Қалалық рельсті көлікте өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізуді және өрттердің салдарын жою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 910 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 қаңтарда № 10155 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 26 маусымдағы № 478 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.06.2018 № 478 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қалалық рельсті көлікте өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргiзуді және өрттердің салдарын жою қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнің Төтенше жағдайлар комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр
полиция генерал-лейтенанты Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ":
Алматы қаласының Әкімі
_______________ А. Есімов
20 14 жылғы 20 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 910 бұйрығымен бекітілген
Қалалық рельсті көлікте өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргiзуді және өрттердің салдарын жою қағидалары

Об утверждении Правил проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на городском рельсовом транспорте
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 910. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2015 года № 10155. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2018 года № 478.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 26.06.2018 № 478 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на городском рельсовом транспорте.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН":
Аким города Алматы
_______________ А. Есимов
26 декабря 2014 года
Утверждено
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 декабря 2014 года № 910
Сноска. В Правила внесены изменения в текст на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 11.11.2015 № 909 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на городском рельсовом транспорте

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы талаптар
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қалалық рельсті көлікте өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізуді және өрттердің салдарын жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Заңына және Қазақстан Республикасының "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі (бұдан әрі – МЕӨҚҚ) үшін метрополитендегі және өртке қарсы ерікті құралымдар (бұдан әрі – ӨҚЕҚ) үшін трамвай, жеңіл рельсті, монорельсті көлік ұйымдарда өрт қауіпсіздігі және өрттердің салдарын жою бойынша профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қалалық рельсті көлікте өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстарды жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету қалалық рельсті көлік объектілерінің басшыларына жүктеледі. Ұйым басшысы жекелеген объектілердің және учаскелердің өрт қауіпсіздігіне жауапты тұлғаны белгілейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қалалық рельсті көлігінің жылжымалы құрамы мен объектілерінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі нысаны өрттердің туындау қаупіне ықпал ететін себептерді уақтылы анықтау және жою мақсатында жүргізілетін профилактикалық жұмыс болып табылады.
Профилактикалық жұмыс жоспарлы зерттеу, үнемі бақылау қарап-тексеру, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың ұйғарымдарын орындауды бақылау тұрғысына күн сайынғы бақылау жиынтығын білдіреді.

Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие требования
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на городском рельсовом транспорте (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок организации и осуществления профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на метрополитене для негосударственной противопожарной службы (далее – НГПС), в организациях трамвайного, легкорельсового, монорельсового транспортов для добровольных противопожарных формирований (далее–ДПФ).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения профилактических работ по пожарной безопасности на городском рельсовом транспорте
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Обеспечение пожарной безопасности возлагается на руководителя объекта городского рельсового транспорта. Руководитель организации определяет ответственных за пожарную безопасность отдельных объектов и участков.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основной формой обеспечения пожарной безопасности подвижного состава и объектов городского рельсового транспорта является профилактическая работа, проводимая с целью своевременного выявления и устранения причин, создающих угрозу возникновений пожаров.
Профилактическая работа представляет собой совокупность плановых обследований, регулярных контрольных обследований, ежедневный контроль на предмет соблюдения требований пожарной безопасности, а также контроль исполнения предписаний государственных инспекторов по контролю в области пожарной безопасности.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмысты метрополитеннің МЕӨҚҚ, трамвай, жеңіл рельсті, монорельсті көлік ұйымдардың ӨҚЕҚ жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Профилактикалық жұмыстарды жүргізу кезінде МЕӨҚҚ, ӨҚЕҚ мыналарға:
1) өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау тұрғысына ведомстволық қарап-тексеру жүргізу арқылы қалалық рельсті көлігінің жылжымалы құрамы мен объектілерін пайдалану кезінде тиісті өртке қарсы режимді сақтауға;
2) қалалық рельсті көліктің қызметкерлерін өрт қауіпсіздігі шараларына және өрт туындаған кездегі іс-қимылға үйретуге;
3) азаматтық қорғау органдарының қалалық рельсті көлік объектілерінің өрт сөндіру жедел жоспарын әзірлеуге, оларды пысықтау үшін ведомстволық жоспарлы машықтанулар мен оқу-жаттағуларды ұйымдастыруға, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органы бастамашылық ететін оқу-жаттығуларға қатысуға;
4) өрт қаупін азайтуға бағытталған жаңа техникалық шешімдерді енгізуге бағытталған шараларды қабылдайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Метрополитендегі өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар мыналарды:
1) метрополитеннің жылжымалы құрамы мен объектілерін жоспарлы зерттеуді жүргізуді (жылына кемінде екі рет);
2) метрополитеннің жылжымалы құрамы мен объектілерін тұрақты бақылау қарап-тексеруді жүргізуді;
3) белгіленген өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуына күнделікті бақылау жүргізуді;
4) өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған құжаттарды әзірлеу;
5) өрт қауіпсіздігі шаралары және өрт туындаған жағдайдағы іс-қимылдар туралы метрополитеннің қызметкерлерімен түсіндіру жұмыстарын жүргізуді қамтиды.
