Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 436 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 қыркүйекте № 12021 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2019 жылғы 22 тамыздағы № 911; 27.06.2020 № 637 бұйрықтарымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 22.08.2019 № 911; 27.06.2020 № 637 бұйрықтарымен.
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті (Қ.Е. Баеділов) заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 жылғы 7 тамыздағы
№ 436 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің
Қазынашылық комитеті туралы ереже 1. Жалпы ереже
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті (бұдан әрі – Комитет) орталық атқарушы органның құзыреті шегінде республикалық бюджеттің атқарылуы мен жергілікті бюджеттердің атқарылуына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына қызмет көрсету саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ведомствосы болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы вице-министрінің 07.03.2019 № 209 бұйрығымен.
2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттiк мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрлерi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң қазынашылық органдарында шоттары және Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнде (бұдан әрі – Бюджет кодексі), Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда өзге де шоттары болады.

Об утверждении Положения о Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 436. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2015 года № 12021. Утратил силу приказами исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 22 августа 2019 года № 911; от 27 июня 2020 года № 637.
Сноска. Утратил силу приказами и. о. Министра финансов РК от 22.08.2019 № 911; от 27.06.2020 № 637 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Комитету казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (Баедилов К.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утверждено
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 7 августа 2015 года № 436
Положение
о Комитете казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства финансов Республики Казахстан, осуществляющим в пределах компетенции центрального исполнительного органа реализационные и контрольные функции в сфере исполнения республиканского бюджета и обслуживания исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа вице-министра финансов РК от 07.03.2019 № 209.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также, в соответствии с законодательством, счета в органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и иные счета в случаях, предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

4. Комитеттің заңды тұлға болып табылатын республикалық мемлекеттiк мекеме нысанындағы Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын және тарататын аумақтық органдары бар, оларға: Комитеттің бақылауындағы және оған есеп беретін облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бойынша қазынашылық департаменттері, аудандық, қалалық, қалалардағы аудандық қазынашылық басқармалары жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.04.2019 № 403 бұйрығымен.
5. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан кіреді.
6. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен жеке қолданылатын құқықтық актілер шығарады, олар Комитет төрағасының немесе оның міндетін атқарушының бұйрықтарымен ресімделеді.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің заңды мекенжайы: 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Жеңіс даңғылы, 11.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.04.2019 № 403 бұйрығымен.
9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің Қазынашылық комитеті" республикалық мемлекеттiк мекемесi.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметiн қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
13. Егер Комитетке заңнамалық актiлермен кірістер әкелетін қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осы қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттiң кiрiсiне жіберіледі.
2. Комитеттің мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Комитеттің міндеттері:
1) республикалық бюджеттің атқарылуы мен жергілікті бюджеттердің атқарылуына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына қызмет көрсету;
2) мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, республикалық бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын қалыптастыру және бекiту;
3) республикалық, жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕЭО) мүше мемлекеттердің бюджеттерінің арасындағы түсімдердің бөлінуін қамтамасыз ету;
4) республикалық бюджеттің атқарылуы, жергілікті бюджеттердің атқарылуына Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына қазынашылық қызмет көрсету сапасын арттыруға, қазынашылық ақпараттық жүйелерінің іркіліссіз жұмыс істеуі мен қазынашылық ақпараттық жүйелерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған қазынашылық ақпараттық жүйелерін жетілдіру;

4. Комитет имеет территориальные органы, являющиеся юридическими лицами, в форме республиканского государственного учреждения, создаваемые и упраздняемые Правительством Республики Казахстан, к которым относятся: Департаменты казначейства по областям, городам республиканского значения, столицы, районные, городские, районные в городах управления казначейства, подконтрольные и подотчетные Комитету.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.04.2019 № 403.
5. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает правовые акты индивидуального применения, оформляемые приказами председателя Комитета или лица, исполняющего его обязанности.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Юридический адрес Комитета: 010000, город Нур-Султан, проспект Победы, 11.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.04.2019 № 403.
9. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из средств республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
13. Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Задачи, функции, права и обязанности Комитета
14. Задачи Комитета:
1) исполнение республиканского бюджета и обслуживание исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим;
2) формирование и утверждение сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам по республиканскому бюджету;
3) обеспечение распределения поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС);
4) совершенствование информационных систем казначейства, направленное на повышение качества исполнения республиканского бюджета, казначейского обслуживания исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, обеспечение бесперебойного функционирования и информационной безопасности информационных систем казначейства;

