Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметіне қойылатын сертификаттау талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 160 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 маусымда № 11379 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-53) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметіне қойылатын сертификаттық талаптар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), а также сертификационных требований к службе авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 160. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2015 года № 11379.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 192 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41-53) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 192 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Сертификационные требования к службе авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 192 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
_____________ Н.Ә. Әбіқаев
2015 жылғы 14 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е.А. Досаев
2015 жылғы 22 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_____________ Қ.Н. Қасымов
2015 жылғы 30 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 160 бұйрығымен
бекітілген
Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-53) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) және әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттауды және сертификат беруді жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) өтінім – өтініш берушінің әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау рәсімінен өту үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға жазбаша өтініші;
2) өтініш беруші – әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға өтініш білдірген әуежай пайдаланушысы;
3) сертификаттық зерттеп-қарау - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жүзеге асыратын құралдарды, жабдықтарды, технологиялық процестерді, құжаттаманы, ұйымдық құрылымды, персоналдың құзыреттілігін сертификаттау талаптарына сәйкестігіне зерттеп-қарау;
4) жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдар – жолаушыларды, қол жүгін, жүкті, багажды, поштаны, борттық қорларды, әуе кемелерінің экипаж мүшелерін, авиация персоналын және әуежай (әуеайлақ) ғимаратына баратын басқа да адамдарды жете тексеруді жүзеге асыру кезінде дербес немесе қандай да бір жүйенің бөлігі ретінде пайдалануға арналған арнайы құрылғылар;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
__________ Абыкаев Н.А.
14 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Досаев Е.А.
26 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________ Касымов К.Н.
30 апреля 2015 года
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 160
Правила
сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 192 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-53) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок проведения сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома).
2. В Правилах используются следующие термины и определения:
1) заявка – письменное обращение заявителя в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации для прохождения процедуры сертификации службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома);
2) заявитель – эксплуатант аэропорта, обратившийся в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации для получения сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома);
3) сертификационное обследование – осуществляемое уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации обследование средств, оборудования, технологических процессов, документации, организационной структуры, компетентности персонала на соответствие сертификационным требованиям;
4) технические средства, применяемые при досмотре – специальные устройства, предназначенные для использования самостоятельно или как часть какой-либо системы при осуществлении досмотра пассажиров, ручной клади, груза, багажа, почты, бортовых запасов, членов экипажей воздушных судов, авиационного персонала и других лиц, посещающих здание аэропорта (аэродрома);

5) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам.
3. "Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) осы Қағидаларға сәйкес азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушыға (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
4. Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификаты (бұдан әрі – Сертификат) иеліктен шығарылмайтын болып табылады және басқа адамға берілмейді.
5. Сертификат қолданылу мерзімі көрсетіле отырып, 3 (үш) жыл мерзімге беріледі.
6. Сертификат көрсетілетін қызметті алушының белгіленген сертификаттау талаптарына сәйкестігін растайды.
7. Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау үшін "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушысының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) және "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) бұйрықтарымен айқындалған тәртіп пен мөлшерде ақы алынады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті берушінің бюджетіне төлем түскеннен кейін көрсетіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Сертификаттаудың жалпы мерзімі 17 (он жеті) жұмыс күнін құрайды.
9. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізуді қамтамасыз етеді.

5) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности.
3. Государственная услуга "Выдача сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)" (далее – государственная услуга) оказывается уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации (далее – услугодатель) эксплуатанту аэропорта (аэродрома) (далее – услугополучатель) согласно настоящим Правилам.
4. Сертификат службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) (далее – Сертификат) является неотчуждаемым и не передается другому лицу.
5. Сертификат выдается сроком на 3 (три) года с указанием срока действия.
6. Сертификат подтверждает соответствие услугополучателя установленным сертификационным требованиям.
7. За сертификацию службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) взимается плата в порядке и размере, которые определены приказами исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32120) и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089).
Государственная услуга оказывается после поступления платы в бюджет услугодателя.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Общий срок сертификации составляет 17 (семнадцать) рабочих дней.
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555).

10. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік 3 (үш) жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
2-тарау. Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттауды және сертификат беруді жүргізу тәртібі
11. Сертификаттауды жүргізудің мынадай тәртібі анықталады:
1) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттармен бірге өтінім беруі;
2) көрсетілетін қызметті берушінің өтінімі бойынша алдын ала бағалау және шешім қабылдауы;
3) көрсетілетін қызметті берушінің сертификаттық зерттеп-қарауды жүргізуі;
4) шешім қабылдау және сертификат беру (беруден бас тарту).
12. Сертификат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы (бұдан әрі - портал) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттарды қоса бере отырып жібереді.
Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің, әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің өндірістік базасының персоналы мен басшы құрамы бойынша жиынтық деректер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтінімнің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушыдан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
13. Көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған немесе осы Қағидаларға сәйкес сертификат беру үшін қажетті мәліметтер болмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімдерде ұсынылған құжаттар топтамасының сәйкес келмегені туралы хабарламаны оларды сәйкестендіру мерзімін көрсете отырып, өтініш берушіге жібереді.
Хабарламада көрсетілген құжаттарды сәйкес келтіру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.

10. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, в Единый контакт-центр.
Глава 2. Порядок проведения сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)
11. Определяется следующий порядок проведения сертификации:
1) подача услугополучателем услугодателю заявки с документами;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке услугодателем;
3) проведение услугодателем сертификационного обследования;
4) принятие решения и выдача (отказ в выдаче) сертификата.
12. Для получения Сертификата услугополучатель направляет заявку, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее –портал) с приложением документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)", согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
Сводные данные по персоналу и руководящему составу службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), производственной базы службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) составляются по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов, на портале услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявки для оказания государственной услуги.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателя документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
13. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления, проверяет полноту представленных документов согласно Перечню основных требований к оказанию государственной услуги.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов или отсутствия сведений необходимых для выдачи Сертификата в соответствии с настоящими Правилами услугодатель в указанные сроки направляет заявителю уведомление о несоответствии представленного пакета документов с указанием срока приведения их в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов составляет 2 (два) рабочих дня.

14. Егер хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы оны осы Қағидалардың 12-тармағының нормаларына сәйкес келтірмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан бас тартуды жібереді.
3-тарау. Өтінім бойынша алдын ала бағалау және шешім қабылдау
15. Өтінімді алдын ала бағалау мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың мазмұнын 5 (бес) жұмыс күні мерзімінде тексеруді қамтиды.
Бұл ретте мынадай мәселелер қаралады:
1) көрсетілетін қызметті берушінің бюджетіне әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттағаны үшін азаматтық авиация саласындағы төлемнің төленгенін растау;
2) көрсетілетін қызметті алушының авиациялық қауіпсіздік қызметінің ұйымдық құрылымы;
3) әуежайдың (әуеайлақтың) персоналы мен басшы құрамы, авиациялық қауіпсіздік қызметінің өндірістік базасы бойынша жиынтық деректердің болуы;
4) иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды;
5) көрсетілетін қызметті алушының авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ереже;
6) өтінім бойынша шешім қабылдау.
16. Оң шешім қабылданған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші сертификаттық зерттеп-қарау жүргізеді. Порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификат алуға өтінім бойынша шешім жіберіледі.
17. Теріс шешім болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама теріс шешім қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші сертификаттық тексеру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жүргізеді.
4-тарау. Сертификаттық зерттеп-қарауды және сертификат беруді жүргізу тәртібі
18. Сертификаттық зерттеп-қарауды көрсетілетін қызметті берушінің авиациялық инспекторлары қатарынан комиссия жүргізеді.
Комиссияның құрамы кемінде 3 (үш) адамнан тұрады, олардың функционалдық міндеттеріне авиациялық қауіпсіздік саласындағы бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру жатады және көрсетілетін қызметті берушінің бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
19. Сертификаттық зерттеп-қарау осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттық зерттеп-қарау жөніндегі үлгілік бағдарламаға сәйкес жүргізіледі.

14. В случае если в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с нормами пункта 12 настоящих Правил, услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Глава 3. Предварительная оценка и принятие решения по заявке
15. Предварительная оценка заявки включает в себя проверку содержания представленных документов, необходимых для оказания государственной услуги, в срок 5 (пять) рабочих дней.
При этом рассматриваются следующие вопросы:
1) подтверждение уплаты платежа в сфере гражданской авиации за сертификацию службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) в бюджет услугодателя;
2) организационная структура службы авиационной безопасности услугополучателя;
3) наличие сводных данных по персоналу и руководящему составу, производственной базы службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома);
4) санитарно-эпидемиологическое заключение на право работ с источниками ионизирующего излучения;
5) положение о службе авиационной безопасности услугополучателя;
6) принятие решения по заявке.
16. При положительном решении услугодателем проводится сертификационное обследование. На портале в "личный кабинет" услугополучателя направляется решение по заявке на получение Сертификата по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
17. При отрицательном решении услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется в срок 3 (три) рабочих дня с момента принятия отрицательного решения. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель проводит сертификационное обследование либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Глава 4. Порядок проведения сертификационного обследования и выдачи сертификата
18. Сертификационное обследование проводится Комиссией из числа авиационных инспекторов услугодателя.
Состав комиссии состоит из не менее 3 (трех) человек, к функциональным обязанностям которых относится осуществление контрольных и надзорных функций в области авиационной безопасности, и утверждается приказом первого руководителя услугодателя.
19. Сертификационное обследование проводится в соответствии с типовой программой по сертификационному обследованию службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

20. Сертификаттық зерттеп-қарау барысында көрсетілетін қызметті алушы мәлімделген қызмет саласының Сертификаттау талаптарына сәйкестігін растайды.
21. Сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сертификаттық зерттеп-қарау актісі (бұдан әрі – Акт) авиациялық қауіпсіздіктің нақты жай-күйі, сертификат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы Комиссияның қорытындылары, ұсынымдары мен қорытындысы көрсетіле отырып, 2 (екі) данада жасалады. Актіге Комиссия мүшелері қол қояды және танысу үшін көрсетілетін қызметті алушыға ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушының қызметін жүзеге асыруға кедергі келтіретін сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктердің жоқтығы туралы қорытындыны қамтитын Акт сертификат беру үшін негіз болып табылады.
22. Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде анықталған сертификаттық талаптарға сәйкессіздіктер Заңның 16-бабының 6-тармағына сәйкес 3 (үш) деңгейге бөлінеді.
23. Сертификаттық зерттеп-қарау және Актіні жасау мерзімі сертификаттық зерттеп-қарауды жүргізу туралы шешім қабылданған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды.
24. Акт нәтижелері бойынша 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сертификат не мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап ресімделеді және порталдағы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
25. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші Сертификат немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
5-тарау. Шағымдарды қарастыру
26. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды көрсетілетін қызметті берушіге, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға береді.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей шағымды қарайтын органға әкімшілік істі жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданатын лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы шешім қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын іс-әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

20. В ходе сертификационного обследования услугополучатель подтверждает соответствие заявленной сферы деятельности Сертификационным требованиям.
21. По результатам сертификационного обследования составляется акт сертификационного обследования (далее – Акт) в 2 (двух) экземплярах по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, с указанием фактического состояния авиационной безопасности, выводов, рекомендаций и заключения Комиссии о возможности (невозможности) выдачи сертификата. Акт подписывается членами Комиссии и представляется услугополучателю для ознакомления.
Основанием для выдачи сертификата является Акт, содержащий заключение об отсутствии несоответствий сертификационным требованиям, препятствующим деятельности услугополучателя.
22. Несоответствия сертификационным требованиям, выявленные при сертификационном обследовании, подразделяются на 3 (три) уровня в соответствии с пунктом 6 статьи 16 Закона.
23. Срок сертификационного обследования и составление Акта составляет 7 (семь) рабочих дней с момента принятия решения о проведении сертификационного обследования.
24. По результатам Акта в течение 3 (трех) рабочих дней оформляется Сертификат по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, и направляется в "личный кабинет" услугополучателя на портале.
25. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает Сертификат либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Глава 5. Рассмотрение жалобы
26. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.

Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші-тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган - ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
27. Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам шағымды берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша түрде (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық нысанда берген кезде) хабарлайды.
28. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Кодекстің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
6-тарау. Сертификаттың қолданылуын тоқтату, кері қайтарып алу және қайта ресімдеу
29. Көрсетілетін қызметті беруші:
1) көрсетілетін қызметті алушының сертификаттау талаптарын сақтамаған;
2) инспекторлық ұйғарымдарды орындамаған жағдайларда сертификаттың қолданылуын тоқтатады.
30. Сертификаттың қолданылуы тоқтатыла тұрған немесе оны қайтарып алған жағдайда әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің қызметі тоқтатылады. Көрсетілетін қызметті беруші қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны дереу хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті беруші сертификаттың қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімде тоқтата тұру себебін және сертификаттың қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңді (алты айдан аспайтын) көрсетеді.
Егер көрсетілетін қызметті алушы анықталған бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші сертификат күшін жояды.
Сертификат күшін жою көрсетілетін қызметті алушы сертификат қолданылуын тоқтата тұру немесе куәліктің күшін жою туралы хабарламаны алған сәттен бастап күшіне енеді.
31. Сертификаттың қолданылуын жаңартуды (ол тоқтатыла тұрған жағдайда) көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы анықталған кемшіліктерді жойғаннан және көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға сараптама жүргізгеннен кейін ғана жүзеге асырады.

Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
услугодателем - в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг - в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
27. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
При продлении срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
28. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Кодекса.
Глава 6. Приостановление действия, отзыв и переоформление сертификата
29. Услугодатель приостанавливает действие сертификата при:
1) несоблюдении услугаполучателем сертификационных требований;
2) невыполнении инспекторских предписаний.
30. При приостановлении действия сертификата или его отзыва, деятельность службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) приостанавливается. Услугодатель незамедлительно информирует услугополучателя о принятом решении.
Услугодатель в решении о приостановлении действия сертификата указывает причину приостановления и срок (не превышающий шести месяцев), на который приостанавливается действие сертификата.
Если услугополучатель в установленный срок не устранил выявленные нарушения, услугодатель отзывает сертификат.
Отмена действия сертификата вступает в силу с момента получения услугополучателем извещения о приостановлении действия сертификата или отзыва сертификата.
31. Возобновление действия сертификата (в случае его приостановления) осуществляется услугодателем только после устранения услугополучателем выявленных недостатков и проведения услугодателем обследования услугополучателя.

32. Сертификатты қайтарып алынған жағдайда оны беру осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен қайта сертификаттаудан кейін жүзеге асырылады.
33. Берілген сертификаттарды қайта ресімдеу көрсетілетін қызметті алушының атауы, оның ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген және егер олар сертификаттау талаптарына сәйкессіздікке әкеп соқпаса, басқа да өзгерістер болған жағдайда жүзеге асырылады.
34. Сертификатты қайта ресімдеудің мынадай тәртібі айқындалады:
1) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге өзгерістер туралы мәліметтермен өтінім беруі;
2) көрсетілетін қызметті берушінің өтінімі бойынша алдын ала бағалау және шешім қабылдауы;
3) сертификатты қайта ресімдеу (қайта ресімдеуден бас тарту).
35. Сертификатты қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім жібереді.
36. Көрсетілетін қызметті беруші өтінім тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес ұсынылған мәліметтердің толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған немесе сертификатты қайта ресімдеу үшін қажетті мәліметтер болмаған жағдайда, осы Қағидаларға сәйкес көрсетілетін қызметті беруші сертификатты қайта ресімдеуден дәлелді бас тартуды жібереді.
37. Сертификатты қайта ресімдеудің жалпы мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Әуежайдың (әуеайлақтың)
авиациялық қауіпсіздік қызметін
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатты алуға арналған өтінім
_________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық аты-жөні)
_______________________________________________________________ мақсатында
(авиациялық қауіпсіздік қызметі сертификатын алу, оның қолданылу мерзімін ұзарту,
сертификаттық зерттеп-қарауды жүзеге асырудың жоспарланған
күні ______________________________________сертификаттау жүргізуді сұраймын.
Ұзартылған/өзгерістер енгізілген кезде, тиісінше қолданыстағы сертификаттың аяқталу
мерзімі көрсетіледі) өтініш беруші міндеттенеді: сертификаттау рәсімдерін орындауға;
сертификаттық талаптарға жауап беруге; көрсетілетін қызметті берушіге авиациялық
қауіпсіздікті ұйымдастыруға және қамтамасыз етуге бақылауды жүзеге асыру
мүмкіндігін ұсыну.
Басшы_______________________________________________________________
(лауазымы/қолы/күні)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Ескертпе: егер заңды тұлға жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылса, өтінішті мөрмен
бекіту талап етілмейді.
Әуежайдың (әуеайлақтың)
авиациялық қауіпсіздік қызметін
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

32. Выдача сертификата в случае его отзыва, производится после проведения повторной сертификации в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
33. Переоформление выданных сертификатов проводится в случае изменения наименования услугополучателя, его организационно-правовой формы и других изменений, если они не влекут за собой несоответствия сертификационным требованиям.
34. Определяется следующий порядок переоформления сертификата:
1) подача услугополучателем услугодателю заявки со сведениями об изменениях;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке услугодателем;
3) переоформление (отказ в переоформлении) сертификата.
35. Для переоформления Сертификата услугополучатель направляет услугодателю через портал заявку, по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
36. Услугодатель в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки проверяет полноту представленных сведений согласно Перечню основных требований к оказанию государственной услуги.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов или отсутствия сведений необходимых для переоформления Сертификата, в соответствии с настоящими Правилами услугодатель направляет мотивированный отказ в переоформлении Сертификата.
37. Общий срок переоформления сертификата составляет 2 (два) рабочих дня.
Приложение 1
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата службы
авиационной безопасности
аэропорта (аэродрома)
Форма
Заявка на получение сертификата службы
авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)
Прошу провести сертификацию_______________________________________________
(полное название услугополучателя)
с целью _________________________________________________________________________
(получения, продления срока действия сертификата службы авиационной безопасности,
планируемая дата осуществления сертификационного обследования
_____________________________________________________________________________.
При продлении/внесении изменений указывается соответственно срок окончания
действующего сертификата) заявитель обязуется: выполнять процедуры сертификации;
отвечать сертификационным требованиям; предоставлять возможность услугодателю
осуществлять контроль за организацией и обеспечением авиационной безопасности.
Руководитель_________________________________________________________________
(должность/подпись/дата
Место печати (при ее наличии)
Примечание: в случае, если юридическое лицо является субъектом частного
предпринимательства, скрепление заявления печатью не требуется.
Приложение 2
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата службы
авиационной безопасности
аэропорта (аэродрома)
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)"

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Сертификат беру;
2. Сертификатты қайта ресімдеу.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы - сертификат беру;
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы - сертификатты қайта ресімдеу.
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал);
сертификатты қайта ресімдеу - портал
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Сертификат беру - 17 (он жеті) жұмыс күні;
сертификатты қайта ресімдеу - 2 (екі) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған):
сертификат беру;
сертификатты қайта ресімдеу.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификаты, әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын қайта ресімдеу немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесі портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында жолданады.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
"Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) және "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) сәйкес азаматтық авиация саласындағы ұйымдар және азаматтық авиация саласындағы төлемдер тәртібі мен мөлшерлемелер бойынша ақылы негізде жүзеге асырылады.
Сертификатты қайта ресімдеу-тегін.
Төлем екінші деңгейдегі банктер арқылы қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги: "Выдача сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)".
Наименование подвида государственной услуги:
1. Выдача сертификата;
2. Переоформление сертификата.
1.
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" - выдача сертификата;
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" - переоформление сертификата.
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" (далее – портал);
переоформление сертификата - портал.
3.
Срок оказания государственной услуги
Выдача сертификата - 17 (семнадцать) рабочих дней;
переоформление сертификата – 2 (два) рабочих дня
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная):
выдача сертификата;
переоформление сертификата.
5.
Результат оказания государственной услуги
Сертификат службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), переоформление сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга "Выдача сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)" осуществляется на платной основе в порядке и по ставкам платежей в сфере гражданской авиации в соответствии с приказами исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32120) и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089), за выдачу сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома).
Переоформление сертификата – бесплатно.
Плата осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) күндері және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда, сағат 8.30-дан 17.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі асқа үзіліспен;
2) портал - тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін беру электрондық (толық автоматтандырылған нысанда) көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді қоспағанда, келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Сертификат беру:
1) өтінімнің электрондық көшірмесі;
2) көрсетілетін қызметті берушіге қызмет үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының электрондық көшірмесі;
4) әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен басшылық құрамы, әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің өндірістік базасы бойынша жиынтық деректердің электрондық көшірмесі;
5) әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ережесінің электрондық көшірмесі.
Сертификатты қайта ресімдеу - өтінімнің электрондық көшірмесі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік бойынша мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден электрондық үкіметтің шлюзі арқылы алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің сертификаттық талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) № 21822 актілер) сәйкес иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның теріс қорытындысы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің – www.transport.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі, "Азаматтық авиация комитеті" бөлімі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 часов до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем, за исключением государственных услуг, оказываемых в электронной (полностью автоматизированной форме).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Выдача сертификата:
1) электронная копия заявки;
2) электронная копия документа, подтверждающая плату за услугу услугодателю;
3) электронная копия санитарно-эпидемиологического заключения на право работ с источниками ионизирующего излучения;
4) электронная копия сводных данных по персоналу и руководящему составу службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), производственной базы службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома);
5) электронная копия положения о службе авиационной безопасности аэропорта (аэродрома).
Переоформление сертификата - электронная копия заявки.
Сведения по свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз электронного правительства.
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, в соответствии сертификационными требованиями службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) утвержденных настоящим приказом;
3) отрицательное заключение уполномоченного государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на право работ с источниками ионизирующего излучения в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах: Министерства транспорта Республики Казахстан – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги", раздел "Комитет гражданской авиации".
Услугополучатель получает государственную услугу через портал в электронной форме.

Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Әуежайдың (әуеайлақтың)
авиациялық қауіпсіздік қызметін
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әуежайдың ( әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен басшылық құрамы, әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің өндірістік базасы бойынша жиынтық деректер
1. Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің песоналы мен басшылық құрамын жасақтау жөніндегі деректер (әуежай, әуеайлақтың атауы)
Штаттық лауазымдар
Санаты
Штат бойынша саны
Нақты саны
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшылық құрамының штаттық лауазымдары
1.
2.
Жете тексеру және қауіпсіздік бөлімшесінің штаттық лауазымдары
1.
2.
2. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің өндірістік базасы бойынша деректер
Авиациялық қауіпсіздік қызметіне арналған өндірістік үй-жайлар мен құрылыстар
Саны және жалпы ауданы - (ш.м)
Жеке меншік
Жалданатын
1. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің қызметтік үй-жайлары
2. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің тұрмыстық үй-жайлары
3. Авиациялық қауіпсіздік қызметінің оқу сыныбы
4. Өту/жүруге арналған бақылау-өткізу пункті
5. Жолаушыларды, әуе кемесінің экипаж мүшелерін, авиаперсоналды жете тексеру пункттері
6. Багажды, жүкті, поштаны, борттық қорларды жете тексеру пункттері
7. Қосымша ақпарат
Әуежай (әуеайлақтың) басшысы _____________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Күні: __________________
мөр орны (бар болған жағдайда)
Әуежайдың (әуеайлақтың)
авиациялық қауіпсіздік қызметін
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын алуға арналған өтінім бойынша ШЕШІМ
20__ жылғы "__" ______________ №_____________________________________
әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің (көрсетілетін қызметті алушының атауы)
сертификатын алуға арналған _______________________________________________
өтінімін қарап, (көрсетілетін қызметті алушының атауы)
хабардар етеміз:
сіз ұсынған құжаттар
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
сәйкес келеді (сәйкес емес) (нормативтік құқықтық актінің атауы)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның басшысы немесе оның (бар болған
жағдайда) уәкілеттік берген адамы
________________             ____________________________________________
(қолы)                   Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
мөр орны (бар болған жағдайда)
20__ жылғы "___" __________
Әуежайдың (әуеайлақтың)
авиациялық қауіпсіздік қызметін
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттық зерттеп-қарау жөніндегі үлгілік бағдарлама

