"Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша шығыстар нормаларын, оқуға және тағылымдамадан өтуге үлгілік шарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2015 жылғы 22 мамырдағы № 321 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 2 маусымда № 11247 тіркелді
«Білім туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 44-4) тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысымен бекітілген «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу ережелерін іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. «Болашақ» халықаралық стипендиясы бойынша шығыстар нормалары мен оқуға және тағылымдамадан өтуге үлгілік шарттарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 163 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 2 мамырда № 7613 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінің 2012 жылғы 29 мамырдағы № 274-278 (27352) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген елдер бөлімінде Қазақстан Республикасы Президентінің «Болашақ» халықаралық стипендиясы көлемін анықтау үшін шығыстар нормаларында:
1-тармақ:
реттік нөмірі 40 келесі мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«
40.
Қазақстан Республикасы*
450 АҚШ долларына балама сомадан артық емес
500 АҚШ долларына балама сомадан артық емес
-
-
-
-
-
»;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Ескерту: Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту үшін».

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 "Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии "Болашак"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 321. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2015 года № 11247
В соответствии с подпунктом 44-4) статьи 5 Закона Республики Казахстан «Об образовании», в целях реализации Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 апреля 2012 года № 163 «Об утверждении норм расходов, типовых договоров на обучение и прохождение стажировки по международной стипендии «Болашак» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 2 мая 2012 года под № 7613, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 29 мая 2012 г. № 157-158 (26976-26977) следующие изменения и дополнения:
в Нормах расходов для определения размеров международной стипендии Президента Республики Казахстан «Болашак» в разрезе стран, утвержденных указанным приказом.
пункт 1:
дополнить строкой, порядковый номер 40 следующего содержания:
«
40.
Республика Казахстан*
Не более суммы, эквивалентной 450 долларам США
Не более суммы, эквивалентной 500 долларам США
-
-
-
-
-
»;
дополнить абзацем следующего содержания:
«Примечание: для прохождения языковых курсов в Республике Казахстан.»;

2.1, 2.2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2.1. Визаны ресімдеу, ұзарту (консулдық жинақ), виза (консулдық жинақты) ресімдеу үшін Елшіліктің талабы бойынша міндетті қызметтер;
шетелдің жоғары оқу орындарына 5-тен (бестен) аспайтын сауалнама нысанын ресімдеу және беру;
қабылдаушы елдің уәкілетті органдарында және шетелдің жоғары оқу орындарында стипендиаттардың тіркелуі;
шет тілін білу деңгейін анықтауға бір тестілеуді, академиялық оқуды, тағылымдамадан өтуді қоса алғанда, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссияның шешімі бойынша өтуі қажет болған жағдайда тілдік курстарға;
академиялық оқуға түсу үшін шетелдік жоғары оқу орындарының талаптары бойынша бір реттен көп емес дайындықтың академиялық және техникалық деңгейін анықтау бойынша пәндік емтихандарын тапсыру;
стипендиаттың академиялық оқуға, тілдік курстарға түсу кезінде, сондай-ақ тілдік дайындық, академиялық оқу, тағылымдама процесінде қажетті шетелдің жоғары оқу орындарының, тағылымдамалар өткізуді жүзеге асыратын шетелдік ұйымның (бұдан әрі - шетелдік ұйым), тілдік курстардың (бұдан әрі - тілдік мектептер) талаптары бойынша міндетті қызметтер;
тілдік курстардан өту, академиялық оқу, тағылымдамадан өту елдерінің және/немесе шетелдің жоғары оқу орнының, тілдік мектептің, шетелдік ұйымның талаптары бойынша міндетті медициналық тексеріс;
стипендиаттың банктік карточкасын шығару, әрекет ету мерзімінің аяқталуы бойынша оны қайта шығару және оған қызмет көрсету;
шетелдің жоғары оқу орындарының, тілдік мектептер немесе шет мемлекеттердің уәкілетті органдары айқындайтын шетелдік ұйымдардың (бұдан әрі - шетелдік әріптестер) стипендиаттың үлгерімі (трансткрипт), шетелдік студенттерге арналған жазатайым жағдайлардан, аурудың кенеттен туындауынан медициналық сақтандыруы туралы ресми құжаттар ұсыну шығыстарының нормалары, шетелдік әріптестердің стипендиаттың академиялық оқуын, тілдік курстарын, тағылымдамасын ұйымдастыру бойынша қызмет көрсету шарттары бойынша өз міндеттемелерін орындауына байланысты шығыстар.
Шығыстарды төлеу растау құжаттарының негізінде нақты шығыстар бойынша жүргізіледі.
«2.2. Қазақстан Республикасындағы тұратын жерінен «Болашақ» халықаралық стипендиясы тағайындалғаннан кейін академиялық оқу/тілдік курстардан/тағылымдамадан өту орнына дейінгі шығыс нормалары, академиялық оқуы немесе тілдік курстан, тағылымдамадан өту басталғанға дейін күнтізбелік 15 күннен ерте емес және тілдік курстарды, академиялық оқуды аяқтағаннан немесе тағылымдамадан өткеннен кейін күнтізбелік 15 күннен кеш емес, ал академиялық оқуы 1 (бір) оқу жылынан ұзақ болған жағдайда, Қазақстан Республикасында тұратын жерінен оқитын жеріне дейін оқудың әрбір оқу жылы басталғанға дейін күнтізбелік 15 күннен ерте емес және оқуының әрбір оқу жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 15 күннен кеш емес кері бағытта жол жүру, сондай-ақ академиялық оқу, тағылымдамадан, тілдік курстардан оқу орнынан және Қазақстан Республикасында визаны ресімдеу не ұзарту қажет болған жағдайда кері қайтуға жол жүру шығыстары нормалары.
Шығыстарды төлеу жүк тасымалына ақы төлеусіз растау құжаттарының негізінде нақты шығыстар бойынша жүргізіледі:

пункты 2.1.2.2. изложить в следующей редакции:
«2.1. Нормы расходов на оформление, продление визы (консульский сбор) обязательные услуги по требованию Посольств для оформления визы (консульского сбора);
оформление и подачу не более 5 (пяти) анкетных форм в зарубежные высшие учебные заведения;
регистрацию стипендиатов в уполномоченных органах принимающих стран и зарубежных высших учебных заведений;
языковые курсы, в случае необходимости их прохождения по решению Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, включая одно тестирование на определение уровня знания иностранного языка, академическое обучение, прохождение стажировки;
сдачу не более одного раза по требованию зарубежного высшего учебного заведения предметных экзаменов, необходимых для поступления на академическое обучение по определению академического и технического уровня подготовки;
обязательные услуги по требованию зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, осуществляющих проведение стажировок (далее – зарубежная организация), языковых курсов (далее – языковая школа), необходимые при поступлении на академическое обучение, языковые курсы, а также в процессе языковой подготовки, академического обучения, стажировки стипендиата;
обязательное медицинское обследование в соответствии с требованиями страны прохождения языковых курсов, академического обучения, стажировки и/или зарубежного высшего учебного заведения, языковой школы, зарубежной организации;
выпуск, перевыпуск по истечении срока действия и обслуживание банковской карточки стипендиата;
представление зарубежными высшими учебными заведениями, языковыми школами или зарубежными организациями, определяемыми уполномоченными органами иностранных государств (далее – зарубежные партнеры), официальных документов об успеваемости стипендиата (транскриптов), медицинское страхование от несчастных случаев и внезапных возникновений заболеваний, предусмотренное для иностранных студентов, расходы зарубежных партнеров, связанные с выполнением их обязательств по договорам на оказание услуг по организации академического обучения, языковых курсов, стажировки стипендиата.
Оплата расходов производится по фактическим расходам на основании подтверждающих документов.
2.2. Нормы расходов по проезду от места проживания в Республике Казахстан до места академического обучения/прохождения языковых курсов/стажировки после присуждения международной стипендии «Болашак» не ранее 15 календарных дней до начала академического обучения или прохождения языковых курсов, стажировки и обратно не позднее 15 календарных дней после окончания языковых курсов, академического обучения или прохождения стажировки, в случае академического обучения длительностью более 1 (одного) учебного года - проезд от места проживания в Республике Казахстан до места обучения не ранее 15 календарных дней до начала каждого учебного года обучения и обратно не позднее 15 календарных дней после окончания каждого учебного года обучения, а также проезд от места академического обучения, прохождения стажировки, языковых курсов и обратно, в случае необходимости оформления или продления визы в Республике Казахстан.
Оплата расходов производится по фактическим расходам на основании подтверждающих документов без оплаты провоза багажа:

1) Қазақстан Республикасы ішінде жол жүру бойынша - тікелей қатынайтын әуе және теміржол көлігін пайдаланғаны үшін (Қазақстан Республикасына келген сәттен бастап тұратын жеріне дейін/тұратын жерінен Қазақстан Республикасынан шығатын сәтіне дейін күнтізбелік 5 күннен аспауы қажет) - купе вагоны (дивандары төмен орналасқан, қозғалысын өзгертуге болатын жұмсақ креслолары бар 2 орындық вагондарды (СВ), сондай-ақ «Турист» және «Бизнес» класындағы жүрдек поездарды қоспағанда) тарифынан жоғары емес, сол жердегі қолданыстағы жол жүру құны бойынша тас жол және қара жол бойынша автокөлікті (таксиді қоспағанда) пайдаланғаны үшін;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерге жол жүру бойынша - үнемділік класы бойынша тікелей қатынайтын әуе көлігін пайдаланғаны үшін, теміржол көлігін пайдаланғаны үшін (жол жүру уақыты күнтізбелік 5 күннен аспауы қажет), сол жердегі қолданыстағы жол жүру құны бойынша тас жол және қара жол бойынша автокөлікті (таксиді қоспағанда) пайдаланғаны үшін.
Ескерту:
Стипендия аудару стипендиаттың нақты тұрған жерінің шығыстар нормалары бойынша жүргізіледі. Егер стипендиат тілдік курстар, академиялық оқу (практика, зерттеу немесе бекітілген оқу жоспарында көзделген басқа жұмыс) уақытында «Болашақ» халықаралық стипендиясы тағайындалған елден ерекшеленетін елде, штатта немесе қалада болса, есептеу елдер бөлінісінде шығыстар нормаларының бекітілген тізімінде болған жағдайда, стипендиаттың нақты тұратын жеріндегі елдің бекітілген нормативі бойынша жүргізіледі. Норматив болмаған жағдайда, есептеу тағайындаған ел бойынша жүргізіледі.
«Болашақ» халықаралық стипендиясы иегерлеріне оқу еліндегі тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомасын аудару кезеңі шетелдің жоғары оқу орнының/білім беру ұйымының академиялық күнтізбесіне, шақыру хатына (алғаш рет шығатындар үшін), студенттік визаны тіркеу туралы иммиграциялық емес нысандарға (DS-2019, 1-20), тағылымдамадан өтудің бекітілген бағдарламасына, бекітілген жеке оқу жоспарына (академиялық оқуын жалғастыруға шығатындар үшін) сәйкес, оқу елінде нақты оқу/тағылымдамадан өту/ тілдік курстар, бірақ оқу/тағылымдамадан өту/тілдік курстар ұйымдастыруға шартпен белгіленген мерзімнен аспайтын кезеңі болып табылады.
Оқу елінде тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомасын аудару әрбір күнтізбелік айға толық көлемде есептеледі.
Академиялық оқу кезеңінде оқу материалдарын сатып алу шығыстарының сомасын аудару бекітілген оқу жоспарына сәйкес жылына екі рет жүргізіледі, тілдік курстардан және тағылымдамадан өту кезеңіне ай сайын жүргізіледі.

1) по проезду внутри Республики Казахстан - за пользование воздушным и железнодорожным транспортом прямого следования (не более 5 календарных дней с момента прибытия в Республику Казахстан до пункта проживания/с пункта проживания до момента выбытия из Республики Казахстан) - не выше тарифа купированного вагона (за исключением вагонов с 2-х местными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (СВ), а также классов «Турист» и «Бизнес» скоростных поездов), за пользование автотранспортом по шоссейным и грунтовым дорогам - по существующей в данной местности стоимости проезда (за исключением такси);
2) по проезду за пределами Республики Казахстан - за пользование воздушным транспортом прямого следования (время в пути не более 5 календарных дней) - по тарифу экономического класса, за пользование железнодорожным транспортом, за пользование автотранспортом по шоссейным и грунтовым дорогам - по существующей в данной местности стоимости проезда (за исключением такси).
Примечание:
Начисление стипендии производится по нормам расходов фактического местонахождения стипендиата. Если стипендиат во время языковых курсов, академического обучения (практики, исследовательской или другой работы, предусмотренных утвержденным учебным планом) находится в стране, штате или городе, который отличается от страны присуждения международной стипендии «Болашак», начисление производится по утвержденному нормативу страны фактического местонахождения стипендиата, если таковой имеется в утвержденном списке норм расходов в разрезе стран. В случае отсутствия норматива начисление производится по стране присуждения.
Периодом начисления обладателям международной стипендии «Болашак» ежемесячных сумм расходов на проживание и питание в стране обучения для стипендиатов является период фактического обучения/прохождения стажировки/языковых курсов в стране обучения, согласно академическому календарю зарубежного высшего учебного заведения/организации обучения, письму-приглашению (для впервые выезжающих), не иммиграционных форм для оформления студенческой визы (DS-2019, I-20), утвержденной программе прохождения стажировки, утвержденному индивидуальному учебному плану (выезжающих для продолжения академического обучения), но не превышающий срок, установленный договором на организацию обучения/прохождения стажировки/языковых курсов.
Начисление ежемесячных сумм расходов на проживание и питание в стране обучения производится за каждый календарный месяцев полном объеме.
Начисление сумм расходов на приобретение учебных материалов в период академического обучения производится два раза в год, согласно утвержденному учебному плану, в период прохождения языковых курсов и стажировки производится ежемесячно.

Тұруға, тамақтану мен оқу әдебиеттерін сатып алуға стипендия есептеу және төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілген нормаларға сәйкес ведомость құру күніндегі валюта айырбастаудың нарықтық курсы бойынша жүргізіледі. Тұру және тамақтану шығыстарының ай сайынғы сомасын төлеу алдағы айдың 25-інен бастап ағымдағы айдың 5-іне дейін жүргізіледі.
«Бакалавриат» бағдарламасы бойынша оқу процесінде, жоғары арнаулы білім алу, клиникалық ординатурада, аспирантурада оқу үшін «Болашақ» халықаралық стипендиясы иегерлерінің оқу әдебиеттерін сатып алу бойынша шығыстар нормалары 2012 жылға дейін «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау конкурсына қатысатын стипендия иегерлеріне қолданылады.»;
Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысатын адамдар үшін) арналған үлгілік шартта:
2.2-тармақтың 2.2.6-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.2.6. Стипендиатқа, кепіл берушіге (кепілдік берушіге), ата-анасына (қорғаншысына) және/немесе Жұмыс берушіге Стипендиаттың осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны туралы хабарлауға, сондай-ақ Стипендиат осы Шарттың талаптарын орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда, Стипендиат және/немесе кепіл беруші (кепілдік беруші) ұсынған осы Шарт бойынша Стипендиаттың міндетемелерін орындауды қамтамасыз етуіне өндіріп алу шарасын қолдануға құқылы.».
2.3-тармақтың 2.3.4-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.4. Стипендиаттың оқу орнында оқуын басталғаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Оқу орны белгілеген міндетті практикасын және/немесе тағылымдамасын көрсете отырып, Орталыққа оку жоспарын бекіту үшін ұсынуға.
Оқу жоспарын құру кезінде оқу орны жүктемені толық жинамауға рұқсат беретін соңғы семестрді қоспағанда, толық жүктемемен студенттің (full-time student) мәртебесін ұстану үшін қажетті сандағы кредитті жинауға.
Орталықта ұсынылған оқу жоспарына ескертулер болған жағдайда оларды алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа түзетілген оқу жоспарын қайта бекіту үшін ұсынуға.
Бекітілген оку жоспарына 1.2-тармағына сәйкес оқу мерзімдерін ұлғайтуды және қосымша қаржы шығындарын тудыратын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Орталыққа оқу жоспарының оқу мерзімдерін ұлғайтуға және қосымша қаржы шығындарына әкеп соқпайтын өзгерістері туралы оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабарлауға.»;

