Мемлекеттік кірістер органдарында кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді есепке алу, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын айқындау және кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 20 сәуірдегі № 274 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 мамырда № 11172 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы № 294 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 26.02.2018 № 294 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексінің 143, 150, 151-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарында кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді есепке алу, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын айқындау қағидасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімдік баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесіне жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет–ресурстарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Министр
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 20 сәуірдегі
№ 274 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарында кедендік баждардың,
салықтардың төленуін қамтамасыз етуді есепке алу, кедендік
баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын
айқындау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарында кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді есепке алу, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын айқындау қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген және мемлекеттік кірістер органдарына тауарлар туралы нақты мәліметтер берілмеген кезде мемлекеттік кірістер органдарында кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді есепке алу, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын анықтау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил учета в органах государственных доходов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, определения суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, а также применения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2015 года № 274. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2015 года № 11172. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 294.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 26.02.2018 № 294 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 143, 150, 151 Кодекса Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила учета в органах государственных доходов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, определения суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила применения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра
финансов Республики Казахстан
от 20 апреля 2015 года № 274
Правила
учета в органах государственных доходов обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов, определения суммы обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета в органах государственных доходов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, определения суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок учета в органах государственных доходов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, определения суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов при непредставлении в орган государственных доходов точных сведений о товарах.

2. Осы Қағидаларда қолданылатын ұғымдар Қазақстан Республикасы және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасымен белгіленген мағынада қолданылады.
Осы Қағидаларда уәкілетті лауазымды тұлға деп кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді тіркеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ қамтамасыз ету сомаларының есебін жүргізетін аумақтық мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің, кеденнің, кеден бекетінің лауазымды тұлғасы түсініледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мелекттік кірістер органдарында кедендік баждардың,
салықтардың төленуін қамтамасыз етуді есепке алу тәртібі
3. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мынадай тәсілдермен қамтамасыз етіледі:
ақшамен;
банк кепілдігімен;
кепілгерлікпен;
мүлік кепілімен;
сақтандыру шартымен.
Кодекстің 143-бабының 1-тармағында көрсетілген кедендік операцияларды жасау кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген өзге де жағдайларда кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету қолданылады.
Кедендiк тасымалдаушы және (немесе) кеден өкiлi ретiнде қызметтi жүзеге асыру үшін кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшесіне немесе кеденге ұсынылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді тіркеу осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасын (бұдан әрі – Карточка) ресімдеу арқылы жүргізіледі.
5. Карточка мемлекеттік кірістер органдарының кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуін есепке алу мақсатында ресімделеді және мемлекетік кірістер органдары үшін, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді қабылдауды, оның ішінде тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалдау кезінде растайтын құжат болып табылады.
6. Карточка екі данада ресімделеді:
Карточканның бірінші данасы, оны тіркеген мемлекетік кірістер органының бөлімшесінде қалады;
екінші данасы, Карточка тіркелген күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей кедендік операциялар жасалатын мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне немесе кедендік операцияны жасауды жүзеге асырушы лауазымды тұлғаға беріледі және (немесе) жолданады.
Кедендік тасымалдаушы ретінде қызметін жүзеге асыру үшін кедендік өкілге кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсынған жағдайда, Карточканың екінші данасы оны тіркеген күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, осындай тұлғалардың тиісті тізілімін жүргізуді жүзеге асырушы мемлекетік кірістер органдарындағы автоматандырылған ақпаратық жүйеге беріледі және (немесе) жолданады.
Мемлекетік кірістер органдарында кедендік баждарды, салықтарды төлеушінің кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету туралы өтініші тіркелген күнінен кейінгі 10 күннен кешіктірмей, төлеушіге Карточканы тіркеу немесе себебін көрсетіп, тіркеуден бас тарту туралы хабарлама жолданады.

2. Понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан.
В настоящих Правилах под уполномоченным должностным лицом понимается должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов, таможни, таможенного поста (далее - подразделение органа государственных доходов), осуществляющее регистрацию обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, а также производящее учет сумм обеспечения.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок учета в органах государственных доходов обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов
3. Уплата таможенных пошлин, налогов обеспечивается следующими способами:
деньгами;
банковской гарантией;
поручительством;
залогом имущества;
договором страхования.
Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов применяется при совершении таможенных операций, перечисленных в пункте 1 статьи 143 Кодекса, а также в иных случаях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан.
Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов для осуществления деятельности в качестве таможенного перевозчика и (или) таможенного представителя представляется в территориальные подразделения органа государственных доходов или таможню.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Регистрация обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов производится посредством оформления Карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – Карточка) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Карточка оформляется в целях учета органом государственных доходов обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов и является для органа государственных доходов документом, подтверждающим принятие обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
6. Карточка оформляется в двух экземплярах:
первый экземпляр Карточки остается в подразделении органа государственных доходов, зарегистрировавшем ее;
второй экземпляр, не позднее рабочего дня, следующего за днем регистрации Карточки, передается и (или) направляется в автоматизированной информационной системе в подразделение органа государственных доходов, в котором будет совершаться таможенная операция или должностному лицу, осуществляющему совершение таможенной операции.

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Карточканың тіркеу нөмірі мынадай құрылымнан тұрады:
ООООО/ККААЖЖ/ННННН, мұнда:
ООООО – Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының коды;
КК – тіркелген күні;
АА – тіркелген айы;
ЖЖ – тіркелген жылдың соңғы екі цифры;
ННННН – Карточканның реттік нөмірі.
Карточканың реттік нөмірлерін нөмірлеу бір санынан басталады. Әрбір келесі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан бастап Карточканың реттік нөмірлерін нөмілеу бір санынан басталады.
8. Төлеушінің өтініші бойынша Карточкаға қосымша құрылады, сондай-ақ мынадай:
кедендік операцияларды жасау мерзімінің ұзартылуына байланысты, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді қолдану мерзімі ұзартылған;
банк кепілдігін, мүлік кепілі шартын, кепілгерлік шартын, сақтандыру шартын қолдану мерзімі ұзартылған;
кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсынған заңды тұлға немесе кепілгер болып табылатын заңды тұлға қайта ұйымдастырылған;
бір тауар партиясында әкелінген тауарлардың бөлігін кедендік тазарту нәтежиесі бойынша кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы азайған жағдайларда тізілімде тиісті өзгертулер көрсетіледі.
Карточкаға қосымша осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
9. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді қабылдаған мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген және берілген кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сертификаты (бұдан әрі – Сертификат) тауарларды кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалдау кезінде кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етудің қабылдануын растайтын құжат болып табылады.
Сертификаттың нысаны және оны толтыру тәртібі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарымен айқындалады.
10. Кодекістің 298-бабына сәйкес кедендік декларацияны бергенге дейін тауарларды шығарған жағдайда, шығару оны уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне қосу үшін енгізілген, уәкілетті экономикалық операторда бар кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы шегінде жүзеге асырылады.
Уәкілетті экономикалық оператор декларант болып әрекет ететін тауарларды кедендік декларацияны бергенге дейін шығару кезінде, мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі немесе тауарларды шығаруды жүзеге асырушы лауазымды тұлға, тауарларды шығарумен байланысты міндеттемелер орындалғанға дейін қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің автоматандырылған ақпараттық жүйесіне немесе уәкілетті лауазымды тұлғаға бұл туралы ақпаратты жолдайды және (немесе) хабардар етеді.
Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға, уәкілетті экономикалық оператор декларант болып әрекет ететін кедендік декларацияны бергенге дейін тауарларды шығару туралы ұсынылған ақпаратты ескереді, сондай-ақ уәкілетті экономикалық оператор тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органың автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне аталған ақпаратты жолдайды және (немесе) хабардар етеді.

Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Регистрационный номер Карточки имеет следующую структуру:
00000/ДДММГГ/ННННН, где:
00000 – код органа государственных доходов, зарегистрировавшего Карточку;
ДД – день регистрации;
ММ – месяц регистрации;
ГГ – последние цифры года регистрации;
ННННН – порядковый номер Карточки.
Нумерация порядковых номеров Карточек начинается с единицы. С 1 января каждого последующего календарного года нумерация порядковых номеров Карточек начинается с единицы.
8. По заявлению плательщика формируется дополнение к Карточке, а также отражаются соответствующие изменения в реестрах в следующих случаях:
продление срока действия обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, связанное с продлением срока совершения таможенной операции;
продление срока действия банковской гарантии, договора залога имущества, договора поручительства, договора страхования;
реорганизация юридического лица, представившего обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов или юридического лица, являющегося гарантом;
уменьшение сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, по результатам таможенной очистки части товаров, ввезенных в одной товарной партии.
Дополнение к Карточке оформляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. При перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита документом, подтверждающим принятие обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов является сертификат обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – Сертификат), зарегистрированный и выданный органом государственных доходов, принявшим обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов.
Форма Сертификата и порядок его заполнения определяются международным договором государств-членов Евразийского экономического союза.
10. В случае выпуска товаров до подачи таможенной декларации в соответствии со статьей 298 Кодекса, выпуск осуществляется в пределах сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, имеющегося у уполномоченного экономического оператора, внесенного для включения его в реестр уполномоченных экономических операторов.
При выпуске до подачи таможенной декларации товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, подразделение органа государственных доходов или должностное лицо, осуществляющее выпуск товаров, направляет информацию об этом и (или) уведомляет в автоматизированной информационной системе подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо, с целью учета сумм обеспечения до исполнения обязательств, связанных с выпуском товаров.
Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо учитывает представленную информацию о выпуске товаров до подачи таможенной декларации, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, а также направляет данную информацию и (или) уведомляет в автоматизированной информационной системе орган государственных доходов, осуществляющий ведение реестра уполномоченных экономических операторов.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Төлеуші, кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету жүргізілген кедендік операцияларды аяқтағаннан кейін, кедендік операция жүргізілген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей растайтын құжатардың көшірмелерін бере отырып, Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесіне, немесе уәкілетті лауазымды тұлғаға бұл туралы ақпаратты жолдайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Төлеуші кедендік операцияларды жасаған кезде міндеттемелердің уақтылы және тиісінше орындалғанын растайтын құжаттарды ұсына отырып, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын қайтару туралы Карточканы ресімдеген мемлекеттік кірістер органына жазбаша нысанда жүгінеді.
13. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға кедендік баждарды төлеуді қамтамасыз ету сомасын қайтару үшін кедендік операциялар жүргізілген мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшелеріне немесе кедендік операцияны жүзеге асырған лауазымды тұлға ұсынған құжаттарды, кедендік операцияларды жасаған кездегі міндеттемелердің уақтылы және тиісінше орындалуына тексеруді жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын кайтару Кодекске сәйкес жүргізіледі.
15. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету берілген, оның ішінде белгіленген мерзімде міндеттемелерді төлеуші орындамаған немесе тисінше орындамаған кезде, аталған кедендік операция жүргізілген немесе жүргізілуі тиіс мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшесі немесе кедендік операцияны жүзеге асырған лауазымды тұлға міндеттеменің орындалу мерзімі келген немесе міндеттемені орындамау немесе тисінше орындамау фактісі анықталған келесі жұмыс күнінен кешіктірмей растайтын құжаттарды ұсына отырып, Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесіне, немесе уәкілетті лауазымды тұлға бұл туралы ақпараттарды жолдайды.
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету бойынша берілген, оның ішінде белгіленген мерзімде төлеушінің міндеттемелерін орындамағаны немесе тисінше орындамағаны туралы ақпараттарды алғаннан кейін Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға төлеушінің өз міндеттемелерін орындамаумен немесе тисінше орындамаумен байланысты шараларды қабылдайды.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. После завершения плательщиком таможенной операции, по которой произведено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, подразделение органа государственных доходов, в котором произведена таможенная операция, не позднее следующего рабочего дня направляет информацию об этом в подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченному должностному лицу с предоставлением копий подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Плательщик в письменной форме обращается в орган государственных доходов, оформивший Карточку, о возврате сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов с предоставлением документов, подтверждающих своевременное и надлежащее исполнение обязательств при совершении таможенной операции.
13. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо для возврата сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин осуществляет проверку документов, представленных подразделением органа государственных доходов, в котором произведена таможенная операция или должностным лицом, осуществившем таможенную операцию, на предмет своевременного и надлежащего исполнения обязательства при совершении таможенной операции.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Возврат сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов производится в соответствии с Кодексом.
15. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательств, по которым предоставлено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе в установленные сроки, подразделение органа государственных доходов, в котором произведена или должна производиться данная таможенная операция или должностное лицо, осуществившее таможенную операцию, не позднее следующего рабочего дня, в котором наступил срок исполнения обязательства или обнаружен факт неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства, направляют информацию об этом в подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченному должностному лицу с предоставлением подтверждающих документов.
Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку или уполномоченное должностное лицо после получения информации о неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательств, по которым предоставлено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе в установленные сроки, принимает меры в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком своих обязательств.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкалары тізілімінде ресімделген Карточкалардың есебін жүргізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Төлеушінің өтініші бойынша, егер кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді енгізу бойынша кедендік операция жасалмаған жағдайда, Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету карточкасы тізілімінің ескертпесіне күшін жою туралы мәліметтерді енгізе отырып, Карточка күшiн жоюға жатады.
Карточка күшін жойған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға Карточканың екінші данасы жолданған мемлекеттік кірістер органының бөлімшесін Карточканың күшін жоюы туралы ақпараттандырады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік кірістер органының ақшаны уақытша орналастыру
шотына енгізілген ақшаны есепке алу тәртібі
18. Төлеуші кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын ақшаны уақытша орналастыру шотына енгізеді.
19. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер орган бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ақшаны уақытша орналастыру шотына қамтамасыз ету сомасын енгізу туралы ұсынылған төлем құжаттарының, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтердің негізінде, кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша мемлекеттік кірістер органының уақытша орналастыру шотына кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын енгізу туралы Төлем құжаттарының тізілімін қалыптастыруды жүргізеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға, ақшаны уақытша орналастыру шотына ақшаны салған кезде төлеушінің кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындауын есепке алу және бақылау мақсатында осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточкаларды (бұдан әрі – Қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточка) жүргізуді жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо осуществляет ведение учета оформленных Карточек в Реестре карточек обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. По заявлению плательщика в случае, если таможенная операция, по которой внесено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, не совершилась, Карточка подлежит аннулированию с внесением сведений об аннулировании в примечание Реестра карточек обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов.
Не позднее рабочего дня, следующего за днем аннулирования Карточки, подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо информирует подразделение органа государственных доходов, которому направлен второй экземпляр Карточки, об аннулировании Карточки.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок учета денег, внесенных на счет временного
размещения денег органа государственных доходов
18. Суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов вносятся плательщиком на счет временного размещения денег.
19. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо на основании представленных платежных документов о внесении сумм обеспечения на счет временного размещения денег, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения таможенных пошлин, налогов, производит формирование Реестра платежных документов о внесении сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на счет временного размещения органа государственных доходов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо в целях учета и контроля исполнения обязательств плательщика по уплате таможенных пошлин, налогов при внесении денег на счет временного размещения денег, осуществляет ведение Лицевых карточек по суммам обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – Лицевая карточка по суммам обеспечения) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточка, сондай-ақ:
төлеушінің орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған міндеттемелері бойынша бюджетке кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын аудару;
орындалған міндеттемелері бойынша төлеушiнiң банк шоттарына ақшаны уақытша орналастыру шотына салынған ақшаны қайтару;
кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету енгізілетін кедендік операцияларды одан әрі жасау үшін кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын есепке алу;
кедендік баждар, салықтар бойынша алдағы міндеттемелер есебіне кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету сомаларын аудару;
кедендік төлемдер мен салықтар бойынша берешек есебіне кедендік баждардың, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету сомаларын аудару;
талап ету мерзімінің өтуі бойынша кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету сомаларын аудару үшін арналған.
22. Ақшаны уақытша орналастыру шотына енгізілген кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточка төлеушілердің әрқайсына жеке ашылады.
23. Ақшаны уақытша орналастыру шотына енгізілген кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасының есебі қағаз тасымалдағышында және (немесе) автоматтандырылған жүйеде жүргізіледі.
24. Қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточканы ашу үшін ақшаны уақытша орналастыру шотына кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету ретінде ақшаны енгізу незідеме болып табылады.
25. Қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточка әрбір күнтізбелік жылға ашылады
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы бойынша түпкілікті сальдо, алдағы қаржылық жыл үшін қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточкадан келесі жылы ашылатын қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточкаға аударылады.
26. Заңды тұлғалар қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточканы ашқан кезде міндетті түрде мынадай деректемелер көрсетіледі:
заңды тұлғаның толық атауы;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
заңды мекенжайы.
27. Дара кәсіпкерлерді қоса алғанда, жеке тұлғаның қамтамасыз ету сомасы бойынша жеке карточкаларында:
жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде);
жеке сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.

Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Лицевая карточка по суммам обеспечения также предназначена для:
зачисления сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет по неисполненным или ненадлежаще исполненным обязательствам плательщиков;
возврата денег, внесенных на счет временного размещения денег, на банковские счета плательщиков по исполненным обязательствам;
учета сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов для дальнейшего совершения таможенных операций, по которым вносится обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов;
перечисления сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в счет предстоящих обязательств по таможенным пошлинам, налогам;
перечисления сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в счет задолженности по таможенным платежам и налогам;
перечисления сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов по истечении срока исковой давности.
22. Лицевая карточка по суммам обеспечения открывается отдельно для каждого плательщика в целях учета сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, внесенных на счет временного размещения денег.
23. Учет сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, внесенных на счет временного размещения денег, ведется на бумажных носителях и (или) в автоматизированной системе.
24. Основанием для открытия Лицевой карточки по суммам обеспечения является внесение денег в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на счет временного размещения денег.
25. Лицевая карточка по суммам обеспечения открывается на каждый календарный год.
Окончательное сальдо по суммам обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов переносится из лицевой карточки по суммам обеспечения за предыдущий финансовый год в лицевую карточку по суммам обеспечения, открываемую в следующем году.
26. При открытии лицевой карточки по суммам обеспечения юридических лиц, в обязательном порядке указываются следующие реквизиты:
полное наименование юридического лица;
бизнес-идентификационный номер;
юридический адрес.
27. В лицевых карточках по суммам обеспечения физических лиц, включая индивидуальных предпринимателей, указываются:
фамилия, имя и отчество (при наличии) физического лица;
индивидуальный идентификационный номер;
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица, являющегося нерезидентом Республики Казахстан.

28. Ақшаны уақытша орналастыру шотына ақшаны енгізу қамтамасыз етілген мiндеттемесiн орындау шарты кезінде төлеуші мемлекеттік кірістер органына:
орындалған міндеттемелер бойынша төлеушінің банк шотынан ақшаны қайтару туралы;
кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету енгізілген кедендік операцияларды одан әрі жасау үшін кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын пайдалану туралы;
кедендік баждар, салықтар бойынша алдағы міндеттемелер шотына кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын аудару туралы;
талап қою мерзімінің өтуі бойынша кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын аудару туралы жазбаша өтінішпен жүгінеді.
29. Төлеуші ақшаны уақытша орналастыру шотына ақшаны енгізуді қамтамасыз ету міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын бюджетке есептеуді жүзеге асырады.
Бұл ретте мемлекеттік кірістер органы бес жұмыс күнінің ішінде төлеушіге, олардың міндеттемелерін орындамауы немесе тиісінше орындамауы бойынша ақшаны уақытша орналастыру шотынан кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасының бюджетке есептелуі туралы хабарлайды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Кедендік операцияны жасаудың нәтижесі бойынша, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету енгізілген мемлекеттік кірістер органының уақытша орналастыру шотына кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын енгізу туралы Төлем құжаттарының тізіліміне толықтырулар енгізіледі.
4. Банк кепілдігін есепке алу тәртібі
31. Төлеуші мемлекеттік кірістер органына банк кепілдігін ұсынады.
32. Төлеуші ұсынған банк кепілдігінің түпнұсқалылығына және/немесе мазмұнына қатысты күдік туындаған кезде мемлекеттік кірістер органдары мұндай кепілдікті берген банктен жазбаша нысанда растауды сұратады.
33. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ұсынылған банктік кепілдіктің, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтердің негізінде, кедендік баждарды, салықтарды камтамасыз ету сомаларын есепке алу мақсатында, осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Банктік кепілдіктер тізілімін қалыптастыруды жүргізеді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

28. При условии исполнения обязательства, обеспеченного внесением денег на счет временного размещения денег, плательщик обращается в орган государственных доходов с письменным заявлением:
о возврате денег на банковский счет плательщика по исполненным обязательствам;
об использовании сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов для дальнейшего совершения таможенных операций, по которым вносится обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов;
о перечислении сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в счет предстоящих обязательств по таможенным пошлинам, налогам;
о перечислении сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов по истечении срока исковой давности.
29. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательства, обеспеченного внесением денег на счет временного размещения денег, подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо осуществляет зачисление сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в бюджет.
При этом орган государственных доходов в течение пяти рабочих дней уведомляет плательщика о зачислении сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов со счета временного размещения денег в бюджет по неисполненному или ненадлежаще исполненному им обязательству.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. По результатам совершения таможенной операции, по которой внесено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в Реестр платежных документов о внесении сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на счет временного размещения органа государственных доходов вносятся дополнения.
4. Порядок учета банковской гарантии
31. Банковская гарантия представляется в орган государственных доходов плательщиком.
32. Орган государственных доходов при возникновении сомнений в отношении подлинности и/или содержания представленной плательщиком банковской гарантии, запрашивает подтверждение в письменной форме у банка, выдавшего такую гарантию.
33. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо на основании представленной банковской гарантии, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения таможенных пошлин, налогов, производит формирование Реестра банковских гарантий по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

34. Банк кепілдігімен қамтамасыз ету міндеттемесін орындаған төлеуші, бұл туралы Банкке хабарлайды.
Банк кепілі бақылаудан алынады, ал банктік-кепіл, орындау үшін банктік кепіл берілген міндеттемелерді төлеуші орындаған жағдайда банктік кепілдің қолданылуын тоқтату туралы Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлғаға хабардар етеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда мемлекеттік кірістер органдары банктік кепілдікте көзделген міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталғанан кейін бес жұмыс күнінің ішінде банкке кедендік баждардың, салықтардың тиісті сомасын төлеу туралы талапты жолдайды.
36. Мемлекеттік кірістер органдары кедендік баждардың, салықтардың және өсімпұлдардың тиісті сомасын төлеу туралы банкке жолдаған талабында:
төлеушінің атауы;
төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасын есептеуге жататын бюджеттік жіктеу коды;
мемлекеттік кірістер органы-бенефициар және қазынашылық органының деректемелері;
төлеушінің міндеттемелерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың, сондай-ақ олар бойынша өсімпұлдардың сомасы;
төлеушінің міндеттемелерін орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, сондай-ақ олар бойынша өсімпұлдарды төлеу мерзімі болады.
37. Кедендік операцияны жасаудың нәтижесі бойынша, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету енгізілген банктік кепілдер тізіліміне толықтырулар енгізіледі.
5. Кепілгерлік шартын есепке алу тәртібі
38. Төлеуші мемлекеттік кірістер органына кепілгерлік шартын ұсынады.
39. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету ретінде мемлекеттік кірістер органы Қазақстан Республикасының азаматтық және кеден заңнамасына сәйкес ресімделген кепілгерлік шартын қабылдайды.
40. Мемлекеттік кірістер органы, төлеуші ұсынған кепілгерлік шартының түпнұсқалығына және/немесе мазмұнына қатысты күмән туындаған кезде, кепілгерден жазбаша нысанда растауды сұратады.
41. Ұсынылған кепілгерлік шарт негізінде, кедендік баждарды, салықтарды төлеуді кепілгер мынадай тәсілдермен қамтамасыз етуі мүмкін:
ақшаны уақытша орналастыру шотына қамтамасыз ету сомасын енгізу;
банк кепілдігі;
мүліктік кепіл;
сақтандыру шарты.
Кепілгерлік шартын ұсынумен қатар төлеуші, мемлекеттік кірістер органына кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді растайтын құжаттарды ұсынады:
ақшаны уақытша орналастыру шотына ақшаны аудару туралы төлем құжатының көшірмесі;
мүлікті кепілге қою шарты және кепілге қойылған мүліктің нарықтық бағасы туралы бағалаушының есебі;
банк кепілдігі;
сақтандыру шарты.

34. Плательщик, исполнивший обязательство, обеспеченное банковской гарантией, извещает об этом банк.
Банковская гарантия снимается с контроля, а банк-гарант уведомляется подразделением органа государственных доходов, зарегистрировавшем Карточку, или уполномоченным должностным лицом о прекращении действия банковской гарантии в случаях исполнения плательщиком обязательств, во исполнение которых представлена банковская гарантия.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства по уплате таможенных пошлин, налогов орган государственных доходов в течение пяти рабочих дней после окончания сроков исполнения обязательства, предусмотренных гарантией банка, направляет банку требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов.
36. Требование органа государственных доходов об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов и пеней, направляемое банку содержит:
наименование плательщика;
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер плательщика;
код бюджетной классификации, на который подлежат зачислению суммы обеспечения таможенных пошлин, налогов;
реквизиты органа государственных доходов-бенефициара и органа казначейства;
сумму таможенных пошлин, налогов, а также пеней по ним, подлежащих уплате в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком обязательств;
срок уплаты таможенных пошлин, налогов, а также пеней по ним, подлежащих уплате в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком обязательств.
37. По результатам совершения таможенной операции, по которой внесено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в Реестр банковских гарантий вносятся дополнения.
5. Порядок учета договора поручительства
38. Договор поручительства представляется в орган государственных доходов плательщиком.
39. Орган государственных доходов в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов принимает договор поручительства, оформленный в соответствии с гражданским и таможенным законодательством Республики Казахстан.
40. Орган государственных доходов, при возникновении сомнений в отношении подлинности и/или содержания представленного плательщиком договора поручительства, запрашивает подтверждение в письменной форме у поручителя.
41. На основании представленного договора поручительства, уплата таможенных пошлин, налогов может обеспечиваться поручителем следующими способами:
внесение сумм обеспечения на счет временного размещения денег;
банковская гарантия;
залог имущества;
договор страхования.
Одновременно с представленным договором поручительства, плательщик предоставляет в орган государственных доходов документы, подтверждающие обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов:
копию платежного документа о перечислении денег на счет временного размещения денег;
договор залога имущества и отчет оценщика об оценке рыночной стоимости залогового имущества;
банковскую гарантию;
договор страхования.

42. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ұсынылған кепілгерлік шарттың, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтердің негізінде, кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасының есебін жүргізу мақсатында, осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кепілгерлік шарттар тізілімін қалыптастыруды жүргізеді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Кепілгерлік шартпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындаған төлеуші бұл туралы кепілгерге хабарлайды.
Кепілгерлік шарты бақылаудан алынады, ал мемлекеттік кірістер органы, орындау үшін кепілгерлік шарты ұсынылған міндеттемелерді төлеуші орындаған жағдайда кепілгерлік шартының қолданылуын тоқтату туралы кепілгерге хабарлайды.
44. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелерді төлеуші орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органы кепілгерлікте көзделген міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталғаннан кейін бес жұмыс күнінің ішінде кедендік баждардың, салықтардың және өсімпұлдардың тиісті сомасын төлеу туралы кепілдік берушіге талап жолдайды.
Бұл ретте кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталған күнінен кейінгі күннен бастап айыппұл есептеледі.
45. Мемлекеттік кірістер органының кепілгерге кедендік баждардың, салықтар мен айыппұлдардың тиісті сомасын төлеу туралы талабында:
төлеушінің атауы;
төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасын есептеуге жататын бюджеттік жіктеу коды;
мемлекеттік кірістер органының-бенефициар мен қазынашылық органының деректемелері;
төлеушінің міндеттемелерін орындамауымен немесе тиісінше орындамауымен байланысты төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың, сондай-ақ олар бойынша айыппұлдар сомасы;
төлеушінің міндеттемелерін орындамауымен немесе тиісінше орындамауымен байланысты төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, сондай-ақ олар бойынша айыппұлдарды төлеу мерзімі болады.
46. Кедендік операцияны жасаудың нәтижесі бойынша, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету енгізілген кепілгерлік шарттар тізіліміне толықтырулар енгізіледі.
6. Мүлік кепілін есепке алу тәртібі
47. Төлеуші мемлекеттік кірістер органына Мүлік кепілі шартын ұсынады.
48. Мемлекеттік кірістер органы кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету ретінде Қазақстан Республикасының азаматтық және кеден заңнамасына сәйкес ресімделген, мүлік кепілі шартының негізінде мүлік кепілін, сондай-ақ кепілдікке қойылған мүліктің нарықтық құнын бағалау туралы бағалаушының есебін қабылдайды.

42. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо на основании представленного договора поручительства, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения таможенных пошлин, налогов, производит формирование Реестра договоров поручительства по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Плательщик, исполнивший обязательство, обеспеченное договором поручительства, извещает об этом поручителя.
Договор поручительства снимается с контроля, а поручитель уведомляется органом государственных доходов о прекращении действия договора поручительства в случаях исполнения плательщиком обязательств, во исполнение которых представлен договор поручительства.
44. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения плательщиком обязательства по уплате таможенных пошлин, налогов орган государственных доходов направляет поручителю требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов и пеней в течение пяти рабочих дней после окончания сроков исполнения обязательства, предусмотренных поручительством.
При этом со дня, следующего за днем окончания сроков исполнения обязательства по обеспечению уплаты таможенных пошлин, налогов, начисляются пени.
45. Требование органа государственных доходов об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов и пеней, направляемое поручителю содержит:
наименование плательщика;
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер плательщика;
код бюджетной классификации, на который подлежат зачислению суммы обеспечения таможенных пошлин, налогов;
реквизиты органа государственных доходов-бенефициара и органа казначейства;
сумму таможенных пошлин, налогов, а также пеней по ним, подлежащих уплате в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком обязательств;
срок уплаты таможенных пошлин, налогов, а также пеней по ним, подлежащих уплате в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком обязательств.
46. По результатам совершения таможенной операции, по которой внесено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов в Реестр договоров поручительства вносятся дополнения.
6. Порядок учета залога имущества
47. Договор залога имущества представляется в орган государственных доходов плательщиком.
48. Орган государственных доходов в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов принимает залог имущества на основании договора залога имущества, оформленного в соответствии с гражданским и таможенным законодательством Республики Казахстан, а также отчета оценщика об оценке рыночной стоимости залогового имущества.

49. Мемлекеттік кірістер органы төлеуші ұсынған мүлік кепілі шартының түпнұсқалығына және/немесе мазмұнына қатысты күмән туындаған кезде кепіл берушіден жазбаша нысанда растауды сұратады.
50. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ұсынылған мүлік кепілі шартының, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтердің негізінде, кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасының есебін жүргізу мақсатында осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мүлік кепілі шарттарының тізілімін қалыптастыруды жүргізеді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Мүлік кепiлі шартында қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындаған төлеуші, бұл туралы кепіл берушіге хабарлайды.
Мүлік кепiлі шарты бақылаудан алынады, ал мемлекеттік кірістер органы орындау үшін кепіл шарты ұсынылған міндеттемелерді төлеуші орындаған жағдайда мүлік кепiлі шартының қолданылуын тоқтату туралы кепіл берушіге хабарлайды.
52. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттелерді төлеуші орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органы мүлік кепiлі шартында көзделген міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталғаннан кейін бес жұмыс күнінің ішінде кедендік баждардың, салықтардың тиісті сомасын төлеу туралы кепіл берушіге талап жолдайды.
Бұл ретте кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталған күнінен кейінгі күннен бастап айыппұл есептеледі.
53. Мемлекеттік кірістер органының кепіл берушіге кедендік баждардың, салықтар мен айыппұлдардың тиісті сомасын төлеу туралы талабында:
төлеушінің атауы;
төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасын есептеуге жататын бюджеттік жіктеу коды;
мемлекеттік кірістер органының-бенефициар мен қазынашылық органының деректемелері;
төлеушінің міндеттемелерін орындамауымен немесе тиісінше орындамауымен байланысты төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың, сондай-ақ олар бойынша айыппұлдар сомасы;
төлеушінің міндеттемелерін орындамауымен немесе тиісінше орындамауымен байланысты төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, сондай-ақ олар бойынша айыппұлдарды төлеу мерзімі болады.
54. Кедендік операцияны жасаудың нәтижесі бойынша, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету енгізілген Мүлік кепiлі шарттарының тізіліміне толықтырулар енгізіледі.

