Шымкент қаласында төртінші ауданды құру және қала аудандарының шекараларын белгілеу туралы
Шымкент қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 7 қазандағы № 2143 бірлескен қаулысы және Шымкент қалалық мәслихатының 2014 жылғы 7 қазандағы № 41/283-5с шешімі. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 21 қазанда № 2836 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 13 бабының 3) тармақшасына сәйкес, Шымкент қаласы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Шымкент қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Шымкент қаласында төртінші аудан құрылсын.
2. Осы бірлескен қаулының және шешімнің қосымшасына сәйкес Шымкент қаласының Абай, Әл-Фараби, Еңбекші және төртінші аудандарының шекаралары белгіленсін.
3. Шымкент қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 26 наурыздағы № 495 және Шымкент қалалық мәслихатының 2014 жылғы 20 наурыздағы № 33/214-5с «Шымкент қаласы аудандарының шекараларын белгілеу туралы» (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2595 тіркелген 2014 жылғы 11 сәуірде «Шымкент келбеті» газетінде жарияланған) бірлескен қаулысының және шешімінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бірлескен қаулы және шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы әкімі                       Д.Сатыбалды
Қалалық мәслихат сессиясының төрағасы      Ғ.Ахметбаев
Қалалық мәслихат хатшысы                   Н.Бекназаров
Шымкент қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 7 қазандағы № 2143 және
Шымкент қалалық мәслихатының 2014 жылы
7 қазандағы № 41/283-5с бірлескен
қаулысына және шешіміне қосымша
Шымкент қаласы Абай ауданының шекарасы
Абай ауданы Шымкент қаласының батыс бөлігінде орналасқан. Абай ауданының шығыс бөлігі Әл-Фараби ауданымен шектеседі. Солтүстік бөлігі төртінші ауданмен шектеседі. Оңтүстік-батыс бөлігі Төле би, Қазығұрт аудандарымен шектеседі. Батыс және солтүстік-батыс бөлігі Сайрам, Ордабасы аудандарымен шектеседі.
Шымкент қаласының солтүстік-батыс бөлігіндегі шекарасынан бастап, бұрынғы Ордабасы және Сайрам аудандарының шекарасында орналасқан сайдың солтүстік бөлігіндегі жиегімен оңтүстік-шығыс бағытта 1247 метр қашықтықта жүріп өтіп, оңтүстік-батыс бағытқа бұрылып, 114 метр қашықтықта сайдың ішіне түседі. Сайдың ішімен оңтүстік-шығыс бағытта 3164,5 метр жүріп өтіп, сайдың солтүстік бөлігіндегі жиегімен солтүстік-шығыс бағытта 1982 метр қашықтықта «Қайнар бұлақ» саяжай мекенінің оңтүстік-батыс шекарасына дейін жетеді. «Қайнар бұлақ» саяжай мекенінің оңтүстік-батыс шекарасы бойындағы саймен 1570 метр өтіп, оңтүстік-шығыс бағытта топырақ жолмен 770 метр аралықта «Солтүстік» саяжай мекені мен «Достық» мөлтек ауданын бөлетін жобадағы жолға жетеді. Осы жолдың бойымен оңтүстік-шығыс бағытта 4231,5 метр Шымкент қаласының қоқыс тастайтын алаңының жанындағы Алматы-Ташкент автожолына жетеді. Әрі қарай Алматы-Ташкент автожолымен оңтүстік-батыс бағытта 445 метр қашықтықта Қ.Төлеметов көшесіне дейін жетіп, оңтүстік-шығыс бағытта Қ.Төлеметов көшесінің осімен 4803,2 метр өтіп дендросаябаққа жетеді. Дендросаябақтың солтүстік-батыс шекарасымен 538 метр қашықтықта бойлап жылыжай кешеніне (бұрынғы лимонарий) жетеді. Жылыжай кешенінің (бұрынғы лимонарий) оңтүстік-батыс бөлігіндегі шекарасын бойлап 1214 метр өтіп, Қ.Қазиев көшесіне дейін жетеді. Қ.Қазиев көшесінің бойымен оңтүстік-батыс бағытта Мәделі қожа көшесіне жетеді. Мәделі қожа көшесінің бойымен оңтүстік-шығыс бағытта Қ.Рысқұлбеков көшесіне дейін. Қ.Рысқұлбеков көшесінің осімен оңтүстік-батыс бағытта Ғ.Іляев көшесіне жетіп, әріде оңтүстік-батыс бағытқа бұрылып, Ғ.Іляев көшесінің осімен Б.Момышұлы көшесіне жетеді. Б.Момышұлы көшесінің ортасымен оңтүстік-шығыс бағытта Республика даңғылына дейін. Республика даңғылының ортасымен оңтүстік-батыс бағытта тунель арқылы өтіп, әрі қарай Ташкент автожолының осімен 2370 метр аралықта бақылау бекетіне жетеді. Әрі қарай осы бағытта Алматы-Ташкент автожолының батыс жағындағы,жолағымен 5200 метр. Одан әрі осы бағытта Алматы Ташкент автожолының шығыс жағындағы жолағының осімен 2304 метр қашықтықта «Ақтас» елді мекеніне дейін. «Ақтас» елді мекенінен бастап ескі Ташкент автожолымен оңтүстік-шығыс бағытқа бұрылып, ескі автожолмен (Еңбекші, Рабат ауылдарының бағытына қарай) 13000 метр аралықта Шымкент қаласының шекарасына жетеді. Төлеби ауданы мен Шымкент қаласының шекаралары қиылысқан жерден бастап солтүстік-батыс бағытта Төлеби ауданымен 14200 метр қашықтықта өтіп, Төлеби және Қазығұрт аудандары шекараларының қиылысқан тұсына жетеді. Осы бағытта Қазығұрт ауданының шекарасымен 10840 метр өтеді, Сайрам ауданының шекарасымен 14623 метр және Ордабасы ауданының шекарасын бойлап 35670 метр аралықта бастапқы нүктеге қосылады.
Шымкент қаласы Әл-Фараби ауданының шекарасы
Әл-Фараби ауданы Шымкент қаласының орталық бөлігінде орналасқан. Шығыс бөлігі Еңбекші ауданымен шектеседі. Оңтүстік-шығыс және оңтүстік бөліктері Төлеби ауданымен шектеседі. Батыс бөлігі Абай ауданымен шектеседі. Солтүстік бөлігі төртінші ауданмен шектеседі.

Об образовании четвертого района и установлении границ районов города Шымкент
Совместное постановление акимата города Шымкент от 7 октября 2014 года № 2143 и решение Шымкентского городского маслихата от 7 октября 2014 года № 41/283-5c. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 21 октября 2014 года № 2836
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 13 Закона Республики Казахстан «Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан» акимат города Шымкент ПОСТАНОВЛЯЕТ и Шымкентский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Образовать четвертый район в городе Шымкент.
2. Установить границы Абайского, Аль-Фарабийского, Енбекшинского и четвертого районов города Шымкент согласно приложения к настоящему совместному постановлению и решению.
3. Признать утратившим силу совместное постановление акимата города Шымкента от 26 марта 2014 года № 495 и решение Шымкентского городского маслихата от 20 марта 2014 года № 33/214-5с «Об установлении границ районов города Шымкент» (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2595, опубликовано 11 апреля 2014 года в газете «Панорама Шымкента»).
4. Настоящее совместное постановление и решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Шымкент                        Д.Сатыбалды
Председатель сессии
городского маслихата                       Г.Ахметбаев
Секретарь городского
маслихата                                  Н.Бекназаров
Приложение к совместному
постановлению акимата города
Шымкента от 7 октября 2014 года
№ 2143 и решению Шымкентского
городского маслихата от 7 октября
2014 года № 41/283-5с
Граница Абайского района города Шымкент
Абайский район расположен в западной части города Шымкент. Восточная часть Абайского района граничит с Аль-Фарабийским районом. Северная часть граничит с четвертым районом. Юго-западная часть граничит с Толебийским, Казгуртским районами. Западная и северо-западная часть граничат с Сайрамским, Ордабасинским районами.