Начисление и выплата стипендии на проживание, питание и приобретение учебной литературы производится согласно нормам расходов, утвержденным в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, по рыночному курсу обмена валют на дату формирования ведомости. Выплаты ежемесячных сумм расходов на проживание и питание производятся с 25 числа предшествующего месяца по 5 число текущего.
Нормы расходов по приобретению учебной литературы обладателями международной стипендии «Болашак» в процессе обучения по программе «бакалавриат» для получения высшего специального образования, обучения в клинической ординатуре, аспирантуре распространяются на обладателей стипендии, участвующих в конкурсе на присуждение международной стипендии «Болашак» до 2012 года.»;
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени магистра, (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших):
подпункт 2.2.6. пункта 2.2. изложить в следующей редакции:
«2.2.6. Информировать Стипендиата, залогодателя (гаранта), родителей (опекунов) и/или Работодателя о невыполнении или ненадлежащем исполнении Стипендиатом условий настоящего Договора, а также в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Стипендиатом условий настоящего Договора обратить взыскание на предоставленное Стипендиатом и/или залогодателями (гарантами) обеспечение исполнения Стипендиатом обязательств по настоящему Договору.»;
подпункт 2.3.4. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.4. В течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру для утверждения учебный план с указанием обязательной практики и/или стажировки, установленной Учебным заведением.
При составлении учебного плана набирать требуемое количество кредитов для поддержания статуса студента с полной нагрузкой (full-timestudent), за исключением последнего семестра, в котором разрешается учебным заведением набор неполной нагрузки.
В случае наличия у Центра замечаний к предоставленному учебному плану в течение 10 (десяти) календарных дней со дня их получения предоставить Центру на повторное утверждение откорректированный учебный план.
Не допускается внесение изменений и дополнений в утвержденный учебный план, влекущих увеличение сроков обучения согласно п.1.2. и дополнительных финансовых затрат.
Извещать Центр об изменениях учебного плана, не влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня внесения в него изменений и дополнений.»;

2.3-тармақтың 2.3.19-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.19. Бекітілген оқу жоспарына сәйкес оқудың толық курсын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына оралған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа оқуын аяқтағаны туралы өтінішті ұсынуы. Сондай-ақ Оқу орны белгілеген үлгі бойынша осы Шарттың тармағында көрсетілген мамандық бойынша магистр дәрежесі тағайындалғаны туралы не резидентураны аяқтағаны туралы құжаттың мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармаларын оны алғаннан кейін 10 күн ішінде, сондай-ақ диссертациялық/дипломдық жұмыс бағаларын көрсете отырып, қорытындысын қоса алғанда, оқуының барлық кезеңіне транскрипт ұсынуы. Оқу орны белгілеген шарттар бойынша көрсетілген құжаттарды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, Орталыққа уақытылы тапсырмау себебі мен тиісті құжат Оқу орнының мөрімен және академиялық куратордың қолымен куәландырылған растама хаты ұсынылатын мерзімі көрсетілген жазбаша өтінішті ұсынуы қажет.».
2.3-тармақтың 2.3.25-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.25. Стипендиат осы шартқа қосымша келісімді және кажет болған жағдайда өтеу туралы келісімді шешім қабылданған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жасасу арқылы оған жеке қатысты Республикалық комиссияның, «Болашақ» стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамалық шешімінде көрсетілген барлық, оның ішінде шығыстардың қажетті сомасын өтеу бойынша талаптарды орындауға міндетті.
Жоғарыда көрсетілген комиссияның шешімдерін орындамаған жағдайда, Республикалық комиссияның Стипендиатты стипендия тағайындалған күннен бастап жұмсалған шығыстарды өтеу шартымен «Болашақ» стипендиясынан айыру туралы мәселелерді қарауына бастамашылық жасауға.».
Рhd докторы, бейіні бойынша (маман даярлауға жұмыс берушінің тапсырысын ұсынған мемлекеттік қызметшілер, ғылыми, педагог қызметкерлер арасынан) доктор дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған үлгілік шартта:
1.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1.2. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) отырысының 20__жылғы «___»______ хаттамасының негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__жылғы «___»______________ №________ қаулысымен бекітілген «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу конкурсының нәтижелері бойынша Орталық Стипендиаттың ___________________________________________________________________
(оқу елінің, оқу орнының атауы)(бұдан әрі - Оқу орны) докторантура бағдарламасы бойынша____________________________________________
(мамандық атауын көрсетіңіз) бойынша:
Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту мерзімі Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап_____ айдан аспайды (ағылшын тілін оқу үшін);
шетелде тілдік курстардан өту мерзімі Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап______айдан аспайды;
Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап, академиялық оқудан өтудің____________семестр/триместр мерзімі, барлығы_____жыл______ ай кезеңдерінен тұратын «Болашақ» стипендиясы бойынша оқудың жалпы________ жыл мерзімімен (тілдік курстар мен академиялық оқу арасындағы кезеңді қоспағанда) оқуын ұйымдастырады.».

подпункт 2.3.19. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.19. В течение 10 (десяти) календарных дней со дня прибытия в Республику Казахстан после завершения полного курса обучения согласно утвержденному учебному плану предоставить Центру заявление о завершении обучения. А также предоставить нотариально заверенные переводы на государственный или русский языки документа о присуждении степени магистра или о завершении резидентуры по специальности, указанной в пункте 1.2. настоящего Договора, по установленному Учебным заведением образцу после его получения в течение 10 (десяти) календарных дней, а также транскрипт за весь период обучения, включая итоговый, с указанием оценки за диссертационную/дипломную работу. В случае невозможности предоставления указанного документа по условиям их выдачи, установленным в Учебном заведении, необходимо предоставить в Центр письменное заявление с указанием причин несвоевременного предоставления и срока, в течение которого соответствующий документ будет предоставлен с письмом-подтверждением Учебного заведения, заверенным печатью, подписью академического куратора.»;
подпункт 2.3.25. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.25. Выполнить все требования, в том числе и по возмещению необходимой суммы расходов, указанные в протокольном решении Республиканской комиссии, Комиссии по рассмотрению заявлений и обращений обладателей стипендии «Болашак», касательно его персонально, путем заключения дополнительного соглашения к настоящему договору и, в случае необходимости, соглашения о возмещении в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия решения.
В случае невыполнения решений вышеуказанных комиссий инициировать рассмотрение Республиканской комиссией вопросов о лишении Стипендиата стипендии «Болашак» с возмещением расходов, понесенных со дня присуждения стипендии.»;
В Типовом договоре на организацию обучения для получения степени доктора Phd, доктора по профилю (из числа государственных служащих, научных, педагогических работников, представившим заявку работодателя на подготовку специалиста):
пункт 1.2. изложить в следующей редакции:
«1.2. По результатам конкурса по отбору претендентов на присуждение стипендии «Болашак», проведенному в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак», утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от «___» ___________ 20___ года № ___ (далее - Правила), на основании протокола заседания Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее - Республиканская комиссия) от «___» _____________ 20___ года Центр организует обучение Стипендиата
в_________________________________________________
(наименование учебного заведения, страна обучения)
(далее - Учебное заведение) по программе докторантуры по
_________________________________________
(указать наименование специальности)
с общим сроком обучения по стипендии «Болашак» ___ семестра/триместра, итого ___ года/лет, ___ месяцев (за исключением периода между языковыми курсами и академическим обучением), который состоит из следующих этапов:
срок прохождения языковых курсов в Республике Казахстан не более ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Организации обучения (для изучения английского языка);
срок прохождения языковых курсов за рубежом не более ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Организации обучения;
срок прохождения академического обучения ____________ семестра/триместра, итого ___________ года/лет ___________ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Учебном заведении».

