Тарихи шығындар мен геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 386 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 маусымда № 11330 тіркелді.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 32-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Тарихи шығындарды және геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті:
1) заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың
интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2015 жылғы 6 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В. Школьник
2015 жылғы 21 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылы 31 наурыздағы
№ 386 бұйрығымен
бекітілген
Тарихи шығындар мен геологиялық ақпарат құнын айқындау
қағидаларын бекіту туралы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тарихи шығындарды және геологиялық ақпарат құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 32-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және тарихи шығындар мен геологиялық ақпарат құнын айқындау тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил определения исторических затрат и стоимости геологической информации
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 386. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2015 года № 11330.
В соответствии с подпунктом 32-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения исторических затрат и стоимости геологической информации согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на офицальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 6 мая 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ В. Школьник
от 21 апреля 2015 год
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 386
Правила
определения исторических затрат и стоимости
геологической информации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения исторических затрат и стоимости геологической информации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 32-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее – Закон) и определяют порядок определения исторических затрат и стоимости геологической информации.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2016 № 639 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тарихи шығындар - мемлекет келісімшарттық аумақты геологиялық зерттеуге және кен орындарын барлауға жұмсаған, олар туралы геологиялық ақпарат мемлекет меншігіне берілген бұрынғы жиынтық шығындар.
3. Мемлекет меншігіндегі геологиялық ақпараттың құны тарихи шығындар сомасының бір бөлігі ретінде айқындалады. Геологиялық ақпараттың құны Қазақстан Республикасының бюджетіне төленеді.
4. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты сулары мен емдік балшықты қоса алғанда, тарихи шығындар барлық пайдалы қазбалардың түрлері үшін айқындалады. Тарихи шығындардың көлемін және геологиялық ақпараттың құнын жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) анықтайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2016 № 639 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тарихи шығындарды және геологиялық ақпарат
құнын айқындау тәртібі
5. Уәкілетті орган жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған конкурс жарияланғанға дейін жер қойнауын пайдалануға берілетін жер қойнауы учаскесі (бұдан әрі - жер қойнауы учаскесі) шегінде орындалған барлық геологиялық зерттеулерге түгендеу жүргізеді. Түгендеудің деректері жер қойнауы учаскесінің геологиялық зерделену дәрежесі мен геологиялық барлау жұмыстарының нақты шығындарын көрсетуге тиіс. Түгендеудің деректері бойынша геологиялық зерделену картограммасы мен түгендеу ведомосі жасалады, осылардың негізінде тарихи шығындардың есебі жүзеге асырылады.
Геологиялық зерделену картограммасында: келісімшарттық аумақтың пішіні және бұрыштық нүктелерінің географиялық координаттары; келісімшарттық аумақта бұрын орындалған барлық геологиялық зерттеулердің пішіні көрсетілуге тиіс.
Келісімшарттық аумақта орындалған барлық геологиялық-барлау жұмыстары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектіде жүргізілген геологиялық-барлау жұмыстарының түгендеу ведомосына (бұдан әрі - түгендеу ведомосы) енгізіледі.
Түгендеу ведомосынан объекті(лер)де жүргізілген нақты жұмыстар алынып тасталады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша олар нақты шығындары тарихи шығындардың есебінен толық алынып тасталатын келісімшарттық аумақ бойынша тарихи шығындар есебінен геологиялық-барлау жұмыстарын алып тастау туралы анықтамаға (бұдан әрі - алып тастау туралы анықтама) енгізіледі.
Түгендеу ведомосындағы қалған объекті(лер) бойынша жұмыстар осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарттық аумақ бойынша тарихи шығындарға жатқызылған геологиялық-барлау жұмыстарының шығындарының бір бөлігін есептеу туралы анықтамаға (бұдан әрі - есептеу туралы анықтама) енгізіледі.