Граница начинается в северо-западной части города Шымкент, расположенная у бывших границ Ордабасинского и Сайрамского районов, проходя по краю северной части лога в юго-восточном направлении расстоянием 1247 метров, поворачивая в юго-западном направлении расстоянием 114 метров, спускается в лог. В юго-восточном направлении проходит по логу 3164,5 метров, по краю северной части лога в северо-восточном направлении расстоянием 1982 метра доходит до юго-западной границы дачного массива «Кайнар булак». Проходя по логу юго-западной границы дачного массива «Кайнар булак» 1570 метров, доходит в юго-восточном направлении по грунтовой дороге расстоянием 770 метров до проектируемой дороги, разделяющей дачный массив «Солтустик» и микрорайон «Достык». По данной дороге в юго-восточном направлении 4231,5 метра доходит до объездной дороги Алматы-Ташкент возле площадки для мусорной свалки города Шымкент. Далее доходя по автодороге Алматы-Ташкент в юго-западном направлении расстоянием 445 метров до улицы К.Тулеметова, проходит в юго-восточном направлении по оси улицы К.Тулеметова 4803,2 метра до дендропарка. По северо-западной границе дендропарка расстоянием 538 метров доходит до тепличного комплекса (бывший лимонарий). Проходя по границе юго-западной части тепличного комплекса (бывший лимонарий) 1214 метров, доходит до улицы К.Казиева. По улице К.Казиева в юго-западном направлении доходит до улицы Мадели кожа. По улице Мадели кожа в юго-восточном направлении до улицы К.Рыскулбекова. Проходя по оси улицы К.Рыскулбекова в юго-западном направлении до улицы Г.Иляева, поворачивает в юго-западном направлении, по оси улицы Г.Иляева доходит до улицы Б.Момышулы. По середине улицы Б.Момышулы в юго-восточном направлении до проспекта Республики. По середине проспекта Республики в юго-западном направлении через туннель, далее по оси Ташкентской автодороги расстоянием 2370 метров доходит до контрольного пункта. Далее в этом направлении по западной стороне полосы автодороги Алматы-Ташкент 5200 метров. Далее в этом направлении по оси полосы с восточной стороны автодороги Алматы-Ташкент расстоянием 2304 метра до населенного пункта «Актас». Начиная от населенного пункта «Актас», по старой Ташкентской автодороге, поворачивая в юго-восточном направлении (по направлению к селам Енбекши, Рабат), расстоянием 13000 метров доходит до границы города Шымкент. Начиная от места пересечения границ Толебийского района и города Шымкент в северо-западном направлении, проходя по Толебийскому району расстоянием 14200 метров, доходит до пересечения границ Толебийского и Казгуртского районов. В данном направлении, проходя по границе с Казгуртским районом 10840 метров, по границе с Сайрамским районом 14623 метра и по границе с Ордабасинским районом 35670 метров, выходит на изначальную точку отсчета.
Граница Аль-Фарабийского района города Шымкент
Аль-Фарабийский район расположен в центральной части города Шымкент. Восточная часть граничит с Енбекшинским районом. Юго-восточная и южная части граничат с Толебийским районом. Западная часть граничит с Абайским районом. Северная часть граничит с четвертым районом.

Шымкент қаласының оңтүстік бөлігіндегі шекарасынан бастап, солтүстік-батыс бағытта ескі автожолмен (Еңбекші, Рабат ауылдарының бағытына қарай) 13000 метр өтіп, «Ақтас» елді мекеніндегі Алматы-Ташкент автожолына жетеді. Осы жердегі екі жолдың қиылысқан жерінен Ташкент-Алматы автожолының шығыс жағындағы жолағының осімен солтүстік-шығыс бағытқа қарай 2304 метр өтеді. Әрі қарай осы бағытта Ташкент-Алматы автожолының батыс бөлігіндегі жолағына ауысып жолдың осімен бақылау бекетіне дейін 5200 метр. Әрі қарай осы бағытта бақылау бекетінен автожолдың осімен туннельге дейін 2370 метр. Туннельден бастап, Республика даңғылының ортасымен солтүстік-шығыс бағытта Б.