерлер мен жасақ бастықтарына арналған кабинет - 6-10 ш.м.
4. Әкімшілік және медициналық қызметкерлер сотталғандарды қабылдайтын бөлме - 8-10 ш.м.
5. Асхана ыдыстарын сақтауға және ас таратуға арналған шаруашылық бөлме - 6-8 ш.м.
6. Сотталғандардың жеке заттарын сақтайтын бөлме - гардероб (тінтуге арналған үй-жаймен бірге орналасады) - 8-15 ш.м.
7. Төсек жабдықтарын сақтауға арналған бөлме - 8-15 ш.м.
8. 2-6 адамға камера (мекеменің 8 % толықтыру - камера сыйымдылығына 2 ш.м. жалпы есеппен) - 1 адам, (3-4 ш.м. туберкулезбен ауыратындар үшін).
9. Жұмыс камералары 4-тен 12 жұмыс орнына дейін, қабырға киім ілгішімен – 3 ш.м.1 адамға жұмыс киіміне 1 ілгек келетіндей есебімен.
10. Киім ауыстыруға, жұмыс киімдері мен аяқ киімдерін сақтауға арналған бөлме:
12 жұмыс орынға – 10 ш.м.
6 жұмыс орынға – 6 ш.м.
5 жұмыс орынға – 5 ш.м.
11. Электр қалқаны - 6 ш.м.
12. Санитарлық торап:
тұрғын және жұмыс камераларында – 1 унитаз және 1 қол жуғыш.

1) люди для проживания в подвальных и цокольных помещениях не размещаются;
2) не облицовываются горючими материалами, а также не покрываются красками на нитрооснове поверхности (коридоров, лестничных клеток) на путях эвакуации людей;
3) не размещаются производственные участки с применением горючих материалов, легковоспламеняющихся и горючих жидкостей;
4) не производятся электросварочные работы без письменного разрешения администрации учреждения, согласованного со службой пожарной безопасности;
5) не хранятся, в том числе в период ремонта, легковоспламеняющиеся и горючие жидкости;
6) не хранятся, в не отведенных для этого местах, и не применяются для освещения керосиновые лампы, факелы и свечи;
7) не используются самодельные электронагревательные приборы.
Здания ДИЗО и ОК должны иметь не менее двух эвакуационных выходов, расположенных рассредоточено. Ключи от запасного эвакуационного выхода должны храниться в ближайшем помещении с круглосуточным пребыванием дежурного персонала. На этажах устанавливаются внутренние пожарные краны, оборудованные пожарным рукавом и стволом, а также не менее 2 огнетушителей.
Приложение 12
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
Перечень
помещений в зданиях ДИЗО и ОК
1. Комната контролера - 6-8 квадратных метра на каждом этаже ДИЗО и ОК.
2. Помещение для обыска осужденных - 6 квадратных метра.
3. Кабинет для оперативных работников и начальников отрядов - 6-10 квадратных метра.
4. Комната для приема осужденных администрацией и медперсоналом - 8-10 квадратных метра.
5. Хозяйственная комната для хранения столовой посуды и раздачи пищи - 6-8 квадратных метра.
6. Комната хранения личных вещей осужденных - гардеробная (размещается смежно с помещением для обыска) - 8-15 квадратных метра.
7. Комната для хранения постельных принадлежностей - 8-15 квадратных метра.
8. Камеры на 2-6 человек (общая из расчета 2 квадратных метра на вместимость камер - 8 % наполнения учреждения) - 1 человек, (3-4 квадратных метра для туббольных).
9. Рабочие камеры от 4 до 12 рабочих мест с настенными вешалками - 3 квадратных метра на человека для рабочей одежды из расчета 1 крючок на человека.
10. Комната для переодевания, хранения рабочей одежды и обуви:
на 12 рабочих мест - 10 квадратных метра;
на 6 рабочих мест - 6 квадратных метра;
на 5 рабочих мест - 5 квадратных метра.
11. Электрощитовая - 6 квадратных метра.
12. Санитарные узлы: в жилых и рабочих камерах - по 1 унитазу и 1 умывальнику на камеру.

13. Жуыну бөлмесі – 2-4 душ сеткасы.
14. ТИ мен ЖАК ғимараттарының жанында серуендеу алаңы жабдықталады.
15. ТИ мен ЖАК үй-жайлары негізгісіне қарама-қарсы жақта орналасқан қосалқы эвакуациялық шығумен жабдықталады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Мекеменің жалғыздық камералары қамтамасыз
етілетін мүліктер мен заттар тізбесі
Күндізгі уақытта құлыппен жабылатын шалқаятын кереуеттер;
ас қабылдауға арналған үстел - 1;
үстел ұзындығы бойынша орындық - 2;
қабырға шкафтар немесе жабық сөрелер;
үстел ойындары - шахмат, дойбы, домино, нарда;
шелек, қалақша, сыпырғы (тазалау кезінде беріледі);
репродуктор;
сыртқы киімге арналған киім ілгіш.
Ескертпе: әрбір камера санитарлық тораппен жабдықталады (басқа үй-жайлардан бөлек орналасқан унитаз және қол жуғыш), терезе желдеткішпен жабдықталады, ағаш еден.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
ӨББА және ӨЖ-на сотталғандарды ұстауға арналған
камералардың сызбасы
Шартты белгілер:
1. Сыртқы есік
2. Ішкі есік
3. Бөліп тұратын тор есік
4. Киім ілгіш
5. Унитаз
6. Қол жуғыш
7. Екі қабатты керуеттер
8. Сәкілер
9. Үстел
10. Тумбочкалар
11. Бөліп тұратын тор
12. Терезе
13. Желдеткіш
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
ӨББА, ӨЖ-ға сотталғандармен қысқа мерзімді кездесу өткізуге,
жеке мәселелер бойынша қабылдауға және телефонмен сөйлесуге
арналған бөлмені жабдықтау сызбасы
Шартты белгілер:
1 – сотталған орналастыралатын, металл шыбықтардан жасалған
кабина;
2 – тіреуіші бар металл орындық;
3 – туыстары отыратын орын;
4 – келушілерге арналған орындық;
5 – торланған терезе;
6 – дабыл сигнализациясының кнопкасы;
7 - бақылаушылар;
8 - кездесу бөлмесінің бақылаушысы.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
16-қосымша
______________________________________________
(мекеменің атауы)
ТИ-да және ЖАК-да ұсталатын
сотталғандарды есепке алу кітабы
Басталды: _______________
Аяқталды: _______________
Р/с №
сотталғанның Т.А.Ә (әкесінің аты болған жағдайда)
жасақ №
не үшін жаза қолданылды немесе қамау мақсаты
жаза қолданған адамның лауазымы, тегі
қанша мерзімге (жұмысқа шығуымен немесе жұмысқа шығусыз)
Қамалды
Босатылды
күні, уақыты
камера №
бақылаушының қолы
Босатуға жатады (күні және уақыты)
Нақты босатылуы ( күні және уақыты)
босатқан бақылаушының қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе:

13. Душевые - на 2-4 душевые сетки.
14. При зданиях ДИЗО и ОК оборудуются прогулочные дворики.
15. Помещения ДИЗО и ОК оборудуются запасным эвакуационным выходом в противоположной стороне от основного.
Приложение 13
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
Перечень
инвентаря и предметов, которыми обеспечиваются одиночные камеры
учреждения
Откидные койки, закрываемые в дневное время на замок;
стол для приема пищи - 1;
скамейка по длине стола - 2;
настенные шкафы или закрытые полки;
настольные игры - шахматы, шашки, домино, нарды;
ведро, совок, веник (выдаются на время уборки);
репродуктор;
вешалка для верхней одежды.
Примечание: каждая камера оборудуется санитарным узлом (унитаз, отделенный от остального помещения экраном и умывальник), окно оборудуется форточкой, пол деревянный.
Приложение 14
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
Схема
камеры для содержания осужденных к ПЛС и СК
Условные обозначения:
1. Наружная дверь
2. Внутренняя дверь
3. Дверь отсекающей решетки
4. Вешалка
5. Унитаз
6. Раковина
7. Двухъярусные кровати
8. Лавки
9. Стол
10. Тумбочки
11. Отсекающая решетка
12. Окна
13. Форточка
Приложение 15
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
Схема
оборудования комнаты для проведения краткосрочных свиданий, приема по
личным вопросам и телефонных переговоров с осужденными к ПЛС, СК
Условные обозначения:
1 - кабина из металлических прутьев, куда помещается осужденный;
2 - металлический стул с кронштейном;
3 - место, где находятся родственники;
4 - сиденье для посетителей;
5 - зарешеченное окно;
6 - кнопка тревожной сигнализации;
7 - контролеры;
8 - контролер комнаты свиданий.
Приложение 16
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Книга
учета осужденных, содержащихся в ДИЗО и ОК
______________________________________________
(наименование учреждения)
Начата __________________
Окончена ________________
№ п/п
Ф.И.О. (отчество при наличии) осуж денного
№ отряда
За что наложено взыскание, или цель водворения
Должность, фамилия лица, Наложившего взыскание
На какой срок (с выводом или без вывода на работу)
Водворен
Освобожден
Дата и время
№ ка меры
Подпись контролера
Подлежит освобождению (дата и время)
Фактическое освобождение - (дата и время)
Подпись контролера в освобождении
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Примечание:

1. Кітап нөмірленген, тігілген, мөрмен куәландырылған және мүліктік нөмірі болуы керек.
2. Сотталғандарды есепке алу 4 бөлімге бөлінген кітапта жүргізіледі: біреуі – ЖАК-да ұсталатын сотталғандарды жазу үшін, екіншісі – ТИ-да, үшіншісі – кезекшінің қаулысы бойынша ТИ-ға қамалғандар, төртіншісі – қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында камераға орналастырылғандар.
3. Кезекшінің қаулысы бойынша қамалған адамдар үшін 6-бағанда "мекеме бастығы келгенше" деген жазу енгізіледі.
4. 4-бағанда қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында камераға орналастырылғандар, ал 10-бағанда камерада болу мерзімінің ұзартылуы есепке алынады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Камераларды техникалық қарау
актілерін есепке алу журналы
Р/с
Камера
Қарау жүргізген күн
Анықталған кемшіліктер
Қарау жүргізген қызметкердің атағы, Т.Ә.А (әкесінің аты болған жағдайда)
Қабылданған шаралар
Істің акт тігілген парағы
1
2
3
4
5
6
7
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
18-қосымша
БАЯНДАМА НЫСАНЫ
Сәлеметсіз бе, бастық мырза!
Камера бойынша кезекші сотталған _________ Т.А.Ә (әкесінің аты болған жағдайда) _____туған жылы, _____ - бап бойынша (баптардың нөмірлері атап көрсетілсін), (ӨББА және ӨЖ үшін – ӨББА және ӨЖ үкім шығарылған күн).
Камерада _____ адам бар.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
19-қосымша
Сотталғанға күзетілетін периметрдің шегінен тыс жерде,
бірақ мекемеге іргелес жатқан аумақтың шекарасы шегінде
тұру және еркiн жүрiп-тұру құқығын беру туралы қаулы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, (әкесінің аты болған жағдайда), туған жылы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің _______________________________________
бабы бойынша _______________________________________ жылға сотталған.
ҚАК-тың 135-бабының 3-бөлігін, 137-бабының 3-бөлігін, 139-бабының 3-бөлігін басшылыққа ала отырып
_____________________________________________________________________
(бап көрсетілсін)
Қаулы етті:
Сотталған ___________________________________ күзетілетін периметрдің
шегінен тыс жерде, бірақ мекемеге іргелес жатқан аумақтың шекарасы
шегінде тұруға және еркiн жүрiп-тұруға
_____________________________________________________________________
бағыты (қозғалыс бағыты көрсетілсін)
бойынша қозғалуға рұқсат етілсін.

1. Книга должна быть пронумерована, прошнурована, скреплена печатью и иметь инвентарный номер.
2. Учет осужденных ведется в книге, разделенной на 4 части: одна - для записи осужденных, содержащихся в ОК, вторая - в ДИЗО, третья для лиц, водворенных в ДИЗО по постановлению дежурного, четвертая - для лиц, помещенных в камеры в целях безопасности.
3. Для лиц, водворенных по постановлению дежурного, в графе 6 вносится запись "до прихода начальника учреждения".
4. В графе 4 учитывать лиц, помещенных в камеры в целях безопасности, а в графе 10 учитывать продление срока их пребывания в камере.
Приложение 17
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
ЖУРНАЛ
учета актов технических осмотров камер
п/п
№ камеры
Дата проведения осмотра
Выявленные недостатки
Звание, Ф.И.О. (отчество при наличии) сотрудника, проводившего осмотр
Принятые меры
Страница дела, в которое подшит акт
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 18
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
ФОРМА ДОКЛАДА
Здравствуйте господин начальник!
Дежурный по камере осужденный Ф.И.О. (отчество при наличии), год рождения, осужден по статьям (перечислить номера статей), (для ПЛС и СК - дата приговора к ПЛС, СК.)
В камере находится _____ человек.
Приложение 19
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Постановление
о предоставлении осужденному права проживания и свободного
передвижения за пределами охраняемого периметра, но в пределах границ
территории, прилегающей к учреждению
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения)
осужденный (ая) по статье ___________________________________________
Уголовного кодекса Республики Казахстан к __________________________.
Руководствуясь частью 3 статьи 135, частью 3 статьи 137,
частью 3 статьи 139 УИК _____________________________________________________
(указать статью)
Постановил:
Осужденному (ой)_________________________ разрешить право
(фамилия, инициалы)
проживания и свободного передвижения за пределами охраняемого
периметра, но в пределах границ территории, прилегающей к учреждению
по маршруту _________________________________________________________
(указать маршрут передвижения)

20___ж ____ "___" бастап, 20___ж _____ "___" дейін.
Мекеме бастығы ________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
20___ жылғы "___" ________
Қаулы мен мінез-құлық қағидалары маған жарияланды және оны
бұзғаным үшін жауапкершілік туралы ескертілдім ______________________
(күні және сотталғанның қолы)
(Қосымшаның екінші жағы)
Сотталғанды күзетілетін периметрдің шегінен тыс жерде, бірақ
мекемеге іргелес жатқан аумақтың шекарасы шегінде тұру және
еркiн жүрiп-тұру құқығынан айыру туралы қаулы
Сотталған ___________________________________________________________
(тегі, аты, (әкесінің аты болған жағдайда), туған жылы)
_____________________________________________________________________
(мекеменің күзетілетін периметрінен тыс тұру және еркiн жүрiп-тұру
құқығынан айыруға негіз болатын режим және мінез-құлық
_____________________________________________________________________
қағидаларын бұзудың мән-жайы мен сипаты не себептері жазылады)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ҚАК-тың 135-бабының 4-бөлігін, 137-бабының 4-бөлігін, 139-бабының
4-бөлігін басшылыққа ала отырып
Қаулы етті:
Сотталған _________________________ 20___ жылғы "___" ________ бастап
(тегі, аты-жөні)
мекеменің күзетілетін периметрінен тыс тұру жерде және еркiн
жүрiп-тұру құқығынан айырылсын.
Мекеме бастығы ______________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
20___ жылғы "___" ________
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
20-қосымша
нысан
Күзетілетін периметрдің шегінен тыс жерде, бірақ мекемеге
іргелес жатқан аумақтың шекарасы шегінде тұру және еркiн
жүрiп-тұру құқығына рұқсатнама
Рұқсатнаманың бірінші бетінде "Рұқсатнама" деген жазу болады.
Рұқсатнаманың екінші бетінде
_____________________________________________________________________
(мекеменің атауы)
№ _______ рұқсатнама
Сотталғанның
3x4
фотокарточкасына
арналған
орын
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда)_______________________________________
Қозғалыс бағыты _____________________________________________________
Жұмыс орны, мамандығы _______________________________________________
Қозғалыс уақыты "________" сағаттан бастап "_________" сағатқа дейін
Мекеме бастығы ______________________________________________________
(қолы)
20___ жылғы "___" _____________ дейін жарамды.
Рұқсатнаманың үшінші беті
Рұқсатнаманы пайдалану ережесі:

с "___"____20___ года до "___"____20___ года
Начальник учреждения _____________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"___"________20___ года
Постановление и правила поведения мне объявлены и об
ответственности за их нарушения я предупрежден (а) __________________
(дата и подпись
осужденного (ой)
Оборотная сторона приложения
Постановление
о лишении осужденного права проживания и свободного передвижения за
пределами охраняемого периметра, но в пределах границ территории,
прилегающей к учреждению
Осужденный (ая) _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения)
допустил (а) ________________________________________________________
(излагаются обстоятельства и характер допущенного нарушения
_____________________________________________________________________
режима и правил поведения либо причины, послужившие основанием к
_____________________________________________________________________
лишению права проживания и свободного передвижения за пределами
охраняемого периметра учреждения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководствуясь частью 4 статьи 135, частью 4 статьи 137,
частью 4 статьи 139 УИК, ____________________________________________________
(указать статью)
Постановил:
Осужденного(ую) _______________________________________________
(фамилия, инициалы)
лишить права проживания и свободного передвижения за пределами
охраняемого периметра учреждения
с "___"_________20___ года
Начальник учреждения ________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"___"_________20__ года
Приложение 20
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Пропуск
на право проживания и свободного передвижения за пределами
охраняемого периметра, но в пределах границ территории, прилегающей к
учреждению
Первая страница пропуска содержит надпись "Пропуск".
Вторая страница пропуска
____________________________________________________
(наименование учреждения)
Пропуск № _______
Место для
фотокарточки
осужденного
3x4
Фамилия _____________________________________________
Имя _________________________________________________
Отчество (при наличии) ______________________________
Маршрут движения ____________________________________
Место работы, специальность__________________________
Время передвижения с "___" час. до "_____" час.
Начальник учреждения ______________________
(подпись)
Действителен до "__"_____________ 20___ года
Третья страница пропуска
Правила пользования пропуском:

1. Рұқсатнама белгіленген бағыт шегінде ғана жарамды.
2. Рұқсатнаманы басқа адамға бергені, бағытты бұзғаны және
жатақханаға (ТМ аумағынан тыс жерде), БӨП-ке рұқсатнамада көрсетілген
уақытта келмегені немесе кешіккені үшін жауапкершілікке тартылады.
Рұқсатнаманы пайдалану ережесі маған жарияланды:
__________________
(қолы)
Күні: 20___ жылғы "___" ________
Ескертпе:
1. Рұқсатнама (ламинанталған) көлемі бүктелген күйінде 6х9 см
болатын, сары түстен жасалады.
2. Рұқсатнамаға қозғалыс бағытының карточкасы қоса беріледі.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
21-қосымша
нысан
БӨП-те сақталады
№ ______ рұқсатнамаға бақылау талоны
Тегі __________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда) ________________________________
Туған жылы ____________________________________________________
Қазақстан Республикасы ҚК-нің бабы ____________________________
Жаза мерзімі __________________________________________________
Мерзімінің басталуы ___________________________________________
Мерзімінің аяқталуы____________________________________________
Жұмыс орны, мамандығы _________________________________________
№ "___" жасақ _________________________________________________
Қозғалыс бағыты _______________________________________________
Уақыты сағат "______" бастап, сағат "______" дейін
20___ жылғы "___"______________ берілді
Мекеме бастығы ________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
22-қосымша
нысан
№ _______________________ мекеме
№ _______________________ жасақ
Жеке іс № _____________________
Кездесуді есепке алу, сауқаттарды, сәлемдемелерді және
бандерольдерді беру карточкасы
Тегі ________ Аты __________ Әкесінің аты (болған жағдайда) _________
Туған жылы ________________________________ _____________________ бап
Мерзімі ________ мерзімінің басталуы _______ мерзімінің аяқталуы ____
Кездесудің, сауқаттардың және сәлемдемелердің нормалары:
қысқа мерзімді -
ұзақ мерзімді –
сауқаттар, сәлемдемелер -
бандерольдер -
1. Сотталғанның туыстары
Туыстарының "өзге адамдардың" тегі, аты, әкесінің аты
Туыстық қатынасы
Туыстарының "басқа тұлғалардың" тұратын жері
1
2
3
Арнайы бөлім бастығы ________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
20___ жылғы "___"___________
Кездесулерді есепке алу, сауқаттарды, сәлемдемелерді және
бандерольдерді беру карточкасының екінші беті

