Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 211 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 қыркүйекте № 12078 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1225 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.12.2015 № 1225 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Технологиялық және инновациялық даму департаменті (А.Б. Батырқожа):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның көшірмесін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-миниcтрі Е.К. Сағадиевке жүктелсін.

Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на приобретение технологий, проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 211. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2015 года № 12078. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1225
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 23.12.2015 № 1225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления инновационных грантов на приобретение технологий, проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях.
2. Департаменту технологического и инновационного развития Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Батырқожа А.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложит на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Сагадиева Е.К.

4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі           Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 4 қыркүйек
«КЕЛІСІЛДІ»                        «КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі          Ұлттық экономика министрінің
__________________ Е. Досаев       міндетін атқарушы
2015 жылғы «_____» __________      _______________Т. Жақсылықов
2015 жылғы 24 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 211 бұйрығымен
бекітілген
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер
жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім
өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе)
өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық
гранттар беру қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2012 жылдың 9 қаңтарындағы «Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» Заңының 5 бабының 19) тармақшасына сәйкес әзірленген және технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттарды беру тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) грант алушы – осы Қағидаларға сәйкес грант алған жеке және заңды тұлға;
2) индустриялық-инновациялық жоба (бұдан әрі - жоба) – белгілі бір уақыт мерзім ішінде іске асырылатын технологиялар трансфертіне, жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар және қызметтер жасауға бағытталған іс-шаралар кешені;
3) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері – Қазақстан Республикасы экономикасының басым секторларында жобаларды іске асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
4) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – индустрия және индустриялық-инновациялық даму саласындағы басшылықты жүзеге асыратын, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                   А. Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
4 сентября 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
«_____» __________ 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
И.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан
________________ Т.Жаксылыков
24 июля 2015 год
Утвержден
Приказом Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 211
Правила
предоставления инновационных грантов на приобретение
технологий, проведение промышленных исследований, поддержку
деятельности по производству высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и
(или) региональных патентных организациях
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления инновационных грантов на приобретение технологий, проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» и определяют порядок предоставления инновационных грантов на приобретение технологий, проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) грантополучатель – физическое и юридическое лицо, получившее грант в соответствии с настоящими Правилами;
2) индустриально-инновационный проект (далее - проект) - комплекс мероприятий, направленный на трансферт технологий, создание новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемый в течение определенного срока времени;
3) субъекты индустриально-инновационной деятельности - физические и (или) юридические лица, реализующие проекты в приоритетных секторах экономики Республики Казахстан;
4) уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности (далее – уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, а также осуществляющий в пределах, предусмотренных законодательством межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;

5) инновациялық грант – инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің индустриялық-инновациялық жобаларын іске асыру үшін оларға өтеусіз негізде берілетін бюджет қаражаты;
6) нысаналы технологиялық бағдарлама (бұдан әрі – НТБ) - мемлекет, бизнес және ғылымның өзара іс-қимылында негізделген кәсіпорынның (саланың) технологиялық міндеттерін шешу бойынша іс-шаралар кешені;
7) өнеркәсіптік меншік объектісі – өнертабыстар, пайдалы модельдер және өнеркәсіптік үлгілер;
8) өтініш – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес материалдар және құжаттармен жинақталған белгіленген нысандағы өтініш;
9) өтініш беруші – осы Қағидаларға сәйкес инновациялық грант алуға байланысты қарастыруға өтініш ұсынып отырған, Қазақстан Республикасы аумағында қызметін жүзеге асырып отырған тұлға;
10) сынақ зертханасы (орталығы) - зерттеу, сынақтарды жүзеге асыратын заңды тұлға немесе оның атынан әрекет ететін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі (филиал, өкілдік);
11) технология – пайдаланылуы жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді алуды қамтамасыз ететін бірыңғай өндірістік циклде жұмыс істейтін процесс және (немесе) жабдықтар кешені;
12) технологиялық саясат жөніндегі кеңес (бұдан әрі – ТСК) – уәкілетті орган жанындағы консультативтік-кеңес беруші орган;
13) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы – технологиялық даму саласындағы ұлттық институттың бірінші басшысымен ұлттық институттың бірінші басшысының орынбасарларынан айқындалған тұлға.
3. Инновациялық гранттар өтініш берушілерге индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы заңнамаға сәйкес инновациялық гранттарды берудің басым бағыттары шеңберінде беріледі.
4. Жеке тұлғалар болып табылатын өтініш берушілерге жеке кәсіпкер ретінде тіркелу қажет және Қазақстан Республикасының резиденті екінші деңгейдегі банкте ағымдағы есеп шоты болуы қажет.
5. Инновациялық гранттарды берудің ақпараттық қамтамасыз етілуін ұлттық институт жүзеге асырады.
6. Инновациялық гранттарды беру осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті орган мен технологиялық даму саласындағы ұлттық институт (бұдан әрі – ұлттық институт) арасында жасалған шарт негізінде инновациялық гранттарды беруге көзделген қаражатты бөлу арқылы уәкілетті орган тарапынан жүзеге асырылады.
7. Ұлттық институт инновациялық гранттарды беру рәсімдерін ұйымдастыруға жеке және (немесе) заңды тұлғаларды тартады.

5) инновационный грант – бюджетные средства, предоставляемые субъектам индустриально-инновационной деятельности на безвозмездной основе для реализации их индустриально-инновационных проектов в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов;
6) целевая технологическая программа (далее – ЦТП) - комплекс мер по решению технологических задач предприятий (отрасли), основанных на взаимодействии государства, бизнеса и науки;
7) объект промышленной собственности - изобретения, полезные модели и промышленные образцы;
8) заявка – заявление установленного образца с приложением материалов и документов согласно требованиям настоящих Правил;
9) заявитель - лицо, осуществляющее деятельность на территории Республики Казахстан, предоставившее на рассмотрение заявку на получение инновационного гранта в соответствии с настоящими Правилами;
10) испытательная лаборатория (центр) - юридическое лицо или структурное подразделение юридического лица, действующее от его имени (филиал, представительство), осуществляющее исследования, испытания;
11) технология - процесс и (или) комплекс оборудования, работающего в едином производственном цикле, использование которых обеспечивает получение новых или усовершенствованных товаров, работ и услуг;
12) совет по технологической политике (далее – СТП) – консультативно-совещательный орган при уполномоченном органе;
13) уполномоченное лицо национального института – лицо, определяемое первым руководителем национального института развития в области технологического развития из числа заместителей первого руководителя национального института.
3. Инновационные гранты предоставляются заявителям в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов в соответствии с законодательством о государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности.
4. Заявителям, являющимся физическими лицами требуется регистрация в качестве индивидуального предпринимателя, а также иметь текущий счет в банке второго уровня - резиденте Республики Казахстан.
5. Информационное обеспечение предоставления инновационных грантов осуществляется национальным институтом.
6. Предоставление инновационных грантов в соответствии с настоящими Правилами осуществляется уполномоченным органом путем выделения средств, предусмотренных на предоставление инновационных грантов на основании договора, заключенного между уполномоченным органом и национальным институтом развития в области технологического развития (далее – национальный институт).
7. Национальный институт привлекает физические и (или) юридические лица к организации процедур предоставления инновационных грантов.

8. Осы Қағидалардың 1-қосымшасында инновациялық гранттар беру (бұдан әрі - инновациялық гранттар беру) шарттары көрсетілген.
Технологияларды сатып алуға және осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге екінші санатты өтініш білдірушілер үшін инновациялық гранттарды беру қаржыландыру көлемі тиісті жылы инновациялық гранттарды беруге бөлінген қаражаттың және өткен жылдардағы инновациялық гранттарды беру үшін бөлінген ұлттық институттың ағымдағы есеп шотындағы қаражаттың қалдығының 80 (сексен) пайызынан аспауы керек.
9. Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеу үшін ұлттық институтқа берілген мерзімнен бастап 1 (бір) жылдан ерте емес берілетін инновациялық грантты есепке алмағанда, инновациялық грантты беруге байланысты шарт жасалғанға дейін ұсынылған жобаны жүзеге асыру мақсатында өтініш берушілер тарапынан жұмсалған қаражат қайтарылып берілмейді.
10. Ұлттық институт акционерлерін қоспағанда және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген жағдайларда инновациялық гранттарды беру үрдісіне қатыспайтын, бірақ инновациялық грантты беру туралы шешім қабылданған жобалар туралы ақпаратты жария етуге құқылы болып табылатын үшінші тұлғаларға өтініш туралы ақпараттың жария етілмеуін Ұлттық институт қамтамасыз етеді.
2. Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер
жүргізудің бірінші санаттағы өтініш берушілеріне, бастапқы даму
кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті
қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар беру тәртібі 1 Параграф. Инновациялық гранттарды беру
11. Ұлттық институт жылына 2 (екі) реттен кем емес өтінім қабылданатын мекен-жайы мен мерзімін көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында және ұлттық институттың ресми интернет-ресурсында инновациялық гранттарды алуға байланысты өтінімдердің қабылданатындығы және қарастырылатындығы туралы хабарлайды.
12. Ұлттық институт уәкілетті органға ұлттық институт және уәкілетті орган арасында жасалған шартпен белгіленген мерзімде инновациялық гранттарды беру туралы рәсімдердің жүргізілуі туралы есеп тапсырады.
Бұл ретте есепті мерзім аралығында инновациялық гранттарды беру туралы рәсімдердің жүргізілуі туралы есептің тапсырылуы инновациялық гранттар беру рәсімдерін тоқтатпайды.
13. Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізудің бірінші санаттағы өтініш берушілеріне, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру рәсімдері келесі кезеңдерді қамтиды:

8. Условия предоставления инновационных грантов указаны в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – предоставление инновационных грантов).
Объем финансирования на предоставление инновационных грантов на приобретение технологии и проведение промышленных исследований для второй категории заявителей согласно приложению 1 Правил является не более 80 (восемьдесят) процентов от общего объема средств, выделенных для предоставления инновационных грантов в соответствующем году и имеющегося остатка средств на текущем счете национального института, выделенных на предоставление инновационных грантов в прошлых годах.
9. Затраты, произведенные заявителями в целях реализации заявленного проекта до подачи заявки на получение инновационного гранта, не возмещаются за исключением инновационных грантов на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях не ранее 1 (одного) календарного года, исчисляемого от даты подачи заявки в национальный институт.
10. Национальный институт обеспечивает неразглашение информации о заявке третьим лицам, незадействованным в процессе предоставления инновационных грантов, за исключением акционера национального института, уполномоченного органа и случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
2. Порядок предоставления инновационных грантов на
приобретение технологии, на проведение промышленных
исследований для первой категории заявителей, на поддержку
деятельности по производству высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, на патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
Параграф 1. Предоставление инновационных грантов
11. Национальный институт не менее 2 (двух) раз в год объявляет о приеме и рассмотрении заявок на получение инновационных грантов в средствах массовой информации и на официальном интернет-ресурсе национального института с указанием адреса и периода приема заявок.
12 Национальный институт предоставляет отчет о проведении процедур предоставления инновационных грантов уполномоченному органу в сроки, установленные договором, заключенным между национальным институтом и уполномоченным органом.
При этом предоставление отчета о проведении процедур предоставления инновационных грантов за отчетный период не приостанавливает процедуру предоставления инновационных грантов.
13. Процедура предоставления инновационных грантов на приобретение технологии, на проведение промышленных исследований для первой категории заявителей, на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях включает в себя следующие этапы:

1) ұлттық институтпен өтінімдерді қабылдау және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеру;
2) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы өтініштің осы Қағидалардың талаптарына сәйкессіздіктері (бар болған жағдайда) туралы өтініш берушіні ескерту;
3) ұлттық институтпен өтінімдерге тәуелсіз сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
4) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасымен екі тәуелсіз сарапшының теріс қорытындысы туралы өтінім берушіні хабарландыру;
5) ұлттық институтпен көрсетілген шығындардың негізділігін тексеру;
6) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасымен шығындардың негізділігін тексеруі нәтижесі туралы өтініш берушіні хабардар ету;
7) ұлттық институтпен инновациялық грантты беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешімнің қабылдануы;
8) инновациялық грантты беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, ұлттық институт тарапынан грант алушымен инновациялық грантты беру туралы шарттың жасалуы;
9) шарт талаптарына сәйкес инновациялық грант қаражаттарын аудару;
10) инновациялық гранттарды беру мен жобаларды жүзеге асыру бойынша мониторинг.
14. Осы Қағидалардың 13 тармағының 2)-8) тармақшаларында көрсетілген инновациялық гранттарды беру рәсімдерінің барлық кезеңдерін жалпы жүргізу мерзімі өтініш берушінің ұлттық институт талап еткен қосымша ақпараттар ұсыну мерзімін қоспағанда 45 (қырық бес) жұмыс күнінен аспауы тиіс.
15. Өтінімдерді қабылдау және қарастыру жылына екі реттен кем емес негізде жүзеге асырылады, олардың аралығындағы уақыт мерзімі 40 (қырық) күнтізбелік күннен кем болмауы тиіс. Ұлттық институт белгілеген мерзімнен кейін түскен өтінімдер қарастырылмайды.
16. Ұлттық институт келіп түскен барлық өтінімдерді тіркейді және олардың Қағидалардың талаптарына сәйкестігін 1 (бір) жұмыс күннен артық емес мерзімде тексереді.
17. Өтінімдерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне байланысты тексеру кезеңі аяқталғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күн ішінде ұлттық институт өтініш берушіге өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген пошта және электронды пошта мекен-жайына анықталған сәйкессіздіктер (бар болған жағдайда) туралы хабарлама жібереді.
18. Өтінім материалдары осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, өтініш беруші белгілі болған сәйкессіздіктерді жоя алады және өтінімді және (немесе) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес түзетілген құжаттарды қайта ұсынады.
Ұлттық институтпен анықталған сәйкессіздіктерді жоймастан өтінімді қайта тапсырған жағдайда, өтінім ағымдағы жылы әрі қарай ұсыну құқығынсыз кері қайтарылады.
Өтініш беруші тарапынан жеткіліксіз және (немесе) түзетілген құжаттарды тапсыру кезеңінде өтінімді қарастыру тоқтатылады.
Сұраныс жасалған құжаттар 15 (он бес) жұмыс күн ішінде тапсырылмаған жағдайда өтінім өтініш берушіге әрі қарай қарастырылмастан қайтарылады.

1) прием и проверка национальным институтом заявки на соответствие требованиям настоящих Правил;
2) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института о выявленных несоответствиях заявки требованиям настоящих Правил (в случае наличия);
3) организация национальным институтом проведения независимой экспертизы заявок;
4) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института об отрицательном заключении от двух привлекаемых независимых экспертов;
5) проверка национальным институтом обоснованности заявленных затрат;
6) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института о результатах проверки обоснованности затрат;
7) принятие решения национальным институтом о предоставлении инновационного гранта или об отказе в его предоставлении;
8) в случае принятия положительного решения о предоставлении инновационного гранта, заключение национальным институтом договора с грантополучателем о предоставлении инновационного гранта;
9) перечисление средств инновационного гранта в соответствии с условиями договора;
10) мониторинг предоставления инновационных грантов и реализации проекта.
14. Общий срок проведения всех этапов процедуры предоставления инновационных грантов, указанных в подпунктах 2)-8) пункта 13 настоящих Правил не должен превышать 45 (сорок пять) рабочих дней, без учета времени в течении которого заявитель предоставляет дополнительные материалы по запросу национального института.
15. Прием и рассмотрение заявок осуществляется на периодической основе не менее двух раз в год, интервал между которыми должен составлять не менее 40 (сорока) календарных дней. Заявки, поступившие в сроки, не предусмотренные национальным инстиутом, рассмотрению не подлежат.
16. Национальный институт регистрирует поступившие заявки и организовывает проведение проверки их на соответствие требованиям настоящих Правил в срок не более 1 (одного) рабочего дня.
17. После окончания этапа проверки заявок на соответствие требованиям настоящих Правил, национальный институт в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней направляет заявителю по почте и на адрес электронной почты, указанные в анкете заявителя, уведомление о выявленных несоответствиях в случае наличия.
18. В случае несоответствия материалов заявки требованиям настоящих Правил, заявитель устраняет выявленные несоответствия и повторно представить заявку или недостающие и (или) исправленные материалы и (или) документы, соответствующие требованиям настоящих Правил.
При предоставлении заявки повторно без устранения выявленных национальным институтом несоответствий, заявка отклоняется без права дальнейшего предоставления ее в текущем году.
На период предоставления заявителем недостающих и (или) исправленных материалов и (или) документов, срок рассмотрение заявки приостанавливается.
В случае не предоставления запрашиваемых документов в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней, заявка направляется заявителю без дальнейшего ее рассмотрения.

19. Ұлттық институтпен тәуелсіз сараптама жүргізу үшін отандық және шетелдік сарапшыларды тартады.
Тәуелсіз сараптама жүргізу үшін және тәуелсіз сарапшыларды іріктеуге қойылатын талаптар осы Қағидаларға 2-қосымшасында көрсетілген.
20. Өтінім тәуелсіз сарапшылардың бірінен тәуелсіз сараптаманың жүргізілуіне екі сарапшы тартылған жағдайда теріс пікір алса, ұлттық институт үшінші тәуелсіз сарапшыны тартады.
21. Егер тартылған екі тәуелсіз сарапшылардан теріс қорытынды алынған болса, ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы инновациялық грантты беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және өтіш берушіге 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей тартылған тәуелсіз сарапшылардың қорытындысын қоса отырып хабарлама жібереді.
22. Тәуелсіз сараптама жүргізу нәтижелері бойынша ұлттық институт тартылған 2 (екі) тәуелсіз сарапшылардың оң қорытындыларын алғаннан кейін көрсетілген шығындардың өтінімдерге сәйкес негізділігін тексереді.
23. Көрсетілген шығындардың негізділігін тексеру тәртібі ұлттық институттың актісімен реттеледі және ұлттық институттың интернет-ресурсына орналастырылады.
24. Шығындардың негізділігіне байланысты тексеріс жүргізу үшін ұсынылған ақпарат жеткіліксіз болған жағдайда ұлттық институт өтініш беруші көрсетіп отырған шығындарды растайтын өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген электрондық пошта бойынша және пошталық хабарлама арқылы өтініш берушіге 1 (бір) реттен көп емес ресми сауал жолдайды.
25. Өтініш беруші ұлттық институтқа электронды пошта арқылы немесе пошта хабарламасы бойынша көрсетілген шығындарды растау үшін ақпаратты өзі қол қойған (егер өтініш беруші жеке тұлға болса) немесе уәкілетті тұлға немесе өтініш беруші – ұйымның бірінші басшысының (егер өтініш беруші заңды тұлға болса) қолы қойылған ілеспе хапен сұратылған құжаттармен қоса, сұратылым күнінен кейін 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынады.
Өтініш беруші тарапынан жеткіліксіз және (немесе) түзетілген құжаттардың тапсырылуы кезеңінде өтінімді қарастыру тоқтатылады.
26. Сұраныс жасалған құжаттар 15 (он бес) жұмыс күні ішінде тапсырылмаған жағдайда, өтініш берушіге өтінім әрі қарай қарастырылмаған қалпында қайтарылады.

19. Национальным институтом привлекаются отечественные и зарубежные эксперты для проведения независимой экспертизы.
Требования к проведению независимой экспертизы и отбору независимых экспертов указаны в приложении 2 к настоящим Правилам.
20. В случае, если заявка получила отрицательную рекомендацию от одного из независимых экспертов при условии если к проведению независимой экспертизы привлекается два эксперта, то национальный институт привлекает третьего независимого эксперта.
21. В случае получения отрицательного заключения от двух привлекаемых независимых экспертов уполномоченное лицо национального институт принимает решение об отказе в предоставлении инновационного гранта и направляет соответствующее уведомление заявителю не позднее 2 (двух) рабочих дней, с приложением заключения привлекаемых независимых экспертов.
22. По результатам проведения независимой экспертизы национальный институт после получения национальным институтом положительного заключения от 2 (два) привлекаемых независимых экспертов проводит проверку обоснованности заявленных затрат по заявкам.
23. Процедура проведения проверки обоснованности заявленных затрат заявителя на получение инновационных грантов регулируется актом национального института, который размещается на интернет-ресурсе национального института.
24. При недостаточности представленной информации для проведения проверки обоснованности затрат, национальный институт не более 1 (одного) раза направляет заявителю официальный запрос по электронной почте, указанной в анкете заявителя и почтовым сообщением о предоставлении дополнительной информации, для подтверждения заявленных заявителем затрат.
25. Заявитель представляет в национальный институт информацию, для подтверждения заявленных заявителем затрат сопроводительным письмом по электронной почте и почтовым сообщением за своей подписью (в случае, если заявитель является физическим лицом) или подписанное уполномоченном лицом или первым руководителем организации – заявителя (в случае, если заявитель является юридическим лицом) с приложением запрашиваемых материалов и (или) документов в срок не превышающий 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня направления запроса.
На период предоставления заявителем недостающих и (или) исправленных материалов и (или) документов, срок рассмотрения заявки национальным институтом приостанавливается.
26. В случае не предоставления запрашиваемых материалов и (или) документов в течение 15 рабочих дней с даты соответствующего запроса, заявка направляется заявителю без дальнейшего ее рассмотрения.

27. Тексеру қорытындылары бойынша есепке алынған қаражат сомасы негізді деп есептеледі және өтініш беруші тарапынан ұсынылған шығындар баптары бойынша жұмсауға жататын шығындар ретінде қарастырылады.
28. Көрсетілген шығындардың негізділігін тексеру барысында өтініш беруші жоба бойынша қарастырылған соманы толық көлемде негіздей алмаған жағдайда, көрсетілген шығын жоба бойынша негізделген сомаға тепе-тең көлемде қысқартылады.
29. Ұлттық институт көрсетілген шығындардың негізділігін бағалау аяқталғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күн ішінде көрсетілген шығындардың негізділігін бағалау нәтижелерімен таныстыру мақсатында оларды өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген электронды мекен-жайға жібереді.
30. Өтініш беруші 5 (бес) жұмыс күн ішінде ұлттық институттың мекен-жайына электронды пошта арқылы немесе пошта хабарламасы бойынша өзі қол қойған (егер өтініш беруші жеке тұлға болса) немесе уәкілетті тұлға немесе өтініш беруші – ұйымның бірінші басшысының (егер өтініш беруші заңды тұлға болса) қолы қойылған жұмсалған қаражаттың негізділігін тексеру нәтижелерімен келісетіндігі немесе өтінімдегі пікірге сәйкес келіспейтіндігі туралы хат жібереді.
Өтініш беруші жұмсалатын қаражаттың негізділігін тексеру нәтижелерімен келісетіндігі немесе өтінімдегі пікірге сәйкес келіспейтіндігі туралы хатты жолдау кезеңінде өтінімді қарастыру тоқтатылады.
31. Егер өтініш беруші жұмсалатын қаражаттың негізділігін тексеру нәтижелерімен келіспейтін болса ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы инновациялық грантты беруден бас тарту туралы шешімді өтініш берушінің келіспейтіндігі туралы хатының негізінде қабылдайды.
32. Инновациялық грантты беруден бас тарту туралы шешімді ұлттық институт мына жағдайлардың ескере отырып қабылдайды:
1) тартылған тәуелсіз сарапшылардан қорытындылары;
2) өтініш берушіден шығындардың негізділігінің қорытындысымен келісетіндігі туралы жазбаша хаты.
3) инновациялық гранттарды берудің қаржыландыру көлемі тиісті жылы инновациялық гранттарды беруге бөлінген қаражаттың және өткен жылдардағы инновациялық гранттарды беру үшін бөлінген ұлттық институттың ағымдағы есеп шотындағы қаражаттың қалдығы.
33. Ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы осы Қағидалардың
32-тармағымен қарастырылған шешімді қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні өтініш берушіге сәйкес мазмұндағы жазбаша хабарлама жібереді.
34. Өтінім берушімен және ұлттық институт арасында формасы анықталған, инновациялық грантты беру, инновациялық грантты беру туралы екі жақты шартқа қол қою арқылы беріледі.
35. Ұлттық институт инновациялық грантты беру туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде инновациялық грантты беру туралы шарт қол қою үшін өтініш берушіге жөнелтіледі.

27. Размер обоснованных заявленных затрат, рассчитанный по итогам проверки, принимается как максимально возможный размер средств, предполагаемый к трате по статьям расходов.
28. Если при проверке обоснованности заявленных затрат заявитель обосновывает заявленную сумму по проекту не в полном объеме, то сумма запрашиваемых средств уменьшается пропорционально до обоснованной суммы по проекту.
29. Национальный институт после окончания оценки обоснованности заявленных затрат в течении 1 (одного) рабочего дня направляет на ознакомление результаты оценки обоснованности заявленных затрат на электронный адрес, указанный в анкете заявителя.
30. Заявитель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заключения по проверке обоснованности заявленных затрат представляет в адрес национального института по электронной почте и почтовым сообщением письмо, за своей подписью (в случае, если заявитель является физическим лицом) или подписанное уполномоченном лицом или первым руководителем организации – заявителя (в случае, если заявитель является юридическим лицом) о согласии с заключением по проверке обоснованности затрат или несогласии.
На период предоставления заявителем письма о согласии или несогласии с заключением по проверке обоснованности заявленных затрат, срок рассмотрения заявки национальным институтом приостанавливается.
31. В случае несогласия заявителя с заключеним по проверке обоснованности заявленных затрат уполномоченное лицо национального института на основании письменного несогласия принимает решение об отказе в предоставлении инновационного гранта.
32. Национальный институт принимает решение о предоставлении, либо об отказе предоставления инновационного гранта с учетом:
1) заключений независимых экспертов;
2) письменного согласия заявителя с заключением по проверке обоснованности заявленных затрат;
3) общего объема средств, выделенных для предоставления инновационных грантов в соответствующем году и имеющегося остатка средств на текущем счете национального института.
33. Уполномоченное лицо национального института не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения, предусмотренных пунктом 32 настоящих Правил направляет заявителю соответствующее письменное уведомление.
34. Инновационный грант предоставляется путем заключения двухстороннего договора на предоставление инновационного гранта, форма которого определяется национальным институтом, между заявителем и национальным институтом.
35. Договор о предоставлении инновационного гранта направляется национальным институтом заявителю для подписания в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения о предоставлении инновационного гранта.

36. Егер инновациялық грантты беру туралы шарт алынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің кінәсінан шарт жасалмаған жағдайда, ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы инновациялық грантты беруден бас тарту және бұдан бұрын қабылданған шешімдердің күшін жою туралы шешім қабылдайды.
37. Инновациялық грантты беру туралы шартқа қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның көшірмесі уәкілетті органға жіберіледі.
38. Жасалған шартқа сәйкес жобаны жүзеге асыру үрдісін бақылау мақсатында ұлттық институт инновациялық грантты беру туралы жасалған шарт талаптарына сәйкес жобаның жүзеге асырылуына байланысты тұрақты түрде мониторинг жүргізіп отырады, оның нәтижелері бойынша жарты жылда бір рет уәкілетті органға есеп тапсырылады.
39. Жүзеге асыру мониторингі жүргізу тәртібі ұлттық институтпен уәкілетті органның келісуі бойынша бекітіледі және ұлттық институттың интернет-ресурсында жарияланады.
40. Грант алушыға инновациялық грант қаражатын аудару инновациялық грантты беру туралы жасалған шарт талаптарына сәйкес кезең-кезеңімен ұлттық институт тарапынан жүргізілген іс-шараларды (іс-қимыл) жүзеге асыру жөніндегі мониторинг негізінде жүзеге асырылады.
41. Инновациялық грантты беру туралы шешім қабылданған жобалар бойынша ақпаратты, ұлттық институт өзінің жеке интернет-ресурсында орналастырады.
Параграф 2. Өтініш берушілердің екінші санаты үшін өнеркәсіптік
зерттеу жұмыстарын жүргізуге инновациялық гранттар беру тәртібі
42. Ұлттық институт өтінім қабылданатын мекен-жай, байланыс тұлғалары мәліметтерін көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында және ұлттық институттардың ресми интернет-ресурсында өтініш берушілердің екінші санаты үшін жылына 2 (екі) рет өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге инновациялық гранттарды алуға байланысты өтінімдердің қабылданатындығы және қарастырылатындығы туралы хабарлайды.
43. Екінші санатты өтініш берушілерге өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге инновациялық гранттар беру рәсімдері келесі кезеңдерден тұрады:
1) ұлттық институттың өтінімдерді қабылдауы және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеру;
2) ұлттық институттың уәкілетті тұласы өтініштің осы Қағидалардың талаптарына сәйкессіздіктері туралы өтініш берушіні ескертуі (бар болған жағдайда);
3) ұлттық институт тарапынан өтінімдерге тәуелсіз сараптама жүргізуді ұйымдастыру;
4) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы тартылған екі немесе одан да көп тәуелсіз сарапшылардың теріс қорытындысы туралы өтінім берушіні хабарландыруы;

36. В случае, если договор о предоставлении инновационного гранта не заключен в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения договора о представлении инновационного гранта, по вине заявителя, уполномоченное лицо национального института принимает решения об отказе в предоставлении инновационного гранта и отмене ранее принятого решения о предоставлении инновационного гранта.
37. В течение 3 (трех) рабочих дней после подписания договора о предоставлении инновационного гранта его копия направляется уполномоченному органу.
38. В целях контроля процесса реализации проекта в соответствии с заключенным договором, национальный институт проводит постоянный мониторинг хода реализации проекта согласно условиям заключенного договора о предоставлении инновационного гранта для последующего направления в уполномоченный орган отчета раз в полугодие.
39. Мониторинг проектов по заключенным договорам о предоставлении инновационного гранта регулируется актом национального института, который размещается на его интернет-ресурсе.
40. Перечисление средств инновационного гранта грантополучателю производится в соответствии с условиями заключенного договора о предоставлении инновационного гранта поэтапно по результатам проведенного национальным институтом мониторинга реализации мероприятий (действий).
41. Национальный институт размещает информацию о проектах, по которым принято решение о предоставлении инновационного гранта на собственном интернет-ресурсе.
Параграф 2. Предоставление инновационных грантов на проведение
промышленных исследований заявителям второй категории
42. Национальный институт объявляет 2 (два) раза в год о приеме и рассмотрении заявок на получение инновационного гранта на проведение промышленных исследований для заявителей второй категории в средствах массовой информации и на официальном интернет-ресурсе национального института с указанием с указанием адреса и периода приема предварительных заявок.
43. Процедура предоставления заявителям второй категории грантов на проведение промышленных исследований включает в себя следующие этапы:
1) прием и проверка национальным институтом заявки на соответствие требованиям настоящих Правил;
2) уведомление заявителя национальным институтом о выявленных несоответствиях заявки требованиям настоящих Правил (в случае наличия);
3) организация национальным институтом проведения независимой экспертизы заявок;
4) уведомление заявителя национальным институтом об отрицательном заключении от двух или более привлекаемых независимых экспертов;

5) ұлттық институт тарапынан көрсетілген шығындардың негізділігін тексеру;
6) ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы өтініш берушіні шығындардың негізділігін тексеруі нәтижесі туралы хабардар етуі;
7) өтініш бойынша ТСК қарауына жоба бойынша кешенді қорытынды және басқа ақпарат дайындау және жіберу;
8) ұлттық институт тарапынан ұсынылған өтінімдердің, қорытындылардың ТСК отырысында қарастырылуы және өндірістік зерттеулер жүргізуге өтініш берушілердің екінші санаты үшін инновациялық грантты беру немесе инновациялық грантты беруден бас тарту туралы ұсыныс беру;
9) ұлтттық институттың өтініш берушіге ТСК-ның теріс ұсынысы туралы хабардар етуі;
10) ұлттық институттың ТСК ұсыныстары негізінде өндірістік зерттеулер жүргізуге өтініш берушілердің екінші санаты үшін инновациялық грантты беру немесе беруден бас тарту туралы шешімді қабылдауы;
11) инновациялық грантты беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, ұлттық институт тарапынан грант алушымен инновациялық грантты беру туралы шарттың жасалуы;
12) шарт талаптарына сәйкес өндірістік зерттеулер жүргізуге өтініш берушілердің екінші санаты үшін инновациялық грантты беру.
44. Осы Қағидалардың 43-тармағының 1)-8) тармақшаларында көрсетілген инновациялық гранттарды беру рәсімдерінің барлық кезеңдерін жалпы жүргізу мерзімі, өтініш берушінің ұлттық институт талап еткен қосымша ақпараттарды ұсыну мерзімін қоспағанда 90 (тоқсан) жұмыс күнінен аспауы тиіс.
45. Өндірістік зерттеулер жүргізуге өтінімдерді қабылдау және қарастыру жылына 2 (екі) рет, олардың аралығындағы уақыт интервалы 90 (тоқсан) күнтізбелік күннен кем болмауы тиіс мерзімді негізде жүзеге асырылады.
Ұлттық институтпен белгіленген сәйкес жылда өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімінен кейін қарастыруға келіп түскен өтінімдер келесі күнтізбелік жылы қарастырылатын болады.
46. Ұлттық институт келіп түскен барлық өтінімдерді тіркейді және олардың Қағидалардың талаптарына сәйкестігін 5 (бес) жұмыс күнінен артық емес мерзімде тексереді.
47. Өтінімдерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне байланысты тексеру кезеңі аяқталғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұлттық институт өтініш берушіге өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген пошта және электронды пошта мекен-жайына анықталған сәйкессіздіктер (бар болған жағдайда) туралы хабарлама жібереді.
48. Өтінім материалдары осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, өтініш беруші белгілі болған сәйкессіздіктерді жоя алады және өтінімді және (немесе) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес түзетілген құжаттарды қайта ұсынады. Ұлттық институт тарапынан анықталған сәйкессіздіктерді жоймастан өтінімді қайта тапсырған жағдайда, өтінім ағымдағы жылы әрі қарай ұсыну құқығынсыз кері қайтарылады. Өтініш беруші тарапынан жеткіліксіз және (немесе) түзетілген құжаттарды тапсыру кезеңінде өтінімді қарастыру уақытша тоқтатылады.
Сұраныс жасалған құжаттар 20 (жиырма) күнтізбелік күн ішінде тапсырылмаған жағдайда өтінім өтініш берушіге әрі қарай қарастырылмастан қайтарып беріледі.

5) проверка национальным институтом обоснованности заявленных затрат;
6) уведомление заявителя уполномоченным лицом национального института о результатах проверки обоснованности затрат;
7) формирование и направление комплексного заключения по проекту и других материалов по заявке на рассмотрение СТП;
8) рассмотрение на заседании СТП заявок и заключений, предоставленных национальным институтом, и выдача рекомендаций о предоставлении инновационного гранта или об отказе в предоставлении инновационного гранта заявителям второй категории грантов на проведение промышленных исследований;
9) уведомление заявителя национальным институтом об отрицательной рекомендации СТП;
10) принятие решения национальным институтом о предоставлении инновационного гранта заявителям второй категории грантов на проведение промышленных исследований или об отказе в его предоставлении на основании рекомендаций СТП;
11) в случае принятия национальным институтом положительного решения о предоставлении инновационного гранта, заключение соответствующего договора с грантополучателем;
12) предоставление инновационного гранта заявителям второй категории грантов на проведение промышленных исследований в соответствии с условиями договора.
44. Общий срок проведения всех этапов процедуры предоставления инновационных грантов, указанных в подпунктах 1)-8) пункта 43 настоящих Правил не должен превышать 90 (девяносто) рабочих дней, без учета периода в течение которого заявитель предоставляет дополнительные документы по запросу национального института.
45. Прием и рассмотрение заявок на проведение промышленных исследований осуществляется периодически 2 (два) раза в год, интервал между которыми должен составлять не менее 90 (девяносто) календарных дней.
Заявки, поступившие на рассмотрение после последнего срока приема заявок в соответствующем году, установленного национальным институтом, рассматриваются в следующем календарном году.
46. Национальный институт регистрирует поступившие заявки и организовывает проведение проверки их на соответствие требованиям настоящих Правил в срок не более 5 (пяти) рабочих дней.
47. После окончания этапа проверки заявок на соответствии требованиям настоящих Правил, национальный институт в срок не позднее 2 рабочих дней направляет заявителю по почте и на адрес электронной почты, указанные в анкете заявителя, уведомление о выявленных несоответствиях (в случае наличия).
48. В случае несоответствия материалов заявки требованиям настоящих Правил, заявитель устраняет выявленные несоответствия и представляет недостающие и (или) исправленные материалы и (или) документы, соответствующие требованиям настоящих Правил. При предоставлении материалов без устранения выявленных национальным институтом несоответствий, заявка отклоняется без права дальнейшего предоставления ее в текущем году. На период предоставления заявителем недостающих и (или) исправленных документов, срок рассмотрения заявки национальным институтом приостанавливается.
В случае не предоставления запрошенных документов в течение 20 (двадцати) рабочих дней, заявка направляется заявителю без дальнейшего ее рассмотрения.

49. Ұлттық институт 3 (үштен) кем емес отандық және шетелдік сарапшыларды тарту арқылы тәуелсіз сараптаманың жүргізілуін қамтамасыз етеді.
Тәуелсіз сараптаманы жүргізу және тәуелсіз сарапшыларды таңдау шарты 2 қосымшада көрсетілген
50. Егер тартылған екі немесе одан да көп тәуелсіз сарапшылардан теріс қорытынды алынған болса, ұлттық институттың уәкілетті тұлғасы инновациялық грантты беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және өтіш берушіге 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей тартылған тәуелсіз сарапшылардың қорытындысын қоса отырып сәйкес хабарлама жіберіледі.
51. Тәуелсіз сараптама жүргізу нәтижелері бойынша ұлттық институт ұлттық институт тарапынан тартылған екі немесе одан да көп тәуелсіз сарапшылардың оң қорытындыларын алғаннан кейін көрсетілген шығындардың өтінімдерге сәйкес негізділігін, қажет болған жағдайда үшінші тұлғаларды тарта отырып тексереді.
52. Көрсетілген шығындардың негізділігін тексеру тәртібі ұлттық институт тарапынан бекітіледі және ұлттық институттың интернет-ресурсына орналастырылады.
53. Шығындардың негізділігіне байланысты тексеріс жүргізу үшін ұсынылған ақпарат жеткіліксіз болған жағдайда ұлттық институт өтініш беруші тарапынан көрсетіліп отырған шығындарды растайтын өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген электрондық пошта бойынша және пошталық хабарлама арқылы өтініш берушіге ресми сауалмен қосымша ақпараттарды екі реттен көп емес талап етуге құқылы болып табылады.
54. Өтініш беруші ұлттық институтқа электронды пошта арқылы немесе пошта хабарламасы бойынша көрсетілген шығындарды растауға қажет ақпаратты өзі қол қойған (егер өтініш беруші жеке тұлға болса) немесе уәкілетті тұлға немесе өтініш беруші – ұйымның бірінші басшысының (егер өтініш беруші заңды тұлға болса) қолы қойылған ілеспе хапен сұратылған құжаттармен қоса, сұратылым күнінен кейін 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынуы қажет.
Өтініш беруші тарапынан жеткіліксіз және (немесе) түзетілген құжаттардың тапсырылуы кезеңінде өтінімді қарастыру уақытша тоқтатылады.
Сұраныс жасалған құжаттар 30 (отыз) жұмыс күні ішінде тапсырылмаған жағдайда, өтініш берушіге өтінім әрі қарай қарастырылмаған қалпында қайтарылады.
55. Жылдық тексеру қорытындылары бойынша есепке алынған қаражат сомасы, ұсынылған шығындар баптары бойынша барынша жұмсауға жататын шығындар ретінде қарастырылады.

49. Национальным институтом привлекаются не менее 3 (трех) отечественных и зарубежных экспертов для проведения независимой экспертизы.
Требования к проведению независимой экспертизы и отбору независимых экспертов указаны в приложении 2 к настоящим Правилам.
50. В случае получения отрицательного заключения от двух или более привлекаемых независимых экспертов уполномоченное лицо национального институт принимает решение об отказе в предоставлении инновационного гранта и направляет соответствующее уведомление заявителю не позднее 2 (двух) рабочих дней, с приложением заключения привлекаемых независимых экспертов.
51. По результатам проведения независимой экспертизы национальный институт после получения национальным институтом положительных заключений от двух или более привлекаемых независимых экспертов проводит оценку обоснованности заявленных затрат по заявкам, при необходимости с привлечением третих лиц.
52. Процедура проведения проверки обоснованности заявленных затрат заявителя на получение инновационного гранта регулируется актом национального института, который размещается на интернет-ресурсе национального института.
53. При недостаточности представленной информации для проведения проверки обоснованности заявленных затрат, национальный институт не более двух раз направляет заявителю официальный запрос по электронной почте, указанной в анкете заявителя и почтовым сообщением о предоставлении дополнительной информации, для подтверждения заявленных заявителем затрат.
54. Заявитель представляет в национальный институт информацию, необходимую для подтверждения заявленных заявителем затрат сопроводительным письмом по электронной почте и почтовым сообщением за своей подписью (в случае, если заявитель является физическим лицом) или подписанное уполномоченном лицом или первым руководителем организации – заявителя (в случае, если заявитель является юридическим лицом) с приложением запрашиваемых материалов и (или) документов, в срок не превышающий 30 (тридацати) рабочих дней со дня направления запроса.
На период предоставления заявителем недостающих и (или) исправленных материалов и (или) документов, срок рассмотрения заявки национальным институтом приостанавливается.
В случае не предоставления запрашиваемых документов в течение 30 (тридацати) рабочих дней с даты соответствующего запроса, заявка возвращается заявителю без дальнейшего ее рассмотрения.
55. Размер обоснованных заявленных затрат, рассчитанный по итогам проверки, принимается как максимально возможный размер средств, предполагаемый к трате по статьям расходов.

56. Егер көрсетілген шығындардың негізділігін тексеру барысында өтініш беруші жоба бойынша қарастырылған соманы толық көлемде негіздей алмаған жағдайда, көрсетілген шығын көрсеткішіне шаққандағы негізделген процентке дейін азайады. Бұл ретте, негізделмеген сома өтініш берушінің жеке қаражаты есебінен жабылады.
57. Ұлттық институт көрсетілген шығындардың негізділігін бағалау аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілген шығындардың негізділігін бағалау нәтижелерімен таныстыру мақсатында оларды өтініш берушінің сауалнамасында көрсетілген электронды мекен-жай бойынша жібереді.
58. Өтініш беруші 5 (бес) жұмыс күн ішінде ұлттық институттың мекен-жайына электронды пошта арқылы немесе пошта хабарламасы бойынша уәкілетті тұлға немесе өтініш беруші – ұйымның бірінші басшысының қолы қойылған жұмсалған қаражаттың негізділігін тексеру нәтижелерімен келісетіндігі немесе өтінімдегі пікірге сәйкес келіспейтіндігі туралы хатты жібереді.
Өтініш беруші тарапынан жұмсалған қаражаттың негізділігін тексеру нәтижелерімен келісетіндігі немесе өтінімдегі пікірге сәйкес келіспейтіндігі туралы хатты ұсыну кезеңінде өтінімді қарастыру уақытша тоқтатылады.
59. Егер өтініш беруші жұмсалатын қаражаттың негізділігін тексеру нәтижелерімен келіспейтін болса ұлттық институт инновациялық грантты беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
60. Тәуелсіз сараптаманы және жұмсалатын қаражаттың негізділігін тексеру өткізгеннен кейін ұлттық институт 3 (үш) жұмыс күні ішінде тәуелсіз сарапшылардың қорытындымен қоса және жұмсалатын қаражаттың негізділігі бойынша қорытындысымен бірге жоба бойынша кешенді қорытынды дайындайды.
61. Ұлттық институт 2 (екі) жұмыс күні ішінде ТСК қарауына өтініш бойынша мәліметтерді жібереді.
62. Өтініш бойынша мәліметтер жоба бойынша кешенді қорытындыны, өтініш берушінің жобасы бойынша өтініш берушінің өзі ұсынған презентация, өтінішті ұлттық институтқа жолдаған уақытта ұлттық институттың шоттарында сәйкес жылда инновациялық гранттарды беруге республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың бар болуы жайлы ақпаратты қамтиды.
63. ТСК ұлттық институт арқылы өтінім бойынша материалдар енгізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жоба бойынша материалдарды қарастырады, жобаны талқылау үшін отырыс ұйымдастырады және келесі ұсыныстардың бірін береді:
1) инновациялық грант беруге ұсыну;
2) инновациялық грантты беруден бас тарту.
ТСК отырысына өз жобасын презентациялауға өтініш беруші шақырылады.

56. Если при проверке обоснованности заявленных затрат заявитель обосновывает заявленную сумму по проекту не в полном объеме, то сумма запрашиваемых средств уменьшается пропорционально до обоснованного процента. При этом необоснованная сумма от заявленных затрат покрывается за счет собственных средств заявителя.
57. Национальный институт после окончания оценки обоснованности заявленных затрат в течении 3 (трех) рабочих дней направляет на ознакомление результаты оценки обоснованности заявленных затрат на электронный адрес, указанный в анкете заявителя.
58. Заявитель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заключения по проверке обоснованности заявленных затрат представляет в адрес национального института по электронной почте и почтовым сообщением письмо, подписанное уполномоченном лицом или первым руководителем организации – заявителя о согласии с заключением по проверке обоснованности затрат или несогласии.
На период предоставления заявителем письма о согласии или несогласии с результатами проверки обоснованности затрат, срок рассмотрения заявки национальным институтом приостанавливается.
59. В случае несогласия заявителя с заключением по проверке обоснованности заявленных затрат национальный институт принимает решение об отказе в предоставлении инновационного гранта.
60. После проведения независимой экспертизы, оценки обоснованности заявленных затрат, национальный институт в течение 3 (трех) рабочих дней формирует комплексное заключение по проекту, включая оценку независимых экспертов, заключение по оценке обоснованности заявленных затрат.
61. Национальный институт в течение 2 (двух) рабочих дней направляет материалы по заявке на рассмотрение СТП.
62. Материалы по заявке включают в себя комплексное заключение по проекту, презентацию по проекту заявителя, предоставленную самим заявителем, заключения независимых экспертов, информацию о наличии финансовых средств на счетах национального института на момент подачи заявки в национальный институт, выделенных из республиканского бюджета на предоставление инновационных грантов в соответствующем году.
63. СТП в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня внесения национальным институтом материалов по заявке (для гранта на проведение промышленных исследований), рассматривает материалы по проекту, проводит заседание для обсуждения проекта и выдает одну из следующих рекомендаций:
1) рекомендовать к предоставлению инновационного гранта;
2) отказать в предоставлении инновационного гранта.
На заседание СТП для презентации своего проекта приглашается заявитель.

64. Инновациялық грантты беруден бас тарту туралы ТСК хаттамалық шешімі қабылданғаннан бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұлттық институт өтінушіге сәйкес келетін жазбаша хабарландыру жолдайды.
65. ТСК екінші санатты өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізу инновациялық грантты беру туралы оң хаттамалық шешімінен бастап ұлттық институт 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұлттық институт инновациялық грантты беру туралы шартқа қол қою үшін нысаны ұлттық институтпен анықталатын шартты өтініш берушіге жөнелтіледі. Егер инновациялық грантты беру туралы шарт 30 (отыз) жұмыс күні мерзімде өтінушінің бастамасымен жасалмаса, ұлттық институт инновациялық грантты беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
66. Инновациялық грантты беру туралы шартқа қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның көшірмесі уәкілетті органға жолданады.
67. Жасалған шартпен сәйкесінше жобаны жүзеге асыру үдерісін бақылау мақсатында, ұлттық институт жарты жылда бір рет есептемені уәкілетті органға жіберу үшін инновациялық грантты беру туралы жасалынған шарт шарттарына сәйкес жобаны жүзеге асыру барысының үздіксіз мониторингін жүргізеді.
68. Инновациялық гранттарды беру туралы жасасқан шарттар бойынша жобалардың мониторингісі ұлттық институттың актісімен реттеледі және оның интернет сайтында орнатылады.
69. Грант алушыға инновациялық гранттың қаражатын аудару инновациялық грантты беру туралы жасалған шарт шарттарына кезең бойынша шаралар (әрекеттерді) жүзеге асыру мониторингінің нәтижелері бойынша және есептемелік кезеңде немесе сатысында грант алушының жүргізген шығындарының талдауларына сәйкес жүргізіледі.
3 Параграф. Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік
зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет
елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге
инновациялық гранттар алу үшін ұсынылатын материалдар және
(немесе) құжаттар тізбесі
70. Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге (бірінші санат бойынша), бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық грант алудан үміткер болып табылатын өтініш берушілер ұлттық институтқа келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес үлгіде грантты алуға байланысты жазылған өтініш;

64. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия протокольного решения СТП об отказе в предоставлении инновационного гранта национальный институт направляет заявителю соответствующее письменное уведомление.
65. Национальный институт в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня принятия пложительного протокольного решения СТП о предоставлении инновационного гранта на проведение промышленных исследований по второй категории направляет заявителю договор о предоставлении инновационного гранта, форма которого определяется национальным институтом. В случае, если договор о предоставлении инновационного гранта не заключен в сроки 30 рабочих дней по инициативе заявителя, национальный институт принимает решения об отказе в предоставлении инновационного гранта.
66. В течение 3 (трех) рабочих дней после подписания договора о предоставлении инновационного гранта его копия направляется уполномоченному органу.
67. В целях контроля процесса реализации проекта в соответствии с заключенным договором, национальный институт проводит постоянный мониторинг хода реализации проекта, согласно условиям заключенного договора о предоставлении инновационного гранта для последующего направления в уполномоченный орган отчета раз в полугодие.
68. Мониторинг проектов по заключенным договорам о предоставлении инновационного гранта регулируется актом национального института, который размещается на его интернет-ресурсе.
69. Перечисление средств инновационного гранта грантополучателю производится в соответствии с условиями заключенного договора о предоставлении инновационного гранта поэтапно по результатам проведенного национальным институтом мониторинга реализации мероприятий (действий) и анализа произведенных затрат грантополучателем в отчетном этапе или периоде времени.
Параграф 3. Перечень материалов и (или) документов для
получения инновационных грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по
производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе
развития, патентование в зарубежных странах и (или)
региональных патентных организациях
70. Заявители, претендующие на получение инновационного гранта на приобретение технологии, проведение промышленных исследований (по первой категории), поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях, представляют в национальный институт следующие документы:
1) заявление на получение гранта по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

2) осы Қағидалардың 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында) сканерленген өтініш берушінің сауалнамасы;
3) осы Қағидалардың 5-қосымшаға сәйкес жоба паспорты бойынша (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта Word форматында және PDF немесе JPEG форматында) жоба төлқұжаты;
4) осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес үлгідегі күнтізбелік жоспар жобасы (сондай-ақ ағылшын тілінде Word форматындағы электронды тасымалдаушыда және PDF немесе JPEG форматында сканерленген қалыпта ұсынылады);
5) осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес үлгідегі мәлімделген/өндірілген шығындарды растайтын құжаттармен қоса берілген шығындар сметасының жобасы (шарттардың, келісімдердің көшірмелері, бар болған жағдайда өзге де жеткізушілердің бағалық/коммерциялық ұсыныстары, интернет-ресурстарға сілтемелер, төлем жүргізу есепшоттары және т.б.);
6) басшы болып табылмайтын тұлғаға өтініш беру, оған қол қою, инновациялық грантты беру туралы шартқа қол қою құқығын беретін құжат;
7) салық төлеушінің салық берешегінің және төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда, өтінім беру күнінің алдындағы үш айдан артық бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешегінің жоқ (бар) екені туралы анықтамасының түпнұсқасы;
8) заңды тұлғалар үшін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе анықтаманың бар болуын растайтын «Электронды үкімет» порталынан электронды құжат;
Ескерту: «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
9) жеке тұлғалар үшін – өтінім қолма-қол ұсынылған жағдайда жеке куәлігінің не паспортының түпнұсқалары мен көшірмелері салыстырылып тексерілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады немесе өтінім пошта арқылы түскен жағдайда жеке куәлігінің не паспортының нотариалды куәландырылған көшірмелері.
71. Технологияларды сатып алу үшін инновациялық грант алудан үміткер болып табылатын өтініш беруші үшін 70 тармақтың 1)-9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға қосымша ұлттық институтқа төмендегілерді ұсыну қажет болып табылады:

2) анкету заявителя по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
3) паспорт проекта по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
4) проект календарного плана по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
5) проект сметы расходов по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам с приложением документов, подтверждающие заявленные и (или) произведенные затраты (копии договоров, соглашений, ценовые и (или) коммерческие предложения иных поставщиков, ссылки на интернет-ресурсы, счета на оплату);
6) документ, наделяющий правами лицо, не являющегося руководителем, на подачу, подписание заявки, подписание договора о предоставлении инновационного гранта;
7) справку об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика и задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам в единый накопительный пенсионный фонд более чем за три месяца, предшествующих дате подачи заявки, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) для юридических лиц электронный документ с портала «Электронное правительство», подтверждающий наличие свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации).
Примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
9) для физических лиц – копии и оригиналы удостоверения личности либо паспорта (при предоставлении заявки нарочным способом после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю) или нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности либо паспорта (при поступлении заявки по почте).
71. Заявитель, претендующий на получение инновационного гранта на приобретение технологии, дополнительно к документам, указанным в подпунктах 1)-9) пункта 70 настоящих Правил, предоставляет в национальный институт:

1) бағаларын көрсете отырып тараптардың технологияларды және (немесе) құрылғыларды беру туралы ниеттерін растайтын алдын-ала жасалған келісім;
2) осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес құрылым бойынша жобаның бизнес-жоспары (сондай-ақ ағылшын тілінде электронды тасымалдауышта Word форматындағы электронды тасымалдаушыда және PDF немесе JPEG форматында сканерленген қалыпта ұсынылады);
3) лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындау (олар болған жағдайда) біліктілігін растайтын басқада құжаттардың көшірмелері мен түпнұсқалары (қолма-қол ұсынылған жағдайда тексерілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады) немесе лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және басқада құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері (пошта арқылы түскен жағдайда).
72. Бірінші санат үшін өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған инновациялық грантты алудан үміткер болып табылатын өтініш білдірушіге 70 тармақтың 1)-9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға қосымша ұлттық институтқа төмендегілерді ұсыну қажет болып табылады:
1) осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізу бағдарламасы (сондай-ақ ағылшын тілінде Word форматындағы электронды тасымалдаушыда және PDF немесе JPEG форматында сканерленген қалыпта ұсынылады);
2) өтініш берушінің ғылыми ұйыммен серіктестік байланысты болу ниетін растайтын құжат (тартылған жағдайда), сондай-ақ Word форматындағы электронды тасымалдаушыда және PDF немесе JPEG форматында сканерленген қалыпта ұсынылады);
3) лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындау (олар болған жағдайда) біліктілігін растайтын басқада құжаттардың көшірмелері мен түпнұсқалары (қолма-қол ұсынылған жағдайда тексерілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады) немесе лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және басқада құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері (пошта арқылы түскен жағдайда).
73. Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға байланысты инновациялық грант алудан үміткер өтініш білдірушіге 70 тармақтың 1)-9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға қосымша ұлттық институтқа төмендегілерді ұсыну қажет болып табылады:
1) осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес құрылым бойынша құрылған жобаның бизнес-жоспары (сондай-ақ ағылшын тілінде Word форматындағы электронды тасымалдаушыда және PDF немесе JPEG форматында сканерленген қалыпта ұсынылады);

1) предварительное соглашение, подтверждающее намерение сторон о передачи технологии и (или) оборудования с указанием их стоимости;
2) бизнес-план проекта по структуре, согласно приложению 8 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
3) копии и оригиналы лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае их наличия), (при предоставлении заявки нарочным способом после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю) или нотариально засвидетельствованные копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов (при поступлении заявки по почте).
72. Заявитель, претендующий на получение инновационного гранта на проведение промышленных исследований для первой категории, дополнительно к документам, указанным в подпунктах 1)-9) пункта 70 настоящих Правил, предоставляет в национальный институт:
1) программу проведения промышленного исследования согласно приложению 9 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
2) документ, подтверждающий намерение сотрудничества заявителя с научной организацией (в случае привлечения) (также предоставляются на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
3) копии и оригиналы лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае их наличия), (при предоставлении заявки нарочным способом после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю) или нотариально засвидетельствованные копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов (при поступлении заявки по почте).
73. Заявитель, претендующий на получение инновационного гранта на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, дополнительно к документам, указанным в подпунктах 1)-9) пункта 70 настоящих Правил, предоставляет в национальный институт:
1) бизнес-план проекта по структуре, согласно приложению 8 к настоящим Правилам (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);

2) өтініш берушінің өнімнің жоғары технологиялық түрлерін өндіру және/немесе пайдалануға байланысты құқығын растайтын құжат (болған жағдайда: шарттар, келісімдер, келісімшарттар, күзет құжаттары, лицензиялар, сертификаттар және т.б.; сондай-ақ Word форматындағы электронды тасымалдаушыда және PDF немесе JPEG форматында сканерленген қалыпта ұсынылады);
3) лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындау (олар болған жағдайда) біліктілігін растайтын басқада құжаттардың көшірмелері мен түпнұсқалары (қолма-қол ұсынылған жағдайда тексерілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады) немесе лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және басқада құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері (пошта арқылы түскен жағдайда).
74. Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар алудан үміткер болып табылатын өтініш берушіге 70 тармақтың 1)-9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға қосымша ұлттық институтқа төмендегілерді ұсыну қажет болып табылады:
1) патент қабілеттілігіне алдын ала іздеу есебі мен өнертабысты, пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгілерді қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік монополия саласында қызмет ететін (өнеркәсіптік меншік нысанының қорғау саласында қызмет көрсету) Қазақстан Республикасындағы сараптамалық ұйымдарды (бұдан әрі – Сараптамалық ұйым) алдын ала іздестіру нәтижелері бойынша алдын ала қорытынды (сондай-ақ ағылшын тілінде Word форматындағы электронды тасымалдаушыда және PDF немесе JPEG форматында сканерленген қалыпта ұсынылады);
2) Мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерді тексеру өтінім туралы Сараптамалық ұйымның анықтамасы;
3) шетелдік және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда еркін үлгіде өнеркәсіп меншігінің объектісіне патентті алу мақсаттарын, мемлекетті, таңдап алынған елдің көкейтестілігін, көрсетілген елдерде патентті алудан Қазақстан Республикасының экономикасы үшін болуы ықтимал экономикалық тиімділікті, мәлімделетін жаңалықтың патенттеуге дайындығы көрсетілген патенттеу қажеттілігі туралы өтініш берушінің негіздемесі (сондай-ақ ағылшын тілінде Word форматындағы электронды тасымалдаушыда және PDF немесе JPEG форматында сканерленген қалыпта ұсынылады);
4) тиісті грант алуға патенттік кооперация туралы шартқа (РСТ) сәйкес халықаралық алдын ала сараптаманың қорытындысы (бар болған жағдайда) (сондай-ақ ағылшын тілінде Word форматындағы электронды тасымалдаушыда және PDF немесе JPEG форматында сканерленген қалыпта ұсынылады);

2) документ, подтверждающий право заявителя на производство и (или) использование высокотехнологичных видов продукции (при наличии: договоры, соглашения, контракты, охранные документы, лицензии, сертификаты) (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
3) копии и оригиналы лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае их наличия), (при предоставлении заявки нарочным способом после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю) или нотариально засвидетельствованные копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов (при поступлении заявки по почте).
74. Заявитель, претендующий на получение инновационного гранта на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях, дополнительно к документам, указанным в подпунктах 1)-9) пункта 70 настоящих Правил, предоставляет в национальный институт:
1) отчет о предварительном поиске на патентоспособность и предварительное заключение по результатам предварительного поиска экспертной организации в Республике Казахстан, осуществляющей деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны объектов промышленной собственности) (далее - Экспертная организация), утвержденные уполномоченным органом в сфере охраны изобретений, полезных моделей, промышленных образцов (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
2) справка Экспертной организации о проверке заявки на наличие сведений, составляющих государственную тайну;
3) обоснование заявителя о необходимости патентования в запрашиваемых зарубежных и (или) региональных патентных организациях заполняемая в свободной форме, указывая цели получения патента на объект промышленной собственности, страны, актуальность выбранной страны, вероятный экономический эффект для экономики Республики Казахстан от получения патента в указанных странах, готовность заявляемого новшества к патентованию (стадия окончания исследования, тестирования образца). (обоснования предоставляются на также на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);
4) заключение международной предварительной экспертизы в соответствии с Договором о патентной кооперации (РСТ) на получение соответствующего гранта (в случае наличия) (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG);

5) шетелдік патенттік ведомство және (немесе) өңірлік патенттік ұйым берген және тиісті грант алуға өтінім берілгенге дейін 12 (он екі) айдан кешіктірмей алынған өнеркәсіптік меншік нысанына патент (бар болған жағдайда) (сондай-ақ ағылшын тілінде Word форматындағы электронды тасымалдаушыда және PDF немесе JPEG форматында сканерленген қалыпта ұсынылады).
75. Екінші санат үшін өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған инновациялық грантты алудан үміткер болып табылатын өтініш білдіруші ұлттық институтқа келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес үлгіде грант алуға байланысты жазылған өтініш;
2) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес үлгіде толтырылған өтініш берушінің сауалнамасы;
3) осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес үлгідегі өнеркәсіптік зерттеулер жүзеге асырылып жатқан нысаналы технологиялық бағдарламаның сипаттамасы;
4) осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес үлгіде толтырылған қатысушылардың декларациясы (мөр басылған ресми бланктарда);
5) зияткерлік меншікке құқықтарды үлестіруді, ақпараттармен алмасу тәртәбін және басқада үйлестіру жағдайларды сипаттайтын консорциум туралы шарттың жобасы;
6) осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес үлгідегі күнтізбелік жоспар жобасы;
7) осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес үлгідегі ұйымдастыру жоспарының жобасы;
8) осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес үлгідегі ресурстық қамтамасыз ету жоспарының жобасы;
9) шығындар сметасының жобасы, шарттардың, келісімдердің көшірмелері, өзге де жеткізушілердің бағалық және (немесе) коммерциялық ұсыныстары, интернет-ресурстарға сілтемелер, төлем жүргізу есепшоттары;
10) соңғы 3 жылдағы қаржы есептілігі (қаржы есептілігінің жыл сайынғы аудитін жүргізуге міндетті тұлғалар да көрсетілген уақыт бойынша аудиторлық есептер ұсынады);
11) басшы болып табылмайтын тұлғаға өтініш беру, оған қол қою, инновациялық грантты беру туралы шартқа қол қою құқығын беретін құжат;
12) лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және өтініш берушінің ғылыми-техникалық саладағы жұмыстарды орындау (олар болған жағдайда) біліктілігін растайтын басқада құжаттардың көшірмелері мен түпнұсқалары (қолма-қол ұсынылған жағдайда тексерілгеннен кейін түпнұсқалар өтініш берушіге қайтарылады) немесе лицензиялардың, патенттердің, куәліктердің, дипломдардың, сертификаттардың және басқада құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері (пошта арқылы түскен жағдайда).
76. Грант алуға өтінім ұлттық институтқа мемлекеттік немесе орыс тілдерінде ұсынылады.

5) патент на объект промышленной собственности, выданный зарубежным патентным ведомством и (или) региональной патентной организацией, полученный не позднее 12 (двенадцати) месяцев до подачи заявки на получение соответствующего гранта (в случае наличия) (также предоставляются на английском языке на электронном носителе в формате Word и сканированные в формате PDF или JPEG).
75. Заявитель второй категории, претендующий на получение инновационного гранта на проведение промышленных исследований, представляет в национальный институт следующие документы:
1) заявление на получение гранта по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
2) анкету заявителя по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) описание целевой технологической программы, в реализацию которой проводятся промышленные исследования по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
4) декларация участников по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам (на официальных бланках с печатями);
5) проект договора о консорциуме, описывающий распределение прав на интеллектуальную собственность, порядок обмена информацией и другие организационные моменты;
6) проект календарного плана по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
7) проект организационного плана по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
8) проект плана ресурсного обеспечения по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
9) проект сметы расходов, копии договоров, соглашений, альтернативные ценовые и (или) коммерческие предложения иных поставщиков, ссылки на интернет-ресурсы, счета на оплату);
10) финансовую отчетность за последние 3 года (лица, для которых обязательно проведение ежегодного аудита финансовой отчетности представляют также аудиторские отчеты за указанный период времени);
11) документ, наделяющий правами лицо, не являющегося руководителем, на подачу, подписание заявки, подписание договора о предоставлении инновационного гранта;
12) копии и оригиналы лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию заявителя на выполнение работ в научно-технической сфере (в случае их наличия), (при предоставлении заявки нарочным способом после проведения сверки оригиналы документов возвращаются заявителю) или нотариально засвидетельствованные копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов (при поступлении заявки по почте).
76. Заявка на получение гранта представляется в национальный институт на государственном или русском языках.

77. Инновациялық грантты беру туралы шарт жасалған өтінім материалдары жобаны іске асыру кезеңінде жарамды және өтініш берушіге қайтарылмайды.
78. Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы мен растығын қамтамасыз етеді. Өтініш беруші тарапынан ұсынылған ақпаратта есептеулер барысында қолданылған дерек көздері, және есепті жүргізу күні көрсетіледі.
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 1-қосымша
Инновациялық гранттарды беру шарттары
1. Технологиялар сатып алуға инновациялық грант беру шарттары
1. Технологияларды сатып алуға грант көрсетілген шығындардың 50 (елуден) пайызына дейінгі мөлшерде, бірақ 400 000 000 (төрт жүз миллион) теңге көлемінен аспауы тиіс, қоса қаржыландыру негізінде күнтізбелік жоспарға сәйкес заңды тұлғаларға беріледі.
2. Технологияларды сатып алу гранты мыналарға беріледі:
1) технологияларды пайдалану құқығын беретін лицензия алуға;
2) технологияларды пайдалану құқығын беретін лицензия алуға және сатылып алынған технологиялардың ажырамас құрамдас бөлігі болып табылатын құрылғыларды сатып алуға;
3) сатылып алынған технологиялардың ажырамас құрамдас бөлігі болып табылатын құрылғыларды сатып алуға;
4) сынақ зертханасын (орталығын) кеңейтуге арналған технологияны және (немесе) сатып алынатын технологияның ажырамас құрамдас бөлігі болып табылатын құрылғыларды сатып алуға.
Осы тармақтың 2) және 3)-тармақшаларына қоса сатып алынатын технологияны пайдалана отырып тауарларды өндіруді ұйымдастыру үшін техникалық құжатты сатып алуға және бейімдеуге және тауарларды сату мақсатында тауарлық белгіні сатып алуға, соның ішінде жобаны іске асыру үшін басқада (инжинирлік, оның ішінде жобалау-конструкторлық, қызметтердің төлемі, тәжірибелі үлгіні (тәжірибелі топтаманы) жасау, сынақтау, сертификаттау) қажетті шығындарға.
3. Технологияларды сатып алу және қолданысқа енгізу мерзімі 36 (отыз алты) айдан аспауы тиіс.
2. Өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге инновациялық грант беру шарттары
4. Өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге инновациялық грантқа өтініш берушілердің екі санатына беріледі:
1) бірінші санат: Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды қоспағанда, кәсіпкерлік қызметпен айналысатын заңды тұлғаларға;

77. Материалы заявки, по которым заключен договор о предоставлении инновационного гранта, действительны в течение всего периода реализации проекта и не возвращаются заявителю.
78. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований. В представленной информации заявителем указываются источники данных, использованных в расчетах и дата проведения расчета.
Приложение 1
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
Условия предоставления инновационных грантов
1. Условия предоставления инновационного гранта
на приобретение технологий
1. Грант на приобретение технологий предоставляется юридическим лицам на условиях софинансирования затрат согласно календарного плана в размере до 50 (пятидесяти) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 400 000 000 (четырехсот миллионов) тенге.
2. Грант на приобретение технологии предоставляется на:
1) приобретение лицензии на право использования технологии;
2) приобретение лицензии на право использования технологии и приобретение оборудования, являющегося неотъемлемой составляющей приобретаемой технологии;
3) приобретение оборудования, являющегося неотъемлемой составляющей приобретаемой технологии;
4) приобретение технологии и (или) оборудования, являющегося неотъемлемой составляющей приобретаемой технологии, для расширения испытательной лаборатории (центра).
Дополнительно к подпунктам 2) и 3) настоящего пункта также покрываются затраты по приобретениею и адаптацию и технической документации для организации производства и приобретению товарного знака с целью реализации товаров, которые будут изготавливаться с использованием приобретаемой технологии, а также другие обоснованные расходы (оплата инжиниринговых, в том числе проектно-конструкторских, услуг, изготовление опытного образца (опытной партии), испытания, сертификация), необходимые для реализации проекта.
3. Срок приобретения и внедрения технологий не должен превышать 36 (тридцать шесть) месяцев.
2. Условия предоставления инновационного гранта на проведение
промышленных исследований
4. Грант на проведение промышленных исследований предоставляется двум категориям заявителей:
1) первая категория: юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность, за исключением юридических лиц, осуществляющих научно-техническую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) екінші санат: заңды тұлғалар:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды қоспағанда, кәсіпкерлік қызметпен айналысатын заңды тұлғаларға;
құрамына өзара үлестес емес заңды тұлғалар кіруі тиіс емес, өнеркәсіптік секторының атынан әрекет ететін консорциум және кем дегенде 1 (бір) ғылыми-зерттеу институты және (немесе) жоғарғы оқу орнын немесе жарғысында негізгі қызмет бағыттарының бірі ретінде ғылыми-зерттеу жұмыстар, ал қажет болған жағдайда индустриялық-инновациялық инфрақұрылым элементі қарастырылатын ұйым құратын заңды тұлғаларға;
шет елдік ғылыми ұйымдар жұмысқа тартылған жағдайда ғылыми-зерттеу мен тәжірибелік-конструкторлық және жіберу-жөндеу жұмыстарды жүргізуге байланысты іс-шаралардың жүзеге асырылуы тікелей отандық ғылыми ұйымның қатысуымен өткізіледі. Бұл ретте, ғылыми-зерттеу мен тәжірибелік-конструкторлық және жіберу-жөндеу жұмыстарға бағытталған шығындар, отандық ғылыми ұйым тарапынан төленетін қаражат үлесі жалпы бюджеттің 10 (он) пайызынан төмен болмауы тиіс.
5. Өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған гранттың жалпы сомасы негізделген қаражаттың 40 (қырық) пайызын құрайды, бірақ 70 000 000 (жетпіс миллион) теңгеден аспайды және мыналарға беріледі:
1) өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге қажетті реактивтер, шығын материалдары мен зертхана жабдықтарын сатып алуға;
2) инженерлік-техникалық кадрлар және (немесе) отандық және (немесе) шетелдік ғылыми-техникалық ұйым қызметкерлерінің еңбекақы қорына;
3) өтінімде көрсетілген шығындардың 10 (он) пайызынан аспайтын жүк құжаттарының шығындары.
6. Өтініш берушілердің екінші санаты үшін өнеркәсіптік зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған гранттың жалпы сомасы негізделген қаражаттың 80 (сексен) пайызын құрайды, бірақ 800 000 000 (сегіз жүз миллион) теңгеден аспайды және мыналарға беріледі:
1) келесі іс-шаралармен шектелмей жоба алды және жобалау жұмыстарының төлеміне:
технологиялық мониторинг, жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу, зертхана үлгісін немесе бастапқы конструкциясын өнімнің және (немесе) технологияның немесе процестің жұмыс моделіне дейін жасау және жеткізу;
өнімнің және (немесе) технологияның жасалған жұмыс моделінің тестілеуін жүргізу;
өнімнің және (немесе) технологияның өнеркәсіптік прототипін жасау техникалық шешімдерін техникалық шығару негізінде әзірлеу;
өнімнің және (немесе) технологияның өнеркәсіптік прототипінің техникалық жобалауы;
өнімнің және (немесе) технологияның өнеркәсіптік прототипін жасау және зерттеу жұмыс құжаттарын әзірлеу;
өнімнің және (немесе) технологияның өнеркәсіптік прототипін әзірлеу;
өнімнің және (немесе) технологияның өнеркәсіптік прототипін сынау;
зерттеу нәтижелері бойынша құжаттарды қайта қарау;
өнімнің тәжірибелік партиясын өнімнің дефектерін/оларды жақсарту қажеттілігін анықтаумен қауіпсіздік, денсаулықты және қоршаған ортаны сақтау жөніндегі бақылау жүргізетін органдармен (ұйымдармен) білікті сынау;
жобаны кеңестік және инжинерлік сүйемелдеу – техникалық, технологиялық сипаттағы мамандырылған қызметтер;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсат беру құжаттарын (сертификаттар, лицензиялар, техникалық шарттар, стандарттар) алу;

2) вторая категория: юридические лица, которые:
осуществляют предпринимательскую деятельность, за исключением юридических лиц, осуществляющих научно-техническую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
создают консорциум, в состав которого должны входить не аффилированные между собой юридические лица, представляющие промышленный сектор и не менее 1 (одного) научно-исследовательского института и (или) высшего учебного заведения или организации, в уставе которой одним из основных направлений деятельности является научно-исследовательская работа;
при привлечении зарубежных научных организаций реализация мероприятий, связанных с проведением научно-исследовательских и опытно-конструкторских и пуско-наладочных работ, осуществляется при непосредственном участии отечественной научной организации. При этом, в общем бюджете затрат, направленных на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы и пуско-наладочные работы, доля средств, предназначенных на оплату услуг отечественной научной организации, не должна быть ниже 10 (десять) процентов.
5. Общая сумма гранта на проведение промышленных исследований для первой категории заявителей составляет 40 (сорок) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 70 000 000 (семьдесят миллионов) тенге и предоставляется на:
1) оплату приобретения реактивов, расходных материалов и лабораторного оборудования, необходимых для проведения промышленных исследований;
2) оплата труда инженерно-технических кадров и (или) услуг отечественной и (или) иностранной научно-технической организации;
3) накладные расходы, не превышающие 10 (десять) процентов от заявленных затрат.
6. Общая сумма гранта на проведение промышленных исследований для второй категории заявителей составляет 80 (восемьдесят) процентов от обоснованных затрат, но не более 800 000 000 (восемьсот миллионов) тенге и предоставляется на:
1) оплату предпроектных и проектных работ включая, но не ограничивая, следующие мероприятия:
технологический маркетинг, разработка технико-экономического обоснования проекта, создание и доведение лабораторного образца или первоначальной конструкции до работающей модели продукта и (или) технологии или процесса;
проведение тестирования созданной рабочей модели продукта и (или) технологии;
разработка технических решений создания промышленного прототипа продукта и (или) технологии с обоснованием технической осуществимости;
техническое проектирование промышленного прототипа продукта и (или) технологии;
разработка рабочей документации для изготовления и испытаний промышленного прототипа продукта и (или) технологии;
разработка промышленного прототипа и (или) технологии;
испытание промышленного прототипа продукта и (или) технологии;
отработка документации по результатам испытаний;
квалификационные испытания опытной партии продукта, органами (организациями), осуществляющими надзор за безопасностью, охраной здоровья и окружающей среды с выявлением дефектов продукта и (или) необходимостью его улучшения;
консультационное и инжиниринговое сопровождение проекта – специализированные услуги технического, технологического характера;
получение разрешительной документации в соответствии с законодательством Республики Казахстан (сертификаты, лицензии, технические условия, стандарты);

2) өнеркәсіптік зерттеулер жүргізу үшін қажетті шығыс материалдары мен зертханалық жабдықтарға жұмсалатын шығындарға;
3) инженерлік-техникалық кадрлар және (немесе) ғылыми-техникалық ұйымдардың, жоғарғы оқу орындарының қызметіне төленетін төлемдерге;
4) өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге қажетті жүк шығындары және басқа да негізді шығындар, оның ішінде тәжірибелік-енгізу жұмыстарын жүргізумен байланысты шығындар.
7. Өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге грантқа өтініш берушілердің екі санатынада жобаның кезеңдерін жүзеге асыру нәтижелерінің мониторингі бойынша күнтізбелік жоспарға сәйкес кезең-кезеңімен қоса қаржыландыру негізінде беріледі.
8. Өнеркәсіптік зерттеулер жүргізу мерзімі өтініш берушілердің екі санаты үшін 36 (отыз алты) айдан аспауы тиіс.
3. Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялы өнім
өндіру жөніндегі қызметті қолдауға грант беру шарттары
9. Жоғары технологиялы өнім өндіру гранты уәкілетті органмен бекітілген тізімге сәйкес беріледі.
10. Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялы өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға бөлінетін гранттың жалпы сомасы қоса қаржыландыру түрінде беріледі және жобаны іске асыруға мәлімделген қаражаттың 70 (жетпіс) пайызын құрайды, бірақ 50 000 000 (елу миллион) теңгеден аспайды және мыналарға беріледі:
1) жобаны жүзеге асыруға қажетті құрылғыларды сатып алу төлеміне;
2) сатылып алынған құрылғылардың жұмыс істеуі және (немесе) жоғары технологиялы өнімді шығару (өндіру) үшін қажетті материалдар мен құрамдас бөліктерге;
3) өнеркәсіптік алаңдарды жалға алуға;
4) еңбек төлем қорына;
5) көрсетілген шығындардың 10 (он) пайызынан аспайтын жүк шығындарына;
6) үшінші тұлғалардың қызметіне төлем жүргізуге.
11. Қоса қаржыландыру жоба кезеңдерін жүзеге асыру нәтижелері бойынша күнтізбелік жоспарға сәйкес кезең-кезеңімен жүргізіледі.
12. Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялы өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға бөлінетін грантты игеру мерзімі 36 (отыз алты) айдан аспауы тиіс.
13. Бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялы өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға бөлінетін грантты игеру нәтижесіне сәйкес жоғары технологиялы өнімді шығару болып табылады.
4. Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік
ұйымдарда патенттеуге грант беру шарттары
14. Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге грант Патенттік кооперация туралы шартқа (PCT) сәйкес өнеркәсіптік меншік нысанына патент алу құқығы бар жеке және (немесе) заңды тұлғаларға беріледі.

2) приобретение реактивов, расходных материалов и лабораторного оборудования, необходимых для проведения промышленных исследований;
3) оплата труда инженерно-технических кадров и (или) оплату услуг научно-технических организаций, высших учебных заведений;
4) накладные расходы и другие обоснованные расходы, необходимые для проведения промышленных исследований, в том числе затраты связанные с проведением опытно-внедренческих работ.
7. Грант на проведение промышленных исследований предоставляется двум категориям заявителей на условиях софинансирования поэтапно согласно календарному плану по итогам мониторинга реализации этапов проекта.
8. Срок проведения промышленных исследований двух категорий заявителей не должен превышать 36 (тридцать шесть) месяцев.
3. Условия предоставления гранта на поддержку деятельности по
производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе
развития
9. Грант предоставляется на производство высокотехнологичной продукции согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом.
10. Общая сумма гранта на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития предоставляется в виде софинансирования и составляет 70 (семьдесят) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 50 000 000 (пятидесяти миллионов) тенге и предоставляется на:
1) оплату приобретения оборудования, необходимого для реализации проекта;
2) материалы и комплектующие, необходимые для функционирования приобретаемого оборудования и (или) выпуска (производство) высокотехнологичной продукции;
3) аренду промышленных площадей;
4) фонд оплаты труда;
5) на накладные расходы, не превышающие 10 (десять) процентов от заявленных затрат;
6) оплату услуг третьих лиц.
11. Софинансирование производится поэтапно согласно календарному плану.
12. Срок освоения гранта на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития не должен превышать 36 (тридцать шесть) месяцев.
13. Результатом освоения заявителем средств гранта на поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития является выпуск высокотехнологичной продукции.
4. Условия предоставления гранта на патентование в зарубежных
странах и (или) региональных патентных организациях
14. Грант на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях предоставляется физическим и (или) юридическим лицам, обладающим правами на получение патента на объект промышленной собственности в соответствии с Договором о патентной кооперации (PCT).

15. Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге грант шығындардың бөлігін төлеу түрінде:
1) халықаралық өтінім беруге, халықаралық іздеу жұмыстары мен Патенттік кооперация туралы шартқа (РСТ) сәйкес халықаралық іздеу органында халықаралық алдын ала сараптаманы жүргізуге (бұдан әрі – халықаралық өтінім);
2) сұрау салынатын елдерде өнеркәсіптік меншік нысанына патент алуға;
3) өнеркәсіптік меншік нысанына патент берілген күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде 3-тен (үштен) артық емес шет елдерде өнеркәсіптік меншік нысанына патентті күшінде ұстап тұруға беріледі.
16. Бұл ретте грантты алуға ұлттық институтқа өтініш берген күнге сәйкес соңғы 1 (бір) жыл ішінде осы Қағидалардың 25 тармағында көрсетілген шығындарға сәйкес қаражат жұмсаған өтініш білдірушілер үміткер бола алады.
17. Өтініш берушіде халықаралық өтініш бойынша халықаралық алдын-ала сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда, өтініш беруші шет елдердегі өнеркәсіптік меншік объектісіне патент алуға жұмсалған қаражаттың бір бөлігін төлеуге байланысты өтінім бере алады.
18. Өтініш берушіде шет елдерде өнеркәсіптік меншік объектісі болған жағдайда, өтініш беруші өнеркәсіптік меншік объектісіне патент берілген күннен бастап 3 (үш) артық емес шетелдік мемлекетте 3 (үш) жыл уақыт аралығында патенттің күшін жоймауға өтінім бере алады.
19. Шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге берілетін гранттың сомасы төмендегілерден тұрады:
1) халықаралық өтінім беруге – мәлімделген қаражаттың 95 (тоқсан бес) пайызы, бірақ 750 000 (жеті жүз елу мың) теңгеден аспайды;
2) өнеркәсіптік меншік нысанын шет елдерде патенттеуге – мәлімделген қаражаттың 95 (тоқсан бес) пайызы, бірақ 2 500 000 (екі миллион бес жүз мың) теңгеден аспайды;
3) өнеркәсіптік меншік нысанына патент берілген күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде 3-тен (үштен) артық емес шет елдерде өнеркәсіптік меншік нысанына патентті күшінде ұстап тұруға – мәлімделген қаражаттың 90 (тоқсан) пайызы, 3 000 000 (үш миллион) теңгеден аспайды.
20. Халықаралық өтінім беруге ұсынылған қаражатты игеру нәтижесі Патенттік ұйым туралы шартқа (PCT) сәйкес халықаралық алдын ала сараптама қорытындысы болып табылады. Патенттік ұйым туралы шартқа (PCT) сәйкес халықаралық алдын ала сараптама қорытындысын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұлттық институтқа оның нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынады.

15. Грант на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях предоставляется в виде авансового финансирования на:
1) подачу международной заявки, проведение международного поиска и международной предварительной экспертизы в международном поисковом органе в соответствии с Договором о патентной кооперации (РСТ) (далее - международная заявка);
2) получение патента на объект промышленной собственности в запрашиваемых странах;
3) поддержание патента на объект промышленной собственности в силе не более, чем в 3 (трех) зарубежных странах в течение 3 (трех) лет с даты выдачи патента на объект промышленной собственности.
16. При этом на получение гранта могут претендовать заявители, которые понесли затраты, указанные в пункте 25 настоящих Правил за последний 1 (один) календарный год, предшествующий дате подачи заявки в национальный институт.
17. При наличии у заявителя положительного заключения международной предварительной экспертизы по международной заявке, заявитель может подать заявку на оплату части затрат на получение патента на объект промышленной собственности в зарубежных странах.
18. При наличии у заявителя патента на объект промышленной собственности в зарубежных странах, заявитель может подать заявку на поддержание патента в силе не более, чем в 3 (трех) зарубежных странах в течение 3 (трех) лет с даты выдачи патента на объект промышленной собственности.
19. Сумма гранта на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях составляет:
1) на подачу международной заявки – 95 (девяносто пяти) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 750 000 (семьсот пятьдесят тысяч) тенге;
2) на получение патента на объект промышленной собственности в зарубежных странах - 95 (девяносто пяти) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 2 500 000 (два миллиона пятьсот тысяч) тенге;
3) на поддержание патента на объект промышленной собственности в силе не более, чем в 3 (трех) зарубежных странах в течение 3 (трех) лет с даты получения патента на объект промышленной собственности - 90 (девяносто) процентов от обоснованных заявленных затрат, но не более 3 000 000 (три миллиона) тенге.
20. Результатом освоения заявителем средств, предоставленных на подачу международной заявки, является заключение международной предварительной экспертизы в соответствии с Договором о патентной организации (PCT). В течение 10 (десяти) рабочих дней после получения заключения международной предварительной экспертизы в соответствии с Договором о патентной организации (PCT) заявитель предоставляет национальному институту его нотариально заверенную копию.

21. Өтініш берушінің шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге грантты игеру нәтижесі өнеркәсіптік меншік нысанына патент немесе шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуден бас тарту туралы шешім болып табылады.
22. Өтініш берушінің өнеркәсіптік меншік нысанына патент берілген күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде 3-тен (үштен) артық емес шет елдерде өнеркәсіптік меншік нысанына патентті күшінде ұстап тұруға арналған грантты алудың нәтижесі патент қолдайтын шет елдің тиісті уәкілетті органының жыл сайынғы ақпараты болып табылады.
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 2-қосымша
Тәуелсіз сараптаманы жүргізуге және тәуелсіз сарапшыларды
іріктеуге қойылатын талаптар
1. Тәуелсіз сараптама жобаны орындаудың толыққандылығының бағасы болып табылады. Тәуелсіз сараптаманы жүргізуге отандық және шетелдің жеке және (немесе) заңды тұлғалар шақырылады.
2. Ұлттық институт сыртқы тәуелсіз отандық және шетел сарапшыларының тізімін қалыптастырады.
3. Өтініштер сараптамасына тартылатын тәуелсіз отандық және шетел сарапшылары болып табылатын жеке тұлғалар үшін қойылатын талаптар:
1) сарапшы болып қатысайын деп отырған салада кем дегенде 5 (бес) жылдық жұмыс тәжірибесі болуы керек;
2) ғылыми-техникалық және тәжірибелі-конструкторлық жұмыстарда және индустиалды-инновациялық жобаларды жүргізу бойынша тәжірибенің болуы.
4. Жобаның тәуелсіз сараптамасын отандық және шетел сарапшыларымен жүргізуді қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге тартылатын заңды тұлғалар үшін келесі талаптар орнатылады:
1) сараптамалық ұйым ретінде шығатын экономика саласы немесе бағытында сараптамалық қызметтерді көрсету нарығы бойынша кем дегенде 1 (бір) жылдық жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) тәуелсіз сараптамалық ұйым ретінде қатысуға талаптанған экономиканың сол саласы немесе бөлімінде тәуелсіз сараптама үшін тартылған осы Қағидалардың 3-тармағындағы талаптарға сәйкес кем дегенде 10 (он) отандық сарапшылармен шарттық байланыстардың барлығы;
3) растайтын құжаттар және қосымша түйіндемемен, тәуелсіз сараптамалық ұйым ретінде қатысуға талаптанған экономиканың сол саласы немесе бөлімінде тәуелсіз сараптама үшін тартылған осы Қағидалардың 3-тармағындағы талаптарға сәйкес кем дегенде 5 (бес) шетелдік сарапшылармен шарттық байланыстардың барлығы.

21. Результатом освоения заявителем средств гранта на патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях являются патент на объект промышленной собственности или решение об отказе в его выдаче в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях.
22. Результатом освоения заявителем средств гранта на поддержание патента на объект промышленной собственности в силе не более, чем в 3 (трех) зарубежных странах в течение 3 (трех) лет с даты получения патента на объект промышленной собственности является ежегодная информация от соответствующего уполномоченного органа зарубежной страны, в которой поддерживается патент.
Приложение 2
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
(или) региональных патентных организациях
Требования к проведению независимой экспертизы и отбору
независимых экспертов
1. Независимая экспертиза является оценкой целесообразности выполнения проекта. К проведению независимой экспертизы привлекаются отечественные и зарубежные физические и (или) юридические лица.
2. Национальный институт формирует перечень внешних независимых отечественных и зарубежных экспертов.
3. Для физических лиц, являющихся независимыми отечественными и зарубежными экспертами, привлекаемых к экспертизе заявок, устанавливаются следующие общие квалификационные требования:
1) наличие практического опыта работы не менее 5 (пяти) лет в той отрасли знаний, по которой предполагает выступить в качестве эксперта;
2) наличие опыта участия в проведении научно-технических и опытно-конструкторских работ или реализации индустриально-инновационных проектов.
4. Для юридических лиц, привлекаемых для оказания услуг по обеспечению проведения независимой экспертизы проектов, устанавливаются следующие требования:
1) опыт работы не менее 1 (одного) года на рынке оказания экспертных услуг в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве экспертной организации;
2) наличие договорных отношений с не менее чем 10 (десятью) отечественными экспертами, которые соответствуют требованиям пункта 3 настоящих Требований, привлекаемыми для независимой экспертизы в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве независимой экспертной организации;
3) наличие договорных отношений с не менее чем с 5 (пятью) зарубежными экспертами, которые соответствуют требованиям пункта 3 настоящих Требований, привлекаемыми в той отрасли или сфере экономики, по которой предполагает выступить в качестве независимого эксперта, с подтверждающими документами и приложением резюме.

5. Өтініштерге тәуелсіз сараптама жүргізу үшін тәуелсіз сарапшыларды тартуда ұлттық институт сараптамалық қызметтерді көрсетуге әрбір сарапшымен нысаны ұлттық институтпен бекітілетін шарт жасасады.
Тәуелсіз сараптаманы жүргізу тәртібі ұлттық институттың актілерімен реттеледі.
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Тіркеу күні:                         Өтінім нөмірі:
20____ ж. «____» _________
Грантты алуға
ӨТІНІШ
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(ұйым атауы, аты-жөні)
1. Грантты алуға қажетті құжаттар жиынтығымен осы өтінішті
жолдайды:
_______________________________________________________________
Грант түрлерін көрсету (технологияларды алу, өндірістік
зерттеулерді жүргізу, шетел мемлекеттерінде және (немесе) аумақтық
патенттік ұйымдарда патент беру, бастапқы кезеңде жоғары
технологиялық өнімді өндіру бойынша қызметті қолдау)(қажеттіні
белгілеу)
Ұсынылып отырған жоба тақырыбы:
_______________________________________________________________
Жоба инновациялық гранттарды берудегі басым бағытқа жатады
_______________________________________________________________
Жоба инновациялық гранттарды берудегі басым бағытты көрсету
Жобаның теңгедегі толық бағасы (санмен және жазба түрде):
Жобаны жүзеге асыруға кеткен мәлімделген шығындар теңгеде
(сандар және жазумен):
Гранттың теңгедегі сұратылған сомасы (санмен және жазба түрде):
Жобаның негізделген мерзімі мен бағасының мазмұны қосымша
құжаттарда келтірілген. Ұсынылған ақпараттың дәлелділігіне кепілдік
береміз.
2. Сонымен қатар, ұлттық институтқа өтінім беру кезінде
келесілерді растаймыз:
1) ұлттық институттың және (немесе) ұлттық институттың сенімді
басқармасындағы ұйым емес екендігімізді;
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің
20 ___ жылғы _____ __________ № ____ бұйрығымен бекітілген
Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік
ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру Ережелерімен
таныстым.
Талап етілген құжаттар қатаң кезеңділікпен парақтар санын
көрсетумен осы Ережелермен сәйкестеніп тіркеледі.
Ұйым жетекшісі
_______________                   _____________________________
(қолы)                                   (Т.А.Ә.А.)
М.О. (Бар болса)
Құжаттарды алу туралы ескерту
Алу күні: «____»_________________ 20____ ж.
Өтінімнің тіркеу нөмірі _________________
Тіркеуші __________________ (Аты-жөні, қолы)
Ескертпе: ұйым бланкінде жасалады. Өтінімге бірінші жетекші
немесе басқа да уәкілетті тұлға қол қояды.
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 4-қосымша
Нысан
ӨТІНУШІ САУАЛНАМАСЫ
(заңды тұлға үшін)
_______________________________________________________________
Ұйымның толық атауы
Ұйымдастыру-құқықтық үлгісі және жекеменшіктің түрі:
_______________________________________________________________
Тіркеу күні:
_______________________________________________________________
Мекенжайы:
_______________________________________________________________
Индекс, облысы, аудан, елді мекен, көше, үй, (пәтер, кеңсе)
Тел.:_________Факс:________E-mail:____________Web-site:________
Банктік деректемелері, есептік шот, валюталық есеп, банктік
жеке коды, бизнес-сәйкестендіру нөмірі:________________________
_______________________________________________________________
Алынған және төленбеген теңгелік және валюталық кредиттер:
_______________________________________________________________
Қызмет түрі:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_________________ сала, саланың тармағы
Ғылыми-зерттеу және кадрлық әлеует:
а) соңғы үш жылда жоба тақырыбы бойынша маңызды жұмыстар:
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
б) жұмыс істеушілердің нақты саны: ____________________, соның
ішінде: ғылыми қызметкерлер және (немесе) инженерлік-техникалық
жұмысшылар _____________; әкім.-басқару
қызметкері__________________; жұмысшылар және қызметкерлер
_________________;
Бірінші жетекші (Аты-жөні, туылған жылы, лауазымы, пошталық
мекенжайы және жұмыс телефонының нөмірі, білімі, ғылыми дәрежесі):
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жоба жетекшісі (Аты-жөні, туылған жылы, негізгі жұмыс орны,
лауазымы, пошталық мекенжайы және жұмыс телефонының нөмірі, білімі,
ғылыми дәрежесі (атағы):
______________________________________________________________
Бас бухгалтер (Аты-жөні, телефон):
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Байланысатын адам (Аты-жөні, телефон, ұялы телефон, мекенжай):
_____________________________________________________________________
Ұйым жетекшісі
_______________                     ___________________________
(Қолы)                                   (Т.А.Ә.А.)
М.О. (Бар болса)
ӨТІНУШІ САУАЛНАМАСЫ
(жеке тұлға үшін)
_______________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
Туылған жылы __________________________________________________
Білімі ________________________________________________________
Ғылыми дәрежесі (атағы)
_______________________________________________________________
Жеке куәлігі немесе төлқұжаты (нөмірі және кім арқылы берілген)
______________________________________________________________
Жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркелу (қайта тіркелу) туралы
куәлігі (нөмері және кім берді) _______________________________
Мекен-жайы:
_______________________________________________________________
Индекс, облысы, аудан, елді мекен, көшесі, үй, пәтер
_______________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы
_______________________________________________________________
Қыз. тел: ______________ Үй тел.: _______________ Ұялы тел.:
_________________ Факс: _______________ E-mail: ______________
Ғылыми-зерттеу жұмыс тәжірибесі:
а) соңғы үш жылдағы жоба тақырыбы бойынша маңызды жұмыстары:
_______________________________________________________________
Ғылыми ұйым міндеттемелерінің барлығы немесе өзінің ғылыми
техникалық және өндірістік базасын ұсыну туралы кәсіпорын
_______________________________________________________________
Банктік реквизиттер, есептік шот, валюталық шот, салық
төлеушінің тіркеу нөмірі
_______________                     ___________________________
(қолы)                                   (Т.А.Ә.А.)
М.О. (Бар болса)
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 5-қосымша
Нысан
ЖОБА ТӨЛҚҰЖАТЫ

5. При привлечении независимых экспертов для проведения независимой экспертизы заявок с каждым экспертом национальный институт заключает договор на оказание экспертных услуг, форма которого определяется национальным институтом.
Процедура проведения независимой экспертизы регулируется актами национального института.
Приложение 3
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
Форма
Дата регистрации:
Номер заявки:
«____» _________ 20____ г.
ЗАЯВЛЕНИЕ
на получение гранта
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(наименование организации, Ф.И.О.)
1. Направляет настоящее заявление с пакетом необходимых
документов на получение гранта на:
__________________________________________________________________
указать виды гранта (приобретение технологий, проведение промышленных
исследований, патентование в зарубежных странах и (или) региональных
патентных организациях, поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном этапе) (подчеркнуть
нужное)
Тема представляемого проекта:
_______________________________________________________________
Проект относится к приоритетному направлению предоставления
инновационных грантов
_______________________________________________________________
указать приоритетное направление предоставления инновационных
грантов
Полная стоимость проекта в тенге (в цифрах и прописью):
Заявленные затраты на реализацию проекта в тенге (в цифрах и
прописью):
Запрашиваемая сумма гранта в тенге (в цифрах и прописью):
Содержание, обоснование сроков и стоимости проекта приведено в
прилагаемых документах. Достоверность представленной информации
гарантируем.
С Правилами предоставления грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по
производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе
развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных
патентных организациях, утвержденными приказом Министра по
инвестициям и развитию Республики Казахстан от ____________ 20 ___
года № ____, ознакомлен.
Требуемые документы прилагаются в строгой последовательности в
соответствии с данными Правилами с указанием количества листов.
Руководитель организации
_______________ ___________________________
(подпись)        (Ф.И.О.)
М.П. (При наличии)
Отметка о получении документов
Дата получения: «____»_________________ 20____ г.
Регистрационный номер заявки _________________
Регистратор __________________ (Ф.И.О., подпись)
Примечание: составляется на бланке организации. Заявка
подписывается первым руководителем или иным уполномоченным лицом.
Приложение 4
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
Форма
АНКЕТА ЗАЯВИТЕЛЯ
(для юридического лица)
_______________________________________________________________
полное наименование организации
Организационно-правовая форма и вид собственности:
_______________________________________________________________
Дата регистрации:
_______________________________________________________________
Адрес:
_______________________________________________________________
Индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом,(квартира,
офис)
Тел.:_________Факс:________E-mail:_____________Web-site:_______
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет, банковский
индивидуальный код, бизнес-идентификационный номер:_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Полученные и не погашенные тенговые и валютные кредиты:
_______________________________________________________________
Род деятельности:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
отрасль, подотрасль
Научно-исследовательский и кадровый потенциал:
а) важнейшие работы по теме проекта за последние три года:
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
б) фактическая численность работающих: ____________________, в
т.ч.: научные сотрудники и (или) инженерно-технические работники
_____________; адм.-управленческий персонал ____________________;
рабочие и служащие _________________;
Первый руководитель (Ф.И.О., год рождения, должность, почтовый
адрес и номер рабочего телефона, образование, ученая степень):
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель проекта (Ф.И.О., год рождения, основное место
работы, должность, почтовый адрес и номер рабочего телефона, ученая
степень (звание):
_______________________________________________________________
Главный бухгалтер (Ф.И.О., телефон):
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Контактное лицо (Ф.И.О., телефон, моб. телефон, адрес):
Руководитель организации
_______________ ___________________________
(подпись)       (Ф.И.О.)
М.П. (При наличии)
АНКЕТА ЗАЯВИТЕЛЯ
(для физического лица)
_______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения__________________________________________________
Образование
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ученая степень (звание)
_______________________________________________________________
Удостоверение личности или паспорт (номер и кем выдано)
_______________________________________________________________
Свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации)
индивидуального предпринимателя (номер и кем выдано)
Адрес:
_______________________________________________________________
Индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, квартира
_______________________________________________________________
Место работы и должность
_______________________________________________________________
Тел. сл.: ______________ Тел. дом: _______________ Тел. моб.:
_________________ Факс: _______________ E-mail: ______________
Научно-исследовательский опыт работы:
а) важнейшие работы по теме проекта за последние три года:
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Наличие обязательства научной организации или предприятия о
предоставлении своей научно-технической и производственной базы
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет,
регистрационный номер налогоплательщика
Руководитель организации
_______________ ___________________________
(подпись)       (Ф.И.О.)
М.П. (При наличии)
Приложение 5
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
Форма
ПАСПОРТ ПРОЕКТА

1. Жоба атауы _________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Жаңашылдықты, әмбебаптықты, жоба нәтижелерінің нақты
қолдануын, қолдану болашағы және басқаларды өз ішіне алатын оның
мақсаттары мен жоба сипаттамасы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2.1 Арнайы белгілеу:
Жобаның инновациялылығы (5 сөйлемнен кем емес): _______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жобаның бәсекеге қабілеттілігі (5 сөйлемнен кем емес): ________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жобаның ауқымдылығы (5 сөйлемнен кем емес): ___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Жоба нәтижесі: патент, басқа құжаттама; технология, бұйымдар
түптұлғасы, тораптар және агрегаттар; өнім; қызметтік және басқа
қызметтер (қажеттіні белгілеу); басқа (көрсету)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Қолдану саласы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Жоба сипаттамасы (қажеттіні белгілеу): жаңа өнімді жасау,
қызметтер, технологиялар, басқалар (көрсету)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Жобаның негізгі техникалық шешімдерінің патенттік қорғанысы
(қажеттіні белгілеу): қажет, қажет емес, патент бар, құқықтық
қорғанысы бар
7. Жоба даярлығының дәрежесі (қажеттіні көрсету): жоба идеясы,
ғылыми-техникалық құжаттама, тәжірибелі үлгі, конструкторлық құжат,
өнімге жеткізуге даярлылығы, басқалар (көрсету)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Наименование проекта________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
2. Описание проекта и его целей, включающее в себя новизну,
уникальность, конкретное применение результатов проекта, перспективы
использования и другое:
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2.1 Отдельно выделить:
Инновационность проекта (не менее 5 предложений): _____________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Конкурентоспособность проекта (не менее 5 предложений):________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Масштабность проекта (не менее 5 предложений):_________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Результат проекта: патент, другая документация, технология,
прототипы изделий, узлов и агрегатов, продукт, сервисные и иные
услуги (нужное подчеркнуть), другое (указать)________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Отрасль применения:_________________________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Характер проекта (нужное подчеркнуть): создание нового
продукта, услуги, технологии, другое (указать)_______________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Патентная защита основных технических решений проекта
(нужное подчеркнуть): требуется, не требуется, имеется патент,
имеется правовая защита
7. Степень готовности проекта (нужное подчеркнуть): идея
проекта, научно-техническая документация, опытный образец,
конструкторская документация, готовность к передаче в производство,
другое (указать)_____________________________________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________

8. Жоба нәтижелерін алу туралы ниет туралы шарттар/хаттамалар
бар ма (иә, жоқ)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Жұмыстың толық бағасы теңгеде (сандарда және жазу
үлгісімен):
_____________________________________________________________________
10. Қажетті қаржыландыру теңгеде (сандарда және жазу
үлгісімен):
_____________________________________________________________________
11. Жобаны қаржыландыру көздері (жеке қаражаттар, қарыздағы
қаражаттар, басқа ұйымдардың гранттары) және қандай көлемде:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Жобаны салалық, аумақтық және республикалық деңгейде
мемлекеттік қолдау туралы ақпарат (нөмірі, күні және атауы):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Өтінілген жоба мемлекеттік бюджет және (немесе) мемлекеттік
гранттық бағдарламалар қаражатынан қаржыланған немесе қаржыланады ма
(бағдарлама, жоба атауын және алынған қаржыландыру сомасын көрсету
керек):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Жобаны іске асыру мерзімі (айлар):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Жоба жетекшісі (Аты-жөні, лауазымы, ғылыми дәрежесі, қолы):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтінуші-ұйым жетекшісі (жеке тұлға)
__________________________                    _________________
(Т.А.Ә.А.)                                    (қолы)
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 6-қосымша
Нысан
КҮНТІЗБЕЛІК ЖОСПАР ЖОБАСЫ
Жобаның атауы _________________________________________________
с
Шарт бойынша жұмыстардың және олардың негізгі кезеңдерінің атауы
Жұмыстарды орындау мерзімі (айлар)
Кезеңнің есеп айырысу бағасы (теңге)
Есептілік нысаны мен түрі
2
3
4
5
Ескертпе: Күнтізбелік жоспар жобасында жобаны іске асырудың 3
(үштен) артық емес кезеңдері көрсетіледі.
Жоба жетекшісі          _____________         _________________
(қолы)                  (Т.А.Ә.А.)
Өтініш беруші ұйымның басшысы _____________   _________________
(жеке тұлға)                      (қолы)           (Т.А.Ә.А.)
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 7-қосымша
Нысан
ШЫҒЫСТАР СМЕТАСЫНЫҢ ЖОБАСЫ
Жобаның атауы
_____________________________________________________________________
Жұмысты орындауға жұмсалатын шығындар
Шығындар сомасы, теңге
Жұмыстар кезеңдері
Баға белгілеуге қатысты түсініктеме
Есептерде пайдаланылған мәліметтер көзі
Шығындар - барлығы:
оның ішінде баптар бойынша -
Анықтама үшін: басқа қаржыландыру көздері есебінен шығындар барлығы:
оның ішінде:
жеке қаражат
өзгелері (қандай екенін көрсету керек)
Есеп жүргізілген күн
Ескертпе: Өтініш беруші әрбір шығындар бабы бойынша есептерде
пайдаланылған мәліметтер көздерін, баға белгілеудің түсініктемесін
көрсетеді.
Жоба жетекшісі           _____________       __________________
(қолы)               (Т.А.Ә.А.)
Өтініш беруші ұйымның басшысы _____________   _________________
(жеке тұлға)                      (қолы)          (Т.А.Ә.А.)
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 8-қосымша
БИЗНЕС-ЖОСПАР (35 парақтан аспауы тиіс)
Бизнес-жоспардың бастапқы сандары расталған және бизнес-жоспарда ұсынылған мәліметтердің толық сипаттамасы болуы қажет. Оларға:
кәсіпорын немесе жоба басшыларының құзыреттері мен тәжірибелерін растайтын өмірбаяны;
маркетингтік зерттеу нәтижелері;
аудиторлардың қорытындылары;
өнім үлгілерінің суреттері немесе бейнеролигі (электрондық нұсқада);
өнімнің толық техникалық сипаттамасы;
кепілдік хаттар немесе өнім жабдықтаушылары мен тұтынушыларының келісімшарттары;
жалға алу, жалға беру шарттары, лицензиялық келісімшарттар;
кәсіпорын қызметі туралы газеттер мен журналдардан мақалалар жатқызылуы мүмкін.

8. Имеются ли договора и (или) протоколы о намерении
приобретения результатов проекта (да, нет)___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Полная стоимость работ в тенге (в цифрах и прописью):_______
_____________________________________________________________________
10. Требуемое финансирование в тенге (в цифрах и прописью):____
_____________________________________________________________________
11. Источники финансирования проекта (собственные средства,
заемные средства, гранты других организаций) и в каком объеме:_______
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Информация о государственной поддержке проекта на
отраслевом, региональном и республиканском уровне (номер, дата и
название):___________________________________________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Финансировался или финансируется ли заявленный проект из
средств государственного бюджета и (или) государственных грантовых
программ, если да, то перечислить источник и размер финансирования
(необходимо указать наименование программы, проект и сумму
полученного финансирования):_________________________________________
_______________________________________________________________
14. Срок реализации проекта (мес.):
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Руководитель проекта (Ф.И.О., должность, ученая степень,
подпись):____________________________________________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель организации-заявителя (физическое лицо)
__________________________ _________________
(Ф.И.О.)                   (подпись)
Приложение 6
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
Форма
ПРОЕКТ КАЛЕНДАРНОГО ПЛАНА
Наименование проекта:
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
№ пп
Наименование работ по договору и их основных этапов
Срок выполнения работ (месяцев)
Расчетная цена этапа (тенге)
Форма и вид отчетности
2
3
4
5
Примечание: В проекте календарного плана указывается не более 3
(трех) этапов реализации проекта.
Руководитель проекта _____________ _____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Руководитель организации-заявителя _____________ _____________
(физическое лицо)                    (подпись)     (Ф.И.О.)
Приложение 7
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
Форма
ПРОЕКТ СМЕТЫ РАСХОДОВ
Наименование проекта
_______________________________________________________________
Затраты на выполнение работ
Сумма затрат, тенге
Этапы работ
Пояснения по ценообразованию
Источник данных, используемый в расчетах
Затраты - ВСЕГО:
в том числе по статьям-
Справочно: затраты за счет других источников финансирования - ВСЕГО:
из них:
собственные средства
прочие (указать какие)
Дата проведения расчета
Примечание: По каждой из статей затрат заявитель указывает
источники данных, использованных в расчетах, расшифровку
ценообразования
Руководитель проекта _____________ _____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Руководитель организации-заявителя _____________ _____________
(физическое лицо)                    (подпись)     (Ф.И.О.)
Приложение 8
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
БИЗНЕС-ПЛАН (не более 35 стр.)
Все исходные цифры бизнес - плана должны иметь подтверждение и
более подробное объяснение сведений, представленных в бизнес-плане. К
таковым могут относиться:
биографии руководителей предприятия или проекта, подтверждающие
их компетенцию и опыт работы;
результаты маркетинговых исследований;
заключения аудиторов;
фотографии или видео ролик образцов продукции (в электронном
варианте);
подробные технические характеристики продукции;
гарантийные письма или контракты с поставщиками и потребителями
продукции;
договора аренды, найма, лицензионные соглашения;
статьи из журналов и газет о деятельности предприятия.

1. Жалпы ережелер.
1) Жобаның мақсаттары мен міндеттері;
2) Кәсіпорын сипаттамасы;
3) Өнімнің/сервистің/қызмет көрсетудің сипаттамасы;
4) Аналогтар сипаттамасы;
5) Шикізат пен жабдықтаушылар сипаттамасы;
6) Өндірістік алаңның сипаттамасы;
7) Бар ресурстар мен жабдықтар;
8) Қажетті ресурстар мен жабдықтар.
2. Нарық талдауы
1) Нарық, әлеует, үрдістер мен даму серпінінің жалпы сипаттамасы;
2) Негізгі сегменттер;
3) Сұраныс пен ұсыныс;
4) Нысаналы аудитория/тұтынушылар;
5) Негізгі бәсекелестер.
3. Тәуекелдерді талдау
1) Негізгі техникалық тәуекелдер;
2) Қаржылық тәуекелдер;
3) Өндірістік тәуекелдер;
4) Сатылымды ұйымдастыру кезіндегі тәуекелдер;
5) Басқа да тәуекелдер.
4. Бизнес модель (нарыққа кіру, маркетинг, сатылым).
5. Жоба шығындары
1) Коммерциялық және басқарушылық шығындар
2) Негізгі қаражат және жөндеу жұмыстары
3) Еңбек ақы төлеу қоры және қызметкерлер шығындары
4) Басқа да шығындар (энергиямен қамтамасыз ету, жалға алу, жанар-жағармай, маркетинг).
6. Қаржылық жоспар
1) Сатылым жоспары;
2) Жобаның экономикалық тиімділігіне баға беру және өтімділік есебі;
3) Жобаның экономикалық тиімділігінің негізгі көрсеткіштері;
4) Тиімсіздік еместіктің шегі;
5) Рентабельдік.
7. Қорытынды және тұжырымдар
Өтініш беруші ұйымның басшысы (жеке тұлға)
(қолы, Т.А.Ә.А.)
М.О. (Бар болса)
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 9-қосымша
Өнеркәсіптік зерттеулер жүргізу бағдарламасы
(35 парақтан аспауы тиіс)
1. Жобаның мақсаты, маңыздылығы, жобаны орындау нәтижелері
2. Жобаны жүзеге асыру бойынша мәні және мазмұны
Ұсынылып отырған әзірлеу жобасының техникалық мәні толық сипатталады (қажет болған жағдайда баяндалғанды суреттер, сұлбалар, диаграммалар, фотосуреттер және т.б. арқылы нақты құралдармен түсіндіру қажет). Техникалық параметрлер және әзірленетін технологияның, құрылғының, үрдістің негізгі сипаттамаларын көрсетумен техникалық тапсырманың жобасын қалыптастыру және негіздеуге мүмкіндік беретін жоба бойынша жұмыстың ғылыми-техникалық мазмұн баяндалады. Қандай жаңалықтар есебінде олардың бәсекеге жарамдылығын қамтамасыз ететін жаңа өнімдер және технологиялар құру немесе (ұқсастықтары бар соңғы әзірлеу объектісі үшін) функционалдық, тұтынушылық, құндық және басқа көрсеткіштерді жақсартуға алғышарттар пайда болатынын көрсеткен жөн. Мәлімделген мақсаттарға жеткен кезде мүмкін техникалық қауіп-қатерлер талқыланады.
ҰЙЫМДАСТЫРУШЫЛЫҚ БӨЛІМ

1. Общие положения
1) Цели и задачи проекта;
2) Описание предприятия;
3) Описание продукта, сервиса и (или) услуги;
4) Описание аналогов;
5) Описание сырья и поставщиков;
6) Описание производственных площадей;
7) Имеющиеся ресурсы и оборудование;
8) Необходимые ресурсы и оборудование.
2. Анализ рынка
1) Общее описание рынка, потенциал, тенденции и динамика
развития;
2) Основные сегменты;
3) Спрос и предложение;
4) Целевая аудитория и (или) потребители;
5) Основные конкуренты.
3. Анализ рисков
1) Основные технические риски;
2) Финансовые риски;
3) Производственные риски;
4) Риски при организации продаж;
5) Другие риски.
4. Бизнес модель (вхождение на рынок, маркетинг, продажа);
5. Затраты проекта
1) Коммерческие и управленческие расходы;
2) Основные средства и ремонт;
3) ФОТ и затраты на персонал;
4) Прочие затраты (энергообеспечение, аренда, ГСМ, маркетинг).
6. Финансовая модель
1) План продаж;
2) Расчет окупаемости и оценка экономической эффективности
проекта;
3) Основные показатели экономической эффективности проекта;
4) Точка безубыточности;
5) Рентабельность.
7. Заключение и выводы
Руководитель организации-заявителя (физическое лицо)
__________________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П. (При наличии)
Приложение 9
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
Программа
проведение промышленных исследований (не более 35 стр.)
1. Цель, актуальность проекта, результаты выполнения проекта.
2. Сущность и содержание работ по реализации проекта.
Подробно описывается техническая сущность предлагаемого проекта
разработки (при необходимости следует проиллюстрировать изложенное
рисунками, схемами, диаграммами, фотографиями и т.п.). Конкретизируется научно-техническое содержание работ по проекту,
позволяющее сформулировать и обосновать проект технического задания с
указанием технических параметров и основных характеристик
разрабатываемой технологии, устройства, процесса. Следует показать,
за счет каких нововведений появятся предпосылки создания новой
продукции и технологии или (для конечного объекта разработки,
имеющего аналоги) улучшения функциональных, потребительских,
стоимостных и других показателей, которые обеспечат их
конкурентоспособность. Обсуждаются возможные технические риски при
достижении заявленных целей.
ОРГАНИЗАЦИОННАЯ ЧАСТЬ

3. Жоба бойынша жұмыстар кезеңдері.
Кезеңдер және жобалар бойынша жалпы жұмыстарды жүргізу мерзімдері және реттілігі сипатталады және негізделеді. Әрбір кезеңнің қорытындылары бойынша қандай аралық нәтижелер, және олар қандай есептік құжаттармен дәлелденетіні көрсетіледі.
4. Жоба бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Жобаны басқа ұйымдармен бірге орындау кезінде қосымша орындаушы-ұйымдар (заңды тұлғалар) аталады. Тапсырыс беруші-ұйым және қосымша орындаушы-ұйымдар арасындағы жоба бойынша жұмыстарды бөлу қажеттілігі негізделеді. Нақты қосымша орындаушы-ұйымдарды таңдау немен келісілгендігі көрсетіледі, әрбір қосымша орындаушы-ұйымдардар туралы қысқаша анықтама беріледі:
ұйымның толық атауы;
заңды және нақты мекен-жайы;
ұйым басшысының ТАӘ, телефоны.
Жоба бойынша жұмыс үрдісінде қосымша орындаушы-ұйымдардарды ауыстыру тек ұлттық институтпен келісу бойынша рұқсат етіледі.
ҚАРЖЫЛЫҚ-ЭКОНОМИКАЛЫҚ БӨЛІМ
Келесі шығындар негізделеді:
5. Материалдар және жиынтықтаушыларды алу қажеттілігі, олардың номенклатурасы және бағасы.
6. Қосымша орындаушыларды жобаға қатысуға жұмылдыру қажеттілігі және, сәйкесінше, жоба бойынша жұмыстың әрбір кезеңі бойынша әрбір қызметкердің қызметін атау арқылы штаттық кестені, жоба бойынша қызметкердің жұмысқа жұмылдырылған деңгейін (қосымша жұмыс істеу бойынша жарым-жарты толық жұмыс уақыты), қызметкердің еңбек ақысы, ғылыми іссапарлар (ғылыми мақсаттағы іссапарлар) көрсету санауларымен еңбек ақысын төлеуге сұралатын қаражаттар көлемі.
7. Қосымша орындаушылардың алатын жабдықтары және материалдарын болжамды көрсетуді қоса, олардың жұмыстарының құны, сонымен қатар жұмылдырылатын персоналдың саны.
Ескерту: Барлық шығыс ақпараттар және есептік шамалар үшін оларды алу көздері көрсетілген болуы қажет. Құндық шамалар үшін есеп жүргізілетін нақты күні болуы қажет.
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 10-қосымша
Нысан
Тіркеу күні:
«____» _________ 20____ ж.
Грантты алуға
ӨТІНІМ
________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Нысаналы технологиялық бағдарламаны жүзеге асыруға гранттар
алуға осы өтінішті қажетті құжаттар пакетімен жібереді.
Берілетін НТБ атауы:
_______________________________________________________________
НТБ толық құны теңгемен (санмен және жазбаша):
_______________________________________________________________
Сұралатын грант сомасы теңгемен (санмен және жазбаша):
_______________________________________________________________
Жобаның мазмұны, мерзімдерді негіздеуі және құны ұсынылған
құжаттарда келтірілген.
Көрсетілген ақпараттың растығына кепілдеме береміз.
____________ 20 ___ жылғы № ____ Қазақстан Республикасының
Инвестиция және даму министрлігімен бекітілген Технологиялар алуға,
өндірістік зерттеулер жүргізуге, дамудың бастапқы кезеңінде жоғары
технологиялы өнімдер шығару бойынша қызметті қолдауға, шетелдік
елдерде және (немесе) аймақтық патенттік ұйымдарда патенттеуге
инновациялық гранттар беру туралы Ережелерімен таныстым.
Ережелерге сәйкес талап етілетін құжаттар __________ бетте
көрсетіледі.
Ұйым басшысы
_______________                     ___________________________
(қолы)                                   (Т.А.Ә.А.)
М.О. (Бар болса)
Құжаттарды алу туралы белгі (Ұлттық институтпен толтырылады)
Алу күні: «_____» ________________ 20 __ ж.
Өтінімнің тіркеулік нөмері _________________
Тіркеуші ________________________________________________
(Т.А.Ә.А., қолы)
Ескерту: ұйымның бланкісінде құрылады. Өтінім бірінші басшымен
немесе басқа уәкілетті тұлғамен қол қойылады.
Технологияларды сатып алуға,
өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге,
бастапқы даму кезеңінде жоғары
технологиялық өнім өндіру жөніндегі
қызметті қолдауға, шет елдерде және
(немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда
патенттеуге инновациялық гранттар
беру Қағидаларына 11-қосымша
Нысан
Нысаналы технологиялық бағдарлама
7-ден аспайтын сөзді қамтитын НТБ толық атауын беру қажет
НТБ 20 беттен аспайтын көлемде келесі бөлімдерді қамтуы қажет
(бірлік аралықпен Times New Roman 12 қарібімен).

3. Этапы работ по проекту.
Описываются и обосновываются последовательность и сроки
проведения работ по этапам и по проекту в целом. Указывается, какие
промежуточные результаты ожидаются по итогам каждого этапа, и какими
отчетными документами они подтверждаются.
4. Организация работ по проекту.
При выполнении проекта совместно с другими организациями
перечисляются организации-соисполнители (юридические лица).
Обосновывается необходимость распределения работ по проекту между
организацией-заявителем и организациями-соисполнителями. Указывается,
чем обусловлен выбор конкретных организаций-соисполнителей, дается
краткая справка о каждой организации-соисполнителе:
полное наименование организации;
юридический и фактический адрес;
Ф.И.О. руководителя организации, телефон.
В процессе работы по проекту замена организаций-соисполнителей
допускается только по согласованию с национальным институтом.
ФИНАНСОВО-ЭКОНОМИЧЕСКАЯ ЧАСТЬ
Обосновываются следующие затраты:
5. Необходимость приобретения материалов и комплектующих, их
номенклатура и цены.
6. Необходимость привлечения соисполнителей к участию в проекте
и, соответственно, объем средств, запрашиваемых на выплату заработной
платы с начислениями: по каждому этапу работ по проекту указать
штатное расписание с перечислением функций каждого работника, степень
вовлеченности работника в работу по проекту (полное рабочее время,
частично по совместительству), заработная плата работника, научные
командировки (командировки с научной целью).
7. Стоимость работ соисполнителей, включая примерное указание
приобретаемого ими оборудования и материалов, а также численность
привлекаемого персонала.
Примечание: Для всех исходных данных и расчетных величин должны
быть указаны источники их получения. Для ценовых величин должна быть
указана конкретная дата, на которую приводится расчет.
Приложение 10
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
Форма
Дата регистрации:
«____» _________ 20____ г.
ЗАЯВЛЕНИЕ
на получение гранта
_______________________________________________________________
(наименование организации)
направляет настоящее заявление с пакетом необходимых документов
на получение гранта на реализацию Целевой технологической программы.
Название предоставляемой ЦТП:
_______________________________________________________________
Полная стоимость ЦТП в тенге (в цифрах и прописью):
_______________________________________________________________
Запрашиваемая сумма гранта в тенге (в цифрах и прописью):
_______________________________________________________________
Содержание, обоснование сроков и стоимости проекта приведено в
прилагаемых документах.
Достоверность представленной информации гарантируем.
С Правилами о предоставлении грантов на приобретение
технологий, проведение промышленных исследований, поддержку
деятельности по производству высокотехнологичной продукции на
начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или)
региональных патентных организациях, утвержденными приказом Министра
по инвестициям и развитию Республики Казахстан от ____________ 20 ___
года № ____, ознакомлен.
Требуемые в соответствии с Правилами документы прилагаются на
__________ листах.
Руководитель организации
_______________ ___________________________
(подпись)       (Ф.И.О.)
М.П. (При наличии)
Отметка о получении документов (заполняется Национальным
институтом)
Дата получения: «_____» ________________ 20 __ г.
Регистрационный номер заявки _________________
Регистратор ________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Примечание: составляется на бланке организации. Заявка
подписывается первым руководителем или иным уполномоченным лицом.
Приложение 11
к Правилам предоставления инновационных
грантов на приобретение технологий,
проведение промышленных исследований,
поддержку деятельности по производству
высокотехнологичной продукции на начальном
этапе развития, патентование в зарубежных странах
и (или) региональных патентных организациях
Форма
ЦЕЛЕВАЯ ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ ПРОГРАММА
Необходимо дать полное наименование ЦТП, которое должно содержать не более 7 слов
ЦТП должна включать следующие разделы в объеме не превышающие
20 страниц (12 шрифтом TimesNewRoman с одинарным интервалом).

1. Орындаушылық түйіндеме (1 беттен аспайтын)
Бағдарламаның технологиялық мақсаттары, оларға жетуге жоспарланған амалдарын жинақтаушы сипаттама. Консорциум қатысушылары туралы қысқаша ақпарат, мақсаттарға жетуде рөлдерді және қосымша беттерді бөлу. Бағдарламаны жүзеге асырудан күтіп отырған нәтижелер және оларды өндіріске енгізудің жоспарлары. НТБ әзірлеудің елдің дамуына үлесі көзқарасынан оның негіздемесі.
Орындаушылық түйіндеме мәтіннен құралуы қажет және диаграммалар, графиктер, суреттер, кестелер, түсіндірмелер және т.б. қамти алмайды.
2. Зерттеушілік бөлім (9 беттен аспайтын)
Осы тарауда қажет:
1) осы қарастырылып отырған зерттеу Қазақстан үшін неге жарып өту сипатты бар екендігін негіздеу;
2) осы ұсынылып отырған зерттеушілер тобы неге көрсетілген тапсырмалар шешімі үшін үздік үлгіде жарайтынын сипаттау.
Сипаттама келесі сұрақтарды қарастыруды қамтуы қажет:
3) ғылыми зерттеу облыстарында маңызды зерттеулердің тәжірибесі және біліктілігі, сонымен қатар осы зерттеуге қатысты кез-келген жетістіктер;
4) зерттеудің жарып өтетін инновациялық құраушысы;
5) халықаралық ұқсастықтармен салыстыру бойынша салыстыру/артықшылықтар;
6) оларды азайту бойынша потенциалды ғылыми қауіп-қатерлер және қарастырылған шаралар;
7) НТБ жүзеге асыруда маңызды және қосымша зерттеушілер рөлі;
8) отандық зерттеушілердің біліктілігін арттыру бойынша іс-шараларды сипаттау.
Талдап тексеру және негіздеу үшін ұсынылып отырған зерттеушілік қызмет, іс-шаралардың негізгі бағдарламалары, технологиялық мақсаттар, шарттар және оларға жетудің кезеңдері туралы толық ақпаратты тапсыру қажет.
3. Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижелері (5 беттен аспайтын)
Осы тарауда өндірісте тікелей және аралас зерттеу нәтижелері қалай енгізілетінін және (ii) консорциум қатысушылары және жалпы елге қандай тиімділіктер алып келетінін негіздеу (i) қажет.
Осы тарауда келесілерді талдап тексеру қажет:
1) НТБ қатысушылары инфрақұрылымында алынған технологияларды енгізу стратегиясы;
2) елге технологияның ұзақ мерзімді даму стратегиясы және қажет болған жағдайда, аумақтық және халықаралық нарықтарға шығуға іс-шаралар;
3) ҚР үшін экономикалық, экологиялық және әлеуметтік тиімділіктер;
4) консорциум қатысушыларының бағдарламалық ынтымақтастығының жоспары;
5) бағдарламаны жүзеге асыру және оны аяқтағаннан кейінгі уақытта интеллектуалды жеке меншік құқықтарын бөлі және басқару үрдістерін сипаттау.
Өтінімде НТБ қаржыландыру мерзімі аяқталу бойынша ынтымақтастық жоспарын толық көрсету қажет. Егер алынған технологияны басқа әріптестерге беру бойынша жоспарлар бар болса, олардың толық сипаттамасын беру қажет

1. Исполнительное резюме (не более 1 страниц)
Резюмирующее описание технологических целей программы, запланированных подходов к их достижению. Краткая информация об участниках консорциума, распределении ролей и вкладов в достижении целей. Ожидаемые результаты реализации программы и планы их внедрения на производство. Обоснование разработки ЦТП с точки зрения ее вклада в развитие страны.
Исполнительное резюме должно состоять из текста и не может включать диаграммы, графики, изображения, таблицы, сноски и т.д.
2. Исследовательская часть (не более 9 страниц)
В данном пункте необходимо:
1) обосновать почему именно рассматриваемое исследование имеет прорывной характер для Казахстана;
2) описать почему именно предлагаемый состав исследователей лучшим образом подходит для решения обозначенных задач.
Описание должно включать рассмотрение следующих вопросов:
3) опыт и компетентность ключевых исследователей в области научных исследований, а также любые достижения по отношению к данному исследованию;
4) прорывная инновационная составляющая исследования;
5) сравнение и (или) преимущества по сравнению с международными аналогами;
6) потенциальные научные риски и предусмотренные меры по их минимизации;
7) роль ключевых и вспомогательных исследователей в реализации ЦТП;
8) описание мероприятий по повышению компетенций отечественных исследователей.
Для детализации и обоснования необходимо представить подробную информацию о предполагаемой исследовательской деятельности, основных мероприятиях программы, технологических целях, мерах и этапов их достижения.
3. Результаты реализации программы (не более 5 страниц)
В данном пункте необходимо обосновать (i) каким образом будут внедрены прямые и смежные результаты исследований на производстве и (ii) какие выгоды это принесет участникам консорциума и стране в целом.
В данном пункте необходимо детализировать следующее:
1) стратегии внедрения полученных технологий на инфраструктуре участников ЦТП;
2) долгосрочные стратегии развития технологий в стране и, при необходимости, мероприятия по выходу на региональные и международные рынки;
3) экономические, экологические и социальные выгоды для РК;
4) план пост программного сотрудничества участников консорциума;
5) описание принципов распределения и управления правами интеллектуальной собственностью во время реализации программы и после ее завершения.
В заявке необходимо подробно указать план сотрудничества по истечению срока финансирования ЦТП. Если существуют планы по передаче полученных технологии к другим партнерам необходимо представить их подробное описание