Коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарларды келіп түсу және пайдалану қағидасын бекіту туралы
Қостанай облысы Арқалық қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 27 қаңтардағы № 74 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 4 наурызда № 4471 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Арқалық қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 18 қарашадағы № 479 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Арқалық қаласы әкімдігінің 18.11.2014 № 479 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 18-бабының 22) тармақшасына және 31-бабына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына , Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2011 жылғы 18 сәуірдегі № 49-ө өкімінің 47-тармағына сәйкес Арқалық қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарларды келіп түсу және пайдалану қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары Е.О. Теменовке жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қала әкімі                                 Ғ. Бекмұхамедов
Арқалық қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 27 қаңтардағы № 74
қаулысымен бекітілген
Коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған
жануарларды келіп түсу және пайдалану қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы қағида Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық Кодексіне, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2011 жылғы 18 сәуірдегі № 49-ө өкімінің 47-тармағына сәйкес әзірленді және коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарларды келіп түсу және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Өзінің бағуында және пайдалануында қараусыз қалған жануарлар болған адам өзінің бағуындағы жануарларды меншігіне алудан бас тартқан кезде олар қалалық коммуналдық меншікке түседі және Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 246-бабына және осы Қағидаға сәйкес пайдаланылады.

Об утверждении Правил поступления и использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность
Постановление акимата города Аркалыка Костанайской области от 27 января 2014 года № 74. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 4 марта 2014 года № 4471. Утратило силу постановлением акимата города Аркалыка Костанайской области от 18 ноября 2014 года № 479
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Аркалыка Костанайской области от 18.11.2014 № 479.
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, подпунктом 22) статьи 18 и статьей 31 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", подпунктом 2) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 47 распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 18 апреля 2011 года N 49-р "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" акимат города Аркалыка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила поступления и использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Теменова Е.О.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким города                                Г. Бекмухамедов
Утверждено
постановлением акимата
города Аркалыка
27 января 2014 года № 74
Правила поступления и использования безнадзорных
животных, поступивших в коммунальную собственность
1. Общие правила
1. Настоящие правила разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" пунктом 47 распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 18 апреля 2011 года № 49-р "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и определяют порядок поступления и использования безнадзорных животных, поступивших в коммунальную собственность.
2. При отказе лица, у которого находились на содержании и в пользовании безнадзорные животные, от приобретения в собственность содержавшихся у него животных они поступают в городскую коммунальную собственность и используются в соответствии со статьей 246 Гражданского Кодекса Республики Казахстан и настоящими Правилами.

