Халықтың декреттелген тобындағы адамдарды гигиеналық оқыту қағидаларын және Халықтың декреттелген тобындағы адамдарды гигиеналық оқыту бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 449 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 шілдеде № 11714 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 12 сәуірдегі № 168 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 12.04.2018 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 148-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Халықтың декреттелген тобындағы адамдарды гигиеналық оқыту қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Халықтың декреттелген тобындағы адамдарды гигиеналық оқыту бағдарламалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Мыналардың:
1) "Халықтың декреттелген топтарына аттестаттау жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 770 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5886 болып тіркелген, 2010 жылғы 20 наурыздағы № 1 Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған);
1) "Халықтың декреттелген топтарына аттестаттау жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 24 қарашадағы № 770 бұйрығына толықтырулар және өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 6 қазандағы № 793 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 9 қарашада № 6620 болып тіркелген, 2011 жылғы 18 қаңтардағы № 12-13 (26415) "Егемен Қазақстан" республикалық газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил гигиенического обучения лиц декретированной группы населения и Программ гигиенического обучения лиц декретированной группы населения
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 449. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2015 года № 11714. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 апреля 2018 года № 168 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 12.04.2018 № 168 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 148 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила гигиенического обучения лиц декретированной группы населения, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Программы гигиенического обучения лиц декретированной группы населения, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";f
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 770 "Об утверждении Правил проведения аттестации декретированных групп населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5886, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 20 марта 2010 года № 1);
2) приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 октября 2010 года № 793 "О внесении дополнений и изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 ноября 2009 года № 770 "Об утверждении Правил проведения аттестации декретированных групп населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6620, опубликованный в республиканской газете "Казахстанская правда" от 29 ноября 2010 года № 325 (26386).

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 24 маусымдағы
№ 449 бұйрығына
1-қосымша
Халықтың декреттелген тобындағы адамдарды гигиеналық оқыту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың декреттелген тобындағы адамдарды гигиеналық оқыту қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 148-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген, халықтың декреттелген топтарын гигиеналық оқытуды жүргізу тәртібін және бағдарламасын айқындайды. Осы Қағидаларды меншік нысанына қарамастан жеке және заңды тұлғалар орындауға міндетті.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылған:
1) жеке медициналық кітапша – жұмысқа жіберілу туралы белгі қойылып, міндетті медициналық қарап-тексерудің нәтижелері енгізілетін жеке құжат;
2) халықтың декреттелген тобы – халыққа қызмет көрсету саласында жұмыс істейтін және айналасындағы адамдарға инфекциялық және паразиттік аурулар жұқтырудың анағұрлым ықтимал қаупін төндіретін адамдар;
3) халықтың декреттелген тобын аттестаттау (емтихан) – халыққа қызмет көрсету саласында жұмыс істейтін, айналасындағыларға инфекциялық және паразиттік аурулар жұқтыру қаупін төндіретін қызметкерлердің білімдерінің және біліктілігінің сәйкестік деңгейін айқындау;
4) халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқыту – халықтың декреттелген тобын инфекциялық аурулардың алдын алуға, объектілерді күтіп ұстауға, пайдалануға және орналастыруға қойылатын гигиеналық және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды, білім алушылардың кәсіптеріне сәйкес жеке және қоғамдық гигиенаны сақтауға оқыту;
5) эпидемиялық маңызы бар объектілер – Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасының талаптары бұзылған кезде өндіретін өнімі және (немесе) қызметі халық арасында тамақтан уланудың және (немесе) инфекциялық, паразиттік аурулардың пайда болуына әкеп соғуы және (немесе) өнеркәсіптік және радиоактивті ластанудан халық денсаулығына зиян келтіруі мүмкін объектілер (бұдан әрі – объект).
2. Гигиеналық оқытуға жататын кәсіптердің тізбесі
3. Халықтың декреттелген тобы кәсіптік қызмет түрлерімен айқындалады, атап айтқанда:

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 июня 2015 года № 449
Правила гигиенического обучения лиц
декретированной группы населения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения обязательных медицинских осмотров (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 148 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), определяют порядок проведения гигиенического обучения декретированных групп населения. Настоящие Правила обязательны к исполнению физическими и юридическими лицами независимо от форм собственности.
2. В настоящих Правилах использованы следующие основные понятия:
1) личная медицинская книжка – персональный документ, в который заносятся результаты обязательных медицинских осмотров с отметкой о допуске к работе;
2) декретированная группа населения – лица, работающие в сфере обслуживания населения и представляющие наибольшую опасность для заражения окружающих людей инфекционными и паразитарными заболеваниями;
3) аттестация (экзамен) декретированной группы населения – определение уровня соответствия знаний и квалификации работников, работающих в сфере обслуживания населения, представляющей опасность для заражения окружающих инфекционными и паразитарными заболеваниями;
4) гигиеническое обучение декретированной группы населения – обучение декретированных групп населения профилактике инфекционных заболеваний, гигиеническим и санитарно-эпидемиологическим требованиям к содержанию, эксплуатации и размещению объектов, соблюдению личной и общественной гигиены в соответствии с профессиями обучающихся;
5) эпидемически значимые объекты – объекты, производимая продукция и (или) деятельность которых при нарушении требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения может привести к возникновению пищевых отравлений и (или) инфекционных, паразитарных заболеваний среди населения и (или) нанести вред здоровью населения от промышленных и радиоактивных загрязнений (далее – объект).
2. Перечень профессии, подлежащих гигиеническому обучению
3. Декретированная группа населения определяется видами профессиональной деятельности, в частности:

1) тамақ өнімдерін өндіру, сақтау, өткізу, кәдеге жарату және жою процесінде олармен жанасатын жұмыстар, оның ішінде мүкәммалды, жабдықтарды санитариялық өндеу және жөндеу бойынша жұмыстар, сондай-ақ оларды көліктердің барлық түрлерінде тасымалдау кезіндегі жұмыстар;
2) жолаушыларға қызмет көрсету саласындағы (теміржол вокзалдарындағы, аэровокзалдардағы, әуежайлардағы, теңіз және өзен вокзалдарындағы, автовокзалдардағы, метрополитендердегі) жұмыстар;
3) емдеу-профилактикалық ұйымдарындағы, санаторийлердегі, демалыс үйлеріндегі, пансионаттардағы, интернаттардағы және мүгедектер мен қарттар үйлеріндегі жұмыстар;
4) тұрмыстық қызмет көрсету саласындағы (моншалар, себезгілер, сауналар, бассейндер, сумен емдеу орындары, балшықпен емдеу орындары, спорттық-сауықтыру ұйымдары, шаштараздар, косметологиялық салондар, кір жуатын орындар, химиялық тазарту орындары, қонақүйлер, мотельдер, жатақханалар, кемпингтер) жұмыстар;
5) білім беру саласындағы жұмыстар;
6) балалар мен жасөспірімдердің маусымдық сауықтыру ұйымдарындағы жұмыстар (маусым басталар алдында);
7) мектепке дейінгі ұйымдардың, мектеп-интернаттардың, балалардың жыл бойғы санаториялық сауықтыру ұйымдарының, балалар үйлерінің, отбасылық үлгідегі үйлердің жұмыстары;
8) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медицина техникасының айналымы саласындағы жұмыстар;
9) тікелей суды дайындаумен, су құбыры желілеріне қызмет көрсетумен, өндірістік зертханаларды, суық және ыстық сумен жабдықтау және кәріз объектілерін пайдаланумен байланысты су құбыры құрылыстарындағы жұмыстар.
3. Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқытуды және аттестаттауды (емтиханды) жүргізу тәртібі
4. Халықтың декреттелген тобын гигиеналық оқыту және аттестаттау (емтихан) жұмысқа тұру кезінде және одан әрі жылына бір рет кезеңділігімен жүргізіледі.
5. Халықтың декреттелген тобының адамдарын гигиеналық оқыту жөніндегі қызметті "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес хабарлама жасау тәртібінде жеке немесе заңды тұлғалар жүзеге асырады.
6. Гигиеналық оқытудан өтумен байланысты шығыстарды халықтың декреттелген тобы дербес көтереді немесе тараптардың келісімі бойынша гигиеналық оқыту шығыстарын объектінің басшысы жұмсайды.
7. Гигиеналық оқытуды және аттестаттауды (емтиханды) жүргізуге тартылатын адамның (бұдан әрі – жауапты тұлға) санитариялық-эпидемиологиялық бейінде арнайы медициналық білімі болады.
8. Гигиеналық оқытуды және аттестаттауды (емтиханды) жүргізуге арналған оқу үй-жайлары көп функционалды ғимараттар және жеке кіретін есігі бар өзге де мақсаттағы ғимараттар құрамындағы жеке үй-жайларда орналастырылады.

1) работы, где имеется контакт с пищевыми продуктами в процессе их производства, хранения, реализации, утилизации и уничтожения, в том числе работы по санитарной обработке и ремонту инвентаря, оборудования, а также при транспортировке их на всех видах транспорта;
2) работы в сфере обслуживания пассажиров (железнодорожных вокзалов, аэровокзалов, аэропортов, морских и речных вокзалов, автовокзалов, метрополитенов);
3) работы лечебно-профилактических организаций, санаториев, домов отдыха, пансионатов, интернатов и домов для инвалидов и престарелых;
4) работы в сфере бытового обслуживания (бани, душевые, сауны, бассейны, водолечебницы, грязелечебницы, спортивно-оздоровительные организации, парикмахерские, косметологические салоны, прачечные, химчистки, гостиницы, мотели, общежития, кемпинги);
5) работы в сфере образования;
6) работы сезонных детских и подростковых оздоровительных организаций (перед началом сезона);
7) работы дошкольных организаций, школ-интернатов, детских санаторных круглогодичных оздоровительных организаций, детских домов, домов семейного типа;
8) работы в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
9) работы водопроводных сооружений, связанные непосредственно с подготовкой воды, обслуживанием водопроводных сетей, эксплуатацией производственных лабораторий, объектов холодного и горячего водоснабжения и канализации.
3. Порядок проведения гигиенического обучения и аттестации
(экзамена) декретированной группы населения
4. Гигиеническое обучение и аттестация (экзамен) декретированной группы населения проводится при поступлении на работу и в дальнейшем с периодичностью один раз в год.
5. Деятельность по гигиеническому обучению лиц декретированной группы населения осуществляется физическими или юридическими лицами в уведомительном порядке, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях".
6. Расходы, связанные с прохождением гигиенического обучения, лица декретированной группы населения несут самостоятельно, либо по соглашению сторон расходы на гигиеническое обучение могут быть понесены руководителем объекта.
7. Лицо, привлекаемое для проведения гигиенического обучения и аттестации (экзамена) (далее – ответственное лицо), имеет специальное медицинское образование санитарно-эпидемиологического профиля.
8. Учебные помещения для проведения гигиенического обучения и аттестации (экзамена) размещаются в отдельных помещениях в составе многофункциональных зданий и зданий иного назначения с самостоятельным входом.

Оқу үй-жайларының микроклиматы, жарықтандыру деңгейлері, сондай-ақ аспаптар мен жабдықтардың шуылы, дірілі, электр-магниттік сәулелену деңгейлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11147 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 169 бұйрығымен бекітілген, Адамға әсер ететін физикалық факторларға қойылатын гигиеналық нормативтерге сәйкес келеді.
9. Халықтың декреттелген топтарының адамдарын гигиеналық оқыту Кодекстің 148-бабының 5-тармағына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекітетін халықтың декреттелген топтарын гигиеналық оқыту бағдарламалары бойынша жүргізіледі.
10. Сабақтардың бағдарламасы білім алушылардың кәсіптеріне сәйкес келеді. Халықтың әртүрлі декреттелген топтарына арналған гигиеналық оқуды біріктіруге жол берілмейді.
11. Гигиеналық оқытудан өткеннен кейін тесттік бақылау түрінде аттестаттау (емтихан) жүргізіледі.
12. Халықтың декреттелген топтарын гигиеналық оқытуды және аттестаттауды (есмтиханды) жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар тесттің сұрақтарын әзірлейді және бекітеді.
13. Оң нәтиже кезінде жеке медициналық кітапшаның 12-бөліміне (нысаны Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 126 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10638 болып тіркелген) мөртабан түрінде оқығаны және аттестатталғаны туралы тиісті белгі енгізіледі және жауапты тұлғаның қолымен бекітіледі.
Жеке медициналық кітапшаға гигиеналық аттестаттау нәтижелерін енгізуге арналған мөртабанның нысаны осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленеді.
14. Аттестаттаудың (емтиханның) қанағаттанарлықсыз нәтижесі кезінде жеке медициналық кітапшаға белгі қойылмайды.
15. Әрбір аттестатталушыға тестті келесі күні қайта тапсыру мүмкіндігі беріледі.
16. Кейіннен қайта аттестаттала (емтихан тапсыра) отырып, гигиеналық оқытуды қайтадан өтуге:
1) кезекті аттестаттаудан (емтиханнан) өтпеген тұлғалар;
2) ағымдағы санитариялық қадағалау барысында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының лауазымды тұлғалары анықтаған халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қолданыстағы заңнаманың бұзылуына жол берген тұлғалар жатады.
17. Жеке және заңды тұлғалар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің сұрау салуы бойынша гигиеналық оқыту және аттестаттау (емтихан) жөнінде ақпарат ұсынады.

Уровни микроклимата, освещения учебных помещений, а также уровни шума, вибрации, электромагнитного излучения приборов и оборудования соответствуют Гигиеническим нормативам к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 169, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных провавых актов за № 11147.
9. Гигиеническое обучение лиц декретированной группы населения проводится по программам гигиенического обучения декретированных групп населения, утверждаемым государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с пунктом 5 статьи 148 Кодекса.
10. Программы занятий соответствуют профессиям обучающихся. Не допускается совмещение гигиенического обучения для различных декретированных групп населения.
11. После прохождения гигиенического обучения проводится аттестация (экзамен) в виде тестового контроля.
12. Физические или юридические лица, осуществляющие гигиеническое обучение и аттестацию (экзамен) декретированных групп населения, разрабатывают и утверждают тестовые вопросы.
13. При положительном результате, в раздел 12 личной медицинской книжки (форма утверждена приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 126, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10638) вносится соответствующая отметка об обучении и аттестации в виде штампа и закрепляется подписью ответственного лица.
Форма штампа для внесения результатов гигиенической аттестации в личную медицинскую книжку устанавливается приложением 1 к настоящим Правилам.
14. При неудовлетворительном результате аттестации (экзамена) отметка в личную медицинскую книжку не вносится.
15. Для каждого аттестуемого предоставляется возможность пересдачи тестов на следующий день.
16. Повторному прохождению гигиенического обучения с последующей переаттестацией (пересдачей экзамена) подлежат:
1) лица, не прошедшие очередную аттестацию (экзамен);
2) лица, допускающие нарушения действующего законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выявленные должностными лицами ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в ходе санитарного контроля и надзора.
17. Физические или юридические лица по запросу территориальных подразделений ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения представляют информацию по гигиеническому обучению и аттестации (экзамен).

18. Халықтың декреттелген топтары адамдарының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін және гигиеналық нормативтерін білуін "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізілетін тексерулер барысында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің лауазымды тұлғалары тексереді және санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісінде көрсетіледі.
Халықтың декреттелген
тобындағы адамдарды
гигиеналық оқыту қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жеке медициналық кітапшаға гигиеналық аттестаттау
нәтижелерін енгізуге арналған мөртабан
Мекеменің атауы, байланыс деректері
(орналасқан жері, телефоны)
____________________________________ бағдарламасы бойынша гигиеналық оқытуды өтті және аттестатталды
20___ жылғы "___"_________________
Гигиенист-эпидемиолог________
(Т.А.Ә. қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 24 маусымдағы
№ 449 бұйрығына
2-қосымша
Халықтың декреттелген тобындағы адамдарды гигиеналық
оқыту бағдарламалары
Тақырып атаулары
Сағат саны
1
2
3

18. Знание, лицами декретированных групп населения, нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов проверяется должностными лицами территориального подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в ходе проверок проводимых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан", и отражается в акте санитарно-эпидемиологического обследования.
Приложение 1
к Правилам гигиенического
обучения лиц декретированной
группы населения
Форма
Штамп для внесения результатов гигиенической
аттестации в личную медицинскую книжку
Наименование организации, контактные данные
(местонахождение, телефон)
Гигиеническое обучение по программе:______
__________________________________________
прошел и аттестован
"____" ________________________ 20__ г.
