Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/178 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 сәуірде № 10679 тіркелді.
Қазақстан Республикасы 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 18-5) және 18-20) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүректі түбірімен босату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
С. Омаров
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 18-02/178 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүректi түбірімен босату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Орман кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 13-бабы 1-тармағының 18-20) және 18-20) тармақшаларына сәйкес әзірленді және мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүректi түбірімен босату мен мемлекеттік орман қоры аумағында ағаш кесудің жыл сайынғы көлемдерін айқындау тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2015 года № 10679.
В соответствии с подпунктами 18-5) и 18-20) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
С. Омаров
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 18-02/178
Правила
отпуска древесины на корню
на участках государственного лесного фонда
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 18-5) и 18-20) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (далее – Кодекс) и определяют порядок отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда и формирования ежегодного объема рубок леса на территории государственного лесного фонда.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттiк орман қорына кiретiн, бiрақ темiр жолдардың, автомобиль жолдарының, каналдардың, магистральды құбырлардың және осы объектілердi қолайсыз табиғат құбылыстарынан қорғауға, қоршаған ортаның ластануын болдырмауға, шу әсерiн азайтуға арналған басқа да желiлiк құрылыстардың белдеулерiнде орналасқан орман екпелерi үшiн осы Қағидалар өздерiнiң қорғаныш функцияларын және оларды пайдаланудың белгіленген тәртiбiн орындау үшiн осы екпелердiң мақсаты ескерiле отырып қолданылады.
3. Шекаралық аймақтарда орналасқан мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде сүректi түбірімен босату кезiнде осы Қағидалар Кодекстің 83-бабына сәйкес айқындалған мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн пайдаланудың ерекшелiктерi ескерiле отырып қолданылады.
4. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу, аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу және өзге де мақсаттарда ағаш кесу тәртiбiмен сүрек босату осы Қағидаларға және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11894 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидаларына (бұдан әрі – Ағаш кесу қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер ормандарында және басқа ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда осы Қағидалар Кодекстің 92-бабына сәйкес осы аумақтардың режимiне, орман шаруашылығын жүргiзу және ормандарды пайдалану тәртiбiне қайшы келмейтiн бөлiгiнде қолданылады.
6. Басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу кезiнде сүректi түбірімен босату толысқан және қураған екпелерде жүзеге асырылады, бұл орайда бiрiншi кезекте, ағаш кесудiң жоспарына қарамастан, өздерiнiң жай-күйiне қарай (өрт, жел, жауын-шашын, орман зиянкестерi, ластайтын заттардың қалдықтары (тастандылары), басқа да қолайсыз әсер етулер салдарынан бүлiнген) кесу талап етiлетiн екпелердi, өткен жылдардан кесiлмей қалған ағашты, сөлi алынған сүрекдiңдердi кесу белгiленедi.
7. Аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу кезiнде сүректi түбірімен босату орманды күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу (сирексiту, тазарту, сирету, өтпелiк кесу), санитариялық мақсатта iрiктеп ағаш кесу, қайта жаңарту үшiн ағаш кесу және құндылығы аз сүрекдiңдердi кесуге байланысты өзге де ағаш кесулер, сондай-ақ қорғаныштық, судан қорғау және басқа функцияларын жоғалта бастаған екпелердi кесу, жас шоғырлардағы жекелеген ағаштарды кесу кезiнде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для лесных насаждений, входящих в государственный лесной фонд, но расположенных на полосах отвода железных, автомобильных дорог, каналов, магистральных трубопроводов и других линейных сооружений, предназначенных для защиты данных объектов от неблагоприятных природных явлений, предотвращения загрязнения окружающей среды, снижения шумового воздействия, настоящие Правила применяются с учетом назначения этих насаждений для выполнения ими защитных функций и установленного порядка их использования.
3. При отпуске древесины на корню на участках государственного лесного фонда, расположенных в пограничных зонах, настоящие Правила применяются с учетом особенностей пользования участками государственного лесного фонда, определенных в соответствии со статьей 83 Кодекса.
4. Отпуск древесины в порядке рубок главного пользования, рубок промежуточного пользования и прочих рубок на участках государственного лесного фонда осуществляется в соответствии с настоящими Правилами и Правилами рубок леса на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 18-02/596 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11894) (далее – Правила рубок леса).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В лесах государственных природных заповедников,
государственных национальных природных парков и других, особо охраняемых природных территориях настоящие Правила применяются в части, не противоречащей режиму этих территорий, порядку ведения лесного хозяйства и использования лесов согласно статье 92 Кодекса.
6. Отпуск древесины на корню при рубках главного пользования осуществляется в спелых и перестойных насаждениях, при этом в первую очередь, вне зависимости от планов рубок, в рубку назначаются насаждения, в которых она требуется по их состоянию (поврежденные пожарами, ветром, осадками, вредителями леса, выбросами (сбросами) загрязняющих веществ, в результате других неблагоприятных воздействий), недорубы прошлых лет, вышедшие из подсочки древостой.