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата службы
авиационной безопасности
аэропорта (аэродрома)
Сводные данные по персоналу и руководящему составу службы авиационной безопасности, производственной базы службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)
1. Данные по укомплектованности персонала и руководящего состава службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) (наименование аэропорта, аэродрома)
Штатные должности
Категория
Количество по штату
Фактическое количество
Штатные должности руководящего состава службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)
1.
2.
Штатные должности подразделения досмотра и безопасности
1.
2.
2. Данные по производственной базе службы авиационной безопасности
Производственные помещения и сооружения для службы авиационной безопасности
Количество и общ. площадь – (кв. м)
Собственные
Арендуемые
1. Служебные помещения службы авиационной безопасности
2. Бытовые помещения службы авиационной безопасности
3. Учебный класс службы авиационной безопасности
4. Контрольно-пропускной пункт для прохода/проезда
5. Пункты досмотра пассажиров, членов экипажей воздушного судна, авиаперсонала
6. Пункты досмотра багажа, груза, почты, бортовых запасов
7. Дополнительная информация
Руководитель аэропорта (аэродрома) __________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата: _________________
место печати (при ее наличии)
Приложение 4
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата службы
авиационной безопасности
аэропорта (аэродрома)
Форма
РЕШЕНИЕ
по заявке на получение сертификата службы авиационной безопасности
№_________________________ от "___" __________20__ года
Рассмотрев заявку_____________________________________________________
(наименование услугополучателя)
на получение сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)
сообщаем: представленные вами документы соответствуют (не соответствуют)
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(название нормативного правового акта)
Руководитель уполномоченной организации в сфере гражданской авиации либо лицо им
уполномоченное (при его наличии)
_________________________ ___________________________________________________
(подпись)                         Фамилия, имя, отчество (отчество при наличии)
место печати (при ее наличии)
"___" __________ 20__ года
Приложение 5
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата службы
авиационной безопасности
аэропорта (аэродрома)
Форма
Типовая программа по сертификационному обследованию службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)

Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тексеру күні, бұйрық №: ________________________
Комиссия құрамында: ________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы)
р/с №
Тексеру бағдарламасы бойынша позициялар нөмірлері және тексерілетін Авиациялық қауіпсіздік элементтері
Сәйкестік бағасы (+/-)
Сәйкессіздік позициясының нөмірі
1
2
3
4

Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата проверки, № приказа: _____________________________
Комиссией в составе: __________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
№ п/п
Номера позиций по программе проверки и проверяемые элементы Авиационная безопасность
Оценка соответствия (+/-)
Номер позиции несоответствия
1
2
3
4

1. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ұйымдастыру
1)
АА саласындағы уәкілетті ұйыммен, АҚ жөніндегі ведомствоаралық әуежай комиссиясымен келісілген және әуежайдың (әуеайлақтың) бірінші басшысы бекіткен АҚ бағдарламасы;
2)
авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы үлгілік ережеге сәйкес әуежайдың (әуеайлақтың) АҚҚ туралы ереже;
3)
әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің (бұдан әрі - АҚҚ) құрылымы мен штат кестесі;
4)
АА саласындағы уәкілетті ұйыммен келісілген және әуежайдың (әуеайлақтың) бірінші басшысы бекіткен АҚ бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасы;
5)
авиациялық қауіпсіздік шараларының сапасын ішкі бақылау бағдарламасы;
6)
авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ведомствоаралық әуежай комиссиясының жұмысы:
1) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ведомствоаралық әуежай комиссиясын құру туралы ережені;
2) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ведомствоаралық әуежай комиссиясын құру туралы бұйрықтарды;
3) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ведомствоаралық әуежай комиссиясының мүшелерін бекіту туралы бұйрықтарды;
4) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ведомствоаралық әуежай комиссиясы отырысының хаттамаларды қамтиды;
7)
АҚҚ әуежай қызметтерімен және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарымен өзара іс қимыл жасау технологиясы;
8)
АҚҚ-ның білікті және дайындалған персоналмен жасақталуы олардың кәсіптік даярлаудан және қайта даярлаудан өтуін және жұмысқа жіберілуін қамтамасыз етеді;
9)
тәуекелдерді бағалау және тәуекелдерді басқару бағдарламасы;
10)
өткізу және объектішілік режим бойынша нұсқаулық;
11)
жете тексеру кезінде қолданылатын қазіргі заманғы техникалық жете тексеру құралдарымен жабдықтау;
12)
АҚҚ техникалық, өндірістік және қаржылық қамтамасыз ету:
1) АҚҚ орналастыру және АҚ бойынша технологиялық рәсімдерді жүзеге асыру үшін өндірістік ғимараттар мен үй-жайларды күтіп-ұстау;
2) әуежайдың АҚҚ басшы құрамы мен персоналының қызметтік үй-жайлармен (кабинеттермен, талдау бөлмелерімен) және тұрмыстық мақсаттағы үй-жайлармен (демалыс және тамақтану бөлмелерімен, киім ауыстыратын бөлмелермен, арнайы киімді кептіргіштермен) қамтамасыз етілуі;
3) техникалық құралдармен, байланыс құралдарымен, автокөлікпен жарақтандырылуы;
4) қаруды, оқ-дәрілерді және арнайы құралдарды сақтауға арналған арнайы үй-жай;
5) нысанды киімге бақылауды қамтамасыз ету (қорғау шаралары, беру және алып қою тәртібі);
13)
АҚҚ мамандарының лауазымдық нұсқаулықтары;
14)
АҚ бойынша қабылданған шаралардың орындалуын бақылау жүйесі, тұрақты ішкі тексерулер жүргізу;
15)
орындалатын қауіпсіздік шараларына бақылау жүргізу кезеңділігі;

1. Организация обеспечения авиационной безопасности
1)
программа АБ, согласованная с уполномоченной организацией в сфере ГА, межведомственной аэропортовой комиссией по АБ и утвержденная первым руководителем аэропорта (аэродрома);
2)
положение о САБ аэропорта (аэродрома) в соответствии с типовым положением о службе авиационной безопасности;
3)
организационная структура и штатное расписание службы авиационной безопасности (далее – САБ) аэропорта (аэродрома);
4)
программа подготовки и переподготовки по АБ, согласованная с уполномоченной организацией в сфере ГА и утвержденная первым руководителем аэропорта (аэродрома);
5)
программа внутреннего контроля качества мер авиационной безопасности;
6)
работа межведомственной аэропортовой комиссии по авиационной безопасности включающая:
1) положение о создании межведомственной аэропортовой комиссии по авиационной безопасности;
2) приказы о создании межведомственной аэропортовой комиссии по авиационной безопасности;
3) приказы об утверждения членов межведомственной аэропортовой комиссии по авиационной безопасности;
4) протоколы заседания межведомственной аэропортовой комиссии по авиационной безопасности;
7)
технология взаимодействия САБ со службами аэропорта и другими государственными органами Республики Казахстан;
8)
укомплектованность САБ квалифицированным и подготовленным персоналом, обеспечивают их прохождение профессиональной подготовки и переподготовки, и допуска к работе;
9)
программа оценки угроз и управление рисков;
10)
инструкция по пропускному и внутриобъектовому режиму;
11)
оборудование современными техническими средствами досмотра, применяемые при досмотре;
12)
техническое, производственное и финансовое обеспечение САБ:
1) содержание производственных зданий и помещений, для размещения САБ и осуществления технологических процедур по АБ;
2) обеспеченность руководящего состава и персонала САБ аэропорта, служебными помещениями (кабинетами, комнатами разборов) и помещениям и бытового назначения (комнатами отдыха и приема пищи, раздевалками, сушилками спецодежды);
3) оснащенность техническими средствами, средствами связи, автотранспортом;
4) специальное помещение для хранения оружий, боеприпасов и спецсредств;
5) обеспечение контроля за форменной одеждой (меры защиты, порядок выдачи и изъятия);
13)
должностные инструкции специалистов САБ;
14)
система контроля за выполнением принятых мер по АБ, проведение регулярных внутренних проверок;
15)
периодичность проведения контроля выполняемых мер безопасности;

16)
АҚ қамтамасыз ету бойынша жүргізілетін іс-шаралардың жеткіліктілігі мен тиімділігіне талдау және бағалау жүргізу;
17)
заңсыз араласудың ықтимал актілерінен қорғау мақсатында АА объектілерінің (орындарының) осалдығын анықтау жөніндегі қызмет;
18)
жүргізілетін бақылауды есепке алу жөніндегі құжаттаманы жүргізу, адамдарды тағайындау, осындай бақылауды жүргізу және есепке алу үшін;
19)
сенімділік (сынақтар) және АҚ бойынша әзірленген тексеру жоспарлары.
2. Жолаушылардың, қол жүгінің, әуе кемелері экипажы мүшелерінің және авиация персоналының қауіпсіздігі
1)
заңсыз араласу актісін жасау үшін пайдаланылуы мүмкін қарудың, жарылғыш заттардың немесе кез келген басқа да қауіпті құрылғылардың әуе кемесінің бортына түсуіне жол бермеу шарттары;
2)
жолаушылардың өзіне немесе қол жүгіне алып жүретін жарылғыш заттардың немесе жарылғыш құрылғылардың, оның ішінде жолаушылар кезіндегі заттардың болуын анықтауға қабілетті тиісті тексеру әдістерін қолдану. Мұндай әдістер тұрақты негізде қолданылмайтын жағдайларда олар болжамсыздық қағидаты бойынша қолданылады;
3)
жолаушыларды тіркеу аймақтарында авиациялық қауіпсіздік бойынша арнайы ақпараты бар плакаттар;
4)
жете тексеруден өткен және өтпеген адамдарды араластыруды болдырмау;
5)
жете тексеру пункттерінің жабдықтары мен орналастыруларының белгіленген талаптарға сәйкестігі;
6)
жолаушыларды, қол жүгі мен багажды, әуе кемелері экипажы мүшелерін және авиация персоналын жете тексеру пункттерін техникалық жете тексеру құралдарымен жабдықтау:
рентген-телевизиялық қондырғылар, стационарлық және портативті металл іздегіштер, рентгенографиялық сканерлер, электромагниттік спектрдің терагерц диапазонындағы интровидение жүйелері және жарылғыш заттарды анықтауға арналған басқа да құрылғылар;
жолаушыларды жете тексеруге арналған үй-жайлармен;
әуежайдың полициясы және АҚҚ пункттерін хабардар ететін дабыл сигнализациясы құрылғыларымен;
бейнебақылау жүйелерімен ақпарат 30 күнтізбелік күн ішінде сақталады;
қол жүгі мен багажды қолмен (физикалық) жете тексеруге арналған үстелдермен;
рентген-телевизиялық қондырғылармен жете тексеру мақсатында жете тексерілетін адамдардың заттары мен заттарын орналастыруға арналған пластикалық, көзбен қарайтын сыйымдылықтармен;
жете тексерілген және жете тексерілмеген жолаушылар ағынының араласуына жол бермейтін, жете тексеруден өтетін жолаушылар ағынын реттейтін қоршаулармен;
әуе кемелерінде жолаушыларға тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен заттардың, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесі туралы ақпараты бар стендтермен;
жолаушыларды, қол жүгі мен багажды жете тексеру тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерден үзінді көшірмелермен;

16)
проведение анализа и оценки достаточности и эффективности проводимых мероприятий по обеспечению АБ;
17)
деятельность по выявлению уязвимости объектов (мест) ГА, в целях их защиты от возможных актов незаконного вмешательства;
18)
ведение документации по учету проводимого контроля, назначение лиц, за проведение и учет такого контроля;
19)
надежность (испытания) и разработанные планы проверки по АБ.
2. Безопасность пассажиров, ручной клади, членов экипажей воздушных судов и авиационного персонала
1)
условия предотвращения попадания на борт воздушного судна оружия, взрывчатых веществ или любых других опасных устройств, которые могут быть использованы для совершения акта незаконного вмешательства;
2)
применение надлежащих методов досмотра, которые способны обнаруживать присутствие взрывчатых веществ или взрывных устройств, проносимых пассажирами на себе или в ручной клади, в том числе вещах, находящихся при пассажирах. В тех случаях, когда такие методы не применяются на постоянной основе, они используются по принципу непредсказуемости;
3)
плакаты со специальной информацией по авиационной безопасности в зонах регистрации пассажиров;
4)
исключение смешивания лиц, прошедших и не прошедших досмотр;
5)
соответствие оборудования и размещения пунктов досмотра установленным требованиям;
6)
оборудование техническими средствами досмотра пунктов досмотра пассажиров, ручной клади и багажа, членов экипажей воздушных судов и авиационного персонала:
рентгено-телевизионные установки, стационарные и портативные металлоискатели, рентгенографические сканеры, системы интровидения в терагерцевом диапазоне электромагнитного спектра и другие устройства для определения взрывчатых веществ;
помещениями для производства личного досмотра пассажиров;
устройствами тревожной сигнализации, оповещающими пункты полиции и САБ аэропорта;
системами видеонаблюдения информация на которых сохраняется в течение 30 календарных дней;
столами для производства ручного (физического) досмотра ручной клади и багажа;
пластиковыми, визуально просматриваемыми емкостями для размещения вещей и предметов досматриваемых лиц, в целях досмотра рентгено-телевизионными установками;
ограждениями, предотвращающими смешивание потоков досмотренных и не досмотренных пассажиров, регулирующими поток пассажиров, проходящих досмотр;
стендами с информацией о перечне опасных веществ и предметов, а также всех видах наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на воздушных судах;
выписками из нормативных правовых актов, регламентирующих порядок досмотра пассажиров, ручной клади и багажа;

