Хромтау ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің Қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2014 жылғы 24 ақпандағы № 159 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 27 наурызда № 3829 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2019 жылғы 30 қыркүйектегі № 359 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 30.09.2019 № 359 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 және 39-3 баптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы "Бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің Үлгі қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Хромтау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Хромтау ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
Аудандық мәслихаттың
сессия төрағасы
хатшысы
Н.Қарағұлов
Д.Молдашев
2014 жылғы 24 ақпандағы № 159
Хромтау аудандық мәслихатының
шешімімен бекітілген
Хромтау ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің Қағидалары
1. Осы, Хромтау ауданында бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиындарын өткiзудiң қағидалары (бұдан әрі- Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6 және 39-3 баптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1106 "Бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің үлгі қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзiрлендi және аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтері тұрғындарының бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиындарын өткiзудiң тәртiбiн белгiлейдi.
2. Хромтау ауданының аудандық маңызы бар қала және ауылдық округтерінiң аумағындағы ауыл тұрғындарының бөлек жергiлiктi қоғамдастық жиындары (бұдан әрi-бөлек жиын), жергiлiктi қоғамдастықтың жиынына қатысу үшiн өкiлдердi сайлау мақсатында шақырылады және өткiзiледi.
1. Жалпы ережелер
3.Осы Қағидаларда келесідей ұғымдар пайдаланылады:
1) жергiлiктi өзiн-өзi басқару - халық тiкелей жүзеге асыратын, сондай-ақ мәслихаттар және басқа да жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары арқылы жүзеге асырылатын жергiлiктi маңызы бар мәселелердi өзiнiң жауапкершiлiгiмен дербес шешуге бағытталған қызмет;

Об утверждении Правил проведения раздельных сходов местного сообщества в Хромтауском районе
Решение маслихата Хромтауского района Актюбинской области от 24 февраля 2014 года № 159. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 27 марта 2014 года № 3829. Утратило силу решением Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 30 сентября 2019 года № 359
Сноска. Утратило силу решением Хромтауского районного маслихата Актюбинской области от 30.09.2019 № 359 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 6 и 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества", Хромтауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения раздельных сходов местного сообщества в Хромтауском районе.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель сессии
Секретарь районного
районного маслихата
маслихата
Н.Карагулов
Д.Мулдашев
Утвержден
решением Хромтауского
районного маслихата
от 24 февраля 2014 года № 159
Правила проведения раздельных сходов местного сообщества в Хромтауском районе
1. Настоящие Правила проведения раздельных сходов местного сообщества в Хромтауском районе (далее-Правила) разработаны в соответствии со статьями 6 и 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1106 "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества" и устанавливают порядок проведения раздельных сходов местного сообщества жителей города районного значения и сельских округов.
2. Раздельный сход местного сообщества жителей (далее - раздельный сход) на территории города районного значения, сельских округов Хромтауского района, созывается и проводится с целью избрания представителей для участия в сходе местного сообщества.
1. Общие положения
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) местное самоуправление - деятельность, осуществляемая населением непосредственно, а также через маслихаты и другие органы местного самоуправления, направленная на самостоятельное решение вопросов местного значения под свою ответственность;

