"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруына ықтиярхат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды, қалпына келтіруді және одан шығуды тіркеу" және "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 315 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 маусымда № 11203 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 30 наурыздағы № 265 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 30.03.2020 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.08.2019 № 668 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1.Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 30.03.2020 № 266 (алғаш ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткенсоңқолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 28.03.2020 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2018 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.03.2020 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2020 № 266 (алғаш ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткенсоңқолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаменті (С.С. Сайынов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттiк тiркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жолдауды;

Об утверждении стандартов государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан", "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 315. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 11203. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2020 года № 265.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 30.03.2020 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.08.2019 № 668 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) стандарт государственной услуги "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 30.03.2020 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) стандарт государственной услуги "Регистрация приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) стандарт государственной услуги "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан", согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2018 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 30.03.2020 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Саинов С.С.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне (С.С. Сайынов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_______________________ Ә. Исекешев
2015 жылғы "___" __________________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________________ Е. Досаев
2015 жылғы 24 сәуір
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 7 сәуірдегі
№ 315 бұйрығына
1-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру
Ескерту. Стандарттың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2018 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2018 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2018 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің стандартын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің аумақтық бөліністері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді";
Өтініштерді қабылдау:
"1) көрсетілетін қызметті беруші";
"2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамында (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады";
Нәтижесін беру:
"1) көрсетілетін қызметті беруші";
"2) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері".
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.08.2019 № 668 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі

3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Е.З. и Департамент миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Саинов С.С.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________________ А. Исекешев
"_____"_______________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
24 апреля 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 апреля 2015 года № 315
Стандарт государственной услуги
"Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан"
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2018 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2018 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Государственная услуга "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2018 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления осуществляется, через:
1) услугодателя;
2) услугодателя в некоммерческом акционерном обществе "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
Выдача результата осуществляется:
1) услугодателем;
2) работником Государственной корпорации;
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.08.2019 № 668 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги

Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2018 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге қажеттi құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтiзбелiк 60 (алпыс) күн;
2) құжаттарды тапсыру үшін рұқсат етiлетін ең ұзақ күту уақыты – 30 (отыз) минут;
3) ең ұзақ қызмет көрсету уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесi – Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат (бұдан әрі – рұқсат) беру осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша неосы мемлекетік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайлар мен негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелдемелі жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.10.2017 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасында тұрақты тұру визасымен уақытша келетін не Қазақстан Республикасымен келу мен болудың визасыз тәртібі туралы келісім жасасқан мемлекеттерден келген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы), сондай-ақ өздеріне берілген визаның санатына қарамастан, этникалық қазақтарға ақысыз негізде көрсетіледі. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабында санамаланған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар жүгіне алмайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.08.2019 № 668 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жұмыс кестесі:
1) қөрсетілетін қызметті беруші - дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, сағат 13-00-ден 14-30-ға дейін түскі асқа үзіліспен, сенбі күні 9-00-ден 13-00-ге дейін жұмыс істейді, демалыс – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндері.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағат 9.00-ден 17.30-ге дейін жүзеге асырылады.
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін, түскі асқа үзіліссіз белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес жұмыс істейді";.
"Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының тіркелген орны бойынша жылдам қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібінде жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады.

Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2018 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета необходимых документов услугодателю – 60 (шестьдесят) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5.Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – разрешение) по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.10.2017 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Государственная услуга оказывается на бесплатной основе иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в Республике Казахстан с визой на постоянное проживание либо прибывшие из государств, заключивших с Республикой Казахстан соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания, а также этническим казахам независимо от категории, выданной им визы. За получением государственной услуги не могут обращаться иностранцы и лица без гражданства перечисленные в статье 7 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения".
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.08.2019 № 668 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, выходной – суббота, воскресенье и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов.
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется по месту регистрации услугополучателя в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.08.2019 № 668 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы келу орны бойынша ішкі істер органдарына мынадай құжаттар ұсынады:
1) осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты беру туралы өтініш-сауалнама;
2) өтініш берушінің ұлттық паспортының көшірмесі және түпнұсқасы, азаматтығы жоқ адамның құжаты, жарамдылық мерзімі өтініш берген күнге күнтізбелік 180 күннен астам болуы тиіс;
бірлесіп өтініш берген кезде он алты жасқа толмаған баланың жеке басын куәландыратын баланың туу туралы куәлігі немесе басқа құжаттың көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін);
3) шет елде тұрақты тұруға рұқсатты растайтын мемлекеттің жазбаша келісімі немесе кету парағы не басқа құжат (босқындар деп танылған немесе Қазақстан Республикасында пана ұсынылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды және егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, Қытай Халық Республикасынан келетін этникалық қазақтарды қоспағанда);
4) өтінішхат берушінің қолымен мемлекеттік не орыс тіліндегі өмірбаян;
5) этникалық қазақтарды, бұрынғы отандастарды, Қазақ Кеңестiк Социалистiк Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында болған адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар негізінде жеңілдетілген тәртіпте Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерiн қоспағанда, "Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңінде өздерінің төлем жасау қабілеттігін растау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 26 қарашадағы № 1185 қаулысына сәйкес өзінің төлем қабілеттілігін растау туралы құжат;
6) азаматтығы тиесілілігі немесе тұрақты тұратын мемлекетте соттылығы (соттылығының болмауы) туралы тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген құжат (Қытай Халық Республикасы азаматтарының этникалық қазақтарын қоспағанда, егер өзге халықаралық шарттарда көзделмесе);
7) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға 14-тен 18 жасқа дейінгі баланың нотариалды куәландырылған келісімі;

Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.08.2019 № 668 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для получения государственной услуги, услугополучатель предоставляет в органы внутренних дел по месту пребывания, следующие документы:
1) заявление-анкету о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственных услуг.
2) копия и подлинник (для сверки) национального паспорта, документ лица без гражданства услугополучателя, срок действия, которых на день подачи заявления свыше 180 календарных дней;
копия и подлинник (для сверки) свидетельства о рождении или другого документа, удостоверяющего личность ребенка не достигшего шестнадцатилетнего возраста, при совместном обращении;
3) письменное согласие государства его гражданства, в качестве, которого может служить листок убытия, либо другой документ, подтверждающий разрешение на выезд на постоянное жительство за рубеж (за исключением иностранцев и лиц без гражданства, которые признаны беженцами или которым предоставлено убежище в Республике Казахстан и этнических казахов из Китайской Народной Республики если иное не предусмотрено международными договорами);
4) автобиографию на государственном либо русском языке, с подписью ходатайствующего;
5) документ о подтверждении своей платежеспособности согласно Правил подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2003 года № 1185, за исключением этнических казахов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей;
6) документ о судимости (отсутствии судимости) в государстве гражданской принадлежности и или постоянного проживания, выданный компетентным органом соответствующего государства (за исключением этнических казахов граждан Китайской Народной Республики, если иное не предусмотрено международными договорами);
7) нотариально удостоверенное согласие ребенка в возрасте от 14 до 18 лет на постоянное проживание в Республике Казахстан;

8) өтініш берушіге тұруға тұрғын үй ұсыну және тұрақты тіркеу есебіне қою туралы жеке және заңды тұлғамен нотариалды куәландырылған шарт не нотариалды куәландырылған келісім;
9) "Шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда болуы олардың Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 24 қазанда № 7274 болып тіркелді) сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға келуге тыйым салынатын сырқаттардың бар-жоғы туралы шетелдіктің медициналық куәландыру туралы анықтамасы;
10) мөлшері 35х45 мм бір фотосурет;
11) тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген басқа мемлекеттің азаматтығының болмауы және тоқтатылуы туралы анықтама (азаматтығы жоқ адамның куәлігі жоқ азаматтығы жоқ адам өтініш берген кезде).
Осы тармақтың 5), 6) және 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың жарамдылық мерзімі 180 күннен аспауы тиіс.
Шет тілінде жасалған құжаттар мемлекеттік не орыс тіліне аударылуы тиіс. Аудармашы қолының түпнұсқалылығы нотариалды куәландырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы аумағына ата-анасынан бөлеккелген, көрсетілетін қызметті алушы,жасы он сегізге дейін не егер ата-анасының екеуі де Қазақстан Республикасының азаматы болып табылған жағдайда осы тармақтың 1), 2), 7) -10) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ішкі істер органдарына ұсынады.
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуды ресімдеген Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тіркеуі бар не Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушышетелдік не азаматтығы жоқ адам ретінде қайта тіркелуі үшін ішкі істер органдарына осы тармақтың 1), 2), 4), 9), 10) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы, 1974 жылғы үлгідегі паспорты бар Қазақстан Республикасының аумағында тұратын не азаматтығы Қазақстан Республикасынына азаматтығына не қандай да бір мемлекеттің азаматтығына тиесілілігін ішкі істер органдары анықтамаған адамдар тұруын не Қазақстан Республикасының аумағында тіркелгенін растайтын қосымша құжат ұсынады.
Адамдардың жеке басын анықтау үшін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары тұрғылықты жері бойынша жауап алудың толық хаттамасын жасайды, онда тексерілетін адам қашан және қайда туылғаны, олардың туу сәтінде ата-аналарының азаматтығы, Қазақстан Республикасына қашан және қандай құжат бойынша келгені, туыстарының қайсысы және қайда тұрғаны, қазіргі уақытта қайда тұратыны, олардың азаматтығы және мән-жайларға және т.б. қарамастан басқа мәселелер көрсетіледі.
Құжаттарды қабылдағаннан кейін көрсетілетін қызметті алушыға осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беру күнін көрсете отырып, тұрақты тұруға рұқсат беруге құжаттардың қабылданғаны туралы талон беріледі.