7)
жете тексеру пункттерінің қызметкерлеріне қалыпты еңбек жағдайларын және жылдың кез келген уақытында жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдардың жұмыс жағдайын қамтамасыз ететін жете тексеру пункттерінде температуралық режимді сақтау;
8)
іріктеп тексерулерге қатысты талаптар (кемінде 10% іріктеп қолмен жете тексеруден өтеді);
9)
рентгендік жабдықтың немесе қолмен жете тексерудің көмегімен белгілі бір адамның заттарын жете тексеру барысында табылған тасымалдауға тыйым салынған заттармен және заттармен жұмыс істеу тәртібін қамтамасыз ететін рәсімдер;
10)
сұйықтықтарды, аэрозольдерді және гельдерді жете тексеру тәртібі;
11)
тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттармен және заттармен жұмыс істеу тәртібі;
12)
электр қуаты өшкен немесе жете тексеру үшін жабдықтар сынған жағдайда АҚҚ персоналының іс-қимылдары жөніндегі нұсқаулық;
13)
жолаушыларға қызмет көрсетуге ыңғайлы орындардағы ұшу алдындағы жете тексеру пункттерінің жанында қаруды, оқ-дәрілерді және оның патрондарын қабылдауға (беруге), тексеруге және ресімдеуге арналған үй-жайлармен (бөлме);
14)
жолаушының жеке заттарын жете тексеру тәртібі (техникалық құралдарды пайдалана отырып, жұмыс қабілеттілігін имитациялай отырып, сыртқы киімдерді, бас киімдерді, аяқ киімдерді, жолаушылардың белдіктерін, компьютерлік және тұрмыстық техниканы міндетті түрде жете тексеру);
15)
әуе тасымалына тыйым салынған қауіпті заттар мен заттарды жете тексеру кезінде жолаушылардан, әуе кемелері экипаждарының мүшелерінен және авиация персоналынан уақытша сақтауға арналған үй-жайлар;
16)
жете тексерілген жолаушыларға арналған стерильді аймақтардың жай-күйі;
17)
Жолаушыларды, қол жүгін, әуе кемелері экипажы мүшелерін және авиация персоналын ұшу алдындағы жете тексеру технологиясы:
әрбір жете тексеру пункті мен қауіпсіздік бекетінің персоналын (жолаушыларды ұшу алдындағы жете тексеру пунктіндегі персонал саны кемінде 4 маман болуға тиіс), ауысым ішінде жұмыс орындарында тұрақты ротациялау тәртібін жасақтауға;
жолаушының жеке заттарын жете тексеру тәртібіне (техникалық құралдарды пайдалана отырып, жұмысқа қабілеттілігін имитациялай отырып, жолаушылардың сыртқы киімдерін, бас киімдерін, аяқ киімдерін, белдіктерін, компьютерлік және тұрмыстық техниканы міндетті түрде жете тексеру);
сұйықтықтарды, аэрозольдерді және гельдерді жете тексеру тәртібіне;
заттарды жете тексеру немесе қолмен жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарды пайдалана отырып, күдікті заттар табылған кездегі іс-қимыл тәртібіне;
іріктеп тексерулерге қатысты талаптар (жолаушылардың кемінде 10% - ы іріктеп қолмен жете тексеруден өтеді);
ішкі істер органдарымен өзара іс-қимыл жасау тәртібіне;
ресми делегациялар залы арқылы өтетін жолаушыларды жете тексеру рәсімдері;
транзитпен немесе трансферттік рейстермен жүретін жолаушыларды жете тексеру тәртібіне;
тексеру пунктінде тәркіленген заттарды ресімдеу, сақтау, иесіне қайтару және жою қағидаларын;
заңсыз араласу актісін жасау тәуекелінің жоғары дәрежесі кезеңінде жете тексеруді жүргізу тәртібіне;
мүмкіндігі шектеулі адамдар мен еріп жүретін адамдарды жете тексеру жөніндегі талаптар;
жете тексерілетін жолаушымен бір жыныстағы қызметкердің жолаушыларды қолмен жете тексеруді ұйымдастыру;
транзитпен немесе трансферттік рейстермен жүретін жолаушыларды жете тексеру тәртібі;
жете тексеру пунктінде тәркіленген заттарды ресімдеу, сақтау, иесіне қайтару және жою қағидалары;
жете тексеруден өтпеген жолаушылармен араласқан немесе байланыста болған жағдайда ӘК-ге отырғызу алдында жолаушыларды және олардың қол жүгін қайта жете тексеруді ұйымдастыру және сақтау;

7)
соблюдение температурного режима в пунктах досмотра, обеспечивающий нормальные условия труда сотрудникам пунктов досмотра и рабочее состояние технических средств, применяемых при досмотре в любое время года;
8)
требования в отношении выборочных проверок (не менее 10 % подвергаются выборочному ручному досмотру);
9)
процедуры, обеспечивающие порядок обращения с запрещенными к перевозке предметами и веществами, обнаруженными в ходе досмотра вещей того или иного лица с помощью рентгеновского оборудования или ручного досмотра;
10)
порядок досмотра жидкостей, аэрозолей и гелей;
11)
порядок обращения с опасными веществами и предметами, запрещенными к перевозке;
12)
инструкция по действиям персонала САБ в случае отключения электроэнергии или поломки оборудования для досмотра;
13)
помещениями (комната) для приема (выдачи), проверки и оформления оружия, боеприпасов и патронов к нему вблизи пунктов предполетного досмотра в местах, удобных для обслуживания пассажиров;
14)
порядок досмотра личных вещей пассажира (с использованием технических средств обязательный досмотр верхней одежды, головных уборов, обуви, ремней пассажиров, компьютерной и бытовой техники с имитацией работоспособности);
15)
помещения для временного хранения изъятых у пассажиров, членов экипажей воздушных судов и авиационного персонала при досмотре запрещенных к воздушной перевозке опасных предметов и веществ;
16)
состояние стерильных зон для досмотренных пассажиров;
17)
технология предполетного досмотра пассажиров, ручной клади, членов экипажей воздушных судов и авиационного персонала по:
укомплектованию персонала каждого пункта досмотра и поста безопасности (численность персонала на пункте предполетного досмотра пассажиров должна быть не менее 4 специалистов), порядку регулярной ротации на рабочих местах в течение смены;
порядку досмотра личных вещей пассажира (обязательный досмотр верхней одежды, головных уборов, обуви, ремней пассажиров, компьютерной и бытовой техники с имитацией работоспособности с использованием технических средств);
порядку досмотра жидкостей, аэрозолей и гелей;
порядку действий при обнаружении подозрительных предметов с использованием технических средств, применяемых при досмотре или ручном досмотре вещей;
порядку взаимодействия с органами внутренних дел;
процедуры досмотра пассажиров, следующих через зал официальных делегаций;
порядку досмотра пассажиров, следующих транзитом или трансфертными рейсами;
правил оформления, хранения, возврата владельцу и уничтожения, конфискованных на пункте досмотра предметов;
порядку проведения досмотра в период повышенной степени риска совершения акта незаконного вмешательства;
требования по досмотру лиц с ограниченными возможностями и сопровождающих лиц;
организацию ручного досмотра пассажиров сотрудником одного пола с досматриваемым пассажиром;
порядок досмотра пассажиров, следующих транзитом или трансфертными рейсами;
правила оформления, хранения, возврата владельцу и уничтожения, конфискованных на пункте досмотра предметов;
организацию и соблюдение повторного досмотра пассажиров и их ручной клади перед посадкой на ВС в случае смешивания или контакта с пассажирами, не прошедшими досмотр;

18)
әуежайдың (әуеайлақтың) бірінші басшысы әуежайдың стерильді аймағында орналасқан бажсыз сауда дүкендеріне түсетін тауарларды жете тексеру жөніндегі нұсқаулықтар;
19)
техникалық жете тексеру құралдарына тұрақты техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
3. Жүк бөлігінде тасымалданатын багаждың, жүктің, почтаның және борттық тамақтанудың (борттық қорлардың) қауіпсіздігі
1)
Әуежайдың бірінші басшысы бекіткен багажды, жүкті, поштаны және борттық қорларды жете тексеру технологиясы:
әуе кемесінің бортына орналастырылатын барлық заттарды толық жете тексеру талабы;
рентгендік жабдықта күдікті заттар табылған немесе багажды, жүкті, поштаны физикалық жете тексеру кезіндегі іс-қимыл тәртібіне;
жүк бөлігінде тасымалданатын трансферттік багажға қатысты қағидаларды;
багаждың жолаушыларға тиесілігін анықтау тәртібіне;
багажды, жүкті және борттық тамақтануды (борттық қорларды) жете тексеру карталарын ресімдеу және олардың қозғалысы тәртібіне;
жете тексеруден өткен жүктерді нөмірлік жапсырмалармен таңбалау тәртібіне;
әуе кемесінің бортына бортпен қоректенетін контейнерлерді және жете тексеру рәсімінен өткен бажсыз саудаға арналған тауарларды жеткізу тәртібіне;
2)
әуе кемесінің жүк бөлігінде тасымалданатын багаждың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты рәсімдердің болуы;
3)
әуе жүктерінің, пошта жөнелтілімдерінің және басқа да заттардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты рәсімдердің болуы;
4)
борт тамағының мен борт қорларының қауіпсіздігі мақсатында бақылау рәсімдері мен шаралары;
5)
жете тексерілген, жете тексерілмеген жүктің, пошта жөнелтілімдерінің араласуын болдырмау мақсатында жүктерді және пошта жөнелтілімдерін өңдеу және жете тексеру объектілеріндегі аймақтарды бөлу;
6)
жүкті және почта жөнелтілімдерін жете тексеру сәтінен бастап әуе кемесінің бортына тиегенге дейін заңсыз араласудан қорғау жөніндегі рәсім;
7)
жоғары қауіп кезеңінде бақылау шаралары;
8)
багажды, жүкті, поштаны және борттық қорларды жете тексеру пункттерінің жай-күйі мен жарақтандырылуы;
9)
жолаушыларға багаждың тиесілігін анықтау;
10)
ӘК-ге багажды тасымалдауды бақылау;
11)
Багажды, жүкті, поштаны және борттық қорларды жете тексеру байланыс құралдарымен, дабыл сигнализациясымен, авариялық жарықпен және электрмен жабдықтаумен, стационарлық техникалық жете тексеру құралдарымен, рентген-телевизиялық қондырғылармен, сондай-ақ ақпарат күнтізбелік отыз күн сақталатын бейнебақылау және бейнежазба жүйесімен жабдықталған жете тексеру пункттерінде жүргізіледі;
12)
ӘК жүк бөлігінде тасымалданатын багаждың тұтастығы бұзылған жағдайда қайта жете тексеру жөніндегі іс-әрекеттер;

