Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға тілек білдірген шетелдіктерді есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 508 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 5 ақпанда № 10186 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 408 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 29.06.2016 № 408 бұйрығымен.
«Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 89-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға тілек білдірген шетелдіктерді есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (З. Оразалиева):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 20.07.2015 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Е. Иманғалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                               А. Сәрінжіпов
«Келісілді»
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
_____________ Е.Ыдырысов
2014 жылғы 30 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2014 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 508 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын
балаларды асырап алуға тілек білдірген шетелдіктерді
есепке алу қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға тілек білдірген шетелдіктерді есепке алу қағидалары «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 89-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға тілек білдірген шетелдіктерді есепке алуды ұйымдастыру тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил учета иностранцев, желающих усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года N 508. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 февраля 2015 года N 10186. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 408
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 29.06.2016 № 408.
Примечание РЦПИ!
В текст приказа внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется, в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 20.07.2015 № 465 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета иностранцев, желающих усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Оразалиевой З.) обеспечить:
1) в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет – ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Е. Имангалиева.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр                                     А. Саринжипов
"Согласовано"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
______________Е. Идрисов
30 декабря 2014 года
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 5 декабря 2014 года № 508
Правила учета иностранцев, желающих усыновить детей,
являющихся гражданами Республики Казахстан
1. Настоящие Правила учета иностранцев, желающих усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" и устанавливают порядок организации учета иностранцев, желающих усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға тілек білдірген шетелдіктерді есепке алуды Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері жүргізеді.
3. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға тілек білдірген шетелдіктер есепке қою үшін шетелдердегі мекемелерге келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға орай «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Балалардың құқықтарын қорғау комитеті аккредиттеген бала асырап алу жөніндегі агенттіктің қолдаухаты;
2) оларды есепке қою туралы жазбаша өтініш (тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), туған күнін және туған жерін, төлқұжат нөмірін, кім және қашан бергенін көрсете отырып, еркін нысанда жазылған);
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес фотосуреті бар толтырылған есепке алу карточкасы.
4. Консулдық лауазымды тұлға құжаттар берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға тілек білдіруші ретінде оларды есепке қойып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке қойылғаны туралы тиісті анықтама береді.
5. Құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған не құжаттар осы Қағидалардың 3-тармағында қарастырылған белгіленген нысанға сай келмейтін жағдайда шетелдегі мекемелер құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
6. Шетелдік жіберген кемшіліктерді жойғаннан кейін құжаттар шетелдегі мекемеге қайта тапсырылады.
7. Есепке алу карточкалары алфавит тәртібімен «Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға тілек білдірген шетелдіктер» бөлімі бойынша есепке алу үшін қабылданған картотекада сақталады.
8. Есепке алынған шетелдіктер туралы ақпарат жарты жылда бір рет Қазақстан Республикасындағы балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті органға әрі қарай жолдау үшін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментіне жіберіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 20.07.2015 № 465 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын
балаларды асырап алуға тілек
білдірген шетелдіктерді есепке
алу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Агенттік атауы
(ресми бланкіде)
Мекенжай:
тел: «____» _____ 20___ ж.                                   № ______
Қазақстан Республикасының
шетелдегі мекемесінің
атауы
Қолдаухат
«____» (халықаралық агенттік атауы, ____ ж. «____» лицензия нөмірі ______, ҚР аккредиттеу мерзімі) Қазақстан Республикасының азамат(тар)ы болып табылатын баланы (балаларды) асырап алуға тілек білдірген тұлғаны/тұлғаларды консулдық есепке қоюды сұрайды.
Бұл азамат Қазақстан Республикасы заңнамасының барлық талаптарына сай келеді.
Лауазымды тұлғаның қолы               Т.А.Ә. __________________
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын
балаларды асырап алуға тілек
білдірген шетелдіктерді есепке
алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы)
3x4
Фотосуретке
арналған орын
Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланы асырап алуға тілек білдірген шетелдікті есепке алу карточкасы
1.
Т.А.Ә.
2.
Туған күні және жері
3.
Паспорттың нөмірі, кім және қашан
берген
3.
Азаматтығы
4.
Тұрғылықты мекенжайы
5.
Білімі
6.
Жұмыс орны
7.
Ерлі-зайыптылардың Т.А.Ә.
8.