8) нотариально заверенный договор либо нотариально заверенное согласие с физическим или юридическим лицом о предоставлении заявителю жилища на проживание и постановку на постоянный регистрационный учет;
9) справку о медицинском освидетельствовании иностранца об отсутствии заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274);
10) одну фотографию размером 35х45 мм;
11) справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданный компетентным органом соответствующего государства (при обращении лица без гражданства не имеющего удостоверения лица без гражданства).
Срок действия документов, указанных в подпунктах 5), 6), 9) настоящего пункта не более 180 календарных дней.
Документы, составленные на иностранном языке, подлежат переводу на государственный либо русский язык. Подлинность подписи переводчика нотариально удостоверяются.
Услугополучатель, до восемнадцатилетнего возраста, прибывший на территорию Республики Казахстан отдельно от родителей либо в случае, если оба родителя являются гражданами Республики Казахстан, представляет документы указанные в подпунктах 1), 2), 7) -10) настоящего пункта.
Услугополучатель, имеющий постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, оформивший выход из гражданства Республики Казахстан либо утративший гражданство Республики Казахстан, представляет, документы указанные в подпунктах 1), 2), 4), 9), 10) настоящего пункта.
Услугополучатель проживающий на территории Республики Казахстан имеющие паспорта образца 1974 года, либо проживающие без документов, удостоверяющих личность, принадлежность которых к гражданству Республики Казахстан, либо к гражданству какого-либо государства не установлена органами внутренних дел, дополнительно представляют документ, подтверждающий проживания либо регистрацию на территории Республики Казахстан.
Для установления личности лиц, органами внутренних дел Республики Казахстан по месту жительства составляется протокол опроса, в котором отражаются, когда и где проверяемые родились, гражданство родителей на момент их рождения, когда и по каким документам прибыли в Республику Казахстан, кто из родственников и где проживал или проживает в настоящее время, их гражданство и другие вопросы в зависимости от обстоятельств и так далее.
После принятия документов услугополучателю выдается талон о принятии документов на выдачу разрешения на постоянное проживание по форме, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги с указанием даты выдачи.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.10.2017 № 724 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабында көзделген, сондай-ақ;
1) заңсыз келген, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшiн өздерi шыққан елдердiң заңнамасы бойынша қудалауға ұшыраған;
2) сотталғанға дейiн тұрақты тұрғылықты жерi Қазақстан Республикасынан тыс болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған;
4) этникалық қазақтарды, Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туылған немесе бұрын оның азаматы болған бұрынғы отандастарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 26 қарашадағы № 1185 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үмiткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңiнде өздерiнiң төлем жасау қабiлеттігін растау ережесiне сәйкес өзінің төлем қабілеттілігін растауды бермеген;
5) Қазақстан Республикасының шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы заңнамасын бірнеше рет бұзған;
6) ұлтаралық және дiни араздықты өршіткен;
7) іс-әрекеттерi конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге бағытталған;
8) Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгiне қарсы шыққан, оның аумағының бiрлiгi мен тұтастығын бұзуға шақырған;
9) қылмысы үшін алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы бар;
10) ұлттық қауіпсіздік органдарында олардың экстремизмге немесе террористік іс-әрекетке қатыстылығы туралы мәліметтер болған кезде;
11) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы қолдаухатпен өтiнiш жасаған кезде жалған құжаттарды ұсынған не өзі туралы көрінеу жалған мәлiметтер хабарлаған немесе қажеттi құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмде дәлелді себепсіз ұсынбаған;
12) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты берген кезге дейін бес жылдың ішінде Қазақстан Республикасынан шығарып жiберiлген;
13) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн қажет болса;
14) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға рұқсат алған және тұрақты тұруға рұқсат берілген күннен бастап ретімен келетін кез келген он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күннен аз тұрып жатқан;

Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.10.2017 № 724 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Основания для отказа в оказании государственной услуги предусмотрены статьей 19-1 Закона РК "О государственных услугах", а также:
1) незаконно прибывшим, а также преследуемым за совершение преступлений по законодательству стран, выходцами из которых они являются;
2) освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до осуждения было за пределами Республики Казахстан;
3) совершившим преступления против человечества;
4) не предоставивших подтверждения своей платежеспособности согласно Правил подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2003 года № 1185, за исключением этнических казахов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей;
5) неоднократно нарушавшим законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан;
6) разжигающим межнациональную и религиозную вражду;
7) действия которых направлены на насильственное изменение конституционного строя;
8) выступающим против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
9) имеющим неснятую или непогашенную судимость за преступление;
10) при наличии сведений у органов национальной безопасности об их причастности к экстремизму или террористической деятельности;
11) представившим подложные документы либо сообщившим о себе заведомо ложные сведения при обращении с ходатайством о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан или без уважительной причины не представившим необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
12) выдворенным в течение пяти лет из Республики Казахстан к моменту выдачи разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
13) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
14) получившим разрешение на постоянное проживание и проживающим на территории Республики Казахстан менее ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты выдачи разрешения на постоянное проживание;

15) Қазақстан Республикасының азаматтарымен некелескен, осы некесі тұруға ықтиярхат алу үшін негіз болған, егер бұл неке заңды күшіне енген сот шешімімен жарамсыз деп танылса;
16) Қазақстан Республикасына келуге қарсы айғақ болып табылатын аурулары бар;
17) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны, салық салу және еңбек заңнамасы саласындағы құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған;
18) ұлттық қауіпсіздік мүдделеріне қатер төндіретін;
19) адамның шет мемлекеті аумағында шетелдік қарулы қақтығыстарға, экстремистік және (немесе) террористік әрекеттерге қатысуы салдары.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 10.02.2017 № 706 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3-тарау Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.08.2019 № 668 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша Министрліктің, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 15-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Тәуелсіздік, 1 даңғылы";
"Шағым почта арқылы жазбаша нысанда не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымында оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), почталық мекенжайы көрсетіледі. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Шағымның қабылданғанын растау көрсетілетін қызметті берушінің, немесе Министрліктің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда), берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып, оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және күні) болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға почта арқылы жолданады не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша Мемлекеттік корпорация басшысына жолданады.
Қолма-қол, сол сияқты почта арқылы келіп түскен шағымды Мемлекеттік корпорацияда қабылданғанын растау оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі және тіркелген күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады) болып табылады.
Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