2. Қараусыз қалған жануарлардың қалалық
коммуналдық меншікке келіп түсу тәртібі
3. Қараусыз қалған жануарлардың қалалық коммуналдық меншікке келіп түсуі қабылдау-тапсыру актісі Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" бұйрығына сәйкес қабылдау-тапсыру актісі негізінде жүзеге асырылады. Қабылдау-тапсыру актісі қараусыз қалған жануарларды тапсырған тұлғаның, ауыл, ауылдық округ әкімінің (бұдан әрі - әкім), "Арқалық қаласы әкімдігінің ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – ветеринария бөлімі) және "Арқалық қаласы әкімдігінің қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – қаржы бөлімі) жауапты қызметкерлерінің қатысуымен жасалады. Қабылдау-тапсыру актісін қаржы бөлімінің басшысы немесе оны алмастыратын лауазымды тұлға бекітеді.
Қабылдау-тапсыру актісінде міндетті түрде қалалық коммуналдық меншікке келіп түсетін қараусыз қалған жануарлардың тұқымы, түр-түсі, жынысы, күйі және саулығы көрсетілуі тиіс.
3. Қараусыз қалған жануарларды уақытша күтімге алу
4. Қалалық коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарлар оларды уақытша күтімге алу үшін жеке адамдарға не шаруа немесе фермер қожалықтарына немесе мемлекеттік заңды тұлғалардың қосалқы шаруашылықтарына 6 (алты) айға дейінгі мерзімге шарт негізінде бекітіліп беріледі.
5. Әкім қараусыз қалған жануарларды уақытша күтімге алатын тұлғаларды анықтау кезінде олардың жануарларды күтімге алу жағдайына алдын-ала зерттеу жүргізеді.
Қараусыз қалған жануарларды уақытша күтімге алушы тұлғаны анықтау кезінде міндетті түрде күтімге алатын тұлғаның жануарды бағып-күтетін орын-жайының (қорасы, ауласы), құрал-сайманының болуы ескерілуі тиіс.
Зерттеу қорытындылар қаржы бөліміне жолданады.
6. Қараусыз қалған жануарларды уақытша күтімге алушыны қаржы бөлімі анықтайды. Егер әкім өткізген зерттеу кезінде 5-тармақта көрсетілген шарттарға екі және одан артық жеке немесе заңды тұлға сәйкес келсе, қараусыз қалған жануардың демалу, ұйықтау, жүріп-тұру мүмкіндігіне арналған үлкен алаңы (қажетті орын-жай) бар тұлғаға артықшылық көрсетіледі.
7. Қаржы бөлімі қараусыз қалған жануарларды уақытша күтімге алған тұлғамен Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедедегі № 409 Азаматтық кодексіне (негізгі бөлімі) сәйкес шарт жасасады.
8. Қараусыз қалған жануарларды күтімге алу шығыны күтуші тұлғаға қаржы бөлімімен жергілікті бюджет есебінен өтеледі. Өтеу шығынына нарықтық бағамен белгіленген зоотехникалық нормаға негізделген жем-шөптің құны және күтушінің жалақысы кіреді. Күтушінің жалақысының мөлшері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексімен жалақының ең төменгі мөлшеріне тең болу тиіс. Өтеу шығынынан қараусыз қалған жануарларды күтімге алу кезеңінде олардан түскен пайда нарықтық бағамен есептеп шегеріледі.

2. Порядок поступления безнадзорных животных
в городскую коммунальную собственность
3. Поступление безнадзорных животных в городскую коммунальную собственность осуществляется на основании акта приема-передачи согласно приказа Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях". Акт приема-передачи составляется при участии лица, передающего безнадзорных животных, акима села, сельского округа (далее - аким) ответственных сотрудников государственного учреждения "Отдел ветеринарии акимата города Аркалыка" (далее – отдел ветеринарии) и государственного учреждения "Отдел финансов акимата города Аркалыка" (далее - отдел финансов). Акт приема-передачи утверждается руководителем или замещающим его должностным лицом отдела финансов.
В акте приема-передачи в обязательном порядке должны быть указаны порода, масть, пол, состояние и здоровье безнадзорных животных, поступающих в городскую коммунальную собственность.
3. Временное содержание безнадзорных животных
4. Безнадзорные животные, поступившие в городскую коммунальную собственность, закрепляются для временного содержания за физическими лицами, либо крестьянскими или фермерскими хозяйствами, либо за подсобными хозяйствами государственных юридических лиц на срок не более 6 (шести) месяцев на основе договора.
5. Аким при определении лиц, у которых будут временно содержаться безнадзорные животные, проводит предварительное исследование на предмет их состоятельности содержания животных.
При определении лиц, у которых будут временно содержаться безнадзорные животные, в обязательном порядке должно быть учтено наличие пространства для возможности отдыха, перемещения, сна (хлев, двор), оборудования и инвентаря.
Результаты исследования направляются в отдел финансов.
6. Лицо, у которого временно будут содержаться безнадзорные животные, определяется отделом финансов. В случае если при проведенном акимом исследовании условиям, указанным в пункте 5 будут соответствовать два и более физических или юридических лица, предпочтение будет оказано тому лицу, у которого имеется в наличии большая площадь (необходимое пространство) для возможности отдыха, перемещения, сна животного.
7. С лицом, временно содержащим безнадзорных животных и отделом финансов заключается Договор, согласно Гражданского кодекса Республики Казахстан (особенная часть) от 1 июля 1999 года № 409.
8. Расходы по содержанию безнадзорных животных компенсируются содержащему лицу отделом финансов за счет средств местного бюджета. В компенсационный расход включается стоимость корма, определенная по рыночной цене, основанная на зоотехнических нормах и заработная плата содержащего. Размер заработной платы содержащего должен быть равен минимальному размеру заработной платы, установленной Трудовым кодексом Республики Казахстан. Из компенсационного расхода вычитываются доходы от использования безнадзорных животных по рыночной стоимости.