Күні және туған жері
9.
Паспорттың нөмірі, кім және қашан
берген
10.
Азаматтығы
11.
Тұрғылықты мекенжайы
12.
Білімі
13.
Жұмыс орны
Қолы _______________________
20__ жылғы «____» __________
Қазақстан Республикасының
азаматтары болып табылатын
балаларды асырап алуға тілек
білдірген шетелдіктерді есепке
алу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
20__ ж «_____» ___________                                     №_____
АНЫҚТАМА
Осымен ___________________________________________ азаматы/азаматшасы
(елдің атауы)
Т.А.Ә. (толық) ______________________________________________________
Туған күні___________________________________________________________
Т.А.Ә. (толық) ______________________________________________________
Туған күні __________________________________________________________
Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын баланы асырап алуға
тілек білдірген тұлға/тұлғалар ретінде есепке алынғандығын растаймыз.
Консул            қолы                  Т.А.Ә. ________________
Мөрге арналған орын
(шетелдегі мекеме)

2. Учет иностранцев, желающих усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, производится загранучреждениями Республики Казахстан.
3. Иностранцы, желающие усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, для постановки на учет подают в загранучреждение следующие документы:
1) ходатайство агентства по усыновлению, аккредитованного Комитетом по охране прав детей Республики Казахстан в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) письменное заявление (в произвольной форме) о постановке их на учет (с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), даты и места рождения, номера паспорта, кем и когда выдан);
3) заполненную учетную карточку с фотографией согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Консульское должностное лицо в течение трех рабочих дней со дня подачи документов ставит их на учет в качестве желающих усыновить детей, являющихся гражданином Республики Казахстан, и выдает соответствующую справку о постановке на учет по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Копия справки прикрепляется к учетной карточке.
5. В случае предоставления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, загранучреждения отказывают в приеме документов.
6. После устранения иностранцем допущенных недостатков документы повторно подаются в загранучреждение.
7. Учетные карточки хранятся в алфавитном порядке в картотеке принятых на учет по разделу "Иностранцы, желающие усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан".
8. Информация об иностранцах, принятых на учет, один раз в полгода направляется в Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан для дальнейшей передачи в Комитет по охране прав детей Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам учета иностранцев,
желающих усыновить детей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан
Форма
Наименование агентства
(на официальном бланке)
Адрес:
тел: «____» _______ 20__ г.                         № ___________
Наименование
загранучреждения
Республики Казахстан
Ходатайство
«________» (название международного агентства, номер лицензии,
от « __ » _____ г., дата аккредитации в РК) просит осуществить
постановку на учет лицо/лиц, желающее/желающих(ую) усыновить
(удочерить) ребенка (детей), являющегося(щихся) гражданином(ами)
Республики Казахстан.
Данный(ные) гражданин (не) соответствуют всем требованиям
законодательства Республики Казахстан.
Подпись должностного лица                  Ф.И.О. __________
Приложение 2
к Правилам учета иностранцев,
желающих усыновить детей,
являющихся гражданами
Республики Казахстан
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование загранучреждения Республики Казахстан)
Учетная карточка иностранца, желающего усыновить ребенка,
являющегося гражданином Республики Казахстан
1.
Ф.И.О. (при его наличии)
2.
Дата и место рождения
3.
Номер паспорта, кем и когда выдан
3.
Гражданство
4.
Адрес местожительства
5.
Образование
6.
Место работы
7.
Ф.И.О. (при его наличии)супруги(-га)
8.
Дата и место рождения
9.
Номер паспорта, кем и когда выдан
10.
Гражданство
11.
Адрес местожительства
12.
Образование
13.
Место работы
подпись_________
«___»________20__ года
Приложение 3
к Правилам учета
иностранцев, желающих
усыновить детей, являющихся
гражданами Республики
Казахстан
Форма
«___» ______ 20___ г.                                  № ____________
СПРАВКА
Настоящим подтверждаем, что граждане/гражданин ______________________
(название страны)
Ф.И.О.(при его наличии) (полностью) _________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) (полностью) ________________________________
Дата рождения _______________________________________________________
____________________________________________________________________,
приняты на учет как лица/лицо желающие/желающее (-ая) усыновить
ребенка, являющегося гражданином Республики Казахстан.
Консул         подпись          Ф.И.О (при его наличии)
место для печати
(загранучреждения)