Сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 255 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10853 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 295) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 23.12.2024 № 483 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 31 наурыздағы
№ 255 бұйрығымен
бекітілген
Сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта
отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің
энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының,
сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық
жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил проведения периодического обследования технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 255. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10853.
В соответствии с подпунктом 295) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 23.12.2024 № 483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения периодического обследования технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 255
Правила проведения периодического обследования технического
состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений
электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также
энергетического оборудования потребителей с привлечением
экспертных организаций и заводов-изготовителей

1. Жалпы ережелер
1. Осы Сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 295) тармақшасына сәйкес әзірленген және сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 23.12.2024 № 483 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарауға (бұдан әрі - мерзімді зерттеп-қарау) Жүйелік оператордың қарамағындағы электр станциялары, энергия беруші ұйымдар және 10 мегаватт (86 гигакаллория) көлемінде және орта тәуліктік (негізгі) қуаттан жоғары электр немесе жылу энергиясын пайдаланатын тұтынушылар жатады.
4. Мерзімді зерттеп-қарау негізгі және қосалқы жабдықтардың, электр станцияларының ғимараттары мен құрылыстарының, электр және жылу желілерінің, сондай-ақ тұтынушының энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйін бағалау мақсатында жүргізіледі.
2. Сарапшы ұйымдарды және дайындаушы зауыттарды тарта
отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің
энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының,
сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық
жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау жүргізудің тәртібі
5. Сарапшы ұйымдарды және дайындушы зауыттарды тарта отырып, электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдықтарының, ғимараттары мен құрылыстарының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдықтарының техникалық жай-күйіне мерзімді зерттеп-қарау 5 жылда кемінде 1 рет жүргізіледі.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения периодического обследования технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 295) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок проведения периодического обследования технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 23.12.2024 № 483 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
3. Периодическому обследованию технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей (далее – периодические обследования) подлежат электрические станции, находящиеся в ведении Системного оператора, энергопередающие организации и потребители потребляющие электрическую и (или) тепловую энергию в объеме 10 мегаватт (8,6 гигокаллорий) и более среднесуточной (базовой) мощности.
4. Периодическое обследование проводится в целях оценки технического состояния основного и вспомогательного оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей.
2. Порядок проведения периодического обследования технического
состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений
электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также
энергетического оборудования потребителей с привлечением
экспертных организаций и заводов-изготовителей
5. Периодические обследования технического состояния энергетического оборудования, зданий и сооружений электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей с привлечением экспертных организаций и заводов-изготовителей проводятся не реже 1 раза в 5 лет.

6. Мерзімді зерттеп-қарау зерттелетін ұйымның есебінен сарапшы ұйыммен жасалатын шарт негізінде жүргізіледі.
7. Мерзімді зерттеп-қарау жүргізу мерзімінен кем дегенде бір ай бұрын, зерттелетін ұйым сарапшы ұйымға мерзімді зерттеп-қарау жүргізу үшін қажетті материалдарды:
1) гидротехникалық құрылыстарды қоса ғимараттар мен құрылыстардың тізбесін;
2) орнатылған негізгі және қосалқы жабдықтардың тізбесі мен сипаттамасын;
3) жылу және электр сызбаларын;
4) энергия қондырғыларын пайдалану ерекшеліктерін;
5) энергияны есепке алу құралдарының жай-күйін;
6) тараптардың теңгерімдік тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін шектеу актілерін;
7) алдыңғы зерттеулердің актілерін және оларды орындау бойынша мәліметтерді ұсынады.
8. Мерзімді зерттеп-қарау жүргізу алдында сарапшы ұйым мерзімді зерттеп-қарау жүргізудің жүйелігін және мерзімдерін айқындайтын мерзімді зерттеп-қарау жоспары мен бағдарламасын әзірлейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.02.2017 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қажеттілік жағдайында сарапшы ұйым дайындаушы зауытты тартады, бұл ретте дайындаушы зауытқа тиісті хабарландыру жіберіледі.
Дайындаушы зауыт өкілдері осы зауытпен дайындалған энергетикалық жабдықтардың техникалық жай-күйінің мерзімдік зерттеуін жүргізеді.
10. Мерзімді зерттеп-қарау жүргізу үшін дайындаушы зауытты тартқан кезде мерзімді сараптама зерттеу актісінде (бұдан әрі - Акт) тиісті белгі жасалады.
11. Дайындаушы зауытпен бұзушылық пен сәйкессіздік айқындалған жағдайда дайындаушы зауыт өкілімен қол қойылатын Актіге тиісті жазба енгізіледі.
12. Актіде құжаттың жасалған жері мен уақыты, зерттелетін ұйымның немесе тұтынушының атауы, оның жетекшісінің тегі мен аты-жөні туралы мағлұмат көрсетіледі. Сондай-ақ зерттеу объектілері мен мерзімді зерттеп-қарау жүргізу уақыты көрсетіледі.
13. Актіде зерттелетін ұйымның немесе тұтынушының жабдықтарының қысқаша техникалық сипаттамасы, жағатын отын түрі, негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері келтіріледі.
14. Актіде зерттелетін заттың нақты жағдайы, мерзімді зерттеп-қарау кезінде анықталған бұзушылықтар мен сәйкессіздіктер көрсетіледі. Бұл ретте бұзылған немесе оған сәйкес келмейтін электр энергетикасы саласындағы нормативтік-техникалық құжаттың немесе нормативтік құқықтық актінің талабына сілтеме жасалады.
Актіде анықталған бұзушылықтар мен сәйкессіздіктерді жою бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар қамтылады.

