Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 7-1/393 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 шілдеде № 11618 болып тіркелді.
"Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 34) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2015 жылғы 8 маусым
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 7-1/393 бұйрығымен
бекітілген
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және
биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 34) тармақшасына сәйкес әзірленген және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аспа – өнім сапасының жеке көрсеткіштерін анықтау үшін бөлінген ортаңғы сынаманың бір бөлігі;
2) бақылау сынамасы – зерттеуді жүргізетін зертханада сақталатын, жүргізілген зерттеулер нәтижелері бойынша сәйкес келмеген немесе дау туған кезде қайта зерттеуге арналған ортаңғы сынаманың бір бөлігі;

Об утверждении Правил отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 7-1/393. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2015 года № 11618.
В соответствии с подпунктом 34) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала.
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Е. Досаев
8 июня 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 7-1/393
Правила
отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" и определяют порядок отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) навеска – часть средней пробы, выделенная для определения отдельных показателей качества продукции;
2) контрольная проба – часть средней пробы, хранящаяся в лаборатории, проводившая исследования, предназначенная для повторного исследования при несоответствии или возникновении споров по результатам проведенных исследований;

3) биологиялық материал – жануарлардың ауруларына диагностика жүргізу мақсатында іріктеп алынған тірі ұлпаның бір бөлігі немесе биологиялық белсенді сұйықтық (қан, шырыш, жұлын сарысуы, өт, ірің, зәр, қи, қырындылар, биопсия әдісімен алынған материалдар және басқалары);
4) біріктірілген сынама – ортаңғы сынаманы құрастыруға арналған іріктемеден алынған нүктелі сынамалардың жиынтығы;
5) зертханалық сынама (соңғы сынама) – бақыланатын объектінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растау мақсатында нормативтік құжаттарда анықталған зерттеуге жолданатын (зертханаға жеткізілген) тестілік үлгіні жасауға арналған ортаңғы сынаманың бір бөлігі;
6) кварттау әдісі – біріктірілген сынаманы (мұқият араластырғаннан кейін) бірдей төрт бөлікке бөліп, диагональ бойынша екі ширегін алып, алғашқыдай бірнеше рет қайта төртке бөлу жолымен сынаманың мөлшерін азайтып, өнімнің зертханалық талдауға тиісті мөлшерінде ортаңғы сынаманы құрау тәсілі;
7) конверт әдісі – үйіндіде, қатарда, рет-ретімен орналастырылған көліктік ыдыстан немесе онсыз даналанған, ұнтақ күйдегі материалдардан нүктелік сынамаларды іріктеу схемасы. Көлік құралы бірлігінің, көліктік ыдыстың немесе өнім сақтайтын қойманың көлеміне байланысты өнімнің ортаңғы, төменгі және жоғарғы қабаттарынан сынаманы іріктеу үшін бір, екі немесе үш конверт әдісі қолданылады;
8) көліктік ыдыс – жеке көлік бірлігін (контейнер, қап, қорап, құты) құрайтын, өнімдерді орналастыруға арналған орама;
9) нүктелік сынама – біріктірілген сынама жасау үшін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіден бір партиядан бір қабылдауда бір жерден алынған сынама бөлігі;
10) орама бірлігі – оралған орамамен қоса алғандағы тауардың бірлігі;
11) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер – жануарлар, жануарлардың жыныстық және соматикалық жасушалары, жануарлар аурулары қоздырғыштарының штаммдары, жануарлардан алынатын өнім мен шикізат, ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары, патологиялық материал немесе олардан алынатын сынамалар, судың, ауаның, топырақ қабатының, өсімдіктердің сынамалары, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттар, сондай-ақ оларды буып-түю және тасымалдау үшін пайдаланылатын ыдыстың барлық түрлері және осындай орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдайтын көлік құралдары;
12) ортаңғы сынама – зертханалық зерттеу өткізуге арналған біріктірілген сынаманың бір бөлігі;
13) партия – бірдей жағдайларда бір өндіруші бір нормативтік құжат бойынша өндірген (дайындаған), бір көлік құралымен бір межелі пунктке бір алушыға жөнелтуге арналған және бір ветеринариялық ілеспе құжатпен ресімделген біртекті тасымалданатын (орны ауыстырылатын) объектінің саны;

3) биологический материал – часть жизнеспособной ткани или биологически активной жидкости, отобранных с целью проведения диагностики заболеваний животных (кровь, слизь, спинномозговая жидкость, желчь, гной, моча, фекалии, соскобы, материалы, взятые методом биопсии);
4) объединенная проба – совокупность точечных проб, отобранных из выборки, предназначенная для составления средней пробы;
5) лабораторная проба (конечная проба) – часть средней пробы, предназначенная для формирования тестового образца, направляемого на исследования (доставленного в лабораторию), определенная нормативными документами, с целью подтверждения соответствия контролируемого объекта установленным требованиям;
6) метод квартования – способ составления средней пробы из объединенной пробы путем деления ее (после тщательных перемешиваний) на четыре равные части и последовательных отборов двух четвертей по диагонали до получения требуемого для лабораторного анализа количества продукции;
7) метод конверта – схема отбора точечных проб поштучного, сыпучего материала в транспортной таре или без него и сложенного насыпью, штабелем, рядами. В зависимости от величины единицы транспортного средства, транспортной тары или хранилища с продукцией, применяется метод одиночного, двойного или тройного конверта с отбором проб из нижнего, среднего и верхнего слоев;
8) транспортная тара – упаковка для размещения продукции, образующая самостоятельную транспортную единицу (контейнер, мешок, коробка, фляга);
9) точечная проба – часть пробы, отобранной от перевозимого (перемещаемого) объекта из одного места за один прием от одной партии для составления объединенной пробы;
10) упаковочная единица – единица товара вместе с упаковкой, в которую он запакован;
11) перемещаемые (перевозимые) объекты – животные, половые и соматические клетки животных, штаммы возбудителей болезней животных, продукция и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, патологический материал или пробы, отбираемые из них, пробы воды, воздуха, почвы, растений, изделия и атрибуты ветеринарного и зоогигиенического назначения, а также используемые для их упаковки и перевозки все виды тары и транспортные средства, перевозящие такие перемещаемые (перевозимые) объекты;
12) средняя проба – часть объединенной пробы, предназначенная для проведения лабораторных исследований;
13) партия – количество однородного перевозимого (перемещаемого) объекта, произведенного (изготовленного) одним производителем в одинаковых условиях по одному нормативному документу, предназначенное для отправки одним транспортным средством в один пункт назначения одному получателю и оформленное одним ветеринарным сопроводительным документом;

14) патологиялық материал – тірі немесе өлген жануарлардан алынған, құрамында жұқпалы немесе паразиттік аурулардың қоздырғыштары бар немесе болуы мүмкін, ветеринариялық зертханаға жіберуге арналған биологиялық материал;
15) сынама – орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіден іріктелетін үлгі;
16) тұтынушылық ыдыс – тұтынушыға өніммен бірге жеткізілетін және жеке көлік бірлігін құрамайтын ыдыс (бөтелке, банка, пакет, стақан, брикет);
17) ыдыс – стандарттарда, техникалық шарттарда көзделген өнімді орналастыруға арналған орама элементі (жәшік, барабан, бөшке, цистерна және буып-түюдің басқа түрлері);
17-1) Қан алу жүйесі – тасымалдауға арналған және элементтерді қан алу үшін қайта пайдалануды болдырмайтын, саңылаусыз жабылған шыны түтікшеге (котейнер) тікелей қан алуды жүргізуге мүмкіндік беретін, өзара байланысқан бір реттік элементтердің қосындысы.
18) іріктеме – партияның ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін анықтау үшін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіден іріктелген сынамалардың жиынтығы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.02.2019 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
2-тарау. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу:
1) жануарлар өсіруді, жануарларды дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат, өндіріс объектілерінің өндірістік ғимараттарында, аумақтарда, сондай-ақ жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда;
2) жануарлардың ауру қоздырғыштарының берілу факторлары болып табылатын ыдыстардың, буып-түю материалдарының барлық түрлері бойынша барлық көлік құралдарының түрлерінде;
3) ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау (орнын ауыстыру), тиеу, түсіру кезінде;

14) патологический материал – биологический материал, взятый у живых или мертвых животных, который содержит или может содержать возбудитель инфекционных или паразитарных болезней, предназначенный для отправки в ветеринарную лабораторию;
15) проба – образец, отбираемого от перевозимого (перемещаемого) объекта и биологического материала;
16) потребительская тара – тара, поступающая к потребителю с продукцией и не представляющая собой самостоятельную транспортную единицу (бутылка, банка, пакет, стаканчик, брикет);
17) тара – элемент упаковки для размещения продукции (ящики, барабан, бочка, цистерна и другие виды упаковки), предусмотренные стандартами, техническими условиями;
17-1) система забора крови – сочетание взаимосвязанных одноразовых элементов, которые дают возможность производить забор крови непосредственно в герметично закрытую пробирку (контейнер) для транспортировки и исключающее повторное использование элементов для забора крови;
18) выборка – совокупность проб, отобранных от перевозимого (перемещаемого) объекта для определения соответствия партии ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям и требованиям безопасности.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 13.02.2019 № 64 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок отбора проб, перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Отбор проб перемещаемого (перевозимого) объекта и биологического материала осуществляется:
1) на территориях, в производственных помещениях и на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по производству, хранению и реализации кормов и кормовых добавок;
2) на всех видах транспортных средств, по всем видам тары, упаковочных материалов, которые являются факторами передачи возбудителей болезней животных;
3) при транспортировке (перемещении), погрузке, выгрузке перемещаемых (перевозимых) объектов;

4) мал айдау трассаларында, маршруттарында, тасымалдау (орын ауыстыру) маршруты өтетін жануарлардың жайылым және суару аумақтарында;
5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні өткізу, сақтау, тасымалдау кезінде ветеринариялық-санитариялық нормалардың бұзылуы белгіленген жағдайда ішкі сауда объектілерінде (ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханалары жоқ объектілерді қоспағанда);
6) ішкі сауда объектілерінде (ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханалары бар жерлерде);
7) сою пункттерінде немесе ет өңдеу кәсіпорындарында жүзеге асырылады;
8) жануарлар мен адамға ортақ ауруларды қоса алғанда, жануарлар ауруларының пайда болуы мен азықтан улануының алдын алу, жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың, ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөптiк қоспалардың ұсталуының Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасы талаптарына сәйкестiгiн қамтамасыз ету мақсатында ветеринариялық-санитариялық тұрғыдан қолайлы аумақта өткiзiлетiн iс-шаралар кезінде;
9) шектеу iс-шараларын немесе карантиндi қоса алғанда, жануарлардың аса қауiптi және энзоотиялық ауруларын жою және олардың таралуының алдын алу мақсатымен бақылау аймағын, буферлік аймақты қоса алғанда, iндет ошағында және қолайсыз пунктте жүргiзiлетiн iс-шаралар кезінде.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердiң және биологиялық материалдың сынамаларын алу кезінде осы Қағидаларға
1-қосымшада көрсетілген орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердiң және биологиялық материалдың сынамаларын алу ерекшеліктері ескеріледі.
4. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердің және биологиялық материалдың ыдысын ашу алдында сыртынан тексерiп қарайды және олардың осы Қағидаларға сәйкестiгiн анықтайды. Зақымдалған орама бiрлiктерiнен сынама iрiктеу жүзеге асырылмайды. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердiң және биологиялық материалдың ыдысы осы Қағидаларға сәйкес болған жағдайда сынама iрiктеу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) өнiм және шикiзат партиясының бiртектiлiгiн анықтау;
2) сұрыптау (сынама) көлемiн жасау;
3) нүктелiк сынамаларды iрiктеу және бiрiктiрiлген сынама қалыптастыру;
4) ветеринариялық зертханалық зерттеулер жүргiзу үшiн ортаңғы және бақылау сынамасын бөлiп алу;
5) iрiктелген сынамаларды буып-түйiп, пломбалау, мөр салу.
5. Микробиологиялық бақылау үшін сынаманы таза, стерильді ыдысқа іріктейді. Органолептикалық, физика-химиялық талдаулар үшін сынамаларды таза, құрғақ, бөгде иісі жоқ, тиісті сыйымдылығы мен пішіні бар сынамаларды талдауға дайындау үшін ыңғайлы ыдысқа іріктейді. Ыдысты қабыршақты, пластмасса немесе фольгаға оралған резеңке тығынмен немесе қақпақпен жабады.

4) на скотопрогонных трассах, маршрутах, территориях пастбищ и водопоя животных, по которым проходят маршруты транспортировки (перемещения);
5) на объектах внутренней торговли (за исключением объектов, где нет лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы) при установлении нарушений ветеринарно-санитарных норм при реализации, хранении, перевозке перемещаемого (перевозимого) объекта;
6) на объектах внутренней торговли (где имеются лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы);
7) на убойных пунктах или мясоперерабатывающих предприятиях;
8) при проведении мероприятий на территории ветеринарно-санитарного благополучия с целью предупреждения возникновения болезней и пищевых отравлений животных, включая болезни, общие для животных и человека, обеспечения соответствия содержания животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии;
9) при проведении мероприятий в эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте, включая зону наблюдения, буферную зону с целью ликвидации и предупреждения распространения особо опасных и энзоотических болезней животных, включающие ограничительные мероприятия или карантин.
При отборе проб перемещаемого (перевозимого) объекта и биологического материала учитываются особенности отбора проб перемещаемого (перевозимого) объекта и биологического материала, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
4. Перед вскрытием тару перемещаемых (перевозимых) объектов и биологических материалов подвергают наружному осмотру и определяют ее соответствие к настоящим Правилам. Из поврежденных упаковочных единиц отбор проб не осуществляется. При соответствии тары перемещаемых (перевозимых) объектов и биологических материалов к настоящим Правилам производится отбор проб, который состоит из этапов:
1) определения однородности партии продукции и сырья;
2) составления объема выборки (пробы);
3) отбора точечных проб и формирования объединенной пробы;
4) выделения средней и контрольной проб для проведения ветеринарных лабораторных исследований;
5) упаковки, пломбирования, опечатывания отобранных проб.
5. Пробы для микробиологического контроля отбирают в чистую, стерильную посуду. Пробы для органолептических, физико-химических анализов отбирают в чистую, сухую посуду без постороннего запаха соответствующей вместимости и формы, удобной для подготовки проб к анализам. Посуду закрывают корковыми, пластмассовыми или обернутыми фольгой резиновыми пробками или крышками.