5) бюджеттік есепке алудың жүргізілуін қамтамасыз ету;
6) республикалық және жергілікті бюджеттер бойынша қаржылық есептілікті шоғырландыру;
7) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің құрылымдық бөлімшелерін республикалық және жергілікті бюджеттер бойынша бюджеттік есептілікпен қамтамасыз ету;
8) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша халықаралық ынтымақтастық;
9) Еуразиялық экономикалық одақ бойынша Комитеттің құзыреті шегінде халықаралық шарттардың жобаларын дайындауда қатысу;
10) Бюджеттің ақшасын басқару;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындау.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы вице-министрінің 07.03.2019 № 209 бұйрығымен.
15. Комитеттің функциялары:
1) қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және бюджет заңнамасында көзделген шоттарды ашу, жүргiзу және жабу;
2) Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ұсынған Түсiмдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, республикалық бюджеттің мiндеттемелері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын қалыптастыру кезінде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының (сыртқы қарыз алу мен кредиттеуді ескерусіз) жобаларын Қазақстан Республикасының тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысына сәйкестігі тұрғысынан қабылдап алу және тексеру;
3) өзгерістері мен толықтыруларын ескере отырып, республикалық және жергілікті бюджеттер бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын қазынашылықтың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - ҚААЖ) енгізу;
4) жылдық сомаларды қоса алғанда, түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістері мен толықтырулар енгізу;
5) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша есептік деректерді тұрақты және жүйелі жеткізу бөлігінде бюджеттiк мониторингтi және міндеттемелерді уақтылы қабылдамау, республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша (сыртқы қарыз алу мен кредиттеуді ескерусіз) төлемдерді уақтылы жүргізбеу себептерін анықтау мақсатында республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен ақпарат жинауды жүзеге асыруда қатысу;
7) ҚААЖ–да Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын жүргізу;
8) ҚААЖ–да Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығын жүргізу;

5) обеспечение ведения бюджетного учета;
6) консолидация финансовой отчетности по республиканскому и местным бюджетам;
7) обеспечение структурных подразделений Министерства финансов Республики Казахстан бюджетной отчетностью по республиканскому и местным бюджетам;
8) международное сотрудничество по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
9) участие в подготовке проектов международных договоров в пределах компетенции Комитета по Евразийскому экономическому союзу;
10) управление бюджетными деньгами;
11) выполнение иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом вице-министра финансов РК от 07.03.2019 № 209.
15. Функции Комитета:
1) открытие, ведение и закрытие контрольных счетов наличности и счетов, предусмотренных бюджетным законодательством;
2) прием и проверка представленных администраторами республиканских бюджетных программ проектов планов финансирования по обязательствам и платежам (без учета внешних займов, грантов и кредитования) при формировании Сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам республиканского бюджета на соответствие закону Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и постановлению Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3) ввод сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам республиканского и местных бюджетов с учетом изменений и дополнений в интегрированную информационную систему казначейства (далее - ИИСК);
4) внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, включая годовые суммы;
5) участие в осуществлении бюджетного мониторинга в части регулярного и систематического доведения до администраторов республиканских бюджетных программ отчетных данных по исполнению республиканского бюджета и сбор информации от администраторов республиканских бюджетных программ с целью выявления причин несвоевременного принятия обязательств, несвоевременного проведения платежей по республиканским бюджетным программам (без учета внешних займов и кредитования);
7) ведение в ИИСК Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
8) ведение в ИИСК Справочника государственных учреждений;

9) Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеу;
10) түсімдердің әртүрлі деңгейлердегі бюджеттерге, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге бөліну нормативтерін ҚИАЖ-да жүргізу;
11) түсімдердің бөлінуін қайта есептеу (облыстардың мәслихаттары шешімі бойынша нормативтердің өзгеруі нәтижесінде);
12) түсiмдердi бiрыңғай қазынашылық шотқа есепке жатқызу;
13) кейіннен тиісті қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есепке жатқыза отырып, түсімдердің сомаларын бюджеттер деңгейлерінің арасында, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына және ЕЭО-ға мүше мемлекеттердің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына бөлу;
14) түсімдердің сомаларын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотынан Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шотына аудару;
15) ақшалай қаражатты ЕЭО-ның қолма-қол ақшаны бақылау шотынан ЕЭО-ға мүше мемлекеттердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі ашқан шоттарына аудару;
16) бюджетке түсетін түсімдер бойынша есептіліктерді қалыптастыру және салыстыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мүдделі құрылымдық бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары мен ЕЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына есептіліктерді ұсыну;
17) мемлекеттiк мекемелер мен квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң міндеттемелері бойынша аударым операцияларын жүзеге асыру және есепке алу;
18) түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен қайтару және (немесе) есепке жатқызу жөніндегі мемлекеттік кірістер органдарының төлем тапсырмаларын орындау;
19) инкассолық өкімдердің атқарылуына қызмет көрсету;
20) мемлекеттiк мекемелер жүргізген төлемдерді қайтару кезінде кассалық шығыстарды қалпына келтіруді жүзеге асыру;
21) бюджет заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттiк мекемелерді қолма-қол ақшамен қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
22) ай сайын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт қажеттілігінің көлемін болжамдау;
23) сомасын көрсете отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдендірілген және нысаналы трансферт аудару туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне өтінім жіберу;
24) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң депозиттерiне республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң уақытша бос бюджеттiк ақшаларын орналастыру және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң депозиттерi бойынша республикалық бюджетке сыйақылар (мүдде) көлемiн болжамдау;