1. Пропуск действителен только в пределах установленного
маршрута.
2. За передачу пропуска другим лицам, нарушение маршрута и
неявку или опоздание в общежитие (вне учреждения), на КПП ко времени,
указанному в пропуске, виновные привлекаются к ответственности.
Правила пользования пропуском мне объявлены. __________________
(подпись)
Дата: "___"____________20___ года
Примечание:
1. Пропуск изготавливается размером 6x9 сантиметра в развернутом виде, желтого цвета (ламинирован).
2. К пропуску прилагается карточка маршрута движения.
Приложение 21
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Хранится на КПП
Контрольный талон к пропуску № ______
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) ________________________________________
Год рождения __________________________________________________
Статья Уголовного кодекса Республики Казахстан ________________
Срок наказания ________________________________________________
Начало срока __________________________________________________
Конец срока ___________________________________________________
Место работы, специальность ___________________________________
Отряд № "___"__________________________________________________
Маршруты движения _____________________________________________
Время с "______" часов до "______"часов
Выдан "___"______________ 20___ года
Начальник учреждения __________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Приложение 22
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
учреждение № ________________
Отряд № _____________________
Личное дело № _______________
Карточка
учета свиданий, выдачи посылок, передач и бандеролей
Фамилия ________________ Имя ________ Отчество (при наличии) __
Год рождения ___________________ статья _______________________
Срок ____________ начало срока ______________ конец срока _____
Нормы свиданий, посылок и передач в год:
краткосрочных -
длительных -
посылок, передач -
бандеролей -
1. Родственники осужденного
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) родственников (иных лиц)
Степень родства
Место жительство родственников (иных лиц)
1
2
3
Начальник спецотдела __________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
"___"___________ 20___ года
Оборотная сторона карточки учета свиданий, выдачи посылок,
передач и бандеролей

4. Сотталғанды ұстау жағдайының өзгергені туралы мәліметтер
Бұйрықтың күні және №
Бұйрықпен анықталған марапаттаулар
1
2
Ескертпе:
1. Карточкалар сауқаттарды, сәлемдемелерді және бандерольдерді
беру бойынша бақылаушыда құлыптанатын арнайы жәшікте сақталады және
кезекшінің бақылауымен жүргізіледі.
2. Сотталған мекемеден кеткен кезде карточканы мекеме
бастығының бірінші орынбасары куәландырады және жеке ісіне тігіледі.
3. Карточка қалың қағаздан жасалады.
4. Карточканың бірінші бөлімін арнайы бөлім толтырады және оның
бастығы қол қояды.
5. Кездесуді телефонмен сөйлесуге ауыстырған жағдайда
карточкада белгі жасалады.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
23-қосымша
нысан
Сотталғандарға келген адамдардың кездесу уақытында сақтауға
өткізген заттарын, бағалы заттарын және ақшаларын есепке
алу журналы
_______________________________________________
(мекеменің атауы)
Басталды: 20__ жылғы _____________
Аяқталды: 20__ жылғы _____________
Күні, Т.А.Ә (әкесінің аты болған жағдайда), заттарды (бағалы заттарды, ақшаны) өткізгені туралы қолхат
Күні, Т.А.Ә (әкесінің аты болған жағдайда), заттарды (бағалы заттарды, ақшаны) қабылдағаны туралы қолхат
Заттардың, бағалы заттардың және ақшаның тізбесі мен тізімдемесі
Күні, Т.А.Ә (әкесінің аты болған жағдайда), заттарды (бағалы заттарды, ақшаны) бергені туралы қолхат
Күні, Т.А.Ә (әкесінің аты болған жағдайда), заттарды (бағалы заттарды, ақшаны) алғаны туралы қолхат
1
2
3
4
5
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Кездесу өткізуге арналған үй-жайларды жабдықтау
Сотталғандардың туыстарымен кездесуді өткізуге арналған үй-жайлар әдетте бақылау-өткізу пунктінің ғимаратында жабдықталады. Мекемеден тыс жерде ұзақ кездесулер өткізу үшін мекеменің күзетілетін аумағынан тыс жерде жеңілдетілген жағдайда жазасын өтеп жатқан сотталғандар тұратын жатақханада тиісті бөлмелер қарастыру ұсынылады. Бұл ретте, кездесу бөлмелері бөлек шығатын жермен қамтамасыз етіледі.
Кездесу бөлмелері блогының үй-жайларының құрамына: ойын (балалар) бөлмесі, ас үй, қол жуғыш, әжетханалар, жуынатын жер, заттай мүлікті және төсек жабдықтарын сақтауға арналған қойма, сондай-ақ, қысқа мерзімді кездесулер өткізуге арналған бөлме және оларды өткізу бойынша бақылаушыға арналған бөлме кіреді. Қысқа мерзімді кездесулер өткізуге арналған үй-жайлар және оларды өткізу бойынша бақылаушыға арналған бөлме қалғандарынан оңаша болуы қажет. Мүмкіндігінше, ұзақ кездесу үй-жайларының жанында таза ауада демалу үшін аула жабдықталады. Кездесуді күту үй-жайы бөлек жабдықталады, оған күту бөлмесі мен санитарлық торап кіреді. Қаупсіздігі барынша төмен мекемелерде келушілердің кездесу өткізетін үйлері осы Қағиданың талаптарына сәйкес жабдықталады.

4. Сведения об изменениях условий содержания осужденного
Дата и № приказа
Поощрение, определенное приказом
1
2
Примечание:
1. Карточки хранятся у контролера по выдаче посылок, передач, бандеролей в специальном ящике под замком и ведутся им под контролем дежурного.
2. При убытии осужденного из учреждения, карточка заверяется первым заместителем начальника учреждения по режиму и приобщается к личному делу.
3. Карточка изготавливается на плотной бумаге.
4. Первый раздел карточки заполняется спецотделом и подписывается его начальником.
5. При замене свиданий на телефонные переговоры в карточке делается отметка.
Приложение 23
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Журнал
учета предметов, ценностей и денег, сданных для хранения прибывшими
лицами к осужденным на время свидания
_______________________________________________
(наименование учреждения)
Начат _____________ 20__ года
Окончен ___________ 20__ года
Дата, Ф.И.О. (отчество при наличии) и расписка о сдаче предметов (ценностей, денег)
Дата, Ф.И.О. (отчество при наличии) и расписка о приеме предметов (ценностей, денег)
Перечень и опись предметов, ценностей и денег
Дата, Ф.И.О. (отчество при наличии) и расписка о выдаче предметов (ценностей, денег)
Дата, Ф.И.О. (отчество при наличии) и расписка
в получении предметов (ценностей, денег)
1
2
3
4
5
Приложение 24
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
Оборудование помещений для проведения свиданий
Помещения для проведения свиданий осужденных с родственниками оборудуются, как правило, в здании контрольно-пропускного пункта. Для проведения длительных свиданий за пределами учреждения рекомендуется предусматривать соответствующие комнаты в общежитии для проживания вне охраняемой территории учреждения осужденных и осужденных, отбывающих наказание на льготных условиях. При этом, комнаты свиданий обеспечиваются отдельным выходом.
В состав помещений блока комнат свиданий входят: игровая (детская) комната, кухня, умывальная, туалеты, душевая, кладовая для хранения вещевого имущества и постельных принадлежностей, а также комната для проведения краткосрочных свиданий и комната для контролера по их проведению. Помещения для проведения краткосрочных свиданий и комната для контролера по их проведению должны быть обособлены от остальных. По возможности, при помещениях длительных свиданий оборудуется дворик для отдыха на свежем воздухе. Отдельно оборудуется помещение ожидания свиданий, в состав которого входят комната ожидания и санузел. В учреждениях минимальной безопасности, дома приезжих, в которых проводятся свидания, оборудуются согласно требованиям настоящих Правил.

