Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 сәуірде № 10622 тіркелді.
""Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 29.11.2024 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрi
Е. Досаев ______________
2015 жылғы 23 ақпан
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 118 бұйрығымен бекітілген
Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 29.11.2024 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2015 года № 10622.
В соответствии с подпунктом с подпунктом 4-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
28 февраля 2015 года
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 118
Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.11.2024 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и определяют порядок определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аукциондық баға – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр энергиясын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;
2) басым тұтынушылар –құрамына тікелей тұтынушылар және (немесе) өнеркәсіптік кешендер, электр энергиясын өндіру үшін қазба отындарын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлға немесе тұлғалар тобы және (немесе) өндіріп шығарған электр энергиясын осы тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға орталықтандырылған сауда-саттықта өткізетін, жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін және (немесе) жұмыс істеп тұрған (2021 жылғы 1 қаңтардан кейін, оның ішінде алдағы жеті жылдық кезеңге арналған электр энергиясы мен қуатының бекітілген болжамды балансында есепке алынбаған, істен шыққан электр қуаттарын реконструкциялаудан кейін пайдалануға берілген) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін энергия өндіруші ұйымдар;
3) гибридті топ – электр энергиясын өндіру кезінде кезінде жаңартылатын энергия көздерін пайдаланудың жиынтық үлесі кемінде жиырма бес пайыз болатын, бір энергия торабында орналасқан және "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 70-49) тармақшасында көзделген тәртіппен гибридті топтар тізбесіне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тобы;
4) гибридті топтың әкімшісі – гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын осы гибридті топ ішінде және (немесе) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында кейінен тұтынушыларға өткізу (сату) мақсатында сатып алуды (сатып алуды) жүзеге асыратын, гибридті топқа кіретін, сондай-ақ гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен электр энергиясын тұтынушылар үшін теңгерім провайдері болып табылатын заңды тұлға;
5) гибридті топ тұтынушысы – электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі болып табылатын және гибридті топтардың тізбесіне енгізілген тұтынушы;
6) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы (бұдан әрі – қаржы-есеп айырысу орталығы) – уәкілетті орган айқындаған, "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) қолданысқа енгізілгенге дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының тарапы болып табылатын заңды тұлға;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аукционная цена – цена на покупку электрической энергии, производимой объектом по использованию возобновляемых источников энергии, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены единым закупщиком электрической энергии;
2) квалифицированные потребители – лицо или группа лиц, в состав которой входят прямые потребители и (или) промышленные комплексы, энергопроизводящие организации, использующие для производства электрической энергии ископаемое топливо, и (или) энергопроизводящие организации, владеющие на праве собственности или на ином законном основании действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии и (или) действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2021 года, в том числе после реконструкции выбывших электрических мощностей, не учтенных в утвержденном прогнозном балансе электрической энергии и мощности на предстоящий семилетний период) объектами по использованию вторичных энергетических ресурсов, вырабатываемая электрическая энергия которых в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц либо реализуется единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах;
3) гибридная группа – группа субъектов оптового рынка электрической энергии с совокупной долей использования возобновляемых источников энергии при производстве электрической энергии не менее двадцати пяти процентов, находящихся в одном энергоузле и включенных в перечень гибридных групп в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
4) администратор гибридной группы – юридическое лицо, входящее в гибридную группу, осуществляющее приобретение (покупку) электрической энергии у энергопроизводящих организаций, входящих в гибридную группу, с целью ее последующей реализации (продажи) потребителям внутри данной гибридной группы и (или) на балансирующем рынке электрической энергии, а также являющееся провайдером баланса для энергопроизводящих организаций и потребителей электрической энергии, входящих в гибридную группу;
5) потребитель гибридной группы – потребитель, являющийся субъектом оптового рынка электрической энергии и включенный в перечень гибридных групп;
6) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом, являющееся стороной договоров купли-продажи электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии и объектами по энергетической утилизации отходов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавшим до даты введения в действие Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон);

7) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын шығындар – Заңның 1-бабының 6) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалатын, жасыл энергияны тұтынушыларға тиесілі шығындарды шегергенде, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға арналған бірыңғай сатып алушының шығындары, электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын тиісті шығындар, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жұмсалған шығындар (кірістерді шегергенде), резервтік қорды қалыптастыруға арналған шығындар және оның қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;
8) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – нетто-тұтынушыларды қоспағанда, жаңартылатын энергия көздерін пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) жасыл тариф – осы Қағидаларға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушы белгілейтін, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатуына арналған тариф;
10) жасыл тариф – уәкілетті орган бекіткен жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушы белгілейтін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатуына арналған тариф;
11) қайталама энергетикалық ресурстар – электр энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын ферроқорытпа, кокс және доменді газдарды пайдалану бөлігінде өнеркәсіптік өндіріс процесінде жанама өнім ретінде түзілетін энергетикалық ресурстар;
12) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
13) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату үшін технологиялық жағынан қажетті, олармен өзара байланысты құрылыстар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
14) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;

7) затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии – затраты единого закупщика на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, за вычетом затрат, приходящихся на потребителей зеленой энергии, соответствующие затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, затраты, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), затраты на формирование резервного фонда и затраты, связанные с осуществлением его деятельности, определяемые в порядке, установленном уполномоченным органом;
8) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием возобновляемых источников энергии, за исключением нетто-потребителей;
9) зеленый тариф – тариф на продажу единым закупщиком электрической энергии, вырабатываемой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, устанавливаемый единым закупщиком электрической энергии в соответствии с правилами определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденными уполномоченным органом;
10) потребитель зеленой энергии – субъект оптового рынка электрической энергии, приобретающий у единого закупщика электрической энергии электрическую энергию, вырабатываемую объектами по использованию возобновляемых источников энергии, по зеленым тарифам, определяемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
11) вторичные энергетические ресурсы – энергетические ресурсы, образующиеся в качестве побочного продукта в процессе промышленного производства в части использования ферросплавных, коксовых и доменных газов, используемых для производства электрической энергии;
12) энергопроизводящая организация, использующая вторичные энергетические ресурсы - юридическое лицо, осуществляющее производство электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов;
13) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений, и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
14) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов, – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов;

15) операциялық шығындар – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;
16) өнеркәсіптік кешен – өздерінің құрамындағы меншік, жалға алу немесе өзге де заттық құқықтағы генерациялайтын көздерден электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;
17) резервтік қор – электр энергиясын бірыңғай сатып алушы қалыптастыратын қор, оның ақшасы арнаулы банк шотында сақталады және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері тарапынан төлем жасалмау немесе төлемді кідірту салдарынан туындайтын кассалық алшақтықтар мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар алдындағы берешегін жабуға ғана пайдаланылады;
18) тікелей тұтынушылар – жасалған екіжақты шарттарға сәйкес өздерімен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;
19) уәкілетті орган – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
20) шартты тұтынушы – өзімен бірге бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алатын көтерме тұтынушы, Заңға сәйкес айқындалатын өнеркәсіптік кешен және басым тұтынушы;
21) бірыңғай сатып алушы – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңда көзделген тәртіппен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті орталықтандырылған сатып алуды және электр қуатының жүктеме көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша орталықтандырылған қызмет көрсетуді жүзеге асыратын, уәкілетті орган айқындайтын заңды тұлға;
22) электр энергиясын тұтыну аймағы – жаңартылатын энергия көздерін және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндірген электр энергиясын тұтынуға кедергі келтіретін техникалық сипаттағы шектеулері жоқ Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің бір бөлігі;
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздері және электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған нақтытарифті тәуліктің нақты сағатына есептеу тәртібі

15) операционные затраты – затраты, связанные с осуществлением деятельности единого закупщика электрической энергии;
16) промышленный комплекс – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников;
17) резервный фонд – фонд, формируемый единым закупщиком электрической энергии, деньги которого хранятся на специальном банковском счете и используются только на покрытие кассовых разрывов и задолженности единого закупщика электрической энергии перед энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, возникающих вследствие неоплаты или задержки оплаты со стороны субъектов оптового рынка электрической энергии;
18) прямые потребители – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц, в соответствии с заключенными двухсторонними договорами;
19) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования возобновляемых источников энергии;
20) условный потребитель – оптовый потребитель, приобретающий электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, входящих с ним в одну группу лиц, промышленный комплекс и квалифицированный потребитель, определяемые в соответствии с Законом;
21) единый закупщик электрической энергии – юридическое лицо со стопроцентным государственным участием, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее централизованную покупку и централизованную продажу плановых объемов электрической энергии в порядке, предусмотренном настоящим Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике;
22) зона потребления электрической энергии – часть единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой отсутствуют ограничения технического характера, препятствующие потреблению электрической энергии, произведенной объектом по использованию возобновляемых источников энергии и вторичных энергетических ресурсов, объектом по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии.
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области возобновляемых источников энергии и электроэнергетики.
Глава 2. Порядок расчета фактического тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии Единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час суток

