Жамбыл облысының елді мекендеріндегі жасыл желектерді күтіп - ұстау және қорғау Қағидаларын бекіту туралы
Жамбыл облыстық мәслихатының 2014 жылғы 27 наурыздағы № 22-9 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 30 сәуірде № 2199 болып тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 23-12 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облыстық мәслихатының 14.12.2022 № 23-12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабы 2-2 тармағына сәйкес Жамбыл облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерістер енгізілді – Жамбыл облыстық мәслихатының 26.03.2015 № 35-13 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Жамбыл облысының елді мекендеріндегі жасыл желектерді күтіп - ұстау және қорғау Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуына бақылау жасау облысты қ мәслихаттың қоғамдық құқықтық тәртіпті сақтау, экология, табиғатты пайдалануды дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Облыстық мәслихаттың Облыстық мәслихаттың
сессия төрайымы хатшысы
Д. Сүгірбай Б. Қарашолақов
КЕЛІСІЛДІ
Жамбыл облысы әкімдігінің
құрылыс, жолаушылар
көлігі және автомобиль
жолдары басқармасының басшысы
Р.Т. Байтелиев
27 наурыз 2014 жыл
Жамбыл облысы әкімдігінің
сәулет және қала құрылысы
басқармасының басшысы
Е.Ә. Ахметов
27 наурыз 2014 жыл
Жамбыл облыстық мәслихатының
2014 жылғы 27 наурыздағы
№ 22-9 шешімімен бекітілген
Жамбыл облысының елді мекендерінің аумағындағы жасыл желектерді күтіп ұстау және қорғау Қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жамбыл облысының елді мекендердегі желектерге күтіп ұстау және қорғау Қағидалары (бұдан әрі - Қағида) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 19 бабына, Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 386-бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 2-2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 21 бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 235 "Жасыл екпелерді күтіп-ұстаудың және қорғаудың үлгілік қағидаларын, қалалар мен елді мекендердің аумақтарын абаттандырудың қағидаларын және "Ағаштарды кесуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10886 болып тіркелген, 2015 жылдың "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) сәйкес әзірленді және барлық заңды және жеке тұлғалардың меншік нысандарына қарамастан Жамбыл облысының елді мекендеріндегі жасыл желектерді күтіп ұстау және қорғау тәртібін белгілейді.
Ескерту: 1 - тармақ жаңа редакцияда – Жамбыл облыстық мәслихатының 15.10.2020 № 50-9 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешіміммен.

Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Жамбылской области
Решение маслихата Жамбылской области от 27 марта 2014 года № 22-9. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 30 апреля 2014 года № 2199. Утратило силу решением маслихата Жамбылской области от 14 декабря 2022 года № 23-12
Сноска. Утратило силу решением маслихата Жамбылской области от 14.12.2022 № 23-12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Жамбылского областного маслихата от 26.03.2015 № 35-13 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Жамбылской области.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросам обеспечения общественного правопорядка, экологии, природопользования.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня его государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь
областного маслихата областного маслихата
Д. Сугирбай Б. Карашолаков
СОГЛАСОВАНО
Руководитель управления
строительства, пассажирского
транспорта и автомобильных
дорог акимата Жамбылской области
Р.Т. Байтелиев
27 марта 2014 год
Руководитель управления
архитектуры и градостроительства
акимата Жамбылской области
Е.А. Ахметов
27 марта 2014 год
Утверждено решением
Жамбылского областного маслихата
№ 22-9 от 27 марта 2014 года
Правила содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Жамбылской области 1. Общие положения
"1. Настоящие Правила содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Жамбылской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с со статьей 19 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, статьей 386 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях Республики Казахстан" от 5 июля 2014 года, пункта 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, статьей 21 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года, Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан № 235 от 20 марта 2015 года "Об утверждении Типовых правил содержания и защиты зеленых насаждений, правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов и Правил оказании государственной услуги "Выдача разрешения на вырубку деревьев" (зарегистрировано в государственном реестре нормативно-правовых актов от 29 апреля 2015 года № 10886, опубликовано 14 мая 2015 году в Информационно-правовой системе "Әділет") и определяют порядок создания, содержания и защиты зеленых насаждений в населенных пунктах Жамбылской области всеми физическими и юридическими лицами, независимо от форм собственности.";
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Жамбылского областного маслихата от 15.10.2020 № 50-9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Жамбыл облысының елді мекендерінің аумағындағы жасыл желектерді күтіп ұстау және қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру қарамағында жасыл желектері бар Жамбыл облысының аудан, қала әкімдіктеріне және уәкілетті органға жүктеледі.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) аудандардың елді мекендерінде және қалалардағы жасыл желектердің тізілімі – аудандардың, қалалардың аумағындағы жасыл желектердің көлемі, түрі, түрлік құрамы, туралы мәліметтер тізілімі;
2) арнайы мамандандырылған ұйым - жарғысында жасыл желектерді күту мен қорғау бойынша жүргізілетін жұмыстардың түрі көрсетілген, қажетті барлық материалдық және білікті еңбек ресурстары бар шаруашылық жүргізуші субъект;
3) бөрікбастарды қалыптастыру - пішіндеуге келетін, жекелеген ағаштардың, бұталардың және жолдағы өсімдіктердің бұташалары мен ұзарған жерлерін оларға белгілі бір әсемдік беру мақсатында кесу және жасыл желектерді "жасарту";
4) дендрологиялық жоспар (дендрожоспар) - жасыл желектердің, алаңқайлардың, жолдардың, су айдындарының және бұдан кейін құрылыс салу аймағын ескере отырып ашық учаскелерімен үйлесімде өсіп тұрған жасыл желектердің және отырғызуға жоспарланған ағаш-бұтақ өсімдіктерінің түрлік және сандық құрамы көрсетілген аудандардың елді мекендердің, қалалардың шегінде жасыл желектерді орналастыру жоспары;
5) жасыл желектерді амалсыз кесу - белгіленген тәртіппен түгендеуге, орман ауруларын зерттеуге және шаруашылық мақсаттар үшін пайдалануға жататын ағаштарды кесу;
6) жасыл желектерді қорғау - жасыл желектерді, көгалдандырылған аумақтар мен жасыл алқаптарды жасауға, сақтау мен түлетуге (оның ішінде жойылған немесе зақымдалған жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіруге) бағытталған құқықтық, әкімшілік, ұйымдық және экономикалық шаралар жүйесі;
7) жасыл алқап - түрлік құрамына қарамастан кемінде 0,125 гектар аумақта кем дегенде 50 дана ағашы бар көгалдандырылған аумақ;
8) жасыл желектер - азаматтық заңнамаға сәйкес жылжымайтын мүлік болып табылатын және қаланың бірыңғай жасыл қорын құрайтын табиғи өскен және жасанды егілген ағаш бұтақты және шөпті өсімдіктер;
9) жасыл құрылыс - аудандардың елді мекендерінде, қалаларда, өнеркәсіп және басқа да нысандарда жасыл желектер аумағын құру, сақтау және көбейту жөніндегі шаралар жүйесі. Аумағы едәуір учаскелерді көгалдандыру жобалық тапсырманың және және оның негізінде құрастырылған техникалық жобаның негізінде жүргізіледі;

2. Организация работ по созданию, содержанию и защите зеленых насаждений возлагается на акиматы районов и городов Жамбылской области, в ведении которых находятся зеленые насаждения и уполномоченный орган.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) реестр зеленых насаждений районов, городов - свод данных о типах, видовом составе, размере площади, состоянии и расположении зеленых насаждений на территориях населенных пунктов районов и городов;
2) специализированная организация - хозяйствующий субъект, в уставе которого отражены виды деятельности проводимых работ по содержанию и защите зеленых насаждений, имеющие необходимые материальные и квалифицированные трудовые ресурсы;
3) формирование кроны - обрезка ветвей и побегов отдельных деревьев, кустарников и насаждений, поддающихся формовке, с целью придания им определенной эстетической формы и "омолаживания" зеленых насаждений;
4) дендрологический план (дендроплан) - план размещения зеленых насаждений в разрезе населенных пунктов районов и городов, с указанием количественного и видового состава существующей и проектируемой к посадке древесно-кустарниковой растительности, в сочетании с открытыми участками газонов, площадок, дорожек, водоемов и так далее, с учетом зоны застройки;
5) вынужденный снос зеленых насаждений - снос деревьев, подлежащих в установленном порядке инвентаризации, лесопатологическому обследованию и в дальнейшем - хозяйственному назначению;
6) защита зеленых насаждений - система правовых, административных, организационных и экономических мер, направленных на создание, сохранение и воспроизводство зеленых насаждений (в том числе компенсационное восстановление зеленых насаждений взамен уничтоженных или поврежденных), озелененных территорий и зеленых массивов;
7) зеленый массив - озелененная территория, насчитывающая не менее 50 экземпляров деревьев на территории не менее 0,125 гектар, независимо от видового состава;
8) зеленые насаждения - древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения и искусственно высаженная, которая в соответствии с гражданским законодательством является недвижимым имуществом и составляют единый районный и городской зеленый фонд;
9) зеленое строительство - система мероприятий по созданию, сохранению и увеличению площадей зеленых насаждений в населенных пунктах районов, городах, промышленных и других объектах. Озеленение значительных по площади участков производится на основе проектного задания и составленного на его основе технического проекта;