Қауіпсіздігі орташа мекемелерде ұзақ кездесулер өткізуге арналған бөлмелер саны 1000 адамға 24 бөлме есебінен айқындалады, соның ішінде, күзетілетін аумақтан тыс жерде кемінде 2; толық қауіпсіздік мекемелерінде тиісінше 16 және 1; қауіпсіздігі барынша жоғары мекемелерде – 16. Қашықтығы немесе басқа да себептермен туыстардың кездесу жиілігі қылмыстық-атқару заңнамасында рұқсат етілгеннен төмен болатын мекемелерде ұзақ кездесу бөлмелерінің саны аз болуы мүмкін.
Ұзақ кездесу бөлмесінің тұрғын ауданы бір адамға 5 шаршы метр нормасымен есептеледі. Кездесу бөлмелерінің және күту үй-жайының жоспары, өңделуі, декоративтік жасалуы, ауа жүйесі ыңғайлы, эстетикалық жағынан әрленген болуы қажет және қолданыстағы стандарттарға жауап беруі қажет.
Кездесу бөлмелерінің терезелерінде сыртқы жағынан ашылатын декоративтік металл торлар орнатылады.
Ұзақ кездесу бөлмелерінің есіктері құлыппен жабдықталмайды, ішкі жағынан жеңілдетілген ысырмалар орнатылады.
Ұзақ кездесу үй-жайына кіретін есік ұдайы құлыппен жабылып тұруы қажет. Кіретін есіктің, қосалқы шығудың және ұзақ кездесу үй-жайларының кілті кездесу өткізу бойынша бақылаушыда сақталады. Жұмыс жиынтығынан басқа, МБКК-да сақталатын қосалқы және бақылау жиынтықтары болуы қажет.
Ұзақ кездесу үй-жайларында кездесу өткізу бойынша бақылаушыны шақыру сигнализациясы, кезекші үй-жайына шығатын автоматты өрт сигнализациясы, сондай-ақ, МБКК-мен ішкі телефон байланысы (қала, кент АТБ-ға шықпайтын) орнатылады.
Ұзақ кездесу өткізуге арналған үй-жайлар, күту бөлмесі жихазбен, мүлікпен, заттай мүлікпен, ас үй және асханалық ыдыспен қамтамасыз етіледі. Әрбір үй-жайда мүліктің сақталуына жауапты адамды көрсете отырып, мүліктің тізімдемесі ілінеді.
Қысқа мерзімді кездесулер арнайы жабдықталған бөлмелерде, бөлменің биіктігі бойынша органикалық әйнектен жасалған арнайы аралықпен бір-бірімен бөлінген үстелдер арқылы жүргізіледі (сотталғандар мен келушілерге арналған). Бөлмелерде сөйлесу құрылғысы бар кабиналар орнатылады.
Үстелдер биіктігі 20 см тосқауылмен жабдықталады және қақпақтан еденге дейін тұтас ағаш (бетон) қалқамен, ал жоғарғы жағы бүтін органикалық әйнекпен бөлінеді. Бөлмелердің сыйымдылығы нақты қажеттілікке қарай 2-3 адамға қарастырылған. Үстелдердің әрбір қатарының бір жағына тиісті орындықтар орнатылады. Қысқа мерзімді кездесулерге арналған бөлме терезенің саны бойынша тұтас пердемен немесе пердемен, суы бар графинмен және стакандармен, қабырға сағаттарымен қамтамасыз етіледі. Келушілерге арналған кабиналар құлыптанбайтын жеңілдетілген есіктермен жабдықталады.
ӨББА және ӨЖ-на сотталғандардың туыстарымен және өзге адамдармен қысқа мерзімді кездесулері, жеке мәселелер бойынша қабылдау, телефонмен сөйлесулері арнайы жабдықталған бөлмелерде өткізіледі, онда сотталғандар металл шыбықтардан жасалған кабинаға орналастырылады. Кабинада сотталғанның қолдарына арт жағынан кісен тағуға арналған кронштейні бар еденге бекітілген металл үстел орнатылады. Туыстардың тұратын орны ағаш қалқамен бөлінеді. Кездесу өткізу кезінде резервті топтың екі бақылаушысы және кездесу бөлмесінің бақылаушысы болады.
Кездесу бөлмелерінің үй-жайлары блогы (онда болатын адамдардың есептік санына қарамастан) ішкі тыйым салынған аймаққа шығатын қосалқы эвакуациялық шығумен жабдықталады. Оның есігі ішінен құлыппен жабылады және кезекші үй-жайына шығатын күзет сигнализациясымен бұғатталады, МБКК үй-жайымен тікелей телефон байланысы болады. Эвакуациялық шығу есіктерінің кілттері мөрленіп, кездесу бөлмесі бойынша кезекші бақылаушының қаламсауытында сақталады.
Үй-жайларда көрінетін орындарға өрт пайда болған кезде адамдар мен мүлікті эвакуациялау жоспары, Өртке қарсы қауіпсіздік шаралары және әрекет ету туралы нұсқаулық ілінеді. Ұзақ кездесу бөлмелері алғашқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз етіледі, олардың дұрыстығын кездесу өткізу бойынша бақылаушы қадағалайды.
Қызмет көрсетуші персонал және ұзақ кездесу бөлмелерінде тұратындардың барлығына арнайы журналға қолын қойдырып, өрт (басқа табиғат апаттары) пайда болған кездегі мінез-құлық ережелерін, қауіпсіздік шараларын және эвакуациялау тәртібін сақтау туралы нұсқау беріледі.

Количество комнат для проведения длительных свиданий определяется из расчета 24 комнаты на 1000 человек в учреждения средней безопасности, в том числе не менее 2-х за пределами охраняемой территории; в учреждения полной безопасности, соответственно, 16 и 1; максимальной безопасности - 16. В учреждении, где из-за отдаленности или по другим причинам частота свиданий родственников с осужденными ниже, чем это разрешено уголовно-исполнительным законодательством, количество комнат длительных свиданий может быть меньшим.
Жилая площадь комнаты длительного свидания рассчитывается исходя из нормы 5 квадратных метра на человека. Планировка, отделка, декоративное убранство, система вентиляции комнат свиданий и помещения ожидания должны быть удобными, эстетически оформленными и отвечать действующим стандартам.
На окнах комнат свиданий устанавливаются декоративные металлические решетки, открывающиеся с наружной стороны.
Двери комнат длительных свиданий замками не оборудуются, с внутренней стороны устанавливаются облегченные задвижки.
Входная дверь в помещение длительных свиданий должна быть постоянно закрыта на замок. Ключи от входной двери, запасного выхода и помещений длительных свиданий хранятся у контролера по проведению свиданий. Кроме рабочего комплекта, должны быть запасные и контрольные комплекты, которые хранятся у ДПНУ.
В помещениях длительных свиданий устанавливается сигнализация вызова контролера по проведению свиданий, автоматическая пожарная сигнализация с выводом в помещение дежурного, а также внутренняя телефонная связь с ДПНУ (без выхода на АТС города, поселка).
Помещения для проведения длительных свиданий, комната ожидания обеспечиваются мебелью, инвентарем, вещевым имуществом, кухонной и столовой посудой. В каждом помещении вывешивается опись имущества с указанием лица, ответственного за его сохранность.
Краткосрочные свидания проводятся в специально оборудованных комнатах через устанавливаемые столы, разделенные между собой специальной перегородкой из оргстекла (для осужденных и посетителей) по высоте комнаты. В комнатах устанавливаются кабины с переговорным устройством.
Столы оборудуются барьерами высотой 20 см и перегораживаются от крышки до пола сплошной деревянной (бетонной) перегородкой, а выше из сплошного органичного прозрачного стекла. Вместимость комнат предусмотрена для 2-3 человек, в зависимости от фактической потребности. С одной стороны столов устанавливается соответствующее количество стульев. Комната краткосрочных свиданий обеспечивается гардинами или занавесками по количеству окон, графинами с водой и стаканами, настенными часами. Кабины для посетителей оборудуются облегченными дверями без запоров.
Краткосрочные свидания с родственниками и иными лицами, прием по личным вопросам, телефонные разговоры осужденных к ПЛС и СК проводятся в специально оборудованных комнатах, где осужденные помещаются в кабину, изготовленную из металлических прутьев. В кабине устанавливается закрепленный к полу металлический стул с кронштейном для фиксации наручниками рук осужденного в положении "сзади". Место нахождения родственников отделяется деревянной перегородкой. При проведении свиданий присутствуют два контролера резервной группы и контролер комнаты свидания.
Блок помещений комнат свиданий (независимо от расчетного количества пребывающих в них людей) оборудуется запасным эвакуационным выходом во внутреннюю запретную зону. Его дверь изнутри закрывается на замок и блокируется охранной сигнализацией с выводом в помещение дежурного, имеют прямую телефонную связь с помещением ДПНУ. Ключи от дверей эвакуационного выхода опечатываются и хранятся в пенале у дежурного контролера по комнате свиданий.
В помещениях на видных местах вывешиваются план эвакуации людей и имущества, Инструкция о мерах пожарной безопасности и действиях на при возникновении пожара. Комнаты длительных свиданий обеспечиваются первичными средствами пожаротушения, за исправностью которых следит контролер по проведению свиданий.
Обслуживающий персонал и все, проживающие в комнатах длительных свиданий инструктируются о соблюдении правил поведения, меры безопасности и порядок эвакуации при пожаре (других стихийных бедствий), под расписку в специальном журнале.