Есептеу туралы анықтама тарихи шығындардың есебі үшін бастапқы құжат болып табылады.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2016 № 639 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Исторические затраты - суммарные прошлые затраты на геологическое изучение контрактной территории и разведку месторождений, понесенные государством, геологическая информация о которых передана в собственность государства.
3. Стоимость геологической информации, находящейся в государственной собственности, определяется как часть суммы исторических затрат. Оплата стоимости геологической информации производится в бюджет Республики Казахстан.
4. Исторические затраты определяются для всех видов полезных ископаемых, включая общераспространенные полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи. Размер исторических затрат и стоимость геологической информации определяется уполномоченным органом по изучению и использованию недр (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2016 № 639 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок определения исторических
затрат и стоимости геологической информации
5. Уполномоченный орган до объявления конкурса на предоставление права недропользования проводит инвентаризацию всех геологических исследований, выполненных в пределах участка недр, предоставляемого в недропользование (далее - участок недр). Данные инвентаризации должны отражать степень геологической изученности участка недр и фактические затраты на геологоразведочные работы. По данным инвентаризации составляются картограмма геологической изученности и инвентарная ведомость, на основе которых осуществляется расчет исторических затрат.
На картограмме геологической изученности должны быть показаны: контур и географические координаты угловых точек контрактной территории; контуры всех ранее выполненных на контрактной территории геологических исследований.
Все геологоразведочные работы, выполненные на контрактной территории, вносятся в инвентарную ведомость геологоразведочных работ, проведенных на объекте (далее - инвентарная ведомость), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Из инвентарной ведомости исключаются работы фактически проведенные на объекте(ах) и заносятся в справку об исключении геологоразведочных работ из подсчета исторических затрат по контрактной территории (далее — справка об исключении) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, фактические затраты по которым полностью исключаются из расчета исторических затрат.
Оставшиеся в инвентарной ведомости работы по объекту(ам) заносятся в справку о вычислении части затрат на геологоразведочные работы, отнесенных к историческим затратам по контрактной территории (далее — справка о вычислении), по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Справка о вычислении является исходным документом для расчета исторических затрат.

Келісімшарттық аумаққа жатқызылған тарихи шығындар жұмыстардың жүргізілген жылдары бойынша жинақталады (1961 жылға дейін орындалған жұмыстар, 1961 - 1990 жылдар кезеңінде орындалған жұмыстар және одан әрі әрбір келесі жыл шегінде). Уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері объект бойынша геологиялық-барлау жұмыстары бойынша тарихи шығындар есебін (бұдан әрі - тарихи шығындар есебі) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімдейді.
6. Тарихи шығындар әрбір объект бойынша жеке қаралады.
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауы учаскесінің шекарасы уәкілетті орган беретін тау-кендік немесе геологиялық бөлулермен анықталады.
Мүдделі тұлғаның сұраусалуы негізінде және геологиялық немесе тау-кендік бөлуге сәйкес уәкілетті органның тапсырмасы бойынша әрбір объект бойынша тарихи шығындар есебін уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелері өтініп келіп түскен сәтінен бастап жеті жұмыс күні ішінде жүргізеді.
7. Барлау немесе бірлескен барлау мен өндіруді жүргізуге арналған жер қойнауы учаскесі бойынша тарихи шығындар: жер қойнауы учаскесінің алаңына немесе оған сай келетін табиғи көлеміне барабар өңірлік геологиялық-геофизикалық, іздестіру және іздестіру-бағалау жұмыстарын, ғылыми, тәжірибелік-әдістемелік, тәжірибелік-конструкторлық және нәтижелері жер қойнауы учаскесін зерттеумен байланысты басқа да зерттеулерді қамтиды.
8. Барлауды немесе бірлескен барлауды және өндіруді жүргізуге арналған жер қойнауы учаскесі, сондай-ақ барлауға арналған келісімшарт негізінде кен орнын айқындаған және бағалаған және тікелей келіссөздер негізінде конкурс өткізбей, өндіруге арналған келісімшартты жасауға айрықша құқығы бар жер қойнауын пайдаланушы бойынша тарихи шығындар геологиялық бөлу шегінде есептеледі және геологиялық бөлудің алаңына барабар көлемдегі, өңірлік геологиялық-геофизикалық (іздестіру-бағалау жұмыстары алаңының шегінде орындалған), іздестіру және іздестіру-бағалау жұмыстарын, барлауды, қапталдар мен терең горизонттарды жете барлауды, технологиялық зерттеулерді, өнеркәсіптік алаңдардың кенсіздігін зерттеуді, болашақ өндіруші кәсіпорынды сумен жабдықтауға арналған гидрогеологиялық зерттеулерді, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-әдістемелік, тәжірибелік-конструкторлық және жер қойнауы учаскесін зерделеуге байланысты басқа да зерттеулерді қамтиды.
Конкурс жеңімпазына немесе тікелей келіссөздер негізінде өндіруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын алған тұлғаға тарихи шығындар тау-кендік бөлу шегінде есептеледі және өңірлік геологиялық-геофизикалық (іздестіру-бағалау жұмыстары алаңының шегінде орындалған), іздестіру және іздестіру-бағалау жұмыстарын, барлауды, қапталдар мен терең горизонттарды жете барлауды, технологиялық зерттеулерді, өнеркәсіптік алаңдардың кенсіздігін зерттеуді, болашақ өндіруші кәсіпорынды сумен жабдықтауға арналған гидрогеологиялық зерттеулерді, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-әдістемелік, тәжірибелік-конструкторлық және жер қойнауы учаскесін зерделеуге байланысты басқа да зерттеулерді қамтиды.
Егер өндіру жүргізу үшін жер қойнауын пайдалануға кен орындары қорларының бір бөлігі берілген болса, онда тарихи шығындар Заңына сәйкес бекітілетін қорларынан осы қорлардың осы бөлігіне барабар есептеледі.

Исторические затраты, отнесенные на контрактную территорию, суммируются по годам проведения работ: работы, выполненные до 1961 года; работы, выполненные в период с 1961 по 1990 годы и далее в пределах каждого последующего года. Территориальными подразделениями уполномоченного органа оформляется расчет исторических затрат по геологоразведочным работам по объекту (далее - расчет исторических затрат), по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
6. Исторические затраты рассматриваются по каждому объекту отдельно.
Границы участка недр для проведения операций по недропользованию определяются горным или геологическим отводом, выдаваемым уполномоченным органом.
На основании запроса заинтересованного лица в соответствии с геологическим или горным отводом, расчет исторических затрат по каждому объекту рассчитывается по поручению уполномоченного органа соответствующими территориальными подразделениями уполномоченного органа в течение семи рабочих дней с момента поступления заявки.
7. Исторические затраты по участку недр для проведения разведки или совмещенной разведки и добычи включают: региональные геолого-геофизические, поисковые и поисково-оценочные работы, пропорционально площади участка недр или приходящихся на него физических объемов, научные, опытно-методические, опытно-конструкторские и другие исследования, результаты которых связаны с изучением участка недр.
8. По участку недр для проведения разведки или совмещенной разведки и добычи, а также недропользователю, обнаружившему и оценившему месторождение на основании контракта на разведку, и имеющему исключительное право на заключение контракта на добычу без проведения конкурса на основе прямых переговоров, исторические затраты рассчитываются в пределах геологического отвода и включают в объемах, пропорциональных площади геологического отвода, региональные геолого-геофизические исследования (выполненные в пределах площади поисково-оценочных работ), поисковые и поисково-оценочные работы, разведку, доразведку флангов и глубоких горизонтов, технологические исследования, исследования на безрудность промышленных площадок, гидрогеологические исследования для водоснабжения будущего добывающего предприятия, научно-исследовательские, опытно-методические, опытно-конструкторские и другие исследования, связанные с изучением участка недр.