Момышұлы көшесіне жетеді. Республика даңғылы және Б.Момышұлы көшесінің қиылысқан жерінен бастап, Б.Момышұлы көшесінің ортасымен солтүстік-батыс бағытта Ғ.Иляев көшесіне дейін. Б.Момышұлы және Ғ.Иляев көшелерінің қиылысқан жерінен бастап, Ғ.Иляев көшесінің осімен Қ.Рысқұлбеков көшесіне дейін. Ғ.Иляев және Қ.Рысқұлбеков көшелерінің қиылысынан бастап, Қ.Рысқұлбеков көшесінің осімен солтүстік-шығыс бағытта Мәделі қожа көшесіне дейін. Қ.Рысқұлбеков және Мәделі қожа көшелерінің қиылысынан бастап, Мәделі қожа көшесінің осімен Қ.Қазиев көшесіне дейін. Мәделі қожа мен Қ.Қазиев көшелерінің қиылысынан бастап, Қ.Қазиев көшесінің осімен солтүстік-шығыс бағытта жылыжай кешеніне (бұрынғы лимонарий) жетеді. Жылыжай кешенінің (бұрынғы лимонарий) оңтүстік-батыс бөлігіндегі шекарасын бойлап, солтүстік-шығыс бағытта 1214 метр дендросаябақтың шекарасына дейін. Әрі қарай осы бағытта 538 метр қашықтықта дендросаябақтың солтүстік-батыс шекарасын бойлап Қ.Төлеметов көшесіне дейін жетіп, оңтүстік-шығыс бағытқа бұрылып, көше осімен Сырым батыр көшесімен қиылысатын жеріне дейін жетеді. Қ.Төлеметов және Сырым батыр көшелерінің қиылысынан солтүстік-батыс бағытта Сырым батыр көшесінің осімен 1302 метр қашықтықта карьерге дейін жетіп, солтүстік-шығыс бағытқа бұрылып, «Ақжайық» мөлтек ауданындағы карьердің шекарасымен өтіп, ипподром және орман шаруашылығы шекараларымен 2182 метр қашықтықта Бәйдібек би көшесіне жетеді. Ипподром шекарасынан бастап, Бәйдібек би көшесінің осімен оңтүстік-батыс бағытта Ұ.Арғынбеков көшесіне дейін. Ұ.Арғынбеков көшесінің осімен оңтүстік-шығыс бағытта С.Бәйтереков көшесіне дейін. Ұ.Арғынбеков пен С.Бәйтереков көшелерінің қиылысынан С.Бәйтереков көшесінің осімен оңтүстік-батыс бағытта Т.Рысқұлов көшесі қиылысына дейін. Одан әрі Т.Рысқұлов және Ж.Адырбеков көшелерінің қиылысынан Ж.Адырбеков көшесінің осімен Төле би көшесіне дейін. Төле би көшесінің ортасымен оңтүстік-шығыс бағытта теміржолды кесіп өтіп, оңтүстік-батыс бағытқа бұрылады. Теміржолдың оңтүстік жағымен оңтүстік-батыс бағытта Баян батыр көшесіне дейін. Әрі қарай Баян батыр көшесімен оңтүстік-батыс бағытта Бадам өзеніне дейін. Бадам өзенін кесіп өтіп, Кенесары көшесінің осімен оңтүстік-шығыс бағытта 1500 метр қашықтықта К.Тұрсынбаев көшесіне жетеді. Кенесары мен К.Тұрсынбаев көшелерінің қиылысынан бастап, оңтүстік-батыс бағытта 430 метр ауыл арасындағы арыққа дейін. Әрі қарай жаңа құрылыс арасындағы көшемен оңтүстік-батыс бағытта 1184 метр қашықтықта орман жолағына дейін. Орман жолағы бойымен өтетін жолмен оңтүстік-батыс бағытта 1756 метр қашықтықта жер асты газ құбырына дейін. Жер асты газ құбырының бойымен оңтүстік-шығыс бағытта 3626 метр аралықта мұнай құбыры мен газ құбырының қиылысқан жеріне дейін. Солтүстік-шығыс бағытта жер асты газ құбырының жанындағы жолмен 1624 метр қашықтықта Текесу өзеніне дейін. Одан әрі Текесу өзенінің бойымен оңтүстік-шығыс бағытта 2500 метр қашықтықта Текесу ауылына кіре берістегі орналасқан шаруашылық ғимараттарының солтүстік бөлігіндегі егістікке дейін. Әрі қарай оңтүстік-шығыс бағытта 352 метр өтіп, одан әрі 896 метр топырақ жолмен, 806 метр орман жолағының бойындағы жолмен Шымкент қаласы мен Төлеби ауданының шекарасына жетеді. Төлеби ауданы мен Шымкент қаласының шекаралары қиылысқан жерден бастап, оңтүстік-батыс бағытта Төлеби ауданының шекарасымен шектесіп, 24940 метр қашықтықта Қазығұрт ауданының шекарасына жетеді. Оңтүстік-батыс бағытта Қазығұрт ауданының шекарасымен 52 метр аралықта өтіп, бастапқы нүктеге қосылады.
Шымкент қаласы Еңбекші ауданының шекарасы
Еңбекші ауданы Шымкент қаласының оңтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан. Солтүстік-шығыс бөлігінде төртінші ауданмен, оңтүстік-шығыс бөлігі Төлеби ауданымен шектеседі. Оңтүстік-батыс және батыс бөліктері Әл- Фараби ауданымен шектеседі.