7. Отпуск древесины на корню при рубках промежуточного пользования осуществляется при проведении рубок ухода за лесом (осветление, прочистка, прореживание, проходная рубка), выборочных санитарных рубок, рубок реконструкции и иных рубок, связанных с рубкой малоценных древостоев, а также рубок насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции, рубок единичных деревьев в молодняках.

8. Басқа да мақсаттарда ағаш кесу кезiнде сүректi түбірімен босату үй және құрылыс салу, су тораптарының (cу қоймаларымен толтырылатын аймақтарды қоса алғанда), құбырлар, жолдар, байланыс және электр беру желiлерiн салу және пайдалану үшiн орман жерлерiн тазарту жүргiзген, пайдалы қазбаларды өндiру кезiнде және орман жерлерiн орман емес жерлерге белгіленген тәртiппен көшiруге байланысты өзге де жағдайларда, сондай-ақ орман соқпағын салу өртке қарсы ор қазу, орман өсiру, өртке қарсы, орман-мелиоративтiк және басқа орман шаруашылық жұмыстарын жүргізу, санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесу, жойылуға тиiс қоқыстарды жинау кезiнде жүзеге асырылады.
9. Уақытша ағаш тұқымы учаскелері ретiнде бөлiнген екпелердi орман сүректi ағаштарының тұқымдарын дайындау мақсатында бiтiк шыққан жылдарда ғана кесуге жол берiледi. Ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға берiлген мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде уақытша ағаш тұқымы учаскелерiн бөлу шартта көзделген жағдайларда жүргiзiледi.
10. Cүpeк дайындау, мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн пайдалану мерзiмiне қарамастан, ағаш кесу билеттері бойынша ғана рұқсат етiледi.
11. Есепке алудың барлық түрлері кезінде босатылуға тиіс сүрек мөлшері тығыз текше метрлермен айқындалады. Сексеуіл сүрегін босату кезінде массаны есепке алуды тоннамен жүргізуге рұқсат етіледі.
12. Орман ресурстарын дайындалған өнім мөлшері бойынша босату кезінде мынадай өлшем бірліктері қолданылады:
1) декалитрлер – сүрек сөлдері үшін;
2) тығыз текше метрлер – сыпталған және бөрене күйіндегі ағаш материалдары үшін;
3) жинап қою текше метрлері – кесу қалдықтары, шөпшек, бұталық жем, қылқан жапырақтылар табандары үшін;
4) тонналар – шайыр, қабық үшін;
5) дана – шыбықтар мен шөпшектерден, тал шыбығынан, сондай-ақ жаңа жылдық шыршалардан жасалған ұсақ сұрыптар үшін.
13. Түбірімен босатылатын сүрек үшін төлемақы сомасын есептеу және төлеу тәртібі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің 588-бабына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Сүрек босату кезiнде орман пайдаланушыларға Кодекстің 38-бабында көзделген талаптардан басқа мынадай талаптар қойылады:
1) ағаш кесу және жол бойын тазалау, орман қоймаларын орналастыру, құрылыстар салу кезiнде мемлекеттік орман қоры учаскелерiн ластауға, сондай-ақ кесiлген күйi салбырап қалған ағаштарды және үйiнділердi қалдыруға жол бермеу;

8. Отпуск древесины на корню при прочих рубок осуществляется при проведении расчистки лесных земель для строительства зданий и сооружений, строительства и эксплуатации гидроузлов (включая зоны затопления водохранилищами), трубопроводов, дорог, линий связи и электропередачи, добычи полезных ископаемых и в иных случаях, связанных с переводом в установленном порядке лесных земель в нелесные, а также при прокладке просек, создании противопожарных разрывов, проведении лесокультурных, противопожарных, лесомелиоративных и других лесохозяйственных работ, сплошных санитарных рубок, уборке ликвидной захламленности.
9. Рубка насаждений, выделенных в качестве временных лесосеменных участков, осуществляется только в урожайные годы с целью заготовки семян лесных древесных растений. На участках государственного лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование, выделение временных лесосеменных участков производится в случаях, предусмотренных договором.
10. Отпуск древесины на корню, независимо от срока пользования участками государственного лесного фонда, проводится только по лесорубочным билетам.
11. Количество подлежащей отпуску древесины при всех видах учета определяется в плотных кубических метрах. При отпуске древесины саксаула разрешается производить учет по массе в тоннах.
12. При отпуске лесных ресурсов по количеству заготовленной продукции применяются следующие единицы измерения:
1) декалитры – для древесных соков;
2) плотные кубические метры – для лесоматериалов в хлыстах и круглом виде;
3) складочные кубические метры – для порубочных остатков, хвороста, веточного корма, хвойной лапки;
4) тонны – для живицы, коры;
5) штуки – для мелких сортиментов из тонкомера и хвороста, ивового прута, а также елок.