15) заключившим брак с гражданами Республики Казахстан, послуживший основанием для получения вида на жительство, в том случае, если этот брак признан недействительным вступившим в законную силу решением суда;
16) имеющим заболевания, являющиеся противопоказанием для въезда в Республику Казахстан.
17) привлеченным к административной ответственности за правонарушение в области миграции населения, налогообложения и трудового законодательства Республики Казахстан;
18) создающим угрозу интересам национальной безопасности;
19) вследствие участия лица в иностранных вооруженных конфликтах, экстремистской и (или) террористической деятельности на территории иностранного государства.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 10.02.2017 № 706 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.08.2019 № 668 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Обжалование решений, действий (бездействий) Министерства, услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Нур-Султан, проспект Тауелсиздик, 1";
"Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя или Министерства.
В жалобе услугополучателя указываются его фамилия, имя, отчество (при его наличии), почтовый адрес. Жалоба подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Министерства,с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
Жалоба на действия (бездействия) работника Государственной корпорации направляется руководителю Государственной корпорации по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы в Государственной корпорации, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер, и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.08.2019 № 668 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.08.2019 № 668 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің – www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында, "Министрлік туралы" бөлімде, "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің құрылымдық бөліністерінің веб-ресурстары" кіші бөлімде";
2) Мемлекеттік корпорацияның – www.gov4с.kz интернет-ресурсында.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.08.2019 № 668 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қолжетімділік режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары mvd.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
"Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдарға Қазақстан
Республикасында тұрақты
тұруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2018 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________
________________________________
________________________________
Өтініш берушінің Т.А.Ә.(ол болған жағдайда) (ПД, ІІБ бөлінісінің атауы) болатын жерінің мекенжайы
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат/не рұқсат беруден бас тарту
Сізге______________________________________________________________________
(шешім қабылдаған орган, шешім қабылданған күн
__________________________________________________________________________
және нөмірі көрсетілсін)
________________________________________________________________ шешімімен
(заңның бабы, бөлігі, тармағы көрсетілсін)
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат етілгенін/рұқсат беруден бас
тартылғанын/тұруға ықтиярхаттың жарамдылық мерзімі ұзартылғанын хабарлаймын (қажет емесі сызылсын)
Тұруға ықтиярхатты ресімдеу/тұруға ықтиярхаттың жарамдылық мерзімін ұзарту үшін
Сізге___________________________________________________________________________
(ПД, ІІБ мекенжайы, қабылдау күндері
__________________________________________________________________________
және қабылдау сағаттары, қызметкердің Т.А.Ә.(ол болған жағдайда))
_______________________________________________ өтініш білдіру қажет.
ПД, ІІБ көші-қон полициясы бөлінісінің
(бөлімінің, бөлімшесінің) бастығы
_______________________________________ _____________________
(арнаулы атағы, тегі, аты-жөні)                  (қолы)
20__ жылғы "___" ______________________ М.О
(специальное звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ________ 20__ года
Место печати:
"Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдарға Қазақстан
Республикасында тұрақты
тұруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ТУРАЛЫ
ӨТІНІШ - САУАЛНАМА

Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.08.2019 № 668 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе через Государственную корпорацию "Правительство для граждан"
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.08.2019 № 668 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства – www.mvd.gov.kz в разделе "О Министерстве", подразделе "Веб-ресурсы структурных подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
2) интернет-ресурсе Государственной корпорации – www.gov4с.kz.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.08.2019 № 668 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг "1414".
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: mvd.gov.kz.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешений
иностранцам и лицам
без гражданства на постоянное жительство в
Республике Казахстан"
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2018 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) заявителя, (наименование подразделения адрес места пребывания
Департамента полиции (далее – ДП), Управления внутренних дел (далее - УВД)
Разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан
/либо отказ в выдаче разрешения
Сообщаю, что решением ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать орган, принявший решение, дату и номер принятия решения)
Вам разрешено постоянное проживание/отказано в выдаче
разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан /срок
действия вида на жительство продлен (ненужное зачеркнуть) на основании
_______________________________________________________________________________
(указать пункт, часть, статью закона)
Для оформления вида на жительство/продления срока действия вида на жительства Вам
необходимо обратиться в_________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(адрес ДП, УВД, приемные дни и часы приема,
_______________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) сотрудника
Начальник подразделения миграционной полиции (отдела, отделения) ДП, УВД
_______________________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ________ 20__ года
Место печати:
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешений
иностранцам и лицам без
гражданства на постоянное жительство в
Республике Казахстан"
Форма

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2018 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
(ішкі істер органының (ПД, ҚАІІБ(б), ӨҚАІІБ(б)) атауы)
Тіркеу нөмірі
__________________________________________________________________________
(уәкілетті лауазымды адам толтырады)
Фотосуреттің орны
(35 x 45 мм)
Маған және/немесе менің ұлыма, менің қызыма, менің асырап алған балама/менің
қамқорлығым (қорғаншылығым) белгіленген балаға/мемлекеттің қамқорлығындағы балаға
(қажет емесі сызылсын) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруді
сұраймын.
20__ жылғы "___" _____ бастап 20__ жылғы "___" _____ дейін _____________________
мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасында уақытша тіркелгенмін.
Осы өтінішпен жүгінуге себеп болған уәждер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Өтініш беруші (өтініш берушілер) туралы мәліметтер
1. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ___________________________________
__________________________________________________________________________
(тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен жағдайда
бұрынғы тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда),
__________________________________________________________________________
өзгерту себебі мен күнін көрсетсін, жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес тегі мен аты
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
орыс және (латын алфавиттерінің әріптерімен жазылады)
2. Туған күні, айы, жылы және жер
__________________________________________________________________________
3. Қазіргі уақытта қандай шет мемлекеттің азаматтығы (тиесілігі) бар (бұрын болды ма)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(қайда, қашан және қандай негізде алынды, айырылды)
4. Жынысы ________________________________________________________________
(ер, әйел)
5. Жеке басын куәландыратын құжат __________________________________________
(құжаттың нөмірі және сериясы, кім
__________________________________________________________________________
және қашан берді)
6. Ұлты ___________________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2018 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ЗАЯВЛЕНИЕ – АНКЕТА
О ВЫДАЧЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ
В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
__________________________________________________________________________
наименование органа внутренних дел (ДП, Районными, городскими, отделами
внутренних дел (далее – ГУОРОВД),
Регистрационный номер _________________________________________________________
(заполняется уполномоченным должностным лицом)
Место для фотографии (35 x 45 мм)
Прошу выдать разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан мне и/или моему сыну, моей дочери, моему усыновленному ребенку/ребенку, над которым установлена моя опека (попечительство) ребенку, находящемуся на государственном попечении (ненужное зачеркнуть).
Временно зарегистрирован(а) в Республике Казахстан с "___" _____20___ до "____" ______20____ по адресу___________________________________________________
Мотивы, побудившие обратиться с данным заявлением ________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сведения о заявителе (заявителях)
1. Фамилия, имя, отчество (при наличии) ___________________________________________
________________________________________________________________________________
в случае изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) указать прежнюю фамилию, имя, отчество причину и дату изменения, фамилия и имя пишутся буквами русского и латинского алфавитов соответствии с документом, удостоверяющим личность
2. Число, месяц, год и место рождения дата рождения_______________________________
3. Гражданство (подданство) какого иностранного государства имеете в настоящее время
(имели прежде) _________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
где, когда и на каком основании приобретено, утрачено
4. Пол _____________________________________________________________________
мужской, женский
5. Документ, удостоверяющий личность ________________________________________
_______________________________________________________________________________
номер и серия документа, кем и когда выдан
6. Национальность __________________________________________________________
указывается по желанию

