Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізу әдістемесін, қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 184 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 сәуірде № 10829 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 216 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 24.05.2016 № 216 бұйрығымен.
«Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 60) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізу әдістемесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. «Энергетикалық ұйым басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2013 жылғы 28 ақпандағы № 51 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8389 тіркелді, «Егемен Қазақстан» 2013 жылғы 19 қазандағы № 235 (28174) газетінде жарияланды) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі                                 В. Школьник
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________ Ә. Исекешев

Об утверждении Методики, Правил проведения аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 184. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2015 года № 10829. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 24 мая 2016 года № 216
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 24.05.2016 № 216.
В соответствии с подпунктом 60) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Методику проведения аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 февраля 2013 года № 51 «Об утверждении правил проведения аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8389, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 19 октября 2013 года № 297 (27571)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан                       В. Школьник
«СОГЛАСОВАН»
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
__________________ А. Исекешев

2015 жылғы 31 наурыз
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2015 жылғы 19 наурыз
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 10 наурыздағы
№ 184 бұйрығына
1-қосымша
Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан
өткізу әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 60) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізуді ұйымдастыру үшін арналған.
2. Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізу кезінде атқаратын лауазымының аясында кәсiби және бiлiктiлiк дайындығының деңгейi анықталады.
2. Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттау
3. Энергетика ұйымдарының басшыларын аттестаттаудан өткізу үшін мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органның (бұдан әрі – мемлекеттiк орган) аттестаттау комиссиясы құрылады.
4. Энергетика ұйымдарының мамандарын аттестаттаудан өткізу үшін мемлекеттік органының аумақтық бөлімшесінің аттестаттау комиссиясы құрылады.
5. Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттау келесі сатылардан тұрады:
1) емтихан;
2) аттестаттау комиссиясының шешім қабылдауы;
3) Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізу қағидаларымен белгіленген тәртіпте, аттестаттау парағын немесе аттестаттау комиссиясының отырыс хаттамасын беруі.
6. Энергетика ұйымдарының басшыларын аттестаттауға мемлекеттік органның даярлығы келесі іс-шараларды қамтиды:
1) энергетика ұйымдары берген өтінімдерге сәйкес энергетика ұйымдарының басшыларын аттестаттау кестесін қалыптастыру және бекіту;
2) энергетика ұйымдарының басшыларын аттестаттау бойынша мемлекеттік органның аттестаттау комиссиясын құру;
3) өзінің ресми интернет-ресурсында энергетика ұйымдарының басшыларын аттестаттау кестесін орналастырумен энергетика ұйымдарының басшыларын аттестаттауды өткізу туралы хабарлау.
Аттестаттау комиссиясының құрамы мен энергетика ұйымдарының басшыларын аттестаттау кестесі мемлекеттік орган басшысымен бекітіледі.
7. Энергетика ұйымдарының мамандарын аттестаттауға мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің даярлығы келесі іс-шараларды қамтиды:

от 31 марта 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________________ Е. Досаев
от 19 марта 2015 год
Приложение 1
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 10 марта 2015 года № 184
Методика проведения аттестации руководителей и специалистов
энергетических организаций
1. Общие положения
1. Настоящая Методика проведения аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций (далее - Методика) разработана в соответствии с подпунктом 60) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» (далее - Закон) и предназначена для организации проведения аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций.
2. При проведении аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций определяется уровень профессиональной и квалификационной подготовки, в рамках занимаемой должности.
2. Аттестация руководителей и специалистов
энергетических организаций
3. Для проведения аттестации руководителей энергетических организаций создается аттестационная комиссия государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю (далее государственный орган).
4. Для проведения аттестации специалистов энергетических организаций создается аттестационная комиссия территориального подразделения государственного органа.
5. Аттестация руководителей и специалистов энергетических организаций состоит из следующих этапов:
1) экзамен;
2) вынесение решения аттестационной комиссией;
3) выдача аттестационного листа или протокола заседания аттестационной комиссии, в порядке установленным Правилами аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций.
6. Подготовка государственного органа к аттестации руководителей энергетических организаций включает в себя следующие мероприятия:
1) формирование и утверждение Графика аттестации руководителей энергетических организаций, согласно представленным заявкам энергетических организаций;
2) создание аттестационной комиссии государственного органа по аттестации руководителей энергетических организаций;
3) информирование о проведении аттестации руководителей энергетических организаций путем размещения Графика аттестации руководителей энергетических организаций на своем официальном интернет-ресурсе.
Состав аттестационной комиссии и График аттестации руководителей энергетических организаций утверждается руководителем государственного органа.
7. Подготовка территориального подразделения государственного органа к аттестации специалистов энергетических организаций включает в себя следующие мероприятия:

1) энергетика ұйымдары берген өтінімдерге сәйкес энергетика ұйымдарының мамандарын аттестаттау кестесін қалыптастыру және бекіту;
2) энергетика ұйымдарының мамандарын аттестаттау бойынша мемлекеттік органның аттестаттау комиссиясын құру;
3) өзінің ресми интернет-ресурсында Энергетика ұйымдарының мамандарын аттестаттау кестесін орналастырумен энергетика ұйымдарының мамандарын аттестаттауды өткізу туралы хабарлау.
Аттестаттау комиссиясының құрамы мен энергетика ұйымдарының мамандарын аттестаттау кестесі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі басшысымен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 10 наурыздағы
№ 184 бұйрығына
2-қосымша
Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізу қағидалары
1. Жалпы ереже
1. Осы Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 60) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын аттестаттаудан өткізу тәртібін және мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен ұғымдар қолданылады:
1) аттестаттау комиссиясы – аттестаттаудан өтетін тұлғаның атқаратын лауазымының көлемі бойынша білім деңгейін анықтайтын мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органмен немесе оның аумақтық бөлімшесімен құрылған комиссия;
2) энергетика ұйымдарының басшылары – электр шаруашылығына және сенімді және еңбекті қорғау қызметіне (бөлімдеріне) жауапты тұлғалар болып табылатын энергетика ұйымдарының бірінші техникалық басшылары, сондай-ақ олар уақытша болмағанда орын алмастыратын лауазымды тұлғалар;
3) энергетика ұйымдарының мамандары – электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беру мен бөлуді (диспетчеризацияны), тұтынушыларды сенімді энергиямен жабдықтауды жүзеге асыратын энергетика ұйымдарының жұмысшылары;
4) бiлімді біліктілік тексеру – электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беру мен бөлуді және оларды энергиямен жабдықтау мақсатында сатып алуды жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік қағидаларын білуін тексеру.
3. Егер энергетика ұйымдарының аттестатталатын басшылары, мамандары жаңа лауазымға тағайындалған жағдайда, олар тағайындалғаннан кейін бір жылдан соң аттестаттаудан өтеді. Тең дәрежелі лауазымға тағайындалған кезде, егер ол функционалдық міндеттерінің өзгеруіне әкеп соқпаса, бұл мерзім есепке алынбайды.

1) формирование и утверждение Графика аттестации специалистов энергетических организаций, согласно представленным заявкам энергетических организаций;
2) создание аттестационной комиссии по аттестации специалистов энергетических организаций;
3) информирование о проведении аттестации специалистов энергетических организаций путем размещения Графика аттестации специалистов энергетических организаций на официальном интернет-ресурсе государственного органа.
Состав аттестационной комиссии и График аттестации специалистов энергетических организаций утверждается руководителем территориального подразделения государственного органа.
Приложение 2
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 10 марта 2015 года № 184
Правила аттестации руководителей и специалистов
энергетических организаций
1. Общее положение
1. Правила аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 60) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» и определяют порядок и сроки проведения аттестации руководителей и специалистов энергетических организаций.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) аттестационная комиссия - комиссия, созданная государственным органом по государственному энергетическому надзору и контролю или его территориальным подразделением, которая определяет уровень знаний аттестуемого лица в объеме занимаемой должности;
2) руководители энергетических организаций - первые технические руководители энергетических организаций, являющимся лицами ответственными за электрохозяйство и служб (отделов) надежности и охраны труда, а также должностные лица, заменяющие их при временном отсутствии;
3) специалисты энергетических организаций работники энергетических организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение (диспетчеризацию) электрической и тепловой энергии, для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок, надежного энергоснабжения потребителей;
4) квалификационная проверка знаний - проверка знаний правил  технической эксплуатации и правил безопасности руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии и их покупку в целях энергоснабжения, для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок.
3. В случаях, если аттестуемые руководители, специалисты энергетических организаций назначены на новые должности, они проходят аттестацию через один год после назначения. При назначении на равнозначные должности, если это не повлекло изменений функциональных обязанностей, данный срок не учитывается.