Гигиенист-эпидемиолог ____________________
(Ф.И.О., роспись)
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 июня 2015 года № 449
Программы гигиенического обучения лиц
декретированной группы населения
Наименование тем
Количество часов
1
2
3

1. Қоғамдық тамақтану объектілері, тамақ өнеркәсібі және сауда объектілерінде жұмыс істейтін, оның ішінде медициналық ұйымдардың, білім беру ұйымдарының және өнеркәсіп объектілерінің ас блоктары, кондитерлік өндірістер, балалар сүтханалары, азық-түлік сауда объектілері халқының декреттелген топтарын, қызметі азық-түлік шикізатын, тамақ өнімдері мен жолаушыларды тасымалдаумен байланысты адамдарды гигиеналық оқыту бағдарламасы
1.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнаманың негізі. Санитариялық қағидалардың және гигиеналық нормативтердің талаптарын сақтау үшін қызметкерлердің жауаптылығы. Тиімді тамақтану туралы ұғым. Тамақ өнімдерін мемлекеттік гигиеналық тіркеу және регламенттеу туралы ұғым. Тамақ өнімдерін сертификаттау туралы ұғым. Тамақ өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптар.
3
2.
Инфекциялық аурулар туралы ұғым. Ауру тудыратын микробтар және олардың адам ағзасына ену жолдары. Ірінді аурулар. Ішек және құрт ауруларының қоздырғыштары, олардың берілу жолдары. Бактерия тасымалдаушылық. Бактериялық және бактериялық емес тұрғыдан болатын тамақтан улану. Ішек инфекциялық ауруларының және тамақтан уланулардың алдын алу шаралары. Профилактикалық медициналық қарап-тексеру. Жеке гигиена қағидалары.
3
3.
Азық-түлік сауда және қоғамдық тамақтану кәсіпорындарын жайластыруға және күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация туралы ұғымдар. Сауда жабдықтарын, мүкәммалдарын, ыдыстарын санитариялық өңдеу режимі. Сауда және қоғамдық тамақтану кәсіпорындарында эпидемиялық тәуекел орындары.
3
4.
Тамақ өнімдерін қабылдау, сақтау және өткізу қағидалары. Тамақ өнімдерінің сапасын және қауіпсіздігін растайтын құжаттардың тізбегі. Тамақ өнімдерінің жарамдылық мерзімдері және сақтау мерзімдері туралы ұғым. Тамақ өнімдерінің сапасыздығының негізгі белгілері. Сауда желілерінен кондитерлік бұйымдарды кері қайтару жөніндегі санитариялық қағидалар. Тез бұзылатын тамақ өнімдерін сақтау және өткізу шарттары. Тамақ өнімдерін таңбалауға қойылатын талаптар. Тамақ өнімдерін жіберуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Қаптамалау материалдары. Құжаттамалардың болуы және жүргізілуі. Тамақ өнімдерін тасымалдауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
3
2. Мектепке дейінгі, балалар сауықтыру ұйымдары, балалар үйлері, мектеп-интернаттар халқының декреттелген топтарын гигиеналық оқыту бағдарламасы
5.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнаманың негізі. Санитариялық қағидалардың және гигиеналық нормативтердің талаптарын сақтау үшін қызметкерлердің жауаптылығы. Мектеп жасына дейінгі балалар мекемелерін, сауықтыру лагерлерін, балалар үйлерін жайластыруға және күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Аумақты, топтық алаңдарды, құмсалғыштарды, спорт жабдықтарын күтіп-ұстауға қойылатын талаптар, топтық оқшаулау қағидаттары. Ағымдағы және күрделі жинау; желдету қағидалары; жинау мүкәммалына, жуу және дезинфекциялау құралдарына қойылатын талаптар. Төсек орынды ауыстыру, оны сақтау, кір жуу орындарына жеткізу, таңбалау. Құмыраларды жуу, дәретханаларды жинау қағидалары. Топтардағы ыдыс-аяққа күтім жасау, оны таңбалау, шүберекті жуу, сақтау, өңдеу қағидалары. Ойыншықтарға күтім жасау. Дезқұралдарды және жуу ерітінділерін дайындау. Күн тәртібіне, дене шынықтыруды ұйымдастыруға қойылатын гигиеналық талаптар, балаларды шынықтыру қағидаттары. Балаларды бой-бойымен отырғызуға қойылатынгигиеналық талаптар.
3
6.
Мектеп үй-жайларын күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Күрделі жинауды жүргізу қағидалары. Мектеп-интернаттарда төсек орынды ауыстыру. Персоналдың жеке гигиенасы. Оқу-тәрбие мекемелеріндегі дезинфекциялық режим. Үй-жайларды ағымдағы және күрделі жинау кезінде дезқұралдарды қолдану. Тұмаумен және жіті респираторлық аурулармен сырқаттанушылықтың эпидемиялық көтерілуі кезеңіндегі эпидемияға қарсы іс-шаралар. Температуралық режимді, үй-жайларды желдету және рекреяция режимін сақтау. Үй-жайларды жинау ерекшеліктері. Жеке гигиенаны сақтау.
3
7.
Аумақты және үй-жайларды, ас блогын, ас үй мүкәммалын, ыдыс-аяқтарды күтіп ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Өндірістік және қосалқы үй-жайларды ағымдағы және күрделі жинау қағидалары, дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар. Жабдықтарға, мүкәммалдарға, асхана мен ас үйдің ыдыс-аяқтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Асхана мен ас үйдің ыдыс-аяқтарын жуу қағидалары. Жуу және дезинфекциялау құралдарына қойылатын талаптар, оларды пайдалану қағидалары, асхана мен ас үйдің ыдыс-аяқтарын жуу режимі. Азық-түлік шикізатын аспаздық өңдеуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар, дайын тағамдарды әзірлеу қағидалары. Шикі және дайын өнімді өндеу. Салаттарды дайындау технологиясы. Дайын тағамдардың витаминдерін сақтау және С-витаминдеу қағидалары. Қызметтік құжаттаманы жүргізу. Тамақтану гигиенасы. Тиімді тамақтануды ұйымдастыру. Балалар ұжымдарында тамақтан уланудың алдын алу. Тамақты үлестіру, дайын тағамды тарату. Жеке гигиена қағидаларын сақтау.
3
8.
Балалар мекемесіндегі инфекциялық және паразиттік аурулар. Эпидемияға қарсы іс-шаралар. Алдын алу шаралары.
3

1. Программа гигиенического обучения декретированных групп населения объектов общественного питания, работающих на объектах пищевой промышленности и торговли, в том числе пищеблоков медицинских организаций, организаций образования и промышленных объектов, кондитерских производств, детских молочных кухонь, объектов продовольственной торговли, лиц, деятельность которых связана с перевозкой продовольственного сырья, пищевых продуктов и пассажиров
1.
Основы законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Ответственность работников за соблюдение требований санитарных правил и гигиенических нормативов. Понятие о рациональном питании. Понятие о государственной гигиенической регистрации и регламентации продуктов питания. Понятие о сертификации продуктов питания. Гигиенические требования к качеству и безопасности продуктов питания.
3
2.
Понятие об инфекционных заболеваниях. Болезнетворные микробы и пути проникновения их в организм человека. Гнойничковые заболевания. Возбудители кишечных и глистных заболеваний, пути их передачи. Бактерионосительство. Пищевые отравления бактериального и небактериального происхождения. Меры профилактики кишечных инфекционных заболеваний и пищевых отравлений. Профилактические медицинские осмотры. Правила личной гигиены.
3
3.
Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и содержанию предприятий продовольственной торговли и общественного питания. Понятия дезинфекции, дезинсекции, дератизации. Режимы санитарной обработки торгового оборудования, инвентаря, тары. Точки эпидемического риска на предприятиях торговли и общественного питания.
3
4.
Правила приемки, хранения и реализации продуктов питания. Перечень документов, подтверждающих качество и безопасность продуктов питания. Понятия о сроках годности и сроках хранения продуктов питания. Основные признаки недоброкачественности продуктов питания. Условия хранения и реализации скоропортящихся продуктов питания. Требования к маркировке продуктов питания. Санитарно-эпидемиологические требования, предъявляемые к отпуску продуктов питания. Упаковочные материалы. Наличие и ведение документации. Санитарно-эпидемиологические требования, предъявляемые к транспортировке продуктов питания.
3
2. Программа гигиенического обучения декретированной группы населения дошкольных, детских оздоровительных организаций, детских домов, школ-интернатов
5.
Основы законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Ответственность работников за соблюдение требований санитарных правил и гигиенических нормативов. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию детских дошкольных учреждений, оздоровительных лагерей, детских домов. Требования к содержанию территории, групповых площадок, песочниц, спортивного оборудования, принципы групповой изоляции, текущая и генеральная уборка; правила проветривания; санитарно-эпидемиологические требования к уборочному инвентарю, моющим и дезинфицирующим средствам. Смена постельного белья, его хранение, доставка в прачечную, маркировка. Правила мытья горшков, уборки туалетов. Уход за посудой в группах, ее маркировка, правила мытья, хранения, обработка ветоши. Уход за игрушками. Приготовление дезсредств и моющих растворов. Гигиенические требования к режиму дня, организации физического воспитания, принципы закаливания детей Гигиенические требования к рассаживанию детей по ростовым данным.
3
6.
Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию помещений школы. Правила проведения генеральной уборки. Смена постельного белья в школах-интернатах. Личная гигиена персонала. Дезинфекционный режим в учебно-воспитательных учреждениях. Применение дезсредств при текущей и генеральной уборке помещений. Противоэпидемические мероприятия в период эпидемического подъема заболеваемости гриппом и острыми респираторными заболеваниями. Соблюдение температурного режима, режима проветривания помещений и рекреаций. Особенности уборки помещений. Соблюдение личной гигиены.
3
7.
Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию территории и помещений пищеблока, кухонному инвентарю, посуде. Правила текущей и генеральной уборки производственных и подсобных помещений, дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные мероприятия. Санитарно-эпидемиологические требования к оборудованию, инвентарю, столовой и кухонной посуде. Правила мытья столовой и кухонной посуды. Требования к моющим и дезинфицирующим средствам, правила их использования, режим мытья кухонной и столовой посуды. Санитарно-эпидемиологические требования к кулинарной обработке продовольственного сырья, правила приготовления готовых блюд. Обработка сырой и готовой продукции. Технология приготовления салатов. Правила сохранения витаминов и С-витаминизации готовых блюд. Ведение служебной документации. Гигиена питания. Организация рационального питания. Профилактика пищевых отравлений в детских коллективах. Раздача пищи, реализация готовых блюд. Соблюдение правил личной гигиены.
3
8.
Инфекционные и паразитарные заболевания в детском учреждении. Противоэпидемические мероприятия. Меры профилактики.