2.2-тармақтың 2.2.6-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.2.6. Стипендиақа, кепіл берушіге (кепілдік берушіге), ата-анасына (қорғаншысына) және/немесе Жұмыс берушіге Стипендиаттың осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны туралы хабарлауға, сондай-ақ Стипендиат осы Шарттың талаптарын орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда, Стипендиат және/немесе кепіл беруші (кепілдік беруші) ұсынған осы Шарт бойынша Стипендиаттың міндетемелерін орындауды қамтамасыз етуіне өндіріп алу шарасын қолдануға құқылы.».
2.3-тармақтың 2.3.4-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.4. Стипендиаттың оқу орнында оқуын бастағаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Оқу орны белгілеген міндетті практикасын және/немесе тағылымдамасын көрсете отырып, Орталыққа оқу жоспарын бекіту үшін ұсынуға.
Оқу жоспарын құру кезінде Оқу орны жүктемені толық жинамауға рұқсат беретін соңғы семестрді қоспағанда, толық жүктемемен студенттің (full-time student) мәртебесін ұстану үшін қажетті сандағы кредитті жинауға.
Орталықта ұсынылған оқу жоспарына ескертулер болған жағдайда оларды алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа түзетілген оқу жоспарын қайта бекіту үшін ұсынуға.
Бекітілген оқу жоспарына 1,2-тармаққа сәйкес оқу мерзімдерін ұлғайтуды және қосымша қаржы шығындарын тудыратын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Орталыққа оқу жоспарының оқу мерзімдерін ұлғайтуға және қосымша қаржы шығындарына әкеп соқпайтын өзгерістері туралы оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабарлауға.»;
2.3-тармақтың 2.3.7-тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Оқу сабақтарына қатысуға, тапсырмалардың барлық түрлерін оқу ұйымы белгілеген мерзімде орындауға, тестілердің, емтихандардың барлық түрлерін және тілдік курстардан өту бағдарламасында көзделген өзге де бақылау түрлерін уақытылы тапсыруға.»;
2.3-тармақтың 2.3.19-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.19. Бекітілген оқу жоспарына сәйкес оқудың толық курсын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына оралған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа оқуын аяқтағаны туралы өтінішті ұсынуы. Сондай-ақ Оқу орны белгілеген үлгі бойынша осы Шарттың 1.2-тармағында көрсетілген мамандық бойынша магистр дәрежесі тағайындалғаны туралы не резидентураны аяқтағаны туралы құжаттың мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармаларын оны алғаннан кейін 10 күн ішінде, сондай-ақ диссертациялық/дипломдық жұмыс бағаларын көрсете отырып, қорытындысын қоса алғанда, оқуының барлық кезеңіне транскрипт ұсынуы. Оқу орны белгілеген шарттар бойынша көрсетілген құжаттарды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, Орталыққа уақытылы тапсырмау себебі мен тиісті құжат Оқу орнының мөрімен және академиялық куратордың қолымен куәландырылған растама хаты ұсынылатын мерзімі көрсетілген жазбаша өтінішті ұсынуы қажет.».

подпункт 2.2.6. пункта 2.2. изложить в следующей редакции:
«2.2.6. Информировать Стипендиата, залогодателя (гаранта), родителей (опекунов) и/или Работодателя о невыполнении или ненадлежащем исполнении Стипендиатом условий настоящего Договора, а также в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Стипендиатом условий настоящего Договора обратить взыскание на предоставленное Стипендиатом и/или залогодателями (гарантами) обеспечение исполнения Стипендиатом обязательств по настоящему Договору.»;
подпункт 2.3.4. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.4. В течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру для утверждения учебный план с указанием обязательной практики и/или стажировки, установленной Учебным заведением.
При составлении учебного плана набирать требуемое количество кредитов для поддержания статуса студента с полной нагрузкой (full-timestudent), за исключением последнего семестра, в котором разрешается Учебным заведением набор неполной нагрузки.
В случае наличия у Центра замечаний к представленному учебному плану в течение 10 (десяти) календарных дней со дня их получения предоставить Центру на повторное утверждение откорректированный учебный план.
Не допускается внесение изменений и дополнений в утвержденный учебный план, влекущих увеличение сроков обучения согласно п.1.2. и дополнительных финансовых затрат.
Извещать Центр об изменениях учебного плана, не влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня внесения в него изменений и дополнений.»;
подпункт 2.3.7. пункта 2.3. дополнить абзацем следующего содержание:
«Посещать учебные занятия, выполнять в установленные организацией обучения сроки все виды заданий, своевременно сдавать все виды тестов, экзаменов и иных видов контроля, предусмотренных программой прохождения языковых курсов.»;
подпункт 2.3.19. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.19. В течение 10 (десяти) календарных дней со дня прибытия в Республику Казахстан после завершения полного курса обучения согласно утвержденному учебному плану предоставить Центру заявление о завершении обучения. А также предоставить нотариально заверенные переводы на государственный или русский языки документа о присуждении степени магистра или о завершении резидентуры по специальности, указанной в пункте 1.2. настоящего Договора, по установленному Учебным заведением образцу после его получения в течение 10 (десяти) календарных дней, а также транскрипт за весь период обучения, включая итоговый, с указанием оценки за диссертационную/дипломную работу. В случае невозможности предоставления указанного документа по условиям их выдачи, установленным в Учебном заведении, необходимо предоставить в Центр письменное заявление с указанием причин несвоевременного предоставления и срока, в течение которого соответствующий документ будет предоставлен с письмом-подтверждением Учебного заведения, заверенным печатью, подписью академического куратора.»;

2.3-тармақтың 2.3.22-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.22. Стипендиат осы шартқа қосымша келісімді және қажет болған жағдайда өтеу туралы келісімді шешім қабылданған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жасасу арқылы оған жеке қатысты Республикалық комиссияның, «Болашақ» стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамалық шешімінде көрсетілген барлық, оның ішінде шығыстардың қажетті сомасын өтеу бойынша талаптарды орындауға.
Жоғарыда көрсетілген комиссияның шешімдерін орындамаған жағдайда, Республикалық комиссияның Стипендиатты стипендия тағайындалған күннен бастап жұмсалған шығыстарды өтеу шартымен «Болашақ» стипендиясынан айыру туралы мәселелерді қарауына бастамашылық жасауға.».
Магистр дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға арналған (мемлекеттік қызметшілер, ғылыми-педагог қызметкерлер, жоғары оқу орындарының түлектері, мәдениет қызметкерлері, шығармашылық қызметкерлер, бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкерлері санаттары бойынша конкурсқа қатысатын адамдар үшін) үлгілік шартта:
1.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1.2. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) отырысының 20___жылғы «____»_____________ хаттамасының негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20___жылғы «___»_________ №_______қаулысымен бекітілген «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес жүргізілген «Болашақ» стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу конкурсының нәтижелері бойынша Орталық Стипендиаттың_________________
_____________________________________________________________________
(оқу елі)
_____________________________________________________________________
(бұдан әрі - Оқу орны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(академиялық (ғылыми) дәрежені және мамандық атауын көрсетіңіз) бойынша:
Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту мерзімі Стипендиаттың Оқу ұйымында оқуын бастаған күнінен бастап айдан аспайды (ағылшын тілін оқу үшін);
шетелде тілдік курстардан өту мерзімі Стипендиаттың Оқу Ұйымында оқуын бастаған күнінен бастап_______айдан аспайды;
Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап, академиялық оқудан өтудің______семестр/триместр мерзімі, барлығы_______жыл______ай кезеңдерінен тұратын «Болашақ» стипендиясы бойынша оқудың жалпы_______жыл,________ай мерзімімен (тілдік курстар мен академиялық оқу арасындағы кезеңді қоспағанда) оқуын ұйымдастырады.

