Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қыркүйекте № 12032 болып тіркелді.
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидалар бекітілсін:
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіп кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_____________Ә. Исекешев
2015 жылғы 11 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 18 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 20 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________ В. Школьник
2015 жылғы 13 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-08/590 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидалар

Об утверждении Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2015 года № 12032.
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений", подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов.
2. Комитету Государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационную-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
__________ А. Исекешев
11 августа 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
18 августа 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
20 августа 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ В. Школьник
13 августа 2015 года
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года № 15-08/590
Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.05.2020 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау тәртібін айқындайды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты аумақтық бөлімшеге (көрсетілетін қызметті берушіге), "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алып қою актісі – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 15-4/513 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11753 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бұйрық) бекітілген Карантинді объектілермен залалданған, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге жатпайтын карантинге жатқызылған өнімді алып қою және жою жөніндегі қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор беретін карантиндік объектілермен залалданған, залалсыздандыруға немесе қайта өңдеуге жатпайтын карантинге жатқызылған өнімді алып қою актісі;
2) зертханалық сараптама – карантинге жатқызылған өнімнің үлгілерін, зиянкестерді, өсімдік ауруларын қоздырғыштарды және арамшөптерді олардың түрлік құрамын және карантиндік объектілерге және бөтен текті түрлерге тиесілілігін айқындау мақсатында зерттеу;
3) залалсыздандыру – карантиндік объектілерді жоюға бағытталған карантинге жатқызылған өнімге қатысты іс-қимылдар жиынтығы;

Сноска. Правила в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.05.2020 № 186 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений" (далее – Закон), подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок охраны территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов.
Уполномоченный орган по карантину растений в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в территориальное подразделение (услугодателю), в Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электоронного правительства" и в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) акт изъятия – акт изъятия подкарантинной продукции, зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке, выдаваемый государственным инспектором по карантину растений по форме согласно приложению 1 к Правилам по изъятию и уничтожению подкарантинной продукции, зараженной карантинными объектами, не подлежащей обеззараживанию или переработке, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 15-4/513 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11753) (далее – Приказ);
2) лабораторная экспертиза – исследование образцов подкарантинной продукции, вредителей, возбудителей болезней растений и сорняков с целью определения их видового состава и принадлежности их к карантинным объектам и чужеродным видам;
3) обеззараживание – совокупность действий в отношении подкарантинной продукции, направленных на уничтожение карантинных объектов;

4) Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау – карантинге жатқызылған өнімді әкелу, әкету, мемлекетішілік тасымалдау және өткізу тәртібі мен рәсімдерін қамтамасыз етуге, сондай-ақ өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды өткізуге бағытталған карантиндік фитосанитариялық шаралар кешені;
5) карантиндік фитосанитариялық сараптау – карантинге жатқызылған өнімнің (карантинге жатқызылған жүктердің, карантинге жатқызылған материалдардың, карантинге жатқызылған тауарлардың), карантиндік объектілердің және реттелетін карантинге жатпайтын зиянды организмдердің үлгілерін (сынамаларын) зерттеу және карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысын беру жөніндегі рәсімдер кешені;
6) карантинге жатқызылған өнім партиясы – бір көлік құралымен бір межелі пунктке бір алушыға жіберуге арналған карантинге жатқызылған өнім саны;
7) карантиндік зертхана – әкелінетін және отандық карантинге жатқызылған өнім үлгілеріне карантиндік объектілерді анықтау мәніне зертханалық сараптама жүргізетін, объектілердің карантиндік және бөтен текті түрлерге тиесілілігі белгіленетін, аспаптармен және карантиндік объектілер жөніндегі әдебиетпен жабдықталған өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті ұйымның стационарлық зертханасы;
8) карантиндік тексеріп-қарау – карантинге жатқызылған өнімнің кез келген бөлігін зерттеп-қарауға, сондай-ақ карантинге жатқызылған өнімнің әртүрлі бөліктерінен үлгілерді іріктеп алуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін, тауарлар қаптамасын ашуға байланысты карантинге жатқызылған өнім партиясын немесе көлік құралының жүк жайын не сыйымдылықтарды, контейнерлерді және карантинге жатқызылған өнім болатын немесе болуы мүмкін өзге де орындарды көзбен зерттеп-қарау;
9) карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі –карантиндік тексеру сәтінде карантинге жатқызылған өнімнің және көлік құралының жүк жайының карантиндік жай-күйі туралы куәландыратын, өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беретін құжат;
10) карантинге жатқызылған өнімді қайтару актісі – әкелуге жатпайтын импорттық карантинге жатқызылған өнімді қайтару жөнінде немесе карантинге жатқызылған өнімді тасымалдаушы карантинге жатқызылған өнімді өсімдіктер карантині жөніндегі бақылау мен қадағалауға көрсетуден бас тартқан жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беретін құжат;
11) карантиндік хабарлама – өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органды алдағы уақытта карантинге жатқызылған өнімнің келіп түсетіні, оның жай-күйі және (немесе) оның межелі пунктінде егжей-тегжейлі тексеріп қарау қажеттігі туралы хабардар ететін құжат;

4) охрана территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов – комплекс карантинных фитосанитарных мер, направленных на обеспечение порядка и процедуры ввоза, вывоза, внутригосударственных перевозок и реализации подкарантинной продукции, а также на проведение мероприятий по карантину растений;
5) карантинная фитосанитарная экспертиза – комплекс процедур по исследованию образцов (проб) подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), карантинных объектов и регулируемых некарантинных вредных организмов и выдаче заключения карантинной фитосанитарной экспертизы;
6) партия подкарантинной продукции – количество подкарантинной продукции, предназначенной для отправки одним транспортным средством в один пункт назначения одному получателю;
7) карантинная лаборатория – стационарная лаборатория уполномоченной организации по карантину растений, оборудованная приборами и литературой по карантинным объектам, в которой проводится лабораторная экспертиза образцов ввозимой и отечественной подкарантинной продукции на предмет выявления в ней карантинных объектов и устанавливается принадлежность объектов к карантинным и чужеродным видам;
8) карантинный досмотр – визуальное обследование партии подкарантинной продукции, связанное со вскрытием упаковки товаров или грузового помещения транспортного средства либо емкостей, контейнеров и иных мест, где находится или может находиться подкарантинная продукция, позволяющее обследовать любую часть подкарантинной продукции, а также осуществить отбор образцов от различных частей подкарантинной продукции;
9) акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора – документ, выдаваемый государственным инспектором по карантину растений по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, свидетельствующий о карантинном состоянии подкарантинной продукции и грузового помещения транспортного средства на момент карантинного досмотра;
10) акт возврата подкарантинной продукции – документ, выдаваемый государственным инспектором по карантину растений на возврат не подлежащей к ввозу импортной подкарантинной продукции, или при отказе перевозчика подкарантинной продукции предъявлять подкарантинную продукцию для контроля и надзора по карантину растений по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
11) карантинное донесение – документ, уведомляющий уполномоченный орган по карантину растений о предстоящем поступлении подкарантинной продукции, ее состоянии и (или) необходимости детального досмотра в пункте ее назначения;

12) карантиндік қарап-тексеру – ыдысты, ораманы ашпастан және үлгілерді іріктеп алмастан карантинге жатқызылған өнімді, оның ішінде көлік құралдарын (көлік құралдарының кабиналарын, салондарын, багаж және жүк бөлімшелерін, контейнерлерді), жеке тұлғалардың қол жүгі мен багажын көзбен зерттеп-қарау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.06.2024 № 222 бұйрығымен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
13) мөртаңба – өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың қолтаңбасын және келу орындары мен жеткізу орындарында жүргізілген карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша қабылданған шешімді растау үшін карантиндік, фитосанитариялық сертификаттарда, көліктік (тасымалдау) құжаттарда және карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актілеріне қоятын мөр;
14) өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор – мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалауды тікелей жүзеге асыратын өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы;
15) өсімдіктер – тұқымдарды қоса алғанда, тірі өсімдіктер және олардың бөліктері;
16) өсімдік салымдары – почта жөнелтімдеріндегі, жолаушылардың қол жүгіндегі және багажындағы өсімдіктер карантині жөніндегі бақылау мен қадағалауға жататын өсімдіктен алынатын өнім;
17) өсімдіктердің сыртқы карантині – карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің карантинге жатқызылған өніммен бірге импортталатын аумақтан әкелінуін және экспортталатын аумақтан әкетілуін болдырмауға бағытталған өсімдіктер карантині;
18) өсімдіктен алынатын өнім – өзінің табиғаты және (немесе) өңдеу тәсілі бойынша карантиндік объектілердің Қазақстан Республикасының аумағына ену және (немесе) онда таралу қаупін төндіретін өңделмеген өсімдіктен алынатын материал (шикізат);
19) өсімдіктердің ішкі карантині – карантиндік объектілердің Қазақстан Республикасының ішінде таралуының алдын алуға, карантиндік объектілердің ошақтарын уақтылы анықтауға, оқшаулауға және жоюға бағытталған өсімдіктер карантині;
20) өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өсімдіктер карантині саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
21) өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес функцияларды жүзеге асыратын ұйым;
22) транзит елі – карантинге жатқызылған өнім сақталмай, бөліктерге бөлінбей, қайта оралмай өтетін және осы елде карантиндік объектілермен залалдану қатеріне ұшырамайтын ел.

12) карантинный осмотр – визуальное обследование подкарантинной продукции, в том числе транспортных средств (кабин, салонов, багажных и грузовых отделений транспортных средств, контейнеров), ручной клади и багажа физических лиц, а также грузовых емкостей, без вскрытия тары, упаковки и отбора образцов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 13) предусмотрен в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 26.06.2024 № 222 (вводится в действие с 01.01.2025).
13) штамп – печать, проставляемая государственным инспектором по карантину растений на карантинном, фитосанитарном сертификатах, транспортных (перевозочных) документах и актах карантинного фитосанитарного контроля и надзора в качестве подтверждения подписи и решения принятого по результатам осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора проводимого в местах прибытия и в местах доставки;
14) государственный инспектор по карантину растений – должностное лицо ведомства уполномоченного органа по карантину растений или его территориального подразделения, непосредственно осуществляющее государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор;
15) растения – живые растения и их части, включая семена;
16) растительные вложения – продукция растительного происхождения в почтовых отправлениях, ручной клади и багаже пассажиров, подлежащая контролю и надзору по карантину растений;
17) внешний карантин растений – карантин растений, направленный на предотвращение ввоза с импортируемой территории и вывоза с экспортируемой территории подкарантинной продукцией карантинных объектов;
18) продукция растительного происхождения – не переработанный материал растительного происхождения (сырье), который по своей природе и (или) способу переработки представляет риск проникновения на территорию Республики Казахстан и (или) распространения на ней карантинных объектов;
19) внутренний карантин растений – карантин растений, направленный на предотвращение распространения карантинных объектов внутри Республики Казахстан, своевременное выявление, локализацию и ликвидацию очагов карантинных объектов;
20) уполномоченный орган по карантину растений (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области карантина растений;
21) уполномоченная организация по карантину растений – организация, созданная по решению Правительства Республики Казахстан, осуществляющая функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22) страна транзита – страна, через которую подкарантинная продукция проходит без хранения, деления на части, переупаковывания и не подвергается риску заражения карантинными объектами в этой стране.

3. Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден қорғауға, оларды анықтауға, оқшаулауға және жоюға, залалданған карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруға, техникалық қайта өңдеуге, тазалауға және жоюға, үй-жайлар мен көлік құралдарын залалсыздандыруға және тазалауға, карантинге жатқызылған өнімді қайтаруға, өсімдіктер карантині саласындағы заңнаманың сақталуын бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға бағытталған.
4. Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар:
ауыл шаруашылығы, орман және сәндік дақылдардың себілетін және отырғызылатын материалына, өсімдіктерге және олардың бөліктеріне (қалемшелер, баданалар, түйнектер, жемістер), сондай-ақ карантиндік объектілерді тасымалдаушы болуы мүмкін басқа да өсімдіктен алынатын кез келген өнімге;
өсiмдiктер ауруларын қоздырушылары – тiрi саңырауқұлақтарға, вирустарға, бактериялар өсiрінділеріне, сондай-ақ нематодаларға, кенелер мен жәндіктерге;
жәндіктердің, өсімдіктер ауруларын қоздырушылардың коллекцияларына, гербарийлерге және тұқымдар коллекцияларына;
карантиндiк объектiлердi тасымалдағыштар болуы мүмкiн ауыл шаруашылығы машиналарына және топырақ өңдеуге арналған құралдарға, көлiк құралдарына, ыдыстың барлық түріне, буып-түю материалдарына, өсiмдiк материалдарынан жасалған өнеркәсiп тауарлары мен бұйымдарына, топырақ құймалары мен үлгiлерiне;
почта жөнелтімдеріндегі, жолаушылардың қол жүгі мен багажындағы өсімдік салымдарына;
басқа мемлекеттерден немесе карантиндік аймақтардан келген көлік құралдарына;
өсімдіктен алынатын өнімді өсіретін, дайындайтын, жинайтын, өңдейтін, залалсыздандыратын және өткізетін ұйымдардың, шаруа немесе фермер, үй жанындағы және саяжай шаруашылықтарының аумағына және үй-жайларына;
ауыл шаруашылығы, орман, су және басқа мақсатқа арналған жерлерге;
ішкі сауда объектілеріне, теміржол вокзалдарына, автовокзалдарға, өзен порттарына, айлақтарға, почта операторларының өндірістік объектілеріне;
жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын сақтауына қолданылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Қызметі өсімдіктен алынатын өнімді өндіруге, дайындауға, өткізуге, тасымалдауға байланысты жеке адамдар, ұйымдардың басшылары осы ұйымдарда карантиндік фитосанитариялық іс-шаралардың орындалуына жауапты адамдарды айқындайды және олардың жұмыс істеуіне жағдайлар жасайды.

3. Проведение мероприятий по карантину растений направлено на охрану территории Республики Казахстан от карантинных объектов, их выявление, локализацию и ликвидацию, обеззараживание, техническую переработку, очистку и уничтожение зараженной подкарантинной продукции, обеззараживание и очистку помещений и транспортных средств, возврат подкарантинной продукции, осуществление контроля и надзора за соблюдением законодательства в области карантина растений.
4. Мероприятия по карантину растений распространяются на:
посевной и посадочный материал сельскохозяйственных, лесных и декоративных культур, растения и их части (черенки, луковицы, клубни, плоды), а также любая другая продукция растительного происхождения, которая может быть переносчиком карантинных объектов;
возбудители болезней растений – культуры живых грибов, вирусов, бактерий, а также нематоды, клещи и насекомые;
коллекции насекомых, возбудителей болезней растений, гербарии и коллекции семян;
сельскохозяйственные машины и орудия для обработки почвы, транспортные средства, все виды тары, упаковочные материалы, промышленные товары и изделия из растительных материалов, монолиты и образцы почвы, которые могут быть переносчиками карантинных объектов;
растительные вложения в почтовых отправлениях, ручной клади и багаже пассажиров;
транспортные средства, прибывшие из других государств или из карантинных зон;
территории и помещения организаций, крестьянских или фермерских, приусадебных и дачных хозяйств, выращивающих, заготавливающих, складирующих, перерабатывающих, обеззараживающих и реализующих продукцию растительного происхождения;
земли сельскохозяйственного, лесного, водного и другого назначения;
объекты внутренней торговли, железнодорожные вокзалы, автовокзалы, речные порты, пристани, производственные объекты операторов почты;
соблюдение местными исполнительными органами законодательства Республики Казахстан в области карантина растений.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Физические лица, руководители организаций, деятельность которых связана с производством, заготовкой, реализацией, транспортировкой растительной продукции, определяют в этих организациях ответственных лиц за выполнение карантинных фитосанитарных мероприятий и обеспечивают условия для их работы.

2-тарау. Қазақстан Республикасы аумағын карантиндік және бөтен текті түрлерден қорғау тәртібі
1-параграф. Карантинге жатқызылған өнімді әкелу кезіндегі қорғау (өсімдіктердің сыртқы карантині)
6. Жеткізуші карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағына жеткізуге шарт жасасқан кезде уәкілетті органнан карантиндік объектілерді әкелудің алдын алу жөніндегі карантиндік фитосанитариялық талаптар, карантиндік фитосанитариялық шаралар туралы қажетті ақпаратты алады және Еуразиялық Экономикалық Комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 30 қарашадағы № 157 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасындағы және кедендік аумағындағы карантинге жатқызылған өнімге және карантинге жатқызылған объектілерге қойылатын бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптармен (бұдан әрі – Бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптар) айқындалған әкелу шарттарының орындалуын қамтамасыз етеді.
7. Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасына әкелу, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттің басталуы мен аяқталуы фитосанитариялық бақылау бекеттері арқылы ғана жүзеге асырылады.
8. Карантинге жатқызылған өнім, сондай-ақ көлік құралдары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-4/282 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11739 болып тіркелген) бекітілген өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес Қазақстан Республикасының карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден таза аумағына әкелінеді.
Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімге бастапқы карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау жүргізіледі.
Карантинге жатқызылған өнімнің межелі пункттерінде қайталама карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау жүргізіледі.
Қажет болған жағдайда, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау жүргізу кезінде карантинге жатқызылған өнімнің аумағы мен шыққан жерінің, межелі пунктінің, сондай-ақ карантиндік объектілерден және (немесе) бөтен текті түрлерден таза немесе олардың таралуы шектеулі аймақтардың, орындардың, өндіріс учаскелерінің фитосанитариялық сипаттамасы ескеріле отырып, карантиндік фитосанитариялық сараптама және (немесе) зертханалық сараптама жүргізу үшін үлгілер іріктеледі.
Морфологиялық белгілері бойынша карантиндік объектілерге, бөтен текті түрлерге, өсімдік ауруларының белгілеріне ұқсас организмдер, карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік объектілермен және бөтен текті түрлермен зақымдану белгілері анықталған жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор зиянкестердің, өсімдік ауруларының және арамшөптердің түрлік құрамын анықтау үшін үлгілерді зертханалық сараптамаға жібереді және бұл өнімді пайдалану шарттары туралы жазылған карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау бойынша акті жасайды.
Іріктеліп алынған үлгілерді тасымалдау үшін тиісті сыйымдылығы, герметикалық жабылатын тығыны немесе қақпағы бар шыны немесе синтетикалық материалдардан жасалған ыдыстар не полимерлі материалдардан жасалған пакеттер не пергамент қағазы қолданылады.
Өнімнің үлгісімен жанасатын орауға арналған материалдар су өткізбейтін және майға төзімді, ерімейтін және сіңірмейтін, іріктелген үлгінің бүтіндігін қамтамасыз ететін болуы тиіс.
Зерттеуге іріктелген сынамаларды құрғақ таза шыны, полиэтиленді ыдысқа, біржолғы түтіктерге немесе полиэтиленнен, қағаздан жасалған қаптарға салады.
Шыны, полиэтиленді ыдыстарды, түтіктерді, қаптарды пергамент қағазға орайды, жіппен байлайды немесе тығыз бекітіп тастайды. Әр үлгі мөрленеді.
Мөрлегеннен кейін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор карантиндік зертханаға тасымалдау кезінде олардың өзара араласуын, шашылуын және мөрдің бедерін бүлдірмей үлгілерге қол жеткізу мүмкіндігін болдырмау мақсатында үлгінің оқшауланғанына, іріктелген сынамалардың бүтіндігі қамтамасыз етілгеніне көз жеткізеді.
Әр үлгі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор толтыратын жапсырмамен (зерттеулердің соңына дейін сақталады) жабдықталады.

Глава 2. Порядок охраны территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов
Параграф 1. Охрана при ввозе подкарантинной продукции (внешний карантин растений)
6. Поставщик при заключении договоров на поставку подкарантинной продукции на территорию Республики Казахстан получает от уполномоченного органа необходимую информацию о карантинных фитосанитарных требованиях, карантинных фитосанитарных мерах по предупреждению ввоза карантинных объектов и обеспечивает выполнение условий ввоза, определенных Едиными карантинными фитосанитарными требованиями, предъявляемыми к подкарантинной продукции и подкарантинным объектам на таможенной границе и на таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденными Решением Совета Евразийской Экономической Комиссии от 30 ноября 2016 года № 157 (далее – Единые карантинные фитосанитарные требования).
7. Ввоз в Республику Казахстан, начало и завершение транзита по территории Республики Казахстан подкарантинной продукции осуществляются только через фитосанитарные контрольные посты.
8. Подкарантинная продукция, а также транспортные средства ввозятся на территорию Республики Казахстан свободными от карантинных объектов и чужеродных видов согласно перечню карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений, утвержденному приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-4/282 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11739) (далее – Перечень).
На фитосанитарных контрольных постах проводится первичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор за ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукцией.
В пунктах назначения подкарантинной продукции проводится вторичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор.
В случае необходимости при проведении карантинного фитосанитарного контроля и надзора отбираются образцы для проведения карантинной фитосанитарной экспертизы и (или) лабораторной экспертизы с учетом фитосанитарной характеристики территории и места происхождения подкарантинной продукции, пункта назначения, а также зон, мест, участков производства, свободных или имеющих ограниченное распространение карантинных объектов и (или) чужеродных видов.
В случае обнаружения организмов, сходных по морфологическим признакам с карантинными объектами, чужеродными видами, симптомами болезней растений, признаков повреждения подкарантинной продукции карантинными объектами и чужеродными видами государственным инспектором по карантину растений образцы направляются на лабораторную экспертизу для установления видового состава вредителей, болезней растений и сорняков и составляется акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора с записью об условиях использования этой продукции.
Для транспортировки отобранных образцов применяются емкости из стекла или синтетических материалов с необходимой вместимостью с герметично закрывающимися пробками либо крышками, либо пакеты из полимерных материалов, либо пергаментную бумагу.
Материалы для упаковки, контактирующие с образцом продукции должны быть водостойкими и жиростойкими, не растворимыми и несорбирующими, обеспечивающими целостность отобранных проб.
Отобранные для исследования пробы помещают в сухую чистую стеклянную, полиэтиленовую посуду, в одноразовые пробирки или в мешки из плотного полиэтилена, бумаги.
Стеклянную, полиэтиленовую посуду, пробирки, мешки обертывают пергаментной бумагой, обвязывают шпагатом или плотно скрепляют. Каждый образец опечатывается.
После опечатывания государственный инспектор по карантину растений удостоверяется, что образец изолирован, обеспечена целостность отобранных проб, с целью исключения их взаимного смешивания, просыпания и возможности доступа к образцам без повреждения оттиска печати при транспортировке в карантинную лабораторию.
Каждый образец снабжается этикеткой (сохраняется до конца исследований) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, заполняемой государственным инспектором по карантину растений.