211. Ұзақ кездесу бөлмелерінде:
1) тұрғын үй-жайлар төле және төменгі қабаттарда орналаспайды;
2) адамдарды эвакуациялау жолдарының (саты торлар, дәліздер) үстіңгі жақтары жанғыш материалдармен қапталмайды, сондай-ақ, нитро негіздегі бояумен сырланбайды;
3) жанғыш сұйықтықтар, оның ішінде жөндеу кезінде сақталмайды;
4) керосин шамдар, шамшырақтар, шырақтар жарықтандыру үшін қолданылмайды. Тек белгіленген орындарда темекі шегуге болады;
5) саты торларында, дәліздерде және тамбурларда қоймалар жабдықталмайды, сондай-ақ, эвакуациялау жолдарында шкафтар, киімге арналған ілгіштер, аяқ киім қоятын тумбалар орнатылмайды, қандай да бір заттармен және материалдармен үйіп тасталмайды;
6) тұрғын бөлмелерде және эвакуациялау жолдарында газ плиталары, керосин және электр тұрмыстық аспаптар пайдаланылмайды.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
25-қосымша
нысан
Өтініш
Азамат (-ша) ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты болған жағдайда)
______________________________________________________________ тұрады
(мекен жайы)
Сотталған _________________________________________________ сәлемдеме
(тегі, аты, әкесінің аты болған жағдайда, туған жылы)
қабылдауыңызды сұраймын.
Азық-түлік (заттардың) тізімдемесі
Р/с
Азық-түлік (заттардың) атауы
Салмағы
Саны
Ескертпе
кг
г
1
2
3
4
5
Қолы ________________________________________________________________
(берген адамның)
20__ жылғы "___" _____________
Сәлемдемені қабылдадым ______________________________________________
(бақылаушының тегі, аты-жөні, қолы)
20__ жылғы "___" _____________
Сәлемдемені алдым ___________________________________________________
(сотталғанның тегі, аты-жөні, қолы)
20__жылғы "___"_______________
Өтініштің арғы беті
ХАБАРЛАНДЫРУ
Мен, 19____ жылы туған, азамат(-ша) __________________________, 20___ ж._________ "____" осы сәлемдемені ұсынамын және мекемелерге
келген адамдардың тінту өндірудің талартарымен танысқаным туралы
мәлімдеймін. Мен ұсынып жатқан сәлемдемеде сотталғандарға сақтауға
және пайдалануға рұқсат етілмеген заттар мен мүліктер жоқ, себебі
сәлемдемені жеке өзім не азамат (ша) _____________ (Т.А.Ә) қатысуымен
менің көзімше жиналды және орап салынды. Бұл сәлемдеме қандай да бір
бөтен және мен танымайтын адам берген жоқ.
Сонымен қатар, мен Қазақстан Республикасы Қылмыстық
кодексінің 297-бабында, Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы кодексінің 481-бабында көзделген бас бостандығынан
айыруға сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген
заттарды, құжаттарды, киімдерді, бұйымдарды, азық-түліктерді
тексеруден жасырын алып өткенім немесе сотталғанға кез келген
тәсілмен беруге әрекеттенгенім үшін әкімшілік және қылмыстық
жауапкершілік туралы ескертілдім.
Таныстым, тексеруден бас тартпаймын қолы ______ 20___ж. "_____" _____
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
26-қосымша
нысан
_______________________________________________
(мекеменің атауы)
сотталғандардың атына келіп түскен сауқаттарды, сәлемдемелерді
және бандерольдерді беруді және олардың салымдарын есепке
алу журналы
Басталды: 20__ жылғы _____________
Аяқталды: 20__ жылғы _____________
р/с
Сауқаттардың, сәлемдеменің, бандерольдің мекемеге келіп түскен күні
Салынған сауқатты, сәлемдемені, бандерольді тексеруді жүзеге асырған лауазымды адамның атағы, тегі және қолхаты
Сауқат, сәлемдеме, бандероль салымдарының тізбесі, саны
Салымды берген күні және сотталғанның оны алғаны туралы қолхаты
Адресатқа берілмеген салымның атауы, ол бойынша қабылданған шешім
1
2
3
4
5
6
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
27-қосымша
нысан
"Бекітемін"
_______ мекемесінің бастығы
___________________________
___________________________
20__ жылғы "___" __________
_________ мекемесінде жалпы тінту жүргізу жоспары
Тінту мақсаты: сотталғандарға сақтауға және пайдалануға рұқсат етілмеген заттарды, бұйымдарды табу және алу.
Жүргізу күні мен уақыты: тінтудің басталуы ____________________
тінтудің аяқталуы ____________________
Тінтуге тартылған мекеменің басшы құрамы _________________ адам
күштер: бақылау мен қадағалау бойынша бақылаушылар _____________ адам
Техникалық және өзге де құралдар ____________________________________
_____________________________________________________________________
№ 1 учаске ____________________________________________________
(объектінің, аумақтың атауы, тінту жүргізу уақыты,
_____________________________________________________________________
тінту тобының басшысы мен құрамы, берілген техникалық және өзге де
_____________________________________________________________________
құралдар)
№ 2 учаске ____________________________________________________
және т.б. ___________________________________________________________
Сотталғандарға жеке тінту _____________________________________
________________________________________________________ жүргізіледі.
(өткізу уақыты мен орны, тінту тобының басшысы мен құрамы,
_____________________________________________________________________
берілген техникалық құралдар)
Тінту аяқталғанға дейін сотталғандар ________________________________
___________________________________________________ шоғырландырылады.
(шоғырландыру орны және өткізілетін іс-шаралар)
Алынған бұйымдарды, заттарды, киімдер _______________________________
___________________________________________________ шоғырландырылады.
(шоғырландыру орны)
Алынған бұйымдарды, заттарды жинауға, сақтауға, жоюға және тінту
нәтижелерін құжаттамауға жауапты
_____________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
Нұсқама жүргізу _______________________________________ тағайындалды.
(өткізу уақыты мен орны)
Қорытынды шығару ______________________________________ тағайындалды.
(өткізу уақыты мен орны)
Мекеме бастығының орынбасары
__________________________
(атағы, тегі, қолы)
20___ жылғы "____" _______
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
28-қосымша
нысан
Акт
20____ жылғы "___" _________ _________ облысының мекемесі
Бекітілген кесте бойынша ____________________________________________
(қажеттінің астын сызу керек) (уақыты, объект/сотталғанның тегі
көрсетілсін)
Сотталғанның, жасақ, цех бастығының немесе басқа лауазымды
адамның _____________________________________________________________
қатысуымен, мекемелердің ішкі тәртіптеме қағидаларында көзделмеген
заттарды, құжаттарды, киімдерді, бұйымдарды, заттектерді,
азық-түліктерді, қазуды табу мақсатында жоспардан тыс тінту
жүргізілді.
Нәтижесінде _________________________________________________________
________________________________________________ табылды және алынды.
(қашан, не, кімнен алынды)
Тінту (қарау) басшысы _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Тінтуге (қарауға) қатысқан адам:_____________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Алынған заттарды қабылдап алған адам: _______________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Ескертпе: тінту (қарау) нәтижесі мекеме бастығына немесе оның
бірінші орынбасарына баяндалады. Олардың қабылдаған шешімі
туралы актіде жазбаша түрде нақты лауазымды адамға нұсқау беріледі
(қызметтік тергеу жүргізу, заттарды жою, ақшаны, бағалы заттарды
мекеменің бухгалтериясына тапсыру және т.с.с.).
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
29-қосымша
нысан
Мекемеден тыс жерде тұруға рұқсат етілген қауіпсіздігі барынша
төмен мекемесіндегі сотталғанның куәлігі
№ ___ куәлік
Құжаттың бірінші (беткі) жағында "Куәлік" деген жазу болады.
Екінші бетінде мынадай мазмұндағы мәтін:
____________________________________________________________ мекемесі
(шартты атауы)
Көрсетілген сотталған _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты болған жағдайда)
_____________________________________________ мекемесінде есепте тұр.
(шартты атауы)