13. Порядок исчисления и уплаты сумм платы за древесину, отпускаемую на корню, определяется в соответствии со статьей 588 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. К лесопользователям при отпуске древесины на корню кроме требований, предусмотренных статьей 38 Кодекса, предъявляются следующие требования:
1) не захламлять участки государственного лесного фонда при рубке леса и расчистке трасс дорог, устройстве лесных складов, строительстве сооружений, а также оставления срубленных зависших деревьев и завалов;

2) қар жоқ кезеңде ағаштарды кесу мен кесiндi қалдықтарынан алаңды тазарту арасындағы алшақтықтың 15 күннен асуына жол бермей, кеспеағаш аймағын тазалау, сондай-ақ орманда өрт қаупi бар кезең басталғанға дейiн қысқы кеспеағаш аймағын тазалау;
3) өзендер мен жылғалардың арнасын ағызу, сондай-ақ ағаш сүйрету және ағаш тасу жолы ретiнде пайдаланбау;
4) сүректi әкеткен және өзге жүктердi тасымалдаған кезде жолдарды, көпiрлердi және орман соқпағын, сондай-ақ құрғату тораптарын, жол, гидро-мелиоративтiк және басқа құрылыстарды, суағарларды, жылғаларды, өзендердi сақтау және олар бұзылған жағдайда өз есебiнен тиiстi жай-күйiне келтiру;
5) тұқымдық, артықшылығы бар және басқа да кесілуге жатпайтын ағаштардың, өскiндердiң кеспеағаш аймағына iргелес жатқан әрбiр жағынан алғандағы енi 50 метр белдеулердегi екпелердiң сақталуын, сондай-ақ орман орналастыру және орман шаруашылығы белгiлерiнiң, ағаштар мен түбiрлердегi жапсырмалардың бүтiндiгiн қамтамасыз ету.
2-тарау. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүректi түбірімен босату тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүректi түбірімен босатудың жыл сайынғы мөлшерiне Кодекстің 93-бабының 2-тармағына сәйкес орман орналастыру жобаларына, ағаш кесу жоспарларына, құрылыс объектiлерi үшiн орман алаңдарын тазалау жөнiндегi жобаларға, жаппай санитариялық ағаш кесудi жүргiзуге арналған рұқсаттарға сәйкес белгіленген басты мақсатта пайдалану үшiн (кеспеағаш қоры), аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесудiң, өзге де мақсаттарда ағаш кесулердің жыл сайынғы көлемi кiреді.
16. Мемлекеттiк орман иеленушілер ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға құқығы бар орман пайдаланушылардың өтiнiмдерi негiзiнде, оларға басты, аралық мақсаттарда пайдалану үшiн ағаш кесу мен өзге де ағаш кесуге арналған өздерiнiң өтiнiмдерiн енгiзе отырып, өсiп тұрған сүректi жыл сайын босатуға жиынтық материалдар қалыптастырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Сүректі түбірімен босату мемлекеттiк орман иеленушiлер орман орналастыру жобасына, ағаш кесу жоспарына сәйкес, сондай-ақ кеспеағаш аймағы ағаш кecугe түсуден бiр жыл бұрын жергiлiктi халықтың отындық ағашқа деген қажеттерiн ескере отырып әзірлейтін кеспеғаш аймағын бөліп беру мен мөлшерлеу материалдарының негізінде жүзеге асырылады.

2) производить очистку лесосек, не осуществляя в бесснежный период разрыва более 15 календарных дней между рубкой деревьев и очисткой площади от порубочных остатков, а также производить доочистку зимних лесосек до наступления пожароопасного сезона в лесу;
3) не использовать русла рек и ручьев для сплава древесины, а также в качестве трелевочных волоков и лесовозных дорог;
4) сохранять и приводить за свой счет в надлежащее состояние нарушенные при вывозке древесины и перевозке иных грузов дороги, мосты и просеки, а также осушительную сеть, дорожные, гидромелиоративные и другие сооружения, водотоки, ручьи, речки;
5) обеспечивать сохранность семенных, плюсовых и других, не подлежащих рубке деревьев, подроста, прилегающих к лесосекам насаждений на полосах шириной 50 метров с каждой стороны, а также целостность лесоустроительных и лесохозяйственных знаков, клейм на деревьях и пнях.
Глава 2. Порядок отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Ежегодный размер отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда включает ежегодные объемы рубок главного пользования (лесосечный фонд), промежуточного пользования, прочих рубок, определяемых в соответствии с лесоустроительными проектами, планами рубок, проектами по расчистке лесных площадей под строительные объекты, разрешениями на проведение сплошных санитарных рубок согласно пункту 2 статьи 93 Кодекса.