6. Пестицидтердің, антибиотиктердің, уытты элементтердің және радионуклеидтердің, микотоксиндердің қалдық мөлшерін бақылау үшін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) бір объектіден көп сатылы сынамаларды іріктеу жүргізіледі.
Сатылар саны орама түрімен анықталады:
1) 1-саты: көліктік ыдыс бірліктерін іріктеу (жәшіктер, қораптар, қаптар, бөшкелер);
2) 2-саты: көліктік ыдысқа салынған орама бірлігін және тұтынушы ыдысының бірлігін (пакеттерді, банкаларды) іріктеу;
3) 3-саты: орама бірлігінен (тұтынушы ыдысынан) өнімді іріктеу және біріктірілген іріктемені (сынаманы) құрау. Іріктелген іріктеме бірліктерінен нүктелік сынаманы іріктейді, жиынтық сынаманы құрайды және ортаңғы сынаманы бөліп алады.
6-1. Жануарларды өсіруді, дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өткізуді жузеге асыратын өндіріс объектісі (бұдан әрі – өндіріс объектісі) бекіткен және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринария саласындағы уәкілетті органы ведомствосының аумақтық бөлімшесі келіскен Өнімді мониторингтік зерттеу жоспарының шеңберінде жүргізілген зертханалық зерттеулер нәтижесінде өнімнің зерттелетін қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша сәйкессіздігі анықталған жағдайда, зертханалық бақылау режимінде өндіріс объектісінен әр келесі өндірілетін өнім партиясынан сынамалар алу жүргізіледі. Сынамаларды алу өндірілетін өнімнің 10 партиясынан 3 ай ішінде жүзеге асырылады. Сынамаларды алу тек бұзушылық анықталған сол типтегі өнімнен ғана жүзеге асырылуы тиіс.
Зерттелетін қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша өнімнің 10 партиясының сәйкестігі расталған кезде не 3 ай өткен соң зертханалық бақылау режимінде сынамалар алу тоқтатылады.
Ескерту. 2-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Бірліктерді (үлгілерді, нүктелік сынамаларды) іріктеу мөлшері мен салмағы біріктірілген сынаманы құрастыру және одан ортаңғы сынаманы бөліп алу үшін жүргізіледі. Ортаңғы сынаманың көлемін одан бақылаушы және зертханалық сынамаларды бөліп алу үшін жеткілікті мөлшерде іріктейді. Заңның 8-бабының 9) тармақшасына сәйкес бекітілетін ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларға және қауіпсіздік талаптарына сәйкес өнім көрсеткіштерін анықтау мақсатында зертханалық зерттеулерді жүргізу үшін іріктелетін ортаңғы сынаманың салмағы бақыланатын көрсеткіштердің санына және қолданылатын зерттеу әдістеріне тәуелді.

6. Для определения содержания остаточных количеств пестицидов, антибиотиков, токсичных элементов и радионуклидов, микотоксинов проводят многоступенчатый отбор проб (выборок) перемещаемых (перевозимых) объектов.
Число ступеней определяют видом упаковки:
1) 1 ступень: отбор единиц транспортной тары (ящиков, коробок, мешков, бочек);
2) 2 ступень: отбор упаковочных единиц и единиц потребительской тары, находящихся в транспортной таре (пакетов, банок);
3) 3 ступень: отбор продукции из упаковочной единицы (потребительской тары) и составление объединенной выборки (пробы). Из отобранных выборочных единиц отбирают точечные пробы, составляют объединенную пробу и выделяют среднюю пробу.
6-1. В случае обнаружения несоответствия продукции по исследуемым показателям безопасности в результате лабораторных исследований, проведенного в рамках Плана мониторинговых исследований продукции, утвержденного объектом производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (далее – объект производства) и согласованного территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии соответствующей административно-территориальной единицы проводится отбор проб в режиме лабораторного контроля от каждой последующей производимой партии продукции с объекта производства. Отбор проб осуществляется от 10 партий производимой продукции в течении 3 месяцев. Отбор проб должен осуществляться только от продукции того же типа, в котором было выявлено нарушение.
При подтверждении соответствия 10 партий продукции по исследуемым показателям безопасности либо по истечении 3-х месяцев отбор проб в режиме лабораторного контроля прекращается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Отбор единиц (образцов, точечных проб) проводят в количестве и объеме для формирования объединенной пробы и выделение из нее средней пробы. Объем средней пробы отбирают в количестве для выделения из нее контрольной и лабораторной пробы. Масса средней пробы, отбираемой для проведения лабораторных исследований с целью определения показателей продукции в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 9) статьи 8 Закона и требованиям безопасности, зависит от количества контролируемых показателей и применяемых методов исследований.

8. Жануарлардан алынатын өнімдер мен жемшөпті іріктеу кезінде олардың ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар мен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі көрсеткіштеріне ветеринариялық зертханалық зерттеулер жүргізуде сынама іріктеуді жүргізетін адам осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жануарлардан алынатын өнімдер мен жемшөптегі заттардың ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар мен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі көрсеткіштеріне зертханалық зерттеулер жүргізуге арналған сынамалар өлшемінің қажетті массасында келтірілген нормаларды, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес партиядан мал шаруашылығы өнімдерінің сынамалары санын іріктеу нормасын басшылыққа алады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
9. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердiң және биологиялық материалдың сынамаларын алу үшін үлгінің түріне қарай мынадай құрал-саймандар, жабдық және орама материалдары қолданылады:
1) әр түрлі пішіндегі пышақтар;
2) қайшылар, іскектер;
3) сұйық, сусымалы өнімдер үшін сүңгі тәрізді сынама алғыштар;
4) қасықтар, сүңгі, шөміш, саптыаяқ, сыйымдылығы 200 граммға дейінгі ожаулар;
5) шыны бойынша қарындаш (маркер), пастер пипеткалары, шыны түтіктер, қан алу жүйесі, саптыаяқтар, стақандар, нормативтік құжаттарға сәйкес келетін диаметрі мен ұзындығы әртүрлі металл және пластмасса құбырлар;
6) жалпы мақсаттағы зертханалық және техникалық таразылар;
7) тиісті сыйымдылығы, герметикалық жабылатын тығыны мен қақпағы бар шыны немесе синтетикалық материалдардан жасалған ыдыстар;
8) полимерлі материалдардан жасалған пакеттер, пергамент қағазы, фольга және тамақ өнімдерін буып-түю және сақтау үшін рұқсат етілген басқа орама материалдары;
9) орақ, пышақ, қалақтар;
10) қиғаш қабырғалы ағаш планкалар.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.02.2019 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
10. Өнімнің үлгісімен байланысатын орауға арналған су өткізбейтін және майға төзімді, ерімейтін және сіңірмейтін, өнімнің химиялық құрамын өзгертпейтін, оған иіс және дәм бермейтін қасиеттерге ие материал қолданылады.
11. Зерттеу үшін іріктелген сұйық сынамаларды құрғақ таза шыны немесе полиэтиленді ыдысқа немесе біржолғы түтіктерге, сусымалы сынамаларды тығыз полиэтиленді қаптарға орналастырады.
Шыны, полиэтиленді ыдыстарды, түтіктерді, қаптарды пергамент қағазға орайды, жіппен байлайды және мөрлейді.
Сынамалардың оралған үлгілерін арнайы лайықталған жәшікке орналастырады, жөнелтілетін өнімнің тұтастығын қамтамасыз ету үшін қағазбен жабады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.02.2019 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

8. При проведении ветеринарных лабораторных исследований на показатели соответствия ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям и требованиям безопасности продукции животного происхождения и кормов при их отборе, лицо, производящее отбор проб, руководствуется нормами, приведенными в необходимой массе навесок проб для проведения лабораторных исследований на показатель соответствия ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям и требованиям безопасности веществ в продуктах животного происхождения и кормах согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также нормой отбора количества проб животноводческой продукции от партии согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для отбора проб перемещаемого (перевозимого) объекта и биологического материала в зависимости от вида образца применяют нижеследующие инструменты, оборудования и упаковочные материалы:
1) ножи различной конструкции;
2) ножницы, пинцеты;
3) пробоотборники в виде щупов для жидких, сыпучих продуктов;
4) ложки, щуп, ковш, кружка, черпаки вместимостью до 200 грамм;
5) карандаш (маркер) по стеклу, пастеровские пипетки, пробирки, система забора крови, кружки, стаканы, трубки металлические и пластмассовые с различным диаметром и длиной, соответствующие нормативным документам;
6) весы лабораторные и технические общего назначения;
7) емкости из стекла или синтетических материалов с необходимой вместимостью с герметично закрывающимися пробками или крышками;
8) пакеты из полимерных материалов, пергаментная бумага, фольга и другие упаковочные материалы, разрешенные для упаковки и хранения;
9) серп, нож, совки;
10) планки деревянные со скошенными ребрами.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 13.02.2019 № 64 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Материал для упаковки, контактирующий с образцом продукции, применяют обладающий свойствами: водостойкий и жиростойкий, не растворимый и несорбирующий, не изменяющий химический состав продукта, не придающий ему вкус и запах.
11. Отобранные для исследования жидкие пробы помещают в сухую чистую стеклянную или полиэтиленовую посуду или в одноразовые пробирки, сыпучие пробы помещают в мешки из плотного полиэтилена.
Стеклянную, полиэтиленовую посуду, пробирки, мешки обертывают пергаментной бумагой, обвязывают шпагатом и опечатывают.
Упакованные образцы проб размещают в специально приспособленном ящике, перекладывают бумагой, чтобы обеспечить целостность отправляемого материала.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 13.02.2019 № 64 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Іріктелген сынамалар жылдам бұзылатын өнімдер үшін 24 сағаттан және басқалары үшін 36 сағаттан аспайтын мерзімде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің сынамаларды іріктеу актісімен (бұдан әрі – Акт) бірге ветеринариялық зертханаларға жолданады. Акт үш данада жасалады: бірінші данасы сынамалармен бірге ветеринариялық зертханаға жіберуге арналған, екіншісі сынамаларды іріктеуді жүргізген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторда немесе мемлекеттік ветеринариялық дәрігерде қалады, сынама іріктеу актісінің үшінші данасы ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің иесіне немесе оның өкіліне беріледі.
Биологиялық материал сынамаларын алу және оны ветеринариялық зертханаға жеткізуді ветеринария саласындағы мамандар осы Қағидаларға 6 және 7-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша биологиялық материал түрлеріне байланысты ілеспе хаттармен (биологиялық немесе патологиялық материалдың) және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша биологиялық материал сынамасын іріктеу тізімдемесін қоса отырып осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша биологиялық материал сынамаларын алу (қан сынамаларын алуды қоспағанда) актісін жасай отырып жүргізеді.
Қан сынамаларын алған кезде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 шілдедегі № 16-07/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9639 болып тіркелген) бекітілген Жануарлардың аса қауіпті аруларына қарсы ветеринариялық іс-шарларды жоспарлау және жүргізу қағидаларымен белгіленген нысан бойынша қан сынамаларын алу актісі жасалады.
13. Ағуына, кебуіне, ыдырауына, өзара ластануына қарсы іс-шараларды сақтай отырып, сынамалар ветеринариялық зертханаға жеткізіледі. Сынамаларды тасымалдау процесінде үлгілердің бөгде иістермен ластануын, күн сәулесінің тіке түсуін болдырмауға, қоршаған орта қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған сақтық іс-шаралары сақталады. Жылдам бұзылғыш өнімдердің сынамалары тоңазытқыш-сөмкеге (термочемодан) салынады немесе құрғақ мұзбен қоршалады. Әр сынама үлгінің түрі, сынама массасы, сынаманы іріктеу күні мен орны, сынаманы іріктеуді жүргізген адамның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі тегі мен аты-жөні көрсетілетін заттаңбамен және жапсырмамен (зерттеулердің соңына дейін сақталатын) қамтамасыз етіледі. Түтіктерде немесе сынамалары бар биологиялық материалды алуға арналған басқа жүйелерде шыны бойынша қарындаш (маркер) көмегімен қоса беріліп отырған биологиялық материал сынамаларын алу тізімдемесіне сәйкес немесе жануардың жеке номірінің штрих-кодтары бар стикер жапсыру жолымен нөмірленеді.

12. Отобранные пробы в срок не более 24 часов для скоропортящейся продукции и для прочих – 36 часов направляются в ветеринарные лаборатории с сопроводительным письмом (перемещаемых (перевозимых) объектов) по форме согласно приложению 4, к настоящим Правилам и актом отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – Акт). Акт составляется в трех экземплярах: первый экземпляр предназначен для отправки вместе с пробами в ветеринарную лабораторию, второй остается у государственного ветеринарно-санитарного инспектора или государственного ветеринарного врача, проводившего отбор проб, третий экземпляр акта отбора проб передается владельцу перемещаемого (перевозимого) объекта или его представителю.
Отбор проб биологического материала и доставка его в ветеринарную лабораторию проводятся специалистами в области ветеринарии, с составлением в зависимости от вида сопроводительными письмами (биологического или патологического материала) по формам, согласно приложениям 6 и 7 к настоящим Правилам и акта отбора проб биологического материала (за исключением взятия проб крови) по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам с приложением описи отбора проб биологического материала по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
При отборе проб крови составляется акт взятия проб крови, по форме, установленной Правилами планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июля 2014 года № 16-07/332 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9639).
13. Пробы доставляются в ветеринарную лабораторию с соблюдением мер против протекания, высушивания, разложения, взаимного загрязнения проб с соблюдением температурного режима. В процессе перевозки проб соблюдают меры предосторожности, направленные на предотвращение загрязнения образцов посторонними запахами, попадания прямого солнечного света, обеспечение безопасности окружающей среды. Пробы скоропортящейся образцов помещают в сумку-холодильник (термочемодан) или обкладывают сухим льдом. Каждую пробу снабжают этикеткой или биркой (сохраняется до конца исследований), на которой указываются вид образца, масса пробы, дата и место отбора пробы, фамилия и инициалы лица, проводившего отбор проб на государственном и русском языках. На пробирках или других системах для забора биологического материала с пробами посредством карандаша (маркера) по стеклу проставляется нумерация, согласно приложенной описи отбора проб биологического материала или путем наклеивания стикера со штрих-кодами индивидуального номера животного.