10) жалпы пайдаланылатын жерлер - алаңдар, көшелер, жаяу соқпақтар, жолдар, жағалаулар, саябақтар, бақтар, қала ормандары, бульварлар, суаттар, жағажайлар, зираттар және қала мұқтажын қанағаттандыратын өзге де нысандар (су құбырлары, жылыту құбырлары, тазалау құрылыстары және басқа да жалпы пайдаланылатын инженерлік жүйелер) үшін алынған және арналған жерлер;
11) жасыл желектерді түгендеу - (тал басын санау) жасыл желектердің сандық және сапалық сипаттамасы жан-жақты көрсетілген, көгалдандыру нысандарын есепке алу жөніндегі кешенді шаралар, сондай-ақ жоспарлы негізде көгалдандырудың әрбір элементін кескіндемелік бейнелеу;
12) жасыл алқаптардағы ландшафтық кесу - құрғақ, шіріген, ажары нашар және рекреациялық ықпалға төзімділігі төмен, ең әсем тұрақты тұқымның дамуына кедергі келтіретіндерін кесу және ағаш сапасын жақсарту мақсатында ағаштар мен бұталарды кесу;
13) жасыл желектердің орман ауруларына бейімділігін зерттеу - зиянкестердің (жәндіктердің) бар-жоғын арнайы зерттеу, ауру белгілері мен ошақтарының, діңдерде, тамыр жүйесі мен бөрікбасында аурулармен (паразиттермен) зақымдану белгілерінің бар-жоғын анықтау. Егер желектердің кем дегенде 50 пайыздан астамы ауруларға шалдыққан болса, онда олар міндетті түрде санитарлық кесуге жатады;
14) жасарту - қаңқалы және жартылай қаңқалы діңдерді қатты қысқарту, ұзарған жерлерін сирету және реттеу, бас жағы мен бұталардың құрғау салдарынан өзінің ажарын жоғалтқан, сау діңді және сүңгекті жасарту үшін жарамды ересек ағаштардың кемінде 3,5 метр биіктіктегі діңдерін кесу;
15) жасыл желектерді қайта отырғызу - тігінен немесе көлденеңінен тамыр жүйесіне таралуы бойынша (1,8 метрден бастап одан биігірек) жерде топырақ кесектерімен бірге қайта отырғызудың жоғары технологиясын сақтай отырып, жасы 1 сыныптағы топырақ кесектері бар (10 жылға дейін), сирек - жасы 2 сыныпта (жапырақты тұқымдар үшін 11 жылдан 20 жылға дейін және қылқан жапырақтылар үшін 21 жылдан 40 жылға дейін) жапырақты және қылқан жапырақты өсіп тұрған ағаштар мен бұталарды қайта отырғызу;
16) жасыл желектерді зақымдау - ағаш-бұтақ өсімдіктерінің бөрікбасына, діңіне, тамыр жүйесіне, шөпті өсімдіктердің жер үсті бөлігі мен тамыр жүйесіне өсімін тоқтатуға алып келмейтін залал келтіру. Тамыр жүйесінің механикалық термиялық немесе химиялық зақымдануы, тамыр қыртысы тұтастығының, топырақ үсті жамылғысы тұтастығының бұзылуы және залалдың өзге де түрін келтіру зақымдану болып табылады;
17) жаппай санитарлық кесу - көп мөлшерде желден, қардан құлаған, құрғаған және ауырған (ағаштардың 40 пайыздан астамы) жасыл алқаптардың, саябақтардың, бақтардың белгілі бір алаңдарында жүргізілетін ағаштар мен бұталарды кесу;

10) земли общего пользования - земли занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, дорогами, набережными, парками, скверами, городскими лесами, бульварами, водоемами, пляжами, кладбищами и иными объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения (водопроводы, отопительные трубы, очистные сооружения и другие инженерные системы общего пользования);
11) инвентаризация зеленых насаждений - (пересчет деревьев) комплекс мероприятий по учету объектов озеленения с подробным описанием количественных и качественных характеристик, а также графическое отображение каждого элемента озеленения на плановой основе;
12) ландшафтная рубка в зеленых массивах - вырубка сухих, фаутных, низкодекоративных и слабоустойчивых к рекреационному воздействию деревьев и кустарников, мешающих развитию главной высокодекоративной устойчивой породы и для улучшения качества древостоя;
13) лесопатологическое обследование зеленых насаждений - специальное обследование на наличие вредителей (насекомых), выявление наличия признаков и очагов болезней, признаков поражения заболеваниями (паразитами) стволов, корневой системы и кроны. Если насаждения поражены болезнями более чем на 50 процентов, то они подлежат обязательной санитарной рубке;
14) омолаживание - сильное укорачивание скелетных и полускелетных ветвей, прореживание и регулирование побегов, обрезка ствола на высоте не менее 3,5 метра у взрослых деревьев, пригодных для омолаживания со здоровыми штамбами и стволами, потерявшими свои декоративные качества вследствие усыхания вершин и ветвей;
15) пересадка зеленых насаждений - пересадка растущих деревьев и кустарников лиственных и хвойных пород с комом 1 класса возраста (до 10 лет - для лиственных пород и до 20 лет - для хвойных пород), реже - 2 класса возраста (от 11 до 20 лет - для лиственных пород и от 21 до 40 лет - для хвойных пород) с соблюдением высоких технологий по пересадке с комом земли (от 1,8 и более метров) в зависимости от распределения корневой системы по вертикали или горизонтали;
16) повреждение зеленых насаждений - причинение вреда кроне, стволу, корневой системе древесно-кустарниковых растений, надземной части и корневой системе травянистых растений, не влекущее прекращение роста. Повреждением является механическое, термическое или химическое повреждение корневой системы, нарушение целостности коры, напочвенного покрова и иное причинение вреда;
17) санитарные рубки сплошные - рубка деревьев и кустарников, проводимая на определенной площади в зеленых массивах, парках, скверах с большим количеством ветровала, снеговала, усыхающих и больных (более 40 процентов деревьев);

18) жеке тұлғалардың аралас аумақтары (жапсарлас) - қала аумақтарының жалпы пайдаланылатын жерлерімен шектесетін, жасыл желектер өсіп тұрған жеке тұлғаларға тиесілі аумақ учаскесі;
19) жасыл желектерді сақтау - көріктендіру және құрылыс жұмыстарының ықпалына түсетін жасыл желектің, аса құнды тұқымдарын сақтауға бағытталған кешенді шаралар. Сақтау - құрылыс жүргізу кезінде желектердің бүлінуіне жол бермеу үшін қоршау және басқа да әдістермен жүзеге асырылады;
20) жасыл желектерді жою - өсімінің тоқтауына алып келетін жасыл желектердің зақымдануы;
21) көгалдандырылған аумақ - табиғи өсімдіктер, жасанды жасалған саябақ кешендері мен нысандары, бульварлар, бақтар, көкжелектер, гүлзарлар және тағы басқа орналасатын жер учаскесі;
22) күтім жасау - өсімдіктің төменгі бөлігі мен топырағына күтім жасау (қоректендіру, суару, қопсыту және тағы басқа);
23) нысан (желек) жағдайының (тіршілік қабілетінің) коэффициенті - кесуге ұсынылған нысанның тіршілік қабілетін ескеретін, жасыл желектердің сапалық жай-күйі, оның одан әрі өмір сүруінің әлеуетті қабілеті;
24) осы ережені бұзғандығы үшін жауапкершілік - Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жеке және заңды тұлғаларға әкімшілік және экономикалық жағынан ықпал ету шараларын қолдану;
25) өтемдік (кепілдік) отырғызу жоспары - отырғызудың сандық, тұқымдық құрамы, көлемі, күнтізбелік мерзімі, сонымен қатар жоспарлы негізге орайластырылған отырғызуды орналастырудың кескіндемелік сызбасы бар, рұқсат етілген санитарлық кесуге, амалсыз кесуге немесе заңсыз кесуге ұшыраған жасыл желектер көлемін сол деңгейде өтейтін ағаштарды отырғызу жоспары;
26) санитарлық қырқу - апаттық жағдайда (электр беру желілерінде, газ құбырларында жатқан, ғимараттың жамылғысын зақымдайтын, жол қозғалысына кедергі келтіретін) зақымдалған, қураған, құрғақ, сынған бұтақтарды қырқу;
27) санитарлық кесу - ауырған, зақымданған, құрғай бастаған және құрғаған ағаштары кесілетін, қала жасыл желегінің санитарлық жағдайын жақсарту мақсатында жүргізілетін (іріктемелік, жаппай) кесу;
28) техникалық қадағалау - жасыл желектерді жасау (өтемдік отырғызуларды қоса кіргізгенде), күту және қорғау технологияларының сақталуына және белгіленген ережелердің, жасыл желектерді отырғызу және күту технологияларының сақталуына қадағалау (бақылау) жүргізу;
29) уәкілетті орган - аудандар мен қалалар бюджетінен қаржыландырылатын, қала, аудан әкімдігінің уәкілдігімен жасыл желектерді егу, күтіп-ұстау және қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын атқарушы орган;

18) смежная территория физических лиц - участок территории, принадлежащий физическим лицам, где произрастают насаждения, которые граничат с землями общего пользования населенных пунктов и городов;
19) сохранение зеленых насаждений - комплекс мероприятий, направленный на сохранение особо ценных пород насаждений, попадающих под пятно благоустройства и строительных работ. Сохранение производится методом огораживания и другими способами, не допускающими повреждения насаждений при производстве строительных и других работ;
20) уничтожение зеленых насаждений - повреждение зеленых насаждений, повлекшее их гибель;
21) озелененная территория - участок земли, на котором располагается растительность естественного происхождения, искусственно созданные садово-парковые комплексы и объекты, бульвары, скверы, газоны, цветники и так далее;
22) уход - уход за почвой и подземной частью растений (подкормка, полив, рыхление и прочие действия);
23) коэффициент состояния жизнеспособности объекта (насаждения) - качественное состояние зеленых насаждений, учитывающих жизнеспособность предлагаемого к сносу объекта, его потенциальная способность дальнейшего функционирования;
24) ответственность за нарушение настоящих Правил - применение административных и экономических мер воздействия к физическим и юридическим лицам, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
25) план компенсационной (гарантийной) посадки - план высадки деревьев, адекватно компенсирующих объем зеленых насаждений, которые подверглись санкционированной санитарной рубке, вынужденному сносу или несанкционированному сносу, включающий в себя количественную часть, породный состав, объем, календарные сроки посадки, а также графическую схему размещения посадок с привязкой к плановой основе;
26) санитарная рубка - рубка (выборочная, сплошная), проводимая с целью улучшения санитарного состояния районного, городского зеленого фонда, при которой вырубаются больные, поврежденные, усыхающие, сухостойные и аварийные деревья;
27) санитарная обрезка - удаление больных, усыхающих, сухих и поврежденных ветвей, создающих аварийные ситуации (лежащих на линиях электропередач, газовых трубах, разрушающих кровлю зданий, создающих угрозу безопасности дорожного движения);
28) технический надзор - надзор за соблюдением технологий создания (включая компенсационные посадки), защиты зеленых насаждений и за соблюдением установленных правил, технологий посадки и содержания зеленых насаждений;
29) уполномоченный орган – исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета района, города, уполномоченный акиматом района, города на осуществление функций по организации работ по созданию, содержанию и защите зеленых насаждений;

30) іріктемелік санитарлық кесу - қураған, солған, желден, қардан құлаған, қардан сынатын барлық сынып жастағы ағаштар мен бұталарды, сондай-ақ тамыры зақымдалған, сәрпіңке мен өзге де таз ауруларына шалдыққан ағаштарды кесу.
31) Уәкілетті органның рұқсаты бойынша ағаштарды кесу кезінде қалпына келтірілетін ағаштарды өтемдік отырғызу он есе көлемде жүргізіледі.
Ескерту: 3 - тармаққа өзгерістер енгізілді – Жамбыл облыстық мәслихатының 15.10.2020 № 50-9 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Жамбыл облысының аумағындағы барлық жасыл желектер қол сұғылмайтын аудандық және қалалық жасыл қорды құрайды.
5. Меншік түріне қарамастан барлық азаматтар, лауазымды және заңды тұлғалар жасыл желектерді сақтау мен қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады.
6. Жобалау, құрылыс және шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Қағидада белгіленген жасыл желектерді қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, жүзеге асырылады. Құрылыс, шаруашылық және өзге қызметтерді ұйымдастыруға арналған жоба алдындағы және жобалау құжаттамада топографиялық түсірілімге енгізілген жасыл желектердің күйі туралы толық және нақты мәліметтер болуы тиіс.
7. Аудан, қала аумағындағы жалпы пайдаланылатын аумақтарда орналасқан жасыл алқаптар қала және аудан дамуының бас жоспарына кіретін жер учаскелерін қоспағанда бұзуға, құрылыс салуға жатпайды.
8. Жасыл желектерді лажсыздан бұзуға, кесуге заңда белгіленген тәртіпте, қала мен ауданды дамытуға бас жоспарын жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік қажеттіліктер үшін алынған жер телімдерінде ғана рұқсат етіледі.
2. Жамбыл облысының елді мекендерінде және қалалардағы жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау жөніндегі уәкілетті органы рұқсат етуге жататын мәселелер
9. Уәкілетті орган жасыл желектерді санитарлық кесу, амалсыз кесу, қайта отырғызу, пішіндемелік қырқу (жасарту), санитарлық кесу, сүңгегін тазалау бойынша тапсырыстарды (өтініштерді) төмендегідей ретте қарастырады:
1) тапсырыстарда (өтініштерде) көрсетілген жерге барып жасыл желектерді анықтайды, олардың тұқымдық құрамы, жасы, сапалық жағдайы нақтыланады, жасыл желектерді зерттеу кесімі 1 қосымшаға сәйкес толтырылады;
2) жасыл желектерді санитарлық кесуге, лажысыздан кесуге, қайта отырғызуға рұқсат алу үшін 2 қосымшаға сәйкес құжаттарды дайындайды;

30) санитарные рубки выборочные - рубка деревьев и кустарников всех классов возраста сухостойных, отмерших, ветровальных, снеговальных, снеголомных, а также деревьев, поврежденных корневой губкой, серпянкой и другими грибковыми болезнями.
31) При вырубке деревьев по разрешению уполномоченного органа компенсационная посадка восстанавливаемых деревьев производится в десятикратном размере.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением Жамбылского областного маслихата от 15.10.2020 № 50-9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Все зеленые насаждения, находящиеся на территории Жамбылской области, образуют неприкосновенный районный и городской зеленый фонд.
5. Комплекс мер по сохранению и защите зеленых насаждений осуществляется гражданами, должностными и юридическими лицами, независимо от форм собственности.
6. Проектная, строительная и хозяйственная деятельность осуществляется с соблюдением требований по охране зеленых насаждений, установленных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами. Предпроектная и проектная документация на организацию строительной, хозяйственной и иной деятельности должна содержать полные и достоверные сведения о состоянии зеленых насаждений, нанесенных на топографическую съемку.
7. Зеленые массивы, расположенные на территориях общего пользования в пределах территории населенных пунктов районов, городов застройке, не подлежат сносу, за исключением земельных участков, подпадающих под генеральный план развития города и района.
8. Вынужденный снос зеленых насаждений допускается на земельных участках, подлежащих изъятию для государственных нужд в целях реализации генерального плана развития города, района в установленном законодательством порядке.
2. Вопросы, подлежащие разрешению уполномоченным органом по содержанию и защите зеленых насаждений в населенных пунктах Жамбылской области
9. Уполномоченный орган рассматривает заявки (заявления) по вопросам санитарной рубки, вынужденного сноса, пересадки, формовочной обрезки (омолаживание), санитарной обрезки, подчистки штамба зеленых насаждений в следующей последовательности:
1) с выездом на место устанавливаются указанные в заявке (заявлении) зеленые насаждения, уточняется их соответствие породному составу, возрасту, качественное состояние составляется акт обследования согласно приложению 1;
2) осуществляет подготовку материалов разрешений на санитарную рубку, вынужденный снос, пересадку зеленых насаждений согласно приложению 2;

3) жасыл желектердi пішіндемелік қырқуға (жасартуға), санитарлық кесуге, сүңгегін тазалауға рұқсат алу үшін 3 қосымшаға сәйкес құжаттарды дайындайды.
10. 9-ші тармақтағы талаптар осы қағиданың 29 тармағында қарастырылған жағдайларда қолданылмайды.
3. Жасыл желектерді есепке алу, қорғау және күту
11. Жасыл желектердің барлық түрі есепке алынады. Жасыл желектерді есепке алу 4 қосымшада белгіленген нысанға сәйкес тізілімге енгізіліп, есепке алынатын объект шекарасында орналасқан жасыл желектерді түгендеу және орман ауруларына бейімділігін зерттеу арқылы жүзеге асырылады.
12. Жасыл желектерді есепке алу нәтижесін көрсететін құжат, белгіленген тәртіппен ресімделген түгендеу және орман ауруларына бейімділігін зерттеу құжаттарының негізінде жасалған жасыл желектердің жоспары (дендрологиялық жоспар) болып табылады.
Жасыл желектерді түгендеу және орман ауруларына бейімділігіне зерттеу жүргізуді арнайы мамандырылған ұйымдардың қатысуымен уәкілетті орган жүзеге асырады.
13. Аудандардың, қалалардың жасыл желектердің есебі мына мақсаттарда жүргізіледі:
1) жасыл желектердің саны мен сапасы және жәй-күйі туралы шынайы мәліметтерді алу және есебін жүргізу;
2) жасыл желектерді қорғау, сақтау және көгалдандырылған аумақтарды дамыту саласындағы аудан, қала саясатының негізгі бағыттарын анықтау;
3) халықты, жергілікті атқарушы органдарды жасыл желектердің саны мен жағдайы туралы шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету.
14. Жалпы пайдаланудағы жерлерде көгалдандыру 20 пайыздан кемді құрамауы тиіс. Балалар мен жеткіншектер тәрбиеленіп, білім алатын нысандарда осы нысан учаскесін көгалдандыру сол учаскенің жалпы алаңының 30 пайызы және бұдан жоғары көлемде қарастырылады. Аумаққа тікенді бұталарды, ұсақ, улы және жемістері балалардың аллергиясын туғызатын ағаш түрлерін отырғызуға жол берілмейді.
15. Жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіру уәкілетті органының рұқсатына сәйкес жүргізілген санитарлық кескендігі, амалсыз кескендігі үшін биіктігі 3 метрден кем емес жапырақ тұқымдас, ал қылқан жапырақтылар үшін 2 метрден кем емес (1 немесе 2 сыныптағы сападағы) көшеттер отырғызу жолымен жүргізіледі.
Көшеттердің тамыр жүйесінен жоғары діңгегінің диаметрі кем дегенде 3 сантиметр (діңгек бөлігінің 1,3 метр биіктікте) болуы керек. Мұндай кезде амалсыз кесілген ағаштардың орнына өтемдік отырғызу сол жер телімі аумағында (сәулет шарттары ескеріліп) үш есе көлемінде жеке және заңды тұлғалармен жүргізіледі. Санитарлық кесу және жасыл желектерді кесу жүргізілетін аумақта отырғызу үшін бос алаң болмаған жағдайда уәкілетті орган одан әрі өтемдік отырғызу жүргізу үшін арнайы учаскелерді анықтайды. Жалпы пайдаланылатын жерлердегі өтемдік отырғызуларды тек қана жалпы пайдаланылатын жерлерде жасыл желектерді күтіп ұстау, қорғау және көгалдандыруды жүргізу уәкілетті орган жүзеге асырады.

3) осуществляет подготовку материалов разрешений на формовочную обрезку (омолаживание), санитарную обрезку, подчистку штамба зеленых насаждений согласно приложению 3;
10. Требования пункта 9 не распространяются на случаи, предусмотренные пунктом 29 настоящих Правил.
3. Учет, содержание и защита зеленых насаждений
11. Учету подлежат все виды зеленых насаждений. Учет зеленых насаждений, осуществляется посредством их инвентаризации и лесопатологического обследования, расположенных в границах учетного объекта, которые заносятся в реестр согласно приложению 4.
12. Документом, отображающим результаты учета зеленых насаждений, являются в установленном порядке оформленные материалы инвентаризации и лесопатологического обследования и план зеленых насаждений (дендрологический план).
Проведение инвентаризации и лесопатологического обследования зеленых насаждений производится уполномоченным органом с участием специализированной организации.
13. Реестр зеленых насаждений районов, городов ведется в целях:
1) учета и получения достоверных данных о количестве, качестве и состоянии зеленых насаждений;
2) определения основных направлений политики в сфере защиты, сохранения зеленых насаждений и развития озелененных территорий районов, городов;
3) обеспечения достоверной информацией населения, местных исполнительных органов о количестве и состоянии зеленых насаждений.
14. Озеленение на землях общего пользования должно составлять не менее 20 процентов.
На объектах воспитания и образования детей и подростков, площадь озеленения участка объекта предусматривается 30 процентов и более от общей площади участка. На территории не допускается посадка деревьев и кустарников с ядовитыми плодами, а также дающих при цветении опушенные семена.
15. Компенсационное озеленение за санитарную рубку, вынужденный снос, произведенный с разрешения уполномоченного органа, производится юридическими и физическими лицами путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 3-х метров, хвойных не менее 2-х метров (1-го или 2-го класса качества).
Диаметр ствола от верхней корневой системы саженцев должен быть не менее 3 сантиметра (на высоте 1,3 метра стволовой части). При этом компенсационные посадки за вынужденный снос производятся юридическими и физическими лицами в трехкратном размере на данной территории земельного участка (учитывая архитектурные условия). На территориях, где производится санитарная рубка или вынужденный снос зеленых насаждений, уполномоченным органом определяются специальные участки для проведения дальнейших компенсационных посадок. Компенсационные посадки на землях общего пользования проводятся уполномоченным органом.

16. Нысан (желек) жағдайының (тіршілік қабілетінің) коэффициенті бойынша 4 және 5 категориядағы апатты жағдайдағы, қураған және қартайған жасыл желектерді кесу кезінде заңды және жеке тұлғалар әрбір апатты жағдайдағы жасыл желекті кескені үшін жасыл желек кесілген жерде немесе уәкілетті органы белгілеген учаскеге жасыл желектерді отырғызу ретінде 1 көшет отырғызады.
16-1. Ағаштарды өтемдік отырғызуды заңды және жеке тұлғалар өздерінің жеке меншік жерлерінде немесе маңындағы аумақтарда өз беттерінше, ал ағаштарды мәжбүрлі түрде кесу кезінде көгалдандыруды, жасыл екпелерді күтіп-ұстауды жүзеге асыратын ұйымды қатыстыра отырып, жасыл желек кесілген жерді қайта қалпына келтіру мақсатында, ағаштарды өтемдік отырғызу он есе көлемде жүргізеді.
Ескерту: Қағида 16-1 – тармақпен толықтырылды – Жамбыл облыстық мәслихатының 15.10.2020 № 50-9 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
17. Жалпы пайдаланылатын жерлердегі, ғимараттар мен үй-жайлардың, көп қабатты тұрғын үйлер аумақтарында желдің және табиғи сипаттағы өзге де оқиғалардың, жол-көлік апаттары нәтижесінде құлаған апатты ағаштарды жинау, құлаған жерлерді өз уақытында санитарлық тазалау және ағаш қалдықтарын шығару жер пайдалану шекарасындағы арнайы мамандандырылған ұйым немесе сол аумақтың меншік иесі қамтамасыз етеді.
18. Өнеркәсіптік, азаматтық мақсаттағы ғимараттардан және жеке тұрғын үй құрылысынан кемінде 5 метр қашықтықта өсіп тұрған ағаштың ұшар басы ғимарат үшін қауіп туғызса - жабынды, балконды, лоджияны, терезені бүлдіретін және тамырлары ғимарат іргетасын қирататын болса, оларды санитарлық қырқуға, амалсыз кесуге рұқсат Қазақстан Республикасы құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес шектесетін аумақта өтемдік отырғызуды анықтаумен, апатты жасыл желектерді кесу (нысан (желек) жағдайының (тіршілік қабілетінің) коэффициенті бойынша 4 және 5 категориясы) ретінде беріледі.
19. Бюджет қаражаты есебінен құрылыс жұмыстарын жүргізген кезде (күрделі құрылыс, жолдарды, жаяу соқпақтарды, арық желілерін жөндеу және т.б.) және коммерциялық құрылыс жұмыстарын жүргізетін ұйымдарға (тапсырыс берушілер мен мердігерлер) жобалау құжаттарында жасыл желектерді құру немесе қалпына келтіру (жобада қарастырылған) жөніндегі, жұмыстарын көгалдандыру жұмыстарын қаржыландыруды қарастыруы қажет.
20. Жалпы пайдалану жерлерінде және жеке аумақтарда өсетін жасыл желектер механикалық зақымдалған немесе жол-көлік оқиғалары салдарынан жойылған жағдайда кінәлілердің тарапынан зақымдалған немесе жойылған желектердің өтемдік қалпына келтірілуін көшет отырғызу немесе көшеттер мен атқарылған жұмыс көлемінің құнын қайтару арқылы жүргізеді.

16. При санитарной рубке аварийных, сухостойных, перестойных насаждений по коэффициенту состояния жизнеспособности объекта (насаждения) 4 и 5 категории, физическими и юридическими лицами за каждое вырубленное аварийное насаждение осуществляется компенсационная посадка зеленых насаждений в количестве 1 саженца, на участке вырубленного насаждения или на участке, определенном уполномоченным органом.
16-1. Компенсационная посадка деревьев производится юридическими и физическими лицами самостоятельно на своих землях или на прилегающих территориях, а при вынужденной рубке деревьев в десятикратном размере с целью восстановления места вырубки зеленых насаждений с привлечением организации, осуществляющей озеленение, содержание зеленых насаждений.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с решением Жамбылского областного маслихата от 15.10.2020 № 50-9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случае аварийного падения деревьев, в результате: ветровала и других случаев природного характера, дорожно-транспортных происшествий и других подобных случаев, уборку упавшего дерева, своевременную санитарную очистку места падения и вывоз древесных остатков на землях общего пользования и на территориях зданий, сооружений, многоэтажных жилых домов обеспечивают специализированные организации или собственники, которым принадлежит данная территория.
18. Для деревьев, растущих на расстоянии менее 5 метров от здания промышленного, гражданского назначения и индивидуальных жилых строений, при условии, что крона растущего дерева представляет угрозу для здания - разрушает кровлю, балконы, лоджии, окна и если корни разрушают фундамент здания, разрешение на их санитарную обрезку, вынужденный снос, согласно строительным нормам и правилам Республики Казахстан, выдается как на аварийные зеленые насаждения (по коэффициенту состояния жизнеспособности объекта (насаждения) 4 и 5 категории), с определением компенсационной посадки на прилегающей территории.
19. При реализации строительных работ (капитальное строительство, ремонт дорог, тротуаров, арычных сетей и так далее), осуществляемых за счет бюджетных средств и коммерческие застройки, организациям (заказчики и подрядчики), которые производят строительные работы необходимо в проектной документации предусмотреть финансирование работ по восстановлению или созданию (предусмотренные проектом) зеленых насаждений.
20. В случае механического повреждения или уничтожения зеленых насаждений, произрастающих на землях общего пользования и на частных территориях в результате дорожно-транспортного происшествия, виновной стороной производится компенсационное озеленение поврежденных или уничтоженных насаждений путем высадки саженцев или возмещением стоимости саженцев и объемов работ.

21. Отырғызылған жасыл желектер жойылған жағдайда оның мүддесі үшін кесу жүргізілген тұлға жасыл желектерді қайта отырғызады және олар отырғызылғаннан кейін екі жыл ішінде әрі қарай күтіп-баптауын қамтамасыз етеді.
22. Қажетті күтіп-ұстау, жасыл желекті қалпына келтіру мүмкіндігінің жоқтығына, механикалық зақымдалуға, көшеттердің баяу өсуіне байланысты, отырғызылған жерде көшеттердің жоқтығының (ұрланған) анықталуына байланысты жасыл желектердің жойылғандығы анықталған жағдайда (қурағандарын қоспағанда) оларды қалпына келтіру жасыл желектерді күту жауапкершілігі жүктелген тұлғалар есебінен жүргізіледі.
23. Құрылыс жұмыс (ғимараттардың, үйлердің күрделі құрылысы, жолдарды, инженерлік коммуникациялар) түрлерін жүргізген кезде, осы учаскедегі сақталуға жататын, кесуге немесе санитарлық қырқуға жатпайтын барлық жасыл желектер механикалық зақымданудан тиімді қорғауды қамтамасыз ететін арнайы қорғаныс қоршауларымен қорғалуға тиіс.
4. Жасыл желектерді санитарлық кесу (іріктемелік, жаппай) амалсыз кесу, қайта отырғызу, бөрікбастарын қалыптастыру, санитарлық қырқу, ландшафтық кесу, сүңгегін тазалау
24. Жасыл желектерді санитарлық кесу (іріктемелік, жаппай) амалсыз кесу, қайта отырғызу, ұшар бастарын қалыптастыру, санитарлық қырқу, ландшафтық кесу, сүңгегін тазалау осы Қағидада белгіленген уәкілетті органының рұқсатымен жүргізіледі.
25. Жасыл желекті рұқсаттсыз кескен жағдайда келтірілген залалды уәкілетті орган есептеп шығарған көлемде белгіленеді.
26. Жасыл желектерді қайта отырғызу бір жылдың ішінде уәкілетті органы берген рұқсатта көрсетілген уақытта, арнайы қайта отырғызу технологиясын сақтай отырып жүргізіледі. Жапырақты және қылқанжапырақты ағаштардың жерсінудің өнімділігін көтеру мақсатында оларды күз түскеннен бастап көктемнің бас кезіне дейін отырғызу ұсынылады.
27. Ағаштарды жасарту және қалың біткен ағаштарды сирету өсіп-өну кезеңі басталғанға дейін немесе күздің аяғына дейін жүргізіледі.
28. Жаңа құрылысты оның ішінде, жаңартуға түсетін аумақтардағы құрылысты (бұрыннан бар жеке тұрғын үй құрылысын қоспағанда) олардың нысаналы мақсатына қарамастан (жоспарланған жеке тұрғын үй құрылысы, өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс нысандары, әкімшілік ғимараттары, коммуникацияның, қызмет көрсету саласы нысандарының барлық түрлері) және жер учаскесіне құқықты ұйымдастыру кезінде жасыл желектерді кесу, түгендеу мен орман ауруларына бейімділігін зерттеу материалдары негізінде уәкілетті органының рұқсаты бойынша жүргізіледі.

21. В случае гибели высаженных зеленых насаждений, лица, в интересах которых был произведен снос, производят повторную высадку зеленых насаждений и обеспечивают дальнейший уход за ними в течение двух лет, с момента проведения посадки.
22. В случаях установления гибели зеленых насаждений (за исключением перестойных), в связи с отсутствием необходимого ухода и содержания, восстановления зеленого фонда, механических повреждений, слабой приживаемостью саженцев, выявления отсутствия саженцев на месте посадки (кражи) их восстановление производится за счет специализированных организаций или организаций, которым принадлежит данная территория, в границах права землепользования.
23. При проведении строительных работ (капитальное строительство зданий, сооружений, ремонт дорог, инженерных коммуникаций), все насаждения подлежащие сохранению на данном участке, не подпадающие сносу или санитарной рубке, должны быть защищены от механических повреждений специальными защитными ограждениями, обеспечивающими эффективность их защиты.
4. Санитарная рубка (выборочная, сплошная), вынужденный снос, формирование кроны, санитарная обрезка, ландшафтная рубка, подчистка штамба, пересадка зеленых насаждений
24. Санитарная рубка (выборочная, сплошная), вынужденный снос, пересадка, формирование кроны, санитарная обрезка, ландшафтная рубка, подчистка штамба, пересадка зеленых насаждений производится на основании разрешения уполномоченного органа установленных настоящими Правилами.
25. При самовольной вырубке зеленых насаждений устанавливается возмещение ущерба по расчету уполномоченного органа.
26. Пересадка зеленых насаждений с комом осуществляется в течение года при условии соблюдения специальных технологий пересадок с указанием даты проведения работ в разрешении, выданном уполномоченным органом. В целях эффективной приживаемости деревьев лиственных и хвойных пород их пересадку рекомендуется проводить в период с наступления осени до ранней весны.
27. Работы по омолаживанию деревьев и прореживание густо произрастающих деревьев проводятся до начала вегетации или поздней осенью.
28. При организации нового строительства, в том числе территории подпадающих под реконструкцию (за исключением существующего индивидуального жилья), независимо от их целевого назначения (планируемого индивидуального жилищного строительства, объектов промышленного и гражданского строительства, административных зданий, всех видов коммуникаций, объектов сферы обслуживания) и прав на земельный участок, снос зеленых насаждений осуществляется по разрешению уполномоченного органа, на основе материалов инвентаризации и лесопатологического обследования.