подпункт 2.3.22. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.22. Выполнить все требования, в том числе и по возмещению необходимой суммы расходов, указанные в протокольном решении Республиканской комиссии, Комиссии по рассмотрению обращений обладателей стипендии «Болашак», касательно его персонально, путем заключения дополнительного соглашения к настоящему договору и в случае необходимости соглашения о возмещении в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия решения.
В случае невыполнения решений вышеуказанных комиссий инициировать рассмотрение Республиканской комиссией вопросов о лишении Стипендиата стипендии «Болашак» с возмещением расходов, понесенных со дня присуждения стипендии.»;
в Типовом договоре на организацию обучения для получения степени магистра (для лиц, участвовавших в конкурсе по категориям государственных служащих, научно-педагогических работников, выпускников вузов, работников культуры, творческие работники, работников редакции средств массовой информации):
пункт 1.2. изложить в следующей редакции:
«1.2. По результатам конкурса по отбору претендентов на присуждение стипендии «Болашак», проведенному в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак», утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от «___» ___________ 20___ года № ___ (далее - Правила), на основании протокола заседания Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее - Республиканская комиссия) от «___» _____________ 20___ года Центр организует обучение Стипендиата
в_____________________________________
(страна обучения)
(далее - Учебное заведение)
по _______________________________________________________________
(указать академическую (научную)
степень и наименование специальности) с общим сроком обучения по стипендии «Болашак» ____ года/лет, ____ месяцев (за исключением периода между языковыми курсами и академическим обучением), который состоит из следующих этапов:
срок прохождения языковых курсов в Республике Казахстанне более ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Организации обучения (для изучения английского языка);
срок прохождения языковых курсов за рубежом не более ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Организации обучения;
срок прохождения академического обучения ____ семестра/триместра, итого ___ года/лет ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Учебном заведении.»;

2.1-тармақтың 2.1.8-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.1.8.Стипендиат академиялық оқуға орналастырылған шетелдің жоғары оқу орындары осы Шарттың 2.3.2-тармағына сәйкес оқуға қабылдаудан бас тартқан немесе Стипендиат академиялық оқуға орналасу бойынша жұмыс жүргізбеген жағдайда, Республикалық комиссияның қарауына «Болашақ» стипендиясынан айыру туралы мәселені бастамашылық жасауға міндетті.».
2.2-тармақтың 2.2.7-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.2.7. Стипендиатқа, кепіл берушіге (кепілдік берушіге), ата-анасына (қорғаншысына) және/немесе Жұмыс берушіге Стипендиаттың осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны туралы хабарлауға, сондай-ақ Стипендиат осы Шарттың талаптарын орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда Стипендиат және/немесе кепіл беруші (кепілдік беруші) ұсынған осы Шарт бойынша Стипендиаттың міндетемелерін орындауды қамтамасыз етуіне өндіріп алу шарасын қолдануға құқылы.».
2.3-тармақтың 2.3.4-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.4. Орталықтың тиісті сауалы ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде 5 (бес) оқу орнынан аспайтын академиялық оқуға орналастыру үшін Орталыққа преференс-нысандарды ұсынуға.».
2.3-тармақтың 2.3.8-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.8. Стипендиаттың оқу орнында оқуын бастағаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Оқу орны белгілеген міндетті практикасын және/немесе тағылымдамасын көрсете отырып, Орталыққа оқу жоспарын бекіту үшін ұсынуға.
Оқу жоспарын құру кезінде Оқу орны жүктемені толық жинамауға рұқсат беретін соңғы семестрді қоспағанда, толық жүктемемен студенттің (full-time student) мәртебесін ұстану үшін қажетті сандағы кредитті жинауға.
Орталықта ұсынылған оқу жоспарына ескертулер болған жағдайда оларды алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа түзетілген оқу жоспарын қайта бекіту үшін ұсынуға.
Бекітілген оқу жоспарына 1.2-тармаққа сәйкес оқу мерзімдерін ұлғайтуды және қосымша қаржы шығындарын тудыратын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Орталыққа оқу жоспарының оқу мерзімдерін ұлғайтуға және қосымша қаржы шығындарына әкеп соқпайтын өзгерістері туралы оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабарлауға»;
2.3-тармақтың 2.3.11-тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Оқу сабақтарына қатысуға, тапсырмалардың барлық түрлерін оқу ұйымы белгілеген мерзімде орындауға, тестілердің, емтихандардың барлық түрлерін және тілдік курстардан өту бағдарламасында көзделген өзге де бақылау түрлерін уақытылы тапсыруға.»;

подпункт 2.1.8. пункта 2.1. изложить в следующей редакции:
«2.1.8. В случае отказа зарубежных высших учебных заведений в приеме на обучение, в которых размещался Стипендиат на академическое обучение в соответствии с пунктом 2.3.2. настоящего Договора, или не проведения Стипендиатом работы по размещению на академическое обучение инициировать рассмотрение Республиканской комиссией вопроса о лишении стипендии «Болашак.»;
подпункт 2.2.7. пункта 2.2. изложить в следующей редакции:
«2.2.7. Информировать Стипендиата, залогодателя (гаранта), родителей (опекунов) и/или Работодателя о невыполнении или ненадлежащем исполнении Стипендиатом условий настоящего Договора, а также в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Стипендиатом условий настоящего Договора обратить взыскание на предоставленное Стипендиатом и/или залогодателями (гарантами) обеспечение исполнения Стипендиатом обязательств по настоящему Договору.»;
подпункт 2.3.4. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.4. Предоставить Центру преференс-форму для размещения на академическое обучение не более чем в 5 (пяти) Учебных заведениях в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня предоставления соответствующего запроса Центра.»;
подпункт 2.3.8. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.8. В течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру для утверждения учебный план с указанием обязательной практики и/или стажировки, установленной Учебным заведением.
При составлении учебного плана набирать требуемое количество кредитов для поддержания статуса студента с полной нагрузкой (full-timestudent), за исключением последнего семестра, в котором разрешается учебным заведением набор неполной нагрузки.
В случае наличия у Центра замечаний к представленному учебному плану в течение 10 (десяти) календарных дней со дня их получения предоставить Центру на повторное утверждение откорректированный учебный план.
Не допускается внесение изменений и дополнений в утвержденный учебный план, влекущих увеличение сроков обучения согласно п.1.2. и дополнительных финансовых затрат.
Извещать Центр об изменениях учебного плана, не влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня внесения в него изменений и дополнений.»;
подпункт 2.3.11. пункта 2.3. дополнить абзацем следующего содержания:
«Посещать учебные занятия, выполнять в установленные организацией обучения сроки все виды заданий, своевременно сдавать все виды тестов, экзаменов и иных видов контроля, предусмотренных программой прохождения языковых курсов.»;

2.3-тармақтың 2.3.23-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.23. Бекітілген оқу жоспарына сәйкес оқудың толық курсын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына оралған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа оқуын аяқтағаны туралы өтінішті ұсынуы. Сондай-ақ Оқу орны белгілеген үлгі бойынша осы Шарттың тармағында көрсетілген мамандық бойынша магистр дәрежесі тағайындалғаны туралы не резидентураны аяқтағаны туралы құжаттың мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармаларын оны алғаннан кейін 10 күн ішінде, сондай-ақ диссертациялық/дипломдық жұмыс бағаларын көрсете отырып, қорытындысын қоса алғанда, оқуының барлық кезеңіне транскрипт ұсынуы. Оқу орны белгілеген шарттар бойынша көрсетілген құжаттарды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, Орталыққа уақытылы тапсырмау себебі мен тиісті құжат Оқу орнының мөрімен және академиялық куратордың қолымен куәландырылған растама хаты ұсынылатын мерзімі көрсетілген жазбаша өтінішті ұсынуы қажет.».
2.3-тармақтың 2.3.26-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.26. Стипендиат осы шартқа қосымша келісімді және қажет болған жағдайда өтеу туралы келісімді шешім қабылданған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жасасу арқылы оған жеке қатысты Республикалық комиссияның, «Болашақ» стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамалық шешімінде көрсетілген барлық, оның ішінде шығыстардың қажетті сомасын өтеу бойынша талаптарды орындауға.
Жоғарыда көрсетілген комиссияның шешімдерін орындамаған жағдайда, Республикалық комиссияның Стипендиатты стипендия тағайындалған күннен бастап жұмсалған шығыстарды өтеу шартымен «Болашақ» стипендиясынан айыру туралы мәселелерді қарауына бастамашылық жасауға.»;
Тағылымдамадан өтуге арналған үлгілік шартта:
1.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1.2. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) отырысының 20___жылғы «___»_________ хаттамасының негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20____жылғы «____»_________ №_____ қаулысымен бекітілген «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін стипендияға үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес жүргізілген «Болашақ» стипендиясына үміткерлерді іріктеу конкурсының нәтижелері бойынша Орталық Стипендиаттың
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тағылымдамадан өтетін ұйымның, елдің атауын көрсетіңіз)
(бұдан әрі - шетелдік ұйым)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мамандық атауын көрсетіңіз)
тілдік курстар мен тағылымдамадан өтудің басталуы арасындағы кезеңді қоспағанда, «Болашақ» стипендиясы бойынша тағылымдамадан өтудің жалпы________ай мерзімімен ғылыми тағылымдамадан өтуін ұйымдастырады, Қазақстан Республикасында ағылшын тілі курстарынан өту мерзімі________айдан аспайды, шетелде тілдік курстардан (ағылшын тілінен басқа) өту мерзімі айдан аспайды.

подпункт 2.3.23. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.23. В течение 10 (десяти) календарных дней со дня прибытия в Республику Казахстан после завершения полного курса обучения согласно утвержденному учебному плану предоставить Центру заявление о завершении обучения. А также предоставить нотариально заверенные переводы на государственный или русский языки документа о присуждении степени магистра или о завершении резидентуры по специальности, указанной в пункте 1.2. настоящего Договора, по установленному Учебным заведением образцу после его получения в течение 10 (десяти) календарных дней, а также транскрипт за весь период обучения, включая итоговый, с указанием оценки за диссертационную/дипломную работу. В случае невозможности предоставления указанного документа по условиям их выдачи, установленным в Учебном заведении, необходимо предоставить в Центр письменное заявление с указанием причин несвоевременного предоставления и срока, в течение которого соответствующий документ будет предоставлен с письмом-подтверждением Учебного заведения, заверенным печатью, подписью академического куратора.»;
подпункт 2.3.26. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.26. Выполнить все требования, в том числе и по возмещению необходимой суммы расходов, указанные в протокольном решении Республиканской комиссии, Комиссии по рассмотрению заявлений и обращений обладателей стипендии «Болашак», касательно его персонально, путем заключения дополнительного соглашения к настоящему договору и, в случае необходимости, соглашения о возмещении в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия решения.
В случае невыполнения решений вышеуказанных комиссий инициировать рассмотрение Республиканской комиссией вопросов о лишении Стипендиата стипендии «Болашак» с возмещением расходов, понесенных со дня присуждения стипендии.»;
в Типовом Договоре на прохождение стажировки:
пункт 1.2. изложить в следующей редакции:
«1.2. По результатам конкурса по отбору претендентов на присуждение стипендии «Болашак», проведенному в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак», утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от «___» _______ 20___ года № ____ (далее - Правила), на основании протокола заседания Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее - Республиканская комиссия) от «___»_________ 20__ года Центр организует прохождение Стипендиатом в
_________________________________________________________
(наименование организации, страна прохождения стажировки)
(далее - зарубежная организация) стажировки по
_________________________________________________________
(указать наименование специальности)
с общим сроком прохождения стажировки по стипендии «Болашак» ___ месяцев, срок прохождения курсов английского языка в Республике Казахстан не более ___ месяцев, срок прохождения языковых курсов за рубежом (кроме английского языка) не более ___ месяцев, за исключением периода между языковыми курсами и началом прохождения стажировки.»;

2.2-тармақтың 2.2.4-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«Стипендиатқа, кепіл берушіге және/немесе Жұмыс берушіге Стипендиаттың осы Шарттың талаптарын орындамағаны туралы хабарлауға, сондай-ақ Стипендиат осы Шарттың талаптарын орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда осы Шарт бойынша Стипендиаттың және/немесе кепіл берушілердің қарыз сомаларын өндіріп алу шарасын қолдануға құқылы.»;
2.3-тармақтың 2.3.4-тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен жазылсын:
«2.3.4. Шетелдік ұйым белгілеген мерзімдерде Шетелдік ұйым мен Жұмыс беруші бекіткен тағылымдамадан өту бағдарламасында көзделген іс-шаралардың барлық түрлерін орындауға.
Тағылымдамадан өту бағдарламасының іс-шаралары орындалмаған жағдайда, Шетелдік ұйым белгілеген, бірақ тағылымдамадан өтудің жалпы мерзімінен аспай кемшіліктерді жоюға.
Оқу сабақтарына қатысуға, тапсырмалардың барлық түрлерін оқу ұйымы белгілеген мерзімде орындауға, тестілердің, емтихандардың барлық түрлерін және тілдік курстардан өту бағдарламасында көзделген өзге де бақылау түрлерін уақытылы тапсыруға.»;
2.3-тармақтың 2.3.18-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.18. Стипендиат осы шартқа қосымша келісімді және қажет болған жағдайда өтеу туралы келісімді шешім қабылданған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жасасу арқылы оған жеке қатысты Республикалық комиссияның, «Болашақ» стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамалық шешімінде көрсетілген барлық, оның ішінде шығыстардың қажетті сомасын өтеу бойынша талаптарды орындауға міндетті.
Жоғарыда көрсетілген комиссияның шешімдерін орындамаған жағдайда, Республикалық комиссияның Стипендиатты стипендия тағайындалған күннен бастап жұмсалған шығыстарды өтеу шартымен «Болашақ» стипендиясынан айыру туралы мәселелерді қарауына бастамашылық жасауға.»;
2.5-тармақтың 2.5.2-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.5.2. Стипендиатты Орталықтан Стипендиат тағылымдамадан өтуді аяқтағаны туралы жазбаша хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде мамандығына сәйкес жұмысқа қабылдауға.»;
Резидентурада оқу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысатын адамдар үшін) арналған үлгілік шартта:
1.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1.2. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) отырысының 20___жылғы «___»__________ хаттамасының негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__жылғы «___»________ №_____ қаулысымен бекітілген «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес жүргізілген «Болашақ» стипендиясына үміткерлерді іріктеу конкурсының нәтижелері бойынша Орталық Стипендиаттың________________________________________
(оқу елінің, оқу орнының атауы) (бұдан әрі - Оқу орны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(академиялық (ғылыми) дәржесін және мамандық атауын көрсетіңіз) бойынша:
Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту мерзімі Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап_______айдан аспайды (ағылшын тілін оқу үшін);
шетелде тілдік курстардан өту мерзімі Стипендиаттың оқу ұйымында оқуын бастаған күнінен бастап______айдан аспайды;
Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап, академиялық оқудан өтудің_______семестр/триместр мерзімі, барлығы______жыл________ай кезеңдерінен тұратын «Болашақ» стипендиясы бойынша оқудың жалпы______жыл,_____ай мерзімімен (тілдік курстар мен академиялық оқу арасындағы кезеңді қоспағанда) оқуын ұйымдастырады..»;