8. Метрополитеннің жылжымалы құрамына немесе объектілеріне тексеру жүргізу кезінде:
1) өрт қауіпсіздігінің шаралары және оларды сақтау дәрежесі туралы нұсқаулықтардың болуы;
2) өрт қауіпсіздігі талаптарына объекті өрт қауіпсіздігінің нақты жай-күйіне сәйкес келуі;
3) өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау жөніндегі инспекторлардың ұсыныстарын қоса алғанда, бұрын белгіленген өртке қарсы іс-шаралардың орындалу деңгейі;

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Профилактическую работу по пожарной безопасности осуществляют НГПС метрополитена, ДПФ организаций трамвайного, легкорельсового, монорельсового транспортов.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При проведении профилактических работ НГПС, ДПФ принимаются меры, направленные на:
1) поддержание соответствующего противопожарного режима при эксплуатации подвижного состава и объектов городского рельсового транспорта, путем проведения обследований на предмет соблюдения требований пожарной безопасности;
2) обучение сотрудников городского рельсового транспорта мерам пожарной безопасности и действиям в случае возникновения пожара;
3) участие в разработке органами гражданской защиты оперативных планов пожаротушения объектов городского рельсового транспорта, организации ведомственных плановых тренировок и учений по их отработке, а также участие в учениях инициируемых подразделениями государственной противопожарной службы;
4) внедрение новых технических решений, направленных на снижение пожарной опасности.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Профилактическая работа по пожарной безопасности на метрополитене включает в себя:
1) проведение плановых обследований подвижного состава и объектов метрополитена (не менее двух раз в год);
2) проведение регулярных контрольных обследований подвижного состава и объектов метрополитена;
3) проведение ежедневного контроля соблюдения установленных требований пожарной безопасности;
4) разработку документов, направленных на обеспечение пожарной безопасности;
5) проведение разъяснительной работы с работниками метрополитена о мерах пожарной безопасности и действиях в случае возникновения пожара.
8. При проведении обследований подвижного состава или объектов метрополитена устанавливается:
1) наличие инструкций о мерах пожарной безопасности и степень их соблюдения;
2) соответствие фактического состояния пожарной безопасности объекта требованиям пожарной безопасности;
3) степень выполнения ранее установленных противопожарных мероприятий, включая предложения государственных инспекторов по контролю в области пожарной безопасности;

4) метрополитеннің әрбір станциясының, станция бойынша кезекшісінің үй-жайында жедел өрт сөндіру жоспарының, өрт қауіпсіздігінің шаралары туралы нұсқаулықтардың, жолаушыларды эвакуациялау жоспарының, түтінденген немесе өрт болған жағдайда тоннель желдеткішінің шахтасы жұмыс істеген кезде метрополитен қызметкерлері іс-қимыл тәртібінің болуы;
5) метрополитен қызметкерлерінің өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі және өрт туындаған жағдайда өрт сөндіру дағдыларын білуі;
6) метрополитеннің диспетчерлік қызметінің және станция кезекшілерінің үй-жайларында (өрт сөндіру бекеттерінде) метрополитен көлік кәсіпорнының басшысы бекітетін өрт және өрт сөндіру автоматикасы мен сигнализация қондырғыларының (жүйелерінің) ақаулығы туралы сигналдарды алу кезіндегі жедел (кезекші) персоналдың іс-қимылдары туралы нұсқаулықтың болуы белгіленеді.