7. Діни нанымы ____________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
8. Қазақстан Республикасының аумағында тудыңыз ба және КСРО азаматтығында тұрдыңыз
ба немесе Қазақстан Республикасының аумағында тудыңыз (қажет емесі сызылсын)
__________________________________________________________________________
(көрсетілген мәліметтерді растайтын құжат)
9. Бұрын Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтінішпен
жүгіндіңіз ба ______________________________________________________________
егер иә болса, онда қандай органға және қашан, қандай шешім қабылданды
10. Отбасы жағдайы ________________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмысқа шықпаған),
__________________________________________________________________________
ажырасқан, неке қию (бұзу) туралы куәлік, берілген күні және орны)
11. Кәмелеттік жасқа толмаған (оның ішінде асырап алынған, қамқорындағы,
қарамағындағы) балаларын қоса алғанда:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы және жері
Азаматтығы (тиесілігі)
Тұратын, оқитын жерінің мекенжайы
ЖСН ол болған жағдайда
Жұмыс орны
12. Оқуын қоса алғанда, еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Күні (айы және жылы)
Мекемені көрсете отырып лауазымы, жұмысқа қабылдануы, жұмыстан шығуы
Жұмыс орнының мекенжайы
13. Жеке сәйкестендіру нөмірі (егер бар болса ___________________________________
__________________________________________________________________________
(куәлік нөмірі, берген күні мен орны, берген органның атауы)
14. Сіз Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкімшілік елден шығаруға не болмаса
өтініш берудің алдында бес жыл ішінде елден қууға ұшырадыңыз ба ("Шетелдіктердің
құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын бұзғандарға)
__________________________________________________________________________
егер ұшырасаңыз, неше рет және қашан
15. Сіз ауыр немесе аса ауыр қылмыстық әрекет не болмаса қауіпті деп танылған қылмысты
қайта жасағаныңыз үшін заңды күшіне енген сот үкімімен сотталдыңыз ба
__________________________________________________________________________
егер сотталсаңыз, неше рет және қашан)
16. Қазақстан Республикасының аумағында не болмаса одан тыс жерлерде ауыр немесе аса ауыр қылмыстық әрекет жасағаныңыз үшін өтелмеген немесе алынбаған соттылығыңыз бар ма
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
егер болса, неше рет және қашан

7. Вероисповедание_________________________________________________________
указывается по желанию
8. Родились ли на территории Республики Казахстан и состояли в гражданстве СССР или
родились на территории Республики Казахстан (ненужное зачеркнуть)
_______________________________________________________________________________
документ, подтверждающий указанные сведения
9. Обращались ли ранее с заявлением о выдаче разрешения на постоянное проживание в
Республике Казахстан_____________________________________________________________
если да, то когда и в какой орган, какое было принято решение
10. Семейное положение _____________________________________________________
женат (замужем), холост (незамужняя)
_______________________________________________________________________________
разведен(а), номер свидетельства о браке (разводе), дата и место выдачи)
11. Члены семьи, включая несовершеннолетних детей (в том числе усыновленных, опекаемых, находящихся на попечении):
Отношение к заявителю
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год и месторождения
Гражданство (подданство)
Адрес место проживания, учебы
ИИН при наличии
Место, работы
12. Сведения о трудовой деятельности, включая учебу:
Дата (месяц и год)
Должность с указанием организации, работы приема, увольнения
Адрес места работы
13. Индивидуальный идентификационный номер (если имеется)
_______________________________________________________________________________
номер свидетельства, дата и место выдачи, наименование органа, его выдавшего
14. Подвергались ли Вы административному наказанию (нарушившим Закон Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев") пределы Республики Казахстан либо депортации в течение пяти лет, предшествовавших дню подачи заявления
_______________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
15. Были ли Вы осуждены вступившим в законную силу приговором суда за совершение тяжкого или особо тяжкого уголовного проступка либо уголовного проступка, рецидив которого признан опасным
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
16. Имеете ли непогашенную или неснятую судимость за совершение уголовного проступка на территории Республики Казахстан либо за ее пределами
_______________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
_______________________________________________________________________________

17. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу (тұру) режимін қамтамасыз ету
бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаныңыз үшін әкімшілік
жауапкершілікке тартылдыңыз ба _____________________________________________
егер тартылсаңыз, неше рет және қашан
__________________________________________________________________________
18. Сізде мынадай сырқаттар болды ма: нашақорлық, психикалық ауытқулар (сырқат);
туберкулез; лепра (Гансеннің сырқаты); жыныс жолдарымен арқылы берілетін инфекциялар
(ЖЖБИ) - мерез, мерез лимфогранулемасы (донованоз), шанкроид; жіті инфекциялық
аурулар (жіті респираторлық вирустық инфекциясы (тыныс органдарының жіті вирустық
инфекциясынан) және грипптан басқа)._________________________________________
егер иә, онда қандай түрімен
19. Ата-анасы Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру туралы рұқсат алған
кезде жазылатын/дербес рұқсат алатын бала туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты, туған
күні мен жері, азаматтығы)
__________________________________________________________________________
Көрсетілген балалардың басқа ата-анасы туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты, туған күні,
азаматтығы, тұрғылықты жері)
__________________________________________________________________________
20. Уақытша тұратын жерінің мекенжайы, телефоны _____________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Маған Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабымен көзделген жағдайларда рұқсат беруден бас тартылуы не болмаса берілген тұруға ықтиярхаттың күші жойылуы мүмкін екені туралы ескертілді. Ұсынылған құжаттардың тұпнұсқалығын және жазылған мәліметтердің шынайылығын растаймын.
20__ жылғы "___" _________________________.
__________________________________________________________________________
(өтініш берілген күні) (өтініш берушінің қолы, лауазымды адам болған кезде қойылады)
20__ жылғы "___" ________________ _________ өтініш қарауға қабылданды.
Өтініштің толтырылғанының дұрыстығын және қажетті құжаттардың бар-жоғын тексердім,
өтінішке мен болған кезде қол қойылды, өтініш берушінің қолының түпнұсқалығын
растаймын ________________________________________________________________
арнаулы атағы (егер бар болса),
__________________________________________________________________________
құжатты қабылдаған уәкілетті лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
__________________________________________________________________________
(лауазымды адамның қолы)
Өтініш қысқартуларсыз, аббревиатураларсыз, түзетулерсіз және шимайсыз қолмен немесе техникалық құралдарды (жазу машинкалары, компьютерлер) пайдалана отырып толтырылады.
Сұрақтарға жауап жан-жақты болуы тиіс. Қолмен орындалған мәтін түсінікті болуы тиіс.
Өтінішті қабылдаған көші-қон полициясы бөлінісінің мөртабаны қойылады.
Егер өтініш беруші заңды тұлғаның білімінсіз кәсіпкер болып табылса, онда тіркеу туралы туралы куәліктің нөмірі, тіркеген органның атауы және берілген орны көрсетіледі.
Егер өтініш берушіге зейнетақы тағайындалса, зейнетақы түрі, зейнетақы куәлігінің нөмірі, оны кім және қашан бергені көрсетіледі.
"Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдарға Қазақстан
Республикасында тұрақты
тұруға рұқсат беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
нысан
Тұрақты тұруға арналған рұқсат беруге құжаттарды қабылдау туралы № ________ ТАЛОН

17. Привлекались ли к административной ответственности за нарушение законодательства Республики Казахстан в части обеспечения режима пребывания (проживания) иностранцев в Республики Казахстан
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
если да, то сколько раз и когда
18. Имеются ли у Вас следующие заболевания: наркомания; психические расстройства (заболевания); туберкулез; лепра (болезнь Гансена); инфекции, передаваемые преимущественно половым путем (ИППП) сифилис, венерическая лимфогранулема (донованоз), шанкроид; острые инфекционные заболевания (кроме острых респираторных вирусных инфекций и гриппа)
_________________________________
________________________________________________________________________________
если да, то каким именно
19. Сведения о ребенке, который вписывается при получении разрешения об оставлении на постоянное жительство в Республике Казахстан родителя/получающего самостоятельно разрешение (фамилия, имя, отчество (при наличии), дата и место рождения, гражданство)
__________________________________________________________________________
Сведения о другом родителе указанных детей (фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения, гражданство, место жительства)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
20. Адрес места временного проживания, телефон _______________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Вместе с заявлением представляю следующие документы:________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Я предупрежден(а), что в выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан мне может быть отказано либо выданный вид на жительство может быть аннулирован в случаях, предусмотренных статьей 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения". Подлинность представленных документов и достоверность изложенных сведений подтверждаю.
"__"_______________________20___г. ________________________________
(дата подачи заявления)             (подпись заявителя)
Заявление принято к рассмотрению "__" ____________ 20___ г.
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых документов проверил, заявление подписано в моем присутствии, подлинность подписи заявителя подтверждаю
_______________________________________________________________________________
специальное звание (если имеется),
_______________________________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы уполномоченного должностного лица, принявшего
документы _____________________________________________________________________
(подпись должностного лица)
Заявление заполняется от руки или с использованием технических средств (пишущих машинок, компьютеров), без сокращений, аббревиатур, исправлений и прочерков.
Ответы на вопросы исчерпывающие. Текст, выполненный от руки, должен быть разборчивым.
Проставляется штамп печать подразделения миграционной полиции, принявшего заявление.
Если заявитель является предпринимателем без образования юридического лица, то указываются номер свидетельства о регистрации, наименование регистрирующего органа и место выдачи.
Если заявителю назначена пенсия, указывается вид пенсии, номер пенсионного удостоверения (свидетельства), кем и когда оно выдано.
Приложение 3
к стандарту государственной
услуги "Выдача разрешений
иностранцам и лицам без
гражданства на постоянное
жительство в
Республике Казахстан"