Граница начинается в южной части города Шымкент, проходя по старой автодороге (по направлению к селам Енбекши, Рабат) 13000 метров в северо-западном направлении, доходит до автодороги Алматы-Ташкент в населенном пункте «Актас». От данного места пересечения двух дорог проходит по оси полосы с восточной стороны автодороги Ташкент-Алматы 2304 метра в северо-восточном направлении. Далее в данном направлении с перемещением на полосу западной части автодороги Ташкент-Алматы, по оси дороги 5200 метров до контрольного пункта. Далее в данном направлении от контрольного пункта по оси автодороги до туннеля 2370 метров. Начиная с туннеля, по середине проспекта Республики в северо-восточном направлении доходит до улицы Б.Момышулы. Начиная с места пересечения проспекта Республики и улицы Б.Момышулы, по середине улицы Момышулы в северо-западном направлении до улицы Г.Иляева. Начиная с места пересечения улиц Б.Момышулы и Г.Иляева, по оси улицы Г.Иляева до улицы К.Рыскулбекова. Начиная с места пересечения улиц Г.Иляева и К.Рыскулбекова, по оси улицы К.Рыскулбекова в северо-восточном направлении до улицы Мадели кожа. Начиная от пересечения улиц К.Рыскулбекова и Мадели кожа, по оси улицы Мадели кожа до улицы К.Казиева. Начиная от пересечения улиц Мадели кожа и К.Казиева, по оси улицы К.Казиева в северо-восточном направлении доходит до тепличного комплекса (бывший лимонарий). По границе юго-западной части тепличного комплекса (бывший лимонарий) в северо-восточном направлении 1214 метров до границы дендропарка. Далее, проходя в данном направлении расстоянием 538 метров по северо-западной границе дендропарка до улицы К.Тулеметова, поворачивая в юго-восточном направлении, доходит до места пересечения оси улицы с улицей Сырым батыра. От пересечения улиц К.Тулеметова и Сырым батыра в северо-западном направлении по оси улицы Сырым батыра расстоянием 1302 метра доходит до карьера, поворачивая в северо-восточном направлении, проходя по границе карьера в микрорайоне «Акжайык», по границам ипподрома и лесного хозяйства расстоянием 2182 метра, доходит до улицы Байдибек би. Начиная от границы ипподрома по оси улицы Байдибек би в юго-западном направлении до улицы У.Аргынбекова. По оси улицы У.Аргынбекова в юго-восточном направлении до улицы С.Байтерекова. От пересечения улиц У.Аргынбекова и С.Байтерекова по оси улицы С.Байтерекова в юго-западном направлении до пересечения улицы Т.Рыскулова. Далее от пересечения улиц Т.Рыскулова и Ж.Адырбекова по оси улицы Ж.Адырбекова до улицы Толе би. По середине улицы Толе би в юго-восточном направлении, пересекая железную дорогу, поворачивает в юго-западном направлении. По южной стороне железной дороги в юго-западном направлении до улицы Баян батыр. Далее по улице Баян батыр в юго-западном направлении до реки Бадам. Пересекая реку Бадам по оси улицы Кенесары в юго-восточном направлении расстоянием 1500 метров, доходит до улицы К.Турсынбаева. Начиная от пересечения улиц Кенесары и К.Турсынбаева, в юго-западном направлении 430 метров до арыка внутри населенного пункта. Далее по улице между новостройками в юго-западном направлении расстоянием 1184 метра до лесополосы. По дороге вдоль лесополосы в юго-западном направлении расстоянием 1756 метров до подземного газопровода. Вдоль подземного газопровода в юго-восточном направлении расстоянием 3626 метров до места пересечения нефтепровода и газопровода. По дороге вдоль подземного газопровода в северо-восточном направлении расстоянием 1624 метра до реки Текесу. Далее по реке Текесу в юго-восточном направлении расстоянием 2500 метров до пашни, расположенной при въезде в село Текесу по северной части хозяйственных зданий. Далее проходя в юго-восточном направлении 352 метра, далее 896 метров по грунтовой дороге, по дороге вдоль лесополосы 806 метров, доходит до границ города Шымкент и Толебийского района. Начиная от места пересечения границ города Толебийского района и города Шымкент, гранича в юго-западном направлении с границей Толебийского района, расстоянием 24940 метров доходит до границы Казгуртского района. Проходя в юго-западном направлении вдоль границы Казгуртского района расстоянием 52 метра, выходит на изначальную точку отсчета.
Граница Енбекшинского района города Шымкент
Енбекшинский район расположен в юго-восточной части города Шымкент. Граничит в северо-восточной части с четвертым районом, юго-восточной части с Толебийским районом. Юго-западная и западная части граничат с Аль-Фарабийским районом.