9. МЕӨҚҚ қалалық рельсті көлік басшысы бекітетін жылдық, тоқсандық және айлық профилактикалық іс-шаралар жоспарларын әзірлейді. Жоспарларда ұйымдастырушылық-профилактикалық іс-шаралар және зерттелуі жоспарланатын объектілер көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. МЕӨҚҚ, ӨҚЕҚ басшысы жоспарлардың орындалуын бақылайды және оған белгі жасайды. Жекелеген іс-шаралар орындалмаған жағдайда тоқсан сайын олардың орындалмау себептері туралы анықтама жасалады, онда жоспарда көзделген жүргізілген жұмыс көрсетіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жоспарлы, бақылау тексерулердің және күнделікті бақылау нәтижелері бойынша мынадай шаралар қабылданады:
1) МЕӨҚҚ еркін түрде өрт-техникалық қарап-тексеру актісін жасайды, онда өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жай-күйін айқындайды, анықталған бұзушылықтарды белгілейді, анықталған бұзушылықтарды жоюдың нақты мерзімдері және орындаушыларын айқындайды;
2) МЕӨҚҚ басшысы метрополитеннің басшысына өрт қауіпсіздігінің жай-күйі туралы жазбаша баяндайды, оны жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді және анықталған бұзушылықтарды жою барысын бақылайды;
3) МЕӨҚҚ басшысы өрт қауіпсіздігі талаптарын бұзған адамдарды тәртіптік жауапкершілікке тарту жөнінде ұсыныстар енгізеді.
12. Қалалық рельсті көлік объектілерінің қызметкерлері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 276 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9510 болып тіркелген) Өрт қауіпсіздігі шараларына ұйымдар қызметкерлері мен халықты оқыту қағидалары және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламасының мазмұнына қойылатын талаптар негізінде арнайы өртке қарсы даярлықтан өтеді.

4) наличие в помещении дежурного по станции каждой станции метрополитена оперативного плана пожаротушения, инструкций о мерах пожарной безопасности, плана эвакуации пассажиров, порядка действий работников метрополитена при работе шахт тоннельной вентиляции в случае задымления или пожара;
5) знание работниками метрополитена требований пожарной безопасности и навыки пожаротушения в случае возникновения пожара;
6) наличие в помещениях диспетчерской службы и дежурных по станции метрополитена (пожарные посты) инструкции о действиях оперативного (дежурного) персонала при получении сигналов о пожаре и неисправности установок (систем) пожарной автоматики и сигнализации, утверждаемой руководителем транспортного предприятия метрополитена;
9. НГПС разрабатываются годовой, квартальные и месячные планы профилактических мероприятий, которые утверждаются руководителем объекта городского рельсового транспорта. В планах указываются организационно-профилактические мероприятия и объекты, которые планируется обследовать.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Руководитель НГПС, ДПФ контролирует выполнение планов, делая в них отметки. В случае невыполнения отдельных мероприятий ежеквартально составляется справка о причинах их невыполнения, в которой отражается проведенная работа, предусмотренная планом.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. По результатам планового, контрольного обследований и ежедневного контроля принимаются следующие меры:
1) НГПС составляется акт пожарно-технического обследования в произвольной форме, в котором определяется состояние обеспечения пожарной безопасности, отмечаются выявленные нарушения, определяются конкретные сроки и исполнители устранения выявленных нарушений.
2) руководитель НГПС письменно докладывают руководителю метрополитена о состоянии пожарной безопасности, вносят предложения по ее улучшению и контролирует ход устранения выявленных нарушений;
3) руководитель НГПС вносит предложения о привлечении к дисциплинарной ответственности лиц нарушивших требований пожарной безопасности.
12. Работники объектов городского рельсового транспорта проходят специальную противопожарную подготовку на основе Правил обучения работников организаций и населения мерам пожарной безопасности и требований к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 276 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9510).

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. МЕӨҚҚ осы Қағидалар өрт қауіпсіздігі саласындағы нұсқаулықтар және басқа да нормативтік құқықтық актілер негізінде тұтастай ұйым және әр жекелеген объектілер үшін өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтарды әзірлеуді және бекітуді ұйымдастырады.
Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтар мынадай іс-шараларды қамтуы тиіс:
1) аумақтарды, ғимараттарды және үй-жайларды, оның ішінде эвакуациялық жолдарды ұстауға қойылатын талаптар;
2) технологиялық процестерді жүргізу, жабдықтарды пайдалану, өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шаралар;
3) жарылыс өрт қаупі бар және өрт қаупі бар заттар мен материалдарды сақтау және тасымалдау нормалары;
4) темекі тарту орындарын, ашық отты қолдану және отпен байланысты жұмыстарды жүргізу тәртібі;
5) жанғыш заттарды жинауға, сақтауға және басқа орынға әкетуге, арнайы киімдерді ұстауға және сақтауға қойылатын талаптар;
6) ауытқуы өрт немесе жарылыс тудыруы мүмкін бақылау-өлшеу аспаптарының (манометр, термометр) шекті көрсеткіштері;
7) қызмет көрсететін персоналдың іс-қимылдары, оның ішінде:
мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерін шақыру жүйелілігі;
технологиялық жабдықтың авариялық тоқтату жүйелілігі;
желдеткішті және электр жабдығын ажырату жүйелілігі;
өрт сөндіру құралдарын және өрт сендіру автоматикасы қондырғыларын қолдану қағидалары;
адамдарды, жанғыш заттарды және материалдық құндылықтарды эвакуациялау жүйелілігі;
метрополитеннің барлық үй-жайларын жайларын тексеру және өрт-жарылыс қаупі болмайтын жай-күйге келтіру.
14. Технологиялық процесті және жұмыс шарттарын өзгерту кезінде, сондай-ақ объектіде болған өрттер, авариялар және жарылыстарды талдау негізінде Өрт қауіпсіздігінің шаралары туралы нұсқаулық үш жылда кемінде бір рет қайта қаралады.
3-тарау. Қалалық рельсті көлікте өрттің салдарын жою тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Метрополитендегі өрттің салдарын жою жөніндегі іс-шаралар метрополитен басшысы бекіткен аварияны жою жоспарына сәйкес, ал трамвай, жеңіл рельсті, монорельсті көлік объектілерінде ұйым басшысы белгіленгін тәртіппен ұйымдастырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 12 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. НГПС на основе настоящих Правил, отраслевых инструкций в области пожарной безопасности и других нормативных правовых актов организуют разработку и утверждение инструкций о мерах пожарной безопасности для организации в целом и каждого отдельного объекта.
Инструкции о мерах пожарной безопасности содержат следующие мероприятия:
1) требования к содержанию территории, зданий и помещений, в том числе эвакуационных путей;
2) мероприятия по пожарной безопасности при проведении технологических процессов, эксплуатации оборудования, производстве пожароопасных работ;
3) нормы хранения и транспортировки взрывопожароопасных и пожароопасных веществ и материалов;
4) определение мест курения, порядок применение открытого огня и проведения огневых работ;
5) требования по сбору, хранению и удалению горючих веществ и материалов, содержанию и хранению спецодежды;
6) предельные показания контрольно-измерительных приборов (манометры, термометры), отклонения от которых могут вызвать пожар или взрыв;
7) действия обслуживающего персонала при пожаре, в том числе:
последовательность вызова подразделений государственной противопожарной службы;
последовательность аварийной остановки технологического оборудования;
последовательность отключения вентиляции и электрооборудования;
правила применения средств пожаротушения и установок пожарной автоматики;
последовательность эвакуации людей, горючих веществ и материальных ценностей;
осмотр и приведение в пожаровзрывобезопасное состояние всех помещений метрополитена.
14. Инструкции о мерах пожарной безопасности пересматриваются не реже одного раза в три года при изменении технологического процесса и условий работы, а также на основании анализа происшедших на объекте пожаров, аварий и взрывов.
Глава 3. Порядок ликвидации последствий пожаров на городском рельсовом транспорте
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Мероприятия по ликвидации последствий пожара в метрополитене организуются в соответствии с планом ликвидации аварии, утвержденным руководителем метрополитена, а на объектах трамвайного, легкорельсового, монорельсового транспортов в порядке, установленном руководителем организации.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. Мемлекеттік өртке қарсы қызметтің бөлімшелері келгенге дейін өрт сөндіруге басшылық етуді авариялық-қалпына келтіру құралымының аға лауазымды адамы жүзеге асырады.
