Мемлекеттік меншік болып табылатын теміржолдар арқылы теміржол қатынасын тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 32 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 наурызда № 10412 тіркелді.
"Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік меншік болып табылатын теміржолдар арқылы теміржол қатынасын тоқтату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін, оның көшірмесін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің бірінші вице-министрі Ж.М. Қасымбекке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
__________ И. Тасмағамбетов
21 қаңтар 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 21 қаңтардағы
№ 32 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік меншік болып табылатын теміржолдар арқылы
теміржол қатынасын тоқтату қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік меншік болып табылатын теміржолдар арқылы теміржол қатынасын тоқтату қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылдың 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және мемлекеттік меншік болып табылатын теміржолдар арқылы теміржол қатынасын тоқтату тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2015 года № 10412.
В соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Касымбек Ж.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАН":
Министр обороны
Республики Казахстан
____________ И. Тасмагамбетов
21 января 2015 года
Утверждены
Приказом и.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 21 января 2015 года № 32
Правила прекращения
железнодорожного сообщения по железнодорожным
путям, являющимся государственной собственностью
1. Общие положения
1. Настоящие Правила прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью (далее - Правила), разработаны в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (далее – Закон) и определяют порядок прекращения железнодорожного сообщения по железнодорожным путям, являющимся государственной собственностью.

2. Теміржол қатынасы деп жөнелту және межелі пункттер арасында теміржол көлігімен жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау түсініледі.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Заңда айқындалған мағынада қолданылады.
2. Мемлекеттік меншік болып табылатын теміржолдар арқылы
теміржол қатынасын тоқтату тәртібі
3. Теміржол қатынасын тоқтатуды уәкілетті орган:
1) теміржолдарды магистральдық теміржол желісінің белгілі бір учаскесінде одан әрі пайдалану экономикалық орынсыз (рентабельді еместігіне) екеніне қарай теміржол қатынасын тоқтату қажеттігі туралы Ұлттық теміржол компаниясының ұсынысы негізінде;
2) қозғалыс қауiпсiздiгi мен қоршаған ортаны қорғаудың белгiленген талаптарына магистральдық темiржол желiсi, темiржолдар мен жылжымалы құрам объектiлерiнің сәйкес келмеуі жағдайында жүзеге асырады.
Теміржол қатынасын тоқтату туралы ұсынысты теміржолдарды магистральдық теміржол желісінің белгілі бір учаскесінде одан әрі пайдалану экономикалық орынсыз (рентабельді емес) екені анықталған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде Ұлттық теміржол компаниясы уәкілетті органға жібереді.
Теміржол қатынасын тоқтату туралы ұсыныс еркін нысанда жасалады, басшының өкілеттілігі бар басшы немесе тұлға қол қояды, Ұлттық теміржол компаниясының мөрімен бекітіледі және жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және/немесе жүктерді тасымалдау көлемдері туралы деректерді көрсете отырып, тиісті теміржол учаскесінде қызметін жүзеге асыратын тұлғалар тізбесін, тиісті темір жолдарды пайдалану арқылы жүзеге асыратын инфрақұрылымның ұлттық операторы қызметінің пайдалану көрсеткіштері және тиісті бағытта көліктің балама түрлерінің болуы туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
Ұлттық теміржол компаниясының ұсынысына:
1) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша теміржол қатынасын тоқтату қажеттігі туралы анықтама-негіздеме;
2) теміржол учаскесін күтіп-ұстаудың және пайдаланудың шығындылығын растайтын экономикалық есеп, сондай-ақ одан әрі пайдалану үшін қажетті қаржыландыру көлемі туралы ақпарат қоса беріледі.
4. Уәкілетті орган ұсынысты алған сәттен бастап отыз жұмыс күні ішінде Ұлттық теміржол компаниясы берген теміржол қатынасын тоқтату туралы материалдарды қарайды және оларды қабылдаған жағдайда, қарастырылатын мерзімнен кейін он жұмыс күнін ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне және аумағында теміржол учаскесі орналасқан жергілікті атқарушы органға келісуге жібереді.