9. Қараусыз қалған жануарларды күтімге алған тұлға олардың өлім-жітімі мен жарамсыздығына кінәсі сот арқылы дәлелденген жағдайда, сол жануардың құны мөлшерінде материалдық жауапты болады.
10. Қалалық коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарларды ветеринариялық-санитариялық бақылау және жұқпалы ауруларға қарсы егу іс-шаралары ветеринария бөлімінің қадағалауымен жүзеге асырылады. Ветеринариялық-санитариялық бақылау және егу шығындары жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылады.
4. Қараусыз қалған жануарларды бағалау,
есепке алу және бекітіп беру
11. Қалалық коммуналдық меншікке түскен қараусыз қалған жануарларды одан әрі пайдалану үшін оларды қалалық коммуналдық мүліктер тізбесіне енгізу және бағалау (қайта бағалау) жүргізіледі. Тізбеге енгізу және бағалау (қайта бағалау) жөніндегі жұмыстарды қаржы бөлімі жүзеге асырады.
12. Бағалау жүзеге асырылғаннан кейін қараусыз қалған жануарлар қалалық әкімдіктің қаулысы негізінде тиісті әкім аппараттарының теңгеріміне бекітіліп беріледі. Теңгерімге алу Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" бұйрығы бойынша қабылдау-тапсыру актісі негізінде жүргізіледі.
5. Қараусыз қалған жануарларды одан әрі пайдалану
13. Қалалық коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарлар мынадай тәсілдердің біреуімен пайдаланылады:
1) қосалқы шаруашылықтары бар мемлекеттік заңды тұлғалардың теңгеріміне өтеусіз беру;
2) аукцион арқылы сату;
3) сауда ұйымдары арқылы сату;
4) жануарларды (ауыл шаруашылығы жануарлары мен үй құстарынан басқа) қорғайтын арнайы орындарға өтеусіз беру.
14. Қалалық коммуналдық меншікке келіп түскен қараусыз қалған жануарларды одан әрі пайдалану тәсілін әрбір нақты жағдайда қалалық әкімдіктің қаулысымен құрылған комиссия (бұдан әрі - комиссия) қараусыз қалған жануарлар уақытша күтімге берілген мерзім ішінде шешеді. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді.
6. Қараусыз қалған жануарларды бұрынғы
меншік иесіне қайтару
15. Қараусыз қалған жануарлар қалалық коммуналдық меншікке өткеннен кейін олардың бұрынғы меншік иесі келген жағдайда, осы қараусыз қалған жануарлардың бұрынғы меншік иесіне үйірсектігі сақталғанын немесе жаңа меншік иесінің оларға қатал не өзгедей мейірімсіз қарағанын дәлелдейтін мән-жайлар анықталған жағдайда комиссияның келісімімен, ал келісімге қол жеткізілмеген жағдайда сот шешімімен қайтарылуға жатады. Қараусыз қалған жануардың бұрынғы меншік иесіне жергілікті бюджет қаражатынан құнын өтеуді жүргізуге болмайды.