4. Осы Қағидалармен белгіленген жағдайларды есепке алмағанда, аттестаттау нәтижелері оны өткеннен соң келесi үш жыл мерзімінде жарамды.
5. Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандары осы лауазымға орналасқан күнiнен бастап үш айдан кешіктірмей энергетика ұйымында әрбiр келесi үш жыл өткен сайын аттестаттаудан өтеді.
6. Демалыстағы, оның ішінде бала күтіміне байланысты немесе еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша жоқ болған жағдайда энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандары қызметке шыққаннан соң алты айдан кешіктірілмей аттестаттаудан өтеді.
2. Энергетика ұйымдарының басшылары мен мамандарын
аттестаттаудан өткізу тәртібі
7. Энергетика ұйымдары ағымдағы күнтізбелік жылдың 15 қаңтарына дейін аттестаттауға жататын энергетика ұйымының басшылары мен мамандарын көрсетумен, энергетика ұйымының бірінші басшысымен (лауазымдық нұсқаулықтың бекіту мерзімін сақтаумен) бекітілген лауазымдық нұсқаулықтардың көшірмесін және энергетика ұйымының басшысы қол қойған энергетика ұйымының маманының қызметтік мінездемесін берумен осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттаудан өтуге өтінімді (бұдан әрі – Өтінім) береді.
Жіберілетін энергетика ұйымы маманының қызметтік мінездемесінде:
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні;
2) білімі туралы мәлімет;
3) аттестаттауды өткізу мезетіндегі атқаратын лауазымы және осы лауазымға тағайындау күні;
4) алдындағы аттестаттаудан өту бойынша ақпарат, егер аттестаттаудан өту алғашқы рет жүргізілмеген жағдайда;
5) электр энергетикасы саласындағы еңбек өтілімі;
6) атқаратын лауазымындағы кәсіби және іскерлік қабілетінің бағасы.
8. Аттестаттаудан өтуге Өтінімді қабылдауды мемлекеттік органмен, оның ішінде www.egov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырады. Аттестаттаудан өту үшін құжаттарды қабылдау кезінде білімді біліктілік тексерудің соңғы нәтижелері ескеріледі.
9. Белгіленген нысандағы өтінімнің берілмеуі және мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган жүргізетін электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобын растаумен білімді біліктілік тексеруден өту бойынша электрондық базасында деректердің болмауы аттестаттаудан өткізуден бас тартудың негізі болып табылады.
10. Мемлекеттік органның басшысы жыл сайын мемлекеттік органның аттестаттау комиссиясының құрамы, сондай-ақ оның жұмыс кестесі белгіленген бұйрықты шығарады.

4. Результаты аттестации действительны в течение следующих трех лет со дня ее прохождения, за исключением случаев установленных настоящими Правилами.
5. Руководители и специалисты энергетических организаций проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет работы в энергетической организации, но не позднее трех месяцев со дня занятия данной должности.
6. Руководители и специалисты энергетических организаций, находящиеся в отпуске, в том числе по уходу за ребенком или отсутствующие по временной нетрудоспособности, аттестуются не позднее шести месяцев после выхода на работу.
2. Порядок проведения аттестации руководителей и специалистов
энергетических организаций
7. Энергетические организации до 15 января на текущий календарный год предоставляют заявку на проведение аттестации (далее - Заявка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием руководителей и специалистов энергетической организации подлежащих аттестации, с предоставлением копии должностных инструкций, утвержденной первым руководителем энергетической организации (с соблюдением сроков утверждения должностной инструкции) и служебной характеристики специалиста энергетической организации, подписанной руководителем энергетической организации.
Направляемая служебная характеристика специалиста энергетической организации содержит следующее:
1) фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату рождения;
2) сведение об образовании;
3) занимаемая должность на момент проведения аттестации и дату назначения на эту должность;
4) информация по предыдущей аттестации, в случае, если аттестация специалиста проводится не впервые;
5) стаж работы в сфере электроэнергетики;
6) оценка профессиональных и деловых качеств в занимаемой должности.
8. Прием Заявки на проведение аттестации осуществляется государственным органом, в том числе через веб-портал «электронного правительства» www.egov.kz (далее - портал). При приеме документов для прохождения аттестации учитывается результат последней квалификационной проверки знаний.
9. Основанием для отказа проведения аттестации является не предоставление Заявки с приложением документов указанных в пункте 7 настоящих Правил и данных из электронной базы по прохождению квалификационной проверки знаний с подтверждением группы допуска по электробезопасности в объеме занимаемой должности, которая ведется государственным органом по государственному энергетическому надзору и контролю.
10. Руководитель государственного органа ежегодно издает приказ, которым утверждается состав аттестационной комиссии государственного органа, устанавливается график ее работы.

11. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің басшысы жыл сайын мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің аттестаттау комиссиясының құрамы, сондай-ақ оның жұмыс кестесі белгіленген бұйрықты шығарады.
12. Емтихан билеттері атқаратын лауазымында қызметті жүзеге асыру үшін білуді қажет ететін үш сұрақтан тұрады. Емтихан билеттерінің сұрақтарының тізбесінде электр энергетикасы саласындағы Қазақстан Рпубликасы заңнамасының, электр энергетикасы саласындағы нормативтік техникалық құжаттарының нормалары білімнің болуы энергетика ұйымдарының басшылары, мамандарының сәйкес қызметтік нұсқаулығымен қарастырылған сұрақтар кіреді.
13. Емтихан билеттерінің сұрақтарына жауаптар дайындауға 30 минут беріледі. Емтихан билеттерінің сұрақтарына аттестатталатын тұлғаның ауызша жауаптарының дұрыстығын аттестаттау комиссиясы мүшелері бес балдық жүйе бойынша бағалайды.
14. Аттестаттау комиссиясының әрбір мүшесі, сонымен қатар аттестаттау комиссиясының төрағасы басқалардан тәуелсіз аттестатталатын тұлғаның жауаптарын бағалайды. Аттестаттау комиссиясы төрағасының, әрбір мүшесінің бағалары осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделетін аттестаттауға жататын тұлғаның бағалау парағына (бұдан әрі – Бағалау парағы) енгізіледі.
Аттестатталатын тұлғаның емтихан нәтижесі бойынша аттестаттау комиссиясының мүшелері өздерінің бағалау парағын аттестаттау комиссиясының хатшысына береді.
15. Емтихан қорытындысы бойынша аттестаттау комиссиясының хатшысы аттестаттау комиссиясы мүшелерінің берген бағалау парақтарының қорытындысы бойынша нәтижені шығаруды жүзеге асырады және жалпы орташа балды шығарады.
16. Аттестатталатын тұлғамен емтихан билетінің сұрақтары бойынша жинаған жалпы орташа балы аттестаттау комиссиясының отырыс хаттамасында көрсетіледі.
Егер емтихан қорытындысы бойынша жалпы орташа балл кемінде он екі балды құраса, аттестатталатын тұлға аттестаттаудан өтті деп саналады. Ең көп мүмкін балл саны он бес.
17. Дәлелді себептермен (аттестатталушы тұлғаның жеке қатысуына мүмкіндік бермеген еңбек қабілеттілігін жоғалтуға байланысты ауру, жақын туысының қайтыс болуы немесе қатты ауыруы, қызметтік іссапар, еңбек демалысы, әскери жиындарда болуы) аттестаттауда болмаған аттестатталушы тұлға аттестаттауды тиісті аттестаттау комиссиясымен айқындалған мерзімде жұмысқа шыққаннан кейін өтеді. Болмау себептері тиісті құжаттармен дәлелденеді.
18. Дәлелсіз себептермен аттестаттауға келмеген жағдайда энергетика ұйымының аттестатталатын басшылары, мамандары аттестатталмаған деп танылады.