3

3. Медициналық ұйымдардың мейіргерлерінің көмекшілері үшін гигиеналық оқыту бағдарламасы
9.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнаманың негізі. Санитариялық қағидалардың және гигиеналық нормативтердің талаптарын сақтау үшін қызметкерлердің жауаптылығы. Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Үй-жайларды, жабдықтарды және мүкәммалдарды санитариялық тұрғыдан күтіп-ұстау.
3
10.
Персоналдың қолын өндеу қағидалары. Тері және сілемейлі қабықтар қанмен немесе басқа да биологиялық сұйықтықтармен ластанған кезде, сондай-ақ укол немесе кесіп кету кезіндегі алдын алу іс-шаралары. АИТВ* – инфекциясының алдын алу. "ЖИТС-ке** қарсы" апаттыдәрі қобдишасының құрамы.
3
11.
Медициналық қалдықтармен жұмыс істеуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Медициналық қалдықтардың сыныптамасы. Медициналық қалдықтарды жинауға, уақытша сақтау жағдайына қойылатын талаптар. Медициналық қалдықтарды залалсыздандыру және/немесе зарарсыздандыру тәсілдері мен әдістері.
3
12
Медициналық мақсаттағы бұйымдарды стерилдеуді және дезинфекциялауды жүргізу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар. Қорытынды дезинфекция. Температуралық режимді, үй-жайларды желдету режимін, жинау мүкәммалына, жуу және дезинфекциялау құралдарына қойылатын талаптарды сақтау. Төсек орынды ауыстыру. Инфекция жұққан киім-кешекті жуу.
3
13.
Науқастардың тамақтануын ұйымдастыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Дайын асты үлестіру. Ыдыс-аяқты өңдеу. Медицина ұйымдары персоналының және пациенттердің жеке гигиенасы.
3
4. Жабдықтау бригадаларының, теміржол вокзалдарының, аэровокзалдардың, әуежайлардың, теңіз және өзен вокзалдарының, автовокзалдардың, метрополитендердің жұмыскерлері және жолаушылар поездарының, өзен, теңіз авиакөліктің жолсеріктеріне арналған гигиеналық оқыту бағдарламасы
14.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнаманың негізі. Санитариялық қағидалардың және гигиеналық нормативтердің талаптарын сақтау үшін жұмыскерлердің жауаптылығы. Жолаушылар поездарын, өзен, теңіз және авиакөлігін, жолаушыларға қызмет көрсету объектілерін (теміржол вокзалдарын, аэровокзалдарды, әуежайларды, теңіз және өзен вокзалдарын, автовокзалдарды, метрополитендерді) күтіп ұстауға және жабдықтауға, жабдықтау пункттерінің жұмысына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Ауа-жылу режимі. Жұмыскерлерді міндетті түрде медициналық қарап-тексеру.
3
15.
Жіті ішек инфекциялары, аса қауіпті және карантиндік инфекциялар, тағамдық уытты инфекциялар туралы ұғым, клиникасы және алдын алу шаралары. Микроорганизмдер туралы ұғым және инфекциялық аурулардың пайда болуындағы олардың рөлі. Ішек инфекцияларының, гельминтоздардың, ауа-тамшы инфекцияларының, венерологиялық аурулардың, ЖИТС**, гемоконтактілі инфекциялардың, карантиндік және аса қауіпті инфекциялардың алдын алу. Инфекциялық ауруы, аса қауіпті инфекциялары және тағамдық уытты инфекциялары бар науқастар анықталған жағдайда эпидемияға қарсы іс-шаралар.
3
16.
Тамақ өнімдерін сақтауға және тез бұзылатын өнімдерді өткізу мерзімдеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Тамақ өнімдерін тасымалдау. Дезинфекциялық, дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралар.
3
17.
Жазатайым жағдайлар кезінде зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету. Жеке және қоғамдық гигиена.
3

3. Программа гигиенического обучения для помощников медицинской сестры медицинских организаций
9.
Основы законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Ответственность работников за соблюдение требований санитарных правил и гигиенических нормативов. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения. Санитарное содержание помещений, оборудования и инвентаря.
3
10.
Правила обработки рук персонала. Профилактические мероприятия при загрязнении кожи и слизистых кровью или другими биологическими жидкостями, а также при уколах или парезах. Профилактика ВИЧ*-инфекции. Состав аварийной аптечки "Анти-СПИД**".
3
11.
Санитарно-эпидемиологические требования к обращению с медицинскими отходами. Классификация медицинских отходов. Требования к сбору медицинских отходов, к условиям временного хранения. Способы и методы обеззараживания и/или обезвреживания медицинских отходов.
3
12.
Санитарно-эпидемиологические требования к условиям проведения стерилизации и дезинфекции изделий медицинского назначения Дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные мероприятия. Заключительная дезинфекция. Соблюдение температурного режима, режима проветривания помещений, санитарно-эпидемиологические требования к уборочному инвентарю, моющим и дезинфицирующим средствам. Смена постельного белья. Стирка инфецированного белья.
3
13.
Санитарно-эпидемиологические требования к организации питания больных. Раздача готовой пищи. Обработка посуды. Личная гигиена персонала медицинских организаций и пациентов.
3
4. Программа гигиенического обучения для работников экипировочных бригад, железнодорожных вокзалов, аэровокзалов, аэропортов, морских и речных вокзалов, автовокзалов, метрополитенов и проводников пассажирских поездов, речного, морского и авиатранспорта
14.
Основы законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Ответственность работников за соблюдение требований санитарных правил и гигиенических нормативов. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и оборудованию пассажирских поездов, речного, морского и авиатранспорта, объектов по обслуживанию пассажиров (железнодорожных вокзалов, аэровокзалов, аэропортов, морских и речных вокзалов, автовокзалов, метрополитенов), к работе экипировочных пунктов. Воздушно-тепловой режим. Обязательные медицинские осмотры работников.
