"Білім туралы құжаттарды ресімдеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 21 қарашадағы № 565 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 22 маусымдағы № 403 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 шілдеде № 11697 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН :
1. «Білім туралы құжаттарды ресімдеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 21 қарашадағы № 565 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5025 болып тіркелген, «Заң газетінің» 2008 жылғы 11 қаңтардағы № 4 (1230) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Білім туралы құжаттарды ресімдеу жөніндегі талаптарды бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Білім туралы құжаттарды ресімдеу жөніндегі талаптар бекітілсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім туралы құжаттарды ресімдеу жөніндегі нұсқаулықта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Білім туралы құжаттарды ресімдеу жөніндегі талаптар»;
123 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Куәліктерді, аттестаттарды, кәсіптік даярлау туралы куәліктерді, дипломдарды және олардың қосымшаларын оқу орны каллиграфиялық жазумен (қара тушьпен немесе қара түсті шарлы қаламмен) немесе баспа жабдығының көмегімен толтырады.
2. Куәліктердің, аттестаттардың, кәсіптік даярлау туралы куәліктердің, дипломдардың бланкілері (бұдан әрі - бланкілер) және олардың қосымшалары қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
3. Бланкілер мынадай үлгіде толтырылады:
1) оқуды аяқтаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) жеке тұлғаны қуәландыратын құжаттағы (немесе оның орнына жүретін құжаттағы) жазуға сәйкес (барыс септігінде).
2) шетелдік азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) орыс тілді транскрипциядағы ұлттық төлқұжатының деректері бойынша жазылады. Транскрипция оқу орнын аяқтаған адаммен келісілуі тиіс.
3) «Білім беру ұйымының толық атауы» деген жолда оқу орнының ресми атауы көрсетіледі (табыс септігінде).
4. Құжаттардың барлық түрлерінің қосымша беттері мен қосымшаларының сериясы мен жеті саннан тұратын нөмірі болады (Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы нөмірленуіне ұқсастық бойынша).»;
9-тармақ алынып тасталсын;
10-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық атау септігінде көрсетіледі.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 ноября 2007 года № 565 "Об утверждении Инструкции по оформлению документов об образовании"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 июня 2015 года № 403. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июля 2015 года № 11697
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 ноября 2007 года № 565 «Об утверждении Инструкции по оформлению документов об образовании» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5025, опубликованный в «Юридической газете» от 11 января 2008 года, № 4 (1404)), следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Требований по оформлению документов об образовании»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить Требования по оформлению документов об образовании.»;
в Инструкции по оформлению документов об образовании, утвержденной указанным приказом:
наименование изложить в следующей редакции:
«Требования по оформлению документов об образовании»;
пункты 123 и 4 изложить в следующей редакции:
«1. Заполнение свидетельств, аттестатов, свидетельств о профессиональной подготовке, дипломов и приложений производится учебным заведением каллиграфическим почерком (черной тушью либо шариковой ручкой черного цвета) или с помощью печатающих устройств.
2. Бланки свидетельств, аттестатов, свидетельств о профессиональной подготовке, дипломов (далее - бланки) и приложений заполняются на казахском и русском языках.
3. Бланки заполняются следующим образом:
1) фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, завершившего обучение, прописываются полностью в соответствии с записью в документе удостоверяющем личность (либо его заменяющем документе) (в дательном падеже);
2) фамилия, имя и отчество (при его наличии) иностранного гражданина записываются по данным национального паспорта в русскоязычной транскрипции. Транскрипция должна быть согласована с лицом, окончившим учебное заведение;
3) в строке «полное наименование организации образования» указывается официальное наименование учебного заведения (в винительном падеже).
4. Вкладыши и приложения всех видов документов имеют серию и семизначные номера (по аналогии нумерации национальной валюты Республики Казахстан).»;
пункт 9 исключить;
в пункте 10:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
«1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) указываются полностью в именительном падеже;

2) Пәндер бойынша бағалар санмен, ал жақшада жазбаша қойылады.»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) аттестаттар, куәліктер бланкілеріне білім беру ұйымының директоры, директордың орынбасары және сынып жетекшісі қол қояды. Мөрге арналып қалдырылған орынға білім беру ұйымының мөрі қойылады.»;
11-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) «мамандығы бойынша» «кәсіптік оқу бағдарламасын толық меңгерді» деген сөздердің алдында мамандықтың коды жазылады немесе атауы тырнақшада көрсетіледі.»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары дипломдарының, кәсіптік даярлау туралы куәліктердің бланктеріне директор мен директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары қол қояды, дипломның бланкілеріне (дубликатқа ректор, декан және хатшы қол қояды) дипломды беру жылында Мемлекеттік аттестаттау комиссиясының төрағасы және оқу орнының ректоры (басшысы), хатшы қол қояды. Мөрге арналып қалдырылған орынға оқу орнының мөрі қойылады. Мемлекеттік аттестаттау комиссиясы төрағасының және жоғары оқу орны ректорының аты-жөні көрсетілмейді.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Бланкілерге қосымшалар мынадай үлгіде толтырылады:
1) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) толық атау септігінде көрсетіледі.
2) туған күні, айы (санмен), айы (жазбаша) және жылы (төрт таңбалы санмен) көрсетіліп жазылады.
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының дипломдарының қосымшасында «ТКБ № ________ дипломсыз жарамсыз» деген сөздерден кейін дипломның нөмірі көрсетіледі;
4) «__________жылдан бастап _______жылға дейін» оқыған уақыты көрсетіледі, одан кейін «_________» колледждің толық атауы көрсетіледі;
5) «кәсібі, мамандығы бойынша» деген сөздердің алдында тырнақшаның ішінде бас әріппен мамандықтың атауы көрсетіледі;
6) пәндердің атауы, сағаттардың саны оқу жұмыс жоспарларына сәйкес көрсетіледі. Бағалау бас әріптермен жазылып қойылады – өте жақсы, жақсы, қанағаттанарлық. Пәннің атауы, бағалар грамматикалық ережелерге сәйкес қысқартылуы мүмкін;
7) барлық пәндерден кейін «Курстық жұмыс» деген жазу жазылады және курстық жұмыс жазылған пән және бағасы көрсетіледі;
8) пәндердің атауы деген бағанда барлық практикалардың түрлері енгізіледі. Содан кейін «Қорытынды мемлекеттік аттестаттау» деген жазу жазылады, пәндер және әрбір пәнің бағасы көрсетіледі. Егер кешенді емтихан тапсырылса, онда кешенді емтиханға кіретін пәндердің атауы жазылады және бір баға қойылады;

2) оценки по предметам, дисциплинам выставляются цифрой, а в скобках прописью;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) Бланки аттестатов, свидетельств подписываются директором организации образования, заместителем директора и классным руководителем. На отведенном для печати месте ставится печать организации образования.»;
в пункте 11:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) после слов «по специальности» «полностью освоил профессиональную учебную программу» вписывается код или указывается в кавычках наименование специальности;»;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) бланки дипломов организаций технического и профессионального, послесреднего образования, свидетельств о профессиональной подготовке подписываются директором и заместителем директора по учебной работе, бланки дипломов председателем Государственной аттестационной комиссии, действующей в год выдачи диплома (дубликат подписывается ректором, деканом и секретарем), и ректором (руководителем) учебного заведения, секретарем. На отведенном для печати месте ставится гербовая печать учебного заведения. Фамилии председателя Государственной аттестационной комиссии и ректора вуза не указываются.»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. Приложения к бланкам заполняются следующим образом:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) указываются полностью в именительном падеже;
2) дата рождения записывается с указанием числа (цифрой), месяца (прописью) и года (четырехзначной цифрой);
3) в приложении диплома организаций технического и профессионального, послесреднего образования после слов «без диплома ТКБ № ________» указывается номер диплома;
4) указывается время обучения «с __________по _______год», затем «в ____________» указывается полное название колледжа;
5) после слов «по профессии, специальности» указывается в кавычках наименование специальности с заглавной буквы, добавляется «а» для обучающихся женского пола;
6) наименование дисциплин, количество часов указываются в соответствии с рабочими учебными планами. Оценка проставляется прописью прописными буквами – отлично, хорошо, удовлетворительно. В наименовании дисциплин, оценках возможны сокращения в соответствии с грамматическими правилами;
7) после всех дисциплин делается запись «Курсовые работы» и указывается дисциплина, по которой была написана курсовая работа, и оценка;
8) в графу наименование дисциплин вносятся все виды практик. Затем делается запись «Итоговая государственная аттестация», указываются дисциплины и оценки за каждую дисциплину. Если сдан комплексный экзамен, то указывается наименование дисциплин, входящих в комплексный экзамен и выставляется одна оценка;

9) «Бұдан бұрынғы білім туралы құжат» деген сөздерден кейін аталған адамның жоғары оқу орнына қабылдануы негізінде білім туралы құжаттың атауы және оны берген жылы көрсетіледі. Егер бұдан бұрынғы білім туралы құжат шетелде алынған болса, оның мемлекеттік, орыс тіліне аударылған атауы және осы құжатты берген елдің атауы көрсетіледі;
10) «Бұдан бұрынғы білім туралы құжат» деген сөздерден кейін аталған адамның жоғары оқу орнының магистратурасына (жоғары білім туралы диплом) қабылдануы негізінде даярлықтың немесе мамандық бағытының нақты атауы көрсетілген білім туралы құжаттың атауы және оны берген жылы көрсетіледі. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы диплом қосымшасының екінші бетінде магистрді 2 жылдық мамандандыруға даярлаған пәндер көрсетіледі;
11) «Түсу сынағы» деген сөздерден кейін егер ол адам түсу сынағынан жоғары оқу орнына түсу үшін өтсе, «өтілді» немесе заңнамалық және нормативтік құжаттарға сәйкес ол адам жоғары оқу орнында түсу сынағынан босатылса, «өтілмеді» деген сөз жазылады;
12) «түсті» және «оқуды аяқтады» деген сөздердің алдында оқуға түсу жылы мен аяқтау жылы төрт таңбалы санмен, сондай-ақ аталған тұлға түскен оқу орнының толық атауы және аяқтаған оқу орнының атауы көрсетіледі. Сондай-ақ, студент білім алатын басқа да жоғары оқу орындары көрсетілмейді. Егер студент жоғары оқу орнына түскеннен кейін жоғары оқу орнының филиалында оқуды бастаса немесе аяқтаса, жоғары оқу орнының атауынан кейін үтір арқылы филиалдың атауы көрсетіледі. Сондай-ақ, студент білім алатын басқа да жоғары оқу орындары көрсетілмейді;
13) «Оқытудың нормативтік кезеңі» деген жолда аталған мамандықты оқыту мерзімдері Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына сәйкес көрсетіледі;
14) «Оқыту тілі және білімді бақылау» деген жолда «мемлекеттік тіл» немесе «орыс тілі» көрсетіледі;
15) «Бағыты/мамандығы» деген жолда мамандықтың немесе бағыттың атауы көрсетіледі (қажеттісінің астын сызу);
16) курстық жұмыстар, қорытынды мемлекеттік емтихандар олардың атауымен және үтір арқылы бағаларды (сынақ) көрсетумен жазылады;
17) «Практика» деген жолда атауы, апта саны санмен және бағасы жазбаша көрсетіледі. Курстық жұмыстар (жобалар) мен практикалар санына қарай тиісті жазулар келесі бетке пәндер тізімінен кейін жазылады. Бұл кезде «курстық жұмыстар (жобалар)» немесе «практикалар» деген сөздерден кейін «келесі бетте көрсетілген» деген сөздер жазылады;

9) после слов «Предыдущий документ об образовании» указывается наименование документа об образовании, на основании которого данное лицо было зачислено в высшее учебное заведение, и год его выдачи. В случае если предыдущий документ об образовании был получен за рубежом, указывается его наименование в переводе на Государственный, русский язык и наименование страны, в которой выдан этот документ;
10) после слов «Предыдущий документ об образовании» указывается наименование документа об образовании, на основании которого данное лицо было зачислено в магистратуру вуза (диплом о высшем образовании), с конкретным наименованием направления подготовки или специальности и год его выдачи. На оборотной стороне приложения к диплому о послевузовском образовании указываются дисциплины 2-летней специализированной подготовки магистра;
11) после слов «Вступительные испытания» вписываются слова: «прошел», если это лицо проходило вступительные испытания для поступления в вуз, или «не предусмотрены», если это лицо было освобождено от прохождения вступительных испытаний вузом в соответствии с законодательными и нормативными документами;
12) после слов «Поступил (а) в» и «Завершил(а) обучение в» указываются четырехзначными числами соответственно год поступления и год - окончания обучения, а также полное наименование учебного заведения, в который поступало данное лицо, и наименование вуза, который это лицо окончило. Другие вузы, в которых также мог обучаться студент, не указываются. Если студент(ка) после поступления в вуз начинал(а) обучение и (или) завершал(а) обучение в филиале вуза, то после наименования вуза, через запятую, указывается наименование филиала. Другие вузы, в которых также мог обучаться студент, не указываются;
13) в строке «Нормативный период обучения» указываются сроки обучения согласно Государственному общеобязательному стандарту образования Республики Казахстан;
14) в строке «Язык обучения и контроля знаний» указывается «государственный язык» или «русский язык»;
15) в строке «Направление/специальность» указывается наименование специальности или направления (нужное подчеркнуть);
16) курсовые работы, итоговые государственные экзамены записываются с указанием их наименования и через запятую оценки (зачета);
17) в строке «Практика» указывается наименование, продолжительность в неделях цифрами и оценка прописью. В случае значительного количества курсовых работ (проектов) и практик соответствующие записи могут быть помещены на обороте после перечня дисциплин. При этом после слов «курсовые работы (проекты)» или «практики» вписывается «приведены на обороте»;

18) жоғары оқу орнының, мамандықтың, мамандандырудың, курстық жұмыстың және қорытынды мемлекеттік емтиханның, практикалардың атаулары тырнақшаға алынбайды:
19) «Бітіруші біліктілік жұмысын орындау және қорғау» деген жолда «тақырыбында», ал магистрлер үшін - «тақырыбында магистрлік диссертация» деген сөздер, тырнақшада бітіру жұмысының тақырыбы, бітіру жұмысын орындау үшін белгіленген апталар саны және бағасы (жазбаша) жазылады.».
2. Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім және халықаралық ынтымақтастық департаменті (С.С. Ысмағұлова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Білім және ғылым вице-министрі Т.О.Балықбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі                  А. Сәрінжіпов

18) наименования высшего учебного заведения, специальности, специализации, курсовых работ и итоговых государственных экзаменов, практик приводятся без кавычек;
19) в строке «Выполнение и защита выпускной квалификационной работы» вписываются слова «на тему», а для магистров - «магистерская диссертация на тему», тема выпускной работы в кавычках, количество недель, установленных для выполнения выпускной работы и оценка (прописью).».
2. Департаменту высшего, послевузовского образования и международного сотрудничества (Исмагулова С.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Балыкбаева Т.О.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования
и науки Республики Казахстан               А. Саринжипов