16. Государственные лесовладельцы формируют сводные материалы на ежегодный отпуск древесины на корню на основании заявок лесопользователей, имеющих право долгосрочного лесопользования, с включением в них собственных заявок на рубки главного, промежуточного пользования и прочие рубки.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Отпуск древесины на корню осуществляется на основании материалов отвода и таксации лесосек, разрабатываемых государственными лесовладельцами в соответствии с лесоустроительным проектом, планом рубок, а также с учетом потребностей местного населения в топливной древесине за год до поступления лесосек в рубку.

Кеспеғаш аймағын бөліп беру мен мөлшерлеуді мемлекеттік орман иеленушiлер Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/161 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10693 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде кеспеағаштарды бөліп беру мен мөлшерлеу қағидаларына сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Cүpeкті түбірімен босату мерзімі кеспеағаш ағаш кесуге белгiленген жылдың 1 қаңтарынан бастап 31 желтоқсанына дейін, ал тасып әкету мерзiмi - келесi жылдың 1 мамырына дейiн белгiленедi.
19. Сүpeктi түбірімен босату кезінде кесуге белгіленген ағаштардың алаңы мен санын ескере отырып сүректi тасып әкету оны дайындаумен бiр мезгiлде жүзеге асырылады.
Сүректi түбірімен босату кезінде дайындалған сүректiң санын ескере отырып оны ағаш кесу билетiнде көрсетiлген уақытша орман қоймаларына тасу жүзеге асырылады. Осы сүректi тасып әкету дайындалған сүректiң мөлшерi куәландырылғаннан кейiн жүргізіледі.
Өрттер зақымдаған екпелерде, сондай-ақ дауылдар мен жел сұлатқан ағаштарды жинау есебінен дайындалған сүректің мөлшерін ескере отырып сүрек босату босату кезінде оны тасып әкету осы сүректi есепке алу ұйымдастырылған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Егер сүрек темiр жолдар мен тас жолдар бойындағы қоймаларға, өңдеуге арналған қондырғылар мен құрылғыларға, сондай-ақ мемлекеттiк орман иеленушiмен келiсiлген және ағаш кесу билеттерiнде көрсетiлген орындарда орналастырылған жыл бойы жұмыс iстейтiн ағаш тасу жолдарының бойындағы аралық қоймаларға тасып әкелiнсе, ол ағаш кесілген жерден тасып әкетiлген болып есептеледi.
20. Су тораптарын, құбыр желілерін, жолдар, байланыс және электр беру желiлерiн салуға, карьерлер аршу мен пайдалы қазбалар өндiруге байланысты тазартылуға тиiс алаңдарда, сондай-ақ орман алаңдарын ормансыз жерлерге ауыстыруға байланысты ағаш кесудің өзге де жағдайларында cүpeк босату жобалау құжаттамасында осы жұмыстарды атқару үшін белгіленген мерзiмдерде жүргiзiледi. Ағаш кесу билеттерi бұл орайда жыл бойы ағымдағы жылда игеру көзделген сүрек мөлшерiне жазылады.
21. Піскен сүрекдіңдер қорларынан құралатын басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуді (кеспеағаш қоры) жүргізу кезінде сүрек босату көлемі.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу тәртібімен сүрек дайындау орман орналастыру кезінде айқындалатын және орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) бекітетін есептік кеспеағаш шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 21-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Отвод и таксация лесосек производятся государственными лесовладельцами в соответствии с Правилами отвода и таксации лесосек на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом исполняющий обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/161 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10693).
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Срок отпуска древесины на корню устанавливается с 1 января по 31 декабря того года, на который лесосека назначена в рубку, а срок вывозки - до 1 мая следующего года.
19. При отпуске древесины на корню с учетом по площади и числу деревьев, назначенных в рубку, вывозка древесины осуществляется одновременно с ее заготовкой.
При отпуске древесины на корню с учетом по количеству заготовленной древесины осуществляется подвозка ее на временные лесные склады, указанные в лесорубочном билете. Вывозка этой древесины проводится после освидетельствования количества заготовленной древесины.
При отпуске древесины с учетом по количеству заготовленной древесины в насаждениях, поврежденных пожарами, а также за счет разработки бурелома и ветровала ее вывозка осуществляется только при условии организации учета этой древесины.
Древесина считается вывезенной с мест рубок, если она подвезена к складам у железных и шоссейных дорог, к установкам и приспособлениям для переработки, а также к промежуточным складам у лесовозных дорог круглогодичного действия, устроенным в местах, согласованных с государственным лесовладельцем и указанных в лесорубочных билетах.