6. Периодические обследования проводятся за счет обследуемой организации на основании договора с экспертной организацией.
7. Не менее чем за один месяц до срока проведения периодического обследования, обследуемая организация предоставляет экспертной организации, необходимые для проведения периодического обследования материалы:
1) перечень зданий и сооружений, включая гидротехнические сооружения;
2) перечень и характеристики установленного основного и вспомогательного оборудования;
3) тепловые и электрические схемы;
4) особенности эксплуатации энергоустановок;
5) состояние приборов учета энергии;
6) акты разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон;
7) акты предыдущих экспертных обследований и сведения по их выполнению.
8. Перед проведением периодического обследования экспертная организация разрабатывает план и программу периодического обследования, которые определяют последовательность и сроки проведения периодического обследования.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.02.2017 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае необходимости экспертная организация привлекает завод-изготовитель, при этом направляется соответствующее уведомление заводу-изготовителю.
Представители завода-изготовителя проводят периодическое обследование технического состояния энергетического оборудования изготавливаемого этим заводом.
10. При привлечении завода-изготовителя для проведения периодического обследования в акте периодического экспертного обследования (далее – Акт) делается соответствующая отметка.
11. В случае выявления нарушений и несоответствий заводом-изготовителем вносится соответствующая запись в Акте, который подписывается представителем завода-изготовителя.
12. Акт содержит сведения о месте и дате составления документа, наименовании обследуемой организации или потребителя, фамилия и инициалы ее руководителя. А также указываются объекты обследования и время проведения периодического обследования.
13. В Акте приводятся краткие технические характеристики оборудования обследуемой организации или потребителя, виды сжигаемого топлива, основные технико-экономические показатели.
14. В Акте отражают фактическое состояние предмета обследования, нарушения и несоответствия, выявленные при периодическом обследовании. При этом производится ссылка на требование нормативно-технического документа или нормативного правого акта в области электроэнергетики, которое было нарушено или им не соответствует.
Акт содержит организационные и технические мероприятия по устранению выявленных нарушений и несоответствий.

15. Акт ерікті түрде жасалады және сарапшы ұйымның жетекшісімен бекітіледі.
16. Акт үш данада ресімделеді: бір данасы мерзімді зерттеп-қарау аяқталғаннан кейін он жұмыс күнінен артық емес мерзімде зерттелетін ұйымға беріледі, екіншісі - мерзімді зерттеп-қарау аяқталғаннан кейін он жұмыс күнінен артық емес мерзімде электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органға жіберіледі, үшіншісі – сарапшы ұйымда қалады.

15. Акт составляется в произвольной форме и утверждается руководителем экспертной организации.
16. Акт оформляется в трех экземплярах: один экземпляр предоставляется в обследуемую организацию в срок не более десяти рабочих дней после окончания периодического обследования, второй – направляется в уполномоченный орган в области электроэнергетики в срок не более десяти рабочих дней после окончания периодического обследования, третий – остается в экспертной организации.