9) регистрация гражданско-правовых сделок государственных учреждений);
10) ведение в ИИСК нормативов распределения поступлений в бюджеты разных уровней, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим и государств – членов ЕАЭС;
11) перерасчет распределения поступлений (в результате изменения нормативов распределения по решению маслихатов областей);
12) зачисление поступлений на единый казначейский счет;
13) распределение сумм поступлений между уровнями бюджетов, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим и контрольными счетами наличности государств-членов ЕАЭС с последующим зачислением на соответствующие контрольные счета наличности;
14) перевод сумм поступлений с контрольного счета наличности Национального фонда Республики Казахстан на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан;
15) перевод денежных средств с контрольного счета наличности ЕАЭС на счета государств - членов ЕАЭС, открытые в Национальном Банке Республики Казахстан;
16) формирование и сверка отчетности по поступлениям в бюджет, а также представление отчетности в заинтересованные структурные подразделения Министерства финансов Республики Казахстан, уполномоченные органы Республики Казахстан и уполномоченные органы государств – членов ЕАЭС;
17) осуществление и учет переводных операций по обязательствам государственных учреждений и субъектов квазигосударственного сектора;
18) исполнение платежных поручений органов государственных доходов по возврату из бюджета и (или) зачету излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений;
19) обслуживание исполнения инкассовых распоряжений;
20) осуществление восстановления кассовых расходов при возврате платежей, произведенных государственными учреждениями;
21) организация обеспечения наличными деньгами государственных учреждений в случаях, предусмотренных бюджетным законодательством;
22) ежемесячное прогнозирование объема потребности республиканского бюджета в гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан;
23) направление заявки в Национальный Банк Республики Казахстан о перечислении гарантированного и целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет с указанием суммы;
24) размещение временно свободных бюджетных денег республиканского и местных бюджетов в депозиты Национального Банка Республики Казахстан и прогнозирование объема вознаграждений (интереса) по депозитам Правительства Республики Казахстан в республиканский бюджет;

25) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу есебіне жеке тұлғалар мен мемлекеттiк мекемелердің өкілдерінен қабылданған ақшаны есепке жатқызу бойынша агенттің көрсеткен қызметтеріне ақы төлеу және агенттің көрсеткен қызметтеріне ақы төлеу бойынша республикалық бюджеттен жұмсалатын қаражатты болжамдау;
26) ҚААЖ-да операциялық күнді жабу (ұлттық және шетел валюталарындағы шоттар бойынша банктік үзінділерге тексеруді жүзеге асыру);
27) шетел валютасында шоттар бойынша операцияларды жүзеге асыру және олардың есебін жүргізу;
28) мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау тәртібін айқындау бойынша ұсыныстар әзірлеу;
29) бюджеттік есеп пен есептілікті күн сайын қалыптастыру;
30) жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік жасау;
30-1) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау;
30-2) мемлекеттік бюджеттің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігін жасау;
31) мемлекеттiк және жергiлiктi бюджеттер бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) өткiзуден түскен ақша түсiмдерi мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы, демеушiлiк және қайырымдылық көмектен түскен ақшаның түсуi мен жұмсалуы жоспарларының орындалуы туралы есептерді жасау және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің құрылымдық бөлімшелеріне ұсыну;
32) мемлекеттiк және жергiлiктi бюджеттердің атқарылуы туралы деректерді дайындау және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің құрылымдық бөлімшелеріне ұсыну;
33) мемлекеттiк және жергiлiктi бюджеттердің дебиторлық және кредиторлық берешектері туралы жиынтық есептерді жасау және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің құрылымдық бөлімшелеріне ұсыну;
34) үкіметтік сыртқы қарыз шоттарының, байланысты гранттардың, республикалық бюджеттен бірлесіп қаржыландыру мен бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкес қазынашылық органдарында ашылған сыртқы қарыз арнайы шоттарынан қаражат алуға бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдерін қарау және келісу;
35) үкіметтік сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар қаражатының түсуі мен жұмсалуы жөнінде ай сайын жиынтық есептілікті қалыптастыру. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті қалыптастыру үшін есепті кезеңдегі тиісті деректерді ҚААЖ-ға енгізу. Сыртқы қарыздардың игерілуі мен республикалық бюджеттен бірлесіп қаржыландыру қаражатының жұмсалуы бойынша тоқсан сайынғы есептілікті қалыптастыру;
36) кредиттік шарттар бойынша төлеуге жататын сыйақы сомаларын есептеу жүргізу мен республикалық бюджетке негізгі борыштың, сыйақылар мен басқа да төлемдердің тиесілі сомаларын Бірыңғай бюджеттік сыныптаманың тиісті кодтарына төлеу туралы қарыз алушыларды хабардар ету;

25) привлечение и оплата услуг агента по зачислению принятых наличных денег от физических лиц и представителей государственных учреждений в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет и прогнозирование расходов из республиканского бюджета по оплате услуг агента;
26) закрытие операционного дня в ИИСК (осуществление выверки банковских выписок по счетам в национальной и иностранной валютах);
27) осуществление операций в иностранной валюте и ведение их учета;
28) выработка предложений по определению порядка ведения бухгалтерского учета и составления отчетности в государственных учреждениях;
29) ежедневное ведение бюджетного учета и формирование отчетности;
30) составление консолидированной финансовой отчетности об исполнении местных бюджетов;
30-1) составление консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского бюджета;
30-2) составление годовой консолидированной финансовой отчетности государственного бюджета;
31) составление и предоставление в структурные подразделения Министерства финансов Республики Казахстан отчетов об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), поступлении и расходовании денег от спонсорской и благотворительной помощи по республиканскому и местным бюджетам;
32) подготовка и предоставление в структурные подразделения Министерства финансов Республики Казахстан данных об исполнении республиканского и местных бюджетов;
33) составление и предоставление в структурные подразделения Министерства финансов Республики Казахстан сводных отчетов о дебиторской и кредиторской задолженностях республиканского и местных бюджетов;
34) рассмотрение и согласование заявок администраторов бюджетных программ на снятие средств со счетов правительственных внешних займов, связанных грантов, софинансирования из республиканского бюджета и специальных счетов внешнего займа, открытых в казначействе в соответствии с порядком, установленным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
35) ежемесячное формирование сводной отчетности по поступлению и расходованию средств правительственных внешних займов и связанных грантов. Ввод соответствующих данных в ИИСК за отчетный период для формирования отчета об исполнении республиканского бюджета. Формирование ежеквартальной отчетности по освоению внешних займов и расходованию средств софинансирования внешних займов из республиканского бюджета;
36) проведение расчета сумм вознаграждения, подлежащих выплате по кредитным договорам, и уведомление заемщиков об уплате в республиканский бюджет причитающихся сумм основного долга, вознаграждений и прочих платежей на соответствующие коды Единой бюджетной классификации;