20. Отпуск древесины на площадях, подлежащих расчистке в связи со строительством гидроузлов, трубопроводов, дорог, линий связи и электропередачи, разработкой карьеров и добычей полезных ископаемых, а также в иных случаях вырубки леса, связанной с переводом лесных площадей в нелесные, производится в сроки, установленные для проведения этих работ в проектной документации. Лесорубочные билеты при этом выписываются в течение года на количество древесины, предусмотренное к освоению в текущем году.
21. Объем отпуска древесины при проведении рубок главного пользования (лесосечный фонд), образуемый из запасов спелых древостоев.
Заготовка древесины в порядке рубок главного пользования на участках государственного лесного фонда осуществляется в пределах расчетной лесосеки определяемой при проведении лесоустройства и утверждаемой ведомством уполномоченного органа в области лесного хозяйства (далее – ведомство).
Сноска. Правила дополнены пунктом 21 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде аралық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі орманға күтім жасау үшін ағаш кесудің, іріктеп санитариялық мақсатта ағаш кесудің, құндылығы аз және қорғаныштық функцияларын жоғалтып бара жатқан екпелерді қайта жаңартумен байланысты ағаш кесудің белгіленген нормаларын басшылыққа ала отырып, орман орналастыру материалдары бойынша айқындалады.
Ескерту. 2-тарау 22-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өзге мақсаттарда пайдалану үшін ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу, құрылыс объектілері үшін орман алаңдарын тазарту, орман жолдарын тарту және басқа да орман шаруашылығы іс-шараларын орындау жөніндегі жұмыстардың көлемімен айқындалады.
Ескерту. 2-тарау 23-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Орман орналастыру жобаларына енгізілмеген санитариялық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу Ағаш кесу қағидаларына сәйкес ұсынылып отырған іс-шараларды негіздей отырып, табиғи және антропогендік сипаттағы жағдайлардың туындау фактілері бойынша тағайындалады.
Ескерту. 2-тарау 24-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Орман жолдарын тартуға және өртке қарсы орлар қазуға байланысты ағаш кесу орман орналастыру материалдары және (немесе) ормандарды өртке қарсы орналастырудың бас жоспарлары бойынша тағайындалады.
Ескерту. 2-тарау 25-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) мен мемлекеттік орман иеленушілер ағаш кесудің жыл сайынғы көлемдерінің жиынтық материалдарын қалыптастырудың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тарау 26-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

22. Объем заготовки древесины при проведении рубок промежуточного пользования на участках государственного лесного фонда определяется по материалам лесоустройства, исходя из установленных норм рубок ухода за лесом, выборочных санитарных рубок, рубок, связанных с реконструкцией малоценных и теряющих защитные функции насаждений.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Объем заготовки древесины при прочих рубках на участках государственного лесного фонда определяется объемом работ по сплошным санитарным рубкам, расчистке лесных площадей под строительные объекты, прокладке просек и выполнению других лесохозяйственных мероприятий.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Санитарные рубки, не включенные в лесоустроительные проекты, назначаются по фактам возникновения ситуаций природного и антропогенного характера с обоснованием предлагаемых мероприятий в соответствии с Правилами рубок леса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 24 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Рубки, связанные с прокладкой просек и созданием противопожарных разрывов, назначаются по материалам лесоустройства и (или) генеральным планам противопожарного устройства лесов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы) (далее – местные исполнительные органы) и государственные лесовладельцы обеспечивают достоверность формирования сводных материалов ежегодного объема рубок леса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Мемлекеттік орман қоры аумағында ағаш кесудің жыл сайынғы көлемін қалыптастыру тәртібі
Ескерту. Қағида 3-тараумен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Мемлекеттік орман иеленушілер ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 1 қыркүйегіне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органдарға жіберілетін кеспеағаштар бөлу материалдарының негізінде ағаш кесудің жыл сайынғы көлемінің жиынтық материалдарын (бұдан әрі – жиынтық материалдар) қалыптастырады.
28. Мемлекеттік орман иеленушілер беретін жиынтық материалдар мынадай құжаттарды қамтиды:
1) бірінші басшы немесе оны алмастыратын адам қол қойған жергілікті атқарушы органдардың атына ілеспе хат;
2) жылдық кеспеағаштың жиынтық ведомосы;
3) осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемі;
4) іріктеп санитариялық мақсатта кесуге белгіленген екпелерді комиссияның тексеру немесе қарап көру актісі және Ағаш кесу қағидаларының 121-тармағына сәйкес сүрекдіңнің санитариялық жай-күйiнiң орташа өлшемдiк балы.
29. Осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген материалдардан басқа, жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу көлемін қарау және бекіту үшін:
1) кесуге белгіленген екпелерді комиссияның тексеру немесе қарап көру актісі және Ағаш кесу қағидаларының 150-тармағына сәйкес сүрекдіңнiң санитариялық жай-күйiнiң орташа өлшемдiк балы;
2) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша биологиялық тұрақтылығынан айырылған екпелерде отырғызылған сынама алаңдарының жиынтық ведомосы;
3) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесуді қажет ететін екпелердің жиынтық ведомосы;
4) телімдерді, олардың алаңдарын көрсетіп және сынама алаңдарын енгізе отырып, жаппай санитариялық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуге белгіленген учаскелерге планшеттен алынған көшірме;
5) орман өрті туралы хаттама ұсынылады.