9. Лицо, содержащее безнадзорных животных, в случае его вины установленной в судебном порядке в их падеже несет материальную ответственность в размере стоимости животного.
10. Ветеринарно-санитарный контроль и мероприятия по вакцинации против инфекционных заболеваний животных, поступивших в городскую коммунальную собственность, осуществляется под надзором отдела ветеринарии. Расходы по ветеринарно-санитарному контролю и вакцинации финансируются за счет средств местного бюджета.
4. Оценка, учет и закрепление безнадзорных животных
11. Для дальнейшего использования безнадзорных животных, поступивших в городскую коммунальную собственность, производится их занесение в перечень городского коммунального имущества и оценка (переоценка). Работу по занесению в перечень и оценке (переоценке) осуществляет отдел финансов.
12. После осуществления оценки, безнадзорные животные на основании постановления акимата города закрепляются на баланс аппаратов соответствующих акимов. Принятие на баланс производится на основе акта приема–передачи, согласно приказа Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях".
5. Дальнейшее использование безнадзорных животных
13. Безнадзорные животные, поступившие в городскую коммунальную собственность, используются одним из следующих способов:
1) безвозмездная передача на баланс государственных юридических лиц, имеющих подсобные хозяйства;
2) продажа через аукцион;
3) продажа через торговые организации;
4) безвозмездная передача специализированным местам защиты животных (за исключением сельскохозяйственных животных и домашних птиц).
14. Способ дальнейшего использования безнадзорных животных, поступивших в городскую коммунальную собственность, в каждом конкретном случае решает комиссия, созданная постановлением акимата города (далее - комиссия) в течение срока временного содержания безнадзорных животных. Решение комиссии оформляется протоколом.
6. Возврат безнадзорных животных прежнему собственнику
15. В случае явки прежнего собственника безнадзорных животных после их перехода в городскую коммунальную собственность, безнадзорные животные подлежат возврату при наличии обстоятельств, свидетельствующих о сохранении прежнему собственнику привязанности со стороны безнадзорных животных или о жестоком либо ином ненадлежащем обращении с ними нового собственника с согласия комиссии, а при не достижении согласия решением суда. Возмещение стоимости прежнему собственнику безнадзорного животного из средств местного бюджета не может быть произведено.

16. Қараусыз қалған жануарларды қайтару бұрынғы меншік иесінің оларды бағуға байланысты шығынды жергілікті бюджет кірісіне қараусыз қалған жануарларды пайдаланудан алынған табысты шегере отырып, өтегеннен кейін жүзеге асырылады.
17. Қараусыз қалған жануарлар бұрынғы меншік иесінен оларды қайтару жөнінде өтініш түскенге дейін сатылып кеткен немесе басқа меншік иесіне өтеусіз беріліп кеткен жағдайда, қараусыз қалған жануарларды сатудан түскен түсім немесе оның құны жергілікті бюджет есебінен өтеледі. Бұл жағдайда қараусыз қалған жануарды бағуға байланысты жұмсалған қаржының мөлшері шегеріледі.
18. Қараусыз қалған жануарларды қайтару немесе оның құнын өтеу бұрынғы меншік иесі мен қаржы бөлімі арасында жасалатын шартпен ресімделеді.
7. Қорытынды ережелер
19. Қараусыз қалған жануарларды сатудан түскен қаражат Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 "Жекешелендіру объектілерін сату қағидасын бекіту туралы" қаулысына сәйкес жергілікті бюджет кірісіне толық есептеледі.
20. Қараусыз қалған жануарларды есепке алумен, бағалаумен, сатумен және өтеусіз берумен байланысты шығындар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

16. Возврат безнадзорных животных осуществляется после возмещения прежним собственником расходов, связанных с их содержанием, в доход местного бюджета с зачетом выгод, извлеченных от пользования безнадзорных животных.
17. В случае если безнадзорные животные проданы, либо безвозмездно переданы другому собственнику до поступления заявления об их возврате от прежнего собственника, выручка от продажи безнадзорных животных или их стоимость возмещается за счет средств местного бюджета прежнему собственнику. При этом вычитывается объем финансовых средств, связанных с содержанием безнадзорных животных.
18. Возврат безнадзорных животных или возмещение стоимости оформляется договором, заключаемым между прежним собственником и отделом финансов.
7. Заключительные положения
19. Средства от продажи безнадзорных животных, согласно постановления Правительства Республики Казахстан от 09.08.2011 года № 920 "Об утверждении Правил продажи объектов приватизации" полностью засчитываются в доход местного бюджета.
20. Расходы по учету, оценке, продаже и безвозмездной передаче безнадзорных животных осуществляются за счет средств местного бюджета.