Камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтердің тізбесін, сондай-ақ Кеден ісі саласындағы және техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органдардың, сәйкестікті растау жөніндегі органдардың және сынақ зертханаларының (орталықтарының) оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 5 маусымдағы № 421 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 тамызда № 11904 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-202/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2020 № ҚР ДСМ-202/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Кеден ісі саласындағы және техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органдардың, сәйкестікті растау жөніндегі органдардың және сынақ зертханаларының (орталықтарының) Камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер тізбесін табыс ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_____________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 10 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 30 маусым
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 5 шілдедегі
№ 421 бұйрығына
1-қосымша
Камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.11.2016 № 474 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Перечня сведений, необходимых для осуществления камерального контроля, а также Правил их представления уполномоченными органами в сфере таможенного дела и в области технического регулирования, органами по подтверждению соответствия и испытательными лабораториями (центрами)
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 июня 2015 года № 421 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2015 года № 11904. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-202/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 25.11.2020 № ҚР ДСМ-202/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Перечень сведений, необходимых для осуществления камерального контроля согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила представления перечня сведений, необходимых для осуществления камерального контроля уполномоченными органами в сфере таможенного дела и в области технического регулирования, органами по подтверждению соответствия и испытательными лабораториями (центрами) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
от 10 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Султанов
от 30 июня 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 июня 2015 года № 421
Перечень сведений, необходимых для осуществления камерального
контроля

1. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган ұсынатын, камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер тізбесі:
1) жөнелткен елі;
2) тауарларға арналған декларацияның тіркеу нөмірі (бұдан әрі -ТД).
3) декларациялаудың мемлекеттік кірістер департаменті;
4) тауардың шыққан елі;
5) бизнес-әріптес;
6) сыртқы экономикалық қызметке қатысушының (бұдан әрі - СЭҚҚ) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) / атауы;
7) СЭҚҚ жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
8) СЭҚҚ, заңды мекенжайы;
9) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы (бұдан әрі - ЕЭО СЭҚ ТН) бойынша тауардың коды;
10) тауар атауы;
11) Т-дағы тауардың сипаттамасы;
12) тауар салмағы, нетто (кг);
13) саны қосымша өлшем бірліктермен (бұдан әрі -ҚӨБ);
14) тауардың орналасқан жері;
15) тауарға сәйкестік сертификаттарының немесе тауардың сәйкестігі туралы декларациялардың тіркеу нөмірлері және күні;
16) тауардың шартты шығарылуы туралы белгі;
2. Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган ұсынатын, камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер тізбесі:
1) өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) / атауы, мекенжайы, БСН/ЖСН;
2) дайындаушының (өндірушінің) атауы;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы (бұдан әрі - ЕЭО СЭҚ ТН) бойынша коды (кодтары);
4) тауарлар бойынша сандық мәліметтер;
5) нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан олардың сәйкестігін растау жүргізілгені туралы ақпарат;
6) өнімнің нормативтік құқықтық актілер талаптарына сәйкестігіне дәлел ретінде сәйкестікті растау жөніндегі органға өтінім беруші ұсынған құжаттар туралы ақпарат, жүргізілген зерттеулер (сынақтар) және өлшеулер туралы ақпарат (сынақтар хаттамасының күні, нөмірі, сынақтар хаттамасын берген сынақ зертханасының атауы және аккредиттеу аттестатының нөмірі, шетелдік сертификаттың берілген күні, нөмірі, оны берген органның атауы);
7) сәйкестік сертификатының (сәйкестік туралы декларацияның) қолданылуын тоқтата тұру, қайта жалғастыру немесе тоқтату күні және себебі;
8) сәйкестік сертификатының (сәйкестік туралы декларация) берілген күн, оның қолданылуын ұзарту мерзімі және оны ұзарту негізі;
9) сәйкестік сертификатына (сәйкестік туралы декларацияға) қосымша (қосымшалар) туралы мәліметтер;
10) сәйкестік сертификатын (сәйкестік туралы декларацияны) берген (тіркеген) сәйкестікті растау жөніндегі органның атауы, мекенжайы, аккредиттеу аттестатының нөмірі мен берілген күні;

1. Перечень сведений, необходимых для осуществления камерального контроля предоставляемый уполномоченным органом в сфере таможенного дела:
1) страна отправления;
2) регистрационный номер декларации на товары (далее – ДТ);
3) департамент государственных доходов декларирования;
4) страна происхождения товара;
5) бизнес-партнер;
6) фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование участника внешнеэкономической деятельности (далее – УВЭД);
7) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)/бизнес идентификационный номер (далее – БИН) УВЭД;
8) УВЭД, юридический адрес;
9) код товара по товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Таможенного союза (далее – ТН ВЭД ТС);
10) наименование товара;
11) описание товара из ДТ;
12) вес товара, нетто (килограмм);
13) количество в дополнительных единицах измерения (далее – ДЕИ);
14) отметка об условном выпуске товара.
