"Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) қорын құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 4-4/176 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 қыркүйектегі № 15-05/854 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 6 қарашада № 12250 болып тіркелді
«Өсімдіктер карантині туралы» 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) қорын құру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 4-4/176 бұйрығына
(бұдан әрі – Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11376 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 шілдедегі «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) қорын құру және сақтау қағидаларын бекіту туралы»;
Бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) қорын құру және сақтау қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) қорын құру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
Қағидалар тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) қорын құру және сақтау қағидалары»;
Қағидалардың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) қорын құру және сақтау қағидалары «Өсімдіктер карантині туралы» 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленді және өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізуге арналған пестицидтер (улы химикаттар) қорын құру және сақтау тәртібін айқындайды.»;
Қағидалар мынадай мазмұндағы 6, 7, 8, 9, 10 және 11-тармақтармен толықтырылсын:
«6. Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау Қазақстан Республикасының химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес оның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылуға тиіс.

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 4-4/176 "Об утверждении Правил создания запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 сентября 2015 года № 15-05/854. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2015 года № 12250
В соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года «О карантине растений», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 4-4/176 «Об утверждении Правил создания запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений» (далее – Приказ) (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11376, опубликованный 30 июля 2015 года
в информационно-правовой системе нормативных правовых актов «Әділет»), следующие изменения и дополнения:
заголовок Приказа изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил создания и хранения запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений»;
пункт 1 Приказа изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила создания и хранения запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений.»;
в Правилах создания запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
заголовок Правил изложить в следующей редакции:
«Правила создания и хранения запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений»;
пункт 1 Правил изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила создания и хранения запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений
разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года «О карантине растений» и определяют порядок создания и хранения запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений.»;
Правила дополнить пунктами 6, 7, 8, 9, 10 и 11 следующего содержания:
«6. Хранение пестицидов (ядохимикатов) должно осуществляться
в условиях, обеспечивающих их безопасность в соответствии
с требованиями законодательства Республики Казахстан в области безопасности химической продукции.

7. Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау қорғау шаралары сақтала отырып жүзеге асырылады, олар:
1) сақтауға арналған орамаға және ыдысқа қойылатын талаптарды;
2) химиялық өнім орамасының рұқсат етілген массасын және оның сақталу мерзімін;
3) сақтау кезінде өнімнің химиялық өнімнің басқа түрлерімен сыйысымдылығын;
4) сақтауға қойылатын жалпы талаптарды (температура, қысым, ылғалдылық, жарық);
5) өздігінен жануға және өздігінен ыдырауға, оның ішінде қауіпті өнімдер түзей отырып ыдырауға бейім химиялық өнімге қолданылатын арнайы шараларды;
6) орамасын, ыдысын қауіпсіз түрде қайталап пайдалану және (немесе) оларды кәдеге жарату жөніндегі шараларды;
7) авариялық жағдайларды болғызбау және олардың зардаптарын жою жөніндегі шараларды;
8) персоналдың жеке қорғану құралдарын;
8. Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау оның тұтыну қасиеттерін және адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауіпті қасиеттерінің әсерінен қорғауды қамтамасыз ететін орамада жүзеге асырылады.
9. Пестицидтерді (улы химикаттарды) массасының жол берілетін нормасы оның әсер етуі немесе түрлену өнімдері қауіпсіздігін белгіленген мерзім ішінде қамтамасыз етуге тиіс.
10. Негізгі пестицидтердің (улы химикаттардың) қауіптілік қасиеттерін арттыра түсетін, жаңа қосылыстар түзу қабілеті бар пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау кезінде осындай түрлену мүмкіндігін болғызбайтын барабар қорғау шаралары қамтамасыз етілуге тиіс.
11. Ұқсас заттар үшін ғана ыдысты қайта пайдалануға болады. Пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау шарттары оның кездейсоқ араласып кету мүмкіндігін болғызбауға тиіс.».
Жоғарыдағы оң жақтағы бұрышындағы «Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицитердің (улы химикаттардың) қорын құру қағидаларына қосымша» сөздері мынадай редакцияда жазылсын:
«Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицитердің (улы химикаттардың) қорын құру және сақтау қағидаларына қосымша».
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

7. Хранение пестицидов (ядохимикатов) осуществляется с соблюдением защитных мер, которые включают в себя:
1) требования к упаковке и таре для хранения;
2) допустимую массу упаковки химической продукции и срок ее хранения;
3) совместимость продукции при хранении с другими видами химической продукции;
4) общие требования к хранению (температура, давление, влажность, освещенность);
5) специальные меры к химической продукции, способной
к самовозгоранию и самопроизвольному разложению, в том числе
с образованием опасных продуктов;
6) меры по безопасному повторному использованию упаковки, тары и (или) их утилизации;
7) меры по предотвращению аварийных ситуаций и ликвидации их последствий;
8) средства индивидуальной защиты персонала.
8. Хранение пестицидов (ядохимикатов) осуществляется в упаковке, обеспечивающее их потребительские свойства и защиту от воздействия их опасных свойств на здоровье и жизнь человека, окружающую среду.
9. Допустимая норма массы пестицидов (ядохимикатов) должна обеспечить безопасность их воздействия или продуктов трансформации
в течение установленного срока хранения.
10. При хранении пестицидов (ядохимикатов), обладающих способностью к образованию новых соединений, повышающих свойства опасности пестицидов (ядохимикатов), должны быть обеспечены адекватные защитные меры, исключающие возможность такой трансформации.
11. Повторное использование тары возможно только для идентичных веществ. Условия хранения пестицидов (ядохимикатов) должны исключать возможность случайного его смешивания.»;
в правом верхнем углу слова «Приложение к Правилам создания запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений» изложить в следующей редакции:
«Приложение к Правилам создания и хранения запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений».
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование
в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі                  А. Мамытбеков
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________Б. Сұлтанов
2015 жылғы 8 қазан
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________Е. Досаев
2015 жылғы 7 қазан
Өсімдіктер карантині жөніндегі
іс-шараларды жүргізу үшін
пестицитердің (улы химикаттардың)
қорын құру және сақтау қағидаларына
қосымша
Өсімдіктер карантині жөніндегі
іс-шараларды жүргізу үшін
пестицитердің (улы химикаттардың)
қорын құру қағидаларына қосымша
Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін
пестицитердің (улы химикаттардың) қорының нормативтері
р/с
Карантиндік объектілердің атауы Өңделетін алаңның пестицидтер (улы химикаттар) қоры (пайызда), дейін
Карантиндік зиянкестер
1
Grapholitha molesta (Busck.) –
Жемістің шығыс жемірі
30
2
Quadraspidiotus perniciosus (Comst.) –
Калифорниялық қалқаншалы сымыр

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан                       А. Мамытбеков
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
8 октября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
7 октября 2015 года
Приложение
к Правилам создания и хранения
запаса пестицидов (ядохимикатов)
для проведения мероприятий по
карантину растений
Приложение
к Правилам создания
запаса пестицидов (ядохимикатов)
для проведения мероприятий по
карантину растений
Нормативы запаса пестицидов (ядохимикатов)
для проведения мероприятий по карантину растений
п/п
Наименование карантинных объектов
Запас пестицидов (ядохимикатов) от обрабатываемой площади до (в процентах)
Карантинные вредители
1
Grapholitha molesta (Busck.) - Восточная плодожорка
30
2
Quadraspidiotus perniciosus (Comst.) - Калифорнийская щитовка