3
15.
Понятие об острых кишечных инфекциях, особо опасных и карантинных инфекциях, пищевых токсикоинфекциях, клиника и меры профилактики. Понятие о микроорганизмах и их роль в возникновении инфекционных заболеваний. Профилактика кишечных инфекций, гельминтозов, воздушно-капельных инфекций, венерических болезней, СПИД**, гемоконтактных инфекций, карантинных и особо опасных инфекций. Противоэпидемические мероприятия при выявлении больных с инфекционными заболеваниями, особо опасными инфекциями и пищевыми токсикоинфекциями.
3
16.
Санитарно-эпидемиологические требования к хранению пищевых продуктов и срокам реализации скоропортящихся продуктов. Транспортировка пищевых продуктов. Дезинфекционные, дератизационные и дезинсекционные мероприятия.
3
17.
Оказание первой медицинской помощи пострадавшим при несчастных случаях. Личная и общественная гигиена.
3

5. Су құбыры құрылыстарының және кәріз шаруашылығының жұмыскерлерін гигиеналық оқыту бағдарламасы
18.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнаманың негізі. Санитариялық қағидалардың және гигиеналық нормативтердің талаптарын сақтау үшін жұмыскерлердің жауаптылығы. Адам өміріндегі судың маңызы. Судың эпидемиологиялық маңызы. Сумен жабдықтау көздері, олардың гигиеналық сипаттамасы. Су арқылы берілетін инфекциялық аурулардың алдын алу.
3
19.
Жер асты көздерінен орталықтандырылған сумен жабдықтау және олардың құрылғысына қойылатын санитариялық талаптар. Жер үсті су көздерінен орталықтандырылған сумен жабдықтау ерекшеліктері және олардың құрылғыларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар (жер үсті су бөгеттері бар қалалар үшін).
3
20.
Су құбыры желісіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар, су құбыры құрылыстары мен желілерін дезинфекциялау. Сумен жабдықтау көздерін және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау су құбырларын санитариялық қорғау аймақтары. Санитариялық қорғау аймақтары аумағындағы санитариялық-гигиеналық режим.
3
21.
Орталықтандырылған ауыз сумен жабдықтау жүйесіндегі судың сапасына қойылатын гигиеналық талаптар. Сапасын бақылау. Сумен жабдықтау орталықтандырылмаған кезде судың сапасына қойылатын талаптар. Көздерді санитариялық қорғау. Құдықты (каптажды) тазарту, дезинфекциялау әдістері.
3
22.
Жұмыскерлерді міндетті түрде медициналық қарап тексеру, жеке гигиена қағидалары, еңбек жағдайы.
3
6. Коммуналдық, тұрмыстық қызмет көрсету объектілері, шаштараз, косметология және косметикалық салондар халқының декреттелген топтарын және моншалардың, сауналардың және бассейндердің жұмыскерлерін гигиеналық оқыту бағдарламасы
23
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнаманың негізі. Санитариялық қағидалардың және гигиеналық нормативтердің талаптарын сақтау үшін жұмыскерлердің жауаптылығы. Шаштараздарды, сұлулық салондарын және косметологиялық кабинеттерді орналастыруға, жабдықтауға, жарақтандыруға, күтіп ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Жұмыс құрал-саймандарын, жұмыс үстелдерінің үстін дезинфекциялау әдістері. Тері, шаш, тырнақ аурулары. Жұқпалы тері және паразиттік аурулар және шаштараздарда олардың таралуының алдын алу шаралары. Парентеральді вирустық гепатиттердің алдын алу. Жұмыс істейтін адамдардың еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар, жұмыскерлерді міндетті түрде медициналық қарап-тексеру.
3
24.
Моншалардың гигиеналық маңызы. Монша мен сауналарды жайластыруға, жабдықтауға, пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Учаскеге және аумаққа қойылатын гигиеналық талаптар. Жұқпалы инфекциялық аурулар. Моншада олардың таралуының алдын алу шаралары. Парентеральді гепатиттердің алдын алу. Дезинфекциялау, дезинсекциялау терминдер мен анықтамалар. Дезинфекциялау, химиялық дезинфекцияны жүргізу үшін пайдаланылатын әдістер, жаңа құралдар. Жұмыскерлерді міндетті түрде медициналық қарап-тексеру, жеке гигиена қағидалары, еңбек жағдайлары.
3
25.
Тұрғын үй-жайларды және қонақ үйлердің ортақ пайдаланылатын үй-жайларын күтіп-ұстау, жиһазды күтіп-ұстау бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар, қонақ үйлердің төсек орын шаруашылығына қойылатын талаптар. Инфекциялық аурулар, олардың таралу жолдары мен тәсілдері туралы ұғым. Дезинфекциялау, химиялық дезинфекцияны жүргізу үшін пайдаланылатын әдістер, жаңа құралдар. Дезинсекциялау, дератизациялау, терминдер мен анықтамалар. Аса қауіпті инфекциялар анықталған жағдайдағы персоналдың әрекеті. Жұмыскерлерді міндетті түрде медициналық қарап тексеру, жеке гигиена қағидалары, еңбек жағдайлары.
3
26.