14. Бақылау сынамасы сол орында сынаманы іріктеу процесі барысында стерильді контейнерге пломбаланған (мөрленген) күйінде бөлінеді, ол зерттеу жүргізіп жатқан ветеринариялық зертханада сақталуы керек. Бақылау сынамасының сақталу мерзімі зерттеу жүргізіліп болғаннан кейін кемінде 14 тәулік, ал бекітілген талаптарға сәйкес келмейтін үлгілер үшін зерттеу мақсатына және сараптама актісі бойынша (сынақ хаттамасы) қорытынды нәтижесін алуға байланысты үш айдан аспайды. Тез бұзылатын өнімдер үшін, бірқатар сапа көрсеткіштері мен қауіпсіздік көрсеткіштеріне (органолептикалық және микробиологиялық) арналған бақылау сынамасының сақталу мерзімі оның сақталу мерзімінен артық болмауы тиіс.
14-1. Былғары және үлбір шикізатын зерттеу үшін көлемі 5х5 сантиметр, шеткі, шірімеген және көгермеген тері учаскелерінен сынамалар алады.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат, жемшөп пен жемшөп қоспалары, патологиялық және биологиялық материал, су, топырақ сынамаларының зертханалық зерттеулерін жүргізу аяқталған соң ветеринариялық зертханаларда олардың көрсеткіштерінің ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында сараптама актісі (сынақ хаттамасы немесе есебі) беріледі, сыналатын үлгілер зертханалық зерттеулер жүргізгеннен кейін есептен шығаруға және кәдеге жаратуға (жоюға) жатады. Бақылау сынамасы осы сынаманың жарамдылық мерзімі аяқталған соң кәдеге жаратуға (жоюға) жатады. Сынамаларды кәдеге жаратуды ветеринариялық зертхана басшысы және мамандардың қатысуымен арнайы құрылған комиссия осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кейіннен орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алуды жою актісін жасай отырып жүргізеді.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын)
объектілердің және биологиялық
материалдың сынамаларын алу
қағидаларына 1-қосымша
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және
биологиялық материалдың сынамаларын алу ерекшеліктері
1-тарау. Жануарлардан алынатын өнімдердің сынамаларын алу ерекшеліктері

14. Контрольная проба выделяется на месте в процессе отбора проб в стерильный контейнер и в опломбированном (опечатанном) виде должна храниться в ветеринарной лаборатории, проводившей исследования. Срок хранения контрольных проб составляет не менее 14 суток с момента окончания лабораторных исследований, а для образцов несоответствующих установленным требованиям, не более трех месяцев в зависимости от цели исследования, получения результата заключения по акту экспертизы (протоколу испытания). Для скоропортящейся продукции, срок хранения контрольной пробы, для ряда показателей качества и безопасности (органолептических и микробиологических) не может быть больше ее срока годности.
14-1. Для исследования кожевенного и мехового сырья берут пробы размером 5 х 5 сантиметров с периферических, не загнивших и не заплесневевших участков шкуры.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Заключительные положения
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15. По окончании проведения диагностики или ветеринарно-санитарной экспертизы подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала с целью определения их показателей соответствию ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям и требованиям безопасности выдается акт экспертизы (протокол испытаний), испытуемые образцы подлежат списанию и утилизации после проведения лабораторных исследований. Контрольная проба по истечении срока годности данной пробы подлежит утилизации. Утилизация проб проводится специально созданной комиссией с участием руководителя и специалистов ветеринарной лаборатории с последующим составлением акта уничтожения отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала, по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, который подписывается всеми членами комиссии.
Приложение 1
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Особенности отбора проб перемещаемого (перевозимого) объекта и
биологического материала
Глава 1. Особенности отбора проб продукции животного происхождения

Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Сойылатын жануарлардың барлық түрлерінің етінен (сиыр еті, қой еті, шошқа еті және үй қоянын, құсты, балықты қоспағанда, ауыл шаруашылығы мен кәсіптік жануарлардың басқа да түрлерінің еті) сынамаларды іріктеу мынадай тәртіппен жүргізіледі.
Ұшалар мен жартылай ұшалардан еттің (майсыз) нүктелік сынамаларын стерильді, кесу орнын алдын-ала күйдіргеннен кейін кемінде 200 грамм тұтас кесектермен мынадай орындардың біреуінен – кесілген жерінің жанынан, жауырын маңынан, сан маңайындағы жуан бұлшықеттерден алады.
Еттің балғындығын анықтаудың органолептикалық әдістерін анықтау үшін массасы кемінде 200 грамм ортаңғы сынама бөлініп алатын біріктірілген сынама қалыптастырады.
Сынамалардың жалпы радиациялық фонын анықтау үшін дозиметриялық бақылау сынама алмай, дозиметриялық аспаптар көмегімен жүргізіледі.
Радиациялық бақылаудың спектрометриялық аспаптарымен уытты заттарға, антибиотиктердің қалдық мөлшеріне зерттеу жүргізу үшін біріктірілген сынамадан массасы кемінде 1 килограмм ортаңғы сынама алынады.
Микробиологиялық көрсеткіштерге алдыңғы және артқы аяқтарының иілдіргіш және жазғыш бұлшық еттерінің 8х6х6 көлеміндегі бөлігін, лимфа түйіндерін тұтастай (мойын беткейіндегі және тізедегі оларды қоршаған ұлпаның қатпарынан), түтік тәрізді сүйекті (қажет болған кезде) алады, біріктірілген сынама құрастырады, зерттеу жүргізу үшін 250 грамм ортаңғы сынама бөлініп алынады.
Трихинеллезге зерттеу үшін әр ұшаның диафрагма шетінен екі сынама үлгілерін, ал олар болмаған жағдайда, диафрагманың қабырға бұлшықеті бөлігінен, қабырға аралық бұлшықетінен және мойын бұлшықетінен кемінде 60 грамм алынады.
Мұздатылған ет блоктарынан үлгілерді массасы кемінде 200 грамм тұтас кесектермен алады. Мұздатылған ет блоктарының сапасын, массасын және температурасын бақылау мақсатында тексеру үшін орама орындарының 10%-на, бірақ әр партиядан кемінде 10 орынға іріктеу жүргізеді, кеуде және сан бұлшық еттерінің қалыңынан температурасының шкаласы 0-ден 1000С-қа дейінгі сұйықтық термометрлермен (сынапты емес) температурасын өлшейді.
Ет комбинаттарында, сою пункттерінде, тоңазытқыштарда және уақытша сақтау қоймаларында іріктеу ірі қара мал ұшаларының (жартылай ұшаларының) 10%-дан аспайтын бөлігін, қой, шошқа ұшаларының 5%-ын және мұздатылған және салқындатылған ет блоктары 2%-ын қамтиды. Мұздатылған және салқындатылған ет блоктарынан нүктелі сынамаларды да кемінде 200 грамм болатын бүтін кесектермен алады.
Алынған нүктелі сынамалардан осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес партиядан мал шаруашылығы өнімдерінің сынамалары санын іріктеу нормасын басшылыққа ала отырып, партиядан ортаңғы сынама қалыптастырады.

Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Отбор проб мяса всех видов убойных животных (говядины, баранины, свинины и от других видов сельскохозяйственных и промысловых животных за исключением кроликов, птицы, рыбы) проводится в следующем порядке.
Точечные пробы мяса (без жира) от туши или полутуши отбирают кусочками стерильно после предварительного прижигания места разреза не менее 200 граммов в одном из следующих мест – у места зареза, в области лопатки, в области бедра из толстых частей мышц.
Для проведения органолептических методов определения свежести мяса формируют объединенную пробу, из которой выделяют среднюю пробу массой не менее 200 грамм.
Для определения общего радиационного фона проб дозиметрический контроль проводится с помощью дозиметрических приборов без отбора проб.
Для проведения исследования спектрометрическими приборами радиационного контроля, токсичных элементов, остаточного количества антибиотиков из объединенной пробы отбирают среднюю пробу массой не менее 1 килограмма.
На микробиологические показатели отбирают часть мышц сгибателя и разгибателя передней и задней конечностей величиной 8*6*6, цельные лимфатические узлы (поверхностный шейный и коленной складки с окружающей их тканью), трубчатую кость (при необходимости), формируют объединенную пробу, выделяют среднюю пробу для проведения исследования 250 грамм.
Для исследования на трихинеллез отбирают образцы от каждой туши по две пробы из ножек диафрагмы, а при отсутствии их – из мышечной реберной части диафрагмы, межреберных мышц или шейных мышц, формируют объединенную пробу, выделяют из нее среднюю пробу не менее 60 граммов.
Образцы из замороженных блоков мяса отбирают кусочками массой не менее 200 граммов. Для контрольной проверки качества, массы и температуры мясных замороженных блоков, производят выборку 10 % упаковочных мест, но не менее 10 мест от каждой партии, замер температуры производят жидкостными термометрами (не ртутными) со шкалой температуры от 0 до 1000о С в толще грудных и бедренных мышц.
На мясокомбинатах, убойных пунктах, холодильниках и складах временного хранения в выборку включают от однородной партии не более 10 % туш (полутуш) крупного рогатого скота, 5 % туш овец, свиней и 2 % замороженных или охлажденных блоков мяса. Точечные пробы от замороженных и охлажденных блоков мяса отбирают также целыми кусками не менее 200 граммов.
Из полученных точечных проб формируют среднюю пробу от партии, руководствуясь нормой отбора количества проб животноводческой продукции от партии согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Жануарлардың ерітілген майлары партиясынан сынамалар алу үшін партияның 10%-ын, бірақ кемінде 5 орама бірліктерін құрайтын іріктеме жасалады. Тұтыну орамасына буып-түйілген май партиясының әр жүзінші бірлігінен бір-бір орама бірлігі алынады. Брикеттердегі, саптаяқтардағы, банкалардағы және басқа да тұтыну орамаларындағы бір орамадан 50 грамм мөлшерінде нүктелі сынамалар алады. Нүктелі сынамалардан осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес партиядан мал шаруашылығы өнімдерінің сынамалары санын іріктеу нормасын басшылыққа ала отырып, партиядан ортаңғы сынама қалыптастырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3. Тауық, үйрек, үй қоянының етінен сынама ұшалармен немесе жартылай ұшалармен, қаз және күрке тауықтан ширек ұшалармен алынады. Құс ұшалары сатуға жеткізілетін партиядан кездейсоқ таңдау әдісімен алынады. Нүктелік сынамалардан біріктірілген сынама құрайды, біріктірілген сынамадан осы Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу ерекшеліктеріне 1-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі – Сынамаларды алу ерекшеліктері) құс, үй қояндары партиясынан іріктеу нормаларын басшылыққа ала отырып партияның ортаңғы сынамалары бөліп шығарылады.
Зертханалық зерттеулер жүргізу үшін іріктелген қораптардан үш үлгі (ұша) алады.
Органолептикалық бағалау кезінде: сыртқы түрі мен тұмсығының түсі, ауыз қуысының, көз алмасының, ұша беткейінің, кеуде-құрсақ серозды қабығының кілегей қабығы сынама алмай, сыртынан тексеріп қараумен анықталады. Құс еті сорпасының хош иістілігі мен мөлдірлігін анықтау үшін құстың 70 грамм бұлшық ет ұлпасын, үй қоянының етінен үй қоянының 25 грамм бұлшық ет кесегі алынады.
Біріктірілген сынамалардан микробиологиялық көрсеткіштерге 250 грамм ортаңғы сынама алынады.
Спектрометриялық құралдармен радиациялық бақылау жүргізу үшін нүктелік сынамалардан біріктірілген сынама құрайды, одан кемінде
1 киллограммнан ортаңғы сынама бөліп алады.
Радиациялық бақылау жүргізу үшін нүктелік сынамалардан біріктірілген сынаманы қалыптастырады, одан кемінде 1 килограмм ортаңғы сынаманы бөліп алады.
Фермада сынамаларды іріктеу кезінде іріктеме көлемі тауықтар, үйректер үшін кемінде үш ұшадан және қаздар мен күрке тауықтарда кемінде үштен жартылай ұшаларды құрайды.
Қояндар етінің сынамаларын іріктеу тауықтар мен үйректердің ұшаларын іріктеуге ұқсас жасалады, бірақ әрбір көліктік орамадан қоянның бір ұшасынан артық іріктемейді.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для получения пробы от партии топленных животных жиров составляют выборку, которая составляет 10 % от партии, но не менее 5 упаковочных единиц. От партии жира, фасованного в потребительскую упаковку, отбирают от каждой сотой потребительской упаковки по одной упаковочной единице. От партии жира в брикетах, стаканчиках, банках и другой потребительской упаковки точечные пробы отбирают в количестве 50 грамм из одной упаковки. Из точечных проб формируют среднюю пробу от партии, руководствуясь нормой отбора количества проб животноводческой продукции от партии согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Отбор проб мяса кур, уток, кроликов проводится тушками или полутушками, гусей и индеек – четвертинами тушек. Тушки птиц отбирают от поставляемой на реализацию партии методом случайной выборки. Из точечных проб формируют объединенную пробу, из объединенной пробы выделяют средние пробы от партии руководствуясь нормами выборки от партии птицы, кроликов согласно приложению 1 к настоящим Особенностям отбора проб перемещаемого (перевозимого) объекта и биологического материала (далее – Особенности отбора проб).
Из ящиков выборки отбирают три образца (тушки) для проведения лабораторных исследований.
При органолептической оценке внешний вид и цвет клюва, слизистой оболочки ротовой полости, глазного яблока, поверхности тушки, грудобрюшной серозной оболочки определяют внешним осмотром без отбора проб. Для определения аромата и прозрачности бульона мясо птиц отбирают мышечную ткань птицы 70 граммов, от мяса кроликов - кусочки мышц кролика 25 граммов.
Из объединенной пробы на микробиологические показатели отбирают среднюю пробу 250 граммов.
Для проведения радиационного контроля спектрометрическими приборами из точечных проб формируют объединенную пробу, из нее выделяют среднюю пробу не менее 1 килограмма.
При отборе проб на ферме объем выборки составляет не менее трех тушек для кур, уток и не менее трех полутушек гусей и индеек.
Отбор проб мяса кроликов проводят аналогично отбору тушек кур и уток, но от каждой транспортной упаковки отбирают не более одной тушки кролика.

4. Сұйық бал сынамаларын іріктеуді диаметрі 10 – 12 миллиметр сынама алатын алюминий түтіктермен, қою балдан – 100 грамм нүктелі сынаманы әр түрлі қабаттардан майға арналған сүңгілермен жүргізеді.
Органолептикалық көрсеткіштерге балды зертханалық зерттеу жүргізу үшін 100 грамм ортаңғы сынаманы іріктейді, радиациялық бақылау жүргізу үшін салмағы кемінде 1 килограмм болатын ортаңғы сынаманы бөліп алады, осы Сынамаларды алу ерекшеліктеріне 2-қосымшаға сәйкес балды іріктеу нормаларын басшылыққа ала отырып, бар партиясынан орама бірліктерінің іріктемесін жасайды.
5. Сынамаларын іріктеудің алдында ыдыстардағы сүтті мұқият араластырады. Цистерналардағы сүт және сүт өнімдерінің органолептикалық, физикалық-химиялық және микробиологиялық көрсеткіштері бойынша сапасын бақылау үшін біріктірілген сынама қалыптастыруға 250 миллилитр нүктелік сынама іріктейді, ортаңғы сынаманың көлемі 1 литрді құрайды.
Уытты заттардың, антибиотиктердің қалдық мөлшерінің бар болуына радиациялық бақылау жүргізу үшін біріктірілген сынамадан салмағы кемінде 2 литр болатын ортаңғы сынама іріктеледі.
Цистерналардағы сүт және сүт өнімдерінің сапасын физикалық-химиялық және микробиологиялық көрсеткіштері бойынша бақылау үшін өнімнің әр партиясынан біріктірілген сынама іріктеледі. Біріктірілген сынаманың көлемі 1,5 литрден аспайды.
Құтыларда шығарылатын сүт, кілегейден құтылардың 5%-ы іріктеуге жатады. Сынама іріктеу алдында сүтті піспекпен араластырады. Сынама құтының түбіне дейін түсірілетін металл түтікшемен іріктеледі. Сынама іріктеуге түскен әр құтыдан зерттелетін өніммен шайылатын таза ыдысқа ауыстырылады және араластырғаннан кейін одан көлемі 500 текше сантиметр көлемінде ортаңғы сынама іріктеп алынады.
Көліктік ыдыстағы сүттің, қаймақтың партиясынан іріктеме көлемі өнімі бар көліктік ыдыс көлемінің 5 %-ын құрайды. Партияда кемінде 20 бірлік болған жағдайда бір орама бірлігі алынады.
Тұтынушы ыдысындағы (бөтелкелер, пакеттер) сүт өнімдерінен сынамаларды іріктеу кезінде осы орамалар нүктелік сынамалар болып табылады.
Тұтынушы ыдысындағы сүт, кілегей партиясынан іріктеме құрау кезінде біріктірілген сынаманы бөліп алу, ортаңғы сынаманы құрау үшін осы Сынамаларды алу ерекшеліктеріне 3-қосымшаға сәйкес сүт, кілегей партиясынан іріктеу нормаларын басшылыққа алады.
Май, сүзбе, ірімшік, үйде дайындалған бұдан басқа ашытқы сүт өнімдерінен нүктелік сынамаларды өнімнің әр түрлі қабаттарынан: қаймақтан 100 грамм, майдан 50 грамм, сүзбе ірімшіктен – 100 грамм, сүзбеден – 50 грамм, ашыған сүт өнімдерінен – 100 миллилитр мөлшерінде іріктейді. Май, сүзбе, ірімшік, үйде дайындалған ашытқы сүт өнімдерінен нүктелік сынамаларды өнімнің әр түрлі қабаттарынан: қаймақтан, кілегейден 15 грамм, майдан 10 грамм, сүзбеден, сүзбе ірімшіктен – 20 грамм, ашыған сүт өнімдерінен – 50 миллилитр мөлшерінде іріктейді.