49. Орган государственных доходов, при возникновении сомнений в отношении подлинности и/или содержания представленного плательщиком договора залога имущества, запрашивает подтверждение в письменной форме у залогодателя.
50. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо на основании представленного договора залога имущества, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения таможенных пошлин, налогов, производит формирование Реестра договоров залога имущества по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Плательщик, исполнивший обязательство, обеспеченное договором залога имущества, извещает об этом залогодателя.
Договор залога имущества снимается с контроля, а залогодатель уведомляется органом государственных доходов о прекращении действия договора залога имущества в случаях исполнения плательщиком обязательств, во исполнение которых представлен договор залога имущества.
52. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства по уплате таможенных пошлин, налогов орган государственных доходов в течение пяти рабочих дней после окончания сроков исполнения обязательства, предусмотренных договором залога имущества, направляет залогодателю требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов.
При этом со дня, следующего за днем окончания сроков исполнения обязательства по обеспечению уплаты таможенных пошлин, налогов, начисляются пени.
53. Требование органа государственных доходов об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов и пеней, направляемое залогодателю содержит:
наименование плательщика;
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер плательщика;
код бюджетной классификации, на который подлежат зачислению суммы обеспечения таможенных пошлин, налогов;
реквизиты органа государственных доходов-бенефициара и органа казначейства;
сумму таможенных пошлин, налогов, а также пеней по ним, подлежащих уплате в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком обязательств;
срок уплаты таможенных пошлин, налогов, а также пеней по ним, подлежащих уплате в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком обязательств.
54. По результатам совершения таможенной операции, по которой внесено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в Реестр договоров залога имущества вносятся дополнения.

7. Сақтандыру шартын есепке алу тәртібі
55. Төлеуші мемлекеттік кірістер органдарына сақтандыру шартын ұсынады.
56. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету ретінде мемлекеттік кірістер органы Қазақстан Республикасының азаматтық және кеден заңнамасына сәйкес ресімделген сақтандыру шартын қабылдайды.
57. Мемлекеттік кірістер органы төлеуші ұсынған сақтандыру шартының түпнұсқалығына және/немесе мазмұнына қатысты күмән туындаған кезде сақтандыру ұйымынан жазбаша нысанда растауды сұратады.
58. Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ұсынылған сақтандыру шартының, сондай-ақ Карточкада көрсетілген мәліметтердің негізінде, кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасының есебін жүргізу мақсатында, осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сақтандыру шарттарының тізілімін қалыптастыруды жүргізеді.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Сақтандыру шартында қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындаған төлеуші, бұл туралы сақтандыру ұйымына хабарлайды.
Сақтандыру шарты бақылаудан алынады, ал мемлекеттік кірістер органы орындау үшін сақтандыру шарты ұсынылған міндеттемелерді төлеуші орындаған жағдайда сақтандыру шартының қолданылуын тоқтату туралы сақтандыру ұйымына хабарлайды.
60. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттелерді төлеуші орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органы сақтандыру шартында көзделген міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталғаннан кейін бес жұмыс күнінің ішінде кедендік баждардың, салықтардың тиісті сомасын төлеу туралы сақтандыру ұйымына талап жолдайды.
Бұл ретте кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталған күнінен кейінгі күннен бастап айыппұл есептеледі.
61. Мемлекеттік кірістер органының сақтандыру ұйымына кедендік баждардың, салықтар мен айыппұлдардың тиісті сомасын төлеу туралы талабында:
төлеушінің атауы;
төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету сомасын есептеуге жататын бюджеттік жіктеу коды;
мемлекеттік кірістер органының-бенефициар мен қазынашылық органының деректемелері;
төлеушінің міндеттемелерін орындамауымен немесе тиісінше орындамауымен байланысты төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың, сондай-ақ олар бойынша айыппұлдар сомасы;
төлеушінің міндеттемелерін орындамауымен немесе тиісінше орындамауымен байланысты төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды, сондай-ақ олар бойынша айыппұлдарды төлеу мерзімі болады.

7. Порядок учета договора страхования
55. Договор страхования представляется в орган государственных доходов плательщиком.
56. Орган государственных доходов в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов принимает договор страхования, оформленный в соответствии с гражданским и таможенным законодательством Республики Казахстан.
57. Орган государственных доходов при возникновении сомнений в отношении подлинности и/или содержания представленного плательщиком договора страхования, запрашивает подтверждение в письменной форме у страховой организации.
58. Подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточку, или уполномоченное должностное лицо на основании представленного договора страхования, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения таможенных пошлин, налогов, производит формирование Реестра договоров страхования по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 58 в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Плательщик, исполнивший обязательство, обеспеченное договором страхования, извещает об этом страховую организацию.
Договор страхования снимается с контроля, а страховая организация уведомляется органом государственных доходов о прекращении действия договора страхования в случаях исполнения плательщиком обязательств, во исполнение которых представлен договор страхования.
60. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства по уплате таможенных пошлин, налогов орган государственных доходов направляет страховой организации требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов в течение пяти рабочих дней после окончания сроков исполнения обязательства, предусмотренных договором страхования.
При этом со дня, следующего за днем окончания сроков исполнения обязательства по обеспечению уплаты таможенных пошлин, налогов, начисляются пени.
61. Требование органа государственных доходов об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов и пеней, направляемое страховой организации содержит:
наименование плательщика;
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер плательщика;
код бюджетной классификации, на который подлежат зачислению суммы обеспечения таможенных пошлин, налогов;
реквизиты органа государственных доходов-бенефициара и органа казначейства;
сумму таможенных пошлин, налогов, а также пеней по ним, подлежащих уплате в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком обязательств;
срок уплаты таможенных пошлин, налогов, а также пеней по ним, подлежащих уплате в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком обязательств.

62. Кедендік операцияны жасаудың нәтижесі бойынша, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету енгізілген сақтандыру шарттарының тізіліміне толықтырулар енгізіледі.
8. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету
сомасын айқындау тәртібі
63. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді есепке алмай экспорт кедендік рәсімдеріне орналастыру кезінде төлеуге тиесілі кедендік төлемдердің, салықтардың сомасына негізделе отырып айқындалады.
Тауарлардың кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру кезінде кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді есепке алмай экспорт кедендік рәсімдеріне орналастыру кезінде төленуге жататын кедендік төлемдердің, салықтардың сомасына негізделе отырып, бірақ егер де, тауар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттердің аумағында ішкі тұтыну үшін шығару немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді есепке алмай экспорт кедендік рәсімдеріне орналасса, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше осы мемлекеттерде төлеуге тиесілі кедендік баждардың, салықтардың сомасынан кем емес болып айқындалады.
64. Егер кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын белгілеген кезде тауарлардың сипаты, олардың атаулары, саны, шыққан елі және кедендік құны туралы нақты мәліметтер мемлекеттік кірістер органына ұсынылмағандықтан, төлеуге жататын кедендік баждар, салықтар сомасын айқындау мүмкін болмаса, қамтамасыз ету сомасы кедендік баждар, салықтар ставкаларының, тауарлар құны және (немесе) мынадай әдістермен мемлекеттік кірістер органында қолда бар мәліметтер негізінде айқындалуы мүмкін табиғи түрдегі (саны, салмағы, көлемі немесе өзге сипаттамалары) физикалық сипаттамаларына сүйене отырып айқындалады:
кедендік сараптама жүргізу;
анықтамалық ақпаратты (журналдар, буклеттер, каталогтар, анықтамалар және басқалар) пайдалану;
техникалық құжаттаманы және (немесе) сәйкестендіру құжаттарын пайдалану;
ресми интернет-ресурстарды пайдалану.
Мемлекеттік кірістер органдарында
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз етуді есепке алу,
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз ету сомасын
айқындау қағидасына
1-қосымша
Нысан
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету
карточкасы
№ ______________________

62. По результатам совершения таможенной операции, по которой внесено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в Реестр договоров страхования вносятся дополнения.
8. Порядок определения суммы обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
63. Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов определяется исходя из сумм таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате при помещении товаров под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или экспорта без учета тарифных преференций и льгот по уплате таможенных пошлин, налогов.
При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов определяется исходя из сумм таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате при помещении товаров под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или экспорта без учета тарифных преференций и льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, но не менее сумм таможенных пошлин, налогов, которые бы подлежали уплате в других государствах-членах Евразийского экономического союза, как если бы товар помещался на территориях этих государств-членов Евразийского экономического союза под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или экспорта без учета тарифных преференций и льгот по уплате таможенных пошлин, налогов. При этом для определения сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов применяется рыночный курс валют, устанавливаемый в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
64. Если при установлении суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов невозможно точно определить сумму подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов в силу непредставления в орган государственных доходов точных сведений о характере товаров, их наименовании, количестве, стране происхождения и таможенной стоимости, сумма обеспечения определяется исходя из наибольшей величины ставок таможенных пошлин, налогов, стоимости товаров и (или) их физических характеристик в натуральном выражении (количество, масса, объем или иные характеристики), которые могут быть определены на основании имеющихся в органе государственных доходов сведений следующими способами:
проведение таможенной экспертизы;
использование справочной информации (журналы, буклеты, каталоги, справочники и т.д.);
использование технической документации и (или) идентификационных документов;
использование официальных интернет-ресурсов.
Приложение 1
к Правилам учета в органах
государственных доходов обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов и
определения суммы обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Форма
Карточка обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
№ ______________________

1. Төлеуші___________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты)
2.___________________________________________________________________
(заңды мекенжайы немесе тұрақты тұратын жерінің мекенжайы)
3.___________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын төлеушінің
жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен құжаттың берілген күні)
4. __________________________________________________________________
(жеке сәйкестендiру нөмiрі/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
5. __________________________________________________________________
(Кедендік операция түрі)
6. __________________________________________________________________
(кедендік операциясы бойынша міндеттемені орындау мерзімі)
7. __________________________________________________________________
(кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету тәсілі)
8. __________________________________________________________________
(төлем тапсырмасының, банк кепілдігінің, мүлік кепілі шартының,
кепілгерлік шартының, сақтандыру шартының нөмірі мен берілген күні)
9. __________________________________________________________________
(кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы)
10. _________________________________________________________________
(инвойстың, келісімшартын т.б. нөмiрі мен күні )
11. _________________________________________________________________
(кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуге кепілдік
беруші болып табылатын тұлға туралы ақпарат (банк, кепілгер, кепіл
беруші, сақтандыру ұйымы)
12. _________________________________________________________________
(кепіл беруші тандалған кедендік баждарды, салықтарды төлеу
қамтамасыз ету тәсілі)
13. _________________________________________________________________
(кепіл беруші ұсынған төлем тапсырмасының, банк кепілдігінің, мүлік
кепілі шартының, кепілгерлік шартының, сақтандыру шартының нөмірі
мен берілген күні)
14. _________________________________________________________________
(банк кепілдігінің, мүлік кепілі шартының, кепілгерлік шартының,
сақтандыру шартының қолданылу мерзімі)
15. _________________________________________________________________
(кедендік операция жасалатын мемлекеттік кірістер органының
бөлімшесі және мемлекеттік кірістер органы)
16. _________________________________________________________________
(оны қолданған кезде, кедендік баждардың, салықтардың төленуін
бас қамтамасыз етуді растау нөмірі)
17. ________________________________________________________________
(кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету
карточкасын берген аумақтық мемлекеттік кірістер органының
лауазымды тұлғасының аты-жөні)
______________________________
(қолы және жеке нөмірлі мөрі)
Мемлекеттік кірістер органдарында
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз етуді есепке алу,
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз ету сомасын
айқындау қағидасына
2-қосымша
Нысан
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету
карточкасына толықтыру
№ ______________________

1. Плательщик _______________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
физического лица)
2. __________________________________________________________________
(юридический адрес или адрес постоянного места жительства)
3. __________________________________________________________________
(номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность
плательщика, являющегося нерезидентом Республики Казахстан)
4. __________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный
номер)
5. __________________________________________________________________
(вид таможенной операции)
6. __________________________________________________________________
(срок исполнения обязательства по таможенной операции)
7. __________________________________________________________________
(способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов)
8. __________________________________________________________________
(номер и дата платежного поручения, банковской гарантии, договора
залога имущества, договора поручительства, договора страхования)
9. __________________________________________________________________
(сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов)
10. _________________________________________________________________
(номер и дата инвойса, контракта и т.д.)
11. ________________________________________________________________
(информация о лице, являющемся гарантом обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов (банке, поручителе, залогодателе,
страховой организации)
12. _________________________________________________________________
(способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов,
выбранный поручителем)
13. _________________________________________________________________
(номер и дата платежного поручения, банковской гарантии, договора
залога имущества, договора страхования, представленных поручителем)
14. _________________________________________________________________
(срок действия банковской гарантии, договора залога имущества,
договора поручительства, договора страхования)
15. _________________________________________________________________
(структурное подразделение органа государственных доходов и орган
государственных доходов, в котором будет совершаться
таможенная операция)
16. _________________________________________________________________
(номер подтверждения генерального обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов, при его применении)
17. _________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица органа территориального государственных
доходов, выдавшего карточку обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов)
___________________________________
(подпись и личная номерная печать)
Приложение 2
к Правилам учета в органах
государственных доходов обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов и
определения суммы обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Форма
Дополнение к Карточке обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
№ _____________________________

1. Төлеуші__________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің
аты)
2.___________________________________________________________________
(заңды мекенжайы немесе тұрақты тұратын жерінің мекенжайы)
3.___________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын төлеушінің
жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күні)
4. __________________________________________________________________
(жеке сәйкестендiру нөмiрі/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
5. __________________________________________________________________
(Кедендік операция түрі)
6. __________________________________________________________________
(кедендік операциялар бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі)
7. __________________________________________________________________
(кедендік баждарды, салықтарды төлеу қамтамасыз ету тәсілі)
8. __________________________________________________________________
(төлем тапсырмасының, банк кепілдігінің, мүлік кепілі шартының,
кепілгерлік шартының, сақтандыру шартының нөмірі мен берілген күні)
9. __________________________________________________________________
(кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы)
10. _________________________________________________________________
(инвойстың, келісімшартың және т.б. нөмiрі мен күні)
11. _________________________________________________________________
(кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуге
кепілдік беруші болып табылатын тұлға туралы ақпарат (банк,
кепілгер, кепіл беруші, сақтандыру ұйымы)
12. _________________________________________________________________
(кепіл беруші тандалған кедендік баждарды, салықтарды төлеу
қамтамасыз ету тәсілі)
13. _________________________________________________________________
(кепіл беруші ұсынған төлем тапсырмасының, банк кепілдігінің,
мүлік кепілі шартының, кепілгерлік шартының, сақтандыру шартының
нөмірі мен берілген күні)
14. _________________________________________________________________
(банк кепілдігінің, мүлік кепілі шартының, кепілгерлік шартының,
сақтандыру шартының қолданылу мерзімі)
15. _________________________________________________________________
(кедендік операция жасалатын мемлекеттік кірістер органының
бөлімшесі және мемлекеттік кірістер органы)
16. _________________________________________________________________
(оны қолданған кезде, кедендік баждардың, салықтардың төленуін
бас қамтамасыз етуді растау нөмірі)
17. ________________________________________________________________
(кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету
карточкасын берген аумақтық мемлекеттік кірістер органының
лауазымды тұлғасының аты-жөні)
______________________________
(қолы және жеке нөмірлі мөрі)
Мемлекеттік кірістер органдарында
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз етуді есепке алу,
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз ету сомасын
айқындау қағидасына
3-қосымша
Нысан
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету
карточкасының тізілімі
Р/с
Кедендік баждар дың, салықтар дың төленуін қамтама сыз ету карточка сының тіркеу нөмірі
Төлеушінің деректемелер
Кедендік операция түрі
Кеден дік баждар дың, салық тардың төлену ін қамта масыз етудің тәсілі
Кеден дік баждар дың, салық тардың төлену ін қамта масыз ету сомасы
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету кепілі (банк, кепілгер, кепіл беруші, сақтандыру ұйымы)
Кепіл беруші тандаған кедендік баждар ды, салық тарды төлеуді қамтамасыз ету тәсілі
Кедендік операция бойынша міндеттемені орындау мерзімі
Банк кепілдігі нің, мүлік кепілі шарты ның, кепілгер лік шарты ның, сақтанды ру шарты ның қолданылу мерзімі
Кеден дік баждардың, салық тардың төлену ін бас қамта масыз етуді растау нөмірі
Ескертпе
заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның
аты-жөні
жеке сәйкестен дiру нөмiрі/бизнес-сәйкестен дiру нөмiрi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Мемлекеттік кірістер органдарында
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз етуді есепке алу,
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз ету сомасын
айқындау қағидасына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік кірістер органының ақшаны уақытша орналастыру
шотына кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету
сомасын енгізу туралы төлеу құжаттарының тізілімі
Р/с
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Төлеушінің деректемелер
Кедендік операция түрі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Төлем құжаттың деректемелер
заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні
жеке сәйкестендiру нөмiрі/ бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
Құжаттың нөмірі мен күні
Төлем құжаты бойынша кедендік баждардың, салықтардың сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Міндеттемені орындау мерзімі
Міндеттеменің нақты орындалған мерзімі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын өндіріп алу күні
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Ескертпе
Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алынған кезінде бюджетке аударылған
Болашақтағы төлем есебі не аударылған
талап қою мерзімінің өтуі бойынша бюджетке аударылған
Төлеушіге қайтарылған
9
10
11
12
13
14
15
16
Мемлекеттік кірістер органдарында
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз етуді есепке алу,
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз ету сомасын
айқындау қағидасына
5-қосымша
Нысан
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын
есепке алу жөніндегі жеке карточка
Төлеушінің атауы ____________________________________________________
Жеке сәйкестендiру нөмiрі/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi _______________
Қазақстан Республикасының резидент емес төлқұжатының нөмірі мен
берілген күні _______________________________________________________
Р/с №
Операция басындағы сальдо
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Кедендік операция түрі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Кіріс
Кедендік операция бойынша міндеттемені орындау мерзімі
Құжаттың нөмірі
Құжаттың күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Шығыс
Операция соңындағы сальдо
Ескертпе
Қайтару
Бюджетке аударылды
Құжатын нөмірі
Құжатын күні
Сомасы
Бюджеттік сынып тау коды ның нөмірі
Орындалмаған міндеттеме бойынша
Алдағы төлем есебінен
Берешек есебінен
Төлеуді қамтамасыз ету әрекеттерінен асатын мерзім бойынша
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Мемлекеттік кірістер органдарында
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз етуді есепке алу,
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз ету сомасын
айқындау қағидасына
6-қосымша
Нысан
Банк кепілдігінің тізілімі
Кеден дік баждар дың, салық тардың төлену ін қамтамасыз ету карточкасының
тіркеу нөмірі
Төлеушінің деректемелер
Кедендік операция түрі
Банк кепілдігінің деректемелер
Міндеттеменің орындау мерзімі
Міндеттеменің іс жүзінде орындау мерзімі
Кедендік баждар дың, салық тардың төленуін қамтамасыз ету сомасын өндіріп алу күні
Кедендік баждарды, салықтар ды өндіріп алған кезде бюджетке аударыл ған Кеден дік баждар дың, салық тардың төленуін қамтама сыз ету сомасы
Ескер
тпе
Заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның
аты-жөні
Жеке сәйкестендiру нөмiрі/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
Банкінің атауы
Банк кепілдігінің нөмірі мен күні
Кеден дік баждар дың, салық тардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Банк кепілдігінің қолданылу мерзімі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Мемлекеттік кірістер органдарында
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз етуді есепке алу,
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз ету сомасын
айқындау қағидасына
7-қосымша
Нысан
Кепілгерлік шарттарының тізілімі
Р/с №
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Төлеушінің деректемелер
Кедендік операция түрі
Алушы деректемелер
заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның
аты-жөні
жеке сәйкестендiру нөмiрі/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
Кепілгердің атауы
Кепілгерлік шартың нөмірімен күні
Кеден дік баждар дың, салық тардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Кепілгерлік шартың қолдану мерзімі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету тәсіл деректемелер
Міндеттемені орындау мерзімі
Міндеттемені іс жүзінде орындау мерзімі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасың өндіріп алу күні
Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алған кезде бюджетке аударылған кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Ескертпе
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етудің тәсілі
Банк кепілдігінің беруі,мүлікті кепілдіг шартының,сақтандыру шартың, төлем тапсырмасының нөмірі мен күні
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Банк кепілдігінің, мүлік кепілі шартының, сақтандыру шартының қолданылу мерзімі
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Мемлекеттік кірістер органдарында
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз етуді есепке алу,
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз ету сомасын
айқындау қағидасына
8-қосымша
Нысан
Мүлік кепілі шарттарының тізілімі
Р/с №
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Төлеушінің деректемелер
Кедендік операция түрі
Мүлік кепілі шартының деректемелер
Заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні
Жеке сәй кестендiру нөмiрі/ бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
Кепіл берушінің атауы
Мүлік кепілі шар ты ның нөмірі мен күні
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Мүлік кепілі шартын қолдану мерзімі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Міндеттемені орындау мерзімі
Міндеттемені іс жүзінде орын дау мерзімі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасың өндіріп алу күні
Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алған кезде бюджетке аударылған кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Ескертпе
10
11
12
13
14
Мемлекеттік кірістер органдарында
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз етуді есепке алу,
кедендік баждардың, салықтардың
төленуін қамтамасыз ету сомасын
айқындау қағидасына
9-қосымша
Нысан
Сақтандыру шарттарының тізілімі
Р/с №
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Төлеушінің деректемелер
Кедендік операция түрі
Сақтандыру шарттарының деректемелер
Міндеттемені орындау мерзімі
Міндеттемені іс жүзінде орын дау мерзімі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын өндіріп алу күні
Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алған кезде бюджетке аударылған кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Ескертпе
Заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні
Жеке сәйкестендiру нөмiрі/ бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
Сақтандыру ұйымның атауы
Сақтандыру шартының нөмірі мен күні
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Сақтандыру шартының қолданылу мерзімі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 20 cәуірдегі
№ 274 бұйрығына 2-қосымша
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз
етуді қолдану қағидалары

1. Плательщик _______________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
физического лица)
2. __________________________________________________________________
(юридический адрес или адрес постоянного места жительства)
3. __________________________________________________________________
(номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность
плательщика, являющегося нерезидентом Республики Казахстан)
4. __________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный
номер)
5. __________________________________________________________________
(вид таможенной операции)
6. __________________________________________________________________
(срок исполнения обязательства по таможенной операции)
7. __________________________________________________________________
(способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов)
8. __________________________________________________________________
(номер и дата платежного поручения, банковской гарантии, договора
залога имущества, договора поручительства, договора страхования)
9. __________________________________________________________________
(сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов)
10. _________________________________________________________________
(номер и дата инвойса, контракта и т.д.)
11. _________________________________________________________________
(информация о лице, являющемся гарантом обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов (банке, поручителе, залогодателе,
страховой организации)
12. _________________________________________________________________
(способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов,
выбранный поручителем)
13. _________________________________________________________________
(номер и дата платежного поручения, банковской гарантии,
договора залога имущества, договора страхования,
представленных поручителем)
14. _________________________________________________________________
(срок действия банковской гарантии, договора залога имущества,
договора поручительства, договора страхования)
15. _________________________________________________________________
(структурное подразделение органа государственных доходов и орган
государственных доходов, в котором будет совершаться
таможенная операция)
16. _________________________________________________________________
(номер подтверждения генерального обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов, при его применении)
17. _________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица органа территориального
государственных доходов, выдавшего карточку обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов)
___________________________________
(подпись и личная номерная печать)
Приложение 3
к Правилам учета в органах
государственных доходов обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов и
определения суммы обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Форма
Реестр карточек обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
№ п/п
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Реквизиты плательщика
Вид таможенной операции
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Гарант обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (банк, поручитель, залогодатель, страховая организация)
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, выбранный поручителем
Cрок исполнения обязательства по таможенной операции
Срок действия банковской гарантии, договора залога, договора поручительства, договора страхования
Номер подтверждения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Примечание
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 4
к Правилам учета в органах
государственных доходов обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов и
определения суммы обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Форма
Реестр платежных документов о внесении сумм обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов на счет временного
размещения денег органа государственных доходов
№ п/п
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Реквизиты плательщика
Вид таможенной операции
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Реквизиты платежного документа
Срок исполнения обязательства
Срок фактического исполнения обязательства
Дата взыскания суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Примечание
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Номер и дата документа
Сумма таможенных пошлин, налогов по платежному документу
перечисленная в бюджет при взыскании таможенных пошлин, налогов
перечисленная в счет будущих платежей
перечисленная в бюджет по истечении срока исковой давности
возвращенная плательщику
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Приложение 5
к Правилам учета в органах
государственных доходов обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов и
определения суммы обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Форма
Лицевая карточка по учету сумм обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
Наименование плательщика ____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
_____________________________________
Номер и дата выдачи паспорта нерезидента Республики Казахстан
_____________________________________
№ п/п
Сальдо на начало операции
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Вид таможенной операции
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Приход
Cрок исполнения обязательства по таможенной операции
Расход
Сальдо на конец операции
Примечание
Возврат
Перечислено в бюджет
Номер документа
Дата документа
Сумма
Номер документа
Дата документа
Сумма
Номер кода бюджетной классификации
По неисполненным обязательствам
В счет предстоящих платежей
В счет задолженности
По срокам, превышающим действие обеспечения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Приложение 6
к Правилам учета в органах
государственных доходов обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов и
определения суммы обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Форма
Реестр банковских гарантий
№ п/п
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Реквизиты плательщика
Вид таможенной операции
Реквизиты банковской гарантии
Срок исполнения обязательства
Срок фактического исполнения обязательства
Дата взыскания суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, перечисленная в бюджет при взыскании таможенных пошлин, налогов
Примечание
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Наименование банка
Номер и дата банковской гарантии
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Срок действия банковской гарантии
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 7
к Правилам учета в органах
государственных доходов обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов и
определения суммы обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Форма
Реестр договоров поручительства
№ п/п
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Реквизиты плательщика
Вид таможенной операции
Реквизиты поручителя
Реквизиты способа обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, выбранного поручителем
Срок исполнения обязательства
Срок фактического исполнения обязательства
Дата взыскания суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, перечисленная в бюджет при взыскании таможенных пошлин, налогов
Примечание
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Наименование поручителя
Номер и дата договора поручительства
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Срок действия договора поручительства
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Номер и дата платежного поручения, банковской гарантии, договора залога имущества, договора страхования
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Срок действия банковской гарантии, договора залога имущества, договора страхования
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Приложение 8
к Правилам учета в органах
государственных доходов обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов и
определения суммы обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Форма
Реестр договоров залога имущества
№ п/п
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Реквизиты плательщика
Вид таможенной операции
Реквизиты договора залога имущества
Срок исполнения обязательства
Срок фактического исполнения обязательства
Дата взыскания суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, перечисленная в бюджет при взыскании таможенных пошлин, налогов
Примечание
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Наименование залогодателя
Номер и дата договора залога имущества
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Срок действия договора залога имущества
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 9
к Правилам учета в органах
государственных доходов обеспечения
уплаты таможенных пошлин, налогов и
определения суммы обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Форма
Реестр договоров страхования
№ п/п
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Реквизиты плательщика
Вид таможенной операции
Реквизиты договора страхования
Срок исполнения обязательства
Срок фактического исполнения обязательства
Дата взыскания суммы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, перечисленная в бюджет при взыскании таможенных пошлин, налогов
Примечание
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Наименование страховой организации
Номер и дата договора страхования
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Срок действия договора страхования
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 апреля 2015 года № 274
Правила применения генерального обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 15.09.2016 № 493 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану қағидасы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген және кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді (бұдан әрі – бас қамтамасыз ету) қолдану тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларда уәкілетті лауазымды тұлға деп кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді тіркеуді жүзеге асыратын, сондай-ақ қамтамасыз ету сомасының есебін жүргізетін аумақтық мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің, кеденнің, кеден бекетінің (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі) лауазымды тұлғасы түсініледі.
2. Бас қамтамасыз етуді мемлекеттік кірістер органы Қазақстан Республикасының аумағында сол бір тұлға белгілі бір мерзімде бірнеше кедендік операциялар жасаған кезде қабылдайды.
Бұл ретте, тауарлардың бір партиясына қатысты бас қамтамасыз ету бойынша бірнеше кедендік операцияларды жасауға жол беріледі.
Кедендік баждарды, салықтарды төлеушінің (бұдан әрі – төлеуші) өтінішінде айқындалған мерзімге мемлекеттік кірістер органдары Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қабылдайды. Бұл ретте, кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану мерзімі төлеушінің өтінішінде көрсетілген кезең ішінде туындайтын кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету міндеттемелерді төлеушінің орындау мерзімінен асуы тиіс.
3. Кедендік операциялар жасалатын не басталатын мемлекеттік кірістер органына бас қамтамасыз етуді енгізуді растайтын құжат осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылған Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растау (бұдан әрі – БҚР) болып табылады.
2-тарау. Кедендік операцияларды жасаған кезде бас
қамтамасыз етуді қолдану тәртібі
4. Мемлекеттік кірістер органдары төлеушінің жазбаша өтініші бойынша бас қамтамасыз етуді осы өтініште айқындалған мерзімге қабылдайды.
5. Мемлекеттік кірістер органның бөлімшесінде, немесе уәкілетті лауазымды тұлға мемлекеттік кірістер органында өтініш тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей әрбір кедендік операцияға кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасы (бұдан әрі – Карточка) ресімделеді.

Сноска. Правила в редакции приказа Министра финансов РК от 15.09.2016 № 493 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок применения генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – генеральное обеспечение).
В настоящих Правилах под уполномоченным должностным лицом понимается должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов, таможни, таможенного поста (далее - подразделение органа государственных доходов), осуществляющее регистрацию обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, а также производящее учет сумм обеспечения.
2. Генеральное обеспечение принимается органами государственных доходов при совершении одним и тем же лицом на территории Республики Казахстан нескольких таможенных операций в определенный срок.
При этом, совершение нескольких таможенных операций по генеральному обеспечению допускается в отношении одной партии товаров.
Генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов принимается органами государственных доходов на срок, определенный в заявлении плательщика таможенных пошлин, налогов (далее – плательщик). При этом срок действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов должен превышать сроки исполнения плательщиком обязательств по обеспечению уплаты таможенных пошлин, налогов, возникающих в течение периода, указанного в заявлении плательщика.
3. Документом, подтверждающим внесение генерального обеспечения в орган государственных доходов, в котором будут совершаться либо начинаться таможенные операции, является Подтверждение генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – ПГО), составленное по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок применения генерального обеспечения
при совершении таможенных операций
4. Орган государственных доходов по письменному заявлению плательщика принимает генеральное обеспечение на срок, определенный в данном заявлении.
5. Не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации заявления в орган государственных доходов, подразделением органа государственных доходов или уполномоченным должностным лицом оформляется карточка обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – Карточка) на каждую таможенную операцию.

6. Карточка мынадай даналарда ресімделеді:
Карточканың бірінші данасы, оны тіркелген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесінде қалады;
қалған даналары, тиісті кедендік операциялардың санына қарай, Карточка тіркелген күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кірістер органы бөлімшесінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне және (немесе) кедендік операциялар жасалатын мемлекеттік кірістер органына немесе кедендік операцияны жасауды жүзеге асырушы лауазымды тұлғаға беріледі және (немесе) жолданады.
Бұл ретте, уәкілетті экономикалық оператор ретінде қызметті жүзеге асыру үшін кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда, Карточканың екінші данасы ол тіркелген күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдарының автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне беріледі және (немесе) жолданады.
Уәкілетті экономикалық оператор ретінде қызметті жүзеге асыру үшін кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету аумақтық мемлекеттік кірістер органының бөлімшесіне немесе кеденге ұсынылады.
7. Ресімделген Карточкалардың негізінде Карточканы тіркелген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға 1-6, 11-бағаналарын толтыру арқылы БҚР ресімдеуді жүргізеді.
Бұл ретте БҚР-ды рәсімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға БҚР-ның есебін, БҚР-да көрсетілген кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етудің енгізілген сомасының жеткіліктілігіне бақылау жүргізеді.
8. БҚР тіркеу нөмірінің мынадай құрылымы бар:
ООООО/ККААЖЖ/ННННН, мұнда:
ООООО – БҚР-ны тіркеген мемлекеттік кірістер органының коды;
КК – тіркелген күні;
АА – тіркелген айы;
ЖЖ – тіркелген жылдың соңғы цифры;
ННННН – БҚР-дың реттік нөмірі.
БҚР-дың реттік нөмірлерін нөмірлеу бір санынан басталады. Әрбір келесі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан бастап Карточканың реттік нөмірлерін нөмілеу бір санынан басталады.
9. БҚР мынадай даналарда ресімделеді:
БҚР-дың бірінші данасы БҚР-ды тіркелген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесінде қалады;
БҚР-дың басқа даналары тиісті кедендік операциялардың санына қарай, мемлекеттік кірістер органының бөлімшесіндегі автоматтандырылған ақпараттық жүйеге және (немесе) кедендік операциялар жасалатын мемлекеттік кірістер органына не кедендік операциялар жасауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаға беріледі және (немесе) жолданады.
Мемлекеттік кірістер органдарында төлеушінің бас қамтамасыз етуді қабылдау туралы өтініші тіркелген күннен кейінгі он күннен кешіктірмей төлеушіге бас қамтамасыз етуді тіркеу немесе бастарту себебін көрсетіп, тіркеуден бас тарту туралы хабарлама жолданады.