211. В комнатах длительных свиданий:
1) жилые помещения не размещаются в подвальных и цокольных этажах;
2) не облицовываются горючими материалами, а также не окрашиваются красками на нитрооснове пути эвакуации людей (лестничные клетки, коридоры и т.д.);
3) не хранятся горючие жидкости, в том числе и в период ремонта;
4) не применяются для освещения керосиновые лампы, факелы, свечи. Курение только в установленных местах;
5) не оборудуются в лестничных клетках, коридорах и тамбурах кладовые, а также на путях эвакуации не устанавливаются шкафы, вешалки для одежды, тумбы для обуви, не загромождаются какими-либо предметами и материалами;
6) в жилых комнатах и на путях эвакуации не используются газовые плиты, керосиновые и электробытовые приборы.
Приложение 25
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Заявление
От гр. ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
проживающего __________________________________________________
(адрес)
Прошу принять передачу осужденному ____________________________
(фамилия, имя, отчество и год рождения)
Опись продуктов (предметов) передачи
№ п/п
Наименование продуктов (предметов)
Вес
Количество
Примечание
килограмм
грамм
1
2
3
4
5
Подпись _________________________________
(передающего лица)
"___"_____________ 20__ года
Передачу принял _________________________
(фамилия, инициалы, подпись контролера)
"___"_____________ 20__ года
Передачу получил ___________________________
(фамилия, инициалы, подпись контролера)
"___"_____________ 20__ года
Оборотная сторона заявления,
УВЕДОМЛЕНИЕ
Я, гражданин (-ка) ____________________________________, 19____ г.р.,
предоставляю "____"______20____г. данную передачу и заявляю, что ознакомлен (-а) с требованиями производства обыска лиц, прибывших в учреждение. В передаваемой мной передаче не разрешенные к хранению и использованию осужденными предметы и вещества отсутствуют, так как передача собрана и упакована лично мной, либо в моем присутствии с участием гражданина (-ки) _____________ Ф.И.О. Данная передача не передана от каких-либо посторонних и неизвестных мне лиц.
Также я предупрежден (-а) об административной и уголовной ответственности за пронос скрытой от досмотра передачи или попытки передачи любым способом осужденному денег, ценных бумаг, а также иных предметов, документов, вещей, изделий, веществ, продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию осужденными, предусмотренных статьями 297 Уголовного кодекса Республики Казахстан, статьей 481 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Ознакомлен (-на), от досмотра не отказываюсь
"______"_______ 20___ г. подпись ___________________
Приложение 26
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Журнал
учета выдачи посылок, передач, бандеролей,
поступивших в адрес осужденных, и их вложений
_______________________________________________
(наименование учреждения)
Начат _____________ 20__ года
Окончен ___________20__ года
№ п/п
Дата поступления посылки, передачи, бандероли в учреждении
Звание, фамилия и расписка должностного лица, осуществившего досмотр вложенной посылки, передачи, бандероли
Перечень, количество вложений посылки, передачи, бандероли
Дата вручения вложений и расписка осужденного в их получении
Наименование вложений, не врученных адресату, и принятое по ним решение
1
2
3
4
5
6
Приложение 27
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
"Утверждаю"
Начальник учреждения
___________________
"___"______20__ года
План
проведения общего обыска в учреждении - _________
Цель обыска: обнаружение и изъятие предметов, изделий, веществ,
хранение которых осужденным запрещено.
Дата и время проведения: начало обыска ______________ окончание _____
Силы, привлекаемые начальствующий состав учреждения __________ чел.
к обыску: контролеров по контролю и надзору ____________ чел.
Технические и иные средства:_________________________________________
Участок № 1 _________________________________________________________
(наименование объекта, территории, время
_____________________________________________________________________
проведения обыска, руководитель и состав обысковой группы,
_____________________________________________________________________
приданные технические и иные средства)
Участок № 2 _________________________________________________________
и т.д. ____________________________________________
Личный обыск осужденных проводится: ___________________________
_____________________________________________________________________
(время и место проведения, руководитель и состав обысковой
_____________________________________________________________________
группы, приданные технические средства)
До окончания обыска осужденные сосредоточиваются: _____________
_____________________________________________________________________
(место сосредоточения и проводимые мероприятия)
Изъятые предметы, изделия, вещества сосредоточиваются:
_____________________________________________________________________
(место сосредоточения)
Ответственный за сбор, хранение, уничтожение изъятых изделий,
предметов, веществ и документирование результатов обыска
_____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы)
Инструктаж назначен на ______________________________________________
(время и место проведения)
Подведение итогов назначено на ________________________________
(время и место проведения)
Заместитель начальника учреждения _____________________________
(звание, фамилия, подпись)
"____" __________ 20____ года
Приложение 28
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Акт
"___"________ 20____ года учреждение - ______ области
Проведен обыск (осмотр) по утвержденному графику, внеплановый
(нужное подчеркнуть)
_____________________________________________________________________
(указать время, объект /фамилию осужденного/)
в присутствии осужденного ___________________________________________
начальника отряда, цеха или др. должностного лица ___________________
с целью обнаружения предметов, документов, вещей, изделий, веществ,
продуктов питания, не разрешенных к хранению и использованию
осужденными, подкопов.
В результате обнаружено и изъято: _____________________________
(где, что, у кого изъято)
Руководитель обыска (осмотра) _________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
Лица, принимавшие участие в обыске (осмотре): _________________
_____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
Лицо, принявшее изъятые вещи __________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
Примечание: результаты обыска (осмотра) докладываются начальнику учреждения или его первому заместителю по работе. О принятом ими решении в акте письменно дается указание конкретному должностному лицу (провести служебное расследование, уничтожить предметы, сдать деньги, ценные вещи в бухгалтерию учреждения).
Приложение 29
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Удостоверение осужденного учреждения минимальной безопасности,
которому разрешено проживание вне учреждения
Удостоверение № ___
На первой (лицевой) стороне документа надпись: "Удостоверение".
На второй странице текст следующего содержания:
учреждение ____________________________________________________
(условное наименование)
Предъявитель сего осужденный (ая) _____________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
состоит на учете в учреждении _______________________________________
(условное наименование)
Место для Ему (ей) разрешено проживать по адресу:
фотокарточки ________________________________________________________

3х4 фотосуретке Оған мына мекенжайда тұруға рұқсат етілді:
арналған __________________________________________________
орын __________________________________________________
М.О. (мекенжайы)
______________ Мекеме бастығы _______________________________________
(куәлік иесінің қолы)
_____________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Үшінші бетінде мынадай мазмұндағы мәтінде:
20___ жылғы "___" _______________ дейін жарамды.
М. О.
Мекеме бастығы ______________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
20___ жылғы "___" _______________ дейін жарамды.
М. О.
Мекеме бастығы _____________________________________________________
(атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Ескертпе: қауіпсіздігі барынша төмен мекемедегі мекемеден тыс
жерде тұруға рұқсат етілген сотталғандарға қызыл түстен басқа түстегі
материалдан жасалған, көлемі 100 х 50 мм болатын куәлік беріледі.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
30-қосымша
нысан
Кезекші ауысымның қызметін өткеруге арналған
үй-жайларды жабдықтау
1. МБКК үй-жайы. Үй-жайда:
1) стационарлық радиостанция;
2) алып жүретiн радиостанция;
3) жедел байланыс станциясы/пульт;
4) телефон, радионүкте, қабырға сағаты, дүрбi;
5) электромегафон, алып жүретiн/аккумуляторлық электр шамы;
6) кезекші ауысымның құжаттарын, кiлттерін, арнайы құралдарын (қолкісен, резеңке таяқтар, жас шығаратын газы бар аэрозоль орамалар) сақтауға арналған металл сейф/шкаф, сотталғандардың тексеру картотекалары. Сейф еденге немесе қабырғаға бекiтiледi, iшкi құлыпқа жабылып, мөрленедi);
7) жазу үстелі, 3-4 орындық (табуретка), киiмге арналған шкаф (iлгiш);
8) ток шәйнек, дәрі-дәрмектері бар аптечка;
9) қолжуғыш, сабын, орамал, аяқ-киiм және киiм щеткасы;
10) қағазға арналған кәрзеңке;
11) құмыра, стакандар;
12) кезекші ауысымға арнайы құралдарды есепке алу, беру және қолдану журналымен қоса берілетін арнайы құралдар;
13) "бекет-кезекшi" байланыс жүйесiнiң пультi;
14) күзет-дабыл сигнализациясын орнату;
15) автоматты өрт сигнализациясын қабылдайтын құрылғы;
16) мекемені күзету бойынша қарауыл үй-жайында "Дабыл" сигналын беруге арналған құрылғы;
17) қызметтік құжаттама, бақылау мен қадағалау ведомостері және т.б.;
18) қабылдау-тапсыруға жататын мүлiк пен құжаттаманың тізімдемесі;
19) кезекшiнiң қызметтiк үй-жайы дауысзорайтқыш байланыспен және сигнализациясы құралдарымен жабдықталады;
20) сотталғандардың мінез-құлқын және күзетілетін объектінің аумағындағы объектілерді көзбен қадағалауға арналған монитор болуы қажет.
Үй-жай құлыппен жабылатын металл есікпен жабдықталады, терезелер металл торлармен жабдықталады.
Ескертпе:
Мекеме теңгеріміндегі қалған арнайы құралдар мекеме аумағынан тыс жерде орналасқан әкімшілік ғимараттың бөлек үй-жайында сақталады.

3х4 _________________________________________________________________
М.П. (адрес)
______________ Начальник учреждения _________________________________
(подпись ____________________________________________________________
владельца (звание, фамилия, инициалы, подпись)
удостоверения)
На третьей странице текст следующего содержания:
Действительно по "___"_______________ 20___ года
Место для печати
Начальник учреждения __________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Действительно по "___"_______________ 20___ года
Место для печати
Начальник учреждения __________________________________________
(звание, фамилия, инициалы, подпись)
Примечание: осужденным, содержащимся в учреждениях минимальной безопасности, которым разрешено проживание вне учреждения, выдается удостоверение, изготовленное из материала любого цвета, кроме красного, голубого, форматом 100x50 миллиметров.
Приложение 30
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
Оборудование
помещений для несения службы дежурной смены
1. Помещение ДПНУ. В помещении должны быть:
1) радиостанция стационарная;
2) радиостанция носимая;
3) станция /пульт/оперативной связи;
4) телефон, радиоточка, настенные часы, бинокль;
5) электромегафон, электрофонарь /аккумуляторный/ носимый;
6) сейф/шкаф/ металлический для хранения документов, ключей, спецсредств дежурной смены (наручники, палки резиновые, аэрозольные упаковки со слезоточивым газом), проверочных картотек осужденных. Сейф крепится к полу или стене, закрывается на внутренний замок и опечатывается;
7) стол письменный, 3-4 стула (табуретки), шкаф (вешалка) для одежды;
8) электрочайник, аптечка с медикаментами;
9) умывальник, мыло, полотенце, сапожная и платяная щетки;
10) корзина для бумаг;
11) графин, стаканы;
12) спецсредства, выдаваемые дежурной смене, вместе с журналом учета, выдачи и применения спецсредств;
13) пульт системы связи "пост-дежурный";
14) установка охранно-тревожной сигнализации;
15) приемное устройство автоматической пожарной сигнализации;
16) устройство для передачи сигналов "Тревога" в помещении караула по охране учреждения;
17) служебная документация, ведомости контроля и надзора и т.д.;
18) опись имущества и документации, подлежащих приему-сдаче;
19) служебное помещение дежурного оборудуется громкоговорящей связью и средствами сигнализации;
20) монитор для визуального наблюдения за поведением осужденных и объектами, находящимися на территории охраняемого объекта.
Помещение оборудуется металлической дверью, закрывающейся на замок, окна оборудуются металлическими решетками.
Примечание:
Остальные спецсредства, находящиеся на балансе учреждения, хранятся в отдельном помещении административного здания, расположенного за пределами учреждения.

