Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың жазасын өтеу кезеңінде орнын ауыстыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 22 тамыздағы № 550 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 26 қыркүйекте № 9758 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы бірінші бөлігінің 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.01.2024 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың жазасын өтеу кезеңінде орнын ауыстыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер минисстрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б. Бердалин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. "Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың орнын ауыстыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 185 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 28 сәуірде № 7604 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2012 жылғы 26 мамырдағы № 154-156 жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция полковнигі Б.Б. Бисенқұловқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Б. Бердалин) жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 22 тамыздағы
№ 550 бұйрығымен
бекітілген
Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың жазасын өтеу кезеңінде орнын ауыстыру қағидалары
Жалпы ережелер
1. Осы Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың жазасын өтеу кезеңінде орнын ауыстыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) сотталғандардың қылмыстық-атқару жүйесінің (бұдан әрі - ҚАЖ) бір мекемесінен басқа мекемеге орнын ауыстыру тәртібін белгілейді.
2. Сотталғанның орнын ауыстыру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) жазбаша нұсқауы (наряды) негізінде жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 88-бабы 4-бөлігінің 1), 4) тармақшаларына сәйкес ауыстыру қажет болған жағдайда ҚАЖ комитетінің нұсқауы (наряды) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің (бұдан әрі - ҚАЖД) жазаны өтеу орны бойынша аудандық не оған теңестірілген прокурордың қорытындыларының негізінде бөлінеді.

Об утверждении Правил перемещения осужденных к лишению свободы в период отбывания наказания
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 августа 2014 года № 550. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2014 года № 9758.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с подпунктом 5) части первой статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.01.2024 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила перемещения осужденных к лишению свободы в период отбывания наказания.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.M) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и официальных средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 185 "Об утверждении Правил перемещения осужденных к лишению свободы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов № 7604, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 26 мая 2012 года № 154-156).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Бисенкулова Б.Б. и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.).
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2015 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 22 августа 2014 года № 550
Правила
перемещения осужденных к лишению свободы в период отбывания наказания
Общие положения
1. Настоящие Правила перемещения осужденных к лишению свободы в период отбытия наказания (далее - Правила) определяют порядок перемещения осужденных из одного учреждения уголовно-исполнительной системы (далее - УИС) в другое.
2. Перемещение осужденного осуществляется на основании письменного указания (наряда) Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Комитет УИС). В случаях необходимости перевода в соответствии с подпунктами 1), 4) части четвертой статьи 88 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан указание (наряд) Комитета УИС выделяется на основании заключений департамента уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - ДУИС), районного либо приравненного к нему прокурора по месту отбывания наказания.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 10.01.2024 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Орнын ауыстыру қорытындысында мынадай мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған жері және күні, сотталғанға дейінгі тұрған жері, азаматтығы, қашан, қай сот, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің қандай баптары бойынша және қандай жаза тағайындалғаны, жаза мерзімінің басталуы мен аяқталуы, түрмеге қамау мерзімінің басталуы мен аяқталуы (ол тағайындалған жағдайда), сотталған ұсталатын мекеменің нөмірі мен режим түрі, нөмірі мен қол қойылған күні көрсетіле отырып қандай нарядтың негізінде және қашан келді, осы мекемеге келгенге дейін жазаны өтеу орны (жеке ісі бойынша қозғалысы), сотталғанды қай мекемеге ауыстыру және ауыстыру үшін негіздеме қамтылуы тиіс.
Қорытындыға мінездеме, көтермелеулер және жазалаулар туралы анықтама, сотталғанның басқа мекемеге ауыстыруға жазбаша өтініші қоса беріледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 10.01.2024 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ҚАЖ комитетінің нұсқаулары (нарядтары) бойынша жазаны өтеу үшін жіберілген немесе ауыстырылған сотталғандар осы түрдегі басқа мекемелерге ҚАЖ комитетінің рұқсатынсыз одан әрі ауыстырылмайды.