Шымкент қаласының оңтүстік-шығыс бөлігіндегі Төлеби ауданы мен Әл-Фараби ауданының қиылысатын шекарасынан бастап, орман жолағының жанындағы жолмен солтүстік-батыс бағытта 806 метр, әрі қарай осы бағытта топырақ жолмен 896 метр, әрі қарай 352 метр Текесу өзеніне дейін жетеді. Текесу ауылына кіре берістегі орналасқан шаруашылық ғимараттарының солтүстік бөлігіндегі егістіктен бастап, Текесу өзенінің бойымен солтүстік-батыс бағытта 2500 метр қашықтықта газ құбырына дейін. Одан әрі жер асты газ құбырының жанындағы жолмен 1624 метр қашықтықта оңтүстік-батыс бағытындағы мұнай құбыры мен газ құбырының қиылысқан жеріне дейін жетеді. Жер асты газ құбырының бойымен солтүстік-батыс бағытта 3626 метр аралықта жер асты газ құбырының бойымен орман жолағы бойының жанындағы жолға дейін. Әрі қарай орман жолағы бойының шығыс жағындағы жолмен солтүстік-батыс бағытта 1756 метр қашықтықта жаңа құрылысқа дейін жетіп, солтүстік-шығыс бағытқа бұрылып, жаңақұрылыс арасындағы көшемен 1184 метр қашықтықта елді мекен арасындағы арыққа дейін жетеді. Осы арықтан К.Тұрсынбаев көшесімен солтүстік-батыс бағытта Кенесары көшесіне дейін жетеді. К.Тұрсынбаев және Кенесары көшелерінің қиылысынан солтүстік-батыс бағытта Кенесары көшесінің осімен Баян батыр көшесіне қарай, Бадам өзенін кесіп өтіп, әрі қарай Баян батыр көшесінің осімен солтүстік-шығыс бағытта магистралды теміржолға дейін. Теміржолдың оңтүстік-шығыс жағы бойымен солтүстік-шығыс бағытта Қапал батыр көшесіне дейін. Теміржол үстіндегі көпірден өтіп, солтүстік-батыс бағытта Төле би көшесінің ортасымен жүре отырып, Ж.Адырбеков көшесінің қиылысына дейін. Төле би және Ж.Адырбеков көшелерінің қиылысынан солтүстік-шығыс бағытта Ж.Адырбеков көшесінің осімен Т.Рысқұлов көшесінің қиылысына дейін. Әрі қарай осы бағытта С.Бәйтереков көшесінің осімен Ұ.Арғынбеков көшесінің қиылысына дейін. Ұ.Арғынбеков және С.Бәйтереков көшелерінің қиылысынан бастап, Ұ.Арғынбеков көшесінің ортасымен оңтүстік-шығыс бағытта Жібек жолы даңғылына дейін. Ұ.Арғынбеков көшесі мен Жібек жолы даңғылының қиылысынан бастап, Жібек жолы даңғылының осімен солтүстік-шығыс бағытта 1450 метр аралықта көшеге («Сайрам» елді мекеніне өтетін көше) дейін жетіп, оңтүстік-шығыс бағытына қарай бұрылып, темір жолына дейін. Теміржол бойының оңтүстік жағымен («Азат» мөлтек ауданы арқылы) оңтүстік-батыс бағытта № 1-ші автожолындағы теміржол үстіндегі көпірге дейін. Теміржолдың үстіндегі көпірден бастап, № 1-ші автожолы ортасымен оңтүстік-шығыс бағытқа 7525 метр қашықтықта бұрынғы фосфор зауыты тұсына дейін жетіп, солтүстік бағытта Сайрамсу өзеніне түседі. Сайрамсу өзенімен солтүстік-шығыс бағытта («Сайрам», «Базарқақпа», «Шапырашты» елді мекендері арқылы) Шымкент қаласы мен Төлеби ауданының шекарасына дейін. Төлеби ауданының шекарасымен оңтүстік-батыс бағытта 54186 метр аралықта өтіп, бастапқы нүктеге қосылады.
Шымкент қаласы төртінші ауданының шекарасы
Шымкент қаласының төртінші ауданы Шымкент қаласының солтүстік бөлігінде орналасқан. Солтүстік және солтүстік-шығыс бөліктері Сайрам ауданымен шектеседі. Шығыс бөлігі Төлеби ауданымен шектеседі. Оңтүстік және оңтүстік-шығыс бөліктері Еңбекші ауданымен шектеседі. Оңтүстік бөлігі Әл- Фараби ауданымен шектеседі. Оңтүстік-батыс бөлігі Абай ауданымен шектеседі. Батыс бөлігі Ордабасы ауданымен шектеседі.
Шымкент қаласының солтүстік-батыс бөлігіндегі шекарасынан бастап, бұрынғы Ордабасы ауданы мен Сайрам ауданының шекарасында орналасқан сайдың солтүстік бөлігіндегі жиегімен оңтүстік-шығыс бағытымен 1247 метр жүріп өтіп, оңтүстік-батыс бағытқа бұрылып, 114 метр қашықтықта сайдың ішіне түседі. Сайдың ішімен оңтүстік-шығыс бағытта 3164,5 метр жүріп өтіп, сайдың солтүстік бөлігіндегі жиегімен солтүстік-шығыс бағытта 1982 метр қашықтықта «Қайнар бұлақ» саяжай мекенінің оңтүстік-батыс шекарасына дейін жетеді. «Қайнар бұлақ» саяжай мекенінің оңтүстік-батыс шекарасы бойындағы саймен 1570 метр өтіп, оңтүстік-шығыс бағытта топырақ жолмен 770 метр аралықта «Солтүстік» саяжай мекені мен «Достық» мөлтек аудандарын бөлетін жобадағы жолға жетеді. Осы жолдың бойымен оңтүстік-шығыс бағытта 4231,5 метр Шымкент қаласының қоқыс тастайтын алаңының жанындағы Алматы-Ташкент автожолына жетеді. Алматы-Ташкент авто жолымен оңтүстік-батыс бағытына қарай 445 метр қашықтықта Қ.Төлеметов көшесіне дейін жетіп, оңтүстік-шығыс бағытта Қ.Төлеметов көшесімен 5235 метр өтіп, Сырым батыр көшесіне дейін. Сырым батыр көшесінің осімен солтүстік-батыс бағытта 1302 метрде карьерге дейін жетіп, солтүстік-шығыс бағытқа бұрылып, «Ақжайық» мөлтек ауданындағы карьердің шекарасымен өтіп ипподром және орман шаруашылығы шекараларымен 2182 метр қашықтықта Бәйдібек би көшесіне дейін. Ипподром шекарасынан бастап, Бәйдібек би көшесінің осімен оңтүстік-батыс бағытта Ұ.