Победителю конкурса или лицу, получившему право недропользования на основе прямых переговоров на добычу, исторические затраты рассчитываются в пределах горного отвода и включают региональные геолого-геофизические исследования (выполненные в пределах площади поисково-оценочных работ), поисковые и поисково-оценочные работы, разведку, доразведку флангов и глубоких горизонтов, технологические исследования, исследования на безрудность промышленных площадок, гидрогеологические исследования для водоснабжения будущего добывающего предприятия, научно-исследовательские, опытно-методические, опытно-конструкторские и другие исследования, связанные с изучением участка недр.
Если в недропользование для проведения добычи передана часть запасов месторождения, то исторические затраты рассчитываются пропорционально этой части запасов от утвержденных запасов месторождения в соответствии с Законом.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2016 № 639 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Тарихи шығындарды есептеуден осы Қағидалардың 8, 9-тармақтарында көрсетілген жұмыстардан, пайдалы қазбалардың мәлімделген түріне жатпайтын жұмыстар, оларды геологиялық зерттеулерге арналған шығындардан басқа немесе мемлекеттің қаражатынсыз жүргізілген, ұңғыма және тау-кен өндірудің тарихи шығындарын есептеу күніне жойылған өткізу жөніндегі жұмыстар алынып тасталады.
10. Тарихи шығындар жұмыстардың жүргізілген жылдары бойынша (1961 жылға дейін орындалған жұмыстар, 1961 - 1990 жылдар кезеңінде орындалған жұмыстар және одан әрі әрбір келесі жыл шегінде) жұмыс түрлері бойынша жинақталады. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша геологиялық барлау жұмыстарының тиісінше мұнай мен газға, қатты пайдалы қазбалар мен суға, геофизикалық және ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған құнының салаішілік индекстерінің өзгеруі өткен жылдардың шығындарын 1996 жылғы бағаға қайта есептеуге негіз болады.
1961 жылға дейінгі шығындарды 1961 - 1990 жылдардағы бағаға қайта есептеу үшін шығындар он есе азайтылады. Шығындарды теңгеге қайта есептеу үшін 1961 - 1990 жылдардағы рубль шығындары 0,002 коэффициентіне көбейтіледі.
1961 жылға дейін жүргізілген геологиялық барлау және басқа да жұмыстардың шығынын 1996 жылғы бағаға (теңге) қайта есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тш96 = Өжш х И91 х 0,002 х И96, мұнда:
10
Тш96 - 1996 жылғы бағамен тарихи шығындар;
Өжш - өткен жылдардың шығындары;
И 91 - 1991 жылғы геологиялық барлау жұмыстары құнының 1990 жылғы бағаға өзгеру индексі;
0,002 - теңгеге аудару коэффициенті;
И 96 - 1996 жылғы геологиялық барлау жұмыстары құнының 1991 жылғы бағаға өзгеру индексі.
1961 жылдан бастап 1990 жылға дейінгі шығындарды 1996 жылғы бағаға қайта есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тш 96 = Өжш х И91 х 0,002 х И96
1991 жылдан бастап шығындарды 1996 жылғы бағаға қайта есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тш 96 = Өжш х 0,002 х И96
1992 жылдан бастап шығындарды 1996 жылғы бағаға қайта есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тш 96 = Өжш х 0,002 : И(92-95) х И96,
мұнда: И(92-95) - жылдар бойынша геологиялық барлау жұмыстары құнының өзгеру индекстері (0,002 коэффициенті ұлттық валюта енгізілгеннен кейін қолданылмайды).