5. Сотталғандардың орнын ауыстыру кезінде оларды мекеме (жіберуші орган) киіммен, маусымдық аяқ киіммен, сондай-ақ сотталғандарға белгіленген норма бойынша "Сотталғандардың киім нысанының үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 шiлдедегi № 575 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №33086 болып тіркелген), "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 5 маусымдағы № 448 бұйрықтарына сәйкес жол жүруінің барлық кезеңіне азық-түлікпен қамтамасыз етеді.
Егер сотталған адамды ауыстыру тергеу изоляторларының транзиттік-өткізу пункттері арқылы жүзеге асырылған жағдайда, сотталғандарды жіберуші орган келесі транзиттік-өткізу пунктіне дейін немесе межелі пунктіне дейін азық-түлікпен қамтамасыз етеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2020 № 231 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Р Ішкі істер министрінің 10.01.2024 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.01.2024 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В заключении на перемещение должны содержаться следующие сведения: фамилия, имя, отчество (при наличии), дата и место рождения, место жительства до осуждения, гражданство, когда, каким судом, по каким статьям Уголовного кодекса Республики Казахстан и к какой мере наказания осужден, начало и окончание срока наказания, начало и конец тюремного срока (при его назначении), номер учреждения и вид режима, в котором содержится осужденный, на основании какого наряда с указанием номера и даты подписания и когда прибыл, места отбывания наказания до прибытия в данное учреждение (движение по личному делу), в какое учреждение необходимо переместить осужденного и основание для перемещения.
К заключению прилагаются характеристика, справка о поощрениях и взысканиях, письменное заявление осужденного на перемещение в другое учреждение в произвольной форме.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 10.01.2024 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Осужденные, направленные для отбывания наказания или перемещенные по указаниям (нарядам) Комитета УИС, не могут быть в дальнейшем перемещены в другие учреждения такого же вида без указания (наряда) Комитета УИС.
5. При перемещении осужденных учреждение (орган-отправитель) на период следования обеспечивает их одеждой, обувью по сезону, а также питанием по установленным для осужденных нормам в соответствии с приказами Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 575 "Об утверждении образцов формы одежды осужденных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33086), от 5 июня 2023 года № 448 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы.
В случае, если перемещение осужденного осуществляется через транзитно-пересыльные пункты следственных изоляторов, осужденные обеспечиваются питанием органом-отправителем до следующего транзитно-пересыльного пункта или до пункта назначения.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2020 № 231 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 10.01.2024 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Сотталғандардың орнын ауыстыруы бюджеттік қаражат есебінен жүзеге асырылады.
7. Мекеменің уәкілетті лауазымды адамдары сотталғандарды бір мекемеден басқа мекемеге ауыстыру кезінде құпиялық пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
8. Толық қауіпсіздік мекемесін жазаны өтеу мерзімі аяқталғаннан кейін сотталған мекемеде құқықтық тәртіпті сақтау қажеттілігіне байланысты оның орын ауыстыру жағдайларын қоспағанда, ол келген қауіпсіздігі аралас мекемелерге бекіту бойынша режимнің тиісті түрі бар мекемеге ауыстырылады.
9. Бас бостандығынан айыруға сотталғандар бір мекемеден басқа мекемеге айдауылмен айдауылданады.

6. Перемещение осужденных осуществляется за счет бюджетных средств.
7. Уполномоченными должностными лицами учреждения принимаются меры по обеспечению конфиденциальности и безопасности при перемещении осужденных из одного учреждения в другое.
8. После окончания срока отбывания наказания в учреждении полной безопасности осужденный перемещается в учреждение соответствующего вида режима по закреплению учреждения смешанной безопасности, из которого он прибыл, за исключением случаев его перемещения в связи с необходимостью поддержания правопорядка в учреждении.
9. Осужденные к лишению свободы перемещаются из одного учреждения УИС в другое под конвоем.