2. Перечень сведений, необходимых для осуществления камерального контроля предоставляемый уполномоченным органом в области технического регулирования:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование, адрес, БИН/ИИН заявителя;
2) наименование изготовителя (производителя);
3) код (коды) по товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Таможенного союза (ТН ВЭД ТС);
4) количественные сведения по товарам;
5) информация о нормативных правовых актах и нормативных документах, на соответствие требованиям которых проводилось подтверждение соответствия;
6) информация о документах, представленных заявителем в орган по подтверждению соответствия в качестве доказательства соответствия продукции требованиям нормативных правовых актов, информация о проведенных исследованиях (испытаниях) и измерениях (дата, номер протокола испытаний, наименование и номер аттестата аккредитации испытательной лаборатории, выдавшей протокол испытаний, дата, номер иностранного сертификата, наименование органа его выдавшего);
7) дата и причина приостановления, возобновления или прекращения действия сертификата соответствия (декларации о соответствии);
8) дата, срок продления действия сертификата соответствия (декларации о соответствии) и основание для его продления;
9) сведения о приложении (приложениях) к сертификату соответствия (декларации о соответствии);
10) наименование, адрес, номер и дата выдачи аттестата аккредитации органа по подтверждению соответствия, выдавшего (зарегистрировавшего) сертификат соответствия (декларацию о соответствии);

11) сәйкестік сертификатын (сәйкестік туралы декларацияны) берген (тіркеген) сәйкестікті растау жөніндегі орган басшысының тегі, аты мен әкесінің аты (болған жағдайда);
12) сарапшы-аудитордың (сарапшының) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мекенжайы;
13) оны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін өнім туралы ақпарат;
14) сәйкестік сертификатының (сәйкестік туралы декларацияның) тиісті позициясында көрсетілген қосымша ақпарат;
15) сәйкестік сертификатының (сәйкестік туралы декларацияның) қолданылу мерзімі, тіркеу нөмірі, сәйкестік сертификаты (сәйкестік туралы декларация) ресімделген бланкінің есептік нөмірі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 5 маусымдағы
№ 421 бұйрығына
2-қосымша
Камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер
тізбесін Кеден ісі саласындағы және техникалық реттеу
саласындағы уәкілетті органдардың, сәйкестікті растау жөніндегі
органдардың және сынақ зертханаларының (орталықтарының)
табыс ету қағидалары
1. Осы Камералдық бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер тізбесін табыс ету қағидалары "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және кеден ісі саласындағы және техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органдардың, сәйкестікті растау жөніндегі органдардың және сынақ зертханаларының (орталықтарының) сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар туралы, импортталатын тауарлар бойынша және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – ведомство) өнімдердің сәйкестігін растауға (бағалауға) жүгінген өтініш берушілер туралы мәліметтер тізбесін табыс ету тәртібін, сондай-ақ камералдық бақылауды жүзеге асыру мақсатында олардың мәліметтерді беру нысаны мен тәсілдерін айқындайды.
2. Кеден ісі саласындағы және техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органдар осы Қағидаларға сәйкес мәліметтерді ведомствоға табыс етеді.
3. Кеден ісі саласындағы және техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органдар осы Қағидаларға сәйкес мәліметтерді дайындауға, беруге жауапты лауазымды адамдарды айқындау туралы жазбаша түрде ведомствоға хабарлайды, процесс автоматтандырылған жағдайда мәліметтер автоматты режимде беріледі және лауазымды адамдарға жүйеге қол жеткізу құқығы беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.11.2016 № 474 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кеден ісі саласындағы және техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органдар электрондық жеткізгіштегі ақпаратты қоса бере отырып, ілеспе хатты ресімдеу жолымен мәліметтерді ведомствоға табыс етеді, автоматтандырылған жағдайда осы Қағидалардың 5 және 7-тармақтарында көзделген мерзімдерде автоматты режимде беріледі.