4. Отбор проб жидкого меда проводят трубчатым алюминиевым пробоотборником диаметром 10-12 миллиметров, плотный мед – щупом для масла из разных слоев, точечная проба 100 граммов.
Для проведения лабораторных исследований меда на органолептические показатели средняя проба 100 граммов, радиационного контроля выделяют среднюю пробу массой не менее 1 килограмма от партии меда, составляют выборку упаковочных единиц, где руководствуются нормами выборки меда согласно приложению 2 к настоящим Особенностям отбора проб.
5. Перед отбором проб молоко в емкостях тщательно перемешивают. Для контроля качества молока и молочных продуктов в цистернах по органолептическим, физико-химическим и микробиологическим показателям отбирают точечные пробы 250 миллилитров для формирования объединенной пробы, объем средней пробы составляет 1 литр.
Для проведения радиационного контроля, содержания токсичных элементов, остаточного количества антибиотиков из объединенной пробы отбирают среднюю пробу массой не менее 2 литров.
Для контроля качества молока и молочных продуктов в цистернах по физико-химическим и микробиологическим показателям отбирают объединенную пробу от каждой партии продукта. Объем объединенной пробы не более 1,5 литров.
От молока, сливок, выпускаемых во флягах, выборке подлежит 5 % фляг. Перед отбором проб молока перемешивают мутовкой. Пробы отбирают металлической трубкой, погружая ее до дна фляги. Пробу переносят из каждой фляги, попавшей в выборку в чистый сосуд, который споласкивают исследуемым продуктом, и оттуда, после перемешивания, выделяют среднюю пробу объемом 0,5 кубических сантиметров.
Объем выборки от партии молока, сливок в транспортной таре составляет 5 % от объема транспортной тары с продукцией. При наличии в партии менее 20 единиц - отбирают одну упаковочную единицу.
При отборе проб молока в потребительской таре (бутылки, пакеты) точечными пробами являются данные фасовки.
При формировании выборки от партии молока, сливок в потребительской таре для выделения объединенной пробы, затем формирования средней пробы руководствуются нормами выборки от партии молока, сливок согласно приложению 3 к настоящим Особенностям отбора проб.
От масла, творога, брынзы и кисломолочных продуктов, за исключением домашнего приготовления отбирают точечные пробы из разных слоев продукта в количестве: сметана - 100 грамм, масло - 50 грамм, творог - 100 грамм, брынза - 50 грамм, кисломолочные продукты - 100 миллилитров. От масла, творога, брынзы, кисломолочных продуктов домашнего приготовления отбирают точечные пробы из разных слоев продукта в количестве: сметана, сливки - 15 грамм, масло - 10 грамм, творог, брынза - 20 грамм, кисломолочные продукты - 50 миллилитров.

6. Жұмыртқаның ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға және қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін айқындау үшін әр түрлі нүктелерден: 50 жұмыртқаға дейін – 4 дана, 100-ге дейін – 6 дана, 1000-ға дейін – 10 дана, 2000-ға дейін – 15 дана, 3000-ға дейін – 20 дана, 3000-нан астам – 24 дана мөлшерінде сынама алынады.
Құрғақ жұмыртқа өнімдерін алу кезінде партиядан 200 граммнан асырмай сынама алынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Балық және балық өнімдерінен сынамалар партияны барынша сипаттайтын әр түрлі жерлерден алынады, іріктемеге орамдардың 10%-ы енгізіледі. Тірі, балғын, салқындатылған партияны бақылау үшін балықтың массасы бойынша 1–2% алады. Зерттеуге балықтың барлық түрлері бөлек-бөлек жатқызылады.
Балықтың ұсақ даналарынан нүктелік сынамалар бүтін ұшалармен:
1) бір балықтың салмағы 100 грамға дейін болса әр орамадан 5 – 7 дана;
2) бір балықтың салмағы 1 килограмға дейін болса әр орамадағы 1 – 2 балықтан 100 грамнан 2 сынама мөлшерінде;
3) бір балықтың салмағы 1 кг-нан артық болса – 3 балықтан әр қайсысынан басынан арқа бөлігіне дейінгі ені 5 сантиметр жеке кесектер алынады, кемінде 1 килограммнан, қымбат балықтар үшін 500 граммнан аспайтын ортаңғы сынама бөліп алынады.
Описторхозға зерттеу үшін әрқайсысының ені арқа бөлігінен 5 сантиметрді құрайтын жеке кесектер алынады.
8. Кептірілген және мұздатылған ұсақ асшаяндар, крильдің, кальмардың, трубачьтың біріктірілген сынамасының ортаңғы сынамасы 1 килограмнан аспауға тиіс.
9. Мұздатылған асшаяндар, крильдің, кальмардың, трубачь пен кептірілген омыртқасыздардың біріктірілген сынамасынан ортаңғы сынама 1 килограммнан аспауға тиіс.
10. Мұздатылған балықтан сынама іріктеу кезінде – 10С температураға дейін ерітеді. Салмағы 1 килограмнан аспайтын ұсақ балықты талдау үшін мүшелемей алады, ал салмағы 1 килограммнан асатын балықты ұзындығы 5 сантиметрден аспайтын немесе 200 граммнан аспайтын кесектерге бөледі. Көліктік орамалардағы балық және балық өнімдерінен біріктірілген сынама, ортаңғы сынама құрау үшін осы Сынамаларды алу ерекшеліктеріне 7-қосымшаға сәйкес балық және балық өнімдерінің көліктік орамаларын іріктеу нормаларын басшылыққа алынады.
11. Нетто салмағы 500 грамм және одан кем банкаларға салынған уылдырық үшін өнім партиясынан бес банка алынады. Әр іріктеп алынған банканың әр түрлі жерінен біріктірілген сынаманы құрайтын үш нүктелік сынама іріктеледі, одан салмағы 400 грамм ортаңғы сынама бөліп алынады.

6. Для определения соответствия яиц ветеринарным (ветеринарно-санитарным) требованиям и требованиям безопасности отбирают пробы из разных точек в количестве: до 50 яиц - 4 штуки, до 100 - 6 штук, до 1000 - 10 штук, до 2000 - 15 штук, до 3000 - 20 штук, свыше 3000 – 24 штук.
При отборе сухих яичных продуктов из партии отбирают не более 200 грамм.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Пробы рыбы и рыбной продукции отбирают из разных мест, наиболее характеризующих партию, в выборку включают 10 % упаковок. Для контроля живой, свежей охлажденной партии отбирают 1-2 % рыбы по массе. Исследованию подлежат все виды рыб отдельно.
Точечные пробы от мелких экземпляров рыб отбирают целыми тушками в количестве:
1) при весе одной рыбы до 100 грамм - 5-7 штук из каждой упаковки;
2) при весе одной рыбы до 1 килограмма – 2 пробы по 100 грамм от 1-2 рыб из каждой упаковки;
3) при весе одной рыбы более 1 килограмма - от 3 рыб отдельные куски, шириной каждый 5 сантиметра от головной и спинной части, формируют объединенную пробу, выделяют среднюю пробу не менее килограмма, для дорогостоящей рыбы не более 500 граммов.
Для исследования на описторхоз отбирают отдельные куски, шириной каждый 5 сантиметров от спинной части.
8. Из объединенной пробы сушеных и мелких замороженных креветок, криля, кальмара, трубача средняя проба не должна превышать 1 килограмма.
9. Из объединенной пробы мороженых креветок, криля, кальмара, трубача и сушеных беспозвоночных средняя проба не должна превышать 1 килограмма.
10. При отборе проб замороженной рыбы размораживают до температуры -10С. Мелкую рыбу массой не более 1 килограмма отбирают для анализа без разделки, а рыбу более 1 килограмма разделывают на куски длиной не более 5 сантиметров или массой не более 200 грамм. Для формирования объединенной пробы, средней пробы руководствуются нормами отбора транспортных упаковок рыбы и рыбопродуктов, согласно приложению 7 к настоящим Особенностям отбора проб.
11. Для икры, упакованной в банки массой нетто 500 грамм и менее, от партии продукции отбирают пять банок. Из различных мест каждой отобранной банки отбирают три точечные пробы, из которых составляют объединенную пробу, из нее выделяют среднюю пробу массой 400 граммов.

12. Салмағы 5 килограмнан артық бактардағы уылдырықтан бір банка алынады. Әр түрлі жерлерінен нүктелік сынамалар іріктеледі олардан біріктірілген сынама, салмағы 400 грамм ортаңғы сынама құралады.
2-тарау. Жануарлардан алынатын шикізаттың сынамаларын алу ерекшеліктері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Сапасын анықтау үшін ішек-қарын партиясынан кемінде 2% тауарлы бірлік (буда, байлам, тізбек) алынады.
14. Бумаларға буып-түйілген жүн партиясынан 10% бума іріктеледі. Біріктірілген сынаманы әрқайсысының салмағы 50 граммнан аспайтын, әр саңылаудан қолмен алынған нүктелік сынамалардан құрайды. Біріктірілген сынамадан салмағы кемінде 1 килограмм болатын ортаңғы сынама іріктеледі.
3-тарау. Жемшөп пен жемшөп қоспаларының сынамаларын алу ерекшеліктері
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Егер жасыл жемшөп тікелей жануарларды азықтандыруға арналса, сондай-ақ улы өсімдіктермен, нитраттармен, пестицидтердің қалдықтарымен уланғандығына күдік туған кезде жасыл жемшөп сынамаларын жайылым, шабындық, жемшөп дақылдарының учаскелерінен алады. Сынамаларды іріктеу учаскесінің кемінде 10 нүктесінен алынады. Алынған нүктелік сынамаларды мұқият араластырады, тегіс қабат және шағын будалар етіп төсейді, кейін сынамаларды біріктіреді және салмағы 2 килограмм (ботаникалық құрамын анықтау үшін және химиялық анализге), радиациялық бақылау үшін кемінде 3 килограмм ортаңғы үлгі алады. Шабындықта үлгілерді әр орудан алады. Ол үшін әр учаскеден ауданы 1–2 шаршы метр кемінде 10-нан бөлінген бөлімін бөліп алып, одан биіктіктегі жерден 5 сантиметр болатын шөп орылады. Нүктелік сынамаларды алуды шықтан кейін және күн батқанға дейін құрғақ ауа райында жүргізеді, әр бөлінген бөліміндегі шалғы жолынан кемінде 10 жерден уыстап шөп алады.
16. Шөп маяның әр түрлі деңгейінен 0,5 – 1 метр биіктіктен бастап кем дегенде 10 нүктеден алынады. Нүктелік сынаманың салмағы 200 – 250 граммды құрауы тиіс. Маяланған шөптің әр 5 тоннасынан салмағы кемінде 2 килограммнан біріктірілген сынама іріктейді.
17. Сүрлем, пішендеме сынамаларын сақтауға (консервациялау үрдісі аяқталған соң) қойғаннан кейін кемінде 1 ай өткен соң және азықтандырғанға, өткізгенге немесе басқа шаруашылықтарға сатқанға дейін кемінде 10 күнге дейін сынама іріктейді. Жануарлардың сүрлемнен немесе пішеннен улануына күдік туған жағдайда, сынаманы мұндай жағдайлар пайда болғаннан кейін тез арада алады.
Нүктелік сынамаларды қабаттың бүкіл тереңінен сынама алғышпен іріктейді. Сүрлемнен сапалық талдауға сынамаларды іріктеу кезінде негізгі массадан түсі бойынша қатты өзгешеленетін үстіңгі (бүлінген) қабатын алдын ала алып тастайды және үлгіге қоспайды, улануға күдік туған жағдайда жеке алады. Әр қоймадан кем дегенде үш сынама іріктейді. Бүйір тұстары ашық траншеяларда сынамаларды іріктеу нүктелерін бір-бірінен тең арақашықтықта диагональ бойынша орналастыру ұсынылады: біреуі траншеяның ортасында және екеуі қабырғадан (шетінен) 0,5 метр шетінде және бесеуі – құрылыстардың бүйір тұстарында; бүйір тұстары бар траншеяларда – қабырғадан 0,5 метр болуға тиіс. Біріктірілген сынаманы үлдір немесе брезентке орналастырады және мұқият әрі тез араластырғаннан кейін бірнеше жерден салмағы 1 килограмм шамасында ортаңғы сынама іріктеледі. Ортаңғы үлгіні банкаларға салады, хлороформ және толуол (1:1) қоспасын қосады, және оны бірдей бөліктермен 1 килограмм массасына 5 милилитр есебімен ыдыстың түбіне, ортасына және үстіне енгізеді, тығын немесе қақпақтарымен нығыздап жабады.

12. Для икры в баках массой более 5 килограмм отбирают одну банку. Из различных мест отбирают точечные пробы, из которых составляется объединенная проба, средняя проба массой 400 граммов.
Глава 2. Особенности отбора проб сырья животного происхождения
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
13. От партии кишок для определения качества отбирают не менее 2 % товарных единиц (пучков, пачек, связок).
14. От партии шерсти, упакованной в кипы, делают выборку 10 % кип. Объединенную пробу составляют из точечных проб массой не более 50 граммов каждая, отобранных вручную из каждого отверстия. Из объединенной пробы выделяют среднюю пробу массой не менее 1 килограмма.
Глава 3. Особенности отбора проб кормов и кормовых добавок
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15. Пробы зеленых кормов отбирают с пастбищ, лугов, участков кормовых культур в том случае, если зеленая масса предназначается непосредственно скармливанию животным, а также при подозрении на отравление ядовитыми растениями, нитратами, остатками пестицидов. Отбор проб проводят не менее чем с 10 точек участка. Точечные пробы тщательно перемешивают, расстилают ровным слоем и небольшими пучками, затем пробы объединяют и отбирают средний образец массой 2 килограмма (для определения ботанического состава и химического анализа), не менее 3 килограмма для радиационного контроля. На сенокосах образцы берут с каждого укоса. Для этого на каждом участке выделяют не менее 10 делянок площадью 1-2 квадратных метров скашивают на них траву на высоту 5 сантиметров от земли. Отбор точечных проб проводят в сухую погоду, после росы и до захода солнца, из прокосов на каждой делянке горстями отбирают траву не менее чем из 10 мест.
16. Пробы сена отбирают не менее чем в 10 точках скирды на разных уровнях, начиная с высоты 0,5-1 метр. Масса точечной пробы должна составлять 200-250 грамм. От каждых 5 тонн заскирдованного сена берут объединенную пробу массой не менее 2 килограмма.
17. Пробы силоса, сенажа отбирают не ранее чем через 1 месяц после закладки на хранение (после окончания процесса консервации) и не менее чем за 10 дней до скармливания, сдачи или продажи другим хозяйствам. В случае подозрения на отравление животных силосом или сенажом пробы берут немедленно после возникновения таких случаев.
Точечные пробы отбирают пробоотборником на всю глубину слоя. Верхний слой (порченый), резко отличающийся по цвету от основной массы при отборе проб на качественный анализ силоса, предварительно убирают и в образец не включают, при подозрении на отравление - отбирают отдельно. От каждого хранилища отбирают минимум три пробы. Рекомендуется точки отбора проб в траншеях с открытыми торцовыми сторонами располагать по диагонали на равных расстояниях друг от друга: одна должна находиться в центре траншеи и две - на концах на 0,5 метра от стен (краев) и пять - от торцовых сторон сооружений; в траншеях с боковыми торцовыми сторонами - на 0,5 метра от стен. Объединенную пробу помещают на пленку или брезент и после тщательного и быстрого перемешивания выбирают из нескольких мест средний образец массой около 2 килограммов. Средний образец помещают в банки, добавляют смесь хлороформа и толуола (1:1), вносят ее равными частями на дно, в середину емкости и сверху из расчета 5 миллилитров на 1 килограмм массы, плотно закрывают пробками или крышками.

18. Қоймалар мен алаңдарда 1,5 метрге дейінгі биіктікте сақталатын бидайдан, арпадан, сұлы жармасынан нүктелік сынамалар бұрап кигізілетін штангалары бар қолдық қуыс бұрғымен алынады. Үйіндінің үстіңгі қабатын секцияларға бөледі (әрқайсысы шамамен 200 м2). Сынамаларды қойма қабырғасынан (алаң шетінен) және секцияның шекарасынан 1 метр қашықтықтан алты нүктеден бір-бірінен бірдей қашықтықтан алады. Партиядағы астық аз болғанда 100 метрге дейінгі алаңда партияның бетіндегі төрт нүктеден нүктелік сынамалар алуға жол беріледі.
Нүктелік сынамалар үйіндінің жоғарғы беткейінен 10 – 15 сантиметр тереңдіктегі қабатынан, ортаңғы және төменгі қабаттарынан іріктеледі. Ортаңғы сынама кемінде 2 килограммнан, салмағы кемінде 100 грамм болатын 20-дан нүктелі сынама іріктеледі.
Егер келісімшартта арнайы ескертпе болмаса, нүктелік сынамалар әрбір тиелген вагондардан немесе автопойыздан, 3,5 метрлік ұзындықтағы шонақтан (тіркемеден) салмағы кемінде 1 килограмнан төрт нүктеден, 3,5-нан 4,5 метрліктен салмағы кемінде 1,5 килограмнан алты нүктеден, 4,5-нан және одан көп метрліктен салмағы кемінде 2 килограмнан сегіз нүктеден іріктеледі. Әрбір топтамадан кемінде 2 килограмнан ортаңғы сынаманы бөліп шығарады.
Вагондарға, кемеге өнімді тиегенде (түсіргенде) тік түсетін ағыстың өзгеретін жерлерінде қиылыстыру жолымен тең уақыт аралығында ожау немесе автоматты сынама алғышпен, бұл ретте өнімнің жылдамдығы негізінде әрбір тоннаға 100 грамм есебінен, партиядан кемінде 2 килограммнан алады.
Тігілген қаптардан нүктелік сынамаларды қаптың қол жетімді үш нүктесінен қап тәрізді сүңгімен алады. Сүңгіні қаптың жіптерін жылжытып, науасын төмен қаратып, қаптың ортаңғы бөлігіне бағыттап енгізеді. Пайда болған тесікті сүңгінің ұшымен крест тәрізді әрекетпен бітейді. Ортаңғы сынаманың жалпы салмағы-кемінде 2 килограмм.
19. Үйінді түрінде сақталатын немесе жеткізіліп берілетін құнарландырылған жемшөп партиясынан нүктелік сынамалар ожау немесе конусты сүңгімен шахмат тәртібімен әр түрлі (үстіңгі, ортаңғы, төменгі) қабаттардан іріктеледі. Нүктелік сынамаларды біріктіреді, мұқият араластырады және салмағы кемінде 2 килограммнан біріктірілген сынама іріктеледі.
20. Сығындыдан, шроттан нүктелік сынамаларды іріктеу кезінде өнімді вагондарға, автокөлікке, кемеге тиеу (түсіру) кезінде тік түсетін ағыстың өзгеретін жерлерінде қиылыстыру жолымен тең уақыт аралығынан кейін ожау немесе автоматты сынама алғышпен іріктеледі. Нүктелік сынамаларды алу мерзімділігін белгілеу өнімнің жылдамдығы негізінде әрбір тоннаға 100 грамм есебінен, партиядан кемінде 2 килограмм болуға тиіс.

18. Точечные пробы зерна, ячменя, овса хранящегося на складах и на площадках при высоте насыпи до 1,5 метра, отбирают ручным щупом с навинчивающимися штангами. Поверхность насыпи делят на секции (каждая примерно 200 квадратных метров). Пробы отбирают в шести точках на расстоянии 1 метра от стен склада (края площадки) и границ секции и на одинаковом расстоянии друг от друга. При небольших количествах зерна в партии допускается брать точечные пробы в четырех точках поверхности секции площадью до 100 метров.
Точечные пробы отбирают из верхнего слоя на глубине 10-15 сантиметров от поверхности насыпи, из среднего и нижнего слоев. Отбирают не менее 20 точечных проб весом не менее 100 грамм, средняя проба не менее 2 килограмма.
Если не имеется специальной оговорки в контракте, то отбор точечных проб осуществляется из каждого загруженного вагона или автопоезда, кузова (прицепа) с длиной кузова: 3,5 метра в четырех точках весом не менее 1 килограмма, 3,5 до 4,5 метра в шести точках весом не менее 1,5 килограмма, от 4,5 метра и более в восьми точках весом не менее 2 килограмма. Выделяют среднюю пробу от партии не менее 2 килограмма.
При погрузке (выгрузке) продукции в вагоны, судно отбирают путем пересечения в местах перепада вертикально падающей струи ковшом или автоматическим пробоотборником через равные промежутки времени, при этом исходят от скорости продукта из расчета 100 грамм на каждую тонну, не менее 2 килограмма от партии.
Из зашитых мешков точечные пробы отбирают мешочным щупом в трех доступных точках мешка. Щуп вводят по направлению к средней части мешка желобком вниз, сдвигая нити мешка. Образовавшееся отверстие заделывают крестообразными движениями острия щупа. Общая масса средней пробы не менее 2 килограмм.
19. От партии концентрированных кормов, хранящихся или доставленных насыпью, точечные пробы отбирают ковшом или конусным щупом в шахматном порядке из разных слоев (верхнего, среднего, нижнего). Точечные пробы объединяют, тщательно перемешивают и отбирают объединенную пробу, выделяют среднюю пробу не менее 2 килограмма.
20. При отборе проб жмыхов, шротов точечные пробы при погрузке (выгрузке) продукции в вагоны, автотранспорт, судно отбирают путем пересечения в местах перепада вертикально падающей струи ковшом или автоматическим пробоотборником через равные промежутки времени. Периодичность отбора точечных проб устанавливают в зависимости от скорости продукта из расчета 100 грамм на каждую тонну, но не менее 2 килограмма от партии.

Қоймаларда үйінді түрінде сақталатын сығындыдан, шроттан нүктелік сынамаларды конусты сүңгімен күнжара үшін әр 1 шаршы метрден кейін және шроттар үшін әр 2 шаршы метрден кейін шахматты тәртіппен үстіңгі, ортаңғы және төменгі қабаттарынан іріктейді. Іріктелген нүктелі сынамаларды таза ыдысқа төгеді, мұқият араластырады және біріктірілген сынама іріктейді. Өнімнің ортаңғы сынамасын біріктірілген сынамадан кварттау жолымен қолмен бөліп алады. Партиядан сынаманың ортақ салмағы 2 килограммнан кем болмауға тиіс.
21. Ұнтақ тәрізді және ұсақ кристалды минералды заттардың, карбамидтің, фосфатты жемшөп қоспаларының ортаңғы үлгілерін іріктеуді астық және ұн тәрізді жемшөптерден сынамалар іріктеуге ұқсас әртүрлі жерлерден сүңгімен жүргізеді. Ортаңғы үлгіні 2 килограммға тең етіп жасайды.
Құрама жемдер, шөп ұны, ағаш жапырағының ұны, кебек, жарма, жемшөп ашытқысы, паприн, эприн және басқа да ақуыз жемшөптері. Қоймаларда, шаруашылықтарда даналанған және түйіршіктелген жемшөптен нүктелік сынамаларды вагондық немесе қамбалық сүңгімен, ол болмаған жағдайда, әрқайсысы 4-5 шаршы метр алаңды шаршы орталығынан қалақпен үйіндінің 0,75 метрге дейінгі биіктігінде – үстіңгі және астыңғы, 0,75 метрден жоғарыда – жоғарғы, ортаңғы және төменгі қабаттарынан іріктейді. Талдау үшін ортаңғы үлгінің салмағы 2 килограммнан кем болмауға тиіс.
22. Бактериологиялық зерттеулер үшін жемшөптің әр партиясынан салмағы 500 граммнан екі ортаңғы үлгі алынады. Үлгілерді стерильді пластмасса немесе шыны ыдысқа немесе полиэтилен қапқа буып-түйеді.
4-тарау. Биологиялық материалдың сынамаларын алу ерекшеліктері
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Тиісті биологиялық материалдың сынамаларын (қан, қан сарысуы, шырыш, зәр, қи, қырындылар, биопсия тәсілімен алынған материалдар) жануарлар ауруларына тірі кезінде диагностика жүргізу мақсатында жинайды.
Тиісті патологиялық материалдың сынамаларын инфекциялық, инвазиялық ауруға немесе улануға күдік туған кезде жануардың ауруының немесе өлім-жітімнің (құстарды, аңдарды, бал араларын, балықтарды қоса алғанда) себебін анықтау немесе растау мақсатында жинайды (патологиялық материал жас өлекселерден алынады). Ұсақ жануарлар мен құстардың өлекселері бітеу ыдыста тұтастай ветеринариялық зертханаға жіберіледі. Сынамаларды мұздатылған күйінде жібереді, сондай-ақ жедел жөнелту кезінде құрғақ мұз қолданады. Жылдың жылы мезгілінде мұздатылмаған ағзалардан немесе төлдерден жеке ағзаларды консервілемей жөнелтеді, жоқ дегенде 30% глицерин ертіндісімен консервілейді. Ішкі ағзалардан – паренхиматозды ағзалардың бөлігін (жүрек, өкпе, көк бауыр, бүйрек, бауыр лимфа түйіні бар бауыр немесе өті жоқ өт қабы) стерильді қайшымен кеседі, әрқайсысын пергамент қағазына орайды және стерильді пакеттермен жолдайды. Инфекцияның таралуына жол бермеу үшін патологиялық материалды ұқыптылықпен (жәшікке немесе қораптарға буып-түйіледі) жеткізеді. Тұрып қалған өлекселерден міндетті түрде түтікше тәрізді сүйекті алады. Бактериологиялық зерттеу үшін өлген уақыты анықталмаған патологиялық материалдан жұлынды жібереді. Тұрып қалған өлекседен сібір жарасын анықтау үшін құлақ қуысы немесе басқа материал алынады.

Точечные пробы жмыхов, шротов хранящейся на складах насыпью, отбирают конусным щупом в шахматном порядке из верхнего, среднего и нижнего слоев через каждый 1 квадратный метр для жмыхов и через каждые 2 квадратных метра для шротов. Отобранные точечные пробы ссыпают в чистую тару, тщательно перемешивают и получают объединенную пробу. Среднюю пробу продукции выделяют из объединенной пробы вручную путем квартования. Общая масса средней пробы от партии не менее 2 килограмма.
21. Отбор средних образцов порошковидных и мелкокристаллических минеральных веществ, карбамида, фосфатных кормовых добавок проводят из разных мест щупом аналогично взятию проб зерновых и мучнистых кормов. Общая масса средней пробы не менее 2 килограмм.
Комбикорма, мука травяная, мука из древесной зелени, отруби, мучка, сечка, дрожжи кормовые, паприн, эприн и другие белковые корма. На складах, хозяйствах из партий рассыпного и гранулированного комбикорма точечные пробы отбирают вагонным или амбарным щупом, а при его отсутствии совком из центра квадрата площадью 4-5 квадратных метров каждый: при высоте насыпи до 0,75 метра - из верхнего и нижнего слоев, свыше 0,75 метра - из верхнего, среднего и нижнего. Масса среднего образца не менее 2 килограмм.
22. Для бактериологического исследования от каждой партии корма составляют два средних образца весом не менее 500 грамм. Образцы упаковывают в стерильную пластмассовую или стеклянную посуду или полиэтиленовые мешки.
Глава 4. Особенности отбора проб биологического материала
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
23. Пробы соответствующего биологического материала (кровь, сыворотка крови, слизь, моча, фекалии, соскобы, материалы, взятые методом биопсии) отбирают с целью проведения прижизненной диагностики заболеваний животных.
Пробы соответствующего патологического материала отбирают с целью определения или подтверждения причины заболевания, гибели животных (включая птиц, зверей, пчел, рыб) при подозрении на инфекционную, инвазионную болезнь или на отравление (берется патологический материал из свежих трупов). Трупы мелких животных и птиц посылают в ветеринарную лабораторию целиком в непроницаемой таре. Пересылку проб проводят в замороженном состоянии, а также применяют сухой лед в случаях срочной отправки. В теплое время года из не замороженных органов или плодов отправляют отдельные органы, не консервируя их, в крайнем случае, консервируют 30 % раствором глицерина. Из внутренних органов - долю паренхиматозных органов (сердце, легкие, селезенку, почки, печень с печеночным лимфоузлом или желчный пузырь без желчи) режут стерильными ножницами, заворачивают каждый отдельно в пергаментную бумагу и направляют в стерильных пакетах. Патологический материал доставляют с предосторожностью (упаковывают в ящики или коробки) во избежание разноса инфекции. Из несвежих трупов обязательно берут трубчатую кость. Из патологического материала с неустановленной свежестью для бактериологического исследования посылают костный мозг. Из несвежих трупов для исключения сибирской язвы отбираются ушная раковина или другой материал.

24. Сұйық биологиялық материалды (қан, қан сарысуы, лимфа, жұлын сұйықтығы, өт және басқалар) диагностикалық зерттеулердің барлық кешенін жүргізуге мүмкіндік беретін көлемде бір рет қолданылатын инелер арқылы бір реттік шыны түтіктерге, қан алу жүйесіне пункция арқылы жинайды. Түтіктерді жануарлардың бірдейлендіру нөмірлерін жазып, таңбалайды.
Бактериологиялық және вирусологиялық зерттеулер үшін сұйық патологиялық материалды (қан, ірің, зәр, өт, экссудаттар) мыналар арқылы жібереді:
1) дәнекерленген пастер пипеткаларында, материалды алу алдында пипетканың екі шетін фламбирлейді, ал жіңішке шетін тік бұрыш етіп иеді, сындырады және күйдірілген жерден ағзаға терең енгізеді, материалды сорып алғаннан кейін пипетканың қызып кетуіне жол бермей, оны екі шетінен дәнекерлейді, кейін әр пипетканы мақтаға орайды және түтікке орналастырады;
2) инесі бар қайнатылған шприцтің көмегімен жиналған резеңке тығынмен нығыздап жабылған стерильденген түтікте.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.02.2019 № 64 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
25. Серологиялық зерттеулер үшін қан сарысуын алу мақсатында қанды таңертең, жануарларды азықтандырғанға дейін алады. Серологиялық зерттеулер үшін ірі қара малдан, жылқыдан, қойдан, шошқадан 5 – 10 миллилитрден қан алады.
Жылқыдан, ірі қара малдан, түйелерден, бұғылардан, қой және ешкілерден қанды асептика ережелерін сақтай отырып, мойынның жоғарғы үшінші бөлігінің күре тамырынан алады. Қан алатын жердің жүні мұқият қырқылады, ал терісі дезинфекцияланады. Шыны түтікке қан тамшылап емес, сорғалап ағуы керек. Тамшылап алынған және көпірген қан тез гемолизденеді және зерттеу кезінде көбіне бұрыс нәтиже береді. Қанды бір реттік зауыттық шприцпен алған кезде көпіртпей бірден алады және ақырындап шыны түтікке ауыстырады. Қанның жерге тамуын болдырмаған жөн. Ол үшін қанның бірінші порциясын жіберетін дезинфекциялық ерітіндісі бар банканы қолдану керек.
Шошқадан қанды құлағынан (шприці бар инемен), құйрығының ұшынан, алдыңғы қанды тері тамырынан (арқасымен жатқаны дұрыс) немесе көз тамырынан алады. Құйрығын алдын ала сабынды сумен жуады және дезинфекциялайды. Сосын ұшын қайшымен кесіп алады. Қанды алғаннан кейін құйрықтың ұшын дезинфекциялық (йод және басқа да) ерітіндімен өңдейді, байлайды және күйдіреді.
Терісі бағалы аңдардан және құстардан 1-2 миллилитрден қан алады, құстардан қанды қанат асты тамырынан немесе айдарынан алады.
Түлкі мен ақ түлкілерден жая тамырынан, қара күзендерден артқы аяғының ортаңғы саусағының жастықшасын немесе құйрығының шетін кесу жолымен алады.

24. Жидкий биологический материал (кровь, сыворотка крови, лимфа, спинномозговая жидкость, желчь и другое) отбирают при помощи пункции одноразовыми иглами в одноразовые пробирки, систем забора крови в объемах, позволяющих провести весь комплекс диагностических исследований. Пробирки маркируют с нанесением идентификационных данных животного.
Жидкий патологический материал (кровь, гной, моча, желчь, экссудаты) для бактериологических вирусологических исследований посылают:
1) в запаянных пастеровских пипетках, перед взятием материала оба конца пипетки фламбируют, а тонкий конец забивают под прямым углом, обламывают и вводят в глубь органа на прижженном месте, после насасывания материала пипетку запаивают с обоих концов, избегая нагревания, затем каждую пипетку завертывают в вату и помещают в пробирку;
2) в стерильных плотно закрытых резиновой пробкой пробирках, собранных при помощи прокипяченного шприца с иглой.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 13.02.2019 № 64 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Кровь для серологических исследований, с целью получения сыворотки берут утром, до кормления животных. Для серологического исследования берут по 5-10 миллилитров крови от крупного рогатого скота, лошадей, овец, свиней.
У лошадей, крупного рогатого скота, верблюдов, оленей, овец и коз кровь берут из яремной вены в верхней трети шеи с соблюдением правил асептики. Шерсть на месте взятия крови тщательно выстригают, а кожу дезинфицируют. Кровь должна стекать в пробирку струей, а не каплями. Кровь, взятая каплями и вспененная, скорее гемолизируется и часто дает неправильные результаты при исследовании. При взятии крови в разовый стерильный заводской шприц, ее переносят в пробирку сразу и медленно, предотвращая вспенивание. Не следует допускать, чтобы кровь попадала на землю. Для этого надо пользоваться баночкой с дезинфицирующей жидкостью, куда опускают первую порцию крови.
У свиней кровь берут из уха (иглой со шприцем), из кончика хвоста, из передней полой вены (лучше в спинном положении) или из глазной вены. Хвост предварительно обмывают водой с мылом и дезинфицируют. Затем кончик отрезают ножницами. После взятия крови кончик хвоста обрабатывают дезинфицирующим раствором (йода и другие), перевязывают или прижигают.
От пушных зверей и птиц - берут кровь по 1-2 миллилитра, у птиц кровь берут из подкрыльцовой вены или из гребешка.
У лисиц и песцов берут из бедренной вены, у норок - путем отсечения подушечки среднего пальца задней лапы или кончика хвоста.

Қан сарысуын тұндыру әдісімен алады. Қанды қоюландыру және сарысуды тұндыру үшін қаны бар шыны түтіктерді 20–300С немесе 37–380С-да 30-60 минут ұстайды, ұйыған қанды ыдыс қабырғаларынан болат шабақпен (құрсау) бөледі, шабақты әр сынамадан кейін спиртовканың үстінде фламбирлейді. Шыны түтіктерді 4-100С-де 20-24 сағат ұстайды. Тұнған сарысуларды құрғақ, стерильді шыны түтіктерге құяды, тығынмен жабады және зертханаға жолдайды. Қанның консервіленбеген сарысуы суық (4-80С) жерде сақтаған кезде алған күннен бастап 6 күн ішінде зерттеу үшін жарамды.
Сарысуды консервілеуді үш әдіспен жүргізеді:
1) химиялық – тек классикалық серологиялық зерттеулер үшін үнемі араластыра отырып, 1 миллилитр сарысуға 5%-дық фенол ерітіндісінің 0,05 миллилитрін (1 тамшысын) қосып (агглютинация реакциясы (АР), комплиментті байланыстыру реакциясы (КБР), роз бенгал сынамасы (РБС), комплиментті ұзақ байланыстыру реакциясы (КҰБР). Сондай-ақ құрғақ бор қышқылымен (2-4% сарысу көлеміне) қаныққан ерітіндіні алғанға және шыны түтіктің астында кішкене тұнба пайда болғанға дейін;
2) бір реттік мұздату жолымен. Қан зертханаға алынған күні жеткізіледі. Шыны түтіктегі қанды алдын ала стерильді пастер пипеткасымен немесе шыны таяқшамен шыны түтіктің шеттеріндегі ұйыған қанды қабатын алып тастап, бөлме температурасында бір-екі сағат ішінде немесе 370С термостатта 0,5-1 сағат тұндырады. Ұйындының ретракциясын жақсарту үшін шыны түтікшені 40С-да 1-2 сағатқа тоңазытқышқа орналастырады немесе минутына 3000 айналымда 10 минут немесе минутында 1500 айналымда 20 минут центрифугалайды. Сарысуды стерильді шыны түтіктерге (ампула, флакон) немесе қақпағы бар "Эппенфорд" типті полистирол микро түтіктерге стерильді пипеткалармен сорып алады.
Қан сарысуын тоңазытқышта зерттеуге дейін 2-40С температурада төрт-алты күннен асырмай сақтауға болады. Ұзақ сақталған кезде (2 аптадан артық) қан сарысуы мұздатылған күйінде 20-250С температурада сақталуға тиіс, 700С-ға дейін терең мұздатуға жол беріледі. Сарысуды 1 реттен артық мұздатуға және ерітуге жол берілмейді. Қанды жалпы жинау кезінде, сарысуды ұзақ сақтау кезінде зерттеуге дейін және антиденелердің белсенділігін жоғалтудың алдын алу мақсатында сарысу 20-400С-дан артық емес температурада терең суықта сақталуға тиіс.
Мұздатылған сарысуды ерітуге жол бермейтіндей температуралық шарттарда (тоңазытқыш сөмкелерде немесе мұзы бар термостарда, құрғақ мұз пайдалануға болады) тасымалдау керек.
Сарысуды пайдалану алдында толық еріту және антиденелердің шоғыркануын болдырмау үшін мұқият араластыру керек;

Сыворотку крови получают методом отстоя. Для свертывания крови и отстаивания сыворотки пробирки с кровью выдерживают 30-60 минут при 20-300С или 37-380С, сгусток крови от стенок отделяют стальной спицей (обводка), спицу после каждой пробы фламбируют над спиртовкой. Пробирки выдерживают при 4-100С 20-24 часа. Отстоявшуюся сыворотку сливают в сухие стерильные пробирки, закрывают пробками и направляют в лабораторию. Не консервированная сыворотка крови пригодна для исследования в течение 6 дней со дня взятия, при хранении ее на холоде (4-80С).
Консервирование сывороток проводят тремя методами:
1) химическим - только для классических серологических исследований (реакция агглютинации (РА), реакция связывания комплемента (РСК), роз бенгал проба (РБП), реакция длительного связывания комплемента (РДСК) с добавлением 0,05 миллилитра (1 капля) 5 %-ного раствора фенола на 1 миллилитр сыворотки при постоянном перемешивании. Также с сухой борной кислотой (2-4 % к объему сыворотки) до получения насыщенного раствора и образования на дне пробирки небольшого осадка кристаллов;
2) путем однократного замораживания. Кровь доставляется в лабораторию в день взятия. Кровь в пробирке отстаивают в течение одного-двух часов при комнатной температуре или 0,5-1 часа при 370С в термостате, предварительно отслоив стерильной пастеровской пипеткой или стеклянной палочкой сгусток от краев пробирки. Для лучшей ретракции сгустка пробирку помещают в холодильник при 40С на 1-2 часа или центрифугируют 10 минут при 3000 оборотах/минуту или 20 минут при 1500 оборотах/минуту. Сыворотку отсасывают стерильной пипеткой в стерильные стеклянные пробирки (ампулы, флаконы) или полистироловые микропробирки типа "Эппендорф" с крышками.
Сыворотка крови может храниться до исследования в холодильнике при 2-40С не более четырех-шести дней. При длительном хранении (более двух недель) сыворотку крови необходимо хранить в замороженном виде при температуре -20-250С, допускается глубокое замораживание до -700С. Не допускается замораживание и размораживание сыворотки более 1 раза. При массовом заборе крови, при длительном хранении сывороток до исследования и с целью предупреждения потери активности антител, необходимо хранить сыворотки в глубоком холоде, при температуре не выше -20-400С.
Перевозка замороженных сывороток осуществляется при тех же температурных условиях, не допускающих размораживания (в сумках-холодильниках или термосах со льдом, можно использовать сухой лед).
Сыворотку перед исследованием необходимо разморозить полностью и тщательно перемешать во избежание потери концентрации антител;

3) кептіру (лептоспироз) арқылы.
Сарысуды (0,4 миллилитр) сүзгілеу қағазына (5х5 см) жағады және толық кепкенге дейін шашыраңқы жарықта ұстайды. Сарысуы бар әрбір бетте жай қарындашпен тиісті жазбалар жасайды, пергамент қағазына орайды (әр сынаманы жеке-жеке), конвертке буып-түйеді және сол күйінде зертханаға жібереді, онда құрғақ сарысудың әр сынамасын екі миллилитр физикалық ерітіндісі бар шыны түтікке орналастырады. 6-10 сағат термостаттайды және 24 сағат бөлме температурасында ұстайды, кейін зерттейді. Құрғақ сарысулар антигендік қасиетін 40-130 күн сақтайды. Фенол немесе бор қышқылымен консервіленген сарысулар отыз күн бойы зерттеуге жарамды. Лайланған, өскінделген, гемолизденген сарысулар зерттеуге жатпайды. Қанның әр сынамасында тізімдемеге сәйкес жануардың жеке нөмірі көрсетіледі. Сынамалар тізімдемесімен бірге екі данада жолданады.
26. Жануарлардың қиын зерттеу үшін тікішектен алады немесе стерильді стақандарға, банкаларға немесе түтіктерге стерильді пинцетпен жинайды.
27. Ішекті бүтіндей емес, ең көп зақымдалған бөліктері бар кесінділерін жібереді. Кесінділер ішіндегісінен босатылады, стерильді сумен мұқият жуылады және стерильді банкаларға салынады.
28. Жіліктерді тұтастай, шеттері зақымдалмаған, сіңірі мен бұлшық етінен жақсылап тазаланған күйде жібереді.
29. Теріні стерильді, герметикалық жабылған күйінде кесек түрінде (10х10 көлемінде) жібереді. Сынамаларды ең көп зақымданған немесе теріні аз құнсыздандыратын бөліктерінен алады.
30. Бактериологиялық (вирусологиялық) зерттеу үшін:
1) тілмеге – түтікше тәрізді сүйекті, бүйректі;
2) сальмонеллезге – өт қабы бар бауыр бөлігін, көк бауырын, шажырқайдың лимфа түйіндерін, түтікше тәрізді сүйекті;
3) пастереллезге – лимфа түйіндері бар өкпе бөлігін, көк бауырды, жүректі (қан тамырларын байлап), түтікше тәрізді сүйекті және бұлшық ет ұлпасы бар инфильтраттарды;
4) сібір жарасына – құлақтың кесілген жерінен, перифириялық тамырдан қанды немесе құлақ қалқанын кесіп жібереді (өлексенің жатқан жағындағы құлағына алдын ала екі лигатура салады, кесіндінің шеттерін күйдіреді);
5) бруцеллезге – түсірілген төлді толығымен (қабығымен) немесе ерекшелік ретінде өңеш пен он екі елі ішек жағынан лигатурамен байланған төлдің асқазанын қан-жынымен бірге. Шошқалардан бірге туған кемінде үш төлден, жылқылардан абцесстердің іріңі, және төл қабының зақымдалған, екозға ұшыраған телімдері, жоқ дегенде іш тастаған жануарлар жатырларының кілегейін және басқа бөлінділерін; сойылған жануарлардан – паренхиматозды ағзаларын, жұпталған, мезентериалды лимфа түйіндерін;

3) высушиванием (лептоспироз).
Сыворотку (0,4 миллилитра) наносят на фильтровальную бумагу (5x5 сантиметров) и выдерживают при рассеянном свете до полного высыхания. На каждом листе с сывороткой делают соответствующие записи простым карандашом, завертывают в пергаментную бумагу (каждую пробу отдельно), упаковывают в конверт и в таком виде отсылают в лабораторию, где каждую пробу сухой сыворотки помещают в пробирку с двумя миллилитрами физического раствора. Термостатируют 6-10 часов или выдерживают при комнатной температуре 24 часа, а затем исследуют. Сухие сыворотки сохраняют антигенные свойства 40-130 дней. Сыворотки, консервированные фенолом или борной кислотой, пригодны для исследования в течение тридцати дней. Мутные, проросшие, гемолизированные сыворотки исследованию не подлежат. На каждой пробе сыворотки крови в соответствии с описью указывают индивидуальный номер животного. Пробы направляют с описью в двух экземплярах.
26. Фекалий животных для исследования извлекают из прямой кишки или собирают стерильным пинцетом в стерильные стаканы, банки или пробирки.
27. Кишечник пересылают не весь, а отдельные отрезки с наиболее пораженными участками. Отрезки очищают от содержимого, тщательно промывают стерильной водой и помещают в стерильную банку.
28. Трубчатые кости посылают целиком, с неповрежденными концами, хорошо очищенные от сухожилий и мышц.
29. Кожу пересылают в виде кусочков (размером 10*10 мм) в стерильной, герметически закрытой посуде. Пробы берут с наиболее пораженных участков и с мест, менее обесценивающих кожу.
30. Для бактериологического (вирусологического) исследования посылают:
1) на рожу - трубчатую кость, почку;
2) сальмонеллез - часть печени с желчным пузырем, селезенку, брыжеечные лимфатические узлы, трубчатую кость;
3) пастереллез - часть легкого с лимфатическими узлами, селезенку, сердце (перевязав коронарные сосуды), трубчатую кость и инфильтраты с мышечной тканью;
4) сибирская язва - кровь из надреза уха, периферических сосудов или отрезают и посылают ушную раковину (предварительно наложив две лигатуры, со стороны, на которой лежит труп, края разреза прижигают;
5) бруцеллез - абортированный плод целиком с (оболочками), или, как исключение, желудок плода с содержимым, перевязанный лигатурой со стороны пищевода и двенадцатиперстной кишки. От свиньи не менее трех плодов с одного помета, а от лошадей гной из абсцессов, и пораженные некротизированые участки плодовой оболочки, в крайнем случае, слизь и другие выделения из матки абортировавшего животного; от убитых животных – паренхиматозные органы, парные, мезентеральные лимфатические узлы;

6) туберкулезге – сау ұлпалары бар өзгерген ағзалардың бөліктерін және белгісіз ошақтардағы аймақтық лимфа түйіндерін, түтікше тәрізді сүйекті;
7) лептоспирозға – бауырдың, бүйректің бөліктерін, нитраттық қанды, ликворды, зәрді;
8) аусылға – ашылмаған афталарды (аусыл вирусының типін анықтау үшін);
9) Ауески ауруына – басын, көк бауыр, бауыр, өкпе бөліктерін;
10) шешекке – везикула сатысындағы шешек зақымдануларын, шешек лимфасын немесе зақымдалған тері бөліктерін;
11) обаға – паренхиматозды ағзалар, бронхиалды, мезентериалды лимфа түйіндерін (бактериалды инфекцияны алып тастау үшін);
12) листериозға – паренхиматозды ағзаларды, бас миын;
13) некробактериозға – некротикалық зақымдануларын: аяқ бастарының, ауыз қуысының кілегейін, ішкі ағзаларын;
14) қарасанға, қатерлі ісікке – крепитацияланатын қабынған ісіктен стерильді алынған экссудатын, сондай-ақ зат шыныларындағы жұғындыларын, жарып-сою жағдайында – көк бауырдың, бүйректің және зақымдалған бұлшық еттің бөлігін;
15) микоплазмозға – өкпенің зақымдалған бөлігін;
16) актинамикозға – ағзалардың түйіндері бар зақымдалған бөліктерін;
17) компилобактериозға – қабығымен және қынап бөлінділерімен бірге, түсік тасталған төлді күпек кілегейін, ұрықты, қосалқы жыныс бездерін;
18) сақауға – лимфа түйіндерінің жарылмаған абцесстерінен стерильді алынған іріңді, мұрын ағындыларынан алынған іріңді. Патологиялық материалдан басты, жүректен және басқа зақымдалған ағзалардан алынған қанды;
19) құтыруға – ұсақ жануарлардың жаңа өлекселерін немесе ірі жануарлардың басын жібереді.
31. Гистологиялық зерттеулер үшін:
1) туберкулезге – ағзалардың зақымдаған бөлігін және аймақтық лимфа түйіндерін;
2) сальмонеллезге – бауырын;
3) лептоспирозға – жануардың өлімінен 30 минуттан кейін алынған бауырын, бүйрегін;
4) Ауески ауруына – сопақша миын және төрт төбешігін;
5) Тешен ауруына – жұлынның белдегі бөлігін, бас миының сұр затын (базальды бөлігі);
6) шешекке – терінің зақымдалған бөліктерін;
7) микоплазмозға – өкпенің зақымдалған бөліктерін;
8) бруцеллезге – түйіндері бар зақымдалған ағзаларын;
9) актинамикозға – түйіндері бар зақымдалған ағзаларын;
10) жылқының инфекциялық анемиясына (ИНАН) күдік туғанда – жүрегін (жүрек алды және қарыншалар), көк бауырын, өкпесін, 2х2 см мөлшеріндегі бүйрегін жібереді.
32. Химиялық-токсикологиялық зерттеулер үшін материалды таза, шыны банкаларға орналастырады: қарын мен ішек бір банкада, бауыр мен бүйрек басқа банкада.
Улануға күдік туған кезде өлім-жітімге ұшыраған жануарлардың өлекселерінен материалды:
1) өңештің бір бөлігін және ішіндегісінің 0,5 килограмы бар асқазанның зақымдалған бөлігін, ал ірі қара мал мен ұсақ қара малдан өңеш пен ұлтабардың бір бөлігін;

6) туберкулез - части измененных органов со здоровой тканью и регионарных лимфатических узлов с необызвествленными очагами, трубчатая кость;
7) лептоспироз - часть печени, почки, нитратную кровь, ликвор, мочу;
8) ящур - не вскрывшиеся афты (для определения типа ящурного вируса);
9) болезнь Ауески - голову, части селезенки, печени, легкого;
10) оспа - оспенные поражения в стадии везикул, оспенная лимфа или части пораженной кожи;
11) чума - паренхиматозные органы, бронхиальные, мезентеральные лимфатические узлы (для исключения бактериальной инфекции);
12) листериоз - паренхиматозные органы, головной мозг;
13) некробактериоз - некротические поражения: конечности, слизистой полости рта, внутренних органов;
14) эмфизематозный карбункул, злокачественный отек - стерильно взятый экссудат из воспаленного крепитирующего отека, а также мазки отпечатки на предметных стеклах, в случае вскрытия – кусочек печени селезенки, почек и пораженных мышц;
15) микоплазмоз - пораженную часть легкого;
16) актиномикоз - части пораженных органов с узлами;
17) кампилобактериоз - абортированные плоды с оболочками и влагалищными выделениями, препуциальная слизь, сперма, секрет придаточных половых желез;
18) мыт - стерильно взятый гной из невскрывшихся абсцессов лимфатических узлов, гной из носовых истечений. Из патологического материала голову, кровь из сердца, и других пораженных органов;
19) бешенство - свежий труп мелких животных или голову крупных животных.
31. Для гистологического исследования посылают при подозрении на:
1) туберкулез - пораженную часть органов и регионарные лимфатические узлы;
2) сальмонеллез - печень;
3) лептоспироз - печень, почку, взятые не позднее 30 минут после смерти животного;
4) болезнь Ауески - продолговатый мозг и четверохолмие;
5) болезнь Тешена - поясничную часть спинного мозга, серое вещество головного мозга (базальная часть);
6) оспу - пораженные участки кожи;
7) микоплазмоз - пораженные части легких;
8) бруцеллез - пораженные органы с узелками;
9) актиномикоз - пораженные органы с узелками;
10) инфекционная анемия лошадей (ИНАН) - печень, сердце (предсердие и желудочков), селезенка, легкое, почка размером 2х2 сантиметра.
32. Для химико-токсикологического исследования материал помещают в чистые стеклянные банки: желудок и кишечник в одной банке, печень и почку в другой.
При подозрении на отравление направляют материал от трупов павших животных:
1) часть пищевода и пораженную часть желудка с содержимым в количестве 0,5 килограмм, а от крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота часть пищевода и сычуга;

2) аш ішектің ең зақымдалған бөлігінің кесіндісін (0,5 метрге дейін ұзындықта) ішіндегісімен бірге;
3) тоқ ішектің ең зақымдалған бөлігінің кесіндісін (40 сантиметрге – дейін ұзындықта) ішіндегісімен бірге;
4) өт қабы бар бауыр бөлігін (0,5 – 1 килограмм) жолдайды.
Бір мезгілде улану көзін анықтау мақсатында жануарларды азықтандырған барлық жемшөптерді (әр түрінен 1 килограмнан), одан басқа оттықтардағы жемшөп қалдықтарын міндетті түрде жібереді.
Балықтардың улануына күдік туған кезде – су қоймаларының түбіндегі зерттеуге арналған топырақты екі килограмм мөлшерінде, химиялық талдау үшін суды зерттелетін судың барлық массасына сәйкес келетіндей 2 – 3 литр мөлшерінде тазалап жуылған кішкентай шыны сауыттарға алады. Тірі немесе жақында өлген балықтарды алады және таза ыдысқа буып-түйеді.
5-тарау. Судың, топырақтың, ауаның сынамаларын алу ерекшеліктері
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) отрезок тонкого отдела кишечника (длиной до 0,5 метра) из наиболее пораженной части вместе с содержимым;
3) отрезок толстого отдела кишечника (длиной до 40 сантиметров) из наиболее пораженной части вместе с содержимым;
4) часть печени (0,5-1 килограмм) с желчным пузырем.
Одновременно с целью определения источника отравления посылают все корма (по 1 килограмму каждого вида корма), которые скармливали животным, кроме этого, обязательно посылают остатки кормов из кормушек.
При подозрении на отравления рыб - грунт для исследования берут со дна водоемов в количестве двух килограммов, воду для химического анализа отбирают в чисто вымытые склянки в количестве 2-3 литров, так чтобы проба соответствовало всей массе исследуемой воды. Отбирают живых или недавно погибших рыб и упаковывают в чистую тару.
Глава 5. Особенности отбора проб воды, почвы, воздуха
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

33. Топырақтың сынамасын топырақ бұрғысымен алады. Тексерілетін аумақты 16 шаршы метрден артық емес мөлшердегі телімдерге бөледі. Түйнеме қоздырғышы жайылды деген күдік туған аумақтан 15 см-ге дейінгі тереңдіктен топырақ сынамасын алады. Мал қорымдарының аумағынан алдымен топырақтың 2-3 сантиметр жоғарғы қабатын алады, кейін 2 метрге дейінгі тереңдіктен әр 25 сантиметрден сынамалар алады.
34. Судың сынамаларын батомер немесе арнайы бейімдендірілген бөтелкемен алады. Табиғи және жасанды су қоймаларынан су сынамаларын 10-15 сантиметр тереңдіктен және түбінен алады. Түбіндегі тұнбаның сынамалары – жаға жиегінде және оларды топырақ сынамаларындай зерттейді. Әр сынаманың көлемі – кемінде 0,5 литр, жалпы көлемі кемінде 1 литр.

33. Пробы почвы отбирают почвенным буром. Обследуемую площадь разбивают на участки размером не более 16 квадратных метров. Пробы почвы с территории, подозреваемой в поверхностном обсеменении сибиреязвенным возбудителем, берут на глубину до 15 сантиметров. На территории скотомогильников сначала снимают на 2-3 сантиметра верхний слой почвы, а затем берут пробы на глубину до 2 метров через каждые 25 сантиметров.
34. Пробы воды отбирают батомером или специально приспособленной бутылью. Пробы воды из естественных и искусственных водоемов берут на глубине 10-15 сантиметр и у дна. Пробы придонного осадка - у береговой кромки и исследуют их так же, как и пробы почвы. Объем каждой пробы - не менее 0,5 литра, общий объем не менее 1 литра.

Су құбырынан сынама іріктеу алдында құбырды жанып тұрған спирт тампонымен күйдіреді. Шүмекті ашып, стерильді ыдысқа 0,5 литр су алады, кейін 10 минуттың ішінде суды жібереді және басқа стерильді ыдысқа тағы 0,5 литр алады.
35. Ауадан сынама іріктеу мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау нысандарынан сору құралы арқылы ауаны нақты бір жылдамдықпен жіберіп отырып немесе шектеулі құтыны толтыру арқылы алады. Орташа тәуліктік шаманы алудың тиімді тәсілі ауа сынамасын 24 сағат бойы үздіксіз алу болып табылады. Ауадан сынама іріктеу үшін электроаспираторлар, шаңсорғыштар мен басқа да ауа өткізетін қондырғылар, сонымен қатар, өткізілетін ауаны тіркеуші құралдар (реометрлер, ротаметрлер басқа да шығыс өлшегіштер) пайдаланылады.
Сынамаларды алу ерекшеліктеріне
1-қосымша
Құс, үй қояндары партиясынан іріктеу нормасы
Партиядағы орама бірліктерінің саны
Орама бірліктерін іріктейді және ашады
10-ға дейін
1

Перед взятием проб из водопровода кран обжигают горящим спиртовым тампоном. Открыв кран, набирают в стерильную посуду 0,5 литра воды, затем в течение 10 минут спускают воду и берут еще 0,5 литра в другую стерильную посуду.
35. Отбор проб воздуха осуществляется в объектах государственного ветеринарно-санитарного контроля через поглотительный прибор путем пропускания воздуха с определенной скоростью или заполнения сосудов ограниченной емкости. Наилучшим способом получения средних суточных значений является непрерывный отбор проб воздуха в течение 24 часа. Для отбора проб воздуха используются электроаспираторы, пылесосы и другие приборы и устройства, пропускающие воздух, а также устройства, регистрирующие объем пропускаемого воздуха (реометры, ротаметры и другие расходомеры).
Приложение 1
к Особенностям
отбора проб
Норма выборки от партии птицы, кроликов
Количество единиц упаковок в партии
Отбирают и вскрывают единиц упаковки
До 10
1

100,1-500,0
14
11
500,1-1000,0
15
12
1000,0-нан жоғары
Әрбір 1000,0-ға – 1 сынама
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын)
объектілердің және биологиялық
материалдың сынамаларын алу
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Ілеспе хат
(орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің)
20__ жылғы "___"___________ №_____
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________ жіберіледі
(ветеринариялық зертхананың аталуы)
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің атауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сынамалар саны ______________________________________________________
Сынамаларды алу орны және уақыты ____________________________________
_____________________________________________________________________
Зерттеудің мақсаты
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сынамалар иесінің немесе оның өкілінің қатысуымен алынды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), заңды
тұлғаның атауы)
________________________________________________________ __________
(сынамаларды іріктеуді жүргізген ветеринария саласындағы (қолы)
уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің,
ветеринария саласында қызметті жүзеге асыратын жергілікті
атқарушы орган бөлімшесінің лауазымды тұлғасының лауазымы
тегі және аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
М.О.
Орны ауыстырылатын
(тасымалданатын) объектілердің
және биологиялық материалдың
сынамаларын алу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің сынамаларын алу актісі 20__ жылғы "___" __________ №_____
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен (біз) _______________________________________________________
(сынамаларды іріктеуді жүргізген ветеринария саласындағы уәкілетті орган
ведомствосының аумақтық бөлімшесінің, ветеринария саласында қызметін жүзеге асыратын
жергілікті атқарушы орган бөлімшесінің лауазымды адамының лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
мал иесінің немесе оның өкілдері
________________________________________________________ қатысуымен
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды тұлғаның атауы)
_____________________________________________________________________
орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің атауы және көлемі
________________________________________________________________
________________________________________________________________
сынамаларды алу орны ________________________________________________
(объектінің атауы және мекенжайы)
____________________________________________________________________
келіп түскен күні мен уақыты___________________________________________
(көлік құралдарының атауы, бірлік саны және нөмірін көрсету)
____________________________________________________________________
Ілеспе құжаттар ______________________________________________________
(құжат түрлерін, № және берілген күнін тізбелеу)
Құжаттардың болмауы ________________________________________________
(жоқ құжаттарды көрсету)
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің шығарылған елі
________________________________________________________________
Жарамдылық мерзім ______________________________________________
(дайындаушы, дайындалған күні)
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге қарап-тексеру жүргіздім(дік)
және қарап-тексеру нәтижелері
_________________________________________________________________
___________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің сыртқы түрі, иісі,
ораманың бүтіндігі, таңбалау сәйкестігі, температурасы)
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер сынамаларын алу үшін
негіздеме:________________________________________________________
(ветеринариялық-санитариялық тұрғыдан қауіптілігіне күдіктену, сапасыздығы туралы ақпарат алу,
сақтау шарттарының бұзылуы, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің иесі жүгінген кезде және басқалары)
Сынамалар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 20___ жылғы "___" _____________
№ ______ бұйрығымен бекітілген Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және
биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидаларына сәйкес _____________________,
мөлшерінде алынады, нөмірленді және пломбаланды (мөр басылды)
__________________________________________________________ үшін
(зертханалық зерттеулер түрін көрсету)
______________________________________________________жіберіледі.
(ветеринариялық зертхананың атауын көрсету)
____________________________________________________________________
(сынамаларды іріктеуді жүргізген ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының
аумақтық бөлімшесінің, ветеринария саласында қызметін жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган
бөлімшесінің лауазымды адамының лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, (қолы),
әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі, (қолы)
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын)
объектілердің және биологиялық
материалдың сынамаларын алу
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
Ілеспе хат*
(биологиялық материал)
20__ жылғы "___"___________ №_____
Осымен ______________________________________________________________
__________________________________________________________ жіберіледі
(ветеринариялық зертхананың атауы)
_____________________________________________________________________
(биологиялық материал атауы)
20__ жылғы "__" __________№ __________ биологиялық материал
сынамаларын алу тізімдемесіне және актісіне сәйкес (биологиялық
материал сынамаларын алу тізімдемесі қоса ұсыналады).
_____________________________________________________________________
(шаруашылық жүргізу субъектісінің, әкімшілік-аумақтық бірліктің
аталуы)
_____________________________________________иелігіндегі жануарлардан
Барлығы_________________________________________ сынама, оның ішінде:
___________________________ ______________________________________
(жануарлардың түрі және (жануарлардың осы түрінен және жастық
жастық жыныстық тобы) жыныстық тобынан алынған биоматериал
сынамаларының жалпы саны)
___________________________ ______________________________________
(жануарлардың түрі және (жануарлардың осы түрінен және жастық
жастық жыныстық тобы) жыныстық тобынан алынған биоматериал
сынамаларының жалпы саны)
___________________________ ______________________________________
(жануарлардың түрі және (жануарлардың осы түрінен және жастық
жастық жыныстық тобы) жыныстық тобынан алынған биоматериал
сынамаларының жалпы саны)
___________________________ ______________________________________
(жануарлардың түрі және (жануарлардың осы түрінен және жастық
жастық жыныстық тобы) жыныстық тобынан алынған биоматериал
сынамаларының жалпы саны)
___________________________ ______________________________________
(жануарлардың түрі және (жануарлардың осы түрінен және жастық
жастық жыныстық тобы) жыныстық тобынан алынған биоматериал
сынамаларының жалпы саны)
Диагностикалық зерттеу өткізуге:

100,1-500,0
14
11
500,1-1000,0
15
12
Свыше 1000,0
На каждые 1000,0-1 проба
Приложение 4
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического
материала
Форма
Сопроводительное письмо
(перемещаемых (перевозимых) объектов)
№___________ от _____ ___________ 20__ года
Направляется в ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование ветеринарной лаборатории)
Наименование перемещаемых (перевозимых) объектов ____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Количество проб _____________________________________________________
Время и место отбора проб ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Цель исследований ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Пробы отобраны в присутствии владельца, или их представителей
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование
юридического лица)
_________________________________________________________ ___________
(указать должность, фамилия и имя, отчество (при наличии) (подпись)
должностного лица территориального подразделения ведомства
уполномоченного органа в области ветеринарии,
подразделения местных исполнительных органов,
осуществляющих деятельность в области ветеринарии,
проводившего отбор проб, наименование
административно-территориальной единицы)
М.П.
Приложение 5
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Форма
Акт
отбора проб, перемещаемых (перевозимых) объектов
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 11.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
№ _____ "___" __________ 20__г.
Мною (нами)____________________________________________________
(указать должность, фамилию, имя, отчество (при наличии) должностного лица
территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области
ветеринарии, подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих
деятельность в области ветеринарии, проводившего отбор проб)
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
в присутствии владельца, или их
представителей ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование
юридического лица)
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Наименование и объем перемещаемых (перевозимых)
объектов _______________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Место отбора проб ___________________________________________________________
(наименование и адрес объекта)
________________________________________________________________________________
Время и дата поступления ___________________________________________________
(указать наименование, количество единиц и номера транспортных средств)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сопроводительные документы _______________________________________________
(перечислить виды документов, № и дату выдачи)
Отсутствие документов _______________________________________________________
(указать каких)
Страна происхождения, перемещаемого (перевозимого) объекта ____________________
________________________________________________________________________________
Срок годности _______________________________________________________________
(изготовитель, дата изготовления)
Проведен осмотр и результаты осмотра перемещаемых (перевозимых) объектов
________________________________________________________________________________
(внешний вид, запах, целостность упаковки, соответствие маркировки,
________________________________________________________________________________
температура перемещаемого (перевозимого) объекта)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Основание для отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов:
________________________________________________________________________________
(в порядке подозрения на опасность в ветеринарно-санитарном отношений, получении
информации о недоброкачественности, нарушении условий хранения, при обращении
владельца, перемещаемого (перевозимого) объекта и другое)
Пробы отобраны в соответствии с Правилами отбора проб перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан от "__" __________ 20__ года № _________, в количестве_____________,
пронумеровано и опломбировано (опечатано) _________________________ и направляются в
________________________________________________________________________________
(указать наименование ветеринарной лаборатории)
для ________________________________________________________________________
(указать виды лабораторных исследований)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать должность, фамилию, имя, отчество (при наличии) (подпись) должностного лица
территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии,
подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области
ветеринарии, проводившего отбор проб, наименование административно-территориальной
единицы)
_________________________________________________________________________________
(фамилия и имя, отчество (при наличии) физического лица (подпись) или представителя
юридического лица)
Приложение 6
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Форма
Сопроводительное письмо
(биологический материал)*
№___________ от "__" ___________ 20__ года
При этом направляется в _____________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование ветеринарной лаборатории)
_____________________________________________________________________
(наименование биологического материала)
Согласно акта и описи отбора проб биологического материала от _______
____________ 20__ года № ___________ (опись отбора проб
биологического материала прилагается).
От животных, принадлежащих
_____________________________________________________________________
(наименование хозяйствующего субъекта,
административно-территориальной единицы)
В количестве___________________________ проб, в том числе:
_____________________________
(вид и половозрастная группа
животных)
______________________________
(общее количество проб
биоматериала от данного вида и
половозрастной группы животных)
_____________________________
(вид и половозрастная группа
животных)
________________________________
(общее количество проб
биоматериала от данного вида и
половозрастной группы животных)
_____________________________
(вид и половозрастная группа
животных)
________________________________
(общее количество проб
биоматериала от данного вида и
половозрастной группы животных)
_____________________________
(указать вид и половозрастную
группу животных)
________________________________
(общее количество проб
биоматериала от данного вида и
половозрастной группы животных)
_____________________________
(вид и половозрастная группа
животных)
________________________________
(общее количество проб
биоматериала от данного вида и
половозрастной группы животных)
_____________________________
(вид и половозрастная группа
животных)
________________________________
(общее количество проб
биоматериала от данного вида и
половозрастной группы животных)
Для проведения диагностических исследовании на:

1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________
Вакциналау туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(вакциналау күні, егер вакциналанбаған болса вакциналанбаған
деп көрсету)
Жіберілген күні 20__ ж. "__" ______________
_________________________________________________________ __________
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергіліктің атқарушы (қолы)
органдары құрған мемлекеттік ұйымдардың жауапты
тұлғаларының тегін, атын және әкесінің атын (бар болса),
лауазымын көрсету
М.О.
Ескертпе * Ілеспе хат патологиялық материалды, қоспағанда биологиялық
материалдарға ресімделеді.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын)
объектілердің және биологиялық
материалдың сынамаларын алу
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
Ілеспе хат
(патологиялық материал)
20__ жылғы "___"___________ №_____
Осымен патологиялық материал ________________________________________
___________________________________________________________жіберіледі
(ветеринариялық зертхананың атауы)
Зерттеуге жіберілді__________________________________________________
Патологиялық материал________________________________________________
_____________________________________________________________________
(патологиялық материалдың атауы, жануардың түрі)
Патологиялық материал тиесілі
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), заңды
тұлғаның атауы)
Ауырған күні _______________________ Қырылу күні ____________________
Клиникалық сипаттамасы ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Патологиялық анатомиялық жарып сою деректері ________________________
_____________________________________________________________________
Қандай инфекцияны алып тастауға жіберілді ___________________________
_____________________________________________________________________
Материалды жіберген күні_____________________________________________
________________________________________________________ ___________
(сынамаларды іріктеуді жүргізген ветеринария саласындағы (қолы)
уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің,
ветеринария саласында қызметті жүзеге асыратын жергілікті
атқарушы орган бөлімшесінің лауазымды тұлғасының лауазымы,
тегі және аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы)
М.О.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын)
объектілердің және биологиялық
материалдың сынамаларын алу
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Биологиялық материалдың сынамаларын алу актісі
№_____ 20__ жылғы "___"__________
Мен (біз) ___________________________________________________________
(сынамаларды іріктеуді жүргізген, ветеринария саласындағы
_____________________________________________________________________
маманның (дардың) лауазымы, тегі және аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
Иесінің немесе оның өкілдерінің _____________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты
__________________________________________________________ қатысуымен
әкесінің аты (бар болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Сынамаларды іріктеу орны ____________________________________________
(объектінің атауы және мекенжайы)
Биологиялық материал атауы __________________________________________
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығымен
бекітілген Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және
биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидаларына сәйкес
20__ жылғы "___"___________№_______ ________________________________
мөлшерінде сынамаларға іріктеу жүргізілгені туралы осы актіні
жасадық, нөмірленді және пломбаланды (мөр басылды)___________________
_________________________________________________________________үшін
(зертханалық зерттеулер түрін көрсету)
___________________________________________________________жіберіледі
(ветеринариялық зертхананың атауын көрсету)
Осы актіге биологиялық материал сынамаларын алу тізімдемесі қоса
беріліп отыр.
________________________________________________________ __________
сынамаларды іріктеуді жүргізген ветеринария саласындағы (қолы)
маманның лауазымы, тегі және аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
________________________________________________________ __________
жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің тегі және аты, (қолы)
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын)
объектілердің және биологиялық
материалдың сынамаларын алу
қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Биологиялық материал сынамаларын алу тізімдемесі
Биологиялық материал атауы ______________
Зерттеу түрі ____________________________
Сынамаларды іріктеу күні ________________
р/б
Жануар иесінің, тегі және аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жануардың жеке нөмірі
Жануар түрі, жынысы
Жануардың жасы
Түсі
Реакция атауы,
зерттеу нәтижесі
1
2
3
Қолдары _______________ ______________
_______________ ______________
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын)
объектілердің және биологиялық
материалдың сынамаларын алу
қағидаларына 10-қосымша
Нысан
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және
биологиялық материалдың сынамаларын алуды жою актісі
Біз, төмендегі қол қоюшылар _________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
лауазымы)
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 20__ жылғы
"___"___________№_______ бұйрығымен бекітілген Орны ауыстырылатын
(тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың
сынамаларын алу қағидаларының 15-тармағына сәйкес____________________
зерттеу (лер) жүргізілгеннен кейін___________________________________
___________________________________________________________ тәсілімен
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ветеринариялық зертхана бөлімінің атауын көрсету)
_____________________________________________________________________
бөлімі бойынша орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және
биологиялық материалдың мынадай сынамаларын
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________ жою жүргізілді.
Өзге де мәліметер ___________________________________________________
Комиссия мүшелерінің қолдары:

1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________
Сведения о вакцинации
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(дата вакцинации животных, если не вакцинировано указать, что не
вакцинировалось)
Дата отправки "____" ______________20___ г.
_________________________________________________________ ___________
(указать должность, фамилия и имя, отчество (при наличии) (подпись)
лица государственной организации, созданной местными
исполнительными органами соответствующий
административно-территориальной единицы)
М.П.
Примечание * Сопроводительное письмо оформляется на биологические
материалы, за исключением патологического материала.
Приложение 7
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Форма
Сопроводительное письмо
(патологический материал)
№___________ от "____" ___________ 20__ года
При этом направляется патологический материал в
_____________________________________________________________________
(наименование ветеринарной лаборатории)
Направляется для исследования на_____________________________________
Патологический материал______________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование патологического материала, вид животного)
Патологический материал принадлежит
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
_____________________________________________________________________
Дата заболевания____________________ Дата падежа ____________________
Клиническая картина _________________________________________________
_____________________________________________________________________
Данные патологоанатомического вскрытия_______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Направлен на исключение какой инфекции_______________________________
_____________________________________________________________________
Дата отправки материала _____________________________________________
_________________________________________________________ ___________
(указать должность, фамилия и имя, отчество (при наличии) (подпись)
должностного лица территориального подразделения ведомства
уполномоченного органа в области ветеринарии,
подразделения местных исполнительных органов,осуществляющих
деятельность в области ветеринарии,
проводившего отбор проб, наименование
административно-территориальной единицы)
М.П.
Приложение 8
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Форма
Акт отбора проб биологического материала
№______ "___"______________20 ____ года
Мною (нами)_________________________________________________________
(указать должность, фамилия и имя, отчество (при наличии)
_______________________________________________________________
специалиста (ов) в области ветеринарии, проводившего отбор проб)
в присутствии владельца, или их представителей______________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
_____________________________________________________________________
физического лица, наименование юридического лица)
Место отбора проб____________________________________________________
(наименование и адрес объекта)
Наименование биологического материала________________________________
составили настоящий акт о том, что "___" _______20____ года произвели
отбор проб в соответствии с Правилами отбора проб перемещаемых
(перевозимых) объектов и биологического материала, утвержденных
приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от
"__"_______20__года №________, в количестве_________________________,
пронумеровано и опломбировано (опечатано) ___________________________
и направляются в ____________________________________________________
(указать наименование ветеринарной лаборатории)
для _________________________________________________________________
(указать виды лабораторных исследований)
_____________________________________________________________________
К настоящему акту прилагается опись отбора проб биологического
материала.
_________________________________________________________ ___________
(указать должность, фамилия и имя, отчество (при наличии) (подпись)
специалиста в области ветеринарии,
проводившего отбор проб)
_________________________________________________________ ___________
(фамилия и имя, отчество (при наличии) физического лица (подпись)
или представителя юридического лица)
Приложение 9
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Форма
Опись отбора проб биологического материала
Наименование биологического материала _______________________________
Вид исследования ____________________________________________________
Дата отбора проб ____________________________________________________
№ п/п
Фамилия и имя, отчество (при наличии) владельца животного
Индивидуальный номер животного
Вид, пол животного
Возраст животного
Масть
Название реакции, результат исследования
1
2
3
Подписи _______________ ______________
_______________ ______________
Приложение 10
к Правилам отбора проб
перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Форма
АКТ
уничтожения отбора проб перемещаемых (перевозимых)
объектов и биологического материала
Мы, нижеподписавшиеся, ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должности членов комиссии)
составили настоящий акт о том, что, согласно пункту 15 Правил отбора
проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала,
утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики
Казахстан от "__"_____________20___года №___________ после проведения
____________________________________________________ исследования
(й), произведено уничтожение следующих проб перемещаемых
(перевозимых) объектов и биологического материала по
отделу_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать наименование отдела ветеринарной лаборатории)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
способом ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Иные сведения _______________________________________________________
Подписи членов комиссии:

1. ______________________________________________________ ___________
2. ______________________________________________________ ___________
3. ______________________________________________________ ___________
(комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (қолы)
(бар болған жағдайда) лауазымы)

1. ______________________________________________________ ___________
2. ______________________________________________________ ___________
3. ______________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должности членов (подпись)
комиссии)