Кір жуу орындарын (өндірістік үй-жайлар, тұрмыстық үй-жайлар, үй-жайларды ішкі әрлеу, санитариялық-техникалық жабдықтау) жайластыруға және жабдықтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Кір жуу орындарын пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Инфекциялық аурулар, олардың таралу жолдары мен тәсілдері туралы ұғым. Ауа-тамшы, ішек, паразиттік, жұқпалы тері инфекциялары және трансмиссивті жолмен (қан арқылы) берілетін инфекциялар, аса қауіпті инфекциялар. Дезинфекция, оның әдістері. Кір жуу орындарында қолданылатын дезинфекциялау әдістері. Дезинсекциялау, дератизациялау, терминдер мен анықтамалар. Жұмыскерлерді міндетті медициналық қарап тексеру, жеке гигиена қағидалары, еңбек жағдайлары.
3
27.
Жүзу бассейіндерін пайдалану режимдеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар. Зарарсыздандыру әдістері, үй-жайларды және ванналарды жинауға және дезинфекциялауға қойылатын талаптар. Жүзу бассейндердегі судың сапасына қойылатын талаптар. Инфекциялық аурулар, олардың таралу жолдары мен тәсілдері туралы ұғым. Ауа-тамшы, ішек, жұқпалы тері және паразиттік инфекциялар, трансмиссивті жолмен берілетін инфекциялар. Дезинфекциялау, түрлері мен әдістері. Жаңа дезинфектанттар. Дератизация және дезинсекция, терминдер мен анықтамалар. Өндірістік бақылау.
3
* АИТВ – адамның иммун тапшылығы вирусы
** ЖИТС – жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы

5. Программа гигиенического обучения работников водопроводных сооружений и канализационного хозяйства
18.
Основы законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Ответственность работников за соблюдение требований санитарных правил и гигиенических нормативов. Значение воды в жизни человека. Эпидемиологическое значение воды. Источники водоснабжения, их гигиеническая характеристика. Профилактика инфекционных заболеваний, передающихся через воду.
3
19.
Централизованное водоснабжение из подземных источников и санитарно-эпидемиологические требования к его устройству. Особенности централизованного водоснабжения из поверхностных источников и санитарно-эпидемиологические требования к его устройству (для городов, имеющих поверхностные водозаборы).
3
20.
Санитарно-эпидемиологические требования к водопроводной сети, дезинфекция водопроводных сооружений и сетей. Зоны санитарной охраны источников водоснабжения и водопроводов хозяйственно-питьевого водоснабжения. Санитарно-эпидемиологический режим на территории зон санитарной охраны.
3
21.
Гигиенические требования к качеству воды централизованных систем питьевого водоснабжения. Контроль качества. Требования к качеству воды при нецентрализованном водоснабжении. Санитарная охрана источников. Методы очистки, дезинфекции колодца (каптажа).
3
22.
Обязательные медицинские осмотры работников, правила личной гигиены, условия труда.
3
6. Программа гигиенического обучения декретированных групп населения объектов коммунального и бытового обслуживания, парикмахерских, косметологических и косметических салонов, работников бань, саун и бассейнов
23.
Основы законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Ответственность работников за соблюдение требований санитарных правил и гигиенических нормативов. Санитарно-эпидемиологические требования к размещению, оборудованию, оснащению, содержанию парикмахерских,салонов красоты и косметологических кабинетов. Методы дезинфекции рабочего инструментария, поверхности рабочих столов. Болезни кожи, волос, ногтей. Заразные кожные и паразитарные заболевания и меры предупреждения их распространения в парикмахерских. Профилактика парентеральных вирусных гепатитов. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда работающих, обязательные медицинские осмотры работников.
3
24.
Гигиеническое значение бань. Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, оборудованию, эксплуатации и содержанию бань и саун. Заразные инфекционные заболевания. Меры предупреждения их распространения в бане. Профилактика парентеральных гепатитов. Дезинсекция, дератизация, термины и определения. Дезинфекция, методы, новые средства, используемые для проведения химической дезинфекции. Обязательные медицинские осмотры работников, правила личной гигиены, условия труда.
3
25.
Санитарно-эпидемиологические требования по содержанию жилых помещений и помещений общего пользования гостиниц, содержанию мебели, требования к бельевому хозяйству гостиниц. Понятие об инфекционных заболеваниях, путях и способах их распространения. Дезинфекция, методы, новые средства, используемые для проведения химической дезинфекции. Дезинсекция, дератизация, термины и определения. Действия персонала в случае выявления особо опасных инфекций. Обязательные медицинские осмотры работников, правила личной гигиены, условия труда.
3
26.
Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и оборудованию прачечных (производственные помещения, бытовые помещения, внутренняя отделка помещений, санитарно-техническое оборудование). Санитарно-эпидемиологические требования к эксплуатации прачечных. Понятие об инфекционных заболеваниях, путях и способах их распространения.
Воздушно-капельные, кишечные, паразитарные, заразные кожные инфекции и инфекции, передающиеся трансмиссивным путем (через кровь), особо опасные инфекции. Дезинфекция, ее методы. Методы дезинфекции, используемые в прачечных. Дезинсекция, дератизация, термины и определения. Обязательные медицинские осмотры работников, правила личной гигиены, условия труда.
3
27.
Санитарно-эпидемиологические требования к режиму эксплуатации плавательных бассейнов. Методы обеззараживания, требования к уборке и дезинфекции помещений и ванн. Требования к качеству воды плавательных бассейнов. Понятие об инфекционных болезнях, путях и способах их распространения. Воздушно-капельные, кишечные, заразные кожные и паразитарные инфекции. Дезинфекция, виды и методы. Новые дезинфектанты. Дератизация и дезинсекция, термины и определения. Производственный контроль.
3
* ВИЧ - вирус иммунодефицита человека
** СПИД - синдром приобретенного иммунодефицита