Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағына тауарлардың жекелеген санаттарын әкелу кезінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігімен кедендік төлемдер мен салықтар салудан босатуды ұсыну мақсатындағы өзара іс-қимылының қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 220 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 256 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10894 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 191 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2018 жылғы 23 ақпандағы № 71 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 15.02.2018 № 191 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 23.02.2018 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 121-бабының 4-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағына тауарлардың жекелеген санаттарын әкелу кезінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігімен кедендік төлемдер мен салықтар салудан босатуды ұсыну мақсатындағы өзара іс-қимылының қағидасы бекітілсін.
2. "Тегін қаржылай және техникалық көмек ретінде мемлекеттер, үкіметтер, халықаралық ұйымдар желісі бойынша Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін тауарларға кедендік ресімдеу жүргізу кезінде мемлекеттік органдардың өзара іс-әрекетінің ережесін бекіту туралы" Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 7 маусымдағы № 717 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (нормалық құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу реестрiнде № 1588 тіркелген, орталық атқарушы және өзгеде мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер Бюллетенінде жарияланған, 2001 ж., № 30, 477-құжатта).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау үшін мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдауды;

Об утверждении Правил взаимодействия Министерства финансов Республики Казахстан с Министерством национальной экономики Республики Казахстан при ввозе отдельных категорий товаров на единую таможенную территорию Таможенного союза в целях предоставления освобождений от обложения таможенными платежами и налогами
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 220 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 256. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10894. Утратил силу совместным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 191 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 71.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра финансов РК от 15.02.2018 № 191 и и.о. Министра национальной экономики РК от 23.02.2018 № 71 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4-1 статьи 121 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия Министерства финансов Республики Казахстан с Министерством национальной экономики Республики Казахстан при ввозе отдельных категорий товаров на единую таможенную территорию Таможенного союза в целях предоставления освобождений от обложения таможенными платежами и налогами.
2. Признать утратившим силу приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 7 июня 2001 года № 717 "Об утверждении Правил взаимодействия государственных органов при проведении таможенного оформления товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан по линии государств, правительств, международных организаций, в качестве безвозмездной финансовой и технической помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1588, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 г., № 30, ст. 477).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";

3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрық ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б.Т. Сұлтанов ___________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің м.а.
М.Ә. Құсайынов ___________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 220 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің м.а.
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 256 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағына тауарлардың жекелеген санаттарын әкелу кезінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің кедендік төлемдер мен салықтар салудан босатуды ұсыну мақсатындағы өзара іс-қимыл қағидалары
1. Осы Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағына тауарлардың жекелеген санаттарын әкелу кезінде Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің кедендік төлемдер мен салықтар салудан босатуды ұсыну мақсатындағы өзара іс-қимыл қағидасы (бұдан әрі – Қағида), "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 121-бабының 4-1-тармағына, Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 15 шілдедегі № 728 шешімімен бекітілген Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағына тауарлардың жекелеген санаттарын әкелу кезінде кедендік баждарды төлеуден босатуды қолдану тәртібінің 8-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттер, үкіметтер, халықаралық ұйымдар желісі бойынша тауарларды өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету) ретінде, сондай-ақ грант қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен Кеден одағының кедендік аумағына әкелу кезінде кедендік төлемдер мен салықтар салудан босатуды ұсыну және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын (меморандумдарды, келісімдерді, келісім-шарттарды) іске асыру шарттарын қамтамасыз ету мақсатында өзара іс-қимылының тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағида өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету) ретінде, сондай-ақ грант қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен әкелінетін тауарларға қатысты қолданылады.
3. Өтеусіз негізде техникалық көмек көрсету (ықпал ету), сондай-ақ грант қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен тауарларды әкелу бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарды (меморандумды, келісімді, келісім-шартты) іске асыру шарттарын қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының қызметін үйлестіруді сыртқы көмек мәселесі бойынша өкілетті орган (бұдан әрі – ҚР Ұлттық экономика министрлігі) жүзеге асырады.

3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Султанов Б.Т.
И.о. Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
__________Кусаинов М.А.
Утверждены
совместным приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 220
И.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 256
Правила
взаимодействия Министерства финансов Республики Казахстан
с Министерством национальной экономики Республики Казахстан
при ввозе отдельных категорий товаров на единую таможенную
территорию Таможенного союза в целях предоставления
освобождений от обложения таможенными
платежами и налогами
1. Настоящие Правила взаимодействия Министерства финансов Республики Казахстан с Министерством национальной экономики Республики Казахстан при ввозе отдельных категорий товаров на единую таможенную территорию Таможенного союза в целях предоставления освобождений от обложения таможенными платежами и налогами (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4-1 статьи 121 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан", подпунктом 2) пункта 8 Порядка применения освобождения от уплаты таможенных пошлин при ввозе отдельных категорий товаров на единую таможенную территорию Таможенного союза, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 15 июля 2011 года № 728 и определяют порядок взаимодействия государственных органов в целях предоставления освобождений от обложения таможенными платежами и налогами при ввозе на таможенную территорию Таможенного союза товаров по линии государств, правительств, международных организаций на безвозмездной основе в качестве технической помощи (содействия), а также за счет средств грантов (финансовой помощи) и обеспечения условий реализации международных договоров (меморандумов, соглашений, контрактов) Республики Казахстан.
2. Настоящие Правила применяются в отношении товаров, ввозимых на безвозмездной основе в качестве технической помощи (содействия), а также за счет средств грантов (финансовой помощи).
3. Координацию деятельности государственных органов Республики Казахстан по обеспечению условий реализации международных договоров (меморандумов, соглашений, контрактов) Республики Казахстан по оказанию на безвозмездной основе технической помощи (содействия), а также ввозу товаров за счет средств грантов (финансовой помощи), осуществляет уполномоченный орган по вопросам внешней помощи (далее – Министерство национальной экономики РК).

4. ҚР Ұлттық экономика министрлігі өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету) ретінде, сондай-ақ грант қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен Қазақстан Республикасына тауарларды жөнелту қағидалары туралы мүдделі мемлекеттерге, мемлекеттер үкіметтеріне, халықаралық ұйымдарға хабарлайды.
5. Өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету), сондай-ақ грант қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен тауарларды әкелу бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарынан (меморандум, келісім, келісім-шарттарынан) туындайтын міндеттемелерін өз құзіреті шеңберінде орындалуын қамтамасыз ететін орталық мемлекеттік орган әкелінетін тауарларды кедендік декларациялау басталғанға дейін күнтізбелік елу күннен кешіктірмей ҚР Ұлттық экономика министрлігіне мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету) ретінде немесе грант қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен тауарларды алу туралы шарттың (меморандумның, келісімнің, келісім-шарттың) көшірмесі;
тиісті шарттың (меморандумның, келісімнің, келісім-шарттың) шеңберінде олардың атауын, санын және құнын көрсете отырып, өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету) ретінде немесе грант қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен әкелінетін тауарлардың тізбесі;
әрбір жеке халықаралық шарттар (меморандум, келісім, келісім-шарт) бойынша әкелінген тауарларды кедендік декларациялауда жауапты тұлға туралы және әкелінген тауарларды соңғы алушы туралы ақпарат;
әкелінетін тауарларды кедендік тазарту және бақылау жүзеге асырылатын аумақтық мемлекеттік кірістер органдарын көрсете отырып, тауарларды жеткізу кестесі.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі осы Қағиданың 5-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтерді қарағаннан кейін өтеусіз негізде техникалық көмек (ықпал ету) ретінде, сондай-ақ грант қаражатының (қаржылық көмектің) есебінен тауарларды алу туралы тиісті келісімнің (меморандум, келісім, келісім-шарттың) барын және әкелінетін тауарлардың соңғы алушысын растайды және әкелінетін тауарларды кедендік декларациялағанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей кеден ісі саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті) және осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген орталық мемлекеттік органға жазбаша хабарлайды.
7. Осы Қағйданың 5-тармағында көрсетілген орталық мемлекеттік орган, ҚР Ұлттық экономика министрлігінің хабарламасын алғаннан кейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей ҚР Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетіне Осы Қағйданың 5-тармағында қарастрылған мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады.

4. Министерство национальной экономики РК уведомляет заинтересованные государства, правительства государств и международные организации о правилах направления в Республику Казахстан товаров на безвозмездной основе в качестве технической помощи (содействия), а также за счет средств грантов (финансовой помощи).
5. Центральные государственные органы, обеспечивающие в пределах своей компетенции выполнение обязательств, вытекающих из международных договоров (меморандумов, соглашений, контрактов) Республики Казахстан по оказанию на безвозмездной основе технической помощи (содействия), а также ввозу товаров за счет средств грантов (финансовой помощи), не позднее пятидесяти календарных дней до начала таможенного декларирования ввозимых товаров, представляют в Министерство национальной экономики РК следующие документы и сведения:
копию договора (меморандума, соглашения, контракта) о получении товаров на безвозмездной основе в качестве технической помощи (содействия) или за счет средств грантов (финансовой помощи);
перечень товаров, ввозимых на безвозмездной основе в качестве технической помощи (содействия) или за счет средств грантов (финансовой помощи), в рамках соответствующего договора (меморандума, соглашения, контракта) с указанием их наименования, количества и стоимости;
информацию о лицах, ответственных за таможенное декларирование, ввозимых товаров по каждому отдельному международному договору (меморандуму, соглашению, контракту) и о конечных получателях ввозимых товаров;
график поставки товаров, с указанием территориальных органов государственных доходов, в которых будет производиться таможенная очистка и контроль ввозимых товаров.
6. Министерство национальной экономики РК после рассмотрения документов и сведений, представленных в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил, подтверждает конечных получателей ввозимых товаров и наличие соответствующего договора (меморандума, соглашения, контракта) о получении товаров на безвозмездной основе в качестве технической помощи (содействия) или за счет средств грантов (финансовой помощи) и письменно уведомляет об этом уполномоченный орган в сфере таможенного дела (далее – Комитет государственных доходов Министерства финансов РК) и центральный государственный орган, указанный в пункте 5 настоящих Правил, не позднее тридцати календарных дней до таможенного декларирования ввозимых товаров.
7. Центральный государственный орган, указанный в пункте 5 настоящих Правил, не позднее пяти календарных дней после получения уведомления Министерства национальной экономики РК направляет в Комитет государственных доходов Министерства финансов РК документы и сведения, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил.

8. ҚР Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті ұсынған құжаттар мен мәліметтерді қарағаннан кейін оларды әкелінетін тауарларды кедендік тазарту мен бақылау жүргізілетін аумақтық мемлекеттік кірістер органдарына жолдайды.
9. Егер, осы Қағиданың 3-тармағында көзделген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының қызметін үйлестіру бойынша өкілеттік өзге орталық орындаушы органға берілген жағдайда, ҚР Ұлттық экономика министрлігі бұл туралы ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекетік кірістер комитетіне хабарлайды, сондай-ақ осы Қағиданың ережелерінен туындайтын міндеттемелер туралы орталық орындаушы органды хабардар етеді.

8. Комитет государственных доходов Министерства финансов РК после рассмотрения представленных документов и сведений направляет их в территориальные органы государственных доходов, в которых будет производиться таможенная очистка и контроль ввозимых товаров.
9. В случае, если полномочия по координации деятельности государственных органов Республики Казахстан, предусмотренной пунктом 3 настоящих Правил, передаются иному центральному исполнительному органу, Министерство национальной экономики РК оповещает об этом Комитет государственных доходов Министерства финансов РК, а также уведомляет центральный исполнительный орган об обязательствах, вытекающих из положений настоящих Правил.