подпункт 2.2.4. пункта 2.2. изложить в следующей редакции:
«2.2.4. Информировать Стипендиата, гаранта и/или Работодателя о невыполнении Стипендиатом условий настоящего Договора, а также в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Стипендиатом условий настоящего Договора принять меры по взысканию суммы задолженности со Стипендиата и/или гарантов по настоящему Договору.»;
подпункт 2.3.4. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.4. Выполнять в установленные Зарубежной организацией сроки все виды мероприятий, предусмотренные утвержденной Зарубежной организацией и Работодателем программой прохождения стажировки. В случае невыполнения мероприятий программы прохождения стажировки, устранить недочеты в установленные Зарубежной организацией сроки, но без превышения общего срока прохождения стажировки.
Посещать учебные занятия, выполнять в установленные организацией обучения сроки все виды заданий, своевременно сдавать все виды тестов, экзаменов и иных видов контроля, предусмотренных программой прохождения языковых курсов.»;
подпункт 2.3.18. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.18. Выполнить все требования, в том числе и по возмещению необходимой суммы расходов, указанные в протокольном решении Республиканской комиссии, Комиссии по рассмотрению заявлений и обращений обладателей стипендии «Болашак», касательно его персонально, путем заключения дополнительного соглашения к настоящему договору и, в случае необходимости, соглашения о возмещении в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия решения.
В случае невыполнения решений вышеуказанных комиссий инициировать рассмотрение Республиканской комиссией вопросов о лишении Стипендиата стипендии «Болашак» с возмещением расходов, понесенных со дня присуждения стипендии.»;
подпункт 2.5.2. пункта 2.5 изложить в следующей редакции:
«2.5.2. Принять Стипендиата на работу согласно специальности в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня получения от Центра письменного уведомления о завершении прохождения Стипендиатом стажировки.»;
в Типовом договоре организацию обучения в резидентуре (для лиц, участвоваших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших):
пункт 1.2. изложить в следующей редакции:
«1.2. По результатам конкурса по отбору претендентов на присуждение стипендии «Болашак», проведенному в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак», утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от «___» _______ 20___ года № _____ (далее - Правила), на основании протокола заседания Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее - Республиканская комиссия) от «___»_________ 20__ года Центр организует обучение Стипендиата в
__________________________________________________________
(наименование учебного заведения, страна обучения)
(далее - Учебное заведение) по
______________________________________________________________ (указать академическую (научную) степень и наименование специальности)
с общим сроком обучения по стипендии «Болашак» ___года/лет ___ месяцев (за исключением периода между языковыми курсами и академическим обучением), который состоит из следующих этапов:
срок прохождения языковых курсов в Республике Казахстан не более ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Организации обучения (для изучения английского языка);
срок прохождения языковых курсов за рубежом не более ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Организации обучения;
срок прохождения академического обучения ___ семестра/триместра, итого ___ года/лет ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Учебном заведении.»;

2.1-тармақтың 2.1.7-тармақшасы алынып тасталсын.
2.2-тармақтың 2.2.6-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.2.6. Стипендиатқа, кепіл берушіге (кепілдік берушіге) және/немесе ата-анасына (қорғаншысына) Стипендиаттың осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны туралы хабарлауға, сондай-ақ Стипендиат осы Шарттың талаптарын орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда, Стипендиат және/немесе кепіл беруші (кепілдік беруші) ұсынған осы Шарт бойынша Стипендиаттың міндетемелерін орындауды қамтамасыз етуіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өндіріп алу шарасын қолдануға құқылы.»;
2.3-тармақтың 2.3.1-тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен жазылсын:
«2.3.1. Осы Шарттың 2.1.2-тармақшасына сәйкес Орталық белгілеген мерзімдерде Республикалық комиссияның шешімі бойынша тілдік курстардан өту үшін шығуға.
Оқу сабақтарына қатысуға, тапсырмалардың барлық түрлерін оқу ұйымы белгілеген мерзімде орындауға, тестілердің, емтихандардың барлық түрлерін және тілдік курстардан өту бағдарламасында көзделген өзге де бақылау түрлерін уақытылы тапсыруға.».
2.3-тармақтың 2.3.5-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.5. Стипендиаттың оқу орнында оқуын бастағаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Оқу орны белгілеген міндетті практикасын және/немесе тағылымдамасын көрсете отырып, Орталыққа оқу жоспарын бекіту үшін ұсынуға.
Оқу жоспарын құру кезінде оқу орны жүктемені толық жинамауға рұқсат беретін соңғы семестрді қоспағанда, толық жүктемемен студенттің (Full-time student) мәртебесін ұстану үшін қажетті сандағы кредитті жинауға.
Орталықта ұсынылған оқу жоспарына ескертулер болған жағдайда оларды алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа түзетілген оқу жоспарын қайта бекіту үшін ұсынуға.
Бекітілген оқу жоспарына оқу мерзімдерін ұлғайтуды және қосымша қаржы шығындарын тудыратын өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді. Орталыққа бекітілген оқу жоспарына оқу мерзімдерін ұлғайтуды және қосымша қаржы шығындарын тудыратын өзгерістер туралы хабарлауға.
Орталыққа оқу жоспарының оқу мерзімдерін ұлғайтуға және қосымша қаржы шығындарына әкеп соқпайтын өзгерістері туралы оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабарлауға.»;
2.3-тармақтың 2.3.20-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.20. Бекітілген оқу жоспарына сәйкес оқудың толық курсын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына оралған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Орталыққа оқуын аяқтағаны туралы өтінішті ұсынуы. Сондай-ақ Оқу орны белгілеген үлгі бойынша осы Шарттың 1.2-тармағында көрсетілген мамандық бойынша магистр дәрежесі тағайындалғаны туралы не резидентураны аяқтағаны туралы құжаттың мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармаларын оны алғаннан кейін 10 күн ішінде, сондай-ақ диссертациялық/дипломдық жұмыс бағаларын көрсете отырып, қорытындысын қоса алғанда, оқуының барлық кезеңіне транскрипт ұсынуы. Оқу орны белгілеген шарттар бойынша көрсетілген құжаттарды ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, Орталыққа уақытылы тапсырмау себебі мен тиісті құжат Оқу орнының мөрімен және академиялық куратордың қолымен куәландырылған растама хаты ұсынылатын мерзімі көрсетілген жазбаша өтінішті ұсынуы қажет.».

подпункт 2.1.7. пункта 2.1. исключить;
подпункт 2.2.6. пункта 2.2. изложить в следующей редакции:
«2.2.6. Информировать Стипендиата, залогодателя (гаранта) и/или родителей (опекунов) о невыполнении или ненадлежащем исполнении Стипендиатом условий настоящего Договора, а также в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Стипендиатом условий настоящего Договора обратить взыскание на предоставленное Стипендиатом и/или залогодателями (гарантами) обеспечение исполнения Стипендиатом обязательств по настоящему Договору в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
подпункт 2.3.1. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.1. В сроки, установленные Центром в соответствии с подпунктом 2.1.5. настоящего Договора, выезжать для прохождения языковых курсов по решению Республиканской комиссии.
Посещать учебные занятия, выполнять в установленные организацией обучения сроки все виды заданий, своевременно сдавать все виды тестов, экзаменов и иных видов контроля, предусмотренных программой прохождения языковых курсов.»;
подпункт 2.3.5. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.5. В течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня начала обучения Стипендиата в Учебном заведении предоставить Центру для утверждения учебный план с указанием обязательной учебной практики и/или стажировки, установленной Учебным заведением.
При составлении учебного плана набирать требуемое количество кредитов для поддержания статуса студента с полной нагрузкой (full-timestudent), за исключением последнего семестра, в котором разрешается учебным заведением набор неполной нагрузки.
В случае наличия у Центра замечаний к представленному учебному плану в течение 10 (десяти) календарных дней со дня их получения предоставить Центру на повторное утверждение откорректированный учебный план.
Не допускается внесение изменений и дополнений в утвержденный учебный план, влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат. Извещать Центр об изменениях утвержденного учебного плана, не влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат.
Извещать Центр об изменениях учебного плана, не влекущих увеличение сроков обучения и дополнительных финансовых затрат, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня внесения в него изменений и дополнений.»;
подпункт 2.3.20. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.20. В течение 10 (десяти) календарных дней со дня прибытия в Республику Казахстан после завершения полного курса обучения согласно утвержденному учебному плану предоставить Центру заявление о завершении обучения. А также нотариально заверенные переводы на государственный или русский языки документа о присуждении степени магистра или о завершении резидентуры по специальности, указанной в пункте 1.2. настоящего Договора, по установленному Учебным заведением образцу после его получения в течение 10 (десяти) календарных дней, а также транскрипт за весь период обучения, включая итоговый, с указанием оценки за диссертационную/дипломную работу. В случае невозможности предоставления указанного документа по условиям их выдачи, установленным в Учебном заведении, необходимо предоставить в Центр письменное заявление с указанием причин несвоевременного предоставления и срока, в течение которого соответствующий документ будет предоставлен, с письмом-подтверждением Учебного заведения, заверенным печатью, подписью академического куратора.»;

