"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар табыс ететін мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарының пайдалануы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 229 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 5 мамырда № 10931 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 26 шілдедегі № 776 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.07.2019 № 776 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 581-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар табыс ететін мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдырының пайдалануы қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасын Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Төрағасының
міндетін атқарушы
___________Қ. Қожахметов
2015 жылғы 31 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№ 229 бұйрығымен бекітілген
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар табыс ететін мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарының пайдалануы қағидалары

Об утверждении Правил использовании органами государственных доходов сведений, представляемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операции, и соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах и бюджет" (Налоговый кодекс)
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 229. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2015 года № 10931. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 26 июля 2019 года № 776 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.07.2019 № 776 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 581 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования органами государственных доходов сведений, представляемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа па интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Председателя Национального Банка
Республики Казахстан
____________ К. Кожахметов
31 марта 2015 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 229
Правила
использования органами государственных доходов
сведений, представляемых банками и организациями,
осуществляющими отдельные виды банковских операций, в
соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 581-бабына сәйкес әзірленді және Салық кодексіне сәйкес банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар мемлекеттік кірістер органдарына табыс ететін мәліметтерді пайдалануға қойылатын негізгі талаптарды белгілейді.
2. Мемлекеттік кірістер органдарына Салық кодексіне сәйкес банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар табыс еткен мәліметтер (бұдан әрі – Мәліметтер) Салық кодексінің 557-бабында және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, салық құпиясын құрайды және оны мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары жария етпеуге тиіс.
2. Салық кодексіне сәйкес банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар табыс ететін мәліметтерді пайдалану тәртібі
3. Мемлекеттік кірістер органдары алған Мәліметтер тек қана салықтық әкімшілендіру мақсатында пайдаланылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2019 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мәліметтерді салықтық әкімшілендіру мақсатында мемлекеттік кірістер органдарымен мынадай жағдайларда:
1) Салық кодексі 611-бабының 1-тармағында белгіленген жағдайларда, сонымен қатар "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында және "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрғанда;
2) Салық кодексінің 615-бабында белгіленген тәртіппен салық берешегін банк шоттарындағы ақша есебінен өндіріп алғанда, сонымен қатар "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешекті агенттердің банк шоттарынан өндіріп алған кезде және "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайда әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті өндіріп алған кезде;
3) жеке тұлағаға, дара кәсіпкер, жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор, ретінде тіркеу есебінде тұрған, заңды тұлғаға және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесіне салықтық бақылауды жүзеге асырғанда;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 581 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и устанавливают основные требования к использованию органами государственных доходов сведений, представляемыми банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в соответствии с Налоговым кодексом.
2. Сведения, представленные банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в соответствии с Налоговым кодексом (далее - сведения), органам государственных доходов составляют налоговую тайну и не подлежат разглашению должностными лицами органов государственных доходов, за исключением случаев, предусмотренных статьей 557 Налогового кодекса и законодательными актами Республики Казахстан.
2. Порядок использования сведении
3. Сведения, полученные органами государственных доходов, используются исключительно в целях налогового администрирования.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2019 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Сведения, для целей налогового администрирования используются органами государственных доходов в следующих случаях:
1) приостановления расходных операций по банковским счетам в случаях, установленных пунктом 1 статьи 611 Налогового кодекса, а также в случаях, установленных Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании";
2) взыскания налоговой задолженности за счет денег, находящихся на банковских счетах, в порядке, установленном статьей 615 Налогового кодекса, а также при взыскании задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам с банковских счетов агентов в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республики Казахстан", и при взыскании задолженности по социальным отчислениям в случае, установленном Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании";
3) осуществлении налогового контроля в отношении физического лица, состоящего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, юридического лица и (или) его структурного подразделения;

4) Салық кодексінде белгіленген тәртіппен салықтық өтініш берген жағдайда салық төлеуші қызметін тоқтату кезінде заңды тұлғаларға және жеке кәсіпкерлерге қатысты салықтық бақылауды жүзеге асырғанда;
5) орналасқан жері бойынша шын мәнінде жоқ екендігі Салық кодексінің 558-бабында белгіленген тәртіппен расталған не салық есептілігін табыс етудің Салық кодексінде белгіленген мерзімнен кейін, Салық кодексінде көзделген жағдайларда осындай мерзімді ұзарту кезеңін қоспағанда, алты ай өткенге дейін осы есептілікті табыс етпеген, заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің, дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаның қызметін тоқтату бойынша мәселені қарастырғанда;
6) салықтарды, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды төлеу кезінде салық міндеттемесін орындау бойынша есеп жүргізгенде;
7) туындаған күнінен бастап төрт ай бойы айлық есептік көрсеткіштің 10000 еселенген мөлшерінен асатын мөлшерде өтелмеген салық берешегі бар салық төлеушілердің қаржылық жағдайының өзгеруіне және төлем қабілетсіздігіне алып келген мәмілелерді, жасырын мүлікті және мүліктік міндеттемелерді анықтағанда;
8) Салық кодексінің 46-бабында белгіленген талап ету мерзімінен аспайтын уақыт кезеңі үшін оңайлатылған тәртіппен дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығарылған жеке тұлғаларды бақылауды жүзеге асырғанда;
9) бақылау мемлекеттік кірістер органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының салық заңнамасының және өзге де заңнамасының нормаларын орындауы мәселесі бойынша дара кәсіпкерге, жекеше нотариуске, жеке сот орындаушысына, адвокатқа, кәсіби медиаторға, заңды тұлғаларға қатысты салықтық тексеру жүргізуде пайдаланады;
10) заңда белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің және мәслихаттың депутаттығына, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелігіне кандидат ретінде тіркелген адамға және оның жұбайына (зайыбына), мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адамға және оның жұбайына (зайыбына), өз өкілеттіктерін орындаған кезеңде мемлекеттік қызметті атқаратын адамға және осы кезеңде оның жұбайына (зайыбына) және жазаны өтеу орнынан шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамға қатысты салықтық бақылауды жүзеге асыру барысында;

4) осуществлении налогового контроля в отношении индивидуальных предпринимателей и юридических лиц при прекращении деятельности в случае подачи налогоплательщиком налогового заявления в порядке, установленном Налоговым кодексом;
5) рассмотрении вопроса по прекращению деятельности юридического лица и (или) его структурного подразделения, индивидуального предпринимателя, фактическое отсутствие которых по месту нахождения подтверждено в порядке, установленном статьей 558 Налогового кодекса, либо не представивших налоговую отчетность до истечения шести месяцев после установленного Налоговым кодексом срока ее представления, за исключением периода продления такого срока в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом;
6) ведении учета по исполнению налогового обязательства при уплате налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений;
7) выявлении сделок, сокрытого имущества и имущественных обязательств, приведших к изменению финансового состояния и неплатежеспособности налогоплательщиков, имеющих налоговую задолженность в размере более 10000-кратного размера месячного расчетного показателя, не погашенной в течение четырех месяцев со дня ее возникновения;
8) осуществлении контроля физических лиц, снятых с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя в упрощенном порядке за период времени, не превышающем срок исковой давности, установленного статьей 46 Налогового кодекса;
9) проведении налоговой проверки в отношении индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов, частных судебных исполнителей, профессиональных медиаторов, юридических лиц и (или) его структурных подразделений по вопросу исполнения норм налогового и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за которым возложен на органы государственных доходов;
10) осуществлении налогового контроля в отношении лица, зарегистрированного в установленном законом порядке в качестве кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихата, а также в члены органов местного самоуправления, и его супруги (супруга), лица являющегося кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и его супруги (супруга), лица занимающего государственную должность, в период выполнения им своих полномочий и его супруги (супруга) в этот же период и лица освобожденного условно-досрочно от отбывания наказания;

11) Қазақстан Республикасы қол қойған Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бар шетел мемлекеттердің немесе мемлекеттердің бірліктік әкімшілік аумақтарының құзыретті органдарымен ақпарат алмасуда қолданылады.

11) обмена информацией с компетентными органами иностранных государств или административно-территориальных единиц государств, с которыми Республикой Казахстан заключены соответствующие международные договоры Республики Казахстан.