1996 жылғы бағамен тарихи шығындар 1997 жылғы 1 қаңтардағы бағам бойынша Америка Құрама Штаттарының ұлттық валютасына аударылады. 1996 жылдан кейін мемлекет шеккен тарихи шығындар атқарылған жұмыстар бойынша шығындарды есептен шығарған күні бағам бойынша Америка Құрама Штаттарының ұлттық валютасына аударылады. Тарихи шығындардың есебін дайындау кезінде Америка Құрама Штаттарының ұлттық валютасында алынған шығынның құны ағымдағы бағам бойынша теңгеге аударылады.

Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2016 № 639 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Из указанных в пунктах 8, 9 настоящих Правил работ из расчета исторических затрат исключаются работы, не относящиеся к заявленному виду полезного ископаемого, работы, проведенные не за счет средств государства, работы по проходке ликвидированных на дату расчета исторических затрат скважин и горных выработок, кроме затрат на их геологическое изучение.
10. Исторические затраты суммируются по годам проведения работ (работы, выполненные до 1961 года, работы, выполненные в период с 1961 по 1990 годы и далее в пределах каждого последующего года), по видам работ. Основанием для пересчета затрат прошлых лет в цены 1996 года служат внутриотраслевые индексы изменения стоимости геологоразведочных работ по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, соответственно на нефть и газ, твердые полезные ископаемые и воду, геофизические и научно-исследовательские работы.
Для пересчета затрат до 1961 года в цены 1961 - 1990 годов, затраты уменьшаются в десять раз. Для пересчета затрат в тенге затраты в рублях 1961 - 1990 годов умножаются на коэффициент 0,002.
Пересчет затрат до 1961 года на проведенные геологоразведочные и другие работы в цены 1996 года (тенге) осуществляется по формуле:
Из96 = Зпл х И91 х 0,002 х И96, где:
10
Из96 - исторические затраты в ценах 1996 года;
Зпл - затраты прошлых лет;
И91 - индекс изменения стоимости геологоразведочных работ 1991 года к ценам 1990 года;
0,002 - коэффициент перевода в тенге;
И96 - индекс изменения стоимости геологоразведочных работ 1996 года к ценам 1991 года.
Пересчет затрат с 1961 по 1990 годы в цены 1996 года осуществляется по формуле:
Из96 = Зпл х И91 х 0,002 х И96
Пересчет затрат с 1991 года в цены 1996 года осуществляется по формуле:
Из96 = Зпл х 0,002 х И96
Пересчет затрат с 1992 года в цены 1996 года осуществляется по формуле:
Из96 = Зпл х 0,002: Щ92-95) х И96,
где: И(92-95) - индексы изменения стоимости геологоразведочных работ по годам (коэффициент 0,002 не применяется после ввода национальной валюты – тенге).
Исторические затраты в ценах 1996 года переводятся в национальную валюту Соединенных Штатов Америки по курсу на 1 января 1997 года. Исторические затраты, понесенные государством после 1996 года, переводятся в национальную валюту Соединенных Штатов Америки по курсу на дату списания затрат по выполненным работам. При подготовке расчета исторических затрат, полученная стоимость затрат в национальной валюте Соединенных Штатов Америки переводится в тенге по текущему курсу.

11. Өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алу кезінде геологиялық ақпараттың құнын айқындау үшiн тарихи шығындар сомасынан пайыздық мөлшерлемелер қолданылады. Пайыздық мөлшерлемелер пайдалы қазбалардың түрiне байланысты сараланады:
Көмiрсутек шикiзаты:
барлау және өндiру – 2 %, өндiру – 3 %.
Қатты пайдалы қазбалар (кең таралған пайдалы қазбаларды қоса алғанда):
барлау және өндiру – 2 %, өндiру – 2,5 %.
Жер асты сулары (емдiк балшықты қоса алғанда):
барлау және өндiру – 2,5 %, өндiру – 4 %.