37) бюджеттік кредиттеу нәтижесінде туындайтын үкіметтік талаптар бойынша, оның ішінде мемлекет кепілдіктері мен кепілгерліктері бойынша міндеттемелерін мемлекеттің орындауымен байланысты талаптар бойынша борыштық міндеттемелерді есепке алуды қамтамасыз ету;
38) бюджеттік кредиттер мен олардың қалдықтары бойынша қарыз алушылардың республикалық бюджет алдындағы берешектерін өтеуі жөнінде ай сайынғы, тоқсан сайынғы, жыл сайынғы жиынтық ақпаратты қалыптастыруы және осы ақпаратты тиісті пайдаланушыларға нәтижелерді бағалау және мониторинг жүргізу үшін беру;
39) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан бюджеттік кредиттер бойынша мерзімі өткен міндеттемелерді өндіріп алу жөнінде іс-шаралар ұйымдастыру;
40) Үкіметтік қарыздық міндеттемелерді орындау жөнінде алдағы айға талап етілетін көлемде шетел валютасының қажетті сомасын сатып алу туралы ақпаратты келісу және болжамды төлем кестесін құрастыру және бекіту;
41) мемлекеттік қарыздарды (Қаржы министрлігі шығарған мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзімді ноталарын қоспағанда), мемлекеттік кепілдіктерді, мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекет кепілгерліктерін, мемлекет кепілгерлігімен берілген қарыздарды, сондай-ақ қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер мен Қаржы министрлігі жасасқан кредиттік шарттар мен оларға қосымша шарттарды тіркеу;
42) республикалық және жергілікті бюджеттердiң атқарылуы жөніндегі есептілікті және бюджет заңнамасына сәйкес өзге де есептілікті мүдделі мемлекеттік органдарға ұсынуы;
43) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы ақша қозғалысы туралы есепті дайындау және ұсыну;
44) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері мен пайдаланылуы туралы есепті жасау;
44-1) Жәбірленушілерге өтемақы қорының түсімдері мен пайдаланылуы туралы есепті жасау;
45) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау;
46) ҚААЖ-ның төлем жүйелерімен өзара іс-қимылын ұйымдастыру;
47) қазынашылық ақпараттық жүйелерінің іркіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
48) қазынашылық ақпараттық жүйелерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
49) мемлекеттiк мекемелер ұсынатын қаржылық құжаттардың бюджет заңнамасына сәйкестігіне алдын ала және ағымдағы бақылау;
50) мемлекеттiк мекемелердiң жеке қаржыландыру жоспарларының жиынтық қаржыландыру жоспарына сәйкестiгiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кодтарына сәйкестігін бақылау;

37) обеспечение учета долговых обязательств по правительственным требованиям, возникающих в результате бюджетного кредитования, в том числе по требованиям, связанным с исполнением государством обязательств по его гарантиям и поручительствам;
38) формирование ежемесячной, ежеквартальной, ежегодной сводной информации по погашению заемщиками задолженностей по бюджетным кредитам и их остаткам перед республиканским бюджетом и предоставление данной информации соответствующим пользователям для проведения мониторинга и оценки результатов;
39) организация мероприятий по взысканию у местных исполнительных органов Республики Казахстан просроченных обязательств по бюджетным кредитам;
40) составление и утверждение прогнозного графика платежей, согласование информации по покупке необходимого объема требуемых иностранных валют в предстоящем месяце по выполнению правительственных долговых обязательств;
41) регистрация государственных займов (кроме государственных эмиссионных ценных бумаг, выпущенных Министерством финансов и краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан), государственных гарантий, гарантированных государством займов, поручительств государства, займов под поручительства государства, а также сделок по хеджированию займов и кредитных договоров, заключенных Министерством финансов и дополнительных договоров к ним;
42) подготовка и представление в заинтересованные государственные органы отчетности по исполнению республиканского и местных бюджетов и иной отчетности в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
43) подготовка и представление отчета о движении денег на контрольном счете наличности Национального фонда Республики Казахстан;
44) составление отчета о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан;
44-1) составление отчета о поступлениях и использовании Фонда компенсации потерпевшим;
45) составление годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан;
46) организация взаимодействия ИИСК с платежными системами;
47) обеспечение бесперебойного функционирования информационных систем казначейства;
48) обеспечение информационной безопасности информационных систем казначейства;
49) предварительный и текущий контроль соответствия действующему бюджетному законодательству финансовых документов, представляемых государственными учреждениями;
50) контроль за соответствием сводному плану финансирования индивидуальных планов финансирования государственных учреждений, а также на соответствие кодам Единой бюджетной классификации;

51) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) өткiзуден түскен ақшаны есепке жатқызудың дұрыстығын бақылау;
52) мемлекеттiк мекемелер ұсынатын мiндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларының, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарларының, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларының, жеке қаржыландыру жоспарларына, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың, төлем тапсырмаларының, төлеуге ұсынылатын шоттардың, азаматтық-құқықтық мәмiлелердiң бюджет заңнамасына сәйкес келуiн тексерудi жүзеге асыру;
53) квазимемлекеттiк сектор субъектiлерi ұсынатын төлем тапсырмаларына тексерудi жүзеге асыру;
54) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) өткiзуден түскен ақшаның жұмсалуы жөніндегі операциялардың жүргізілуін бақылау;
55) шетелдік валюталарды айырбастауға, қайта айырбастауға мемлекеттiк мекемелер ұсынатын өтінімдерді, шетелдік валютада ақша аударуға берілген өтініштерді бюджет заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асыру;
56) республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң және республикалық бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң тоқсандық және жылдық бюджеттiк есептiлiктерiн қабылдауды және тексерудi жүзеге асыру;
57) ЕЭО-ға мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарынан алынған кеден баждарының сомалары жөніндегі ақпаратты салыстыруды жүзеге асыру;
58) аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің жұмыс істеуі кезінде қауіпсіздік талаптарының сақталуын бақылау;
59) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң және қабылдануы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнде көзделген бюджеттiң атқарылу тәртiбiн айқындайтын басқа да нормативтiк құқықтық актiлер талаптарының бұзылуы кезiнде мемлекеттiк мекемелер төлемдерiнiң жүзеге асырылуын тоқтата тұру;
60) бағалы қағаздардың ішкі нарығында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарын шығару;
61) алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.04.2019 № 403 бұйрығымен.
62) алып тасталды – ҚР Қаржы вице-министрінің 07.03.2019 № 209 бұйрығымен;
63) республикалық бюджеттің атқарылуы мен жергілікті бюджеттердің атқарылуына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына қызмет көрсету саласында, сондай-ақ құзыреті шегінде ЕЭО-ға мүше мемлекеттердің Қазақстан Республикасында ратификацияланған халықаралық шарттарын орындау саласында аумақтық қазынашылық органдарының қызметін үйлестіру, бюджет заңнамасы нормаларының сақталуы мәселелері бойынша аумақтық органдарға тексерулер жүргізеді, сондай-ақ аумақтық органдардың өздеріне белгіленген тәртіппен жүктелген функцияларды тиісінше орындауына бақылауды жүзеге асырады;

51) контроль за правильностью зачисления денег от реализации товаров (работ, услуг) на счета государственных учреждений;
52) осуществление проверки представляемых государственными учреждениями индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам, сводных планов поступлений и финансирования по платежам, сводных планов финансирования по обязательствам, справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, платежных поручений, счетов к оплате, счетов-фактур, счет-извещений, актов выполненных работ, накладных и других документов, установленных законодательством Республики Казахстан и гражданско-правовых сделок на соответствие бюджетному законодательству;
53) осуществление проверки представляемых субъектами квазигосударственного сектора платежных поручений;
54) контроль за проведением операций по расходам денег от реализации товаров (работ, услуг);
55) осуществление проверки представляемых государственными учреждениями заявок на конвертацию, реконвертацию иностранной валюты, заявлений на перевод денег в иностранной валюте на соответствие бюджетному законодательству;
56) осуществление приема и проверки квартальной, полугодовой, годовой бюджетной и полугодовой, годовой консолидированной финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета;
57) осуществление сверки информации по суммам таможенных пошлин полученной от уполномоченных органов государств - членов ЕАЭС;
58) контроль за соблюдением требований безопасности при работе территориальных подразделений казначейства;
59) приостановление осуществляемых платежей государственных учреждений при нарушении требований Бюджетного кодекса Республики Казахстан и других нормативных правовых актов, определяющих порядок исполнения бюджета, принятие которых предусмотрено Бюджетным кодексом Республики Казахстан;
60) выпуск эмиссионных ценных бумаг Правительства Республики Казахстан на внутреннем рынке ценных бумаг;
61) исключен приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.04.2019 № 403;
62) исключен приказом вице-министра финансов РК от 07.03.2019 № 209;
63) осуществление координации деятельности территориальных органов казначейства в сфере исполнения республиканского бюджета и обслуживания исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, а также в пределах компетенции в сфере исполнения международных договоров государств-членов ЕАЭС, ратифицированных Республикой Казахстан, производит проверки территориальных органов по вопросам соблюдения норм бюджетного законодательства, а также осуществляет контроль за надлежащим выполнением территориальными органами возложенных на них в установленном порядке функций;