18)
инструкции по досмотру товаров, поступающих в магазины беспошлинной торговли, находящихся в стерильной зоне аэропорта первым руководителем аэропорта (аэродрома);
19)
регулярное техническое обслуживания и ремонт технических средств досмотра.
3. Безопасность перевозимого в грузовом отсеке багажа, груза, почты и бортового питания (бортовых запасов)
1)
технология досмотра багажа, груза, почты и бортовых запасов, утвержденная первым руководителем аэропорта:
требованию полного досмотра всех предметов, помещаемых на борт воздушного судна;
порядку действий при обнаружении подозрительных предметов на рентгеновском оборудовании или физическом досмотре багажа, груза, почты;
правил, касающихся перевозимого в грузовом отсеке трансфертного багажа;
порядку установления принадлежности багажа пассажирам;
порядку оформления и движения карт досмотра багажа, груза и бортового питания (бортовых запасов);
порядку маркировки номерными стикерами грузов, прошедших досмотр;
порядку доставки на борт воздушного судна контейнеров с бортовым питанием и товарами для беспошлинной торговли, прошедших процедуры досмотра;
2)
наличие процедуры, связанные с обеспечением безопасности багажа, перевозимого в грузовом отсеке воздушного судна;
3)
наличие процедуры, связанные с обеспечением безопасности авиагруза, почтовых отправления и других предметов;
4)
процедуры и меры контроля в целях безопасности бортпитания и бортприпасов;
5)
разделение зон на объектах обработки и досмотра груза и почтовых отправлений в целях исключения смешивания досмотренного, не досмотренного груза, почтовых отправлений;
6)
процедура по защите груза и почтовых отправлений от несанкционированного вмешательства с момента досмотра и до погрузки на борт воздушного судна;
7)
меры контроля в период повышенной угрозы;
8)
состояние и оснащенность пунктов досмотра багажа, груза, почты и бортовых запасов;
9)
установление принадлежности багажа пассажирам;
10)
контроль за транспортировкой багажа к ВС;
11)
досмотр багажа, груза, почты и бортовых запасов производится на пунктах досмотра, оборудованных средствами связи, тревожной сигнализацией, аварийным освещением и электроснабжением, стационарными техническими средствами досмотра, рентгено-телевизионными установками, а также системой видеонаблюдения и видеозаписи, информация на которых сохраняется тридцать календарных дней;
12)
действия, по повторному досмотру, которые должны предприниматься в случае, когда целостность перевозимого в грузовом отсеке ВС багажа нарушена;

13)
егер осы багаж тиесілі адам отырғызуға жатпаса, багажды, оның ішінде жолаушыларды отырғызу шығысында күтіп тұрған багажды алып қою және түсіру рәсімдері;
14)
сүйемелденбейтін багаж анықталған жағдайда іс-қимыл бойынша рәсімдер;
15)
бортпен қамтамасыз ететін ұйымдардың қауіпсіздік жөніндегі қызметкерін тағайындау және даярлау рәсімдері;
16)
дене қауіпсіздігін қамтамасыз ететін және бортпен қамтамасыз ететін ұйымдардың өндірістік үй-жайларына кіруді бақылауды қамтамасыз ететін рәсімдер;
17)
бортпен қамтамасыз ететін компаниялар қызметкерлерінің сауалнамалық деректерін тексеру рәсімдері;
18)
борт қоректендіруді және борттық қорларды техникалық жете тексеру құралдарымен не қолмен (көзбен шолып) жете тексеру және жеткізілген борт қоректендірудің және борттық қорлардың АҚҚ қызметкерімен контейнерді (орналастыруға арналған сыйымдылықты) пломбалау рәсімдері;
19)
борт тамағын және борттық қорларды тасымалдайтын көлік құралының жүк бөлімшесін пломбалау рәсімдері.
4. Авиакәсіпорынның құрылыстары мен жерүсті құралдарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету:
1)
бақылау-өткізу пункттерінің болуы (бұдан әрі - байланыс құралдарымен, жарықпен, турникеттермен, дабыл сигнализациясы жүйесімен, стационарлық техникалық жете тексеру құралдарымен, рентген-телевизиялық қондырғылармен, бейнебақылау құралдарымен, қарау алаңдарымен, эстакадалармен және көлік құралдары мен жүктерді жете тексеруге арналған арнайы құрылғылармен, жылжымалы (кері қайтатын) немесе электржетегі бар бұралмалы қақпалармен, оларды авариялық тоқтатуға және қолмен ашуға арналған құрылғылармен жабдықталған, өртке қарсы құрылғылармен, шлагбаумдармен, терезелердегі металл торлармен, периметрдің сыртқы жағына қарайтын және ішінен құлыптау құрылғылары бар жоғары қорғалған есіктер;
2)
бақыланатын аймақта және қолжетімділігі шектеулі күзетілетін аймақтарда өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету тәртібі;
3)
авиатехниканы қоса алғанда, әуежайдың (әуеайлақтың) аумағын (бақыланатын аймақтарын) және онда орналасқан объектілерді, курстық және глиссадалық радиомаяктардың жұмыс секторларының аймақтарын, ӘҚБ объектілерін, әуеайлақтың радио және жарық-техникалық жабдықтарын, ЖЖМ қоймаларын және коммерциялық қоймаларды күзету жөніндегі технология;
4)
ЖЖМ объектілерінде және коммерциялық қоймаларда қосымша қоршаулар;
5)
объектілердің орналасуын және бақыланатын аймақтардың (қолжетімділігі шектеулі аймақтардың) шекараларын көрсете отырып, әуежай аумағының схемасының болуы;
6)
әуежайдың периметрі бойынша қоршаудың және оның аумағында орналасқан АА объектілерінің, бекет мұнараларының, жарықтандырудың, күнқағардың, патрульдік жолдың алдын алу аншлагтарының және қоршау бойындағы қауіпсіздік белдеулерінің жай-күйі;

13)
процедуры изъятия и выгрузки багажа, в том числе багажа, ожидающего пассажиров на выходе на посадку, если лицо, которому принадлежит этот багаж, не является на посадку;
14)
процедуры по действиям в случае выявления несопровождаемого багажа;
15)
процедуры назначения и подготовки сотрудника по безопасности организаций, поставляющих бортпитание;
16)
процедуры обеспечивающую физическую безопасность и контролирование доступа в производственные помещения организаций, поставляющих бортпитание;
17)
процедуры проверки анкетных данных сотрудников компаний, поставляющих бортпитание;
18)
процедуры досмотра бортпитания и бортовых запасов техническими средствами досмотра либо вручную (визуально) и опломбирования сотрудником САБ контейнера (емкость для размещения) поставленного бортпитания и бортовых запасов;
19)
процедуры опломбирования грузового отделения транспортного средства перевозящего бортпитание и бортовые запасы.
4. Обеспечение безопасности сооружений и наземных средств авиапредприятия включает в себя:
1)
наличие контрольно-пропускных пунктов (далее - КПП), оборудованных средствами связи, освещением, турникетами, системой тревожной сигнализации, стационарными техническими средствами досмотра, рентгено-телевизионными установками, средствами видеонаблюдения, смотровыми площадками, эстакадами и специальными устройствами для досмотра транспортных средств и грузов, раздвижными (откатные) или распашными воротами с электроприводом, устройствами для их аварийной остановки и открытия вручную, противотаранными устройствами, шлагбаумами, металлическими решетками на окнах, выходящих на внешнюю сторону периметра и дверями повышенной защищенности с запорными устройствами изнутри;
2)
порядок обеспечения пропускного и внутриобъектового режимов в контролируемой зоне и охраняемых зонах ограниченного доступа;
3)
технология по охране территории (контролируемых зон) аэропорта (аэродрома) и расположенных на ней объектов, включая авиатехнику, зоны рабочих секторов курсовых и глиссадных радиомаяков, объектов УВД, радио и светотехнического оборудования аэродрома, складов ГСМ и коммерческих складов;
4)
дополнительные ограждения на объектах ГСМ и на коммерческих складах;
5)
наличие схемы территории аэропорта, с указанием расположения объектов и границ контролируемых зон (зон ограниченного доступа);
6)
состояние ограждения по периметру аэропорта и объектов ГА, расположенных на его территории, постовых вышек, освещения, козырька, предупредительных аншлагов патрульной дороги и полос безопасности вдоль ограждения;

7)
әуежайдың (әуеайлақтың) периметрлік қоршауының ішкі жағынан жасанды жабыны бар жолдың болуы;
8)
жылына үш жүз мыңнан астам жолаушыға қызмет көрсететін және/немесе тұрғын аудандарға жақын орналасқан және/немесе террористік қауіптілік деңгейі жоғары өңірлерде орналасқан әуежайдың (әуеайлақтың) периметрлік қоршауы бойында күзет жарығы мен бейнебақылаудың болуы;
9)
ағаштар мен өсімдіктерден бос әуежайдың (әуеайлақтың) периметрлік қоршауының сыртқы және ішкі жағынан тыйым салынған аймақтардың жай-күйі;
10)
әуежайдың (әуеайлақтың) бақыланатын аймағына апаратын барлық есіктердің кіруін бақылау және басқару жүйесінің болуы;
11)
адамдар мен көлік құралдарының бақыланатын аймақтарға кіруін бақылауды ұйымдастыру және жай-күйі;
12)
бақыланбайтын аймақтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету рәсімдері;
13)
аэронавигациялық қызмет көрсету объектілері мен құралдарын қорғау жөніндегі рәсімдер;
14)
әуе кемесінің бортында қаруды, оқ-дәрілерді тасымалдау жөніндегі нұсқаулықтар;
15)
жүргізушіні қоса алғанда, бес отыратын орыннан кем емес, өтімділігі жоғары АҚҚ арнайы патрульдік көлік құралдарының болуы, сары түсті жарқылдауық шамдармен, іздеуші фарамен, әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарымен радиобайланыс құралдарымен және АҚҚ кезекші үй-жайымен жабдықталған "Авиациялық қауіпсіздік қызметі" деген жазу;
16)
қызметтік қару мен оларға оқ-дәрілердің болуы (бар болса);
17)
әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің профайлер-инспекторлары жүргізетін әуежайлардың жолаушылары мен келушілері тарапынан ықтимал қылмыскерлер мен террористік қатерлерді уақтылы профильдеу және анықтау технологиясы;
18)
авиациялық қауіпсіздік қызметі қауіпсіздік бөлімшесінің кинологиялық бөлімінің қызметтік-іздестіру иттерін қолдана отырып, жарылғыш заттар мен жарылғыш құрылғыларды іздеу және табу технологиялары (бар болса);
19)
өткізу және объектішілік режимді жүзеге асыру;
20)
әуежайда (әуеайлақта) жұмыс істеп тұрған рұқсаттамалардың үлгілері, рұқсаттамаларға қол қоюға құқығы бар лауазымды адамдардың қолтаңбаларының үлгілері бар стендтердің болуы;
21)
БӨП-да шұғыл хабарлау схемасының, авиаперсонал ауысымдары қызметкерлерінің, әуежайда (әуеайлақта) тұрақты орналасқан, персоналдың ауысым жұмысы кезінде қызметін жүзеге асыратын шекара және кеден қызметтері мен ұйымдары өкілдерінің тізімдерінің болуы;
22)
барлық кілттер мен құлыптарды тіркеу жүйесі;
23)
БӨП-ның жай-күйі, оларды қызмет көрсетуші персонал мен автокөлікті жете тексеру үшін қақпалармен, шлагбаумдармен, алаңдармен және техникалық құралдармен жабдықтау;
24)
әуежайдың рұқсат беру шектелген аймақтарына ілесіп жүрмейтін қолжетімділігі бар барлық персоналдың сауалнамалық деректеріне тексеру жүргізу;