6. Карточка оформляется в следующих экземплярах:
первый экземпляр Карточки остается в подразделении органа государственных доходов, зарегистрировавшем ее;
остальные экземпляры в количестве, соответствующем таможенным операциям, не позднее рабочего дня, следующего за днем регистрации Карточки, передаются и (или) направляются в автоматизированной информационной системе в подразделения органа государственных доходов и (или) в органы государственных доходов, в которых будут совершаться таможенные операции либо должностным лицам, осуществляющим совершение таможенных операций.
При этом, в случае предоставления генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов для осуществления деятельности в качестве уполномоченного экономического оператора, второй экземпляр Карточки не позднее рабочего дня, следующего за днем ее регистрации, передается и (или) направляется в автоматизированной информационной системе в орган государственных доходов, который осуществляет ведение реестра уполномоченных экономических операторов.
Генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов для осуществления деятельности в качестве уполномоченного экономического оператора представляется в территориальные подразделения органов государственных доходов или таможню.
7. На основании оформленных Карточек подразделение органа государственных доходов, зарегистрировавшее Карточки, или уполномоченное должностное лицо производит оформление ПГО путем заполнения граф 1-6, 11.
При этом подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо ведут учет ПГО, контроль за достаточностью сумм внесенного обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, указанных в ПГО.
8. Регистрационный номер ПГО имеет следующую структуру:
00000/ДДММГГ/ННННН, где:
00000 – код органа государственных доходов, зарегистрировавшего ПГО;
ДД – день регистрации;
ММ – месяц регистрации;
ГГ – последние цифры года регистрации;
ННННН – порядковый номер ПГО.
Нумерация порядковых номеров ПГО начинается с единицы. С 1 января каждого последующего календарного года нумерация порядковых номеров ПГО начинается с единицы.
9. ПГО оформляется в следующих экземплярах:
первый экземпляр ПГО остается в подразделении органа государственных доходов, зарегистрировавшем ПГО;
остальные экземпляры ПГО в количестве, соответствующем таможенным операциям, передаются и (или) направляются в автоматизированной информационной системе в подразделение органа государственных доходов и (или) в органы государственных доходов, в которых будут совершаться таможенные операции либо должностным лицам, осуществляющим совершение таможенных операций.
Не позднее десяти дней, следующих за днем регистрации в органе государственных доходов заявления плательщика о принятии генерального обеспечения, плательщику направляется уведомление о регистрации или отказе в регистрации генерального обеспечения, с указанием причин такого отказа.

10. Төлеушінің өтініші бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растауға толықтыру қалыптастырылады, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растау тізілімінде (бұдан әрі – БҚР Тізілімі), мынадай:
кедендік операцияларды жасау мерзімін ұзартуға байланысты, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді қолдану мерзімі ұзартылған;
банк кепілдігін, мүлік кепілі шартын, кепілгерлік шартын, сақтандыру шартын қолдану мерзімі ұзартылған;
кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсынған заңды тұлға немесе кепілгер болып табылатын заңды тұлға қайта ұйымдастырылған;
бір тауар партиясында әкелінген тауарлардың бөлігін кедендік тазарту нәтежиесі бойынша кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы азайған жағдайларда тиісті өзгертулер көрсетіледі.
11. Мемлекеттік кірістер орган бөлімшесі, БҚР тіркеген, немесе уәкілетті лауазымды тұлға тізілімінде ресімделген БҚР есебін жүргізуді жүзеге асырады.
12. Төлеуші кедендік операциялар жасаған кезде мемлекеттік кірістер органының бөлімшелері және (немесе) осы кедендік операциялар жасалатын лауазымды тұлға немесе кедендік операциялар жүзеге асырылатын мемлекеттік кірістер органы төлеуші ұсынған БҚР-да көрсетілген ақпараттарды БҚР-ды рәсімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға ұсынған (жолданған) Карточкамен салыстыруды жүргізеді.
13. Төлеуші кедендік операцияларды аяқтағаннан кейін, мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) кедендік операция жүзеге асырылған мемлекеттік кірістер органы не кедендік операцияларды жасауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға БҚР 7-10-бағанын толтыруды жүргізеді.
14. Төлеуші кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету жүргізілген кедендік операцияларды аяқтағаннан кейін, мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) кедендік операция жүргізілген мемлекеттік кірістер органы не кедендік операцияларды жасауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, расттайтын құжаттарды ұсына отырып БҚР-ды рәсімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға бұл туралы ақпаратты жолдайды.
15. Төлеуші кедендік операцияларды жасаған кезде міндеттемелердің уақтылы және тиісінше орындалғанын растайтын құжаттарды ұсына отырып, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын қайтару туралы БҚР ресімдеген мемлекеттік кірістер органына жазбаша нысанда жүгінеді.

10. По заявлению плательщика формируется Дополнение к подтверждению генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также отражаются соответствующие изменения в Реестре подтверждений генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – Реестр ПГО) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в следующих случаях:
продление срока действия обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, связанное с продлением срока совершения таможенной операции;
продление срока действия банковской гарантии, договора залога имущества, договора поручительства, договора страхования;
реорганизация юридического лица, представившего обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов или юридического лица, являющегося гарантом,
уменьшение сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, по результатам таможенной очистки части товаров, ввезенных в одной товарной партии.
11. Учет оформленных ПГО осуществляется подразделением органа государственных доходов, оформившим ПГО, или уполномоченным должностным лицом в Реестре ПГО.
12. При совершении плательщиком таможенных операций, подразделение органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов, в которых осуществляются данные таможенные операции либо должностные лица, осуществляющие совершение таможенных операций, производят сверку информации, указанной в ПГО, представленном плательщиком с Карточкой, переданной (направленной) подразделением органа государственных доходов, оформившим ПГО, или уполномоченным должностным лицом.
13. После завершения плательщиком таможенной операции, подразделение органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов, в котором осуществляется таможенная операция, либо должностные лица, осуществляющие совершение таможенных операций производят заполнение граф 7-10 ПГО.
14. После завершения плательщиком таможенной операции, по которой произведено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, подразделение органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов, в котором произведена таможенная операция либо должностные лица, осуществляющие совершение таможенных операций, не позднее следующего рабочего дня, направляют информацию об этом в подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченному должностному лицу с предоставлением подтверждающих документов.
15. Плательщик в письменной форме обращается в орган государственных доходов, оформивший ПГО, о возврате сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов с предоставлением документов, подтверждающих своевременное и надлежащее исполнение обязательств при совершении таможенной операции.

16. БҚР көрсетілген кедендік операциялар бойынша міндеттемелер уақтылы және тиісінше орындалғаннан кейін БҚР-ды рәсімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға бақылаудан алады.
17. БҚР-ды ресімдеген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға кедендік баждарды төлеуді қамтамасыз ету сомасын қайтару үшін мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі және (немесе) кедендік операциялар жүргізілген мемлекеттік кірістер органы не кедендік операцияларды жасауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға ұсынған құжаттарды, кедендік операцияларды жасау кезінде міндеттемелердің уақтылы және тиісінше орындалуына тексеруді жүзеге асырады.
18. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын кайтару Кодекске сәйкес жүргізіледі.
19. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету берілген, оның ішінде белгіленген мерзімде міндеттемелерді төлеуші орындамаған немесе тисінше орындамаған кезде, аталған кедендік операция жүргізілген немесе жүргізілуі тиіс мемлекеттік кірістер органдарының бөлімшесі немесе осындай мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы міндеттеменің орындалу мерзімі келген немесе міндеттемені орындамау немесе тисінше орындамау фактісі анықталған келесі жұмыс күнінен кешіктірмей растайтын құжаттарды ұсына отырып, БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесіне, немесе уәкілетті лауазымды тұлға бұл туралы ақпараттарды жолдайды.
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету бойынша берілген, оның ішінде белгіленген мерзімде төлеушінің міндеттемелерін орындамағаны немесе тисінше орындамағаны туралы ақпараттарды алғаннан кейін БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға төлеушінің өз міндеттемелерін орындамаумен немесе тисінше орындамаумен байланысты шараларды қабылдайды.
20. Төлеушінің өтініші бойынша, егер кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді енгізу бойынша кедендік операция жасалмаған жағдайда, БҚР Тізілімінің ескертпесіне күшін жою туралы мәліметтерді енгізе отырып, БҚР күшiн жоюға жатады.
БҚР күшін жойған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, БҚР-ды рәсімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға БҚР даналары жолданған мемлекеттік кірістер органының бөлімшесін және (немесе) мемлекеттік кірістер органын БҚР күшін жоюы туралы ақпараттандырады.

16. После своевременного и надлежащего исполнения обязательств по таможенным операциям, указанным в ПГО, подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо снимает с контроля ПГО.
17. Подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо для возврата сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин осуществляет проверку документов, представленных подразделением органа государственных доходов и (или) органом государственных доходов, в котором произведена таможенная операция либо должностными лицами, осуществившими совершение таможенных операций, на предмет своевременного и надлежащего исполнения обязательства при совершении таможенной операции.
18. Возврат сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов производится в соответствии с Кодексом.
19. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательства, по которому предоставлено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе в установленные сроки, подразделение органа государственных доходов, в котором произведена или должна производиться данная таможенная операция или должностное лицо такого органа государственных доходов, не позднее следующего рабочего дня, в котором наступил срок исполнения обязательства или обнаружен факт неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательства, направляют информацию об этом в подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченному должностному лицу с предоставлением подтверждающих документов.
Подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО или уполномоченное должностное лицо после получения информации о неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательств, по которым предоставлено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в том числе в установленные сроки, принимает меры в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением плательщиком своих обязательств.
20. По заявлению плательщика в случае, если таможенные операции, по которым внесено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, не совершались, ПГО подлежит аннулированию с внесением сведений об аннулированиии в примечание Реестра ПГО.
Не позднее рабочего дня, следующего за днем аннулирования ПГО, подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо информируют подразделения органов государственных доходов и (или) органы государственных доходов либо их должностных лиц, которым направлены экземпляры ПГО, об аннулировании ПГО.

21. Кедендік операция жасалмаған жағдайда, төлеуші кедендік операция жасау жоспарланған мемлекеттік кірістер органының бөлімшесіне және (немесе) мемлекеттік кірістер органына кедендік операцияның жасалмайтыны туралы өтінішпен жүгінеді.
Мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) мемлекеттік кірістер органы не олардың лауазымды тұлғалары төлеушінің өтініші негізінде тиісті ақпаратты БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесіне, немесе уәкілетті лауазымды тұлға жолдайды.
БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға осы тармақта көрсетілген ақпаратты алғаннан кейін аталған ақпаратты БҚО ескертпесінде және БҚО Тізілімінде көрсетеді.
22. Төлеуші кедендік операциялар бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тисінше орындамаған жағдайда, БҚР ресімдеген мемлекеттік кірістер органы тиісінше мына әрекеттердің бірін немесе бірнешеуін орындайды:
ақшаны уақытша орналастыру шотынан кедендік баждардың, салықтардың төлеуге жататын сомасын бюджетке аударады;
кедендік баждардың, салықтардың төлеуге жататын сомасын төлеу туралы банк-кепілгерге талабын жібереді;
кепіл берушіге кедендік баждардың, салықтардың төлеуге жататын сомасын төлеу туралы талабын жолдайды;
кепілгерге кедендік баждардың, салықтардың төлеуге жататын сомасын төлеу туралы талабын жолдайды;
сақтандыру ұйымына кедендік баждардың, салықтардың төлеуге жататын сомасын төлеу туралы талабын жолдайды.
23. Алдыңғы кедендік операциялар бойынша міндеттемелер (талаптар, шарттар, шектеулер) орындалмаған немесе тисінше орындалмаған жағдайда, кедендік баждар, салықтар сомасын төлеу бойынша міндеттемелер орындалмаған кезде кедендік операцияларды жасауға арналған БҚР көрсетілген міндеттемелер тиісінше орындалғанға дейін ресімделмейді.
3-тарау. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас
қамтамасыз етудің есебі
24. БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету бойынша төлеушінің міндеттемелерді орындауын есепке алу және бақылау мақсатында, осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточканы (бұдан әрі – Бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточка) жүргізеді.
25. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша қабылданған міндеттемелердің негізінде, кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында Бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточка әрбір төлеуші үшін дербес ашылады.

21. В случае отмены совершения таможенной операции, плательщик обращается в подразделение органа государственных доходов и (или) в орган государственных доходов, в котором планировалось совершение таможенной операции с заявлением о том, что таможенная операция совершаться не будет.
Подразделение органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов либо их должностные лица, на основании заявления плательщика направляют соответствующую информацию в подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченному должностному лицу.
Подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо после получения информации, указанной в настоящем пункте, отражает данную информацию в примечаниях ПГО и Реестре ПГО.
22. При неисполнении или ненадлежащем исполнении плательщиком обязательства по таможенной операции, орган государственных доходов, оформивший ПГО выполняет соответственно одно или несколько из следующих действий:
перечисляет со счета временного размещения денег в бюджет, подлежащие уплате суммы таможенных пошлин, налогов;
предъявляет требование к банку-гаранту об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов;
направляет залогодателю требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов;
направляет поручителю требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов;
направляет страховой организации требование об уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов.
23. ПГО на совершение таможенных операций при неисполненных обязательствах по уплате сумм таможенных пошлин, налогов в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанностей (требований, условий, ограничений) по предыдущим таможенным операциям не оформляется до соответствующего исполнения указанных обязательств.
Глава 3. Учет генерального обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
24. Подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО, или уполномоченное должностное лицо в целях учета и контроля исполнения обязательств плательщика по генеральному обеспечению уплаты таможенных пошлин, налогов, осуществляет ведение Лицевых карточек по учету генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (далее – Лицевая карточка по учету генерального обеспечения) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
25. Лицевая карточка по учету генерального обеспечения открывается отдельно для каждого плательщика в целях учета сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, на основании принятых обязательств по уплате таможенных пошлин, налогов.

26. Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етудің есебі қағаз тасымалдағышында және (немесе) автоматтандырылған жүйеде жүргізіледі.
27. Бас қамтамасыз етудің есебіс бойынша жеке карточка әрбір күнтізбелік жылға ашылады.
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету сомасы бойынша түпкілікті сальдо, алдағы қаржылық жыл үшін бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточкадан келесі жылы ашылатын бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточкаға аударылады.
28. Заңды тұлғалардың бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточкасын ашқан кезде міндетті түрде мынадай деректемелер:
заңды тұлғаның толық атауы;
бизнес сәйкестендіру нөмірі;
заңды мекенжайы көрсетіледі.
29. Жеке тұлғаның (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточкасында:
жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
жеке сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтын жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
30. Ресімделген БҚР негізінде, БҚР-ды ресімделген мемлекеттік кірістер органның бөлімшесі, немесе уәкілетті лауазымды тұлға және (немесе) кедендік операцияларды жасауды жүзеге асырған лауазымды тұлға 1-10, 15-бағандарын толтыру арқылы Бас қамтамасыз етудің есебі бойынша жеке карточканы ресімдейді.
Төлеуші кедендік операцияны жасаған кезде, кедендік операция жүзеге асырылатын мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) мемлекеттік кірістер органы БҚР-ның 11-14-бағаналарын толтырады.
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас
қамтамасыз етуді қолдану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кедендік баждарды, салықтардың төленуін бас қамтамасыз
етуді растау
№ ______________________
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты,)
_______________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнесті-сәйкестендіру нөмірі )
Р/с
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Кедендік операцияның түрі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету тәсілі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтама сыз ету сомасы
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтама сыз етуді қолдану дың мерзімі
Кедендік операциялар бойын ша міндет темелерді орындау мерзімі
Кедендік опера ция басталған күн
Міндеттемені іс жүзінде орындау мерзімі
Кедендік операцияның аяқталуын белгілейтін, мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының жеке нөмірлі мөрі және Т.А.Ә.
Кедендік операциялар жасалатын аумақтық мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) мемлекеттік кірістер органының
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
_____________________________________________________________________
(бас қамтамасыз етуді растауын берген мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә.)
________________________________
(қолы және жеке нөмірлік мөрі)
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас
қамтамасыз етуді қолдану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кедендік баждарды, салықтардың төленуін бас қамтамасыз
етуді растауға қосымша
№ ______________________
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты,)
_____________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнесті-сәйкестендіру нөмірі)
Р/с
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Кедендік операцияның түрі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету тәсілі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтама сыз ету сомасы
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді қолдану мерзімі
Кедендік операциялар бойынша міндет темелерді орындау мерзімі
Кедендік операция басталған күні
Міндеттемені іс жүзінде орындау мерзімі
Кедендік операцияның аяқталуын белгілейтін, мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының жеке нөмірлік мөрі және Т.А.Ә.
Кедендік операциялар жасалатын аумақтық мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі және (немесе) мемлекеттік кірістер органының
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
_____________________________________________________________________
(бас қамтамасыз етуді растауын берген мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә.)
________________________________
(қолы және жеке нөмірлік мөрі)
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас
қамтамасыз етуді қолдану қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз
етуді растаулар тізілімі
Р/с №
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растау
дың тіркеу нөмірі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасының тіркеу нөмірі
Төлеушінің деректемелер
Кедендік операция түрі
Кедендік баждар дың, салық тардың төленуін қамтамасыз етудің тәсілі
Кедендік баждар дың, салық тардың төленуін қамтамасыз ету сомасы
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету кепілі (банк, кепілгер, кепіл беруші, сақтандыру ұйымы)
Кепіл беруші тандаған Кедендік баждарды, салықтар ды төлеуді қамтама сыз ету тәсілі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етудін қолданылу мерзімі
Ескертпе
Заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні
Жеке сәйкестендiру нөмiрі/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас
қамтамасыз етуді қолдану қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кедендік баждарды, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді есепке алу жөніндегі жеке карточка
Төлеушінің атауы ____________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі _______________
Қазақстан Республикасының резиденті емес төлқұжатының нөмірі мен берілген күні _______________________________________________________
№ п/п
Операция алдындағы сальдо
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз етуді растау ды тіркеу нөмірі
Кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету карточкасын тіркеу нөмірі
Кедендік операцияның түрі
Кедендік баждар дың, салықтар дың төленуін қамтама сыз ету тәсілі
Кедендік баждар дың, салықтардың төленуін қамтама сыз етуді енгізуді растайтын құжат
Кедендік операциялар бойынша кедендік баждар дың, салықтар дың төленуін қамтама сыз ету сомасы
Кедендік операцияларды жасау кезеңінде жабылған қамтама сыз ету сомасы
Кедендік операциялар бойынша міндеттемені орындау мерзімі
Ашылған қамтамасыз ету сомасы
Міндеттеменің орындалуын растайтын құжат
Операция соңындағы сальдо
Ескертпе
Құжат нөмірі
Құжаттың күні
Соммасы
Төлеушіге қайтару үшін
Бюджетке аудару үшін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17

26. Учет генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов ведется на бумажных носителях и (или) в автоматизированной системе.
27. Лицевая карточка по учету генерального обеспечения открывается на каждый календарный год.
Окончательное сальдо по суммам обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов переносится из лицевой карточки по учету генерального обеспечения за предыдущий финансовый год в лицевую карточку по учету генерального обеспечения, открываемую в следующем году.
28. При открытии лицевой карточки по учету генерального обеспечения юридических лиц, в обязательном порядке указываются следующие реквизиты:
полное наименование юридического лица;
бизнес-идентификационный номер;
юридический адрес.
29. В лицевых карточках по учету генерального обеспечения физических лиц (включая индивидуальных предпринимателей), указываются:
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица;
индивидуальный идентификационный номер;
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица, являющегося нерезидентом Республики Казахстан.
30. На основании оформленного ПГО, подразделение органа государственных доходов, оформившее ПГО или уполномоченное должностное лицо и (или) должностные лица, осуществившие совершение таможенных операций, производят оформление Лицевой карточки по учету генерального обеспечения путем заполнения граф 1-10, 15.
При совершении плательщиком таможенной операции, подразделение органа государственных доходов и (или) органа государственных доходов, в котором осуществляется таможенная операция, производит заполнение граф 11-14 ПГО.
Приложение 1
к Правилам применения генерального
обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
Форма
Подтверждение генерального обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
№ _______________________________
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
физического лица)
_____________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный
номер)
№ п/п
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Вид таможенной операции
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Срок действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Cрок исполнения обязательства по таможенной операции
Дата начала таможенной операции
Срок фактического исполнения обязательства
Ф.И.О. и личная номерная печать должностного лица органа государственных доходов, фиксирующего завершение таможенной операции
Подразделение территориального органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов, в котором совершаются таможенные операции
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица органа государственных доходов,
выдавшего подтверждение генерального обеспечения)
__________________________________
(подпись и личная номерная печать)
Приложение 2
к Правилам применения генерального
обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
Форма
Дополнение к подтверждению генерального обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
№ _______________________________
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
физического лица)
_____________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный
номер)
№ п/п
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Вид таможенной операции
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Срок действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Cрок исполнения обязательства по таможенной операции
Дата начала таможенной операции
Срок фактического исполнения обязательства
Ф.И.О. и личная номерная печать должностного лица органа государственных доходов, фиксирующего завершение таможенной операции
Подразделение территориального органа государственных доходов и (или) орган государственных доходов, в котором совершаются таможенные операции
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должностного лица органа государственных доходов,
выдавшего подтверждение генерального обеспечения)
__________________________________
(подпись и личная номерная печать)
Приложение 3
к Правилам применения генерального
обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
Форма
Реестр подтверждений генерального обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
№ п/п
Регистрационный номер подтверждений генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Регистрационный номер карточек обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Реквизиты плательщика
Вид таможенной операции
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Гарант обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов (банк, поручитель, залогодатель, страховая организация)
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, выбранный поручителем
Срок действия генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Примечание
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 4
к Правилам применения генерального
обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов
Форма
Лицевая карточка по учету генерального обеспечения уплаты
таможенных пошлин, налогов
Наименование плательщика
_______________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный
номер _________________________________________________________
Номер и дата выдачи паспорта нерезидента Республики Казахстан
_______________________________________________________________
№ п/п
Сальдо на начало операции
Регистрационный номер подтверждений генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Регистрационный номер карточки обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Вид таможенной операции
Способ обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Документ, подтверждающий внесение обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Сумма обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов по таможенной операции
Сумма обеспечения, заблокированная на период совершения таможенной операции
Cрок исполнения обязательства по таможенной операции
Разблокированная сумма обеспечения
Документ, подтверждающий исполнение обязательства
Сальдо на конец операции
Примечание
Для возврата плательщику
Для перечисления в бюджет
Номер документа
Дата документа
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17