2. Под железнодорожным сообщением понимается перевозка пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом между пунктами отправления и назначения.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Законом.
2. Порядок прекращения железнодорожного сообщения по
железнодорожным путям, являющимся государственной
собственностью
3. Прекращение железнодорожного сообщения осуществляется уполномоченным органом:
1) на основании предложения Национальной железнодорожной компании о необходимости прекращения железнодорожного сообщения ввиду экономической нецелесообразности (нерентабельности) дальнейшей эксплуатации железнодорожных путей на определенном участке магистральной железнодорожной сети;
2) в случае не соответствия объектов магистральной железнодорожной сети, железнодорожных путей и подвижного состава установленным требованиям безопасности движения и охраны окружающей среды.
Предложение о прекращении железнодорожного сообщения направляется Национальной железнодорожной компанией в уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней со дня определения экономической нецелесообразности (нерентабельности) дальнейшей эксплуатации железнодорожных путей на определенном участке магистральной железнодорожной сети.
Предложение о прекращении железнодорожного сообщения составляется в произвольной форме, подписывается руководителем или лицом, имеющим полномочия руководителя, скрепляется печатью Национальной железнодорожной компании и должно содержать перечень лиц, осуществляющих деятельность на соответствующем железнодорожном участке, с указанием данных об объемах перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и/или грузов, сведения об эксплуатационных показателях деятельности Национального оператора инфраструктуры, осуществляемой с использованием соответствующих железнодорожных путей, и наличии альтернативных видов транспорта на соответствующем направлении.
К предложению Национальной железнодорожной компании прилагаются:
1) справка-обоснование о необходимости прекращения железнодорожного сообщения по форме, согласно приложению к настоящим Правилам;
2) экономический расчет, подтверждающий убыточность содержания и эксплуатации железнодорожного участка, а также информация о необходимых для дальнейшей эксплуатации объемах финансирования.
4. Уполномоченный орган в течение тридцати рабочих дней с момента получения предложения рассматривает представленные Национальной железнодорожной компанией материалы о прекращении железнодорожного сообщения и в случае их принятия, в течение десяти рабочих дней после рассматриваемого периода направляет на согласование в Министерство обороны Республики Казахстан и местный исполнительный орган, на территории которого расположен железнодорожный участок.

5. Теміржол қатынасын тоқтату туралы материалдар қарауға жіберілген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі және жергілікті атқарушы орган оларды алған күнінен бастап он жұмыс күн ішінде қарайды және келіседі немесе дәлелді себептермен қабылдамайды.
6. Теміржол қатынасын тоқтату туралы ұсынысты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен және аумағында теміржол учаскесі орналасқан жергілікті атқарушы органмен келіскеннен кейін, уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде теміржол қатынасын тоқтату туралы бұйрық шығарады.
Мемлекеттік меншік болып табылатын
теміржолдар арқылы теміржол
қатынасын тоқтату қағидаларына
қосымша
Нысан
Теміржол қатынасын тоқтату қажеттігі туралы анықтама-негіздеме
р/с
Теміржол учаскесінің атауы
Негіздеме
Салдар

5. Министерство обороны Республики Казахстан и местный исполнительный орган, которым направлены на рассмотрение материалы о прекращении железнодорожного сообщения, рассматривают и согласовывают либо мотивированно отклоняют их в течение десяти рабочих дней со дня получения.
6. После согласования предложения о прекращении железнодорожного сообщения с Министерством обороны Республики Казахстан и местным исполнительным органом, на территории которого расположен железнодорожный участок, уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней издает приказ о прекращении железнодорожного сообщения.
Приложение
к Правилам прекращения
железнодорожного сообщения
по железнодорожным путям,
являющимся государственной
собственностью
Форма
Справка-обоснование
о необходимости прекращения железнодорожного сообщения
№ п/п
Наименование железнодорожного участка
Обоснование
Последствие