2) жергiлiктi қоғамдастық - шекараларында жергiлiктi өзiн-өзi басқару жүзеге асырылатын, оның органдары құрылатын және жұмыс iстейтiн тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс аумағында тұратын тұрғындардың (жергiлiктi қоғамдастық мүшелерiнiң) жиынтығы;
3) жергiлiктi маңызы бар мәселелер - реттелуi тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс тұрғындарының басым бөлiгiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз етуге байланысты тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс қызметiнiң мәселелерi.
2. Жергілікті қоғамдастық жиынның өкілеттіліктері
4. Бөлек жиынға қатысушылар күн тәртiбiне енгiзiлген мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды:
1) аудан мәслихатына, ауданның және ауылдық округтердің әкiмдеріне, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына жергілікті маңызы бар мәселелер жөнінде ұсыныстар енгізу;
2) әкімдердің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын жүзеге асыру мәселелері бойынша олардың есептерін тыңдау және талқылау;
3) аудан мәслихатының атқарған жұмысы, оның тұрақты комиссияларының қызметі туралы мәслихаттың есептерін тыңдау және талқылау;
4) жергілікті қоғамдастық жиыны айқындаған жергілікті маңызы бар өзге де мәселелер бойынша өткізіледі.
3. Бөлек жиындарды өткізу тәртібі
5. Бөлек жиын аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтiң әкiмдерімен шақырылады.
Хромтау ауданы әкiмiнiң жергiлiктi қоғамдастық жиынын өткiзуге оң шешiмi бар болған жағдайда бөлек жиынды өткiзуге болады.
6. Жергiлiктi қоғамдастық халқы бөлек жиындардың шақырылу уақыты, орны және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсiлдермен олар өткiзiлетiн күнге дейiн күнтiзбелiк он күннен кешiктiрiлмей хабардар етiледi.
7. Ауыл, көше, көп пәтерлі тұрғын үй шегiнде бөлек жиынды өткiзудi аудандық маңызы бар қаланың және ауылдық округтiң әкiмiмен ұйымдастырылады.
8. Бөлек жиынды ашудың алдында тиiстi ауылдың, көшенің, көп пәтерлі тұрғын үйдің қатысып отырған және оған қатысуға құқығы бар тұрғындарын тiркеу жүргiзiледi.
9. Бөлек жиынды аудандық маңызы бар қала, ауылдық округ әкiмi немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға ашады.
Аудандық маңызы бар қала, ауылдық округ әкiмi немесе ол уәкiлеттiк берген тұлға бөлек жиынның төрағасы болып табылады.
Бөлек жиынның хаттамасын рәсiмдеу үшiн ашық дауыспен хатшы сайланады.
10. Жергiлiктi қоғамдастық жиынына қатысу үшiн ауыл, көше, көп пәтерлі тұрғын үй тұрғындары өкiлдерiнiң кандидатуралары жасы 18-ден асқан, әрекет қабілеттігі бар, сотталмаған, әкімшілік–аумақтық бөлініс шекарасының аумағындағы тұрғылықты тіркелген азаматтардың әр 100 адамнан 1 адам құрамында бөлек жиынның қатысушылары ұсынады.
Жергiлiктi қоғамдастық жиынына қатысу үшiн ауыл тұрғындары өкiлдерiнiң саны тең өкiлдiк ету қағидаты негiзiнде айқындалады.

2) местное сообщество - совокупность жителей (членов местного сообщества), проживающих на территории соответствующей административно-территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление, формируются и функционируют его органы;
3) вопросы местного значения - вопросы деятельности соответствующей административно-территориальной единицы регулирование которых связано с обеспечением прав и законных интересов большинства жителей соответствующей административно-территориальной единицы.
2. Полномочия раздельного схода местного сообщества
4. Участники раздельного схода принимают решения по вопросам, внесенным в его повестку:
1) внесение предложений маслихату района, акимам района и сельских округов, органам местного самоуправления по вопросам местного значения;
2) заслушивание и обсуждение отчетов акимов по вопросам осуществления ими функций местного самоуправления;
3) заслушивание и обсуждение отчетов маслихата о проделанной работе маслихата района, деятельности его постоянных комиссий;
4) иные вопросы местного значения, определенные сходом местного сообщества.
3. Порядок проведения раздельных сходов
5. Раздельный сход созывается акимами города районного значения, сельского округа.
Проведение раздельных сходов допускается при наличии положительного решения акима Хромтауского района на проведение схода местного сообщества.
6. О времени, месте созыва раздельных сходов и обсуждаемых вопросах население местного сообщества оповещается не позднее чем за десять календарных дней до дня его проведения через средства массовой информации или иными способами.
7. Проведение раздельного схода в пределах села, улицы, многоквартирного жилого дома организуется акимом города районного значения и сельского округа.
8. Перед открытием раздельного схода проводится регистрация присутствующих жителей соответствующего села, улицы, многоквартирного жилого дома, имеющих право в нем участвовать.
9. Раздельный сход открывается акимом города районного значения, сельского округа или уполномоченным им лицом.
Председателем раздельного схода являются аким города районного значения, сельского округа или уполномоченное им лицо.
Для оформления протокола раздельного схода открытым голосованием избирается секретарь.
10. Для участия в сходе местного сообщества участниками раздельного схода выдвигаются кандидатуры представителей жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, в возрасте старше 18 лет, дееспособные, не имеющие судимости в количественном составе на 100 жителей 1 человек.
Количество представителей жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, для участия в сходе местного сообщества определяется на основе принципа равного представительства.

11. Дауыс беру ашық түрде әрбiр кандидатура бойынша дербес жүргiзiледi. Бөлек жиын қатысушыларының ең көп дауыстарына ие болған кандидаттар сайланған болып есептеледi.
12. Бөлек жиында хаттама жүргiзiледi, оған төраға мен хатшы қол қояды және оны тиісті аудандық маңызы бар қала және ауылдық округ әкiмiнiң аппаратына бередi.
13. Жергілікті қоғамдастық жиыны оған жергілікті қоғамдастық мүшелерінің кемінде он пайызы қатысқан кезде өтті деп есептеледі. Жергілікті қоғамдастық жиындары өкілдердің қатысуымен өткізілген жағдайда, жергілікті қоғамдастық жиыны оған ауыл, көше, көп пәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарында сайланған өкілдердің жалпы санының кемінде жартысы қатысқан кезде өтті деп есептеледі.
4. Жергілікті қоғамдастық жиынының шешімі
14. Жергілікті қоғамдастық жиынының шешімі, егер оған жергілікті қоғамдастық жиынына қатысушылардың жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Аудандық маңызы бар қала және ауылдық округ әкімдері жергілікті қоғамдастық жиынының шешімімен келіспейтінін білдіруге құқылы, бұл осындай келіспеушілікті туғызған мәселелерді қайтадан талқылау арқылы шешіледі.
Аудандық маңызы бар қала және ауылдық округ әкімдері келіспеушілігін туғызған мәселелерді шешу мүмкін болмаған жағдайда, мәселені жоғары тұрған әкім тиісті аудан мәслихатының отырысында оны алдын ала талқылағаннан кейін шешеді.
15. Жергілікті қоғамдастық жиынында қабылданған шешімдер бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен таратылады.
Қажет болған жағдайда жергілікті қоғамдастық жиыны шешімінің қорытындылары бойынша аудандық маңызы бар қала және ауылдық округ әкімдері шешім қабылдайды.
5. Қорытынды ереже
16. Бөлек жиын өткізу барысында жергілікті қоғамдастықтың мүшелері қоғамдық тәртіпті сақтаулары қажет.

11. Голосование проводится открытым способом персонально по каждой кандидатуре. Избранными считаются кандидаты, набравшие наибольшие голоса участников раздельного схода.
12. На раздельном сходе ведется протокол, который подписывается председателем и секретарем и передается в аппарат акима соответствующего сельского округа.
13. Раздельный сход местного сообщества считается состоявшимся при участии в нем не менее десяти процентов членов местного сообщества. В случае проведения сходов местного сообщества с участием представителей сход местного сообщества считается состоявшимся при участии в нем не менее половины от общего количества избранных представителей на раздельных сходах местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома.
4. Решение схода местного сообщества
14. Решение схода местного сообщества считается принятым, если за него проголосовало более половины участников схода местного сообщества.
Акимы города районного значения и сельского округа вправе выразить несогласие с решением раздельного схода местного сообщества, которое разрешается путем повторного обсуждения вопросов, вызвавших такое несогласие.
В случае невозможности разрешения вопросов, вызвавших несогласие акимов города районного значения и сельского округа, вопрос разрешается вышестоящим акимом после его предварительного обсуждения на заседании соответствующего маслихата района.
15. Решения, принятые на раздельном сходе местного сообщества, распространяются через средства массовой информации или иными способами.
В случае необходимости по итогам решения раздельного схода местного сообщества, акимы города районного значения, сельского округа принимают решение.
5. Заключительное положение
16. При проведении раздельного схода членам местного сообщества необходимо соблюдать общественный порядок.