17. Ірі өрттерді жою кезінде жедел штаб, өрт сөндірудің учаскесі мен секторлары құрылады. Жедел штаб станцияның вестюбюлінде, өрт орнына жақын маңда құрылады және мыналарды:
1) барлық жұмыс істейтін бөлімшелермен байланысты ұйымдастыруды;
2) электр кернеуін ажырату жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындауды;
3) жұмыстың авариялық режимінде тоннельдік желдеткіш жүйесін, сондай-ақ жылжымалы түтін оқшаулағыш құралдарын пайдалана отырып, жану өнімдерін сыртқа шығаруды;
4) әртүрлі бағыттағы өртті, бірінші кезекте адамдардың шоғырлануы мүмкін орындарды барлауды;
5) бірінші кезекте жану оқиғасы орын алған үй-жай (нүкте) деңгейінен төмен орналасқан эвакуациялау жолдарын және басқа станцияларға өтетін жолдарды пайдалана отырып, адамдарды эвакуациялау және құтқаруды;
6) метрополитен қызметтерімен, сондай-ақ жедел ден қою және қаланың тіршілігін қамтамасыз ету қызметтерімен өзара іс-қимыл жасасуды;
7) барлық жұмылдырылған күштер мен құраларды есепке алуды қамтамасыз етеді.
18. Өрттің салдарын жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыру үшін де өрт орын алған метрополитен объектілерінде штаб құрылады.
19. Штаб өрт салдары туралы ақпаратты қарайды, метрополитеннің авариялық-қалпына келтіру құралымдарын жұмылдыру туралы шешім қабылдайды.
20. Штаб жұмысын қамтамасыз ету метрополитеннің көлік кәсіпорнының басшысына жүктеледі.
21. Өрт салдарын жою кезінде қалалық рельсті көліктнің жылжымалы құрамдар қозғалысын қалпына келтіруге, электр энергиясымен, байланыспен қамтамасыз ету, темір жолдарды, энергиямен жабдықтау және байланыс қондырғыларын жөндеуді қоса алғанда, тоқтап қалған технологиялық процестің жұмысын ұйымдастыруға бағытталған іс-шаралар жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 21.08.2017 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Өрттің салдарын жоюға байланысты міндеттерді шешу үшін мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) қауіпті аймақтан жолаушыларды және персоналды эвакуациялау;
2) өрт салдарын бағалау;
3) метрополитеннің қосымша күштер мен құралдарын жұмылдыру туралы шешім қабылдау;
4) метрополитеннің станцияларында, туннельдерінде және жылжымалы құрамында адамдардың болуын (немесе болмауын) тексеру;
5) метрополитеннің көлік кәсіпорнының қажетті материалдық-техникалық ресурстарын жұмылдыру;
6) өрт болған метрополитен объектісінің жұмысын тоқтату немесе тоқтата тұру;

16. Руководство тушением пожара до прибытия подразделений государственной противопожарной службы осуществляется старшим должностным лицом аварийно-восстановительного формирования.
17. При ликвидации крупных пожаров создается оперативный штаб, участки и сектора тушения пожара. Оперативный штаб создается у вестибюля станции, ближайшей к месту пожара и обеспечивает:
1) организацию связи со всеми работающими подразделениями;
2) выполнение организационно-технических мероприятий по снятию электрического напряжения;
3) удаление продуктов горения с использованием системы тоннельной вентиляции, в аварийном режиме работы, а также передвижных средств дымоудаления;
4) разведку пожара в различных направлениях, в первую очередь в местах возможного нахождения людей;
5) эвакуацию и спасание людей, используя в первую очередь эвакуационные пути, расположенные ниже уровня (отметки) помещений, где происходит горение, и переходы на другие станции;
6) взаимодействие со службами метрополитена, а также другими службами экстренного реагирования и жизнеобеспечения города;
7) учет всех задействованных сил и средств.
18. Для организации работ по ликвидации последствий пожара также организовывается штаб на объектах метрополитена, где произошел пожар.
19. Штаб рассматривает информацию о последствиях пожара, принимает решение о привлечение аварийно-восстановительных формирований метрополитена.
20. Обеспечение работы штаба возлагается на руководителя транспортного предприятия метрополитена.
21. При ликвидации последствий пожара осуществляются мероприятия, направленные на восстановление движения подвижных составов городского рельсового транспорта, организацию работы прерванного технологического процесса включая обеспечение электроэнергией, связью, ремонт железнодорожного пути, устройств энергоснабжения и связи.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 21.08.2017 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Для решения задач связанных с ликвидацией последствий пожара проводятся следующие мероприятия:
1) эвакуация пассажиров и персонала из опасной зоны;
2) оценка последствий пожара;
3) принятие решения о привлечении дополнительных сил и средств метрополитена;
4) проверка наличия (или отсутствия) людей на станциях, туннелях и подвижном составе метрополитена;
5) мобилизация необходимых материально-технических ресурсов транспортного предприятия метрополитена;
6) прекращение или приостановление работы объекта метрополитена, на котором произошел пожар;