Зоологиялық коллекциялар жинау мен мемлекеттік есепке алу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 18-03/118 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 5 мамырда № 10935 тіркелді
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi «Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» Заңының 9-бабы 1-тармағының 64) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Зоологиялық коллекциялар жинау мен мемлекеттiк есепке алу қағидасы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі                  А. Мамытбеков
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
___________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 30 наурыз
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 1 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 18-03/118 бұйрығымен
бекітілген
Зоологиялық коллекциялар жинау мен мемлекеттiк есепке алу
қағидаларын бекіту туралы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Зоологиялық коллекциялар жинау мен мемлекеттiк есепке алу қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шiлдедегi «Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» Заңының 9-бабы 1-тармағының 64) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және зоологиялық коллекциялар жинау мен мемлекеттiк есепке алу тәртiбiн айқындайды.
2. Зоологиялық коллекцияларға жануарлар дүниесi объектiлерi тұлыптарының, жұмыртқаларының, криоконсервiленген жыныс клеткаларының, препараттары мен бөлiктерiнiң, оның iшiнде хайуанаттар парктері, зообақтар, цирктер, зоологиялық питомниктер, аквариумдер, океанариумдер жабайы жануарларының ғылыми, мәдени-ағартушылық, оқу-тәрбиелiк және эстетикалық құндылығы бар жинағы жатады.

Об утверждении Правил создания и государственного учета зоологических коллекций
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 18-03/118. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2015 года № 10935.
В соответствии с подпунктом 64) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила создания и государственного учета зоологических коллекций.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня их первого официального опубликования.
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________ А. Исекешев
30 марта 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
1 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 18-03/118
Правила
создания и государственного учета зоологических коллекций
1. Общее положение
1. Настоящие Правила создания и государственного учета зоологических коллекций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 64) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок создания, государственного учета зоологических коллекций.
2. К зоологическим коллекциям относится собрание чучел, яиц, криоконсервированных половых клеток, препаратов и частей объектов животного мира, объектов животного мира, в том числе диких животных зоопарков, зоосадов, цирков, зоологических питомников, аквариумов, океанариумов, представляющее научную, культурно-просветительную, учебно-воспитательную и эстетическую ценность.

2. Зоологиялық коллекциялар жинау тәртiбi
3. Зоологиялық коллекциялар жинау жануарлар дүниесi объектiлерiн аулау, оларды жинау, сатып алу, айырбастау, сыйға тарту, Қазақстан Республикасының заң актілерімен тыйым салынбаған басқа да тәсiлдермен алу арқылы жүргiзiледi.
4. Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларының зоологиялық коллекциялар жинау мен оларды толықтыруы үшiн Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгiзiлген жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн аулауға және жинауға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша ерекше жағдайларда жүзеге асырылады.
5. Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабына енгiзiлгендерден басқа, жануарлар дүниесi объектiлерiн Қазақстан Республикасы жеке және заңды тұлғаларының зоологиялық коллекцилар жинау мен оларды толықтыру үшiн жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi орган берген рұқсаттың негiзiнде жүзеге асырылады.
3. Зоологиялық коллекцияларды мемлекеттiк есепке алуды
ұйымдастыру тәртiбi
6. Зоологиялық коллекцияларды мемлекеттiк есепке алу осы қағиданың қосымшасындағы нысанға сәйкес оларды жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi органның ведомствосымен зоологиялық коллекциялардың тiзiлiмiне енгiзуi жолымен жүзеге асырылады.
7. Зоологиялық коллекцияның иесi оны мемлекеттiк есепке қою мақсатында қызметтерді жүзеге асыру басталғанға дейін кемінде он жұмыс күні ішінде «Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы» 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығына сәйкес мекеме уәкiлеттi органды хабардар етеді (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10194 тіркелген).
8. Мекеме уәкiлеттi орган зоологиялық коллекция иесiнің хабарламасына сәйкес оны тізілімге енгізеді.
9. Мекеме уәкiлеттi орган зоологиялық коллекция иесiнiң оның жай-күйі және коллекциялық экспонаттардың айналымы туралы ақпаратты жылдан кейінгі 20 наурыздан кешiктiрмей беретiн жыл сайынғы есебiнiң негiзiнде тiзiлiмге енгізілген зоологиялық коллекциялар экспонаттары айналымының есебiн жүргiзедi.
Зоологиялық коллекциялар жинау
мен мемлекеттiк есепке алу
қағидасына қосымша
Нысан
Мемлекеттiк есепке алынған зоологиялық коллекциялар тiзiлiмi
1. Мемлекеттiк тiркеу нөмiрi.
2. Тiркелген күнi.
3. Коллекцияның атауы.
4. Иесi.
5. Иесiнiң мекен-жайы және коллекция орналасқан жердiң мекен-жайы.
6. Меншiк нысаны (мемлекеттiк ұйымдар үшін ведомстволық бағыныстылығы).

2. Порядок создания зоологических коллекций
3. Создание зоологических коллекций производится посредством изъятия объектов животного мира, их сбора, приобретения, обмена, дарения, получения другими способами, не запрещенными законодательными актами Республики Казахстан.
4. Изъятие и сбор объектов животного мира, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, для создания и пополнения зоологических коллекций физическими и юридическими лицами Республики Казахстан осуществляется в исключительных случаях по решению Правительства Республики Казахстан.
5. Изъятие объектов животного мира, кроме занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, для создания и пополнения зоологических коллекций физическими и юридическими лицами Республики Казахстан осуществляется на основании разрешения, выданного местным исполнительным органом.
3. Порядок организации государственного учета
зоологических коллекций
6. Государственный учет зоологических коллекций осуществляется путем их внесения ведомством уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в реестр зоологических коллекций поставленных на государственный учет, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
7. Владелец зоологической коллекции в целях ее постановки на государственный учет не менее чем за десять рабочих дней до начала осуществления деятельности уведомляет ведомство уполномоченного органа в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10194).
8. Ведомство уполномоченного органа в соответствии с уведомлением владельца зоологической коллекции вносит ее в реестр.
9. Ведомство уполномоченного органа осуществляет учет оборота экспонатов зоологических коллекций, внесенных в реестр, на основании ежегодной информации владельца зоологической коллекции о ее состоянии и обороте коллекционных экспонатов, представляемого не позднее 20 марта следующего за отчетным годом.
Приложение
к Правилам создания и государственного
учета зоологических коллекций
Форма
Реестр
зоологических коллекций, поставленных на государственный учет
1. Номер государственной регистрации.
2. Дата регистрации.
3. Наименование коллекции.
4. Владелец.
5. Адрес владельца и адрес местонахождения коллекции.
6. Форма собственности (для государственной организации
ведомственная подчиненность).

7. Коллекцияның мақсаты (ғылыми, мәдени-ағартушылық, оқу-тәрбиелiк және басқалар).
8. Коллекцияның негiзi қаланған жыл.
9. Коллекцияның сипаттамасы (тiрi организмдер, тұлыптар, жұмыртқалар, құрғақ және ылғалды препараттар және басқалар).
10. Бiрегей объектiлердiң болуы (Қызыл кiтапқа енгiзiлген типтер, паратиптер, түрлер).
11. Коллекция құрамындағы өзгерiстер (айналымы).
12. Коллекцияны сақтау (ұстау) шарттары.
13. Коллекцияның қайта тiркелгенi туралы белгi.

7. Назначение коллекции (научное, культурно-просветительское,
учебно-воспитательное и др.).
8. Год основания коллекции.
9. Описание коллекции (живые организмы, чучела, яйца, сухие и
влажные препараты и др.).
10. Наличие уникальных объектов (типы, паратипы, виды,
занесенные в Красную книгу).
11. Изменения в составе (оборот) коллекции.
12. Условия хранения (содержания) коллекции.
13. Отметка о перерегистрации коллекции.