Камералдық бақылау процесі автоматтандырылған жағдайда, жауапты лауазымды адамдарға мәліметтерді жүйеге автоматты режимде беру үшін қол жеткізу құқықтары беріледі.
Ілеспе хатқа қоса берілетін ақпарат (мәліметтер) тізбеленген форматтардың (Excel, SQL, DBF) бірінде байланыс арналары арқылы немесе электрондық жеткізгіштерде жіберіледі.

11) фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя органа по сертификации, выдавшего (зарегистрировавшего) сертификат соответствия (декларацию о соответствии);
12) фамилия, имя, отчество (при его наличии) эксперта-аудитора (эксперта);
13) срок действия, регистрационный номер сертификата соответствия (декларации о соответствии), учетный номер бланка, на котором оформлен сертификат соответствия (декларация о соответствии).
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 июня 2015 года № 421
Правила
представления перечня сведений, необходимых для осуществления
камерального контроля уполномоченными органами в сфере
таможенного дела и в области технического регулирования
органами по подтверждению соответствия и испытательными
лабораториями (центрами)
1. Настоящие Правила представления перечня сведений, необходимых для осуществления камерального контроля разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок представления уполномоченными органами в сфере таможенного дела и в области технического регулирования, органами по подтверждению соответствия и испытательными лабораториями (центрами) перечня сведений об участниках внешнеэкономической деятельности, по импортируемым товарам и о заявителях, обратившихся за подтверждением (оценкой) соответствия продукции ведомству уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – ведомство), а также форму и способы передачи сведений с целью им осуществления камерального контроля.
2. Уполномоченные органы в сфере таможенного дела и в области технического регулирования представляют сведения в ведомство в соответствии с настоящими Правилами.
3. Уполномоченные органы в сфере таможенного дела и в области технического регулирования письменно уведомляют ведомство об определении должностных лиц, ответственных за подготовку, передачу сведений в соответствии с настоящими Правилами, в случае автоматизации процесса сведения передаются в автоматическом режиме и должностным лицам предоставляются права доступа к системе.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.11.2016 № 474 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Сведения представляются уполномоченными органами в сфере таможенного дела и в области технического регулирования в ведомство путем оформления сопроводительного письма с приложением информации на электронном носителе, в случае автоматизации передаются в автоматическом режиме в сроки, предусмотренные в пунктах 5 и 7 настоящих Правил.
В случае автоматизации процесса камерального контроля ответственным должностным лицам предоставляются права доступа для передачи сведений в систему в автоматическом режиме.
Прилагаемая к сопроводительному письму информация (сведения) направляется в одном из перечисленных форматов (Excel, SQL, DBF) по каналам связи или на электронных носителях.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.11.2016 № 474 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бес бесінші күніне дейін ұсынатын мәліметтердің тізбесіне сәйкес мәліметтерді ведомствоға табыс етеді.
6. Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган сәйкестікті растау жөніндегі органдардан өнім және өнімнің сәйкестігін растау (бағалау) үшін жүгінген өтінім берушілер туралы мәліметтер жинауды ұйымдастырады.
7. Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган ай сайын есепті айдан кейінгі айдың оңыңшы күніне дейін ұсынатын мәліметтердің тізбесіне сәйкес мәліметтерді ведомствоға табыс етеді.
8. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.11.2016 № 474 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағидаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.11.2016 № 474 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 11.11.2016 № 474 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела ежемесячно до пятого числа, месяца следующего за отчетным предоставляет в ведомство сведения согласно Перечня сведений, необходимых для осуществления камерального контроля.
6. Уполномоченный орган в области технического регулирования организует сбор от органов по подтверждению соответствия сведений о продукции и заявителях, обратившихся за подтверждением (оценкой) соответствия продукции.
7. Уполномоченный орган в области технического регулирования ежемесячно до десятого числа месяца, следующего за отчетным представляет в ведомство сведения согласно Перечня сведений, необходимых для осуществления камерального контроля.
8. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 11.11.2016 № 474 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).