1) қажетті құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн;
2) құжаттарды тапсыру үшін рұқсат етілетін ең ұзақ күту уақыты – 30 (отыз) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға рұқсат етілетін ең ұзақ қызмет көрсету уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижелерi:
1) босқын мәртебесін беру және босқынның куәлігін беру;
2) босқынның мәртебесін ұзарту;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайлар және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға (бұдар әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетудің нәтижелерін беру сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен жүзеге асырылады.
9. Пана іздеген шетелдіктердің және Қазақстан Республикасындағы олардың отбасы мүшелерінің болатын жері бойынша көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша босқын мәртебесін беру (ұзарту) туралы қолдаухат;
2) пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын құжаттар;
3) қолдаухаттың негізділігін растайтын құжаттар мен материалдар (болған жағдайда).
Барлық қажетті құжаттар қабылданғаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттардың қабылданғаны туралы көрсетілетін қызметті алушыға берілген күнін көрсете отырып, талон береді.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 28.01.2016 № 84 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мыналар:
1) адамның нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалау құрбаны болуы мүмкін деген негізделген қауіп болмаса;
2) егер адам өзі туралы және Қазақстан Республикасының аумағына келу мән-жайлары туралы хабарлаудан бас тартса не көрінеу жалған мәліметтерді хабарласа, сондай-ақ жалған құжаттарды ұсынса;

1) с момента сдачи пакета необходимых документов – 90 (девяносто) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – не более 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результатом оказания государственной услуги являются:
1) присвоение статуса беженца и выдача удостоверения беженца;
2) продление статуса беженца;
3) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам (далее – услугополучатель).
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 09.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления и выдачи результата оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя, по месту пребывания иностранцев ищущих убежище и членов их семей в Республике Казахстан:
1) ходатайство о присвоении (продлении) статуса беженца по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) документы, удостоверяющие личность лица, ищущего убежище;
3) документы и материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства (при наличии).
После принятия всех необходимых документов услугодателем выдается талон услугополучателю о принятии документов по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги с указанием даты выдачи.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 28.01.2016 № 84 (вводится в действие с 01.03.2016).
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) отсутствие обоснованных опасений, что лицо может стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям;
2) если лицо отказывается сообщать либо сообщает заведомо ложные сведения о себе и об обстоятельствах прибытия на территорию Республики Казахстан, а также предъявляет фальшивые документы;

3) адамда өзі оның қорғауын пайдалана алатын үшінші мемлекеттің азаматтығы болса;
4) егер адам қауіпсіз үшінші елдің аумағынан тікелей келсе;
5) егер аталған адамға қатысты өзі азаматы болып табылатын елде не келген елінде әрекет ететін террористік, экстремистік, сондай-ақ тыйым салынған діни ұйымдардың қызметіне қатысады не қатысты деп топшылауға салмақты негіздер болса;
6) егер аталған адам жөнінде бейбітшілікке қарсы қылмысқа, әскери қылмысқа немесе адамзатқа қарсы қылмысқа қатысты шаралар қолдану мақсатында жасалған халықаралық актілерде осы әрекеттерге берілген анықтамадағы осындай қылмыстарды жасады деп топшылауға салмақты негіздер болса;
7) егер аталған адамға қатысты ол Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін оның шегінен тысқары жерлерде саяси емес сипаттағы ауыр қылмыс жасады деп топшылауға салмақты негіздер болса;
8) егер аталған адамға қатысты ол Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын Біріккен Ұлттар Ұйымының және халықаралық ұйымдардың мақсаты мен қағидаттарына қайшы келетін әрекеттердің жасалуына кінәлі деген салмақты негіздер болса;
9) егер аталған адам Біріккен Ұлттар Ұйымының босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссарының басқармасынан басқа, Біріккен Ұлттар Ұйымы органдарының немесе мекемелерінің қорғауын не көмегін пайдаланып отырса, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетінқызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2018 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрлік басшысының атына беріледі.
Шағым почта арқылы жазбаша нысанда не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі қолма-қол беріледі.
Шағымда көрсетілетін қызметті алушы оның тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда), почталық мекенжайын, шығыс нөмірін және күнін көрсетеді. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қоюы тиіс.
Қабылданған шағым ішкі істер органдарының жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштерін есепке алу журналдарында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат күні мен уақыты, шағымды/өтінішті қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, сондай-ақ берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарау барысы туралы білуге болатын лауазымды адамдардың байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен өтініш білдіре алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