29. Заңды және жеке тұлғалар, сондай-ақ аумақтарында жасыл желек өсетін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін пайдаланушылар жыл сайын көктемгі және жазғы кезеңде жасыл желектерді зиянкестерден (жәндіктерден, паразиттік өсімдіктерден) және аурулардан сақтау үшін химиялық әдістермен және басқа да биологиялық дәрі-дәрмектермен химиялық және фитосанитариялық өңдеу жөніндегі шараларды ұйымдастырады және өткізеді.
30. Жалпы пайдаланатын жерлерде жасыл желектерді санитарлық кесуді, амалсыз кесуді және санитарлық қырқуды міндетті түрде уәкілетті органның рұқсатын алдын ала ресімдеу арқылы арнайы мамандандырылған мекеме жүргізеді.
31. Ағаштың құлауы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп туғызатын, ғимараттар мен үй-жайлардың, коммуникациялардың зақымдалуына, жол қозғалысы (оның ішінде жол жүру белгілерін жауып тұрса) қауіпсіздігінің бұзылуына алып келетін төтенше және апатты жағдайларда аталған жасыл желектерді кесу және санитарлық қырқу рұқсатын ресімдеусіз шұғыл түрде жүргізіледі.
Кесу немесе санитарлық қырқу деректері жергілікті атқарушы орган жанында құрылған ведомствоаралық комиссия актісімен куәландырылады. Комиссия орынға шығып кесім жасайды, содан кейін он бес күн мерзімінде уәкілетті органға хабарланады.
32. Су ресурстарының (өзендер, су айдындары) жер үсті көздеріндегі су тасқыны кезінде төтенше жағдайларды болдырмау үшін өзен арнасында, су айдындарында өскен жасыл желектерді кесу шұғыл түрде жүргізіледі. Кесу дерегі жауапты су пайдаланушының кесімімен куәландырылады, содан соң 72 сағаттың мерзімінде уәкілетті органға хабарланады.
33. Кесілген жасыл желек пен ұнталған қалдықтарды (үгінділер, бұталар, жапырақтар, ұшар бастар және тағы басқа) жұмыс жүргізілген жерде жинау мен сақтауға тыйым салынады. Ағаштарды кесу, көлденең бөлу, ағаш қалдықтарын тасымалдау бойынша барлық жұмыстар техника қауіпсіздігі талаптарына толық сәйкестікте жүргізілуге тиіс.
34. Жаңадан салынып жатқан немесе жаңартылып жатқан нысандар үшін жасыл желектерді санитарлық кесуге, амалсыз кесуге, сүңгегін тазалауға, санитарлық қырқуға, қайта отырғызуға рұқсатты ресімдеу үшін мынадай құжаттар тапсырылуға тиіс:
жаңадан нысан, құрылыс, үй-жай салу (жаңарту) кезінде заңды тұлғалар үшін:
1) уәкілетті орган басшысының атына басшының толық аты-жөні, мекенжайы, байланыс телефоны және сұратылған жасыл желектің орны көрсетілген өтініш;
2) жергілікті атқарушы орган шешімінің көшірмесі (нысандар құрылысы, оның ішінде жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскесін бөлген кездегі);

29. Юридические и физические лица, пользователи земельных участков сельскохозяйственного назначения, на территории которых произрастают зеленые насаждения ежегодно в весенний и летний период организовывают и проводят мероприятия по обработке зеленых насаждений от вредителей (насекомых, паразитирующих растений) и болезней химическими и биологическими препаратами, соблюдая порядок транспортировки, хранения и применения препаратов по химической обработке.
30. Санитарная рубка, вынужденный снос, санитарная обрезка зеленых насаждений на землях общего пользования производится специализированными организациями с обязательным предварительным оформлением разрешения уполномоченного органа.
31. В чрезвычайных и аварийных ситуациях, когда падение деревьев, а также их ветвей представляет угрозу жизни и здоровью людей, повреждению зданий и сооружений, коммуникациям, безопасности дорожного движения (в том числе перекрывающих визуальный обзор дорожных знаков) снос и санитарная обрезка указанных насаждений производится в экстренном порядке без оформления разрешения.
Факт сноса или санитарной обрезки насаждений удостоверяется актом межведомственной комиссии, созданной при местном исполнительном органе. Комиссия с выездом на место составляет акт, с последующим уведомлением уполномоченного органа в течение пятнадцати календарных дней.
32. Для предотвращения чрезвычайных ситуаций в период половодья от поверхностных источников водных ресурсов (реки, водоемы), снос зеленых насаждений, произрастающих в русле рек, водоемов производится в экстренном порядке. Факт сноса удостоверяется актом ответственного водопользователя, с последующим уведомлением уполномоченного органа в течение 72 часов.
33. Срубленные зеленые насаждения и порубочные остатки (опилки, ветки, листья, кора) складировать и хранить на месте производства работ запрещается. Все работы по валке, раскряжевке и транспортировке порубочных остатков должны производиться в полном соответствии с требованиями техники безопасности.
34. Для оформления разрешения на санитарную рубку, вынужденный снос, подчистку штамба, санитарную обрезку, пересадку зеленых насаждений, для вновь строящихся объектов или подлежащих реконструкции необходимо представление следующих документов:
для юридических лиц, при новом строительстве (реконструкции) объектов, зданий, сооружений:
1) заявку на имя руководителя уполномоченного органа с указанием фамилии, имя, отчества руководителя, адреса, места нахождения испрашиваемых насаждений и контактного телефона;
2) копию решения уполномоченного органа (при отводе земельных участков под строительство (реконструкцию) объектов, в том числе индивидуального жилищного строительства;

3) жер учаскесіне құқықты айғақтайтын құжаттардың көшірмесі;
4) мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысы (салынып жатқан және жаңартылатын нысандар үшін);
5) қайта салынатын нысандар үшін сәулет және қала құрылысы басқармасының сәулеттік-жоспарламалық тапсырмасы бойынша қорытынды;
6) өсіп тұрған жасыл желектердің тұқымдық және сандық құрамы, олардың жәй-күйі көрсетілген жер учаскесінің топографиялық түсірілімі;
7) өтемдік көгалдандыру жоспары немесе жасыл желектердің орналасуы көрсетілген жобалық көгалдандыру жоспары;
8) өтемдік көгалдандыру бойынша көшеттерді отырғызуды аяқтаудың уақыты көрсетілген кепілдік хат.
Бұрыннан тұрған нысандардың аумағын көріктендіру және эстетикалық келбетін жақсарту үшін:
1) уәкілетті орган басшысының атына басшының толық аты-жөні, мекенжайы, байланыс телефоны және сұратылған жасыл желектің орны көрсетілген өтініш;
2) жер учаскесіне құқықты айғақтайтын құжаттардың көшірмесі;
3) өсіп тұрған жасыл желектердің тұқымдық және сандық құрамы, олардың жәй-күйі көрсетілген жер учаскесінің топографиялық түсірілімі;
4) өтемдік көгалдандыру жоспары немесе жасыл желектердің орналасуы көрсетілген жобалық көгалдандыру жоспары;
5) өтемдік көгалдандыру бойынша көшеттерді отырғызуды аяқтаудың уақыты көрсетілген кепілдік хат.
35. Жасыл желектерді қайта отырғызу бойынша жұмыс жүргізілгеннен кейін тапсырысшы олардың одан әрі ұстап-күтілуін қамтамасыз етуге міндетті.
Жасыл желектер шектесетін аумақтарда өскен жағдайда жеке тұлғалар үшін:
1) уәкілетті орган басшысының атына өтініш;
2) жер учаскесіне құқықты айғақтайтын құжаттардың көшірмесі.
3) жасыл желектердің орналасуы көрсетілген өтемдік көгалдандырудың нобай-жоспары;
4) өтемдік көгалдандыру бойынша көшеттерді отырғызуды аяқтау уақыты көрсетілген кепілдік хат.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджет қаржысына жүргізілетін жасыл желектерді қайта отырғызуға, санитарлық кесуге рұқсаттарды ресімдеу үшін уәкілетті органға төмендегідей құжаттарды ұсынады:
1) уәкілетті органның басшысының атына басшының аты-жөні, мекенжайы, байланыс телефоны және жасыл желек орналасқан жерді көрсете отырып жазылған тапсырыс;
2) өтемдік көгалдандыру жоспары немесе жасыл желектерді отырғызу сызбасы көрсетілген, жобалық көгалдандырудың жоспары;
3) көшеттерді отырғызуды аяқтаудың уақыты көрсетілген, өтемдік көгалдандыру жөніндегі кепіл хат.
36. Өтініш уәкілетті органның комиссиясымен 20 күннің ішінде, сол жерге барып жер учаскесіне міндетті тексеріс жүргізуімен қаралады, оған тапсырысшының немесе өтініш берушінің өкілі қатысады.