63-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді тіркеу;
63-2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік және концессия жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді талдау және мониторингі;
63-3) қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде мемлекеттік сатып алу шоттарынан төлемдер жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асыру;
64) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 01.06.2017 маусымдағы № 360; 23.08.2018 № 768; 07.03.2019 № 209; 26.04.2019 № 403 бұйрықтарымен.
16. Комитеттің құқықтары мен міндеттері:
Құқықтары:
1) мемлекеттiк мекемелерден республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ұйымдастыру үшін қажетті ақпарат пен мәліметтерді алу, ал оларды уақтылы ұсынбаған жағдайда бухгалтерлік есептілікті сұрату;
2) қаржылық тәртіпті сақтауға, мемлекет қаражатын мақсатқа сай және тиімді пайдалануға бағытталған ұсыныстар енгізу;
3) бірыңғай қазынашылық шоттары болуы және теңгемен және шетелдік валютада банктік шоттары болуы;
4) инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жауапты мемлекеттік органдардан үкіметтік сыртқы қарыз қаражатының түсуі (игерілуі) және жұмсалуы туралы есептер сұрату және алу;
5) шетелдік елдердің қазынашылық жұмыстарының тәжірибесін практикалық пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлеу;
6) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен келісу бойынша түсімдердің болжамды көлемін ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдерді жүзеге асырудың ай сайынғы кестесіне өзгерістер енгізу;
Міндеттер:
7) мемлекеттік мекемелердің қаржылық құжаттарында бұзушылықтар айқындалған кезде оларды тиісті органдардың қарауына жіберу;
8) республикалық бюджеттің атқарылуы мен жергілікті бюджеттердің атқарылуына, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына қызмет көрсету мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қарау;
9) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық бөлімшелерінің қызметтеріне тексеруді жүзеге асыру, оларды жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
10) түсуi мен жұмсалуы ұлттық және шетелдік валютада (оларды жүзеге асыруға үшінші тұлғаларға өкілеттік беру құқығынсыз) мынадай: мемлекеттік бюджетке қатысты және оның есебінен, сондай-ақ мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) өткiзуінен түскен ақшаға; Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олар алатын, мемлекеттік мекемелер үшін демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түскен ақшаға; Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың қайтарымдылық не белгілі бір жағдайлар туындағанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемелерге беретін ақшаларына; тиісті қаржы жылына арнап республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң жарғылық капиталдарын ұлғайту және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға;
қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және бюджет заңнамасында көзделген шоттарды ашу, жүргiзу және жабуға;
аударым операцияларына: мемлекеттік мекемелердің төлеуге берілетін шоттарының, мемлекеттік кірістер органдары мен квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң төлем тапсырмаларының негізінде төлемдер жүргізуге пайдалану үшін көзделген ақшаға қатысты банктік операцияларды жүзеге асыру;
аккредитив ашу, ол бойынша міндеттемелер орындау және жабу.

63-1) регистрация государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств;
63-2) мониторинг и анализ государственных обязательств проектов государственно-частного партнерства и концессии;
63-3) осуществление текущего контроля при проведении платежей со счетов государственных закупок в рамках казначейского сопровождения;
64) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 01.06.2017 № 360; от 23.08.2018 № 768; от 07.03.2019 № 209; от 26.04.2019 № 403.
16. Права и обязанности Комитета:
Права:
1) получать от государственных учреждений информацию и сведения, необходимые для организации исполнения республиканского и местных бюджетов, а в случае их несвоевременного представления, запрашивать бухгалтерскую отчетность;
2) вносить предложения, направленные на соблюдение финансовой дисциплины, целевое и эффективное использование государственных средств;
3) иметь единый казначейский счет и банковские счета в тенге и иностранной валюте;
4) запрашивать и получать от государственных органов, ответственных за реализацию инвестиционных проектов, отчеты о поступлении (освоении) и расходовании средств правительственных внешних займов;
5) разрабатывать предложения по практическому использованию опыта работы казначейства зарубежных стран;
6) вносить изменения в помесячный график осуществления выплат по бюджетным программам с учетом прогнозных объемов поступлений по согласованию с администраторами бюджетных программ;
Обязанности:
7) при выявлении нарушений в финансовых документах государственных учреждений направлять их на рассмотрение в соответствующие органы;
8) рассматривать проекты нормативных правовых актов по вопросам исполнения республиканского бюджета и обслуживания исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим;
9) осуществлять проверку деятельности структурных и территориальных подразделений Комитета, вносить предложения по ее совершенствованию;
10) осуществлять следующие банковские операции в национальной и иностранной валюте в отношении и за счет средств государственного бюджета (без права делегирования их осуществления третьим лицам), а также в отношении денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг); денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан; денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам; денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, на увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов:
открытие, ведение и закрытие контрольных счетов наличности и счетов, предусмотренных бюджетным законодательством;
переводные операции: проведение платежей на основании счетов к оплате государственных учреждений, платежных поручений органов государственных доходов и субъектов квазигосударственного сектора;
открытие аккредитива, исполнение обязательств по нему и закрытие.

Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы вице-министрінің 07.03.2019 № 209 бұйрығымен.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
17. Комитет аумақтық бөлімшелерге басшылық етуді жүзеге асырады.
18. Комитетті Қазақстан Республикасы Қаржы министрі қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Комитет төрағасының екі орынбасары болады, оларды заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің жауапты хатшысы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бойынша қазынашылық департаменттерінің басшыларын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің жауапты хатшысы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.04.2019 № 403 бұйрығымен.
20. Төраға Комитеттің жұмысын ұйымдастырады және басқарады және Комитетке жүктелген функциялар мен міндеттердің орындалмағаны үшін дербес жауапты болады.
21. Комитет төрағасы мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) өз орынбасарларының, Комитеттің аумақтық органдары басшыларының және құрылымдық бөлімшелері басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) заңнамаға сәйкес мыналарды:
Комитет қызметкерлерін;
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бойынша қазынашылық департаменттері басшыларының орынбасарларын;
Облыстар және Алматы қаласы бойынша қазынашылық департаменттерінің аудандық, қалалық, қалалардағы аудандық қазынашылық басқармаларының басшыларын;
Облыстар бойынша қазынашылық департаменттерінің ведомстволық бақылау қызметінің басшыларын лауазымға тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен тәртіптік жаза қолданады;
4) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы, облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бойынша қазынашылық департаменттері туралы, облыстар және Алматы қаласы бойынша қазынашылық департаменттерінің аудандық, қалалық, қалалардағы аудандық қазынашылық басқармалары туралы ережелерді бекітеді;
5) Комитеттің штат саны лимитінің шегінде штаттық кестені бекітеді;
6) белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемақы төлеу және сыйлықақылар беру мәселелерін шешеді;
6-1) белгіленген тәртіппен облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бойынша қазынашылық департаменттерінің басшыларын іссапарға жіберу, демалыс беру, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, сыйлықақылар беру мәселелерін шешеді;

Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом вице-министра финансов РК от 07.03.2019 № 209.
3. Организация деятельности Комитета
17. Комитет осуществляет руководство территориальными подразделениями.
18. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Министром финансов Республики Казахстан.
Председатель Комитета имеет двух заместителей, которые назначаются на должность и освобождаются от должности ответственным секретарем Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
19. Руководители департаментов казначейства по областям, городам республиканского значения и столицы, назначаются на должность и освобождается от должности ответственным секретарем Министерства финансов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.04.2019 № 403.
20. Председатель организует и руководит работой Комитета и несет персональную ответственность за не выполнение возложенных на Комитет функций и задач.
21. Председатель Комитета осуществляет следующие полномочия:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей территориальных органов и руководителей структурных подразделений Комитета;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей:
работников Комитета;
заместителей руководителей Департаментов казначейства по областям, городам республиканского значения и столицы;
руководителей районных, городских, районных в городах управлений казначейства Департаментов казначейства по областям и городу Алматы;
руководителей службы ведомственного контроля Департаментов казначейства по областям;
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания;
4) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета, о департаментах казначейства по областям, городам республиканского значения, столицы, о районных городских, районных в городах управлений казначейства Департаментов казначейства по областям и городу Алматы;
5) утверждает штатное расписание в пределах лимита штатной численности Комитета;
6) в установленном порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Комитета;
6-1) в установленном порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, премирования руководителей департаментов казначейства по областям, городам республиканского значения и столицы;

7) құзыретінің шегінде Комитеттің нормативтік құқықтық және құқықтық актілеріне қол қояды;
8) заңнамаға сәйкес Комитетті барлық мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
9) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша дербес жауапты болады;
10) Комитеттің заң бөлімшесіне жетекшілік етеді;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 02.03.2016 № 95 (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 23.08.2018 № 768; 26.04.2019 № 403 бұйрықтарымен.
22. Комитет төрағасы болмаған кезде оның міндеттерін Комитет төрағасы айқындайтын өзінің орынбасарларының бірі атқарады.
23. Комитет қазынашылық органдарының қызметтерінің мәселелерін қарайтын және консультативтік-кеңес органы болып табылатын алқа құруы мүмкін. Алқаның саны мен дербес құрамын Комитет төрағасы бекітеді.
4. Комитеттің мүлкі
24. Комитеттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
25. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитеттің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Комитеттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы
27. Комитеттің қайта ұйымдастырылуы және таратылуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

7) в пределах компетенции подписывает нормативные правовые и правовые акты Комитета;
8) представляет Комитет во всех государственных органах и иных организациях в соответствии с законодательством;
9) несет персональную ответственность по противодействию коррупции;
10) курирует юридическое подразделение Комитета;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 02.03.2016 № 95 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 23.08.2018 № 768; от 26.04.2019 № 403.
22. Во время отсутствия председателя Комитета его обязанности исполняет один из его заместителей, определяемый Председателем Комитета.
23. Комитет может образовать коллегию, которая рассматривает вопросы деятельности органов казначейства и является консультативно-совещательным органом. Численный и персональный состав коллегии утверждается Председателем Комитета.
4. Имущество Комитета
24. Комитет имеет на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
26. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
27. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.