2. Бақылаушылар жасақшасы бастығының үй-жайы. Yй-жайда:
1) бекеттерге табельден көшiрме;
2) мекемедегі күн тәртiбi;
3) қызметтік құжаттама;
4) сотталғандарға өзінде ұстауға, сәлем-сауқат, сәлемдеме, бандерольдер арқылы алуға болатын және мекеме дүкендерінен сатып алуға болатын азық-түлiк пен бiрiншi қажеттiлiк заттарының, аяқ-киiмнiң, киімнiң және басқа да өнеркәсiптік тауарлардың тiзбесi;
5) тiнту жүргiзуге қажеттi мүлік (металл iздегiш, щупалар, күректер, бiз, пышақ және т.б.);
6) iшкi байланыстың телефон аппараты;
7) радионүкте;
8) қабырға сағаттары;
9) үстел, орындықтар, жазбаша керек-жарақтар;
10) қызметтiк құжаттаманы сақтауға арналған металл шкаф (сейф, жәшік);
11) киiмге арналған шкаф;
12) қолжуғыш, сабын, орамал;
13) бақылау мен қадағалау жөнiндегi әрбiр бақылаушыға тiнту жүргiзуге арналған халаттар (комбинезондар);
14) тоқ шәйнек, стакандар;
15) қабылдау-тапсыруға жататын мүлiк пен құжаттаманың тiзбесi болуы қажет.
3. Сәлемдеме, сәлем-сауқат, бандерольдер беру, ұзақ және қысқа мерзімді кездесулер өткізу жөніндегі бақылаушының үй-жайы. Yй-жайда:
1) мекеменің күн тәртiбi;
2) сотталғандарға өзінде ұстауға, сәлем-сауқат, сәлемдеме, бандерольдер арқылы алуға болатын және мекеме дүкендерінен сатып алуға болатын азық-түлiк пен бiрiншi қажеттiлiк заттарының, аяқ-киiмнiң, киімнiң және басқа да өнеркәсiптік тауарлардың тiзбесi;
3) кездесулер өткiзу қағидасы;
4) екi ақ халат;
5) сәлемдемелер мен сәлем-сауқатты тексеруге арналған құрал-саймандардың жиынтығы (ас пышақтары, шанышқы, қасықтар, консерві пышағы, қайшы, ұзын бiз, лупа, медициналық қолғаптар және т.б.);
6) таразы;
7) iшкi байланыс телефоны;
8) радионүкте;
9) үстел (қабырға) сағаттары;
10) қолжуғыш, орамал, сабын;
11) тоқ шәйнек, стакандар;
12) дәрi-дәрмектер жиынтығы бар аптечка;
13) кездесулердi, сәлем-сауқат, сәлемдеме, бандерольдер берудi есепке алу карточкаларын сақтауға арналған металл шкаф, гигиеналық жабындысы бар үстел, орындықтар, сыртқы киiмге арналған шкаф;
14) қабылдау-тапсыруға жататын мүлiк пен құжаттаманың тiзімдемесі болуы қажет.
4. ТИ және ЖАК бойынша бақылаушының үй-жайы. Yй-жайда:
1) ТИ және ЖАК-та ұсталатын сотталғандарға арналған күн тәртiбi;
2) сотталғандардың тамақтану нормалары;
3) ТИ және ЖАК-та ұсталатын сотталғандарға өзінде ұстауға болатын бұйымдар мен заттардың тiзбесi;
4) қызметтiк құжаттама: бекеттерге табельден көшiрме, ТИ және ЖАК-та ұсталатын сотталғандарды есепке алу журналы, кезекшiлiктердi қабылдау-тапсыру баянаттарының журналы, ТИ және ЖАК-қа келуді есепке алу журналы, ЖАК-қа ауыстыру және ТИ-ға қамау туралы қаулылар, олардың ұсталу жағдайлары, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерiнiң iшкi тәртiптеме қағидалары;

2. Помещение начальника наряда контролеров. В помещении должны быть:
1) выписка из табеля постам;
2) распорядок дня учреждения;
3) служебная документация;
4) перечень продуктов питания и предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые осужденные могут иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах учреждения;
5) инвентарь, необходимый для производства обысков (металлоискатель, щупы, лопаты, шило, нож и др.);
6) телефонный аппарат внутренней связи;
7) радиоточка;
8) часы настенные;
9) стол, стулья, письменные принадлежности;
10) шкаф металлический (сейф, ящик) для хранения служебной документации;
11) шкаф для одежды;
12) умывальник, мыло, полотенце;
13) халаты (комбинезоны) для производства обысков на каждого контролера по контролю и надзору:
14) чайник электрический, стаканы;
15) опись имущества и документации, подлежащих приему-сдаче.
3. Помещение контролера по выдаче посылок, передач, бандеролей, проведению длительных и краткосрочных свиданий. В помещении должны быть:
1) распорядок дня учреждения;
2) перечень продуктов питания и предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые осужденные могут иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах учреждения;
3) правила проведения свиданий;
4) два белых халата;
5) набор инструментов для досмотра передач и посылок (ножи столовые, вилки, ложки, консервный нож, ножницы, длинное шило, лупа, медицинские перчатки и др.);
6) весы;
7) телефон внутренней связи;
8) радиоточка;
9) настольные (настенные) часы;
10) умывальник, полотенце, мыло;
11) чайник электрический, стаканы;
12) аптечка с набором медикаментов;
13) шкаф металлический для хранения карточек учета свиданий, выдачи посылок, передач, бандеролей, стол с гигиеническим покрытием, стулья, шкаф для верхней одежды;
14) опись имущества и документации, подлежащих приему-сдаче.
4. Помещение контролера по ДИЗО и ОК. В помещении должны быть:
1) распорядок дня для осужденных, содержащихся в ДИЗО и ОК;
2) нормы питания для осужденных;
3) перечень предметов и вещей, которые могут иметь при себе осужденные, содержащиеся в ДИЗО, ОК;
4) служебная документация: выписка из табеля постам, журнал учета осужденных, содержащихся в ДИЗО, ОК, журнал рапортов приема-сдачи дежурств, журнал учета посещений ДИЗО, ОК, постановления о переводе в ОК и водворении в ДИЗО, их условия содержания; Правила внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы;

5) тiнту және камераларға техникалық тексеру жүргiзуге арналған құрал-саймандар мен аспаптар жиынтығы;
6) қызметтiк құжаттаманы сақтауға арналған темiр шкаф (сейф);
7) жазба керек-жарағы бар үстел;
8) орындықтар (табуреткалар);
9) киiм ілгіш (шкаф);
10) iшкi байланыс телефоны, дабыл сигнализациясы;
11) электр шам;
12) қабырға сағаты;
13) радионүкте;
14) сыртқы және бөлме термометрлері;
15) тоқ шәйнек, стакандар;
16) қолжуғыш, сабын, орамал;
17) дәрi-дәрмектер жиынтығы бар аптечка;
18) камера есiктерiн блоктау пультi;
19) қабылдау-тапсыруға жататын мүліктер мен құжаттаманың тізімдемесі болуы қажет.
5. Кезекшi ауысым үшiн киiм ауыстыру және ас қабылдау бөлмесi жабдықталады, онда:
1) тоқ шәйнектер, микро толқынды пештер;
2) тұрмыстық тоңазытқыш;
3) ас ыдыстары мен аспаптарының жиынтығы;
4) қолжуғыш, сабын, орамал;
5) гигиеналық жабындысы бар үстел;
6) орындықтар (табуреткалар);
7) ас ыдыстары мен аспаптарын сақтауға арналған шкаф болуы қажет.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
31-қосымша
нысан
Арнайы құралдарды қолдану туралы акті
20__ жылғы "___" _________ _____ сағат _____ минутта біздің
тарапымыздан
_____________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
сотталған (-дарға) __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты болған жағдайда)
арнайы құралдар _____________________________________________________
(нақты қандай арнайы құралдар қолданылғаны көрсетілсін)
қолданылды.
Арнайы құралдар қолдануға
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________ қатысты.
(атағы, тегі, аты-жөні)
Арнайы құралдарды қолданудың негізі және мән-жайы ___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қолдану негізі және себептері)
Кезекші _____________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Кезекшінің көмекшісі ________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
_________________ ___________________________________________________
(өзге адамдар) (лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні, қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
32-қосымша
нысан
"Бекітемін"
___________________
мекемесінің бастығы
___________________
20__ жылғы "__" ___
_______ мекемесіндегі № _________ бақылау мен қадағалау
бекеттерінің табелі
Бекет нөмірі
Бекет сипаттамасы
Бекет қай жерде қойылған
Бақылау мен қадағалауда не бар
Бекеттің құрал- жабдықтары
Айрықша белгілер
Мекеме бастығының орынбасары ________________________________________
(атағы, Т.А.Ә, әкесінің аты болған жағдайда, қолы)
20 __ жылғы "___" ________
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
33-қосымша
нысан
"Бекітемін"
___________________
мекемесінің бастығы
___________________
20__ жылғы "__" ___
№ __ толық қауіпсіздік мекемелерінің, камерада ұстау
мекемелерінің, тергеу изоляторының корпустық бөлімшелерінің
табелі
Бөлімше нөмірі
Орналасқан орны
Бөлімше құрамына кіретін бекеттер
Камералар саны
Ескертпе
Жалпы
аз орынды
ТИ, ЖАК
1.
1-корпустың
1-қабаты
№ 1 бекет,
№ 2 бекет,
№ 3 бекет,
3
4
4
2
1-корпустың
2-қабаты
3.
4.
Мекеме бастығының орынбасары ________________________________________
(атағы, Т.А.Ә, әкесінің аты болған жағдайда, қолы)
20 __ жылғы "___" ________
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
34-қосымша
нысан
Арнайы кілттерді есепке алу кітабы
Р/с
режимдік
корпус №
қандай қабат
камералар №
Кілттердің атауы
Кілттер данасының саны
Кімге, қашан және қанша дана кілт
Белгілер
Ескертпе: Кітап кезекші бөлімде жүргізіледі.
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
35-қосымша
нысан
Сотталғандарды ауыстыру тізімі
№ _________ корпус бойынша жетекшіге
Төменде аталған адамдарды ауыстырыңыз:
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
№ камерадан
№ камераға
Ескертпе
Ауыстыру туралы нұсқау берген адам __________________________________
(атағы, Т.А.Ә, әкесінің аты болған жағдайда, қолы)
20 ___ жылғы "___"________
Тізімде көрсетілген адамдарды ауыстырдым ____________________________
(атағы, аты-жөні, тегі, қолы)
20 ___ жылғы "___" ________
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
36-қосымша
нысан
Камералық карточка
№ жеке іс
№ _______ оқшаулау тізімі Бұрын бас бостандығынан айыру
орнында жаза өтеген бе