Барлауға жер қойнауын пайдалану құқығын алу кезінде геологиялық ақпараттың құны мынадай формула бойынша айқындалады:
геол. ақпар. = Каек х Sкелісімш. аум. х Кт, мұнда:
геол. ақпар. – геологиялық ақпараттың құны;
Каек – пайдалы қазбалардың түрлері бойынша айлық есептік көрсеткіш коэффициенті;
Sкелісімш. аум. – келісімшарт аумағының жалпы алаңы;
Кт – пайдалы қазбалардың түрлері бойынша түзету коэффициенті;
Айлық есептік көрсеткіш коэффициенті пайдалы қазбалардың түрлеріне байланысты сараланады:
көмірсутек шикізаты – 310 АЕК;
қатты пайдалы қазбалар – 150 АЕК;
кең таралған пайдалы қазбалар – 100 АЕК;
жер асты сулары (емдiк балшықты қоса алғанда) – 50 АЕК.
Түзету коэффициенті пайдалы қазбалардың түрлеріне байланысты сараланады:
көмірсутек шикізаты – 0,01;
қатты пайдалы қазбалар – 0,015;
кең таралған пайдалы қазбалар – 0,015;
жер асты сулары (емдiк балшықты қоса алғанда) – 0,015.
Барлауға құқықты алу кезінде айқындалған геологиялық ақпарат құны өндіруге немесе бірлескен барлауға және өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алу кезінде айқындалатын геологиялық ақпарат құнына кірмейді.
Жер қойнауы пайдаланудан бос қайталама геологиялық ақпараттың бір бірлігінің құны бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айқындалады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.08.2016 № 639 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Құпиялылық туралы келісімдерде геологиялық ақпараттың құны Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында көрсетіледі.
Тарихи шығындар мен
геологиялық ақпарат құнын
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бекітемін
________________________
(аумақтық бөлімше)
басшысы ________________
(Т.А.Ә.А. қолы, мөр)
20__ ж. "___"___________
№______
Объектіде жүргізілген геологиялық-барлау жұмыстарын
түгендеу ведомосы
Келісімшарттық аумақтың координаттары
Келісімшарттық аумақтың ауданы ______________________ шаршы км
Жер қойнауын пайдаланушы/жеке немесе заңды тұлға
Келісімшарт №
(құзыретті органда тіркелген күні)
Р/с№
Пішінінің №, түгендеу нөмірі
Жұмыстардың атауы, көлемі, геологиялық-барлау жұмыстары жүргізілген жыл, орындаушы ұйымы, есептің авторлары
Алаңның координаттары шаршы км
Геологиялық-барлау жұмыстарының негізгі нәтижелері
Орындалған жұмыстар көлемі және олар бойынша шығындар
Физикалық көлем
Қаржылық шығындар
1
2
3
4
5
6
7
Аумақтық бөлімшенің орындаушысы Т.А.Ә.А. __________________
(қолы)
Тарихи шығындар мен
геологиялық ақпарат құнын
айқындау қағидаларына
2-қосымшаu1053 ысан
Келісімшарттық аумақ бойынша тарихи шығындар есебінен
геологиялық-барлау жұмыстарын алып тастау туралы
анықтама
Жер қойнауын пайдаланушы/жеке немесе заңды тұлға
Келісімшарт №
(құзыретті органда тіркелген күні)
Р/с
Пішін №, түгендеу нөмірі
Қаржылық шығындар
Алып тастау себептері
1
2
3
4
Аумақтық бөлімшенің орындаушысы Т.А.Ә.А. __________________
(қолы)
Тарихи шығындар мен
геологиялық ақпарат құнын
айқындау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Келісімшарттық аумақ бойынша тарихи шығындарға жатқызылған,
геологиялық-барлау жұмыстарына арналған шығындар бөлігін
есептеу туралы анықтама
Жер қойнауын пайдаланушы/жеке немесе заңды тұлға
Келісімшарт №
(құзыретті органда тіркелген күні)
Р/с №
Пішін №, түгендеу нөмірі
Жалпы ауданы, шаршы км
Келісімшарттық аумаққа жатқызылатын алаң, шаршы км немесе геологиялық-барлау жұмыстарының физикалық көлемінің %-ы