7)
наличие дороги с искусственным покрытием с внутренней стороны вдоль периметрового ограждения аэропорта (аэродрома);
8)
наличие охранного освещения и видеонаблюдения вдоль периметрового ограждения аэропорта (аэродрома) обслуживающих более триста тысяч пассажиров в год и/или расположенных в непосредственной близости от жилых районов и/или расположенных в регионах с повышенным уровнем террористической опасности;
9)
состояние запретных зон с внешней и внутренней стороны периметрового ограждения аэропорта (аэродрома), свободной от деревьев и растительности;
10)
наличие системы контроля и управления доступом всех дверей ведущих в контролируемую зону аэропорта (аэродрома);
11)
организацию и состояние контроля доступа лиц и транспортных средств в контролируемые зоны;
12)
процедуры обеспечения безопасности неконтролируемой зоны;
13)
процедуры по защите объектов и средств поставщиков аэронавигационного обслуживания;
14)
инструкции по перевозке на борту воздушного судна оружия, боеприпасов;
15)
наличие специальных патрульных транспортных средств САБ, имеющих высокую проходимость, не менее пяти посадочных мест, включая водителя, надпись "Служба авиационной безопасности", оборудованный проблесковыми огнями желтого цвета, фарой-искателем, средствами радиосвязи с органами обслуживания воздушным движением и дежурным помещением САБ;
16)
наличие служебного оружия и боеприпасов к ним (при наличии);
17)
технология своевременного профилирования и выявления потенциальных преступников и террористических угроз со стороны пассажиров и посетителей аэропортов проводимые инспекторами-профайлерами службы авиационной безопасности аэропорта;
18)
технологии по поиску и обнаружению взрывчатых веществ и взрывных устройств с применением служебно-розыскных собак кинологического отдела подразделения безопасности службы авиационной безопасности (при наличии);
19)
осуществление пропускного и внутриобъектового режима;
20)
наличие стендов с образцами действующих в аэропорту (аэродроме) пропусков, образцами подписей должностных лиц, имеющих право подписи пропусков;
21)
наличие на КПП схемы экстренного оповещения, списков работников смен авиаперсонала, представителей пограничной и таможенных служб и организаций, постоянно дислоцированных в аэропорту (аэродроме), осуществляющих деятельность при сменной работе персонала;
22)
систему регистрации всех ключей и замков;
23)
состояние КПП, их оборудование воротами, шлагбаумами, площадками и техническими средствами для производства досмотра обслуживающего персонала и автотранспорта;
24)
проведение проверки анкетных данных всего персонала, имеющие несопровождаемый доступ в зоны ограниченного допуска аэропорта;

25)
ғимараттарға, іргелес аумаққа, көлік құралдарына, сондай-ақ кинологиялық қызметтің қараусыз қалдырған багажына және қол жүгіне профилактикалық тексеру жүргізу;
26)
ӘК тұрақ орындарын, жекелеген орналасқан объектілер мен бақылау-өткізу пункттерінің аумақтарын сыртқы жарықтандырумен жабдықтау.
5. ӘК қауіпсіздігін қамтамасыз ету мыналарды қамтиды:
1)
жердегі ӘК қорғауды ұйымдастыру және жай-күйі;
2)
ӘК қорғауды қамтамасыз ету схемасы;
3)
ӘК күзет бекеттерінің жай-күйі;
4)
ӘК қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жауапкершілік;
5)
ӘК-ні техникалық қызмет көрсетуге және күзетуге қабылдау-беру тәртібін ұйымдастыру және сақтау (ӘК-ні күзетуге қабылдау-беру журналын жүргізу);
6)
аралық әуежайларда оларға техникалық және коммерциялық қызмет көрсету кезінде ӘК-де АҚ шараларының сақталуын бақылауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
7)
ӘК тұрақ орындарын жарықтандыру жағдайы;
8)
ӘК-ге қол жеткізуді бақылауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
9)
ӘК-ге қызмет көрсетуге рұқсаты бар әуе персоналында рұқсат беру аймақтары мен жұмыс ауысымдары көрсетілген рұқсаттамалардың болуы;
10)
ӘК ұшуға дейінгі жете тексеру жүргізуді ұйымдастыру және жай-күйі;
11)
ӘК үшін арнайы тұрақтың болуы және жарақтандырылуы;
12)
ӘК арнайы қарап-тексеру орындарының тізбесі;
13)
ӘК пайдаланылатын түрлерін технологиялық карталар мен жете тексеру схемалары;
14)
ӘК жете тексеру топтарын құру туралы өкімдік құжат.
6. Азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілеріне байланысты төтенше жағдайларды реттеу жөніндегі шараларды ұйымдастыру және қабылдау мыналарды қамтиды:
1)
АА қызметіне заңсыз араласу актілеріне байланысты ТЖ реттеу жөніндегі іс-қимыл жоспары;
2)
ТЖ туындаған кезде персоналдың іс-әрекеттері бойынша нұсқаулықтар, үзінділер мен жадынамалар (ӘК басып алу, диверсиялар және жарылғыш құрылғыларды қолданамын деп қорқыту жағдайларында көзделген іс-әрекеттер мен рәсімдер);
3)
аса қауіпті кезеңдерде немесе аса маңызды рейстер мен маршруттарға қатысты, оның ішінде қорқытып алу және әуежай қызметкерлерінің іс-әрекеттеріне араласу актілері кезінде қолдануға жататын АҚ қамтамасыз ету жөніндегі арнайы шаралар;
4)
ТЖ реттеу жөніндегі жедел штабтың жұмысын қамтамасыз етуге арналған командалық пункт (арнайы жабдықталған үй-жай) ;
5)
жедел штабтың құрамы және құрылымдық сызбасы;
6)
хабарлау және байланыс тәртібі (сызбасы) байланыс құралдарының болуы, жай-күйі және пайдаланылуы;
7)
командалық пункттің қызметті қамтамасыз ету құралдарымен жарақтандырылуы;
8)
жедел штабты қолданысқа енгізу тәртібі;
9)
ТЖ реттеуге тартылатын күштер мен құралдардың дайындығы;
10)
күштер мен құралдарды үйлестіру, сабақтар, жаттығулар мен жаттығулар өткізуді ұйымдастыру және есепке алу;

25)
проведении профилактической проверки зданий, прилегающей территории, транспортных средств, а также оставленного без присмотра багажа и ручной клади кинологической службой;
26)
оборудование наружным освещением мест стоянок ВС, территории отдельно расположенных объектов и контрольно-пропускных пунктов.
5. Обеспечение безопасности ВС включает в себя:
1)
организацию и состояние охраны ВС на земле;
2)
схему обеспечения охраны ВС;
3)
состояние постов охраны ВС;
4)
ответственность за обеспечение безопасности ВС;
5)
организацию и соблюдение порядка приема-передачи ВС на техобслуживание и под охрану (ведение журнала приема-передачи ВС под охрану);
6)
организацию и обеспечение контроля за соблюдением мер АБ на ВС, при их техническом и коммерческом обслуживании в промежуточных аэропортах;
7)
состояние освещения мест стоянок ВС;
8)
организацию и обеспечение контроля доступа к ВС;
9)
наличие у авиаперсонала, имеющего допуск к обслуживанию ВС, пропусков с указанием зон допуска и рабочих смен;
10)
организацию и состояние производства предполетного досмотра ВС;
11)
наличие и оснащенность специальной стоянки для ВС;
12)
перечень мест специального осмотра ВС;
13)
технологические карты и схемы досмотра используемых типов ВС;
14)
распорядительный документ о создании групп досмотра ВС.
6. Организация и принятие мер по урегулированию чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации, включает в себя:
1)
план действий по урегулированию ЧС, связанных с актами незаконного вмешательства в деятельность ГА;
2)
инструкции, выписки и памятки по действиям персонала при возникновении ЧС (действия и процедуры, предусмотренные в случаях попыток захвата ВС, диверсий и угроз применения взрывных устройств);
3)
специальные меры по обеспечению АБ, подлежащие применению в периоды повышенной угрозы или в отношении особо важных рейсов и маршрутов, в т.ч. при актах вымогательства и вмешательства в действия сотрудников аэропорта;
4)
командный пункт (специально оборудованного помещения) для обеспечения работы оперативного штаба по урегулированию ЧС;
5)
состав и структурная схема оперативного штаба;
6)
порядок (схема) оповещения и связи наличие, состояние и использование средств связи;
7)
оснащенность командного пункта средствами обеспечения деятельности;
8)
порядок приведения в действие оперативного штаба;
9)
готовность сил и средств, привлекаемых к урегулированию ЧС;
10)
координацию сил и средств, организацию и учет проведения занятий, тренировок и учений;

11)
өзара іс-қимыл жасайтын қызметтермен және ұйымдармен АБ шараларын практикалық пысықтау бойынша өткізілетін оқу іс-шаралары (оларды дайындауға және жаттығуларды өткізу кезеңділігіне жауапты орган).
Ескерту:
( * ) - бұл ұйым үшін міндетті емес;
(+) - талаптарға сәйкес келеді;
(-1) - қызметті жүзеге асыруға кедергі келтіретін сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер;
(-2) - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісілген мерзімдерде жойылған немесе шектеулер енгізілген жағдайда мерзімінде оны жою кезінде қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер;
(-3) - қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін және өндірісті жетілдіру кезінде оны жоюға жататын сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АА - азаматтық авиация;
АҚҚ - авиациялық қауіпсіздік қызметі;
АҚ - авиациялық қауіпсіздік;
ӘҚБ - әуе қозғалысын басқару;
ЖЖМ - жанар-жағармай материалы;
ӘК - әуе кемесі;
БӨП - бақылау-өткізу пункті;
ТЖ - төтенше жағдай.
Әуежайдың (әуеайлақтың)
авиациялық қауіпсіздік қызметін
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сертификаттық зерттеп-қарау актісі
20__ жылғы "___" _____________ _________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы)
бұйрыққа сәйкес құрамындағы комиссия:
Төраға:_____________________________________________________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – Т.А.Ә.), лауазымы
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
Т.А.Ә., лауазымы
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы) сертификаттық зерттеп-қарау жүргізілді.
Жалпы ережелер _______________________________________
Анықталған кемшіліктер________________________________
Қорытынды __________________________________________
Төраға:______________________________________________________
Т.А.Ә., лауазымы
Комиссия мүшелері: ___________________________________________
Т.А.Ә., лауазымы
Актімен таныстым:
Ұйымның басшысы не ол уәкілеттік берген адам _________________ _____________
Т.А.Ә.             (қолы)
Әуежайдың (әуеайлақтың)
авиациялық қауіпсіздік қызметін
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
______________________________________________________________________________ Уәкілетті ұйымның атауы
СЕРТИФИКАТ әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметі № ___________
Жарамдылық мерзімі:
Пайдаланушының атауы:
Пайдаланушының мекенжайы:
Телефоны:
Факс:
E-mail:
Байланыс ақпараты:
Осы сертификат әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушыға куәландырады
__________________________________________________________________________
(әуежайдың (әуеайлақтың) атауы )
"Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметіне қойылатын сертификаттау талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 160 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11379 болып тіркелген) сәйкес қолжетімділігі шектеулі күзетілетін аймақтарды, бақыланатын аймақтарды белгілеу және қорғау, өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету, әуе кемелерін күзету, әуежайдың (әуеайлақтың) бақыланатын аймағында орналасқан радионавигациялық құралдардың, жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ жолаушыларды, қол жүгін, багажды, экипаж мүшелерін, әуе кемелерінің, әуе персоналының және әуежайдың бақыланатын аймақтарына өтетін өзге де ұйымдардың қызметкерлерінің бақылау және тексеру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру, сондай-ақ жүктерді тексеріп қараудың, пошта жөнелтілімдері және борттық тамақтың қауіпсіздігі мақсатында бақылау құқығы берілді.
Инспекциялық бақылауды жүзеге асырады _____________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы)
мөр орны (бар болған жағдайда)
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның басшысы не ол уәкілеттік берген тұлға
_________________ ______________________________________________
(қолы)             Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Берілген күні: 20__ жылғы "__" __________
____________________________________________________________________
әуежайды (әуеайлақты) пайдаланушының атауы,
№___________сертификат
Әуежайдың (әуеайлақтың)
авиациялық қауіпсіздік қызметін
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын қайта ресімдеуге өтінім
_______________________________________________________ өзгеріске байланысты
_________________________________ қолданылу мерзімі __________________ бастап
(ұйымның толық атауы)
________________ дейін №_______________ сертификатқа түзету енгізуді сұраймын.
Өтініш беруші: сертификаттау талаптарына жауап беруге; көрсетілетін қызметті
берушіге авиациялық қауіпсіздікті ұйымдастыру мен қамтамасыз етуді бақылауды
жүзеге асыруға мүмкіндік беруге міндеттенеді.
Басшы_________________________________________________
(лауазымы/қолы / Күні)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Ескертпе: егер заңды тұлға жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылған жағдайда
өтінішті мөрмен бекіту талап етілмейді.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 192 бұйрығына
2-қосымша
Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметіне қойылатын сертификаттау талаптары