3) копию правоустанавливающих документов на земельный участок;
4) заключение государственной экологической экспертизы (для строящихся и реконструируемых объектов);
5) копия архитектурно-планировочного задания государственного органа архитектуры и градостроительства, для вновь строящихся объектов;
6) топографическую съемку земельного участка с указанием существующих зеленых насаждений, породного и количественного состава, их состояния;
7) план компенсационного озеленения или план проектного озеленения с экспликацией зеленых насаждений;
8) гарантийное письмо по компенсационному озеленению с указанием даты завершения высадки саженцев.
Для благоустройства территории существующих объектов и приведения в эстетический вид:
1) заявку на имя руководителя уполномоченного органа с указанием фамилии, имя, отчества руководителя, адреса, места нахождения испрашиваемых насаждений и контактного телефона;
2) копию правоустанавливающих документов на земельный участок;
3) топографическую съемку земельного участка с указанием существующих зеленых насаждений, породного и количественного состава, их состояния;
4) план компенсационного озеленения или план проектного озеленения с экспликацией зеленых насаждений;
5) гарантийное письмо по компенсационному озеленению с указанием даты завершения высадки саженцев.
35. После проведения работ по пересадке зеленых насаждений, заказчик обязан обеспечить их дальнейшее содержание и уход.
Для физических лиц, при произрастании насаждений на смежных территориях:
1) заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
2) копию правоустанавливающих документов на земельный участок;
3) план-схему компенсационного озеленения, с экспликацией зеленых насаждений;
4) гарантийное письмо по компенсационному озеленению, с указанием даты завершения высадки саженцев.
Администраторы бюджетных программ для оформления разрешения на санитарную рубку, пересадку зеленых насаждений, проводимые на бюджетные средства, представляют в уполномоченного орган следующие документы:
1) заявку на имя руководителя уполномоченного органа с указанием фамилии, имени, отчества руководителя, адреса, места нахождения испрашиваемых насаждений и контактного телефона;
2) план компенсационного озеленения или план проектного озеленения с экспликацией зеленых насаждений;
3) гарантийное письмо по компенсационному озеленению с указанием даты завершения высадки саженцев.
36. Заявка рассматривается с обязательным проведением обследования земельного участка комиссией уполномоченного органа с выездом на место, при участии представителя заказчика или заявителя в течение 20 дней.

37. Жасыл желектерді санитарлық кесуге, амалсыз кесуге, санитарлық қырқуға, отырғызуға, сүңгектерін түзетуге рұқсат күшінің мерзімін климаттық жағдайларға және желектердің түрлік құрамына байланысты, алайда ағымдағы күнтізбелік жылдың айының соңғы күнінен кешіктірмей уәкілетті орган анықтайды.
38. Көгалдандырылған аумақтарға осы Қағидамен мыналарға тыйым салынады:
1) жасыл желектерді зақымдауға немесе құртуға;
2) алау жағуға, түскен жапырақ пен құрғақ шөпті жағуға;
3) тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарымен, сарқынды сумен қоқыстауға және ластауға;
4) ағаштан шырын өндіруге, жазулар, оюлар салуға, ағаштарға жарнама, хабарландыру, нөмірлік белгілер, әртүрлі көрсеткіштерді, сымдарды орналастыруға және ағашқа ілмек пен шеге қағуға;
5) автокөліктердің, құрылыс техникасы мен өзге техниканың, осы аумақты пайдалануға және жасыл желекті күтуге байланысты техниканы қоспағанда, өтпе жолы мен тұрағына айналдыруға;
6) автокөлік құралдарын жууға;
7) көкжелекке көлік құралдарын қоюға;
8) мал жаюға;
9) әртүрлі жүктерді, оның ішінде құрылыс материалдарын үюге;
10) ағаштар мен бұталардың сақталуын қамтамасыз ететін шараларды сақтамай, жасыл желектер алып жатқан учаскелерге төбеден қар түсіруге.
5. Жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау саласындағы құқық бұзушылық үшін жауапкершілік
39. Жасыл желекті құқық бұзу жолымен бүлдіргені немесе жойып жібергені үшін әкімшілік жауапкершілік Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалары негізінде айқындалады.
40. Осы Қағиданың талаптарын бұзған жағдайда жеке, лауазымды және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылады
"Жамбыл облысының елді
мекендеріндегі жасыл
желектерді күтіп ұстау
мен қорғау Қағидаларына" 1 қосымша
Жасыл желектерді зерттеу
КЕСІМІ
20____ж. "____"____________
Көше_______________________________________________________________
Аудан______________________________________________________________
Біздер, төменде қол қоюшылар уәкілетті органның комиссия құрамы
____________________________________________________________________
(лауазымы, аты, жөні, тегі, органның атауы)
____________________________________________________________________
және тапсырыс берушінің өкілi
____________________________________________________________________
түсетін жасыл желектерге зерттеу жүргіздi
___________________________________________________________________
Нәтижесінде анықталды:
Жасыл желектердің тұқымдық құрамы
Кесілетін
Қайта отырғызу
Көлем
Диаметр
Көлем
Диаметр
1
2
кестенің жалғасы
Жасыл желектердің тұқымдық құрамы
Сақталады
Сапалық (нақты) жағдайы
Көлем
Диаметр
Жақсы
Қанағат
Қанағатемес
1
2
Осы кесім ____дана болып жасалды.
Ескертпе: Зерттеу актісі ағашты кесуге немесе отырғызуға құқық беретін құжат болып табылмайды.
Тапсырысшының өкілі алды ________ аты, жөні, тегі
Комиссия мүшелерінің қолы: аты, жөні, тегі.
Жамбыл облысының елді
мекендеріндегі жасыл
желектерді күтіп ұстау
мен қорғау Қағидаларына
2 қосымша
Жасыл желектерді кесуге, амалсыз кесуге, қайта отырғызуға берілген
РҰҚСАТ

37. Срок действия разрешения на санитарную рубку, вынужденный снос, пересадку, формировку кроны, подчистку штамба насаждений определяется уполномоченным органом, в зависимости от климатических условий и видового состава насаждений, но не позднее последнего числа месяца текущего календарного года.
38. На озелененных территориях настоящими Правилами запрещается:
1) повреждение или уничтожение зеленых насаждений;
2) разведение костров, сжигание опавшей листвы и сухой травы;
3) засорение и загрязнение бытовыми и промышленными отходами, сточными водами;
4) добыча из деревьев сока, нанесение надрезов, надписей, размещение на деревьях рекламы, объявлений, номерных знаков, всякого рода указателей, проводов и забивания в деревья крючков, гвоздей;
5) проезд и стоянка автотранспортных средств, строительной и другой техники кроме техники, связанной с эксплуатацией данных территорий и предназначенной для ухода за зелеными насаждениями;
6) мойка автотранспортных средств;
7) парковка транспортных средств на газонах;
8) выпас скота;
9) складирование различных грузов, в том числе строительных материалов;
10) сброс снега с крыш на участки, занятые зелеными насаждениями, без принятия мер, обеспечивающих сохранность деревьев и кустарников.
5. Ответственность за правонарушения в области защиты и содержания зеленых насаждений
39. Административная ответственность за противоправное повреждение или уничтожение зеленых насаждений определяется на основании действующего законодательства Республики Казахстан.
40. Физические, должностные и юридические лица при нарушении требований настоящих Правил, привлекаются к административной ответственности, согласно Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение 1
к "Правилам содержания
и защиты зеленых насаждений
в населенных пунктах
Жамбылской области"
АКТ
обследования зеленых насаждений
"___" _____________ 20 __ г.
улица_______________________________________________________________
район_______________________________________________________________
Мы, нижеподписавшиеся, _____________________________________________
комиссия уполномоченного органа в составе
____________________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество, наименование органа) ____________________________________________________________________
представитель заказчика ____________________________________________________________________
произвели обследование зеленых насаждений на ____________________________________________________________________
подпадающих под____________________________________________
В результате установлено:
Породный состав зеленых насаждений
Под снос
Пересадка
Сохраняются
Качественное (фактическое) состояние
количество
диаметр
количество
диаметр
количество
диаметр
хорошее
удовлетворительное
неудовлетворительное
1
2
3
4
5
Настоящий акт составлен в ___ экземплярах.
Примечание: Акт обследования не является документом, дающим право на снос или пересадку зеленых насаждений.
Получил представитель заказчика: фамилия, имя, отчество
Комиссия в составе подпись, фамилия, имя, отчество.
Приложение 2
к "Правилам содержания
и защиты зеленых насаждений
в населенных пунктах
Жамбылской области"
РАЗРЕШЕНИЕ
на санитарную рубку, вынужденный снос, пересадку зеленых насаждений

1. Кәсіпорынның атауы (тапсырысшы, өтініш беруші)
2. Кәсіпорынның басшысы (аты, жөні, тегі) (тапсырысшы, өтініш беруші)
3. Сұралған учаскенің мақсаты
4. Орналасқан жерi
5. Шараларды өткізу үшін негіздеме
6. Жер учаскесінің меншік түрі (№, күні)
7. Уәкілетті органның жасыл желектерді зерттеу актісi
8. Жасыл желек қорын өтемдік қалпына келтіру жөніндегі міндеттеме (кепілдік хат)
9. Көгалдандырудың (көріктендірудің) жобалық жоспары
ҚОРЫТЫНДЫ
Уәкілетті орган (толық атауы) жасыл желектердің жәй-күйін ескере отырып, зерттеу актісіне сәйкес жасыл желектерді санитарлық кесуді, амалсыз кесуді келіседі:
ағаш-бұтақты жасыл желектердің нақты (сандық, сапалық) жағдайын, сондай-ақ қайта отырғызу жұмыстарын жүргізу мерзімі мен жұмыстардың аяқталатын күнін көрсету қажет.
Бұл жағдайда бірінші басшыға мына талаптарды орындау міндеттеледі:
1. Жер асты және жер үсті коммуникацияларын қорғау нормаларымен ережелерін сақтай отырып, сәнді-бағалы жасыл желектерді отырғызу жолымен өтемдік қалпына келтіру бойынша шараларды жүргізу.
2. Жасыл желектерді қорғау, күту мен сақтау бойынша шаралардың толық кешенін жүргізу.
3. Рұқсат күшінің мерзімі.
4. Тапсырысты рұқсаттың қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін, тапсырысшы жазбаша түрде атқарылған жұмыстар туралы есеп беруге тиіс.
Қосымша:____________
Ескертпе:___________
Уәкілетті органның басшысы: аты, жөні, тегі
Жамбыл облысының елді
мекендеріндегі жасыл
желектерді күтіп ұстау
мен қорғау Қағидаларына
3 қосымша
Жасыл желектердi пішіндемелік қырқуға (жасартуға), санитарлық кесуге, сүңгегін тазалауға РҰҚСАТ
1. Кәсіпорынның атауы (тапсырысшы, өтініш беруші)
2. Кәсіпорынның басшысы (аты, жөні, тегі) (тапсырысшы, өтініш беруші)
3. Сұралған учаскенің мақсаты
4. Орналасқан жерi
5. Шараларды өткізу үшін негіздеме
6. Жер учаскесінің меншік нысаны (№, күні)
ҚОРЫТЫНДЫ
Уәкілетті орган (толық атауы), зерттеу актісіне сәйкес жасыл желектердің жәй-күйін ескеріп (санитарлық, лажсыздан кесуді: келіседі:
жұмыс түрлерін (тұқымдық құрамын, желектер санын, диаметрін, өсетін жерін, сондай-ақ жұмыс жүргізу мерзімін көрсете отыра төмендегі жасыл желектерді түзеуді, пішіндемелік немесе санитарлық кесуді, сүңгегін тазалауды) көрсете отырып келіседі.
Бұл жағдайда бірінші басшыға мына талаптарды орындау міндеттеледі:
1. Жасыл желектерді күту, ұстау мен сақтау бойынша шаралардың толық кешенін жүргізу.
2. Рұқсаттың қолданылу мерзімі.
3. Рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін, тапсырысшы атқарылған жұмыстар туралы жазбаша түрде есеп беруге тиіс.
Ескертпе:____________
Уәкілетті органның басшысы: аты, жөні, тегі.
Жамбыл облысының елді
мекендеріндегі жасыл
желектерді күтіп ұстау
мен қорғау Қағидаларына
4 қосымша
20___жылдың 1 қаңтарына дейінгi аудан, қала жасыл желектерінің
Тізілімi
Жасыл желек нысандарының (учаскелерін) алаңының жер санаты, өсімдік түрлері және функционалдық мақсаты бойынша бөлу
Ауыл, қала
Әкімшілік аудан: (код)________________________________
Иесі:_________________________________________
Жасыл желектер тізілімі
кесте
инвентарлық №, жасыл желек төлқұжаты
Жердің функционалдық мақсаты, (жасыл желектер санаты)
Жіктемелік код
Ағаш өсімдігі
Бұта өсімдіктері
Жекелеген ағаштар, дана
Топтар, куртиналар
Тоғайлар, алқаптар, бақтар гектар
Бағытты көшеттер, дана
Нысан (желек) жағдайының (тіршілік қабілетінің) коэффициенті
Барлығы, дана
Жекелеген дана
Жасыл қоршау, дана
Қатарлық көшеттер, дана
Топтық отырғызулар, дана
Нысан (желек) жағдайының (тіршілік қабілетінің) коэффициент
Барлығы, кума метр/ дана
кестенің жалғасы:
инвентарлық №, жасыл желек төлқұжаты
Жердің функционалдық мақсаты, (жасыл желектер санаты)
Жіктемелік код
Ашық кеңістік
Көкжелектер
Гүлзарлар
Патерлік
Кәдімгі
Топырақ беті жамылғысы
Нысан (желек) жағдайының (тіршілік қабілетінің) коэффициент
Барлығы, дана
Бір жылдық, дана
Көпжылдық, дана
Контейнерлік, дана
Вазон
Альпинарий, рокарий
Нысан (желек) жағдайының (тіршілік қабілетінің) коэффициент
Барлығы, дана

1. Наименование предприятия (заказчик, заявитель)
2. Руководитель предприятия (фамилия, имя, отчество) (заказчик, заявитель)
3. Назначение испрашиваемого участка
4. Место расположения
5. Основание для проведения мероприятий
6. Форма собственности земельного участка (№, дата)
7. Акт обследования зеленых насаждений уполномоченного органа
8. Обязательство (гарантийное письмо) по компенсационному озеленению зеленого фонда
9. Проектный план озеленения (благоустройства)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждений, согласовывает санитарную рубку, вынужденный снос:
указать фактическое (качественное, количественное) состояние древесно-кустарниковых насаждений, с указанием срока проведения работ по пересадке и даты завершения работ".
При этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
1. Необходимо произвести мероприятия по компенсационному озеленению путем посадки декоративно-ценных насаждений с соблюдением норм и правил охраны подземных и воздушных коммуникаций.
2. Проводить полный комплекс мероприятий по защите, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
3. Срок действия разрешения.
4. Заказчику необходимо в письменном порядке представить отчет о выполненной работе, по завершению срока действия разрешения.
Приложение: ____________________
Примечание: ____________________
Руководитель уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество
Приложение 3
к "Правилам содержания
и защиты зеленых насаждений
в населенных пунктах
Жамбылской области"
РАЗРЕШЕНИЕ
на формовочную обрезку (омолаживание), санитарную обрезку, подчистку штамба зеленых насаждений
1. Наименование предприятия (заказчик, заявитель)
2. Руководитель предприятия (фамилия, имя, отчество) (заказчик, заявитель)
3. Назначение испрашиваемого участка
4. Место расположения
5. Основание для проведения мероприятий
6. Форма собственности земельного участка (№, дата)
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает:
виды работ (кронировку, формовочную или санитарную обрезку, подчистку штамба следующих зеленых насаждений, с указанием породного состава, количества насаждений, диаметра, места произрастания, а также срока проведения работ).
При этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
1. Проводить полный комплекс мероприятий по уходу, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
2. Срок действия разрешения.
3. Заказчику необходимо в письменном порядке представить отчет о выполненной работе, по завершению срока действия разрешения.
Примечание:________________
Руководитель уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество
Приложение 4
к "Правилам содержания
и защиты зеленых насаждений
в населенных пунктах
Жамбылской области"
Реестр
зеленых насаждений ________________________
на 1 января ____ года
Распределение площади объектов (участков) зеленых насаждений по категориям земель, типам растительности и функциональному назначению
Наименование поселка, города
Административный район: (код) ____________________________
Владелец:___________________________________________________
Реестр зеленых насаждений
Таблица
№ инвентарный, № паспорта зеленого насаждения
Функциональное назначение земель (категория насаждений)
Классификационный код
Древесная растительность
Кустарниковая растительность
Единичные деревья, штук
Группы куртины, штук
Рощи сады, штук
Линейные насаждения, штук
Коэффициент состояния жизнеспособности объекта
Итого, штук
Единичные, штук
Живая изгородь, п.м.
Рядовые посадки, штук
Групповые посадки, штук
Коэффициент состояния жизнеспособности объекта
Всего, п.м./штук
продолжение таблицы:
№ инвентарный, № паспорта зеленого насаждения
Функциональное назначение земель (категория насаждений)
Классификационный код
Открытые пространства
Газоны
Цветники
Партерные
Обыкновенные
Напочвенный покров
Коэффициент состояния жизнеспособности объекта
Итого, штук
Летники, штук
Многолетники, штук
Контейнерные, штук
Вазон
Альпинарий, рокарий
Коэффициент состояния жизнеспособности объекта
Итого, штук