2.3-тармақтың 2.3.26-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.26. Стипендиат осы шартқа қосымша келісімді және қажет болған жағдайда өтеу туралы келісімді шешім қабылданған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жасасу арқылы оған жеке қатысты Республикалық комиссияның, «Болашақ» стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамалық шешімінде көрсетілген барлық, оның ішінде шығыстардың қажетті сомасын өтеу бойынша талаптарды орындауға міндетті.
Жоғарыда көрсетілген комиссияның шешімдерін орындамаған жағдайда, Республикалық комиссияның Стипендиатты стипендия тағайындалған күннен бастап жұмсалған шығыстарды өтеу шартымен «Болашақ» стипендиясынан айыру туралы мәселелерді қарауына бастамашылық жасауға.».
Phd докторы, доктор бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін оқуды ұйымдастыруға (өз бетімен түскендер санаты бойынша конкурсқа қатысатын адамдар үшін) арналған үлгілік шартта:
1.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1.2. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) отырысының 20 жылғы «__» _______ хаттамасының негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__жылғы «_____»____________№_______қаулысымен бекітілген «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) сәйкес жүргізілген «Болашақ» стипендиясына тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу конкурсының нәтижелері бойынша Орталық Стипендиаттың ____________________________
(оқу елінің, оқу орнының атауы) (бұдан әрі - Оқу орны) докторантура бағдарламасы бойынша________(мамандық атауын көрсетіңіз) бойынша:
Қазақстан Республикасында тілдік курстардан өту мерзімі Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап__________айдан аспайды (ағылшын тілін оқу үшін);
шетелде тілдік курстардан өту мерзімі Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап_________айдан аспайды;
Стипендиаттың Оқу орнында оқуын бастаған күнінен бастап, академиялық оқудан өтудің___________ семестр/триместр мерзімі, барлығы_______жыл____ай кезеңдерінен тұратын «Болашақ» стипендиясы бойынша оқудың жалпы____жыл мерзімімен (тілдік курстар мен академиялық оқу арасындағы кезеңді қоспағанда) оқуын ұйымдастырады.»;
2.1-тармақтың 2.1.7-тармақшасы алынып тасталсын.
2.2-тармақтың 2.2.6-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«Стипендиатқа, кепіл берушіге (кепілдік берушіге) және/немесе ата-анасына (қорғаншысына) Стипендиаттың осы Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны туралы хабарлауға, сондай-ақ Стипендиат осы Шарттың талаптарын орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда, Стипендиат және/немесе кепіл беруші (кепілдік беруші) ұсынған осы Шарт бойынша Стипендиаттың міндетемелерін орындауды қамтамасыз етуіне өндіріп алу шарасын қолдануға құқылы.»;

подпункт 2.3.26. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.26. Выполнить все требования, в том числе и по возмещению необходимой суммы расходов, указанные в протокольном решении Республиканской комиссии, Комиссии по рассмотрению обращений обладателей стипендии «Болашак», касательно его персонально, путем заключения дополнительного соглашения к настоящему договору и, в случае необходимости, соглашения о возмещении в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия решения.
В случае невыполнения решений вышеуказанных комиссий инициировать рассмотрение Республиканской комиссией вопросов о лишении Стипендиата стипендии «Болашак» с возмещением расходов, понесенных со дня присуждения стипендии.»;
в Типовом Договоре на организацию обучения для получения степени доктора Phd, доктора по профилю (для лиц, участвовавших в конкурсе по категории самостоятельно поступивших):
пункт 1.2. изложить в следующей редакции:
«1.2. По результатам конкурса по отбору претендентов на присуждение стипендии «Болашак», проведенному в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак», утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от «___» _______ 20___ года № _____ (далее - Правила), на основании протокола заседания Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее - Республиканская комиссия) от «___»_________ 20__ года Центр организует обучение Стипендиата в
__________________________________________________________
(наименование учебного заведения, страна обучения)
(далее - Учебное заведение) по программе докторантуры по
__________________________________________________________
(указать наименование специальности)
с общим сроком обучения по стипендии «Болашак» ___ семестра/триместра, итого ____ года/лет, ___ месяцев (за исключением периода между языковыми курсами и академическим обучением), который состоит из следующих этапов:
срок прохождения языковых курсов в Республике Казахстан не более ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Организации обучения (для изучения английского языка);
срок прохождения языковых курсов за рубежом не более ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Организации обучения;
срок прохождения академического обучения ___ семестра/триместра, итого ___ года/лет ___ месяцев, начиная с даты начала обучения Стипендиата в Учебном заведении.»;
подпункт 2.1.7. пункта 2.1. исключить;
подпункт 2.2.6. пункта 2.2. изложить в следующей редакции:
«2.2.6. Информировать Стипендиата, залогодателя (гаранта) и/или родителей (опекунов) о невыполнении или ненадлежащем исполнении Стипендиатом условий настоящего Договора, а также в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Стипендиатом условий настоящего Договора обратить взыскание на предоставленное Стипендиатом и/или залогодателями (гарантами) обеспечение исполнения Стипендиатом обязательств по настоящему Договору.»;

2.3-тармақтың 2.3.26-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2.3.26. Стипендиат осы шартқа қосымша келісімді және қажет болған жағдайда өтеу туралы келісімді шешім қабылданған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жасасу арқылы оған жеке қатысты Республикалық комиссияның, «Болашақ» стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияның хаттамалық шешімінде көрсетілген барлық, оның ішінде шығыстардың қажетті сомасын өтеу бойынша талаптарды орындауға.
Жоғарыда көрсетілген комиссияның шешімдерін орындамаған жағдайда, Республикалық комиссияның Стипендиатты стипендия тағайындалған күннен бастап жұмсалған шығыстарды өтеу шартымен «Болашақ» стипендиясынан айыру туралы мәселелерді қарауына бастамашылық жасауға.».
2. Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім және халықаралық ынтымақтастық департаменті (С.С. Исмагулова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Т.О. Балықбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің м.а.                              Т. Балықбаев

подпункт 2.3.26. пункта 2.3. изложить в следующей редакции:
«2.3.26. Выполнить все требования, в том числе и по возмещению необходимой суммы расходов, указанные в протокольном решении Республиканской комиссии, Комиссии по рассмотрению заявлений и обращений обладателей стипендии «Болашак», касательно его персонально, путем заключения дополнительного соглашения к настоящему договору и, в случае необходимости, соглашения о возмещении в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня принятия решения.
В случае невыполнения решений вышеуказанных комиссий инициировать рассмотрение Республиканской комиссией вопросов о лишении Стипендиата стипендии «Болашак» с возмещением расходов, понесенных со дня присуждения стипендии.».
2. Департаменту высшего, послевузовского образования и международного сотрудничества (Исмагулова С.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Балыкбаева Т.О.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра образования и науки
Республики Казахстан                       Т. Балыкбаев