30. Мемлекеттік орман қорының мына санаттарында:
1) ерекше қорғалатын орман аумақтарында, оның iшiнде:
мемлекеттiк табиғи қорықтар ормандарында;
мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер ормандарында;
мемлекеттiк табиғи резерваттар ормандарында;
мемлекеттiк өңiрлiк табиғи парктер ормандарында;
мемлекеттiк қорық аймақтары ормандарында;
табиғаттың мемлекеттiк орман ескерткiштерiнде;
орманның гендiк резерваттарын қоса, ғылыми маңызы бар орман учаскелерiнде;
аса құнды орман алаптарында;
жаңғақ кәсiпшiлiгi аймақтарында;
орман-жемiс екпелерiнде;
аса биiк тау ормандарында;

Глава 3. Порядок формирования ежегодного объема рубок леса на территории государственного лесного фонда
Сноска. Правила дополнены главой 3 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Государственные лесовладельцы формируют сводные материалы ежегодного объема рубок леса (далее – сводные материалы) на основании материалов отвода лесосек, которые направляются в местные исполнительные органы в срок до 1 сентября года, предшествующего началу рубок леса.
28. Сводные материалы, представляемые государственным лесовладельцем включают следующие документы:
1) сопроводительное письмо в адрес местных исполнительных органов, подписанное первым руководителем или лицом его замещающим;
2) сводная ведомость годичной лесосеки;
3) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами по формам, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящим Правилам;
4) акт осмотра или обследования комиссией, намеченных под выборочные санитарные рубки насаждений и средневзвешенный балл санитарного состояния древостоя, согласно пункту 121 Правил рубок леса.
29. Для рассмотрения и утверждения объемов сплошных санитарных рубок, кроме материалов, указанных в пункте 28 настоящих Правил, представляются:
1) акт осмотра или обследования комиссией намеченных в рубку насаждений и средневзвешенный балл санитарного состояния древостоя, согласно пункту 150 Правил рубок леса;
2) сводная ведомость пробных площадей, заложенных в насаждениях, потерявших биологическую устойчивость по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) сводная ведомость насаждений, требующих проведения сплошных санитарных рубок по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
4) выкопировку из планшета на участки, намеченные под сплошные санитарные рубки, с указанием выделов, их площади и с нанесением пробных площадей;
5) протокол о лесном пожаре.
30. Для рассмотрения и утверждения объемов прочих рубок, рубок, связанных с реконструкцией малоценных и теряющих защитные, водоохранные и другие экологические функции насаждений в следующих категориях государственного лесного фонда, указанные рубки проводятся только по разрешению уполномоченного органа при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы:
1) особо охраняемые лесные территории, в том числе:
леса государственных природных заповедников;
леса государственных национальных природных парков;
леса государственных природных резерватов;
леса государственных региональных природных парков;
леса государственных заповедных зон;
государственные лесные памятники природы;
участки леса, имеющие научное значение, включая лесные генетические резерваты;
особо ценные лесные массивы;
орехопромысловые зоны;
лесоплодовые насаждения;
субальпийские леса;

2) мемлекеттiк қорғаныштық орман белдеулерiнде;
3) қала ормандарында;
4) елдi мекендердiң және емдеу-сауықтыру мекемелерiнiң жасыл аймақтарында;
5) эрозияға қарсы ормандарда;
6) өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар мен басқа да су объектiлерi жағалауларындағы тыйым салынған орман белдеулерiнде басқа мақсатта ағаш кесуге, сондай-ақ құндылығы төмен және қорғаныштық, су сақтау және басқа да экологиялық функцияларын жоғалта бастаған екпелердің құрылымын қайта жаңартуға байланысты ағаш кесу көлемдерін қарау және бекіту үшін көрсетілген ағаш кесулер мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде, тек уәкiлеттi органның рұқсаты бойынша жүргiзiледi.
31. Жергілікті атқарушы органдар мен мемлекеттік орман иеленушілер ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 20 қыркүйегіне дейін ведомствоның аумақтық органына (бұдан әрі – аумақтық орган) тексеру үшін мемлекеттік орман иеленушілер және филиалдар бойынша материалдар жібереді.
32. Жергілікті атқарушы органдар мен мемлекеттік орман иеленушілердің аумақтық органға ұсынатын материалдары мыналарды қамтиды:
1) бірінші басшысы немесе оны алмастыратын адам қол қойған ілеспе хат;
2) осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша берілген мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу түрлері бойынша сүрек дайындау көлемі;
3) осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес берілетін жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу бойынша материалдар.