3) наличие у лица гражданства третьего государства, защитой которого оно может воспользоваться;
4) если лицо прибыло непосредственно с территории безопасной третьей страны;
5) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно участвует либо участвовало в деятельности террористических, экстремистских, а также запрещенных религиозных организациях, функционирующих в стране гражданской принадлежности либо в стране, откуда оно прибыло;
6) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило преступление против мира, военное преступление или преступление против человечества в определении, данном этим деяниям в международных актах, заключенных в целях принятия мер в отношении подобных преступлений;
7) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило тяжкое преступление не политического характера за пределами Республики Казахстан до прибытия на ее территорию;
8) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно виновно в совершении деяний, противоречащих целям и принципам Организации Объединенных Наций и международных организаций, членами которых является Казахстан;
9) если данное лицо пользуется защитой либо помощью органов или учреждений Организации Объединенных Наций, кроме Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2018 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя, или Министерства, по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Жалоба подается в письменной форме по почте либо нарочно через канцелярию услугодателя или Министерства.
В жалобе услугополучателем указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), почтовый адрес, исходящий номер и дата. Жалоба подписывается услугополучателем.
Принятая жалоба регистрируется в журналах учета жалоб и обращений физических и юридических лиц органа внутренних дел. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего обращение/жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактные данные должностных лиц, у которых можно узнать о ходе рассмотрения жалобы.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.12.2018 № 940 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет орындарының мекенжайлары Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында "Iшкi iстер органдарының қызметi туралы" бөлiмде орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қолжетімділік режимінде Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
15. Дене мүмкіндіктері шектеулі қызмет алушыларға қызмет көрсету үшін жағдайдар көзделген, ғимаратқа кіреберіс пандустармен жабдықталған, күту үшін креслолар бар.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
"Қазақстан Республикасында
босқын мәртебесін беру және ұзарту"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
нысан
кімге __________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні
_________________________ азаматы(-шасы)
(қай мемлекеттен)
________________________________________
тұрақты тұрғылықты орны
________________________________________
(мекенжайы) уақытша тұратын
отбасы құрамы __________ адамнан тұратын
кімнен ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Босқын мәртебесін беру (ұзарту) туралы қолдаухат
Маған және менің отбасымның мүшелеріне Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беруіңізді (ұзартуыңызды) сұраймын.
Өзімнің тұрғылықты жерімнен мынадай себептер бойынша кетуге мәжбүрмін:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
босқын мәртебесін беруге арналған мән-жайларды сақтау туралы ақпаратты ұзарту үшін
Туған күні, айы, жылы және жері _____________________________________
Азаматтығы (бұрын тұрақты тұрған елі) _______________________________
_____________________________________________________________________
Ұлты (этникалық тиесілігі) __________________________________________
Білетін тілдерім ____________________________________________________
Қазақстан Республикасына келген күні ________________________________
Заңды (заңсыз) келдім _______________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттары немесе пана іздеген адамның жеке
басын растайтын құжаттар ____________________________________________
____________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан берілген және кім берген)
Менімен бірге отбасымның мүшелері келді:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Туыстық дәрежесі
Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы қолдаухатпен бұрын өтініш білдірді ме? (пана іздеген адамдар үшін)
Өтініш білдірсе, орган көрсетілсін __________________________________
_____________________________________________________________________
Босқын мәртебесі қашан және қанша мерзімге берілді? (босқын
мәртебесін ұзартуға қолдаухат берген босқындар үшін) ________________
_____________________________________________________________________
______________________ ______________________________________________
(өтініш берілген күні) (пана іздеген адамның не босқынның қолы)
Қолдаухатты қабылдаған аумақтық бөлімшенің қызметкері
_______________ ___________________________________ _________________
(қолы) (Т.А.Ә (ол болған жағдайда)) (күні)
Қолдаухатты тіркеу туралы ақпарат:
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, тіркелген күні, нөмірі, жұмыскердің қолы)
"Қазақстан Республикасында
босқын мәртебесін беру және ұзарту"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдау туралы
№ ________талон
_____________________________________________________________________
(Өтініш берушінің Т.А.Ә. (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы)
Қабылданған құжаттар тізбесі:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________
6. __________________________________________________________________
7. __________________________________________________________________
8. __________________________________________________________________
9. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қабылдаған:_________________________________________________________/
(аумақтық бөлімше қызметкерінің лауазымы)
______________/______________________________________________________
(қолы) (Т.А.Ә. ол болған жағдайда, лауазымы)
________ жылы "___" _______________________
Берілген күні және уақыты: ______ жылғы "___" _______ __ сағ. __ мин.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.12.2018 № 940 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.mvd.gov.kz в разделе "О деятельности органов внутренних дел".
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Предусмотрены условия для обслуживания услугополучателей с ограниченными физическими возможностями, входы в здания оборудованы пандусами, имеются кресла для ожидания.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: www.mvd.gov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: "1414".
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
"Присвоение и продление статуса
беженца в Республике Казахстан"
Форма
кому _____________________________
(должность, фамилия и инициалы)
от _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
гражданина (-ки)__________________
__________________________________
(какого государства)
постоянное место жительство ______
__________________________________
временно проживающего (-ей)_______
__________________________________
(адрес)
в составе семьи __________ человек
Ходатайство о присвоении (продлении) статуса беженца
Прошу присвоить (продлить) мне и членам моей семьи статус
беженцев в Республике Казахстан.
Вынужден (-а) покинуть место своего жительства по причине:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________
для продления информации о сохранении обстоятельств на привлечение
статуса беженца
Дата и месторождения ________________________________________________
Гражданство (страна прежнего постоянного места жительства) __________
_____________________________________________________________________
Национальность (этническая принадлежность)___________________________
Языки, которыми владею ______________________________________________
Дата прибытия в Республику Казахстан ________________________________
Прибыл легально (нелегально) ________________________________________
Документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие
личность лица, ищущего убежище ______________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
Вместе со мной прибыли члены моей семьи:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Степень родства
Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца в
Республике Казахстан? (для лиц ищущих убежище)
Если да, указать орган ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Когда и на какой срок присвоен статус беженца? (для беженцев, ходатайствующих о продлении их статуса) _____________________________
_____________________________________________________________________
________________ ____________________________________________________
(дата обращения) (подпись лица, ищущего убежище либо беженца)
Сотрудник территориального подразделения, принявшего ходатайство
_________ __________________________ __________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)) (дата)
Информация о регистрации ходатайства:
______________________________________________________________
(Ф.И.О. должность, дата, номер регистрации, подпись работника)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
"Присвоение и продление статуса
беженца в Республике Казахстан"
Форма
ТАЛОН №______
о принятии документов на оказание государственной услуги
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя или наименование
юридического лица)
Перечень принятых документов:
1.___________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
4.___________________________________________________________________
5.___________________________________________________________________
6.___________________________________________________________________
7.___________________________________________________________________
8.___________________________________________________________________
9.___________________________________________________________________
Принял:
_____________________________________________________________________
(Должность сотрудника территориального подразделения)
______________/_____________________________________
(подпись) (Ф.И.О. (при его наличии) должность)
"_____" ___________ _____год.
Время и дата выдачи: _____ час ____ мин "____" ____________ ___