11)
учебные мероприятия, проводимые по практической отработке мер АБ с взаимодействующими службами и организациями (орган, ответственный за их подготовку и периодичность проведения тренировок).
Примечание:
(*) – не обязательно для данной организации;
(+) – отвечает требованиям;
(-1) – несоответствие сертификационным требованиям, препятствующее осуществлению деятельности;
(-2) – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, или введения ограничений;
(-3) – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности и подлежащее его устранению при совершенствовании производства.
Расшифровка аббревиатур:
ГА - гражданская авиация;
САБ - служба авиационной безопасности;
АБ - авиационная безопасность;
УВД - управление воздушным движением;
ГСМ - горюче-смазочный материал;
ВС - воздушное судно;
КПП - контрольно-пропускной пункт;
ЧС - чрезвычайная ситуация.
Приложение 6
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата службы
авиационной безопасности
аэропорта (аэродрома)
Форма
Акт сертификационного обследования
В соответствии с приказом___________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
от "___" _____________ 20__ года _____ комиссией в составе:
Председатель:______________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.), должность
Члены комиссии: ___________________________________________________
Ф.И.О., должность Проведено сертификационное обследование
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
Общие положения_____________________________________
Выявленные недостатки________________________________
Заключение __________________________________________
Председатель:______________________________________________________
Ф.И.О., должность
Члены комиссии: ___________________________________________________
Ф.И.О., должность
С Актом ознакомлен:
Руководитель организации либо лицо им уполномоченное ______________ ____________
Ф.И.О.       (подпись)
Приложение 7
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата службы
авиационной безопасности
аэропорта (аэродрома)
Форма
__________________________________________________________________________
Наименование уполномоченной организации
СЕРТИФИКАТ
службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)
№ ___________
Дата истечения срока действия:
Наименование эксплуатанта:
Адрес эксплуатанта:
Телефон:
Факс:
E-mail:
Контактная информация:
Настоящий сертификат удостоверяет в том, что эксплуатанту аэропорта (аэродрома)
__________________________________________________________________________
(наименование аэропорта (аэродрома) )
предоставлено право осуществлять мероприятия по установлению и защите охраняемых
зон ограниченного доступа, контролируемых зон, обеспечению пропускного и
внутриобъектового режимов, охране воздушных судов, обеспечению безопасности
радионавигационных средств, оборудования, зданий и сооружений, расположенных в
контролируемой зоне аэропорта (аэродрома), а также контролю и досмотру пассажиров,
ручной клади, багажа, членов экипажей воздушных судов, авиаперсонала и сотрудников
иных организаций, проходящих в контролируемые зоны аэропорта, а также досмотру грузов,
почтовых отправлений и контролю в целях безопасности бортового питания, в соответствии
приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики
Казахстан от 24 февраля 2015 года № 160 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи
сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), а также
сертификационных требований к службе авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)"
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов
за № 11379).
Инспекционный контроль осуществляет _____________________________________________
(наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
место печати (при наличии)
Руководитель уполномоченной организации в сфере гражданской авиации либо лицо им
уполномоченное _________________ ______________________________________________
(подпись)             Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата выдачи: "__" __________ 20__ года
____________________________________________________________________________
название эксплуатанта аэропорта (аэродрома),
Сертификат №___________.
Приложение 8
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата службы
авиационной безопасности
аэропорта (аэродрома)
Форма
Заявка на переоформление сертификата службы
авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)
Прошу внести корректировку в сертификат __________________________________________
(полное название организации)
№________________ от ________________сроком действия до _________________________
в связи с изменением_____________________________________________________________
Заявитель обязуется: отвечать сертификационным требованиям; предоставлять возможность
услугодателю осуществлять контроль за организацией и обеспечением авиационной
безопасности.
Руководитель_________________________________________________
(должность/подпись/дата)
Место печати (при ее наличии)
Примечание: в случае, если юридическое лицо является субъектом частного
предпринимательства, скрепление заявления печатью не требуется.
Сертификационные требования к службе авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)

Ескерту. Бұйрық 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.03.2023 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметіне қойылатын сертификаттау талаптары (бұдан әрі - Сертификаттау талаптары) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-53) тармақшасына сәйкес әзірленді және әуежайлардың (әуеайлақтардың) авиациялық қауіпсіздік қызметтеріне қойылатын сертификаттау талаптарын белгілейді.
2. Осы сертификаттау талаптарында қолданылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бақыланатын аймақ – оларға кіру бақыланатын әуежайдың жұмыс алаңы, оған іргелес жатқан аумақ және жақын орналасқан ғимараттар немесе олардың бір бөлігі;
2) жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдар –жолаушыларды, қол жүгін, жүкті, багажды, поштаны, борттық қорларды, әуе кемелері экипаждарының мүшелерін, авиациялық персоналды жете тексеруді жүзеге асыру кезінде дербес немесе қандай да бір жүйенің бөлігі ретінде пайдалануға арналған арнайы құрылғылар;
3) кіру шектелген күзетілетін аймақ – әуежайдың бақыланатын аймағының ең жоғары тәуекел аймақтарымен айқындалған, қауіпсіздік мақсатында оларда кіруді бақылаудан өзге бақылаудың басқа да шаралары қолданылатын учаскелері, жете тексеру пунктінен және әуе кемесіне дейінгі коммерциялық авиацияның ұшатын жолаушыларына арналған аймақтар, сондай-ақ перрон, жете тексеруден өткен багаж бен жүктер бар әуе кемелеріне қызмет көрсету аймақтарын қоса алғанда, багаж өңдеу аймақтары, жүк қоймалары, пошта жөнелтілімдерін өңдеу орталықтары, әуежайдың бақыланатын аймағында орналасқан бортта тамақтандыру мен ұшақтарды тазалау қызметтерінің үй-жайлары.
2-тарау. Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметіне қойылатын сертификаттау талаптары
3. Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын алу үшін сертификаттау талаптары авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ұйымдастыруды көздейді, ол мыналардың:
1) "Авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 321 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11603 болып тіркелген) сәйкес әзірленген авиациялық қауіпсіздік қызметі (бұдан әрі – АҚҚ) туралы бекітілген ереже;

Сноска. Приказ дополнен приложением 2 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2023 № 192 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Сертификационные требования к службе авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) (далее - Сертификационные требования) разработаны в соответствии с подпунктом 41-53) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и устанавливают сертификационные требования к службам авиационной безопасности аэропортов (аэродромов).
2. Термины и определения, используемые в настоящих сертификационных требованиях:
1) контролируемая зона – рабочая площадь аэропорта, прилегающая к ней территория и расположенные вблизи здания или часть их, доступ в которые контролируется;
2) технические средства, применяемые при досмотре – специальные устройства, предназначенные для использования самостоятельно или как часть какой-либо системы при осуществлении досмотра пассажиров, ручной клади, груза, багажа, почты, бортовых запасов, членов экипажей воздушных судов, авиационного персонала;
3) охраняемая зона ограниченного доступа – участки контролируемой зоны аэропорта, определенные зонами наивысшего риска, в которых, помимо контролирования доступа, применяются другие меры контроля в целях безопасности, зоны, предназначенные для вылетающих пассажиров коммерческой авиации от пунктов досмотра и до воздушного судна, а также перрон, зоны обработки багажа, включая зоны обслуживания воздушных судов, где присутствуют досмотренные багаж и груз, грузовые склады, центры обработки почтовых отправлений, помещения служб бортового питания и уборки самолетов, расположенные в контролируемой зоне аэропорта.
Глава 2. Сертификационные требования к службе авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)
3. Сертификационные требования для получения сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) предусматривает организацию обеспечения авиационной безопасности, которая включает наличие:
1) утвержденного положения о службе авиационной безопасности (далее - САБ), разработанного в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 321 "Об утверждении Типового положения о службе авиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11603);

2) әуежайдың (әуеайлақтың) бірінші басшысы бекіткен әуежайдың (әуеайлақтың) АҚҚ құрылымы мен штат кестесі;
3) "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесін, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 322 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11440 болып тіркелген) сәйкес әуежайдың (әуеайлақтың) АҚҚ білікті персоналмен жинақталған;
4) "Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 23 қазандағы № 673 ҚБП қаулысына (бұдан әрі – Қауіпсіздік бағдарламасы) сәйкес әзірленген әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздігінің бекітілген бағдарламасы;
5) "Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 1083 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12568 болып тіркелген) сәйкес әзірленген әуежайдың (әуеайлақтың) АҚҚ авиациялық қауіпсіздік жөніндегі даярлау және қайта даярлау бекітілген бағдарламасы;
6) "Авиациялық қауіпсіздіктің сақталуы сапасына бақылау жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 сәуірдегі № 436 қбпү қаулысына сәйкес әзірленген авиациялық қауіпсіздік жөніндегі бекітілген ішкі сапаны бақылау бағдарламасы;
7) АҚҚ инспекторлары мен олардың басшыларында кәсіптік даярлықтан өткені туралы сертификаттар;
8) "Қарап тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 24 ақпандағы № 103 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26940 болып тіркелген) сәйкес жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық жете тексеру құралдарын;
9) Қауіпсіздік бағдарламасына сәйкес әзірленген әуежайдың (әуеайлақтың) қауіптері мен тәуекелдерін бағалаудың бекітілген бағдарламасы;
10) Қауіпсіздік бағдарламасының талаптарына сәйкес әуежайдың (әуеайлақтың) АҚҚ қызметтік және тұрмыстық үй-жайлары;
11) Қауіпсіздік бағдарламасының талаптарына сәйкес жабдықталған бақылау-өткізу пункттері;
12) Қауіпсіздік бағдарламасының талаптарына сәйкес әуе кемесінің бортында қаруды, оқ-дәрілерді тасымалдау жөніндегі нұсқаулық;

2) структуры и штатного расписания САБ аэропорта (аэродрома), утвержденных первым руководителем аэропорта (аэродрома);
3) укомплектованной САБ аэропорта (аэродрома) квалифицированным персоналом в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 322 "Об утверждении Перечня должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан, а также квалификационных требований к таким должностям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11440);
4) утвержденной программы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), разработанной в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2017 года № 673 ДСП "Об утверждении Программы авиационной безопасности гражданской авиации Республики Казахстан" (далее – Программа безопасности);
5) утвержденной программы подготовки и переподготовки по авиационной безопасности САБ аэропорта (аэродрома), разработанной в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 1083 "Об утверждении Программы подготовки и переподготовки по авиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12568);
6) утвержденной программы внутреннего контроля качества по авиационной безопасности, разработанной в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 2011 года № 436 дсп "Об утверждении Правил проведения контроля качества за соблюдением авиационной безопасности";
7) сертификатов о прохождении профессиональной подготовки у инспекторов САБ и их руководителей;
8) технических средств досмотра, применяемых при досмотре в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития от 24 февраля 2022 года №103 "Об утверждении требований к техническим средствам, применяемым при досмотре" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26940);
9) утвержденной программы оценки угроз и рисков аэропорта (аэродрома), разработанной в соответствии с Программой безопасности;
10) служебных и бытовых помещений САБ аэропорта (аэродрома) в соответствии с требованиями Программы безопасности;
11) контрольно-пропускных пунктов, оборудованных в соответствии с требованиями Программы безопасности;
12) инструкции по перевозке на борту воздушного судна оружия, боеприпасов в соответствии с требованиями Программы безопасности;

13) әуежайдың бірінші басшысы бекіткен электр энергиясы ажыратылған немесе жете тексеру үшін жабдықтар сынған жағдайда АҚҚ персоналының іс-қимылдары жөніндегі нұсқаулық;
14) байланыс құралдарымен, дабыл сигнализациясымен, авариялық жарықпен және электрмен жабдықтаумен, сондай-ақ ақпарат күнтізбелік 30 күн ішінде сақталатын бейнебақылау және бейнежазба жүйесімен жабдықталған жолаушыларды, қол жүгін, әуе кемелері экипажы мүшелерін, авиациялық персоналды, багажды, жүкті, почтаны, борттық тамақтануды және борттық қорларды ұшу алдындағы жете тексеру пункттері.
Жете тексеру пункттерінде АҚҚ жете тексеру инспекторларының қалыпты еңбек жағдайларын және жылдың кез келген уақытында жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдардың жұмыс жағдайын қамтамасыз ететін температуралық режим сақталады;
15) жеке жете тексеруді жүргізуге арналған үй-жайлар (бөлмелер);
16) жолаушыларға қызмет көрсетуге ыңғайлы орындарда ұшу алдындағы жете тексеру пункттерінің жанында орналасқан қаруды, оқ-дәрілерді және оның патрондарын қабылдауға (беруге), тексеруге және ресімдеуге арналған үй-жайлар (бөлмелер);
17) тексеру кезінде жолаушылардан алынған әуе тасымалына тыйым салынған қауіпті құралдар мен заттарды уақытша сақтауға арналған үй-жайлар;
18) жолаушыларды ұшу алдындағы жете тексеру пункттері мен қол жеткізуі қатаң бақыланатын әуе кемелері арасындағы аймақтар;
19) жолаушыларды тіркеу аймақтарында авиациялық қауіпсіздік жөніндегі арнайы ақпараты бар плакаттар ілінеді, оларда мыналар көрсетіледі:
әуе көлігінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен құралдардың тізбесі;
әуе кемелерінде қару-жарақты, оқ-дәрілерді, арнайы құралдарды, радио, фото және бейне аппаратураны, электрондық-есептеу және теледидар техникасын тасымалдау тәртібі, сондай-ақ қол жүгін тасымалдаудың шекті нормалары;
20) жете тексеруден өтпеген жолаушылардың немесе шығарып салушылардың тексеруден өткен жолаушылармен байланысын болдырмау үшін жете тексеру пункттеріндегі қоршаулар;
21) әуежайдың (әуеайлақтың) бірінші басшысы бекіткен жолаушыларды, қол жүгін, әуе кемелері экипаждарының мүшелерін және авиация персоналын ұшу алдындағы тексеріп қарау технологиясы, ол мыналарды қамтиды:
әрбір жете тексеру пунктін персоналмен жасақталуы (жолаушыларды ұшу алды жете тексеру пунктінде персонал саны кемінде 4 маман болуы тиіс), ауысым ішінде жұмыс орындарында тұрақты ротациялау тәртібі;
жолаушының жеке заттарын жете тексеру тәртібі (техникалық құралдарды пайдалана отырып, жұмысқа қабілеттілігін имитациялай отырып, жолаушылардың сыртқы киімдерін, бас киімдерін, аяқ киімдерін, белдіктерін, компьютерлік және тұрмыстық техниканы міндетті түрде жете тексеру);
сұйықтықтарды, аэрозольдер мен гельдерді жете тексеру тәртібі;
заттарды жете тексеру немесе қолмен жете тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарды пайдалану кезінде күдікті заттарды анықтау кездегі іс-қимыл тәртібі;

13) инструкции по действиям персонала САБ в случае отключения электроэнергии или поломки оборудования для досмотра, утвержденной первым руководителем аэропорта;
14) пунктов предполетного досмотра пассажиров, ручной клади, членов экипажей воздушных судов, авиационного персонала, багажа, груза, почты, бортового питания и бортовых запасов, оборудованных средствами связи, тревожной сигнализацией, аварийным освещением и электроснабжением, а также системой видеонаблюдения и видеозаписи, информация на которых сохраняется в течение 30 календарных дней.
В пунктах досмотра поддерживается температурный режим, обеспечивающий нормальные условия труда инспекторам досмотра САБ и рабочее состояние технических средств, применяемых при досмотре в любое время года;
15) помещений (комнат) для проведения личного досмотра;
16) помещения (комнаты) для приема (выдачи), проверки и оформления оружия, боеприпасов и патронов к нему, которое располагается вблизи пунктов предполетного досмотра в местах, удобных для обслуживания пассажиров;
17) помещения для временного хранения изъятых у пассажиров при досмотре запрещенных к воздушной перевозке опасных предметов и веществ;
18) зон между пунктами предполетного досмотра пассажиров и воздушными суднами, доступ к которым строго контролируется;
19) плакатов со специальной информацией по авиационной безопасности в зонах регистрации пассажиров, в которых указываются:
перечень опасных веществ и предметов, запрещенных к перевозке на воздушном транспорте;
порядок перевозки на воздушных судах оружия, боеприпасов, специальных средств, радио-, фото- и видеоаппаратуры, электронно-вычислительной и телевизионной техники, а также допустимые нормы провоза ручной клади;
20) ограждения на пунктах досмотра, для исключения контактов пассажиров, прошедших досмотр с пассажирами, не прошедшими досмотр, или провожающими;
21) технологии предполетного досмотра пассажиров, ручной клади, членов экипажей воздушных судов и авиационного персонала, утвержденной первым руководителем аэропорта (аэродрома), которая включает:
укомплектованность персонала каждого пункта досмотра (численность персонала на пункте предполетного досмотра пассажиров должна быть не менее 4 специалистов), порядок регулярной ротации на рабочих местах в течение смены;
порядок досмотра личных вещей пассажира (обязательный досмотр верхней одежды, головных уборов, обуви, ремней пассажиров, компьютерной и бытовой техники с имитацией работоспособности с использованием технических средств);
порядок досмотра жидкостей, аэрозолей и гелей;
порядок действий при обнаружении подозрительных предметов с использованием технических средств, применяемых при досмотре или ручном досмотре вещей;

"Қазақстан Республикасының авиациялық қауіпсіздігі қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 507 қбпү қаулысына сәйкес іріктеп тексерулерге қатысты талаптар (жолаушылардың кемінде 10% - ы іріктеп қолмен жете тексеруден өтеді);
әуежайдың АҚҚ әуежай қызметтерімен және басқа да Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
ресми делегациялар залы арқылы өтетін жолаушыларды жете тексеру рәсімдері;
транзитпен немесе тарнсферлік рейстермен өтетін жолаушыларды жете тексеру тәртібі;
жете тексеру пунктінде алынған қауіпті заттар мен әуе көлігімен тасымалдауға тыйым салынған заттарды ресімдеу, сақтау, иесіне қайтару және жою тәртібі;
заңсыз араласу актісін жасау қауіптілігінің жоғары деңгейінің кезеңінде жете тексеруді жүргізу тәртібі;
22) әуежайдың (әуеайлақтың) бірінші басшысы бекіткен багажды, жүкті, почтаны және борттық қорларды жете тексеру технологиясы, ол мыналарды қамтиды:
әуе кемесінің бортына орналастырылатын барлық заттарды толық жете тексеру талабы;
рентген жабдығында немесе багажды, жүкті, поштаны қолмен жете тексеруде күдікті заттар табылған кезіндегі іс-қимыл тәртібі;
жүк бөлігінде тасымалданатын трансферттік жүкке қатысты қағидалар;
багаждың жолаушыларға тиістілігін белгілеу тәртібі;
әуежайдың АҚҚ әуежай қызметтерімен және басқа да Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
багажды, жүкті және борт жабдығын (борт қорларын) жете тексеру карталарын ресімдеу және олардың қозғалу тәртібі;
жете тексеруден өткен жүктерді нөмір жапсырмаларымен таңбалау тәртібі;
жете тексеру рәсімінен өткен бажсыз сауда-саттық үшін тауарлары және борттық тағамдары бар контейнерлерді жеткізу тәртібі;
23) әуежайдың бірінші басшысымен бекітілген әуежайдың зарарсыздандырылған аймағында тұрған бажсыз сауда-саттық дүкендеріне түсетін тауарларды жете тексеру жөніндегі нұсқаулық;
24) объектілердің орналасуын, бақыланатын аймақтардың, кіруі шектелген күзетілетін аймақтардың шекараларын және әуе кемелерін күзету бекеттерін көрсете отырып, әуежай (әуеайлақ) аумағының схемасы;
25) Қауіпсіздік бағдарламасына сәйкес әуежайдың (әуеайлақтың) өткізу және объектішілік режимі жөніндегі бекітілген нұсқаулық;
26) Қауіпсіздік бағдарламасының талаптарына сәйкес келетін әуежайдың (әуеайлақтың) бүкіл периметрі бойынша қоршаулар;
27) жанар-жағармай материалдары объектілерінде және коммерциялық қоймаларда қосымша қоршаулар;
28) әуежайдың (әуеайлақтың) периметрлік қоршауының ішкі жағынан жасанды жабыны бар жолдар;

требования в отношении выборочных проверок (не менее 10% пассажиров подвергаются выборочному ручному досмотру) в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 507 дсп "Об утверждении Правил авиационной безопасности Республики Казахстан";
порядок взаимодействия САБ аэропорта со службами аэропорта и другими государственными органами Республики Казахстан;
процедуры досмотра пассажиров, следующих через зал официальных делегаций;
порядок досмотра пассажиров, следующих транзитом или трансфертными рейсами;
порядок оформления, хранения, возврата владельцу и уничтожения, изъятых на пункте досмотра опасных веществ и предметов, запрещенных к перевозке на воздушном транспорте;
порядок проведения досмотра в период повышенной степени риска совершения акта незаконного вмешательства;
22) технологии досмотра багажа, груза, почты и бортовых запасов, утвержденной первым руководителем аэропорта (аэродрома), которая включает:
требование полного досмотра всех предметов, помещаемых на борт воздушного судна;
порядок действий при обнаружении подозрительных предметов на рентгеновском оборудовании или ручном досмотре багажа, груза, почты;
правила, касающиеся перевозимого в грузовом отсеке трансфертного багажа;
порядок установления принадлежности багажа пассажирам;
порядок взаимодействия САБ аэропорта со службами аэропорта и другими государственными органами Республики Казахстан;
порядок оформления и движения карт досмотра багажа, груза и бортового питания (бортовых запасов);
порядок маркировки номерными стикерами грузов, прошедших досмотр;
порядок доставки на борт воздушного судна контейнеров с бортовым питанием и товарами для беспошлинной торговли, прошедших процедуры досмотра;
23) инструкции по досмотру товаров, поступающих в магазины беспошлинной торговли, находящихся в стерильной зоне аэропорта, утвержденной первым руководителем аэропорта;
24) схемы территории аэропорта (аэродрома), с указанием расположения объектов, границ контролируемых зон, охраняемых зон ограниченного доступа и постов охраны воздушных судов;
25) утвержденной инструкции по пропускному и внутриобъектовому режиму аэропорта (аэродрома) в соответствии с Программой безопасности;
26) ограждения по всему периметру аэропорта (аэродрома), соответствующий требованиям Программы безопасности;
27) дополнительных ограждения на объектах горюче-смазочных материалов и на коммерческих складах;
28) дороги с искусственным покрытием с внутренней стороны вдоль периметрового ограждения аэропорта (аэродрома);

29) жылына 300 (үш жүз) мыңнан астам жолаушыға қызмет көрсететін және/немесе тұрғын аудандарға тікелей жақын орналасқан және/немесе террористік қауіптілік деңгейі жоғары өңірлерде орналасқан әуежайдың (әуеайлақтың) периметрлік қоршауы бойымен күзет жарығы мен бейнебақылау;
30) ағаштар мен өсімдіктерден бос әуежайдың (әуеайлақтың) периметрлік қоршауының сыртқы және ішкі жағынан тыйым салынған аймақтар;
31) әуежайдың (әуеайлақтың) бақыланатын аймағына апаратын барлық есіктердің кіруін бақылау және басқару жүйелері;
32) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ведомствоаралық әуежай комиссиясы және олардың отырыстарының хаттамалары;
33) әуежайдың (әуеайлақтың) АҚҚ мамандарының бекітілген лауазымдық нұсқаулықтары;
34) бекітілген әуе кемелерін арнайы жете тексеру жөніндегі нұсқаулық;
35) жүру мүмкіндігі жоғары, жүргізушіні қоса алғанда кемінде 5 (бес) отыратын орны, "Авиациялық қауіпсіздік қызметі" деген жазуы бар, сары түсті жарқылдауық шамдармен, іздеуші фарамен, әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарымен және әуежайдың АҚҚ кезекші үй-жайымен радиобайланыс құралдарымен жабдықталған әуежайдың АҚҚ арнайы патрульдік көлік құралдары болуын қамтиды.

29) охранного освещения и видеонаблюдения вдоль периметрового ограждения аэропорта (аэродрома) обслуживающих более 300 (триста) тысяч пассажиров в год и/или расположенных в непосредственной близости от жилых районов и/или расположенных в регионах с повышенным уровнем террористической опасности;
30) запретных зон с внешней и внутренней стороны периметрового ограждения аэропорта (аэродрома), свободной от деревьев и растительности;
31) системы контроля и управления доступом всех дверей ведущих в контролируемую зону аэропорта (аэродрома);
32) межведомственной аэропортовой комиссии по авиационной безопасности и протоколы их заседаний;
33) утвержденных должностных инструкций специалистов САБ аэропорта (аэродрома);
34) утвержденной инструкции по специальному досмотру воздушных судов;
35) специальных патрульных транспортных средств САБ аэропорта, имеющих высокую проходимость, не менее 5 (пяти) посадочных мест, включая водителя, надпись "Служба авиационной безопасности", оборудованный проблесковыми огнями желтого цвета, фарой-искателем, средствами радиосвязи с органами обслуживания воздушным движением и дежурным помещением САБ аэропорта.