Жалпы ауданынан % немесе геологиялық-барлау жұмыстарының физикалық көлемінен %
Жалпы шығындар
Келісімшарттық аумаққа жатқызылатын шығындар
Геологиялық-барлау жұмыстарының жүргізілген жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
Аумақтық бөлімшенің орындаушысы Т.А.Ә.А. __________________
(қолы)
Тарихи шығындар мен
геологиялық ақпарат құнын
айқындау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бекітемін
________________________
(аумақтық бөлімше)
басшысы __________________
(Т.А.Ә.А. қолы, мөр)
20__ ж. "___"_______
№____
Объект бойынша геологиялық-барлау жұмыстары бойынша тарихи
шығындардың есебі
Келісімшарттық аумақтың координаттары
Келісімшарттық аумақтың ауданы ______________________ шаршы км
Жер қойнауын пайдаланушы/жеке немесе заңды тұлға
Келісімшарт №
(құзыретті органда тіркелген күні)
Тарихи шығындардың есебі ____________________________________________
(аумақтық бөлімшенің атауы)
_____________________________________________________________________
тау-кендік/геологиялық бөлудің нөмірі, тіркеу күні, уәкілетті
органның хаты
тау-кендік/геологиялық бөлудің және уәкілетті органның рұқсаты негізінде жүргізілді.
Түгендеу ведомосында (Қағидаларға 1-қосымша) көрсетілген геологиялық-барлау жұмыстарынан тарихи шығындарды есептеу кезінде жұмыстар алынып тасталды (Қағидаларға 2-қосымша).
Қалған жұмыстар бойынша шығындар лицензияланатын объектіге лицензияланатын ауданға барабар түрде жатқызылады (Қағидаларға 3-қосымша).
Келісімшарттық аумаққа жатқызылған геологиялық-барлау жұмыстарының тарихи шығындары төмендегіні құрайды.
Р/с
Геологиялық-барлау жұмыстары жүргізілген жыл
Өткен жылдардың шығындары
Есептеу формуласы
Геологиялық-барлау жұмыстарының шығындары, мың теңге
1
2
3
4
5
Қатты пайдалы қазбалар мен суға арналған геологиялық-барлау жұмыстары
1.
1961 жылға дейін
Өжш
х1,45хО,002, И96/10=
2.

11. Для определения стоимости геологической информации при получении права недропользования на добычу и совмещенную разведку и добычу применяются процентные ставки от суммы исторических затрат. Процентные ставки дифференцируются в зависимости от вида полезного ископаемого:
Углеводородное сырье:
разведка и добыча - 2 %, добыча - 3 %.
Твердые полезные ископаемые (включая общераспространенные):
разведка и добыча - 2 %, добыча - 2,5 %.
Подземные воды (включая лечебные грязи):
разведка и добыча - 2,5 %, добыча - 4 %.
Стоимость геологической информации при получении права недропользования на разведку определяется по следующей формуле:
геол.инф.= Кмрп х Sконт.тер. х Кп, где:
геол.инф. – стоимость геологической информации;
Кмрп – коэффициент месячного расчетного показателя по видам полезных ископаемых;
Sконт.тер. – общая площадь контрактной территории;
Кп – поправочный коэффициент по видам полезных ископаемых.
Коэффициент месячного расчетного показателя дифференцируется в зависимости от вида полезного ископаемого:
углеводородное сырье – 310 МРП;
твердые полезные ископаемые – 150 МРП;
общераспространенные полезные ископаемые – 100 МРП;
подземные воды (включая лечебные грязи) – 50 МРП.
Поправочный коэффициент дифференцируется в зависимости от вида полезного ископаемого:
углеводородное сырье – 0,01;
твердые полезные ископаемые – 0,015;
общераспространенные полезные ископаемые – 0,015;
подземные воды (включая лечебные грязи) – 0,015.