Арғынбеков көшесіне дейін. Ұ.Арғынбеков және Бәйдібек би көшелерінің қиылысынан бастап, Ұ.Арғынбеков көшесінің ортасымен оңтүстік-шығыс бағытта Жібек жолы даңғылына дейін. Ұ.Арғынбеков көшесі мен Жібек жолы даңғылының қиылысынан бастап, Жібек жолы даңғылының осімен солтүстік-шығыс бағытта 1450 метр аралықта көшеге («Сайрам» елді мекеніне өтетін көше) дейін жетіп, оңтүстік-шығыс бағытқа қарай бұрылып, теміржолға дейін. Теміржол бойының оңтүстік жағымен («Азат» мөлтек ауданы арқылы) оңтүстік-батыс бағытта №1-ші автожолындағы теміржол үстіндегі көпірге дейін. Теміржолдың үстіндегі көпірден бастап, № 1-ші автожолы ортасымен оңтүстік-шығыс бағытқа 7525 метр қашықтықта бұрынғы фосфор зауыты тұсына дейін жетіп, солтүстік бағытта Сайрамсу өзеніне түседі. Сайрамсу өзенімен солтүстік-шығыс бағытта («Сайрам», «Базарқақпа», «Шапырашты» елді мекендері арқылы) Шымкент қаласы мен Төлеби ауданының шекарасына дейін. Төлеби ауданымен шектесіп, Сайрамсу өзенімен оңтүстік-шығыс бағытта 785 метр қашықтықта солтүстік-шығысқа бұрылады. Осы бағытта 1102 метр қашықтықта Сайрам ауданының шекарасына жетеді. Сайрам және Төлеби аудандарының шекарасының қиылысындағы Теріс арығынан бастап, солтүстік-батыс бағытта 33645 метр қашықтықта Алматы-Ташкент автожолына жетеді. Әрі қарай осы бағытта Батыс Европа-Батыс Қытай автожолының оңтүстік жағымен Сайрам ауданымен шектесіп, 16212 метр қашықтықта Таскесу арығына дейін. Осы тұстан бастап, оңтүстік-батыс бағытта 7953 метр Ордабасы ауданының шекарасына жетеді.
Осы бағытта Ордабасы ауданының шекарасын бойлап, 4219 метр аралықта өтіп, бастапқы нүктеге қосылады.

Граница начинается в юго-восточной части на пересечении границ Толебийского района и Аль-Фарабийского района, по дороге вдоль лесополосы в северо-западном направлении 806 метров, далее в этом направлении по грунтовой дороге 896 метров, далее 352 метра доходит до реки Текесу. Начиная от пашни, расположенной при въезде в село Текесу по северной части хозяйственных зданий, по реке Текесу в северо-западном направлении расстоянием 2500 метров до газопровода. Далее по дороге вдоль подземного газопровода расстоянием 1624 метров в юго-западном направлении доходит до места пересечения нефтепровода и газопровода. Вдоль подземного газопровода в северо-западном направлении расстоянием 3626 метров вдоль подземного газопровода до дороги рядом с лесополосой. Далее по дороге с восточной стороны лесополосы в северо-западном направлении расстоянием 1756 метров доходит до новостроек, поворачивая в северо-восточном направлении, по дороге между новостройками расстоянием 1184 метра до арыка внутри населенного пункта. От данного арыка по улице К.Турсынбаева в северо-западном направлении доходит до улицы Кенесары. От пересечения улиц К.Турсынбаева и Кенесары в северо-западном направлении по оси улицы Кенесары, пересекая реку Бадам, по направлению к улице Баян батыр, далее по оси улицы Баян батыр в северо-восточном направлении до магистральной железной дороги. По юго-восточной стороне железной дороги в северо-восточном направлении до улицы Капал батыра. Проходя через мост над железной дорогой, в северо-западном направлении по середине улицы Толе би, доходит до пересечения улицы Ж.Адырбекова. От пересечения улиц Толе би и Ж.Адырбекова в северо-восточном направлении по оси улицы Ж.Адырбекова до пересечения улицы Т.Рыскулова. Далее в этом направлении по оси улицы С.Байтерекова до пересечения улицы У.Аргынбекова. Начиная от пересечения улиц У.Аргынбекова и С.Байтерекова, по середине улицы У.Аргынбекова в юго-восточном направлении до проспекта Жибек жолы. Начиная от пересечения улицы У.Аргынбекова и проспекта Жибек жолы, доходя по оси проспекта Жибек жолы в северо-восточном направлении расстоянием 1450 метров до улицы (улица, проходящая к населенному пункту «Сайрам»), поворачивает в юго-восточном направлении до железной дороги. По южной стороне железной дороги (через микрорайон «Азат») в юго-западном направлении до моста над железной дорогой автодороги № 1. Начиная от моста над железной дорогой, доходя по середине автодороги № 1 в юго-восточном направлении расстоянием 7525 метров до бывшего фосфорного завода, в северном направлении спускается к реке Сайрамсу. По реке Сайрамсу в северо-восточном направлении (через населенные пункты «Сайрам», «Базаркакпа», «Шапырашты») до границ города Шымкент и Толебийского района. Проходя по границе Толебийского района в юго-западном направлении расстоянием 54186 метров, выходит на изначальную точку отсчета.
