Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидасын бекіту туралы
Қызылорда облыстық мәслихатының 2014 жылғы 30 шілдедегі N 214 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 11 тамызда N 4743 болып тіркелді
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облыстық мәслихатының 18.03.2015 N 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексінің 311-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 10-бабына сәйкес Қызылорда облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидасы бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облыстық
мәслихатының 29-сессиясының
төрағасы А. Ералиев
Қызылорда облыстық
мәслихатының хатшысы Б. Еламанов
КЕЛІСІЛДІ
"Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
Ветеринариялық бақылау
және қадағалау комитеті
Қызылорда облыстық аумақтық
инспекциясы" мемлекеттік мекемесі
басшысының міндетін атқарушы
__________________ Е. Нурумбетов
2014 жылғы "30" шілде
"Қазақстан Республикасы тұтынушылардың
құқықтарын қорғау Агенттігінің Қызылорда
облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау
департаменті" мемлекеттік мекемесінің басшысы
__________________ Р. Нұртаев
2014 жылғы "30" шілде
"Қызылорда облысының ішкі
істер департаменті" мемлекеттік мекемесі
бастығының міндетін атқарушы,
полиция полковнигі
__________________ Н. Анарбаев
2014 жылғы "30" шілде
Қызылорда облыстық мәслихатының
2014 жылғы "30" шілдедегі
№ 214 шешімімен бекітілген
Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидасы (бұдан әрi - Қағида) Қызылорда облысы аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тәртібін белгілейді.
2. Қағида, меншiктiк нысанына қарамастан, иттер мен мысықтарды ұстайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі-иелер) қолданылады.

Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области
Решение Кызылординского областного маслихата от 30 июля 2014 года N 214. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 11 августа 2014 года N 4743
Сноска. Утратило силу решением Кызылординского областного маслихата от 18.03.2015 N 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 10 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" Кызылординский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель 29 сессии
Кызылординского областного
Маслихата А. Ералиев
Секретарь Кызылординского
областного маслихата Б. Еламанов
СОГЛАСОВАНО
Исполняющий обязанности руководителя
государственного учреждения
"Кызылординская областная
территориальная инспекция
Комитета ветеринарного
контроля и надзора
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан"
________________Е. Нурумбетов
"30" июля 2014 года
Руководитель государственного учреждения
"Департамент по защите прав потребителей
Кызылординской области Агентства
Республики Казахстан по защите прав
потребителей"
________________Р. Нуртаев
"30" июля 2014 года
Исполняющий обязанности начальника
государственного учреждения
"Департамента внутренних дел
Кызылординской области"
полковник полиции
________________Н. Анарбаев
"30" июля 2014 года
Утверждено решением
Кызылординского областного маслихата
от "30" июля 2014 года № 214
Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области (далее – Правила) устанавливают порядок содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории Кызылординской области.
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц независимо от форм собственности, содержащих собак и кошек (далее - владельцы).

3. Қағида "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексiне, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес әзiрленді.
4. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ветеринариялық паспорт - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нысандағы құжат, онда: малды есепке алу мақсатында малдың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы көрсетіледі;
2) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық, зоогигиеналық) талаптарды белгілейтін, сондай-ақ ветеринариялық нормативтердің негізінде ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібін айқындайтын, жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылатын нормативтік құқықтық акт;
3) ветеринариялық ұйымдар - ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін ауданның жергілікті атқарушы органдары құрған, облыстық маңызы бар қалада, кентте орналасқан мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын немесе мемлекеттік мекеме;
4) ит - мөлшеріне, түсіне және өзге ерекшеліктеріне қарамастан, сүтқоректі, қасқыр тұқымдас үй жануары;
5) қаңғыбас ит – қараусыз қалған, еш жерде тіркелмеген, иесі жоқ, сүтқоректі қасқыр тұқымдас үй жануары.
6) мысық - мөлшеріне, түсіне және өзге ерекшеліктеріне қарамастан, сүтқоректі, мысық тұқымдас үй жануары.
2. Иттер мен мысықтарды асырау шарттары
5. Иттер мен мысықтарды ұстайтын иелерiне санитариялық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды ұстану керек.
6. Көп пәтерлі тұрғын үйлердiң және жатақханалардың ортақ пайдаланылатын орындарында (кіреберістер, баспалдақтар, лифтілер, шатырлар, төбелер, подвалдар), сонымен қатар балкондарда және лоджияларда иттер мен мысықтарды ұстауға жол берілмейді.
7. Меншігінде, иелігінде, пайдалануында жеке тұрғын үйі бар тұлғалар иттерін жеке ауласы аумағында ұстау керек, сондай-ақ жеке ауласының кіреберісіндегі дарбазада ит бар екендігі туралы ескерту белгісі болуы қажет.
8. Үш айлық иттер мен екі айлық мысықтар құтырма індетіне қарсы егіліп, ветеринариялық мекемелер беретін ветеринариялық паспорттардың болуы міндетті.
1) Тіркелген ит пен мысықтардың мекенжайы ауысса (сатып алынса, сыйлыққа берілсе) 15 күн ішінде оларды өзгерген мекенжайы бойынша қайта тіркелуі тиіс.

3. Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) ветеринарный паспорт – документ установленной Правительством Республики Казахстан формы, в котором в целях учета животных указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного;
2) ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила – нормативный правовой акт, устанавливающий ветеринарные (ветеринарно-санитарные, зоогигиенические) требования к объектам государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, а также определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами;
3) ветеринарная организация – государственное учреждение или государственное коммунальное предприятие, созданное местными исполнительными органами района для осуществления деятельности в области ветеринарии, расположенное в районе, городе областного значения;
4) собака - домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
5) бродячая собака - домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, оставшееся без присмотра, не имеющее хозяина нигде не зарегистрированное;
6) кошка - домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков.
2. Условия содержания собак и кошек
5. Владельцам, содержащим собак и кошек, необходимо соблюдать санитарно-гигиенические, зоогигиенические требования и ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила.
6. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования многоквартирных жилых домов и общежитий (подъезды, лестницы, лифты, крыши, чердаки, подвалы), а также на балконах и лоджиях.
7. Лица, в собственности, владении, пользовании которых находится индивидуальный жилой дом, должны содержать собак в границах личного подворья индивидуального жилого дома, также им необходимо иметь предупредительную табличку о наличии собак на воротах при входе на личное подворье.
8. Обязательно наличие ветеринарного паспорта, выдаваемого ветеринарными организацями о прививках против бешенства трехмесячных собак и двухмесячных кошек.
1) При изменении места жительства (покупке, дарении) зарегистрированных собак и кошек в течение 15 дней должны повторно зарегистрироваться по измененному адресу.

2) Дене күші жағдайы бойынша маңындағылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ете алмайтын және 16 жасқа толмаған тұлғаларға, иесінен ерекше жауапкершілікті талап ететін итті серуендетуге жол берілмейді.
3. Иттер мен мысықтарды асырау тәртiбi
9. Иттер мен мысықтардың иелерi:
1) иттер мен мысықтарды ауруға күдікті болуына байланысты кенеттен құлауы жағдайында ветеринариялық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшауландыру;
2) иттер мен мысықтар өлекселерін жергілікті атқарушы органдар белгілеген орындарда жоюды ұйымдастыру бойынша кідіріксіз шаралар қолдануы;
3) ветеринариялық мекемелердің мамандарына олардың негізделген талабы бойынша қарауға, диагностикалық зерттеуге және емдеу-алдын алу шаралары, егу, вакцинация жүргізу үшін жануарларды кедергісіз көрсетулері қажет.
10. Иттер мен мысықтардың құтыру ауруының бекiтiлген фактiлерге күдiктенгенде, бұған дейін көрсетiлген инфекцияға қарсы иммунизация (вакцинация) процедураларын өтпегендер, заңнамамен белгіленген тәртіппен алып қоюға, қажет болғанда кейiн жойылуға жатады.
4. Иттер мен мысықтарды серуендету тәртiбi
11. Иттер мен мысықтардың иелерi келесілерді:
1) иттер мен мысықтарды балалар алаңдарында, мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнiң телiмдерінде, мектеп аулаларында, емдеу-профилактикалық және медициналық денсаулық сақтау мекемелерiнiң аумақтарында, стадиондарда, саябақтарда, гүлзарларда серуендетуге жол бермеуді;
2) иттер мен мысықтарды жағажайларда серуендетуге, қоғамдық шомылу жерлерінде, тоғандарда, фонтандарда, су айдындарында және су тарту құрылысында жануарларды шомылдыруға және жуындыруға жол бермеуді;
3) иттер мен мысықтарды арнайы бекітілген, қоршалған жерлерде немесе ашық алаңдарда серуендетуді;
4) иттер мен мысықтардың иелері серуендету кезінде өздерінің жануарларымен қалдырған барлық табиғи шығарылымдарын (экскременттерін) тазартуды;
5) адамдар көп жиналатын орындарда, қоғамдық көлiктерде (автобустағы жинақтау алаңшаларында) және басқа да қоғамдық орындарда иттердi қысқа тiзгiнде, тұмылдырықпен ұстауға және иттер мен мысықтардың декоративтiк түрлерiн сөмкеде, арнайы арналған торларда (тасымалдауға арналған контейнерлерде), немесе қолда алып тасымалдауды;
6) иттердi түнгi уақытта серуендеткен кезде олардың иелерi тыныштықты сақтау шараларын қабылдауды қамтамасыз етуге тиіс.
5. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою
12. Кәсiпорындарда, ұйымдарда, мекемелерде иелері байлап кеткеннен басқалары, қоғамдық орындарда иесіз жүрген иттер мен мысықтар, қараусыз (қаңғыбас) деп есептеледi және қаңғыған иттер мен мысықтарды аулау бойынша мемлекеттік ветеринариялық ұйымдармен мiндеттi аулауға жатады.
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұйымдастырылып жүргiзiледi.