Стоимость геологической информации, определенная при получении права на разведку, не входит в стоимость геологической информации, определяемой при получении права недропользования на добычу или совмещенную разведку и добычу.
Стоимость одной единицы вторичной геологической информации, свободной от недропользования определяется в размере одного месячного расчетного показателя.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 31.08.2016 № 639 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В соглашениях о конфиденциальности стоимость геологической информации указывается в национальной валюте Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам определения
исторических затрат и
стоимости геологической
информации
Форма
Утверждаю
______________
руководитель
(Ф.И.О. подпись, печать)
_______________________________
(территориальное подразделение)
от " " 20__ г.
№____
Инвентарная ведомость
геологоразведочных работ, проведенных на объекте
Координаты контрактной территории
Площадь контрактной территории ______________ кв.км.
Недропользователь/физическое или юридическое лицо
№ контракта
(дата регистрации в компетентном органе)
п/п
№№ контуров, инвентарный номер
Наименование работ, масштаб, год проведения геологоразведочных работ, организация-исполнитель, авторы отчета
Координаты площади, кв.км.
Основные результаты геологоразведочных работ
Объемы выполненных работ и затраты по ним
Физические объемы
Финансовые затраты
2
3
4
5
6
7
Исполнитель территориального подразделения Ф.И.О ___________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам определения
исторических затрат и
стоимости геологической
информации
Форма
Справка об исключении
геологоразведочных работ из подсчета исторических
затрат по контрактной территории
Недропользователь/физическое или юридическое лицо
№ контракта
(дата регистрации в компетентном органе)
п/п
№№ контуров, инвентарный
номер
Финансовые затраты
Причины исключения
1
2
3
4
Исполнитель территориального подразделения Ф.И.О ___________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам определения
исторических затрат и
стоимости геологической
Форма
Справка
о вычислении части затрат на геологоразведочные работы,
отнесенных к историческим затратам по контрактной территории
Недропользователь/физическое или юридическое лицо
№ контракта
(дата регистрации в компетентном органе)
п/п
№№ контуров, инвентарный номер
Общая площадь, кв.км
Площадь, приходящаяся на контрактную территорию, кв.км. или % физических объемов геологоразведочных работ
% от общей площади или % физических объемов геологоразведочных работ
Общие затраты
Затраты, приходящиеся на контрактную территорию
Год проведения геологоразведочных работ
2
3
4
5
6
7
8
Исполнитель территориального подразделения Ф.И.О ___________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам определения
исторических затрат и
стоимости геологической
Форма
Утверждаю
______________
руководитель
(Ф.И.О. подпись, печать)
_______________________________
(территориальное подразделение)
от " " 20__ г.
№____
Расчет исторических затрат
по геологоразведочным работам по объекту
Координаты контрактной территории
Площадь контрактной территории _______________ кв.км.
Недропользователь/физическое или юридическое лицо
№ контракта
(дата регистрации в компетентном органе)
Расчет исторических затрат произведен ______________________
__________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения)
на основании горного/геологического отвода и разрешения
уполномоченного органа ___________________________________________
(номер, дата регистрации горного/геологического
отвода, письмо уполномоченного органа)
Из геологоразведочных работ, указанных в инвентарной ведомости
(приложение 1 к Правилам), при расчете исторических затрат исключены
работы (приложение 2 к Правилам).
Затраты по остальным работам отнесены на лицензируемый объект
пропорционально лицензируемой площади (приложение 3 к Правилам).
Исторические затраты на геологоразведочные работы, отнесенные
на контрактную территорию, составили:
п/п
Год проведения геологоразведочных работ
Затраты прошлых лет
Формула расчета
Затраты геологоразведочных работ в тыс. тенге
2
3
4
5
Геологоразведочные работы на твердые полезные ископаемые и воду
.
До 1961
З.П.Л.
х1,45х0,002,И96/
10=
.