5) набор инструментов и приборов для проведения обысков и технического осмотра камер;
6) железный шкаф (сейф) для хранения служебной документации;
7) стол с письменными принадлежностями;
8) стулья (табуретки);
9) вешалка для одежды (шкаф);
10) телефон внутренней связи, тревожная сигнализация;
11) фонарь электрический;
12) настенные часы;
13) радиоточка;
14) наружный и комнатный термометры;
15) чайник электрический, стаканы;
16) умывальник, мыло, полотенце;
17) аптечка с набором медикаментов;
18) пульт блокировки дверей камер;
19) опись имущества и документации, подлежащих приему-сдаче.
5. Для дежурной смены оборудуется комната для переодевания и приема пищи, в которой должны быть:
1) электрочайники, микроволновая печь;
2) холодильник бытовой;
3) набор столовой посуды и приборов;
4) умывальник, мыло, полотенце;
5) стол с гигиеническим покрытием;
6) стулья (табуретки);
7) шкаф для хранения столовой посуды и приборов.
Приложение 31
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Акт
о применении специальных средств
"___"__________ 20__года в ____ час. _____ минут Нами ______________
_____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы)
применены специальные средства (указать какие именно специальные
средства были применены) к осужденному (осужденным)__________________
____________________________________________ (фамилия, имя, отчество)
В применении специальных средств участвовали ________________________
_____________________________________________________________________
(звания, фамилии, инициалы)
Основание и обстоятельства применения специальных средств
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(основании и причины применения)
Дежурный ____________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
Помощник дежурного __________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
_____________ _________________________________________________
(иные лица) (должность, звание, фамилия, инициалы, подпись)
Приложение 32
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
"Утверждаю"
Начальник учреждения
___________________
"__"_____ 20__ года
Табель
постам контроля и надзора учреждения _______ № __________
Номер
поста
Характер
поста
Где
установлен
пост
Что под
контролем и надзором
Оборудование
поста
Особые
отметки
Заместитель начальника учреждения _____________________________
(звание, Ф.И.О. (отчество при наличии), подпись)
"___"________ 20 года
Приложение 33
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
"Утверждаю"
Начальник учреждения
___________________
"__"_____ 20__ года
Табель
корпусных отделений учреждения полной безопасности, учреждений с
камерным содержанием, следственного изолятора № __
Номер
отделения
Место
расположения
Посты,
входящие
в состав
отделения
Количество
камер
Примечание
Общих
маломестных
ДИЗО
ОК
1.
1 этаж
1 корпуса
Пост № 1,
пост № 2,
пост № 3
3
4
4
2
2 этаж
1 корпуса
3.
4.
Заместитель начальника учреждения _____________________________
(звание, Ф.И.О. (отчество при наличии), подпись)
"___"________ 20 года
Приложение 34
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Книга учета специальных ключей
№ п.п.
режимного
корпуса какой этаж
камер
Наименование
ключей
Количество
экземпляров
ключей
Кому, когда и сколько экземпляров ключей
Отметки
Примечание: Книга ведется в дежурной части.
Приложение 35
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Список перемещения осужденных
Старшему по корпусу № _________
Нижеперечисленных лиц переведите:
п/п
Фамилия, имя,
отчество
Из камеры №
В камеру №
Примечание
Лицо, давшее указание о перемещении ___________________________
(звание, Ф.И.О. (отчество при наличии), подпись)
"___"________ 20__ года
Указанных в списке лиц перевел ________________________________
(звание, Ф.И.О. (отчество при наличии), подпись)
"___"________ 20__ года
Приложение 36
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Камерная карточка
Личное дело №
Список изоляции № _______

1. Тегі _________________ (ия, жоқ) ___________________
2. Аты __________________
Әкесінің аты (болған жағдайда) ______________________________________
3. Туған жылы ____________
4._______-бап бойынша сотталған ______ (Ауыстыру туралы мәліметтер)
камера №
Күні
Қолы
5. Бұрын __________ рет ____________________ баптар бойынша сотталған
6. Мекемеге келген күні _____________________________________________
7. 20 __ жылғы "__" ________ _____________________ мерзімге сотталған
8. Сот белгілеген мекеменің түрі ____________________________________
9. Қабылдаған кезде жеке тінту жүргізді
_____________________________________________________________________
(Тінту жүргізген қызметкердің Т.А.Ә, әкесінің аты болған жағдайда,
аты-жөні)
___________________
(қолы)
№ _______ камераға орналастырылсын __________________________________
_____________________________________________________________________
(нұсқау берген адамның атағы Т.А.Ә, (әкесінің аты болған жағдайда)
қолы)
Сақтауға тапсырылған заттарға (бағалы) № _________ түбіртек берілді.
Қашан және қайда кетті ______________________________________________
Сотталған келген кезде болған және сауқаттар мен сәлемдемелерді
алған, камерада сақтауға рұқсат етілген жеке заттарының тізбесі
Атауы
Сипаты
Туыстарынан сәлемдемемен алған заттар
Жеке тінту жүргізді (қолы, күні)
1. Пальто
(күні)
2. Пиджак
(күні)
3. Етік
(күні)
20 __ жылғы "__" __________
Көрсетілгендерден басқа менде өзге заттар жоқ _______________________
(сотталғанның қолы)
Мекемеге тиесілі, сотталғандарға пайдалануға берілген заттар тізбесі
р/с №
Заттардың атауы
Саны
Берілген күні
Сотталған
Корпус бойынша жетекші
1.
Матрац
2
Жастық
3.
Көрпе
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
37-қосымша
нысан
№ ___________ камералар жанындағы № ________ бақылау және
қадағалау бекетінің бекет ведомосі (беткі жағы)
__________________________________ _________________ қаласы
Бақылау және қадағалау жөніндегі бақылаушы __________________________
(атағы, Т.А.Ә, әкесінің аты болған жағдайда)
20 жылғы "__" _____ "__ " сағат "__" минутта қызметке түсті
Бекетті тексеру
Тексеру уақыты (сағ.)
Тексерушінің лауазымы мен тегі
Ескертпе
(келесі жағы)
Сотталғандардың қозғалысы
камера №
Сотталғандардың саны
Қабылданды
Келді
Кетті
Тапсырылды
Барлығы ___________
Бекетті тапсырған бақылаушы _________________________________________
(атағы, Т.А.Ә, (әкесінің аты болған жағдайда) қолы)
Бекетті қабылдаған бақылаушы ________________________________________
(атағы, Т.А.Ә,(әкесінің аты болған жағдайда) қолы)
20 __ жылғы "__" ___________ "__" сағат "__" минут
Қылмыстық-атқару жүйесінің
мекемелерінде ұсталатын адамдардың
мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды
жүзеге асыру жөніндегі қызметті
ұйымдастыру және жете тексеру мен тінту
жүргізу қағидаларына
38-қосымша
нысан
№ ____ анықтама карточкасы

1. Фамилия ________________
2. Имя ____________________
Отчество (при наличии) ________
3. Год рождения ___________
4. Осужден по статье __________
Отбывал ли ранее наказание
в местах лишения свободы
(да, нет) _______________
_______________
_______________
(Сведения о перемещении)
№ камеры
Дата
Подпись
5. Ранее судим ________ раз по статье _______________________________
6. Дата прибытия в учреждение _______________________________________
7. Осужден "__" ______ 20__ года на срок ____________________________
8. Вид учреждения, определенного судом ______________________________
9. Личный обыск при приеме производил _______________________________
(ФИО (отчество при наличии) сотрудника, производившего обыск) ___
(подпись)
Поместить в камеру № ________________________________________________
(звание, Ф.И.О. (отчество при наличии), подпись
лица, давшего указание)
На сданные на хранение вещи (ценности)
выписаны квитанции № _______
Когда и куда выбыл __________________________________________________
Перечень собственных вещей осужденного, имеющихся у него при
поступлении и полученных в передачах и посылках, разрешенных
к хранению в камере.
Наименование
Описание
Вещи из
передачи от
родственников
Личный обыск
производил
(подпись, дата)
1. Пальто
(дата)
2. Пиджак
(дата)
3. Сапоги
(дата)
"__" __________ 20 года
Других вещей, кроме указанных у меня нет ____________________________
(подпись осужденного)
Перечень вещей, принадлежащих учреждению, выданных в пользование осужденному.
п/п
Наименование
предметов
Количество
Дата
выдачи
осужденный
Старший по корпусу
1.
Матрац
2
Подушка
3.
Одеяло
Приложение 37
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Постовая ведомость (лицевая сторона)
поста контроля и надзора № ________ у камер № _______________________
______________________________ гор. _________________________________
Контролер по контролю и надзору _____________________________________
(звание, Ф.И.О. (отчество при наличии)
Заступил в " " часов " " минут " " _______ 20__ года
Проверка поста
Время проверки
(часов)
Должность и фамилия
проверяющего
Замечания
(оборотная сторона)
Движение осужденных
№ камеры
Количество осужденных
Принято
Прибыло
Убыло
Сдано
Всего ___________
Пост сдал контролер _________________________________________________
(звание, Ф.И.О. (отчество при наличии), подпись)
Пост принял контролер _______________________________________________
(звание, Ф.И.О. (отчество при наличии), подпись)
"___" часов "____" минут "__" ______ 20__ года
Приложение 38
к Правилам организации
деятельности по осуществлению
контроля и надзора за поведением
лиц, содержащихся в учреждениях
уголовно-исполнительной системы,
и производства досмотров и обысков
форма
Справочная карточка №