3. Есептік кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәні мынадай формула бойынша айқындалады:
– есептік кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф теңгемен/кВт * сағ (он мыңдыққа дейін дөңгелектенеді);
– Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14210 болып тіркелген) бекітілген Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – Резервтік қор қағидалары) сәйкес айқындалатын, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын және қаржы-есеп айырысу орталығымен және (немесе) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жасалған электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алғаны үшін тиісті есептік кезең үшін резервтік қорды қалыптастыруға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жоспарлы шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) i-інші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) i-інші энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі, теңгемен/кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– қаржы есеп-айырысу орталығымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) i-інші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– қаржы есеп-айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде электр энергиясының көтерме сауда нарығында өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес тәуліктің осы сағатына жататын, есеп айырысу жылы үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) i-інші энергия өндіруші ұйым сатқан электр энергия көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған нақты шығындары ҚҚС-сыз, теңгемен (жүзге дейін дөңгелектенеді), мынадай формула бойынша айқындалады:
, мұндағы
– тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге жүйелік оператордың тарифі, ҚҚС-сыз теңгемен/кВт*сағ;
– тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік ай) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және (немесе) есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған, электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясының нақты көлемі теңгемен/кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында (кірістерді шегергенде) шеккен нақты шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен;
; мұндағы

3. Фактическое значение тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца) определяется по следующей формуле:
– тариф на поддержку возобновляемых источников энергии за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца), в тенге/кВт*ч (округляется до десятитысячных);
– плановые затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда за соответствующий расчетный период на покупку электрической энергии от энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии и имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром и (или) единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли–продажи электрической энергии, определяемые в соответствии с Правилами формирования и использования резервного фонда, утвержденными приказом исполняющий обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14210) (далее – Правила резервного фонда), в тенге без НДС;
– цена долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии -м энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с единым закупщиком электрической энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который -я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток в рамках долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии, кВт*ч (округляется до целых);
– цена долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии -й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с расчетно-финансовым центром, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток, согласно фактическому балансу производства-потребления на оптовом рынке электрической энергии, в рамках долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии, заключенного с расчетно-финансовым центром, кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых), определяемые по следующей формуле:
– тариф системного оператора на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге/кВт*ч без НДС;
– фактический объем электрической энергии, который за соответствующий расчетный период (календарный месяц) выработали энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющие заключенный с расчетно-финансовым центром и (или) единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности, за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС;

– Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14778 болып тіркелген) бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларына (бұдан әрі – Баға белгілеу қағидалары) сәйкес белгіленген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату бағасы, теңгемен, 1 кВт*сағ;
–цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығының і-субъектісі тәуліктің тиісті сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, теңгемен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– Баға белгілеу қағидаларына сәйкес белгіленетін (жүзге дейін дөңгелектенеді), электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу-сату бағасын қалыптастыру кезінде ескерілетін, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өз қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындары мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өз қызметін күнтізбелік жылы жүзеге асыруына байланысты шығындарының айырмашылығы айырма күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша жылына бір рет мынадай формула бойынша есептеледі:
, мұндағы
– Баға белгілеу қағидаларына сәйкес белгіленген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу-сату бағасын қалыптастыру кезінде ескерілетін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының күнтізбелік жылдағы қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындары, теңгемен (жүзге дейін дөңгелектенеді);
– алдағы күнтізбелік жылда электр энергиясын бірыңғай сатып алушының Баға белгілеу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған электр энергиясының бір киловатт-сағатына шаққандағы есебінен электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату жөніндегі қызметін жүзеге асыруға байланысты негізделген шығындары, теңгемен (онға дейін дөңгелектенеді);
– реттік нөмір 1-ден r-ге дейін өзгеретін i бойынша қосынды;
r – тәуліктің тиісті сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің жалпы саны.
– есепті кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жасыл тариф, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды) i-інші энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты шеңберінде тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының жоспарлы көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген (түзетулерді ескере отырып) жасыл энергияның i-ші тұтынушысы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді).

– цена централизованной покупки и продажи электрической энергии, установленная согласно Правилам ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14778) (далее – Правила ценообразования), тенге на 1 кВтч;
– объем электрической энергии, купленный за соответствующий час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, за исключением субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, в тенге (округляется до целых);
– разница фактических затрат единого закупщика электрической энергии, связанных с осуществлением его деятельности и затрат единого закупщика электрической энергии, связанных с осуществлением его деятельности на календарный год, учтенных при формировании цены централизованной покупки и продажи электрической энергии, устанавливаемой согласно Правилам ценообразования в тенге (округляется до сотых), рассчитываемая один раз в год по итогам календарного года по следующей формуле:
– затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности на календарный год, учтенные при формировании цены централизованной покупки и продажи электрической энергии, устанавливаемой согласно Правилам ценообразования, в тенге (округляется до сотых);
– обоснованные затраты единого закупщика электрической энергии в предстоящем календарном году, связанные с осуществлением его деятельности по централизованной покупке и продаже электрической энергии, из расчета на один киловатт-час электрической энергии, сформированные согласно Правилам ценообразования, в тенге (округляется до десятых);
– суммы по i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до r;
r – общее количество субъектов оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за соответствующий час суток.
- зеленый тариф за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца), в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- плановый объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром, кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м потребителем зеленой энергии, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых).

3-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған нақты жасыл тарифін есептеу тәртібі
4. Есептік кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жасыл тарифтің нақты мәні мынадай формула бойынша айқындалады:
– есепті кезең (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін жасыл тариф, теңгемен/кВт*сағ (он мыңға дейін дөңгелектенеді);
– қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудыдан басқа жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын i энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және (немесе) қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты шеңберінде тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға есептік кезеңде (күнтізбелік айда) сатқан электр энергиясының жоспарлы көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14210 болып тіркелген) бекітілген Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларына (бұдан әрі – Резервтік қор қағидалары) сәйкес айқындалатын электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын және электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығымен және (немесе) бірыңғай сатып алушымен жасалған, электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алу үшін тиісті есептік кезең үшін резервтік қорды қалыптастыруға арналған жоспарлы шығындары, теңгемен, ҚҚС-сыз;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудыдан басқа жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты шеңберінде тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға есептік кезеңде (күнтізбелік айда) сатқан электр энергиясының көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудыдан басқа, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйым электр энергиясын көтерме сауда нарығында өндірудің-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алудың ұзақ мерзімді шарты шеңберінде есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезең үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге нақты шығындары теңгемен, ҚҚС-сыз (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), мынадай формула бойынша айқындалады:
, мұндағы
– тиісті есептік кезең үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге жүйелік оператордың тарифі, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ;
– тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік айда) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудыдан басқа жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын және есеп айырысу-қаржы орталығымен және (немесе) электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдар (бүтінге дейін дөңгелектенеді) өндірген электр энергиясының нақты көлемі, кВт*сағ;
– электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында (кірістерді шегергенде), тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудыдан басқа) жұмсалған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өз қызметін тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік айға) жүзеге асыруына байланысты нақты шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен;
; мұндағы

Глава 3. Порядок расчета фактического зеленого тарифа Единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час суток
4. Фактическое значение зеленого тарифа за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца) определяется по следующей формуле:
– зеленый тариф за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца), в тенге/кВт*ч (округляется до десятитысячных);
- плановый объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии, за исключением энергетической утилизации отходов, которая продала электрическую энергию единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц) в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии и (или) расчетно-финансовым центром, кВт*ч (округляется до целых);
– плановые затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда за соответствующий расчетный период за покупку электрической энергии от энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии и имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром и (или) единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли–продажи электрической энергии, определяемые в соответствии с Правилами формирования и использования резервного фонда, утвержденными приказом исполняющий обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14210) (далее – Правила резервного фонда), в тенге без НДС;
– цена долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии, за исключением энергетической утилизации отходов, продала единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц) в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии, кВт*ч (округляется до целых);
– цена долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, заключенного с расчетно-финансовым центром, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии, за исключением энергетической утилизации отходов, которая продала электрическую энергию единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), согласно фактическому балансу производства-потребления на оптовом рынке электрической энергии, в рамках долгосрочного договора купли – продажи электрической энергии, заключенного с расчетно-финансовым центром, кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых), определяемые по следующей формуле:
– тариф системного оператора на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге/кВт*ч без НДС;
– фактический объем электрической энергии, который за соответствующий расчетный период (календарный месяц) выработали энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, за исключением энергетической утилизации отходов и имеющие заключенный с расчетно-финансовым центром и (или) единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли – продажи электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), за соответствующий расчетный период (календарный месяц) (за исключением энергетической утилизации отходов), в тенге без НДС (округляется до сотых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности, за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС;

– Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген) бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларына (бұдан әрі – Баға белгілеу қағидалары) сәйкес белгіленген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату бағасы, 1 кВтсағ-қа теңгемен;
– цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін, атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің тиісті сағатында сатып алған электр энергиясының көлемі теңге (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының өз қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындарының баға белгілеу қағидаларына сәйкес теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындарының айырмашылығы, күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет келесі формаула бойынша есептеледі:
, мұндағы
– Баға белгілеу қағидаларына сәйкес белгіленетін электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату бағасын қалыптастыру кезінде ескерілген, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының күнтізбелік жылы өз қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындары, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– Баға белгілеу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған электр энергиясының бір киловатт-сағатына шаққандағы есебінен алдағы күнтізбелік жылы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату жөніндегі қызметін жүзеге асыруға байланысты негізделген шығындары теңгемен (оннан онға дейін дөңгелектенеді);
– i бойынша қосынды;
i – 1-ден r-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
r – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің тиісті сағатында электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің жалпы саны.
5. Жаңартылатын энергия көздерін қолдау шығындары мыналарды қамтиды:
1) Заңның 1-бабының 6) тармақшасына сәйкес жасыл энергияны тұтынушыларға кететін шығындарды шегергендегі электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға арналған шығындары;

– цена централизованной покупки и продажи электрической энергии, установленная согласно Правилам ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14778) (далее – Правила ценообразования), тенге на 1 кВтч;
– объем электрической энергии, купленный за соответствующий час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, за исключением субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, в тенге (округляется до целых);
– разница фактических затрат единого закупщика электрической энергии, связанных с осуществлением его деятельности и затрат единого закупщика электрической энергии, связанных с осуществлением его деятельности на календарный год, учтенных при формировании цены централизованной покупки и продажи электрической энергии, устанавливаемой согласно Правилам ценообразования в тенге (округляется до сотых), рассчитываемая один раз в год по итогам календарного года по следующей формуле:
– затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности на календарный год, учтенные при формировании цены централизованной покупки и продажи электрической энергии, устанавливаемой согласно Правилам ценообразования, в тенге (округляется до сотых);
– обоснованные затраты единого закупщика электрической энергии в предстоящем календарном году, связанные с осуществлением его деятельности по централизованной покупке и продаже электрической энергии, из расчета на один киловатт-час электрической энергии, сформированные согласно Правилам ценообразования, в тенге (округляется до десятых);
– суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до r;
r – общее количество субъектов оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за соответствующий час суток.
5. Затраты на поддержку возобновляемых источников энергии включают в себя:
1) затраты единого закупщика на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, за вычетом затрат, приходящихся на потребителей зеленой энергии, в соответствии с подпунктом 6) статьи 1 Закона;

2) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған шығындар, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жұмсалған шығындар (кірістерді шегергенде);
3) Резервтік қор Қағидаларда белгіленген тәртіппен айқындалатын резервтік қорды қалыптастыруға арналған шығындар;
4) Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының Баға белгілеу қағидаларында белгіленген тәртіппен айқындалатын операциялық шығындары;
5) Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында шеккен шығындары (кірістерді шегергенде).
6. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының операциялық шығындары жыл сайын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидалары бұйрығына сәйкес есептеледі және бекітіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген).
Жаңартылатын энергия көздерін
қолдауға арналған тарифті
айқындау қағидаларына
қосымша
1-нысан
202__ жылға арналған _____________________________________________________________ электр
(Энергия өндіруші ұйымның және заңды тұлғаның атауы) энергиясын өндірудің, желілерге жіберудің болжамды көлемдері
Р/c
ЭӨҰ атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Барлығы:
Бірінші басшы _________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
2-нысан
202__ жылға арналған ________________________________________________________ электр тұтынушылар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда, электр энергиясын тұтынушының атауы) электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
Р/с
Тұтынушының атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Бірінші басшы _________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
3-нысан
202___ жылға арналған
(Тікелей тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы)
электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
Р/с
Тікелей тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы
Электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
ЭӨҰ атауы
Электр энергиясын желілерге жіберудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
Тұтынушының атауы
ЭӨҰ–нан электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Жиыны:
Электр энергиясын тікелей тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының бірінші басшысы ___________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Энергия өндіруші ұйымныңбірінші басшысы ________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
4-нысан
202__ жылға арналған ________________________ (Өндірістік кешен болып табылатын шартты тұтынушының атауы) электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
Р/с№
Өндірістік кешен болып табылатын шартты тұтынушының атауы
Электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Электр энергиясын желілерге жіберудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Өндірістік кешен болып табылатын шартты тұтынушының бірінші басшысы
_________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
5-нысан
202__ жылға арналған электр _________________________________
(Басым тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы) энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
Р/н№
Басым тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушының атауы
Электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
ЭӨҰ атауы
Электр энергиясын өндірудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
ЖЭК объектісінің атауы
Электр энергиясын желілерге жіберудің болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Тұтынушының атауы
ЭӨҰ–дан электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемдері
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Жиыны:
Басым тұтынушы болып табылатын шартты тұтынушысының бірінші басшысы
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Энергия өндіруші ұйымның бірінші басшысы ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымның бірінші басшысы
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)

2) затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, затраты, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов);
3) затраты на формирование резервного фонда, определяемые в порядке, установленном Правилами резервного фонда;
4) операционные затраты Единого закупщика электрической энергии, определяемые в порядке, установленном Правилами ценообразования;
5) затраты Единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов).
6. Операционные затраты Единого закупщика электрической энергии ежегодно рассчитываются и утверждаются согласно Правилам ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14778).
Приложение
к Правилам определения тарифа
на поддержку возобновляемых
источников энергии
Форма 1
Прогнозные объемы выработки, отпуска в сети электрической энергии
___________________________________________________ на 202_ год
(Наименование энергопроизводящей организации, юридического лица)
№ п/п
Наименование ЭПО
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Итого:
Первый руководитель _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 2
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
________________________ на 202_ год
(наименование потребителя электрической энергии, за исключением субъектов
оптового рынка электрической энергии, являющихся условными потребителями)
№ п/п
Наименование потребителя
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Первый руководитель _________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 3
Прогнозные объемы потребления электрической энергии ________ на 202_ год
(Наименование условного потребителя, являющегося прямым потребителем)
№ п/п
Наименование условного потребителя, являющегося прямым потребителем
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
1
Наименование ЭПО
Прогнозные объемы отпуска в сеть электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
1
Наименование потребителя
Прогнозные объемы потребления электрической энергии от ЭПО
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
Итого:
Первый руководитель условного потребителя, являющегося прямым потребителем
электрической энергии _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Первый руководитель энергопроизводящей организации
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 4
Прогнозные объемы потребления электрической энергии ________ на 202_ год
(Наименование условного потребителя, являющегося промышленным комплексом)
№ п/п
Наименование условного потребителя, являющегося промышленным комплексом
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Прогнозные объемы отпуска в сеть электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Первый руководитель условного потребителя, являющегося промышленным комплексом
__________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Форма 5
Прогнозные объемы потребления электрической энергии ________ на 202_ год
(Наименование условного потребителя, являющегося квалифицированным потребителем)
№ п/п
Наименование условного потребителя, являющегося квалифицированным потребителем
Прогнозные объемы потребления электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Наименование ЭПО
Прогнозные объемы выработки электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Наименование объекта ВИЭ
Прогнозные объемы отпуска в сеть электрической энергии
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Наименование потребителя
Прогнозные объемы потребления электрической энергии от ЭПО
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
год
Итого:
Первый руководитель условного потребителя, являющегося квалифицированным потребителем
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Первый руководитель энергопроизводящей организации
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Первый руководитель энергопроизводящей организации, использующей ВИЭ
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)