9. Әкелінетін карантинге жатқызылған өнім Қазақстан Республикасының аумағында жабық немесе изотермиялық, жарамды және пломбаланған контейнерлерде, герметикалық орамдарда, вагондарда, автофургондарда, авторефрижераторларда және жүк көлік құралдарының басқа да түрлерінде тасымалданады.
Карантинге жатқызылған өнімнің иеленушісі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесін (бұдан әрі – аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші)) карантинге жатқызылған өнімнің келгені туралы кез келген қолжетімді әдіспен хабардар етеді және келген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жеткізу, межелі орнында карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалауды жүзеге асыру үшін карантинге жатқызылған өнімді көрсетеді.
10. Карантиндік объектілер және бөтен текті түрлермен залалданудың жасырын нысаны бар карантинге жатқызылған өнім интродукциялық-карантиндік питомниктерде:
себу мен отырғызу материалының үлгілерін, оның ішінде ғылыми-селекциялық және сорттық сынау мақсаттары үшін;
ғылыми-зерттеу мекемелері және ботаникалық бақтар арасында алмасу тәртібімен себу мен отырғызу материалының үлгілерін міндетті тексеру шартымен әкелінеді.
11. Заңның 13-бабы 2-1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес экспорттаушы елдердің ұлттық карантин қызметтерінің фитосанитариялық сертификатын көрсетпей жоғары фитосанитариялық тәуекелді карантинге жатқызылған өнімдерді әкелуге тыйым салынады.
12. Межелі пунктерде, уақытша сақтау орындарында, кедендік бақылау аймақтарында немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде әкелінетін карантинге жатқызылған өнімді кедендік тазарту және кедендік құжаттарды ресімдеуді өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификаттарда, тауар-көлік құжаттарында және карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісінде карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және қадағалаудан өткені туралы тиісті мөртаңба қоя отырып, қайталама карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау жүргізгеннен кейін жүзеге асырады.
13. Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде карантинге жатқызылған өнімді өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалауды аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті беруші) фитосанитариялық бақылау бекеттерінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары жүзеге асырады.

9. Ввозимая подкарантинная продукция перевозится по территории Республики Казахстан в крытых или изотермических, исправных и опломбированных контейнерах, герметичных упаковках, вагонах, автофургонах, авторефрижераторах и на других видах грузовых транспортных средств.
Владелец подкарантинной продукции уведомляет территориальное подразделение области (города республиканского значения, столицы, района, города областного значения) ведомства уполномоченного органа (далее – территориальные подразделение (услугодатель)) о прибытии подкарантинной продукции любым доступным способом и предъявляет подкарантинную продукцию для осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора на месте назначения, доставки не позднее одного рабочего дня, следующего за днем прибытия.
10. Подкарантинная продукция, носящая скрытую форму заражения карантинными объектами и чужеродными видами, завозится с условием ее проверки в интродукционно-карантинных питомниках:
образцов посевного и посадочного материала, в том числе для научно-селекционных целей и сортоиспытания;
образцов посевного и посадочного материала в порядке обмена между научно-исследовательскими учреждениями и ботаническими садами.
11. Без предъявления фитосанитарного сертификата национальных карантинных служб стран-экспортеров не допускается ввоз подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска в соответствии с подпунктом 1) пункта 2-1 статьи 13 Закона.
12. Таможенная очистка и оформление таможенных документов ввозимой подкарантинной продукции в пунктах назначения, местах временного хранения, зонах таможенного контроля, или в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с таможенной границей Евразийского экономического союза осуществляется после проведения вторичного карантинного фитосанитарного контроля и надзора государственным инспектором по карантину растений, с проставлением соответствующего штампа о прохождении карантинного фитосанитарного контроля и надзора по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, на фитосанитарных сертификатах, товарно-транспортных документах и акте карантинного фитосанитарного контроля и надзора.
13. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор в области карантина растений подкарантинной продукции на фитосанитарных контрольных постах осуществляется государственными инспекторами по карантину растений фитосанитарных контрольных постов территориального подразделения (услугодателя).

14. Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде, межелі орындарда, уақытша сақтау орындарында немесе Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталған жеткізу орындарындағы кедендік бақылау аумақтарында карантинге жатқызылған өнімді өсімдіктер карантині саласындағы мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау, сондай-ақ жете тексеру карантинге жатқызылған өнімді тиісті карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін ресімдей отырып, кедендік тазалауға дейін жүзеге асырылады.
15. Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнімді иеленушілерге Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасын түсіндіреді, әкелінетін карантинге жатқызылған өнімнің Бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкестігін тексереді, фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімге фитосанитариялық сертификаттың болуын белгілейді, карантинге жатқызылған өнімнің келгені туралы хабарланған сәттен бастап 8 (сегіз) жұмыс сағаты ішінде көлікке, карантинге жатқызылған өнімге сыртқы қарап тексеруді жүргізеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.08.2023 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Егер тасымалдаушы карантинге жатқызылған өнімді мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау жүргізу үшін көрсетуден бас тартса, онда ол экспорттаушы елге оның иеленушісінің қаражаты есебінен қайтарылуға жатады, бұл туралы өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор карантинге жатқызылған өнімді қайтару актісін жасайды, карантинге жатқызылған өнімді экспорттаушы елге қайтаруды жүзеге асыру кезінде тиісті аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті берушіні), Қазақстан Республикасының шекара органдарын және мемлекеттік кірістер органдарын хабардар етеді.
17. Карантиндік объектілерді сол жерде айқындау мүмкін болмаған жағдайда, үлгілер мен объектілер объектілердің карантиндік түрлерге түрлік тиесілілігін растау үшін уәкілетті ұйымға жіберіледі.
Карантинге жатқызылған өнімді алып қоюды (оның ішінде почта жөнелтімдерінен, қол жүгінен және багаждан) өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор немесе автомобиль өткізу пунктіндегі уәкілетті адам жүзеге асырады, ол туралы алып қою актісі жасалады.
18. Карантинге жатқызылған өнім карантиндік тексеруден өткеннен және өсімдіктер карантині жөніндегі қажетті іс-шаралар жүргізілгеннен кейін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор ілеспе тауарлық-көлік құжаттарына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және қадағалаудан өткені туралы тиісті мөртабан қояды және карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін иеленушіге береді.
Фитосанитариялық бақылау бекеттерінде карантинге жатқызылған өнімдермен жүргізілетін жүк операцияларын (бір көлік құралынан басқа көлік құралына қайта тиеуді) өсімдіктер карантині жөніндегі фитосанитариялық бақылау және қадағалау өткізілгеннен кейін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың рұқсаты бойынша оның иеленушілері жүргізеді.
Өсімдіктер карантині саласындағы заңнаманы бұзушылықтар болмаған жағдайда, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ресімделеді.

14. Государственный карантинный фитосанитарный контроль и надзор в области карантина растений, а также досмотр подкарантинной продукции на фитосанитарных контрольных постах, в местах назначения, в местах временного хранения или зоне таможенного контроля в местах доставки, определенных в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) законодательством Республики Казахстан, осуществляется до таможенной очистки подкарантинной продукции с оформлением соответствующего акта карантинного фитосанитарного контроля и надзора.
15. Государственный инспектор по карантину растений разъясняет владельцам подкарантинной продукции законодательство Республики Казахстан в области карантина растений, проверяет соответствие ввозимой подкарантинной продукции Единым карантинным фитосанитарным требованиям, устанавливает наличие фитосанитарного сертификата на подкарантинную продукцию высокого фитосанитарного риска, проводит внешний осмотр транспорта, подкарантинной продукции в течение 8 (восьми) рабочих часов с момента уведомления о прибытии подкарантинной продукции.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 21.08.2023 № 309 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В случае, если перевозчик отказывается предъявлять подкарантинную продукцию для проведения государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора, то она подлежит возврату в страну-экспортер за счет средств ее владельца, о чем государственный инспектор по карантину растений составляет акт возврата подкарантинной продукции, ставит в известность соответствующее территориальное подразделение (услугодателя), пограничные органы и органы государственных доходов Республики Казахстан при осуществлении возврата подкарантинной продукции в страну-экспортер.
17. В случае невозможности определения карантинных объектов на месте образцы и объекты передаются в уполномоченную организацию для подтверждения видовой принадлежности объектов к карантинным видам.
Изъятие подкарантинной продукции (в том числе из почтовых отправлений, ручной клади и багажа) осуществляется государственным инспектором по карантину растений, о чем составляется акт изъятия.
18. После прохождения карантинного досмотра подкарантинной продукции и проведения необходимых мероприятий по карантину растений государственный инспектор по карантину растений проставляет на сопроводительных товарно-транспортных документах соответствующий штамп о прохождении карантинного фитосанитарного контроля и надзора по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и выдает владельцу акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора.
Грузовые операции (перегрузка с одного транспортного средства на другое транспортное средство) с подкарантинной продукцией на фитосанитарных контрольных постах производятся ее владельцем по разрешению государственного инспектора по карантину растений после проведения государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора и карантинного досмотра.
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора при отсутствии нарушений законодательства в области карантина растений оформляется в течение 1 (одного) рабочего дня.

19. Карантинге жатқызылған өнімді және көлік құралдарын қайталама карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау Заңның 7-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жүргізіледі.
Карантинге жатқызылған өнімнің межелі пунктінде кедендік ресімдеуді аяқтау үшін талдау мен сараптауға үлгілерді іріктеуді өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор жүзеге асырады. Морфологиялық белгілері бойынша карантиндік объектілерге, бөтен текті түрлерге ұқсас организмдер, өсімдіктер ауруларының белгілері, карантинге жатқызылған өнімдердің карантиндік объектілермен, бөтен текті түрлермен залалдану белгілері анықталған кезде, үлгілер зиянкестердің, өсімдіктер ауруларының және арамшөптердің түрлік құрамын анықтау үшін зертханалық сараптамаға жіберіледі, олардың нәтижелері бойынша осы өнімді пайдалану шарттарын жаза отырып, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі жасалады.
Объектілердің карантиндік түрлерге тиесілілігін өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті ұйым растайды.
Зертханалық сараптама куәлігін бере отырып, карантиндік объектілердің түрлік құрамын айқындау мерзімдері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
2-параграф. Уақытша карантиндік фитосанитариялық шаралар
20. Уәкілетті органның ведомствосы мынадай жағдайларда уақытша карантиндік фитосанитариялық шараларды енгізеді:
1) Қазақстан Республикасының аумағында карантиндік фитосанитариялық жағдайдың нашарлауы;
2) тиісті халықаралық ұйымдардан, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден және (немесе) үшінші елдерден қабылданатын карантиндік фитосанитариялық шаралар туралы ақпараттың алынуы;
3) егер карантиндік фитосанитариялық шараларды қолданудың тиісті ғылыми негіздемесі жеткіліксіз болып табылса немесе оны қажетті мерзімдерде ұсынуға мүмкіндік болмаса;
4) үшінші елдерден әкелінетін карантинге жатқызылған өнімде (карантинге жатқызылған жүктерде, карантинге жатқызылған материалдарда, карантинге жатқызылған тауарларда) карантиндік объектілердің жүйелі түрде анықталуы.
21. Уәкілетті органның ведомствосы мыналардың негізінде енгізілген уақытша карантиндік фитосанитариялық шаралардың күшін жою туралы шешім қабылдайды:
1) уақытша карантиндік фитосанитариялық шараларды енгізуге ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою туралы экспорттаушы елдің өсімдіктер карантині жөніндегі ұлттық қызметінен келіп түскен ақпараттың мақұлдануы;
2) енгізілген уақытша карантиндік фитосанитариялық шаралардың күші жойылған жағдайда, экспорттаушы елдің өсімдіктер карантині жөніндегі ұлттық қызметінің кепілдігімен енгізілген уақытша карантиндік фитосанитариялық шараларды жою туралы, карантиндік фитосанитариялық шаралар мен талаптарды бұзу фактілеріне жол бермеу туралы сұранымның мақұлдануы;

19. Вторичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор подкарантинной продукции и транспортных средств проводится в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 7 Закона.
Отбор образцов на анализ и экспертизу в пункте назначения подкарантинной продукции для окончания таможенного оформления осуществляются государственными инспекторами по карантину растений. При обнаружении организмов, сходных по морфологическим признакам с карантинными объектами, чужеродными видами, симптомов болезней растений, признаков повреждения подкарантинной продукции карантинными объектами и чужеродными видами образцы направляются на лабораторную экспертизу для установления видового состава вредителей, болезней растений и сорняков, по результатам которых составляется акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора с записью об условиях использования этой продукции.
Принадлежность объектов к карантинным видам подтверждается уполномоченной организацией по карантину растений.
Сроки определения видового состава карантинных объектов с выдачей свидетельства лабораторной экспертизы определяются согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Временные карантинные фитосанитарные меры
20. Ведомство уполномоченного органа вводит временные карантинные фитосанитарные меры в следующих случаях:
1) ухудшение карантинной фитосанитарной ситуации на территории Республики Казахстан;
2) получение от соответствующих международных организаций, государств-членов Евразийского экономического союза и (или) третьих стран информации о принимаемых карантинных фитосанитарных мерах;
3) если соответствующее научное обоснование применения карантинных фитосанитарных мер является недостаточным или отсутствует возможность представить его в необходимые сроки;
4) систематическое выявление карантинных объектов в подкарантинной продукции (подкарантинных грузах, подкарантинных материалах, подкарантинных товарах), ввозимой из третьих стран.
21. Ведомство уполномоченного органа принимает решение об отмене введенных временных карантинных фитосанитарных мер на основе:
1) одобрения поступившей информации от национальной службы по карантину растений экспортирующей страны об устранении причин и условий способствовавших введению временных карантинных фитосанитарных мер;
2) одобрения запроса об отмене введенных временных карантинных фитосанитарных мер под гарантии национальной службы по карантину растений экспортирующей страны, о недопущении фактов нарушения карантинных фитосанитарных мер и требований, в случае отмены введенных временных карантинных фитосанитарных мер;

3) фитосанитариялық тәуекелді талдау негізінде карантиндік фитосанитариялық шараларды және (немесе) карантиндік фитосанитариялық талаптардың қайта қаралуы;
4) экспорттаушы елдің өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету жүйесі аудитінің және (немесе) өндіріс аймақтарын, орындарын, учаскелерін инспекциялау нәтижелері.
3-параграф. Карантинге жатқызылған өнімді шығару
22. Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкету Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы халықаралық шарттарында, сондай-ақ импорттаушы елдің өсімдіктер карантині жөніндегі ұлттық қызметтерінің талаптарында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
23. Заңның және осы Қағидалардың талаптары сақталған кезде карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге импорттаушы елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкес тиісті аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) беретін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификат болған кезде рұқсат етіледі.
24. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге әкетілетін карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік жай-күйінің карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкестігін бастапқы тиеп-жөнелту орындарында және қайталама - теңіз және өзен порттарында (айлақтарында), әуежайларда, темір жол станцияларында, почта операторларының өндірістік объектілерінде, ішкі сауда объектілерінде, автовокзалдарда (автостанцияларда) және экспорттық партияларды қайта тиеу (қалыптастыру) кезінде өзге де объектілерде импорттаушы елдің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары куәландырады.
Морфологиялық белгілері бойынша карантиндік объектілерге, бөтен текті түрлерге ұқсас организмдер, өсімдіктер ауруларының белгілері, карантинге жатқызылған өнімдердің карантиндік объектілермен, бөтен текті түрлермен залалдану белгілері анықталған кезде, үлгілер зиянкестердің, өсімдіктер ауруларының және арамшөптердің түрлік құрамын анықтау үшін зертханалық сараптамаға жіберіледі, олардың нәтижелері бойынша осы өнімді пайдалану шарттарын жаза отырып, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі жасалады.
Жүкті қайта тиемей әкету кезiнде шекаралық пунктте және фитосанитариялық бақылау бекетінде тиеп-жөнелту орнынан берiлген фитосанитариялық сертификаттың дұрыс ресiмделуiн ғана қадағалау жүзеге асырылады.
25. "Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – № 1 тізбе) осы Қағидаларға 8-қосымшада жазылған.

3) пересмотра карантинных фитосанитарных мер и (или) карантинных фитосанитарных требований на основе анализа фитосанитарного риска;
4) результатов аудита системы обеспечения карантина растений экспортирующей страны и (или) инспектирования зон, мест, участков производства.
Параграф 3. Вывоз подкарантинной продукции
22. Вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан осуществляется на условиях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан в области карантина растений, а также требованиями национальных служб по карантину растений страны-импортера.
23. Вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан при соблюдении требований Закона и настоящих Правил,разрешается при наличии фитосанитарного сертификата по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, выдаваемого соответствующим территориальным подразделением (услугодателем), в соответствии с карантинными фитосанитарными требованиями страны-импортера.
24. Карантинное состояние вывозимой за пределы территории Республики Казахстан подкарантинной продукции на соответствие карантинным фитосанитарным требованиям страны-импортера удостоверяется государственными инспекторами по карантину растений в местах первоначальной отгрузки и вторично - в морских и речных портах (пристанях), аэропортах, на железнодорожных станциях, производственных объектах операторов почты, объектах внутренней торговли, автовокзалах (автостанциях) и иных объектах при перегрузке (формировании) экспортных партий.
При обнаружении сходных по морфологическим признакам с карантинными объектами, симптомов болезней растений, признаков повреждения подкарантинной продукции карантинными объектами образцы направляются на карантинную фитосанитарную экспертизу для установления соответствия карантинным фитосанитарным требованиям импортирующей страны и (или) на лабораторную экспертизу для установления принадлежности видового состава вредителей, болезней растений и сорняков к карантинным объектам импортирующей страны, по результатам которых составляется акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора с записью об условиях использования этой продукции.
При вывозе без перегрузки на пограничном пункте и фитосанитарном контрольном посту осуществляется надзор только за правильным оформлением фитосанитарного сертификата, выданного с места отгрузки.
25. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан" изложен в приложении 8 к настоящим Правилам (далее – Перечень № 1).

Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алу үшін жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) тиісті аумақтық бөлімшеге (көрсетілетін қызметті берушіге) электрондық нысанда "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы не қағаз түрінде аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне не "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) № 1 тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Фитосанитариялық сертификат немесе оны беруден уәжді бас тарту өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қағаз түрінде ресімделеді.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде өтінішті қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
27. Көрсетілетін қызметті алушы аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне не порталға жүгінген кезде:
1) аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтінішті келіп түскен күні (өтініш сағат 17:30-дан кейін келіп түскен кезде, келесі жұмыс күні тіркеледі) тіркейді және оны аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды;
2) өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш тіркелген күні ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде, аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш тіркелген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде карантинге жатқызылған өнімнің фитосанитариялық жай-күйін анықтау үшін карантинге жатқызылған өнімді жете тексеруге барады.
Карантинге жатқызылған өнімді жете тексеру негізінде өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін ресімдейді.
Морфологиялық белгілері бойынша карантиндік объектілерге, бөтен текті түрлерге ұқсас организмдер, өсімдіктер ауруларының белгілері, карантинге жатқызылған өнімдердің карантиндік объектілермен және бөтен текті түрлермен зақымдану белгілері анықталған кезде, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор көрсетілетін қызметті алушының не көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті өкілінің қатысуымен карантинге жатқызылған өнімнің үлгілерін алуды жүзеге асырады және зиянкестердің түрлік құрамын, өсімдіктер мен арамшөптер ауруларын және олардың карантиндік объектілерге тиесілілігін анықтау үшін үлгілерді зертханалық сараптамаға жібереді.
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйіне карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізу, кейін карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысын беру үшін үлгілерді алуды карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға өтініш берілгенге дейін зертхана мамандары көрсетілетін қызметті алушының не көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті өкілінің қатысуымен жүзеге асырады.
Карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі негізінде өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор 1 (бір) жұмыс күні ішінде:

Для получения фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан физическое или юридическое лицо (далее – услугополучатель) представляет в соответствующее территориальное подразделение (услугодателю) в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал), либо в бумажной форме в канцелярию территориального подразделения (услугодателя), либо в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), документы, указанные в пункте 8 Перечня № 1.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ в его выдаче оформляется в бумажной форме в срок не более 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления.
При обращении в Государственную корпорацию день приема заявления не входит в срок оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. При обращении услугополучателя в канцелярию территориального подразделения (услугодателя), либо на портал:
1) канцелярия территориального подразделения (услугодателя) в день поступления (при поступлении после 17.30 часов, заявление регистрируется на следующий рабочий день) регистрирует заявление на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан и передает его на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений;
2) ответственный государственный инспектор по карантину растений в день регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов, и (или) представления документов с истекшим сроком действия, территориальное подразделение (услугодатель) отказывает в приеме заявления.
При представлении услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 1 (одного) рабочего дня с даты регистрации заявления выезжает на досмотр подкарантинной продукции для установления фитосанитарного состояния подкарантинной продукции.
На основании досмотра подкарантинной продукции ответственный государственный инспектор по карантину растений оформляет акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При обнаружении организмов, сходных по морфологическим признакам с карантинными объектами, чужеродными видами, симптомов болезней растений, признаков повреждения подкарантинной продукции карантинными объектами и чужеродными видами, ответственный государственный инспектор по карантину растений осуществляет отбор образцов подкарантинной продукции в присутствии услугополучателя, либо уполномоченного представителя услугополучателя, и направляет образцы на лабораторную экспертизу для установления видового состава вредителей, болезней растений и сорняков и принадлежности их к карантинным объектам и чужеродным видам.
Отбор образцов для проведения карантинной фитосанитарной экспертизы с последующей выдачей заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, до подачи заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан, осуществляется специалистами лаборатории в присутствии услугополучателя, либо уполномоченного представителя услугополучателя.
На основании акта карантинного фитосанитарного контроля и надзора ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 1 (одного) рабочего дня:

осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификатты немесе "e-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесін (бұдан әрі – ББАЖ АЖ) пайдалана отырып, осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды ресімдейді;
дайындалған фитосанитариялық сертификатты немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне береді;
3) аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі дайындалған фитосанитариялық сертификатты немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға береді.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін, уақытын және орнын көрсете отырып, фитосанитариялық сертификаттың дайын екендігі туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.08.2023 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-1. Фитосанитариялық сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдеу өтінішке карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген, карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызмет берушінің) кеңсесінде тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырылады.
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген, карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш келіп түскен кезде аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі оларды түскен күні тіркейді (17:30-дан кейін келіп түскен жағдайда, өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі) және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс сағаты ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды.

оформляет фитосанитарный сертификат по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам с использованием единой автоматизированной системы управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture" (далее – ИС ЕАСУ);
передает подготовленный фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ в оказании государственной услуги в канцелярию территориального подразделения (услугодателя);
3) канцелярия территориального подразделения (услугодателя) регистрирует и выдает услугополучателю подготовленный фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При обращении услугополучателя через портал, уведомление о готовности фитосанитарного сертификата с указанием даты, времени и места получения результата оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя территориального подразделения (услугодателя).
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 21.08.2023 № 309 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-1. Оформление фитосанитарного сертификата или мотивированного отказа в его выдаче осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих часов с момента регистрации в канцелярии территориального подразделения (услугодателя) заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан с приложением к заявлению заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления.
При поступлении заявления на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, канцелярия территориального подразделения (услугодателя) в день поступления (в случае поступления после 17.30 часов, документы регистрируются на следующий рабочий день) регистрирует их и передает на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений.
Ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 2 (двух) рабочих часов с момента регистрации заявления проверяет полноту представленных документов, и в случае представления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) представления документов с истекшим сроком действия, готовит и направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдейді.
Ескерту. 3-параграф 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.05.2021 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Фитосанитариялық сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдеу өтінішке карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген, тез бұзылатын карантинге жатқызылған өнімді (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) Қазақстан Республикасының аумағынан әкету үшін фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесінде тіркелген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырылады.
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген, тез бұзылатын карантинге жатқызылған өнімді (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) Қазақстан Республикасының аумағынан әкету үшін фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш келіп түскен кезде аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі оларды келіп түскен күні тіркейді (17:30-дан кейін келіп түскен жағдайда, өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі) және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш тіркелген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс сағаты ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор 2 (екі) жұмыс сағаты ішінде ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фитосанитариялық сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдейді.

В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 3 (трех) рабочих часов оформляет фитосанитарный сертификат по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в его выдаче с использованием ИС ЕАСУ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.05.2021 № 172 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Оформление фитосанитарного сертификата или мотивированного отказа в его выдаче осуществляется в течение 3 (трех) рабочих часов с момента регистрации в канцелярии территориального подразделения (услугодателя) заявления на получение фитосанитарного сертификата для вывоза с территории Республики Казахстан скоропортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) с приложением к заявлению заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления.
При поступлении заявления на получение фитосанитарного сертификата для вывоза с территории Республики Казахстан скоропортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, канцелярия территориального подразделения (услугодателя) в день поступления (в случае поступления после 17.30 часов, документы регистрируются на следующий рабочий день) регистрирует их и передает на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений.
Ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 1 (одного) рабочего часа с момента регистрации заявления проверяет полноту представленных документов, и в случае представления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) представления документов с истекшим сроком действия, готовит и направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 2 (двух) рабочих часов оформляет фитосанитарный сертификат по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в его выдаче с использованием ИС ЕАСУ.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.05.2021 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген жағдайда:
1) Мемлекеттік корпорация жұмыскері өтініштің дұрыс толтырылуын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және жоқ құжатты көрсете отырып, қолхат береді;
2) барлық қажетті құжаттар ұсынылған кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері оларды "Халыққа қызмет көрсету орталықтарына арналған интеграцияланған ақпараттық жүйе" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ХҚО ИАЖ) тіркейді;
3) көрсетілетін қызметті алушының жеке басы сәйкестендірілгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушы туралы тиісті ақпарат және берілген құжаттардың тізімі ХҚО ИАЖ-ға енгізіледі және ББАЖ АЖ-ға жіберіледі және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Фитосанитариялық сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Мемлекеттік корпорация қолхатта көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін береді.
Көрсетілетін қызметті алушы қолхаттағы көрсетілген мерзімде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алуға келмеген жағдайда, Мемлекеттік корпорация оның күнтізбелік 30 (отыз) күн сақталуын қамтамасыз етеді, одан кейін оны аумақтық бөлімшеге (көрсетілетін қызметті алушыға) береді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.05.2021 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Фитосанитариялық сертификат өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың жеке қолы мен мөрі (мөртабан) қойылып беріледі және куәландырылады.
Фитосанитариялық сертификат карантинге жатқызылған өнімнің әрбір партиясына беріледі және оның карантиндік жай-күйін куәландырады, жүргізілген залалсыздандыру, осы өнімді жеткізу жөніндегі басқа да қосымша карантиндік фитосанитариялық талаптардың орындалуы туралы мәліметтерді қамтиды.
31. Фитосанитариялық сертификатты беруден бас тарту № 1 тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.05.2021 № 172 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В случае обращения услугополучателя в Государственную корпорацию:
1) работник Государственной корпорации проверяет правильность заполнения заявления.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) представления документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку с указанием отсутствующего документа;
2) при предоставлении всех необходимых документов, работник Государственной корпорации регистрирует их в информационной системе "Интегрированная информационная система для Центров обслуживания населения" (далее – ИИС ЦОН);
3) после идентификации личности услугополучателя, соответствующая информация об услугополучателе и список поданных документов вносятся в ИИС ЦОН и направляются в ИС ЕАСУ и выдается услугополучателю расписка о приеме соответствующих документов.
Фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ в его выдаче направляется в Государственную корпорацию канцелярией территориального подразделения (услугодателя).
Государственная корпорация в срок, указанный в расписке, выдает результат оказания государственной услуги услугополучателю.
В случаях, когда услугополучатель не обратился за результатом государственной услуги в срок, указанный в расписке, Государственная корпорация обеспечивает его хранение сроком в 30 (тридцать) календарных дней, после чего передает его в территориальное подразделение (услугополучателю).
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.05.2021 № 172 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Фитосанитарный сертификат выдается и заверяется личной подписью и печатью (штампом) государственного инспектора по карантину растений.
Фитосанитарный сертификат выдается на каждую партию подкарантинной продукции и удостоверяет ее карантинное состояние, содержит сведения о проведенном обеззараживании, выполнении других дополнительных карантинных фитосанитарных требований по поставке этой продукции.
31. Отказ в выдаче фитосанитарного сертификата осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня № 1.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

32. Фитосанитариялық сертификаттың түпнұсқасы карантинге жатқызылған өнімді жөнелтушіге беріледі, көшірмесі аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) іс қағазында сақталады.
4-параграф. Қазақстан Республикасының аумағына карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) ғылыми-зерттеу мақсаттарында әкелу
33. Тізбеге сәйкес карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) ғылыми-зерттеу мақсатында әкелу карантинге жатқызылған объект орналасқан тиісті аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) беретін осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді әкелуге келісім-хат негізінде жүзеге асырылады.
34. "Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) әкелуді келісу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – № 2 тізбе) осы Қағидаларға 12-қосымшада жазылған.
Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) әкелуге келісуді алу үшін көрсетілетін қызметті алушы тиісті аумақтық бөлімшеге (көрсетілетін қызметті берушіге) портал арқылы электрондық нысанда № 2 тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
35. Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге келісім-хат немесе оны беруден уәжді бас тарту өтініш тіркелген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ресімделеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
36. Аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) кеңсесінің қызметкері карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған өтінішті келіп түскен күні тіркейді және оны өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайтын аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді.
37. Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш тіркелген күні ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы № 2-тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) өтінішті қабылдаудан бас тартады.

32. Оригинал фитосанитарного сертификата выдается отправителю подкарантинной продукции, копия хранится в деле территориального подразделения (услугодателя).
Параграф 4. Ввоз на территорию Республики Казахстан карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях
33. Ввоз в научно-исследовательских целях карантинных объектов (карантинных вредных организмов) согласно Перечню осуществляется на основании письма-согласования на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, выдаваемого соответствующим территориальным подразделением (услугодателем), где находится подкарантинный объект.
34. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Согласование ввоза карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях" изложен в приложении 12 к настоящим Правилам (далее – Перечень № 2).
Для получения согласования ввоза карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях услугополучатель представляет в соответствующее территориальное подразделение (услугодателю) в электронной форме через портал, документы, указанные в пункте 8 Перечня № 2.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях или мотивированный отказ в его выдаче оформляется в срок не более 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Работник канцелярии территориального подразделения (услугодателя) в день поступления регистрирует заявление на ввоз карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях и передает его на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений;
37. Ответственный государственный инспектор по карантину растений в день регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня № 2, и (или) документов с истекшим сроком действия, территориальное подразделение (услугодатель) отказывает в приеме заявления.

Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 13-қосымшада жазылған биологиялық қауіпсіздіктің әртүрлі деңгейіндегі карантиндік объектілерге арналған зертханалардағы оқшаулау шарттарының тізбесіне сәйкестігіне зертхананы бақылауды жүзеге асыруға барады. Зертхананы бақылау қорытындысы бойынша өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор келісім-хат жобасын не осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту жобасын дайындайды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін басшылықтың қарауына енгізеді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.08.2023 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшылығы келісім-хатқа не уәжді бас тартуға қол қояды және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне береді. Аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі тіркейді және портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыға келісім-хатты не уәжді бас тартуды электрондық құжат нысанында жібереді.
Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге келісім-хат немесе оны беруден уәжді бас тарту аумақтық орган (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында ресімделеді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
39. Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған келісім-хат әрбір карантиндік объектіге беріледі және берілген күннен бастап 6 (алты) ай бойы жарамды болады.
Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған келісім-хат бір реттен артық пайдаланылмайды.
Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелуге арналған келісім-хат зертхананың осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес биологиялық қауіпсіздіктің әр түрлі деңгейіндегі карантиндік объектілерге арналған зертханаларда оқшаулау шарттарының тізбесінде баяндалған талаптарға сәйкестігін айқындау бойынша бақылау жүргізу нәтижелерімен беріледі.
40. Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді әкелуге келісім-хатты беруден бас тарту № 2 тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.

При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления выезжает на осуществление контроля лаборатории на соответствие перечню условий изоляции в лаборатории для карантинных объектов различного уровня биологической безопасности, изложенному в приложении 13 к настоящим Правилам. По итогам контроля лаборатории ответственный государственный инспектор по карантину растений подготавливает проект письма-согласования, либо проект мотивированного отказа в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам, и вносит результат оказания государственной услуги на рассмотрение руководству.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 21.08.2023 № 309 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Руководство территориального подразделения (услугодателя) подписывает и передает письмо-согласование либо мотивированный отказ в канцелярию территориального подразделения (услугодателя). Канцелярия территориального подразделения (услугодателя) регистрирует и направляет через портал услугополучателю письмо-согласование либо мотивированный отказ в форме электронного документа.
Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях или мотивированный отказ в его выдаче оформляется в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя территориального органа (услугодателя).
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях выдается на каждый карантинный объект и действует в течение 6 (шести) месяцев с даты его выдачи.
Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях не используется более одного раза.
Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях выдается по результатам проведения контроля по определению соответствия лаборатории требованиям, изложенным в перечне условий изоляции в лаборатории для карантинных объектов различного уровня биологической безопасности согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
40. Отказ в выдаче письма-согласования на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня № 2.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
41. Карантиндік объектілер олардың жүру жолында таралуына жол бермеу мақсатында Қазақстан Республикасының аумағына арнайы контейнерлерде (сыйымдылықтарда) әкелінеді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
42. Карантиндік организмдерді ұстау зертханаларда оқшаулау жағдайында жүзеге асырылады. Көрсетілетін қызметті алушылар кейіннен өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың қатысуымен карантиндік объектілерді жою үшін аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті беруші) карантиндік объектілерді пайдалана отырып жүргізілген ғылыми зерттеулердің аяқталғаны және тиісті зертханада залалсыздандыру жүргізілгендігі туралы хабардар етеді. Карантиндік объектілерді жоюға және тиісті зертхананы залалсыздандыруға байланысты жұмсалған шығындарды көрсетілетін қызметті алушы төлейді.
43. Карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатында әкелген көрсетілетін қызметті алушылар карантиндік объектілердің Қазақстан Республикасының аумағында таралуының алдын алу үшін карантиндік фитосанитариялық шаралар қабылдайды.
44. Карантиндік объектілермен жүргізілетін ғылыми-зерттеу жұмысын мәлімделген зертхана шегінде жүргізеді, бұл ретте жұмыстарды ашық топырақта жүргізуге және карантиндік объектілерді ғылыми-зерттеу мақсатынан тыс пайдалануға жол берілмейді.
45. Қазақстан Республикасының аумағына ғылыми-зерттеу мақсаттарында әкелінген карантиндік объектілердің таралуының алдын алу мақсатында өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлар көрсетілетін қызметті алушылардың карантиндік объектіні ғылыми-зерттеу мақсатында пайдалануға байланысты шектеулерді сақтауларына тұрақты бақылауды мен қадағалауды жүргізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-параграфты алып тастау көзделген – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.06.2024 № 222 бұйрығымен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
5-параграф. Карантинге жатқызылған өнімді мемлекетішілік тасымалдау (өсімдіктердің ішкі карантині) кезіндегі қорғау тәртібі
46. Фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімді облысаралық тасымалдау және карантинге жатқызылған өнімді карантиндік аймақтардан әкету осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) портал арқылы беретін карантиндік сертификат болған кезде жүзеге асырылады.
Облысаралық тасымалдау кезінде карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік жай-күйін өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлар бастапқы тиеп-жөнелту орындарында және қайталама карантинге жатқызылған өнім пайдаланылатын жерде куәландырады.

Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Карантинные объекты ввозятся на территорию Республики Казахстан в специальных контейнерах (емкостях) в целях недопущения их распространения в пути следования.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Содержание карантинных организмов осуществляется в условиях изоляции в лабораториях. Услугополучатели уведомляют территориальное подразделение (услугодателя) о завершении научных исследований с использованием карантинных объектов для последующего уничтожения карантинных объектов в присутствии государственного инспектора по карантину растений и проведения обеззараживания соответствующей лаборатории. Затраты, связанные с уничтожением карантинного объекта и обеззараживанием соответствующей лаборатории, несет услугополучатель.
43. Услугополучатели, которые завезли карантинный объект в научно-исследовательских целях, принимают карантинные фитосанитарные меры для предотвращения распространения карантинного объекта на территории Республики Казахстан.
44. Научно-исследовательскую работу с карантинными объектами проводят в пределах заявленной лаборатории, при этом не допускается проведение работ на открытом грунте и использование карантинных объектов не в научно-исследовательских целях.
45. В целях предотвращения распространения карантинных объектов, ввезенных в научно-исследовательских целях на территорию Республики Казахстан, государственные инспектора по карантину растений проводят постоянный контроль и надзор за соблюдением услугополучателями ограничений, связанных с использованием карантинного объекта в научно-исследовательских целях.
Примечание ИЗПИ!
Параграф 5 предусмотрено исключить приказом Министра сельского хозяйства РК от 26.06.2024 № 222 (вводится в действие с 01.01.2025).
Параграф 5. Охрана при внутригосударственных перевозках подкарантинной продукции (внутренний карантин растений).
46. Межобластные перевозки подкарантинной продукции высокого фитосанитарного риска и вывоз подкарантинной продукции из карантинных зон осуществляются при наличии карантинного сертификата по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, выдаваемого соответствующим территориальным подразделением (услугодателем) через портал.
Карантинное состояние подкарантинной продукции при межобластных перевозках удостоверяется государственными инспекторами по карантину растений в местах первоначальной отгрузки и вторично - в местах назначения подкарантинной продукции.

47. "Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағында тасуға карантиндік сертификат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – № 3 тізбе) осы Қағидаларға 16-қосымшада жазылған.
Қазақстан Республикасының аумағында карантинге жатқызылған өнімді өткізуге арналған карантиндік сертификатты алу үшін көрсетілетін қызметті алушы тиісті аумақтық бөлімшеге (көрсетілген қызметті берушіге) портал арқылы электрондық нысанда № 3 тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
48. Карантиндік сертификат немесе оны беруден уәжді бас тарту өтініш тіркелген сәттен бастап 8 (сегіз) жұмыс сағаты ішінде ресімделеді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
49. Көрсетілетін қызметті алушы порталға жүгінген кезде:
1) аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі карантинге жатқызылған өнімнің Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауға карантиндік сертификат алуға арналған өтінішті келіп түскен күні тіркейді (сағат 17:30-дан кейін келіп түскен кезде, өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі) және оны аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды;
2) өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш тіркелген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы № 3 тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде, аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынған кезде, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш тіркелген сәттен бастап 8 (сегіз) жұмыс сағаты ішінде:
карантинге жатқызылған өнімнің фитосанитариялық жай-күйін анықтау үшін карантинге жатқызылған өнімді жете тексеруге барады және морфологиялық белгілері бойынша карантиндік объектілерге, бөтен текті түрлерге ұқсас организмдер, өсімдіктер ауруларының белгілері, карантинге жатқызылған өнімдердің карантиндік объектілермен және бөтен текті түрлермен зақымдану белгілері анықталған кезде, көрсетілетін қызметті алушының не көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті өкілінің қатысуымен карантинге жатқызылған өнімнің үлгілерін алуды жүзеге асырады және зиянкестердің түрлік құрамын, өсімдіктер мен арамшөптер ауруларын және олардың карантиндік объектілерге тиесілілігін анықтау үшін үлгілерді зертханалық сараптамаға жібереді.
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйіне карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізу, кейін карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысын беру үшін карантинге жатқызылған өнімнің үлгілерін алуды Қазақстан Республикасының аумағында карантинге жатқызылған өнімді тасымалдауға карантиндік сертификат алуға өтініш берілгенге дейін зертхана мамандары көрсетілетін қызметті алушының не көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті өкілінің қатысуымен жүзеге асырады.
карантинге жатқызылған өнімді жете тексеру негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін ресімдейді;

47. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан" изложен в приложении 16 к настоящим Правилам (далее – Перечень № 3).
Для получения карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан услугополучатель представляет в соответствующее территориальное подразделение (услугодателю) в электронной форме через портал, документы, указанные в пункте 8 Перечня № 3.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Карантинный сертификат или мотивированный отказ в его выдаче оформляется в течение 8 (восьми) рабочих часов с момента регистрации заявления.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. При обращении услугополучателя на портал:
1) канцелярия территориального подразделения (услугодателя) в день поступления (при поступлении после 17.30 часов, заявление регистрируется на следующий рабочий день) регистрирует заявление на получение карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан и передает его на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений;
2) ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 3 (трех) рабочих часов с момента регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня № 3, и (или) документов с истекшим сроком действия, территориальное подразделение (услугодатель) отказывает в приеме заявления.
При представлении услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 8 (восьми) рабочих часов с момента регистрации заявления:
выезжает на досмотр подкарантинной продукции для установления фитосанитарного состояния подкарантинной продукции, и при обнаружении организмов, сходных по морфологическим признакам с карантинными объектами, чужеродными видами, симптомов болезней растений, признаков повреждения подкарантинной продукции карантинными объектами и чужеродными видами, осуществляет отбор образцов подкарантинной продукции в присутствии услугополучателя, либо уполномоченного представителя услугополучателя, и направляет образцы на лабораторную экспертизу для установления видового состава вредителей, болезней растений и сорняков и принадлежности их к карантинным объектам и чужеродным видам.
Отбор образцов подкарантинной продукции для проведения карантинной фитосанитарной экспертизы с последующей выдачей заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, до подачи заявления на получение карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан, осуществляется специалистами лаборатории в присутствии услугополучателя либо уполномоченного представителя услугополучателя.
на основании досмотра подкарантинной продукции оформляет акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісінің негізінде өтінішті тіркеген сәттен бастап осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантиндік сертификатты немесе ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып, оны беруден осы Қағидаларға 8-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тартуды ресімдейді және көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.08.2023 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49-1. Карантиндік сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдеу карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 сәуірдегі № 131 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20432 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 131 бұйрық) бекітілген карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысын өтінішке қоса бере отырып, карантинге жатқызылған өнімнің Қазақстан Республикасының аумағында орын ауыстыруына карантиндік сертификат беруге арналған өтініш аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесінде тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырылады.
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген карантинге жатқызылған өнімнің Қазақстан Республикасының аумағында орын ауыстыруына карантиндік сертификат беруге арналған өтініш келіп түскен кезде аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі оларды келіп түскен күні тіркейді (17:30-дан кейін келіп түскен жағдайда, өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі) және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс сағаты ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, және көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық емес топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды.

на основании акта карантинного фитосанитарного контроля и надзора с момента регистрации заявления оформляет и направляет услугополучателю карантинный сертификат по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам с использованием ИС ЕАСУ.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 21.08.2023 № 309 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49-1. Оформление карантинного сертификата или мотивированного отказа в его выдаче осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих часов с момента регистрации в канцелярии территориального подразделения (услугодателя) заявления на получение карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан с приложением к заявлению заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 апреля 2020 года № 131 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20432) (далее – Приказ № 131), выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления.";
При поступлении заявления на получение карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, канцелярия территориального подразделения (услугодателя) в день поступления (в случае поступления после 17.30 часов, документы регистрируются на следующий рабочий день) регистрирует их и передает на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений.
Ответственный государственный инспектор по карантину растений проверяет полноту представленных документов в течение 2 (двух) часов с момента регистрации заявления, и в случае представления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) представления документов с истекшим сроком действия, готовит и направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантиндік сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдейді және көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды.
Ескерту. 5-параграф 49-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.05.2021 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Карантиндік сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды рәсімдеу карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының № 131 бұйрыққа сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген, тез бұзылатын карантинге жатқызылған өнімнің (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) Қазақстан Республикасының аумағында орын ауыстыруына карантиндік сертификат беруге арналған өтініш аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесімен тіркелген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырылады.
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген, тез бұзылатын карантинге жатқызылған өнімнің (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) Қазақстан Республикасының аумағында орын ауыстыруына карантиндік сертификат беруге арналған өтініш келіп түскен күні аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі оларды тіркейді (17:30-дан кейін келіп түскен жағдайда, өтініш келесі жұмыс күні тіркеледі) және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) басшысына қарауға береді, ол өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш келіп түскен сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды, ал көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда 2 (екі) жұмыс сағаты ішінде ББАЖ АЖ-ны пайдалана отырып, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантиндік сертификатты немесе оны беруден уәжді бас тартуды ресімдейді және көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды.

В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 3 (трех) рабочих часов оформляет и направляет услугополучателю карантинный сертификат по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в его выдаче с использованием ИС ЕАСУ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 49-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 28.05.2021 № 172 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Оформление карантинного сертификата или мотивированного отказа в его выдаче осуществляется в течение 3 (трех) рабочих часов с момента регистрации в канцелярии территориального подразделения (услугодателя) заявления на получение карантинного сертификата на перемещение скоропортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) на территории Республики Казахстан с приложением к заявлению заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции Приказу № 131, выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления.
При поступлении заявления на получение карантинного сертификата на перемещение скоропортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) на территории Республики Казахстан с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, канцелярия территориального подразделения (услугодателя) в день поступления (в случае поступления после 17.30 часов, документы регистрируются на следующий рабочий день) регистрирует их и передает на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений.
Ответственный государственный инспектор по карантину растений проверяет полноту представленных документов в течение 1 (одного) рабочего часа с момента регистрации заявления.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) представления документов с истекшим сроком действия, ответственный государственный инспектор по карантину растений готовит и направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, а в случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 2 (двух) рабочих часов оформляет и направляет услугополучателю карантинный сертификат по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам или мотивированный отказ в его выдаче с использованием ИС ЕАСУ.

Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.05.2021 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Карантиндік сертификат өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куаландырылған электрондық құжат нысанында беріледі.
Карантиндік сертификат карантинге жатқызылған өнімнің әрбір партиясына беріледі және осы өнімді жеткізу бойынша карантиндік фитосанитариялық талаптардың орындалғаны туралы мәліметтер көрсетіле отырып, оның карантиндік жай-күйін куәландырады.
52. Карантиндік сертификатты беруден бас тарту № 3 тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
53. Жүру жолында немесе межелі пунктінде карантинге жатқызылған өнімнің баратын мекенжайын өзгерту осы Қағидаларға сәйкес аумағында осы операциялар жүзеге асырылатын, аумақтық бөлімшемен (көрсетілетін қызметті берушімен) берілетін жаңа карантиндік сертификатты ресімдеу жолымен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының карантиндiк аймағынан әкетiлген карантинге жатқызылған өнiмдi жүру жолында басқа мекенжайға жiберуге жол берілмейді.
Орны ауыстырылатын карантинге жатқызылған өнім оның межелі, жеткізу пунктінде екінші рет карантиндік жете тексерілуі тиіс.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.05.2021 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Карантинге жатқызылған өнім иеленушісі аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті берушіні) карантинге жатқызылған өнімнің келгені туралы кез келген қолжетімді әдіспен хабардар етеді және келген күннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей межелі, жеткізу орнында карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалауды жүзеге асыру үшін карантинге жатқызылған өнімді көрсетеді.
Егер тасымалдаушы мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды жүргізу үшін карантинге жатқызылған өнімді көрсетуден бас тартса, онда ол иеленушінің қаражаты есебінен жөнелтушіге қайтарылуы тиіс, бұл туралы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес карантинге жатқызылған өнімді қайтару актісі жасалады, бұл туралы өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор тиісті аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті беруші) хабардар етедi.

Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.05.2021 № 172 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Карантинный сертификат выдается в форме электронного документа и заверяется электронной цифровой подписью государственного инспектора по карантину растений.
Карантинный сертификат выдается на каждую партию подкарантинной продукции и удостоверяет ее карантинное состояние с указанием сведений о выполнении карантинных фитосанитарных требований по поставке этой продукции.
52. Отказ в выдаче карантинного сертификата осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня № 3.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Переадресовка подкарантинной продукции в пути следования или пункте назначения осуществляется путем оформления нового карантинного сертификата, выдаваемого территориальным подразделением (услугодателем) на территории которого осуществляется эта операция, в соответствии с настоящими Правилами.
Переадресовка подкарантинной продукции, вывезенной из карантинной зоны Республики Казахстан, в пути следования не допускается.
Перемещаемая подкарантинная продукция вторично подлежит карантинному досмотру в пункте ее назначения.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 28.05.2021 № 172 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Владелец подкарантинной продукции уведомляет территориальное подразделение (услугодателя) о прибытии подкарантинной продукции любым доступным способом и предъявляет подкарантинную продукцию для осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора в месте назначения, доставки не позднее рабочего дня, следующего за днем прибытия.
В случае если перевозчик отказывается предъявлять подкарантинную продукцию для проведения государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора, то она подлежит возврату отправителю за счет средств ее владельца, о чем составляется акт возврата подкарантинной продукции согласно приложению 2 к настоящим Правилам, о чем государственный инспектор по карантину растений ставит в известность соответствующее территориальное подразделение (услугодателя).

6-параграф. Карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды және көлік құралдарын тазартуды жүргізу
55. Карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру және көлік құралдарын тазалау Заңның 13-бабы 6-тармағына сәйкес жүргізіледі.
56. Көлік құралдарын және карантинге жатқызылған өнімді фумигациялауға дайындауды оның иеленушілері немесе фумигациялық жасақтар мамандарының басшылығымен көліктік ұйым орындайды.
57. Карантинге жатқызылған өнімді басқа мемлекеттерде залалсыздандыруды жүргізген кезде фумигациялық жасақтардың мамандары әкелінетін өнімде фумиганттардың қалдық мөлшерінің болуын тексереді.
58. Карантиндік объектілермен залалданған карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру мен тазарту, қайтару немесе өңдеу, жүктерді, багажды, сәлемдемелерді ашу мен буып-түю, оларды залалсыздандыру орындарына және кері жеткізу карантинге жатқызылған өнім иеленушілердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
7-параграф. Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалау
59. Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын ұйымдарға (объектілерге) есепке алу нөмірлері беріледі.
60. Қызмет түрі мен өндіріс объектісінің нөмірін қамтитын кодтан тұратын есепке алу нөмірі осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес айқындалады. Қызмет түрін қамтитын код өндіріс объектісінің қызмет түрінің әріптік символдарынан тұрады. Өндіріс объектісінің нөмірі елдің кодынан, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың литерлік кодынан, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) және өндіріс объектісінің реттік нөмірінен тұрады.
Өндіріс объектісінің реттік нөмірі астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беруге арналған өтінішті тіркеу кезектілігіне сәйкес айқындалады.
Есепке алу нөмірі қызметтің бүкіл кезеңіне беріледі.
Экспортты жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің есепке алу нөміріне "Е" символы қосымша енгізіледі.
61. Өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін тиісті аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) береді.

Параграф 6. Проведение обеззараживания подкарантинной продукции и очистки транспортных средств
55. Обеззараживание подкарантинной продукции и очистка транспортных средств проводятся в соответствии с пунктом 6 статьи 13 Закона.
56. Подготовка транспортных средств и подкарантинной продукции к фумигации выполняется ее владельцами или транспортной организацией под руководством специалистов фумигационных отрядов.
57. При проведении обеззараживания подкарантинной продукции в других государствах ввозимая продукция проверяется специалистами фумигационных отрядов на содержание остаточного количества фумигантов.
58. Обеззараживание и очистка, возврат или переработка зараженной карантинными объектами подкарантинной продукции, вскрытие и упаковка грузов, багажа, посылок, доставка их к месту обеззараживания и обратно осуществляются за счет средств владельцев подкарантинной продукции.
Параграф 7. Переработка зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировка древесного упаковочного материала
59. Организациям (объектам) осуществляющим переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала (далее – объект производства) присваивается учетные номера.
60. Учетный номер, состоящий из кода, включающий вид деятельности и номер объекта производства, определяется согласно приложению 17 к настоящим Правилам. Код, включающий вид деятельности состоит из буквенных символов вида деятельности объекта производства. Номер объекта производства состоит из кода страны, литерного кода области, города республиканского значения, столицы, порядковых номеров района (города областного значения) и объекта производства.
Порядковый номер объекта производства определяется согласно очередности регистрации заявления на присвоение учетного номера объекту производства осуществляющего переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала.
Учетный номер выдается на весь период деятельности.
Объектам производства, осуществляющим экспорт, в учетный номер дополнительно вносится символ "Е".
61. Учетный номер объекту производства присваивается соответствующим территориальным подразделением (услугодателем).

62. Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын объектілерге есепке алу нөмірін беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – № 4 тізбе) осы Қағидаларға 19-қосымшада жазылған.
Өндіріс объектісіне есептік нөмір беру үшін көрсетілетін қызметті алушы тиісті аумақтық бөлімшеге (көрсетілетін қызметті берушіге) портал арқылы электрондық нысанда не № 4 тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне, қағаз нысанда ұсынады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
63. Өндіріс объектісіне есептік нөмір беру немесе оны беруден уәжді бас тарту оны алуға өтініш берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
64. Көрсетілетін қызметті алушы аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесіне не порталға жүгінген кезде:
1) аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсе жұмыскері өндіріс объектісіне есептік нөмір беруге арналған өтінішті келіп түскен күні тіркейді және оны өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспекторды тағайындайтын аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының қарауына береді;
2) өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор өтініш берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы № 4-тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде, аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор:
8 (сегіз) жұмыс күні ішінде карантинге жатқызылған объектінің Бірыңғай карантиндік фитосанитариялық талаптардың 9 және 10-тарауларының талаптарына сәйкестігіне қарап-тексеруге барады;
мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндіріс объектісіне есептік нөмір беру туралы растауды (бұдан әрі – растау) ресімдейді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде өсімдіктер карантині жөніндегі жауапты мемлекеттік инспектор көрсетілетін қызметті алушыны өндіріс объектісіне есептік нөмір беруден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдалым өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдалым рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес жүргізіледі.

62. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение учетного номера объектам, осуществляющим переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала" изложен в приложении 19 к настоящим Правилам (далее – Перечень № 4).
Для присвоения учетного номера объекту производства услугополучатель предоставляет в соответствующее территориальное подразделение (услугодателю) в электронной форме через портал, либо в бумажной форме в канцелярию территориального подразделения (услугодателя), документы, указанные в пункте 8 Перечня № 4.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Присвоение учетного номера объекту производства или мотивированный отказ в его присвоении оформляется в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты подачи заявления на его получение.
64. При обращении услугополучателя в канцелярию территориального подразделения (услугодателя), либо на портал:
1) работник канцелярии территориального подразделения (услугодателя) в день поступления регистрирует заявление на присвоение учетного номера объекту производства и передает его на рассмотрение руководителю территориального подразделения (услугодателя), которым назначается ответственный государственный инспектор по карантину растений;
2) ответственный государственный инспектор по карантину растений в течение 2 (двух) рабочих дней с даты подачи заявления проверяет полноту представленных документов.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня № 4, и (или) документов с истекшим сроком действия, территориальное подразделение (услугодатель) отказывает в приеме заявления.
При представлении услугополучателем полного пакета документов, ответственный государственный инспектор по карантину растений:
в течение 8 (восьми) рабочих дней выезжает на осмотр подкарантинного объекта на соответствие требованиям разделов 9 и 10 Единых карантинных фитосанитарных требований;
при отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, оформляет подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства (далее – подтверждение) по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный государственный инспектор по карантину растений уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в присвоении учетного номера объекту производства, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).

Тыңдалым туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдалым хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдалым өткізу нәтижелері бойынша аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) өндіріс объектісіне есептік нөмір беру туралы растау не осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуді растау немесе уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі не басып шығарылады, аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) басшысының қолы қойылып, мөрмен расталады және аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі, ал көшірмелер уәкілетті органның ведомствосына жіберіледі.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.08.2023 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын өңдіріс объектілерінің есепке алу нөмірлерінің тізілімін жүргізеді.
66. Көрсетілетін қызметті алушыға есептік нөмір беруден бас тарту № 4 тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
67. Есепке алу нөмірін кері қайтарып алуға мыналар негіз болып табылады:
1) карантинге жатқызылған объект аумағында карантиндік объектілердің таралу ошақтарының анықталуы;
2) карантиндік фитосанитариялық талаптардың бұзылуы;
3) астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу арқылы алынған өнімде тірі және (немесе) тіршілік етуге қабілетті карантиндік объектілердің анықталуы;
4) залалсыздандырылған және таңбаланған сүректі қаптама материалында тірі және (немесе) тіршілік етуге қабілетті карантиндік объектілердің анықталуы.
8-параграф. Жеке және заңды тұлғалардың карантиндік фитосанитариялық шараларды жүргізуі

Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам проведения заслушивания территориальное подразделение (услугодатель) принимает решение о выдаче подтверждения, либо мотивированного отказа в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам.
Подтверждение или мотивированный отказ в оказании государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, либо распечатывается, подписывается руководителем территориального подразделения (услугодателя), заверяется печатью, и выдается нарочно через канцелярию территориального подразделения (услугодателя), а копия направляется в ведомство уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 21.08.2023 № 309 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Ведомство уполномоченного органа ведет реестр учетных номеров объектов производства, осуществляющих переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
66. Отказ в выдаче учетного номера услугополучателю осуществляется по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня № 4.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Основаниями для отзыва учетного номера являются:
1) выявление очагов распространения карантинных объектов на территории подкарантинного объекта;
2) нарушение карантинных фитосанитарных требований;
3) выявление живых и (или) жизнеспособных карантинных объектов в продукции, полученной путем переработки зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности;
4) выявление живых и (или) жизнеспособных карантинных объектов в обеззараженном и маркированном древесном упаковочном материале.
Параграф 8. Проведение карантинных фитосанитарных мер физическими и юридическими лицами

68. Қызметі карантинге жатқызылған өнімді өндірумен, дайындаумен, өңдеумен, сақтаумен, тасымалдаумен, өткізумен, әкелумен, шығарумен және залалсыздандырумен байланысты жеке және заңды тұлғалар:
1) Заңның 9-бабы 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарын және өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың өсімдіктер карантині жөніндегі тиісті іс-шараларды жүргізу туралы нұсқамасын сақтайды және орындайды;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 30 қаңтардағы 2020 жылғы № 26 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19973 болып тіркелген) бекітілген Таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын карантинді объектілер мен бөтен текті түрлердің тізбесіне енгізілген карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлерді қоспағанда, Заңның 18-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өз қаражаты есебінен карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің таралу ошақтарын оқшаулау және жою жөніндегі іс-шараларды жүргізеді;
3) Заңның 18-бабы 2-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес өз қаражаты есебінен залалданған карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды, техникалық қайта өңдеуді, тазартуды және жоюды, карантинге жатқызылған өнімді қайтаруды, үй-жайлар мен көлік құралдарын залалсыздандыруды және тазартуды жүргізеді;
4) Заңның 9-бабы 2) тармақшасына сәйкес өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың талап етуi бойынша карантинге жатқызылған өнiм мен карантиндiк объектiлердiң бар-жоғы туралы мәлiметтердi табыс етеді;
5) Заңның 9-бабы 3) тармақшасына сәйкес егiстiктi, аумақты, карантинге жатқызылған өнiм сақталатын қоймаларды жүйелi тексерiп отыруды қамтамасыз етеді;
6) Заңның 9-бабы 4) тармақшасына сәйкес карантиндік объектілер анықталған кезде, 1 (бір) жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті берушіні) хабардар етеді;
7) Заңның 9-бабы 6) тармақшасына сәйкес карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлердің таралу ошақтарын оқшаулауды және жоюды жүргізу кезінде жәрдем көрсетеді;
8) Заңның 9-бабы 8) тармақшасына сәйкес енгізілген уақытша карантиндік фитосанитариялық шаралар талаптарын сақтайды;
9) Заңның 12-1-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына және 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес карантинге жатқызылған өнімді облысаралық және мемлекетаралық тасымалдау кезінде карантинге жатқызылған өнімнің келгені аумақтық бөлімшені (көрсетілетін қызметті берушіні) туралы кез келген қолжетімді әдіспен хабардар етеді және карантинге жатқызылған өнімді келген күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей межелі, жеткізу орындарында карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалауды жүзеге асыру үшін көрсетеді.

68. Физические и юридические лица, деятельность которых связана с производством, заготовкой, переработкой, хранением, транспортировкой, реализацией, ввозом, вывозом и обеззараживанием подкарантинной продукции:
1) соблюдают и выполняют требования законодательства Республики Казахстан в области карантина растений и предписания государственного инспектора по карантину растений о проведении соответствующих мероприятий по карантину растений в соответствии с подпунктом 1) статьи 9 Закона;
2) проводят за счет собственных средств мероприятия по локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов и чужеродных видов согласно подпункту 1) пункта 2 статьи 18 Закона, за исключением карантинных объектов и чужеродных видов, включенных в Перечень карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым мероприятия по локализации и ликвидации очагов распространения осуществляются за счет бюджетных средств, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2020 года № 26 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19973);
3) проводят за счет собственных средств обеззараживание, техническую переработку, очистку и уничтожение зараженной подкарантинной продукции, возврат подкарантинной продукции, обеззараживание и очистку помещений и транспортных средств согласно подпунктам 2) и 3) пункта 2 статьи 18 Закона;
4) предъявляют по требованию государственных инспекторов по карантину растений сведения о наличии подкарантинной продукции и карантинных объектов в соответствии с подпунктом 2) статьи 9 Закона;
5) обеспечивают систематическое обследование посевов, территорий, складов, где хранится подкарантинная продукция в соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона;
6) при выявлении карантинных объектов в течение 1 (одного) рабочего дня уведомляют территориальное подразделение (услугодателя) в соответствии с подпунктом 4) статьи 9 Закона;
7) оказывают содействие при проведении локализации и ликвидации очагов распространения карантинных объектов и чужеродных видов в соответствии с подпунктом 6) статьи 9 Закона;
8) соблюдают требования введенных временных карантинных фитосанитарных мер в соответствии с подпунктом 8) статьи 9 Закона;
9) при межобластных и межгосударственных перевозках подкарантинной продукции уведомляют территориальное подразделение (услугодателя) о прибытии подкарантинной продукции любым доступным способом и предъявляют подкарантинную продукцию для осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора в местах назначения, доставки не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем прибытия в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 и подпунктом 3) пункта 2 статьи 12-1 Закона.

9-параграф. Жергілікті атқарушы органдардың карантиндік шараларды жүргізуі
69. Заңның 9-1-бабы 1) тармақшасына сәйкес облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) карантиндік объектілердің таралуын есепке алуды жүргізеді және уәкілетті орган мен мүдделі адамдарға ақпарат ұсынады.
70. Заңның 9-1-бабы 2) тармақшасына сәйкес өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың нұсқамасы бойынша теміржол станцияларындағы, теңіз және өзен порттарындағы (айлақтардағы), әуежайлардағы, автовокзалдардағы (автостанциялардағы), ішкі сауда объектілеріндегі, почта байланысы ұйымдарындағы және өзге де объектілердегі карантиндік аймақтарда жеке және заңды тұлғалардың - осы объектілерді иеленушілердің, сондай-ақ мемлекеттік органдардың өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізуін ұйымдастырады.
10-параграф. Карантиндік объектілерді анықтау
71. Карантиндік объектілерді анықтау, олардың таралу ошақтарының шекараларын айқындау мақсатында жер және орман алқаптары, егістер, ауыл шаруашылығы, сәндік, дәрілік және басқа дақылдардың екпелері, ғимараттар, құрылыстар, контейнерлер, қоймалар, өзге объектілер карантинге жатқызылған өнімді өндірумен, өңдеумен, сақтаумен, тасымалдаумен және өткізумен байланысты ұйымдардың аумақтары және карантиндік объектілерді залалдандыру және тарату көздері болуы мүмкін өзге объектілер жүйелі түрде зерттеп-қаралуы тиіс.
Осы жұмыстарды орындауды өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың нұсқамалары бойынша жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің "Республикалық фитосанитариялық диагностика және болжамдар әдістемелік орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторлары көрсетілген объектілерге бақылау зерттеп-қарауды жүргізеді. Бақылау зерттеп-қарау нәтижелері осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес өсімдіктер карантині жөніндегі бақылау және қадағалау жүргізу туралы актімен рәсімделеді.
11-параграф. Шұғыл шаралар
72. Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет немесе жаңадан анықталған карантиндік объектілердің таралу ошақтары анықталған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы дереу оқшаулау және жою жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуін ұйымдастырады және бақылайды.
73. Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет немесе жаңадан анықталған карантиндік объектілердің таралу ошақтарын дереу оқшаулау және жою жөнінде шұғыл шаралар жүргізу бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

Параграф 9. Проведение карантинных фитосанитарных мер местными исполнительными органами
69. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган) ведут учет распространения карантинных объектов и предоставляют информацию уполномоченному органу и заинтересованным лицам в соответствии с подпунктом 1) статьи 9-1 Закона.
70. По предписанию государственных инспекторов по карантину растений в карантинных зонах на железнодорожных станциях, в морских и речных портах (пристанях), аэропортах, автовокзалах (автостанциях), на объектах внутренней торговли, в организациях почтовой связи и на иных объектах организуют проведение мероприятий по карантину растений физическими и юридическими лицами – владельцами этих объектов, а также государственными органами в соответствии с подпунктом 2) статьи 9-1 Закона.
Параграф 10. Выявление карантинных объектов
71. В целях выявления карантинных объектов, определения границ очагов их распространения систематическому обследованию подлежат земельные и лесные угодья, посевы и насаждения сельскохозяйственных, декоративных, лекарственных и других культур, здания, строения, контейнеры, склады, иные объекты и территории организаций, связанных с производством, переработкой, хранением, транспортировкой и реализацией подкарантинной продукции, и иные объекты, которые могут быть источником заражения и распространения карантинных объектов.
Выполнение этих работ обеспечивается физическими и юридическими лицами по предписаниям государственных инспекторов по карантину растений, а также республиканским государственным учреждением "Республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов" Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Государственные инспектора по карантину растений проводят контрольные обследования указанных объектов. Результаты контрольного обследования оформляются актом о проведении контроля и надзора по карантину растений по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Параграф 11. Экстренные меры
72. В случае выявления очагов распространения впервые или вновь выявленных на территории Республики Казахстан карантинных объектов, ведомство уполномоченного органа организует и контролирует проведение мероприятий по незамедлительной локализации и ликвидации.
73. Проведение экстренных мер по незамедлительной локализации и ликвидации очагов распространения впервые или вновь выявленных на территории Республики Казахстан карантинных объектов осуществляется за счет бюджетных средств.

74. Шұғыл шаралар жүргізу үшін қажетті тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.
75. Шұғыл шаралар жүргізу мемлекеттік монополияға жатады және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің "Фитосанитария" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны жүзеге асырады.
12-параграф. Карантин белгілеу және алу
76. Карантиндік объектілер анықталған кезде таралу шекарасын көрсете отырып, карантиндік объектінің түрі бойынша карантиндік аймақтар белгіленеді.
Заңның 9-1-бабы 3) тармақшасына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында карантиндік аймақты белгілеу туралы шешімді уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің ұсынымы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
Заңның 7-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес екі немесе одан да көп облыс аумағында карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу немесе оны жою туралы шешімді (облыс аумағында карантиндік объектінің жергілікті таралу жағдайларын қоспағанда) уәкілетті органның ведомствосы қабылдайды.
77. Карантиндiк аймақтарда карантиндiк объектiлер залалдаған карантинге жатқызылған өнiмдi әкетуге тыйым салынады немесе шектеу енгiзiледi, өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар әзірленіп, жүзеге асырылады.
Карантиндiк аймақтан әкетiлген залалданған өнiм қайтарылуға, тазартуға, залалсыздандырылуға немесе өңдеушi ұйымдарға берiлуі тиiс.
Залалданған өнiмдi залалсыздандыру немесе өңдеу мүмкiн болмаған жағдайда, Бұйрыққа сәйкес ол алынуы және жойылуы тиiс.
Карантиндiк шектеулер және өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар тiзбесi карантиндiк аймақтың жеке, заңды тұлғаларына және халқына хабарланады.
78. Карантиндік аймақты алу жүйелі зерттеп-қарау нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
Заңның 9-1-бабы 3) тармақшасына сәйкес егер карантиндік аймақ белгіленген сәттен бастап 3 (үш) жыл бойы карантиндік объектілер анықталмаса, онда осы аумақтан уәкілетті орган ведомствосының ұсынысы бойынша карантиндік аймақ алынады.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымдану тәртібі
79. Аумақтық бөлімшенің (көрсетілетін қызметті берушінің) мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші), уәкілетті орган ведомствосы, уәкілетті орган басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.

74. Закуп товаров и услуг необходимых для проведения экстренных мер осуществляется в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
75. Проведение экстренных мер относится к государственной монополии и осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Фитосанитария" Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Параграф 12. Наложение и снятие карантина
76. При выявлении карантинных объектов устанавливаются карантинные зоны по виду карантинного объекта с указанием границ его распространения.
Решение об установлении карантинной зоны на территории области, города республиканского значения, столицы принимается соответствующим местным исполнительным органом, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления представления территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 3) статьи 9-1 Закона.
Решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене на территории двух или более областей (за исключением случаев локального распространения карантинного объекта на территории областей), принимается ведомством уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 7 Закона.
77. В карантинных зонах запрещаются или вводятся ограничения на вывоз зараженной карантинными объектами подкарантинной продукции, разрабатываются и осуществляются мероприятия по карантину растений.
Зараженная продукция, вывезенная из карантинной зоны, подлежит возврату, очистке, обеззараживанию либо передаче ее перерабатывающим организациям.
Зараженная продукция, при невозможности ее обеззараживания и переработки, подлежит изъятию и уничтожению в соответствии с Приказом.
Перечень карантинных ограничений и мероприятий по карантину растений доводится до сведения физических, юридических лиц и населения карантинной зоны.
78. Снятие карантинной зоны осуществляется по результатам систематического обследования.
В случае, если на протяжении 3 (трех) лет с момента установления карантинной зоны не выявлены карантинные объекты, то с данной территории снимается карантинная зона по представлению ведомства уполномоченного органа в соответствии с подпунктом 3) статьи 9-1 Закона.
Глава 3. Порядок обжалования по вопросам оказания государственных услуг
79. Жалоба на решение, действие (бездействие) территориального подразделения (услугодателя) по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя территориального подразделения (услугодателя), ведомства уполномоченного органа, уполномоченного органа, в уполномоченный орган по оценке и конторою за качеством оказания государственных услуг.

ҚР ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес шағым келіп түскен кезде, аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) оны келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібереді. Шағымды аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші) шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік әрекет жасалған кезде, шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) жібермейді.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қарауға жатады:
аумақтық бөлімше (көрсетілетін қызметті беруші), уәкілетті органның ведомствосы, уәкілетті орган – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.
Уәкілетті орган ведомствосының, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағымен 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат ал.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезде шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
QR-Код
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
1-қосымша
Нысан
______________________________________________________________________
(құжатты берген уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің атауы)
Карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісі

При поступлении жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК, территориальное подразделение (услугодатель) направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба территориальным подразделением (услугодателем) не направляется в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), при принятии благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
территориальным подразделением (услугодателем), ведомством уполномоченного органа, уполномоченным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы ведомством уполномоченного органа, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем 10 (десять) рабочих дней для:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
При продлении срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причины продления.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
QR-Код
Приложение 1
к Правилам по охране
территории Республики
Казахстан от карантинных
объектов и чужеродных видов
Форма
____________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения ведомства
уполномоченного органа, выдавшего документ)
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_________________
№ __________
(берілген күні)
Мен, уәкілетті лауазымды адам, _________________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________________________________________ шыққан
(елдің атауы)
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________ келіп түскен
(елдің атауы)
_______________________________________________________________ берген
(елдің атауы)
фитосанитариялық сертификат __________________________________________
(фитосанитариялық сертификаттың нөмірі, берілген күні)
экспорттаушы (жөнелтуші): _____________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы)
импорттаушы (алушы): _________________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы)
карантинге жатқызылған өнімге _________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімнің атауы мен саны)
және көлік құралына ________________________________ карантиндік бақылау
(көлік құралының нөмірі)
және қадағалау жүргіздім.
__________________________________________________________ нәтижесінде
(іс-шараның атауы)
анықталды: __________________________________________________________
Карантинге жатқызылған өнімді талдау немесе карантиндік фитосанитариялық
немесе зертханалық сараптау
үшін ________________________________________________________________
(тиісті өлшем бірлігінде)
мөлшерінде үлгілер (сынамалар) алынды
Үлгімен жасалатын іс-әрекет: ___________________________________________
Мынадай карантиндік фитосанитариялық іс-шаралар белгіленеді: ____________
_____________________________________________________________________
Акт жүк иесінің (өкілінің) қатысуымен жасалды: ___________________________
(қолы)
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор:
_______________ ______________________________________________________
(қолы)                   (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мөр орны
Карантиндік фитосанитариялық
және бақылау және қадағалау актісіне
қосымша
Р/с №
Карантинге жатқызылған өнімнің атауы
Фитосанитариялық сертификаттың нөмірі
Карантинге жатқызылған өнімнің саны (тиісті өлшем бірлігінде)
Алынған орташа үлгілер (сынамалар)
саны
өлшем бірлігі
үлгімен жасалатын іс-әрекет
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор
___________ _________________________________________________________
(қолы)                   (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
2-қосымша
Нысан
________________________________________________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің атауы)
№ ___ карантинге жатқызылған өнімді қайтару актісі
Осы актіні мемлекеттік өсімдіктер карантині жөніндегі инспектор
________________________________________________________________
________________________________________________________________
теміржол станциясы, өткізу пункті өкілінің және (немесе) кеден және
шекара органдары өкілдерінің _____________________________________
______________________________________________ қатысуымен жасады.
20__ жылғы "__"____________ _____________________________________
вагондардың нөмірлері____________________________________________
мөлшері__________ тонна/килограмм, _________________________ орын
карантинге жатқызылған өнім _______________________келіп түсті.
Жөнелтуші_______________________________________________________
Экспедитор ______________________________________________________
Алушы __________________________________________________________
Көрсетілген жүк "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы
Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 5-тармағына сәйкес _________
______________________________________ себебі бойынша қайтарылды.
Өсімдіктер карантині жөніндегі
мемлекеттік инспектор
________                   _____________________________________
(қолы)                   (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Актінің көшірмесі берілді _______             ______________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20___ жылғы "__" ____________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
3-қосымша
Нысан
Жапсырма/Этикетка
Карантинге жатқызылған өнімнің шыққан жері /
Происхождение подкарантинной продукции ____________________________________
____________________________________________________________________;
(ел, облыс, аудан/страна, область, район)
Өнімнің атауы/Наименование продукции____________________________
____________________________________________________________________;
Партия көлемі (салмағы, орын)/Объем партии (вес, мест)______________
____________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімнің мақсаты/ Назначение подкарантинной
продукции __________________________________________________________;
(өткізу, тұқымдық, отырғызылатын/реализация, семенной, посадочный)
Үлгілерді іріктеу шарттары (температура, ылғалдылық, химиялық өңдеу) /
Условия отбора образцов (температура, влажность, химическая обработка)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
Үлгінің көлемі (салмағы)/Объем (вес) образца _______________________;
Жөнелтуші/Отправитель___________________________________________
____________________________________________________________________;
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
наименование юридического или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Алушы/Получатель ______________________________________________;
(фирма, шаруашылық/фирма, хозяйство)
Қосымша ақпарат (тікелей арналған немесе транзиттік жүк, қайта тиеу орны)/Дополнительная информация (груз прямого назначение или транзитный, место перегрузки) ____________________________________________________;
Үлгі иесінің (өкілдің) аты, әкесінің аты (бар болса), тегі / фамилия, имя, отчество
(при его наличии) собственника образца (представителя) ___________
____________________________________________________________________;
Қолы/Подпись_________________________;
Үлгіні іріктеп алған өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений отобравшего образец
_____________________________________________________________;
Үлгі алынған күні/ Дата отбора образца_____________________________;
Қолы/Подпись______________;
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың мөрі немесе мөртаңбасының орны/место печати или штампа государственного инспектора по карантину растений
Үлгіні қабылдаған зертхана маманы/специалист лаборатории принявший образец
_____________________________________________________________;
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі /фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні/Дата ______________________ ;
Қолы/Подпись__________________;
* Көрсетілген үлгі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидалардың 8-тармағына сәйкес қайтарылады/*Указанный образец возвращается в соответствии с пунктом 8 Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032)
__________________________________;
Зертхана маманы/специалист лаборатории __________________________
____________________________________________________________________;
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі /фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні/Дата _______________________;
Қолы/Подпись___________________;
Жапсырма көшірмесі өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторға берілді/
Копия этикетки вручена государственному инспектору по карантину растений
________________________________________________
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі /фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні/Дата ____________________;
Қолы/Подпись_________________;
*Ескертпе/*Примечание: *үлгі қайтарылған жағдайда зертхана қызметкері толтырады/*заполняется сотрудником лаборатории в случае возврата образца.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
4-қосымша
Нысан
Фитосанитариялық бақылау мен қадағалаудан өткендігі туралы мөртаңба
1.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Әкелуге рұқсат етілген
Жеткізу орны бойынша карантиндік фитосанитариялық
бақылануы және қадағалануы тиіс
______________ № ___________________
Фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын
уәкілетті органның лауазымды адамы______________________________
Қолы __________________
2.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Әкелуге тыйым салынған
______________ № ____________________
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы _________________________________
Қолы __________________
3.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Транзитке рұқсат етілген
______________ № ___________________
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы__________________________________
Қолы __________________
4.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Транзитке тыйым салынған
______________ № ___________________
фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау
және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын
уәкілетті органның лауазымды адамы__________________________________
Қолы __________________
5.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Өткізу құқығынсыз шығаруға рұқсат етілген
______________ № ___________________
фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы ________________________________
Қолы __________________
6.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Шығаруға рұқсат етілген
______________ № ___________________________
фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы__________________________________
Қолы __________________
7.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Шығаруға тыйым салынған
_______________________ № ___________________
фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы _________________________________
Қолы __________________
8.
KZ
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
01-001
Түсіру орны бойынша карантиндік фитосанитариялық
бақылануы және қадағалануы тиіс
______________ № ____________________________
фитосанитариялық бақылау мен қадағалау актісі
Карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалау
функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның
лауазымды адамы _________________________________
Қолы __________________
Мөртабандарды қолдану бойынша нұсқаулық

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от _____________
(дата выдачи)
№ __________
Мною, уполномоченным должностным лицом,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) проведен карантинный
фитосанитарный контроль и надзор подкарантинной продукции:
____________________________________________________________________
(наименование и количество подкарантинной продукции)
и транспортных средств:
____________________________________________________________________,
(номер транспортного средства)
поступивших из:
____________________________________________________________________
(наименование страны)
происхождением:
____________________________________________________________________
(наименование страны)
фитосанитарный сертификат:
____________________________________________________________________,
(номер фитосанитарного сертификата, дата выдачи)
выданный:
____________________________________________________________________
(наименование страны)
экспортер (отправитель):
____________________________________________________________________
(наименование организации, адрес)
импортер (получатель):
____________________________________________________________________
(наименование организации, адрес)
В результате
____________________________________________________________________
(наименование мероприятия)
установлено:
____________________________________________________________________
Для анализа или карантинной фитосанитарной или лабораторной экспертизы
подкарантинной продукции отобраны образцы (пробы) в количестве
____________________________________________________________________
(в соответствующих единицах измерения)
Действие с образцом:
_____________________________________________________________
Предписываются следующие карантинные фитосанитарные мероприятия:
____________________________________________________________________
Акт составлен в присутствии собственника (представителя) груза:
____________ ________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Государственный инспектор по карантину растений:
____________ ________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати
Приложение к акту
карантинного фитосанитарного
контроля и надзора
№ п/п
Наименование подкарантинной продукции
Номер фитосанитарного сертификата
Количество подкарантинной продукции (в соответствующих единицы измерения)
Отобранные средние образцы (пробы)
количество
единицы измерения
действие с образцом
Государственный инспектор по карантину растений
___________________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати
Приложение 2 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения ведомства уполномоченного органа
по карантину растений)
Акт возврата подкарантинной продукции № ____
Настоящий акт составлен государственным инспектором по карантину растений
__________________________________________________________________________
в присутствии представителя железнодорожной станции (пункта пропуска) и (или)
представителей таможенных и пограничных органов
_________________________________________________________________________.
"__" _________ 20___года поступил из_________________________________
подкарантинная продукция ___________________________________________
№ вагонов _________________________________________________________
в количестве __________________ тонн/килограмм, _________________ мест
Отправитель _______________________________________________________
Экспедитор ________________________________________________________
Получатель ________________________________________________________
Указанный груз возвращен по причине ____________________________ согласно пункту 5 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений".
Государственный инспектор по карантину растений
______________ _______________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Копия акта вручена __________ __________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"__" _____________ 20___года
Приложение 3 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Жапсырма/Этикетка
Карантинге жатқызылған өнімнің шыққан жері/Происхождение подкарантинной продукции
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
(ел, облыс, аудан/страна, область, район)
Өнімнің атауы/Наименование продукции____________________________
_____________________________________________________________________;
Партия көлемі (салмағы, орын)/Объем партии (вес, мест)______________
_____________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімнің мақсаты/ Назначение подкарантинной продукции
_____________________________________________________________________;
(өткізу, тұқымдық, отырғызылатын/реализация, семенной, посадочный)
Үлгілер іріктеу шарттары (температура, ылғалдылық, химиялық өңдеу)/
Условия отбора образцов (температура, влажность, химическая обработка)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
Үлгінің көлемі (салмағы)/Объем (вес) образца _______________________;
Жөнелтуші/Отправитель__________________________________________
_____________________________________________________________________;
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
наименование юридического или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица)
Алушы/Получатель ______________________________________________;
(фирма, шаруашылық/фирма, хозяйство)
Қосымша ақпарат (тікелей арналған немесе транзиттік жүк, қайта тиеу орны)/
Дополнительная информация (груз прямого назначение или транзитный, место перегрузки)
______________________________________________________________________;
Үлгі иесінің (өкілдің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/фамилия, имя, отчество
(при его наличии) собственника образца (представителя)
______________________________________________________________________;
Қолы/Подпись_________________________;
Үлгіні іріктеп алған өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений отобравшего образец
_____________________________________________________________________;
Үлгі алынған күні/ Дата отбора образца_____________________________;
Қолы/Подпись______________;
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың мөрі
немесе мөртаңбасының орны/место печати или штампа государственного инспектора по карантину растений
Үлгіні қабылдаған зертхана маманы/специалист лаборатории принявший образец
______________________________________________________________________;
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Күні/Дата ______________________ ;
Қолы/Подпись__________________;
*Көрсетілген үлгі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидалардың 8-тармағына сәйкес қайтарылады (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қыркүйекте № 12032 болып тіркелді)/*Указанный образец возвращается в соответствии с пунктом 8 Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032)
______________________________________________________________;
Зертхана маманы/специалист лаборатории __________________________
____________________________________________________________________;
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні/Дата _______________________;
Қолы/Подпись___________________;
Жапсырма көшірмесі өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторға берілді/
Копия этикетки вручена государственному инспектору по карантину растений
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Күні/Дата ____________________;
Қолы/Подпись_________________;
Ескертпе/Примечание: *үлгі қайтарылған жағдайда зертхана қызметкері толтырады/*заполняется сотрудником лаборатории в случае возврата образца.
Приложение 4 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Штамп о прохождении карантинного фитосанитарного контроля и надзора
1.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль инадзор
01-001
Ввоз разрешен
Подлежит карантинному фитосанитарному контролю и надзору по месту доставки
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора_______________________________________
Подпись __________________
2.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Ввоз запрещен
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора_______________________________________
Подпись __________________
3.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Транзит разрешен
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора_______________________________________
Подпись __________________
4.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Транзит запрещен
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора_______________________________________
Подпись __________________
5.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Выпуск разрешен без права реализации
Акт карантинного фитосанитарного контроля инадзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля (надзора)_______________________________________
Подпись __________________
6.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Выпуск разрешен
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора____________________________________
Подпись ______________________________________
7.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Выпуск запрещен
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора_____________________________________
Подпись __________________
8.
KZ
Карантинный фитосанитарный контроль и надзор
01-001
Подлежит карантинному фитосанитарному контролю и надзору по месту выгрузки
Акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора
от ______________ № ___________________
Должностное лицо уполномоченного органа осуществляющего функции карантинного
фитосанитарного контроля и надзора____________________________________
Подпись __________________
Указания по применению штампов:

Мөртабандардың өлшемі: 60 миллиметр х 35 миллиметр.
Карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау мөртабандарын дайындау кезінде пайдаланылатын шартты белгілер:
Оң жақ жоғарғы бұрышында - өңірдің коды және өсімдіктер карантині жөніндегі шекаралық пункттің (фитосанитариялық бақылау бекетінің) үш таңбалы коды белгіленеді, ол өңірдің кодының астында орналасады.
Сол жақ жоғарғы бұрышында: Еуразиялық экономикалық одақтың шартты бір белгісі - KZ.
"Әкелу рұқсат етілген, жеткізу орны бойынша карантиндік фитосанитариялық бақылануы және қадағалануы тиіс" деген 1-мөртаңба - егер карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша карантинге жатқызылған өнім партиясын әкелуге рұқсат беру туралы шешім қабылданса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде фитосанитариялық сертификатта және көліктік (тасымалдау) құжатта қойылады.
"Әкелуге тыйым салынған" деген 2-мөртаңба - егер карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша карантинге жатқызылған өнім партиясын әкелуге тыйым салу туралы шешім қабылданса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде фитосанитариялық сертификатқа және көліктік (тасымалдау) құжатқа қойылады.
"Транзитке рұқсат етілген" деген 3-мөртаңба - егер карантинге жатқызылған өнімді карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша оны өткізуге рұқсат беру туралы шешім қабылданса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде фитосанитариялық сертификатқа және көліктік (тасымалдау) құжатқа қойылады.
"Транзитке тыйым салынған" деген 4-мөртаңба - егер карантинге жатқызылған өнімді карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы өткізуге тыйым салу туралы шешім қабылданса, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде фитосанитариялық сертификатта және көліктік (тасымалдау) құжатта қойылады.
"Өткізу құқығынсыз шығаруға рұқсат етілген" деген 5-мөртаңба -карантинге жатқызылған өнімді кедендік ресімдеу аяқталған орындарда, жүктің межелі орны бойынша карантиндік фитосанитариялық іс-шараларды жүргізу қажет болған жағдайларда қойылады.
"Шығаруға рұқсат етілген" деген 6-мөртаңба карантинге жатқызылған өнімді кедендік ресімдеу аяқталған жерлерде (жеткізу орындарында), карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкес келген жағдайда қойылады.
"Шығаруға тыйым салынған" деген 7-мөртабан карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкес келмеген жағдайда карантинге жатқызылған өнімді кедендік ресімдеу аяқталған (жеткізу орындарында) орындарға қойылады.
"Түсіру орны бойынша карантиндік фитосанитариялық бақылануы және қадағалануы тиіс" деген 8-мөртаңба - түсіру орны бойынша карантиндік фитосанитариялық іс-шараларды жүргізу мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өзен және теңіз өткізу пункттерінде түсірілгенге дейін фитосанитариялық сертификатта және көліктік (тасымалдау) құжатта теңіз және өзен кемелерін тексеру кезінде қойылады.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
5-қосымша
Карантиндік объектілердің түрлік құрамын айқындау мерзімдері
Зерттеу әдісінің атауы
Зерттеу объектісі
Өткізу мерзімі, жұмыс күндерінің саны*
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) энтомологиялық зерттеу

Размер штампов: 60 миллиметров х 35 миллиметров.
Условные обозначения, используемые при изготовлении штампов карантинного фитосанитарного контроля и надзора:
В правом верхнем углу обозначается - код региона и трехзначный код пограничного пункта по карантину растений (фитосанитарного контрольного поста), который располагается под кодом региона.
В левом верхнем углу: одно условное обозначение Евразийского экономического союза – KZ.
Штамп 1 "Ввоз разрешен, подлежит карантинному фитосанитарному контролю и надзору по месту доставки" – проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на фитосанитарном сертификате и транспортном (перевозочном) документе, если по результатам осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора принято решение о разрешении ввоза партии подкарантинной продукции.
Штамп 2 "Ввоз запрещен" – проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на фитосанитарном сертификате и транспортном (перевозочном) документе, если по результатам осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора принято решение о запрете ввоза партии подкарантинной продукции.
Штамп 3 "Транзит разрешен" – проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на фитосанитарном сертификате и транспортном (перевозочном) документе, если по результатам осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора подкарантинной продукции принято решение о разрешении ее перемещения.
Штамп 4 "Транзит запрещен" – проставляется в пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза на фитосанитарном сертификате и транспортном (перевозочном) документе, если по результатам осуществления карантинного фитосанитарного контроля и надзора подкарантинной продукции принято решение о запрете ее пропуска через таможенную территорию Евразийского экономического союза.
Штамп 5 "Выпуск разрешен без права реализации" – проставляется в местах завершения таможенного оформления подкарантинной продукции, в случаях необходимости проведения карантинного фитосанитарного мероприятия по месту назначения груза.
Штамп 6 "Выпуск разрешен" – проставляется в местах завершения таможенного оформления (местах доставки) подкарантинной продукции, в случаях ее соответствия карантинным фитосанитарным требованиям.
Штамп 7 "Выпуск запрещен" – проставляется в местах завершения таможенного оформления (местах доставки) подкарантинной продукции, в случаях несоответствия карантинным фитосанитарным требованиям.
Штамп 8 "Подлежит карантинному фитосанитарному контролю и надзору по месту выгрузки" – проставляется на рейде морских и речных судов на фитосанитарном сертификате и транспортном (перевозочном) документе до выгрузки в речных и морских пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, в целях проведения карантинных фитосанитарных мероприятий по месту выгрузки.
Приложение 5 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Сроки определения видового состава карантинных объектов
Наименование метода исследования
Объект исследования
Срок проведения, количество рабочих дней*
Энтомологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов

1. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөлу
1 үлгі (сынама)
1
2. Феромонды немесе түсті ұстағыштардан жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөліп алу
1 тұзақ
1
3. Тағамдық қармақжемнен, сыпырындылардан қолмен немесе елеу әдісімен жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөліп алу
1 қармақжем (сыпырынды)
1
4. Тағамдық қармақжемнен, сыпырындылардан флотация әдісімен жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөліп алу
1 қармақжем (сыпырынды)
1
5. Жарық ұстағыштардан жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөліп алу
1 тұзақ
1
6. Жасырын залалдану кезінде флотация, бояу, люминесценция, рентгеноскопия немесе аудиоскопия әдісімен карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) жәндіктерді (буынаяқтыларды) бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
7. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) жәндіктерді (буынаяқтыларды) өсіріп бөліп алу (сәйкестендіру үшін жарамды сатыны алу үшін)
1 үлгі (сынама)
30
8. Жәндіктерді (буынаяқтыларды) көзбен шолып және (немесе) микроскопия және морфометрия әдісімен микропрепарат дайындаусыз сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
9. Микропрепарат дайындау арқылы микроскопия және морфометрия әдісімен жәндіктерді (буынаяқтыларды) сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
10. "Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу полимеразды тізбекті реакция модификацияларын қолдана отырып, жәндіктерді (буынаяқтыларды) сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
11. Дезоксирибонуклеин қышқылын (бұдан әрі – ДНҚ) секвенирлеу әдісімен жәндіктерді (буынаяқтыларды) сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) микологиялық зерттеу
12. Картоп түйнегінің үлгісінен (сынамадан) картоп обырының қоздырғышын бөліп алу
1 үлгі (сынама)
1
13. Топырақ үлгісінен (сынамадан) картоп обырының қоздырғышын бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
14. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді көзбен шолу әдісімен бөліп алу
1 үлгі (сынама)
1
15. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді ылғалды камерада өсіру әдісімен бөліп алу
1 үлгі (сынама)
20
16. Қоректік ортада өсіру әдісімен карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді бөліп алу
1 үлгі (сынама)
20
17. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) биологиялық қармақжем әдісімен саңырауқұлақ тектес организмдерді бөліп алу
1 үлгі (сынама)
20

1. Выделение насекомых (членистоногих) из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов)
1 образец (проба)
1
2. Выделение насекомых (членистоногих) из феромонных или цветовых ловушек
1 ловушка
1
3. Выделение насекомых (членистоногих) из пищевых приманок, сметок ручным методом или просеиванием
1 приманка (сметка)
1
4. Выделение насекомых (членистоногих) из пищевых приманок, сметок методом флотации
1 приманка (сметка)
1
5. Выделение насекомых (членистоногих) из световых ловушек
1 ловушка
1
6. Выделение насекомых (членистоногих) из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) при скрытой зараженности методом флотации, окрашивания, люминесценции, рентгеноскопии или аудиоскопии
1 образец (проба)
2
7. Выделение насекомых (членистоногих) из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) с доращиванием (для получения стадии пригодной для идентификации)
1 образец (проба)
30
8. Идентификация насекомых (членистоногих) визуально и (или) методом микроскопии и морфометрии без приготовления микропрепарата
1 идентификация
1
9. Идентификация насекомых (членистоногих) методом микроскопии и морфометрии с приготовлением микропрепарата
1 идентификация
2
10. Идентификация насекомых (членистоногих) с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
11. Идентификация насекомых (членистоногих) методом секвенирования дезоксирибонуклеиновой кислоты (далее – ДНК)
1 идентификация
5
Микологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
12. Выделение возбудителя рака картофеля из образца (пробы) клубней картофеля
1 образец (проба)
1
13. Выделение возбудителя рака картофеля из образца (пробы) почвы
1 образец (проба)
2
14. Выделение грибов и грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) визуальным методом
1 образец (проба)
1
15. Выделение грибов и грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом культивирования во влажной камере
1 образец (проба)
20
16. Выделение грибов и грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом культивирования на (в) питательной среде
1 образец (проба)
20
17. Выделение грибоподобных организмов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом биологических приманок
1 образец (проба)
20

18. Спораларды жуу және центрифугалау әдісімен карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) саңырауқұлақтарды бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
19. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді микроскопия және морфометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
20. Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу арқылы полимеразды тізбекті реакция модификацияларын қолдана отырып, саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
21. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді иммуноферменттік талдау (ИФА) әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
22. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерді ДНҚ секвенирлеу әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
23. Саңырауқұлақтар мен саңырауқұлақ тектес организмдерге арналған патогендік тест
1 сәйкестендіру
60
24. Саңырауқұлақтарды (саңырауқұлақ тектес организмдерді) масс-спектрометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) бактериологиялық зерттеу
25. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен экстрагирлейтін буферге бактерияларды бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
26. Карантинге жатқызылған өнімнің (материалдардың) үлгісінен (сынамасынан) қоректік ортада (оның ішінде селективті) өсіру әдісімен бактерияларды бөліп алу
1 үлгі (сынама)
14
27. Бактерияларды биохимиялық әдіспен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
20
28. Бактерияларды биологиялық әдіспен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
60
29. Бактерияларды иммунофлуоресценттік талдау (ИФ) әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
30. Бактерияларды иммуноферменттік талдау (ИФА) әдісімен талдау
1 сәйкестендіру
2
31. "Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу арқылы полимеразды тізбекті реакция модификацияларын қолдана отырып, бактерияларды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
32. Бактерияларды ДНҚ секвенирлеу әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
33. Бактерияларды иммунохроматографиялық талдау (ИХА) әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
34. Бактерияларды масс-спектрометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
35. Бактерияларды майлы қышқылдардың профилін талдау әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) вирусологиялық зерттеу
36. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды сығындыға бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2

18. Выделение грибов из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом смыва спор и центрифугирования
1 образец (проба)
2
19. Идентификация грибов и грибоподобных организмов методом микроскопии и морфометрии
1 идентификация
2
20. Идентификация грибов и грибоподобных организмов с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
21. Идентификация грибов и грибоподобных организмов методом иммуноферментного анализа (ИФА)
1 идентификация
2
22. Идентификация грибов и грибоподобных организмов методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
23. Тест на патогенность для грибов и грибоподобных организмов
1 идентификация
60
24. Идентификация грибов (грибоподобных организмов) методом масс-спектрометрии
1 идентификация
1
Бактериологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
25. Выделение бактерий из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) в экстрагирующий буфер
1 образец (проба)
2
26. Выделение бактерий из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом культивирования на (в) питательной среде (в том числе селективной)
1 образец (проба)
14
27. Идентификация бактерий биохимическим методом
1 идентификация
20
28. Идентификация бактерий биологическим методом
1 идентификация
60
29. Идентификация бактерий методом иммунофлуоресцентного анализа (ИФ)
1 идентификация
1
30. Идентификация бактерий методом иммуноферментного анализа (ИФА)
1 идентификация
2
31. Идентификация бактерий с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
32. Идентификация бактерий методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
33. Идентификация бактерий методом иммунохроматографического анализа (ИХА)
1 идентификация
1
34. Идентификация бактерий методом масс-спектрометрии
1 идентификация
1
35. Идентификация бактерий методом анализа профиля жирных кислот
1 идентификация
2
Вирусологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
36. Выделение вирусов, вироидов, фитоплазм из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) в экстракт
1 образец (проба)
2

37. Иммуноферменттік талдау (ИФА) әдісімен вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
38. "Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу арқылы полимеразды тізбекті реакция модификацияларын вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
39. ДНҚ секвенирлеу әдісімен вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
40. Биотест әдісімен индикатор өсімдіктерде вирустарды, вироидтарды, фитоплазмаларды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
60
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) нематологиялық зерттеу
41. Берман әдісімен карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) нематодтарды бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
42. Карантинге жатқызылған өнімнің (материалдардың) үлгісінен (сынамасынан) түкті және түкті-флотациялық әдіспен (оның ішінде циста бөлгішті пайдалана отырып) нематодтарды бөліп алу
1 үлгі (сынама)
1
43. Карантинге жатқызылған өнімнің (материалдардың) үлгісінен (сынамасынан) нематодтарды қолмен бөліп алу
1 үлгі (сынама)
1
44. нематодтарды микроскопия және морфометрия әдісімен сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
45. "Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу арқылы полимеразды тізбекті реакция модификацияларын қолдана отырып, нематодтарды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3
46. ДНҚ секвенирлеу әдісімен нематодтарды сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
47. Микроскопирлеу әдісімен цистоқұраушы нематодтардың тіршілік ету қабілетін анықтау
1 циста
1
Карантинге жатқызылған материалдардың үлгілерін (сынамаларын) гербологиялық зерттеу
48. Карантинге жатқызылған өнім (материалдар) үлгісінен (сынамасынан) қол әдісімен және (немесе) елеу арқылы өсімдіктер тұқымдарын және (немесе) жемістерін бөліп алу
1 үлгі (сынама)
1

37. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм методом иммуноферментного анализа (ИФА)
1 идентификация
2
38. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
39. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
40. Идентификация вирусов, вироидов, фитоплазм методом биотеста на растениях-индикаторах
1 идентификация
60
Нематологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
41. Выделение нематод из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) методом Бермана
1 образец (проба)
2
42. Выделение нематод из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) вороночным и вороночно-флотационным методом (в том числе с использованием цистовыделителя)
1 образец (проба)
1
43. Выделение нематод из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) ручным методом
1 образец (проба)
1
44. Идентификация нематод методом микроскопии и морфометрии
1 идентификация
1
45. Идентификация нематод с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3
46. Идентификация нематод методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
47. Определение жизнеспособности цистообразующих нематод методом микроскопирования
1 циста
1
Гербологическое исследование образцов (проб) подкарантинных материалов
48. Выделение семян и (или) плодов растений из образца (пробы) подкарантинной продукции (материалов) ручным методом и (или) просеиванием
1 образец (проба)
1

49. Топырақ үлгісінен (сынамасынан) өсімдіктердің тұқымдарын және (немесе) жемістерін жуу әдісімен бөліп алу
1 үлгі (сынама)
2
50. Өсімдіктерді көзбен шолып және (немесе) микроскопия және морфометрия әдісімен микропрепарат дайындамай сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
1
51. Өсімдіктерді микроскопия және морфометрия әдісімен микропрепарат дайындап сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
2
52. "Классикалық" полимеразды тізбекті реакция, FLASH-полимеразды тізбектік реакция, "нақты уақыттағы" полимеразды тізбекті реакция, рестрикциондық фрагменттердің ұзындығы полиморфизмін зерделеу арқылы полимеразды тізбекті реакция модификацияларын қолдана отырып өсімдіктерді сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
3

49. Выделение семян и (или) плодов растений из образца (пробы) почвы методом отмывки
1 образец (проба)
2
50. Идентификация растений визуально и (или) методом микроскопии и морфометрии без приготовления микропрепарата
1 идентификация
1
51. Идентификация растений методом микроскопии и морфометрии с приготовлением микропрепарата
1 идентификация
2
52. Идентификация растений с использованием полимеразной цепной реакции в модификациях "классической" полимеразной цепной реакции, FLASH-полимеразной цепной реакции, полимеразной цепной реакции "в реальном времени", полимеразной цепной реакции с изучением полиморфизма длин рестрикционных фрагментов
1 идентификация
3

53. ДНҚ секвенирлеу әдісімен өсімдіктерді сәйкестендіру
1 сәйкестендіру
5
54. Өсімдіктер тұқымдарының тіршілік ету қабілетін тетразол әдісімен анықтау
1 зерттеу
2
55. Өсімдік тұқымдарының тіршілік ету қабілетін бояу, плазмолизді зерттеу және (немесе) люминесценция әдістерімен анықтау
1 зерттеу
2
56. Өсімдіктер тұқымдарының тіршілік ету қабілетін бақылау әдісімен анықтау (тұқымның өнгіштігі)
1 зерттеу
10
Ескерту: * бір зерттеуде әртүрлі әдістерді қолдану кезінде өткізу мерзімдері қосылады. Жүргізу мерзімдерін есептеу үлгілер (сынамалар) карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханаға келіп түскен сәттен басталады. Үлгілер зертханаға жұмыс күнінің екінші жартысында келіп түскен кезде, бұл күн зерттеу жүргізу мерзімінде ескерілмейді. Карантиндік объект анықталған жағдайда, әдістемеге қарай қосымша зерттеулер тағайындалады, жүргізу мерзімдеріі толық сәйкестендірілгенге дейін ұзартылады.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
6-қосымша
Нысан
Фитосанитариялық сертификат
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ
МИНИСТРЛІГІ
АГРОӨНЕРКӘСІПТІК
КЕШЕНДЕГІ МЕМЛЕКЕТТІК
ИНСПЕКЦИЯ КОМИТЕТІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
MINISTRY OF AGRICULTURE
COMMITTEE OF STATE
INSPECTION IN THE
AGROINDUSTRIAL COMPLEX
QR-Код
(1) Экспорттаушы және оның мекенжайы
Name and address of exporter
(2) ФИТОСАНИТАРИЯЛЫҚ СЕРТИФИКАТ
PHYTOSANITARY CERTIFICATE
№________________________________
(3) Мәлімделген алушы және оның мекенжайы
(4) Кімге: Өсімдіктер кapaнтині және оларды қорғау жөніндегі ұйымға (елі) ТО:
Plant Protection and Quarantine Organization(s) of (country)
(5) Мәлімделген әкелу пункті
Declared point of entry
(6) Шыққан жері
Place of origin
(7) Мәлімделген тасымалдау тәсілі
Declared means of conveyance
(8) Өнімнің атауы; орын саны және буып-түюдің сипаттамасы; айрықша белгілер (таңбалау); өсімдіктің ботаникалық атауы
Name of produce; number and description of packages. Distinguishing marks and botanical name of plants
(9) Мәлімделген саны
quantity declared
(10) Жоғарыда көрсетілген өсімдіктер, өсімдік өнімдері немесе басқа да карантинге жатқызылған материалдар тиісті ресми рәсімдерге сәйкес зерттелді және/немесе талданды және импорттаушы келісуші тарап мәлімдеген карантиндік зиянкес организмдерден таза деп танылды және реттелетін карантиндік емес зиянкес организмдерге арналғандарын қоса, импорттаушы келісуші тараптың қолданыстағы фитосанитариялық қағидаларына сәйкес келеді деп танылды.
This is to certify that the plants, plant products or other regulated articles described herein have been inspected and/or tested according to appropriate official procedures and are considered to be free from the quarantine pests specified by the importing contracting party and to conform with the current phytosanitary requirements of the importing contracting party, including those for regulated non-quarantine pests
(11) Қосымша декларация
Additional declaration
Залалсыздандыру
disinflation and/or disinfection treatment
Берілген жері
Place of issue
(12) Өндеу тәсілі /Treatment
(13) Химикат (белсенді зат)
Chemical (active ingredient
(14) Экспозициясы және температурасы
Duration and temperature
Күні
Date
Уәкілетті инспектордың тегі
Name of authorizedofficer
(15) Концентрация/Concentration
(16) Күні /Date
(17) Қосымша ақпарат/Additional information
Қолы
Signature
Ұйымның мөpi
Stamp of organization
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
7-қосымша
Нысан
____________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті орган
____________________________
ведомствосының аумақтық
бөлімшесі)
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе жеке
____________________________
тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш

53. Идентификация растений методом секвенирования ДНК
1 идентификация
5
54. Определение жизнеспособности семян растений тетразольным методом
1 исследование
2
55. Определение жизнеспособности семян растений методами окрашивания, изучения плазмолиза и (или) люминесценции
1 исследование
2
56. Определение жизнеспособности семян растений контрольным методом (всхожесть семян)
1 исследование
10
Примечание: *при применении различных методов в одном исследовании сроки проведения суммируются. Отсчет сроков проведения начинается с момента поступления образцов (проб) в карантинную фитосанитарную (испытательную) лабораторию. При поступлении образцов в лабораторию во второй половине рабочего дня этот день не учитывается в сроках проведения исследования. В случае выявления карантинного объекта в зависимости от методики назначаются дополнительные исследования, сроки проведения продлеваются до полной идентификации.
Приложение 6
к Правилам по охране
территории Республики
Казахстан от карантинных
объектов и чужеродных видов
Форма
Фитосанитарный сертификат
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ
МИНИСТРЛІГІ
АГРОӨНЕРКӘСІПТІК
КЕШЕНДЕГІ МЕМЛЕКЕТТІК
ИНСПЕКЦИЯ КОМИТЕТІ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
MINISTRY OF AGRICULTURE
COMMITTEE OF STATE INSPECTION
IN THE AGROINDUSTRIAL COMPLEX
QR-Код
(1) Экспорттаушы және оның мекенжайы
Name and address of exporter
(2) ФИТОСАНИТАРИЯЛЫҚ СЕРТИФИКАТ
PHYTOSANITARY CERTIFICATE
№_______________________________
(3) Мәлімделген алушы және оның мекенжайы
(4) Кімге: Өсімдіктер кapaнтині және оларды қорғау жөніндегі ұйымға (елі) ТО:
Plant Protection and Quarantine Organization(s) of (country)
(5) Мәлімделген әкелу пункті
Declared point of entry
(6) Шыққан жері
Place of origin
(7) Мәлімделген тасымалдау тәсілі
Declared means of conveyance
(8) Өнімнің атауы; орын саны және буып-түюдің сипаттамасы; айрықша белгілер (таңбалау); өсімдіктің ботаникалық атауы
Name of produce; number and description of packages. Distinguishing marks and botanical name of plants
(9) Мәлімделген саны
quantity declared
(10) Жоғарыда көрсетілген өсімдіктер, өсімдік өнімдері немесе басқа да карантинге жатқызылған материалдар тиісті ресми рәсімдерге сәйкес зерттелді және/немесе талданды және импорттаушы келісуші тарап мәлімдеген карантиндік зиянкес организмдерден таза деп танылды және реттелетін карантиндік емес зиянкес организмдерге арналғандарын қоса, импорттаушы келісуші тараптың қолданыстағы фитосанитариялық қағидаларына сәйкес келеді деп танылды.
This is to certify that the plants, plant products or other regulated articles described herein have been inspected and/or tested according to appropriate official procedures and are considered to be free from the quarantine pests specified by the importing contracting party and to conform with the current phytosanitary requirements of the importing contracting party, including those for regulated non-quarantine pests
(11) Қосымша декларация
Additional declaration
Залалсыздандыру
disinflation and/or disinfection treatment
Берілген жері
Place of issue
(12) Өндеу тәсілі /Treatment
(13) Химикат (белсенді зат)
Chemical (active ingredient
(14) Экспозициясы және температурасы
Duration and temperature
Күні
Date
Уәкілетті инспектордың тегі
Name of authorizedofficer
(15) Концентрация/Concentration
(16) Күні /Date
(17) Қосымша ақпарат/Additional information
Қолы
Signature
Ұйымның мөpi
Stamp of organization
Приложение 7 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Заявление на получение фитосанитарного сертификата на вывоз
подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан

Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларға
8-қосымша
"Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті беру тәсілдері
Жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) өтініштерін қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға өтінішті берген сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 2 (екі) жұмыс күні ішінде.
2) карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген өтініш көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға берілген сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 5 (бес) жұмыс сағаты ішінде.
3) тез бұзылатын карантинге жатқызылған өнімнің (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) мәлімделген партиясының межелі елдің карантиндік фитосанитариялық талаптарына сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген өтініш көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға берілген сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Фитосанитариялық сертификат немесе уәжді бас тарту.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру нысаны – қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Сноска. Приложение 7 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Правилам по охране
территории Республики
Казахстан от карантинных
объектов и чужеродных видов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан"
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
3) Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
3
Срок оказания государственной услуги
1) с момента подачи заявления услугодателю, в Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – в течение 2 (двух) рабочих дней.
2) с момента подачи заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления, услугодателю, в Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – в течение 5 (пяти) рабочих часов;
3) с момента подачи заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, подтверждающего соответствие заявленной партии скорпортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) карантинным фитосанитарным требованиям страны назначения, выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления, услугодателю, в Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – в течение 3 (трех) рабочих часов.
При обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) / бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Фитосанитарный сертификат или мотивированный отказ.
Форма предоставления результата государственной услуги – бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушінің –Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің – дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13-00-ден 14-30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17-30-ға дейін (көрсетілетін қызметті алушы сағат 17-30-дан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінгенде, құжаттарды қабылдау, тіркеу және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
3) Мемлекеттік корпорация – Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне немесе Мемлекеттік корпорацияға жүгінгенде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетуге арналған фитосанитариялық сертификатты алуға өтініш;
2) карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы (бар болса);
3) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен алынатын электрондық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушы өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі).
порталға жүгінгенде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес нысан бойынша карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетуге арналған фитосанитариялық сертификатты алуға көрсетілетін қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодексу), с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Канцелярия услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов (при обращении услугополучателя после 17.30 часов, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием, регистрация документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
2) портала – круглосуточно, крометехнических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
3) Государственная корпорация – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – www.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя в канцелярию услугодателя или в Государственную корпорацию:
1) заявление на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан по форме согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) заключение карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции (при наличии);
3) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов, и (или) документ, удостоверяющий полномочия представителя услугополучателя (требуется для идентификации личности);
на портал:
1) заявление на получение фитосанитарного сертификата на вывоз подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан по форме согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;

2) карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысының электрондық көшірмесі (бар болса).
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының карантинге жатқызылған өнімді жете тексеруге ұсынбауы;
2) импорттаушы елдің (экспорт кезінде) талаптарында карантинге жатқызылған өнімде анықталған карантиндік объектілердің болуына жол берілетін жағдайларды қоспағанда, карантинге жатқызылған өнімде карантиндік объектілердің анықталуы;
3) импорттаушы елдің (экспорт кезінде) талаптарына сәйкессіздіктің анықталуы;
4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының лауазымды адамына карантинге жатқызылған өнімнің келуі туралы бірнеше рет (екі және одан көп рет) хабарламау және жете тексеруге ұсынбау, бұл межелі орынның өзгеру жағдайын қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің тиісті мемлекеттік уәкілетті органынан ақпарат алынғаннан кейін отыз күнтізбелік күн ішінде фитосанитариялық сертификатты беруден бас тартуға негіз болып табылады;
5) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты көрсетілетін қызметті алуды талап ететін оның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
8) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімнің болмауы;

2) электронная копия заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции (при наличии).
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) непредъявление услугополучателем подкарантинной продукции для досмотра;
2) выявление карантинных объектов в подкарантинной продукции, за исключением случаев, когда требованиями страны-импортера (при экспорте) допускается наличие в подкарантинной продукции выявленных карантинных объектов;
3) выявление несоответствия требованиям страны-импортера (при экспорте);
4) неоднократное (два и более раза) неуведомление о прибытии или непредъявление подкарантинной продукции для досмотра должностному лицу уполномоченного органа государства – члена Евразийского экономического союза, является основанием для отказа в выдаче фитосанитарного сертификата в течение тридцати календарных дней после получения информации от соответствующего уполномоченного государственного органа государства – члена Евразийского экономического союза, за исключением случаев изменения места назначения;
5) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным Правилами по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032);
7) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги;
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;

9) карантинге жатқызылған өнімді әкетуге тыйым салу және (немесе) сандық шектеулер енгізілді.
10
Мемлекеттік қызмет, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін, уақытын және орнын көрсете отырып, фитосанитариялық сертификаттың дайын екендігі туралы хабарлама не оны беруден уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777
"Карантинге жатқызылған өнiмдi
Қазақстан Республикасынан
тыс жерлерге әкетуге
фитосанитариялық сертификат
беру" мемлекеттік қызметін
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптар тізбесіне
қосымша
Нысан
____________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті орган
____________________________
ведомствосының аумақтық
бөлімшесі)
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе жеке
____________________________
тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге фитосанитариялық сертификат алуға арналған өтініш
Қазақстан Республикасынан мынадай карантинге жатқызылған өнімді әкетуге
фитосанитариялық сертификат беруді сұраймын:
карантинге жатқызылған өнімнің атауы _______________________________
_________________________________________________________________,
көлемі, оның сипаттамасы __________________________________________
_________________________________________________________________,
орын саны және орамасының сипаттамасы, айырым белгілері, таңбалануы
_________________________________________________________________;
Өсімдіктердің ботаникалық атауы (болған жағдайда) ____________________;
Жүк алушы, карантинге жатқызылған өнім жүгін алушының мекенжайы
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімнің межелі орны ________________________
_________________________________________________________________;
Импорттаушы елдiң өсiмдiктер карантинi жөніндегі ұлттық қызметiнiң
өсiмдiктер карантинi саласындағы талабы _____________________________
_________________________________________________________________
Фитосанитариялық сертификаттың қосымша декларациясында көрсетілуі тиіс
мәліметтер ________________________________________________________
_________________________________________________________________;
Залалсыздандыру жүргізілгені туралы мәліметтер: фитосанитариялық
талаптарда не келісімшартта (шартта) көзделген карантинге жатқызылған
өнімді залалсыздандыру тәсілі _______________________________________
_________________________________________________________________,
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды (фумигациялауды) жүргізу
кезінде пайдаланылған пестицидтің атауы _____________________________
_________________________________________________________________,
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру (фумигациялауды) жүргізу
кезіндегі тұрақты экспозиция ________________________________________,
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыру (фумигациялау) қандай
температурада жүргізілді ___________________________________________
карантинге жатқызылған өнімді залалсыздандыруды (фумигациялауды) жүргізу
кезінде пайдаланылған пестицидтің концентрациясы ____________________
_________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнім туралы қосымша ақпарат ________________
_________________________________________________________________;
Импорттаушы елдің атауы__________________________________________;
Карантинге жатқызылатын өнімнің межелі мекенжайы__________________
_________________________________________________________________;
Көлік түрі, көлік құралының нөмірі, кеменің атауы, тасымалдау түрі _______
_________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнімнің жүру маршруты ______________________
_________________________________________________________________;
Тиеп-жөнелту күні, тиеп-жөнелту орны _______________________________;
Карантинге жатқызылған өнімді әкелу болжанатын импортаушы елдiң
шекаралық пунктiнiң атауы _________________________________________
_________________________________________________________________;
Карантинге жатқызылған өнім шығарылған ел _________________________
_________________________________________________________________;
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес дұрыс емес мәлімет бергенім үшін жауапкершілік туралы
хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Басшы ___________ __________________________________________
(қолы,                   аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20 __ жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі

9) на вывоз подкарантинную продукции введен запрет и (или) количественные ограничения.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
При обращении услугополучателя через портал, уведомление о готовности фитосанитарного сертификата с указанием даты, времени и места получения результата оказания государственной услуги или мотивированный отказ в его выдаче направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя услугодателя.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача
фитосанитарного сертификата
на вывоз подкарантинной
продукции за пределы
Республики Казахстан"
Форма
В ___________________________
(территориальное подразделение
ведомства
____________________________
уполномоченного органа по
карантину растений)
от __________________________
(полное наименование
юридического лица или
____________________________
фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный номер/
____________________________
индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление
на получение фитосанитарного сертификата на вывоз
подкарантинной продукции за пределы Республики Казахстан
Прошу выдать фитосанитарный сертификат на вывоз из Республики Казахстан
следующей подкарантинной продукции:
Наименование ________________________________________________;
объем подкарантинной продукции, ее характеристики
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________;
количество мест и описание упаковки, отличительные знаки, маркировка
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________.
Ботаническое название растений (при наличии) ____________________
Грузополучатель, адрес грузополучателя подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
Пункт назначения подкарантинной продукции _____________________
_____________________________________________________________
Требование в области карантина растений национальной службы по карантину
растений страны-импортера
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Сведения, которые необходимо указать в дополнительной декларации
фитосанитарного сертификата
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Сведения о проведенном обеззараживании: способ обеззараживания
подкарантинной продукции, предусмотренный в фитосанитарных требованиях,
либо контракте (договоре)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________;
наименование пестицида, использованного при проведении обеззараживания
(фумигации) подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________;
выдержанная экспозиция при проведении обеззараживания (фумигации)
подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________;
при какой температуре проводилось обеззараживание (фумигация)
подкарантинной продукции _____________________________________
_____________________________________________________________;
концентрация пестицида, использованного при проведении обеззараживания
(фумигации) подкарантинной продукции __________________________
_____________________________________________________________
Дополнительная информация о подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Название страны-импортера ___________________________________
Адрес назначения подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Вид транспорта, номер транспортного средства, наименование судна, способ
перевозки ____________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Маршрут следования подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Дата отгрузки, место отгрузки
_____________________________________________________________
Название пограничного пункта страны-импортера, через который предполагается
ввоз подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Страна-происхождения подкарантинной продукции
_____________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об
ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с
законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну.
Руководитель:
_____________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" ____________ 20__ года

қағидаларға 8-1-қосымша
Ескерту. Қағида 8-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.08.2023 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
[Уәкілетті органның атауы]
[Уәкілетті органның
атауы]
Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту
Берілген күні: [берілген күні] [Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
Тіркеу орны:
Облыс: [Облыс]
Аудан: [Аудан]
Қала\елді мекен: [қала\елді мекен]
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі: [жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі]
Мемлекеттік тіркеу күні: [күні] бастап
Бас тарту себебі: [Бас тарту себебі]
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
9-қосымша
Нысан
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйінің карантиндік фитосанитариялық сараптамасының қорытындысы/ Заключение карантиннойфитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции
__________________________
қала, облысы/город, область
"___"_________202_ жыл/года
Берілді(кімге)/Выдано (кому)_______________________________________
________________________________________________________________
Өтінішке сәйкес/Согласно заявления № ___ от___________ 20 ___ жыл/год
Сараптама өткізілген күн /Дата проведения экспертизы _________________
Өнімнің атауы және жалпы салмағы/Наименование и общий вес продукции
_________________________________________________________________
Өнімнің шыққан жері/Происхождение________________________________
_________________________________________________________________
Материал кімнен келді (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)/от кого поступил
материал (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) __________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Межелі пункті/ пункт назначения ___________________________________
________________________________________________________________
Сараптама нәтижелері/Результаты анализа
Анықталған нысандар/Выявленные объекты:
Зиянкестер/Вредители ____________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Өсімдіктер аурулары/ Болезни растений _____________________________
________________________________________________________________
Арамшөптер/ Сорные растения _____________________________________
________________________________________________________________
оның ішінде карантиндік/в том числе карантинные ____________________
________________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель _________________________________________
________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),тегі, қолы/ фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Мөрдің орны/место печати
Қатаң есептілік бланкісінің нөмірі
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
10-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ АУЫЛ
ШАРУАШЫЛЫҒЫ
МИНИСТРЛІГІНІҢ
АГРОӨНЕРКӘСІПТІК
КЕШЕНДЕГІ МЕМЛЕКЕТТІК
ИНСПЕКЦИЯ КОМИТЕТІ
_________________________
(өсімдіктер карантині
жөніндегі
_________________________
уәкілетті орган
ведомствосының
________________________
аумақтық бөлімшесінің атауы)
КОМИТЕТ ГОСУДАРСТВЕННОЙ
ИНСПЕКЦИИ В
АГРОПРОМЫШЛЕННОМ
КОМПЛЕКСЕ МИНИСТЕРСТВА
СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_________________________
(наименование территориального
_________________________
подразделения ведомства
__________________________
уполномоченного органа по
карантину растений)
Нөмірі:______________
Берілген күні:_______
_________________________
(заңды тұлғаның атауы
__________________________
немесе жеке тұлғаның тегі, аты,
__________________________
әкесінің аты (бар болған
__________________________
жағдайда))
__________________________
(жеке және заңды тұлғаның
__________________________
мекенжайы)
Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді әкелуге келісім-хат

Приложение 8-1
к Правилам по охране
территории
Республики Казахстан
от карантинных объектов
и чужеродных видов
Сноска. Правила дополнены приложением 8-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 21.08.2023 № 309 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
[Наименование
уполномоченного органа]
[Наименование
уполномоченного органа]
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги
Дата выдачи: [Дата выдачи] [Наименование услугополучателя]
Место регистрации:
Область: [Область]
Район: [Район]
Город\населенный пункт: [Город\населенный пункт]
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер:
[индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер]
Дата государственной регистрации: от [Дата]
Причина отказа: [Причина отказа]
[Должность подписывающего] [Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 9 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйінің карантиндік фитосанитариялық сараптамасы/
Заключение карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции
__________________________
қала, облысы/город, область
"___"_________202_ жыл/года
Берілді(кімге)/Выдано (кому)___________________________________________
____________________________________________________________________
Тапсырысқа сәйкес/Согласно заявления №_______от_____________ 20___ жыл/год
Сараптама күні /Дата проведения экспертизы ____________________________
Өнімнің аты және көлемі/Наименование и общий вес продукции____________
____________________________________________________________________
Өнімнің шыққан жері/Происхождение___________________________________
____________________________________________________________________
Кімнен келген өнім (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))/от кого поступил материал
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))____________________________________
_________________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қандай жерге (пунктке) барады/ пункт назначения ________________________
____________________________________________________________________
Сараптама нәтижелері/Результаты анализа
Анықталған нысандар/Выявленные объекты:
Зиянкестер/Вредители ________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Өсімдіктер аурулары/ Болезни растений _________________________________
____________________________________________________________________
Арамшөптер/ Сорные растения _________________________________________
____________________________________________________________________
Соның ішінде карантинге жататындар/в том числе карантинные _____________
____________________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель _____________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы/ фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
мөр орны/место печати
Номер бланка строгой отчетности
Приложение 10 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті
_________________________________ (өсімдіктер карантині жөніндегі _________________________________ уәкілетті орган ведомствосының _________________________________ аумақтық бөлімшесінің атауы)
Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
_______________________________ (наименование территориального ________________________________ подразделения ведомства ________________________________ уполномоченого органа по карантину растений)
Номер: ________
Дата выдачи: _____________
________________________________ (наименование юридического ________________________________ лица или фамилия, имя, ________________________________ отчество (при его наличии) ________________________________ физического лица) ________________________________ Адрес физического и юридического лица
Письмо-согласование ввоза карантинных объектов в научно-исследовательских целях

1. _________№_________________________________ өтінішке берілді.
2. Карантиндік объектінің ғылыми атауы _________________________
3. Материал типі _____________________________________________
4. Материал мөлшері _________________________________________
5. Карантиндік объектілерді әкелу қажеттілігінің негіздемесі ________
____________________________________________________________
6. Ғылыми зерттеулерді орындау мерзімдері (басталған күні) ________
7. Ғылыми зерттеулерді орындау мерзімдері (аяқталған күні) ________
8. Ғылыми зерттеулерді орындау сипаты _________________________
9. Ғылыми зерттеулерді орындау міндеттері ______________________
10. Карантиндік объектілерді әкелудің болжанатын мерзімдері (басталған
күні) ________________________________________________________
11. Карантиндік объектілерді әкелудің болжанатын мерзімдері (аяқталған
күні) ________________________________________________________
12. Жеткізу тәсілі ______________________________________________
13. Экспорттаушы ел ___________________________________________
14. Экспорттаушы (жеткізушінің мекенжайы) ______________________
15. Транзит елдері _____________________________________________
16. Мекендеу елдері ___________________________________________
17. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу
пункті _______________________________________________________
18. Жеткізу орны ______________________________________________
19. Сақтау шарттары ___________________________________________
Өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті
орган ведомствосы аумақтық
бөлімшесінің басшысы ________ ________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
11-қосымша
Нысан
____________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті орган ведомствосының
___________________________
аумақтық бөлімшесі)
____________________________
(заңды тұлғаның толық
атауы немесе жеке
____________________________
тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) әкелуге арналған өтініш
Ескерту. 11-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларға
12-қосымша
"Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) әкелуді келісу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

1. Выдано на заявление от № _______________________________________
2. Научное название карантинного объекта ___________________________
3. Тип материала _________________________________________________
4. Количество материала __________________________________________
5. Обоснование необходимости ввоза карантинных объектов
________________________________________________________________
________________________________________________________________
6. Сроки выполнения научных исследований (дата начала) _____________
7. Сроки выполнения научных исследований (дата окончания) __________
8. Характер выполнения научных исследований _______________________
9. Задачи выполнения научных исследований _________________________
10. Предполагаемые сроки ввоза карантинных объектов с (дата начала) __
11. Предполагаемые сроки ввоза карантинных объектов до (дата окончания)
________________________________________________________________
12. Способ доставки ______________________________________________
13. Страна экспортер ______________________________________________
14. Экспортер (адрес поставщика) ___________________________________
15. Страны транзита _______________________________________________
16. Страны обитания ______________________________________________
17. Пункт пропуска через Государственную границу Республики Казахстан
________________________________________________________________
18. Место доставки _______________________________________________
19. Условия хранения _____________________________________________
Руководитель территориального
подразделения ведомства уполномоченного
органа по карантину растений
___________ _____________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 11 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Заявление на ввоз карантинных объектов (карантинных вредных организмов)
в научно-исследовательских целях
Сноска. Приложение 11 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 12
к Правилам по охране
территории Республики
Казахстан от карантинных
объектов и чужеродных видов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Согласование ввоза карантинных объектов (карантинных вредных организмов) в научно-исследовательских целях"

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті беру тәсілдері
Жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) өтініштерін қабылдау www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді әкелуге арналған келісу-хат немесе уәжді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны – электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) осуществляется через "веб-портал" "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 2 (двух) рабочих дней.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Письмо-согласование на ввоз карантинных объектов в научно-исследовательских целях или мотивированный отказ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушінің –Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, белгіленген жұмыс графигіне сәйкес, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы электрондық құжат нысанында электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған өтініш жолдайды.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларға (бұдан әрі – Қағидалар) 13-қосымшада жазылған биологиялық қауіпсіздіктің әртүрлі деңгейіндегі карантиндік объектілерге арналған зертханадағы оқшаулау шарттарының тізбесіне сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) көрсетілетін қызметті алу үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты көрсетілетін қызметті алуды талап ететін оның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодексу), с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – www.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги услугополучатель через портал направляет заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя услугодатель и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие перечню условий изоляции в лаборатории для карантинных объектов различного уровня биологической безопасности, изложенному в приложении 13 к Правилам по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032) (далее – Правила);
2) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения госудврственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания госудврственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги;

5) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімнің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету сұрақтары бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Ғылыми-зерттеу мақсатында
карантиндік объектілерді
(карантиндік зиянды
организмдерді) әкелуді келісу"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі талаптар
тізбесіне
қосымша
Нысан
____________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті орган ведомствосының
___________________________
аумақтық бөлімшесі)
____________________________
(заңды тұлғаның толық
атауы немесе жеке
____________________________
тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Ғылыми-зерттеу мақсатында карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды организмдерді) әкелуге арналған өтініш
Ғылыми-зерттеу мақсатында карантинді объектілерді Қазақстан Республикасының
аумағына әкелуге келісім-хат беруді сұраймын:
___________________________________________________________________
(карантиндік объектінің ғылыми атауы)
___________________________________________________________________
(материал типі)
___________________________________________________________________
(материал саны)
1. Карантиндік объектілерді әкелу қажеттілігінің негіздемесі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Ғылыми зерттеулерді орындаудың мерзімдері, сипаты және міндеттері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Карантиндік объектілерді әкелудің болжамды мерзімдері _______________
4. Жеткізу тәсілі _____________________________________________________
5. Экспорттаушы ел (жеткізушінің мекенжайын қоса алғанда) ______________

5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Согласование ввоза
карантинных объектов
(карантинных вредных
организмов) в научно-
исследовательских целях"
Форма
В___________________________
(территориальное подразделение
ведомства
____________________________
уполномоченного органа
по карантину растений)
от__________________________
(полное наименование юридического
____________________________
лица или фамилия,
имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный номер/
____________________________
индивидуальный идентификационный
номер)
Заявление
на ввоз карантинных объектов (карантинных вредных организмов)
в научно-исследовательских целях
Прошу выдать письмо-согласование на ввоз на территорию Республики
Казахстан карантинных объектов в научно-исследовательских целях
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(научное название карантинного объекта)
____________________________________________________________________
(тип материала)
____________________________________________________________________
(количество материала)
1. Обоснование необходимости ввоза карантинных объектов
____________________________________________________________________
2. Сроки, характер и задачи выполнения научных исследований
____________________________________________________________________
3. Предполагаемые сроки ввоза карантинных объектов
____________________________________________________________________
4. Способ доставки ___________________________________________________
5. Страна-экспортер (включая адрес поставщика)
____________________________________________________________________

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
____________________________________________________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ведомствосы
аумақтық бөлімшесінің, фитосанитариялық бақылау бекетінің атауы)
Берілген күні 20__ жылғы _________ "__".
20__ жылғы "__" ___________дейін жарамды
1. _______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
______________________________________________________________________
(почталық мекенжайы (бар болса))
______________________________________________________________________
мынадай карантинге жатқызылған өнімді _____________________________
______________________________________________________________________
(қайда, кімге, алушының нақты атауы мен мекенжайы көрсетілсін)
________________________________________________________ әкетуге берілді.
2. Жалпы орын саны (дана) _________________________________________
3. Жалпы салмағы (тонна, килограмм) ________________________________
4. Жөнелту станциясы (пункті) ______________________________________
5. Межелі станциясы (пункті) _______________________________________
6. Зерттеп-қарау, тексеру немесе карантиндік фитосанитариялық және (немесе)
зертханалық сараптама негізінде ____________________________________ туралы
(керектісінің асты сызылсын) куәландырылады.
_____________________________________________________________________
(карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік жай-күйі және жүргізілген
карантиндік фитосанитариялық іс-шаралар туралы белгі)
7. Карантинге жатқызылған өнімді жөнелту, сақтау, алу, өткізу және пайдалану
кезінде мынадай карантиндік фитосанитариялық іс-шаралар мен шарттар
белгіленеді __________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. ______________________________________________ негізінде берілді.
(қандай құжаттың)
Ескертпе:
Сертификат карантинге жатқызылған өнімнің әрбір жеке партиясына, көлік бірлігіне, контейнерге, вагонға беріледі және түпнұсқа түрінде жарамды.
Сертификаттың қолданылу мерзімі карантинге жатқызылған өнімнің жолда болған уақытына байланысты белгіленеді.
QR-Код
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
15-қосымша
Нысан
Кімге_______________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті
____________________________
орган ведомствосының
____________________________
аумақтық бөлімшесі)
Кімнен______________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе жеке тұлғаның
____________________________
аты, әкесінің аты
____________________________
(бар болса), тегі)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
____________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағында тасуға карантиндік сертификат алуға арналған өтініш

Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
______________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения ведомства уполномоченного
органа по карантину растений, фитосанитарного контрольного поста)
Дата выдачи "__" ____________ 20_ года
Действителен до "__"_________ 20_ года
1. Выдан ______________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица) ______________________________________________________
(его почтовый адрес (при наличии)
на вывоз в _____________________________________________________________
(куда, кому, указать точное наименование и адрес получателя)
следующей под карантинной продукции: ___________________________________
______________________________________________________________________
2. Общее количество мест (штук) _________________________________________
3. Общий вес (тонн, килограмм) __________________________________________
4. Станция (пункт) отправления ___________________________________________
5. Станция (пункт) назначения ____________________________________________
6. Удостоверяется на основании обследования, проверки или карантинной
фитосанитарной и(или) лабораторной экспертизы (нужное подчеркнуть), что
______________________________________________________________________
(отметка о карантинном состоянии подкарантинной продукции и
проведенных карантинных фитосанитарных мероприятиях)
7. Устанавливаются следующие карантинные фитосанитарные мероприятия и условия
при отправке, хранении, получении, реализации и использовании подкарантинной
продукции _____________________________________________
8. Выдан на основании _________________________________________________
(какого документа)
Примечание:
Сертификат выдается на каждую отдельную партию подкарантинной продукции,
транспортную единицу, контейнер, вагон и действителен в подлиннике.
Срок действия сертификата устанавливается в зависимости от времени пребывания
подкарантинной продукции в пути следования.
QR-Код
Приложение 15 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Заявление на получение карантинного сертификата на перемещение
подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан

Ескерту. 15-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
16-қосымша
"Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында тасуға карантиндік сертификат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті беру тәсілдері
www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы өтініш берген сәттен бастап – 8 (сегіз) жұмыс сағаты ішінде;
2) көрсетілетін қызметті берушіге карантинге жатқызылған өнімнің мәлімделген партиясының Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 сәуірдегі № 131 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20432 болып тіркелген) (бұдан әрі – №131 бұйрық) бекітілген карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген өтініш берілген сәттен бастап – 5 (бес) жұмыс сағаты ішінде;
3) көрсетілетін қызметті берушіге тез бұзылатын карантинге жатқызылған өнімнің (жемістер, жидектер, көкөністер, бақша дақылдары) мәлімделген партиясының № 131 бұйрыққа сәйкестігін растайтын, өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен асырмай берілген карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысы қоса берілген өтініш берілген сәттен бастап – 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Карантиндік сертификат немесе уәжді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны – электрондық
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Сноска. Приложение 15 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 16
к Правилам по охране
территории Республики
Казахстан от карантинных
объектов и чужеродных видов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача карантинного сертификата на перемещение подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан"
Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Через "веб-портал" "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) с момента подачи заявления услугодателю через портал – в течение 8 (восьми) рабочих часов;
2) с момента подачи заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, подтверждающего соответствие заявленной партии подкарантинной продукции карантинным фитосанитарным требованиям, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 апреля 2020 года № 131 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20432) (далее – Приказ № 131), выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления – в течение 5 (пяти) рабочих часов;
3) с момента подачи заявления с приложением заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции, подтверждающего соответствие заявленной партии скоропортящейся подкарантинной продукции (фрукты, ягоды, овощи, бахчевые культуры) Приказу № 131, выданного не ранее 7 (семи) календарных дней до даты подачи заявления – в течение 3 (трех) рабочих часов.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Карантинный сертификат или мотивированный отказ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушінің –Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Құжаттарды тіркеу сағат сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін (17:30-дан кейін келіп түскен кезде, құжаттар келесі жұмыс күні тіркеледі);
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өтініш;
2) карантинге жатқызылған өнімнің жай-күйін карантиндік фитосанитариялық сараптау қорытындысының электрондық көшірмесі.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының карантинге жатқызылған өнімді жете тексеруге ұсынбауы;
2) "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 4-1-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, карантинге жатқызылған өнімде карантиндік объектілерді анықтау;
3) уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінің өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторға карантинге жатқызылған өнімнің келуі туралы бірнеше рет (екі және одан көп рет) хабарламау және жете тексеруге ұсынбау, межелі орынның өзгеру жағдайын қоспағанда, тиісті уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшесінен ақпарат алғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде карантиндік сертификатты беруден бас тартуға негіз болып табылады;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодексу), с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Регистрация документов осуществляется с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов (при поступлении после 17.30 часов, документы регистрируются на следующий рабочий день);
2) портала – круглосуточно, кроме технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – www.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия заключения карантинной фитосанитарной экспертизы состояния подкарантинной продукции (при наличии).
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) непредъявление услугополучателем подкарантинной продукции для досмотра;
2) выявление карантинных объектов в подкарантинной продукции, за исключением случаев, предусмотреных частью третьей пункта 4-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О карантине растений";
3) неоднократное (два и более раза) неуведомление о прибытии или непредъявление подкарантинной продукции для досмотра государственному инспектору по карантину растений территориального подразделения ведомства уполномоченного органа является основанием для отказа в выдаче карантинного сертификата в течение тридцати календарных дней после получения информации от соответствующего территориального подразделения ведомства уполномоченного органа, за исключением случаев изменения места назначения;

4) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты көрсетілетін қызметті алуды талап ететін оның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
7) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімнің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету сұрақтары бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Карантинге жатқызылған өнiмдi
Қазақстан Республикасының
аумағында тасуға карантиндік
сертификат беру" мемлекеттік
қызметін көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
қосымша
Нысан
____________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
уәкілетті
____________________________
орган ведомствосының
____________________________
аумақтық бөлімшесі)
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе жеке тұлғаның
____________________________
аты, әкесінің аты
____________________________
(бар болса), тегі)
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
____________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағында тасуға карантиндік сертификат алуға арналған өтініш
____________________________________ мынадай карантинге жатқызылған
(облыстан, қаладан)
өнімді әкетуге карантиндік сертификат беруіңізді сұраймын:

4) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
5) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032);
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача карантинного
сертификата на перемещение
подкарантинной продукции на
территории Республики Казахстан"
В___________________________
(территориальное подразделение
ведомства
____________________________
уполномоченного органа
по карантину растений)
от__________________________
(полное наименование юридического
____________________________
лица или фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный номер/
____________________________
индивидуальный
идентификационный номер)
Заявление
на получение карантинного сертификата на перемещение
подкарантинной продукции на территории Республики Казахстан
Прошу выдать карантинный сертификат на вывоз из ____________________
_______________________________________ следующей подкарантинной
(области, города) продукции:

1. Карантинге жатқызылған өнімнің атауы мен көлемі, оның сипаттамасы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
орын саны және орама сипаттамасы, айырым белгілері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
межелі мақсаты _____________________________________________________
___________________________________________________________________;
2. Өсімдіктердің ботаникалық атауы (болған жағдайда) ___________________
___________________________________________________________________;
3. Облыстың (қаланың) атауы, карантинге жатқызылған өнімнің межелі мекенжайы
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
4. Карантинге жатқызылған өнімді тиеп-жөнелту күні және орны
___________________________________________________________________;
5. Жөнелту станциясының атауы _______________________________________
___________________________________________________________________;
6. Межелі станцияның атауы __________________________________________
___________________________________________________________________;
7. Жүк алушы, карантинге жатқызылған өнім жүгін алушының мекенжайы
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________;
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес дұрыс емес мәлімет бергенім үшін жауапкершілік туралы
хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісім беремін.
Көрсетілетін қызметті алушы 20__ жылғы "__" ______ сағат______ қол қойып, жіберді.
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасының
(бұдан әрі – ЭЦҚ) деректері:
_____________________
ЭЦҚ қою күні және уақыты: ____________
Өтінішті қабылдау туралы хабарлама:
Өтініш ________20__ жылғы "__" ______ сағат______ қабылданды.
Өсімдіктер карантині саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық
бөлімшесінің ЭЦҚ-нан алынған деректер: _______________
ЭЦҚ қою күні және уақыты: ______________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
17-қосымша
Қызмет түрі мен өндіріс объектісінің нөмірін қамтитын кодтан тұратын есепке алу нөмірі

1. Наименование и объем подкарантинной продукции, ее характеристики
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
количество мест и описание упаковки, отличительные знаки
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________,
цель назначения _____________________________________________________
___________________________________________________________________;
2. Ботаническое название растений (при наличии) _______________________;
3. Наименование области (города), адрес назначения подкарантинной продукции
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
4. Сроки и место отгрузки подкарантинной продукции)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
5. Наименование станции отправления _________________________________;
6. Наименование станции назначения __________________________________;
7. Грузополучатель, адрес грузополучателя подкарантинной продукции
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности
за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан
и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну.
Подписано и отправлено услугополучателем в ___ часов "__" ______ 20__ года
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) услугополучателя:
_____________________
Дата и время подписания ЭЦП: ____________
Уведомление о принятии заявления:
Заявление принято в _____часов "__" ______ 20__ года
Данные из ЭЦП территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в
области карантина растений: _______________
Дата и время подписания ЭЦП: ______________
Приложение 17
к Правилам по охране
территории Республики
Казахстан от карантинных
объектов и чужеродных видов
Учетный номер, состоящий из кода, включающий вид деятельности и номер объекта производства

Мысалы: КZ С. 01/ОМ-0001/Е
KZ – елдің коды;
С – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) литерлік коды;
01 – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коды (реттік нөмірі);
G1 – өндіріс объектісі қызметінің түрі;
0001 – өндіріс объектісінің реттік нөмірі;
Е – экспорттаушы.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
18-қосымша
Нысан
Кімге_______________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
____________________________
уәкілетті органның аумақтық
бөлімшесі)
кімнен______________________
(заңды тұлғаның толық атауы
немесе
____________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі )
____________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі/
____________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өндіріс объектісіне есептік нөмір беруге арналған өтініш
Ескерту. 18-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
19-қосымша
"Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын объектілерге есепке алу нөмірін беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті беру тәсілдері
Жеке және заңды тұлғалардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) өтініштерін қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беру туралы растама немесе уәжді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны – электрондық немесе қағаз түрінде.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Пример: KZ C.01/ОМ-0001/E
KZ – код страны;
С – литерный код области (города республиканского значения, столицы);
01 – код (порядковый номер) района (города областного значения);
G1 – вид деятельности объекта производства;
0001 – порядковый номер объекта производства;
Е – экспортер.
Приложение 18 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Заявление на присвоение учетного номера объекту производства
Сноска. Приложение 18 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 19
к Правилам по охране
территории Республики
Казахстан от карантинных
объектов и чужеродных видов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение учетного номера объектам, осуществляющим переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала"
Сноска. Приложение 19 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления физических и юридических лиц (далее – услугополучатель) и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) канцелярию услугодателя;
2) "веб-портал" "электронного правительства" www.egov.kz(далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
В течение 10 (десяти) рабочих дней.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства или мотивированный отказ.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная или бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации

1)көрсетілетін қызметті берушінің –Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Көрсетілетін қызметті беруші кеңсесі – дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13-00-ден 14-30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17-30-ға дейін (көрсетілетін қызметті алушы сағат 17-30-дан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, құжаттарды қабылдау, тіркеу және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www.gov.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінгенде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен алынатын электрондық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілдігіне өкілеттікті куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі).
порталға жүгінгенде:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызмет алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

1) услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодексу), с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Канцелярия услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов (при обращении услугополучателя после 17.30 часов, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием, регистрация документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, кроме технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – www.gov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя в канцелярию услугодателя:
1) заявление по форме согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов, и (или) документ, удостоверяющий полномочия представителя услугополучателя (требуется для идентификации личности);
на портале:
заявление по форме согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью услугополучателя.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель и услугополучатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) карантинге жатқызылған объектінің қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптарға сәйкес келмеуі;
2) карантинге жатқызылған объект аумағында карантиндік объектілердің таралу ошақтарының анықталуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір көрсетілетін қызметті алуды талап ететін оның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімнің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде, өндіріс объектісіне есепке алу нөмірін беру туралы растама немесе уәжді бас тарту көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары порталда көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету сұрақтары бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Астық пен оның өңделген
өнімдерін карантиндік арамшөп
өсімдіктерінің тұқымдары мен
жемістерін тіршілік ету
қабілетінен айыруды
қамтамасыз ететін
технологиялар бойынша өңдеу
және (немесе) сүректі қаптама
материалын залалсыздандыру
мен таңбалауды жүзеге
асыратын объектілерге есепке
алу нөмірін беру" мемлекеттік
қызметін көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
қосымша
Нысан
___________________________
(өсімдіктер карантині жөніндегі
____________________________
уәкілетті органның аумақтық
бөлімшесі)
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе
____________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі )
____________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі/
____________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өндіріс объектісіне есептік нөмір беруге арналған өтініш
________________________________________________________________
(өндіріс объектісінің атауы, қызмет түрі)
есепке алу нөмірін беруді, растауды(қажеттісінің астын сызу) сұраймын.
___________________________________ мекенжайы бойынша орналасқан
Байланыс телефондары __________________ E-mail
_________________________________________________ _______________
20 __ жылғы ____________
________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
20-қосымша
Нысан
Өндіріс объектісіне есептік нөмір беру туралы растау/
Подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства

1) несоответствие подкарантинного объекта предъявляемым карантинным фитосанитарным требованиям;
2) выявление очагов распространения карантинных объектов на территории подкарантинного объекта;
3) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
4) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032);
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" на портале, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
При обращении услугополучателя через портал, подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства или мотивированный отказ направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя услугодателя.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Присвоение учетного номера объектам,
осуществляющим переработку
зерна и продуктов его
переработки по технологиям,
обеспечивающим лишение
семян и плодов карантинных
сорных растений
жизнеспособности, и (или)
обеззараживание и маркировку
древесного упаковочного
материала"
Форма
В ___________________________
(территориальное подразделение
ведомства
____________________________
уполномоченного органа
по карантину растений)
от __________________________
(полное наименование юридического
____________________________
лица или фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
физического лица)
____________________________
(бизнес-идентификационный номер/
____________________________
индивидуальный идентификационный номер)
Заявление на присвоение учетного номера объекту производства
Прошу присвоить, подтвердить учетный номер (нужное подчеркнуть)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(наименование, вид деятельности объекта производства)
Расположенному по адресу:
_________________________________________________________________
Контактные телефоны __________________
E-mail ____________________
_____________________________________________ ____________ 20__ год
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись услугополучателя)
Приложение 20
к Правилам по охране
территории Республики
Казахстан от карантинных
объектов и чужеродных видов
Форма
Өндіріс объектісіне есептік нөмір беру туралы растау/
Подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства

Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 01.06.2023 № 211 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Осы растау/Настоящее подтверждение выдано
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды
____________________________________________________________________
тұлғаның атауы/фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица,
___________________________________________________________________,
наименование юридического лица)
бойынша қызметті жүзеге асырушы/осуществляющему деятельность по _____
____________________________________________________________________
(қызмет түpiн көрсету/указать вид деятельности)
____________________________________________________________________,
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) сәйкес оған 20_ жылғы "___" ______ № ____ есептік нөмір берілді/ в соответствии с Правилами по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032), ему присвоен учетный номер № _____ от "___" _______ 20__ года.
Басшы/Руководитель
________________________________________ __________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) , тегі/             (қолы/подпись)
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Мөрдің орны/Место печати
"___" _______ 20____ жыл/год
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
21-қосымша
Нысан
Астық пен оның өңделген өнімдерін карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша өңдеу және (немесе) сүректі қаптама материалын залалсыздандыру мен таңбалауды жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің есепке алу нөмірлерінің тізілімі
№ р/с
Ұйымның атауы
Иеленуші
Ұйымның мекенжайы
Қызмет түрі
Тіркеу нөмірі және берілген күні
1
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндік
объектілерден және бөтен текті
түрлерден қорғау жөніндегі
қағидаларға
22-қосымша
Нысан
Өсімдіктер карантині бойынша бақылау және қадағалау жүргізу туралы акті

Сноска. Приложение 20 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2023 № 211 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Осы растау/Настоящее подтверждение выдано
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, заңды
____________________________________________________________________
тұлғаның атауы/фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица,
___________________________________________________________________,
наименование юридического лица)
бойынша қызметті жүзеге асырушы/осуществляющему деятельность по _____
____________________________________________________________________
(қызмет түpiн көрсету/указать вид деятельности)
____________________________________________________________________,
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-08/590 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк
объектiлерден және бөтен тектi түрлерден қорғау жөнiндегi қағидаларына (Нормативтік
құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 болып тіркелген) сәйкес оған
20_ жылғы "___" ______ № ____ есептік нөмір берілді/ в соответствии с Правилами по
охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов,
утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от
29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов № 12032), ему присвоен учетный номер № _____
от "___" _______ 20__ года.
Басшы/Руководитель
________________________________________ __________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/       (қолы/подпись)
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Мөрдің орны/Место печати
"___" _______ 20____ жыл/год
Приложение 21 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Реестр учетных номеров объектов производства, осуществляющих переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности, и (или) обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала
п/п
Наименование организации
Владелец
Адрес организации
Вид деятельности
Регистрационный номер и дата выдачи
1
2
3
4
5
6
Приложение 22 к Правилам по
охране территории
Республики Казахстан от
карантинных объектов и
чужеродных видов
Форма
Акт о проведении контроля и надзора по карантину растений

Мен, _____________________________________ өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының, 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-08/590 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12032 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілерден және бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидалардың негізінде
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
карантиндік фитосанитариялық і-шараларды орындауына тексеру жүргіздім.
1. Тексеру барысында мыналар анықталды (қандай мерзімде және қандай құжаттар бойынша тексерілгенін және не анықталғанын көрсету қажет)
________________________________
2. Тексеру нәтижесі бойынша қорытынды және өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың нұсқамасы (орындалуы міндетті карантиндік фитосанитариялық іс-шараны, мерзімдерін, орындауға жауапты адамдарды көрсету қажет)
__________________________________________
Акт 2 данада жасалды - оның біріншісі заңды немесе жеке тұлға өкіліне беріледі, екіншісі өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың тапсырмасының және нұсқамасының орындалуын тексергеннен кейін карантиндік инспектордың ісінде қалады, орындалмаған жағдайда хаттама толтырылады.
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор __________
Актінің бірінші данасын алдым.
Иеленуші (өкілі) ________________________________________________
Күні __________________________________________________________

Мной, _______________________________________ государственным инспектором по карантину растений на основании Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений", Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-08/590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12032) проведена проверка выполнения карантинных фитосанитарных мероприятий
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его
_________________________________________________________________________
наличии) физического лица)
1. При проверке установлено (указать за какой период и по каким документам проверено и что установлено)
_________________________________________________________________________
2. Заключение по результатам проверки и предписания государственного инспектора по карантину растений (указать карантинные фитосанитарные мероприятия, обязательные к выполнению, сроки, лиц, ответственных за выполнение)
____________________________________________________________________
Акт составлен в двух экземплярах - из них первый вручается представителю физического или юридического лица, второй после проверки выполнения задания и предписания государственного инспектора по карантину растений остается в деле карантинного инспектора, при неисполнении составляется протокол.
Государственный инспектор по карантину растений _______________________
_____________________________________________________________________
Первый экземпляр акта получил
Владелец (представитель) _____________________________________________
Дата _________________________
Результат проверки выполнения предписаний государственного инспектора по карантину растений
Проверка проведена, ________________________ в присутствии владельца
(представителя) ____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
проверкой установлено (выполнение (не выполнение) заданий): ______________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Государственный инспектор по карантину растений _____________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Владелец (представитель) ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))