11. Руководитель территориального подразделения государственного органа ежегодно издает приказ, которым утверждается состав аттестационной комиссии территориального подразделения государственного органа, устанавливается график ее работы.
12. Экзаменационные билеты содержат три вопроса, знание которых необходимо для осуществления деятельности в занимаемой должности. В перечень вопросов экзаменационных билетов входят нормы законодательства Республики Казахстан в сфере электроэнергетики, нормативных технических документов в сфере электроэнергетики знания которых предусмотрены должностной инструкцией руководителя, специалиста энергетической организаций соответственно.
13. На подготовку ответов на вопросы экзаменационных билетов отводится 30 минут. Правильность устных ответов аттестуемого лица на вопросы экзаменационного билета оценивается членами аттестационной комиссии по пятибалльной системе.
14. Каждый член аттестационной комиссии, включая и председателя аттестационной комиссии оценивают ответы аттестуемого лица независимо от других. Оценки председателя, каждого члена аттестационной комиссии вносится в Оценочный лист лица, подлежащего к аттестации (далее - Оценочный лист), который оформляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
По итогам экзамена аттестуемого лица члены аттестационной комиссии свои оценочные листы передают секретарю аттестационной комиссии.
15. По итогам экзамена секретарь аттестационной комиссии производит подсчет результатов по итогам Оценочных листов, выставленных членами аттестационной комиссией, и выводит общий средний балл.
16. В протоколе аттестационной комиссии отражается общий средний балл набранный аттестуемым лицом по вопросам экзаменационного билета.
Аттестуемое лицо считается аттестованным, если общий средний балл по итогам экзамена составил двенадцать и более баллов. Максимально возможное среднее количество баллов пятнадцать.
17. Аттестуемое лицо, отсутствовавшее на аттестации по уважительным причинам (заболевания, связанные с утратой трудоспособности, смерть или тяжелая болезнь близкого родственника, служебная командировка, трудовой отпуск, нахождение на воинских сборах, лишившие аттестуемого лица возможности лично прибыть), проходит аттестацию после выхода на работу в сроки, определяемые аттестационной комиссией. Причины отсутствия подтверждаются соответствующими документами.
18. В случае неявки на аттестацию без уважительных причин аттестуемый руководитель, специалист энергетической организации признается не аттестованным.

19. Тиісті аттестаттау комиссиясы емтихан нәтижесінде, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) аттестатталған жоқ.
20. Аттестаттау комиссиясының мүшелерімен және хатшысымен қол қойылатын, тиісті аттестаттау комиссиясының шешімі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда аттестаттау комиссиясының отырыс хаттамасы екі данада ресімделеді. Бір данасы аттестаттау комиссиясының сақталуында қалады, екінші данасы аттестатталмаған басшы, маманға беріледі.
21. Аттестаттаудан өткен энергетика ұйымдарының басшыларына, мамандарына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша аттестаттау комиссиясы шешім қабылдаған күннен бастап бес күнтізбелік күнінің ішінде аттестаттау парағы (бұдан әрі – Аттестаттау парағы) беріледі.
22. Порталда аттестаттаудың нәтижесі мемлекеттік органнын уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында аттестатталатын тұлғаның «жеке кабинетіне» жіберіледі.
23. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес энергетика ұйымдарының аттестаттаудан өткен басшылары мен мамандары электрондық журналының нысаны бойынша аттестаттау парағы тиісті аттестаттау комиссиясының хатшысы тіркейді.
Аттестаттау парағының нөмірі энергетика ұйымдарының аттестаттаудан өткен басшылары мен мамандары электрондық журналын толтырғандағы реттік нөміріне сәйкес.
3. Аттестаттау комиссиясы
24. Аттестаттау комиссиясы кадр қызметінің ұсынысы бойынша мемлекеттік органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшы бұйрығымен құрылады. Тиісті аттестаттау комиссиясының төрағасы мемлекеттік органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе басшы бұйрығымен тағайындалатын лауазымды тұлға болып табылады.
25. Аттестаттау комиссиясы төрағасын қоса алғанда, аттестаттау комиссиясының құрамына кемінде бес адам кіреді. Аттестаттау комиссиясының хатшысы аттестаттау комиссиясының мүшесі болып табылмайды.
26. Аттестаттау комиссиясының хатшысы аттестаттау комиссиясының жұмысын ұйымдастырушылық жағынан қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
27. Аттестаттау комиссиясының отырысы, толық құрамы қатысса, заңдық күші бар деп есептеледі.
4. Аттестаттау комиссиясы шешіміне шағым беру
28. Аттестаттау комиссиясының шешіміне сот тәртiбiмен шағым берiлуi мүмкiн.
Энергетика ұйымдарының басшылары
мен мамандарын аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге: _______________________________
(мемлекеттік органның атауы
Аттестаттаудан өткізуге
ӨТІНІМ
_____________________________________________________________________
(энергетикалық ұйымның толық атауы)
______________________________________________________ ______________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда), ЖСН))    (лауазымы)
_____________________________________ аттестаттаудан өткізуді сұрайды
(аттестаттаудың түрі)
Қоса беріліп отырған құжаттар тізбесі:

19. По итогам экзамена соответствующая аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован.
20. Решение аттестационной комиссии оформляется в двух экземплярах протоколом заседания аттестационной комиссии по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, который подписывается членами аттестационной комиссии и секретарем. Один экземпляр остается на хранении у аттестационной комиссии, второй экземпляр выдается не аттестованному руководителю, специалисту.
21. Руководителям, специалистам энергетических организаций, прошедшим аттестацию выдается аттестационный лист (далее Аттестационный лист) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, который предоставляется в течении пяти календарных дней со дня принятия решения аттестационной комиссией.
22. На портале результат аттестации направляется энергетической организации в «личный кабинет» в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица государственного органа.
23. Аттестационный лист регистрируется секретарем соответствующей аттестационной комиссии в электронном журнале аттестованных руководителей и специалистов энергетических организаций соответственно по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Номер Аттестационного листа соответствует порядковому номеру заполнения в электронном журнале аттестованных руководителей и специалистов энергетических организаций соответственно.
3. Аттестационная комиссия
24. Аттестационная комиссия создается приказом руководителя
государственного органа или его территориального подразделения по
представлению кадровой службы. Председателем соответствующей
аттестационной комиссии является руководитель государственного органа или его территориального подразделения или должностное лицо, назначенное приказом руководителя.
25. В состав аттестационной комиссии входит не менее пяти человек, включая председателя аттестационной комиссии. Секретарь аттестационной комиссии не является членом аттестационной комиссии.
26. Секретарь аттестационной комиссии осуществляет организационное обеспечение работы аттестационной комиссии.
27. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует полный состав аттестационной комиссии.
4. Обжалование решения аттестационной комиссии
28. Решение аттестационной комиссии может быть обжаловано в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам аттестации руководителей
и специалистов энергетических
организаций
Форма
Кому _____________________________________
(наименование государственного органа)
ЗАЯВКА
на проведение аттестации
_____________________________________________________________________
(полное наименование энергетической организации)
просит провести _______________________ аттестацию
(указать вид аттестации)
_____________________________________________________ _______________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии), ИИН))   (должность)
Прилагаемый перечень документов к заявке:

1. ______________________________________________________ __ парақта.
2. ______________________________________________________ __ парақта.
3. ______________________________________________________ __ парақта.
Ұйымның басшысы _____________________________________________________
(лауазымы, Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы))
МО
20__ ж. «___» ______________
Энергетика ұйымдарының басшылары
мен мамандарын аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аттестаттауға жататын тұлғаны бағалау парағы*
_____________________________________________________________________
Аттестаттаудан өтетін тұлғаның Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған
жағдайда))
Емтихан билетінің №
Cұрақ №
Аттестаттаудан өтетін тұлғаны бағалау (өте жақсы - «5», жақсы - «4», қанағаттанарлық - «3», қанағаттанарлықсыз - «2»)
1
2
3
Барлығы:
Аттестаттау комиссиясының төрағасы немесе мүшесі:
_________________    ________________________________________________
(қолы)          (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Күні «____» _____________ 20___ ж.
*Ескертпе:
Аттестаттау комиссиясының төрағасымен немесе мүшесімен толтырылады.
Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіптен басқа, бағалау парағы үшінші тұлғаларға берілуге жатпайды, бағалау парағындағы мәліметтерді жария етуге жол берілмейді.
Энергетика ұйымдарының басшылары
мен мамандарын аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Аттестаттау комиссиясының отырыс хаттамасы
№ ___
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің атауы)
«____» _____________ 20___ ж                       __________________
(өткізу орны)
«____» ___________ 20___ жылғы № _______
_____________________________________________ бұйрық негізінде қызмет
ететін аттестаттау комиссиясы
Жүргізілген емтихан негізінде ___________ жалпы орташа балды құрайды.
Аттестаттау комиссиясымен келесі
ШЕШІМ ҚАБЫЛДАНДЫ
_______________________________________________ аттестатталды немесе
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда))
аттестатталмады
Комиссия төрағасы: _______ __________________________________________
(қолы)     (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған
жағдайда))
Комиссия мүшелері: ________ _________________________________________
(қолы)     (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған
жағдайда))
___________________ _________________________________________________
(қолы)         (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда))
___________________ _________________________________________________
(қолы)         (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда))
___________________ _________________________________________________
(қолы)         (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Хатшы: __________ ___________________________________________________
(қолы)       (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Энергетика ұйымдарының басшылары
мен мамандарын аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
№______ аттестаттау парағы
___________________
(өткізу орны)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің атауы)
Аттестаттау түрі ____________________________________________________
(аттестаттау түрін көрсету (бастапқы; кезекті; қайта))
_____________________________________________________________________
Аттестаттау тұлғасының Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Аттестаттаудан өту кезіндегі лауазымы _______________________________
Аттестаттау комиссиясының шешімі ____________________________________
___________________ _________________________________________________
(қолы)          (Аттестаттау комиссиясы төрағасының Тегі, Аты,
Әкесінің аты (бар болған жағдайда))
МО
___________________ _________________________________________________
(қолы)          Аттестаттау комиссиясы хатшысының Тегі, Аты,
Әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Аттестаттауды өткізу күні «____» _____________ 20___ ж.
Энергетика ұйымдарының басшылары
мен мамандарын аттестаттаудан
өткізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Энергетика ұйымдарының аттестаттаудан өткен басшылары мен
мамандары электрондық журналы
р/с
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Жұмыс орны
Аттестаттау комиссиясының отырыс хаттамасының күні, нөмірі
Аттестаттау парағының нөмірі
1
2
3
4
5
6

1. __________________________ на __ листах
2. __________________________ на __ листах.
3. __________________________ на __ листах.
Руководитель организации ____________________________________________
(должность, Фамилия, Имя, Отчество (при его
наличии), подпись)
МП
«___» ________ 20 ___ г.
Приложение 2
к Правилам аттестации руководителей
и специалистов энергетических
организаций
Форма
Оценочный лист лица, подлежащего к аттестации*
_____________________________________________________________________
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) аттестуемого лица
№ экзаменнационного билета
№ вопроса
Оценка аттестуемого лица (отлично - «5», хорошо - «4», удовлетворительно - «3», неудовлетворительно - «2»)
1
2
3
ИТОГО
Председатель или член аттестационной комиссии:
___________________ _________________________________________________
(подпись)          (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Дата «__» _______ 20__ г.
* Примечание:
Заполняется председателем или членом аттестационной комиссии.
Оценочный лист не подлежит передаче третьим лицам, не допускается разглашение сведений оценочного листа, кроме случаев установленных законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к Правилам аттестации руководителей
и специалистов энергетических
организаций
Форма
Протокол заседания аттестационной комиссии
№ ___
_____________________________________________________________________
(наименование государственного органа или его территориального
подразделения)
от «___» _____ 20 _____ года                       __________________
(место проведения)
Аттестационной комиссия, действующей на основании приказа ___________
___________ от «____» ______ 20__ года № ____
На основании проведенного экзамена общий средний балл составил.
Аттестационной комиссией принято следующее
РЕШЕНИЕ
________________________________ аттестован (а) или не аттестован (а)
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Председатель комиссии: _________ ____________________________________
(подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его
наличии)
Члены комиссии: _________ ___________________________________________
(подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
_________ ___________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
_________ ___________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
_________ ___________________________________________________________
(подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Секретарь:_________ _________________________________________________
(подпись) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам аттестации руководителей
и специалистов энергетических
организаций
Форма
Аттестационный лист № ____
__________________
(место проведения)
_____________________________________________________________________
(наименование государственного органа или его территориального
подразделения)
Вид аттестации: _____________________________________________________
(указать вид аттестации (первичная; очередная; повторная))
_____________________________________________________________________
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) аттестуемого лица
Занимаемая должность на момент аттестации ___________________________
Решение аттестационной комиссии _____________________________________
_____________________ _______________________________________________
(подпись)           (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
председателя аттестационной комиссии)
МП
_____________________ _______________________________________________
(подпись)             (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
секретаря аттестационной комиссии)
Дата проведения аттестации «___» ________ 20_____г.
Приложение 5
к Правилам аттестации руководителей
и специалистов энергетических
организаций
Форма
Электронный журнал аттестованных руководителей и специалистов
энергетических организаций
№ п/п
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Должность
Место работы
Дата, номер протокола заседания аттестационной комиссии
Номер аттестационного листа
1
2
3
4
5
6