Граница четвертого района города Шымкент
Четвертый район города Шымкент расположен в северной части города Шымкент. Северная и северо-восточная части граничат с Сайрамским районом.
Восточная часть граничит с Толебийским районом. Южная и юго-восточная части граничат с Енбекшинским районом. Южная часть граничит с Аль-Фарабийским районом. Юго-западная часть граничит с Абайским районом. Западная часть граничит с Ордабасинским районом.
Граница начинается в северо-западной части города Шымкент, где ранее пересекались границы Ордабасинского и Сайрамского районов, проходя по краю северной части лога в юго-восточном направлении 1247 метров, поворачивая в юго-западном направлении расстоянием 114 метров, спускается в лог. В юго-восточном направлении проход по логу 3164,5 метра, по краю северной части лога в северо-восточном направлении расстоянием 1982 метра доходит до юго-западной границы дачного массива «Кайнар булак». Проходя по логу юго-западной границы дачного массива «Кайнар булак» 1570 метров, доходит в юго-восточном направлении по грунтовой дороге расстоянием 770 метров до проектируемой дороги, разделяющей дачный массив «Солтустик» и микрорайон «Достык». По данной дороге в юго-восточном направлении 4231,5 метра доходит до автодороги Алматы-Ташкент возле площадки для мусорной свалки города Шымкент. Доходя по автодороге Алматы-Ташкент в юго-западном направлении расстоянием 445 метров до улицы К.Тулеметова, проходит по улице К.Тулеметова расстоянием 5235 метров в юго-восточном направлении до улицы Сырым батыра. По оси улицы Сырым Батыра в северо-западном направлении расстоянием 1302 метров доходит до карьера, поворачивает в северо-восточном направлении, проходит по границе карьера в микрорайоне «Акжайык», по границам ипподрома и лесного хозяйства расстоянием 2182 метра до улицы Байдыбек би. Начиная от границы ипподрома по оси улицы Байдибек би в юго-западном направлении до улицы У.Аргынбекова. Начиная от пересечения улиц У.Аргынбекова и Байдыбек би, по середине улицы У.Аргынбекова в юго-восточном направлении до проспекта Жибек жолы. Начиная от пересечения улицы У.Аргынбекова и проспекта Жибек жолы, по оси проспекта Жибек жолы в северо-восточном направлении расстоянием 1450 метров доходит до улицы (улица, проходящая к населенному пункту «Сайрам»), поворачивает в юго-восточном направлении до железной дороги. По южной стороне железной дороги (через микрорайон «Азат») в юго-западном направлении до моста над железной дорогой автодороги № 1. Начиная от моста над железной дорогой по середине автодороги № 1 в юго-восточном направлении расстоянием 7525 метров до бывшего фосфорного завода, в северном направлении спускается до реки Сайрамсу. По реке Сайрамсу в северо-восточном направлении (через населенные пункты «Сайрам», «Базаркакпа», «Шапырашты») до границ города Шымкент и Толебийского района. Гранича с Толебийским районом по реке Сайрамсу, в юго-восточном направлении на расстоянии 785 метров поворачивает на северо-восток. В данном направлении расстоянием 1102 метра доходит до границы с Сайрамским районом. На пересечении границ Сайрамского и Толебийского районов, начиная от арыка Терис, в северо-западном направлении расстоянием 33645 метров доходит до автодороги Алматы-Ташкент. Далее в данном направлении по южной стороне автодороги Западная Европа - Западный Китай, гранича с Сайрамским районом расстоянием 16212 метров, доходит до арыка Таскесу. Начиная от данной точки, в юго-западном направлении расстоянием 7953 метра доходит до границы Ордабасинского района. Проходя в данном направлении вдоль границы Ордабасинского района расстоянием 4219 метров, выходит на изначальную точку отсчета.