33. Аумақтық орган ұсынылған ағаш кесудің жыл сайынғы көлемдерінің материалдарына тексеру жүргізеді және оларды ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 25 қазанына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Орман кодексіне сәйкес бекіту үшін ұсынады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 28.06.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Орман орналастыру материалдарында көзделген кесу көлемін орман иеленуші ведомствоның аумақтық бөлімшесінің келісімі бойынша ағаш кесу басталар алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейінгі мерзімде жылына бір рет бекітеді. Ағаш кесу көлемдерін түзету бірінші жартыжылдықтың қорытындылары бойынша жылына бір рет жүргізіледі.
Табиғи-климаттық факторлардың, ормандардың зиянкестермен және аурулармен зақымдануының нәтижесінде болған салдарларды жою кезінде орман орналастыру материалдарымен айқындалмаған мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орманды санитариялық және өзге де кесу көлемін уәкілетті органның ведомствосы бекітеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 28.06.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) государственные защитные лесные полосы;
3) городские леса;
4) зеленые зоны населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений;
5) противоэрозионные леса;
6) запретные полосы лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов.
31. Местные исполнительные органы и государственные лесовладельцы до 20 сентября года, предшествующего началу рубок леса, направляет материалы, в разрезе государственных лесовладельцев и филиалов, в территориальный орган ведомства (далее – территориальный орган) для проверки.
32. Материалы, представляемые местными исполнительными органами и государственными лесовладельцами в территориальный орган, содержат:
1) сопроводительное письмо, подписанное первым руководителем или лицом его замещающим;
2) объемы заготовки древесины по видам рубок леса на участках государственного лесного фонда, представляемые по формам, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящим Правилам;
3) материалы по сплошным санитарным рубкам, представляемые в соответствии с пунктом 29 настоящих Правил.
33. Территориальный орган проводит проверку представленных материалов ежегодного объема рубок леса и в срок до 25 октября года, предшествующего началу рубок леса, представляет сводные материалы для утверждения в соответствии Лесным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 28.06.2024 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Объемы рубок предусмотренные лесоустроительными материалами утверждаются лесовладельцем по согласованию с территориальным подразделением ведомства один раз в год, в срок до 25 декабря года, предшествующего началу рубок леса. Корректировка объемов рубок леса проводится один раз в год по итогам первого полугодия.
Объемы санитарных и прочих рубок леса на участках государственного лесного фонда, не определенные лесоустроительными материалами, при ликвидации последствий, сложившихся в результате природно-климатических факторов, поражения лесов вредителями и болезнями утверждаются ведомством уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 28.06.2024 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

35. Аумақтық органдар уәкілетті органның ведомствосы бекіткен ағаш кесу көлемдерін мемлекеттік орман иеленушілерге жеткізеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 28.06.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Ұсынылған материалдар осы Қағидаларға сәйкес келмеген жағдайда ескертулерді жою туралы материалдарды ведомство пысықтау үшін жергілікті атқарушы органдарға және мемлекеттік орман иеленушілерге қайтарады.
37. Пысықталған материалдар оларды ведомство жергілікті атқарушы органдарға және мемлекеттік орман иеленушілерге жіберген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде беріледі.
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_________________облысының қарамындағы мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде басты мақсатта пайдалану кезінде сүрек дайындаудың 20__ жылға арналған көлемі
Ескерту. Қағида 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
алымында алаң, гектар
бөлгішінде қор, текше метр
Мемлекеттік орман иеленушінің атауы
Тұқымдылар топтары бойынша басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Жиыны
қылқан жапырақты
жұмсақ жапырақты
қатты жапырақты, сексеуіл
1
2
3
4
5
6
мемлекеттік орман қорының санаты
Жиыны:
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
2-қосымша
Нысан
___________облысының қарамындағы мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындаудың 20___ арналған көлемі
Ескерту. Қағида 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
алымында алаң, гектар
бөлгішінде қор, текше метр
Мемлекеттік орман иеленушінің атауы
Тұқымдылар топтары бойынша орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
қылқан жапырақты
жарықтан-дыру
тазарту
сирету
өтпелі ағаш кесу
1
2
3
4
5
6
мемлекеттік орман қорының санаты
Жиыны:
кестенің жалғасы
Тұқымдылар топтары бойынша орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Жиыны
жұмсақ жапырақты
қатты жапырақты
жарықтандыру
тазарту
сирету
өтпелі ағаш кесу
жарықтандыру
тазарту
сирету
өтпелі ағаш кесу
7
8
9
10
11
12
13
14
15
мемлекеттік орман қорының санаты
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
3-қосымша
Нысан
__________ облысының қарамындағы мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде іріктеп санитариялық мақсатта ағаш кесу кезінде сүрек дайындаудың 20___ жылға арналған көлемі

35. Территориальными органами объемы рубок леса утвержденные ведомством уполномоченного органа доводятся до государственных лесовладельцев.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 28.06.2024 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При несоответствии представленных материалов настоящим Правилам, материалы об устранении замечании возвращаются ведомством в местные исполнительные органы и государственным лесовладельцам для доработки.
