Өзара сақтандыру қоғамдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 17 шілдедегі № 129 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 қыркүйекте № 12074 болып тіркелді.
"Өзара сақтандыру туралы" 2006 жылғы 5 шілдедегі, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес өзара сақтандыру қоғамдары есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес қызмет туралы есептің нысаны;
3) осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес инвестициялық портфель туралы есептің нысаны;
4) осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есептің нысаны;
5) осы қаулының 5-қосымшасына сәйкес сақтандыру резервтері туралы есептің нысаны;
6) осы қаулының 6-қосымшасына сәйкес Өзара сақтандыру қоғамдарының есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Өзара сақтандыру қоғамдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін электрондық форматта осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4) және
5) тармақшаларында көзделген есептілікті ұсынады.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Өзара сақтандыру қоғамдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" 2010 жылғы 1 наурыздағы № 29 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6163 тіркелген, 2010 жылғы 3 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 456 (26299) жарияланған)
1-тармағы 1) тармақшасының күші жойылды деп танылсын.
4. Төлем балансы, валюталық реттеу және статистика департаменті (Үмбетәлиев М.Т.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;

Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности обществ взаимного страхования и Правил их представления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 129. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2015 года № 12074.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "О взаимном страховании", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1.Утвердить:
1) перечень отчетности обществ взаимного страхования согласно
приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о деятельности согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета об инвестиционном портфеле согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о страховых премиях и страховых выплатах согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о страховых резервах согласно приложению 5 к
настоящему постановлению;
6) Правила представления отчетности обществами взаимного страхования согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
2. Общества взаимного страхования представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежегодно в электронном формате отчетность,
предусмотренную подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящего
постановления, до 1 февраля года, следующего за отчетным годом.
3. Признать утратившим силу подпункт 1) пункта 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзоруфинансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 29 "Об утверждении нормативных правовых актов, регулирующих деятельностьобществ взаимного страхования" (зарегистрированного в Реестрегосударственной регистрации нормативных правовых актов под № 6163,опубликованного 25 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда"№ 253-254 (26314-26315)).
4. Департаменту платежного баланса, валютного регулирования и
статистики (Умбеталиев М.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің Төрағасы
Ә. Смайылов _________________
2015 жылғы 13 тамыз
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 129 қаулысына
1-қосымша
Өзара сақтандыру қоғамдары есептілігінің тізбесі
Өзара сақтандыру қоғамдарының есептілігіне мыналар кіреді:
1) қызмет туралы есеп;
2) инвестициялық портфель туралы есеп;
3) сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есеп;
4) сақтандыру резервтері туралы есеп.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 129 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан Қызмет туралы есеп Есепті кезең: 20__жылғы "___"________
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Индекс: 1- OVS_G
Кезеңділігі: жыл сайын
Ұсынатындар: өзара сақтандыру қоғамдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін.
Нысан
__________________________________________________________
(өзара сақтандыру қоғамының атауы)
20__ жылғы _________ жағдай бойынша
(мың теңгемен)
р/с №
Көрсеткіштер
Сомасы
1
2
3
1.
Активтер, оның ішінде:
1.1
ақша және ақша баламасы
1.2
салымдар (депозиттер)
1.3
бағалы қағаздар
1.4
кері репо мәмілелері
1.5
өзге активтер
2.
Міндеттемелер, оның ішінде:
2.1
сақтандыру резервтері
2.2
өзге міндеттемелер
3.
Капитал, оның ішінде:
3.1
құрылтайшылардың жарналары
3.2
бөлінбеген пайда
4.
Кірістер (ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі), оның ішінде:
4.1
сақтандыру сыйлықақылары
4.2
инвестициялық қызметтен түскен кірістер
4.3
өзге кірістер
5.
Шығыстар (ағымдағы жылдың басынан бергі кезеңдегі), оның ішінде:
5.1
сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстар
5.2
жалпы және әкімшілік шығыстар
5.3
өзге шығыстар
6.
Таза кіріс (шығын)
Бiрiншi басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
______________________________________________________ ________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Бас бухгалтер немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
______________________________________________________ ________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Орындаушы ____________________________________________ ________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Телефон нөмірі:_________________________
Қол қойылған күн 20___жылғы "___"__________
Ескерту: әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Қызмет туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Қызмет туралы есеп 1-тарау. Жалпы ережелер

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
5. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики КазахстанСмолякова О.А.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
СОГЛАСОВАНО
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
А. Смаилов _________________
13 августа 2015 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 129
Перечень отчетности обществ взаимного страхования
Отчетность обществ взаимного страхования включает в себя:
1) отчет о деятельности;
2) отчет об инвестиционном портфеле;
3) отчет о страховых премиях и страховых выплатах;
4) отчет о страховых резервах.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 129
Форма, предназначенная для сбора административных данных Отчет о деятельности
Сноска. Отчет в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: на "___"________20__года
Индекс: 1- OVS_G
Периодичность: ежегодная
Представляют: общества взаимного страхования
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежегодно до 1 февраля года, следующего за отчетным годом.
Форма
_______________________________________________________________
(наименование общества взаимного страхования)
по состоянию на 01_________20__года
(в тысячах тенге)
№ п/п
Показатели
Сумма
1
2
3
1.
Активы, в том числе:
1.1
деньги и денежные эквиваленты
1.2
вклады (депозиты)
1.3
ценные бумаги
1.4
Сделки обратное репо
1.5
прочие активы
2.
Обязательства, в том числе:
2.1
страховые резервы
2.2
прочие обязательства
3.
Капитал, в том числе:
3.1
взносы учредителей
3.2
нераспределенная прибыль
4.
Доходы (за период с начала текущего года), в том числе:
4.1
страховые премии
4.2
доходы от инвестиционной деятельности
4.3
прочие доходы
5.
Расходы (за период с начала текущего года), в том числе:
5.1
расходы по осуществлению страховых выплат
5.2
общие и административные расходы
5.3
прочие расходы
6.
Чистый доход (убыток)
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                         подпись
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                         подпись
Исполнитель _____________________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Номер телефона:_________________________
Дата подписания "_____" __________ 20_____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о деятельности
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о деятельности
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректерді жинауға арналған "Қызмет туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Өзара сақтандыру туралы" 2006 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
3. Өзара сақтандыру қоғамдары Нысанды жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-бағанда көрсеткіш атауына сай есепті кезеңнің соңына мың теңгемен сома көрсетіледі.
6. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 129 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан Инвестициялық портфель туралы есеп Есепті кезең: 20__жылғы "___"_______
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Индекс: 2-OVS_G
Кезеңділігі: жыл сайын
Ұсынатындар: өзара сақтандыру қоғамдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін
Нысан
__________________________________________________________
(өзара сақтандыру қоғамының атауы)
20__ жылғы _________ жағдай бойынша
(мың теңгемен)
р/с №
Актив атауы
Сатып алу күні
Өтеу күні
Сату/өтеу күні
Баланстық құны
1
2
3
4
5
6
1.
Ақша және ақша баламасы
x
x
x
2.
Салымдар (депозиттер), оның ішінде:
x
2.1
банктің атауы
x
...
...
x
3.
Бағалы қағаздар, оның ішінде:
3.1
бағалы қағаздың түрі және эмитент
...
...
4.
Кері репо мәмілелері, оның ішінде:
4.1
мәміле бойынша қарсы агент, бағалы қағаздың түрі және эмитент
...
...
5.

1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о деятельности" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "О взаимном страховании".
3. Форма составляется ежегодно обществами взаимного страхования по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные ими на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В столбце 3 указывается сумма в тысячах тенге на конец отчетного периода согласно наименованию показателя.
6. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 129
Форма, предназначенная для сбора административных данных Отчет об инвестиционном портфеле
Сноска. Отчет в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: на "___"________20_года
Индекс: 2- OVS_G
Периодичность: ежегодная
Представляют: общества взаимного страхования
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежегодно до 1 февраля года, следующего за отчетным годом.
Форма
_________________________________________________________________
(наименование общества взаимного страхования)
по состоянию на 01 _________20__года
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование актива
Дата приобретения
Дата погашения
Дата продажи/ погашения
Балансовая стоимость
1
2
3
4
5
6
1.
Деньги и денежные эквиваленты
x
x
x
2.
Вклады (депозиты), в том числе:
x
2.1
наименование банка
x
...
...
x
3.
Ценные бумаги, в том числе:
3.1
вид ценной бумаги и эмитент
...
...
4.
Сделки обратное репо, в том числе:
4.1
контрагент по сделке, вид ценной бумаги и эмитент
...
...
5.

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректер жинауға арналған "Сақтандыру сыйлықақылары мен сақтандыру төлемдері туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Өзара сақтандыру туралы" 2006 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
3. Өзара сақтандыру қоғамдары Нысанды жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-бағанда барлық сақтандыру сыйлықақыларының сомасы мың теңгемен көрсетіледі.
6. 4-бағанда сақтандыру шарттарының саны бірліктермен көрсетіледі.
7. 5-бағанда барлық сақтандыру төлемдерінің сомасы мың теңгемен көрсетіледі.
8. 6-бағанда сақтандыру жағдайларының саны бірліктермен көрсетіледі.
9. 7-бағанда сақтандыру төлемдерінің сомасы бірліктермен көрсетіледі.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 129 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан Сақтандыру резервтері туралы есеп Есепті кезең: 20__жылғы "___"________
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Индекс: 4-OVS_G
Кезеңділігі: жыл сайын
Ұсынатындар: өзара сақтандыру қоғамдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін.
Нысан
__________________________________________________________
(өзара сақтандыру қоғамының атауы)
20__ жылғы _________ жағдай бойынша
(мың теңгемен)
р/с №
Сақтандыру сыныбының атауы
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві
Орын алмаған шығындар резерві
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Бiрiншi басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
______________________________________________________ ________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Бас бухгалтер немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
______________________________________________________ ________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Орындаушы
______________________________________________________ ________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы
Телефон нөмірі:_________________________
Қол қойылған күн 20___жылғы "___"__________
Ескерту: әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Сақтандыру резервтері
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Сақтандыру резервтері туралы есеп 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о страховых премиях и страховых выплатах" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "О взаимном страховании".
3. Форма составляется ежегодно обществами взаимного страхования по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В столбце 3 указывается сумма страховых премий всего в тысячах тенге.
6. В столбце 4 указывается количество договоров страхования в единицах.
7. В столбце 5 указывается сумма страховых выплат всего в тысячах тенге.
8. В столбце 6 указывается количество страховых случаев в единицах.
9. В столбце 7 указывается сумма страховых выплат в единицах.
10. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 129
Форма, предназначенная для сбора административных данных Отчет о страховых резервах
Сноска. Отчет в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: на "___"_______20__года
Индекс: 4- OVS_G
Периодичность: ежегодная
Представляют: общества взаимного страхования
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежегодно до 1 февраля года, следующего за отчетным годом.
Форма
_________________________________________________________________
(наименование общества взаимного страхования)
по состоянию на 01________20_ года
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование класса страхования
Резерв незаработанных премий
Резерв непроизошедших убытков
Резерв произошедших, но незаявленных убытков
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                         подпись
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
_______________________________________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                         подпись
Исполнитель _____________________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Номер телефона:_________________________
Дата подписания "_____" __________ 20_____ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета
о страховых резервах
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о страховых резервах
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректер жинауға арналған "Сақтандыру резервтері туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Өзара сақтандыру туралы" 2006 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
3. Өзара сақтандыру қоғамдары Нысанды жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген адамдар және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда сақтандыру сыныптары бөлігінде есепті кезеңнің соңындағы сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.
6. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 129 қаулысына
6-қосымша
Өзара сақтандыру қоғамдарының есептілікті ұсыну қағидалары
1. Осы Өзара сақтандыру қоғамдарының есептілікті табыс ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өзара сақтандыру туралы" 2006 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңына сәйкес әзірленді және өзара сақтандыру қоғамдарының (бұдан әрі – Қоғамдар) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
3. Есептілік ұсынылатын деректердің түзетілмеуін қамтамасыз ететін электрондық тасымалдағышта Microsoft Office Excel форматында ұсынылады.
4. Электрондық форматта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін Қоғамның бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам) және Қоғамның бас бухгалтері қамтамасыз етеді.
5. Есепті күндегі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы есептілікке Қоғамның бірінші басшысы, бас бухгалтері немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген адамдар және орындаушысы қол қояды және Қоғамда сақталады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, Қоғам уәкілетті органға пысықталған есептілікті және есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін көрсете отырып жазбаша түсініктемені ұсынады.

1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о страховых резервах" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "О взаимном страховании".
3. Форма составляется ежегодно обществами взаимного страхования по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные ими на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается сумма страховых резервов в разрезе классов страхования на конец отчетного периода.
6. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 129
Правила представления отчетности обществами взаимного страхования
1. Настоящие Правила представления отчетности обществами взаимного страхования (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "О взаимном страховании" и определяют порядок представления отчетности обществами взаимного страхования (далее – Общества) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
2. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
3. Отчетность представляется в формате Microsoft Office Excel на электронном носителе, обеспечивающем некорректируемость представляемых данных.
4. Идентичность данных, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем Общества (на период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером Общества.
5. Отчетность на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписывается первым руководителем Общества, главным бухгалтером Общества или лицами, уполномоченными ими на подписание отчета и исполнителем и хранится у Общества.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность Общество представляет в уполномоченный орган доработанную отчетность и письменное объяснение с указанием причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность.