Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын өнімдермен және эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 414 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 шілдеде № 11658 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2017 жылғы 17 қарашадағы № 836 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 17.11.2017 № 836 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын өнімдердің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жататын эпидемиялық маңызы бар объектілердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
____________ В.Школьник
2015 жылғы 11 маусым
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 мамырдағы
№ 414 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және
қадағалауға жататын өнімдердің тізбесі
1. Тамақ өнімдері (адам тамаққа қолданатын табиғи немесе өңделген түрдегі өнімдер), оның ішінде гендік-инженерлік түрлендірілген (трансгендік) организмдерін пайдалана отырып алынған тамақ өнімдері.

Об утверждении перечня продукции и эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 414. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2015 года № 11658. Утратил силу приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 ноября 2017 года № 836 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения РК от 17.11.2017 № 836 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Перечень продукции, подлежащей государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_______________ В. Школьник
11 июня 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 мая 2015 года № 414
Перечень
продукции, подлежащей государственному
санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору
1. Пищевые продукты (продукты в натуральном или переработанном виде, употребляемые человеком в пищу), в том числе полученные с использованием генно-инженерно-модифицированных (трансгенных) организмов.

2. Балаларға арналған тауарлар: ойындар мен ойыншықтар, төсек әбзелдері, киім, аяқ киім, жиһаз, арба, сөмкелер (арқаға асатын сөмке, рюкзактар, портфельдер және), күнделіктер мен соған ұқсас бұйымдар, дәптерлер, басқа да қағаздан және картоннан жасалған кеңсе тауарлары, кеңсе құралдары немесе балалар ассортименті тауарларын дайындауға арналған жасанды полимер және синтетикалық мектеп материалдары.
3. Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау саласында және жүзу бассейндеріндегі шайынды суларды тазалау кезінде пайдаланылатын материалдар, жабдық, заттар, құрылғылар.
4. Парфюмерлік-косметикалық заттар, ауыз қуысы гигиенасының заттары.
5. Өндірістік мақсаттағы химиялық және мұнай-химия өнімдері, тұрмыстық химия тауарлары, лак-бояу материалдары.
6. Құрылыста, көлікте пайдалануға, сондай-ақ жиһаздар мен басқа да үйде тұтынатын заттарды дайындауға арналған полимерлік, синтетикалық және өзге де материалдар; жиһаз; құрамында химиялық талшықтар мен текстиль қосалқы заттары бар текстиль тігін және тоқыма материалдары; киімдер мен аяқ киімдер дайындауға арналған жасанды және синтетикалық былғарылар және текстиль материалдары.
7. Көлік құралдарының және тұрмыстық техниканың қосалқы бөлшектерінен басқа өндірістік, медициналық және тұрмыстық мақсаттағы машина жасау және аспап жасау өнімдері.
8. Баспа өнімі: жалпы білім беретін орта және жоғары оқу орындарына арналған оқу басылымдары мен көрнекі құралдары, балалар мен жасөспірімдерге арналған кітап және журнал басылымдары.
9. Өндіру процесінде өңдеуге (бояуға, сіңдіруге және) жататын табиғи шикізаттан жасалған материалдар.
10. Адамның денесімен жанасатын бұйымдарға (бұйымға) арналған материалдар, киім, аяқ киім.
11. Иондаушы сәулелену, оның ішінде сәуле шығару көздері болып табылатын өнім, бұйым, сондай-ақ құрамында радиоактивті заттар бар бұйымдар мен материалдар.
12. Құрамындағы радиоактивті заттар, оның ішінде қайта өңдеуге және халық шаруашылығында пайдалануға арналған өндірістік қалдықтар гигиеналық нормативтермен регламенттелетін құрылыс шикізаты және материалдары, қара және түсті металл сынықтары (металл сынығы).
13. Темекі бұйымдары мен темекі шикізаты.
14. Жеке қорғаныш құралдары.
15. Пестицидтер мен агрохимикаттар.
16. Тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар, бұйымдар және жабдықтар.
17. Ауа дайындауға, ауа тазартуға және сүзгілеуге арналған жабдық, материалдар.
18. Мұздаққа қарсы реагенттер.
19. 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 Кеден Одағының комиссиясының Шешіміне сәйкес оларға қатысты уақытша санитариялық шаралар енгізілген өзге де тауарлар.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 мамырдағы
№ 414 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және
қадағалауға жататын эпидемиялық маңызы бар объектілердің
тізбесі

2. Товары для детей: игры и игрушки, постельное белье, одежда, обувь, учебные пособия, мебель, коляски, сумки (ранцы, рюкзаки, портфели), дневники и аналогичные изделия, тетради, прочие канцелярские товары из бумаги и картона, принадлежности канцелярские или школьные искусственные полимерные и синтетические материалы для изготовления товаров детского ассортимента.
3. Материалы, оборудование, вещества, устройства, применяемые в сфере хозяйственно-питьевого водоснабжения и при очистке сточных вод, в плавательных бассейнах.
4. Парфюмерно-косметические средства, средства гигиены полости рта.
5. Химическая и нефтехимическая продукция производственного назначения, товары бытовой химии, лакокрасочные материалы.
6. Полимерные, синтетические и иные материалы, предназначенные для применения в строительстве, на транспорте, а также для изготовления мебели и других предметов домашнего обихода; мебель; текстильные швейные и трикотажные материалы, содержащие химические волокна и текстильные вспомогательные вещества; искусственные и синтетические кожи и текстильные материалы для изготовления одежды и обуви.
7. Продукция машиностроения и приборостроения производственного, медицинского и бытового назначения, кроме запасных частей к транспортным средствам и бытовой технике.
8. Издательская продукция: учебные издания и пособия для общеобразовательных средних и высших учебных заведений, книжные и журнальные издания для детей и подростков.
9. Изделия из натурального сырья, подвергающегося в процессе производства обработке (окраске, пропитке).
10. Материалы для изделий (изделия), контактирующих с кожей человека, одежда, обувь.
11. Продукция, изделия, являющиеся источником ионизирующего излучения, в том числе генерирующего, а также изделия и товары, содержащие радиоактивные вещества.
12. Строительное сырье и материалы, в которых гигиеническими нормативами регламентируется содержание радиоактивных веществ, в том числе производственные отходы для повторной переработки и использования в народном хозяйстве, лом черных и цветных металлов (металлолом).
13. Табачные изделия и табачное сырье.
14. Средства индивидуальной защиты.
15. Пестициды и агрохимикаты.
16. Материалы, изделия и оборудование, контактирующие с пищевыми продуктами.
17. Оборудование, материалы для воздухоподготовки, воздухоочистки и фильтрации.
18. Антигололедные реагенты.
19. Иные товары, в отношении которых введены временные санитарные меры, в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза от 28 мая 2010 года № 299.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 мая 2015 года № 414
Перечень эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору

1. Эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектілер:
1) балалар сүт асүйлері;
2) балалардың сауықтыру және санаториялық объектілері (маусымдық, жыл бойғы);
3) барлық түрдегі және типтегі мектепке дейінгі тәрбилеу және оқыту ұйымдары, "мектеп-балалар бақшасы" кешені;
4) балалар мен жасөсіпірмдерді тәрбиелеу ұйымдары және олардың тұратын орындары, барлық түрдегі және типтегі интернат ұйымдары;
5) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру ұйымдары;
6) дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары;
7) арнайы және түзету тәрбиелеу және білім беру ұйымдары;
8) ұйымдастырылған ұжымдардағы (мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымдары, интернат ұйымдары, білім беру және денсаулық сақтау ұйымдары, вахталық кенттер, құрылыс алаңдары, өнеркәсіптік және басқа да объектілердегі) қоғамдық тамақтану және сауда объектілері;
9) кремнен жасалатын кондитерлік өнімдерді өндіретін объектілер;
10) саны 50-ден астам отыратын орны бар тамақ өнімдерін өндіретін, қайта өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтану объектілері;
11) сүт өңдеу объектілері, дайын сүт өнімдерін өндіру объектілері;
12) ет өңдеу объектілері, еттің жартылай фабрикаттарын және/немесе дайын ет өнімдерін өндіру объектілері;
13) балық өңдеу объектілері, балықтың жартылай фабрикаттарын және/немесе дайын балық өнімдерін өндіру объектілері;
14) құс өңдеу объектілері, құс етінің жартылай фабрикаттарын және/немесе дайын құс етінің өнімдерін өндіру объектілері;
15) май өнімдерін өндіру объектілері;
16) алкоголь өнімдерін, алкогольсіз өнімдерді, сыйымдылықтарға өлшеп құйылған ауыз суды (оның ішінде минералды) өндіру объектілері;
17) жемісті өңдеу объектілері, өсімдіктен алынатын ауыл шаруашылығы өнімдерін, оның ішінде соя өнімдерін қайта өңдеу объектілері;
18) мамандандырылған тамақ өнімдерін және тамақ өнімдерінің өзге де топтарын өндіру және өткізу объектілері;
19) аспаз және йодталған тұзды өндіру объектілері;
20) ұн тарту объектілері;
21) нанды және нан-тоқаш өнімдерін пісіру объектілері;
22) қантты өндіру объектілері;
23) сауда алаңы 50 шаршы метрден астам тамақ өнімдерін көтерме және бөлшектеп өткізу объектілері, азық-түлік базарлары;
24) тамақ өнімдерін көтерме сақтау объектілері;
25) денсаулық сақтау ұйымдары:
стационарлық көмек көрсететін наркологиялық ауруханалардан (диспансерлер, медициналық-әлеуметтік оңалту орталықтары), психиатриялық ауруханалардан басқа (диспансерлер);
қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын;
амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін;
консультативтік-диагностикалық көмек көрсететін объектілер;
дәрілік заттарды, вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық препараттарды, дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдары мен препараттарын сақтау және тасымалдау объектілері;

1. Объекты высокой эпидемической значимости:
1) детские молочные кухни;
2) детские оздоровительные и санаторные объекты (круглогодичные, сезонные);
3) организации дошкольного воспитания и обучения всех видов и типов, комплексы "школа-детский сад";
4) организации воспитания и мест проживания детей и подростков, интернатные организации всех видов и типов;
5) организации начального, основного среднего и общего среднего образования;
6) организации специализированного образования для одаренных детей;
7) специальные и коррекционные организации воспитания и образования;
8) объекты общественного питания и торговли в организованных коллективах (организациях дошкольного воспитания и обучения, интернатных организациях, организациях образования и здравоохранения, вахтовых поселках, строительных площадках, промышленных и других объектах);
9) объекты по производству кремовых кондитерских изделий;
10) объекты общественного питания с производством, переработкой и реализацией пищевой продукции с числом более 50 посадочных мест;
11) молокоперерабатывающие объекты, объекты по производству готовой молочной продукции;
12) мясоперерабатывающие объекты, объекты по производству мяса и мясных полуфабрикатов и/или готовой мясной продукции;
13) рыбоперерабатывающие объекты, объекты по производству рыбы и рыбных полуфабрикатов и/или готовой рыбной продукции;
14) птицеперерабатывающие объекты, объекты по производству полуфабрикатов из мяса птицы и/или готовой продукции из мяса птицы;
15) объекты по производству масложировой продукции;
16) объекты по производству алкогольной продукции, безалкогольной продукции, питьевой воды (в том числе минеральной), расфасованной в емкости;
17) плодоперерабатывающие объекты, объекты по переработке сельскохозяйственной продукции растительного происхождения, в том числе соевой продукции;
18) объекты по производству и реализации специализированных пищевых продуктов и иных групп пищевой продукции;
19) объекты по производству поваренной и йодированной соли;
20) мукомольные объекты;
21) объекты по выпечке хлеба и хлебобулочных изделий;
22) объекты по производству сахара;
23) объекты оптовой и розничной торговли пищевой продукцией с торговой площадью свыше 50 квадратных метров, продовольственные рынки;
24) объекты оптового хранения пищевой продукции;
25) организации здравоохранения:оказывающие стационарную помощь, за исключением наркологических больниц (диспансеров, центров медико-социальной реабилитации), психиатрических больниц (диспансеров);
осуществляющие деятельность в сфере службы крови;
оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь;
объекты, оказывающие консультативно-диагностическую помощь;
объекты хранения и транспортировки лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов, средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации;

26) стоматологиялық қызметтерді көрсететін объектілер;
27) дәрілік заттарды дайындау объектілері;
28) көліктегі (теміржол, су, әуе және автомобиль) қоғамдық тамақтану объектілері, борттық тамақтану объектілері;
29) көлік құралдары (теміржол, су, әуе) және жолаушыларды, қауіпті заттарды тасымалдау ұйымдары;
30) радиациялық қауіпті объектілер;
31) терінің және шырышты қабықтардың бұзылуымен көрсетілетін емдеу-косметологиялық объектілері, сұлулық салондары, косметологиялық орталықтары;
32) өндірістік объектілердің санитариялық сыныптамасына сәйкес 1 және 2 қауіптілік сыныптарына жататын қызмет түрлері (химиялық өндірістер, металлургиялық, машина жасау және металл өңдеу объектілері, кен, кенсіз қазбаларын, табиғи газды өндіру, құрылыс өнеркәсібі, 1 және 2 қауіптілік сыныптарының уытты өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру, зарарсыздандыру, көму полигондары, сағатына 120 килограмм және одан көп медициналық қалдықтарын жинау, сақтау, тасымалдау, шығару, сұрыптау, қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату (өртеу) объектілері, минералды отынды жағу кезіндегі электр және жылу энергиясы өндірісі, радиобайланыс, радиохабар, теледидар, радиолокация және радиобасу стационарлық радиотехникалық объектілері);
33) химиялық заттар мен өнімдерді, агрохимикаттарды және пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауға арналған қоймалар;
34) спорт-сауықтыру мақсатындағы объектілер, спорт-сауықтыру бассейндері, сыцымдылығы 20 орыннан асатын моншалар мен сауналар;
35) сауықтыру және санаторлық объектілер (маусымдық, жыл бойғы);
36) вахталық кенттер;
37) су қоймалары, 2-санатты демалыс орындары (мәдени-тұрмыстық мақсаттағы);
38) су көздері, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін су жинау орындары;
39) қызмет көрсететін халқының саны 2 мың адамнан асатын орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері;
40) орталықтандырылған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері;
41) санитариялық-сауықтыру ұйымдары, демалыс базалары мен орындары;
42) зертханалардың барлық түрлері.
2. Эпидемиялық маңызы елеусіз объектілер:
1) техникалық және кәсіптік оқыту, ортадан кейінгі және жоғары білім беру ұйымдары;
2) балалар мен жасөспірімдердің демалыс, дене тәрбиесі және шығармашылық қасиеттерін дамыту ұйымдары (қосымша білім беру меемелері) – балалар мен жасөсіпірмдердің шығармашылық орталықтары, музыка, спорт және көркемөнер мектептері, балалар-жастар орталықтары, аула клубтары, жас натуралисттер станциялары, оқу-өндірістік комбинаттар, оқу курстары және басқа да мектептен тыс ұйымдар, тамақтандыру ұйымдастырылмаған бала күтуші көрсететін қызметтер;

26) объекты, оказывающие стоматологические услуги;
27) объекты по изготовлению лекарственных средств;
28) объекты общественного питания на транспорте (железнодорожном, воздушном, водном и автомобильном),объекты бортового питания;
29) транспортные средства (железнодорожные, водные, воздушные) используемые для перевозки пассажиров и организации по перевозке пассажиров, опасных грузов;
30) радиационно-опасные объекты;
31) лечебно-косметологические объекты, салоны красоты, косметологические центры оказывающие услуги с нарушением кожных и слизистых покровов;
32) виды деятельности, относящиеся к 1 и 2 классам опасности согласно санитарной классификации производственных объектов (химические производства, металлургические, машиностроительные и металлообрабатывающие объекты, добыча руд, нерудных ископаемых, природного газа, строительная промышленность, полигоны по размещению, обезвреживанию, захоронению токсичных отходов производства и потребления 1 и 2 классов опасности, объекты по сбору, хранению, транспортировке, удалению, сортировке, переработке, обеззараживания, утилизации (сжиганию) медицинских отходов от 120 килограмм в час и выше, производство электрической и тепловой энергии при сжигании минерального топлива, стационарные радиотехнические объекты радиосвязи, радиовещания, телевидения, радиолокации и радиоподавления);
33) склады для хранения химических веществ и продукции, агрохимикатов и пестицидов (ядохимикатов);
34) объекты спортивно-оздоровительного назначения, спортивно-оздоровительные бассейны, бани и сауны вместимостью свыше 20 мест;
35) оздоровительные и санаторные объекты (сезонные, круглогодичные);
36) вахтовые поселки;
37) водоемы, места отдыха 2 категории (культурно-бытового назначения);
38) водоисточники, места водозабора для хозяйственно-питьевого водоснабжения;
39) нецентрализованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения с количеством обслуживаемого населения свыше 2 тысяч человек;
40) централизованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения;
41) санаторно-оздоровительные организации, базы и места отдыха;
42) все виды лабораторий.
2. Объекты незначительной эпидемической значимости:
1) организации технического и профессионального обучения, послесреднего и высшего образования;
2) организации досуга, физического воспитания и развития творческих способностей детей и подростков (учреждения дополнительного образования)– центры творчества детей и молодежи, музыкальные, спортивные и художественные школы, детско-юношеские центры, дворовые клубы, станции юных натуралистов, учебно-производственные комбинаты, учебные курсы и другие внешкольные организации, услуги няни без организации питания;

3) балалар мен жасөспірімдер үшін өнімдерді дайындау, сақтау және өткізу объектілері (аяқкиім, киім, ойыншықтар);
4) тұрғындарға компьютерлер (дербес компьютерлер, планшетті дербес компьютерлер, ноутбуктер) және бейнетерминалдар (компьютер клубтары) арқылы қызмет көрсететін объектілер;
5) отыратын орын саны 50-ден кем тамақ өнімдерін өндіретін, қайта өңдейтін және өткізетін қоғамдық тамақтану объектілері;
6) көлік құралдарына (теміржол, автомобиль, су және әуе) және жолаушыларға қызмет көрсету объектілері;
7) тамақ өнімдерін автоматты дайындауға және өткізуге арналған аппараттар;
8) кремі жоқ кондитерлік өнімдерді өндіру объектілері;
9) ұнның жартылай фабрикаттарын, макарон өнімдерін өндіретін объектілер;
10) чипсілерді, кептірілген нанды, жүгері таяқшаларын, казинакилерді, шемішкелерді, құрғақ таңертеңгілік асты, слайстарды, қант мақталарын, поп-корн, қуырылған жаңғақтарды өндіретін объектілер;
11) дайын тамақ өнімдерін өлшеп-орау объектілері;
12) тағамдық концентраттар мен тағамдық қышқылдарды өндіру объектілері;
13) шай, ашытқы және желатин өндіру объектілері;
14) крахмалды-сірнелі өнімдерді, крахмал өндіретін объектілер;
15) наркологиялық, медициналық-әлеуметтік оңалту және психиатриялық (наркологиялық аурханалар және диспансерлер, медициналық-әлеуметтік оңалту орталықтары, психиатриялық ауруханалар және диспансерлер) стационарлық медициналық көмекті көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары;
16) сот медицинасы және патологиялық анатомия саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
17) қалпына келтіру емі және медициналық оңалту денсаулық сақтау ұйымдары;
18) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы көтерме және бөлшектеп сату объектілері;
19) жедел медициналық жәрдем және санитариялық авиация денсаулық сақтау ұйымдары;
20) апаттар медицинасы денсаулық сақтау ұйымдары;
21) паллиативтік көмек және мейірбике күтімін көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары;
22) дәстүрлі және халық медицинасы (емшілік) объектілері;
23) дезинфекция, дезинсекция, дератизация заттары мен препараттарын, вакциналар мен басқа да иммундық-биологиялық, диагностикалық препараттарды дайындайтын, өндіретін, қайта өңдейтін, сондай-ақ оларды пайдаланумен байланысты жұмыстар мен қызметтердің түрлерін көрсететін объектілер;
24) теріні және шырышты қабықты бұзбай косметикалық қызметтер көрсететін шаштараздар, сұлулық салондары, косметологиялық орталықтар;
25) сыйымдылығы 20 орынға дейін спорт-сауықтыру мақсатындағы объектілер, моншалар, сауналар;
26) әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылым объектілері (мәдени-ойын-сауық объектілері, мәйіттер, жерлеу мақсатындағы объектілер, адамдар уақытша тұратын объектілер (қонақүйлер, мотельдер, кемпингтер, жатақханалар), тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, кеңселерді пайдалану ұйымдары, үйлерді басқаратын ұйымдар, үй-жайлар меншіктері кооперативтері, қоғамдық дәретханалар, кір жуу, химиялық тазарту, тазарту құрылыстары және өзгелері);

3) объекты по изготовлению, хранению и реализации продукции для детей и подростков (обувь, одежда, игрушки);
4) объекты по оказанию услуг населению посредством компьютеров (персональные компьютеры, планшетные персональные компьютеры, ноутбуки) и видеотерминалов (компьютерные клубы);
5) объекты общественного питания с производством, переработкой и реализацией пищевой продукции с числом менее 50 посадочных мест;
6) объекты по обслуживанию транспортных средств (железнодорожный, автомобильный, водный и воздушный) и пассажиров;
7) аппараты для автоматического приготовления и реализации пищевых продуктов;
8) объекты по производству без кремовых кондитерских изделий;
9) объекты по производству мучных полуфабрикатов, макаронных изделий;
10) объекты по производству чипсов, сухариков, кукурузных палочек, казинаков, семечек, сухих завтраков, слайсов, сахарной ваты, поп-корна, жареных орехов;
11) объекты по фасовке готовых пищевых продуктов;
12) объекты по производству пищевых концентратов и пищевых кислот;
13) объекты по производству чая, дрожжей и желатина;
14) объекты по производству крахмалопаточной продукции, крахмала;
15) организации здравоохранения оказывающие стационарную медицинскую помощь по наркологии, медико-социальной реабилитации и психиатрии (наркологические больницы и диспансера, центры медико-социальной реабилитации, психиатрические больницы и диспансера);
16) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологической анатомии;
17) организации здравоохранения, восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
18) объекты оптовой и розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники;
19) организации здравоохранения, скорой медицинской помощи и санитарной авиации;
20) организации здравоохранения медицины катастроф;
21) организации здравоохранения, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход;
22) объекты традиционной и народной медицины (целительства);
23) объекты по изготовлению, производству, переработке средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации, вакцин и других иммунобиологических, диагностических препаратов, а также по оказанию видов работ и услуг, связанных с их использованием;
24) парикмахерские, салоны красоты, косметологические центры, оказывающие косметические услуги без нарушения кожных и слизистых покровов;
25) объекты спортивно-оздоровительного назначения, бани, сауны вместимостью до 20 мест;
26) объекты социально-бытовой инфраструктуры (культурно-зрелищные объекты, кладбища, объекты похоронного назначения, объекты временного проживания людей (гостиницы, мотели, кемпинги, общежития), организации по эксплуатации жилых и общественных зданий, офисов, организации, управляющие домами, кооперативы собственников помещений, общественные туалеты, прачечные, химчистки, очистные сооружения и прочие);

27) қызмет көрсететін халықтың саны 2 мың адамға дейін орталықтандырылмаған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау жүйелері;
28) су құбыры, кәріз, жылу жүйелері, қазандыққа қызмет көрсету объектілері;
29) кәріздік тазарту құрылыстары мен желілері (оның ішінде жауын шашын);
30) өндірістік объектілердің санитариялық сыныптамасына сәйкес 1 және 2 қауіптілік сыныптарына жататын қызмет түрлері (химиялық өндірістер, металлургиялық, машина жасау және металл өңдеу объектілері, кен, кенсіз қазбаларын, табиғи газды өндіру, құрылыс өнеркәсібі, 1 және 2 қауіптілік сыныптарының уытты өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру, зарарсыздандыру, көму полигондары, сағатына 120 килограмм және одан көп медициналық қалдықтарын жинау, сақтау, тасымалдау, шығару, сұрыптау, қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату (өртеу) объектілері, минералды отынды жағу кезіндегі электр және жылу энергиясы өндірісі, радиобайланыс, радиохабар, теледидар, радиолокация және радиобасу стационарлық радиотехникалық объектілері);
31) спорт-сауықтыру мекемелері;
32) саябақтар;
33) иондаушы сәулелеу көздері бар радиациялық объектілер, ең аз маңызды белсенділігі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 261 бұйрығымен (Нормативтік құқытық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11205 болып тіркелген) бекітілген, санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы мемлекеттік орган бекіткен ""Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалардың 4-тармағында көзделгеннен төмен радиоактивті қалдықтар;
34) тамақ өнімдерін, азық-түлік шикізатын, шаруашылық-ауыз суды, тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдары (теміржол, автомобиль, су, әуе);
35) парфюмериялық-косметикалық өнімдерді, гигиена құралдарын сақтау қоймалары;
36) парфюмерлік-косметикалық өнімдерді және гигиеналық заттарды өндіру объектілері;
37) көтерме, бөлшектеп сату базарлары және көтерме, бөлшектеп сату объектілері.

27) нецентрализованные системы хозяйственно-питьевого водоснабжения с количеством обслуживаемого населения до 2 тысяч человек;
28) объекты по обслуживанию водопроводных, канализационных, тепловых систем, котельные;
29) канализационные очистные сооружения и сети (в том числе ливневой канализации);
30) виды деятельности, относящиеся к 3-5 классам опасности согласно санитарной классификации производственных объектов (химические производства, металлургические, машиностроительные и металлообрабатывающие объекты, добыча руд, нерудных ископаемых, природного газа, строительная промышленность, полигоны по размещению, обезвреживанию, захоронению токсичных отходов производства и потребления 3 и 4 классов опасности, объекты по сбору, хранению, транспортировке, удалению, сортировке, переработке, обеззараживания, утилизации (сжиганию) медицинских отходов до 120 килограмм в час и выше, производство электрической и тепловой энергии при сжигании минерального топлива, радиотехнические объекты, обработка древесины, текстильные производства и производства легкой промышленности, автозаправочные станции);
31) спортивно-оздоровительные учреждения;
32) парки;
33) радиационные объекты, имеющие источники ионизирующего излучения, радиоактивные отходы с минимально значимой активностью ниже предусмотренных пунктом 4 Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологических требований к обеспечению радиационной безопасности", утвержденных государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия, утвержденных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 261 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11205);
34) транспортные средства (железнодорожные, автомобильные, водные и воздушные), используемые для перевозки пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды;
35) склады для хранения парфюмерно-косметической продукции, средств гигиены;
36) объекты производства парфюмерно-косметической продукции и средств гигиены;
37) рынки оптовой, розничной и объекты оптовой, розничной торговли.