Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құнды объектілерге жатқызу, олардың шекараларын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 18-05/246 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 сәуірде № 10755 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 5 қыркүйектегі № 370 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 05.09.2018 № 370 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 9-бабы 1-тармағының 73) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құнды объектілерге жатқызу, олардың шекараларын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 19 наурыздағы
№ 18-05/246 бұйрығымен
бекітілген
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құнды объектілерге жатқызу, олардың шекараларын белгілеу қағидалары
1. Осы Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құнды объектілерге жатқызу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-тармағының 73) тармақшасына сәйкес әзірленген және балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құнды объектілерге жатқызу, олардың шекараларын белгілеу тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, установления их границ
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 18-05/246. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2015 года № 10755. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 сентября 2018 года № 370 ( вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 05.09.2018 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 73) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, установления их границ.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 марта 2015 года № 18-05/246
Правила
отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
к особо ценным, установления их границ
1. Настоящие Правила отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, установления их границ (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 73) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок отнесения рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, установления их границ.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы басшылықты, сондай-ақ өз өкiлеттiктерi шегiнде салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) аумақтық бөлімшелер – уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері.
3. Балық шаруашылығы үшін ерекше құнды маңызы бар, оларда шаруашылық және өзге де қызметтің реттелетін режимі белгіленетін су объектілері немесе олардың бөліктері, іргелес жағалау аумағымен шектеулі акваториялар (серуендеу орындары, қыстау шұңқырлары, уылдырық шашатын және жануарлар түрлерінің табиғи жағдайларда табиғи жолмен көбею орындары) балық шаруашылығының ерекше құнды су айдындары және (немесе) учаскелері болып табылады.
4. Ерекше құнды балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері мынадай мақсаттарды іске асыру үшін белгіленеді:
1) балықтардың кәсіпшілік түрлерінің және басқа да су жануарларының табиғи молаюын қолдау;
2) балықтардың және басқа да су жануарларының биологиялық әртүрлілігін сақтау;
3) сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген балық түрлерін және басқа да су жануарларын сақтау;
4) серуендеу, уылдырық шашу орындарын, өріс аудару жолдарын, қыстау шұңқырларын сақтау.
5. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу және олардың шекараларын белгілеу, сондай-ақ учаскелердің бекітілген шекараларын түзету, өзгерту жөнінде ұсыныстар әзірлеу үшін аумақтық бөлімше комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Көрсетілген Комиссияның құрамын және оның қызмет тәртібін аумақтық бөлімше айқындайды.
Комиссия құрамына аумақтық бөлімшелердің, жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, ғылыми және табиғат қорғау ұйымдарының өкілдері енгізіледі.
Бекітілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызған жағдайда Комиссия құрамына балық ресурстарын пайдаланушылардың өкілдері енгізіледі.
6. Комиссия отырысының нәтижелері Комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді, оған қатысып отырған мүшелердің барлығы қол қояды.
7. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құндыларға жатқызу және олардың шекараларын белгілеу тиісті ғылыми ұйымдар берген биологиялық негіздеменің негізінде жүзеге асырылады.
8. Уәкілетті орган Комиссия ұсынымдары мен биологиялық негіздеме негізінде мынадай:
1) балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін ерекше құнды объектілерге жатқызу, олардың шекараларын белгілеу туралы;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный государственный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
2) территориальные подразделения – территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа.
3. Рыбохозяйственными водоемами и (или) участками особой ценности являются водные объекты или их части, акватории с прилегающими береговыми территориями, имеющими особо ценное значение для рыбного хозяйства (места нагула, зимовальных ям, нереста и воспроизводства видов животных естественным путем в природных условиях), на которых устанавливается регулируемый режим хозяйственной и иной деятельности.
4. Особо ценные рыбохозяйственные водоемы и (или) участки определяются для реализации следующих целей:
1) поддержания естественного воспроизводства промысловых видов рыб и других водных животных;
2) сохранения биологического разнообразия рыб и других водных животных;
3) сохранения редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных;
4) сохранения мест нагула, нерестилищ, путей миграции, зимовальных ям.
5. Для выработки предложений по отнесению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным и установлению их границ, а также корректировке, изменению установленных границ территориальным подразделением создается комиссия (далее - Комиссия).
Состав и порядок деятельности указанной Комиссии определяются территориальным подразделением.
В состав Комиссии включаются представители территориальных подразделений, местных исполнительных органов, общественных объединений, природоохранных и научных организаций.
В случае отнесения закрепленных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным, в состав Комиссии включаются представители пользователей рыбными ресурсами.
6. Результаты заседания Комиссии оформляются протоколом заседания Комиссии, подписываются всеми присутствующими членами.
7. Отнесение рыбхозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным и установление их границ осуществляются на основании биологического обоснования, выданного соответствующими научными организациями.
8. Уполномоченный орган на основании рекомендаций Комиссии и биологического обоснования принимает следующие решения:
1) об отнесении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков к особо ценным и установлении их границ;

2) белгіленген шекараларда шаруашылық және өзге де қызметтің реттелетін режимін белгілеу жөнінде шешімдерді қабылдайды.
9. Қабылданатын шешімдер аумағында осы су айдыны орналасқан жергілікті атқарушы органдармен келісіледі.
10. Ерекше құнды балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің белгіленген шекаралары белгілі бір жайылым, уылдырық шашу, өсіру орындары, қыстау шұңқырлары орындарының атаулары және географиялық координаталары көрсетілген карта-схемада белгіленеді.
11. Ерекше құнды балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекаралары белгілі бір жайылым, уылдырық шашу, өсіру орындарын, қыстау шұңқырлары шегінде балық шаруашылығын жүргізуге бөлінген бір немесе бірнеше балық шаруашылығы учаскелерін қамтуы мүмкін.

2) по установлению регулируемого режима хозяйственной и иной деятельности в обозначенных границах.
9. Принимаемые решения согласовываются с местными исполнительными органами, на территории которых расположены данные водоемы.
10. Установленные границы особо ценных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков отражаются на карте-схеме с указанием наименования определенных мест нагула, нереста, воспроизводства, зимовальных ям и географических координат.
11. Границы особо ценных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков охватывают один или несколько рыбохозяйственных участков, отведенных для ведения рыбного хозяйства в пределах определенных мест нагула, нереста, воспроизводства, зимовальных ям.