37. Доработанные материалы представляются повторно в течение 10 рабочих дней с даты направления их ведомством в местные исполнительные органы и государственным лесовладельцам.
Приложение 1
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Объемы заготовки древесины на 20___ год, при проведении рубок главного пользования на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, находящимися в ведении ______________________________ области
в числителе площадь, гектар
в знаменателе запас, кубических метров
Наименование государственного
лесовладельца
Объемы заготовки древесины при проведении рубок главного пользования по группам пород
Итого
хвойные
мягколиственные
твердолиственные, саксаул
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
Итого:
Приложение 2
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Объемы заготовки древесины на 20__ год, при проведении рубок ухода за лесом на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, находящимися в ведении __________________________________область
в числителе площадь, гектар
в знаменателе запас, кубических метров
Наименование государственного лесовладельца
Объемы заготовки древесины при проведении рубок ухода за лесом по группам пород
хвойные
Осветления
прочистки
прореживание
проходные
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
Итого:
продолжение таблицы
Объемы заготовки древесины при проведении рубок ухода за лесом по группам пород
Итого
мягколиственные
твердолиственные
осветления
прочистки
прореживание
проходные
осветления
прочистки
прореживание
проходные
7
8
9
10
11
12
13
14
15
категория государственного лесного фонда
Приложение 3
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма

Ескерту. Қағида 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
алымында алаң, гектар
бөлгішінде қор, текше метр
Мемлекеттік орман иеленушінің атауы
Тұқымдылар топтары бойынша іріктеп санитариялық мақсатта ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Жиыны
қылқан жапырақты
жұмсақ жапырақты
қатты жапырақты, сексеуіл
1
2
3
4
5
6
мемлекеттік орман қорының санаты
Жиыны:
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
4-қосымша
Нысан
___________облысының қарамындағы мемлекеттік орман иеленушілер жүзеге асыратын мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өзге де ағаш кесу кезінде сүрек дайындаудың 20___ жылға арналған көлемі
Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.01.2018 № 47 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
алымында алаң, гектар
бөлгішінде қор, текше метр
Мемлекеттік орман иеленушінің атауы
Тұқымдылар топтары бойынша өзге де ағаш кесу кезінде сүрек дайындау көлемі
Жиыны
қылқан жапырақты
жұмсақ жапырақты
қатты жапырақты, сексеуіл
1
2
3
4
5
6
мемлекеттік орман қорының санаты
жаппай санитариялық мақсатта ағаш кесу
Жиыны:
су тораптарын, құбыр жолдарын, жолдар салумен байланысты орман алаңдарын тазарту
Жиыны:
орман соқпақтарын салу, өртке қарсы орлар қазу кезінде орман алаңдарын тазарту
Жиыны:
өтімді қалдықтарды жинау
Жиыны:
Барлығы:
Мемлекеттік орман қоры
учаскелерінде сүректі түбірімен
босату қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________________облысы ___________________________________бойынша (мемлекеттік орман иеленуші) биологиялық орнықтылығын жоғалтқан екпелер құраған сынама алаңдардың жиынтық ведомосі

Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Объемы заготовки древесины на 20____ год, при проведении выборочных санитарных рубок на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, находящимися в ведении _______________________________ область
в числителе площадь, гектар
в знаменателе запас, кубических метров
Наименование государственного лесовладельца
Объемы заготовки древесины при проведении выборочных санитарных рубок по группам пород
Итого
хвойные
мягколиственные
твердолиственные,
саксаул
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
Итого:
Приложение 4
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 29.01.2018 № 47 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Объемы заготовки древесины на 20___ год, при проведении прочих рубок на участках государственного лесного фонда, осуществляемых государственными лесовладельцами, находящимися в ведении ______________________________ области
в числителе площадь, гектар
в знаменателе запас, кубических метров
Наименование государственного лесовладельца
Объемы заготовки древесины при проведении прочих рубок по группам пород
Итого
хвойные
мягколиственные
твердолиственные,
саксаул
1
2
3
4
5
6
категория государственного лесного фонда
сплошные санитарные рубки
Итого:
расчистки лесных площадей в связи со строительством гидроузлов, трубопроводов, дорог
Итого:
расчистки лесных площадей при прокладке просек, создании противопожарных разрывов
Итого:
уборка ликвидной захламленности
Итого:
Всего:
Приложение 5
к Правилам отпуска древесины
на корню на участках
государственного лесного фонда
Форма