2) Лицам до 16 лет, а также лицам, физическое состояние которых не может обеспечить безопасность окружающих, не одобряется выгуливать собак, требующих особой ответственности владельца.
3. Порядок содержания собак и кошек
9. Владельцам собак и кошек необходимо:
1) в случае внезапного падежа собак и кошек, при подозрении на заболевание, изолировать их до прибытия специалистов ветеринарной службы;
2) принять безотлагательные меры по организации утилизации трупов павших собак и кошек на местах, установленных местными исполнительными органами;
3) беспрепятственно предоставить специалистам ветеринарных учреждений по их обоснованному требованию животное для осуществления осмотра, диагностических исследований и проведения лечебно-профилактических обработок, прививок, вакцинации.
10. В случае установления фактов подозрения на заболевания собак и кошек бешенством, ранее не прошедших процедуры иммунизации (вакцинации) против указанной инфекции, они в установленном законодательством порядке подвергаются изъятию, а при необходимости последующему уничтожению.
4. Порядок выгула собак и кошек
11. Владельцы собак и кошек должны обеспечить следующее:
1) не выгуливать собак и кошек на детских площадках, участках детских дошкольных учреждений, школьных дворах, территориях лечебно-профилактических и медицинских учреждений здравоохранения, стадионах, парках, скверах;
2) не допускается выгуливать собак и кошек на пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, прудах, фонтанах, водоемах и водозаборных сооружениях;
3) выгуливать собак и кошек в специально отведенных, огороженных местах или на открытых площадках;
4) убирать за своими животными все естественные испражнения (экскременты), выделенные животными во время выгула;
5) в местах скопления людей, общественном транспорте (в автобусах на накопительных площадках) и других общественных местах держать собак на коротком поводке, в наморднике, декоративные породы собак и кошек допускается перевозить в сумках, в специально предназначенных клетках (контейнерах для переноса), или держа на руках;
6) при выгуле собак в ночное время их владельцы принимают меры по соблюдению тишины.
5. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек
12. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у предприятий, организаций или учреждений, считаются безнадзорными (бродячими) и подлежат обязательному отлову государствеными ветеринарными организациями по отлову бродячих собак и кошек.
Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек организуется и проводится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

13. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тиісті аумақтарда тұратын тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтай отырып, адамгершілік қағидаттарының сақталуымен бірге ұйымдастырылады және өткізіледі. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою жөніндегі жұмысқа наркологиялық немесе психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұрмайтын тұлғаларға рұқсат етіледі.
6. Қорытынды ережелер
14. Осы Қағиданы бұзғаны үшiн иттер мен мысықтардың иелері "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексiнің 311-бабына сәйкес жауапкершілікте болады.

13. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек организуется и проводится с соблюдением прав и законных интересов лиц, проживающих на соответствующей территории, с соблюдением принципов гуманности. К работе по отлову и уничтожению бродячих собак и кошек допускаются лица, не состоящие на учете в наркологическом или психоневрологическом диспансерах.
6. Заключительные положения
14. За нарушение настоящих Правил владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях".